Új privát üzeneted érkezett!

Szilvi!

Köszi a megnyugtatást, igazából nagyon reménykedem, hogy csak ilyesmiről van szó nálunk is, mert egyébként nagyon mozgékony baba, egész nap rugdos, ha a talpa a földet éri, rögtön kirúgja magát, stb. Csak éppen szeret elmélázni, kényelmesen feküdni, üldögélni.
Mindenesetre sikerült rábeszélnem egy gyógytornászt, aki kezelésre egyébként nem ér rá, hogy azért megnézze, jövő szerdán megyünk hozzá. Remélem, tud majd egy-két olyan gyakorlatot mutatni, amit itthon elvégezve, ösztönözni tudja majd babócit.

Szia
Zsófi
zsóf
 
 


Sziasztok!

Örülök, hogy megtaláltalak Titeket, már régóta keresek ilyen témájú topikot.
Ikerfiaim 2 hónaposak, 6 hetes korukban diagnosztizáltak náluk izomtónus problémát. Az egyik teljes testre kiterjedően spasztikus ( túl feszes), a másiknak a nyaka és az arca hipoton, a végtagjai kissé feszesek. Most Dévény tornára járunk. Akérdésem az lenne, hogy van e valaki köztetetk ekinek a gyereke nem koraszülött, nem volt gond a szülésnél és mégis kialakult ilyen rendellenesség, illetve a kezelések hatására mennyi idő után gyógyult meg, milyen ütemben fejlődött, stb.

És mégegy kérdés. mit jelent pontosan cerebralparezis, ill. a tetraparézis(egyik papírunkra ez írják máikra azt)

Előre is köszönöm választ:
Kriszta
Előre is köszönöm
krisztike01
 
 


Krisztike!

A cerebrum= nagyagy, a parézis enyhe bénulást jelent. Vagyis agyi erdetű( központi idegrendszeri) bénulásról van szó. A tetra =4, vagyis négyvégtagra kiterjedő bénulás a tetraparézis. Általában oxigénhiányos állapot következménye.
Az jó, hogy mindkét papíron parézis szerepel, vagyis nem súlyos a bénulás, és ebben kül. szakemberek is egyetértenek (ha az lenne, akkor plégia lenne a parezis helyett)
rjuli
 
 

 
 

Krisztike!
Nálunk a papíron ugyan nem szerepelt parézis, de a gyógytornász említette, csak én akkor nem foglalkoztam a szakszavakkal, kizárólag a "köznyelvi" magyarázatával. Úgyhogy nem tudom, az én fiammal a gondok voltak-e olyan súlyosak, mint a tiéddel. Az én fiam is egész testére kiterjedően volt spasztikus, abszolút nem mozgott, játékot a kezébe se vett, és kb. négy hónaposan kezdtünk gyógytornára járni. Dévény módszer volt, először heti három, aztán heti két alkalom. Tíz hónapos koráig jártunk, és kb. addigra lett nagyjából olyan, mint a többi gyerek. Azért írom, hogy nagyjából, mert azért apró dolgok maradtak meg a mai napig, hiszen vannak nem masszírozható izmok is, és azok most sem tökéletesek. Főleg a szája körül. A mai napig eléggé nyálzik például, most épp ezt szeretném valahogy megoldani, de még nem találtam senkit, aki segítene, mindenki elutasít azzal, hogy ez nem az ő szakterülete.
Általánosságban véve neki a finommozgásai nem olyanok, amilyenek a korosztályában a gyerekek finommozgásai. Hogy később hogy alakul, még nem tudom.
Mindenesetre azok a funkciók, amelyekre a gyógytornász "ráment", mind rendbejöttek a Dévény módszerrel fél év alatt.
Amúgy ő se volt korszülött, viszont nálunk az történt, hogy eltűnt a magzatvíz, de valahogy nem vettem észre. Így aztán volt egy kb két napos, általam észre se vett vajúdás (otthon), és ő akkor túl sok időt töltött magzatvíz nélkül, számára megterhelő méhösszehúzódásokkal - amiket én szinte meg se éreztem, ezért nem mentem időben szülni. Ez lehetett az ok, ahogy utólag kibogoztam.

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Adrienn!
A mi gyógytornászunk kezeli Krisztián szája körül az izmokat, mivel neki az arcizmai nagyon hipotónak. Ez abban jelentkezett, hogy szopni egyáltalán nem tudott, cumisüvegből is nagyon lassan evett és a cumi mellett kifolyt a kaja egy része ( jelentős része ). Emelett állandóan egyfajta "bamba képpel" nézett szegény. Óriási volt a különbség Gergőhöz képest. Ma már sokkal szebben eszik és már nem csak "bambán" néz, hanem mosolyog és nem csak a szemén látszik, hogy figyel a dolgokra. Ha érdekel megadom a számát és megkérdezheted, hogy tudna e nektek segíteni.

Rjuli!
Köszi az infót, megnyugtató volt. Azt nekünk is mondták, hogy agyi eredetű a probléma, azt sejtettem, hogy a parézis bénulás, mostmár csak azt nem értem, hogy ezt a betegséget miért hívják bénulásnak? Azért mert nem tudja ugyanúgy mozgatni, mint az egészségesek?
krisztike01
 
 


Jó kérdés. Utánaolvastam a Katona Ferenc fejlődésneurológia könyvében, és azt írja, hogy élettani és klinikai értelemben ez nem bénulás.
A testtartás és a mozgás e kóros állapotait nem az izmok rendellenes beidegzése, hanem az agyi mozgás- és az izomtónus-szabályozás kóros fejlődése okozza.
rjuli
 
 


Krisztike, köszi, de már késő, a fiam lassan két éves, ebben a korban már nemigen alkalmazzák a Dévény módszert. Meg azért is nem csinálta az arcmasszírozást a mi gyógytornászunk, mert a fiam sajna erősen öklendezett tőle, és azt mondtam, hogy ezt azért mégse... A gyógytornász is ezt mondta. De most figyelem erősen, mert úgy látom, pár napja ez a dolo hirtelen javulni kezdett, méghozzá magától! Most hirtelen nagyon megugrott az egész fejlődése, hetek alatt annyit változott, mint eddig ősz óta.

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Adrienn!
Érdekel kétéves gyermeknek való mozgásfejlesztés? Mi is járunk.
bozita
 
 


Elméleti szinten érdekel. Úgy értem, ha itt le tudod írni, hogy mit kell tennem, azt csinálnám vele.

Eljárkálás szinten viszont most mi szüneteltetjük az elkövetkező hónapokra az ilyen tevékenységet, mert hamarosan kistesó születik, meg mert nyáron amúgy is sokat fejlődik.

Ősz óta kerestem már valamit itt, helyben, de eredménytelenül. Most már inkább várok, míg öcskös is elég nagy lesz, meg az is lehet, hogy Ádám behozza nyáron a lemaradást. Pillanatnyilag vannak erre utaló jelek. Kép És tavaly nyáron is rengeteget fejlődött. De mondom: főleg az a bajom, hogy terhes vagyok, most kezdődik a harmadik harmad, és kezdek ott tartani, hogy örülök, hogy élek: a napi tizenöt-húsz normál gyerekemelés - karizomból - untig elég, estére olyan izomlázam van, hogy sokszor attól nem tudok aludni. Szóval egyre kevesebb lesz szegénykém számára a kimozdulás az elkövetkző három-négy hónapban. Aztán ősztől majd megint keresek valamit, de csak itt helyben, mert a Pestre járás most nem hiányzik. A gyógytornász azt mondta, mikor utoljára voltunk, hogy majd négy éves kora körül láthatóvá válik az újabb fejlesztenivaló, akkor keressek szakembert. Végül is az még odébb van.
A nyálzás meg már négy napja szünetel! De úgy ám, hogy a négy napból három nulla nyállal zajlott, és egy nap volt, mikor egy kicsit... Szóval most nagyon optimista vagyok. Juli írta korábban, hogy szívószállal igyon. És azt is megtanulta most, pedig a gyakorlás elején nem ment neki túl jól.

Na, nem ragozom. De ha írsz arról, hogy mit szoktak csinálni, akkor az jó lenne.

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Mi Tunyogi Erzsébet Gyógyító Játszóházába járunk, de látom, hogy a Pestre járás több okból most szünetel. A legfőbb okhoz gratulálunk. Az én fiam 1 éves most fordul és "mászik" hátrafelé. A játszóházból hoztuk a gyakorlatokat haza, ehhez egy henger kell (most a Tescoban lehet kapni, 1700, felfújható). A hengerrel dolgozunk. Részletekkel akkor untatlak, ha ez a mozgásfejlődési lépcső kell. Ha már előrébb tartotok, megnézem a nagycsoport gyakorlatait, és ha érdekel, küldök ötletet.
bozita
 
 


Mi már ezeken túl vagyunk, szerencsére. Az én fiam már két éves lesz májusban! A Dévény módszer elég hatékony, így ő tíz hónapos korára minden nagymozgásban tökéletesen behozta a lemaradást, a mászást kilenc hónaposan, a járást pont az első születésnapján kezdte el, két hét múlva már tudott futni és önállóan csúszdázni (segítség nélkül a felmászástól a lecsúszásig) a játszótéri nagy csúszdán. Nekünk is voltak előtte mindenféle gyakorlataink meg eszközeink, pl. egy hatalmas labda, valamint hinta. Amikor a mászás sikerült, akkor nagy kő esett le a szívemről, és tkp. onnantól kezdve megy is simán minden. Inkább az aprómozgásokkal van gond, nyelés, rágás, kézzel való manipuláció, és egy darabig nagyon bizonytalan volt a járása, de ez utóbbi lehetett a kéthónapnyi (enyhe, de hosszú) betegeskedés következménye is. Szóval ezek voltak, de úgy látom, most megint minden a legjobb felé halad, és kb két-három hete rászokott a kézzel játszásra is! Már épp beletörődtem, hogy ő sose lesz egy autót tologató, építőkockázó gyerek, vettünk is mindenféle más játékot (kintre csúszda, hinta, műanyag motor, stb, bentre sátor csővel, labdák, hintaló, stb). Aztán egyszer csak elkezdett a régi játékai iránt érdeklődést mutatni, és egyrészt azóta játszik is velük (autókat tologat, épít, összerak, szétszed, ahogy kell), és látványosan ügyesedik is a keze. Szóval már nem csak rohangál és székeket tologat, hanem JÁTSZIK! Néha... Számomra ez nagy eredmény, mert még két hónapja is annyi volt részéről a játszás, hogy lesöpört mindent a polcról, dobálta őket, aztán szaladgálni kezdett a lakásban, bútorokat tologatott, szekrényekre és radiátorokra mászott, stb. Most mintha lehiggadt volna. És az evés-ivás is sokat javult, félrenyelés totál megszűnt, a csőröspoharak közül már nagyobb lyukút használunk, most már sikerrel. Szóval ezek miatt is várok.

Most már arra várok, a következővel hogy alakulnak majd a dolgok. Nagyon fogok vigyázni a szülés tájékán, borzasztóan oda fogok figyelni, mikor hol tartunk. Az első szülés előtt (alatt) eszembe se jutott, hogy létezik olyan, hogy az ember nem veszi észre, mikor kezdődik (kezdődött). Vagyis eszembe jutott (akkor, mikor kezdődött, de csak gyanús volt, és bizonytalanságomban ismerősöket kérdezgettem), de mindenki azt mondta, hogy ilyen nincs, ezt felismeri az ember. Most már tudom, hogy velem ez előfordulhat, és résen kell lennem.

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Kedves Adrienn!
Azt hiszem írtam neked a neh.kor. gyer. topicban is és az utolsó bekezdésed megint meggyőzött arról, hogy nagyon hasonlóak a gondjaink, és nagyon hasonló módon próbálunk megoldást találni is. Nagyon is megértem, amit írtál, nekem sem volt miden rendben a szülésemnél, így a második fiam nem született egészségesen.
Egy biztos, nagyon tudatos vagy, és igyekszel a legjobbat megtenni, és kitartó is vagy. Hidd el, csak ez a fontos, minden infót begyűjtesz, és teszed, amit tudsz. Az aprómozgásokat nálunk fejlesztik a Játszóházban pl. papírtépkedéssel, gyurmázással, különböző típusú anyagok kézbevételével (szőrös, kemény, puha, kicsi, nagy stb, már lehet sarazni a kertben, homokozni. Tanárként tudom, hogy a finom kézmozgás az írástanuláshoz kell, DE rengeteg időtök van még. Azt is írod, most beindult valami, úhy legyen. Nkem mindig azt mondják, majd ha beindul..... A nagyobbik fiam meg enyhén hiperaktív, úgyhogy ez a rohangálás is ismerős, ma már gimnazista, rondán ír, felesel, és rengeteget mozog. Azaz minden rendben. Gratulálok a pocakhoz, és lazíts egy kicsit, mintha feszült lennél (nem mondom, hogy nincs okod, de aki ilyen határozott, az nem az a típus, akivel mégegyszer megtörténhet az, amit ő nem akar).
bozita
 
 


Köszi Zita a szurkolást meg a dicséretet, meg a jótanácsokat is. A papírtépkedés egyébként szintén olyasmi, amit csinált vele - teljesen ösztönösen - az anyósom kisebb korában, és nagyon jól belejött! A gyurmázást meg majd nyáron a teraszon talán lehet próbálgatni, a lakásban nem akarom.
Amúgy feszült vagyok, de nem aggódom annyira a második miatt... Inkább bízom benne, hogy ha résen leszek, akkor minden rendben lesz. (A feszültség nálam azért van, mert egyrészt ilyen fajta vagyok, másrészt most azért is, mert egy olyan szélsőségesen hiú csaj vagyok, hogy nem igazán szeretek terhes lenni. Sőt, most kezdődik az, hogy kimondottan várom a végét.)
Ha eszedbe jut még bármi gyakorlat, örülnék, ha megírnád. Előe is köszi, és jó haladást a kicsi fiadnak!

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Adrienn és a többi spasztikus baba anyukája!

Ezek szerint lehet, hogy a finommozgások lassabban jönnek rendbe? Csak azért kérdezem, mert nem akarok feleslegesen aggódni ha arra kerül a sor. Ma a gyerekorvosunk azt mondta, hogy tornáztassam otthon is őket minél többet a Katona módszer szerint. Ti ezt csináltátok? Én nagyon bízom a dokinkban, úgyhogy csinálni fogom mindenképp, a kérdés, hogy mikor.
Adrienn, én is azt mondom, hogy ne izgulj. Egyébként nem biztos, hogy a korai magzatvíz elfolyás okozta. A legnagyobb fiamat úgy szültem, hogy a magzatvíz elfolyt, fájások nem voltak elégségesek ( voltak, csak nem tágultam ), az oxitocinos indítás a víz elfolyása után 29 órával történt és még 8 óra volt a szülésig. Ez ha összeadom 37 óra. És neki soha semmi baja nem volt. Ja és 8 óra vajudás után úgy nyomta ki belőlem a doki, mert nem akart kiférni a feje. Egyébként most biztos észrevennéd már, hiszen tudod, hogy milyen. Egyébként lehet kapni a gyógyszertárban tesztcsíkot amit a bugyiba kell ragasztani és kimutatja a magzatvízszivárgást. Szerintem érdemes lenne kipróbálnod, mert a nyugalom nagyon fontos.
Ha tudtok nekem valamit mondani ami segíti a gyógyulásukat, akkor írjátok le légyszi.
krisztike01
 
 


Krisztike, köszike! Veszek ilyen tesztcsíkot! Mi a neve?
A kérdésre: igen, az aprómozgások később jönnek helyre. Mi egyébként nem a Katona-módszer, hanem a Dévény módszer használatával fejlesztettük őt. Vagyis masszírozással lazította az izmokat a gyógytornász. Otthon is kellett, és mindenféle gyakorlatokat csináltunk. A gyakorlatok lehet, hogy kb. ugyanazok, mint a Katona módszernél.

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Krisztike, a hipotóniával kapcsolatban nem tudom, hogy a finommozgások vagy a nagymozgások rendeződnek-e előbb. A szomszéd kislány koraszülött volt, kissé hipotón, és főleg a nagymozgásokkal volt gondja. Ő is ugyanoda járt, mint mi, és amennyire emlékszem, neki a nagymozgások késtek meg. A kezét remekül használta, de a mászáshoz nem volt elég ereje, vagy hogy is fogalmazzam. Hozzáteszem: totálisan rendbejött ő is! 14 hónaposan tanult meg járni, és azóta már el is felejtették az egészet. Pontosan olyan, mint a többi gyerek.

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Nem tudom, hogy mi a neve, de nagyobb patikában biztos tudnak segíteni, én a Kismama újságban olvastam egyszer a hírdetését.
Engem is a spasztikus gyerek finommozgása érdekel, mert a végtagjai mindkettőnek spasztikusak, csak Krisztián nyaka és arca hipotón.
Tegnap próbáltun tornázni, hát nem nagyon jött össze. Ha hasra fordítom Gergőt azonnal üvölteni kezd ésnem csinál semmit, még a kezét sem húzza ki maga alól, Krisztián felemeli a fejét, de hiába tartom a lábát eszébe sem jut mászni, csak bömböl ő is. Az ülésbe húzás tetszett mindkettőnek, a gurulásig el sem jutottunk. Remélem ma sikeresebbek leszünk.
krisztike01
 
 


Adrienn!
Két dolog jutott még eszembe, de ezek már nagyon íráselőkészítő mutatványok, az egyik a nagyon vastag ceruza marokra fogva, nagy csomagolópapírra és firka ezerrel (fontos a méret!!!! a kicsi sem ceruzában sem papírral itt nem jó, a kézközépcsontok miatt). A másik a gyöngyfűzés madzaggal és nagy!! színes fagolyó-gyöngyökkel, össze-vissza is jó, de aztán: anya fűz egy sorozatot (ne túl hosszút), azt kell a gyerkőcnek lemásolni. Ez jó az irány (balról-jobbra) és a ritmus (színek) gyakoroltatására is.
bozita
 
 


Zita, köszi, a rajzoláshoz majd szerzek ilyen cerkát. A gyöngyfűzéshez meg vannak golyóink, de türelme aligha, mert ennél egyszerűbb műveletre se tudom rávenni egyelőre.

Krisztike, az én fiam is ezt csinálta, nem is volt szívem a tornáztatáshoz így, ezért jártunk a szokásosnál gyakrabban a gyógytornászhoz. A lelkierőm hiányzott a kölök gyötréséhez. Érdekes módon ha a gyógytornász gyötörte, azt az első néhány alkalom után már jól bírta, sőt, a végén élvezte. Csak tőlem nem. És nem akartam a bőgetős gyakorlatokat én erőltetni, hogy ne én okozzak neki kellemetlen élményt. CSak azokat csináltuk tehát, amiket szeretett vagy legalább elviselt. És végül is elég volt ez is, csak elmondtam a gyógytornásznak, hogy amiket kihagyunk, arra kicsit ő feküdjön rá vele. És így működött, az eredmény meglett. Kép

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Sziasztok ! Az én problémám az, hogy a kisfiam lábujjhegyen jár. Ha rászólok, hogy tegye le a sarkát, akkor annál inkább lábujjhegyre áll. Amugy, le tudja tenni a sarkát, állás közben mindig lent van, illetve akkor is ha lassan sétál. Ez inkább akkor jellemző ha szalad vagy gyorsan megy. Telefonon beszéltem orthopéd orvossal, aki azt mondta, hogy ebben a korban ez még természetes nem kell aggódni. Én szeretném azért, ha írnátok hasonló tapasztalatokról és arról, hogy mikor nővi ki, illetve hogyan lehet ezt elősegíteni. Köszönöm Monika
monazsu
 
 


Kedves Monika!
Az én fiam még nem jár, de ezt a tünetet már előre vetítik az orvosok, ezért gondolom, hogy érdemes több orvos véleményét kikérni. Azt hiszem, itt (vagy másik topicban)gyakran ír rjuli, aki profinak tűnik ilyen ügyekben. De ismerősöméknél volt has. probléma, ott nagyobb volt a gyermek kis műtéttel lehetett korrigálni. De bízzunk abban, hogy valóban semmi, és csak ezt hallod majd újra.
bozita
 
 


Kedves bzita ! Köszi, hogy válaszoltál a kérdésemre, már én is eldöntöttem, hogy mindenképpen elviszem a kisfiamat orvoshoz. Csak előtte jó azért utána nézni, hogy ne legyen az ember teljesen tájékozatlan. Azért várom mások véleményét is, ill. azt hiszem, hogy létrehozok egy ilyen topikot, hátha így nem lesz annyira eldugva, mert a keresőben nem találtam ezzel kapcsolatban semmit. Monika
monazsu
 
 


Szia Adrienn!
Rég jártam erre, most olvastam a problémádról. Az én kislányom ugyan hypotón volt, a finommozgások nagyon korán mentek neki, de a neu. dr-nő csak 18 hónaposan küldött el tornára, szintén Dévény-módszerrel kezelték. Elmúlt 2 éves amikor megtanult járni, azt mondták hogy nagy szerencsénk volt. Most 3 és fél éves, még nem beszél csak halandzsa-nyelven. A lényeg: éppen most vagyunk túl egy 10-szeri arcmasszázson és nagyon sokat fejlődött. Szerintem ez nem igaz, hogy két év felett nem alakalmazzák ezt a módszert. Lehet, hogy most már nem öklendezne. Egyébként beszél már? Darabosat eszik? olvastam hogy most babát vársz, amihez gratulálok, de azért mégiscsak utána kellene nézni ennek alaposabban, ha már kicsit helyrerázódtál! Nincs aki el tudná vinni helyetted masszázsra? Remélem jársz erre és elolvasod amit írtam. Sok szerencsét!
szunyko
 
 


Kedves Szunyko!
Köszi a javaslatot, de a legutóbbi írásom óta tovább fejlődött a gyerek. Tkp. két hónap alatt kinőtt a babakorból, és minden szempontból gyereknek tűnik. A beszéde egyre tisztább, a hangok közül az r az egyetlen, amit nem tud kiejteni semmiféle szóban, minden más megy. Az r meg nem sürgős. Ráadásul dalokat tanulgat, dallamra és ritmusra is helyesen figyelve, és már két mondókát tud, habár én nem várok el ilyen mondókatanulást egy ekkora - még nem is két éves - gyerektől. De mégis megtanulta, magától. És érthetően elmondja!
A mozgása pedig már teljesen olyan lett, mint a korabéli gyerekeké, a nyálzás egyik napról a másikra(!) megszűnt, a nyelési problémák szintén elmúltak, rendesen harapja és rágja az ételt, stb. És hozzánőtt a korosztálya számára való játékokhoz is, most már csupa olyasmit játszik, mint a többi kétéves. Olyat is Kép. A járás közben elesés pedig szintén nem fordul már elő, sőt futás közben sem. És mindez a fejlődés ugrásszerűen történt, összesen kb. két hónap alatt.
Annak idején a gyógytornász azt mondta, ki is lehet nőni ennek a dolognak a maradványait. Lehet, hogy szerencsénk volt... De lekopogom... Bár nincs miért óvatosan szólnom, hisz visszafejlődni már biztos nem fog. Remélem, ilyen - hogy visszafejlődjön - nincsen.

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Szia Adrienn!
Örülök a fejlődésnek. Biztos hogy nem fog visszafejlődni! Jó babázást!
szunyko
 
 


Sziasztok!

A lányom 14 hónapos, most kezdett járni. A probléma az, hogy szinte teljesen nyújtott lábbal halad. Csípőböl rakja a lábait, nem hajlítja a térdét. Viszonylag későn tanult meg mászni is, szintén azért, mert nem akarta maga alá húzni a lábát. Akkor hordtam én is Dévény módszeres kezelésre, de miután megtanult mászni, abbahagytuk.
Az egyik barátnőm gyógypedagógus ő szolt nekem, hogy ez esetleg probléma lehet és a későbbiekben olvasási problémát okozhat. Nagyon elkeseredtem, tud erről valaki valamit?

Hisztike
hisztike
 
 


Ilyenkor kapok agybajt az agyonistenített Dévénytől. Rendszeresen ezt csinálják. Elküldik azt, aki elkezd mászni. Miért? Kutyák vagyunk? A mászás a legmagasabb mozgásforma, ahová egy embernek el kell jutnia, és, ha azt elérte, akkor kész? A Petőben iylen sosem fordulhat elő.
Amit a gyógyped. b.nőd mond, az ma elég divatos nézet, hogy ti. a kúszás-mászás terén bármiféle eltérésre vezetik vissza később a dyslexiát. Ez is előfordul, nálatok azonban nem erre helyezném a hangsúlyt, hanem arra, hogy a kislányodnak extensios(vagyis nyújtott) tónusfokozódás van az alsó végtagjaiban, ami tönkreteheti a csípőjét , ügyetlenné teheti a járást, futást, és egyáltalán a mozgását. Sztem kérj időpontot a Petőbe, mutasd meg, adjanak nyárra néhány korrekciós feladatot, és akkor kiderül, hogy ősszel kell-e vele komolyabban foglalkozni vagy sem.
rjuli
 
 


Köszi Juli! Őszintén szólva azóta figyelem és egyre ügyesebben hajlítja a térdét. De azért elviszem, mindenképpen. Csak valahogy nehezen ismerem be, hogy segítségre szorul. És az is lehet, hogy vaklárma az egész. Az viszont tény, hogy én nagyon nehezen tanultam meg olvasni és én sem másztam.
Amikor a mászás miatt hordtam Dévényre, nem találtak semmi rendellenst. A hasánál volt egy pici izomletapadás, de az két kezelés után megszünt. Én a mai napig nem tudom, hogy volt-e értelme hordanom, vagy magától is ebben a ritmusban fejlődött volna. Azt remélem, hogy ártani nem ártottam!
hisztike
 
 


Ártani nem tudsz, max. azzal, ha utólag derül ki, hogy ezt meg azt kellett volna csinálni.
Szóval nem kell aggódni, nem fognak túlaggódónak nézni, nem fognak berakni csoportba titeket tanév végén, csak esetleg "házi feladatot" kaptok.
rjuli
 
 


Sziasztok!
Beugrottam hozzátok...hátha találok vmi infot...mert egy kissé betojtam. Nálunk most az van hogy a lányom 3,5 hónapos és elkezdte hátonfekve fesziteni magát...amolyan forditott C formába...Nem tudom hoyg ez baj-e? Aki tud adjon ötletet..mig nem jutunk el a gyerekorvoshoz... Kép
zsuzsóci
 
 


Az én kislányom is igy feküdt,ez nála sajnos nsgyon rosszat jelentett.Remélem már voltatok orvosnál. HA VALAKI TUDJA HOL CSINÁLNAK MÜNCHEN KÖRNYÉKÉN DÉVÉNY TORNÁT IRJON!!!!!
annalena
 
 


Krisztike és akit még érdekel!
Nekem most két és fél évesek az ikreim, Ricsi és Barbi.Ricsike 4 naposan agyvérzést kapott ebből eredően nála is fennáll a celebralparesis.Ezt okozhatja oxigénhiány és valamiylen fertőzés is és biztos még sok minden, én ezekről tudok. A lényeg hogy ilyen esetekben az agyállomány sérül valamiért és ez okoz az ellentétes oldalon( persze ha nem két oldali a sérülés) bénulást. Ez változó, egyéntől függő mértékű lehet nálunk gátolt mozgás lett belőle, igaz két hetes kora óta tornáztatjuk, kb 6 hónapos kora óta Dévény módszerrel kezeltettük Ricsit, mellette úszni és konduktorhoz is hordtuk. Azért éreztem úgy hogy írnom kell nektek, mert nem először és félek nem utoljára találkozom azzal, hogy az anyukákat nem tájékoztatják arról mit jelenthet az a latin kifejezés amit a gyerekével kapcsolatban odabiggyeztenek a papírra. Ha nem megyek könyvtárba sosem gondolok arra hogy a kisfiam mozgását erősen fejleszteni kell, vagy talán csak akkor kezdünk el fűhöz fához kapkodni amikor már nem lehet jelentős eredményeket elérni.Krisztike, az és kisfiamon kb 4-5 hónapos koráig nem látszott semmi,ami utalt volna a mozgás-korlátozottságra. Ennek állítólag az az oka, hogy amíg a veleszületett un. autómatikus mozgásokat produkálja addíg nincs gond. Amikor azonban az irányított akaratlagos mozgás elkezdődik, akkor látszik hogy gubanc van. Nem akarok senkit megijeszteni, de a paresis tényleg bénulást jelent, szerintem mindenki látott már olyan embert aki gyermekbénuláson esett át. HÁT AZ IS PARESIS. Mégegyszer modom, hogy ez egyéntől függő mértékü lehet és a fejleszthetőség is mindenkinél más. Nem kell megijedni de oda kell nagyon figyelni, nem szabad legyinteni.A finommozgásokkal kapcsolatabn: Ricsinél a nagymozgások fejlesztése a Dévény módszerrel nagyon jól ment, a finommozgások azonban nem igazán változtak, látványosan biztos nem. Eygébként most ott tartunk, hogy egy kicsit sántítva ugyan de jár, fut a kisfiam , sőt most már páros lábbal ugrálni is sikerült megtanulnia, ami gondot okoz a sérült kezével fogni az ujjai merevek, a csuklója erősen kifelé feszül, és a könyöke egy kicsit feszes amitől állandóan minimális mértékben ugyan és nem a mellkasa elé, de hajlított tartásban van az alkarja, de ha akarja ki tudja nyújtani és a csuklóját egyenesbe tudja hozni, bár a beforgatás az abszolút lehetetlennek tűnik egyenlőre. Szóval már nem tragikus a helyzet, de van még min dolgozni.

Rjuli Egyetértek, ha jól emlékszem egy balettáncos hölgyet ezzel a módszerrel állítottak újra színpadra kétlem, hogy két évesnél fiatalabb lett volna.

Szerkesztő!
Küldtem egy hozzászólást, kértem ebben a topikban elhelyezni bim-bam jeligével.Megkapta egyáltalán, vagy elszúrtam valamit.Mert ha elkacsáltam ,akkor leírom mégegyszer azt az új kezelést amit kipróbáltunk és annak sz eredményét, ami már az itt leírt állapothoz képest hozott jelentős javulást a második kezelés után.
Köszönöm.
Harangozó
 


Örülök, hogy írtál. Annak is, hogy szépen fejlődik a kisfiad, és annak is, hogy saját tapasztalatból próbálod meg az érintetteket meggyőzni.
Tudod, én már sokszor meg sem merek szólalni, vagy agyon finomítom a megfogalmazást, mert sokan szeméyles sértésnek veszik, ha az ember azt javasolja, hogy forduljon szakmeberhez, és ne arra várjon, amit a védőnő, gyerekorvos mond, hogy majd kinövi.

Amúgy a konduktív módszer alkalmas volna a fiad felső végtagjainak, kezének a mozgásállapot-javítására (is).

A szerkesztőhöz címzett részt vagy közvetlenül kéne elküldened mélben, vagy a szerk. saját topikjába átmásolnod, mert nem olvassa a többi hozzászólást.
rjuli
 
 


Rjuli!
Most állok neki harmadszor de ha ez sem megy el akkor feladom.
Légyszi fejtsd ki mit jelent a konduktív módszer.

Mi kiropraktornál voltunk egy kisebb csoda amit csinált a fiammal, pedig nem is hagyta magát szegénykém rendesen kezelni a sok dévény-fájdalom hatására.Nem akarok nagyon belemenni a módszer ismertetésébe, mert már kétszer leírtam és kezdem unni.Szóval ezek a kiropraktorok ellazítják a gerinc melletti izmokat , ez egy teljesen fájdalommentes masszázs-technika , és ezáltal az ingerületek az agyból könnyebben jutnak el a végtagokba. Örömmel jelentem, hogy kisfiam sérült keze ellazult, bár még gátolt mozgásában , de tud fogni ( annyira stabilan hogy a gyűrűn lógaszkodik),a két karját maga előtt és maga mellet lengeti egyszerre és felváltva!!!!!!!!!!!! Ja és fel tudja húzni és le tudja venni egyedül a naciját. És tudjátok még mit csinál?

ÉLVEZI a mozgást

Én is éreztem ,hogy kicsit keményebb vagyok az eddigi hozzászólóknál, de az elmúlt két és fél év sok mindenben határozottá néha erőszakossá is tett.Meg az igazság az, hogy mindíg felbosszant amikor valakit a nem létező biztonság tudatába ringatnak a " hozzáértők".Én tudom, hogy nehéz szembenézni az igazsággal, hisz én is féltem és a mai napig sokszor félek, de ha nem nézünk szembe a tényekkel akkor nem tudunk harcolni sem.
Tudjátok én örültem volna ha annak idején tudok olyanokkal beszélni akik előttem járnak, így jó néhány felesleges kört,rengeteg energiát takaríthattam volna meg magamnak vagy az kislányomnak, aki nem tudom megbocsátja e nekem hogy ő egészséges.Nem nézem át az üzenetet, mert megint elkeverem úgyhogy bocsi minden elütésért remélem azért kihámozható a lényeg.
Harangozó
 


Megint én!

Akkor is azt mondom ÉBEDJETEK
Harangozó
 


Nagyon aranyos Tőled, hogy leírtad a tapasztalataidat. Én nem vagyoj hajlandó legyinteni a dologra, hodom kétféle kezelésre plusz úszni őket. Gergő a súlyosabb, de Krisztián sem tökéletes. Nekem sokszor az a nehéz, mikor az emberek azt mondják, hogy semmi baja, " olyan aranyosan mozog is, meg mosolyog ". Te tudod, hogy nem ez a lényeg, meg hogy ilyen kicsi korban csak syakember veszi észre a különbséget.
Remélem, hogy meggzógzultok és nyomtalanul elmúlik minden, ahogy ebben bízom én is.Most nincs időm és még egy hétig nem is lesz, de utána szeretnék Veled "beszélgetni" erről a betegségről, úgyhogy kb 1 hét múlva jelentkezem itt és akkor részletesebben folytathatjuk.

Üdv: Kriszta
krisztike01
 
 


Harangozó!

Most már nem látok a fáradtságtól, sűrű és hosszú volt a nap, de ígérem, hogy v.melyik nap válaszolok a kérdésedre.
rjuli
 
 


<!--attachment: Doris-98770.doc*mime_msword.gif*application/msword*24.1*doris*Doris%2edoc --><center><pre>
Képdoris
Doris.doc (24.1 k)</pre></center><!--/attachment-->
Harangozó
 


Rjuli!

Nagyott koppant valami a fejemben.A konduktorok dolgoznak konduktív módszerrel?!
Egyébként jártunk fél évig konduktorhoz, Ricsi imádta Dettit, de nem tudtak igazán újat mondani, mert mi otthon játékosan nagyon sokat foglalkozunk a srácokkal időt, papírt, ragasztót festéket, gyurmát, gyöngyöt stb-t nem kímélve.
Azért várom hogy te mire gondolsz.

A Doris mellékletet nyugodtan kinyithatjátok nem vírusos, de három üzim elszállt ezért elmentettem és úgy küldtem el.A kiropraktorról kisregény.

Lehet hogy már unalmas hogy mindíg itt vagyok de most egy hétre biztos eltünök, mert szabin leszek és otthon nincs internetem.
Mindenkinek puszi

Csilla
Harangozó
 


SziasztokKép Örülök, hogy ide találtam, nagyon hasznos ez a topik (is)Kép
CsillaKép
Köszönöm szépen a leirtakat, nagyon érdekes és nem hallottam korábban erről a módszerrőlKépKiváncsian várom a beszámolódat, hogy miként alakult nálatok a fejlődésKépJó pihenést kivánok a szabid idejéreKép
KrisztiKép
Szia itt isKép Mi csináltuk nagyon hosszú ideig a katona módszeres gyakorlatokat a Dévény mellett. Most már úgy látom nincs erre szükség. Irok majd Neked magánban csak nem ma mert vendégek vannak nálunk is már hetek óta és nem jut időm irogatniKép

Puszi:Doris
doris
 
 


Sziasztok!

Mi 2 hónapja járunk Dévény terápiára, de nem igazán látunk javulást a lányomon. Most 5 hónapos, 2 hónapos korától elkezdtük kezelni Katona terápiával, napi 6-szor, de 6 hét után elkezdte feszíteni a hátát, és abba kellett hagynunk, mert az ültetős gyakorlatokat egyáltalán nem csinálta. Egyébként akkor már hason fekve felnyomta magát, és hasról hátra fordult. Aztán azóta Dévényezünk, de sajnos semmi javulást nem tapasztalunk, sőt, nem tartja úgy a fejét, mint előtte, nem nyomja fel már annyira magát. A hátfeszítés ellensúlyozására van valami otthon végezhető gyakorlat, vagy a Dévénnyel kezelhető?
lilla77
 
 


Harangozó!

Csodálkoztam is, mert fentebb írtad, h. jártatok konduktorhoz. Aztán arra gondoltam, hogy sokan szokták a gyógytornászokkal "összemosni" a két dolgot, biztos te is u.úgy hívod őket.
De nemKép
Valóban a konduktorok alkalmazzák a konduktív (Pető) mdsz-t.
Mennyi idős korában jártatok hozzá?
Azért gondoltam, hogy jót tenne a fiadnak, mert lehetne kimondottan a nagyobb problémát jelentő dolgokat fejleszteni különféle feladatokkal-feladatsorokkal. Megfelelő tempóban célirányos mozgásokat végezne úgy, hogy csak arra figyel, amit csinál, végülis az agyával irányítja a mozdulatot, így lehetne finomítani az eltéréseket.

Lilla!

Kicsit körül tudod írni ezt a hátfeszítést?
Létezik olyan, hogy terápiától függetlenül változik a gyerek tónusa, bejönnek kóros reflexek, amik korábban nem voltak, ill. elmúlnak ősi- veleszületett reflexek, amik jól használhatók voltak biz. mozgások, mozdulatok kiváltásához.
Úgyhogy kéne v.mi részletesebb leírás, hogy egyáltalán megpróbáljak v.mit mondani látatlanban.
rjuli
 
 


Rjuli!

Köszi az elismerést.Két éves kora körül jártunk a Dettihez, akiről tényleg csak jót tudok mondani tündéri a csaj.A influenzás időszakot azonban kihagytuk,és akkor jöttem vissza dolgozni, ezért nem volt igazán rendszeres a megjelenésünk ( apánk nam tud autót vezetni ill. jobb ha nem teszi). Amit te mondasz én értem és próbálkozunk a tudatos mozgás " eröltetésével" ami rettentő nehezen megy. Ricsi egyébként türelmes és kitartóan próbál fogni,markolni,csipegetni, tépni meg minden,lehet hogy én vagyok türelmetlen.KÖSZI!!!!!

Mindenkinek puszi és most tényleg elmegyek szabira
Csilla
Harangozó
 


Rjuli!

A hátfeszítés abban nyilvánulmeg, hogy ha ellenkezik, akkor ívben hátrafeszíti a hátát, ill. a kezeit könyökben hajlítva hátrafeszíti és elkezd sírni. A Dévényes gyógytornász azt mondta, hogy ez egy kóros kényszermozgás, úgy 3 hónapos korától vettük észre. Először arra gondoltam, hogy a Katona-féle torna miatt van, mert a mászásnál, ill. a lebegő ültetésnél is valami hasonló testhelyzetet produkált. Egyébként a tornát mindig végigordította. Persze a Dévényt sem tűri jobban...
lilla77
 
 


és egy kérdés: a HRG-t lehet otthon csinálni a gyerekkel, vagy el kell vinni? Győrben ill. a környéken megoldható? A Gézengúz alapítványnál oktatnak egy bizonyos fürdőkádban végezhető tornát, ez ugyanaz?
lilla77
 
 


Lilla!

A Katonát és a Dévényt tudomásom szerint minden baba végigordítja. Olyan picik még, és folyton az a macera. Ráadásul a Dévény módszerében vannak fájdalmas részek is. A Petőben is sokat sírnak az elején. Az mondjuk nem fáj, de vannak kényelmetlen helyzetek-és sztem még jó is, ha egy gyerekben van annyi, hogy jelzi, ha v.mi nem tetszik neki. Az már rég rossz, ha minden mindegy.
Aztán később megszokják, és együttműködnek.
Ami leírsz, sztem az opistotonus.
Agytörzsi eredteű, a suprabulbaris (nyúltvelő feletti)beidegzés zavarából szárm.
Fokozott izomtónussal járó kórképek velejárója.
Nem összetévesztendő sem a tónusos nyaki reflexel, sem epilepsziával!
A fejkontroll csökkent vagy hiányzik.
A mozgást minden olyan testtartás kiválthatja, mely a fej hátrabillenését segíti. Vagyis, ha mászatásnál a fejét megemelve tartották, ültetésnél pedig pl. hátrabillent, hátrabukott a feje, akkor "simán" kiváltódhatott ez a kóros reakció.
Ez nem azt jelenti, hogy amúgy nem lett volna, és azt sem, hogy nem kell taulnia a mászást, ülést.
Arra kell figyelni, hogy a fejét tartsátok, ill. tanulja meg tartani amennyire lehet, főleg az olyan helyzetekben, amikor könnyedén hátrabillenhet a fej, pl. támasz nélküli üléskor, ill. később álláskor-állításkor, vaygis a függőleges testhelyzetekben.
Nem helyes, ha úgy tanulja a fejemelést, hogy a nyakát, gerincét végigsimítják, mert az fokozhatja. (Amúgy szoktuk ezt alkalmazni, mert segít kiváltani a fejemelést, de az ő esetében ez nem volna hasznos)

Sajnos a kérdésed 2. felére nem tudok válaszolni,
nem ismerem a hrg-t, így azt sem tudom, alkalmazható-e otthon. Legjobb volna, ha felhívnád a Gézengúzt (van honlapjuk is), és rákérdeznél. nem tudom, nyáron vannak-e.
Elképzelhető, hogy, ha pár dolgot megmutatnak, akkor otthon folytatható folyamatos kontroll mellett. De ezt tényleg nem tudom.
Amúgy a vízben végzett dolgok kétségkívűl hasznosak, lazult állapotban, "könnyű" közegben jól megtanulhatók a mozdulatok, amik így beíródnak az agyba, de nem helyettesítik a szárazföldi terápiát, hiszen az alkalmazás az vizen kívűl lesz. Tehát, amit a vízben megtanul, azt kinti terepen is meg kell tanulnia alkalmazni. Én szem. szerint természetesen a konduktív módszert ajánlom, pláne, ha fokozott a babád izomtónusa. Dévény állítólag a hypotónokkal ér el jobb eredményeket, ill. a masszírozás, ami az izomletapadásokat oldja egész biztosan jót tesz a fokozott tónusnak is, csak épp nem elég. Mert ez u.úgy, mint a víz, csak előkészíti az izmot, ízületet a mozgásra, de azt már saját erőből kell megtanulni.
Ha van még kérdésed, és tudok válaszoni, csak írj nyugodtan.
rjuli
 
 


Rjuli!

Ha hiszed, ha nem, én is arra gondoltam, amikor befejeztük a Katona féle tornát, hogy ez egyes gyakorlatok miatt alakult ki nála. Pedig az első kontroll vizsgálaton (4 hét után) a Szabadsághegyen mondtam, hogy feszíti a hátát, de azt mondták, nem baj, csináljam csak tovább, ha kell 4 percen keresztül lógassa fejét ülésbe húzódzkodásnál. Ráasdásul a neurológusunk is azt mondta, hogy ez egy nagyon rossz jel, de hogy mit csináljunk, arra nem mondott semmit. Szerinted a kiságyra helyezhető függőágy használna neki? vagy esetleg a hordozókendő? (úgyis sokat van kézben).
Egyébként 1 hónapja voltunk a Pető Intézetben ambuláns vizsgálaton, és egy vörös hajú, középkorú, szemüveges hölgy nézte meg a lányomat, majd aug.16-án megyünk vissza. Adott néhány feladatot, ezek tetszenek is, meg a kislányom is szívesen csinálja. Annyit csinál már, hogy felemeli a csipőjét úgy, hogy a talpa a földön van és a térde be van hajlítva. Korábban egyáltalán nem hajlította a térdét! Hasról hátra már 3 hét Katona tréning után fordult, hasra viszont emiatt a kóros reflex miatt nem akar szerintem, amikor segítek neki hasra fordulni, ő rögtön fordul a hátára. Az úszást majd megérdeklődöm, mert a vizet nagyon szereti, ezért is szeretném vele csinálni.
Ugye te is a Petőben dolgozol?! Homoródi Ágneshez kell visszamennünk, ha jól emlékszem a nevére.
Köszönöm a válaszodat, nagyon sokat segítettél vele!!!
lilla77
 
 


Nem ismerem ezt a függőágyat.
A hordozókendő annyiból biztos jó, hogy nem tud hátrabicsaklani a feje, egyébiránt viszont nem tudom látatlanban megmondnai. Ehhez látni kell a babát spontán helyzetben, vagyis, hogy magától milyen a tartása, tónusa és látni kell, hogy milyen helyzetet vesz fel a kendőben. Lehet, hogy a csípőjének, combtávolítóinak, vagy épp a térdeinek pont nem lenne jó. Legjobb, ha elviszed magatokkal a kontrollra és úgy kérdezel rá, hogy meg is tudod mutatni. Amúgy Homoródi Zsuzsa, és szerencsétek van, mert mint emberileg, mint szakmailag a legjobbnak tartom a gyerekambulancián. Hozzáteszem, a többi ott dolgozó konduktor is maximálisat igyekszik nyújtani, de v.hogy nekem ő a legszimpatikusabb, és én is neki mutattam meg a nagyobbik lányomat, mikor kicsi volt, és aggódtam valamin.
Én nem dolgozom a Petőben, mi nem vagyunk egymásnak teremtve. Mármint stílusban. Oda sokkal simulékonyabb természetű ember való, mint én. Most gyed-en vagyok, amúgy privát tanítványaim vannak, majd 1 év múlva szeretnék elhelyezkedni v.hol.
Jelentkezz, hogy mit intéztetek!
rjuli
 
 


Rjuli!

Szerencsére napról napra változik pozitív irányba a lányom. Már sokkal jobban tartja a fejét, és ő akarja, hogy ülésbe húzzam. Sikongat és hangosan nevetKép 17-én jelentkezem!!
lilla77
 
 


Sziasztok!
RJuli, tőled szeretnék megerősítést kérni, hogy nem aggódom-e túl a dolgot. Az igazsághoz tartozik, hogy miután kislányomnál a forgás/mászás megkésetten kezdődött - 7,5 hónaposan kezdtük el Dévény-mődszert - minden babás, mozgásfejlődésről szóló fórumot, topikot végigolvastam, ezért félek, hogy olyan dolgot is belelátok Kincső fejlődésébe, amit nem kellene. A Dévény módszert a gyógytornász javaslatára a mászásig csináltuk (tudom, hogy ettől kapsz agybajt - bocs). Ez pontosan 3 hete, 10 hónapos korában következett be. Most azt veszem észre, hogy - főként ha valahová gyorsan akar eljutni - időnként (egyre ritkábban, de azért még jellemző rá) az egyik lábát oldalra kitartva próbál haladni. Ha felül (ezt kb. a mászással egyidőben sikerült önállóan), akkor az egyik lábát mindig oldalra kitartja, a másik behajlítva van. Ilyenkor néha azt is észreveszem, hogy a lábujjait ökölbe tartja. Amennyire tudom, ennek a reflexnek már rég el kellett volna múlnia. Felállással még nem próbálkozott, de ha az ágyon felkelti valami az érdeklődését, akkor feltérdel. Ja! és naponta 2-3-szor mérlegállásba áll: lába feszes, popsija az égnek áll, elől a kezével kapaszkodik a talajon.

Kórosak ezek a tartások? Ezt a topikot végigolvasva valószínűleg bejelentkezem a Pető intézetbe, de azért szeretném minél hamarabb megtudni, hogy nagy gáz van-e, vagy kis gáz van? Vagy csak én hisztizek? A neurológus 10 hónaposan gyógyultnak minősítette, de laikusként nem tűnt túlzottan alaposnak a vizsgálat. Pontosan ezt írta a zárójelentésre: "mk av-ben az extensios tulsuly megszünt".

A finommozgásokban szerintem nagyon ügyes, pl. ha hajszál kerül a ruhájára, akkor felemeli, a két szélét megfogja hüvelykujj-mutatoujjakal, és percekig nézegeti.

Előre is köszönöm a megnyugtató/felzaklató válaszodat.
Bea
jacek2
 
 

Vissza: Gyermekek - betegségek, gondok

Jegyzetfüzet: