Új privát üzeneted érkezett!

Zamárdiban voltunk, pocsék volt az idő. Na, mindegy.
Örülök, h ilyen szépen haladtok :)
Ha ért hozzá, persze, h jó, ha a Pető módszert is alkalmazza. A konduktorok dolgoznak amúgy a Pető szerint, és aki nem a Pető Intézetben dolgozik közülünk, az szintén becsempész más terápiákból elemeket. Nem érdemes elzárkózni a többi elől, mert nyilván nem véletlen, h több módszert alkalmaznak, mindegyikben vannak hasznos elemek. Tanultunk említésképpen olyan módszerekről, amikkel már senki nem dolgozik. Ha nem igazolható a hatékonysága, nem hozza a várt eredményeket, persze, h elhagyják a szakemberek.

Ancsa!
Kíváncsi vagyok, mit mondanak majd :)
rjuli
 
 


Szia Juli!

Sajnálom,hogy nem volt jó időtök!Lányok hogy viselték?

Nálunk nem sok minden történt voltunk a héten 2*az elektroterápián és várjuk az eredményt.Te mit gondolsz mennyire hatásos ez a TENS kezelés?És ha nem javul mit lehet tenni?
Nagyon ideges vagyok miatta.Mondta ott a nő,hogy minden javuláshoz idő kell de én addig nem nyugszom meg amíg nem látom,hogy a gyerekem rendesen tud járni!
Azt vettük észre,hogy csak a bal lába fordul mindig kifelé a jobbat szépen tartja.A bal oldali csípője volt rossz.Szerinted emiatt lehet?
A bal lábát sem mindig tartja rosszul ezért bízok benne,hogy annyira nincs nagy gond mert ha nagyobb baj lenne mindig rosszul állna rajta.Vagy rosszul gondolom?

A Petőbe minden korosztály járhat?A barátnőm 29 éves és tavaly májusban agyvérzést kapott.Nem tud beszélni,nem tudja a kezét használni és bottal jár és Ő odajár logopédushoz és mozgásfejlesztőhöz(nem tudom hogy hívják pontosan).

Mikortól mész dolgozni?

Szia!

Kép
ildikó74
 
 


Szia!

Igen, valószínű, h a csípője miatt tartja úgy a lábát, ahogy. Soxor a kiindulási pontból ered a helytelen tartás. Ha nem tartja így,akkor nem rögzült szerencsére. Később, amikor már elég okos hozzá, oda tud majd figyelni, ki tudja igazítani, és, ha tudatosan helyesen tartja, akkor előbb-utóbb rögzül az utasítás az agyban.
Nem ismerem ezt a kezelést, amire jártok, ezekben gyógytornászok, fizikoterapeuták jártasak inkább.
Petőben csak konduktorok vannak, ők a mozgásfejlesztők és minden egyéb is egyben, nincs külön logopédus(SAJNOS!), sem egyéb fejlesztő szakember. Elvileg nekünk kéne egyszerre (gyógy)pedagógusnak, óvónőnek, tanítónak, logopédusnak, mozgásfejlesztőnek lennünk, ami persze lehetetlen. Csak az jön rá, mennyire kevés, amit a 4 év főiskola alatt meg lehet tanulni, aki utána máshová megy dolgozni.
Én diplomaosztó után nem aradtam ott, úgyhogy szerencsére sokkal több dologgal tudtam megismerkedni. Nagyon zárt világ a Pető Intézet, nem nyitnak az új dolgokra, nem hajlandók a "konkurenciától" tanulni, így aztán nem is annyira szerteágazóak az ismereteik. Ettől függetlenül jók abban, amit csinálnak, csak nagyon megszűrik a felvételre kerülő gyerekeket és velük csak az"eredtei", Pető által leírtak szerint dolgoznak.
Kb. fél éves kortól fogadnak babákat az ambulancián, van ovi, iskola épértelmű és enyhe ért. fogy gyerekeknek. A Felnőttambulancián Parkinson, Sclerosis Multiplex, és féloldali, 4végtag-bénultak, ill. alsó végtag -bénultaknak van csoport (ez utóbbiak az agyvérzéses, balesetes betegek)
Elég durva, h valaki ilyen fiatalon agyvérzést kapjon. :(

Aug. 28-án kell kezdenünk, de akkor még nem jönnek a gyerekek, csal előkészülünk. Rohamosan fogynak a napok, nem vagyok túl lelkes, ha a tanévkezdésre gondolok.
rjuli
 
 

 
 

Szia Juli!

Hát remélem hamarosan helyrejön!Ha nem jól tartja a lábát mindig kiigazítjuk.
Már nagyon ügyesen felmászik az ágyra és egyre többször áll fel sőt ma már 2-3lépést is tett oldalra.

A barátnőm szerintem saját hibájából kapott agyvérzést.
Pár évvel ezelőtt kapott egy agyembóliát és azóta vérhígítót kellett szednie.Aztán kitalálta,hogy gyereket akar ezért átállt a fraxiparin injekcióra csak ellenőrzésre felejtett eljárni havonta.Emellé túlsúlyos,cigizik és pacemakere is van.Szóval nem igazán volt előtte sem egészséges és el is hanyagolta.
Ha egyszer ebből felépül remélem tanul belőle.

Elhiszem,hogy nem várod a munkakezdést.A lányod most lesz elsős ha jól emlékszem ugye?Ő várja már a sulit?

Teszek fel képet Mirtillről ahogyan áll.Ez akkor készült amikor először állt fel.

Szia!

Kép

Kép
ildikó74
 
 


Hú, nem semmi előzményei vannak a bnődnek :?

Szerencsére Zsófi júliusi, úgyhogy még marad egy évet az oviban, amit viszont nagyon vár, mert június közepe óta nem volt. Jók az óvónők, és amúgy is ragaszkodó típus. A kisebbik lányom kezdi most az ovit, egész nyáron a bölcsibe akart visszamenni :lol: , de szegény sanyarú sorsú gyerekeknek folyamatosan meg volt oldva a szórakoztatásuk, nem kellett ügyeletbe, összevont csoportba menniük :)
rjuli
 
 


Sziasztok, Szia Juli!
Megérkeztünk a nyaralásból... pihenést nem írok, mert még anyósom szerint sem pihentünk a párommal egy kicsit sem. Túl sokan voltunk, s mire mindenki kívánságát összehangoltuk, már magunkra nem nagyon jutott idő. Ennek ellenére azért én jól éreztem magam, s Míra még jobban. A két hét tenger nagyon jót tett neki. Tegnap és ma is felállt a járókában, s bár mászni még mindig nem mászik (szerintem nem is fog), villámgyorsan elér mindent. Hazajövetelünk napján a fiókkal csiukta be a kiskezét, pedig csak egy percre hagytam magára a szoba közepén. Azonban mire visszaértem már a szekrény előtt ült és nyafogott mert a keze a fiókba, a másikkal pedig veszettül próbálta becsukni a fiókot!!! :D

A tengervíz, a napi kétszeri pancsolás, a sok mozgás jót tett neki, nagyon-nagyon aktív, állandóan "menne", de még nem bírja el a lábacskája. Azonban a járókába már nem tudod beültetni, mert merev lábakkal "áll" és kapaszkodik a rácsba.

Ma például fél kézzel kapaszkodott, a másikkal pedig a játékot próbálta meg leszedni, ami oda van kötve.
Ugye Juli nem lesz vele baj, csak kicsit a koraszülöttsége miatt lassúbb a fejlődése... Még mindig nincs egy éves... biológiailag...

Próbáltam feltenni a képet a nagy élményről, azonban nem sikerült. Holnap ismét megpróbálom, remélem a párom vagy a nagyfiam majd segít... Ők "informatikaguruk"... :wink:

Berili
berili
 
 


Talán mégis sikerült... Kép [/img]

Berili
berili
 
 


Szia Juli –és persze többiek, akik egymás eseteit olvassuk, és lelkesítenek a másik örömei,

Kezdem az elején. Szerdán ellátogattunk körzeti doktornéninkhez, aki miután vázoltam, hogy Gergő nem tud ülni, és még nem megy a mászás sem, rövid úton hipotóniát :shock: állapított meg nála. Mindezt abban a testhelyzetben vizsgálta, amiben eddig is, immár egy éve nézi a csipő fejlődését (háton fekve, felhúzott, behajlított lábakkal), és amiben az ortopéd szakorvos is megnézte 3 hónaposan (negatív eredménnyel). A hipotónia nem hirtelen alakul ki -ha jól tudom-, nem kellett volna már valamelyiküknek korábban észlelnie :?: Egyáltalán lehet így vizsgálni :?: Aztán próbálta Gergőt ülésbe felhúzni, ezt nem nagyon akarta csinálni (nekem szokta), és megnézte, hogyan áll a lábain, ez elég jól ment. Sürgősen beutalt minket a neurológára, és azt mondta, valószínűleg majd tornáztatni kell Gergőt. Mikor megemlítettem a Dévény módszert, csak hümmögött.

