#baba#anya

A terhesség alatti dohányzás máshogy hat a fiú- és a lánymagzat májára

A várandósság alatti dohányzás megváltoztatja a létfontosságú fehérjék mennyiségét a magzat májában. Három skót egyetem – az aberdeeni, a glasgow-i és az edinburghi – szakértői kimutatták, hogy ez máshogy történik a fiúknál és a lányoknál.

„Úgy találtuk, hogy a fiú magzatokban végbemenő változás a májzsugorral áll összefüggésben, míg a lányoknál inkább a glükózanyagcsere zavarát eredményezi” – magyarázta Paul Fowler professzor, az Aberdeeni Egyetem munkatársa.

„Ami a következményeket illeti, az érintett magzatok mája máris fogékonyabb lesz a metabolikus szindrómára, tehát megnő náluk az elhízás, a szív- és érrendszeri megbetegedések és a májproblémák kockázata is” – tette hozzá a szakember.

„A máj rengetegféle protein kiválasztásáért felel, amelyek a véráramba jutnak, illetve a méregtelenítés színhelyéül is szolgál. A dohányzó kismamáknál magzatainál megfigyelt változások némelyike arra enged következtetni, hogy a gyermeknél bizonyos anyagok kiválasztása megváltozik” – nyilatkozta az ugyanott dolgozó Dr. Panagiotis Filis.

„A többi változás között olyanok is szerepelnek, amelyek a rák folyamatára hasonlítanak” – fűzte hozzá Dr. Filis.

A kismama dohányzásának magzatra gyakorolt negatív hatása régóta ismert. Korábbi eredmények alapján már eddig is fennállt a gyanú, miszerint a káros szenvedély máshogy hat a lányokra és a fiúkra. Utóbbiaknál a mozgási problémák gyakoribbak, míg előbbieknél magasabb a szerfüggőség és a túlsúly kockázata.

„A nemfüggő egészségügyi következmények valószínűleg méhen belüli molekuláris reakciókhoz köthetőek” – fejtette ki Peter O’Shaughnessy, a Glasgow-i Egyetem professzora.

Az eredmények a Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism című szakfolyóiratban jelentek meg.

Babanet/Medipress, 2015. június 17.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?