Új privát üzeneted érkezett!

Skálakopé!
még csak annyit hogy ha valaki azért kérdez hogy önigazolást kapjon az ne kérdezzen.Én azt gondolom hogy ha agyerekem jövöjéről van szó akkor fontos az igazság. És ha valaki akkor Rjuli mindíg átgondoltan és nem utolsó sorban szakmailag megalapozottan ír ide.És igen is igaza van ha valami hülyeség akor az hülyeség és miért nem lehet ezt leírni.
na mindegy
sziasztok Csilla
bim_bam
 
 


Nekem is az a szerény véleményem, hogy sajnos az ilyen olyan neurológusok sem Istenek. Én is elvittem az újszülött fiamat neurológushoz és bár hypotón volt, nem tartotta a fejét, nem lehetett az elemi reflexeket kiváltani stb. mégis azt mondták, h. semmi baja pedig 3 nap múlva igenis nagyon beteg lett és ezek csak az előjelei voltak egy súlyosabb problémának.

A neurológus nem látja a gyerekeket "folyamatában" nem "dolgozik" vele mint egy gyógytornász, konduktor stb. Nem minden elváltozás mutatható ki CT, MR, stb. segítségével és mégis lehet károsodás. Ja, és ennek az ellentéte is igaz. Attól még h. hiányzik valakinek a fél agya még lehet teljes életet élő ember.

A kérdéseket fel kell tenni, a válaszokat át lehet gondolni vagy át lehet ugrani. Szerintem örüljünk annak, h. van egy-két olyan ember aki felvállalja azt h. - igen Õ már látott 300-400 gyereket ismeri a kórelőzményeiket és igen látja őket 2-3 éven keresztül és tudja, h. milyen elmaradásai vannak stb.

Senkinek nem árt ha kicsit célirányosan, bensőségesen foglalkozik gyermekével sőt!

Igenis nagy gond ha egy gyerek csak kúszik 1 évesen és még csak nem is mászik, mert akkor legalább használná a lábát! Ja a hypoxiás károsodást nem mutatja ki az UH például amit nagy előszeretettel végeznek kutacson át a neurológusok.

Örültem volna neki ha anno lett volna egy ember mellettünk aki elmondja h. bár édes a kisfiatok de nem normális h. ennyire nyugodt és csendes. Úgy is mondhatjuk h. lustácska brrrrrr. Akkor is meg kell nézetni akár 100x-1000x fölöslegesen mint egyszer a bajt konstatálni akkor már késő!!!!!!

Köszönjük Juli h., segítesz és ne add fel!
lilka
 
 


Sziasztok!

Persze, hogy ez egy nyílt fórum, bárki leírhatja a véleményét. De, ha v.ki objektív dologban téved, és aztán ezzel a tévedéssel további dolgokat igyexik alátámasztani, akkor a következtetés is téves lesz. Ez pedig nem segítség a kérdező számára. Természetesen nem a véleményeket kell megszűrni, hanem a tárgyi tévedéseket kell kijavítani.

Alice! Te még soha életedben nem hallottál olyat, hogy egy orvos tévedett volna? Szerencsés ember vagy! Akár belgyógyász, akár nőgyógyász, akár neurológus, mind tévedhet.
Talán figyelmetelün olvastál, de Sziamia babája nem csupán nem állt még fel-bár 1 évesen már ez is elvárható volna, de nem is mászik, nem is ül fel. Vagyis kb. fél évvel van elmaradva 1 évesen!
Hát, aki ezek után megnyugszik egyetlen negatív neurológiai szakvéleménnyel, az igen bátor.
Mint, ahogyan Sziamia is írta, hogy nem 100%-ig nyugodt.

Csilla!
Ne haragudj, de végülis nekem nem egyértelmű, hogy tőlem kérdezel-e, mert a hsz-od közepén megszólítod Monazsut is. Úgyhogy, ha segíthetek valamiben, akkor próbálj kicsit konkrétabban kérdezni, ha nem akarod kiteregetni, akkor a profilomban van egy mél-cím, oda is írhatsz.
Az éretlen emésztőrendszerről, meg egyáltalán a babáddal kapcsolatban az jutott eszembe, hogy igazából a korrigált kort kell neki számítani, vagyis az elvárásaidat max. az 5 és fél hónaposokhoz kell igazítanod. Sőt!
Ha egy baba születési súlya kisebb, mint az a születési hét alapján várható lenne, az azt jelenti, hogy már méhen belül nem voltak jók a kondiciók, nem tudott optimálisan fejlődni, tehát ezzel is hátrányba kerül szemben egy olyan babával, aki ugyanúgy 34. hétre született, de mondjuk azért, mert -hülye példa, tudom- a kismama megcsúszott, és olyan rosszul esett, hogy megindult a szülés. Akkor az utolsó pillanatig jó körülmények közt volt a baba, jól tudott fejlődni. A te babád azt a 34 hetet sem a számára legjobb körülmények között töltötte. Ez kihathat a későbbikeben, úgyhogy ne legyél türelmetlen, van mit behozniaKép
Nem tudom, érthető-e a különbség.

Amúgy köszönöm a hsz-at, és aki szeretné annak ezután is szívesen válaszolok, aki pedig mást szeretne hallani, arra is meg van a lehetőségKép
rjuli
 
 

 
 

Rjuli,
nemhogy hallottam volna, de sajna tapasztaltam is - ennek ellenére még mindig bízok az orvosokban, sokkal jobban mint a természetgyógyászokban - de ha baj van az olvasásértelmezéssel, azon még én se tudok segíteni.

Ha még egyszer átfutod a beírásaimat, én is azt javasoltam - mindenkinek ezt javaslom amúgy!!! - hogy igenis sziamiami vigye el minél több helyre a gyerekét, egyáltalán MINDENKI vigye el a gyerekét ha bármit is "furcsának" talál - bűnöm mindössze annyi, hogy én azt jósolom, hogy sziamama kislánya egyszerűen csak lusta jellegú gyerek...
Ennyi.
alice_cs
 
 


Sziasztok!

En is akartam irni, hogy targyi tevedes van Alice hozzaszolasaban, ugyanis az en fiam is koldokzsinorral a nyakan kuzdott, vegul csaszar lett a vege, oxigenhiannyal. Es hypoton. De leszavaztam, minek erolkodjek...

Nalunk a gyerekorvos /akit egyebkent, mint haziorvos, nagyon jonak tartok - ettol a malortol eltekintve/ szerint is siman lusta volt a gyerkoc, forgassam a feny fele es hasonlo okossagok. Es nekem kellett a beutalo utan menni, eroszakoskodni, hogy marpedig valami nem stimmel... oszt most a 16 honapos fiam aki onalloan par mp-re all csak meg, akkor is inog ossze-vissza, ha lep parat, majdnem szetesik, a DragamKép
Es 2 honapos kora ota hordom tornara, neurologushoz... es a mai napig azt mondjak, nem lehet tudni, hogy ez "normalis-e", siman lassu mozgasfejlodesu es a hypotonia nelkul is itt tartana csak; avagy lehet genetikailag is hypoton, mert en is, a lanyom is lazak vagyunk nagyonKép.
De a lenyeg: bar lehet, hogy teljesen feleslegesen hordom mindenhova, de _nyugodt_ szivvel megyek aludni, mert mindent tolem telhetot megtettem azert, hogy a gyerkocom szepen fejlodjon. Es ha 2 honaposan nem vittem volna el szakorvoshoz es ugyanigy itt tartanank, hogy lassan masfel eves es még nem megy, hat pokoli lelkifurdalasom lenne, hogy nem jartam utana, hagytam magam lebeszelni.

-Afonya

ui: Juli, koszi az akkori segitsegetKép
afonya
 
 


Ezt írtad, Alice: "de szerintem nincsen különösebb baja, ha egyszer a neurológián nem találtak semmi rendelleneset". -talán még sincs baj az olvasás-értelmezésemmel.
Természetgyógyász? Hát, ez meg hogy jön ide? Szó sem volt róla, na, mindegy.
És bár rajtam -ahogy te fogalmazol- még te sem tudtál segíteniKép, minden másban viszont nagy segítségére lehetsz a fórumozóknak.

Áfonya!

