Új privát üzeneted érkezett!

Ha nem tutdsz rámenni a linkre -nekem nem sikerült utólag-, akkor a következő helyen találod: Rendelő/Gyermekgyógyászat/Mozgásfejlődés/Mozgásszervi eltérések.
ancsa71
 
 


Ildikó!

Gratulálok, ez jó hír, meghozta a gyümölcsét a sok munka!
Drukk, h minden ok legyen a kontrollon!
rjuli
 
 


Sziasztok!

Judit, egy orvosi TK-ben találtam az alábbiakat:

Csecsemő csípővizsgálat
Célja: fizikális vizsgálattal a csípő fejlődési zavarainak (dysplasia, luxatio) lehető legnagyobb biztonsággal történő kiszűrése, hogy a gyanús eseteket képalkotó eljárással tovább vizsgálhassuk (elsősorban ultrahanggal). Vizsgálat menete:
• hason, majd háton fekvő helyzetben mindkét alsó végtagot nyújtva a combredők aszimmetriáját keressük (egyoldali luxatio). A további vizsgálatokat háton fekvő helyzetben végezzük.
• maximálisan hajlított térdeknél, 90 fokban hajlított csípőknél a patellák magasságának eltérését keressük, megtekintjük, hogy a trochanter valamelyik oldalon előemelkedik-e? (egyoldali luxatio)
• a 90 fokban hajlított csípőket (egyszerre) oldalra hajlítjuk, abdukáljuk (ez az ún. Lorenz-abductio). Normál esetben egy éves korig a térdeket a vizsgálóasztalra teljesen ki lehet nyomni (a Lorenz-abductio 0-90 fok). Csökkenése dysplasia, luxatio jele lehet. Ortolani tünet: a Lorenz-abductio csökkent, de a nagytrochantert alulról felnyomva kis kattanás után csaknem teljessé válik. Ez a luxatio biztos jele, a trochanter a felnyomás során ugrik be a vápába. Általában adductiora spontán ismét luxálódik.
• a 90 fokban hajlított csípőnél egyik kezünkkel a medencét középen átfogjuk, másik oldalon a combot addukáljuk, majd az asztal felé, lefelé nyomjuk. Ez az ún. instabilitási teszt. Ha a csípő laza, a femurfejet subluxálni,, esetleg luxálni tudjuk, mely érezhető (teleszkóp-tünet). Ez nem luxált csípő (csípőficam), hanem luxálható (instabil) csípő! A különbség igen fontos!

Egy szótárban meg a néhány latin szó jelentését:
dysplazia-vmely szerv rendellenes fejlődése
luxatio-ficam
subluxatio-tökéletlen ficam
abductio-távolítás, a test középvonalától elfelé irányuló mozgás
patella-térdkalács
trochanter-kidudorodás a combcsont végén
femur-combcsont, comb

Ugye most már érted? Ha mi nem is, Juli biztosan.

Ildikó, ezt nevezem szép előmenetelnek. :D Reméljük a kontrollon "gyógyultnak" nyilvánítanak benneteket.

Üdv:Ancsa
ancsa71
 
 

 
 

Szia Ancsa!
Köszönöm,hogy ezeket leírtad nekem.
Akkor ezek szerint a 90/90 adat jó,legalábbis én így értelmezem,de javíts ki ha tévedek.

:roll:
Ildikó neked is köszi!!! :wink:
juc@
 
 


Szia Judit!

Bár nem vagyok szakember, de én is úgy értelmeztem, hogy a terpeszbetétes pelustól máris jók lettek ezek az értékek :) .
ancsa71
 
 


Szia Ancsa!!
Köszi a nyugtatást!!! :lol:
Kíváncsi vagyok mi lesz a kontrol vizsgálaton 6-án! :roll:
Minden jót!!! :wink:
juc@
 
 


Sziasztok,

a kislányomnak nincsen csipőficama, de kengyelt kapott. Azt mondták az ortopédián, hogy nincs kiifejlődve a csipőcsontja, de igazából 2 orvos sem tudta pontosan eldönteni, hogy mi van,és aztán a főorvos döntött úgy, hogy legyen a kengyel.
Nekem a legfontosabb, hogy Emese egészséges legyen és szépen tudjon járni, Azt mondják a kengyel a babáknak nem olyan szörnyű, az anyukáknak sokkal ijesztőbb. A kislányom elég könnyen viseli az új helyzetet, picit nyűgösebb talán.
A lényeg, hogy kérlek benneteket, akinek van tapasztalata és néhány ötlete azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet kicsit kényelmesebbé tenni a kengyel viselését a babának, hogy ne vágják a szijak a bőrét, és a hátát ne nyomják a csatok, irjatok!
pearl23
 
 


Sziasztok!

Pearl!
Az én lányomon 3 hónapig volt a kengyel éjjel-nappal.Őt sem viselte meg túlzottan a kengyel de azért amikor este levettük róla nagyon boldog volt.Fürdés után amikor tettük vissza mindig sírt.
Én nem vettem észre,hogy nyomták volna a csatok és a bőrét sem vágta be a szíj.Azt mondták az ortopédián,hogy egy harisnyát lehet alá adni,hogy ne vágjon be a szíj de én nem tettem és semmi gond nem volt.

Voltunk a gyógytornásznál és nagyon meg volt elégedve de sajna még mindig járni kell 2 hetente mivel a doktornő ezt írta elő.Kontrollra a rehabilitációra csak dec.6-án kell mennünk így addig járnunk kell.
Már az utcán is megy egyedül!Nagyon boldog mert most ismerkedik a fűvel,fával,levelekkel.Össze is szedi mindet.
Nagyon boldog vagyok!A gyógytornász azt mondta,hogy nagyon szépen jár nem sántít ami azt jelenti,hogy a csípője helyrejött.

Sziasztok!

Kép
ildikó74
 
 


Sziasztok!

Ildikó, olyan jó olvasni, hogy teljesen jól vagytok :lol:! Tényleg nehéz lehet lelkileg az anyukáknak, mikor a gyerkőcök szíjakkal élik az életüket, de a ti teljes gyógyulásotok erőt adhat a nehéz idők átvészeléséhez a többieknek is.

Nálunk most egy kicsit stagnál a mozgásfejlődés. Gergő szuper tempóval mászik. Sokat álldogál, időnként egy-két lépést is tesz, de nagyon merev lábakkal áll fel, kézzel húzza fel magát. A jobb lábát rendesen befordítja, de a bal sokszor teljesen kifordulva marad. A jobb lábát emelgeti, térdből behajlítja, de a bal láb merev, inkább csak a jobb után húzza. Sokszor áll fel lábújjhegyre. A gyógytornász azt mondja, hogy az izomereje már meglenne a járáshoz, az egyensúly érzéke is elég fejlett, de ahányszor a járást próbáljuk "erőltetni" a gyógytornán, annyiszor tiltakozik, és azonnal mászni akar. Valószínűleg "agyilag" nincs még felkészülve a járásra.
Azt Petinél is megfigyeltem, hogy a mozgás és értelmi fejlődés felváltva követték egymást. Most talán ilyen értelmi szakaszban vagyunk. Szókincse megugrott 8-10 szóról 20-ra nőtt az utóbbi 2 hétben. Használja a tárgyragot, szeret képeskönyvet nézegetni, nagyokat kacagva nevezi meg, amit ismer. Este lefekvéskor mesélni kell neki általában a kutyusról, mackóról és nagy kedvencéről, a labdáról. A labda dobálásban nagyon ügyes. Míg Peti csak ritkán tudja elkapni a labdát a megfelelő ritmusban, addig Gergőnek minden második sikerül.

Hát ennyit mára! Üdv: Ancsa
ancsa71
 
 


Sziasztok!

Kislányom, Alexa 20 hónapos lesz pénteken. 11 hónapos volt, amikor észrevették, hogy enyhén hypoton, de én már jóval korábban úgy láttam, hogy később csinál mindent, mint kellene. Pl. 3 hónaposan sem tudta magasan megtartani a fejét hason fekve, megfordulni is csak 6 hónapos kora után tudott. Amikor szóvá tettem az aggodalmamat, elintéztek azzal, hogy a duci babáknál (akkor még jó kis pufók anyatejes baba volt), később indul be a mozgás, ne aggódjak. De én csak aggódtam. 11 hónaposan még nem tudott felállni, és egyedül felülni sem. Ekkor a Kismama egyik szerkesztője (W. Ungváry Renáta) javaslatára kértem időpontot a Heim Pál kórház neurológiára, Büki doktorhoz, de addigra a védőnőnk is járt nálunk, és ő is mondta, hogy ez tényleg nem oké, meg kéne nézetni ezt a gyereket. Megadta a Dévény Alapítvány számát, és elkezdtünk járni Dévény tornára. Mire Büki doktorhoz kerültünk, már 2-3 tornán túl voltunk, és ő is megerősítette a gyógytornász "diagnózisát", hogy enyhe hypotónia, sőt alkatilag is nagyon "laza" a csajszi, amolyan gumiemberke, balerina alkat. Járni fog, csak győzzük kivárni.
Azóta is járunk Dévényezni, eleinte nagyon megugrott a fejlődése. Elkezdett kúszni, majd felült, felállt (kapaszkodva), majd mászni is megtanult. És itt tartunk. Kapaszkodva mer csak menni, de úgy elég jól halad. Négykézláb kotor, mint a villám, kezemet fogva jár, egy ujjamat fogva is jön szépen mellettem. De ha elengedem a kezét, azonnal leül. Kapaszkodás nélkül max. pár másodpercre tud megállni, szerintem az egyensúly érzéke sem jó. Mostanában a kezeléseket végig hisztizi, nem igazán sír, hanem cirkuszol, dobálja magát, nem hajlandó együttműködni egy hajszálnyit sem. Amit eddig tudott (pl térden megtartja megát, picit megy is térdein), azt sem hajlandó. Amint gyakoroltatni akarok vele valamit, földhöz vágja magát. :(
Eljutottam odáig, hogy teljesen kétségbe vagyok esve. Totál idő- és pénzkidobásnak érzem a tornát, mert Alexa semmit nem hajlandó csinálni. A gyógytornász javasolta, hogy esetleg jöjjek el egy kicsit a kezelés alatt, hátha csak nekem szól a hiszti, de félek tőle, hátha az, hogy otthagyom a lelkében nagyobb kárt tesz, mint amekkora hasznot elkérhetünk vele.
Most kipróbáljuk a babaúszást is, hátha az is "lök" rajta egy kicsit. Remélem.
Nagyon remélem, hogy nem lesz mozgáskorlátozott, járásképtelen a gyerekem. :(

Zsu
tothzsuzsi
 
 


Szia Zsu!

Ha feljebb olvasol, láthatod, hogy én is egy enyhén hypoton kisfiú anyukája vagyok, és mi is Dévényezni járunk.
Mi is hasonlókat tapasztaltunk a tornával kapcsolatban, azaz eleinte gyors megugrás, majd a fejlődés tempójának lassulása. Én ezt a folyamatot úgy értelmezem -abszolút laikusként-, hogy az izmok stimulálása kezdetben beindította azokat a mozgásokat, amik már "agyilag" benne voltak a gyerkőcben, csak az izom állapota, vagy az izom-ideg kapcsolat hiánya miatt nem tudta őket végrehajtani. Ezeken a mozgásokon gyorsan "átugrottak". A járás viszont egy sokkal bonyolultabb dolog. Nemcsak hogy sokkal nagyobb izomerő szükséges hozzá, hanem az egyensúlyozás művészete miatt egy sokkal bonyolultabb agyi folyamat is. Elhagyni a biztonságot jelentő föld közelt, a négy végtagozást, és felemeni a fejet jó magasra, két lábon maradni szerintem nem egyszerű dolog. Az én nagyobbik fiamnál, aki teljesen átlagos mozgásfejlődésű volt onnantól, hogy megtette az első önálló lépéseket a szobában (1 évesen), odáig, hogy kint is felhagyjon a mászással, és gyalog megtegyen néhány lépést, 3 hónap telt el.
Bevallom, egy hónapja én is azon gondolkodtam, mint Te, hogy talán nem elég a Dévény, el kéne mennünk a HRG-hez is. Ahogy fent is írtam, Gergő mozgásfejlődése leállt, látnivaló volt, hogy bal lábát vonszolja csak a jobb után lépegetés közben. Ugyanakkor értelmileg óriási fejlődésen ment át, szókincse megugrott, rendkívül együttműködő, sokmindent megért és megcsinál felszólításra. De! A szellemi fejlődés részeként nála is megjelent az önálló akarat fokozott kifejezése. Ha valami nem tetszik neki, akkor hanyatt dobja magát és ordít. Figyeli a hatást, és ha ilyenkor célt ér, rettentő elégedetten vigyorog. Ha pedig nem jön be, és mondjuk neki, hogy abba lehet hagyni, mert úgysem úgy lesz, ahogy ő akarja, rövidesen befejezi a hisztit. Kb. egy hete viszont nagyot lépett előre a mozgásfejlődésben (most 15 hónapos). Elkezdett szabályosan felállni, nem merev lábakkal lépegetni a bútorokat fogva. Mára gyors ütemben járja körül az asztalt kapaszkodva, sokszor átfog egyik helyről a másikra, mellmagasságú bútorokra felmászik, háttal lejön. Szóval az állás, járás dolgot kezdi biztonsággal használni. De szerintem -és a gyógytornász szerint is- még 2-3 hónap, mire az első önálló lépéseket megteszi, és onnan még újabb 2-3, mire biztonsággal járhat kint is. Persze mindez csak feltételezés, de amíg azt látom, hogy ha megszakításokkal is, de fejlődik, addig elegendőnek tartom a dévényes tornát.
Ti hogy álltok ezzel a testi-szellemi fejlődési ciklusossággal? Nem lehet, hogy most éppen a szellemi terület ugrott meg, és azért stagnál a másik? Csak a gyógytornán mutatja ezeket a dackorszaki tüneteket Alexa, vagy otthon is, pl. öltözködésnél, evésnél?
Gergőnél is vannak olyan alkalmak, amikor egyáltalán nem kedveli a tornát, és nagyobbrészt ordít, többnyire amikor nem aludta ki magát. Nálunk általában segít, ha ilyenkor viszem a nagytesót, vagy ott van egy másik gyerkőc is, akit kezelnek. A többi gyerek sokkal jobban leköti, én a fejem tetejére is állhatok, akkor sem tudom ugyanezt elérni. Én semmiképpen nem javasolnám, hogy hagyd ott egyedül. Gergőnél most alakult ki, hogy ha nem lát engem, akkor ordít, mint a sakál. Lehet, hogy egy ilyen otthagyásos akció után már a hely látványa is sikítást válltana ki Alexa-ból. Esetleg azt érdemes lenne megpróbálni, -ha meg tudjátok oldani-, hogy más -Apa, Nagymama stb.- vigye tornára. Valaki olyan, akit jól ismer, akiben megbízik, de mégsem Anya. Ha ezek után "jól" viselkedik, akkor tényleg neked szól a hiszti.
Majd számolj be, hogy milyen volt az úszás!

Üdv: Ancsa
ancsa71
 
 


Szia Ancsa!

Köszi, hogy válaszoltál.

Én is hallottam, hogy a mozgás és a szellemi fejlődésben bizonyos ciklikusság figyelhető meg. Alexának a beszédfejlődése is stagnál, nem tanult új szavakat, amit eddig tudott, azt használja. Érti, amit mondok, végre is hajtja, ha van kedve :), de beszélni nem igazán hajlandó. A mozgásában az utóbbi időben annyi változott, hogy bebarangolja kapaszkodva az egész lakást, az ágyra felmászik, és onnan az asztalra.

A hisztizések jobbára csak a gyógytornát tarkítják, bár itthon is elő-előfordulnak, de ritkán. Ha valami nem sikerül még sokadszorra sem, vagy a bátyja elveszi tőle a játékot, akkor visítani kezd, sőt sikoltani, majd eldobja magát a földre, és öklével veri a padlót. Érdekes, ebben megelőzi a korát! Amúgy a keze nagyon ügyes, rajzolgat, Legóból tornyot épít, kirakózik. Önállóan iszik pohárból, és egyedül eszik, a levest kivéve, mert azt kiborítja még a kanálból.

Kíváncsi leszek, hogy viseli majd holnap az úszást. Nyáron, amikor strandon voltunk, a medence látványától is ordított. Második alkalommal már nem félt annyira, fokozatosan bele tudtam menni vele a gyerekmedencébe.

Sajnos nem tudja más vinni a gyurmára, csak én. Apja dolgozik, illetve ha szabadnapos, akkor annyira ki van "ütve", hogy délig alszik, és mi délelőtt járunk a kezelésekre. Pedig lehet, hogy érdemes lenne megpróbálni, amit javasolsz, márhogy más vigye tornára. A gyógytornásznő lakására járunk, neki is van 2 gyereke, fiúk. A kisebbik 16 hónapos, szoktak játszani Alexával, de a hisztizési hajlamán nem változtat, hogy a Bálint a közelben van-e, vagy épp alszik. Gondoltam már rá, hogy elviszem Ákost, a nagyobbik csemetémet (5 éves), pont annyi idős, mint az ottani nagyobbik fiú, Balázs, hátha eljátszanának, és ez Alexára is jótékonyan hatna, csakúgy, mint nálatok. Eddig még nem próbáltam ki, mert alapesetben Ákos akkor óvodában van, ha meg nem, akkor beteg, úgy pedig nem viszem oda.
Most hirtelen ennyi, az úszásról holnap beszámolok! :)

üdv.
Zsu
tothzsuzsi
 
 


Sziasztok!

Már régen kukkantottam be ide. November óta az oviból folyamatos betegség-hazahordás van. Hol egyik gyerkőc, hol másik, hol mindkettő ill. mindenki beteg nálunk. Most épp a bárányhimlőnél tartunk. Peti még csak most kezdte, gondolom Gergőre is átterjed majd. Utálom a szobafogságot! Mivel nincs segítség, reggeltől estig együtt a két gyerkőccel a lakásban.

Gergő most áppen a folyamatosan fel-le mászom a bútorokra műsorszámot gyakorolja. Az biztos, hogy ez nagyban erősítheti az izmait, de semmit nem lehet tőle csinálni. Járás ügyben nem sokat léptünk előre, bár szépen támadóállásból áll fel, kapaszkodva mászkál, időnként meg is áll 1-1 másodpercre támasz nélkül, de ennyi. Vezetni, odahívni nem engedi magát, inkább átvállt mászásba.

Viszont szókincse gyorsan növekszik, sok szónak mondja az első szótagját. Ilyen szavakat gyorsan megtanult, hogy csoki, keksz, süti (hála a Mikulásnak). Könyveket nézeget, abban megnevezi az ismert dolgokat. Peti el is van keseredve: vége a nagy szabad meséléseknek, Gergő mindenbe belemászik, ellapoz, mutogat, magyaráz.

Gyógytornászunk javaslatára most 3 hetet kihagytunk a tornából, de a bárányahimlő miatt még 3 kimarad. Szerinte az izomproblémánk megoldódott, most már csak gyakorolnunk kell a járáshoz. Majd januárban megyünk újra.

Ildikó!

Nálatok mi a helyzet? Mit mondtak a kontrollon? Jártok még Mirtillel tornázni?

Zsu!

Mik a tapasztalataitok az úszással? Élvezi a vizet Alexa? Hasznosnak tartod? Pontosan milyen terápiára mentetek? Jártok végül is tornázni? És a dacoskodás?

Üdv mindenkinek, és boldog ünnepeket kívánok Nektek!
Ancsa
ancsa71
 
 


Szia Ancsa!
Sajnálom,hogy a gyerkőceid betegek!
Biztosan hamarosan fog járni Gergő.

Mi múlt héten voltunk kontrollon a rehabilitáción és már nem kell többet menni és tornára sem kell járni!Mirtill már október közepe óta jár egyedül már szaladni is tud és megy hátrafelé is! :D Ő is mindenhová felmászik úgyhogy nem nagyon lehet egyedül hagyni sehol.
Kicsit aggódom azért mert a bal lábával nagyon gyakran befelé lép.A doki és a gyógytornász szerint nincs nagy gond majd ha nagyobb lesz és oda tud rá figyelni korrigálni fogja.De mivel rossz volt a csípője ha gondolom nézzessem meg egy ortopédussal.Hát én gondolom mert kicsit fura,hogy pont azzal a lábával lép befelé amelyik csípője rossz volt.Juli ha olvasol leírnád a véleményed?Előre is köszi.Annyit írtak a rehabon a papírra,hogy bal lábbal befelé rotál.

Mirtill is nagyon szépen beszél szinte egész nap be sem áll a szája.Már nagyon sok szót tud és 2szót is összeköt.És elég érthetően beszél igaz a "k"helyett "t"-t az"r"helyett"j"-t mond.

Én is kívánok Boldog.Békés Karácsonyt mindenkinek!

Sziasztok!
Ildikó

Kép
ildikó74
 
 


sziasztok!

igen, olvasom:)
a hangkeverések teljesen tipikusak, ezekkel középsős ovis korukig nem is kell foglalkozni. persze, van, amivel már korábban muszáj, van, ami ráér még ennél is később, de spec. ezek a hangok a helyükre szoktak kerülni maguktól.
a befelé rotálásról pedig azt gondolom, h kéne vele foglalkozni. mert gondold csak végig, ha beforgatod a lábadat, akkor az egész láb fordul. vagyis a combcsont feje is a vápában(csípő). vagyis az egész rendellenesen fog ott mozogni-kopni, a körülötte lévő izmok, inak, stb is másképp lesznek igénybevéve. ezek pedig évek alatt kialakíthatnak panaszokat. ill. a térd is más helyzetbe kerül, arra is hatással lehet. nem tudom, készült-e röntgen a csípőjéről, ez fontos lenne. egyetértek, meg kéne mutatni ortopédusnak. pesten tudok egyet-semmi különös, de nincs rossz híre, ill. pécsen van egy doki, akinek nagyon jó híre van, de első körben talán a sima sztk-s is megteszi, aztán, ha nem győzött meg, ráérsz bonyolítani az életet. amúgy sajnos az úgy nem működik, h a gyerek majd magától odafigyel. nem figyel oda se gyerek, se felnőtt az iylesmire. főleg nem anélkül, h megtanították volna neki a helyes mozgást. ha sokat gyakorol és az agya megtanulja, akkor neki már nem kell tudatosan erre figyelnie, ill. alapfeltétel, h strukrurális szempontból rendben legyen. de ez sztem csak akkor alakul ki, ha célzott gyakorlatokkal kialakítják a megfelelő körülményeket. szóval kéne valaki, aki megmutatja, h milyen gyakorlatok jók , mert amíg kicsi, addig könnyebb, sem az agyában, sem az ízületekben nem rögzül a hibás működés és annak következményei. vagyis megelőzni könnyebb, mint korrigálni.
remélem, nem ijesztettelek meg, nem hinném, h komoly gond volna, de egyetértek veled, amikor szkeptikus vagy. végülis logikai úton is rá lehet jönni, nem is kell érteni hozzá. ha nem úgy áll a lába, ahogy a másik, azhosszú távon asszimetriához vezet. úgyhogy most nyugi, karácsonyig a fű se nő, de januárban érdemes lenne futni egy kört ezügyben.
rjuli
 
 


Szia Juli!

Köszi a gyors reagálást!

Én is úgy gondolom,hogy jobb ha látja egy ortopédus ártani biztos nem fog.Fogok kérni időpontot szerintem kb.február-március mire eljutunk.

Az a furcsa,hogy nem mindig lép befelé.Ha acsípője lenne rossz mindig befelé lépne nem?
Egyébként készült csípőröntgen kettő is.Az első akkor amikor rákerült a kengyel a másik pedig februárban ami alapján levették a kengyelt.
Az elsőn az van,hogy:"mindkét vápatető,kifejezetten a bal oldali meredekebb.A Menard vonal megtartott."Ez nem tudom mit jelent de ekkor kapta a kengyelt.Ekkor 2,5hónapos volr Mirtill.A következő röntgen 5,5hós korában készült a köv.eredménnyel:"A bal vápatető mérsékelten meredekebb.Mk.o.jól fejlett csontmag látható.jó helyzetben."Ekkor levették a kengyelt.
Aztán júniusban voltunk ortopédián a mozgásfejlődés elmaradása miatt.Akkor megvizsgálta,újra megnézte a röntgent és azt mondta,hogy nincs vele teendő mert ortopédiailag rendben van.Háromszor remélem nem tévednek!!
De azért elviszem újra.

A gyógytornász is látta a járását Mirtillnek de azt mondta minden rendben van vele és nem kell aggódni a befelé lépés miatt.Azt is mondta,hogy ha 5-6 éves korig nem korrigála műteni szokták.De mit műtenek ilyenkor?A lábát vagy a csípőjét?

A beszéd miatt nem aggódom mert nagyon ügyes.Sokkal szebben beszél mint a vele egyidős sőt iősebb gyerekek.Igaz egész nap beszélgetünk sokat olvasunk könyvet,sokat mondókázunk és énekelünk.

Szia!

Kép
ildikó74
 
 


Sziasztok!

Már régen írtam ide, azóta sok minden változott. 3 héttel ezelőtt Alexa megtette első önálló lépéseit, bár még nem jár folyamatosan, de egyre hosszabb ideig meg tud állni kapaszkodás nélkül, rekord távolság, amit egyedül megtett, 8 lépés volt. Ma pedig guggolásból egyedül feállát, ezt eddig nem tette. :)
December elején voltunk Dévény Annánál is, ő is megnézte, mert ugye hosszú időre "megfeneklettünk.". Panni néni megmutatta a gyógytornászunknak, hogy a jövőben mire helyezze a hangsúlyt, például az arcát is kell kezelni, belülről is, mert a beszédfejlődése sem akart megindulni.
Úszni eddig egyszer voltunk csak, várakozásomhoz képest egész jól viselte, nem sírt, néha még mosolygott is. A MOM Wellnessbe mentünk, az oktató minden babához odajött, mutatta, mit csinájlunk a babával, ezen kívül azt csináltunk, amit akartunk.

Nagyon boldog vagyok, lehet, hogy a karácsonyi kívánságom valóra válik, és ténylegesen, hosszabb távokat megtéve is elindul Alexa! :) :) Én ezt kértem a Jézuskától, és talán meg is kapom! :D

Mindenkinek békés, boldog, örömökben gazdag karácsonyt, és sikeres új évet kívánok!

Zsu (és Alexa)
tothzsuzsi
 
 


Sziasztok!

Juli!
Megint hozzád lenne kérdésem!Remélem olvasgatsz még erre.
Szóval!
Voltunk ma Mirtillel az ortopédián a befelé lépés miatt.
Leírom mi van a papíron:Bal oldali csípő dysplasia miatt Pavlik kengyelt viselt.
Neurológia motoros retard miatt rehab.ra utalta onnan pedig góytornára.
Jelenleg önállóan jár,kissé befelé lép.Terheléskor enyhe genua vara l.u.Av-ok=hosszúa.Csípők,térdek szabadok.
Pes adductus l.u

Jav.-naponta többször 5percre fordított cipőviselés
-naponta 5*lábtornáztatás
-keménykérgű sarokdöntés nélküli cipő viselése

Kontroll:207.02.01.

Hát ennyi.Azt mondta,hogy kicsit "o"a térde és onnan fordul befelé a lába.Ha nem javul februárig akkor alváshoz műanyag sínt kap.
Nem a csípője miatt áll így a lába hanem vszínű a méhen belüli tartás miatt.Nagyon előreálló,hegyes hasam volt az igaz.

Mi a véleményed?

Köszi ha válaszolsz!

Kép
ildikó74
 
 


szia!
EZ sztem tök jó! vagyis, h itt is azt mondták, h nem csípőből ered.
nagyon jó ötlet a fordított cípő, eszembe sem jutott :)
ill. valóban a döntött cipő is pont a meglévő rossz helyzetet generálja. úgy tűnik, sikerült egy jó dokit kifognotok, aki nem legyintget, hanem használja a tudását.
az éjszakai sín németországban teljesen elterjedt dolog, sztem nem rossz ötlet, mert napközben nem akadályozza őt semmiben, nem bámulják meg, éjjel a takaró alatt meg szépen teszi a dolgát. :lol: te tudod a legjobban, h minden eszközt meg lehet szokni :) úgyhogy, ha szükséges, nem kell tartani tőle, de az is lehet, h addigra látszik már a javulás anélkül is.
boldog új évet kívánok minden topikolónak :wink:
rjuli
 
 


Sziasztok!

A karácsonyi kívánságom teljesült, valóban elindult Alexa! Most már a lakást körbejárja, bár a nap nagy részében még mindig inkább mászik, de ha megy, akkor sokat megy. :) Ma játszótéren voltunk, ott is gyalogolt, sőt próbált felmászni a babacsúszda mászókáján is. :) Nagy az öröm, 1-1,5 hónapja még kilátástalannak tűnt minden.

Mindenkinek kívánok békés, boldog, sikeres, bakanevetésben gazdag új évet! :)

Zsu
tothzsuzsi
 
 


Sziasztok!

Boldog Új Évet mindenkinek!

Zsu!
Gratulálok Alexa elindulásához!

Juli!
Eddig is ehhez a dokihoz jártunk.Nem tudom miért csak most nézte meg rendesen lehet unta,hogy állandóan visszaviszem a gyereket.Beszéltem a gyógytornásszal is Ő teljesen más véleményen van mint a doktornő.Szerinte nem kell vele foglalkozni 5-6éves koráig.Ha addig nem korrigálja akkor műteni szokták.Szerinte a sín is felesleges és nincs az én gyerekemnek semmi baja.Amikor Mirtill felállt szóltam neki,hogy befelé fordul a lába azt mondta,hogy azért mert még nem találja az egyensúlyát.Azóta is befelé áll a lába.
Nem nagyon tudom kinek a véleményére adjakmert mást mond az ortopédus mást a gyógytornász és mást a rehabilitációs doki.

Az lenne a kérdésem még,hogy milyen fajta cipőt vegyek ami betét nélküli.Mert eddig Siestát hordott mint most kiderült az nem jó(amúgy amikor levették a kengyelt az ortopédián javasolták).Nem nagyon tudok olyan cipőről amiben nincs betét.Nekünk betét nélküli,keménykérgű cipő kellene de nem tudom melyik fajta olyan.Ha tudsz segíteni megköszönném.

Sziasztok!

Kép
ildikó74
 
 


Ismerős dolog, h ahány helyre viszed, annyi véleményt kapsz, az azonban ma már elég elterjed nézet, h a megelőzést részesítsük előnyben az utólagos kezeléssel szemben, ill.a korai fejlesztés jelentőségét sem szokták vitatni. Ez miylen hivatalosan hangzik :lol:
magyarul könnyebb/érdemesebb/hasznosabb stb. most a jót tanítani neki, mint korrigálni, amikor már az agyában is és helyileg-anatómiailag is rögzül valami hibás dolog. asszem ez logikus. amúgy az egyensúlyproblémák nem társulnak asszimetriával, ortopédiai elváltozással. ill. úgy igen, h a hosszas egyensúlyzavar kompenzációjaként kialakulhat deformitás ill. úgy, h eredendően van valami asszimetria, ami egyensúlyzavart okoz. pl. jelentős lábhossz-beli különbség.
nem tudom, érthető-e. de olyan nincs, h az egyensúlyproblémáit úgy próbálná kiküszöbölni egy kisgyerek, h az egyik(!) lábát beforgatja. széles alapon járhatna,a kezével kavarhatna össze-vissza vagy épp görcsösen tarthatná, felsőtest előredőlhetne, ilyesmi, de 1 lábat térdből nem forgat be, az, aki az egyensúlyát keresi
szóval ezt a véleményt gyorsan feletsük el!
lapos talpú cipőt talán deichmannban, humanicban találsz
régen volt egy olyan márka, h playshoes, bababoltban vettük, az pl. épp jó keménységű volt, hajlott is a talpa, de nem úgy, mint egy balettcipőnek, körben is jól tartott, de semmi emelés, döntés nem volt benne. nem tudom, van-e még ilyesmi. ha más megoldás nincs, kell íratni receptre és legyártja a gyógy. seg. eszközös a dr leo félét, de ék=döntés nélkül
rjuli
 
 


Sziasztok!

A topikot olvasgatva feltűnt, hogy valaki írta, hogy a hypotoniának két fajtája van, amikor feszes a gyerek, és amikor laza. A hypotonia az izmok lazasága, petyhüdtsége. Amikor a gyerek feszes, azt spaszticitásnak hívják. Nem okoskodni akarok, csak pontosítok. :oops:

Kedves Ici!
A kislányodat mindenképpen meg kéne nézetni valakivel. Ha érdekel a dolog, a kolléganőmmel én végzek ingyenes szűrést babáknak, és mozgásfejlődésben elmaradt gyerekeknek. Konduktor, gyógypedagógus, manuálterapeuta végzettséggel. Ha szeretnéd, akkor megnézzük a gyerkőcöt, amennyiben Budapest nektek jó. Ha érdekel a dolog, ezen az email címen elérhető vagyok: konduktor1@freemail.hu
Ha a babának szüksége van fejlesztésre, tudunk ajánlani mind ingyenes, mind fizetős szakembereket.

Kedves Anyukák, Apukák!

Sok szeretettel ajánlom a következő oldalt, érdekességképp, és ha valakinek szüksége van rá segítségként. Illetve a már fent említett e-mail címet. :)

www.mozgasfejlesztes.extra.hu

Kép
Kép
szõkemelinda
 
 


Bocsi, azt hiszem, valami sokkal korábbi hozzászólásokra válaszoltam. Bocsi!!!! :oops:

De az internetes oldal továbbra is áll.

Kép
Kép
szõkemelinda
 
 


Sziasztok!

Karácsonykor 9 hét után levehettük Emeséről a kengyelt. Nem cssipőficam miatt kellett viselnie, hanem mert a bal oldala kicsit kötöttebb volt. Az utolsó kontrollon azt mondta az orvos az ortopédián, hogy minden rendben, legközelebb akkróor menjük vissza, hamár jár a baba. Azt is mondta, hogy nincs szükség gyógytornára és otthoni tornáztatásra sem.

Mióta levettük Emeséről a kengyelt, hihetetlenül aktiv lett, mozgásában és beszédében illetve gügyögésében is. Már tud oldalra fordulni, és fekvésből felülni, ha fel húzzuk. Ezt tanulta az elmúlt 2 hét alatt. Biztosan más 5ésfél hónapos babák már sokka több mindent tudnak, de majd remélem Emese is behozza a lemaradást. Én nem erőltetek és nem sürgetek semmit. Sajnos a párom szülei igen, állandóan erőlködnek, aggódnak, hogy miért nem csinál már ezt meg azt, folyton tornáztatják ide-oda, ami a babának is csak 5 percig szórakoztató.

Mióta megkaptuk a kengyelt, mindig olvasom itt a tapasztalataitokat. Most abban kérném a segitségeteket, hogy mikre figyeljek oda, esetleg van-e valami torna, amit azért érdemes lenne csinálnunk, mik lehetnek a káros következményei a kengyel viselésének és mik lehetnek azok a jelek, amikre érdemes odafigyelni.Sajnos ezeket a kérdéseket az ortopédiai szakrendelésen nem tudtam feltenni, mert már at is alig tudták kivárni, hogy a rugit feladjam Babóra, és már hivták a következő pácienst.
pearl23
 
 


5 hónapos korban a babáknak a "nagykönyv" szerint hason nyújtott végtagokkal hintáznak, hasról hátra gurulnak, háton fekvésben általában már rágják a lábukat, oldalra elfordulhat, ha felhúzod ülésbe, akkor abban részt vesz. Nyúl a játékokért, rázza őket, a szájába veszi.
Figyeli a szájmozgásokat, próbál hangotadni.

Fontos, hogy ezek csak támpontok, a gyerekek fejlődése mindíg egyéni, és nem ugyanúgy fejlődnek.

Most, hogy lekerült a kengyel a gyerkőcről, biztosan látványos lesz a fejlődés, főleg a mozgás terén. A kengyelről sajnos nem nagyon vannak tapasztalataim. Juli talán majd tud segíteni neked, és tanácsot adni.

A fél oldali feszesség miatt azért figyeljétek, hogy megmaradjon a két oldal azonos tónusa. Semmi extrát nem kell csinálni, csak arra figyelni (ha az orthopédián rendben találtak mindent), hogy lehetőleg mindkét oldalt azonosan használja.

Kép
Kép
szõkemelinda
 
 


Sziasztok!

BUÉK Mindenkinek!

Zsu!
Nagyon örülök, hogy teljesült a karácsonyi kívánságod! :lol:
Alexa elindulása engem is reménnyel tölt el, hogy tényleg hihetünk a szakembereknek, és bízhatunk gyerkőceink képességeiben, csak győzzük kivárni.

Ildikó!
A cipővel kapcsolatban jutott eszembe, hogy a mi gyógytornászunk adott nekünk egy utalványt legutóbb, ami cipőre szólt. Most éppen nem találom, de ha jól emlékszem, az internetcím www.supy.hu volt. Ők hazai cipőkészítők, minőségi anyagokból dolgoznak, rugalmas talpú, de kemény kérgű cipőket készítenek. Nincs benne betét, de a külső sarokrésznél döntik a cipőt. Állítólag ez ma a legmegfelelőbb ortopédiailag a lábnak. A gyógytornászunknak volt olyan lehetősége, hogy az általa aláírt utalvány felmutatásával 1000 Ft kedvezményt kaphatunk a cipő árából.

Melinda!
Nagyon szimpatikus :D az Alapítványotok, aminek megadtad az elérhetőségét. A komplexitás az, ami nagyon megfogott. Az én kisfiamnak "csak" mozgásproblémája van, de a hugom 6 éves nagyfiának (írtam már róla korábban) többféle területen van zavara. A legszembetűnőbb a beszéd -késői beszédfejlődés, beszédzavar, ezzel össszefüggésben értelmi elmaradás-, nagyfokú figyelemzavar, mozgáskoordináció zavara, finommozgás fejletlensége -"rongybaba" jobbkéz (balkezes). Kérdésem az lenne, hogy foglalkoztok-e ilyen problémás gyerekekkel is, vagy csak az alapvetően mozgássérült gyerkőcökkel? Ha igen, milyen
gyorsan lehet az állapotfelméréses vizsgálatra bekerülni? A kisfiú jelenleg beszédjavító óvodai csoportaba jár, ahol a logopédiai résszel sokat foglalkoznak, de a többi terület szerintünk nincs megfelelően fejlesztve. Az óvodában közösen viszik majd a gyerekeket egy központi állapotfelmérésre, de majd év vége felé, ami szerintem késő, mert az idő sürget....
Válaszodat előre is köszönöm!
ancsa71
 
 


Sziasztok!

Ancsa!
Köszi az infót de nekünk azt mondta a doki,hogy sarokdöntés nélküli cipőt hordjon és ez pedig úgy láttam pont ott van megdöntve.De azért köszi rendes vagy.

Juli!
Neked is köszi a tippeket majd csak találok valahol jó cipőt.

Amúgy jól vagyunk szereti azt is ha kacslábon van rajta a cipő.Hát majd kiderül,hogy használ-e vmit.

Sziasztok!

Kép
ildikó74
 
 


Ancsa!

Megbeszélhetünk egy időpontot. Most gyesen vagyok itthon, meg a barátnőm is, akivel a szűrést csináljuk. Úgyhogy időpont egyeztetés, és mehet a dolog. XX. vagy XI. kerületben, ahol nektek jobb. Priviben elküldöm a telszámomat, hívjanak fel, és megbeszéljük.
Az idővel kapcsolatban abszolut igazad van.
Sziasztok!

Kép
Kép
szõkemelinda
 
 


Ildikó, a sarok döntése jó dolog, de nem minden lábra jó. Mielőtt megcsináltatjátok, azért kérd ki a véleményét annak a szakembernek, akiben leginkább megbízol. Ahogy Juli is mondta, ahány helyre mész, annyi vélemény. Én azt szoktam tanácsolni a szülőknek, hogy hallgassanak meg minden véleményt, és azzal, akiben a leginkább megbízik, beszélje meg, hogy az amit a többiek ajánlottak miért jó, vagy rossz.

Kép
Kép
szõkemelinda
 
 


Szia Melinda!

Köszi a gyors választ. Továbbítom a hugomnak a telefonszámot.

Üdv: Ancsa
ancsa71
 
 


Ancsa!

Elintézve a dolgog, de erről gondolom már hallottál :)

Kép
Kép
szõkemelinda
 
 


Sziasztok!

Melinda!
Igen, hallottam. Köszönjük a lehetőséget és a gyorsaságot :D .

Ildikó!
Bocs a felesleges infóért a cipőről, tényleg írtad, hogy nektek nem jó a sarokdöntés.
Ennek kapcsán megnézegettem Peti kiscipőit, amiket 3 évvel ezelőtt kapott. Kezdetben rokonok vásárolták ajándékba. Találtam közöttük két olasz márkát, amiben semmiféle talpbetét nincs. Mindkettő (TOPOLINO és COOKIES) kívül-belül bőr, rugalmas a talpuk, kemény a kérgük, és belül nincs harántemelő, domborulat, kívül nem látszik sarokdöntés. Én is vettem Petinek egy német márkát (KILLEFEET), ez is olyan mint az olaszok, csak a talp és a lábújj rész találkozásánál van egy vágás keresztbe, így a lábújjak 1-2 mm-rel lejjebb vannak. Ezek a márkák biztosan kaphatóak cipő-vagy bababoltokban (a KILLEFEET-et ott vettem).
Később aztán igyekeztem SIESTAT-t venni, mert akkor minden ortopéd orvos azt ajánlotta. Ma meg van egy halom kis túlzással-egészségtelen, tök jó állapotban lévő cipőm.
Remélem, nektek sikerül megtalálni a megfelelőt.

Üdv:Ancsa
ancsa71
 
 


Sziasztok!

Látom cipő téren nagy a találgatás.
Szakmai berkekben is eléggé megoszlik a vélemény a jó cipőről. A legújabb vélemény, ha a gyermek lábával nincs semmi gond (dongaláb, stb.) akkor egy sima talpú (ne legyen belső kiképzése) kicsit boka felett érő cipő a jó 3 éves koráig. Ugyanis ebben tud mozogni a lába rendesen, sehol nem támasztja alá a lábát, és jobban segíti az izmok fejlődését.
Ha meg valami van, akkor spec. cipő kell. Persze szegény szülő döntse el, mikor elég a sima, és mikor kell a készítetett. :shock:

Kép
Kép
szõkemelinda
 
 


Sziasztok!

Már megint a hugom kisfiának ügyével zargatlak titeket, kedves szakembereink, de sajnos nem találtam olyan élő topicot, ahol a több területen (főleg beszéd és figyelem) is megkésett fejlődésű gyerkőcök problémáival foglalkoznak. (Ha van ilyen, kérlek irányítsatok oda.)

(Melinda, Te esetleg ne olvasd el az alábbikat, hogy ne befolyásoljanak a felmérésben.)

Most, hogy a hugom elkezdett foglalkozni az üggyel, az ovi is rákapcsolt, és elutalták hirtelen a kisfiút a helyi beszédjavítóba a tanulási képességeket felmérni. (Szóltak előző nap, hogy másnap lesz ilyen vizsgálat, a hugom menjen el, ha van ideje, de nem kötelező részt venni rajta.) Hozzátartozik ehhez, hogy mi úgy tudtuk, a gyerkőc nem lesz még tanköteles, ahogyan az óvónénik állítottak. Nekik lett igazuk, mert a közokt trv. két évvel ezelőtti megváltozása miatt aki aug. 31 után tölti be a 8 évet, annak nem kell még suliba menni (a kisfiú június 25-én született), tehát tanköteles. Ha már suli, akkor a hugom a beszédjavító ált isk-ba szerette volna iratni, ahol a legjobb logopédiai segítséget kaphatja meg.
ancsa71
 
 


Az ovónénik szerint max. spec. iskolába javasolt mennie.
A képessségvizsgálat elég jelentős elmaradást állapított meg nála, átlagban 4.9 éves színtűnek mutatta (most 6.5 éves). Különösen a beszéddel összefüggő területeken volt elmaradva (pl. memória 4 év), a nem összefüggő területeken 6 éves szintet teljesített. Két évvel ezelőtt is végeztek nála egy felmérést, az ugyanilyen eredményt hozott időarányosan (4,5 évesen csinálták, 2,8 évesnek mutatta a vizsgálat, elmaradásai hasonló területeken voltak.) Tehát a gyerkőc fejlődött, csak fejlődése nagyon lassú. A vizsgálatot végző fejl. pedagógus szerint a beszédjavító tempója túl sok lenne a kisfiúnak, ezért a helyi spec. iskolát javasolta.
ancsa71
 
 


Sziasztok!

Ezer éve nem jelentkeztem. Az én kislányom (14 hónapos) is hypotóniás, de úgy tűnik egyre jobban van. Mindent csinál amit kell és a Dévényes gyógytornászunk is úgy látja, hogy ő már nem sokat tehet érte, ezért azt javasolta, hogy mostantól vigyük rendszeresen tornázni, hogy "az izmai tartsák össze" és minél kevesebb sérülése legyen. (Hypotónia miatti "ügyetlenség", lazaság miatt).
Úgyhogy most keresgélünk tornázós helyet.

ILDIKÓ: a salus cipő is gyógycipő, náluk is lehet érdeklődni, a neten vannak telefonszámok.

Más.
Tudom, hogy nem ebbe topikba való, de sehol nem találtam infót, ezért gondoltam felvetem itt, hátha valaki ismer hasonló problémát.


Próbálom röviden:
A Bogin 2 hónaposan találtunk a tarkóján 4 megnagyobbodott csomót, hematológiai vizsgálatok, valamint ultrahang negatív lett.

6 hónaposan a cicije mögött egyet, ez már elmúlt.

3 hónapja körben a nyakán 6 borsszemnyit.

2 hónapja lágyékánál 2-2 csomót.

Orvosi vizsgálatok, ultrahangok, vérvételek negatívak.

Vélemények:
- vannak ilyen babák, akiknek mindent megszűr a nyirokrendszer és ez így mutatkozik,

- régi betegségek miatt is kijöhettek és lehet, hogy csak 10 éves kora körül húzódnak vissza.

- nem kell vele foglalkozni.


Márciusban, csinálnak neki egy immunvizsgálatot, de azt is csak azért mert megkérdeztem a dokit, hogy nem lehet-e.
Lehet, hogy egy kicsit hypohonder vagyok, de tényleg nagyon elszomorító, hogy bárhová nyúlok is mindenütt van egy csomója.

Légyszi ha valaki ismer hasonló gonddal küzdőket, vagy hallott már ilyesmiről, vagy tud tanácsot adni , az kérem segítsen.


Bocsi, hogy eltértem a témától.
maca
 
 


Az oviban a 4 logopédiai foglalkozáson kívül alapozó terápia van (ez valamiféle iskolaelőkészítő fejlesztés?). Az ovónők, miután a hugom többször rákérdezett, hogy mit gyakorolnak, van-e házi feladat elmondták, hogy a gyerek csak nagyon rövid ideig tud figyelni a foglalkozásokon, a többieket zavarja, ezért egyszerűen kivonják belőle. A figyelem koncentrálása csoportban tényleg rendkívül rövid ideig működik a gyereknél, ugyanakkor az egyéni logopédiai fejlesztéseken, vagy az otthoni gyakorlásnál már megtanulta a koncentrációt, hosszasan együttműködik.
A fentiek ismeretében szeretném a segítségeteket kérni az alábbi kérdésekben:
-a gyerkőc spec. fejlesztési igényeit a logopédiát kivéve jelenleg az ovi nem tudja kielégíteni. Van-e lehetőség arra, hogy a szükséges mozgásterápiát, egyéni fejlesztést megkapja az oviban, nev tanácsadóban ingyenesen, vagy ezt csak magán úton lehet igénybe venni? Magánórák esetében milyen óradíjak általánosak?
-Érdemes-e megpróbálni a beszédjavító iskolát, és 1-2 év után dönteni, hogy bírja-e a gyerek, vagy nem szabad erőltetni, és kezdje a spec sulit, esetleg intenzív egyéni fejlesztés mellett várni még egy évet?
-Mit jelent a spec iskola? Itt lasabban, más módszerekkel tanulják ugyanazt, vagy más a tananyag is? A spec iskola fel van-e készülve a spec. igények (logopédus, egyéni fejl, mozgásterápia) kielégítésére, vagy csak a "a gyengébbek gyüjtőhelye, hogy ne zavarják a többieket"? Van-e innen továbblépés, akár beszédjavító ált iskolába vagy egy szakiskolába, vagy csak lefelé lehet jutni? Meg lehet-e tanulni egy szakmát az itt szerzett ismeretek után?

Bocs, hogy ilyen bő lére engedtem, de bevallom, eléggé felkavarta a családunkat a dolog.
ancsa71
 
 


Kedves Maca!

www.mozgasfejlesztes.extra.hu

Én nem ismerem a kislány "előéletét" ezért nem tudom, hogy pontosan milyen jellegű tornára gondoltatok, ahhoz látni kéne. Talán Juli tud segíteni, mert ő már régi motoros ebben a topikban :)

A csomókhoz annyit, hogy az én fiamnak a tarkójánál van egy, ami időnként megnő, aztán visszahúzódik, időnként meg "átmegy" a másikoldalra. A gyerekorvosunk azt mondta, hogy ez előfordul a babák 80%-ánál. Azt viszont nem tudom, hogy a ti esetetek mennyire tartozi ebbe a 80%-ba, de ha minden negatív, akkor valószínű nincs nagy baj. Azért az immunvizsgálat biztosan nem árt.

Ancsa olvastam, de a tesztek hála az égnek objektívek :) IQ tesztet mi nem csinálhatunk, de részképességeket megnézem, amik a tanuláshoz kellenek. Meg nézünk mozgást, aztán majd meglátjuk.

Kép
Kép
szõkemelinda
 
 


Szia Maca!

A nyirokcsomó ügy engem is érint.
3 és fél éves kisfiam nyakán van egy nyirokcsomó, ami állandóan meg van nagyobbodva, de időnként hatalmasra nő (főleg betegségek esetén). Megmutattuk a gyerekorvosunknak, de ő is hasonlóan reagált, mint nálatok (ne foglalkozzunk vele, ez a kisgyerekekre jellemző állapot). Nálunk nem voltak vizsgálatok. Engem, de főleg a férjemet egyre jobban aggaszt az ügy. Ha megtudsz valamit, minket is érdekel.
ancsa71
 
 


Ancsa!

Megmondom őszintén kicsit belezavarodtam, h hova jár, hová járt és hová küldték a gyereket, úgyhogy megpróbálom ezektől függetlenül összegezni, h mi ilYenkor a teendő, és, ha olyat olvasol, amin már túlvannak, akkor max. ne vedd figyelembe vag ypipáld ki magadban.
Szóval első körben is azt kéne eldönteni, h ép értelem mellett beszédfogyatékos-e a kisfiú vagy értelmi fogyatékos is. nem összekeverendő a megismerő funkciók "rossz állapota" miatti retardáció a valódi ért. fogyatékossággal. Az előbbi megfelelő fejlesztés mellett teljesen vagy majdnem teljesen, esetleg maradványtünetekkel korrigálható, az értelmi fogyatékosság pedig megmarad. Természetesen nagyon jól fejleszthető, de valamennyi tünet mindig marad. Ebben a Beszédvizsgáló a halmi úton a kompetens. Ha ért. fogy., akkor nincs mese, muszáj a speciális iskolába (spec. ált. isk.) vinni, amit korábban kisegítőnek hívtak, de ma az a divat, h ne bélyegezzünk, így nem nevezzük nevén a dolgokat. Érdekes, ha siket vagy mozgássérült, akkor nem kerülgetik a forró kását, de az értelmi dolgokkal valahogy érzékenyebben bánnak. Na mindegy, ez zárójeles megjegyzés volt.
Szóval a Halmi úton dől el végülis, h mi a vezető tünet. Ha úgy gondolják, h nem a beszéd, mert az "csak" járulékos dolog, akkor nem kizárt, h a lakhely szerint illetékes Tanulási és Képességvizsgáló Biz. (nem jut eszembe a teljes és hivatalos neve) fogja vizsgálni. Akármelyik is, írnak egy komlex szakvéleményt, és ott kell megjelölni a lakhely szerinti fogadó intézményt. Ha értelmi fogy. akkor jön a speciális iskola, ha beszédfogyatékos, akkor jöhet a kis létszámú logopédiai osztály. A nevelési tanácsadóval iylen téren nem sokra mennek, nincs joguk semmi ilyesmire, nincs akkora kapacitásuk, h heti több alkalommal fejlesszék és mozgásterapeuta sztem egyikben sincs, csak logopédus.
A mozgásfejlesztés kiegészítő terápia, ha a szakvéleményen az szerepel, h intenzív fejlesztés, pl. heti 3-4 óra logopédia és mellette mozgás is kell, akkor olyan intézményt kell megjelölniük, ahol ez automatikusan szerepel az iskola/óvoda szolgáltatásai között ingyenesen. Ha nem szerepel, akkor vagy van az adott helyen vagy nincs. Ha nincs, akkor külön kell hurcolászni. Nem akarok nagy hülyeséget mondani az árat illetően, de több ezer ft-os tétel alkalmanként.
Ha a papíron az áll, h logopédiai osztály, akkor inkább oda vinném, ha nem bírja, még mindig ráérnek váltani. A kisegítő sem gyűjtőhely, de más. A logi osztályokban 12-15 gyerek van, naponta, kétnaponta fejlesztik tanórán kívűl, olyan tankönyvet használnak, ami megfelel a problémának, szótagoló olvasás, hasonló betűket időben távol tanítják, stb.
Két év alatt kiderül, h megy-e vagy sem. Ja, még valami. A logi osztályok egy idő után már "normál" osztályként működnek, mert elvileg ezek a dolgok idővel korrigálódnak. ha nem, akkor megint felmerül, h télleg ép értelmű-e a gyerek.
A spec. iskola mindig az marad, néhány év után már feltehetően akkor a különbség a "mezei" osztályok és a kisegítő között, h nincs átjárás. A bizonyítványon is szerepel, h hova járt az illető.
Szóval hivatalos szakvélemény kell, addig hiába agyalnak. Sima osztály 30 fővel nyilván fel sem merül, de azért ne is a másik végletnél kezdjük, szóval az arany középutat kéne megcélozni, feltéve, ha a vizsgálat alapján ez reális. És akármi is a törvény, eg yidő után semmit nem old meg, ha oviba jár, senkinek nem jó, ha 7,5-8 évesen az 5,5-6 évesekkel van, úgyhogy mindenképp helyesnek tartom, h iskolát kezdjen jövőre. csak bele kell húzni, mert 1-2 hónapon belül be kell íratkozni, addigra kell a szakvéleméy, de oda is időbe teli, míg az embert fogadják.
rjuli
 
 


Ancsa!

Ha aggaszt titeket a dolog szerintem érdemes megnézetni. Mi hematológiára mentünk ahol egy nagyon lelkiismeretes doktorbácsink van. Bár még nem tudni pontosan mi is ez, de legalább az megnyugtató volt, hogy nincs nagy baj.

Bár sokan mondták, hogy felesleges "hercehurcának" teszem ki a gyereket, nem elég hogy a hypotónia miatt gyógytornázunk most még ez is.

De megérte az a 3 perc (amíg a vért levették). Utána pedig nagyokat nevetgélt a és játszott azzal aki a vért levette, tehát túl mély megrázkódtatást nem jelentett számára.

Persze ezt mindenki maga dönti el.

Ha megtudok valamit mindenképpen jelentkezem.

Maca
maca
 
 


Sziasztok!

Mirtillnek is van duzzadt nyirocsomója a combja tövében.Mi is voltunk vér és vizelet vizsgálaton de minden rendben.Nekem is azt mondták,hogy ne foglalkozzak vele.

Juli,Melinda!
Ha befelé fordul a lába lehet külső sarokdöntéses cipőt hordania?Mert sehol nincs olyan cipő amiben nincs sarokdöntés.2hét múlva megyünk az ortopédiára megkérdezem a doktornőt,hogy hol lehet ilyen cipőt kapni.

Sziasztok!

Kép
ildikó74
 
 


Csak empírikus úton :lol: -szóval probáld ki, h megdöntöd a saját lábfejed belülről kifelé! Nekem erre kicsit befordul a lábfejem, de lehet, h nekem kéne neurológiára mennem :lol: :lol:
Írjon fel a dokinő ortopédcipő- receptet. Kívülről semmi nem látszik rajta, de a talpa akkor a kód szerint fog készülni, vagyis, ha épp az kell, h ne legyen döntve, akkor nem lesz, csak sima talp. Sztem erre kérdezz rá, mert amúgy az orvos sem hinném, h képben lenne a boltok terén.
rjuli
 
 


Sziasztok!!!

A kislányom elmult 9 hónapos és esze ágában sincs se ülni se mászni.Csak szaltózva járja be a lakást.Ha felültetem eldöl,mint a zsák.A doki szerint hagyjak neki idöt,de meddig azt nem mondta.Viszont a Léna mindig elégedetlen nyügös.Ha látok vele egykoru gyereket midig megfordul a fejemben,hogy fog valaha az én gyerekem is igy ülni,állni??????Valahogy hihetetlen :cry:
A fórum elején sokak beszélték annakidején ezt a témát,van most is valaki aki ebben a cipöben jár???????????
Üdv
Betty

betty30
 
 


Sziasztok!!!

A kislányom elmult 9 hónapos és esze ágában sincs se ülni se mászni.Csak szaltózva járja be a lakást.Ha felültetem eldöl,mint a zsák.A doki szerint hagyjak neki idöt,de meddig azt nem mondta.Viszont a Léna mindig elégedetlen nyügös.Ha látok vele egykoru gyereket midig megfordul a fejemben,hogy fog valaha az én gyerekem is igy ülni,állni??????Valahogy hihetetlen :cry:
A fórum elején sokak beszélték annakidején ezt a témát,van most is valaki aki ebben a cipöben jár???????????
Üdv
Betty

betty30
 
 


Sziasztok!

Melinda!
Köszönjük a gyors és szakszerű vizsgálatot! Mindenképpen hasznos, hogy ti egy tényleg független, kizárólagosan a gyerkőc érdekeit szem előtt tartó, komplex vizsgálatot és tanácsadást végeztek ebben a pénz- és gyermekéhes világban.

Juli!
Köszönjük a minden részletre kiterjedő válaszodat, talán sikerült megértenünk az iskolarendszer-bizottságok témakört. (A párom is olvasta, és megállapította, hogy aki írta, az analitikus, mérnöki gondolkodású. Ez nála a legnagyobb dícséret.) A hugom kisfia tényleg nem egyszerű eset, mert a súlyos beszéd- és figyelem-zavar elrejti a meglévő képességeit. Melindáék is azt hozták ki, amit mi is sejetettünk, hogy nem értelmi fogyatékos, de részképességeiben elmaradások vannak, ugyanakkor jól fejleszthető, a szakszerű egyéni fejlesztés idővel teljesen felzárkóztathatja. Ezért kell jól ismerni a lehetőségeket, hogy időt tudjon kapni, de a megfelelő helyen foglalkozzanak addig vele.
ancsa71
 
 


Más. Gergő mozgásfejlődése.
Két hónap után tegnap megint voltunk kezelésen. Gergő ellégé ellenállt, előbb abba is kellett hagynunk. Lehetséges, hogy fáradt volt (alvásidejére esett), vagy már elszokott a helytől, személytől, "gyűréstől". Vagy -a gyógytornászunk szerint- bizonyos kortól nem nagyon viselik jól a kezelést, és nemcsakhogy ordítanak, hanem minden erejükkel ellenálnak a dolognak, ami 17 hónapos korba már elég jelentős ellenállás, és nem nagyon kezelhetők így tovább. Hát majd meglátjuk.
Legutóbb úgy válltunk el, hogy Gergő fejlődése szépen beindult: szabályosan felállt, kapaszkodva mászkált, lehajolt tárgyakért, átfogott, kinyujtott lábakkal ült. Közben elkezdett térden közlekedni, ami telefonon keresztül szintén jó dolognak tünt. Ugyanakkor -ahogy a gyógytornász elmondta- talán most a leglátványosabb nála a csípő hipotóniája: Lábait nem előrefelé mozdítja, hanem szinte mindig kis terpeszben ül a sarkán, és egész testét csípőből fordítva teszi lábait. Lábai nem jönnek be középre, hanem ebben a kis terpesz helyzetben mászkál rajtuk, közben föl-le ugrál, így vesz lendületet a mozgáshoz (nem tudom, érthető-e). Mászása sem javult ezen a téren, lábai nem középen mozdulnak előre-hátra, hanem nagy terpeszben oldalt. Mi erről a véleményetek?
Most újra visszatérünk a rendszeres kezelésekre, ha Gergő bírja. A Dévény-torna mindig is jó hatással volt rá, de szeretnénk mást is kipróbálni, úgyhogy jövő héten megyünk a HRG-hez. A szüleim szerint konduktorhoz is el kellene mennünk, "Mert az biztosan megtanítja majd járni. Én is erőszakolhatnám a járkáltatást, nem baj, ha nem akarja, és ordít." Szerintetek?
ancsa71
 
 


Szia Betty!
Nem tudom, mi az a szaltózás (talán gurulás, kúszás kombinációja?). Kicsit írj részletesebben erről!
Az én kisfiam ilyen korban váltott kézzel lábbal kúszott, felnyomta magát négykézlábra. Ültetésnél eldőlt, mint a sószsák néhány mp után. Utólag tudom, hogy egy 9 hónapos, sokat mozgó gyereknek az izomzata olyan erős, hogy ha felülni nem is tud magától, de felültetéskor kis gyakorlás után meg tudja tartani magát. Nálunk a gerinc alsó szakaszára kiterjedő enyhe hypotónia miatt nem volt Gergő erre képes. Szerintem ne várj tovább, ezek a dolgok maguktól nem vagy csak nagyon lassan oldódnak meg! Inkább vaklárma legyen, és egy két felesleges vizsgálat, kezelés, mint később mozgásfogyatékosság, rossz koordináció.
A körzeti ad beutalót a területileg illetékes neurológushoz. A neurológiai vizsgálat fájdalommentes: részletesen kikérdeznek, a reflexeket vizsgálják, megfigyelik a gyerkőcöt mozgás közben. Ők tesznek javaslatot a kezelésre, ami hypotonia esetén lehet a Dévény Anna Alapítványnál alkalmazott technika. Ide kérhetsz időpontot a www.deveny.hu oldalon megadott számon. Érdemes minnél előbb, mert esetleg várni kell a vizsgálatra ill. kezelésre.
ancsa71
 
 


Ancsa!

Egy anyától vársz választ vagy egy szakembertől? :D
Mert szakemberként azt mondom, h igenis gyűrni kell, ha üvölt, hát üvölt, de az idegrendszer fejlődésében mindennek megvan a maga ideje. És persze minden egymásra épül. Szóval nem csúszhat ki a járás tanulása mondjuk 2 éves korra, mert akkor már más képességek fejlődésével kell az agyat terhelni. Ha mindig csúszásban vagyunk, akkor csak toljuk a lemaradást magunk előtt, és persze egyre szerteágazóbb dolgokban lesz különbség a normál fejlődésmenetű gyerekekhez képest. Ez nem azt jelenti, h, aki nem jár 15 hónapos koráig, annak annyi, de hosszű távon akkor tesz jót az ember, ha egy kicsit erőszakos és kőszívű. Amikor hozzánk jönnek azok a gyerekek, akik nem a klasszikus sérült kategória, csak amolyan határesetek-és ésszel jól felfogják, meg érzik is, h valami lényeges dologban mások, mint a társaik, akkor azért azt mondom, h nem itt tartanánk, ha annak idején a szomszéd és a védőnő meg a gyerekorvos meg a sógor nem azt mondja, h ugyan már, az apja is ilyen lusta volt. És, ha megkérdeznél egy fiatal felnőttet, akinek mindenféle komplexusai vannak az esetlen mozgása vagy az érthetetlen beszéde miatt (hangsúlyozom: nem "igazi" fogyatékos, hanem az a kategória, akitől a társadalom még bőven elvárja a teljesítményt), h szerinte humánus dolog volt-e annak idején türelmesen és fájdalommentesen várni, míg beindul magától a fejlődése, akkor val.szeg "nem"-mel fog felelni. Mert nehezen ment a tanulás, csúfolták a társai, nem tudott úgy továbbtanulni, ahogy szeretett volna, nem mer csajozni, stb...
Tudom, tiszta világvége hangulatot festettem le, de mivel ezt a fórumot többnyire akkor keresik fel a mamák, amikor már hiába vártak türelmesen későn érő babájuk NAGY megindulására, akkor azt hiszem muszáj a másik véglet felé átcsúszni, h valahol meglegyen az arany középút. És itt természetesen már rég nem csak a te fiadról van szó, hanem mindenkiről, aki azon filózik, h meddig várjon és mennyire legyen kíméletes.
Amúgy természetes , h sírnak a babák, még akkor is, ha nem fáj nekik a kezelés, mert hát, marhára nem azt szeretnék csinálni, úgyhogy ami eszköz rendelkezésükre áll-sírás, rúgkapálás-mindet bevetik, h értésünkre adja, h nem süti a dolog. Ennek örülni kell, még akkor is, ha rossz hallgatni, uis ez egészséges reakció. Amúgy a Pető módszer foglalkozásait os sok baba, kisgyerek macerának éli meg és ír miatta, úgyhogy ettől nem kell várni nagy változást, de járni talán télleg előbb tanítja meg eg ykonduktor, mint egy dévényes. A hrg is jó sok dologra, majd meglátjátok, ad-e neki löketet. Van nekik szárazföldi terápiájuk. nekem személy szerint szimpatikusabb, túl a kórokozókon is, hiszen alapvetően szárazföldi lények volnánk, így azt hiszem, itt kinn a földön kéne megtanítani azokat, amiket aztán kinn is fogunk alkalmazni, hasznosítani. De nem végeztem el a tanfolyamukat, úgyhogy ez inkább csak olyan félig-meddig magánvélemény.
rjuli
 
 

Vissza: Gyermekek - betegségek, gondok

Jegyzetfüzet: