Új privát üzeneted érkezett!

Nálam volt hasbakönyöklés, semmifajta érzelmem nem volt akkor ebbõl, csak még napokkal a szülés után is fájt a helye.
Judit
Judit
 


Általában: a "hasbakönyöklésrõl" már korábban sokat beszéltünk, ld. archiv.
Eboni! több lehetõség van:
1. tovább várni, türelmesen.
ha valami miatt nem lehet:
2. vacuumextractio (vákum)
3. fogómûtét (többek megrökönyödésére: ez a kiméletesebb!)
dr.Csákány
 


Kedves Marica!

Én ezen a topikon már többször kifejtettem, hogy az otthonszülésnek azon módja ellen vagyok, amikor a nemzetközileg elfogadott alapelveket nem tartja be az a csapat aki ezt csinálja.
Teljesen elhibázottnak érzem a Szakmai Kollégium hozzáállását. Ha valamit ilyen vadul tiltunk,( amire egyébként keveseknek, de jogos igényük van) akkor csak a szövõdmények számát fogjuk fokozni.
A G.Á. kontra SZ.K. állóháború elég reménytelennek tünik.
Néhányan szívesen segítenénk, de én nem tudom jelenleg a módját.

Fülöp Tamás
dr.Fülöp Tam&aa
 

 
 

GEA,

tudnál pontos számot mondani, hogy Mo-n hány doula tevékenykedik? Milyen sikerrel? Mi alapján döntõdik el hogy kórházi vagy otthoni szüléseknél segédkeznek? Hány man-doula van?
Marica
 


Kedves Marica,
nem nekem szólt a kérdés, da GEA már nagyon régen nem járt itt.
A Magyar(országi) Dúlák Egyesülete (ez a Születésháztól független), pontos számotb õk tudnának mondani, kb. 50-60-an lehetnek, saját becslésem szerint. van egy dúla-oldal is, www.doula.hu , bár a múltkor még kevés adat volt rajta (de rég nem voltam ott, az is igaz).
Én két man-doulát ismerek, ugy tudom nincs több.
Magányos
maganyos
 


Kedves Edóka!

Köszi, megint köszi.
Tényleg kár abba belebeszélni, hagyjuk is.

Kép Kép Kép
Ilon
Ilon
 


Kedves Marica!

Örülök, hogy tájékozódtál Kép (gondolom a szülésed elõtt?), sokan még eddig sen jutnak el. Azt is gondolom, hogy ha csak az infóestig jutottál el, sok minden van, amit még nem tudhatsz... pl. hogy az otthonszülésnél sem úgy van, hogy elkezd vérezni, és erre mindenki a fejéhez kap és nézi, ahogy a kismama elvérzik, mert hiszen a kórházba már úgysem juthatnak be.
Nem. Vannak módszerek, amik a tapastalatok szerint (!)szintén hatásosak, és szintén nem ismerik el a mai kórházi orvosok - nagyrészük legalábbis. Akit ez is érdekel, az eddig is eljut a kérdéseivel - ne érts félre, komolyan nagy szónak tartom, hogy legalább Érdig eljutottál, és valószínûleg évek múlva még közelebb is kerülsz majd a kérdéshez - ez csak egy halk remény, nem minõsítés!

Kép
Ilon
Ilon
 


Kedves Fülöp Tamás!

Megpróbállak tegezni, mert ezen a topikon ez a szokás. Kép

Ha van kedved a korábban feltett kérdéseimre válaszolni, megtehetnéd, bár tényleg csak elméleti síkon érdekel most.

Azt hiszem itt az ideje, hogy újabb információkkal lássam el a társaságot, amelyekre szintén nem "vagytok érettek" - elnézést a kifejezésért, nem rosszindulattal mondom - de csak hogy lássátok, mi minden van még a világon, ami mûködik (!!!) és nem tudtok róla.

Egyszer láttam egy videót arról, hogy van olyan ország, ahol egy bába vízben szülést vezet. Van felkészítés, úszni kell járni, ha jól értettem, de a szüléskor nincs szíhanghallgatás, meg semmi.
Mégis mennek hozzá az anyák.
Ennek a nõnek a harmadik szülését is lehetett látni a videón, amikor éppen bújt kifelé a baba, a nõ belemosolygott a kamerába. A negyedik szülése még ennél is szebb volt, de mára legyen ennyi a megdöbbentésbõl - sajnos már ígyis túlléptem azt a pontot, amikor az "emberek agya ledobja a láncot".
Vér egy csepp sem volt a vízben - ez is érdekes, mert egyértelmûen látszott volna.

Egyszóval nem tudom megérteni a nemzetközileg elfogadott alapelveket (az én agyam itt dobja le a láncot), amiket kórházi szülésekre dolgoztak ki, és amelyekhez olyan orvosok ragaszkodnak, akik nem látnak túl a saját "szakmai tapasztalatukon", keményen elzárkóznak attól a lehetséges feltételezéstõl, hogy esetleg "a Föld nem lapos"! - és ez természetesen nem neked szól. Bár a videót Neked is a figyelmedbe ajánlom, bizonyára többet mondana szakmailag, mint nekem.

További jó munkát kívánok!

Kép
Ilon
Ilon
 


"Ezt otthon megkockáztatni több mint felelõtlenség ennek jogi formája is van..." - dr.Csákány M.György 2002 Február 22 péntek - 08h 38

"...hívtak mentõt, de azt mondták, orvost nem küldenek ki a szüléshez." - Ilon 2002 Február 21 csütörtök - 23h 44

Ha nem térnénk el megint a témától, feltenném a kérdést: ki volt a felelõtlen? Be akartak jutni a kórházba. A sáros úton, az erdõben kellett volna megszülnie, ahol még térerõ sincs?

Ilon
Ilon
 


Ilon!
A kettõ hogy jön össze. Én mirõl beszéltem? arról, hogy ki és hogy küld mentõt?
Vagy arról, hogy szabad e TUDATOSAN olyan veszélyt válallni, mint tervezett otthon szülés császár után.
Ezt hívják tisztességtelen vitatkozásnak.

Más. Azért mert nem látott vért a videon .... Ez olyan butaság volt, mint a másik, hogy az orvosoknak nem tanítják a vérzécsillapítás módszereit. Honnan veszi? Orvosi egyetemet végzett+szülés szakorvos? Egyáltalán honnan veszi a bátorságot, hogy alapvetõ szakmai tudás nélkül életveszélyes tévhiteket terjesszen?
Nem akarok még durvább lenni (ez is elég).
dr.Csákány
 


Kedves Ilion!

Annélkül, hogy bántani akarnálak vizbenszülést videon már nagyon sokszor láttam,valóban lenyûgözõ látvány,bár azokon volt szívhanghallgatás.Bár személyesen nem vettem részt otthonszülésen,de el tudom képzelni hogy zajlik egy szülés úgy hogy semmibe nem avatkozunk bele.
A dolog orvosi része a "válogatás" ki alkalmas és ki nem az otthonszülésre.Ezt az orvosi munkát nem végzi jól GÁ!!!
A másik orvosi munka az esetleg fellépõ szövõmény elhárítása, mely többségében már a kórházban történik sajnos gyakran kissé megkésve.
GÁ mentségére kell felhoznom,hogy rendkivül nehéz úgy dolgozni, hogy mindenki azt lesi mikor hibázok és amit csinálok az is tilos!!!
Teljesen egyetértek Csákány doktorral abban, hogy elõzetes császármetszés után a beteg tudatos veszélyeztetése az otthonszülés.
Több mint két hétig külföldön volta,ezért a kérdéseket nem találtam, ha megirod hol vannak természetesen válaszolok,ha tudok.
Fülöp Tamás
drFülöp Tam&aac
 


Ilon!
Neked csak a nemzetközi alapelveknél dobja le az agyad a láncot? Nem lehetséges, hogy ez már korábban megtörtént csak nem vetted észre?
Névtelen
 


Kedves Fülöp doktor,

csak most merült fel bennem annak kapcsán, hogy "A dolog orvosi része a "válogatás" ki alkalmas és ki nem az otthonszülésre.Ezt az orvosi munkát nem végzi jól GÁ!!!"

Persze megítélni, hogy ki nem alkalmas azok közül, akik végül is otthon kezdenek el szülni, nem vagyok hivatott, de ha jól tudom, a kórházba szállítás 10%, ami azonos a nemzetközi (fejlett világbeli) adatokkal.

Ez azt kellene, hogy jelentse, hogy a magyar otthonszülni óhajtó nõk kevésbé alkalmasak, mint a hasonlóan gondolkodó külföldi társaik... Vagy ha nem ezt, akkor mit? Illetve miért van akkor "nem megfelelõ szûrés" ellenére is csak 10% kórház?

Természetesen én is nagyon örülnék annak, ha GÁ-nak laborral felszerelt rendelõje lenne, ultrahanggal, mindennel. Én nem vagyok a "válogatás" ellen.
Csakhogy.
A rizikólista, amit a tanfolyamon tárgyalunk(nak), minden tényezõt felsorol, amik nem egyenrangúak. Szerepel ott pl. a negyedik, vagy többedik szülés. Evidens (nekem), hogy egy esetleges negyedik gyereket (otthon)szülnöm jóval kisebb rizikóval járna, mint ikreket, vagy császár után másodikat... De a lista alapján már nem lennék otthonszülésre alkalmas?!

Lehetséges lenne-e egy "fontossági sorrendet" felállítani, amiben elõször az otthonszülést kizáró, majd az átlagosnál nagyobb rizikótényezõk állnának, vagy ez a lista szubjektív lenne annyiból, hogy minden szülész másképp állítaná föl? (Pl. van kórház, ahol születhet faros gyerek hüvelyi úton, van, ahol soha, és hasonlók.) Ön mit gondol?

Magányos
maganyos
 


Sziasztok,

én nem érzem magam elég tájékozottnak otthonszülés témában, ezért a saját tapasztalataimról írok. Ehhez tudnotok kell, hogy Mo. legjobb szülészetén szültem, méghozzá eddig 3-szor, és napokon belül szülöm a negyediket. Gondolkoztam azon, hogy Érden szülök, de a MÁV mellett döntöttem, nem véletlenül. A szülésznõm kérdezte, nem akarom-e a negyediket itthon szülni, de határozottan nem akarom, pedig mind a 3 komplikáció mentes (hüvelyi) szülés volt.
1.) Nagyon valószínû, hogy ez is az lesz. De mi a garancia? Kicsi a kockázat, de van, és én nem fogom kockáztatni senkinek az életét.
2.) Az ottani szülõágy messze kényelmesebb, mint az itthoni, mellesleg a vért sem mi takarítjuk. (Elismerem, hogy a legtöbb szülészet ebben az országban közel nem olyan otthonos, mint ez.)
3.) Itthon nincs olyan nagy labda, amin imádok vajúdni (na ez azért túlzás volt, mármint az "imádok vajúdni"...), meg bordásfal sincs,
4.)meg nincs ott a szülésznõm, az orvosom.
5.)És bár valószínûleg sokan azt gondolják, hogy a méhszáj tágulásának vizsgálata felesleges és nem természetes - és ez utóbbi igaz is - , azért én szeretem tudni, hol is tartunk.
Vagyis sokkal jobban érzem magam úgy, hogy ott van melletem két szakember, akiben bízom, és akiket nagyon birok, plusz persze a férjem, és ha bármi van, tudnak segíteni, mint itthon egy olyan szakemberrel, akinek a lehetõségei korlátozva vannak egy esetleges komplikáció esetén. És az, hogy egy szülõszobán vagyok, még soha nem vette el a szülés nagyszerû élményét.
Hangsúlyozom, ezek a saját élményeim, ha mást élek át, talán otthon szültem volna a harmadikat. Így csak hazamentünk a 3 órás babával.

Kedves Ilon,
visszatérve a hasbakönyöklésre: a húgom 4-5 órás vajúdás után kb.1-1,5 órán keresztül próbálta kinyomni a babáját sikertelenül. A dokink kinyomta belõle. Tisztában vagy azzal, milyen következményei lehettek volna annak, ha ezt nem teszi? Még én sem teljesen, esetleg Fülöp vagy Csákány doktor errõl többet tudna írni.

Virág
Virág (fiore)
 


És arról mit gondoltok, hogy esetleg az anyák erõszakossága (márpedig igenis otthon akarom világrahozni a gyermekem) vezethet oda, hogy GÁ viszonylag "rugalmasan" kezeli a szelekcióját? Egyébként beszélgettem egy otthonszülésre készülõ anyukával második baba, elsõt császárral szülte kh-ban. Kérdezgettem hegvastagságról, méhrepedésrõl- és neki fogalma sem volt ezekrõl. Azt állitotta hogy õ ilyet - hegvastagság mérése- nem is hallott, és hogy GÁ teljesen természetesnek vette szándékát, egy percig nem próbálta a lehetséges többletrizikók miatt esetleg lebeszélni. Szerintem az nem mentség, hogy GÁ-éknak minden nõ óhaját teljesiteni kell, hiszen akkor vét szakmai esküje ellen, ha elutasitja az ellátást- kockáztatva esetleg azt, hogy a nõ szaksegitség nélkül, de mégis otthon szül. Tényleg nem tudom elhinni, hogy szakmai érvekre hivatkozva nem lehet vkit elutasitani. Persze azt mondják a felkészitõ tanfolyáson minden lehetséges rizikóról szó esik. Most õszintén: azért valahol nem merész dolog hogy egy inteligens, felkészült nõ, akit megfelelõen tájékoztatnak a lehetséges rizikóról, mégis az otthonszülés mellett dönt megelõzõ császármetszés után? Otthonszültek! Tudtok olyan anyukáról, akit GÁ elutasitott? Indok?

Marica
Marica
 


Kedves Virág,

Azt írod, a MÁV Magyarország legjobb szülészete. Ez nagyon szubjektív, hiszen te még nem szültél máshol soha. Sajnos igaz, hogy az egyik legjobban felszerelt. Szerintem minden kórháznak legalább olyan szintûnek kéne lennie, és legalább olyan nyitottnak, ami a természetes szülést illeti. Nem így van. Aki vidéken szül pl. esélye sincs, hogy egy ilyen intézménybe kerül.
Ha te a kórházi szülést érzed biztonságosnak, számodra tökéletesnek, miért gondolkoztál azon, hogy Érden/otthon szülj? Én úgy gondolom, hogy a hozzád hasonló kismamákban nem is szabadna, hogy ez felmerüljön. (ld. Regina)
A negyedik babádat is biztosan komplikációmentesen világra hozod, ha ugyanoda mész vissza, ahol eddig mindennel elégedett voltál.
A lista, amit felsoroltál, különben nagyon bájos, látszik, hogy nem vagy valami tájékozott (bocs, nem bántásból mondom). Miért gondolod pl, hogy otthon nem nézik, hogy hol tart a méhszáj tágulása. A háborítatlanságot azért nem úgy kell elképzelni, hogy a nõ teljesen egyedül, magára hagyva, minden segítség nélkül szül.
MIndezek mellett nagyon irigyellek, mert számodra a szülés nagyszerû élmény, hazamehettél egy három órás egészséges babával, és mert négy szép gyereked van! Nagyon boldog anyuka lehetsz!
Mia
mia
 
 


Kedves Virag, en csak ismetelgetem magam, de sajnos muszaj. Nem az a gond hogy barki is TEGED otthonszulesre akarna kenyszeriteni. Az a gond hogy ma hivatalosan, bar joga van hozza mindenkinek, mivel az egyetlen ezzel foglalkozo doktornot is eltiltottak, senki sem szulhet otthon. Elvileg ma sokan nem elhetnek azzal a jogukkal hogy otthon szuljenek. A gyakorlat gondolom mas.

Az otthoni agy kenyelmessege a korhazihoz kepest relativ :-)

A labda egy parezer forintos koltseg, mi anyukamnak vettunk Karacsonyra eppen mert a gyogytornasza azon tornaztatta es otthon is folytatni szerette volna.

De ezek tenyleg kis dolgok, a lenyeg hogy vagy mindenki elmegy a MAV-ba (szerinted megoldas lenne :-) ), vagy sokaknak a szules nem olyan szep elmeny mint neked. Es ami meg csodas a dologban hogy a leglepukkantabb korhazakban szult nok is meselnek csodas elmeny szulesekrol es a MAV-ban sem mindenki elegedett. A valasztas joga ami hianyzik.
idike
 


Kedves Mia,

azért nem vagyok tájékozatlan, bár tényleg nem merültem el a témában. Ami a MÁV-ot illeti, nem szerintem a legjobb, (nem is írhatnám ezt a saját tapasztalataim alapján), hanem a Születéskalauz szerint, ami sok-sok ezer anyuka véleményét foglalja össze arról, hogy milyen volt abban a kh-ban szülni, ahol szült. (Egyébként még nincs 4 gyerekem, csak majdnem. Istenem, kicsit be vagyok tojva...)

Kedves idike,

nem tudom, miért gondolod, hogy én azt gondolom, hogy engem bárki otthonszülésre akarna kényszeríteni. Nem érzem. A problémát is teljes mértékben felfogom. Egyértelmû, hogy ki ezért, ki azért otthon akar szülni. És azt is értem, hogy ez miért nem bingó Mo-on. Szerintem csakis úgy lehetne legálissá tenni, ha ehhez megfelelõ szabályrendszer lenne bevezetve (pl. ki alkalmas az otthonszülésre, ki nem), ha eléggé közel volna komplikáció esetén egy kórház - és ez többekközt Érdre tudtommal nem igaz - , és még sok egyéb. Különben szerintem teljesen igazad van. A szülés milyensége nem feltétlenül a kórház felszereltségétõl függ. Sõt, szerintem az orvos és a szülésznõk milyensége az, ami a legfontosabb. Egy vidéki lepusztult lyukban is lehet csodálatos a szülés, vagy éppen egy árokparton, és a MÁV-ban is vannak bunkók és barbárok. De azért nem véletlen, hogy a MÁV Mo. elsõ Bababarát kh-a, itt voltak elõször papás szülések, stb. Ez az osztályvezetõ-fõorvoson múlik elsõsorban szerintem. (Aztán persze lehet, hogy rámtámad emiatt a két doki...) És ahol az osztvez. nyitott, ott a többi orvos is nyitott lesz - vagy elmegy. Szerintem. Persze lehet, hogy tévedek.
Jó pár nõt ismerek, olyanokat is, akik nem voltak elégedettek azzal az intézménnyel, ahol az elsõ babájukat szülték, mégis ott szülték a másodikat is. Nem mindig a választás joga hiányzik. Bárki választhatja azt, hogy pl. a MÁV-ban szül, vagy bárhol máshol, ami jóhírû, de nem teszik. És ennek sok oka van. A joguk és a lehetõségük is megvan, de nem élnek vele.

Virág
Virág (fiore)
 


Virág, szerinted egy eldugott határmenti faluban élõ nõnek mennyi választási lehetõsége van a kórházat illetõen? Nem sok. Persze elvileg szülhetne a Mávban. Csakhogy nem biztos hogy van pénze, lehetõsége arra, hogy 9 hónap alatt feljárjon a vizsgálatokra- az utolsó idõben a 2nsponkénti ctg-re, vagy megfizethet addig egy albérletet, magának és párjának, arról nem beszélve hogy nem kevés anyagi vonzata lehet a kiengedés utáni hazajutásnak. (benzinktg.) Ennyire nem egyszerû a helyzet.
Marica
Marica
 


Kedves Magányos!

Az Ön által említett 10 % az otthon elkezdett, de kórházban befejezett szülések aránya. Amit én mondok azok egy része olyan ami az elsõ alkalommal ,illetve a terhesség alatt kiderül (elõzetses császsármetszés,késõi elõször szülõ stb.)
Azt nem szabad elfelejeteni, hogy "nem támogató" környezetben,egy "új" módszert alkalmaznak, amikor a válogatásnak a lehetõ legszigorubbnak kéne lennie,pont azért hogy elfogadható legyen.
Talán sok-sok év múlva lesz olyan otthonszülést vezetõ aki szigorubban és olyan aki lazábban" szelektál" !?

Üdv Fülöp Tamás

A
dr.Fülöp Tam&aa
 


Kedves Csákány M. György!

Úgy látszik, már megint csúnyán elbeszélünk egymás mellett. Nem propagálom a császár utáni otthonszülést.

Az említett eset teljesen spontán volt, véletlen, vidéken.

Nem állítottam, hogy nem tanítják az orvosin a vérzéscsillapítást, de vannak olyan módszerek, amit nem tanítanak. És amint már korábban megjegyezte: nem érdeklik az újdonságok, mert magának szülésrõl nem lehet újat mondani.
Tõlem nem is fog hallani, mert én nem vagyok a szakma szakértõje, de ez számomra elképesztõ, hogy egy ember hogyan tud elzárkózni a "más" módszerek elõl, ha az a szakmájába vág.
Én sem szeretnék durvább lenni, bár a stílusa...

Kép
Ilon
Ilon
 


Kedves Névtelen 2002 Február 24 vasárnap - 15h 06!

Az ötlet nem rossz, még az is lehet, hogy igazad van - ??? Kép Kép
Kár, hogy errõl kicsit nehezen tudunk így - névtelenül - vitatkozni.

Kép
Ilon
Ilon
 


Kedves Virág!

Itt megint a szokásos probléma van: az otthonszülés NEM "kórházi szülés csak otthon".
Egészen más. A testvéred esetéhez csak kérdezem: fekve vajúdott-e? (Megint nem állítom, hogy ha függõlegesen lett volna, nem alakulhat így, meg azt sem, hogy kizárólag fizikai okai lehettek a dolognak...)

Én is szeretnék gratulálni a babáidhoz meg a szülésélményeidhez! Kép
(Azt hiszem az ember mindig kicsit be van tojva ilyenkor... Kép )

Ilon
Kép
Ilon
 


Kedves Fülöp Tamás!

A kérdéseimet utólag magam is túlzott lelkesedésnek tekintem, de azért eljátszhatnánk a gondolattal, ami a módszereket és a lehetõségeket illeti. A kérdések 2002 Február 01 péntek - 23h 21 -nél vannak, (de rögtön hozzáteszem: ezek tényleg nem a "komplikáció utáni beszállítás" kérdései, ahogy Edókának is feltûnt.)

A rizikófaktorok megállapítása fontos, meg is van, de ha kötelezõ, akkor megint ott tartunk, ahol most, nem?
Mi van, ha 3 vagy 4 komplikációmentes otthonszülés (vagy kórházi) után a következõt is a szokásos módszerrel (vagy éppen újítva) otthon akarnám szülni?
Vagy a faros esetek, amik szintén nem okoznak problémát, ha : és itt jön, amirõl kórházi orvos nem nagyon tudhat, mert pl. nem engedik a spontán légzést, ami nem csak automatikus fájdalomcsillapító hatású (az ellazulás miatt), hanem a babának is jó. Persze nem szakmai tanácsokat akarok adni, de azt látom, hogy bizonyos kérdésekre azért nem kapok választ, mert az orvos még csak nem is hallott olyasmirõl. (Ez az, amit Érden nem tapasztaltam, ott a válaszok ésszerûek és logikusak voltak.)

A vértelen szüléshez meg csak annyit, hogy nagyon örülök, hogy láttál már olyat, de szerintem a mai átlagos esetekhez képest megdöbbentõ.

Kép
Ilon
Ilon
 


Kedves Fulop dr,

Ma az sem szulhet otthon aki semmilyen rizikofaktorral nem rendelkezik. Azt pedig az ellenzoktol allandoan hallani hogy BARKINEL es BARMIKOR tortenhet elore nem lathato esemeny amit CSAK korhazban es AZONNAL lehet megoldani. Aki az otthonszulest ellenzi annak ez az erv mindig keznel van.
Hiszen igaz is, elore nem lathato esemenyek elore nem lathato modon tortennek. Korhazban is meg otthon is.
idike
 


Kedves Marica,

nem tudom eldönteni, hogy tényleg nem értesz-e vagy csak provokálsz... Én nem arról beszélek, amirõl Te, és nem is fogom megmagyarázni, mert egyértelmû.

Virág
Virág (fiore)
 


Kedves Ilon,

a húgom állva vajúdott. Valószínûleg óriási volt a feje a babájának. Persze az is lehet, amint írtad, hogy nem csak fizikai okai lehettek. Ki tudja?
Egyébként meg köszönöm a gratulációkat. (Nem tudom, mennyire szolgálok rájuk, mindenesetre jól esnek.)

Más. Egyszer el fogom végezni a doulaképzést, bár valószínûleg csak legális körülmények között fogok dolgozni, de maga a doulaság nagyon vonz.

A végére annyit, hogy a szülésélményemet, legalábbis az utolsót annak köszönhetem, hogy agykontrollal hónapokig készültem rá.

Virág
Virág (fiore)
 


Kedves Marica,

bocsi az elõzõ hangnemért, nem akartalak megbántani.

Virág
Virág (fiore)
 


Sziasztok!

Marica írásából idézek: "Egyébként beszélgettem egy otthonszülésre készül?
anyukával második baba, els?t császárral szülte kh-ban. Kérdezgettem hegvastagságról, méhrepedésr?l- és neki fogalma
sem volt ezekr?l. Azt állitotta hogy ? ilyet - hegvastagság mérése- nem is hallott, és hogy GÁ teljesen természetesnek
vette szándékát, egy percig nem próbálta a lehetséges többletrizikók miatt esetleg lebeszélni. "
Azért ha ez igaz, akkor elég durva. Mert könnyen mondjuk, hogy jó ez engem nem érint, én nem császárral szültem. De ki tudja, hány más olyan probléma van, amire én nem is gondolok, de a szakembernek kéne. Hogy lehet így megbízni bennük?

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Ilon!
Mivel igyekszem pontosan olvasni, ez hozzátartozik a szakmámhoz, mert különben nem tudnám továbbképezni magam, nem érzem, ugy, hogy elbeszéltem a kérdés mellett, ezért idemásolom:
"az otthonszülésnél sem úgy van, hogy elkezd vérezni, és erre mindenki a fejéhez kap és nézi, ahogy a kismama elvérzik, mert hiszen a kórházba már úgysem juthatnak be.
Nem. Vannak módszerek, amik a tapastalatok szerint (!)szintén hatásosak, és szintén nem ismerik el a mai kórházi orvosok."
Azaz nem ismerik el, gondolom ezért nem tanítják, és nem is tudják használni. Én ez így értem. Még rosszabb lenne, ha azt gondolnám, hogy szándékosan használnak rossz vérzéscsillapító módszert.

A másik: esetleirása, és a hozzá füzött vélemény azt sugallja számomra, hogy ha X simán szülhetett császár után akkor ez nem is olyan veszélyes. Megint, saját értelmezésem szerint ez a veszély lebecsülése, azaz propagálás ("Nem is olyan veszélyes az, nyugodtan vállalhatod!")
"az öntelt."

Ildike! Idézem:
Hiszen igaz is, elore nem lathato esemenyek elore nem lathato modon tortennek. Korhazban is meg otthon is."
Így igaz. De a kórházban van 20 perc elõny az elhárításra, és ez a 20 perc életeket menthet. Ez az érv azért van kéznél, mert igaz.

Pocok!
Azóta 40 év telt el. A 60-as években az otthoni szülés aránya még több százalék volt, nem volt telefon, ut, mentõ annyi mint most. Az a szülés nem tervezett otthon szülés volt, tehát a segitségnyujtás kötelezõ volt a bába (vagy lett volna egy orvos (pl. körzeti orvos) részérõl. A spontán otthoni szülésnél ma is ez a helyzet! Az orvosnak mindig, mindenütt, munkaidején kivül is ségitségnyujtási kötelezettsége van. Így élesztettem a csopaki strandon egy nõt, és a egy szállodában egy bányászt...(mindkettõ él)
dr.Csákány
 


Kedves Fülöp doktor,

Ön azt írja,
Azt nem szabad elfelejeteni, hogy "nem támogató" környezetben,egy "új" módszert alkalmaznak, amikor a válogatásnak a lehetõ legszigorubbnak kéne lennie,pont azért hogy elfogadható legyen.
Nagyon csúnya leszek, pedig tényleg nem kötekedni akarok. Inkább szomorúan veszem tudomásul, hogy Önnek lesz igaza, PEDIG.
Miért is kellene szigorúbban szelektálni? Hogy valótlan adatokkal elfogadtassunk valamit, ami aztán soha nem lesz olyan? Mondja G.Á. azt, hogy "bocs, 10 év múlva majd elvállallak, de most a statisztikára utazom, és te ezt veszélyeztetnéd"? Miért nem kísérheti Ági, vagy bárki, ugyanazokat a szüléseket, amiket akkor kísérne, ha szabad lenne neki? Kit csapunk be, ha most elutasítunk anyákat, akik az általános elfogadtatás elõtt nem, de utána majd szülhetnének otthon?
Geréb Ágnes, amióta ismerem, rossz politikus, valószínû azelõtt is az volt. Meggyõzõdésem, hogy ez a felfüggesztés is emiatt van, és nem speciel a nyíregyházi eset, vagy a kislány miatt. Ha úgy tudná intézni az ügyeit, mint mondjuk Bálint doktor (hál' istennek!) a vízbenszülését, máshol tartanánk.
De vannak emberek, és Geréb Ágnes ilyen, akik politikai okokból nem képesek változtatni a gyakorlatukon, az elveiken, akkor sem, ha elõnyükre vál(hat)na. Nem akartam "fennkölt" lenni, bocs.
Magányos
maganyos
 


Az a bizonyos 20 perc. A kórházban a császármetszéshez össze kell röffenteni a mûtéti teamet. Van ahol nincs 24 órában rendelkezésre álló altatóorvos, õt úgy kell behívni. Ha az anya éjszaka vajúdik, és császár mellett döntenek egy lepukkadt kis kórházban, akkor igenis ott is kell várni addig amíg az altatóorvos bejön. Vagy nem???????? Mi van, ha itt olyan eset történik ami azonnali bevatkozást igényel, de nincs pl. altatóorvos? Virág semmi gond, nem lehet azonos a véleményünk.
Névtelen
 


Bocs, Marica voltam. Ld. elõzõ.
Marica
 


Sziasztok!

Én csak annyit szeretnék leirni, hogy egy abortusz után (kb. 13 évvel) problémamentesen és nagyon gyorsan szültem, KÓRHÁZBAN. Az orvosom nem könyökölt belém, az 5. tolófájásra született meg a lányom és nem fájt a gátsebem varrása sem.
És igenis a kórházban éreztem biztonságban magamat és soha eszembe sem jutott, hogy otthon szüljek, pedig igen sokat olvastam az otthonszülésrõl.
És végig emberségesen bántak velem, pedig hajnali 4 és 5 között szültem és a férjemet is emberszámba vették, nem azt éreztették veke, hogy Õ itt egy lábatlankodó valaki, hanem mondták neki, hogy mit csináljon, hogy nekem jobb legyen. Már amennyire segédkeznie kellett, mert a baba tényleg nagyon gyors volt és ez a mai napig látszik rajta. Nyugodt kiegyensúlyozott gyerek, 4 hónapos és 2 hetes kora óta átalussza az éjszakát.
És a következõ gyermekemet is kórházban szeretném szülni, méghozzá a Kútvölgyiben, mert ott szültem. Igaz, hogy a szülõszobában nem IKEA bútor van, nincs bordásfal, )ha jól emlékszem) és nincs medence sem, de van labda, ami nekem nagyon kényelmes volt az alatt a 20 perc alatt, amig szükségem volt rá. És a szülésznõ készségesen felhajtotta a szülõágyat, hogy félig ülõ helyzetben lehessek, mikor én azt kértem. És az orvosom és a szülésznõm kisért ki a megfigyelés után a kórterembe, ahová a saját lábamon mentem, mert nem hagytam el magamat (tudom, hogy van, aki nagyon kifárad), hanem látni akartam a gyermekemet minél elõbb, akit megszületése után inkubátorba tettek másfél órára, hogy felmelegedjen. Elõtte természetesen velünk volt egy rövid ideig, illetve közvetlenül a megszületése után a hasamon pihente ki azt a rövid küzdelmet, amit átélt.

Nekem a szülés tehát kórházban is óriási élmény volt, valószinüleg sokkal görcsösebb lettem volna egy olyan helyen, ahol tudtam volna, hogyha komplikáció van, akkor meg kell várni a mentõt és még oda is kell érni a kórházba és az alatt az idõ alatt baj is történhet.

Ezért értek maximálisan egyet orvosommal, aki korábban azt hiszem, éppen ebben a topicban javasolta azt, hogy inkább a kórházi körülményeket kellene minél otthonosabbá tenni. Nem pont igy fogalmazott, de azt hiszem, a lényeg ez volt. Szerintem inkább ezért kellene küzdeni, nem az otthonszülés legálissá tételéért, mert igaz, hogy az én nagyanyám is otthon szült valaha, de azt hiszem, az akkori statisztikák a szülés, születés utáni anya és csecsemõhalálozásról sokkal rosszabbak voltak.
Névtelen
 


Bravó Névtelen,

Most aztán feltaláltad a spanyolviaszt!! Neked nagy élmény volt, ergo mindenkinek legyen az!
Elõször olvasd végig a topicot, aztán szólj hozzá!

Mia
mia
 
 


Nem tudom, Mia, hogy te mit képzelsz magadról? Nem hiszem, hogy Névtelen bántó szándékkel írta, amit írt. Neketek csak egy bajotok van: aki nem követi lihegve, kezét-lábát törve a ti elgondolásaitokat, mert kétségei vannak, az nem lehet normális.
Névtelen
 


Nem kellett volna Mia-t így leteremteni. Pont 1.névtelen követeli, hogy mindenki kövesse lihegve, stb. az Õ elgondolását, amikor azt írja, hogy a kórházat tegyük otthonosabbá és ne is küzdjünk az otthonszülés legalizálásáért.
És erre mondta Mia, hogy olvassa végig a topicot, hiszen itt már rég nem a MINEK?, hanem a HOGYAN? a téma.


Magányos
Maganyos
 


Apropó inkubátor.
Doktor urak! Egy gyors, sima szülés után, ahol a baba jól volt, hiszen volt az anya hasán és a családdal is egy kicsit, minek tették inkubátorba MELEGEDNI? Rosszmájúbb perceimben beugranak a TB-pontok...
Maganyos
 


Sziasztok!
Elõször néztem be ebbe a topicba, és tulajdonképpen azért írok, mert lenne 2 kérdésem, amit talán meg tud valamelyikõtök válaszolni.
A történethez tartozik, hogy nekem már van 2 gyermekem, akiket kórházban szültem. Nem volt semmiféle hasba könyöklés meg ilyesmi, de voltak olyan beavatkozások, amik nem biztos, hogy nélkülözhetetlenek voltak, elõzetes tájékoztatást nem kaptam és a véleményemet sem kérdezték meg róla. Pl. odajött a dokim kezében egy injekcióval, közölte, hogy ez most egy lazító injekció, és már döfte is. Ekkor 3 ujjnyi volt a méhszáj, és éjszaka volt, úgyhogy elment lepihenni, majd valószínûleg az injekció hatására úgy felgyorsultak az események, hogy kb. 3 perc múlva a szülésznõ rémülten telefonált, hogy jöjjön a doktorúr, mert szülünk. A doki azt mondta, hogy ilyen gyorsvonatszerû sebességet még õ sem nagyon látott, kb 15 perc múlva megvolt a lányom, bár beszorult a szülõcsatornába, mivel elõször vissza kellett tartani, hogy odaérjen a doki, aztán meg nem akart jönni a következõ fájás. Ettõl aztán úgy bevérzett az egész feje, hogy 1 hónapig tiszta kék volt a bõre, a szemei meg vörösek.
Ez például egy olyan momentum, ami miatt elgondolkodom azon, hogy 3. babámmal talán más módot, helyet kellene választanom a szülésre. Az otthonszülésben megrémítt az, hogy félek, szükség esetén nem lenne elég közel a kórház. Hogyan élem le a hátralevõ életemet, ha esetleg az én felelõtlenségem miatt hal meg a gyermekem. És ha velem történik valami visszavonhatatlan, a családom, a két, esetleg három gyermekem mit kezd nélkülem. Ezek az aggályaim, és nem véletlenül. Elsõ gyermekem születésekor volt egy komplikáció, ami nem volt elõre látható. Kisfiam úgy bújt ki, hogy a fejével egyszerre jött ki az egyik keze, karja. Ezzel végigszántotta a a hühelyem falát, úgyhogy az hosszanti irányban végig berepedt + a méhszáj is berepedt + voltak még kisebb-nagyobb más sérülések a hüvelyen. Ezt mind õssze kellett varrni, a varrás kb 1,5 órán át tartott. Ezalatt folyamatosan véreztem, úgyhogy végül majdnem vért kellett adniuk, 2 napig nem tudtam felülni sem az ágyamban, mivel attól is az ájulás kerülgetett.
Ennek ellenére vonz az otthon szülésben az, hogy nem kellene elszakadnom 5 napra a családomtól, a kisbaba egybõl a testvérei között lehetne, ismerkedhetnének egymással, szerethetnék egymást, nem csak a napi 1 órás látogatás ideje alatt lehetnénk egy család, hanem a nap 24 órájában. Természetesen mindez az édesapjára is vonatkozik.
A 2 kérdésem tehát:
1., Tud-e valaki olyan helyet, ahol kórházi felszereltség és szakembergárda van, de pl. az egész család beköltözhet arra a 4-5 napra, vagy ha nincs semmi gond, akkor pár óra múlva haza lehet menni?
2., Ez inkább orvosi kérdés, de látom, hogy a topicnak vannak saját orvosai, úgyhogy tõlük kérdezném. Ha a fent leírt komplikáció (belsõ repedések) egy otthonszülésnél történnek, össze tudják-e azokat otthoni körülmények között varrni, illetve van-e idõ a kórházba szállításra.

Ha tudtok válaszolni, elõre is köszönöm!

Sziasztok,
Barba
Névtelen
 


Csak tudod, kedves Magányos, amíg a névtelen leírta a véleményét, minden rosszindulat nélkül, addig Mia hozzászólásából csak úgy dõlt...
Másrészt nekem csak az tûnt fel, hogyha az otthonszülés pártiak olvassák a kórházi szülések történetét, minden dolgon fennakadnak, míg ha a kórházi szülés pártiak kifogásolnak valamit, az számotokra belegázolás a ti "tökéletesanya" lelkivilágotokba.
Névtelen
 


Kedves 2. Névtelen,

Én azt képzelem magamról, hogy azok után, amiket átéltem, semmi vesztenivalóm nincs, így még a nevemet is bátran felvállalom. Nekem sajnos nem csak az a bajom, hogy nem követik lihegve az én elgondolásaimat.
Apropos, névtelen, mik is az én elgondolásaim? Illetve miért beszélsz rólam többes számban?
Egyszerû úgy elgondolni a dolgot, hogy van két lövészárok, egyikben a kórházi dolgozók, ill. a kórházban szülõk, a másikban pedig az a pár otthonszülõ, akik kevesen vannak, de annál veszélyesebbek, hiszen "fanatizálva vannak", majdnem olyanok, mint Bin Laden emberei. Aztán ezek bombázzák egymást, és szarnak elmenni a békéltetõ tárgyalásokra.
A valóság ennél sokkal összetettebb. És hidd el, hogy aki nem ilyen klisékben gondolkodik, csak azjut közelebb a megoldáshoz.

Mia
mia
 
 


Kedves 3. Névtelen,

Mit is kifogásolt 1. Névtelen az otthonszüléssel kapcsolatban. Azt hiszem, semmit. Õ javaslatot tett arra, hogy hogyan kéne megoldani a helyzetet: (az orvosa véleménye alapján) ne az otthonszüléseket legalizáljuk, tegyük inkább otthonossá a kórházat. Kb. százezerszer írták már le, még orvosok is, hogy ez a kérdésfeltevés így miért nem helyes. Én, lehet kicsit idegesen, arra akartam célozni, hogy ha végigolvasta volna Névtelen1 ezt az, elismerem, hosszú vitát, nem javasolt volna ilyesmit.
Ideges attól lettem, lehet, hogy a saját csodálatos kórházi szülésélményét próbálta mindenkire rávetíteni (neki szuper volt, tehát mindenkinek csak az lehet), és ez barátok között is szûklátókörûség.
Jó lenne, ha "tökéletesédesanya" lelkivilágom lenne, de sajnos, részben szülésélményeimnek köszönhetõen, erre remény sincs. (Bár ez Csákányi doki szerint nem probléma.)
A többes számot továbbra sem értem.
Légyszi írd alá a válaszodat, ha reagálni akarsz, mert nem fogon tudni, hogy a Névtelen tömegbõl ki szólít.
Mia
mia
 
 


Kedves Csakany dr, mar megint az a mitikus 20 perc! Marica mar valaszolt, de en is leirtam korabban hogy az a 20 perc az pont annyi ha a mutosteamet ugy hivjak ossze hogy az anya+magzat meg a mentoben utaznak mintha a korhazban szerencsetlenkednek korulotte es biztatjak hogy mindjart. Annak az ejjel riasztott altatoorvosnak mindegy hogy amig beer a korhazba addig az anya a korhazban var ra vagy mentoben erkezik o is! De most kerem ne amatorozzon le mert ezt nekem orvos, szuleszorvos mondta. Mikozben en Olaszorszagban vartam a babamat, veletlenul a legjobb baratunk volt szuleszorvos, aki a korabbi munkahelyen otthonszulos teamet szervezett, annyira szerette a szuleseket! Szerencsere ilyen is van! meg orvosban is :-). Aztan a kis korhazat bezartak es a nagyban annyi lett a munkaja hogy erre mar nem maradt ideje. De o boldog volt ha "szulhetett", igaz ugyeleti idoben mert senki nem igenyelte a maszek segitseget, ott ez nincs. Es picit haragudott mert egy masik korhazat valasztottam tobbek kozott azert mert naluk MINDEN ujszulottet inkubatorba tesznek 2 orara.

idike (nem ildike pliiz :-) )
idike
 


Maganyos, rajottem az inkubator dolog lenyegere! Inkubatoruk van, takarojuk nincs! :-)

Egyebkent az elso CTG-t nekem a fent emlitett doki a fent emlitett korhazban vegezte el es a gep a szuloszobak mellett volt. A folyoson athaladva egy sotet szobaban egy nagyon szomoru par volt, az asszony az agyon fekudt, az ablak fele fordulva sirdogalt, a parja az ajtohoz kozel probalta vigasztalni, a masik szobaban pedig a majd 4 kilos, 10-es apgaru gyerek uvoltott puceron az inkubatorban. Kerdeztem hogy gond van-e es azert sir, de nem volt semmi gond, par oras gyors es nem tul nehez szules utan voltak. A gyerek szinten melegedni volt es megfigyeltek az anya is megfigyeles alatt volt, ugymond. Nekem ez a kep annyira szomoru volt hogy nem sokkal ezutan dontottem el, ide biztosan nem jovok. A baratunk szerint a csecsemos foorvos meg a szulok felugyeleti jogat is szuneteltetne arra a bent toltott par napra :-). Na nekem ez nem kellett. Pedig a szulesemnel "megbizhattam" volna maximalisan az orvosban.

Ismetlem en nem otthon szultem. De szulhettem volna. Nem a halapenz elvesztesetol rettego Kamara donti ott el hogy szabad-e vagy sem. Vannak fuggetlen es korhazban is dolgozo babak illetve orvosok akik kisernek otthonszulest.
A valasztas az enyem volt.

idike
idike
 


Barba, azt hogy bekoltozhetsz-e csaladostul egy korhazba nem tudom, de sok helyen van kulonszoba es hogy ott mit lehet annak nezz utana. Az viszont biztos hogy pl. az Istvanban hazaengednek akar azonnal, persze ala kell irni, de legalabb nem gyerekgyilkosoznak le ha ez a szandekod.
idike
 


Barba ha tele van pénzzel akkor megpróbálhatja Telkit. Oda még kinti orvost is vihetsz- szerzõdnek vele, és nem kell a benti orvosokkal szülnöd.

Idike-honnan tudod hogy a gyerek 10-es apgaru, 4 kg-os volt? Ez megint kicsit egyoldalú beállítása a dolgoknak nem?


Mia,
"Ideges attól lettem, lehet, hogy a saját csodálatos kórházi szülésélményét próbálta mindenkire rávetíteni (neki szuper volt, tehát mindenkinek csak az lehet), és ez barátok között is szûklátókörûség."
"Neked nagy élmény volt, ergo mindenkinek legyen az?"


Én inkább azt tapasztaltam, hogy némelyek az otthonszülés élményét próbálják igy misztifikálni. Senkit nem akarok megbántani, ne haragudjatok, de elég pl. Noll Andrea értékitéletét kiolvasni soraiból a weblapján- aki már kórházi gyakorló orvosként irt egy könyvet- az már mindjárt szemét fércmû. Vagy elég Duló Ildikó szakdologzatát elolvasni- ott is minden ami jó, csodálatos=otthonszülés, "szuperlativusz" ahogy õ mondaná, és minden ami kórházi az meg negativ. Ilon is elõszeretettel szokott ebben a szemléletben nyilatkozni. Nem ez a gond, hanem az hogy elvárja: mások meghallgassák, megértsék, elfogadják, de mikor neki kellene ezt tenni akkor képtelen erre.

Névtelen1 egyébként nem csodálom hogy nem nyalta át mind a közel 1000 hozzászólást (na ez túlzás..) de ezért gondolom senki újnak nem kellene nekiugorni, hiszen evidens hogy egyes témák/ érvek újra meg újra felmerülnek. Amennyiben ez mégis zavaró lehet másnak, az adja meg az újonnan jövõnek a pontos dátumozású hozzászólást, hogy megtalálhassa. (Mert azt nem gondolhatjátok komolyan hogy ennyi hozzászólást elolvas majd.)

Bocsánat a közbeszólásért.
Névtelen
 


Ma egy nagyon rosszindulatú kérdésem lenne a dr-jainkhoz. Szóval, adva van egy kórház, amely lepukkadt, nagyon kevés a pénze, és semmilyen extrákkal nem rendelkezik. A kórházban 29%-os a császármetszések aránya. Lehet-e ok-okozati összefüggés a 2 tény között? A kórházak a szülések után kapott pénzt mire forditják? Az OEP-tõl kapott pénz annyi, mint amennyibe a szülés technikai lebonyolitása került? Magyarán: lehet-e nyerészkedni? Vagy-pl. hamisithatják-e a szüléslapot azért hogy több pénzhez jussanak? (rögzitett, de meg nem történt beavatkozásokkal?)
Ez a 29% nagyon magas. (laikusként igy gondolom). Ha a febti állitások badarságok- akkor mivel lehetne indokolni ezt a magas arányt? Elképzelhetõ hogy szakmailag lehet megkérdõjelezni a kórház tevékenységét? (Értsd- félelem a komplikációtól- annak kezelésétõl) ezért inkább a biztos császár?
Várom válaszotokat:
Marica
Marica
 


Kedves Barba,

a családodat nem költöztetheted be, de hazamehetsz a MÁV-ból is, én a 2-3 órás babámmal hazamentem a 3. szülés után, és nagyon jól döntöttem, hasonló dolgok aggasztottak, mint Téged, meg kell, hogy mondjam, fantasztikus volt otthon lenni. Nekem, a férjemnek és a gyerekeknek egyaránt. És a negyedik után is hazamegyek, ha mindkettõnkkel minden rendben lesz. A szakembergárda is nagyon jó. Ha érdekel, megadom az orvosom nevét, telefonját e-mailben. ( bajoek@nextramail.hu ) Csak írj ide egy levelet.

Virág
Virág (fiore)
 


Marica! Jobb lenn konkrétum: melyis ez a lepukkadt intézet. Mert például egy klinika, vagy pl mi is, produkáljuk ez az arányt, nem azért mert csalunk a pénzért, hanem mert a szülések 25-40%-a valamilyen pathologia (beteg szülés).
Egyébként nem érdemes "OEP pénzért" császármetszést csinálni, mert a beavatkozás többe kerül mint, amennyit az OEP fizet....

Ildike!
Nem irom, hogy amatõr.
Amit a 20 percrõl ir akkor lenne igaz, ha a mûtõ egy külsõ telefonra gondolkodás nélkül azonnal összeugrana és a kismamát azonnal a mûtõbe tólnák be és operálni kezdenék. Ekkor bizalom sehol sincs egy külsõ telefonra ... (ezt még vitathatjuk)
Más. Jól szervezett helyen nem kell 20 perc. Én is csináltam már életemben legalább tucatszor azonnali császármetszést 5-8 percen belül kinnt volt a gyerek.... A különbség még igy is van 10-15 perc.
Dr.Csákány
 


Kedves Névtelen 2, köszi a támogatást!

Kedves Mia!
Nem akartam senkire rávetiteni az én élményeimet, tudom, hogy nincs két egyforma szülés.

Nem vagyok szûklátókörû, csak szeretem a biztonságot.

Szerintem egy otthonszüléssel a gyerek és a mama élete nincs akkora biztonságban, mint egy kórházban, tudom, hogy vannak orvosi mûhibák.

Kiváncsi lennék az otthonszülések statisztikáira, minden esetben idõben jutott-e a mama és a baba orvosi segitséghez, ha szükség volt rá?

Sajnos hosszabb volt a hozzászólásom, de elszállt, ezért csak röviden reagálok. Ha a mostani kérdésemrõl is volt már szó, akkor bocs, de nincs idõm az elejétõl elolvasni a topicot.

Névtelen 1.
Névtelen
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet:

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?