Nagyon szívesen, bármikorKép
Nem hinném, hogy nagy merészség lenne állítani, hogy, ha volt ox-hiány és van hipotónia meg megkésett mozgásfejlődés, akkor ezek összefüggenek, és nem feleslegesen hordod ide-oda. Hál'Istennek, (na meg az odafigyelésnekKép)hogy szépen fejlődik.
rjuli
 
 


Sziasztok!

Nem gondoltam, hogy ekkora vihart kavarok!!!

Egyáltalán nem vagyok nyugodt a kislányom fejlődésével kapcsolatban, bár továbbra is erősen bízom benne, hogy semmi baja, elmegyünk és mégegyszer kivizsgáltatjuk. A Svábhegyen elég jól felszereltnek tűnik a neurológiai osztály (legalábbis ezt olvastam a neten) és ott alaposan ki tudnák vizsgálni. Itt Veszprémben műszerekkel nem vizsgálták csak a mozgását nézte meg az orvos, a reflexeit, a szemét. Megnézte, hogyan kúszik, csúszik fenéken, ülő helyzetből hogyan kezd el mászni, hogyan húzza fel magát ülő helyzetbe, ha van mibe kapaszkodni. Most keresünk egy konduktort itt helyben, de Pestre is szeretném még elvinni. Szerintetek a Svábhegyi fejlődésneurológiára vigyem?
sziamia_haramia
 
 


Rjuli fentebb írtam a Málly doktornő féle kezelésről amire Lilla vissza is írt. Arra megkérhetlek hogy ha tudzs vagy van kapcsolatos neurológussal utána kérdeznél, mert n két neurológustól két féle véleményt halottam.
köszi CSilla
bim_bam
 
 


Juli! Te jössz a Málly féle tapasztalatoddal!Kép

Szia-mia!

A Svábhegy nagyon jó döntés, de ne ijedj meg ha rosszat és ne elégedj meg ha jót mondanak. Ugyanis a kisfiamat ők is vizsgálták a betegsége előtt és csodálkoztak, h. milyen nyugodt gyerek hmmmmmm. A betegség lezajlása után is ott kötöttünk ki és a diagnózis az volt hogy adjuk intézetbe a fiunkat. Viszont- jó mozgásterápiát adhatnak a "kezetekbe".

Tunyogi akit én javasoltam még, nos Õ korábban a Katona módszer fejlesztésében segített Katona profnak a Svábhegyen, csak tovább lépett és konduktor és drámapedagógus is lett. Én azért Neki is megmutatnám a gyerkőcöt, mert 50 évesen Õ is látott már egyet s mást.
lilka
 
 


Lilka!

A Svábhegy mégsem volt jó választás, mert ők csak csemőkkel foglalkoznak, 1 éves v. idősebb babákkal nem. Kerestem Veszprémben konduktort, hozzájuk visszük el a kislányt először. Találtam Füreden Dévényes gyógytornászt is, ő a következő akihez szeretnénk elmenni. Aztán majd meglátjuk...
sziamia_haramia
 
 


Sziamia!

Ó tényleg ezt elfelejtettem bocsánat. A dévényes a konduktorrol a konduktor a Dévényesről fog lebeszélni. Kép

Sok sikert!
lilka
 
 


Sziasztok!

Beleolvastam jópár topikba és kezdek nagyon megrémülni. Még ennyi betegséget! Ráadásul eléggé aggódó típus vagyok. Talán mellőznöm kellene az intenetet...

Szóval az egyik kérdésem az lenne, hogy milyen gyakorlatokat, játékokat lehet végezni egy 5,5 hónapos babával, hogy segítsük az alapvető mozgások elsajátítását, fejlődését? Létezik erről valamilyen könyv, vagy honlap, vagy bármi?

Mikre kell odafigyelni, milyen jelekből lehet észrevenni, ha valami nincs rendben? A mi ikreink a 30. héten születtek. A mozgásfejlődés szempontjából milyen idősnek számítanak? Még nem forognak ugyanis.

A következő kérdésem, hogy ilyen korban vannak-e jelek, amik alapján bizonyos értelmi képességeket érintő betegségek felismerhetők? Pl. a mimikából lehet-e következtetni bármire is?
Azért érdeklődöm, mert Dóri számomra kicsit furcsán viselkedik néha. Pl. az egyik, vagy mindkét szája sarkát lefelé/oldara húzza. Vagy eltúlzom a dolgot? Esetleg lehet ez az előfogzás következménye? Elég sokat forgatja a nyelvét, nyáladzik, buburékokat "ereget"...
Remélem csak túlreagálom a dolgokat!

Üdv,

Zoli
h2o
 
 


Zoli!

A 30 hét nagyon kevéske. Függetlenül attól hogy ki mit mond én elvinném a fentebb említett intétményekbe a gyerkőcöket, (vagy mindenhova vagy valamelyikbe), mert jó lenne ha szakember tanítana be Titeket a tornára.

Svábhegy (Katona módszer) lehetne azt hiszem az első lépés.
lilka
 
 


SziasztokKép
ZoliKép
Üdvözöllek és gratulálok a kis korababáitokhozKép Nekem is ikergyermekeim vannak és Õk is koraszülöttek voltak (31. héten 1150 és 1700g-al születtek a SOTE I-en).
Ide linkeltem az Indexről a Korababás topik cimét ahol mi koraszülött gyermekek szülei napi kapcsolatban vagyunkKép Gondolom Ti is sok szempontból bizonytalanok vagytok, sok bennetek a kérdés...stb. Gyere bátran örömmel segitünkKép

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9087008&la=47986704

Mi az alábbi fejlesztéseket csináltuk végig a gyerekekkel: Katona torna, Dévény torna, Lakatos Katalin feladatsora (idegrendszerre hat) és Pethő Intézetes konduktorok által összeállitott feladatsorok. Ezen kivül több fejlesztési módszer és hely is létezik ahol a Korababás fórumon bővebben is tudunk válaszolniKép Eddig még nem irányitottak sehová Titeket?

Puszi és várunk odaátKép Sokféle fejlesztési módszer létezik és nagyon fontos, hogy mielöbb elkezdjétekKép Nálunk Geri arca "lógott", evési, nyelési problémái is voltak de ezeken tudtak segiteniKép

Szeretettel:Doris (az Indexen Doriska néven futok)
doris
 
 


Csilla!

Sajnos nem vagyok kapcsolatban neurológussal, esetleg próbálj meg az interneten olyan fórumot találni, ahol van ilyen "orvos válaszol"-rovat.
Egyetlen gyerekkel kapcsolatban tudok tapasztalattal szolgálni, ezt nem tartom elégnek ahhoz, hogy véleményt alkossak. Ha spasztikus a babád izomzata, akkor jó LEHET. Érdemes figyelembe venni, ha kevert, il. változó a gyerek tónuseloszlása, pl. végtagok feszesek, nyaka-háta hipotón, mert akkor nem egyértelmű a dolog. Előfordulhat, hogy petyhüdtebb lesz ott is, ahol már amúgy is lazább a kelleténél. Erről konzultálj a kezelést végző orvossal.

Zoli!

Nem sokal feljebb írtam a korrigált korról. Ez azt jelenti, hogy minimum annyit vissza kell számolni a babák korából, amennyivel korábban születtek. És akkor még nem beszéltünk a méhen belüli elhelyezkedésükről, kényszetartásról- ami ugye ikreknél még inkább előfordulhatott, a méhlepény születéskori állapotáról-vagyis, hogy amíg bent voltak, jól tudtak-e fejlődni, aztán arról az időszakról, amíg inkubátroban voltak, mert ugye az a közeg sem kimondottan szolgálja az értelmi és mozgásos fejlődést.
Szóval türelmetlenkedni nem kell, de a Svábhegy jó gondolatnak tűnik.
Ha az égvilágon semmi nincs a babákkal, de ti mégis úgy érzitek, hogy jó lenne valamit foglalkozni velük, akkor lehet csinálni a babamasszázst, ezt megtalálod a neten vagy megmutatja a védőnő, de anno még a babacsomagban is volt prospektus róla. Ezen túl egy "mezei" neurológus meg tudja mutatni azokat a Katona féle gyakorlatokat, amiket játékosan tudtok csinálni napjában akár többször is. Ha baj van, akkor egész feladatsort szoktak írni és kb. 5x egy nap kell végigcsinálni-én nem erről beszélek, hanem a játékos részéről. Pl. lepedőbe csavarva hintáztatni, talajon jobbra-balra görgetni, ülésbe húzni, hasra fektetni úgy, hogy kis plédet tekersz a hóna alá, játékot, tükröt teszel elé, és úgy játszotok. Lebegtetni ülésben úgy, hogy neked háttal van, és a combjait fogod kívülről.
A mimika is olyan dolog, hogy lehet neurológiai háttere, tehát az orvos tud belőle következteni. Ja, és persze az értelmi szintet is lehet vizsgálni minden korosztálynál. Úgyhogy a magatok megnyugtatása érdekében érdemes lenne egy komlex kivizsgálást kérni- azt hiszem 30. hétre való születésnél ez nem számít túlaggódásnak.
Jó egészséget mindkét babának!
rjuli
 
 


Sziasztok!

Jól beindult ez a haldokló topik, alig bírtam visszaolvasni, egyrészt örülök, hogy van ilyen lehetőség és segítség, másrészt jó lenne ha nem lenne ilyen oldalakra szükség.

Rjuli!

Igen hozzád intéztem a kérdést, csak közben eszembe jutott valami és azt macskakörmöztem, de válaszoltál a kérdésemre köszönöm. És azt is köszönöm, hogy van időd másoknak segíteni.

Mindenkinek sok jót

Csilla
csilla74
 
 


Köszönöm a gyors reagálást!

Sajnos, mivel én nem vagyok szakember és tapasztalatom sincs gyerekekkel kapcsolatosan, ezért nem tudom eldönteni, hogy szükségünk van-e valamilyen korai fejlesztő intézet segítségére esetleg neurológusra. Mivel koraszülöttek voltak az ikrek ezért havonta kell visszajárni kontrollra a kórházba, de ott még nem mondtak olyat, hogy bármelyikre szükségünk lenne. A gyerekorvos sem és a védőnő sem, bár ez utóbbiról jobb nem is beszélni. Kétszer, ha láttuk, akkor swem sokat érdeklődött a gyerekekről. A háziorvosunk meg inkább menne már nyugdíjba! (Elnézést).

Ezek az előírt vizsgálatok is kiborítanak időnként. Nem elég, hogy időpontot kell kérni pl. az ortopédiára, de ugyanarra az időpontra több babát is előjegyeznek, ráadásul nem is tartják be az időt. Két kicsi gyerekkel órákat várakozni meg nem egy leányálom.
Aztán meg nem sok mindent mondanak a vizsgálatok eredményéről. Pl. az ortopédiáról átküldtek minket röntgenre. Onnan vissza kellett vinni a leletet az ortopédiára. Dóri leletén az állt, hogy "jobb oldalon a lat. vápasarok lekerekített". Mikor kiadták a leletet az ortopédián, mindkét gyerek vizsgálati eredményét negatívnak mondták és hogy nem igényel kezelést. És még kérdezni sem volt időnk, hogy akkor Dórinál mi ez a lekerekített vápasarok...
Mondjuk általában az sem ér semmit, ha tudunk kérdezni, mert a választ általában előre ki lehet találni.
Nem értem, hogy miért nem segítik valahogy a szülőket, miért nem lehet normálisan elbeszélgetni egy orvossal, miért nincs senki, aki (normálisan, nem 90%-ban latinul) válaszolna a feltett kérdésekre. Bár gondolom többek között ez lenne a védőnő feladata, de sajnos mi nem túl jót fogtunk ki.

Épp holnap megyünk vissza megint kontrollra a kórházba, megpróbálok kérdezni pár dolgot, ha sikerül. Remélem nem fognak túlságosan aggódónak tartani.

A korai fejlesztőkkel az a gondom, hogy mi miskolciak vagyunk és eddig csak pesti és győri helyekről hallottam.
Neurológushoz gondolom beutaló kell. A háziorvos adja? Köteles adni, ha kérem? Na meg ugye neurológus és neurológus között is nagy különbség van. Amilyen a szerencsénk, biztos a legrosszabbat fogjuk ki. Lehet választani, hogy kihez megy az ember? Tudtok jó neurológust Miskolcon?

Lilka: Mint írtam miskolciak vagyunk, így azt hiszem a Svábhegy kiesett. Esetleg közelebb tudsz ilyen lehetőséget?

Doris: Átnézek, köszi!

Rjuli: ilyen gyakorlatokra lettem volna kíváncsi. Van még pár ilyen otthon végezhető a tarsolyodban? Ezeket milyen gyakran és hosszan kell ismételgetni? Mi van, ha közben el kezd sírni a pici?
A korai fejlesztők kezelései mennyire fájdalmasak?

Amit még nem említettem: az ikreink lombik babák. Erre a párom endometriózisa és a - valószínűleg ennek következményeként - elzáródott petevezetékek miatt volt szükség. Jártunk fél évig injekció kúrára (ezt is miért csak Pesten tudták beadni?). Ezután a második lapar már átjárható petevezetékeket mutatott, de az orvos mégis a lombikot ajánlotta. Ez Debrecenben történt a Kaáli-ban és elsőre sikerült. Itt csak annyi bajom volt az orvosokkal, hogy nem igazán vették figyelembe azt a "kérdőivet", amit kitöltettek velünk. Mi nem kértünk ICSI-t és AH-t, mégis alkalmazták mindkettőt. Aztán jött a terhesség. Kb. 1940-es lett a HCG. Aztán kb. a 16. héten volt egy pár napos vérzés, ami rendesen megijesztett minket, de nem találtak semmit. Minden rednben volt, állítólag. Aztán ha jól emlékszem a 26. hét után rossz lett a terheléses cukor. Az éhgyomri rendben volt, de be kellett feküdni a kórházba. NA nem is konkrétan a cukor miatt, hanem mert mire hazaengedték volna a (ha jól emlékszem) 3 napos kontroll-ról kiderült, hogy egy ujjnyira nyitva van a méhszája. Úgyhogy maradt. Egészen a 30. hét végéig, amikor is hajnalban már két ujjnyira nyílt. Felhívták az orvosát, ő pedig a császár mellett döntött, (gondolom) mivel Dóri faros volt. Dóri 1520g-mal, Máté 1820g-mal született. Az inkubátorban kb. egy hetet töltöttek. Mindketten kaptak légzés rásegítést (ezek nevét nem tudom), Máté csak orron keresztül, Dóri pár napig egy csövön a nyelőcsövén keresztül. Kb. 1,5 hónapot töltöttek a kórházban, mire elérték a 2200g-ot és hazaengedték őket. A zárójelentésből tudtam meg, hogy mindkettőjüknél "I. fokú nem traumás agykamrai vérzés a magzatban" is volt. Ettől akkor nagyon megijedtem, de a páromnak azt mondták, hogy ez minden koraszülöttnél így van. Úgy emlékszem, hogy az első kontorllon (koponya UH) ez már nem látszott. Ennek ellenére a második kontrollnál Máténál találtak a "jobb oldalon subephendimalisan gombostűfejnyi kis cystosus képlet"-et ami szerintük subephemidalis vérzés következménye lehet, valamint "az oldalkamrák között kisfokú aszimmetria észlelhető". Na ezzel kint vagyunk a vízből! Nem is tudtunk meg ezekről többet azóta sem. Megpróbálok erre is rákérdezni... Volt még mindkettőjüknél szívzörej, de a legutóbbi kontrollon a dokinő már nem hallotta egyiküknél sem. Kíváncsi leszek most mit mond. Ezektől (és Máténál egy kis hidrocele-től) eltekintve minden jónak látszik. A mozgásfejlődésről még nem esett szó a dokiknál. Kérdezzek rá? Ki tudja! Lehet, hogy válaszolnak is valami értelmeset. Bár akihez most megyünk nem tudom hogyan fog hozzánk állni, mivel nem kívántunk részt venni egy aránylag új gyógyszer tesztelésében.
Ennyi a mi kis történetünk.

Na megint jó sokáig untattalak benneteket!

Mindenkinek szép napokat!

Zoli
h2o
 
 


ZOLI!
Az én ikreim a 31. héten születtek. Barbi 1920 és Ricsi 2000 gr.
Amit először leírnék az az hogy bár a koraszülés mindíg magában hordja a felületi agyvérzés lehetőségét, mert az érfalak még vékonyak és könnyen elpattanhat egy egy kis ér, nem törvényszerű hogy megtörténjen. BArbus teljesen egészséges semmi baja attól hogy korán született, mivel kaptak tüdőérlelő szteroidot így oxigént sem kapott és az első perctől érett babaként " viselkedett".
A másik véglet Ricsi akinél viszon súlyos IV. fokú agyvérzés történt, hatalmas agyi deformációk agykamratágulta és torz középvonal...stb rettenetes orvosi leletei vannak. Ami a fontos hogy ennek ellenére az agyvízkeringése tökéletes és így nem lett vízfejű és nem kelett shuntöt berakni neki, és persze az hogy ennek ellenére az agya tökéletesen működik.
A babák kb 6 hónapos korukig elsősorban ösztönösen mozognak ekkor kezd az agy mint moszgásirányító belépni.Ilyenkor lehet lassan észrevenni hogy valami nem oké.Az agyvérzések következménye általában a sérült agyi oldallal ellentétes oldalon jelentkező feszes izomzat. Ezlehet egészen enyhe is, ami jel lehet ha a baba sokat tartja ökölbeszorítva a kis kezét vagy ha az öledben tartod és feszíti magát hátra felé..., az oxigén hiányos állapot laza izomzatot okozhat ami ennek az ellenkezőjre. Sajnos ezek egyszerre is jelentkezhetnek pl. a háta feszes végtagok lazák... de ez azért most így nagyon nagy általánosítás.
Perzse az sem mindegy hogy az agy melyik részén van a sérült terület.
NAgyon elszomorít hogy a "saját" kálváriánkat látom magam előtt és nem először. Az orvosok nem tájékoztatnak nem hívják fel a figyelmet arra hogy baj van és nem mondják meg hol a segítség. Pedig segítség, lehetőség van és ha az embernek szerencséje is akkor talál olyat ami megoldás is lehet.
Neurológushoz itt Pécsett minden korababának kell járnia kontrollra, sőt Ricsinek most is évente egyszer.Bár ha kicsit feljebb olvasol látod nekem sem volt szerencsém vele.
Ami még nem mellékes hogy van egy súlyhatár amiben nem vagyok biztos de asszem 2 kg ha a baba születési súlya ennél kevesebb jár a közgyógy igazolvány és az emelt családi pótlék, nem vagyok ebben biztos de érdemes utána nézni.Ezt a neurológus által kiállított igazolás alapján kaptuk ill. intéztük mi.
hú na nem tudom mennyire írtam összeszedetten de igyekeztem pár értelmes mondatot összehozni.
puszi Csilla
Korai fejlesztő központ szerintem van Miskolcon is, az én netem nem elég jó de ha rákeresel lehet meg is találodKép
sok sikert és remélem nem írtam sok butaságot
puszi Csilla
bim_bam
 
 


Kedves Csilla!

Köszi a hozzászólást.
Rákerestem a Google-ben de nem igazán találtam. Meglehet nem vagyok eléggé kitartó, vagy rosszul fogalmaztam meg a keresést.

A jelek amikről beszéltél. Nos előfordul a hátrafeszítés, de ezt nem ilyen oknak tudom be. Az ökölbe szorítás az eléggé általános, bár nem biztos, hogy szorításról kell beszélni. Többnyire ökölben vannak és nem kinyújtva az ujjaik. De ezt sem találom kórosnak. Máté szokta kicsit hátrahajtva tartani a fejét és leginkább jobbra szokta fordítani, de néz balra is és alvás közben is hol íhy, hol úgy tartja a fejét.
Mostanság eléggé nyűgösek szoktak lenni. Főleg elalvás előtt és leginkább Máté. Dóri azt nem szereti, ha megszakítjuk az evést egy kis büfi kedvéért. Ilyenkor igen csak visít. Még a büfi után is kicsit. De nála valószínűleg muszáj ezt csinálni, mert amíg ezt nem tettük - és nem cseréltünk tápszert -, addig előförult, hogy napinta 1x sugárban hányt. Azóta ez megszűnt. De Mátét is büfiztetni kell közben, mert ő meg eléggé gázos és egy 200-as adag egyben "megevése" utáni büfiztetésnél bukik. Ha közben büfiztetjük, akkor ez elmarad, bár ő sem tűri túl jól a megszakítást, de jobban, mint Dóri.

Tüdőérlelőt mi is kaptunk, de valahogy két szakaszban. ELőször (1-2 napig) mikor kiderült, hogy nyitva a méhszáj 1 ujnyira, aztán amikor a szülés előtt fél nappal bekerült a párom a szülőszobára. De még így is pár napig oxygén terápiát kaptak a picik. De - szerintem - elég hamar kikerültek az inkubátorból, szerencsére.

Tényleg nem szabadna nekem itt túl sokat olvasgatnom, mert eddig azt hittem, hogy az a baj, hogy Dórinál még elég nagy a főkutacs, de az olvasgatások után már úgy tűnik, hogy az a nagyobb gond, hogy Máténak meg már növöget össze. Persze nem tudom mennyire, mert azért nem merem nagyon tapogatni.
És már olvasni sem merek, mert annyi a betegség, hogy abba bele lehet betegedni!

Az orvosokat meg utálom! Annyira oda vannak magukért, aztán tessék! Nem tájékoztatnak rendesen, mindig csak rohannak, pedig ők hablatyolnak leginkább a megelőzés és a korai felismerés fontosságáról.
Nekem sem tudtak mit kezdeni a fülzúgásommal.
Néha az jár a fejemben, hogy a 90%-uk kókler. És ez nagyon félelmetes, ha ezen mások élete múlhat.

Kicsit megint bajban vagyok a 6 hónappal amit írtál, mert megint nem világos, hogy a koraszülötteknél most akkor mennyi is ez a 6 hónap? 8-)

Nekünk egyedül ez a cysta vagy mi meg az aszimmetria van a koponya UH alapján, de erre nem mondtak semmit. Vagyis, hogy a cysta valószínűleg magától el fog múlni...
Remélem nálatok sincs azért túl nagy baj!

Ja, még azt elfelejtettem, ha jól látom, hogy Dóra és Máté 2005.05.28-án születek.
Vagyis mégis írtam, hogy most 5,5 hónaposak.


Kicsit össze-vissza írogattam...

Üdv,

Zoli
h2o
 
 


Zoli!
Hála Istennek Ricsi értelmi szinten teljesen egészséges és moszgásában is csak akkor veszed észre hogy valami nem stimmel ha tudod mire kell figyelni.Ez annak köszönhető hogy időben megtaláltuk a megfelelő kezelési módotKép
Először is próbálj megnyugodni ha besokkolsz nem tudsz gondolkodni.
A tudatos irányítás kb 6 hósan kezdődik. Ami Ricsinél ott volt nekem egyértelmű hogy álmában laza volt a kis kétfeje de amikor ébren volt akkor szinte mindíg erősen zárt volt az ökle. Ez megint csak egy apró jel lehet.
MEgértem a haragodat azorvosokkal szemben sajnos sok harcot vívtam velük én is. Egyetlen fegyverem az olvasás volt mindent elolvastam erről a betegségről amit tudtam így tudtam kérdezni ill. döntéseket hozni.Ez nem jelenti azt hogy orvosnak vagy szakéretőnek hiszem magam a témában mielőtt valaki félreérti én inkább úgy gondolom tájékozott vagyok.
A másik ne hagyd magad lerázni és igenis kényszerítsd ki a tájékoztatást. Ez mi mit jelent mivel járhat és milyen megoldások kezelések megelőzési lehetőségek vannak.
Azlért lehet ám örülni a két manónak nagy gratula a picikhezKép
Az enyémek ma 4 évesekKép
puszi Csilla
bim_bam
 
 


Zoli!


A Svábhegy bizony hogy játszik, mert befektetik a gyerekeket 5 napra és úgy vizsgálják őket, minden részletre kiterjedően. Az anyukának pedig kötelességük szállást biztosítaniuk, ami ált. a szomszédos épületben van. Ha felhívjátok őket mindent elmondanak de lehet h., kekeckednek a szállást illetően akkor meg azt is hozzá kell tenni h. ja és szopiznak. Ha mégsem akkor meg tehetnek egy szívességet, de ettől függetlenül is kötelező az elszállásolás.

Ahogy így leírod bizony igencsak rájuk férne egy alapos kivizsgálás.

A többi agyi történésről pedig az a véleményem, hogy az amerikai úti idegsebészeti klinikán Kónya Eszter doktornőt kellene megkeresni, mert Õ UH-ot csinál (Svábhegyen is csinálnak de ők fejlődésneurológusok így ha eltérést látnak úgyis ide küldenek át) és idegsebészeti szempontból elmondja a véleményét.

Lilka
lilka
 
 


"Községi polgármester, korai fejlesztő gyógypedagógus és barlangi terápiás csoport vezetője kapták a harmadszor odaítélt Példakép Díjakat"

www.peldakep.hu
gyezsu
 
 


KÖZÉPEN ÁLL TUNYOGI ERZSÉBET!

Róla beszéltem, Õ segített Katona profnak (Svábhegy) az ott alkalmazott módszer kifejlesztésében, ill. tovább fejlesztette azt, konduktív elemekkel és drámapedagógiával megspékelve, játszóházában. Kép

Mi is hozzá járunk.

Köszi GyezsuKép
lilka
 
 


bim_bam
 
 


Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek, aki nem hagyta, hogy megnyugodjak és arra ösztönzött, hogy kislányomat további kivizsgálásokra vigyem. Így is tettem, és meg is lett az eredménye!!!

A dévényes gyógytornász hívta fel a figyelmemet arra, hogy az itteni kórház koraszülött osztályán csinálnak fejlődésneurológiát és hogy oda menjünk el. Elmentünk és szerintük sincs komoly gond a lánnyal, bár kicsit hipoton, ezért adtak beutalót góygytornára. Azt mondták, hogy a jól szopó, nyugodt, nyugodt környezetben nevelkedő gyerekeknél előfordul az ilyesmi, de ez nem a "beteg" hipotónia, nincs köze az ox-hiányhoz.
Szerintük vigyem tornázni hetente 1-2-szer és legkésőbb 2 hónap múlva járni fog. Úgy legyen!!!

Aztán még mielőtt elmentünk volna a tornára a kislányom magától felült. Szerdán voltunk tornán, amit végig sírt, pedig nem az a sírós fajta! Most
csak 10 perc volt a torna, de két hét múlva már rendesen 30 perces lesz. 10 alkalomra kaptunk beutalót, de szerinte nem lesz szükség mindre.

Képzeljétek, tegnap délután magától felállt a kiságyban!!! Fantasztikus volt! Ezért megérte!

Remélem hamarosan mászni is fog, és akkor majd jól megerősödnek az izmai... Tök jó, hogy egy hét alatt ennyit fejlődött. Hétfőn felüllt, tegnap pedig felállt. Még néhány torna és lépeget, aztán meg szaladhatok utána...
sziamia_haramia
 
 


Ez aztán a jó hír!
Sok olyan baba van, akinek meg kell adni a kezdő lökést, és erre ideális szokott lenni a dévényes torna. Amúgy ettől állítólag minden baba sírni szokott, úgyhogy ez "természetes".
Azzal azért vitatkoznék, hogy van beteg és nem beteg hipotónia.
Ha az izmok alul-, vagy túlműködnek, az nem a gyerek környezetén múlik. Ez még egy laikus szájából is hülyén hangzik.
Néha még olyankor is van ox-hiány, amikor senki nem emléxik semmire, de, amint te is írtad, nálatok elhúzódott a szülés, nyakán volt a zsinór. Ez azért elég lehet egy kis megkésettséget okozó hipotóniához.
Mindegy, az a lényeg, hogy jó úton jártok, és szépen beindult a kislányodKép
rjuli
 
 


Zoli ne tűnj el majd jelentkezz be időnként hogy tudjuk merre jártok a fejlődésben
Csilla
bim_bam
 
 


Sziasztok!
Megprobalok rovid lenni.A kislanyomnak egy genetikai izombetegsege van: "Multi-mini core" a neve.Ez a neveben is benne van, hogy egy izomsejten belul tobb apro lyukacsok vannak.Ennek a legfobb tunete, hogy az egesz teste sulyosan izomgyenge,szo szerint olyan,mint egy rongy-baba.Most 16 honapos,meg a fejet nem tudja sem emelni,sem forditani magatol,sem tartani,kezet,labat sem tudja tartani,sem emelni.
A keresem az lenne mindenkihez, hogy ha valaki ismer egy multi-minicore-os, vagy central core-os,esetleg multi core-os,ill. mini core-os beteget,legyen az felnott vagy gyerek, mindenkeppen szeretnem megismerni.Ez a betegseg nagyon ritka,semmit nem tudnak rola,igy a kimenetelet sem tudjak megmondani.Viszont a neten valo kutatasaimbol kiderult,hogy a teljes gyogyulastol a kinszenvedeses halalig minden elofordult mar ebben a betegsegben vilagszerte.
Szeretnek tapasztalatokat cserelni.Szeretnem tudni,hogy mire szamithatok es szivesen segitek is olyannak,akinek meg kisebb a gyereke es nem jart meg annyi mindent vegig,mint en.
KERLEK KERDEZZETEK MEG AZ ISMEROSEITEKET IS,HOGY HATHA RATALALOK EGY ILYEN SORSTARSA.UGY TALAN KONNYEBB LESZ MINDKETTONKNEK. KOSZONOM SZEPEN ES MINDENKINEK NAGYON BOLDOG KARACSONYT KIVANOK!!
A mobilszamom: 06-20-464-3738.
gabi27
 
 


Kedves GAbi!
Erről a betegségről még nem halottam kívánok sok türelmet és azt hogy találj olyan sorstársa akivel segíteni tudjátok egymást.
Kedves Mindenki!
Szép ünnepet boldog új évet és jó egészséget kívánok mindenkinek
puszi Csilla
bim_bam
 
 


Koszonom a jokivansagokat es az sms-eket.Teljesen meghatodtam,mikor meglattam,hogy mar valaszolt is valaki....:-(...igaz,nem egy multi-mini core-os volt,csak olyan,aki nagyon sajnalta,hogy nem tud segiteni,de lenyeg,hogy reagaltatok...Koszonom szepen.Puszi mindenkinek.Ja, az sms-ekre csak jan 3.-a utan tudok csak valaszolni sajnos....Ne haragudjatok.
gabi27
 
 


Sziasztok!
A segitségetek szeretném kérni!
Kislányom 19 hónapos, hypotoniás, még önállóan nem megy, csak ha fogom a kezét. 3 hónapos kora óta járunk a Dévény kezelésre, mindent csinállt eddig szabályosan, csak kicsit megkésve. Annyira aggódok, hogy még nem megy.Van valakinek hasonló tapasztalata? Mikor várható az elindulás???? Előre is köszönöm
igevi
 
 


Igevi!

Voltal mar vele neurologusnal? Deveny kezelesre hova jartok? Egy gyogytornaszhoz,vagy a deveny kozpontba a Moszkva teren? Mert nagyon nem mindegy. Ha a kp.-ba jartok,ott tudnak a kerdesedre valaszt is adni. De ha megsem,menj el neurologushoz.Hozzajuk tartozik ez a problema...haziorvosi beutalo es telefonos idopont egyeztetes kell. En talalkoztam ilyennel a Deveny kozpontban.Ott a kislany megtanult jarni egyedul sok-sok turelemmel.De a gy.tornasz mindig megmondta,hogy otthon mit csinalhatnak es mit nem.Heti 1x jartak eleg hosszu ideig.De ott voltam az onallo jaras pillanataban.Szerintem ne aggodj....ha mar kepes megtartani a testet annyira,hogy te csak a kezet fogva tud jarni,akkor ez csak jobb lehet. Az en kislanyom is hypoton,de o teljesen olyan,mint egy rongybaba.Nem tudja semmijet megtartani.....m'eg....de ha feljebb olvasol,ott reszletesebben le van irva.
Minden jot.
gabi27
 
 


Gabi!
Köszönöm a válaszodat!
Neurologus látta folyamatosan, 1 Dévényes kezeli már 3 hónapos kora óta az Október 6.-a utca és a Moszkva téren is.Rengeteget mászik, nagy akarata van, ezért sokszor az van amit Õ akar.Csak ha jó kedve van akkor viszont nagyon akar menni.Mi is heti 1x járunk, bár most éppen kaptunk szünetet. Szerintem nem kéne, úgyhogy próbálom kérni őket, hogy mehessünk rendszeresen!! Szerintem se sok hiányzik már a menéshez, talán egy kis bátorság, a mi részünkről sok türelem, és foglalkozás.
Várok még hasonló eseteket ,irjatok ha valakinek már volt ilyesmi tapasztalata.
igevi
 
 


„Muzsikával az újszülöttekért!”


Különleges eseménynek, a Gólyahír Egyesület javára szervezett gálakoncertnek ad helyszínt hamarosan a Magyar Állami Operaház Jókai utcai különterme!
Valóban különleges koncert ígérkezik ez estére, ami így is van rendjén: a segítendő cél sem hétköznapi!

A Magyar Állami Operaház művészei - jelenlegi és volt énekkari művészek, korrepetitorok - a Gólyahír Egyesület nemes és önzetlen tevékenységének segítésére muzsikálnak majd ez alkalommal!
A koncert fővédnöke Medveczky Ádám, a Magyar Állami Operaház karmestere.

A Gólyahír Egyesület a nem kívántként születendő újszülöttek életben maradásához és családba kerüléséhez nyújt segítséget.
Válsághelyzetbe került várandós anyák fordulnak hozzájuk, ezért egy ingyen hívható krízisvonalat működtetnek, mely Magyarország területéről az év minden napján reggel 6-tól este 22 óráig ingyen hívható.
Megyénként egy mobiltelefonos karitatív munkatárs végez szolgálatot, mely önfeláldozó munka nélkül megannyi sorsára hagyott várandós anya és születendő gyermek sorsa maradna továbbra is kilátástalan.
Fennállásuk óta végzet munkájuk eredményességéről legékesebben a tények beszélnek…

Az elmúlt öt év alatt:
- 234 anyát sikerült elhelyezniük anyaotthonban, hogy fedél legyen a fejük felett
- 311 esetben gondoskodtak kelengyéről a rászoruló újszülöttek számára

A Gólyahír Egyesület által gondoskodásba vett terhességek közül:

- 112 gyermeket előzetes örökbeadási szándékának megváltoztatásával végül
saját családja vállalt
- 220 újszülött alig egy hetesen örökbefogadó családokhoz kerülhetett
- 620 házaspárt világosítottak fel az örökbefogadással kapcsolatban.
- 39 családi találkozót szerveztek örökbefogadó családoknak Budapesten, Tatabányán, Veszprémben, Százhalombattán és Székesfehérváron
- 3 konferenciát is tartottak a nyílt örökbefogadásról szakemberek számára
- folyamatosan biztosítanak ellátást és szállást a krízishelyzetbe került várandósoknak
- 2004-ben könyvük jelent meg GÓLYAMESÉK címmel
- Az újságokban, rádiókban, televíziókban, 5 év alatt 145-ször esett szó munkájukról
Sajnos azonban az állami támogatás megvonása miatt mostanában igen nehéz anyagi körülmények között kénytelenek küzdeni pártfogásukba vett várandósaik és aprócska újszülöttjeik sorsáért…
A 2006. február 6-án, 17 órától tartandó jótékonysági operagála teljes bevétele ezen nemes tevékenység támogatására kerül majd felajánlásra!
Az este műsoráról Töreky Katalin, a koncert szervezője mesélt nekünk:

„A gálakoncert műsorának összeállításakor fontosnak tartottuk, hogy minden kedves megjelent számára emlékezetes pillanatokat jelentsen majd ez a korafebruári hétfő este!
Választásunk végül az operairodalom négy remekművére:
- Mozart: A varázsfuvola,
- Rossini: A sevillai borbély,
- Bizet: Carmen és
- J. Strauss: A denevér című művére esett.

Az opera műfaját jól ismerők bizonyára örömmel hallgatják majd e méltán népszerű művek felejthetetlen pillanatait, az operai dallamokkal ismerkedők pedig olyan ízelítőt kaphatnak, mely reményeink szerint kedvcsináló lehet az opera műfajának mélyebb megismeréséhez!
A koncert sikere a népszerű dallamokon túl természetesen az előadóművészeken is múlik.
Személyes érintettségem okán külön figyelemmel igyekeztem az operakórus olyan tehetséges művészeit - énekeseket, korrepetitorokat - megnyerni ez estére, akik személye már önmagában is garancia, hogy színvonalas és szórakoztató koncertnek lehessünk majd részesei!”


A Jótékonysági operagála időpontja tehát: 2006. február 6. (hétfő) - 17 óra.
Helyszíne a Magyar Állami Operaház Jókai utcai különterme - Bp. VI. ker., Jókai u. 4. (az Oktogontól 1 percre!)
Jegyek 2006. január 9-től kezdve válthatók a Magyar Állami Operaház jegypénztáraiban és szervezési osztályán (Bp. VI. ker., Andrássy út 22.), valamint beszerezhetők a Gólyahír Egyesület segítségével (tel. 06-30-529-8329, bankszámlaszám: 64800073-10705005).

Szívből reméljük, e nemes cél érdekében sokak döntenek majd úgy, hogy részesei kívánnak lenni a remek szórakozást ígérő koncertnek, és adomány-tartalmú jegyeik megvásárlásával - melyek ára 1400 Ft - segítik a Gólyahír Egyesület munkáját!

Kép
rayo
 
 


Sziasztok!

Ha kérdésetek van a megkésett mozgásfejlődéssel kapcsolatban, ha tudok segítek.

Kép
Kép
szõkemelinda
 
 


Kedves Szőkemelinda és Rjuli!

Kislányom a jövő héten lesz 11 hónapos, és még nem áll (ami tudom, önmagában még nem baj) Ha a hóna alatt fogva felállítjuk, a jobb lábán egész talpon megáll, láthatólag az egész súlyát arra a lábára helyezi. A bal lábát pedig előre rakja térdben behajlítva, lábujja pedig spiccen. Mivel ez aggaszt engem, kértem a gyerekorvostól beutalót. Két hét múlva kaptunk időpontot az ortopédiára és a neurológiára (Heim Pál kh-ba)
Egyébként nagyon értelmes, a kezét nagyon korán (tíz hetesen) felfedezte, morzsát fel tud csippenteni, szájába teszi, hét hónaposan hátrafelé kezdett mászni, kilenc hónaposan előre felé, de kúszni egyáltalán nem kúszott. Önállóan felülni kb. 10 hónapos korától tud, néha még meginog ilyenkor. Teljesen időre született baba, 3500 gr és 51 cm voltak anno a paraméterei. Apgar 9/10, mert volt valami áthaladási problémája, a szülés elhúzódott, de természetes úton született. Viszont az egyik lábára kétszer is rá volt tekeredve a köldökzsinór (talán éppen a balra?, sajnos a zárójelentésen nincs rajta)
Megmondom őszintén, egy kicsit aggódom, mert úgy hallottam, nem jelent jót a spiccelés. Egyébként nem látok különbséget a két láb használata között. Illetve még pár hónapos korában, mikor még csak feküdt, a jobb lábával többet rugdalt, mint a ballal, tehát nem volt mindig szimmetrikus a rugdosása. Ezt említettem a csípőszűrésen, de azt mondta az orvos, hogy ez nem probléma, teljesen egészséges.
A másik, ami szintén aggaszt, bár kevésbé, hogy nem kúszott. Lehet így utólag valamit tenni, hogy csökkentsük a dislexia esélyét?

Válaszotokat előre is köszönöm, ill. ha van olyan javaslatotok, hogy a Heim Pál mellett még hová lenne érdemes elvinni? Remélem, hogy fölöslegesen aggódom...

köszi mégegyszer

Marq

marq
Kép
Kép
marqueza
 
 


Szia Marq!

Sztem jól tetted, hogy kértél beutalót. Egy elhúzódó szülés esetén felléphet oxigénhiány, ami okozhat ilyen tüneteket. A zárókat igen felületesen írják, többnyire nem sok infó van bennük-sajnos.
Önmagában a spiccelés még nem feltétlenül jelez bajt, sok baba így kezdi az állást-járást, de azért figyelmeztető tünet. Az viszont már lényegesen fontosabb, hogy asszimetrikus dolgokat produkál(t) a babád. Jó, hogy ilyesmit észreveszel.
Amíg nem járod meg a két szakrendelőt, nem érdemes sehova futkosnod. Ha kezedben van a két vélemény, annak függvényében, hogy ott mit mondtak, lehet továbblépni.
A Heim Pálban van dévényes gyógytornász. Érdemes lehet megmutatni a Petőben a Gyerekambulancián. Itt konduktor vizsgál. Hülyeséget biztos nem mondanak, ha nincs gond, nem fognak rádijeszteni, ha viszont van valami, azt észreveszik és eldöntik, hogy otthoni, vagy bejárós fejlesztést javasolnak. Ott még a mászást is meg tudjátok tanítani a kislányodnak.
Erre amúgy a neurológusnál is rákérdezhetsz, hogy milyen "műfogásokkal" lehet tanítani a mászást.
Nekem a köv. elképzelésem van:
Hasra téve leteszel elé egy kedvelt tárgyat olyan távolságban, amit kinyújtott karral még nem ér el, de nincs oylan messze, hogy "kilátástalannak" tűnjön számára az odajutás.
Elvileg szemből szokás tanítani a gyerekeket, én ezt mégis inkább oldalról ill. hátulról segíteném. Hason fekve alkartámasszal induljatok, hogy ne legyen alapból nyújtva a karja. Finoman lenyomnám a popsiját, hogy ne kezdjen el négykézlábazni, és kérném, hogy induljon el a tárgy felé. Ha magától nem nyújtja előre a karját, akkor te tedd előre az egyiket, hogy éreztesd vele az indítást. Legyen ez mondjuk a bal karja, hogy utána a jobb láb jöhessen, hiszen azt írtad, hogy az tűnik "ügyesebbnek". Szóval a bal kar előrenyújtása után kicsit megbillented a csípőjét balra, így a jobb oldal felemelkedik. Ekkor a jobb bokánál fogva behajlítod a térdét, majd a talpához teszed a kezedet és segíted, hogy onnan előre tudja tolni magát. Így elvileg megint hason fexik nyújtott lábakkal. Most a jobb karját nyújtja/nyújtod előre, billented a csípőt úgy, hogy a bal oldal emelkedjen. Bal térd behúz, talpnál előretol, bal térd kinyúlik. Térd alatt-alsó lábszárnál tudsz segíteni a nyújtásban, ha a talpnál nem elég.
Nem tudom, mennyire volt érthető.
Talán van olyan bútordarab, ami alatt át lehet bújni úgy, hogy be azért nem szorul, de nem tud négykézlábazni. Lehet olyat játszani, hogy leteszed az egyik oldalon, szembe mész és ott várod.
Jó hatással van az idegrendszer fejlődésére a hintázás, gurulás-görgetés, forgatás, mindenféle billenős, egyensúlyi játék.
tényleg sok dyslexiásnál maradt ki a mászás, de azért nem minden gyerek lesz dys-es, csak mert nem kúszik. Szóval a fenti játékok mehetnek bármilyen mennyiségben ,de ezen ne idegesítsd magad feleslegesen. MAJD(!) nagycsoprtos korában még ősszel kérd meg az ovi logopédusát, hogy csináljon vele dyslexia-veszélyeztetettségi tesztet, és, ha ott kijön valami eltérés, akkor ott az egész tanév korrigálni.

Jelentkezz, ha megvoltak a vizsgálatok!

Juli
rjuli
 
 


Kedves Juli!

Nagyon köszönöm a gyors választ!Kép
Mivel olyan távolinak tűntek az időpontok (ortopédia, neurológia) csütörtökön elvisszük Lucát a Pető Intézetbe, ahol megnézik. Persze ettől függetlenül el fogunk menni a beutalós időpontokra is, több szem többet lát lalapon.
Majd megírom, mi volt!

A gyakorlat érthető, amit leírtál, ha felébredt, ki is fogom próbálni.

köszönömKép, szia Marq

marq
Kép
Kép
marqueza
 
 


Marq!

Voltatok a Petőben? És a dokiknál?
Mit mondtak?
rjuli
 
 


Rjuli!

Köszönöm az érdeklődésed!Kép És bocs, hogy csak most, de költöztünk, építkezünk stb, sokáig nethozzáférésünk se volt emiatt.
Szóval voltunk még februárban a Petőben, ahol mindent rendben találtak, "csak" egy kisebb mértékű csípő kötöttséget (amit ezek szerint a csípőszűrésen nem vettek volna észre???) találtak, illetve a jobb lábfeje valszeg kényszertartásban lehetett az anyaméhben, mert egy kissé kifelé fordul. Utóbbira azt mondta a vizsgáló konduktor, hogy inkább esztétikai probléma, ami orvosolható, és az nem akadályozhatja az állásban. Az írásos jellemzésben azonban ezeket sem említették.
Az ortopédián nem találtak semmit, júniusban kell kontrollra menni.

Most 13 hónapos a kislányom, egy hónapja, 12 hónaposan állt fel néhány alkalommal, utána hetekig semmi. A múlt héten kaptunk beutalót a fejlődésneurológiáraKép Két napja azonban ismét elkezdte a felállást, egész sok alkalommal felállt, ma azonban megint semmi. Lehet, hogy hülyén hangzik, de már kezdek bekattanni. Én azt hittem, hogy ha egy gyerek feláll egyszer, onnantól fogva egyre többször gyakorolja és egyre jellemzőbb lesz, hogy áll. Ha a hóna alatt megfogom, az setek nagy részében nem támaszt le, hanem felhúzza a lábát. Pedig egy alkalommal azt is láttam, hogy csak egy kézzel kapaszkodott állás közben és lépett kettőt!!! Laikusként úgy látom, mintha többre lenne képes, mint amit csinál. Egyébként ettől függetlenül gyönyörűen fejlődik, már mond egy-két szót, majdenm teljesen egyedül eszik kanállal, fésülködik, engem is megfésül, ügyesen labdázik stb, már annyi mindent tud, hogy hirtelen eszembe se jut minden. Szóval most itt tartunk.

Kép Marq

marq
Kép
Kép
marqueza
 
 


Sziasztok
Marq az en fiam is most gyakorolja az egyedulallast de rohamokban, tehat nagyjabol ugy nez ki ha nem veszi eszre es nagyon elfoglalja magat akkor all egyedul amint eszreveszi maris keresi a tamasztekot lep elore-hatra egy kettot.Nem tudom segitett e?Kép
Reka


Kép
vaktyuk
 
 


Marq!

Összességében ezek inkább jó hírek sztemKép
A Petőben-amennyire tudom- nincs túljelentkezés, ezért, ha egy kicsit is gyanús lett volna a dolog, tutira ottfogják, hogy töltsék a létszámot-sajnos ez mindenhol így van mostanában.
Józan paraszti ésszel és persze szakmailag is általában úgy szokott lenni, hogy, ha egyszer a gyerek tud valamit, akkor azt mindig tudja, ha meg nem, akkor nem csinálja időnként sem, de mindig vannak gyerekek, akik nem olvasták a szakirodalmat.Kép
Szóval lehet, hogy, ha különösen motivált, akkor megáll, mert valami nagyon felkeltette az érdeklődését, amúgy meg jól elvan enélkül a mutatványnélkül is- egyelőre.
Most biztos kiakadsz, de talán egy dévényesnek kéne megmutatni,ők a letapadások fellazításában sokkal jobbak, mint bármelyik másik módszer. Tehát elképzelhető, hogy mind a csípő, mind a lábfej korrekciójához néhány "szeánsz" jót tenne. Ez kicsit fájdalmas, nem szeretik a babák, de van akinél nagyon beválik.
Amúgy az a tapasztalat, hogy egy tünetcsoportba tartozó különböző tünetek ritkán vannak egymástól tök független okokból. Magyarul a csípő és a lábfej enyhe érintettsége nekem úgy tűnik, mintha egy ok -mint pl. minimális oxigénhiány, ami okozhat ilyen tüneteket- miatt lenne.
Kíváncsi vagyok, mit mondanak a Katonáék, bár ott kisebb babákkal foglalkoznak, úgyhogy gondolom továbbküldenek, ha van is valami.
Sztem némi türelem és sok mozgásos játék meghozza a gyümölcsét.
A Petőben megmutatták, hogyan mozgasd ki a lábfejét, csípőjét?
rjuli
 
 


Rjuli!

A Petőben nem mutattak semmit.
Ismerősök ajánlották hozzád hasonlóan a Dévény alapítványt, hogy nézessük meg, hallottam, hogy egy-két alkalom is csodákat tesz. Remélem, nem csúsztunk le róla, mintha csak egy éves korig vállalnák a gyerekeket. Úgy érzem, olyan nagy baj nem lehet, valami apróságra azért gyanakszom. És ha ma már annyiféle lehetőség van a fejlesztésre, akkor kötelességemnek érzem, hogy éljünk is vele.

Réka

Én is úgy látom, hogy Luca csak akkor áll fel, ha valami nagyon érdekli, sajnos ezt ritkán tudom elérni, pedig mindig igyekszem kitalálni valamit. Sok esetben inkább lemond a fentebb lévő játékokról. Lehet, ez egy jellembéli tulajdonság is.

Majd holnap beszámolok a vizsgálatot követően!

sziasztokKépKép

Marq

marq
Kép
Kép
marqueza
 
 


Szia Rjuli!

Átestünk a neurológiai vizsgálaton. Bemásolom ide, ami a vizsgálati lapon szerepel:

Anamnézis:
Lassúbb mozgásfejlődés miatt kérik vizsgálatát. A kitolási szakban átmeneti elakadás miatt bradicardiát észleltek. Bal kulcsont eltört.Állítólag valamelyik AV ra volt a köldökzsinór tekeredve.
Minden mozgásformát később csinált. ár koraibb életkorban észlelte a mater, hogy a jobb AV mozgása kissé elmarad. Jelenleg önállóan felül, kapaszkodva feláll. A jobb lábfejét másképpen tartja, nem lépeget.

Status:
Tiszta tudatú, a vizsgálat ellen tiltakozó kisded. Koponya norm konfig., fkf 46, kutacs zárt. Agyidegek épek. Önállóan felül, megül, kezét megfogva feláll. Mk AV gal kitámaszt. A jobb lábfej kissé kifelé fordul-de jól reponálható. Mk AV ba kiváltható min renyhébb reflexek. Kóros reflex nincs. FV ban mozgásdeficit nincs. Veget rendezett. Széklet, vizelet ürítés szakaszos. Anus zárt, vizeletcsöpögés nem észlelhető.

Vélemény:
Lassúbb mozgásfejlődés. Az AV ban min. csökkent izomtónus, jobb oldali túlsúllyal. Minden ízületben jó mozgások.

Javaslat:
Mozgásfejlesztés-gyógytorna javasolt. Egy hónap múlva kontroll.


Hétfőn már megyünk is gyógytornára. Először a Petőt javasolta a doktornő, de nagyon messze van, nem nagyon tudom sajnos oda elvinni, így a Heim Pálba megyünk gyógytornára. Nagyon remélem, hogy hasznos lesz.
Neked mi a véleményed?

szió, Marq

marq
Kép
Kép
marqueza
 
 


Még annyi, hogy azt mondta a doktornő, hogy valszeg egy kis oxigénhiánya lehetett Lucának, és hogy emiatt lazább. De nyugtatott, hogy nem olyan komoly a probléma. Nagyon-nagyon remélem!!!

marq
Kép
Kép
marqueza
 
 


Hát, ezek egybevágnak azzal, amikről eddig beszéltünkKép
Ha inkább hipotón, akkor a dévényes gyógytorna jó lesz neki-sztem a heim pálban az van.
Kívánom, hogy beváljon!
Jelentkezz, hogy hogyan haladtokKép
rjuli
 
 


Sziasztok!

Remélem olvassátok néha ezt a topicot!!

Van egy 9 hónapos kislányom aki 3 hónapig Pavlik kengyelt hordott.Már lassan 4 hónapja nincs rajta de a mozgásfejlődése elmarad a kortársaihoz képest.Most ott tart,hogy oda-vissza forog az nagyon jól megy és megül egyedül és néha főkánt a babakocsiban már fel is ül.Kúszni-mászni nem tud igaz már felhúzza a lábát és emeli a fenekét de nem halad előre.Ha néha felállítom nem teszi le a sarkát lábujjhegyen áll.

Az ortopédián azt mondták,hogy rendben van holott én szóltam,hogy nem tudja kinyújtani a lábát.Az volt a válasz,hogy az a jó látszik,hohy hordta a kengyelt.Megállapították,hogy nagyon feszes az izom a combjában és ennyi. Nincs vele semmi teendő szerintük.
Kértem időpontot és hétfőn visszaviszem az ortopédiára mert engem aggaszt és az is,hogy a bal oldala elég ferde.A feneke is szinte a levegőben lóg és a bal lábát sokszor a jobbra fordítja.Nem tudom érthető-e de nem tudom másképp leírni.
Egyébként császárral született zöld volt a magzatvíz és azt mondták,hogy fokozott az izomtónusa amire nyugtató cseppeket kapott.
Röviden ennyi.
Rögtön ráismertem Zoli leírásából a miskolci ortopédiára mert valóban ez megy ott.Szeretném ha látná egy gyógytornász is.Szerintetk túl aggódom a dolgokat?Van olyan aki szerint csak én reagálom túl.De akkor nyugszom meg ha mégegyszer megnézik.Addig nem fogok kijönni amíg mindent meg nem néz a gyereken.

Egyébként mi is a debreceni Kaáliba jártunk és nagyon rendesek.

Köszi,hogy meghallgattatok és örülnék ha válaszolnátok.

Sziasztok!

Kép
ildikó74
 
 


Szia!

Sztem nem aggódod túl egyáltalán.
Ha zöld volt a magzatvíz, az azt jelenti, h. magzatszurok volt benne, az viszont oxigénhiámyos állapotra utal(hat).
Amiket írsz, azok teljesen egybevágnak ezzel. Fokozott izomtónust simán okozhat ox-hiány. Igazából akkor kapnád a legkomlexebb kivizsgálást, ha a Svábhegyi fejlődésneurológiára elvinnéd. Mindenképp kéne látnia neurológusnak, és az asszimetria, megkésett mozg. fejl. és a fok. tónusmiatt feltétlenül kéne kapnotok otthonra feladatokat, és, ha ez kevés, akkor ősztől keresnetek kell gyógytornászt, konduktort vagy dévényes terapeutát.
Az egyik gond az, hogy nyáron a fű sem nő, nem igazán működnek a fejlesztő foglalkozások, a másik pedig, hogy vidék lévén fogalmam sincs, milyen lehetőségek vannak nálatok, úgyhogy ebben nem tudok segíteni. De belenyugodni semmiképp nem szabad, most kell elcsípni, ha valami van.
rjuli
 
 


Szia rjuli!

Köszi,hogy válaszoltál!

Miskolcon van Dévény módszer a rehabilitáción és a koraszülött ambulancián.Szeretném ha elküldene a dokinő oda de ha nem akar akkor is ragaszkodom hozzá mert szeretném ha látná gyógytornász is.

Nincs még késő elkezdeni a tornát?Ugyanolyan eredményt lehet elérni mint pár hónapos korban?

Azt mondták,hogy a fokozott izomtónus már helyre jött.Én úgy veszem észre,hogy a bal oldala kicsit gyengébb mert forogni is sokáig csak jobbra fordult de már szépen forog oda-vissza mindkét oldalra.Pár hónapos korában a fejét is csak jopbbra fordította de az is helyrejött magától.

Az a baj,hogy itt a gyerekorvosok sem úgy állnak a dolgokhoz.Lehet ha 1-2 hónaposan elküldött volna tornára semmi gond nem lenne.Most mindent a kengyelre fognak.Biztos,hogy közrejátszik mert 3 hónapig éjjel-nappal rajta volt és nem igazán használta a lábát.

Hétfőn megyünk és majd megírom mit mondtak.

Szia!

Kép
ildikó74
 
 


Szia!

Már bocsánat, de, ha a fokozott izomtónus helyrejött volna, akkor nem látnád a következőket: lábujjhegyezés(achilles-feszesség)
popsi a levegőben(csípőfeszesség), bal láb befeléfordulás(adduktor=combtávolító feszessége) :?
Szóval csapj az asztalra!
Hogy mi mennyire korrigálható, azt nemhogy látatlanban, de még személyes találkozás alkalmával is nagy merészség lenne megmondadni. Mindenesetre a korai fejlesztés nagyon fontos, úgyhogy a "majd kinövi" dumával :evil: ne hagyd magad lepattintani!
Várom a beszámolót!
rjuli
 
 

Vissza: Gyermekek - betegségek, gondok

Jegyzetfüzet: