- BabaNet
#baba#anya
Babanet - Vendég a Háznál  01.04.30
   Mûsorarchiv
   Mûsortörténelem
   Stáblista

Vendég a háznál
2001. április. 30.
Kossuth rádió, 13.05

 B.. - Középiskola harmadik osztályába jártam és megkezdõdött a nyári szünet. Akkor már csak anyámmal és nagyanyámmal éltem együtt. Már a szünidõ elején biztos volt, hogy az anyámmal csak a nyár utolsó heteiben találkozom. Az õ idõbeosztását és az enyémet egyszerûen nem lehetett összeegyeztetni. Ez volt az elsõ nyaram, amelyet egyedül, függetlenül töltöttem. Amikor nyár elején elutazott és egyedül hagyott nagyanyámmal egy egész szünidõre való zsebpénzt bízott rám, 10 ezer forintot adott. Soha még életemben nem rendelkeztem annyi pénz fölött. égy éreztem enyém a világ, tudtam, hogy ennyi pénz három hónapra bõven elegendõ. Óriási ajándék volt. Boldog, felhõtlen idõszak elé néztem. Utazások, táborok, koncertek, mozik, barátnõk, barátok jelentek meg a szemem elõtt. Kicsit csodálkoztam is. Csodálkoztam, hogy ennyi pénzt kaptam, de úgy éreztem anyám kárpótolni akar, amiért egész nyáron nem találkozunk.

R.: - Szokták-e otthon zsebpénzt kapni?

- Szoktam. Havonta is meg, hogyha van valami különösebb alkalom, akkor kérek és adnak.

R.: .- Meg van beszélve édesanyáddal meg édesapáddal, hogy mit tudom én minden hónap elsején kapsz pénzt, és aztán, hogyha valami nagyobb kiadás van akkor még külön adnak?

- Nincsen megbeszélve, hogy minden hónap elsején kapok, hanem az csak úgy jön, és hogyha van valami külön kiadás, akkor adnak.

R.: - Mennyi pénzt szoktál kapni?

- Hát ezt nem mondanám meg.

R.: -Ami pénzt kapsz az elég szokott lenni egy hónapra?

- Igen. Van marad pénz, hogy félre tehessek, és még tudok is el is tudom használni.

R.: - Mire gyûjtesz?

- Mindig másra, van mikor egybõl jön valami, amire vágyok és arra gyûjtök, viszont van mikor sokáig nem, csak úgy egyszerûen gyûjtök, hogy hátha lesz valami van.

R.: - Mit jelent nálad a nagyobb kiadás?

- Például ugye a táborok, meg buli, meg ilyenek.

B.: -Aznap amikor anyám elutazott egyetlen fillért sem költöttem. Egyszerûen boldoggá tett a tudat, hogy rengeteg pénzem van, és azzal sok mindent megtehetek. A hûtõszekrény tele volt, én pedig elhatároztam, hogy okos leszek és takarékoskodni fogok. Estefelé lementem a térre, de a pénzt otthon hagytam nehogy elveszítsem. Ültem a padom a mi családunknál sorból jött gyerekek között és arra gondoltam, milyen szerencsés vagyok, milyen jó az én anyám. Mindig furcsa viszony fûzött a biciklikhez. Még bölcsõdés voltam két éves, de már olyan gyorsan tekertem, hogy anyám csak futva ért utol. Életem meghatározó szakaszaiban, kulcsfontosságú pontjain mindig megjelent a bicikli. Egy nappal ezelõtt, hogy elhagytam a szülõ házat és kollégiumba vonultam ripityára törtem a bringám. A következõ bicajom ellopták, így hát én, akinek mindig volt kerékpárja - nem is akármilyen, akkor éppen nem tudtam mire felülni. Ez az áldatlan állapot már több mint egy éve tartott. Pénzünk nem volt, ezért nem is reménykedtem abban, hogy belátható idõn belül biciklihez jutok.

- Én nem havi jelleggel kapom a zsebpénzt, hanem rám jellemzõ, hogy nem költekezem, szóval ha van valamire szükségem akkor az maximum egy antik könyv, ami köztudott, hogy maximum 50 forintba kerül itt lent. Tehát így rendszeres jelleggel sosem kapok zsebpénzt, hanem hogyha kérek, akkor adnak egy bizonyos összeget.

R.: - Nem került ez így többe a szüleidnek?

- Hát mivel nagyon jól ismernek éppen az, hogy kevesebbe kerül, mint hogyha adnának egy bizonyos összeget. Kevesebbet költök, mint hogy ha... Úgy is csak felhalmozódna, ha adnák rendszeresen adagokban hónaponta vagy hetente a zsebpénzt.

R.: - Mire költesz egy hónapba? Mik a kiadásaid?

- Hát van olyan hónap, sõt a legtöbb hónap, hogy semmi, hiszen mondjuk általában az osztálytársaim uzsonnára szoktak a büfében elkölteni elég jelentõs összegeket. Na most mivel én kapok otthon uzsonnát, ezért erre ugye nem megy ki pénz. Mondom hát egyedül az antik könyv, ami úgy a hobbimat képezi, és erre.

- Hetente kapom a zsebpénz, én rendszeresen költök pénzt szóval a büfében, többnyire csak ételre.

R.: - Jó-e az, hogy hetente és nem havonta kapsz zsebpénzt?

- Nem, mert így van egy kontrollálható referencia idõ, amíg ellenõrizhetik, hogy mit csinálok azzal a pénzzel. Ha valami külön kiadásom van, ami több mint ez az összeg, akkor kérek tõlük kölcsön, kérek beruházásra pénzt és megadják.

R.: - Mire költesz egy hónapban?

- Hát többségben így ételre, a másik szenvedélyem azok a könyvek, elég drágák. A másik szenvedélyem a zene, ami ugye nem havi rendszerességgel, de néha nagyobb beruházást igényel. Szeretném ezt az albumot, mellé ezt és ezt.

R.: - Mennyibe kerül egy jó CD, 4-5 ezer forint körül van gondolom.

- Igen kb. ilyen árban van, talán ez régebbiek közül elõfordul. Az olcsóbb 3 ezer forint környékén, és ott vannak a nagyon drága 6-7 ezer forintos dupla CD-k, albumok.

- Anyám elutazása másnapján késõ délután mentem le a térre, nem találtam senkit, ezért átsétáltam a szomszéd focipályára. Ott is csak kisebb gyerekek lézengtek. A pálya végében viszont megakadt a szemem egy olyan biciklin, amit addig csak a nagybátyámnál láttam. A nagybátyám pedig igazi versenyzõ volt. A gyerekek nem is tudták rendesen kiejteni a gép nevét, én viszont tudtam mit látok, és azt is tudtam, hogy mennyit ér. Nagy álmélkodva néztem az olasz ipar remekét, amikor elõkerült a gazdája és csak úgy félvállról odaszólt, - tetszik? Eladom 10 ezer forint. Forgott velem a világ, nem mertem mind a 10 ezer forintomat elkölteni. Nem az árát sokalltam, mert a bringa majdnem a háromszorosát érte, hanem az bántott, hogy nemsokára anyám ajándékát fogom odaadni valakinek. Nyolc ezerért megveszem, de csak azért, hogy maradjon valami az ajándékból. Kilenc ezerben állapodtunk meg. Lélekszakadva rohantam haza a pénzért, nehogy valaki elõttem megvegye. Persze errõl szó sem volt, mert ennyi pénz gyereknél nem lehetett. Ennyit csak szülõktõl lehetett kérni. Nagyanyám elém állt, kérdezte hova rohanok, de futás közben csak annyit feleltem, hogy rögtön jövök. Miközben hazafelé toltam életem legjobb kerékpárját, megrohantak az érzelmek. A biciklivel és a határtalan boldogsággal szemben ott álltak a kérdések, - helyesen döntöttem, vajon anyám mit szólna most, mi lesz az utazásokkal, a koncertekkel, a mozikkal, a barátnõkkel? Nagyanyám aki bizonyos tekintetben jobban ismert, mint anyám, az ajtóban várt. Mind elköltötted - kérdezte? Mind - feleltem. Nem váltottunk több szót. Nem haragudott, egyszerûen elfogadta, ami megtörtént, és ekkor tudatosult bennem, hogy gyökeresen megváltoztattam a nyaramat. Két hét szerelés, próbautak, alkatrészcserék és átalakítás után elkészült az a bicikli, amire még a nagybátyám is rábólintott - megérte, - mondta. A szünidõ végéig amíg anyám haza nem érkezett nagyanyám etetett, én pedig minden délután egy óra felé a legnagyobb melegben indultam biciklizni. Négy öt órákat tekertem. Olyan forróságra nem emlékszem, a gumi sercegve ragadt a betonban. Minden nap teljesen kihajtottam magam. Este már csak arra volt erõm, hogy a téren ücsörögjek és beszélgessek a haverokkal. Így telt el a nyár. Boldog voltam, és rettentõen megerõsödtem. Amikor anyám hazaérkezett éppen az aznapi adagomat tekertem, mire hazavergõdtem már mindent tudott, nem volt mérges, sõt boldog volt. Örült nekem, talán még a kerékpárnak is. Én pedig nagy büszkén elõhúztam a megtakarított ezer forintomat, amin csak nevetett. És amit újból nekem adott. 18 év és kisebb átalakítások után még ma is ezzel a kerékpárral járok. Biztos vagyok benne, hogy ott a focipályán helyesen döntöttem. Akkor azonban még nem tudtam, hogy a nyári szünidõre szánt 10 ezer forint átalakul a legnagyobb ajándékká, amit valaha kaptam anyámtól.

- Én úgy kapom a zsebpénzt, hogy minden kiadást, szóval minden kiadásomra. Tehát így kapok összeget mint a normál átlag, de szóval ebbõl nekem kell tankönyveket, füzeteket, ruhákat, uzsonnáravaló, ebéd befizetést mindent magamnak.

R.: - Megkérdezhetem, hogy mennyit kapsz, és be tudod-e osztani?

- 6 ezer forintot kapok havonta, és azért gondolták így a szüleim, hogy az így jó, hogy megtanulok gazdálkodni a pénzzel és így félre tudok tenni táborokra.

R.: -Neked ez a 6 ezer forint ez elég egy hónapra?

- Igen elég.

R.: - Te nagyon ügyes vagy, ugyanis én azt gondolom, hogy ez a 6 ezer forint ez nem sok ahhoz képest, hogy milyenek a mai árak.

- Ezeken kívül azért még van egy kis bevételem, mert kapok a névnapomra, születésnapomra, meg ünnepekre nagyszüleimtõl, rokonoktól, de hát nem kell fölösleges dolgokra költeni, meg nem kell mindent az elsõ helyen megvenni, hanem meg kell nézni, hogy máshol talán olcsóbb. Szerintem már most is sokat tanultam, mert az elején elszórtam és utána egész hónapban szûkölködtem.

R.: - Mesélt már ezt el nekem, hogy szórtad el?

- Hát az elején elmentem belõle moziba, megvettem azt a könyvet amit régóta akartam, vettem magamnak ruhát, és aztán hipp-hopp, ötödike volt és nem volt egy forintom sem. És akkor kértem kölcsön a szüleimtõl akik azt mondták, hogy nem adnak, mert meg kell tanulnom, hogy ezt a pénzt ezt egy hónapra be kell osztanom.

R.: - Nagyon kemény, rosszul esett?

- Nem, igazuk volt. Szóval aztán kértem a nagyszüleimtõl, õk adtak, de utána természetesen visszaadtam nekik, amint pénzhez jutottam.

R.: - Visszaadtak a nagyszüleidnek, nem úgy adták, hogy kis unokám, ezt tedd el, anyád meg ne lássa?

- De igen, de szerintem azért õk nyugdíjasok, azért a nyugdíjukból ki kell jönniük, nem hiszem, hogy nekik arra van pénzük, hogy az összes unokát kéz alatt tömködjék.

R.: - Mik a havi kiadásaid?

- Színház, múzeum, tankönyvek, írószerek, néha egy-egy ruha.

R.: - Nem mondtad az édesanyádnak vagy az édesapádnak, hogy emelést kérsz, nem jössz ki ennyi pénzbõl?

- Hát igazság szerint most kaptam emelést, szóval eddig 5 ezer volt és most emelték meg 2001-tõl. A sítábor az eléd drága, azt a szüleimtõl kaptam karácsonyra. Horvátországra már elég régóta gyûjtõk. Hát van nyáron egy ilyen zamárdi tábor, amikor a Szilágyi Erzsébet gimnázium a testvér iskolájának a legjobb tanulóit látja vendégül. 10 napra kerül 10 ezer forintba ez a tábor. Szóval szerintem nem drága, és hát erre is sokat kell gyûjteni, meg hát a legnagyobb kiadás a minden szeptemberben a tankönyvek.

R.:- Hogy gyûjtesz? Meséld ezt el nekem, félreraksz a 6 ezer forintból?

- Igen meg az ajándékba kapott pénzt is berakom a bankba.

R.: - Szóval te akkor a bankba teszed a pénzedet, ahol valamennyit azért mégiscsak kamatozik, és akkor ha kell onnan veszed ki? Ezt te találtad ki vagy ezt neked mondták a szüleid?

- Hát engem úgy neveltek, hogy már kiskoromban volt ilyen takarékbetétkönyvem, ilyen autónyeremény, amikor be kellett rakni 10 ezer forintot, az akkor ugye nagyon sok pénz volt, az éveket át gyûjtöttem, és akkor minden hónapban húztak és ha kihúztak akkor nyertél egy autót, és hogyha úgy gondoltad, hogy jó most már nem fognak kihúzni soha, akkor visszaváltottad és megkaptad a 10 ezer forintot.

R.: - Tehát neked van egy külön bankszámlád ezek szerint, amire berakosgatod a pénzedet, ott kamatozik és ha kell kiveszed. Jól értettem?

- Hát nagyjából, nem vehetem ki akármikor, mert le van kötve, mert úgy többet kamatozik.

R.:- Ezt kitõl hallottad, ez magad találtad ki vagy ezt is mondták, vagy súgták?

- Hát a banktól.

R.: - Bementél a bankba és megkérdezted, hogy hogy mûködik ez?

- Igen. Hát bementem az OTP bankba és megkérdeztem, hogy hát szeretnék számlát nyitni, akkor ez hogy lehetséges. Mondták, hogy csak szülõi engedéllyel mivel, hogy még csak kiskorú vagyok. Akkor becipeltem az édesapámat és hát együtt megoldottuk. És akkor mindenféle hiteleket ajánlottak, hogyha esetleg kifogy onnan a pénz, arra természetesen vannak kamatok, akkor kamatlábakat mondtak. Hogy lehet lekötni a pénzt, hogy érdemes. Tehát mindenben nagyon segítõkészek voltak.

R.: - Ezeket a kamatlábakat, hiteleket most már érted, hogy hogy mûködnek?

- Hát nagyjából, amennyire szükségem van annyit.


 

Szakértõink
  e-mail

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?