Új privát üzeneted érkezett!

Én nem érzek ellentmondást. Amikor még nem tud járni, csak így-úgy elközlekedik a lakásban, akkor nem adnék rá cipõt, hogy ráérezzen az önálló járásra, érezze a talpát, megtalálja az egyensúlyát "segédeszköz" nélkül is. Ez az idõszak max. néhány hónap, utána, ha már folyamatosan jár, jön-megy, akkor jöhet a cipõ v. szandál.
rjuli
 
 


Ellentmondas nem is volt, csak egyszeruen nem volt vilagos. Koszi, en is valahogy igy tervezem.

-Afonya
afonya
 
 


RJuli!
Akkor tulajdonképpen egyetértünkKép, csak Te picit jobban fogalmaztad meg a dolgokatKépKépKép.

Azt én sem szeretem nézni, mikor az alig lépegetõ babát kézenfogva vezetik, mondván, "a gyerek mindig menni akar", muszáj sétáltatniKép. Ráadásul úgy, hogy a gyerek egész törzse elõredõl, alig tudja tenni a lábait, mert tolják szegényt. Sajnos én is alig tudom a nagyszülõket lebeszélni arról, hogy "sétáljanak" Ádámmal. Nagyon büszkék arra, hogy 9 hónaposan már "jár" az unokájuk. Nem értik, hogy amit csinálnak vele, annak semmi köze a járáshozKép.

Áfonya!
Kérdezted, hogy meddig javasolják lakásban is a szandál használatát. Én Noémire most õsz óta adok mamuszt, addig szandi volt bent is azóta, hogy biztosan jár egyedül. Akkor már elmúlt 2 éves (mármint õsszel). Addig kell nagyon odafigyelni, hogy mi van a gyerek lábán, amíg a járás során meg nem erõsödnek annyira a lábizmok, hogy biztosan tartsák a bokát. Ez kb. bõ 1 év attól fogva, hogy a gyerek elkezdett önállóan járni. Nagyjából akkor, mikor már lépcsõn is tud biztonságosan fel-és le is közlekedni.
Noémi kapott már papucsot is, de abban még nem tud rendesen menni. Szerintem azt 3 éves kor elõtt felesleges próbálni, mert az tényleg nagy ügyességet igényel.

Panda

panda
Halásztelek
 
 

 
 

Nagyon régen jártam itt, akkor is véletlenül keveredtem ideKép
Ancsa köszi a választ!
Kislányom most 7,5 hónapos és még mindig nem fordul egyedül át a hasára. Ennek a legfõbb oka az, hogy lábaival keresztez. Ezáltal kitámaszt és nem fordul át. Ha ültetem (most szokatom az etetõszékbe) akkor is keresztez. Ágyon ülve is. Lépegetéskor is.
A dévény kezelés már 4 hete nincs, csak járunk folyamatos ellenõrzésre. Próbálkozik ügyesen a mászással is de amikor "kiscicát" kéne játszani - domborítani - akkor is homorít és feszíti magát. Nagylabdán hengergetés is eredményes lenne, de amikor le kellene tegye a kezét akkor az nem mindig sikerül, mert feszes a derék.
Talán kicsit türelmetlen vagyok, hiszen még csak 6 hónapos lesz (számított kora szerint).
Majd beszámolok, hogyan haladunk a dolgokkal.
neva
neva
 
 


Neva!

Ne vedd rémisztgetésnek, de azok alapján, amit írsz, szerintem villámgyorsan keressetek egy konduktort/gyógytornászt, ill. neurológust, mert ezek a tünetek nem (csak) megkésett mozgásfejlõdést jelentenek, hanem egy csomó kóros reflexet, beidegzõdést, izomtónust, vagyis központi idegrendszeri eredetre utalnak! Ezek maguktól nemhogy nem múlnak el, hanem idõvel fel is erõsödnek.
Ha esetleg nagyon melléfognék, és az egészet rosszul "látom", akkor mea culpa, de sajnos nem hiszem.
Szóval, ne húzd az idõt, mert minden hét számít és júniustól jó eséllyel senki nem fog foglalkozni a dologgal a nyári szünetre hivatkozva, akkor szeptemberig megint csak idõt veszítetek!
rjuli
 
 


nézd meg a www.peto.hu-t, azon belül is a [url=http://w1.peto.hu/?m=2&s=2" TARGET="_top]http://w1.peto.hu/?m=2&s=2[/url] oldalt.
rjuli
 


Sziasztok!

Az elõbb írtam a hipotóniás topikban, de észrevettem, hogy már nem nagyon él, ezért ide másolnán, amit oda írtam. Remélem, jó helyen járok a problémánkkal!
Zsombi babám január végén született. Két hetes korában már észrevettem, hogy olyan C alakban feszíti magát és ez késõbb sem változott. A védõnõ annyit mondott, hogy kiflizik. Néhány héttel késõbb elkezdtünk járni babamasszázsra a II. Nõi Klinikára, ahol szültem. Az ottani védõnõnek is feltûnt, hogy 'kiflizik' a baba és õ irányított a Dévény-alapítványhoz. Egyébként õ személyesen ismeri Panni nénit, mert bejár a Klinikára a PIC-es kisbabákat tornáztatni. Szóval felkerestem az alapítványt még márciusban, de csak júniusra tudtak volna idõpontot adni, ezért elkértem a néhány gyógytornász telcsiszámát, hátha személyesen többre megyek. Végülis sikerült találnom egy 'dévényes' gyógytornászt, aki ráadásul házhoz is jár. Csak azért vállalta el Zsombit azonnal, mert akkor volt 2 hónapos, és állítólag a korai felismerésnek és kezelésnek hatalmas szerepe van és jóformán 100%-ban lehet a babákat gyógyítani. Két hete tornázunk, hetente 2X, Zsombinak nagyon fáj, a szívem szakad meg érte, de végig kell csinálnunk. Mindig ezt mondogatom neki közben, és azt, hogy mennyire szeretem. Neurológiára csak jövõ héten hétfõn megyünk, mert három hetet kellett várni egy idõpontra, kiváncsi vagyok ott mit mondanak. Tudom, hogy sokan nem örülnek a magánakciómnak, de úgy vagyok vele, hogy ártani talán nem árt és inkább legyen felesleges, mint késõ legyen.
Ti mit gondoltok errõl? Helyesen tornáztatom Zsombit vagy meg kellene várnom, hogy mit mondanak az orvosok? Honnan lehet tudni, hogy egy kisbaba hypotón-e, vagy, hogy oxigénhiánnyal született? Mi okozza az oxigénhiányt? Egyébként Zsombi a 38. hétre született, spontán, burokrepesztéssel, gyors (2 óra) vajúdással és viszonylag elhúzódó szüléssel, mert a fejecskéje elakadt a szülõcsatornában és a köldökzsinor is a nyakára volt tekeredve. Végül, segítség nélkül, maga találta meg a kivezetõ utatKép
Elõre is köszi a válaszokat!
Pirus

KépKép
KépKép
piroska
6044 kecskemét szarkás 429
 
 
 
 


Pirus!
Ha Zsombinak oxigénhiánya volt születés közben/után azt a kórházi zárónak tartalmaznia kellene. Végeznek izomtónus vizsgálatot is, tehát ha a kórházban észletek hypotóniát, azt is rá kell írni a záróra.

Maga a gyors és az elhúzódó szülés is okozHAT (nem okoz feltétlenül) oxigénhiányos állapotot. Méhösszehúzódás közben a baba nem jut oxigénhez, ezért ha elhúzódik a szülés, elõfordulhat oxigénhiány (bár a babák jól alkalmazkodnak ehhez), ezért is van a szülés közbeni CTG, hogy figyeljék, hogy a baba hogy reagál a fájásokra. A gyors szüléseknél a fájások ált. egymást érik, szinte szünet nélkül jönnek, nincs ideje a babának az összehúzódás után "nyugalmi állaptba" kerülni, ezért viszonylag hosszú ideig nem kap oxigént, ezért alakul ki hypoxia.

Én is jókat hallottam a Dévény-féle módszerrõl a hypotónia kezelésébenKép. Sajnos magát a módszert nem ismerem, csak azt tudom, hogy fájdalmasKép, de állítólag megéri.
A neurológus véleménye tényleg nagyon fontos, és abban igazad van, hogy sokan nem szeretik, ha azelõtt kezelik a gyereket, mielõtt orvosi diagnózis lenne az állapotáról (ez azért érthetõ). Vannak kevésbé fájdalmas, és szintén hatékony módszerek (PetõKép), lehet, hogy az orvos mást fog javasolni, de Te döntesz.

Panda

panda
Halásztelek
 
 


Kedves Pirus!
Nemrégiben leírtam lányom estét, aki szintén hypotóniás, igazából nem tudjuk, hogy miért, de én is szülésindítással szültem, és viszonylag gyorsan. Hordtam egy éves korától másfél éves koráig neurológushoz, aki azt mondta semmi baja, majd másfél évesen elkezdtünk tornára járni. Ott a konduktor 5 perces vizsgálat után megállapította hogy laza izomtónusa van. Ennyit az orvosokról. /Tisztelet a kivételnek!/ Egyébként úgy veszem észre, hogy a nagy többség/védõnõk, gyerekorvosok/ nem nagyon vannak tisztába ezzel a dologgal, úgyhogy szerintem örülj neki hogy volt benned annyi merészség és helyzetfelismerés, hogy magánakcióba kezdtél. Nem is tudod mennyire jót tettél a kisbabádnak. Mi egyébként pont egy éve hogy tornára járunk, szintén Dévény módszert alkalmaznak ott ahová mi járunk. Én nem tudom teljes biztonsággal állitani, hogy ez fáj, az biztos hogy kislányomnak nem volt kellemes másfél évesen letapadt inakat, megrövidült izmokat korrigálni, de azt is észrevettem, hogy Õ mindig csak az adott helyen és idõben sírt, tehát semmilyen kellemetlen élményt nem idézett fel benne ha odaértünk. Egyébként amikor elkezdtük, épp csak annyit tudott, hogy fenéken pár métert megtett, a harmadik alkalom után elkezdett mászni, a nyári egyhónapos szünet ellenére augusztusban felállt, s dec. elsején elindult. Azóta nagyon keveset pihen, állandóan megy, és nem bír elfáradni. Tudom, hogy rossz nézni ahogy tornáztatják, de az Õ érdekében teszed. Én mindig végig énekeltem neki az egy óra hossza tornát. Sok kitartást kívánok és hidd el, hogy Neki valószínûleg nem lesz szüksége ilyen hosszú ideig tartó tornára, mivel idõben elkezdted Vele. Van még egy topik, pontosan nem tudom a nevét, de azt hiszem "Oxigénhiány" címen fut.
Üdv Edina
szunyko
 
 


Panda, Edina!

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat! A II. Nõi Klinikás topikban leírtam, hogy mi volt a neurológusnál! Nem másolnám ide, mert úgy látom, hogy ilyenkor nem csípi a hosszú ékezeteket.

Edina!

Miért csak egy évesen kerültetek a neurológushoz? Addig egyetlen orvosnak sem tûnt fel, hogy esetleg baj van? Nagyon szomorúKépKép Errõl beszélek én is. Nekünk az orthopéd orvos adott beutalót a neurológiára. Errõl ennyitKép
Ti hova jártok tornázni? Meddig kell még a kislányodnál alkalmazni a kezelést?
Köszi a támogatást!Kép
Megpróbálom visszakeresni a történeteteket. Kb. mikor írtad?

Pirus

KépKép
KépKép
piroska
6044 kecskemét szarkás 429
 
 
 
 


Rjuli!, illetve más hozzáértõk!

Ha nem tudok Siesta és dr. Leo cipõt venni (nincs rá lóvé), mi más javasolható még? Van olyan márka, amit BIZTOS nem? Most láttam egy boltban tök jó cipõket kb. 3000-ért, ránézésre olyan, mint az itt leírt jó cipõk, jól támaszt stb. de én laikus vagyok Kép A márkák: Killefeet, Greenies és valami Ac... ezt már elfelejtettem. Szóval?

Méri
méri
 
 


Megmondom õszintén, abban teljesen elbizonytalanodtam, hogy egy kis harántemelés (siesta) vagy kifelé döntés (dr. leo) a jobb, de ami a lényeg: ne legyen puha, párnázott a talpa, legyen kérge hátul is, oldalt is (belül). Ha szandál, én úgy látom, hogy nem elég a 2 csat, jobban állítható 3-mal, cipõbõl meg a fûzõs, bár ott nem érzek akkora különbséget a tépõzárral szemben. Ja, és ne legyen mûbõr, fõleg belül.
A Melánia viszonylag az olcsóbb márkák közé tartozik, és általában jól is néznek ki, ill. kb. ilyen paraméterekkel rendelkeznek. Konkrét márkát amúgy nem tudok ajánlani. Talán érdemes az akciókat figyelni, a Humanic szokott szezon végén Siestát kiárusítani.
Sajnos nem sok újat tudtam hozzátenni a korábbiakhoz.
rjuli
 
 


Méri,
hányas cipõ kell?
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Méri!
Kislányom kinõtt már 18-19-es cipõket, ha megírod a címedet, akkor elküldöm. Ezzel csak az a gond, hogy használt cipõt nem jó dolog a gyerekekre adni.

Pirus!
Ezen a topikon az archívban találod meg a hozzászólásomat /03.19/ január 23-i dátummal, a "szültéskori oxigénhiány" topikon pedig jan.27 és jan.30-án.
Hogy miért csak egy évesen vittem neurológushoz? Talán leginkább magamat hibáztathatnám, hiszen láttam, hogy a mozgásfejlõdése nem úgy megy ahogy kellene, de minden orvos aki látta, azt mondta erre, hogy lusta baba. Most már tudom, hogy ilyen nincs, azóta bármi eltér a megszokottól, jobban odafigyelek, s magam keresek rá megoldást, vagy kérek tanácsot az intézetben ahová tornázni járunk. A környezetemben két kisbaba is van, akiket én vittem el a korai fejlesztõbe, 5 hónaposan hogy megnézzék s mindkettõnél megállapították, hogy fennáll a hypotónia. Az egyiküknek csak két hónapig kellet járnia tornára, s beindult a mozgása, a másik most kezdi el a tornát. Örülök, hogy nekik tudtam segíteni, s nem járnak úgy mint mi. Mindig valakinek ki kell taposnia az ösvényt, ebben az esetben mi voltunk.
Üdv Edina
szunyko
 
 


Edina! Nagyon aranyos vagy! Kép Köszi, de tényleg nem akarom használt cipõvel kezdeni! (Aztán késõbb biztos lejjebb adjuk, így volt ez mindennelKép)

Ágci! De jó, hogy mondjátok, mert a méretet még nem tudom. Hogy kell lemérni?

Egyébként Kitti még nem jár, csak mindenhol és minden adandó alkalommal feláll a szép-sima-csiszoltparkettán, ahol is aztán elcsúszik, és már párszor csúnyán beverte az orrát-fejét, ezért szandira gondoltam. (A zoknit, mamuszt úgy lehúzza, mint a vöcsök.) De ha már vásárolok, venni kéne cipõt (egy-két mérettel nagyobbat) a késõbbiekre is talán...

Méri (aki még nem mériKép)
méri
 
 


Méri!

2 mérettel nagyobbat szerintem ne vegyél. Az legalább olyan káros, mint egy félretaposott cipõ. Semmi sem ott lesz a lábán, ahol kellene. Sem az emelés-döntés, sem a támasztás.
Legegyszerûbb, ha viszed a gyereket magaddal, mert ahány cég, annyi méret, néha 1-1,5 cm kül. is van azonosnak mondott méretûek között. Ne csak a lábbujját nézd, hogy meddig ér, hanem a sarkát is. Ha álló helyzetben a becsukott cipõbe a sarkánál befér a mutatóujjad, akkor nem fogja 2 hét alatt kinõni, de nem is lesz túl nagy. Ha végképp nem megoldható, hogy magaddal vidd, akkor álló helyzetben rajzold körbe a lábfejét, (mindkettõt, mert lehet, hogy nem egyforma) vágd ki és azt vidd magaddal. Ez szandálnál általában mûködik, zárt cipõnél nem biztos, mert a harántboltozat magasságát nem fogod tudni és lehet, hogy fölülrõl fogja szorítani a cipõ.
Saját tapasztalat, hogy otthonra jobb a (3)-tépõzáras, mert a csat szétszedi a bútort, szõnyeget, parkettát.
Hát, hirtelen ennyi.
rjuli
 
 


Méri,
mindenképp vidd magaddal a kicsit. nekünk (illetve apa-nagypapa párosbnak) sikerült vennünk egy olyan tavaszi cipõt, hogy az agyvérzés kerülget, ha rá akarom adni. pedig olyan édi, és nagyon kis cipõ. Csak hogy bébi elaludt a boltba menet, és nem tudták rá felpróbálni. Lemérték a lábát (rendesek voltak az eladók) azzal nincs is gond, de olyan magasan záródik, nem jön ki normálisan a nyelve, hgoy gyakran ketten küzdünk apával, hgoy vhogy belemenjen a lába. brrr.
Még egy szandálnál is, mert ott is van olyan, amiben pl. az én gyerkõcöm lába nem is megy bele.Kép Az eladók általában kézségesek, segítõkészek, de ha elmászik a manócska az se legyen gond. Öltöztesd olyan ruhába. Úgy tudják élvezni!Kép
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Köszi, Rjuli, Ágci! Ez hasznos volt!
méri
 
 


Méri,
nem jössz ma a Mikkába? Talizunk a csajokkal.
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Jól értettem, hogy a Mikkamakkába jártok? Ha igen, melyikbe?
rjuli
 
 


A szegedibe.Kép
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Azt tudtam, hogy több van, de, hogy ekkora hálózat, azt nem gondoltam volna.
rjuli
 
 


Sziasztok!

Lenne egy kérdésem. A kislányom 17,5 hónapos. 7 hónapos korában felállt, 12,5 hónaposan kezdett el menni. Az a problémám, hogy nagyrészt lábujjhegyen megy. Ha itthon vagyunk, és nincs rajta cipõ, 90%-ban lábujjhegyen megy, és csak keveset rendesen. Már megfigyeltem cipõben is, ott kevesebbszer megy lábujjhegyen, de még így is nagyon sokszor. Lehet ez ellen tenni valamit, vagy majd kinövi?
Köszi!
Ildianyu
ildianyu
 
 


Valószínûleg achilles-rövidülése vagy még csak feszessége van. Vidd el ortopéd-orvoshoz. Õ meg tudja mondani, kell- e esetleg valami korrekciós, cipõbe helyezhetõ dolog vagy gyógytorna, aktív-passzív mozgatás. Én a magam részérõl nem hiszek ebben a kinövés-dologban. Ha rosszul tartja a lábfejét, azt kompenzálnia kell a térdével, törzsével, így nem lesz helyes a terhelése az egyes izmoknak, ízületeknek, tehát nem tesz jót az egész testének.
rjuli
 
 


Ildianyu,
akkor megyünk a dokihoz.Kép Nem ússzuk meg!
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Rjuli!
Nagyon szépen köszönöm a választ! Kép

Ágci!
Akkor húsvét után mehetünk! Kép
Ildianyu
ildianyu
 
 


Sziasztok!
Elsõsorban Ildianyunak írnám le a mi történetünket lábujjhegyezéssel kapcsolatban. Kisfiam méhen belüli elfekves miatt iszonyatos lábtartással született, ráadásul a bal lába fele vastagságú és lilás feketeszínû volt. Konduktorként gondolhatjátok a reagálásomat. Azonnal vittük ortoped orvoshoz (többhöz is) és hiába mondta mindenki -a háziorvos, az ortopéd sebesz, a gyerekorvos-, hogy ki fogja nõni és nyom nélkül eltûnik mindenféle hokuszpokusz nélkül:nem hittem el. Pedig tényleg rendbe jött pár hónap alatt!! Ezek után 7,5 hónaposan felállt, egy évesen szaladt. De lábujjhegyen!! Újra pánikroham, ortopédorvos, kolléganõ, háziorvos túra következett, miközben én is (akaratlanul) folyamatosan a lábát igazgattam. Az ortopéd orvos volt az egyetlen aki azt mondta, hogy nincs semmi baja, direkt jó, hogy tornáztatja a lábfejét és hagyjam békén! Most két éves, néha még mindig pipiskedve fut ( továbbra sem tudom miért), belenyugodtam.
Ezzel nem azt akarom mondani, hogy ne vidd el szakemberhez. Sõt! Feltétlenül nézesd meg, mert bizony ki kell zárni egy csomó lehetséges okot. De valóban van olyan, hogy kinövi és csak egy rossz szokásról vagy nem tudom mirõl van szó.
Sziasztok
I.Ági
I.Á.
 


Sziasztok!

Bár nem igazan a topicba illik a tema, de itt vannak konduktorok, hatha van tapasztalatok az en gondomban is. A lanyom most volt 10 honapos, kb. 2 honapja acsorog, most ott tart, hogy ha valamit tol maga elott, akkor szepen lepeget, meneseben nem latok semmi furcsat. Igaz, neha O is labujjon all, mint a balerinak, de szerintem normalis hatarokon belul.
A gondom: nem tudok ra cipot adni. Probaltak mar mas anyukak is, gyakorlottabbak is, es az egyik mondta, szerinte annyira laza a labtartasa, hogy azert nem megy. Es ekkor jutott eszembe, hogy szuletese utani napokban mondta a gyerekorvos, hogy ha nagyon hibat akar talalni a gyerekben, akkor nem a sargasagat, a fejen levo veromlenyt mondana, hanem hogy laza a labfeje, es azt tornaztassam.
Szerintetek? Csak en vagyok a bena vagy tenyleg lehet benne valami? /nekem is "laza", allandoan spicchelyzetben van, pl. ha fekszem, de problemat nem okoz./ Es mit csinaljak? Gyerekorvoshoz nem vihetem azzal a dumaval, hogy nem tudom raadni a cipot, nem?Kép
-Afonya
afonya
 
 


Sziasztok!
Én is tanácsot szeretnék kérni Tõletek!
Most lesz 18.-án 10 hónapos a kislányom, és még nem akar kúszni-mászni, nem, hogy felállni, vagy magától felülni! Kép
A kúszással úgymond próbálkozik, de csak maga körül forog.
Szerintetek várjak még, vagy kezdejek el aggódni és vigyem valami orvoshoz? Igaz, testsúlyilag el van maradva az átlagbabákhoz képest, viszont agyilag nincs, hiszen állandóan vidám, cseveg, integet, tapsikol és egyáltalán nagyon értelmes, nem sírós, jó alvós, jól eszik, foga mondjuk még 1 sincs, stb.
Köszönöm
Ilusta
ilusta
 
 


Áfonya!

Lehet, hogy I.Á. kijavít majd, én mindenesetre olyat még nem hallottam, hogy egyszerre lábujjhegyez és laza a lábfeje, általában a lábujjhegyezés feszes tónus mellett van. Ha valóban laza, nem hiszem, hogy passzív tornáztatással megerõsödne, inkább a "terepen" való járás segíthet. Ortopédorvoshoz pedig nyugodtan elviheted, semmi ciki nincs benne és nem kell beutaló a gyerekorvostól.

Ilusta!

A fogak száma csak egész ritka fejl. rendellenességek esetén adhatnak okot aggodalomra. Az én lányomnak is 10 hó után jött ki az 1. foga, most lesz 3 éves és még 4 foga hiányzik. Szóval errõl ennyit. Az, hogy kis súlyú, általában nem nehezíti a mozgásfejlõdést, sõt. Az értelmi fejlõdés pedig lehet teljesen normális megkésett mozgásfejlõdés mellett is. Szóval én a helyedben nem sokáig tipródnék, hanem elvinném szakemberhez. Maximium azt mondja, hogy nincs semmmi gond. De, ha mégis, akkor nem telik tovább az idõ. Már csak azért is, mert mindjárt itt a nyári szünet, amikor semmit sem lehet intézni, érdemes lenne addigra okosabbnak lenni ezügyben. Pár jó ötletet mindig kaphatsz, amivel segíteni tudod a lányodat a fejlõdésben akkor is, ha nincs vele gond, csak nehezen érez rá egy-egy mozgásformára. Szakember alatt én konduktort, ortopédorvost értek, ha indokoltnak tartják, neurológus is szóba szokott jönni.
rjuli
 
 


Sziasztok!
Áfonya! Csatlakozom Rjulihoz, mutasd meg ortopéd orvosnak. Pestiek vagytok? Ha igen, tudok orvost ajánlani. Egyébként milyen cipõt próbáltál ráadni? Kérges keményet vagy még az un. puha kocsicipõt? A tornáztatással szerintem sem mész semmire, majd ha picit nagyobb lesz lehet vele játékos lábfejgyakorlatokat csinálni. Addig sokat legyen mezítláb egyenetlen talajon. (jön a nyár)És mutasd meg valakinek!

Ilusta! Rjuli is írta, nem is akarok mást mondani mint, hogy Te is vidd el szakemberhez a gyerkõcöt.Tág határok lehetnek a mozgásfejlõdésben, de én mindig azt mondom, hogy ha egy anya aggódik ( márpedig õ van a babával a legtöbbet) annak mindig lehet alapja. Igenis nézze meg mindenki, hallgass meg több véleményt és vagy nyugodj meg vagy döntsd el, hogy milyen terület felé folytatod az esetleges "terápiát".
I.Ági
I.Á.
 


rjuli, I.Ági,
koszi a valaszokat, azt hiszem, elkanyarodunk a jovo heten az ortopediara.
Agi, gyori vagyok. En "allami" rendelesre mennek, ugy gondolom. Van kulon gyermekortopedia is szerintetek? A puha kocsicipovel nincs gond, azt siman fel tudtam adni /tepozaras/, csak mindig elhagytuk, lerugdosta. Ezert vettem kerges, "magas szaru" cipot.
OFF: lakotelepen lakunk, mindenhol szemetkupac, kutyaszar, uvegtormelek, hogy lesz ebbol mezitlabazas?Kép

ui: ma egyeb ok miatt voltunk gyerekdokinal, rakerdeztem a labara is. Valaszok: enyhe ludtalp, x-boka, ami ennyi idosen belefer. Ja es a D vitaminrol is mondott valamit.

-Afonya
Afonya
 


Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat. Ti tudnátok valakit ajánlani, hol lehet ilyen szakembert találni? Nem vagyok ismerõs konduktor és egyáltalán orvostémában. Egyedül a gyermek háziorvost ismerem..
ilusta
 
 


Ilusta!

Kérdés, hogy melyik városban laktok. Bár sajnos ortopédorvost nem tudnék Bp-en sem jó szívvel ajánlani. A Petõ Intézetbe pedig bárhonnan lehet menni. Nézd meg a www.peto.hu honlapot és telefonon tudsz kérni idõpontot. Ott senki nem fog túlaggódónak nézni, alaposan megfigyelik a gyereket, "kikérdeznek" és ellátnak tanáccsal, mindezt ingyen. Feleslegesen nem fognak "terápiát" javasolni, de olyan sincs, hogy ne vegyék észre, ha gond lenne.
rjuli
 
 


Áfonya!

A gyermek-szakrendelõkben kell, hogy legyen kimondottan gyermek-ortop. orvos, de a háziorvos is kell, hogy tudja, merre keresd. Sõt, normál esetben a védõnõ is, bár erre azért ne vegyél mérget.
rjuli
 


Áfonya!
Érdekelne, hogy mit mondott a doki a D vitaminról!
Csi
csii
 
 


Rjuli!
Köszönöm, megnézem.
ilusta
 
 


rjuli,
koszi.

Csi,
olyasmit mondott, hogy a D-vitamin kell a megfelelo csontozat kialakulasahoz. Amivel nem kis lelkiismeret-furdalast okozott, ugyanis rendszeresen elfelejtem beadniKép Egyebkent itt van egy szosszenet rola, a cikk vege fele van.

-Afonya
afonya
 
 


Sziasztok!

4 hete jártam itt és örömmel mondhatom, hogy azóta sok minden törént. Laura (aki 32 hétre 1460 g-mal született és dévény-kezelést kapott) már szépen forog hasra, oda-vissza. Magabiztosan ül, bár ezt próbáljuk mellõzni, mert nem javasolják. Több mint 2 hete felállt kapaszkodva. Négykézláb áll hintázik próbál haladni is, bár ez nem mindig sikerül. A lábkeresztezés enyhült de idõnként még csinálja.
Juli! Remélem csak rémísztgetés volt amit írtál Kép
Folyamatos ellenõrzés alatt van, hiszen járunk kontrollra vele. Nagyon sokat javult a helyzet az ijedéssel kapcsolatban. Régebben egy halk gyereksírástól is üvöltött. Most már ha látja, hogy honnan jön a hang és beszélek hozzá akkor nem sír. Bár néha a porszívószástól sírdogál.

Talán kicsit túlaggódtam ezt a lábkeresztezés témát. Én most boldog és büszke anyuka vagyok, mert a 8 hetes lemaradásból lassan már senki nem vesz észre semmitKép
neva
neva
 
 


Szaisztok Lányok!

Pár hónapja még én is nagyon aggódva írtam és kértem a segítségeteket a pici lányom megkésett mozgásfejlõdése miatt. Most hadd osszam meg én veletek a jó tapasztalataimat és azt a csodát, ami velünk történt. Pici Szonja 11 hónaposan csak forgott a hasáról a hátára. Ekkor -nem hallgatva a gyerekorvos tiltakozására- fogtam a gyerekem és elvittem a Petõ Intézetbe. Ott egy tündéri aranyos vezetõ konduktor 1,5 órán keresztül vizsgálta a gyereket (Ingyen! Nem fogadott el semmit!) és tornát javasolt. Mivel elég messze lakunk az Intézettõl itthon próbálkoztunk, de nem sok sikerrel.Majd heti 3x elkezdtünk járni tornára. Szonja két hét után elkezdett mászni (a kúszást kihagyta), rá egy napra mászásból gyönyörûen kiül, biztosan ül, mindkét irányba gyönyörûen letámaszt (amióta ül, egyszersem borult el). 1,5 hónap múlva kapaszkodva feláll mindenhol, elõrõl vezetm és fogom a kezét lépeget, egy bevásárlókocsit egyedül tologat a lakásban. Sõt! Pár napja már egyedül -kapaszkodás nélkül- feláll a szõnyegen megáll pár másodpercig, majd gyorsan visszaül. A mozgásfejlõdésén túl az értelmi fejlõdése is nagyon jó. Sokmindent mond (Anya, Apa, Vau, Háp, Bú, Baba, Ez, Hello, Szia..., rámutat az általa ismert állatokra a könyvekben stb. És most 14 hónapos. A mi tapasztalatunk alapján én mindenkinek csak azt tudom tanácsolni, hogy bármennyire is bizonytalanok vagytok a gyerek mozgásfejlõdésében, senkire nem hallagtva, vigyétek el megnézetni, hiszen ezzel rosszat biztosan nem tesztek. A Petõ Intézetbe nagyon odaadó és nem anyagias konduktorok vannak, akik tényleg a gyermekek fejlõdését tartják a legfontosabbnak. Hát remélem lesz, akinek tudok ezzel is segíteni. És higgyétek el, az Anyai ösztönök a legmegbízhatóbbak. Dóri
dóri
 
 


Sziasztok!
Négyhónapos kisfiam hason fekve egyáltalán nem emeli a fejét, nem teszi elõre a kezét és mintha homorítani sem tudna. Kezdettõl fogva utál hason feküdni, hevesen tiltakozik, bõg még akkor is, ha csak az öltöztetés miatt fordítom hasra egy-két másodpercre. Hallottatok már ilyenrõl, van ötletetek?
Köszi!
kíváncsi
 
 


Kíváncsi!

Nálam ez szakmai ártalom, de én mindig azt mondom, legjobb, ha szakember látja a gyereket(nem a gyerekorvos v. a védõnõ)és õ dönti el, h. van-e v.mi. Annyit mindenképp megpróbálhatsz, hogy hason fekve a hóna alá betekersz egy türülközõt, ami kicsit kiemeli a mellkast, segíti a támaszkodást és persze szemben vele számára érdekes tárgyakat érdemes letenni és onnan beszélni hozzá, játszani vele.
rjuli
 
 


Szia Kíváncsi!

Nálunk ugyanez volt a helyzet, hevesen tilitakozott a hasra fordítás ellen, és ha odafordítottam sírt. Ez azért van, mert 4 hónaposan már nagyon érdeklõdõ a világgal szemben, jól lát, szeret nézelõdni, ami háton fekve nagyon kényelmes és "panorámás". Hason fekve a fejét kellene emelni, ami fárasztó és nem olyan nagy tér az, amit belát. A tiltakozások ellenére is próbáld meg azért hasra rakni néha, tegyél elé érdekes játékokat, ami zenél, mozog, hátha az elfeledteti vele a fáradozást. Én még azt csináltam, hogy amikor nagyon álmosan tettem le aludni, mindig a hasára tettem, a fejét gondosan oldalra fordítva, mert ilyenkor már nem lesz ereje tiltakozni. Az én lányom már 14 hónapos és mostanában mindig a hasán alszik. Szió, Dóri
dóri
 
 


Köszi, mindkét tanács tetszik, ki fogom próbálni!
kíváncsi
 
 


Rjuli,
most olvastam vissza egy kicsit, s látom, hogy szakemberhez van dolgom, ez jó Kép. A helyzet az, hogy nincs a közelünkben szakember, csak nagy nehézségek árán tudnék egyet felkeresni, de látta már neurológus a gyereket, meg is ígérte, hogy majd megmutatja, mit kell csinálni vele, de aztán elment, majd amikor visszajött, megint megígérte, hogy majd legközelebb, de legközelebb már nem jött (nem akarom lejáratni az egész intézményt, ezért csak annyit írok, magyar kórház). Úgyhogy ezért keresek most én ily módon gyakorlati tanácsokat.
kíváncsi
 
 


Szia Kíváncsi!
Szerintem bármilyen nehézségekbe is ütközik, mindenképpen mutasd meg gyógytornásznak a kicsidet, mert jobb ha biztosan tudod hogy semmi baja. Ha érdekel az én estemet elolvashatod ezen a topikon jan.23-i dátummal. Nem kell megijedned, de jobb ha biztosat tudsz. Az esetek többségében egy gyógytornász sokkal jobban ért ehhez a dologhoz, és a lényeg hogy jobban is érdekli, hogy segítsen ha baj van. Ha kérdésed lenne hozzám felteheted itt is vagy írj levelet a szunyko@freemail.hu címre.
Edina
szunyko
 
 


Szia Edina, visszaolvastam január 23-dikáig, de nem találtam az esetedet, csupán tanácsaidat valakinek, akinek a testvére, stb stb. Valójában mi, vagy mi volt a te kislányod baja, és hova vezették vissza az okokat? Mindenképpen meg fogom mutatni a babát szakembernek egyébként, csak nem most, hanem egy-két hét múlva. Az a helyzet, hogy most nem vagyok túl mozgásképes, mivel nincs autónk, és legközelebb Sopronba vihetném a gyereket, de az is van vagy 70 km, plusz egy országhatár. A Dévény módszert már más is ajánlotta, biztos méltán!
Szia, Kíváncsi
kíváncsi
 
 


Kedves Kíváncsi!
Azért ajánlottam, hogy olvasd vissza amit leírtam, mert nem akarom ismételni önmagam, de akkor úgy látszik egy másik topikon írtam le. A lényeg, hogy teljesen problémamentes terhesség után, szülésindítással szültem, de nem volt semmi probléma a szülés alatt, talán még túl gyorsan is történt. Amikor 5-6 hónapos volt a kislányom, észrevettem, hogy nem nagyon próbál átfordulni, ha hasra tettem csak sírt, egyébként érdeklõdõ, kiegyensúlyozott baba volt. Szóltam a védõnõnek, a gyerekorvosnak, megmutattam, hogyha felemeltem, nemhogy kinyújtotta volna a lábát, hogy a földre tegye, hanem maga alá kapta. Mindenki azt mondta, lusta baba. Elég kis vékonyka volt, ezért a gyerekorvos 1 éves korában elküldött lisztérzékenységi vizsgálatra, hátha azért van elmaradva, igaz hogy semmilyen liszteset nem kapott. Húsz hónapos korában hagyta el az esti szopizást, tehéntejet egyáltalán nem kapott. Akkor a szakorvos behívta a neurológust, mivel látta, hogy a mozgásfejlõdése el van maradva. A neurológus azt mondta, semmi baja, fõleg nem idegrendszeri problémája van. Két havonta jártunk kontrollra, a kislányom közben semmit nem fejlõdött mozgásban, plusz nem tudtam rászoktatni a darabos ételre. 18 hónaposan aztán elküldött gyógytornára, ahol a gyógytornász 5 perc vizsgálat után megmondta, hogy fokozott izomtónus gyengesége va, s muszály tornára hordanom. Ez abból adódhat, hogy magzati korban vagy a szülés alatt oxigénhiány lépett fel, károsodott az idegrendszer, s az agy nem adott parancsot a végtagoknak a mozgásra. Egy kisbaba nem azért kezd el hasra fordulni, mert õ azt akarja, hanem mert az agy erre utasítja a végtagokat. Három alakalom után elkezdett mászni áprilisban, aug.végén felállt, s dec. elseje óta önállóan jár. Sajnos mivel az összes többi dolog, pl. a beszédfejlõdés szoros összefüggésben van a mozgással azért õ elmaradt a többi dologgal is. Egyébként most is kiegyensúlyozott, értelmes kislány. De sokkal elõbbre lennénk, ha már 1 évesen elküldenek tornára. Sõt már amikor nem kezdte a nagymozgásokat, akkor elvihettem volna, s valószínûleg mindent rendes idõben csinált volna. Én ezért ajánlottam, hogy mutasd meg minél elõbb valakinek, nehogy kicsússzatok az idõbõl.Egyébként úgy tudom, hogy hat hónapos korig készen áll egy pótidegrendszer, ami ha megfelelõ behatások érik, átveszi az eredetitõl az irányítást. Lehet hogy mindent nem szakszerûen írtam, de innen-onnan kellett összeszedbnem, mert nálunk ezzel az orvosok, védõnõk nem foglalkoznak. Ahová mi járun tornára Szombathelyre (lehet hogy közelebb vagyunk egymáshoz mint gondolnád), Õk most elindítottak egy programot, s plakátokkal hívják fel a figyelmét közvetlenül a szülõknek, hogy mi a teendõ ha valami nem mûködik idõben. Úgy veszem ki szavaidból, hogy Ausztriában laksz, nem tudom ott hogy vannak a dolgok, de pl. Sopronban alaklmazzák a Dévény-módszert, van is ott némi ismeretségem, szerintem szívesen megnéznék a babádat. Túl sokáig ne várj! Próbálj meg nekem levelet küldeni, s akkor majd levélben megírom a telefonszámomat, ha gondolod felvehetjük a kapcsolatot. És kérlek, ne ijdj meg, lehet hogy a kicsidnek semmi baja, de ha mégis akkor nem fog magától beindulni a mozgása. És attól se ijedj meg, hogy ez egy borzasztó dolog, ez nem betegség, ez egy rendellenesség, amit tornával helyre lehet hozni.
Elnézést a többiektõl, hogy ilyen hosszúra sikeredett!
Üdv Edina
szunyko
 
 


kíváncsi, most olvastam a kisfiadról. Nálunk teljesen ugyanez volt a helyzet Sárával. De a torna segített.

Kérdésem lenne. Sára lányom 30 hónapos, születése után mi is jártunk tornázni, mert volt egy pici nyaki-háti izomhypotóniája. Minden a legnagyobb rendben azóta is, csak feltûnt, hogy pl. futás közben az egyik kezét "elhagyja", nem emeli rendesen. Kb másfél évesen látta neurológus, akkor azt mondták rendben van. Ha tudom vigyem kislánytornára, de nem fontos. Sajnos nem tudtam megoldani.
Nem tud valaki olyan gyakorlatot, ami ezt a mozgást segíti? Ill. vigyem el orvoshoz? Vagy ez csak rossz beidegzõdés lehet?

elõre is köszi:
Solya
solya
 
 


Solya!

Látatlanban nagyon nehéz bármit is mondani. Kérdés, hogy vajon tényleg csak most kezdõdött vagy Te nem vetted észre. Mióta tart ez? Nem volt semmi húzódás, esés, tesóval verekedés, akármi? Ha megnyomogatod, tapintod, nem fáj neki?Biztos, hogy az azonos oldali lába "tökéletes"? Vagy elképzelhetõ egy minimális érintetség ott is? Lehet összefüggésben a hypotóniával, de lehet v.mi lokális dolog is. Létezik olyan, hogy egy végtagra kiterjedõ bénulás vagy gyengeség, bár ritka. Egyéb mozgásokban u.úgy használja a kezét, karját? U.olyan erõs, u.olyan ügyes, mint a másik?
Az én hülyeségem lehet, de én mindig azon a véleményen vagyok, hogy lássa szakember. Ha jól tudom, Németországban éltek, ne haragudj meg érte, de nem vagyok túl jó véleménnyel a német neurológusokról, ortop. orvosokról, gyógytornászokról. Biztos van köztük jó is, nem szabad általánosítani, hiszen nem ismerem mindet, de az a párszáz német gyerek, akivel a munkám során találkoztam, nem tudtak meggyõzni. Szóval, ha jártok itthon, talán érdemesebb hazai szakemberhez vinni, ha úgy döntesz, hogy megmutatod.
Ha válaszolsz a kérdéseimre, megpróbálok pár feladatot összeállítani, ami nem árthat, feltéve, ha kizárható, hogy esetleg v.mi gyulladás okozza, mert akkor nem tesz jót a munka. Írhatsz a mail-címemre, ha gondolod.
rjuli
 
 

Vissza: Gyermekek - betegségek, gondok

Jegyzetfüzet: