- BabaNet
#baba#anya
Babanet - Vendég a Háznál
   Mûsorarchiv
   Mûsortörténelem
   Stáblista

Vendég a háznál
2001. április. 5.
Kossuth rádió, 13.05


- Nálunk a gyümölcsök és a zöldségek nélkülözhetetlenek a háztartásban, mi ebédnél is mindig káposztát eszünk, meg felcsomagolnak az iskolába az almát.

- És miért jó az a káposzta?

- Hát egyrészt, mert szeretjük, másrészt meg magas a C-vitamin tartalma is.

R.: - Gyerekek mennyire téma az otthon, hogy egészséges ételeket együnk, vagy éppen csakhogy mit szeretünk, mit kívánunk, mennyire szempont ez nálatok?

- Nálunk fontos az, hogy egészségeset együnk, de olyan is, van, hogy jó most nem olyan egészséges és azt, például csokit, meg ilyeneket eszünk, de azért gyümölcsöt és zöldséget, meg ilyeneket.

- Nálunk az egészséges táplálék szokott lenni a fõ, de hát néha

R.: - Ügyeltek rá?

- Igen. De nálunk is megesik néha, hogy nem a legegészségesebb ételeket esszük, de inkább azokat.

R.: - És az mitõl van, azok olcsóbbak, gondolom ez is néha szerepet játszik vagy éppen nagyon-nagyon szeretjük. Tudjuk, hogy rontja a fogainkat, meg nem egészséges, de mégis?

- Hát ez néha megesik, de igen ez szokott az oka lenni.

 R.: - Úgy tudom, hogy te nagy gondot fordítasz a gyerekek egészséges étkezésére. Most így tavasz elején, tél végén különösen oda kell figyelni. Mi az, amire te odafigyelsz és próbálod kompenzálni mondjuk a napközi hiányosságait?

- Ez fõleg inkább, amíg apróbbak voltak, addig volt lényeges, majd már a végén mondom, hogy miért. Tehát nyilván ilyenkor télen ugye az ember még jobban odafigyel a vitamin bevitelre, tehát zöldség és gyümölcs formájában az ember esetleg naponta többször is ad nekik és mondjuk ilyenkor télen nem is csak a déligyümölcsöket szoktam nekik adni, hanem ami itthon is megterem és akkor az almát, a körtét ugye az ember ilyenkor hozzájuthat, illetve én zöldségeket szoktam nekik sokat adni. Például nálunk szeretik a répát, ezt nagyon sokféle formában lehet elkészíteni, akkor hál istennek megeszik a savanyú és az édeskáposztát, ami ugye a C-vitaminnak a tárháza. Hát nem mindegyikõjük, de van, amelyik szereti a céklát, akkor a sütõtököt, bár ezek nehéz dolgok, mert olyat, hogy mind a hárman szeressék, olyan nagyon ritkán fordul elõ és hát egyébként mondjuk a fõzelékek formájában próbálom ezeket nekik oda adni. Hát ez is ugye,

R.: - Hogy tudtad õket rávenni a fõzelékre?

- A spenót az a Popey-jel kerül hozzájuk egy kicsit közelebb, nem annyira szeretik a spenótot, illetve pici korukban majdnem mindent megettek, egy-két kivételtõl eltekintve, amikor nagyobbak lettek, akkor már sajnos kevésbé és hát nem tudom, olyan két-három éve ment a Popey címû mese-sorozat a tévében és akkor ugye hát a Popey mindig spenótot eszik ahhoz, hogy erõt szerezzen és ezáltal, hogy jobban megszerették. Tehát a spenót, az nálunk az egy menõ dolog. Na most vannak fõzelékek, amit nem szeretnek mindannyian, de azért hál' istennek jónéhányat össze tudtunk szedni, amelyeket mindegyikõjük megeszik. Azon kívül például én zabpelyhet szoktam nekik adni, amit megcsinálok olyan formában, mintha tejberizs lenne.

R.: - Azt reggelire adod?

- Nem, ezt inkább estefele. Reggelire, hát reggelire ugye õk most már nálunk a legkisebb is óvodás lett, reggelire valami apró dolgot adok nekik, esetleg gyümölcslevet, mert õk fél kilenckor már reggeliznek bent az óvodában és azért mondtam

hogy visszatérek most arra, hogy amióta ovisok, meg a legnagyobb iskolás, azóta egészen jó helyzetben vagyok, mert ott nagyon sok gyümölcsöt és zöldséget kapnak. Tehát az óvodában mindig beosztják, egy héten öt gyerek visz gyümölcsöt, egy-egy napon és akkor körülbelül olyan egy kiló mennyiségû gyümölcsöt, zöldséget beviszünk és akkor õk azt ott délelõtt elrágcsálják.

R.: - Ez nagyon jó gondolat. Tehát a szülõk észrevették, hogy kevés a gyümölcs, kevés a zöldség és megbeszélték egymás között?

- Mi amikor odamentünk, akkor ez már egy elfogadott rendszer volt, de egyébként én másoktól is hallottam, hogy ez szokás, sõt most már a legnagyobb csemetémnél az iskolában is javasolták a szülõk és teát is, igen, tehát gyümölcsöt viszünk be és akkor õk ezt ott egész nap tudják eszegetni. És ez nagyon jó, mert tényleg az iskolásoknál ugye, amikor már különórák is vannak, akkor néha olyan késõn jönnek haza, hogy a vacsora, az nem biztos, hogy ott a gyümölccsel ott nagyon-nagyon összejön. Meg nem is biztos, hogy kívánná mondjuk vacsorára gyümölcsöt. Délelõtt is esznek, meg sokszor délután is. Tehát akkor ilyenkor fõként a hétvégi étkezésre kell odafigyelni. A másik meg, még amit itt az étkezésen kívül gyümölcs, zöldségen kívül nálunk a legnagyobb meg a legkisebb csemete, õk elég betegesek voltak, tehát ott hiába adtam gyümölcsöt, zöldséget, ez nem volt elég. Tehát nálunk különbözõ immunrendszer erõsítõket kellett nekik adni és mind a háromnak megtaláltuk azt a megfelelõt, ami most úgy tûnik, hogy egyelõre beválik, illetve, hogyha betegek, akkor ennek a szedése meggyorsítja a gyógyulást. Én fekete retket szoktam, itt tényleg ez jutott eszembe, összevágom nekik és lesózom. Sõt, hogyha köhögnek, akkor szoktam úgy csinálni, fekete retket kettévágok, kivájom a belét és akkor mézet csöpögtetek bele, hagyom egy éjszakát állni és akkor másnap a mézes levelet, azt megitatom velük és az nagyon jó a köhögésre.

R.: - Ez tényleg nagyon jó köhögésre is és az emésztésre is.

- Igen, mind a kettõre. Úgy, hogy mondom nálunk az a jó, hogy ezeket megeszik.

R.: - És hogy vagytok a húsételekkel, mi, mennyi, szóval arányában, mennyire szerepel az étlapon a hús?

- Hát nem túl sokat. Szóval azt kell, hogy mondjam, hogy egy olyan magyar átlaghoz képest szerintem mi kevesebbet eszünk húst, nyilván ez abból is fakad, hogy én se vagyok egy olyan nagy húsos. A gyerekek se és disznóhúst például nem nagyon, sõt mi nem is szoktunk disznóhúst enni, hanem inkább halféléket, illetve szárnyasokat.

 - A táplálkozással kapcsolatban szeretnék valamit kérdezni, hogy hova kéne fordulnom. A gyerekeimet vegetáriánus étrenden hát tartom, 6 éves a nagyobbik, de nem vagyok egészen nyugodt. Én szívesen változtatnék rajta, hogyha az derülne, hogy valami probléma van bármikor. Most én hova fordulhatok, akár kórházi vizsgálatra is gondolnék. Nincs probléma, nincs nagy probléma, de mégis akkor volnék nyugodt, akkor tudnám ezt tovább folytatni, hogyha kiderülne, hogy minden rendben van. Tehát tejterméket, tojást bõségesen fogyasztunk, csak húst nem.

R.: - Ön egész felnõtt korát vegetáriánusként élte?

- Én nem, hát egy nem is tudom, hogy hány éve pontosan, a gyerekeim születése elõtt már egy olyan hát talán négy évvel korábban.

R.: - Milyen meggondolásból váltott?

- Jónéhány ismerõsöm volt, akik körében ez úgy hát megjelent és elterjedt és ezért. Kipróbáltam és semmi rossz hatását nem tapasztaltam magamon, de magam miatt nem is aggódnék, az biztos, mert azt hiszem, hogy felnõtt korban nyugodtan át lehet állni.

R.: - A terhesség alatt is vegetáriánus volt?

- Igen.

R.: - És mit mondott az orvosa?

- Ez az érdekes, hogy semmit. De a gyermekorvos sem, akinek én már mondtam azt, hogy akkor volnék nyugodt, hogyha kapna a gyerek egy kórházi kivizsgálásra egy beutalót, csöppet sem aggódott, azt kérdezte, hogy dióféléket és teljesörlésû kenyeret fogyasztunk-e, hüvelyeseket és egyebeket és tejterméket és tojást igen. Mondtam, hogy igen. És én azt mondtam, hogy én bármikor hajlandó volnék ezen változtatni a gyerekeim érdekében, mert nem akarok rajtuk kísérletezni, de minthogy vannak a szemem elõtt jó példák, tehát ezt még hát ezen nem változtattam. De akkor lennék nyugodt, hogyha beszélhetnék szakemberrel. Vagy kivizsgáltathatnám a nagyobbat, mert a kicsi, hát az még kicsi, talán nála még nem jelentkezhet.

R.: - A nagyobb hány éves?

- 6 éves lesz márciusban.

R: - És a kicsi?

- Két és fél. És azt szeretném tudni, hogy hova fordulhatok, ez ügyben, mert addig viszont mivel õ ezt szokta meg, a nagyobbik soha nem vett húst még ezért nem akarom megkavarni, hogy eddig nem, most akkor igen, most megint nem. Én végérvényesen ráállnék a húsfogyasztásra, hogyha probléma derülne ki.

- dr.Barna Mária gyermekgyógyász: Egy felnõtt ember megfelelõ táplálkozási ismereteknek birtokában nyugodtan dönthet amellett, hogy a vegetáriánus étrendet fogyasztja. A gyermekorvosok gyerekek részére nem tanácsolják. Mégpedig azért, mert a gyermek szervezetének a fejlõdéséhez, növekedéséhez nagyon sokféle tápanyagra van szüksége. Miután azt hallottuk, hogy az édesanya tejet, tojást ad a kisgyerekeknek, tehát ezek a gyerekek egy lakto- vegetáriánus étrenden élnek, ezt fogyasztják. Ezzel nagyon sokféle nagyon fontos tápanyagot megkap a szervezetük. Azonban egy dolog bizonyosan, hogy hiányzik, illetve még több is, ami nagyon fontos, hogy sem a tej, sem a tojás nem tartalmaz elegendõ vasat. Mondhatnánk, hogy a zöldségfélékben fõleg spenótban, sóskában nagyon sok vas van, azonban ezekbõl rosszul szívódik fel, tehát én nem tanácsolnám kétéves és hatéves kisgyereknek, hogy szigorú vegetáriánus étrendet fogyasszanak.

R.: - Talán még az édesanya azt megkérdezné, hogyha ez a párbeszéd közvetlen lenne, hogy tablettában, vas tablettában ez nem pótolható?

B.M.: - Én semmiképpen sem javasolnék ételek helyett tablettákat és egészen más az a vas, amelyik a tablettában van, már a vegyület is más, a felszívódás egészen más és nemcsak maga a vas, hanem a húsban van az úgynevezett húsfaktor, amelyik segíti más élelmiszerekbõl, más élelmi anyagokból is a vasnak az felszívódását. Körülbelül az az arány, hogy a növényi eredetû élelmiszerekbõl a vas körülbelül 5-10%-ban szívódik fel, míg a húsból felszívódhat 30-35 százaléka is.

R.: - És a vas nagyon fontos ugye?

B.M.: - A vas nagyon fontos feltétlenül, fõleg a kisgyerekeknek a fejlõdésénél annyira fontos, hogy a kisdedeknek, tehát az 1-3 éves gyerekeknek a fejlõdését annyira befolyásolja, hogy még a szellemi fejlõdésére is kihat egy enyhe vashiány is úgy, hogy ez feltétlenül korrigálandó és ellenõrzendõ, fõleg akkor, hogyha lakto vegetáriánus a kisgyerek, mert nem biztos, de feltehetõen vashiány alakul ki, illetve vashiányra veszélyeztetett.

R.: - Na most hova menjen a mama, hogy azt a bizonyos vizsgálatot elvégezzék, ami most már megnyugtatná, ami egyébként lehetséges, hogy ezt a bizonyos vashiányt is kimutatná, hiszen engem azért meglep, hogy ugyanabban a Magyarországban beszélgetünk mi most, ahol õt körülveszi gyerekorvos, családorvos és azért ezt nem mondta el neki még senki.

B.M.: - Én nem gondolom, hogy azért, hogy eldöntsük, hogy milyen étrendet fogyasszon a kisgyerek egy pillanatnyi laboratóriumi vizsgálat hát lenne a megoldás. Tudniillik esetleg most nincs vashiánya és hogyha két hónap múlva kialakul, mert ehhez hozzáadódik valamilyen fertõzés, ami még pluszban egy kicsit felbillenti a vasegyensúlyát, természetesen egészen más oldalról, de a kettõ együtt már a vasnak a hiányos bevitele úgy, hogy például Ausztráliában egy kongresszuson azt mondták el, hogyha valaki vörös húst egy héten legalább kétszer nem fogyaszt, az vashiányra veszélyeztetett és õk ellenõrzik is rendszeresen. Tehát nem arról van szó, hogy egyszer megszúrjuk azt a kisgyereket és akkor megnyugszunk, akkor nyugodtan eheti évekig a lakto vegetáriánus ételeket, hanem akkor mondjuk ezt rendszeresen ellenõrizni kellene. Tehát a gyermekorvosok gyerekeknek semmiképpen sem javasolják. De ha már lakto vegetáriánus étrendet fogyaszt, akkor bizonyos idõközönként legalább a vasbevitelét ellenõrizni kell, illetve hát vas státusát, mert a bevitel, az kevés.


 

Szakértõink
  e-mail

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?