A hipotónia, mint varázsszó hatására azonnal felhívtam a Dévény Anna Alapítványt, ahol a körzetünkben illetékes gyógytornászhoz utaltak. Neki telefonon elmondtam Gergő mozgásfejlődésének főbb állomásait, ezek alapján nagyon valószínűnek tartotta, hogy a DSGM segítené a mozgásának további fejlődését. Javasolta, hogy minél előbb kezdjük meg a kezelést, és mivel ő egy hónap szabira megy, kérjünk valaki mást az A.-tól. Javasolta még azt is, hogy Gergőt vigyük el egy másik neurológushoz is, mert a váci doktornő egy kissé szétszórt, „ej, ráérünk arra még” stílusú.

A DAA.-nál már másnapra :!: kaptunk időpontot. Mivel DA szabin volt, egy másik kedves, fiatal gyógytornász lány vizsgálta meg Gergőt. Ő idegi eredetű problémát nem állapított meg. A tapintásos vizsgálatnál a csípőt kissé kötöttnek érezte, ugyanakkor majdnem 180 fokban szét tudta nyitni terpeszbe a lábait üllő helyzetben (Ez hogyan lehetséges :?: ) A hipotónia, ha van is, csak kis fokú a medencében és az alsó végtagokban. A comb izmait elől kissé merevnek érezte. A törzs izmai talán egy kissé gyengék, ezért nem megy az ülés. –Te is valami hasonlót írtál. Összességében nem olyan rossz a helyzet, és szerinte heti 1X60 perces kezeléssel beindítható a megrekedt fejlődés. Egyébként nagy szeretettel bánt Gergővel, végig beszélt neki, puszilgatta, próbált testhelyzetet változtatni, ha már elfogyott Gergő türelme. Én egy kicsit meglepődtem azon, hogy otthonra nincs semmi házi feladat. Vajon elegendő a heti egy kezelés az izmok edzésére is, vagy edzi a gyerkőc magát egész nap :?:

Péntek, neurológus. Megvizsgálta Gergőt, megnézte a reflexeit (arc, nyelés, szem, kar, kéz, has, láb, talp). Leletünk a következő: „Izomerő a végtagokon megtartott, mk. kezét hasznája, oldaliság még bizonytalan. A törzs izomzata a szokásosnál kissé renyhébb….A motorium funktiojában sem oldaliságot, sem paresisre utaló tünetet nem észleltem. A végtagreflexek kiválthatók, élénkek, szimmetrikusak. A talpi reflex kiváltható, spont. extensioüs tendentia (Ez mi?) Felállítva nem fog talajt, inkább hasrafekszik (a doktornő letett a földre egy sztetoszkópot, amit a gyerek őrült mód kúszva próbált megszerezni, mikor átadta őt, én felállítottam, de közben már kiment egy másik pácienshez, és hiába mondtam , hogy Gergő áll, már nem is figyelt ránk). Vél.: a mozgásfejlődés az ülés és kúszás :x (gyönyörűen kúszik, ezt pont ő mondta) területén van részben elmaradva. Elsősorban a hipotóniás törzsizmot kéne tornáztatni.” Módszernek a DSGM-t javasolta, mondván „az sok mindenre nem jó, de erre igen” Szerinted megnézessük másik neurológussal is :?: Az DAA:-nál dr Szabó Tündét javasolták, aki a XI. kerületben rendel.

Hogy valami jót is írjak: a kezelés másnapján a 2és fél hónapja megrekedt mászás beindult!! :D Most már bírja csípőből mozdítani a lábait! Látványosan többet kapaszkodik fel bútorokra, és térden is elkezdett lépegetni! Lehet, hogy véletlen egybeesés, bár én nem annak gondolom. Erről mi a véleményed? Köszönöm, hogy a DSGM felé irányítottál minket!

Jó éjt Mindenkinek!
ancsa71
 
 


Na, jó sok minden történt veletek. Sztem nem érdemes fennakadni ezeken az "apróságokon". Épp azért írkálnak össze-vissza, mert semmi komolyat nem látnak, de az nem tűnik elég komolynak, így viszont néhány latin kifejezéssel olyan tudományosnak érzik magukat :lol: (Az extensio amúgy nyújtást jelent) Nem hinném, h szükséges újabb dokinak megmutatni, talán fél év múlva egy kontroll, de nem valószínű, h valami egetverően lényeges dolgot találna, amit eddig senki más nem vett észre.
Bizony, sokan számolnak be hasonlóról, mármint, h az első kezelés látványos változást hozott. A köv. alkalommal rákérdezhetsz, ti miket csináljatok otthon, de, lehet, h elég, ha azokat spontán "gyakorolja", amik beindulnak a kezelés hatására.

Berili, örülök, h jól haladnak dolgok. Elég nagy hibát követnék el, ha azt mondanám, h nyugi, tuti egészséges a babád. Valószínű, h a koraszülöttségből adódó hátrányokat kell ledolgoznia azzal együtt, amiket genetikusan is magában hordoz(mármint, h nálatok egyi gyerek sem mászott), de vissza is adhatnám a papírjaimat, ha látatlanban bármi olyasmit állítanék, amihez vizsgálat és jövőbelátó képesség is szükséges :lol:
rjuli
 
 


Szia Juli!

Kislányom 3 és fél hónapos és hason fekve nem tudja tartani a fejét.Próbálom játékokkal csalogatni,de hiába.Oldalra fordítja a buksiját,vagy esetleg átfordítja a másik oldalra és egy idő múlva türelmetlenül jelzi,hogy fordítsam meg.Aludni nagyon szeret hason.Szépen tartja a fejét pl:ha felveszem vagy ha ülésbe felhúzom,bár még ekkor is meginog néha.
Gyermekorvosunk a héten vizsgálta meg (ülésbe húzta) és az mondta nyugodjak meg,szépen tartja a fejét.Én mégsem vagyok nyugodt,mert félek,hogy esetleg más oka is lehet,nemcsak egy kis lemaradás.Beutaló nélkül neurológushoz nem tudok menni.Mit tanácsolsz?Szabad még várnunk?Ha viszont tornára lenne szüksége,azt jobb minél előbb elkezdeni nem?Meddig nem késő várnom?Ha ülésben tartja,akkor előbb utóbb hason fekve is sikerül majd neki torna nélkül is?
(szülésemről: a 38.héten szültem császárral preeclampsia miatt,a babával minden rendben volt)
csip
 
 


Sziasztok!

Szia Juli!
Mirtill már nagyon szépen áll alig fordul ki a bokája.Én úgy látom szépen javul de majd a gyógytornász megmondja.És ráadásul szabályosan áll fel és ül le.Egyik láb kitesz másik mellézár,nem a kezével húzza fel magát.Leülni pedig úgy,hogy letérdel és aztán ül le nem huppan a fenekére.
Azt mondta a gyógytornász,hogy ha már lépeget ne a kezét fogjuk mert a gerince így nem stabil hanem inkább a hóna alatt tartsuk.Te is osztod ezt a véleményt?

Szia!

Kép
ildikó74
 
 


Szia Juli,

Köszönöm a szupergyors választ. Én is úgy gondolom, hogy mivel semmi lényegi eltérést nem találtak a neurológus és a gyógytornász együttesen sem, most egy időre hagyjuk az orvosokat.
Azaz még egy "orvosos" kérdés. A körzetink felvetette, hogy ha már úgy is gyengék a gyerek izmai, esetleg el kellene kezdeni adagolni kalciumot, meg emelt D vitamint (ez utóbbit a nyáron nem adtam). Én nem vagyok az észnélküli vitaminozás híve. A gyerkőcnek már záródott a kutacsa, most jön a 7. foga. Neked mi erről a véleményed?
Még felmerült az bennem, hogy a kisfokú hipotóniát mi okozhatja egy gyerkőcnél, ha látszólag minden rendben zajlott a terhesség alatt és a szülésnél. Lehet, hogy öröklött? Ezt abból gondolom, hogy a tesó is későn tartotta meg a hátát ülű helyzetben, és ma sem ül magától szinte soha (áll, gugol, térdel). Melyik az a sport, amelyik egy ilyen gyerkőc izmait erősítheti, mert hát ügye a suliban majd sokat kell ülni? (Peti 3 éves múlt.)

Szia!
ancsa71
 
 


Sziasztok kedves Sorstársak!

Gondolom lassan mindenki hazatér a nyaralásból, és indulnak a dolgos hétköznapok a gyerkőcöknek és persze nekünk is.
Régen nem nézett errefelé senki, úgyhogy most nem is tudom, hogy állnak a babák az állással. Én örömmel jelenthetem, hogy 3 heti DSGM után Gergő tegnap felállt önállóan :D . Bár a múltkori kezelést nagyon rosszul tűrte, félidőnél abba is kellett hagyni, mert annyira ellenfeszített, de mindenegyes alkalom után meglódul a fejlődése. Most már kint a játszótéren szinte csak mászással halad, és bent is időnként átvállt mászásra. Úgy látszik, hogy kint a fű motiválja a talajtól való elszakadásra, talán nehezebb ott a kúszás, mint a parkettán. Persze ha gyorsan el akar érni valamit, akkor marad azért a kúszásnál. Visszatérve a kezelésre, legutóbb félve vittem el magunkkal a 3 éves nagytesót, mert senki nem tudta vállalni a felügyeletét. És láss csodát! Peti nem rendetlenkedett, Gergő pedig sokkal türelmesebben tűrte a "gyurmát", mert Peti mászkálása, játéka lekötötte a figyelmét. A gyógytornász javasolta is, hogy legközelebb is menjen.
Ennyit rólunk. Sziasztok!
ancsa71
 
 


Szia Ancsa!

Örülök,hogy szépen fejlődtök!
Nekünk is volt olyan amikor abba kellett hagyni a tornát mert annyira ellenállt,hogy nem tudott vele mit kezdeni a gyógytornász.
Én is észrevettem,hogy ha can benn más gyerek is sokkal nyugodtam Mirtill.A tornára ez nem vonatkozik ott mindig sír de az áramos kezelésen nem sír ha van más baba is.

Mi is fejlődünk ám!Már 3 hete nagyon szépen feláll rendesen tartja a lábát és már próbálkozik kapaszkodás nélkül megállni.Pár napja pedig már lépeget néhányat amikor a hóna alá nyúlok.Szóval lassan de biztosan haladunk!
Szept.20-án megyünk kontrollra a rehabilitációra kíváncsi vagyok mit fognak mondani!

Szia!

Juli!Merre jársz?

Kép
ildikó74
 
 


Szia Ildikó!

Nagyon ügyes a kicsi Mirtill! Miért van szükségetek az áramos kezelésre? Ez hasonlóan ingerli az izmokat és idegvégződéseket, mint a gyógytorna? A torna közben a játékok nem bolondítják el egy kicsit Mirtillt? Nekünk a labda nagyon bejön, és Pesten rengeteg labda van az Alapítványnál. Ti milyen mozgásformát gyakoroltok, próbáljátok mászatni, vagy mindjárt a járás jön?
Remélem, a kontrollon minden rendben lesz.

Szia!
ancsa71
 
 


Szia Ancsa!

Azért kapja az áramos kezelést mert a kengyel miatt mindig kifelé fordította a lábát és a bokája gyengécske volt.De már szépen stabilan áll és már a bokája sem fordul ki.Ezt a kezelést izomerősítőnek kapja.

Mi azzal mentünk a dokihoz,hogy 9 és fél hónaposan nem kúszott nem mászott és nem tudott felülni.Először a felülést gyakoroltuk.Kúszni nem akart így a mászás következett.Nem tudom ez milyen a módszer de megmutatta párszor,hogy hogyan kell mászni ill.mászatta.A felállást nem gyakoroltuk mert a gyógytornász szabin volt holnap megyünk megint.Magától állt fel és gondolom holnap elkezdjük a járást gyakorolni!

Nem tudjuk elterelni semmivel a figyelmét.Miskolcon is van labda és sokféle játék de ha sír nem érdekli semmi.
Nektek mennyi idő egy foglalkozás?Nálunk 30perc és heti 2-szer járunk.

Szia!

Kép
ildikó74
 
 


Szia Ildikó!

Nálunk a kezelések 1 órásak, tehát összességében annyi mint nálatok. Persze lehet hogy jobb lenne a 2X30 perc, de a bejárás miatt így állapodtunk meg a gyógytornásszal. Eddig elég jól végig lehetett dolgozni az egy órát, csak egy alkalom volt, amikor sztrájkba lépett.

Ti hogyan gyakoroltátok a felülést? Nálunk azt mondja a gyógytornász, hogy azt közvetlenül nem kell gyakorolni, majd a mászásból vagy állásból egyszercsak ülés lesz. (Jó lenne erről hallani Juli véleményét is, vajon merre lehet?)

Végül is nálatok a mozgásfejlődés késésére az ok a kengyel viselése, vagy valami mást is megállapítottak? Meddig kellett hordanotok? Úgy látom, a torna és az áramos kezelés hatására elég szépen beindult a fejlődés, szinte nem is maradtok el az átlagtól sokban. Nálunk szerintem kicsit hosszabb lesz a dolog, mert nagyon bizonytalan lábakon áll fel Gergő, és ebből nem lesz egyhamar járás. (Ha belegondolok, hogy a nagyobbik fiam 7,5 hónaposan állt fel, és 12 hónaposan tette meg az első lépéseket, 15 hónaposan járt biztosan, akkor még elég sok van hátra.)

Szia!
ancsa71
 
 


Szia Ancsa!

Nekünk a kengyel miatt vannak gondjaink.Annyira rögzült ez a tartás,hogy mindig csúszott szét a lába.Voltunk neurológusnál nem állapítottak meg semmiféle idegrendszeri károsodást.

Tegnap voltunk a gyógytornásznál és nagyon meg lett dicsérve Mirtill.Azt mondt,hogy gyönyörűen áll fel szépen ül le és ügyesen lépeget.Már csak 1*kell mennünk hetente.Azt mondta,hogy jövő héten megpróbáljuk a járást 2 bot között.Amúgy ha a hóna alatt tartom elég sokat sétál.Ma a játszótéren is sétált.

3 hónapig éjjel-nappal hordta a kengyelt.Mirtill is nagyon bizonytalan volt össze-vissza járt a bokája és szépen helyrejött.Azt mondták,hogy ahhoz,hogy járni tudjon erős izmok kellenek de ahhoz,hogy erős izmai legyenek állni kellene.Szóval ez egy ördögi kör.

Nekünk úgy kellett gyakorolni a felülést,hogy lefeküdt a hátára egyik lába nyújtva a másik behajlítva.A behajlított lábán meg kell fogni a térdét és a vele ellentétes kezét és ívesen felhúzni ülésbe.Az a jó ha ilyenkor az először a könyökére aztán a kezére támazskodik.Nekünk ez az első foglalkozás után ment.Amikor megtanult mászni Ő is négykézlábból ül fel.

A Te kisfiadnak mi a problémája?

Szia!

Kép
ildikó74
 
 


Sziasztok!

Most láttam csak, hogy végre valaki fórumoz a mozgásfejlődésről.

Sokan nem akarnak erről beszélni, mert persze mindenki azt szeretné, hogy az ő gyermeke legyen a világon a legtökéletesebb.

És sajnos ettől akkor sem lehet eltántorírani őket amikor kiderül, hogy valami mégsincs rendben.

Node ez csak egy kis merengés volt részemről BOCSI.

Az én kislányom 9 hónapos, neki is (bár kicsit későn) hypotóniát állapítottak meg.

Testszerte, de főleg a csipőizmok tónustalanok.

Mi is Dévény tornára járunk és már az első alkalom után lehetett látni nála is a javulást. Mostanra behozta kortársait, eltekintve attól, hogy néha állásból angolspárgát csinál, majd mivel ebben az igen furcsa és nemkevésbé látványos testhelyzetben nem tudja megtartani magát mint egy sószsák eldől.

Próbálok majd képet feltölteni de ez sajna régebben sem sikerült.

Lenne egy kérdésem:

Ugyan én vittem a gyógytornásznak egy kis ajándékot, de nem tudom ilyenkor mit illik adni, félek hogy a pénzzel megbántanám (ismervén az elhivatottságát). Ezért ha nem gond légyszi írjátok meg, hogy ki hogyan oldotta meg ezt a kérdést, vagy hogy milyen ajándékot szokás (illik) adni.

A segítséget előre is köszönöm!

Marika
maca
 
 


Szia Marika!

Ez nálam is nagy dilemma.
Reményeim szerint 2hét és befejezzük a tornát és szeretném megköszönni a gyógytornásznak a sok segítséget és azt,hogy még a szabadsága alatt is bejött a kislányomhoz.

Én arra gondoltam,hogy viszek kávét,bonbont és valami jobb kekszet.Vagy ez szerintetek kevés?Ha van ötletetek szívesen fogadnám én is.

Sziasztok!

Kép
ildikó74
 
 


Sziasztok!

