Új privát üzeneted érkezett!

Kriszta,
beszéljünk külön a 2 gyerekről!
Gergő a spasztikus, aki tud állni, de nem tud ülni, ugye?
Látatlanban azt mondanám, hogy oylan feszes (extensios tónusfokozódás, vagyis nyújtott állapotban feszes, vagyis a hajlítás nehezített)a csípője, hogy nem tudja hajlítani, és így se 4kézlábazni, se ülni nem tud.
Ha így van, akkor arra sok-sok passzív hajlítás lassan. Háton fekve váltott és páros lábbal, biciklizés, lábak kifelé forgatása combtőből úgy, hogy hajlítva a térdénél fogod. Mindig előbb egyik, majd másik láb és utána mind2.
ha már állni is tud, akkor lehet őt guggoltatni, az is jót tesz.
Négykézláb helyzetbe pedig úgy hozd, hogy a hasa alá teszel mondjuk egy cipős dobozt, vagy egy keményebb párnát. De csak a hasa alá. A mellkasa és a csípője legyen szabadon. Teszel elé valami zenélős, akármilyen szórakoztató dolgot, hogy úgy is maradjon pár percig.
Krisztián a hipotón, ugye? Már, ha az elsőnél nem tévedtem, akkor csak így lehetKép
Ne ültesd!
Akkor üljön, ha felül magától. A felülést lehet neki tanítani, és oylankor egy picit maradhat ülve, de alapvetően ne úgy nézelődjön, játsszon. Maradjon hason. Lehet a válla-hónalja alá összetkert plédet rakni, ugyanúgy négykézlábaztatni, mint a tesóját. Gurulni tudnak?
Ülésbehúzást tanította, mutatta nektek valaki?
Háton fexik a gyerek, mindkét kezét megfogod, de az egyiket lent megtartod a földön, a másikat pedig húzod magad felé-így féloldalasan kezd majd felülni. Utána behúzod középre, mindkét kezével támasszon maga mellett. Ha kell, akkor te tartsd lent a kezeit. Ha már biztosan ül így, akkor lehet kéztámasz nélkül, és akkor lehet a kezébe adni játékot, hogy manipuláljon. Lefekvés ugyanígy: egyik kéz támaszt a földön, lassan ereszted hátra féloldalasan, úgy hogy a feje ne koppanjon, és először alkartámasz lesz belőle, majd utána ér le a fél oldala, és csak akkor a másik oldala, amikor már a feje is lent van. Mindig lassan! Így csinálják az egészséges gyerekek is maguktól, így kell neki is tanulnia.

Igaza van Gólyahírnek, ma már a dyslexiával, egyéb részképesség-zavarokkal is összefüggésbe hozzák a fázisokat, de nálatok elsősorban a mozgásállapotuk, mozgásfejlődésük miatt fontos, hogy ne maradjon ki semmi. Be kell vésődniük az agyukba ezeknek a mozgásoknak, mozgásmintáknak.
Csak egy példa: mászáskor úgyanúgy váltott lábmozgás van, térdhajlítás van, mint járáskor.
Ha valamit érthetetlenül magyaráztam, vagy mellélőttem távdiagnosztizálásban, akkor szólj, kezdem előlről.
rjuli
 
 


Szóval az elejére gyorsan válaszolok hátha elolvasod:

a Gergő a spasztikus, a csípője még igencsak az. Viszont ő már korábban négykézlábazott, csak most teljesen abbahagyta. Eddig próbálkozott a mászással, de mostmár azt sem.

Krisztián!
Igen, ő a hipotón. Egyedül ül fel, nem én ültetem. Ma egész nap csak csücsült és úgy játszoot. És felülni sem négykézlábról, hanem valahogy hasronfekvésben felemeli a popsiját és hátratolja guggolásba onnan meg ülésbe.

Így mi a véleményed?
krisztike01
 
 


Gergőnél marad, amit mondtam. No, meg, ha jártok dévényezni, ő csak fel tudja kicsit lazítani, nem?
Alagútatok nincsen? Abban talán küzdene.
vagy valamiféle lejtő? azon is kénytelen lenne lentmaradni.

Krisztián: hát, most erre mit mondjak?Kép
vele is lehet próbálkozni a fentiekkel. amikor felül, eg yidő után visszahasaltatni. vagy valami kisasztal alatt kommandóztatni.
rjuli
 
 

 
 

Persze, a dévényes kezeli és szépen haladunk, meg a Gézengúz is jót tesz szerintem. Remélem Krisztiánnál ez csak egy kezdeti fellángolás és elkezd újra a mászással próbálkozni. Egyébként ő kb 2 hónapig próbált mászni, de szabályosan összekeveredtek a kezei-lábai. Nem tudom jobban leírni, de látszott, hogy nagyon akarja, de nem sikerül. Ugye az ilyet nem adják fel a babák?
Még egy kérdés, lehet, hogy hülyeség: ugye ennyi idősen még az, hogy Gergő megállás nélkül pörög, alig alszik, azt is nagyon felszínesen, rengeteget bömböl - főleg ha valami nem sikerül - a kezünkben sem marad nyugton egy pillanatra sem ( a 8 hónap alatt még egyszer sem tudtam nyugodtan magamhoz ölelni Kép ), szóval ezek a jelenségek nem utalnak hiperaktivitásra. Az az igazság,hogy az elmúlt napokban kiborított a fiatalemberKép Nem akarok rémeket látni ott ahol nincsenek, de Gergő nem egy egyszerű eset és pedig azért nekem van már tapasztalatom, de néha úgy érzem, hogy teljes csődöt mondok.
krisztike01
 
 


SZia Krisztike!
A hiperaktivitásban nincs nagy tapasztalatom, de a sógornőm kisfia aki most 2 éves nekünk is nagyon gyanús volt. Mi szinte állandóan együtt vagyunk ezért gondolom úgy hogy azért mégis van egy kis tapasztalatom. Na szóval Bence állandóan nyüzsgött egész pici kora óta nem marad meg senkinek a karjai között, nem engedte magát babausgatni és ő is állandóan pörög. Ez most szelidült, azóta mióta okosodott annyira hogy egy egy játék hosszabb időre is lekösse. Eddíg szinte mindent csak rombolt szétszedett és otthagyta, ment tovább. Ma azért már leül a " nagyok közé" rajzolgatni mesét nézni gyurmázni, együtt homokznak , szóval szelidült lenyugodott. Persze a gyanú nem véleltlenül merült fel benned remélem nem lesz igazad.
A másik, fenntartásaim vannak az olyan kijelentésekkel amik szerintem nem megalapozottak, itt utalok a mászás és a dyslexia közötti összefüggésre.A dislexiát az én iskolás éveimben még nem ismerték mindenhol nekem is volt osztálytársa, akit állandóan kínoztak de nem tudtak neki segíteni.Szóval ez még egy elég új dolog ahhoz hogy messzemenő következtetéseket vonjanak le. Azért mert a dyslexiások 15-20% százaléka nem mászott még nem bizonyít semmit csak idegesítik a szülőket.Ugyan úgy mint a tej és egyéb allergiával kapcsolatban.
Elég sok gyerekkel találkoztam és amelyik allergiás valamire az már egy éves kora előtt kiderült. Bocs az off-ért de kijött.
A mászó alagút nagyon jó ötlet, nem olyan nagyon drága, és az enyémek nagyon élvezték, és nem utolsó sorban tényleg segített.

puszi Csilla
bim_bam
 
 


A dyslexiát a '80-as évek óta ismerik. Ez azért jó 20 év! Ennyi idő elég lehet bizonyos következtetések levonására.
Nem arról szól a dolog, hogy minden gyerek, aki kihagyja a mászást dysl. lesz. Nem is arról, hogy minden dyls-ás gyerek kihagyta a mászást. Csak nyilván nagyobb a százalékos arány. Mikor erről taunltam, volt szó róla, hogy mi mivel függ össze, miért befoylásolja a mászás az írást, de én most meg nem találom ezt a papírt. A lényeg az, hogy nem csak tapasztalatból mondják, hanem megvan a tudományos magyarázata is. Amúgy nemcsak az írás-olvasás miatt fontosak ezek a dolgok. Mindig van mindenre példa és ellenpélda, nem ezzel kell meggyőzni vagy megnyugtatni magunkat.
A hyperaktivitáshoz: ez is oylan, hogy, ha megkérdezel egy mondjuk 5 éves hyp. gyerek anyját, valszeg. azt fogja mondani, hogy épp ilyen volt a fiacskája csecsemőnek. De, ha kimész a játszóra vagy egy oviba és elbeszélgetsz néhány mamával, akkor biztos lesz köztük sok olyan, aki azt fogja mesélni, hogy ilyen volt, de "kinőtte". Ha aggódsz, vidd el a koraiba. Hintáztatás biztos jót tesz neki minden szempontból.
Amúgy, ha több sikere van az állással, lehet, hogy oylan nagyon nem fog küzdeni a mászással, hanem inkább a járással fog próbálkozni. Ezért kell neked rávenned őt.
rjuli
 
 


Rjuli!
Azt hiszem hogy a véleményünk nem sokban különbözik.Az hogy a mászás fontos én is így gondolom, hiszen ez a mozgás elég összetett és bonyolult is, mind az agy mind az izmok számára.Csak azt nem szeretem ha valaki belém akarja sulykolni, hogy ha nem mászik biztosan ez és ez lesz.Egyébként az agy működése titok a mai napig az orvosok előtt, és csak sötétben tapogatóznak.Amig nem tudják megmondani, hogy pl. nálunk az agy ilyen és ilyen fokú és itt és itt fennálló sérülése milyen tünettekkel jár ill. fog együtt járni, akkor egy mozgásforma kimaradásából ne vonjanak le messzemenő következtetéseket.De persze ez csak az én véleményem.
A hyperaktivitással kapcsolatban nem azért írtam , hogy megnyugtassam Krisztikét, én próbáltam kinyögni, hogy nem csoda ha felmerült nála ez a gondolat, mert pl. mi is gondoltunk rá. Nekünk nem jött be és írtam remélem náluk ....
Puszi Csilla
bim_bam
 
 


KrisztiKép
Ha bizonytalan vagy esetleg keressétek meg a BHRG Alapitványt (1082, Bp.Baross u. 111. Tel:303-7298) mert Gergővel minket is hozzájuk irányitottak mikor felmerült a hiperaktivitás lehetősége bár ez nálunk inkább alvászavarban jelentkezett. A Lakatos módszer segitségével a mi gondjaink megoldódtak, esetleg nektek is hozhat eredményt. Edittel erről nem beszéltél? Csak azért mert Ő is ismeri a Lakatos módszert és jónak találjaKép A feladatok játékosak, hintázás,óriás labdán görgetés,pokrócba csavarás...stb. amit élveznek a gyerekekKép

Puszi:Doris

Nagyon szépek a gyerekek, GratulálokKép
doris
 
 


Köszönöm a válszokat, én egyenlőre megpróbálok nem aggódni, mert gondunk amúgy is van bőven.
Doris!
Amiket írtál ahhoz nagyon hasonló feladataink vannak a Gézengúzból, mert ott is arra mentek most rá, hogy kicsit lenyugtassák Gergőt. Hát ez eddig nem nagyon sikerült. Azért remélem ez változni fog és nem lesz vele gondunk.

Juli!
Próbáljuk mindkettőt minél többet visszaytenni négykézlábra és meglátjuk mi lesz az eredménye. Remélem nem lesz gond.
krisztike01
 
 


KrisztiKép
Persze, ha a Gézengúz is ezt igyekszik most kizárni akkor nem érdemes ide-oda szaladgálniKép Drukkolok, hogy rendeződjönKép

Puszi:Doris
doris
 
 


Ma megállapítottam, hogy az üvöltés leginkább nekem szólKép. A többi dolog mindenkiéKép
krisztike01
 
 


Sziasztok!

Mar ketszetr irtam litaniat, de a babanet epp nem mkuodott, igy elszallt. Most rovid leszek: kis iras, kis bosszusagKép

Voltunk a heten Devenyes gyogytornasznal. Mate majdnem vegigorditotta az 50 percet, neha egy-egy mosollyal megtuzdelve... a csaj nagyon kedves, szerinte is hypoton mindenfele, egesz
teste. Pozitivumkent azt mondta, hogy a "labreflexe" jo, vagyis hasonfekve
elrugja magat, ha alatamasztod a talpat. Viszont hason a fejet most nagyon nem akarta emelgetni, csak sirt fekve, az ujjat szopvaKép. Heti egy alkalmat javasolt most, aztan majd
meglatjuk. Vegso megnyugvas majd akkor, ha elindul - szerinte. Latszolag nagyon finoman vegigmasszirozta... azt mondta, hogy szokatlanul hosszan alhat majd... es tenyleg, utana tobb mint 5!!! orat aludt egyben, Reka visitozasa sem zavarta. Es hogy lehet, hogy izomlaza leszKép Jovo kedden viszem ujra.

Voltunk gyori neurologusneninel is: teljesen korrekt volt, azt mondta, a legjobb az lenne, ha mindket modszerrel foglalkoztatnank, de ha valasztani kell /anyagiak es idoproblemak miatt/, akkor ebben a korban, erre az allapotra o a Devenyt javasolja, ha meg tudom oldani. Es hogy a devenyesek nem lelkesednek a Gezenguzert, vagyis a Katona-modszerert, de megemlithetem neki azert, hogy van lehetosegem arra is.

Szoval Juli,
pontosan azt mondta, amit TeKép

Rugkapalasnal nem egyszerre mozognak a vegtagjai, foleg a kezei, nem szimmetrikusak /ha igy kerdezed/, de mindegyik oldalat hasznalja.
Vagyis a labaival egyszerre rug, a kezeit egyforman szetcsapja, ha megijed pl., de ha csak siman hadonaszik veluk, akkor nem egyszerre.
Es igen, az az oldali laba csale, amerre ferdenyaku.
A ferdenyakusag visszaigazgatasa lathatoan nem tetszik neki, mintha fajna, annyira tiltakozik ellene.
Itthoni tornanak a karon valo hintaztatast es a lepedoben valo hajigalastKép kaptuk.

Mas: amikor a Gezenguznal voltam, epp egy fel eves kislanyt vizsgaltak kozben, es ott mondta az anyuka, hogy bar nem maszik a gyerek, de mar felul, felall, stb.. es a gyt. azt mondta, felulni negykezlabbol "illik", az az igazi, nem a hasizombol valo feltornaszas. Es hogy a felallo gyerkocoket ok szinte "visszanyomjak", kenyszeritve a maszasra. Merthogy a negykezlabazas nagyon nagy osszpontositast igenyel, a 4 vegtag koordinalasat, egyensulyozast... szal fontos agymunka, ezert nem jo kihagyni.
A feluleskori kitamasztasra meg azt mondta, azert nem jo, mert nem fejlodik a gyerek egyensulyerzeke, nem tanulja meg a dolest, kitamasztast, ami szinten gaz kesobb. Merthogy azon keresztul is jol lehet stimulalni az agyat.

Remelem, nem irtam nagy hulyesegeket laikuskent, csak pont errol beszelt a gyt.

Lilla,
hasonfekves nem igazan hasznalt, mostanra mar nem is probalja emelgetni, csak fekszik es szopja az ujjat. Es ha megunja, akkor sem emelgeti, csak sir. Allitolag mar rogzult vagy kotott vagy ilyesmi a fejbiccento izma, ezert kell segiteni.

MEgint mas: Ma a neurologusnal volt egy anyuka, akinek a 15 honaposa nem volt hajlando kuszni-maszni, mar kezenfogva lepeget, ill. egyedul valahogy feneken lokdosi elore magat. Es azt mondta az anyuka, hogy annyira sir, ha hasra teszi, hogy o ugyan nem kinozza ezzel. Mar ugyis elindul lassan, jo lesz ez igy.
Hat en annyira kiakadtam /bar kivulrol nem latszottKép/. Erdekes, engem annyira nem hat meg Mate "kinlodasa" edzes kozben, mert tudom, hogy ezt muszaj csinalni, az o erdeke. Inkabb most par kellemetlen het-honap, mint aztan evekig, netan elete vegeig problemak, nem? Persze ne kepzeljetek szivtelennek, inkabb csak realistanakKép

-Afonya
afonya
 
 


Afonya!

A Gézengúz nem azonos a Katona módszerrel. Ha mindenképpen hasonlatot akarunk akkor jobban hasonlít rá mint a dévényre, de mégis más. Előszőr is a Katona előír napi x*y perc tornázást, nemszámít ha üvölt vagy bármi van akkor is. A Gézengúz ezzel szemben ad egy rakás feladatot amiket nem egyszerre egymás után kell csinálni, hanem ahányszor csak lehetőséged van csináld valamelyiket. Egyszerűen így figlalkozol a babával. Mondjuk ahányszor a kezedben van annyiszor leguggoltatod és közben testsúlyáthelyezést csinálsz vele. Nem tudom érthető -e? A Katona feladatait nem ismerem,- ill csak az egész korait, de olyat a Gézengúz nem csináltat ( gondolok a lejtőn való erőszakkal történő mászatásra pl. )

Az tényleg szörnyű, hogy néhány szülő hogy áll ezekhez a problémákhoz. Remélem, hogy minél előbb rendbejön MátéKép
krisztike01
 
 


Mea Culpa!!!Végiggondoltam, hogy tényleg nem hasizomból ülnek fel először a babák, azt csak később csinálják úgy. De egy sérült gyereknek akkor is így tanítjuk, ha magától egyiket sem tudja, mert azért csak egyszerűbb hasizomból, mint négykézlábból. A kitámasztás azért KELL, mert különben feldől. Ilyen egyszerű. Aki megül egyedül, annak nyilván nincs erre szüksége, de aki nem, annak valahogy csak meg kell tanulnia. És a fokozatosság elve szerint először én segítek támasztani, utána ő támaszkodik egyedül, majd , ha stabilan ül, akkor akármit is csinálhat a kezeivel ülés közben.
Amúgy mi is tanítunk dőlést, de nem úgy kezdjük, hogy koppanjon egy jót, azt' majd megtanulja.
A rúgkapálást teljesen jól csinálja, nem kell egyszerre mozognia a kezeinekKép
Igazgasd csak a fejét, nehogy megrövidüljenek az izmok, inak, akármik, ne legyen belőle gerincferdülés. No, nem ijesztgetés, csak megelőzésKép Rögzülésről ilyen kicsinél még ne beszéljünk.
rjuli
 
 


Sziasztok!

A LÁNYOM 4 NAPJA - NEMSOKÁ 18 HÓNAPOSAN - JÁTÉKBÓL MÁSZIK ÉS HIHETETLENÜL ÉLVEZI ! :-))))))

Nyúlanyó+Tamás Botond (2006.03.14.)+Viktória (2003.04.21.)

[img:5b8b07f275]http://babafalva.hu/tickers/3ud.png[/img:5b8b07f275]
[img:5b8b07f275]http://babafalva.hu/tickers/4qv.png[/img:5b8b07f275]
nyúlanyó
 
 


Nyúlanyó!
És te meg büszke vagy remélem.Állj neki pakolni mert nemsokára szétszedi a lakást!!
Örülök nektek
puszi Csilla
bim_bam
 
 


Nyúlanyó!

Én is gratula és hip-hip hurrá! De jó most nektek, nagyon örülök!

Picurom kúszik a földön, elég egyedi módon, de halad. Az egyik kezét behúzza a mellkasa alá, a másikkal előrenyúl, a lábaival meg tolja magát. Kezdi a térdeit is használni. Hát a mászástól még messze vagyunk, de azért ez is haladás! A kezelések óta olyan eleven, mozgékony lett, hogy pelenkázni is alig tudom, előtte meg ő volt a nyugalom szobra. De nem bánom ám, főleg mert sokkal jobb a kedve is azóta. Lehet, hogy a letapadt izmai fájdalmat is okoztak neki, amikor mozogni akart, azért volt mindig nyugiban meg morciban.
gólyahír
 
 


Én is gratulálok! Kép
rjuli
 
 


Nyulanyo,
en is gratulalok!Kép

Krisztike01,
koszi a Katonas felvilagositast. Valahol ott keveredhettem el, hogy nalunk a Gezenguzban a Katona modszert mivelik, ezt mondta az ottani gyogytornasz. De lehet, hogy az az alapja, nem igazan emlekszem szo szerintKép Persze van mellette pl. hidroterapia, de Deveny nincs. Ebbol gondoltam, hogy biztos mindenhol igy van.
Jokivansagot kosziKép

Juli,
nem kijavitani akartalak am, nehogy felreerts! Csak altalanossagban irtam, amit hallottam.
A kitamasztast meg az "egeszseges" gyerekekre irtam, arra mondta a csaj, hogy nem szabad, ill. ultetni sem kell pont emiatt.

Ugy nezem, nalunk az /is/ a gond, hogy Mate gyakran nem teszi elore a kezeit, mikor emelgetni kezdi a fejet. Ha epp elol vannak, mert mondjuk szopta az ujjat, akkor egesz jol nezeget, de ha nincs, magatol nem jon ra, hogy azt ugy kene.
-Afonya
afonya
 
 


Áfonya,
én csak örülök, ha kijavítanak.
Én sem vagyok mindentudó, ráadásul évek óta "saját szakállra" dolgozom, úgyhogy nincs olyan sok alkalmam a gyakorlatban fejleszteni a tudásomat (persze, tanfolyam, net, stb., de az nem u.az), mintha csoportban kollegákkal dolgoznék. Úgyhogy csak javítson ki mindenki, ha hülyeséget írok.
rjuli
 
 


Sziasztok,
Remelem tudtok nekem segiteni, illetve tanacsot adni. Kisfiam 8 es fel honapos, es kezdek aggodni mivel meg nem maszik, es ulni sem tud egyedul, masodpercek utan eldol. Egesz 7 honapos koraig nem is szeretett a hasan lenni, szerencsere most mar eljatszik a hasan is, de nem sokaig. Viszont ha az olemben ul velem szemben kikoveteli hogy allitsam fel, es akkor nagyon boldogan tancol. Nem eroltetek nala semmit, viszont szeretnem tudni hogy ez normalis allapot e. Vagy tulsagosan aggodom a semmi miatt? Emberek itt ugy magyarazzak hogy csak lusta. Van ilyen hogy egy baba lusta??? Ja es neha alvas kozben ha tulsagosan bepasszirozza magat a sarokba es felebred, nem valtoztatna poziciot hanem kepes percekig kiabalni hogy en igazitsam meg. Na lehet hogy tenyleg lusta. A 9 honapos baba-vizit a honap vegen lesz, akkor megkerdezem a dokit, vagy inkabb meg elotte menjunk el szakemberhez?
Nem tudtam sokat visszaolvasni a topicban, sajnos.
Koszonom elore is,
Mandarin
mandarin
 
 


Mandarin!

Az én fiaim is ennyi idősek és az egyikük már áll és még mindig nem ül és nem mászik. Mi járunk gyógytornára 6 hetes koruk óta, folyamatosan ellenőrzik őket és azt mondják a szakemberek, hogy ez még belefér. Juli?

Juli!
Gergő ( na ő az aki nem mászik és nem is ül )már lépked a bútorok mellett Kép és a hétvégén Krisztián is megtanult felállni ( na sajna ő sem mászik, de ő ülni tud )
krisztike01
 
 


Sziasztok!

Köszönöm, hogy velem örültök!:-)Ami nekem még ennél is jobban esett (ez még fokozható), hogy a szüleimnél voltunk hétvégén és apukámnak könnybe lábadt a szeme amikor Pipi bemutatta a mászás produkciót. :-))))))))Nektek is ilyen boldogságtól könnyes örömet kívánok amikor a csemetéitekre néztek!!!!!!

Nyúlanyó+Tamás Botond (2006.03.14.)+Viktória (2003.04.21.)

[img:5b8b07f275]http://babafalva.hu/tickers/3ud.png[/img:5b8b07f275]
[img:5b8b07f275]http://babafalva.hu/tickers/4qv.png[/img:5b8b07f275]
nyúlanyó
 
 


Sziasztok!

Hú de rég írtatok ide! Képzeljétek, kértem a Dévényes gyógytornásztól 2 hét szünetet, ezalatt otthon tornáztattam a kislányomat, és azóta kezdett fejlődni a mozgása, ill. visszatértünk ahhoz az állapothoz, ahol anno elkezdtük a Dévényt (jún.). Úgyhogy abbahagyjuk végleg a Dévényt, és tornáztatni fogom továbbra is, kontrollra jövő héten megyünk a Szab.hegyre. Sajnálom, hogy én nem tudok pozitívakat írni a Dévényről, de 4 hónapnál tovább nem várhatok a csodára, ha ennyi idő alatt a gyerek visszafejlődik, akkor nálunk valószínűleg ez a módszer nem hatásos. Remélem a tornával pár hónap múlva fejleményekről számolhatok be, Addig is mindenkinek jó fejlődést és kitartást kívánok!
lilla77
 
 


Sziasztok!

Van itt valakinek tapasztalata a Korai Fejleszto Kozponttal? Mi oda kaptunk idopontot (sajnos csak december vegere), de itt ugy latom, hogy inkabb a Gezenguzrol ir mindenki es igy elbizonytalanodtam, hogy jo helyre megyunk-e.

Koszonom elore is, ha irtok, sziasztok: Judit
mafalda
 
 


Kedves Judit!

Mi járunk koraiba is. Budapestre mentek? Mi a probléma?

Kriszta
krisztike01
 
 


Szia Kriszta!

Igen, pestiek vagyunk. A kislany vizfejuseggel szuletett, shunt-ot kapott az amerikai uti idegsebeszeten, ott javasoltak a korait (bar szerintuk most nem latszik rajta semmi baj). A fejet ferden tartja (ez a shunt miatt is van), meg neha feszesek az izmai (ha izgatott), en ennyit latok rajta most. Harom honapos mulott amugy.

Kaptunk idopontot a Deveny alapitvanyhoz is, de oda is csak november vegere.

Ti hova jartok? (Olvasgattam a topicot, de nem emlekszem pontosan). Ugye neked vannak az ikreid, akik mar szepen fejlodnek?

Milyen tapasztalataid vannak a helyekkel, ahova jartok? Irhatod maganba is, ha az jobb.
(csimajudit@mailbox.hu)

Koszi szepen, szia: judit
mafalda
 
 


Sziasztok!

A sgítségeteket szeretném kérni. A kisfiam, Bence most 9 hónapos. 5 és fél hónaposan kezdett el forogni, kúszni 7 hónaposan, még nem tud megűlni igazán legfeljebb néhány másodpercig, nem húzza állásba magát. Van egy nagyobb fiam Ő ennyi idősen már rég ült, mászott és ekkor állt fel.
Bence egyébként is egy kimondottan nyugis gyerek a nagyobbik fiammal ellentétben aki mindig is egy örökmozgó volt.
Teljesen tanácstalan vagyok fogadjam el a védőnő és a doktornő álláspontját akik szerint az ilyen nyugis gyerekeknél ez teljesen normális vagy keressem fel a Dévény Annát?

Köszönöm szépen előre is a segítségeteket: Szász Dóra ( beta2000@axelero.hu)
dora
 
 


Ez szerintem határeset, ha megnyugtat vidd el D.A-hoz, de lehet, hogy mire kapsz időpontot minden megoldódik.
krisztike01
 
 


Kedves Krisztike!

Azóta beszéltem egy Dévényes gyógytórnásszal, Ö is azt mondta amit Te, hogy határeset és lehet, hogy elég néhány maszírozás és tovább gördül ezen a ponton. Egyébkén sikerült is megbeszélnünk egy időpontot, úgyhgy csütörtökön megyünk.
dora
 
 


DóraKép
Mi volt a Dévényes tornán?

Puszi:Doris
doris
 
 


Kedves Doris!

Azóta egyébkén felállt, de továbbra sem mászik csak kúszik és csak támaszkodva ül. Szóval Ő is lazának érzi és csodálkozott is, hogy amilyen laza ilyeneket tud csinálni de még így is a határeset kategória. Megbeszéltük, hogy adunk neki két hetet és ha addig sem kezd el mászni akkor el kezdi kezelni, valószínű elég lesz néhány alkalom. Nem tud elkezdeni mászni mert szétcsúszik a lába.

Egyébként ma volt itt a háziorvosunk mert a nagy beteg, szégyenkezve bevallottam, hogy elvittem a kicsit gyógytornászhoz természetesen nem tetszett neki. Kijelentette, hogy semmi baja csak máshogy fejlődik persze nem vizsgálta meg de ez csak azért nem lep meg mert eddig sem tette, nem követi nyomon a mozgásfejlődését. Nem rossz orvos ha gyógyszert kell felírni de ezt szerintem valami nagyon modern dolognak tartja.

Köszönöm az érdeklődést: Dora
dora
 
 


DóraKép
Én úgy gondolom nagyon jól tetted, hogy elvitted Dévényes szakemberhez a kicsitKép Mi a babákat 3 hónapos koruk óta hordjuk és bár mindent a korrigált korukhoz számolok, ebből a szempontból szépen fejlődnekKép Feleslegesen nem fog kezelni Titeket a gyógytornászKépA stabil ülés Lilinél is nagyon sokára sikeredett és Ők is csak nem régen kezdtek el szabályosan mászniKép(10-11 hónaposan)

Jobbulást kivánokKép

Puszi:Doris
doris
 
 


Doris!

Köszönöm a bíztatást, bár még nem nyugodtam meg teljesen.
Mennyi idősek az ikreid és most hol tartanak?

Üdv: Dóra
dora
 
 


Szia DóriKép
Az ikreim (Lili és GergőKép)15 hónaposak de korr.kor szerint 12 és fél hónaposakKép Jelenleg mindketten felállnak. Gergő szabályosan teszi ezt (egyik talpacska a talajon és azzal nyomja fel magát)Lilluska pedig karizomból húz ill. mindkét talpélével rásegitKép Oldalazva szépen araszolgatnak kapaszkodva. Ha fogom a kezüket akkor Gergő a szoba elejétől a végéig elsétál bár inkább kapkodva lépeget. Lilluskának kézen fogva szintén megy a lépegetés nagyon óvatosan, aprókat lép és most néhány napja már egymás elé tudja helyezni a lábacskáit. Eddig a jobb lábád a bal mellé zárta. Dévény tornávala alakitjukKép Két-három havonta járunk haza és olyankor minden nap kezeli a Dévényes gyógytornász őket mert azért még akadnak apróbb javitgatnivalókKép Eleinte heti 3 alkalommal jártunk négy hónapon keresztülKép

Én annyira nem látom vészesnek a Ti helyzeteteketKépSzerintem nem vagytok lekésve semmirőlKép

Puszi:Doris
doris
 
 


Kedves Doris!

Egyébként az én nagyobbik fiam is hamarabb született, 34. hétre valószínűleg egy fertőzés miatt, de leszámítva azt az időt amit a születése után a kórházban töltöttünk minden rendben van vele.
Pont most hívott a barátnőm, neki is hypotón a második gyereke Ő is megnyugtatott, hogy nincs nagy baj.
Őrülök, hogy ilyen szépen fejlődnek az ikreid. Mennyi időt töltöttetek kórházban miután megszülettek és hány kg- val születtek?

Puszi: Dóra
dora
 
 


DóraKép
Két hónap után jöttünk haza a PIC-ről és Gergő 1700, Lillus 1150 g volt születésük napjánKép
Remélem a Barátnődék is eljutottak Dévényes gyógytornászhoz vagy egyéb fejlesztésreKép

Puszi:Doris
doris
 
 


Sziasztok!

Jár még erre valaki? Volt olyan kozottetek, akinek a gyerkoce nem a tenyerere tamaszkodott, hanem a kezfejere, vagy hogy nevezik? Mit lehet ezzel kezdeni, azon kivul, hogy allandoan kiigazgatom? Es mikor fogja ezt elhagyni?
afonya
 
 


Szia Doris!

Eltűntem mostanában, mert a múlt héten tüdőgyulladásal voltunk kórházban. Most már szerencsére jól vagyunk de nagyon meg voltunk ijedve, nem tudtuk levinni a lázát ezért mentünk be.

A kórházban rákérdeztek a mozgásfejlődésére és kaptunk beutalót a neurológushoz ahol ma voltunk.
Az immár orvosi diagnózis szerint test szerte hypoton az izomzata és mindkét bokája befelé fordul. Dévény Anna módszer szerinti fejlesztést javasolta aztán a kéőbbiekben meglátjuk a továbbiakat.
Mérges vagyok a gyerekorvosunkra aki elbagatelizálta ezt a dolgot és persze mindig megnyugtatott én pedig meg is nyugodtam.

Akkor ti is jó sokat voltatok kórházban mi is hat hétig voltunk bent. Hol voltatok?

Üdv: Dora
dora
 
 


Sziasztok !
Áfonya, az én lánykám ökölbe szoritott kézzel támasztja ki magát ha hasra teszem. Javitgatom, és van már hogy magától rájön, hogy úgy kéne... de hogy mikor csinálja majd "rendesen"... hát erre én is kiváncsi lennék...

Viszont nekem is lenne kérdésem, ha erre vetödne valaki, aki "szagértö" Kép Inkább elméleti kérdés, csak érdekel, mert nem hagy nyugodni...
Izomtónus problémával 2 hónaposan voltunk a kórházi neurológusnál, kaptunk feladatokat (Katona, úgy tudom). Csináltuk, de közben eljutottunk a Petöbe és most is oda járunk.
A kérdés az lenne, hogy hogy lehet az, hogy a kórházi neurológus a 3. és 4. hónapos kontrollon is azt mondta, hogy rendben van a lány, viszont a Petöben továbbra is látnak problémákat?
Az ismeröseim többségét a neurológus küldte a pl Dévényezni.. és aztán amikor visszamentek kontrollra, ö mondta, hogy abbahagyhatják vagy sem. A mi esetünkben egyrészt nem küldött, másrészt őszerinte gyógyult... hát akkor ilyenkor mi van?
schmo
 
 


Schmo!

Szakértő nem vagyok ugyan de a magam példájából kiindulva ha valami nem hagy nyugodni akkor ne is nyugodj meg. Jó neurológust kell találni akiben megbízik az ember és látja a szakértelmét, úgy érzem ez nekünk most sikerült. A háziorvosunk csak legyintett az aggodalmaimra, most mikor kórházban voltunk beszéltem egy másik gyerekorvossal akinek nem volt még meg a neurológus szakvizsgája és ezért nem is vizsgálhatta meg csak megnézte a mozgását szintén megnyugtatott, hogy nem így néz ki egy beteg gyerek, mindenesetre kaptunk beutalót egy szakképzett neurológushoz aki felállította a diagnózist.
Szerintem az anyai ösztönökre kell hagyatkozni és ha te aggódsz akkor az nem alaptalan! Te hogy érzed most már nincs gond?

Üdv: Dóra
dora
 
 


Szia Dóra !
Már annyit agyaltam, hogy az ösztöneim már nem is tudom , mit súgnak... Mindenesetre a rosszabbik álláspontot követve (és a "mozgás csak nem árt" szlogennel felvértezve) járunk továbbra is, amig a Petöben is azt nem mondják, hogy OK... Tuti ami tuti.
Csak furcsálltam a dolgot. Végülis a neurológusnak ez a szakterülete, nem? Azt meg honnan tudnám, ki a jó és ki nem? Kép

(zárójeles megjegyzés: ha nem jártunk volna orvoshoz, akkor valószinüleg azt gondolnám a babáról (ez persze feltételezés), hogy 1. nem szeret hason lenni 2. bal kezes lesz 3. dagi és ezért késöbb kezd majd forogni ... persze lehet, hogy egy idö után - ha sokat olvasom a netet - elkezdtem volna aggódni és végül orvosnál kötünk ki)
schmo
 
 


Kedves Schmo!

Én is az ösztöneimre próbálok hagyatkozni és most mint kiderült ez a biztos, csak én attól is félek nehogy túl aggódjam és pánikoljam a dolgot és a túl sok információ sem jó. Szerintem az a jó neurológus ill. orvos akinek a gyerek a legfontosabb és nem a szülőnek akar megfelelni nem azt mondja amit hallani akar. Nekünk ilyen volt az első gyerekorvosunk a nagyobbik fiammal aki neurológus is volt egyben csak onnan elköltöztünk, de most visszamegyek majd hozzá ha most hozzá jártam volna sokkal hamarabb eljutunk a kezelésre is, de úgy érzem a mostani neurológus is jó szakember.

Egyébként mennyi idős a kislányod és pontosan mi problémátok?

Üdv: Dóra
dora
 
 


Szia Dóra !
Lassan 5 hónapos a lányka. Valamilyen fertözést kapott és tüdögyulladása lett (nem derült ki, hogy mitöl, mikor és hogy). Igy születés után intenziv osztály, inkubátor, lélegeztetés, infúzió, stb... Szerencsére meggyógyult, és 2 hét után hazahozhattuk.
Már akkor mondták, hogy izomtónus-eloszlási probléma van (nyak, hát, váll). Csináltuk az elöirt gyakorlatokat 3 hétig napi 4x (sirva, orditva), aztán sikerült idöpontot szerezni a Petöbe, azóta oda "járunk" és az ő "feladataikat" csináljuk.
Eddig főleg az volt a baj, hogy nem tartotta a fejét ha felhúztuk, illetve hason. Már javult, szépen tartja, de változatlanul utál hason lenni (gondolom, még mindig tökéletes a nyaka,háta) Eddig 1-2 percet birt, ezt sikerült 5 percre feltornázni, most már van, hogy 10-et is sikerül. Csak hát állitolag az ébrenlét felét hason kellene töltenie. Ezenkivül a baloldalával sokkal aktivabb, mint a jobbal. És még van pár dolog...
schmo
 
 


Sziasztok!
Tunyogi Erzsébet Gyógyító Játszóház 1064 Budapest, Rózsa utca 46 (1) 321-8357

Ő nagyon jó szakember. Szívesen megnézi babáitokat és segít is. Mi hozzá járunk.

Sok sikert.
Lilka
lilka
 
 


Sziasztok!

Schmo!
Nekünk sem szeretett hason fekve lenni nagyon sokáig aztán úgy megszokta, hogy már szinte csak úgy van lehet, hogy ez is baj. Bence már kúszik régóta és szintén csak a bal lábát használja. Igazából én is teljesen tanácstalan vagyok, remélem nem késtünk le még semmiről és gyógytorna teljesen korrigálni fogja!

Lilka!
Milyen szakember, gyógytornász? Tudnál többet írni erről a játszóházról?

Köszi: Dóra
dora
 
 


Dóra!

A svábhegyi "Katona" módszer kifejlesztésében segített. A Svábhegyen gyermek neurológiai központ működik ahova általában a "gyanús" csecsemőket viszik kivizsgálásra és az 1 hetes kivizsgálás után amennyiben szükség van rá gyógytornászok segítségével betanítanak egy módszert amivel a kicsit tornáztatni lehet otthon.

Erzsébet már nem dolgozik ott, de ennek a módszernek a kifejlesztésében vett részt majd ezt tovább fejlesztve létrehozta a játszóházat ahol mozgásfejlesztést az értelmi fejlesztéssel ötvözte(konduktív nevelés). Itt csoportokban végezzük az egyes feladatokat. Kicsik = csecsemők kb. 2 éves korig ill. nagyok akik ennél idősebbek. A kicsik foglalkozása mindennap fél 9-től (ha jól emlékszem) negyed 11-ig tart és utána jövünk mi.

Te tornáztatod a gyermeket az Ő irányításával segítők segítségével mindenféle eszközzel ami kb. 45 perc, majd értelmi fejlesztés következik asztal mellett manipulálva, játékosan. Persze folyamatosan vagy mondókákat mondunk vagy énekelünk.

Fel kell Őt hívni és el kell hozzá menni nagyon aranyos ember. Ja és főiskolán is tanít drámapedagógiát. A családok, szülők lelkével is foglalkozik, mert nagyon fontos h., mi kiegyensúlyozottak és "boldogok" legyünk.

Üdv.
lilka
 
 


Tunyogi Erzsebet 1980-ban kapott konduktori diplomat a Peto Intezetben.

Van a Jatszohaznak weboldala?

Judit
rfjudit
 
 


Judit!
Még nincs de dolgoznak rajta.
lilka
 
 


Lilka,
Ez olyannak tünik (igy látatlanban), mint amit a Petö Intézetben csinálnak.
Most látom, hogy Judit irta, hogy ott kapott diplomát... oooooooo... hát akkor nem véletlen Kép
schmo
 
 

Vissza: Gyermekek - betegségek, gondok

Jegyzetfüzet: