- BabaNet
#baba#anya
Babanet - Vendég a Háznál  01.07.02
   Mûsorarchiv
   Mûsortörténelem
   Stáblista

Vendég a háznál
2001. július. 2.
Kossuth rádió, 13.05

 

- A hétköznapok szinte ugyanúgy zajlanak, legalábbis még óvodazárásig nálunk, ahogy eddig. Tehát reggel igyekszünk, fél nyolc körül beérünk az óvodába és délután legkésõbb ötig azért ide érek, esetleg, hogyha meg tudtunk valamit szervezni, apósom el tud jönni, vagy valamelyik ismerõsünk, akkor kicsit hamarabb el tudnak jönni a gyerekek. A pihenés mármint az igazi nyári szünet, az nálunk elég problémás lesz most, ugyanis én is most kezdtem egy új helyen és a férjem is. Tehát a próbaidõnket töltjük. A férjem már kapott ígéretet, hogy körülbelül egy hetet azért kap szabadságra. Én nagyon bízom benne, habár még nem hozakodtam evvel elõ, hogy kettõt hetet kaphatnék-e vagy kapok-e, akkor persze egész más lesz minden. Próbálunk egy közös hetet összehozni és akkor valahova elutazni. Egyébként meg szokásos nyári programjainkat fogjuk végezni, tehát esetleg strandra elmegyünk. Végül is a játszótér is tud érdekes lenni nyáron, azok teljesen más napok lesznek majd, reméljük.

Másrészt nagy segítség számomra, hogy a szüleimhez vidékre le tudnak menni, ott van egy kis üdülõjük a szüleimnek és a közelében van egy kis strand. Tehát oda rendszeresen, ahogy mondjuk elõzõ nyarakon, amelyeket még együtt töltöttünk, elmentünk szinte mindennap, akkor õk együtt elmennek. Ezt még nem próbáltuk, mert a szüleimhez úgy külön-külön jártak eddig a gyerekek. Tehát egyik hónapban az egyik gyerek ment le pár napra, másik hónapban a másik, én ezt tartottam jobb megoldásnak. Most félig-meddig kényszerbõl is, meg talán azért is, mert hiányolják nagyon már a gyerektársaságot együtt fognak egy-két hetet lent tölteni és akkor az lesz az egyik igazi nyaralásuk.

R.: - Még egy hónap van az óvoda zárásig. Gyermekei mennyire érzik azt, hogy már nyár van, hogy már pihenni kéne. Reggelente nem mondják, hogy anya, apa, nem szeretnénk az óvodába jönni, maradjunk itthon.

- A Zsófikának volt egy olyan megjegyzése pár hete, hogy de anyu nyári szünet lesz. Gondolom ezt hallotta a többiektõl vagy iskolásoktól, amire hát én mondjuk nehezen tudtam ezt megmagyarázni, de hát azért valamennyire elfogadta a tényt, hogy igen, én viszont, mi nem tudunk velük otthon maradni és amíg az óvoda nyitva tart, addig járunk. Na most azóta nem mondta ezt. Igazából nem is nagyon nyafog, sõt egyáltalán nem nyafognak reggelente. Én azzal bíztatom õket, hogy itt van egy kis medence és hogy milyen jó lesz majd mikor jó idõ lesz pár nap múlva, hogy ilyen kevesen vannak és hogy sokat tudnak majd fürdeni és mivel nagyon szeretnek pancsolni, ezért ezzel le lehet õket venni a lábukról. És szerintem egy kicsit élvezik is ezt, hogy most ilyen családiasabb a légkör, tehát együtt vannak másokkal és más óvó nénikkel, más társakkal, más szobában. Bevallom én néha így téli szünetben is egy-két napra mikor megtehettem volna, hogy akkor végig otthon vagyunk, mondjuk egy fél napra behoztam például a Zsófit, mert szerette, hogy más csoportban vannak és másokkal ismerkednek.

R.: - Ilyenkor nyáron, amikor Zsófinak vagy a másik lányának Boginak a barátai már nincsenek itt az óvodában és tudják, hogy sokan pihennek és nyári szünet van, de õk óvodába járnak, este, amikor megérkeznek értük, a lányokért, mennyire vannak kiéhezve magukra?

- Én úgy tapasztaltam, hogy annyira, mint egyébként, tehát jobban nem úgy vettem észre. Az a szerencsés eset állt elõ, hogy a Zsófi legjobb barátja, meg talán még barátai is egy páran meg a Boglárka legjobb barátja is ugyanúgy jár az óvodazárásig, mint õk. Tehát ilyen szempontból egy kicsit jó helyzetben vagyunk.

R.: - Az óvoda egy hónapig lesz zárva, viszont maga két hétig lesz csak szabadságon, hova kerülnek akkor a gyerekek?

- Egyrészt szüleimhez, egy vagy két hetet lemennek vidékre, másrészt van egy rokonom és kedves ismerõsöm itt a lakótelepen, aki pedagógus és õ ajánlkozott, hogy pár napot szívesen eltölt a gyerekekkel, tehát õ is esetleg strandra elviszi vagy magukhoz felviszi, tehát úgy gondolom, hogy ez az egy hónap így kitölthetõ.

R.: - Az óvodák jó része már nyári szünetet tart, amelyik nem, az rövidesen bezár. És nagyon-nagy gond a szülõk számára, hogy ezt az egy- másfél hónapot hogyan töltsék a gyerekek. A mai naptól kezdve, mondom mindazoknak a szülõknek, akik Budapesten laknak és akiknek gondjuk van még a gyerekkel, szóval a mai naptól kezdve a Fõvárosi Mûvelõdési Házban van egy lehetõség, ahova a gyerekeiket elvihetik a szülõk.

Körmendi Csilla óvodapedagógus a Vendég a háznál mai mûsorának mai vendége, õ ennek a játszóháznak?, hogy fogalmazzak? a vezetõje.

Körmendi Csilla: - Igen, lehet mondani, hiszen egész nap játszunk. Teljesen az óvoda napirendjéhez igazodva, hiszen én is régebben óvó néni voltam, egy kicsit más, talán új módszerekkel dolgozom, ezt próbálom most bevezetni.

R.: - Csilla, most nagyon õszintén, a gyerek egész évben óvodába jár és akkor most így óvodából menjen az óvodába, nyári szünetben?

K.Cs.: - Igen, hát azért a nyári napirend nálunk is sokkal, sokkal lazább. Itt az a lényeg, hogy a gyereknek a tevékenység örömet okoz. Ha kifárad az egyik tevékenységben, akkor egy másik tevékenység pihenteti, tehát innen van ez a hihetetlen aktivitás, amit a szülõk megfigyelhetnek a gyerekeknél, hogy hogy van az, hogy az én gyerekem sose fárad el? Azért, mert nézegeti a mesekönyvet, az egy ülõs, nem egy mozgásos dolog. Utána elmegy szaladgálni és az egyik tevékenységben kipiheni a másikat. Na most ezt figyelembe véve fogjuk kialakítani itt a nyári napirendünket.

R.: - Mert az óvodában ez nem így van?

K.Cs.: - Így van, de ott foglalkozásokat tartanak. Na most én már most is tartok óvodát itt a Fõvárosi Mûvelõdési Házban, illetve játszóházat, ami egy komplex dolog. Tehát nem egy foglalkozást tartok, hanem kiválasztok egy témát, mondjuk a testünk és azt körbejárjuk. Versekkel, énekekkel, mesével, minden, mindent megkeresünk hozzá, ami oda tartozik.

R.: - Szóval akkor a foglalkozás feloldódik a játékban.

K.Cs.: - Így van, pontosan.

R.: - Azt hiszem, hogy pont ez a dolog, amirõl mi olyan nagyon sokat beszélünk a mûsorban, hogy az óvoda isten ments, hogy iskola legyen, sokkal inkább fordítva kéne a dolognak mûködnie. Tehát akkor ebben a Zsebibaba játszóházban ez fog történni az elkövetkezendõ hetekben.

(ének)

- Ezt én ismerem.

K.Cs.: - Te már ismered is Katika, de örülök. Ha ti most becsukjátok a szemeteket egy picit, elképzelitek, hogy jön a kocsi, akkor mit láttok magatok elõtt? Milyen az autó, amit látsz Katika?

- Kerekes.

K.Cs.: - Hány kereke van?

- Négy.

- Három személyes, barna. Már piros.

K.Cs.: - Már pirossá változott? Ez egy, változtatja a színét ez az autó?

- Nem. Apu befestette.

K.Cs.: - Jön a kocsi, most érkeztünk, jaj de nagyon eltévedtünk. Tegye fel a kezét, aki már eltévedt közületek?

- Tudod hogy? Én már az erdõben eltévedtem a kocsiból.

K.Cs.: - És nem féltél?

- De. Az, hogy ott volt egy boszorkány. Tényleg. És piros volt a szeme.

K.Cs.: - Huha! És kivel voltál?

- Anyuval, meg apával, és Ancsival. És nagyon-nagyon féltem, mert õneki meg nagyon tudod, elmondjam? Az meg megkarcol.

K.Cs.: - A boszorkány? És azóta is találkoztál már boszorkánnyal?

- Nem.

K.Cs. Tudjátok mit? Álljatok föl és szálljunk be a kocsiba. Itt a kocsi, fogd a kormányt, mert most te leszel a vezetõ. És halljam a legszebb hangodon ezt a dalt és körbe körülöttem járjatok körbe.

(Jön a kocsi most érkeztünk)

R.: - Hánytól hány éves korig mehetnek a gyerekek?

K.Cs.: - Hozzám már három éves kor alatt is jöhetnek, az az egy kitétel, vagy feltételem, hogy elõtte egy alkalommal mindenképpen szeretném, hogy jöjjön el a kisgyerek és az anyuka. Na most itt azért jöhetnek még kisebbek, hiszen ezeken a foglalkozásokon végig részt vehetnek a szülõk, ha igénylik és egy fokozatos leválasztás történik. Tehát minden gyerek és minden szülõ egyénre szabva látja, hallja, hogy mikor van az, amikor egy-két percre kimegy a terembõl, persze ezt a gyerekkel megbeszéli elõbb, mikor van az, hogy már egyedül ott is hagyja akár végig három órán keresztül. Ezt mindig megbeszéljük a szülõkkel.

R.: - Most akkor a nyár folyamán hánytól hányig lehetnek ott a gyerekek a játszóházban?

K.Cs.: - Kilenctõl délután négyig és ebben egy ebédet is kínálunk nekik, hiszen az intézményben mûködik meleg konyha. És altatásra is, pihentetésre is van lehetõség, mert remek szivacsok és egy gyönyörû termünk van, ahol pihenhetnek a gyerekek ebéd után.

R.: - Egész nap bent a teremben fogják a gyerekek tölteni a napot?

K.Cs.: - Nem, egy nagyon kellemes gesztenyefás, homokozós udvarunk van, kerti szerszámaink vannak. Nagyon szeretnék addigra egy kis pancsoló medencét is és kis takarók és ott az árnyékban java részt levegõn leszünk egész nap, csak a pihentetésre szeretnék bemenni, illetve hátha rossz idõ van.

R.: - Gondolom, hogy az a megoldás is elképzelhetõ, hogy a gyerek csak néhány napra megy, de az is, hogy a teljes három hét idõtartamra ugye?

K.Cs.: - Igen, igen, sõt felmerült olyan igény is, hogy csak délelõttre, tehát a kimondott foglalkozás részére jönnének. De ezt csak akkor tudjuk bevállalni, ha az egész naposra is megfelelõ létszámú jelentkezõnk van.

R.: - Mennyibe kerül?

K.Cs.: - 7500 forint egy hétre, ez étkezéssel együtt teljes idõre.

R.: - És ha a mama is ott van például a gyerekkel, akkor neki nem kerül pénzbe ugye?

K.Cs.: - Nem, nem, meg a pici testvér is. Mert ugye óhatatlanul ide a leginkább azok a gyerekek járnak, akiknek a kistestvérével otthon van az anyuka, de a pici gyerekekre az anyuka figyel.

R.: - Értem. És az is elképzelhetõ, hogy délelõtt csak úgy beiktatják a játszóházat egy-egy programként?

K.Cs.: - Igen, igen, napijeggyel is be lehet majd jönni, de azért nyilván szeretnénk látni, hiszen azért túl nagy létszámmal nem jó dolgozni.

R.: - Ez a másik, amit kérdezni akartam, hogy maximum hány gyerek?

K.Cs.: - Hát maximum 15, aki egész nap ott és hát az étkezéseknél... Mondom ezt mindenkivel ezért szeretném egyeztetni kell, hiszen ha kisebb gyerekek vannak, õk még két és félévesen nem biztos, hogy önállóan tudnak enni, tehát ha ott is marad egész napra a gyerek, azért ebédidõben én meg fogom kérni az anyukát, hogy jöjjön be és segítsen etetni.

R.: - Hol jelentkezhetnek, akik esetleg úgy gondolják, hogy szívesen vinnék a gyereket, tehát július 2-ától, a mai naptól, egészen 20-ig.

K.Cs.: - A Fõvárosi Mûvelõdési Házban a Fehérvári út 47-es szám alatt.

R.: - Mondjunk egy telefonszámot is.

K.Cs.: - A telefonszám az 203-3868

- A Zsebi Baba Játszóház a mai naptól július 20-ig fogadja az óvódás gyerekeket. Érdeklõdni, jelentkezni a Fõvárosi Mûvelõdési Házban lehet. A 203-3868-as telefonszámon.

R.: - Hova mész nyaralni?

- A Balatonra.

R.: - Kivel szoktatok lemenni?

- A testvéremmel, az anyukámmal, meg az apukámmal. Annak biciklizni szokott, én meg görkorizni, mert neki mindig megvágja a lábát a görkori és õ biciklizni szokott én pedig görkorizni.

R.: - Hány napot töltötök lent a Balatonon?

- Nem szoktunk napokat tölteni ott, órákat szoktunk ott tölteni, mert nem szoktunk, ilyen túrák meg ilyenek. Csak egyszer, amikor voltunk a barátnõméknél, akiknek kertes házuk van, azok sokat szoktak túrázni és akkor mentünk el egy nagyon-nagyon túrára, egy ilyen nagyon magas hegyet másztunk föl.

R.: - Ilyenkor nem szoktatok ott aludni?

- Nem.

R.: - Lementek a Balatonra, néhány órát ott töltötök. És valahova elutaztok nyaralni vagy túrázni a családdal?

- Szoktunk igen. Van, amikor elvisszük a Kamillát a Vadasparkba velünk és ott kirándulunk kicsit. Van, amikor Mogyoróhegyen, meg a Dobogókõn, szoktunk ilyen közeli helyekre kirándulni.

R.: - Ilyenkor ott szoktatok aludni?

- Nem. Sose alszunk máshol.

R.: - Nyáron sose mentek el olyan helyre, ahol ott lehet aludni több napot?

- Lehet, hogy elmentünk, csak akkor még anya hasában voltam én, mert meséli, hogy elmentünk egyszer Németországba és ott éltünk egy kicsit és akkor anya velem volt terhes és a testvérem, az Anna, õ se volt még nagy, négy éves volt és ...

R.: - Nem hiányzik neked az az utazás, az a nyaralás, amikor együtt ott marad valahol a család?

- Hát de. De már nagyon szeretnék így elmenni, de mindig anyáék és beszélgetik apával, hogy majd egyszer elmegyünk, majd elmegyünk holnap, vagy holnapután. De mégse sikerül, mindig valami közbejön, amikor el szeretnénk kirándulni menni.

R.: - Akkor hogy töltöd itthon a napjaidat, miket csinálsz?

- Megnézem a ... vagy barbiezok, mert most egy ilyen nagyon jó Barbie házat építettem, vagy pedig lemegyek görizni

R.: - Kivel mész le görizni?

- A testvéremmel, én már nagyon jól tudok.

R.: - Egyedül is le szoktak engedni az utcára vagy a játszótérre?

- Le szoktak, csak inkább a hátsóudvarra szoktunk menni.

R.: - Amikor egyedül leengednek téged a hátsó udvarba, nem szoktál onnan messzebbre is elcsavarogni?

- Nem, csak valahogy elõre és akkor csöngetek, hogy felszólok anyának, hogy ne a hátsó udvarról figyeljen az ablakból, hanem elölrõl, mert elõl vagyok.

R.: - Szeretnél még mást is csinálni ilyenkor?

- El szeretnék menni kirándulni a családommal egyszer már egy olyanra, hogy már ott alszok, de nem megyünk el sose, mindig csak azt mondják, hogy menjek le játszani.

R.: - Lent kivel szoktál játszani?

- Vagy a Kamillával szoktam, de most egész nyáron a nagymamájánál lesz. Mert a Kamillával szoktam, mert a testvéremmel nem tudok, mert õ, tanulni kell neki.

R.: - Neked nincs vidéken nagymamád, akihez le lehet utazni, akinél lehet játszani?

- Nem, vidéken van, mind a kettõ, nagyon messze van és nem tudunk elmenni. De hogy mondjak még valamit, egyszer voltunk több napot is kirándulni, már sátoroztunk a barátaimmal, sátoroztunk és nagyon jó volt, mert nagyon sok helyre elmentünk kirándulni.

R.: - Ez nyáron volt?

- Igen, egy ilyen nagy hegyen volt, de ott sátoroztunk, de mindig, hogyha esett ott az esõ, akkor a sátorban én aludtam és olyan büdös volt ott.

R.: - Akkor mégis csak volt már nyaralásod?

- Volt. Voltam már a Szent Anna tóban is, meg voltam már a Medve tóban is.

R.: - A Szent Anna tó és a Medve tó nem Magyarországon van, hanem Erdélyben.

- Tudom.

R.: - Ott is csak egy napot voltál vagy ott aludtatok?

- Voltunk ott egy pár órát, de aztán visszamentünk a nagymamához, amikor a Medve tónál voltunk, mert megálltunk, mert mentünk a nagymamámhoz akkor éppen Csíkszeredába.

R.: - Akkor te külföldön nyaraltál.

- Különben ez a nagymamámnál volt.

R.: - És te olyan helyre szeretnél menni, ahol nincsen nagymama, ahol nincsen rokon, hanem valamilyen idegen hely, idegen vidék?

- Igen, szeretnék már egy olyan helyre menni, ahol csak az én családom van ilyen fûben, ahol lehet ülni, ilyen pokrócokon, de már voltam. De az se olyan volt, mert az az uszodai ilyen szalonnasütés az uszoda udvarán.

R.: - Kaptam én egy levelet a Védõszárny Hendikep Sportkörtõl, amely nyári táborozási és vasárnapi elfoglaltság lehetõséget kínál gyerekeknek.

Kezdjük azzal kedves Miklós Erika, hogy miért Védõszárny Hendikep Sport a nevük.

M.E.: - Tulajdonképpen a sportkörünk hátrányos helyzetû gyermekekért dolgozik. Lehet szociális, avagy tanulásban valamiféle gondja van az iskolában és ezért Védõszárny Hendikep a neve.

R.: - A tanév során is dolgoznak ezekkel a gyerekkel?

M.E.: - Igen, igen, a tanév során is, kirándulunk, meg uszodába járunk és hát a nyári idõszakban és a tavaszi, õszi idõszakban pedig evezéseket szervezünk számukra. Teljesen vegyes a társaság és ez benne a szép, hiszen az egészséges gyermekek megtudja, hogy milyen egy idézõjelben beteg gyermek sorsa. És tulajdonképpen egymásra vannak szorulva a hajóban, az egészséges segít az úgymond nem egészséges gyermeknek és így nagyon jól kiegészítik egymást.

R.: - Ha már kimondta Erika ezt a hajó nevet, akkor most már konkretizáljuk, hogy itt tulajdonképpen akkor mirõl is van szó. Tehát vizi napközis tábort indítanak.

M.E.: - Igen, olyan gyermekeket várunk, akik otthon ülnek a számítógép elõtt, a televízió elõtt, nem tudják mivel eltölteni azt a hetet és vágyódnak a vízpart iránt. Ne menjenek egyedül a vízpartra, jöjjenek el velünk evezni, töltsenek el velünk egy egész hetet. Reggel kell jönni, este menni, tehát otthon lehet aludni. Egy kis uzsonnát kell a gyerekeknek hozni, innivalót, lesz közös bográcsozás, megtanítjuk õket evezni, kenuban, indián kenuban. És mondom a szülõknek, hogy nem kell félni minden gyermekre szigorúan mentõ mellényt adunk, szakképzett kormányosok fogják irányítani a hajókat és nagyon-nagyon egyszerû megtanulni. Tehát akár egy koordinációs zavarokkal küzdõ gyermek is ripsz-ropsz megtanulja.

R.: - Hány éves kortól mehetnek a gyerekek?

M.E.: - Hát úgy szoktuk, hogy általános iskolás korúak, de hogyha esetleg középiskolába jár a gyermek, akkor is nagyon szívesen látjuk.

R.: - Nem kell tehát tudnia a gyereknek, kenuzni pláne nem, de úszni sem?

M.E.: - Nem, nem kell kenuzni tudni, mi megtanítjuk.

R.: - Úszni sem kell tudnia?

M.E.: - Hát úszni jó, ha tud. Ha profin úszik, mi akkor is mentõmellényt adunk rá, ha nem tud úszni, akkor is mentõmellényt adunk rá, tehát mindenféleképpen a teljes biztonságot meg szeretnénk a gyerekek részére teremteni.

R.: - Július 22--tõl 27-ig tart ez a tábor. Helyileg hol vannak?

M.E.: - Helyileg a Római parton vagyunk, III.Kossuth Lajos üdülõpart 19. És mondanék egy telefonszámot 240-2627-es és az esti órákban várom a szülõk és a gyermekek jelentkezését.

R.: - Azért még mondjuk el azt is, hogy nem csupán erre az egy hétre biztosítanak a gyerekek számár ilyen elfoglaltságot, hanem akár vasárnaponként is mehetnek.

M.E.: - Igen, igen, július 1-jétõl minden vasárnap nyitottak vagyunk a gyerekeknek. Tehát itt azon gyerekeket várjuk, aki esetleg a hét alatt nem tud eljönni, de bármikor szeretné megtanulni a kenuzást, akár jöhet egy alkalommal, akár folyamatosan és hogyha megtetszik neki, akkor szeptembertõl maradhat a Hendikep Sportkör tagjai között és folytathatja velünk a téli felkészülést a jövõ nyárra.

R.: - Ezeken a vasárnapokon a gyerekek magukban menjenek vagy akár a családjukkal együtt?

M.E.: - Hát azt szeretnénk, hogy a gyerekek magukban jönnének, hiszen egy kicsit szeretnénk õket elszakítani a szülõi háztól, mert a szülõ az jobban izgul. Természetesen megvárhatja a gyereket, megnézheti a gyereket, de most sajnos nincs módunk a szülõket elvinni. Egyébként tudunk megbeszélni olyan bizonyos napokat, amikor a családot is elhozhatja a gyermek.

R.: - Akár odamenjen csak a gyerek reggel vagy jó, ha itt is jelentkezik, hogy a vasárnapot magukkal szeretné tölteni?

M.E.. - Na most reggel 9-kor találkozunk, mint a napközben is és az evezõs klub és délután négyig tartanak a foglalkozások, ugyanezen a telefonszámon érhetnek el.

R.: - Általában hány gyerek szokott egy ilyen táborozáson résztvenni?

M.E.: - Hát egy ilyen táborozáson, aki mondjuk úgy effektive nem tud egy olyan húsz és harminc közötti létszám. Na most ha rossz idõ van zuhog az esõ, akkor se ijedjenek meg a gyerekek, lehetõségünk van a sporttelepen kézmûves foglalkozásokat tartani, játszani fedett körülmények között.

R.: - Hány felnõtt van ezekkel a gyerekekkel?

M.E.: - Hát négy-öt és vannak olyan gyermekeink, akik már kinõttek a gyermekkorból, nálunk nõttek fel és õket mint kortárs segítõt szoktuk használni.

 


 

Szakértõink
  e-mail

 

Babanet | Netkönyvtár | Rendelõ | Publikációk | A Te történeted
X
EZT MÁR OLVASTAD?