Ajándék-ügyben a "másik oldalról" :D : azt mondhatom, h sztem utolsó mohikánok egyikeként minket valahogy nem ért utol a paraszolvencia. Az én főállásom is állami, tehát a szülők számára ingyenes, ezzel együtt soha senki nem próbálta pénzzel, zavarbahozóan értékes ajándékkal megköszönni a munkánkat. Amúgy elég nehéz dolog sztem is ez a "mit vegyünk", mert nem mindenki iszik kávét őrölt kávéból, sokan nem szeretik a tömény szeszt, csoki hízlal :lol: , illatszer, kerámia ízlés kérdése, úgyhogy nehéz dolog ez. Ugyanezeket én is végigcsinálom, amikor a saját gyerekeimmel foglalkozó óvónő, gondozónő, művészi torna tanárnak keresek valamit. Van, aki vásárlási utalványt vesz(dm, kika, libri), ez majdnem készpénz, de mégsem.
Ha a tanévvégi ill. karácsonyi ajándéközönre visszagondolok, személy szerint az egyszerűbb csokikat ettük meg itthon és a "puccosabbak" kerültek továbbajándékozásra(már bocsánat), mert azt valahogy az ember sajnálja itthon megenni és úgy gondolja, h mutatós ajándék lesz másnak. Ha alkoholban gondolkodik valaki, egy üveg bor bárhol elfogy, de az égetett szesz sztem nem nőnek való ajándék. :lol: Én pl. többször kaptam cserepes virágot. Az azért jó, mert nem hervad el 3 nap alatt és egy mutatósabb cseréppel igazi ajándék lesz belőle.
Na, ettől persze nem lettetek okosabbak, igaz? :lol:
rjuli
 
 


Sziasztok!

Ildikó!

Fantasztikus, hogy befejezitek két hét múlva a kezelést :D . Már akartam tőled kérdezni, hogy meddig kell a tornára járni, de ezek szerint addig, amíg a járást el nem kezdi a gyerkőc.
Kérdezted, hogy mi a probélémája Gergőnek. Gyengék/kissé hipotónok az alsó háti és a csípő izmai, illetve a comb izma kissé merev. Ezek miatt nem ment a mászás illetve még mindig nem megy az ülés, és az állásban is szétcsúsznak a lábai.

Marika!

Ajándék témára visszatérve nekem a szüleim tanárok voltak, és rendkívül untuk, mikor év végén hazaállitottak egy nagy halom virággal, számunkra izléstelen vázával. Sokkal jobban örültünk pl. a csokinak, bonbonnak, ez biztos siker egy gyerekes házban. Persze ez is lehet izléstelen, ha a gyógytornász kissé túlsullyos. :lol: Félre téve a viccet, én úgy gondolom, mivel a kezelések alatt eléggé személyes kapcsolat alakul ki a gyógytornásszal, talán fény derül az érdeklődési körére. Pl. a mi gyógytornászunk babát szeretne rövidesen, és mellesleg néptáncol, tehát én valami babás könyvre gondoltam, vagy valami frissen megjelent CD-re. Persze nem mindenkivel kerül az ember ilyen közel, és akkor marad a Juli által javasolt cserepes virág, egy szép gyertya vagy ajándékcsomag.
Jó, hogy írsz erről a mindenki tökéletes gyereket akar témáról. Nekem már az első gyerekem sem volt teljesen normális a lakókörnyezetem szerint, mert úgy ordított a babakocsiban, mint a sakál, és kenguruban hordtam ezért 1 éves koráig. Na de ez a második, ez meg mindig hason van a babakocsiban! Ha ilyenkor azt mondom, hogy sajnos nem tud még ülni, mert nem elég erősek az izmai hozzá, de már járunk tornára, akkor sajnálattal végigmérnek, és minden találkozáskor árgús szemekkel lesik a gyereket. Azt hiszem, még nem vagyunk eléggé felnőttek (tisztelet a kivételnek), hogy ezt kezeljük. Én annak idején sokszor bementem a szülemhez, akik hallássérült, szellemi és testi fogyatékos gyerekek között dolgoztak. Nekem természetes volt, hogy kommunikálok, játszom velük. Ha valahol "problémás" gyerkőccel találkozom -és a szüleim szerint egyre többen vannak-, igyekszem beszélgetni vele, a szüleivel. Ráveszem a gyerekeket, hogy vonják be a játékba a kicsit elesettebb társukat, és a gyerekek egy kis kezdő lökés után már észre sem veszik, hogy valaki kicsit dadog, vagy biceg. Így talán az ő hozzáállásuk is megváltozik, és nekik már nem kell felnőtten szégyenkezniük, és a szégyenérzet miatt késve kérni segítséget.
Úgy látom, a mi problémánk hasonló a babáknál. Ti hogyan észleltétek a hipotóniát? Ez az angolspárga nálunk is megy, bár Gergő viszonylag ritkán áll fel, és akkor valahogy visszaügyeskedi magát térdre. Ő mostanában sokat ücsörög a sarkán, és labdát dobál, lóbál, polcot pakol, játékot emelget, így ebből a helyzetből szokott időnként hanyatt esni. A menő haladási forma továbbra is a kúszás, de már sokat mászik, és kint egyértelműen csak mászik (a füvön nem csúsznak szét a lábai). A gyógytornász a felállást gyakoroltatja vele sokat, mi is próbáljuk rávenni.

Juli!
Örülök/ünk, hogy itt vagy :D . Jól telt a nyár vége? És az ovi-suli kezdés?

Sziasztok!
ancsa71
 
 


Sziasztok!

Ajándék ügyben: vittem egy bonbon-t, egy kis Mózárt desszit, egy kávét meg egy szép tollat kis dobozkában. Sztem ez nem rossz.

Ancsa! Nekünk a gyermekdoki néni mondta már az első látogatásnál, hogy igen laza a Bogi, menjünk csípővizsgálatra, meg konduktorhoz.
Csípővizsgálat rendben volt és a konduktor egyenesen megkérdezte, hogy miért is mentünk hozzá, mikor semmi baja ennek a gyereknek. ?????

Aztán mikor 4 hónaposan még nem tartotta a fejét megkerestük a DA alapítványt, majd a Heim Pálba kerültünk egy gyógytornászhoz, aki megkérdezte, hogy miért nem mentünk korábban.

Mikor elmondtam neki a konduktor által megállapítottakat csak a fejét csóválta. :oops: Én éreztem magam kellemetlenül pedig úgy érzem nem az én hibám volt, hogy nem mentünk időben.

Ez a hanyattesés dolog nálunk nagy gond volt, mert álló helyzetből is mint sószsák dől el és persze a fejét mindíg beverte valahová.

Én úgy mondom, hogy a Bogi kicsit ""fejnehéz"" , mert állandóan beveri valahová.
És ha egyszer elkezd dőlni a feje huzza és onnan már nincs megállás.


A felállásban neki az segített, hogy a járókájára színes szalagokat kötöttünk és abban kapaszkodott és a játákait felraktam a kisasztalra, ágyra, fotelba és ha valamelyik nagyon érdekelte akkor addig erőlködött amíg fel nem állt, vagy elkezdett hisztizni.
maca
 
 


Sziasztok!

Mindenki nagyon eltűnt :cry: , mizujs veletek :?:

Sajna nálam kiderült, hogy pajzsmirigy problémáim vannak, s talán már a terhesség alatt is voltak. Lehet ez az oka annak, hogy a Bogi igen sokszor beteg.

A héten viszem kivizsgálásra, majd kiderül, mi a helyzet.


MÁs: nektek mondták, milyen időközönként kell vinni a babcikat neurológushoz? Merthogy a hypotónia egyes esetekben a szellemi fejlődésre is hathat.

Sziasztok!
maca
 
 


Szia Maca!

Nekem is gond van a pajzsmirigyemmel és terhesen is volt vele de Mirtill nem igazán beteges.
Most túlműködik amikor terhes voltam alulműködött.Neked mi a gond vele?Szedsz gyógyszert?

Mi voltunk neurológián de már nem kell visszamenni.Mirtill nem volt hypoton.Szülés után neki fokozott volt az izomtónusa de ez 3 hónapos korára rendeződött.

A pajzsmirigy alulműködése is hatással lehet a szellemi fejlődésre,visszamaradást okoz.
A kislányod p.mirigy működését is megnézik?
Remélem minden rendben lesz!

Mi szerdán megyünk a rehabilitációra kontrollra és eldől,hogy kell-e még járnunk tornára.Őszintén remélem,hogy nem kell.Már kb.1/2percig megáll egyedül.

Sziasztok!

Kép
ildikó74
 
 


Sziasztok!


Marika, köszönön az ötletet a szalagokkal, játékokkal. Ezzel a játékfelrakós, felkötözős módszerrel már egész sokszor feláll Gergő. Bár nem túl szépen, mert kézzel húzza magát, és kirúgja a lábát, ez mutatja, hogy még nem az igazi az izomzat. Már jóval hosszabb ideig marad állásban, de lábai sokszor hátrafelé elcsúsznak alóla, és visszamegy térdelésbe. Ma egyébként néhány másodpercig kapaszkodás nélkül megállt. Most nem tudtunk menni tornára, mert a nagyobbik fiam szépen hordja haza a betegséget az oviból és mindenkit végigfertzőz (egyébként most kezdte, és nagyon élvezi).
Ildikó írta, hogy kiigazítja Mirtill lábát, ha nem megfelelően tartja, Ti is így csináljátok?
Nálatok kiderült, hogy mi az oka a hipotóniának? Nálunk a hipotónia csak akkor derült ki, amikor az érintett izmokat kellett volna használni a mászásnál, addig "nagykönyv szerint" fejlődött Gergő mozgása. A neurológus nem mondta, hogy vissza kéne menni, mivel nálunk valószínűleg genetikai eredetű a hipotónia, és nem érinti az idegeket, csak az izmokat. Ennek ellenére Juli javasolta, hogy egy fél év múlva érdemes újra megnézetni.
Azért is érdekel ez a dolog, mert mi lehet, hogy szeretnénk még babát, és a hipotónia hajlam miatt a gyógytornász javasolta, hogy korán érdemes megnézetni majd a babát. (Ilyenkor az merül fel bennem, hogy mennyiből tartana, ha a gyermekorvosok kellően képzettek lennének a hipotónia megállapításához, és azt rutinszerűen vizsgálnák?)
Remélem, pajzsmirigy ügyben javulsz, és Bogi eredményei negatívok lettek.

Ildikó, remélem a kontrolon minden rendben lesz, és Mirtill baba abbahagyhatja a tornát.

Sziasztok!
ancsa71
 
 


Sziasztok,
15 hónapos Kislányom nem akar lábra állni.
A gyeremekorvos az egyéves oltás alkalmával még azt mondta nem gond, lehet, csak másfél évesen fog felállni. Most meg a 15 hónapos oltás után kiselőadást tartott nekem, hogy túl sokat vagyok a Kislányommal, ez okoz Neki problémát. Valami túl-ovatosságról, meg félelemről beszélt. Igaz, még most is naponta 3-4-szer szopizik, meg este Velünk alszik, de valóban ez lenne a gond?
Ja, egyébként minden oké Vele, "időben" forgott; ült fel; négykézláb bejárja a teljes lakást; most kacsintgat, meg integet az utcán szinte mindenkinek...
Biztassatok valamivel!

Üdv.
nyabajás
 
 


Szia!

Én semmiképp sem bíztatlak, csak elmondom a véleményem. Valóban előfordul, h a szülő gyerek felé közvetített elvárásai (tudat alatt is) visszavetik a gyereket a mozgásfejlődésben, és babásan viselkedik e tekintetben (is). De ritka. Általában, ha a belső "kód" az, h mozgás!, akkor a gyerek mozog, akkor is, ha a szülő nem akarja. Szóval, ahelyett, h bíztatást várnál látatlanban akár szakembertől, akár laikustól, inkább kérj beutalót egy neurológushoz vagy mutasd meg egy dévényes gyógytornásznak pl.
rjuli
 
 


rjuli írta:Szia!

Én semmiképp sem bíztatlak, csak elmondom a véleményem. Valóban előfordul, h a szülő gyerek felé közvetített elvárásai (tudat alatt is) visszavetik a gyereket a mozgásfejlődésben, és babásan viselkedik e tekintetben (is). De ritka. Általában, ha a belső "kód" az, h mozgás!, akkor a gyerek mozog, akkor is, ha a szülő nem akarja. Szóval, ahelyett, h bíztatást várnál látatlanban akár szakembertől, akár laikustól, inkább kérj beutalót egy neurológushoz vagy mutasd meg egy dévényes gyógytornásznak pl.
Köszönöm válaszod!
Dévényes gyógytornásztól messze vagyok, de egy helyi nem lát a Kislányon semmi problémát.
Kérdésem igazán arra vonatkozott volna, mennyire általános hogy ilyen idős korban nem érdekli Őket a talpra állás... Túlzott elvárásaim nincsenek, csak egyszer a doki ej-ráérünk-arra-még, aztán pedig leteremt, hogy miattam nem fejlődik úgy...
nyabajás
 
 


Sziasztok!

Voltunk ma a rehabon.Még mindig járnunk kell a tornáta addig amíg el nem indul. :(
Nem értem én sem és a gyógytornász sem,hogy miért kell járni mivel már nagyon szépen feláll,lépeget és már kb.1percig megáll kapaszkodás nélkül.A dokinő azt mondta,hogy időnként külső bokára terhel.Ez azért van mert új a cipője és még furcsa neki de szandiban és mezítláb soha nem áll így.De a doki is látta mert megnézte mezítláb is és mondta,hogy nagyon szépen áll.Akkor miért kell még mindig a torna? :idea:
A gyógytornász azt mondta,hogy annyira megviseli pszichésen,hogy többet árt neki mint amit használ.Úgy egyeztünk meg,hogy csak 2 hetente viszem mert igazán nem tud vele mit kezdeni.
Majd dec.6-án kell kontrollra vinni a rehabra megint.

Mirtill is beteg már 1 hete.Lázas volt,folyik az orra és köhög is.Már jön sajna ez az időszak és főként azért is mert többet vagyunk gyerekek között.

Mirtill is velünk alszik!

Sziasztok!

Kép
ildikó74
 
 


Sziasztok!

Ildikó, ne keseredj el a kontrol miatt! A lényeg az, hogy Mirtill szépen fejlődik, korának teljesen megfelelő a mozgása, és ezen semmiféle új cipő meg dokinéni nem változtat :D !
Egyébként nekünk azt mondták az Alapítványnál, hogy addig ajánlott járnunk a kezelésekre, míg "a gyerkőc önállóan végig nem sétálja a szobát". A cél az, hogy az ember "csúcsmozgása", azaz a járás helyesen berögzüljön. Persze nekünk más jellegű a problémánk, de úgy látom, ez egy általános elv. Szerintem jó kompromisszum a gyógytornásszal, ha ritkábban mentek. Így ő tudja ellenőrizni, hogy a dolgok jó irányban haladnak-e, és ha szükséges akkor korrigál. Az Alapítványnál a járó, nagyobb babáknál az izmok kézi kezelését már csak rövidebb ideig végzik, sokat sétálnak segítséggel-eszközökkel, lépcsőn mennek fel stb. tehát már nem olyan megterhelő számukra a kezelés.
Jobbulást kívánunk Nektek, mi már kifelé megyünk a betegségből :) .

Nyabajás, én azért egy kicsit bíztatlak! Nagyobbik fiam 28 hónapos koráig szopott (akkor született a tesó), és másfél éves koráig velünk aludt (akkor már úgy rugdosott minket, hogy nem bírtuk tovább). Teljesen normális lelkileg, és 7,5 hónaposan felállt. Ismerem én is ezt a "magadhoz láncolod a gyereket, össze vagytok nőve" véleményt, én is megkaptam a családban. Nehéz feldolgozni a szüleink generációjának, hogy ők csak 6 hétig szoptattak (akkor jött a csúnya, ellenőrizhetetlen mennyiségű és összetételű, hasfájást okozó anyatej helyett az ipar szuper terméke, a tápszer), nem vehették ki a gyerkőcöt az ágyból ha sírt (elkényezteted, majd le sem tudod szedni magadról), együttalvás titkolandó bűn volt. Az összenövés meg sajnos nehezen elkerülhető mai világunkban, mikor apa hajnaltól estig dolgozik, családok szétszóródva élnek, nagyszülők is aktívak, sokszor a szomszédot sem ismered.
De azért érdemes elgondolkodni a sokat tapasztalt doktornéni véleményén. Ha minden gondolatod a baba körül forog, állandóan az egészsége miatt aggódsz, csak az ő szemével látod a világot, babaklub, játszótér, barátnők, külön programok nem érdekelnek, akkor érdemes segítséget kérned.
Én úgy tapasztaltam saját gyerkőceimen és az ismerőseim között, hogy a mászás beindulása után nagyon gyorsan felállnak. Ahogy utánnaolvastam, a felallás átlagosan 10-11 hónaposan következik a mozgásfejlődésben. Azt szokták javasolni, hogy ha a gyerkőc az átlagtól 3 hónappal eltér, akkor javasolt neurológusnak megmutatni. Ide a körzeti ad beutalót, nálunk az időpontot is ő kérte. Ez a vizsgálat fájdalom-mentes: egy részletes kikérdezés, a reflexek vizsgálata, a gyerkőc kül. mozgások közben való megfigyelése tartozik bele. Én a helyedben mindenképpen elvinném, mert szerintem jobb tudni, hogy mi van, és időben segíteni beindulni a fejlődést, mint később esetleg kül. koordinációs, beszéd, tanulási stb. problémákkal küzdeni.
Nagyon tudom javasolni én is a dévényes gyógytornász felkeresését. Nagyon felkészültek, jól bánnak a gyerekekkel, és a korai fejlődés beindításánál kezeik aranyat érnek. Ezt a saját kisfiamon tapasztalom, aki kezelésről kezelésre egyre ügyesebb: az első után elkezdett mászni, a második után sarkon ülni, a harmadik után felállt. Lehet, hogy nálatok is csak be kell indítani a megrekedt folyamatot. Néhány százan dolgoznak az országban, biztosan a te lakóhelyed közelében is. Erről az Alapítványnál (www.deveny.hu) adnak felvilágosítást a 06-1-3555-392 számon 9-16 óra között.
Marika ötlete nekem nagyon bevállt a felállás gyakoroltatásához. Nekünk az jött be, hogy felteszek számára látható helyre érdekes tárgyakat fotelba, ágyra, dohányzó asztalra, hogy fel kelljen térdelni érte. Aztán mikor már térdel, kicsit arrébb teszem, hogy nyújtózkodni kelljen. Aztán még arrébb, hogy fel kelljen állni. Állásban meg egy kicsit játszunk: kinyitjuk, becsukjuk, csapkodunk, tologatjuk stb. És együtt örülünk a sikernek!
Jó játékot kívánok, és majd jelentkezz, mire jutottatok!
ancsa71
 
 


Sziasztok, ezer éve nem volt időm feljönni a fórumra, annyira egymást követték a családban az események... A nagy gyerekek kirepültek (nagyon messzire, meg kicsit messzire), elkezdődött a harmadiknak az iskola és mi Mírával kettesben maradtunk. Rengeteget foglalkoztam vele, miután voltunk a DA gyógytornásznál és nagyon szépen megindult a mozgásfejlődése.

A mostani kontroll alkalmával sem talált semmi problémát sem az izomzatával, sem a mozgásával... megjegyezte ismét, hogy valószínűleg a koraszülöttsége miatt volt kicsit lemaradva...

A héten a kórházban is voltunk kontrollon, nagyon elégedett volt mindkét doktornéni vele, az is aki a születése után azonnal látta és kezelte, meg a neurológus doktornéni is. Persze, a kisasszonyka is produkálta magát, nem csak "szövegelt" egyfolytában, hanem puszit küldött, szeretgetett mindenkit, külön-külön mosolyokat produkált. Elmondta hogyan csinál a cica, hogy kell kikergetni, hogy a kutyus "vauzik", a tyukocska pedig "kokoko"... Teljesen elbüvölte őket. Mint mindenkit, aki kicsit is szimpatikus neki. Imádja a könyveket, nagyon sokat duplózunk, szereti a sétát és a gyerekeket. És nagyon sokat "beszél", az apa már legalább négy-öt hónapja a kedvenc szava, de emellé nagyon sok új szó jön szinte nap, mint nap... és van olyan reggel, hogy jó 10-15 percet csacsog egyfolytában. Még a hangsúlyunkat is leutánozza. A múltkor a kocsiban valakit szidtam ezerrel, mert index nélkül bevágott elém féktávolságon belül, s Míra ugyanazokkal a hangsúlyokkal elmondta a saját nyelvén... :oops: No, gondolhatjátok, azóta ezerszer is meggondolom mit mondok előtte.

Képzeld Juli, igaz már jó ideje mászik előre-hátra, de még mindig a "fenékencsúszást" részesiti előnybe, ha valamit nagyon el akar érni minél gyorsabban. Kb. két hete hogy önállóan egyedül kapaszkodva feláll a bútorok mellett, eddig csak a kezünket, ruhánkat fogva mert felállni. Mostmár ha nem vagyok ott, akkor is vigyázni kell, ne érjen el olyan dolgokat ami nem neki való. Ám ez egyre nehezebb. :)

A neurológus szerint ez nem gond, hiszen most 21-én lett volna még csak 1 éves, ne siettessem. Így aztán marad a "gyakorlás az állásra". Felteszem a kanapéra a távirányitót (azt imádja), és rögtön feláll érte, ha kell neki, meg a telefonomat. Bár azt nem szeretem ha "használja". Így megkapta az egyik kiszuperált mobil. Csak az a baj, hogy a kis huncutka pontosan tudja hogy az nem "igazi", azért egy mozdulatot sem hajlandó tenni. Ha viszont valamelyikünk telefonja a kezébe kerül, azonnal telefonál, hallózik... A múltkor felhívta az egyik rokont (elfelejtettem a billentyűzárat bekapcsolni), aki majd három percig "társalgott" vele. Hát csoda hogy sok a telefonszámlám... :D

És képzeljétek olyan örömmel ül a bilin minden délután, s minden alkalommal "produkál" is bele valamit... Már van három nagyobb csemetém, de ilyen hamar egyik sem lett a széklettel szobatiszta... Olyan kis ügyes... Nagyon büszke vagyok az én kis "korababámra"...

Szóval kicsit megnyugodtam, mert bár nem volt olyan "fürge" mint amilyenek a nagyok voltak, azért szerencsére nincs vele gond.
Már csak a védőnénink ne lenne olyan kukacos, most hogy a mozgása miatt nem tudott "belénk kötni", most a vékonysága miatt piszkál bennünket. Pedig láttam a Mirtillt, ő sem "dundi baba, s ráadásul Míra olyan kis "kerek", még mindig "befőttesgumis" a kis csuklója... kerek a kis pofikája, szóval nem egy alultáplált gyermek benyomását kelti... Mégis, a védőnéninknek semmi nem jó... :(

Remélem Ildikó hamarosan meggyógyultok!

Nyabajás remélem az esetünk (ha kicsit visszaolvasod) kicsit megnyugtat. Én is teljesen frászban voltam, de mostmár tudom és próbálom ezt pozitívan a gyerek felé is közvetiteni, hogy ő inkább szellemileg nagyon fejlett, ha azt nézem, hogy még nem megy. Viszont mindent ért, legyen az dicséret, tiltás, szeretet kifejezése, és visszaközvetiti.
A kedvenc szava az utóbbi időben a "de", minden tiltásra, DE a válasz... és már kotor is s boldogan nevetve csinálja a rosszat. Pl. virágföldezik... :lol: a lakásban, vagy szegény cicát kergeti halálra... :lol: , azóta Sami nem akar benn lenni, pedig előtte ki sem lehetett túrni a házból!

Remélem mindenki egészséges lesz hamarosan, vigyázzatok a kicsi törpillákra és törpékre... Mindenkinek szép hétvégét kívánok!!!!

Berili
berili
 
 


sziasztok!
olvasgatlak titeket, de mostanában nem nagyon érek rá, ill az egerem is tönkrement, nem tudtam használni a gépet. örülök, h mindenki szépen fejlődik, kitartás, egy-két plusz torna csak jót tehet, hosszú távon meg kit fog érdekelni, h annak idején még párszor vissza kellett menni annak érdekében, h tuti minden rendben legyen!!
rjuli
 
 


Sziasztok!

Most kezdtem olvasgatni a fórumot, sok hasznos dologról írtok!
Juli, ha jól értettem, konduktor vagy? Én is a Petőben végeztem, ott is maradtam dolgozni, igaz, én egy kicsit "nyitottabb" részen, a nemzetközin, oda sokkal többféle szempontból kerülnek be a gyerekek, mint a többi csoportba. Te mikor végeztél?
csillagszem79
 
 


Szia Csillagszem!

Én még javában a múlt században végeztem :lol: De legalábbis 9 éve.
Voltam gyakorlaton a nemzetközin is, bár akkor még más világ volt arrafelé is :D
Mi a helyzet mostanában?
rjuli
 
 


Nekem ez az ötödik évem, szal akkor ha jól számolom, Te akkor végeztél, amikor én kezdtem.. mostanában eléggé felhígult a nemzetközi, nincs az a nagy szigor, ami régen, ami egy részről jó, másrészről meg egyáltalán nem, mert most már a ló túlsó oldalára estünk át, hogy is mondjam... nem mindenkinek fontos a színvonal (szakmai értelemben). Te merre dolgozol?
csillagszem79
 
 


Szia Juli!

Visszaolvasgattam valamelyik nap a fórumot, és akkor láttam, hogy te olyan helyen dolgozol, ahol beszédhibás gyerekekkel is foglalkoztok. A hugom kisfiával kapcsolatban szeretnék tőled érdeklődni.

A kisfiú 6 éves, rendkívül későn kezdett el beszélni (4 éves kora körül). Előtte kb. 1 éves korától szókincse néhány szó volt. 4 éves korától csak szavakat mondott, azt is szinte érthetetlenül. Ekkor családi nyomásra elvitték őt nevelési tanácsadóba, ahol Pestre küldték hallás, agyi (MR?), beszéd és inteligencia vizsgálatra. Hallásával semmi probléma nem volt, a beszédközpontnál valamilyen funkcionális eltérést mutattak ki, inteligenciája a beszéddel összefüggő területeken jóval elmaradt kortársaiétól (2 év), a többi területen átlagos volt. Közben kiderült, hogy édesapja szintén későn kezdett beszélni, nagyon erősen dadogott (ez manapság csak erős idegi terhelés hatására jön elő), dislexiás volt. Születése gyors és problémamentes volt, mozgásfejlődése átlagos. Ugyanakkor -nekünk fel sem tünt-, de kézfogáskor sose tudta megszorítani kezünket, ami eseleg hipotóniára? utal. Hintázni sem ő, sem a 8 éves nővére nem tudnak, ez valami mozgáskoordinációs zavarra utalhat? 4 éves korától logopédus foglalkozott vele heti 2X, és Irisz? (fonetikusan írom) terápiára járt heti 1X. 5 éves korától logopédiai oviba járt, de az Iriszes gyógytornász sajnos elment szülni, így az nem volt elérhető. 6 évesen szókincse megnövekedett, már mondatokat mond, de az érthetőseg még mindig nagyon nehézkes, sokszor csak találgatunk, mit mondhat, mivel most már sokkal bonyolultabb dolgokat is próbál elmagyarázni. Most 6 évesen az oviban gerincferdülést állapítottak meg nála (a nővérének is 6 évesen volt), valószínűleg a gyors növekedés miatt alakult ki. Heti 2X gyógyúszást javasoltak neki.
Kérdésem az lenne hozzád, hogy vajon a kisfiú fejlődéséhez mi lenne az ideális mozgás, terápia, módszer, amit Gödöllőről is el tudnak érni.

Válaszodat előre is köszönöm, és mindenkinek Jó éjszakát!
ancsa71
 
 


Szia Ancsa!

Ahol dolgozom, kifejezetten ilyen gyerek vannak. Súlyos beszédhibás, beszédfogyatékos, dyslexiás(dysgráfia, dyscalculia) ill. tanulási veszélyeztetett gyerekek. Ez utóbbiak magyarul, akik még nem iskolások, de minden esélyük meg van arra, h suliba kerülve gond legyen.
Logopédus foglalkozik velük, súlyos esetben akár heti 2-3 alkalommal is, amúgy csak 1x. Kiegészítő terápia a mozgásfejlesztés, ill. nagycsoportosoknak van ún. előkészítő (pl. grafomotoros fejlesztés) fejlesztő pedagógussal. Ha nincs rendes kézfogása, h a bánatban lesz ceruzafogása és erőteljes vonalvezetése?
Nem hiszem, h a gyors növés miatt lenne gerincferdülése, inkább talán a háti hipotónia ill. az egész mozgás összerendezetlenése miatt. Úgy gondolom, h komplex fejlesztést kéne kapnia. Vagy logopédiai oviban, vagy pl. nálunk( Fővárosi Beszédjavító Intézet, Deák F u.). Gödöllő nincs annyira messze. Nem tudom, h az ovi mit nyújt a logopéduson kívűl, azt sem tudom, h jogos-e, h még mindig ennyi probléma van a gyerekkel vagy nem a megfelelő szakemberek foglalkoznak vele. Voltak-e már a Halmi úton a Beszédvizsgálóban? Fontos lenne, már csak a beiskolázás miatt is. Feltétlenül logopédiai osztályba kéne mennie, egy normál 28 fős osztályban gáz lesz, tuti. De ehhez is kell a Beszédvizsgló diagnózisa. Nevelési tanácsadó kevés ehhez.
A Baross utcában van a BHRG, mozgásfejlesztés szempontjából ők is jók, Ayres-hez hasonló dolgokat csinálnak, de az egyéb dolgok miatt az nem elég. Amúgy van nekik vizi fejlesztésük is. www.bhrg.hu
ha van még kérdésed, csak írj
rjuli
 
 


Sziasztok!

Mindenki nagyon eltünt a dolgos iskolai-óvodai hétköznapok sűrűjében. Mi gyűrjük az ovit, 1 hét ovi 1 hét betegség aránnyal. Persze mindenkin végigmegy egy-egy fertőzés, múlt héten valamilyen nátha kötőhártyával kombinálva volt soron. Eközben járunk tornázni, és szorgalmasan gyakorolja Gergő a felállást, álldogálást, de a lépegetésnek egyenlőre ellenáll. Most már szinte csak mászva közlekedik, és egyre többször és hosszabb ideig marad ülve a babakocsiban. Végre az etetőszéket is előszedhettük. Érdekes, hogy ha lefelé lóghat a lába, akkor szívesen ül, de a földön nyújtott lábbal való ülésből azonnal kimászik.
Mirtill, Bogi és Míra baba hogy vagytok? Mi lett veletek Nyabajás?

Juli!
Köszönöm szépen a -szokásodhoz híven- minden részletre kiterjedő választ. Új fejlemény Dávid ügyében, hogy az óvoda orvosának "súlyos gerincferdülés" diagnózisát cáfolta az ortopéd szakorvos, mondván, hogy a gyerkőcnek csak tartási hibája van. Valószínűleg kellett a létszám a gyógyúszásra. Ugyanakkor javasolta a gyógyúszást, mert az izomerő növelésére szerinte ez az egyik legjobb módszer. Viszont hetente 2 gyógyúszás, meg egy gyógytorna egy kicsit sok szerintem, inkább másra -másféle mozgásfejlesztésre- kéne szánni az időt.
A gödöllői logopédiai ovi egyébként a beszédjavító ált isk. előkészítőjeként működik, és főleg 6 éves gyerekek járnak ide, Dávidot a súlyos beszédfejl. probléma miatt vették fel előbb. Hetente 2-szer fogl. vele logopédus, és "előkészítő terápián" vesz részt. Sok ritmusos gyakorlat van, de külön mozgásfejlesztésről nem tudok.
A Beszédvizsgálóban még nem voltak. Ide gondolom időpontot kell kérni, és biztosan sokat kell várni. Ezt az óvoda javasolja, vagy egyénileg is elmehetnek? Most a hugom kicsit kétségbe esett, mert úgy tudta, hogy 8 évesen is kezdheti az iskolát a gyerkőc, erre az ovónéni közölte vele, hogy a Dávidnak jövőre suliba kell mennie (2000. június 25-én született). Te erről mit tudsz?

Várom válaszod és a többiek jelentkezését!
ancsa71
 
 


Szia!

Természetes, h , ha lóg a lába, szívesebben ül, mert könnyebb neki. Ha derékszögben van a térdízület, az segíti derékszögben tartani a csípőízületet is. Próbálj meg te is a földön nyújtott lábakkal ücsörörgni :) Vagy ösztönösen törökülést csinálsz vagy görnyedsz előre :)
Mennyi idős Gergő? (tudom, h már írtad... :oops: )

A Beszédvizsgálóba valóban kell időpont, és az is lehet, h pár hét/hónap is eltelik, míg fogadják, de ez még nem ok arra, h ne menjenek. Sőt. Annál inkább most kéne jelentkezni, h mire a beiskolázás ideje jön, nekik papírjuk legyen arról, h spec. iskolára jogosult vagy halaszthat egy évet. Úgy tudom, h a logopédus írásos kérése a belépő a Szakértői Bizottsághoz, mármint, h megvizsgálják, de, amikor időpontot kérnek, erre is rá kell kérdezni, és addig lesz idő beszerezni.
Elvileg úgy van, h ha Május 31-ig betölti a 7. életévét, akkor tanköteles, ettől eltérni a "Szakértői Bizottság" írásos papírjával lehet. Személyes véleményem mondjuk az, h nem oldja meg a problémát, ha 8 évesen megy suliba. Azt gondolom, h az a jó, ha a korosztályának megfelelő tevékenységet csinálja úgy, h a körülmények alkalmazkodnak a képességeihez. Ha ő beszédfogyatékos és/vagy súlyosan veszélyeztetett dyslexiára, tanulási zavarra, akkor ez 1 év múlva is így lesz. Egész enyhe problémáknál vagy olyan esetben, amikor későn kaptak észbe, lehet azt mondani, h egy év alatt megfelelő terápiával talán "elmúlik" és akkor tiszta lappal kezdheti a sulit. Súlyos esetben, évek óta tartó fejelsztés melletti nem látványos haladásnál nem a halasztás adja a megoldást, SZTEM. De majd úgyis megmondják a Halmi úton.
Kíváncsi vagyok, majd számolj be!
rjuli
 
 


Szia Juli,

valamelyik topicban irtad, hogy léteznek már fejlesztő játszóházak; esetleg tudnál abban segiteni, hogy hol vannak ilyenek? Mi hrg-re járunk a fiammal (megkésett beszédfejlődés miatt), de szivesen mennénk ilyen játszóházba is.

Köszi előre is a segitséget.
krozi
 
 


Valahol Pesterzsébeten tudok egyről, amiről jókat hallottam, ha az nincs túl messze, akkor utánaérdeklődöm, h pontosan hol, de fenn vannak a neten is, csak nem tudom, mi a nevük :lol:
Aztán a XIII. kerületben van az Óriástörpe mozgásfejlesztő játszóház, az V. Balaton u-ban a Mikkamakka is fejleszt, azt hiszem. Ők Csepelen is vannak. Elvileg a Gekko kifejezetten fejleszt, sőt gyógyped., gyógytornászokat, konduktorokat is alkalmaz, a szeméyles véleményem(állásinterjú) és a messze nem reprezentatív visszajelzések alapján nem ajánlanám, de egy próbát talán megér. Ők is fenn vannak a neten, több helyen is a városban.
http://jatszohaz.lap.hu/ az oldal alján van egyilyen rész, h "Terápia", talán ott is találsz valamit, de a többi játszót, amiről írtam is megtalálod ezen az oldalon

http://keszsegfejlesztes.lap.hu itt lefelé gögretve jutsz el a játszókig
remélem, tudtam valamit segíteni
rjuli
 
 


Sziasztok!

Képzeljétek Mirtill elindult!!Igaz még nem megy egy szobányit ami az önálló járás feltétele de már 1-1,5métert megtesz.Annyira boldog vagyok.
Kedden visszük a gyógytornászhoz és majd mond véleményt.

Amúgy jól van jön alul a rágófoga azzal kínlódunk.
Én náthás vagyok.

Remélem mindenki jól van!
Majd írok mit mondott a gyógytornász.

Sziasztok!

Kép
ildikó74
 
 


Sziasztok!

Ildikó! Gratulálunk Mirtillnek az elinduláshoz! Nagyon gyorsan utolértétek a kortársakat, és most már úgy tűnik végre vége az izgalmaknak. (Azaz most kezdődik csak igazán az izgalmas élet kint a szabadban, mikor csak mennek a saját fejük után.) Peti is így indult el, először csak 5-6 lépést tett meg, aztán kb. rá egy hónapra növekedett fel a mennyiség egy szobányira. Mi most épp jól vagyunk, de kevereg itt valami vírusos hányás-hasmenés az oviban, ebből jó lenne kimaradni. Neked jobbulást kívánunk! :)

Juli!
Gergő 14 hónapos.
Most megint valami érdekeset csinált ülés címen. Többször volt ma "fél gátülés" helyzetben (egyik láb előre nyújtva, másik láb hátra gátülésben). Ezt egyébként szokta neki csinálni a gyógytornász, és eddig nem nagyon szerette, persze közben masszírozás is folyt.

Visszatérve a hugom kisfiára. A suli miatt azért izgul, mert nem szeretné, hogy Dávid "kisegítő" iskolába menjen. Azt elmondták neki, hogy a beszédfejlődés Dávidnál nem lesz egy gyors folyamat. Egyszercsak beindul (ez 6 évesen, 4 hónapja történt), és 8-10 éves korára felzárkózik a kortársaihoz. Azokban a dolgokban, amelyekhez nem szükséges a beszéd pl.sokrészes puzzle kirakása számítógépen a kortársaihoz hasonlóan teljesít. Viszont sok területen le van maradva, mert a beszédértés, az információk tárolása, bonyolultabb fogalmak megértése, idősíkok kezelése gondot okoznak neki. És ami a legrosszabb, hogy rendkívül rosszul értjük őt. Egyedül a 8 éves nővére az, aki tökéletesen érti, szó sterint el tudja mondani, hogy mit mondott, tudja, hogy melyik betűt mivel helyettesít, mit nem tud kimondani stb. Úgy gondolja a hugom, hogy a megértési problémák miatt nagyon nehéz helyzetben lenne egy iskolában akár a pedagógusok, akár az iskolatársai között. És sajnos könnyű valakit elkedvetleníteni, beskatulyázni, hogy hülye, ha nem értik meg. Ugyanakkor lehet, hogy egy év alatt annyit tisztulna a beszéde, hogy ez a probléma részben megoldódhatna.
Nem a beszédjavító iskola ellen tiltakozik, mert úgy tudom, hogy ez abban különbözik a normál iskolától, hogy kis létszámú csoportokban, sok egyéni fejlesztés mellett, de a normál tananyagot tanulják. A kisegítő iskola az, ahová nem szeretné vinni, mert ott úgy lemaradnak a gyerekek, hogy később nem tudnak integrálódni a normál oktatásba.
Neked erről mi a tapasztalatod, véleményed?
ancsa71
 
 


Sziasztok!
Judit vagyok,és lenne egy-két kérdésem.A kislányom 3 hónapos,és amikor elvittük a kötelező csípőszürésre a doki felírta neki terpeszrugit,ami televan pántokkal. :cry:Akkor azt mondta,hogy a bal lába "kötöttebb"mint a jobb,és mondott egy olyan adatot,hogy 85/80.
4hét múlva visszavittük akkor megnézte,és azt mondta,hogy mozgásra,és tapintásra jó,de az UHgép szerint még nem tökéletes, :cry:ezért megint 4 hétig kell hordania.Ja,és egy olyan adatot mondott,hogy 90/90.
Azt szeretném kérdezni,hogy ez az adat mit takar,és ennek mennyinek kell lennie,mert a doki nem nyilatkozott,csak azzal paráztatott,hogy éjjel-nappal viselje,mert különben kengyelbe kell tenni.Ez igaz?Kengyelt én úgy tudom,hogy csak a csípőficamos babák viselik,vagy nem?
Ja,és az is baj volt,hogy nem azt a sz*r pántos rugit hordta a gyerek,hanem a védőnő ajánlott nekünk a pelenka szerűt ami patentos és sokkal könnyebb feltenni.Szerintetek ez miért probléma?Nem olyan hatásos mint amit ő felírt,vagy csak kötekszik?
Kérlek válaszoljatok,hogy egy kicsit megnyugodjak,mert 6-án kell visszamenni,és addig megszeretnék nyugodni.
1000 köszönet!!!
Minden jót!!!
juc@
 
 


Az adatokról ortopéd orvost kéne megkérdezned.
Az én lányom 4 héttel született előbb és fejletlen volt a csípője, ezért terpeszbetétes pelust hordott kb 2 napig. Ez azért kell, mert, ha nem megfelelő ívű a vápa, amibe combcsont fejének illeszkednie kell,akkor félig vagy teljesen is kijöhet alóla, na az már a ficam. Így viszont, míg kifejlődnek a helyes viszonyok, be van kényszerítve a combcsont feje a helyére. Nem tudom, érthető-e, de próbáltam laikus szókincsre átültetni-nem tudom sikerült-e. :roll:
Ha a tónus nem megfelelő-akár fokozott, akár petyhüdt az izomtónus, a tartó szalagok, az is okozhat elmozdulást.
Én nem is ismerem azt, amit nektek felírt, csak a kenygelt és amit a védőnőtök is ajánlott. Sztem jó az, csak tényleg hordja éjjel-nappal. Pelenkázáskor pedig lehet tornáztatni. Megfogod a térdét behajlítva és kifelé(!) körzöd-nem kell nagyon kíméletesen, oldalt is jól lehúzhtaod. Váltott és páros lábbal is.
rjuli
 
 


Szia Juli!
Köszönöm az infókat!!!
Tornázni is fogunk!!!
Csak azt nem tudom,hogy a doki ezeket miért nem mondja?! :(
Köszönöm!!! :lol:
juc@
 
 


de hülye vagyok, 2 HÓnapig hordta Zsófi a terpeszest :lol:
amúgy szívesen :)
rjuli
 
 


Sziasztok!

Juc@!

Az én lányom nem csípőficamos volt mégis kengyelt kapott.
Neki a bal oldali csípője volt kötött és a bal vápatető meredekebb.Nekünk számokat nem mondtak.Én születése óta ráadtam a terpeszbetétes rugit mégis kengyelt kapott.
Szerintem is jobb az a hevederes terpeszbetét mit a rugi.

Juli!

Mirtill már megy egyedül kb.2hete.Már átmegy a küszöbön is és ha lehajol már kapaszkodás nélkül áll fel viszont ülésből még nem tud felállni csak ha kapaszkodik.
Holnap megyünk a gyógytornászhoz remélem minden jó lesz.
Kicsit izgulok mert most derül ki,hogy tényleg rendben van-e a csípője.

Én úgy tudom,hogy a hevederes terpeszbetétest a gyógyászati segédeszközös boltban lehet kapni.Legalábbis nálunk.

Sziasztok!

Kép
ildikó74
 
 


Szia Judit!

Rákerestem a Google-on a csípőficamra, és a Babaneten -hol máshol- találtam választ a kérdéseidre ezen a linken http://www.babanet.hu/faq/mozgas19.php. Nagyon hasznosnak tűnt a www.csipoficam.lap.hu oldal is.

Üdv:Ancsa
ancsa71
 
 

Vissza: Gyermekek - betegségek, gondok

Jegyzetfüzet: