Új privát üzeneted érkezett!

Ilon,
nagyon csodálkoztam, hogy ezt írtad,
"Ami pedig azt illeti, hogy más orvosok is mehetnek majd otthoni szüléshez, hát imádkozzatok velem együtt, hogy soha ne engedélyezzék! "
mert nem ilyen "rövidlátónak" ismertelek meg így a topicról.
Lehet, hogy csak "indulatosabb" napod volt?
Igenis mehessenek más orvosok is otthonszülésekhez. Elõször is lesz egy csomó, aki a világért sem hagyná el a kórházat. (mert abban hisz, azt tartja a legmegbízhatóbbnak, ott tudja magából a legtöbbet kihozni, ott a kórházé a felelõsség, stb.- direkt a pozitívakkal kezdtem!) Lesz, aki szívesen menne, de rájön, hogy nem ért (még) hozzá, és valóban tovább fogja magát képezni. (Hiszen az elsõ két "elrontott" otthonszülés után a rossz hírnév miatt nem fogják hívni...). És lesz, aki akarna is, tudna is, de rájön hogy macerásabb, mint kórházi orvosnak lenni. Mert nincs Karácsony, síelés, szülinapok, hiszen ha én X dokit hívom a szülésemhez, nekem nem jó az "ügyeletes", vagy a "helyettes".
Én optimista vagyok, lehet, hogy ma "veszélyes" lenne beengednem egy kórházi dokit, de szerintem mire be is akarna jönni, addigra más lenne a helyzet.

Csákány doki,
1. hát legyen már "jó üzlet", az ég szerelmére. Semmi bajom azokkal, akik jól dolgoznak és - még fontosabb,- olyan szolgáltatást nyújtanak, amilyet én elvárok és valós igényem van rá, akkor azok éljenek is (jól) meg belõle. (Emlékszem gyerekkoromban (70-es évek) mindenki meg volt botránkozva a balatoni lángossütõk "gazdagságán". Hát én nem keltem volna fel hajnali kettõkor dagasztani a tésztát, így semmi bajom nem volt azzal, hogy butikból öltözködtek.)
Az otthonszülés is olyan, hogy egy idõ után le fog tisztulni és olyan marad, aki tényleg ezt és így akarja csinálni. A kizárólag a pénzre hajtónak túl nagy lesz a kockázat, sok a macera.

2. Eredmények. Miért lenne az baj, ha a hazai otthonszülés-"eredmények" a többi fejlett ország statisztikájához lennének hasonlóak? A "sikerszéria" már csak a nagy számok törvénye miatt sem lehet állandó, de ezt már fent kifejtettem.

És még egy megjegyzés: amikor legalizálódik az otthonszülés, valószínûnek tartom, hogy egy ideig sokszorosára nõ a valamilyen okból otthonszülést választók aránya, és mivel minden bizonnyal sok lesz a kevésbé átgondolt döntés (megint a nagy számok törvénye, bocsánat, közgázt végeztem), így meg fog nõni a kórházban befejezõdõ szülések aránya is. De ez még mindig nem "bizonyítja" majd az otthonszülés veszélyességét.
Sajnos, ez még csak a jövõ zenéje. Nem tudok viszont olyan helyzetrõl, amit a liberalizmus és a valós demokrácia negatív irányba befolyásolt volna. Úgyhogy hajrá.

Magányos
Maganyos
 


Megerositenem amit Csakany dr irt, otthonszuleshez NEM orvos megy ki. GA sem orvosi hanem szulesznoi minosegeben van ott. Orvosra NINCS SZUKSEG egy "normal" szulesnel. Egy felkeszult, tapasztalt, empatikus szuleszno pont eleg. Agnesnek igaza van. Lesznek olyan szulesznok akik alkalmasak lesznek a feladatra, talan mar most is vannak.

Edoka, azert mert legalis lesz (biztos vagyok benne hogy nem is sokara) az otthonszules, meg nem valik minden szuleszet/szuleszorvos a haboritatlansag hordozojava. De erre sincs szukseg. Van aki nem tudna egyedul megszulni a gyereket (vannak kozottunk klausztrofobiasok, depressziosok, maniasok, panikbetegek, miert pont a szulestol ne felhetne valaki - talan nem is kevesen), nekik KELL hogy valaki mondja mit kell tenniuk, hogy fekudjenek, mikor nyomjanak es a "rideg" csempes, acelos kornyezet es a szomszedos muto megnyugtato lehet valakinek. Sokaknak nem az, hadd maradjanak otthon de en ismerek olyat aki csaszarral akarja a gyereket vilagra hozni pedig meg nem is terhes mert meg vannak a maga indokai. (az en szemelyes velemenyemet errol es az orvosrol aki ebbe belemegy most megtartom magamnak). Tehat nem arrol van szo alapban hogy legyenek "jobbak" a korhazak. Van mar sok "jo" korhaz es vannak akiknek soha nem lesz egy korhaz "jo". Szuleshez nem mert korhaz.
idike
 


Csakany ur, a Lege Artis Medicinae-t nem olvasta veletlenul?
GEA
Névtelen
 

 
 

Csak annyit szeretnék mondani a "kórháziak" védelmében, hogy ha õt választják - legyen az orvos vagy szülésznõ - nekik sincs Karácsony, sielés, szülinap.
Aki pedig császárral szeretne szülni (az a kissebbség)vajon miért rosszabb, mint az a néhány pár aki az otthonszülést válassza? Nekik ugyanúgy megvannak az indokaik mint az otthonszülõknek. Egyébként a szakmában az utóbbi idõben ez is kisebb viharokat kavart és mai napig nincs konszenzus ebben sem. A helyzet talán azért könnyebb, mert a mûtét kórházban (legális helyen)zajlik.
Jó lenne, ha mindenki a megfelelõ tájékozódás és tájékoztatás után tudna dönteni a számára legmegfelelõbb módszer - hely - szülést segítõ személyek ügyében.
Ágnes
Névtelen
 


Személyesen tudlak megcáfolni Ági: igenis van karácsonyotok, Döndivel dec 25-ére voltam kiirva, de programozott császármetszés volt, ezért a karácsonyi ünnepekre hivatkozva dec. 21-én jegyeztek elõ mûtétre. (Az más dolog hogy 20-án megindultak a fájásaim, ezért még aznap este megmûtöttek.) Arról nem is beszélve hogy 20-án reggeltõl voltak fájásaim- ctg-ztek hogy megindult-e a dolog- és úgy volt hogy du újra ctg hogy hogy állnak a fájásim, de nem ctg-ztek meg, mert a ctg-s szobában KARÁCSONYI ÜNNEPSÉGET tartottak a benn lévõ orvosok, én meg ott sétálgattam a folyosón hogy ugyan valaki bagózzon már rám mikor rendszeres fájásaim vannak!! Na ennyit az ünnepek alatti kórházban szülésrõl...Zorkanya
Zorkanya
 


Öremmel tapasztalom, hogy az álláspontok kicsit közelednek egymáshoz,kevésbbé szélsõségesek.Én már elõzõleg is megírtam, hogy az otthonszülés "legfontosabb része" annak a kiszûrése, aki nem alkalmas az otthonszülkésre.Véleményem szerint ez sokkal inkább orvosi munka mint az így kiválasztott szülés otthoni levezetése,amelyhez a bába tökéletesen elég. Én Geréb Ági legnagyobb hibájául azt róvom fel, amit neki is elmondtam személyesen,hogy ezt a válogatást nem végi el a nála otthonszülésre jelentkezõknél.Én azt gondolom,hogy a mi bábáink legalább olyan jók, mint bármelyik más országban dolgozók,csak nincs gyakorlatuk az otthonszülésben. Nagyon fontos adat,mely megszívlelelndõ,hogy a kórházban "csak" bábák által vezetett szüléseknél a mûtétes szûlésbefejezések aránya lényegesen alacsonyabb.Szerintem a bábáknak vissza kellene kapni a lehetõséget az ÖNÁLLÓ szülésvezetésre. Ez majdnem olyan nehéz mint az otthonszülés legalizálása,pedig ebben Geréb Ágnes nincs sehol.
Fülöp Tamás
drFülöp Tam&aac
 


Kedves Magányos!
Valóban "indulatosabb" napom volt, de leirtam, hogy miért irtam ezt. Ott van: bábaképzés kell (ERRE, és ez nem orvosi tevékenység).
Épp ezekrõl a dolgokról szól a Kismama mostani több cikke. Ott pl. azt irják, hogy a holland othonszülésre készülõ bábák elõször sok természetes szülést látnak, csak késõbb ismerkednek meg a problémás esetekkel. (stb. De ez túl messzire vezet.)
Továbbra sem gondolom, hogy bármikor is tömegesen akarnának a nõk MO-on otthon szülni. Még "divatból" sem. (Hogy miért, az kicsit hosszú, de leirom.
Van egy idõs pap bácsink, akit az Egyház rehabilitált, azaz most már misézhet nyilvánosan, ha akar. Más dolgokra helyezte a hangsúlyt, ezért nem birták elviselni (pl.: Jézus határozottan azt mondta: Ne ölj! és mégis elmennek a fiatalok katonának - vallásosak is.) Ez a bácsi mondta, hogy egy országos szintú megnyilvánulása után - értsd: rövid beszélgetés valamelyik TV-ben - egy éven belül kb. 1-2 ember jut el hozzá.)
(Fontos: az otthonszülés nem "vallás", a legkülönfélébb emberekkel lehet találkozni, az egyetlen közös: ez a döntés az életükben.)
Emiatt gondolom, hogy nem lesz hirtelen, ugrásszerú növekedés. De ha igen, akkor is: bábák kellenek oda, nem olyan orvosok, akik valóban többször látták, hogy "segiteni kell" a kismamának, siettetni, stb, mint azt, hogy milyen, amikor minden a maga útján halad.

Kép
Ilon
Ilon
 


Zorkanya!
Ez elég rossz élmény lehetettKép
Nem írtam részletesen neked az "1.gyerek" papírra, de az én dokim annak ellenére sûrûn velem volt az 1. szülésnél, hogy közben a többi doki, személyzet a másik szobában karácsonyozott (dec.21.)Kép
Ezt akkor is éreztem, hogy nagyon rendes dolog tõle, és mosolyogva tette.
Idike!
Nem gondolom én se, hogy a legalizálástól minden orvos a háborítatlan szülés pártfogója lesz. De az én fejemben valahogy összekapcsolódik a kórházi szülések szebbé, háborítatlanabbá válása az otthonszülés üggyel. Mert némileg versenyhelyzet, és a kórházaknak is nyomulni kell, hogy oda menjenek a nõk szülni.

Igazatok van, a sima szüléshez talán nem kell orvos. Abból indultam ki, hogy mennyire ellene vannak (még) az orvosok az engedélyezésnek, ezek után teljesen ki is engednék a kezükbõl??
Egyébként, ha Geréb Ági szülésznõi minõségben van jelen a szüléseknél, akkor mitõl is tiltották el? Vagyis akkor számít egyáltalán az eltiltás? És mi történik, ha ez idõ alatt Ági jelenlétében otthon szül valaki?

Gyuri!
Látom, az ötletadásra senki se vállalkozik.Kép Valami még eszembe jutott. Aki ebben majd részt vesz, orvos vagy szülésznõ, az el fog végezni valami külön tanfolyamot, egyebet?
Mert a háborítatlan szülés (szerintem nem az otthon a lényeg benne) nem pont ugyanaz, amit eddig tanultak, tanítottak. (Mit beszélek én, mi?) És ha lesz kötelezõ tanfolyam, abba nem illenék az egyetlen, ebben hazai gyakorlattal bíró személyt is felkérni? Vagy keresünk helyette jó pénzért külföldi szakembert, csakhogy ne Õ legyen, mert alapból fuj Geréb Ági?
Na már elszálltam kicsit, ezek csak költõi kérdések. Azért lehet rá válaszolni, ha valaki tud.

Edóka
Edóka
 


"az otthonszülés "legfontosabb része" annak a kiszûrése, aki nem alkalmas az otthonszülkésre.Véleményem szerint ez sokkal inkább orvosi munka mint az így kiválasztott szülés otthoni levezetése,amelyhez a bába tökéletesen elég. Én Geréb Ági legnagyobb hibájául azt róvom fel, amit neki is elmondtam személyesen,hogy ezt a válogatást nem végi el a nála otthonszülésre jelentkezõknél"

Sok minden tetszik nekem, amit ir. De ez idezett resszel nem tudok mit kezdeni. Sehol a vilagon, ahol babak kisernek otthonszulest nem orvos valogatja ki, hogy ki "alkalmas" es ki nem. Mindig a babak dontik el, hogy ok mit tudnak elvallani es akiket nem tudnak elvallani, azokat kuldik orvoshoz. Ebben a valogatasban nem az az elsodleges szempont, hogy a kismama egy felallitott szabalyrendszer minden pontjanak tokeletesen megfelel-e, hanem pl. az hogy miben van megfelelo gyakorlata az adott babanak. En tudok olyan babakrol, akik faros szulesben hatalmas gyakorlatra tettek szert es minden tovabbi nelkul vallajak es olyanokrol is, akik faros babat helybol korhazba kuldenek. Az a baj, hogy meg On se tudja elkepzelni, hogy ez mukodhet ugy, hogy bar vannak ajanlasok, megis minden egyes esetben az osszes korulmeny figyelembe vetelevel, egyenileg lehet es kell merlegelni es ezert teljesen eltero eredmenyek szulethetnek. Tehat teljesen felesleges pl. egy olyan kriteriumot felallitani, hogy faros szules csak korhaz, ha leteznek olyan babak, akik ezt nagy biztonsaggal tudjak otthon kiserni. Es ez vonatkozik a legtobb ilyen kriteriumra. Nagyon keves olyan helyzet van, ami teljesen egyertelmuen, minden alkalommal kizarja az otthoni szulest, talan 2-3.
Azt sem ertem, hogy mivel hibazik GA? A tanfolyam alatt mindenki tudomast szerez a Kollegium velemenyerol, reszletesen a konyvben is ismertetett rizikotenyezokrol es megkapja a konyvet is, valamint az egyeni konzultaciok soran minden egyeni problamat is atbeszelnek. Ha ezek utan egy par megis az otthoni szules melett dont, akkor nem tudom hogy Agi mert hibas? O minden esetben azt vallaja el, amit teljesiteni tud es ezt meg is mondja a parnak. Ha pl. egy par elozotes csaszar utan szeretne otthon szulni es ettol a reszletesen ismertetett rizikok ellenere sem all el, akkor Agi elmondja nekik, hogy van nehany tenyezo, aminek mindenkeppen jonak kell lennie es ha ezek kozul csak egy is "elromlik" menet kozben, akkor korhazban kell folytatni. Tehat Agi csak azt vallaja el, hogy megmondja meddig lehet otthon maradni es mikor kell korhazba indulni nagyon nagy rahagyassal. Ez miert hiba? Csak azt latom, hogy az orvosok rettenetes merev kategoriak koze szeretnek szoritani a szulest, ami persze nekik konnyebbseg a dontesben, de egyszeruen nem felel meg a szules termeszetenek.
GEA
Névtelen
 


Kedves Zorkanya!
Engedd meg, hogy itt reagáljak a szakdolis témádra, nem akarok ott "pöfögni"! Kép

Azt mondod:
"irjatok egy pár soros esszét errõl az ellentétpárról:
anya önrendelkezési joga-magzat élethez való joga."

Ezt a megfogalmazást hibásnak érzem (bár tkp. felháborit!, csak nem vagyok sértõdõs.) Kép

Miért ellentét? Kizárja egymást????
Azt sugallja, mintha önrendelkezési jogommal élve, csak a kórház mellett dönthetnék "felelõsen", különben pedig veszélyeztetném a babám életét.
Hát ki tenne ilyet? Ki veszélyeztetné a saját gyereke életét? Mit gondolnak azok, akik egy szó alapján (otthonszülés) azt hiszik, tudják mirõl van szó? Azt, hogy én fanatikus vagyok vagy hibbant, mert ilyesmire vállalkozom???
Mindkét (!!!) oldal érveit meghallgattam a szülésem elõtt, felmértem a többi, lelki tényezõt, és úgy DÖNTÖTTEM: az otthonszülés biztonságosabb számomra.
Vagy: a kórházi szülés rizikósabb számomra! és persze, hogy a babám számára is, hiszen ha kinyomják belõlem, stb. õ is károsodik (testi: ld. Démény Anna példáját, lelki: hadd ne soroljam a példákat a szomszádasszonyomtól kezdve akármeddig.)

Ellenpélda: a sógornõm eljárt az érdi tanfolyamra és végig kórházi szülést tervezett, ott is szült. A tanf.nak igy is hasznát vette, rendkivül udvariasan tudott háritani (Köszönöm, én nem sietek sehová...), de a hanyattfektetést, gátmetszést kellett. Ezt vállalta. Nekem ez igy korrekt.
Miért döntött a kórház mellett? Nem tudom, de a következõket mind figyelembe kell venni a döntés elõtt:
1: a kórházi szülés menete
2: a háboritatlan szülés menete
+: lelki okok:
a)külsõk: barátok, családtagok, férj hozzáállása,
b)belsõk: személyes inditékok, érzések, gyerekkori élmények, félelmek, biztonság, minden...
Hogy kinek melyik érv milyen súlyos, az teljesen egyéni. Ezért nem "jobb" otthon vagy kórházban szülni, mindenkinek máshol jó.
És ahol nekem jó, ott jó a babának is. Ha nem merem elengedni, nem tágulok, már csak a gondok lesznek...

Kép
Ilon
Ilon
 


Kedves Fülöp Tamás!
Én is ezzel a résszel vagyok gondban: "Én Geréb Ági legnagyobb hibájául azt róvom fel, amit neki is elmondtam személyesen,hogy ezt a válogatást nem végi el a nála otthonszülésre jelentkezõknél."
A tanfolyamon ugyanis elhangzik több olyan dolog is, hogy milyen jeleknél kell azonnal, Ági helyett a mentõket hivni, ilyenkor sem az eredeti (otthonszülés) forgatókönyv él.

Kép
Ilon
Ilon
 


Ilon, szándékosan nem akarom ide behozni a szakdolgozatügyemet, és nem is akarok ebbõl kifolyólag állást foglalni, ezért kérlek a továbbiakban te se tedd ezt, minden szakdolgozatommal, kérdéseimmel kapcsolatos dologra szivesen válaszolok emilben. Neked egyébként is megy a levél- ott majd mindent elmondok, megmagyarázok. Az önrendelkezési, kontra magzati élethez való jog vita az érvek-ellenérvek egyik aspektusa, talán hibásan ragadtam ki csak ezt az egyet, és kérdeztem errõl a véleményeteket- de errõl is bõvebben a levelemben- szerintem ezzel itt ne untassuk a nagyérdemût.Szia: Zorkanya
Zorkanya
 


Kedves GEA

Egy nagyon fontos dolgot nem szabad elfelejteni,hogy az otthonszülést sajnos ellenséges környezetben kell elfogadtatni jelenleg kicsiny hazánkban. Egy "új"dolog elfogadtatásánál sokkal szigorúbb kritériumokat kell felállítani, mint egy olyan helyen, ahol ez már elfogadott gyakorlat. Hollandiában például elfogadom,hogy az a bába aki nagy gyakorlattal bír a farosszülés levezetésében megfelelõ feltételek mellett vállalkozzon rá./ bár én beszûkült gondolkodású,kissé beszari kórházi orvosként ezt veszélyesnek tartom/ Azt gondolom az optimalis helyzet ,ha a szülõnõk terhesség alatti "kiválogatásában" részt vesz egy szülész aki függettlen a szüléstõl.
Én biztos,hogy a születésházat olyan helyen csináltam volna,
/ÉRD helyett/ ami közel van egy kórházhoz. A születésház egy elfogadható köztes megoldásnak tünik a kórházi és az otthonszülés között.Jó lenne az otthonszülés ügyét a személyes ellentétek elé helyezni/szakmai kollégium kontra Geréb Ági/.
Az otthonszülést tervezett,de valamely oknál fogva mégis kórházba került anyák hihetettlen undorral fogadnak mindent amit ott kapnak. Ami az otthonszülés szempontjából hihetettlen belsõ tartalékokat képes a szülõnõkbõl elõhozni, ugyanilyen mértékû gyûlõletet ébreszt a kórház iránt.Ezt a felkészítés igen komoly hibájának tartom.
Ez a dolog békésen csak együttmûködéssel mehet.

Fülöp Tamás
drFülöp Tam&aac
 


Magányos!
Új és új hang: minden szavaddal egyetértek.

Fülöp dr.nak igaza van abban, hogy a legfontosabb a szakmai szempontok lesznek. Mivel jelenleg a terhesgondozás ma Magyarországon orvosok és védõnõk végzik, bábák nem nincs is gyakorlatuk ebben (sem) Meg kell tanulni.

Edóka!
G.Á. orvos. Õ akármit mond/gondol, akkor is orvosként van jelen. Ez ugyanis jogi kérdés (is) ld.még felelõsség, eskü stb. Tanfolyam? kissé elõreszaladtunk....

Tájékoztatás: minden oktatás elfogult, akaratlanul is. Aki kórházban él, és azt tartja biztonságosnakl az nem tudja úgy az otthonszülést elõadni, hogy aki hallgatja ne a kórházat válassza és vice versa. Erre legjopbb példa az "Otthonszülés" c. könyv.

Aki ezt magán nem veszi észre, azt még távolabb van az objektivitástól.... (akinek nem inge)
dr.Csákány
 


Ilon,
az anya önrendelkezési joga és a magzat élethez, egészséghez való joga természetesen nem egymást kizáró jogok. De bizonyos esetekben szembekerülhetnek egymással, ilyenkor muszáj rangsorolni õket. Errõl fentebb írtam.
Az én véleményem az -és biztos sok bicska kinyílik erre a zsebekben- az anya nem mindig tudja eldönteni, mi a jó neki, és mi a jó a babának. Valószínû vannak olyen esetek, amikor még az orvos sem tudja felíimerni a veszélyt. Ilyenkor bizony az anya önrendelkezési jogának elõtérbe helyezése ront a magzat esélyein. Gyakorló kismamaként tapasztalatból tudom, hogy az egyes tünetek értékelése milyen nehéz. Az anyai ösztönt sem kell túlbecsülni.

Lola
Lola
 


Kedves Zorkanya!
OK!
Ilon Kép
Ilon
 


Amit Lola felvetett azt valaki egy másik oldalról már pedzegette (kutyaütõ): az orvosválasztás kérdésénél (egy mási topicban) de idevág. Egy laikus NEM TUDHAT helyesen választani. Itt most nem részletezem, de ugyanaz a helyzet a szakmai problémákkal. A terhes nincs abban a helyzetben, hogy helyesen ítélje meg a kockázatokat, alapvetõen ki van szolgáltatva annak (mindegy, hogy orvos, bába az illetö) aki a terhesgondozást végzi. Enek alapján azt lehet mondani, hogy nem is tud dönteni, NINCS DÖNTÉSI HELYZETBEN. Ez a veszély csak úgy csökkenthetõ, hogy a gondozás színvonalát a maximálisra emeljük és a terhest igyekszünk a lehetõ legrészletesebben (és elfogulatlanusl, hogy végül is õ dönthessen) tájékoztatni. (A fejlõdési rendellenességekkel kapcsolatban errõl lehet olvasni az "Abortus" topicban is, nagyon tanulságos!)
Azaz Lolának igaza van, amikor a két emberi alapjogot szembeállítja egymással, mert ez bizony nem egyszer így van (lehet)
dr.Csákány
 


"Egy "új"dolog elfogadtatásánál sokkal szigorúbb kritériumokat kell felállítani, mint egy olyan helyen, ahol ez már elfogadott gyakorlat."
Nem ertem ennek a logikajat. Olyan szabalyozast kell felallitani, amiben a dolog optimalisan mukodik. Nem olyat, ami figyelembe veszi az ellenseges kornyezetet es nem olyat, ami tekintettel van a beszari korhazi orvosokra, hanem olyat, ami JO! Es ha ilyen van mashol, akkor miert kellene nekunk feltalalni a spanyolviaszt? Miert kellene olyan orvosoknak, akik nem ertenek az otthoni szuleshez, "feltalalni" egy szabalyozast, amitol ok jol erzik magukat? Nem az lenne a logikus, hogy a mukodo mintak alapjan az EGYETLEN ma Mo.-on hozzaerto szemely dolgozna ki egy szabalyzatot es azt biralna el egy gremium, amibe persze meg kelleni hivni kulfoldrol az elbiraloknak hozzaertoket is. Amugy az Agi altal kidolgozott szabalyozas LETEZIK. Az anyag kb. 50 gepelt oldal es meg az Aranka utca idejeben (!!!!) lett kidolgozva az amerikai NACC utmutatasa es a kezikonyv alapjan. Ebben minden feltetel szerepelt es ezt ajanlottak fel elfogadasra a Minisztériumba, az OSZNI-ba, a Szakmai Kollégiumnak stb. Csak meg kellene keresniuk....

"az optimalis helyzet ,ha szulõnõk terhesség alatti "kiválogatásában" részt vesz egy szülész aki függettlen a szüléstõl."
Mi az, hogy "fuggetlen a szulestol"? Miert nem tartjak ezt sehol sem fontosnak es miert nem szerepel ez a WHO ajanlasaban sem? Olyan valakinek kellene dontenie, aki ott sem lesz a szulesnel? Nem ertem miert kellene egy harmadik szemelynek dontenie ket felnott, dontokepes ember ugyeben? Miert tudna jobban egy harmadik, hogy en akarom-e ezt a babat a szulesemhez es o megtudja-e csinalni?

"Én biztos,hogy a születésházat olyan helyen csináltam volna, /ÉRD helyett/ ami közel van egy kórházhoz."
Ha a Parlamentben TORVENYESEN megszavazott osszzeg kifizeteset a Kollegium TORVEMYTELENUL nem akadalyozza meg, akkor most mashol lenne a Szuleteshaz. Nem hiszem, hogy szamonkerheto, hogy egy maganember (felreertes ne essek NEM Gereb Agi) hol epit hazat es csak nagy halaval lehet arra gondolni, hogy valaki a SAJAT hazat rendelkezesre bocsatja Szuleteshaznak, amig masok csak kritizalnak, de nem csinalnak semmit. On mikor alapit Szuleteshazat es hol?

"Jó lenne az otthonszülés ügyét a személyes ellentétek elé helyezni/szakmai kollégium kontra Geréb Ági/."
Nagyon jo lenne. Csak ehhez el kellene fogadniuk, hogy Agitol kell tanulniuk, mert o itt az egyetlen, aki ehhez ert. Ez biztos ciki, miutan egyit rugdostak.

"Az otthonszülést tervezett,de valamely oknál fogva mégis kórházba került anyák hihetettlen undorral fogadnak mindent amit ott kapnak. [...].Ezt a felkészítés igen komoly hibájának tartom."
Mibol gondolja, hogy ez a felkeszitesen alakul ki? Ott elhangzik, hogy kb. 10% vegzodik korhazban es erre mindenki eselyes, igy keszuljon. Mit kellene meg csinalni On szerint?
Ami meg az undort illeti, tegyuk hozza: kolcsonos. Bizony nagyon kevesszer lehet tapasztalni, hogy a megertes legcsekelyebb formajaval is probalkozna a korhazi szemelyzet.
Mi az akadalya annak, hogy On szemelyszerint kialljon es azt mondja: en vallalom az egyuttmukodest, megtanulom, ami megtanulhato, resztveszek a Kismamak felkesziteseben, a dulak kepzeseben, varom a Kismamakat, hogy annak tudataban, hogy ok otthoni szulesre keszulnek megismerjek az osztalyt, ahol dolgozom, hogy ne legyen undor, ha megis idekerulnek es termeszetesnek tartom, hogy hozzamfordulnak, ha otthon nem sikerul es varom ebben az esetben oket az osztalyomon, ahol minden emberileg es szakmailag lehetsegeset megteszunk?
GEA
Névtelen
 


Megpróbálom nem felkapni a vizet, akkor is higgadt maradni, ha nagyon nem értek valakivel egyet, de Csákány doktor legutóbbi hozzászólásánál ARROGÁNSABBAT keveset hallottam az utóbbi idõben.
Idézem.
Egy laikus NEM TUDHAT helyesen választani... Enek alapján azt lehet mondani, hogy nem is tud dönteni, NINCS DÖNTÉSI HELYZETBEN.
Ennek ellentéte a következõ idézet.
Ez a veszély csak úgy csökkenthetõ, hogy a gondozás színvonalát a maximálisra emeljük és a terhest igyekszünk a lehetõ legrészletesebben (és elfogulatlanusl, hogy végül is õ dönthessen) tájékoztatni.

Bocsánat. A "terhest" tájékoztatják, vagy tájékozódik. Kérdez. Mérlegel. Dönt.
Akkor nem vagyok döntési helyzetben, ha a helyzet nem érint, ha nincs elég információm (a rizikókról általában, nem pedig az egyes bizonyos kiragadott eseményekrõl), vagy nincs jogom hozzá, mert valami külsõ hatalom (akár erkölcsi, akár törvényi) azt megvonta tõlem.
Most errõl a jogról van szó. Hogy van-e jogom, kellõ információ birtokában saját magamnak (és a társamnak, és a bábának!) meghozni egy döntést, az alapján, ami a legtöbb esetben egybeesne egy kórházi szülészorvos elbírálásával, mégpedig hogy alacsony rizikójú szülésnek nézek elébe.
Vagy ha nincs, miért nincs? És akkor mit jelent a második idézet? Akkor mi a túróról döntök én? Ha meg nem dönthetek, akkor minek tájékoztatni? (na, megyek már...)
Magányos
Maganyos
 


Magányos!
Úgy látszik, hogy az, hogy Önnel egyetértettem (az ellenség!)annyira megviselte, hogy elvesztette a józan itélõképességét. Mielõtt minõsít (sajnos ismét durva lett a hangnem) jobb lett volna, ha elolvassa amit írtam.
1. Az orvosválasztásról írtam, hogy a terhes nincs döntési helyzeben. Nem csak a terhes, lényegében egyetlen beteg sem legyen az tüdõbajos vagy gyomorfekélyes.
2. az ebbõl eredõ veszély csökkenthetõ (nem szüntethetõ meg): részletes tájékoztatással - tájékozódással. De a szakmát nem tanulhatja meg a beteg, ezért bizonyos fokig mindíg ki van szolgáltatva az egészségügy szereplõinek, épúgy mint a vonatutas a masinisztának, a repülõgép utasa .... Gondolom, mielõtt vonatra száll nem ismerkedik meg a masinisztával, a vonat tulajdonságaival, a kerkekket nem fogja megkopogtatni és nem ellenõrzi a váltókat? Ezt problémát felismerték már és, ott, ahol ezt felismerték nincs is orvosválasztás, helyette szervezetten õrködnek az orvosok képzésén - továbbképzésén, és az egészségügyi dolgozók tevékenysége erõs, többszörös kontrol alatt áll (Kamara, biztosítók, jogászok)azért, hogy az ellátás színvonala alehetõ legegyenletesebb legyen. És persze nincs "hálapénz" sem, az orvosok fizetésért dolgoznak, nem kell udvarolni a betegnek a kis baksisért, hanem csak az egészség helyreállításán kell dolgozniuk. Ez természetesen áll az egészségügy minden szereplõjére is, azaz a bábákra is. Ott ahol otthonszülés szervezetten van ott sincs "bábaválasztás", az jön akinek akkor mennie kell.

A tájékoztatás kötelezettsége egy más dolog. Nekem mint orvosnak igyekeznem kell a tájékozódás jogával élõ beteget a lehetõ legteljesebben tájékoztatni, a cél az, hogy lehetõleg dönteni tudjon a diagnosztikus és terápiás módszerek között. Ez nem orvosválasztás, de itt is ugyanaz a hiba: pl. ha én azt mondom, hogy a gyerek "bajban van" és ezért császármetszést javaslok, Ön csak azt tudja eldönteni, hogy akarja-e a mütétet vagy sem. Ellnõrizni, hogy valóban bajban van-e arra nincs kellõen kiképezve, tehát nem tudja ezt ellenõrizni. Elhiszi vagy sem. De ez nem valódi döntés.
Próbálja ezeket végiggondolni, higgadtan, anélkül, hogy vizet kapkodná fel.

Az egésznek a lényege ugyanis a bizalom és csak utána jön minden más. És éppen ez hiányzik: az, hogy bizunk a másik emberségében, tisztességében, szaktudásában. Ezért aztán minõsítgetünk, gorombáskodunk a higgadt gondokodás, nyílt vita helyett. "Szép" példája ennek az Ön levele.
dr.Csákány
 


Csákány doktor,
elnézést elõzõ levelem hangneme (illetve egyetlen szó) miatt, sajnos az újabb magyarázatát sem értem, azt ugyanis, hogy hogy jön ide a szabad orvosválasztás, és, hogy ez hogy befolyásolja a döntési helyzetemet... Tényleg. De nem baj, nem kell a gyengébbek kedvéért még egyszer...
Tudomásom szerint az Egyesült Államok a világ egyik legmagasabb színvonalú egészségügyével rendelkezik. Továbbképzés, kamara, biztosítók, stb. Tudomásom szerint mûködik szabad orvosválasztás.
Sógorom lassan 30 éve sebész (abdominal surgeon) a Ny-Virginiai Charlestonban, a betegek a magánpraxisában keresik fel, illetve onnan "riasztják", õ pedig mintegy bérli a mûtõt és az eszközöket a kórháztól.
Egy barátnõm pedig Floridában szült otthon. Felkerestek egyet a több bábapraxis közül, ismerkedõ beszélgetés alapján választottak egy bábát, végig õ végezte a gondozást, majd õ ment a szüléshez.
Nehezen tudom elképzelni, hogy bárhol, ahol az otthonszülés elterjedt, az a bába menjen, "akinek mennie kell" és nem az, aki végigkísérte a párt.

És végül ami az Ön által említett bizalmat illeti, 100%-ig igaz. Akik itthon az otthonszülést választják, bíznak Geréb Ágnes emberségében, tisztességében, szaktudásában. De mintha benne nem lenne szabad bízni, csak a többiekben....

Magányos
Maganyos
 


Kérdezném, hogy mi az a tevékenység a védõnõknek (és félre értés ne essék egyet sem szeretnék megbántani!), amit a védõnõ az önálló terhesgondozás keretében végez? Tudtommal (Szülészeti protokollkönyv) a testsúlymérés, magasságmérés, medencemérés, vérnyomás és pulzusszámolás, haskörfogat mérése, symphysis-fundus (méhfenék-szeméremcsont távolság) mérés, vizeletvizsgálat, magzati szívhangvizsgálat,tanácsadás szerepel ebben a témakörben. A terhesség alatti szûrõvizsgálatokra való beutalás (szülésznõk is tudják ennek a protokollját, csak pecsétjük nincs a beutaló megírására). Mi az ezek közül amire alkalmatlan vagyok? A szülésrõl pedig hitelesebb élményeim vannak. Ez tuti!
Nem látnám akadályát, hogy ez a két szakma szépen egymás mellett dolgozzon, de a kormányunk legújabb vívmánya( Az egészséges nemzetért program) mégcsak meg sem említi a szülésznõket! Felháborító és sértõ szakmánkra nézve!
Megjegyzem dolgoztam egy évet az egészségügyi fõiskolán és ültem védõnõk vizsgáján. Voltak brilliánsak (kevesen), de többségük harmatos volt. (Persze szülésznõi vizsgán is tapasztaltam hasonlót) Tehát mindketten képesek késõbb felzárkózni - vagy hulljon a "férgese"!
Bízom benne, én még megérem a szülésznõi szakma rehabilitálását, addig is szép csöndesen munkálkodom azon (sok társammal együtt), hogy a hozzám fordulóknak az igényeit meg tudjuk valósítani!
Ágnes
Névtelen
 


Magányos!
Az ujabb levél hangneme ellen nincs kifogásom, de tartalma nem adequat.
Eredeti írásomban nem a szabad orvosválasztásról írtam, hanem arról, hogy hogyan választ orvost a beteg (általában) és errõl írtam azt, hogy nincs valódi döntési helyzetben, mert nem tudhatja a kollégát megitélni.
Az USA - fél évig volt módomban tanulmányozni a biztosítási, betegellátási rendszert - vitánk szempontjából kivétel. A szabad orvosválasztás ugyanis ott egy elég vastag rétegnek, (de ez a kisebbség) valóban megengedett, de a nagy többségnek nincs ilyen biztosítása. Semmilyen szabad orvosválasztás nincs pl. Angliában, és Anglia az az ország ahol az otthonszüléshez is az "ügyeletes bába" megy ki. Úgy tudom, de lehet tévedek, van itt aki ezt pontosan tudja? Hollandiában sincs szabad bábaválasztás. Ott ahol társadalombiztosítás van, általában nincs szabad választás, de a beteg NEM IS IGÉNYLI MERT MEGBÍZNAK ABBAN AKI A SORS SZÁMUKRA RENDELT. Ld. még Lola olasz tapasztalatait is, bár ott is van lehetõség "maszekolásra"- pénzért. Európa legtöbb országában a szabad - pénzért - választás kivételes.

Vajon mit csinált volna a floridai választott bába, ha két szülése fut össze egyidejüleg?

Ágnes! A szülésznõ - védõnõ szembeállítása nem jogos. A hazai egészségügy így szervezõdött,(a 20.szd. eleje óta: Stefánia Szövetség) ez nem azt jelenti, hogy szülésznõ nem tudná megtanulni, dehogynem tudja. Az elõbb példálozott Angliában nincs védõnõ, a terhesgondozást, a szülések nagy részét, az összes otthonszülést (2%), is õk vezetik. A szülésznõi szakmát nem kell rehabilitálni, nincs elitélve, helyére kell tenni. Ehhez "mindössze" az egészségügy teljes reformjára lenne szükség.
dr.Csákány
 


Sziasztok,
csak egy rövid megjegyzés: csak röpke gondolati próbaként vonjuk ki Geréb Ágit a mai magyar otthonszülésbõl, mit kapunk? Csak gondoljuk végig, jó-e egyetlen ember fantasztikus (õszintén mondom) teljesítményét általánosítani? Tartható-e a színvonal nélküle is?

Csákány doktor,
csak a pontosság kedvéért, az olasz tapasztalatok nem az enyémek.
Lola
Lola
 


Sziasztok!
Esetemben (majd -10 dioptria rövidlátás) tán-tán csak a mûtétes szülés jöhet szóba, mivel látni akarom a babámat!!! De azért véleményem van.
Szabad orvosválasztás: elhiszem, hogy egy holland nõnek eszébe nem jutna mást, mint a legközelebbi bábát választani, de gondolom, hogy egyvalaki gondozza az egész terhessége során, ahogy pl. egy háziorvosom van, akár körzet szerint, akár választásból, és azt tartom ideálisnak hogy pl. egy tüdõgyulladásomat egy orvos kezelje, aki ismeri az esetet.
Azt is megértem, hogy senki nem vágyik bekerülni egy magyar kórházba, és tán-tán a kórházi személyzet se unatkozik annyit, hogy mindenkit odavárnak, ha kell orvos ha nem.
Az otthoin szülés és aforgalmi dugók: jól emlékszem, létezik egy helikopter nevû szállítóeszköz?
Bármire lehet megoldást találni, ha nagyon keressük.
Mellesleg politikai topicok olvasása után üdítõen barátságos itt a hangulat!

Borcsa
KépKépKép
borsts
 
 


Kedves (tényleg) Királynõ!
1: A 10 dioptriás rövidlátás nem jelent automatikusan mûtétes szülést. A lényeg az, hogy ne nyomjon a "kitolási szakban" (mert ekkor válhat le a retina). Ez megoldható császármetszés nélkül is.
2. A terhesgondozásban dolgozó szülésznõk sok terhest gondoznak. Nem biztos, hogy az idejük (és munkaidejük, mely az EU-ban szigorú) mindenre elég....
3. A helikopter a városokban használhatatlan, mert házain zsufoltak, háztetõink alkalmatlanok.....
4. Ez egy relative barátságos topic? Kösz.
dr.Csákány
 


Lola! Bocs az olasz példa "idike"-é volt.Oly régen volt (egy hete)

Vonjuk ki GÁ-t.(gondolatkisérlet)
Semmi sem változhat.
a szabályozozz helyzetben ugyanis mindazok, akik engedélyt kapnak (elõbb nyilván csak tapasztaltabb szakorvosok, sokára valószinüleg bábák is)kezdetben a szokásosnál is óvatosabbak lesznek (tapasztalatlanok és félnek is) több lesz a kórházi beszállítás, aminek két következménye lesz: 1. Ugye megmondtuk .... 2. Jó néhánynak elmegy a kedve.
Következõ lépés: maradnak a jók és az elszánt üzletemberek. Ez utóbbiak tovább diszkreditálják a "dolgot" tovább romlik a híre. Emiatt ezek, mivel nem lesz már annyi eset, hogy megérje kiszállnak.
Majd: maradnak az odavalók, javul a megitélés, nõ a szám - de most már kisebb mértékben.
Következik: mind az elsõ fellendüléskor stb. .. kialakul egy egyensúlyi helyzet, amelyben nyugodtan lehet dolgozni azoknak aki rátermettek.

A leírás nem a képzelet szülötte: minden új eljárás eszerint a séma szerint "vezetõdik be": elõször túlértékelõdik, majd néhány hintalengés után minden a helyére kerül.

Historia est magistra vitae (a történelem az élet tanítómestere)
dr.Csákány
 


Csak engednék már el azt a hintát, hadd lengjen!
Maganyos
 


4 napos,intenzív bentlakásos Doula-képzõ a Napvilág Születésházban jan. 21-25.
Információ:www.szules.hu
Felvilágosítás és jelentkezés (éjjel-nappal) a PalackPosta telefonszámán:354-04-23
Névtelen
 


Kedves Idike!

Én is Olaszországban szültem, és én is jól utána jártam mindennek, de a tiédtõl eltérö tapasztalataim vannak.
Ugyanis itt a TB semmit nem térít otthon szülés esetén. Azt hiszem csak két olasz tartományban van részleges térítés.
Ahol én voltam (és nem csak ott) mindenkinek privát orvosa van (150.000 líra/vizit havonta 9 hónapig plusz ultrahang 150.000 líra egyenként). Ha nincs saját orvosod, persze lehet szerencséd és jól bánnak veled, mint ahogy nem is. Egy barátnöm jól meg is járta e szempontbol. A szülésre tényleg nem jön be az orvosod és ott csak az ügyeletes van ha nincs gond. Ha gond van, pl. császár, akkor az orvosod éjjel is bejön. Nekem is vannak orvos barátnöim. Az egyik tüdögyógyász és boldog lenne, ha havi egymillió forintot keresne. Igaz nem is olyan keresett az ö szakosodása és privát nem rendel.
A fizetésekben tényleg nagy különbség van Olaszország javára. Viszont az egészségügyi ellátás szintjében szerintem nem. Nálunk is vannak olyan orvosok, akik minimális fizetés mellett - mert például nincs hálapénzük, pl. traumatológusok, altatóorvosok - kitönõen elvégzik a munkájukat. Horrorról tudnék beszélni olasz kórházak tekintetében is. Én gyakran elkerülöm a tb. térítette orvosi ellátást és privát megyek. Ugyanis pl. egy rákszürésre 6 hónapot kellene várnom, ha kórházba vagy tb. térítette helyre mennék. A szemészet jobb. Ott a várakozási idö 3 hónap. Mindennek ellenére itt meg vannak gyözödve arról, hogy az ö egészségügyi rendszerük az egyik legjobb a világon. Hozzátenném Észak-Olaszországban élek az egyik leggazdagabb tartományban.
Jobban meg kellene magunkat becsülni és nem csak a rossz oldalunkat észrevenni. Sokkal jobbak vagyunk annál, mint amilyennek saját magunkat gondoljuk. Csak nem tudjuk, mivel nincs viszonyítási alapunk.
Ne haragudj te és a többiek sem, ha eltértem a témától.
Luca
Névtelen
 


Szia Luca, valaszolok maganban ha kuldesz egy emilt az idike@freemail.hu cimre. Tenyleg nagyon elternek a tematol.

Csak annyi vag ide hogy nekem Emilia tartomanyi tapasztalataim vannak, (szinten gazdag es meg voros is) ahol az otthonszules 3 eve TB tamogatott. Ismertem a szulesznot aki az atfogo tervezetet kidolgozta es fuggetlen babakent dolgozik. Ha Milano kornyekiek a tapasztalataid akkor semmin nem csodalkozom, ott meg azt is megkerdojeleztek minek kell nekem evente rakszuresre mennem ha amgy semmi panaszom! Pedig ott tenyleg meg fizettettek is erte. Inkabb hazajottem rakszurni :-) De az emilia helyzet azert mas mint az egyeb olasz es mas mint a magyar.
idike
 


Furcsa dolgok ezek.
Az olasz (Milánóban lakik a sógornõm) dolgokat elég jól ismerem én is, valamint amerikát és Angliát, meg Svájcot. A helyzet alapvetõen azonos, meg sok más is van, de a "beteg" alig érdekel valakit, látzszólag. Másrész az eredményeik toronymagasan jobbak, mint nálunk, jóval magasabb a várható élettartam, kisebb a halálozás. Miért?
Mert az egészségre költenek és nem a betegségre! Az egészségvédõ programok ugyanis lényegesen hatékonyabbak, mint az egészségügyi (betegségügyi) tevékenység, gyógyítás. Ebbe természetesen a szülés is benne van. A másik, hogy a betegség drága, a költségeket csökkenteni kell (pl. nincs szûrés évente, a szüléseket olcsó munkaerõ gondozza) Jóval kevesebb orvos és kórházi ágy van. De HA FIZETSZ akkor az van amit TE AKARSZ, még ha nem racionális is.
Jóez? Látszólag jó.
Kell ez? Azt hiszem igen.
Egyébként most elárulom mindenkinek a nagy titkot, engem ebben az egész otthonszülés kérdésben az érdekel, hogy hogyan lehetne szakmailag és emberileg is jól megszervezni, mert mintája lehetne a fenti tipusú egészségügyi változásoknak.....Nem fog a világ összedõlni.
dr.Csákány
 


Kedves névtelen /GEA/

Nem tudom,hopgy Ön mennyire vesz részt a mai magyar egészségügyben,de ha azt irja, hogy csak át kell venni, amit máshol jól csinálnak azt kell feltételeznem, hogy csak "szenvedõ alany". Én maximalisan az otthonszülés hive vagyok a megfelelõ feltételek betartása mellett. Ezek a feltételek azonban nem azok amit Geréb Ági felállít.Amikor személyesen beszéltünk azt mondta,hogy egyetért az általuk kiadott könyv elveivel mégis saját személyes tapasztalatom alapján állíthatom,hogy ezen elveket a szülõnõ jogaira hivatkozva rendszeresen nem követi, mondván ha egy szülõnõnek Õ elmondja terhesgondozás során hogy az elõzetese császármetszés után "nem tanácsos" otthon szülni,de a szülõnõ mégis ennek ellenére otthonszülés mellett dönt,neki kötelessége segíteni. Példám erre ha egy
betegnek vakbélgyulladása van és azt kéri a sebésztõl,hogy elõzetesen az elleoldalon végzett sérvmûtét hegén keresztül veyge ki a beteg vakbelet a sebészek szinte kivétel nélkül az felelik,hogy nem. Ami azt illeti,hogy Nekem dehonesztáló volna GÁ-tõl tanulni ezt teljes mértékben cáfolja elõzõ hozzászólásom.Amit tõle tanulhatunk az a dolog elõkészitõ része, amit nem kell megtanulni az a betegek értékelése az otthonszülésre való alkalmasság terén. Amint elõzõleg irtam a szülésvezetés a megfelelõ "válogatás" esetén a bába munkája,tehát ezt nem kell megtanulnom,mert én nem kivánok bába lenni. A mi osztályunk, a Szent Imre Kórház / tudomásom szerint több budapesti kórház /felajánlotta az
együttmüködést azonban Ági a könyvebn foglaltak ellenére számtalan olyan esetet hozott utolsó pillanatban /tudom ez kicsit tulzó, drámai megfogalmazás/ a kórházba, mely sok sok órával vagy a szülés megindulásakor már kórházi kontrollt igényelt volna. Ilyen feltételekkel nem lehet együttmûködni!!! Olvassa el a Szent Imre file írtakat- Ez a terhes késõn ,nem megfelelõ informátio birtokában került a kórházba ahol, minden rossz volt neki ami történt. Természetesen az otthionszülésnél 1 orvos 1 bába vesz részt a szülésben, míg egy kórházban nagyszámú különbözõ hozzáállású orvos és bába talákozik a terhessl akik jelenleg még ellenséget látnak az otthonszülést végzökben, mivel az elmult évek során kölcsönös hibák következtáben eggy indokolatlan állóháború alakult ki a két tábor között. Én a kettõ között állok!!?? Sajnos két fontos szereplõ mindét oldalon háttérbe szorult a mam és gyermeke!!!

Fülöp Tamás
dr.Fülöp Tam&aa
 


Kedves GEA!

Lemaradt az elõzõ hozzászolásombol a Szent Imre KH file-ban levõ hozzászolás melyet figyelmébe ajánlottam, mint példát arra, hogy ha valaki nem megfelelõ idõben és informatio birtokában kerül kórházba otthonszülés helyett akkor minden rossz.
DEC. 25. Nyiró Szilvia /mia/
A másik hivatkozásom ezen a lapon nov. 18. 19. melyben cáfolom, hogy én elzárkoznék tanulni GÁ-tól, amit Ö tud és én nem.
Fülöp Tamás
dr.Fülöp Tam&aa
 


Kedves Idike!
Nem Milanoban lakom és szerintem az Emilia tartományi helyzet nem tér el annyira a többi olasztól.
Az otthon szülés tényleg nem tiltott, ha találsz magadnak valakit, aki hozzád kimegy, nyugodtan teheted. Valószínûleg ezért van az, hogy csak kevesen veszik igénybe ezt a lehetöséget. Különösebben senkit nem érdekel az egészséged.
Itt senki nem venné a fáradságot mint Csákány doktor, hogy hónapokon keresztül próbáljon meggyözni arról, hogy a te érdeked is biztonságos körülmények között szülni és csak akkor otthon, ha tényleg maximálisan biztosítottak és fennállnak a legalapvetöbb feltételek.
Sõt! Itt pár évvel ezelött egy egészségügyi miniszter az otthon szülés fellendítését kezdeményezte, valamint ígéretet tett a C (!!!) típusú hepatitisz elleni védöoltás bevezetésére.
Kell ennél még több?
Azóta látszólag javult a helyzet.
Luca
Névtelen
 


Ámen?
Maganyos
 


Ita missa est.
Névtelen
 


"Példám erre ha egy betegnek vakbélgyulladása van és azt kéri a sebésztõl,hogy elõzetesen az elleoldalon végzett sérvmûtét hegén keresztül veyge ki a beteg vakbelet a sebészek szinte kivétel nélkül az felelik,hogy nem."
A pelda nagyon jo. Tegyuk fel, hogy On elmondta mit gondol errol es hogy ilyen esetben mit tud tenni. Aztan ejszaka kap egy telefont, hogy az illeto segitsegre szorul es az On segitseget kivanja igenybe venni. Mit tesz? Megtagadja a segitseget ezzel vetve eskuje ellen? Vagy odamegy es megallapitja, hogy mit tud tenni es ha tud otthon segiteni, akkor segit, ha nem akkor mentot hiv vagy bekiseri oket a korhazba. Tudom, perforalt vakbellel viszonylag keves dolgot lehet otthon csinalni, de szulessel meg sok mindent. Ezert nem hasonlithato a szules a vakbelmutethez. Ezert nem keri senki, hogy lehessen otthon vakbelet muteni, de azt meg sokan kerik, hogy lehessen otthon szulni. A szules nem a priori egeszsegugyi beavatkozas.
A regi babakonyv azt irja, ha a baba javasolja a korhazba menest, de a no megtagadja, akkor ezt rogziteni kell, de ez sem ad jogot a babanak arra, hogy ezek utan magara hagyja a not. Igyis vegig vele kell maradnia es megtennie, amit tud.

"Amit tõle tanulhatunk az a dolog elõkészitõ része,"
Remelem, akkor hamarosan talalkozunk valamelyik tanfolyamon vagy rendezvenyen. A kovetkezo februar 1.-en kezdodik.

"Ági a könyvebn foglaltak ellenére számtalan olyan esetet hozott utolsó pillanatban /tudom ez kicsit tulzó, drámai megfogalmazás/ a kórházba, mely sok sok órával vagy a szülés megindulásakor már kórházi kontrollt igényelt volna."
En nem vagyok jos, nem tudom, hogy mikor van az utolso pillanat. Csak azt tudom, hogy eddig meg mindenki megfelelo ellatasban tudtak a korhazban reszesiteni, akinek oda kellett mennie. Azt sem tudom, hogy elobb vagy kesobbtol igenyelt-e volna korhazi ellatast a szulono. De azt tudom, hogy mig a korhazban akkor lattak eloszor, addig Agi az egesz varandossag majd vajudas alatt vegigkiserte oket es igy nyilvan oka volt a dontesuknek. Ha korabban kerul korhazba mast csinaltak volna ott vele?

"Olvassa el a Szent Imre file írtakat- Ez a terhes késõn ,nem megfelelõ informátio birtokában került a kórházba ahol, minden rossz volt neki ami történt."
Elolvastam. Eloszor is, ha Agi munkajat nem tiltanak, akkor megfelelo informacio birtokaban lettek volna, mert akkor Agi bekiserhette volna es elmondhatta volna, hogy eddig mi tortent. Ennek kizarolag PZ tiltasa az akadalya.
Es hogy mi volt rossz a szuloknek? Nezzuk csak sorra:

"az ugyeletes orvos miutan megvizsgalt, elkezdte legepelni az adataimat, vagy mit. Ez kb. 20 perc volt"
Miert nem lehet elore odaadani a noknek azt az adatlapot, hogy elore toltsek ki az adataikat es hozzak magukkal mint a kiskonyvet? Miert nem lehet utana toltogetni olyan esetben, amikor a vajudas mar igen elorehaladott es a no szemmellathatolag mar nincs a racionak azon allapotaban, hogy ilyen kerdesekre valaszoljon? Illetve tudom, hogy van ilyen, hogy utana veszik fel az adatokat es attol sem dol ossze a vilag, akkor most ezt miert nem lehetett? Ez a no mas-allapotanak, fajdalmanak, szuksegleteinek teljes ignoralasa a burokracia erdekeben.

"Ram kotottek a szivhangvizsgalot, nem mondtak, hogy utana nem kelhetek fel tobbet. Ugy ereztem, ha hagynanak felulni, mar meg is szultem volna, de nem lehetett, hiaba konyorogtem."
A szulo no nem ker, hanem mar konyorog, de meg sem lehet. Pedig nem ker torvenytelen cselekedetet. A teste azt parancsolja: haton fekve nem jo, de masok, akik nem erzik, amit o, felulbiraljak ezt. Ok jobban tudjak.

"Az orvos elment, viszont kulonbozo orvosok, noverek, babab, stb.(?) ki-be jartak a szuloszobaban, ugy ereztem, mintha egy postahivatalban fekudnek szettettt labakkal."
Ez miert szukseges? Miert nincsen joga a szulononek csak annak "mutogatni" magat, akinek o szeretne, ill. aki feltetlenul szukseges. Az orvos ott hagyja, idegenek jonnek mennek. On szeretne igy kakilni, szeretkezni, szulni?

"Mindegyik megprobalta egy kicsit kezzel tagitani a mehszajamat, rettenetes volt."
Mi a velemenye a kezzel tagitasrol?

"Az egyik orvos ures papirlapot nyomott elem es kovetelte, hogy irjam ala. Nem irom, mondtam, ures lapot nem irok ala,"
On alairna az ures lapott olyanoknak, akik semmibe veszik a kereseit?

"ketten belekonyokoltek a hasamba (kozben uvoltottek, hogy nyomjak, nem otthon vagyok, ez nem a "dulatanya"!), egy vakummal huzta a gyereket (ezt csak kesobb tudtam meg), egy gatat metszett, egy, aki rendesebbnek tunt (kesobb kiderult a termeszetes szules nagy hive) fogta a kezem."
A belekonyoklesrol ugye tudjuk, hogy amugy nem szabad csinalni. Erdekes, hogy ez az egyetlen korhaz, amelyiknek jelenleg szerzodese van a dulakkal. Igazan klassz hozzaallas.

"Miutan kint volt a baba, a ferjem kiabalt, hogy ne vigyek el azonnal, adjak nekem egy kicsit oda."
A bababarat korhaz.

"En nem tudtam ranezni a kicsire, mert ereztem, hogy a doki belenyul a mehemben, es gondosan korbetapogat. Hat itt lakott eddig a gyerekem, gondoltam. Szornyen ereztem magam."
On megvizsgalja a lepenyt? Ha a lepeny rendben van, a no vernyomas es pulzusa is, akkor mi az indoka a feltarasnak? Persze a protokoll eloirasain kivul.

"Egy oran keresztul fekudtem a folyoson egy szal veres lepedovel betakarva. Mellettem fel-ala jarkaltak a latogatok."
Ez gyakorlat vagy egyedi eset? Ez is meg annak a kovetkezmenye, hogy - On szerint - Agi keson kuldte be oket es nem kesziti fel oket kelloen?

"Szoltam a szulesznonek (Jolan), hogy segitsen, de csak egy agytalat adott. Azt mondta, addig nem kellhetek fel, mig nem pisilek, hiaba mondtam, hogy en forditva szeretnem."
Miert nem kelhetett fel pisilni? Miert kell a szemelyzetnek - aki azert van ott, hogy segitsen - allandoan felulbiralni a szulono kereseit. Nem idoben es terben vagyunk tavol az otthoni szulestol, hanem a fejekben, az ilyen emberek fejeben.

On irja:
"Sajnos két fontos szereplõ mindét oldalon háttérbe szorult a mam és gyermeke!!!"
A fenti leirasban az anyat teljesen ignoraltak es meg buntettek is, amiert nem rogton a korhazat valasztotta, a gyermek pedig a rutin korhazi gepezet resze lett. Mikozben ugyan ez a no, otthon teljesen mast elt meg. Nagyon teved, ha azt gondolja a mama es a gyermek otthon hatterbe szorul. Eppen ellenkezoleg. Az szorul hatterbe, hogy mi van azokkal, akik (ki)szolgaljak oket. Hogy van-e mibol megelniuk, lekopkodik-e oket, bortonbe csukjak-e oket. Ez nem fontos, csak a csaladok, ujszulottek, anyak, apak.
Onnek mi a fontos?
GEA
GEA
 


Mikori irás ez a Szent Imre topikban? Nem találom..
Névtelen
 


Most már az egészet végignyálaztam mégsincs meg. SOS!!Hol van???
Névtelen
 


OK, megvan..:-))
Névtelen
 


Sziasztok,

Az én szülésemrõl van szó.
Nem értem, milyen információnak kellett volna birtokában lennem...
Egyébként Ági bejött velem, és mind szóban, mind írásban közölte az elõzményeket. Ezután a szülõszobára már nem engedték be, és mikor elment, minden információt ujra kérdeztek tõlem. Én nem vagyok orvos, nem tudtam olyan pontos felvilágosítást adni. Mégis a doki percre pontosan akart tudni mindent, és addig faggatott, amíg nem mondtam "valamit". Gondolom fel kellett jegyeznie(?). Nem értettem miért nem fogadta el ugyanezekre a kérdésekre az Ági válaszait.
Mia.
mia
 
 


Sziasztok!
Mia története, már a Szt. Imrés topikot olvasva is felháborított. Akármennyire is szubjektív szemüvegen át látta a helyzetét, itt egyértelmû, hogy õt büntették az otthonszülésért! Azt a kórházban nem veszik figyelembe, hogy: ha egy kicsit sem tekintik partnernek a szülõnõt, akkor az a normál (nem túl drámai) történéseket is tragédiaként éli meg, valamint NEKI kell együttélnie a következményekkel. Ha semmi választási joga nincs, akkor hogyan dolgozza fel késõbb a kellemetlenségeit. (pl. gátmetszés: lehet úgy is, hogy nyiszálok egy jó nagyot, és a mama hetekig nem tud rendesen ülni, járni, vagy jelzem elõre, hogy lehet, vágni kell, ha nem vágok ez és ez lesz a következménye, biztos, a mama a vágást választja, és késõbb a vele járó fájdalmak pszichésen másként alakulnak.)
Ott vannak ezen kívül a marketingszempontok. Bármennyire is nehéz ezt egyes orvosoknak elfogadni, a szülés egy speciális terület. Egyrészt helye van benne a gyógyításnak, ha probléma adódik, másrészt nincs erre szükség, ha minden rendben megy. (errõl rengeteget írtatok)A marketing szempont ott jelenik meg, hogy minél több mama jöjjön a mi kóházunkba. (Elégedett mamák, akik szájreklám útján újabb mamákat hoznak) Azonban ezt elérni, ma már kevés a felkészült orvosgárda, és hozzáértõ szakszemélyzet. A környezeti feltételek is fontosak lettek (pl. IKEA szoba), és a személyzet (hiszen itt szolgáltatásról van szó!) hozzáállása is lényeges. A törõdés, az odafigyelés, a nõ kívánságainak (a lehetõségekhez mért) figyelembe vétele.
Olyan átmeneti ez a helyzet, mint a bankok esetében volt. Elég nagy a különbség egy '80-as évekbeli OTP ügyintézõ hozzáállása, és modora, valamint egyes új bankok tisztviselõinek hozzáállása között. Elsõ esetben még te érezted "megtisztelve" magad, hogy betehetted a pénzed, felvehetted a hitelt, ma már inkább kiszolgálnak és örülnek, hogy az ügyfelükként üdvözölhetnek. Sajnos, mint már korábban talán említésre került, itt nem az egyes szereplõkben van a hiba, hanem az egész rendszerben (orvosfizetések, hálapénzre épülõ egzisztenciák, kórházfinanszírozás, gyógyszergyárak érdekérvényesítése stb.) Bocs, ha kicsit zavaros és off-topic voltam.
Az orvosom szerint a lényeg, hogy a szülõ-nõ maximálisan bizzon az orvosában. Szerintem ez nem elég, az orvosnak is bíznia kell a szülõ-nõben. A pszichoterápiában megvalósul ez a kölcsönösség, a szülésnél is erre lenne szükség. Úgy tûnik Geréb Ági ezt nyújtani tudja a mamáknak.
(Én kórházban császárral szültem, az orvosok mindent megtettek értem amit kellett, nem akartam otthonszülni, de nem bántam volna, ha nem kell kórházba mennem, ha lett volna valami köztes lehetõség).
Az otthonszülésrõl még annyit, nagyon nagy teher, hogy az otthonszülés és Geréb Ágnes egyet jelent. Mivel így az ember minden hibáját a rendszer (otthonszülés) hibájaként róják, rójuk fel. És az Ágnes pozitívumai is a rendszer elõnyeként lesznek nyilvántartva. De, már errõl is írtatok.
Kicsit olyan a többi orvos hozzáállása, mint az EDA-val történõ szüléshez. Ha nálunk nincs 24-órás altatóorvos, inkább azt mondjuk, hogy az EDA-s szülés káros, és kockázatos. Persze, van kockázata is, de haszna is, amit így teljesen elhallgatunk.
Kistestvér
Névtelen
 


Kedves GEA!

Megpróbálok én is mindenre reagálni,bár ez nem könnyü, mert a soraimból Õn azt fogja kiolvasni amit Ön akar.
Mint említettem GÁ nálam és azt hiszem szülész kollégáim nagy részénél sokkal jobban együttgondolkodik a szülõnõkkel.Meggyõzõdésem,mint azt már említettem,hogy a cél érdekében szinte fanatizálni képes Õket.Nehezn tudom elképzelni a fentiek ismeretében,hogy pl elõzetes császármetszés után / és sorolhatnánm a könyv pontjait/ ne tudná a szülés megindulásakor megértetni a szülõnõvel,hogy a biztonság érdekében a kórházi szülés az indokolt.
A kórházban történtek egy sikertelen otthonszülés után kórházba kényszerült szülõnõ szemüvegén át látjuk, mely a valóságtól távol áll.
Ami a hamis tájékoztatást illeti a szülõnõ maga írja ,hogy GÁ azt mondta vagy alszunk egy kicsit, vagy bemegyünk a kórházba kep Oxytocint és 10 perc mulva meg van a gyerek.
Nem akartam szakmai dolgokba belemenni,de itt kénytelen vagyok.Szintén a szülõnõ írja,hogy kézzel tágítottak.A 10 perces ígéret teljesen hamis különösen azon tények birtokában amit szülõnõ mírt,hogy tágítani kellett.
Én többször voltam személyes szereplõ olyan esetekben, amikor sikertelen vagy sikeres otthonszülés után került be szülõnõ a kórházunkba.Nem voltam udvariatlan próbáltam együttérzõ lenni mégis én voltam a legbüdõsebb bogár a szülõnõnél,mert a kórházba kerülést saját személyes kudarcának vélte, és a kórházi orvosok és szülésznõk felé sugározta.Ezt tartom a felkészítés egyik hibájának,ha valaki kórházat igényel azt kapja meg anélkül ,hogy lekiismeretfurdalása kelljen,hogy legyen mert nem sikerült.
Ujra elkell mondanom saját családi tapasztalatomat:egy kishugom Hollandiában szült. Otthonszülést terveztek.Kiviselt terhesség mellett idõ elõtti burokrepedés történt.Ez már elég volt ahhoz ,hogy a kórházi szülés mellett döntsenek.Én úgy gondolom, nem kell mélyiteni a lõvészárkot,ezért nem reagálok valamennyi kérdésére. Jó lenne Önökkel indulatok nélkül beszélgetni,de ez még soha nem sikerült.
Fülöp Tamás
dr.Fülöp Tam&aa
 


Pocok,

ha az óvodáskorú gyerekednek valami nem sikerül, és elõbb-utóbb hisztizni kezd, akkor te lehalkítod a hangodat, átöleled és megmagyarázod neki a helyzetet, vagy kap egy jó nagy pofont, hiszen rászolgált a hisztis kölke?!
Szerintem a szülés nem az az élethelyzet (megváltozott tudatállapot, stb.), amikor a szülõ nõ "rászolgál a szigorú hangnemre", na már ha emberszámba vesszük.

Nekem nem tetszik az általánosítás: már megint az otthonszülõs anyukák hozzáállása az orvosokhoz, a viselkedésük a kórházban, a "hisztijük", stb.
Ha nekem bármelyik szülésemnél kórházba kellett volna mennem, fel tudnám sorolni, hogy milyen helyzetekben lettem volna "hisztis" (nem megfelelõ tájékoztatás, baba elvitele, hozzátáplálás, tudnám folytatni), és mely helyzetekben láttam volna be, hogy minden valóban értünk történik (beavatkozás rossz szívhangnál, beteg babánál, stb.)
Itt a babaneten olvastam egy anyuka írását, miszerint igencsak küzdenie kellett, (sõt jól meg is alázták,) hogy a babája ne kapjon az anyatejen kívül semmit...

Ne próbáljuk el kívülrõl eldönteni, hogy ki, mikor, mire szolgál rá.....

Magányos
Maganyos
 


Kedves Pocok!

"Ha valami gondom volt és higgadtan, értelmesen adtam elõ, eddig mindig kulturált válaszokat kaptam."

Na ugye ezt nem mondod komolyan. Amikor hanyattdöntenek, fizikailag nem állsz a helyzet magaslatán, fáj, ...
Majd az "hazai terepen" levõ doki, szülésznõ a Szt. Imrés módon kioktat, lehet, hogy kissé meg is emelnéd a hangod, amit a kívülálló hazaiak egyszerûen hisztinek minõsítenek...

CADves
Névtelen
 


Kedves Pocok,

Én tudom, hogy ez ugyanaz a hely, ahol sok-sok nagyon jó hangulatú szülés is lezajlik nap, mint nap, és nemcsak kiválló orvosok, de nagyon figyelmes szülésznõk is dolgoznak. Tudom, mert több barátnõm is szült már ott, és én magam is beszéltem néhánnyal a szülés elõtt.
Ha én ezt nem kétlem, akkor nem értem, te miért nem hiszel nekem, és fogadod el, hogy az éremnek van egy negatív oldala is. Én írtam alá azt a lapot, és erre a férjem is tanu volt. Mindegy.
Én nem vagyok kórházellenes, de nem pártolom az orvosi javallatok kritikátlan elfogadását sem. (Hiszen ugyanarról a témáról sokszor két orvos három félét nyilatkozhat). Ezért gondolom, hogy mindenkinek joga van azt választani kezelõorvosának, akiben megbízik. Én azt a néhány orvost akkor láttam elõször..
Amit a hisztirõl írtál azt inkább nem minõsíteném. Csak annyit, hogy ha valaha átéltél volna egy ilyen élményt, többé már soha nem internetezgetnél békésen.
Remélem még sokáig szopik majd a kisbabád.
Mia
mia
 
 


Pocok,

nem arról van szó, hogy túléli-e a baba, ha kap egyszer tápszert.
Arról van szó, hogy semmibe veszik, felülbírálják az én kívánságomat, döntésemet!

Ezt, persze, túlélem, lenyelem, megértõ mosolyt erõltetek az arcomra, vérmérsékletem szerint.
De hogy továbbra is feltétel nélkül bíznék a szakértelmükben, azt erõsen kétlem.

Én speciel nem vagyok orvos- és kórházellenes. Ha nem lenne más alternatíva, szó nélkül vonulnék kórházba, hogy gyógyíttassam magam, vagy a gyerekeimet. Orvosok is kellenek. Van egy szülész, akiben bízom (G.Á.), azon kívül még egy nõgyógyász, egy gyerekorvos (aki elsõsorban homeopátiás), egy fogorvos, másra nemigen volt szükségünk, lekopogom.
Ha nem a "hagyományos" orvoslást részesítem elõnyben, az még nem jelenti azt, hogy csípõbõl orvosellenes vagyok.

Magányos
Maganyos
 


OFF

CADves!

Bocs, de ezer meg egy éve:-))) és hogy vagy, meg mi van veled és egyátalában.-)))

Piglet
Piglet
 


Pocok!
Te valószínûleg, ha tíz évvel ezelõtt szülsz, akkor négyóránként szoptatsz (ha a gyerek két óránként éhes akkor is), mert azt mondta az orvos és a csecsemõs nõvér. Õk sem tévedhetetlenek!!! És változnak a nézetek, õk is fejlõdnek és felülbírálják korábbi nézeteiket. Egy anya pedig ösztönösen is érezheti mi a jó. Örülj, hogy olyan jól sikerült a kórházi tartózkodásotok! Reméljük, sosem lesz ez másként.
Kistestvér
Névtelen
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: