- BabaNet
#baba#anya
Babanet - Vendég a Háznál  01.05.03
   Mûsorarchiv
   Mûsortörténelem
   Stáblista

Vendég a háznál
2001. május. 3.
Kossuth rádió, 13.05

 - Hát ugye egy lánynak tükörbe kell nézni mielõtt suliba megy, mert azért nem mindegy neki se, hogy hogy néz ki. Nálam az úgy van, hogy attól függ milyen ruhát veszek föl, hogy milyen nap van. Mert például vasárnap kikészítem hétfõre a ruhámat, de ha hétköznap van, akkor inkább reggel készítem ki, hogy mégis azért hogy nézek ki, meg ilyesmi és a ruhához a hajamat igazítom, hogy például egy ilyen jobb ruhához nem egy ilyen kis dedós hajat csinálok meg.

Mv.: - Milyen az, hogy nem dedós haj?

- Hát hogy például ugye már 13 éves leszek és nem copfozom két oldalra a hajamat, meg ilyesmi. Legtöbbször hajpántot viselek vagy szabadon van, vagy csatozva a hajam.

Mv.: - És amikor bejöttök az iskolába akkor féltek akkor, hogy na majd mit mond az osztálytársam vagy az iskolatársam, hogy énrajtam most milyen ruha van és talán mást kellett volna fölvennem. Van ilyen?

- Hát néha egy kicsit, mert hogyha kapok egy új ruhát és az nem éppen mert az én osztályomban vannak olyanok akik annyira a divattal meg ilyesmivel törõdnek, hogy nem nézik hogy kin hogy áll a ruha és néha egy kicsit félek, hogyha új ruha van rajtam, hogy na azért mégis kicsúfolnak vagy mit mondanak, hogy jól néz ki vagy nem jól.

Mv.: - Egyébként mi a divat most, mi az, ami az osztálytársak körében osztatlan elismerést arat?

- Hát például a trapéz aljú nadrág, magas talpú cipõvel meg ilyesmi .

Mv.: - De hát a trapéz aljú nadrágot azt nem veheti föl minden lány, mert van olyan akinek olyan az alkata, hogy nem áll jól, akkor õ már nem is öltözik divatosan?

- De, de sok mindentõl függ, hogy a haját vagy a pulcsija vagy ilyesmi.

Mv.: - Tényleg és festeni szoktátok magatokat az iskolába?

- Akik már úgy nagyobbak azok igen, de osztálytársaim közül nem túl sokan, csak akik már tényleg nagyobbak.

Mv.: - Hatodikosok még nem festitek magatokat?

- Hát én például ilyen bulikra vagy ilyesmikre még szép, hogy kicsicsázom magam.

Mv.: - És akkor miket kentek, miket kensz magadra? Szemedet fested ki vagy a szádat vagy az arcodat, vagy a hajadat színezed-e?

- Hát csillámos zselével vagy szemfestékkel kifesteni vagy szájfénnyel vagy ilyesmivel szoktam, azért olyan vörös rúzzsal vagy ilyesmivel azért ahhoz még túl fiatalnak tartom magamat.

Mv.: - Tizenéveseket elég nehéz lebeszélni arról, hogy ezek az éppen ma divatos két hét múlva másik divatos, ma ezt látom a barátnõmön, holnap egy másikat. Ezek az olcsó kis bizsuk nem biztos, hogy mindig ártatlanok és szorosan a nyakhoz, szorosan a csuklóhoz adott esetben ezek a kis piercingek a fülben. Mi errõl a bõrgyógyász véleménye, mert az anyukák sokszor elég gyengék a maguk óvó tanácsaival.

Dr. Nagy Éva bõrgyógyász: - Nagyon sok esetben úgy jönnek a gyerekek hozzám, hogy az anyukákkal együtt és én már a mama tekintetébõl látom mikor a kislány levetkõzik, hogy szinte kéri azt, de nem szól, éppen ezért nem szól, tehát kéri azt, hogy mondjak valamit, vagy talán tõlem jobban elfogadja azt, hogy az a bizonyos bõrgyulladás amivel õk jöttek igen is köze van ahhoz a bizsuhoz, ahhoz a divatos kis "ékszerhez", amit a gyerek még éjjel sem vesz le. Tehát nagyon sok esetben még abban is zuhanyoznak a gyerekek.

Mv.: - Olyan szürke a csuklójuk például.

N.É.: - Igen. Sajnos igen, tényleg így van. És hát a fülükbõl a 4-5 fülbevalókarikát sem veszik ki, vagy hogyha esetleg az orrukba van belerakva, vagy szájszélbe, a szemöldökbe, tehát ezeket a piercingeket tényleg nem veszik ki. Na most én akkor õszintén el szoktam mondani, hogy ez egy nagyon-nagyon rossz dolog. Divatos, de mint minden, ami divatos nem biztos, hogy jó is. Na most abban az esetben, hogy ha az illetõnek semmi baja nincs jelen pillanatban ezektõl az ékszerektõl, semmi nem biztosítja õt arról, hogy egy idõ után nem válik érzékennyé krómmal, nikkellel szemben, ugyanis a leggyakoribb allergén, ami ma több, mint 90 százalékos gyakorisággal fordul elõ a lakosság között, az a nikkel és a króm. Tudni kell, hogy ezek a termékek nagy mennyiségben tartalmazzák ezeket a vegyi anyagokat. Na most ha még azt mondom, hogy környezeti allergének, mert hiszen a házakban a cement az krómtartalmú, de például a bõr, minden ami bõr, azt krómmal cserzik, tehát ami környezetünkben van ezt az anyagot tartalmazza, ha még magamra is teszem, akkor felfokozom ennek az allergén hatását. Tehát nagyon sokszor ha "szerencsés" a gyerek akkor már gyorsan kialakul ez az allergia, és kénytelen megfosztani magát ettõl. És akkor még mindig nem beszélek arról, hogy a farmereknek az ellengombjai azok szintén fémtartalmúak, tehát azt veszi észre a kislány vagy a kisfiú, hogy kezdõdik a fémnek a helyén egy viszketõ érzés, az utána bepirosodik, begyullad, sõt váladékossá válhat. Tehát mikor már nagyon súlyos ez az allergia, akkor nagyon csúnya nedvedzõ bõrgyulladás alakulhat ki. Tehát én azt szoktam mindig mondani, hogy a kevesebb több. Tehát ha ez divatos, akkor nyugodtan tegyen föl egyet vagy kettõt, de semmi esetre se 24 órán keresztül, ha lehet akkor ne olyan feszesen, mert ahogy izzad, ahogy párolog az a bõr, kioldja ebbõl a fémbõl ezeket a nagyon erõs allergéneket és ugye a mosószerekben króm van. Késõbb szegény még egy mosószerbe se fog tudni belenyúlni és nagyon fogja bánni, hogy annak idején tinédzser korában ennyire erõsen allergizálta ezekkel az anyagokkal a szervezetét. Pont valamelyik nap volt egy nagyon-nagyon aranyos fiatal anyuka betegem, rendkívül erõs nikkelérzékenysége van, de annyira erõs, hogy fantasztikus és kiderült, hogy a gyereknek az ápolása során olyan ekcémája lett szegénynek, hogy belenyúlt a mosószerekbe, hogy mosta a gyereknek a ruháit, nem akarta mosógépbe tenni és aztán ahogy elbeszélgettem vele kiderült, hogy õneki tinédzser korában kezdõdött ez, amikor a klipszek voltak divatosak ugye. Tehát most nem klipszet hordanak a gyerekek, de akkor a klipszet, ha visszagondolunk rá, azt hordtuk, mert hát ugye az volt a divat, és akkor jelentkezett neki nagyon enyhe formában és ez most ugye közel 30 éves korára annyira felerõsödött, hogy hiperallergiássá vált például a nikkellel szemben.

Mv.: - Tudsz különbséget tenni a három baba jövetele között, illetve készülõdése között. Mi az ami változást történt rajtad, például most nézzük a külsõdet.

- Igen, ez egy kicsit jobban megviselt a terhesség. Nehezebben bírtam az egészet. Most a vége felé már könnyebb, sokkal könnyebb, de talán itt a körülmények is közrejátszanak, hogy ugye nem az elsõ és nem csak õvele foglalkozunk, hanem kicsit futottabb a dolog és sokfelé oda kell figyelni. Ez fizikailag is egy kicsit terhelõbb, úgy hogy más. Mind a három más volt. Õ talán nehezebb, picit félek is tõle.

Mv.: - Mi az amiben más? Külsõben?

- Hát nagyon sokat híztam, felfújódtam, vizesedés, ilyesmi és hát igazán az állapotom is. Sok volt a hányinger, sok olyan befolyás volt, ami hát kellemetlen. Most már jobban viselem, így a végén.

Mv.: - De amikor vizsgálaton voltál akkor mindent rendben találtak.

- Igen, a leleteim hála istennek rendben vannak, picit a cukor megugrott, a cukrom, de ennyi. Más nem, végül is minden rendben van.

Mv.: - De hát azért izgulsz egy kicsit?

- Igen izgulok, mert most már hat év eltelt a fiam és a most következõ között és azért izgulok.

Mv.: - És mit vártok, kisfiú, kislányt?

- Úgy néz ki, hogy kislány, már kétszer is az ultrahang két kislányt mutatott ki.

Mv.: - Azt mondtad az elõbb, hogy vizesedsz. Most amikor nézem az arcodat már nemigen látszik rajtad, de talán egy vagy két héttel ezelõtt az kifejezetten látható volt.

- Igen, most egy kicsit arcra lement, de valóban az elmúlt egy-két hét az nagyon, a lábom is nagyon fájt. Szóval kicsit terhesebb volt a dolog.

Mv.: - És hogy viseled ezt a külsõdet, egy nagyon csinos fiatal nõ vagy, filigrán, vékony, kedves és hát most azért picit megváltozott az alakod is.

- De ez majd meg is fog változni, úgy hogy végül is ez nem aggaszt egyenlõre. Egészségileg legyen rendben minden, és utána majd teszünk arról, hogy az alak visszacsinosodjon.

Mv.: - Hány kilót híztál?

- 11-et.

Mv.: - És a másik két babával?

- 8-9. Náluk a víz volt inkább sok, de az el is ment, a magzatvíz.

Mv.: - És utána gyorsan visszafogytál a második baba után?

- Nem igazán, Dávidka után elég sokáig maradt rajtam, de aztán sikerült.

Mv.: - Neked ilyen terhességi csíkok maradtak?

- Igen, a második gyermekem után maradtak.

Mv.: - Érdekes, hogy az elsõ után nem volt?

- Nem. Õ korábban született, mint ahogy vártuk, egy négy héttel elõbb jött és annyira nem repedezett a hasam.

Mv.: - És a második után ami maradt, az meg is maradt állandóra?

- Hát sajnos van, ami megmaradt igen. Kezeltük, kezeltük, krémeztük, de azt hiszem ezt már késõn kezdtem el és akkorra már ez elkéstem.

Mv.: - Mivel kenegetted?

- Ilyen testápoló krémekkel, narancsbõr elleni kenõcs, egyebek. Én is foglalkozom ilyen kozmetikumokkal és hát adott a dolog. Csak késõn kezdtem neki.

Mv.: - Szeplõk vagy májfoltok ilyesmik?

- Májfolt, talán most tapasztalom az arcomon, de nem volt, az elõzõ két terhességemnél nem volt. Én elég fehérbõrû vagyok, úgy hogy szeplõhajlamos, ahogy kisüt a nap rögtön megjelennek, de egyébként ilyen más külsõ változások nem voltak. Most talán szárazabb a bõröm, májfoltokat most veszek észre a homlokomon, de egyébként a duzzanatokon kívül más nincs.

Mv.: - Igen emlékszem, hogy a szád volt elég erõsen felpüffedve, meg a környéke ezelõtt egy két héttel.

- Igen. Nagyon a szemem alatt, az arcom rettenetesen, a kezem. Most már azt hiszem a gyûrûket ideje letenni. És a lábam.

Mv.: - És egyik reggel fölébredtél, belenéztél a tükörbe és láttad és mire gondoltál?

- Egy kicsit úgy megijedtem, igen, mert olyan torz volt a látvány és hoppá, mondom, de hát ez tudom, hogy változni fog, legalábbis bízom benne.

Mv: - A bõrgyógyászatban legalább annyira jellemzõ, mint bármi másban ami egészségünkkel kapcsolatos, legbölcsebb megelõzni. Vajon a terhességi csíkokat meg lehet-e elõzni, valamilyen módon lehet-e csökkenteni azt a hatást, ami adott esetben az utolsó hónapokban már elkerülhetetlen, fõleg, ha valaki erre érzékeny?

Dr. Nagy Éva bõrgyógyász: - A terhességi csíkok, ha kialakulnak azokkal már nem lehet tényleg valóban sokat tenni, hiszen a kötõszövet szakadásáról van szó, ami ilyen csíkokban nyilvánul meg. Megelõzni valóban, ha szerencsés az illetõ, olyan alkat, akkor tényleg olyan félidõtõl kezdve szoktuk tanácsolni, hogy nyugodtan vegye meg azokat a készítményeket, amiket reklámoznak is, patikában lehet általában kapni és az van ráírva, hogy terhességi csíkok megelõzésére, tehát nem azt ígéri a cég, hogy eltünteti, hanem hogy megelõzésre. Na most ez fõleg azokra vonatkozik, akiknél a tinédzser korukban amikor elkezd nõni például a mellük, vagy a combjukon gyakran feszes lesz a bõr, vagy a popsijukon, nem alakulnak ki a sztriák. Ugyanis általában azoknál a kislányoknál, ahol már ez ilyen megterhelésre, hogy hirtelen kezd el nõni a kis melle, a combja, vagy esetleg olyan sportot ûz, például lovagol és a combja belsõ felületén megjelentek a sztriák, akkor azok majdnem biztos, hogy számíthatnak arra, hogy ha terhesek lesznek akkor bizony a hasnak a feszülésével ott is jelentkeznek az a sztriák.

Mv.:- Tehát ez nem kell, hogy meglepetésszerûen érjen bennünket, az õ esetükben a védekezés nagyon célszerû.

N.É.: - Feltétlenül, mert esetleg a számát tudja csökkenteni. Régebben, nagyon érdekes, most nem divat, de én visszamegyek a múlthoz, hogy régen ajánlották a terhességi fûzõket, ezek ilyen speciálisan olyan fûzõk voltak, amik tulajdonképpen most is léteznek, ezek a szép kis combot és hasat összefogó, feneket beszorító fûzõk, amiknek a hasi része, tehát a has alatti része az sokkal erõsebb anyaggal volt kiképezve, tehát kicsit úgy alátámasztotta. Ne lógjon, tehát a gravitáció következtében ez lóg, ez természetes. Tehát nyilván jobban fog szakadni az a kötõszövet, amelyik állandó húzásnak van kitéve, tehát egy picit a kismamának is a testtartásán segített, mert tudjuk, hogy ez speciális testtartást von maga után, és valóban segítette. Én legalábbis, a tapasztalatom az volt, hogy segítette a lazább kötõszövetû kismamáknak a bõrét.

Mv.: - Lehetséges, hogy ha ezt ilyen fûzõ és egyéb fehérnemûkészítõk hallják és hogyha igény lesz rá akkor én nem hinném.

N.É.: - Vagy lehet, hogy van is, csak nincs köztudatban.

Mv.: - Igen, és nem tudják a kismamák, hogy ez valóban hasznos.

N.É.: - Van szoptatós melltartó ezt szokták reklámozni.

Mv.: - És fõleg gondolom azoknak a nõknek kellene ezt megfontolni, akik számíthatnak rá, hogy nagyon nagy súlyt vesznek föl a terhesség alatt.

N.É.: - Pontosan, aki 18-20 kilót hízik annak szerintem nagyon nehéz ezt a terhet viselni.

Mv.: - Tehát fûzõ és szoptatós melltartó.

N.É.: - Igen, megfelelõ melltartó is kell.

 


 

Szakértõink
  e-mail

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?