- BabaNet
#baba#anya
Babanet - Vendég a Háznál
   Mûsorarchiv
   Mûsortörténelem
   Stáblista

Vendég a háznál
2001.március. 12
.
Kossuth rádió, 13.05


- Az Interneten jónéhány hónapja már olvasható, látható egy olyan magazin, amelynek BabaNet a címe, az elnevezése és amely nagyjából hasonló tematikával próbál segítségére lenni az oda fordulóknak, mint a mi mûsorunk. Kiss Andrej a MÉDIANET 21 Kft. egyik vezetõje és ennek a BabaNet-nek az egyik gazdája. Mondja a net vagy a baba felõl jutottak el a BabaNet-hez?
K.A.: - Mindenképpen a baba felõl, mert a Net az csak egy eszköz, a kommunikációnak csak egy eszköze. A baba õk meg a mindennapi életünknek a része.
R.: - A maga életének is része?
K.A.: - Igen, van egy két és féléves lányom, Tamarának hívják, tündéri, gyönyörû gyerek és már egy kész nõ. És hát a kicsi, de lelkes csapatunknak a tagjai ugyancsak gyakorló szülõk többnyire, kisebb-nagyobb gyerekek szülei úgy, hogy valóban a gyerekek felõl közelítettük meg a dolgot.
R.: - Mi itt a Vendégben azt tapasztaljuk, hogy bizony nagy igény van arra, hogy a hallgatók segítséget kapjanak abban, hogy a gyerekeiket a babáikat hogyan neveljék. Maguk mióta léteznek a Net-en?
K.A.: - Próba-net 1 éves ez alatt az egy év alatt megerõsödtünk, az újszülött koron túl vagyunk és hát azt nyugodt szívvel merem állítani, hogy pontosan az, amit ön mondott a segíteni szándék az az, hogy számos kérdésre nyújtsunk lehetõséget, a válaszadásra, a válasz keresésre, ez a mi célunk. A nagy igazság kimondására nem merünk vállalkozni, nincs nagy igazság.
R.: - Sok igazság van.
K.A.: - Mi megpróbáljuk azt a lehetõséget biztosítani a szülõknek azoknak, akik szeretnének szülõvé válni, hogy az életüknek ebben a nagyon izgalmas, érdekes szakaszában felmerülõ kérdésekre a lehetõ legjobb választ megtalálják.
R.: - A céljaink azonosak és ezért nem véletlen, hogy egymásra találtunk, egymásra találtunk annyiban, hogy - és ez remélem, hogy öröm a hallgatóink számára, hogy mától kezdve egy olyan közös munka kezdõdik kettõnk között, amelynek az eredményeképpen a Vendég a háznál mûsora olvasható lesz a BabaNet hasábjain.
K.A.: - Tehát valóban, ahogy mondta a Vendég a háznál való kapcsolatunk, az egy nagyon jelentõs elõrelépés az életünkben, valóban ez egy nagy hagyományokkal bíró rádiómûsor, hihetetlen gazdag tartalommal bíró és most nem akarok bókolni, de tény, hát ezt el kell ismerni. Csak hát van egy nagy probléma, a szavak elhangzanak és hát nem mindenki tudja adott pillanatban meghallgatni a mûsort, nem mindenki emlékszik arra, hogy korábban mi hangzott el, hát ehhez nagyon jó eszköz az Internet, ehhez jó partner a BabaNet. Mi úgy gondoljuk, hogy a meglevõ gazdag tartalmunkat jelentõsen tudjuk tovább gazdagítani azzal, hogyha a Vendég a háznál mûsor tartalmának egy jelentõs részét terveink szerint minden másnap az elõzõ mûsornak a tartalmát már olvashatják a látogatók az oldalunkon. Sõt korábbi mûsorok tematikus mazsolázásával még tovább tudjuk gazdagítani a kínálatot. Tehát valóban úgy gondolom, hogy jelentõs elõrelépés lesz ez az életünkben.
R.: - De úgy tudom, hogy nemcsak olyan értelemben öregedtek meg, hogy a BabaNet már 1 éves, hanem a kölykök is megjelennek a Neten.
K.A.: - Igen. A BabaNet ahogy azt mi annak idején terveztük, az a mondjuk úgy a tervezés idõszakától, tehát a mínusz 2 éves kortól 4-5 éves korig tartó idõszakot öleli át és hát ezekhez a szülõkhöz szól, akiknek ilyen korú gyermekeik vannak. Most továbbléptünk a mai naptól lehetõvé válik egy új honlapnak a megtekintése, látogatása, egy új internetes magazinnak a meglátogatása, a KölyökNetnek a születésének vagyunk ma a tanúi. A KölyökNet 5-tõl 12 éves korig gyerekekhez szól és ezeknek a gyerekeknek a szüleihez, akiknek bizonyos ugyancsak megvannak a problémáik. A BabaNet tapasztalataira építve építettük fel a KölyökNetnek a struktúrját. Ez hasonló, tehát ugyanúgy idõvel föl fog töltõdni egy gazdag Net-környvtár ebben a tematikában. Van egy rovatunk, amit Neveljük együtt-nek neveztünk el. Itt mindig aktuális kérdéseket próbálunk meg operatívan megvitatni, amik ugye szezonálisan változnak, szakemberek nagyon jól tudják, hogy mirõl van szó. Õk egyrészt a saját tapasztalataikra tudnak építeni, másrészt hát a látogatóink észrevételeire. A KölyökNetnek egy nagyon fontos része lesz az a felület, ami a gyerekeknek címzett felület. Mi nemcsak szórakoztatni kívánjuk a gyerekeket, nemcsak játékokat kínálunk a gyerekeknek, hanem olyan készségfejlesztõ játékokat, foglalatosságokat, amik közül nagyon sok elfelejtõdött. Tehát egyszerû dolgok, amik hétköznapi családi környezetben is gyakorolhatók.
R.: - Például?
K.A.: - Például az origamozás, például sárkány készítés, mindig a szezonnak megfelelõ dolog. Azok az egyszerû logikai játékok, amik hagyományosan a szüleink által ismertek voltak és elfelejtõdtek ebben a nagy elektronikus õrületben, igenis ezek gyakorolhatók. A másik meg, ami nagyon fontos még a KölyökNetnek a gyerekoldalával, hogy idõvel, hamarosan fölállítunk egy gyerek-szerkesztõséget.
R.: - Ez még azért is jó, mert ha a gyerekeket oda szoktatjuk majd erre az oldalra, akkor õk segítségükre lesznek a szüleiknek abban, hogy õk is megtalálják ezt az oldalt.
K.A.: - Igen, hát végül is pontosan a családias kommunikáció az a mi jelszavunk, amihez ragaszkodni szeretnénk, tehát pontosan a gyerekek ne szüleiktõl teljesen elzárva foglalkozzanak az internettel és a szülõk is találják meg az alkalmat, amikor esetleg együtt szörföznek egy kicsit a magyar nyelvû interneten.
R.: - Szóval akkor a Vendég a háznál megjelenik az Interneten holnaptól kezdve tehát már a mai mûsorunkat olvashatják és mindig akkor egy nap csúszással ezeket. Mondjuk el még a címet, ami jó néhányszor el fog hangozni a mi mûsorunkban, hova kattintsanak tehát a hallgatók.
K.A.: - A www.babanet.hu és a www.koloknet.hu
R.: - Amihez tegyünk hozzá még egy harmadikat www.radio.hu hiszen ezek a honlapok egymással kapcsolatban lesznek úgy, hogy a hallgatók akár ide, akár oda kattintantak megtaláják a BabaNetet is, a KölyökNetet is, meg a mi mûsorunkat is.
- A Vendég a háznál mûsorainak szövege olvasható a BabaNet a KölyökNet és a rádió honlapján. Tehát a www.babanet.hu vagy a www.koloknet.hu vagy a www.radio.hu oldalakra kattintva elolvashatják mûsorunk szövegét.

- Van egy 10 éves fiú unokám, aki hát nem olyan túl régen fölvette azt a szokását, hogy tépkedi a haját és olyan kisujjnyi foltot tépkedett ki a fején. Mitõl lehet ez?
Mv.: - Hát elõtte nem volt valami különös szokása?
- Nem.
Mv.: - Nem szopta az ujját, nem cumizott sokáig.
- Hát sokáig cumizott.
Mv.: - Meddig cumizott?
- Sokáig, hat éves koráig cumizott.
Mv.: - És utána hogy lett vége a cuminak?
- Szerelmes lett az osztálytársába és megbeszéltük, hogy az nem tenne jót neki, hogyha meglátná a cumival.
Mv.: - És most elmúlt a szerelem?
- Hát az már rég elmúlt, mert most már ötödikes, de tényleg ez volt az oka.
Mv.: - És aztán négy évig csönd és béke volt?
- Hát igen.
Mv.: - Ötödikes lett és?
- Tudomásunk szerint, látszólag semmi nem történt még a tanulása is nem egy kiváló tanuló, de a négyes tanuló és a tanulása is javult. Nem tudunk semmi olyat, ami mondjuk idegrendszerileg befolyásolná ebben a tevékenységében. Másra nem is tudok gondolni. Tavaly nyáron volt a halántékán itt a pajeszát húzkodta ki, most meg a feje búbján.
Mv.: - És nem történt semmi rendkívüli se a családban, semmi.
- Nem, szóval nagy dolgok nem történetek, mindennapos dolgok történnek, de nagyok nem.
Mv.: - Nem feltétlenül kell nagy dolognak lenni, elment a barátja az osztályból, elköltözött a nem tudom ki a szomszédból, egyik tanár örökösen cikizi,
- Olyan is lehet például, hogy a barátjával õ szakította meg a kapcsolatot. Õ egy nagyon nyugodt gyerek, az meg egy nagyon szekánt gyerek volt és megunta a szekálást, és állandóan sírt miatta, mert az agyon szekálta és akkor õ befejezte ezt a barátságot.
Mv.: - Igen, szóval most maga kimondta ezt, hogy nagyon nyugodt gyerek. Biztos? teszi föl magának a szülõ vagy az ember a kérdést, biztos, hogy olyan nyugodt az a gyerek? Vagy pedig arról van szó, hogy vajon belül ez a gyerek nem is olyan nyugodt, csak kifelé mutatja ezt a képet? Én csak teszem föl a kérdéseket
- Nagyon jó, köszönöm szépen, mert így lehet esetleg rájönni.
Mv.: - Én csak teszem föl ezeket a kérdéseket lehet, hogy neki nagyon hiányzik mégis ez a barátja, magának se vallja be?
- Lehet, lehet, mert azzal viszont túl azon, hogy így nem jöttek, de viszont egész nap bicikliztek, borzasztó sokat mozogtak. Most õ tulajdonképpen azóta nagyon keveset mozog. Ami az õ életében esetleg lehet is nagy változás. Én mondjuk mi felnõttek nem tartjuk akkora nagynak, de ez az õ életében talán lehet akkora változás. Nem?

Vekerdy Tamás pszichológus. - Ez a hajtépés, ez egy ismert tünet, ezt tünetként szokták értékelni ebben a formában. Ez egy neurotikus tünet, tehát a gyerek valamilyen okból nincs igazán jó állapotban.
Mv.: - Akkor nála ez súlyos.
V.T.: - Hát súlyosnak így nem nevezném, ha az ember lát egy ilyen gyereket megijed.
Mv.: - Foltokban, foltokban tépi a haját.
V.T:: - Igen. Mindenképpen szakemberhez fordulnék, a feszültség és a szorongás feloldására, ami a tünet mögött van, hogy a feszültséget és a szorongást pontosan mi váltja, azt természetesen nem tudhatjuk a távolból. Az, hogy a barát, nagyon jól mondta a kolléganõ, hogy ez a nagy nyugalom, ez nagyon-nagy elfojtást rejthet. Tehát, hogy mindent lenyomok a felszín alá, ami aztán tünetekben tör ki onnét.
Mv.: - Mert fegyelmezett gyerek, egyébként, mert nyugodt gyerek
V.T.: - Igen. És hogy ez az izgatott barát, az is utalhat arra, hogy tulajdonképpen õ is ugyanilyen izgatott, csak õ ezt nyugalommal leplezi. Ez biztos, hogy egy gyereknek az nem jó, hogyha eddig sokat biciklizett és most nem biciklizik sokat, jó lenne ha most is biciklizne. Egyedül vagy mással, vagy valamelyik ráérõ szülõvel, itt keveset hallottunk a szülõkrõl egyébként. Most azt is tudjuk a gyerekrõl, hogy erõs ujjszopó volt, minimum elsõs vagy másodikos koráig, amirõl ugye szokták mondani, hogy hát olyan szépen fogalmazzák, hogy relatív érzelmi elhanyagoltság, vagyis a gyerek úgy érzi, ami nem jelenti azt, hogy ez igaz, hogy õt érzelmileg egy kicsit elhanyagolják. Érdekes lehet itt egy picit a családi háttér is, amirõl nem hallottunk. Szóval röviden: segíteni kell a gyereken, ezt nem szabad hagyni, hogy foltokban kitépje a haját, szakemberhez kell fordulni, pszichológushoz kell fordulni ennek a feloldására és valahogy gondoskodni kéne arra egyébként, hogy továbbra is mozogjon, biciklizzen és egyéb ilyen dolgokat csináljon.
Mv.: - Annál is inkább, mert így a környezet csak teszi föl a kérdéseket, csak próbál a kérdéseire válaszolni, de elképzelhetõ, hogy a felnõtt világnak nehéz eldönteni, hogy ez fontos dolog vagy nem, ez kicsiség vagy nem. És ami nekünk felnõtteknek talán apróságnak tûnik lehet, hogy a számára most a legfontosabb dolog.
V.T.. - Igen, én úgy gondolom, hogy ez nem egy aktuális esemény
Mv.: - tehát régi gyökere van csak
V.T.: - én úgy gondolom, hogy ez alkati is lehet abban az értelemben, hogy olyan alkat valaki, hogy nem engedi ki magából a feszültségeit és a szorongásait, lenyomja, és akkor ezek különbözõ tünetekben nyilvánulnak meg és ezek a tünetek válthatják egymást. Ujjszopásból lehet hajtépés és így tovább, nem bocsátkoznék jóslásba, mert például a kamaszkori változás rengeteg mindent hozhat magával spontán módon, ami másfelé fordítja a személyiséget és felold régi gondokat, problémákat és feszültségeket és lehetõséget teremt egy másfajta önmegvalósításra. Tehát hogy mi lesz, azt nem tudjuk, de az biztos, hogy ez egy teher a gyereknek. Teher az a feszültség, az a szorongás, ami emögött áll és ez a terhelés visszafogja õt a fejlõdésében is bizonyos értelemben. Ezért ettõl meg kéne szabadítani.


 

Szakértõink
  e-mail

 
X
EZT MÁR OLVASTAD?