Új privát üzeneted érkezett!

Annamy!

Igaz, én is többször szóvátettem a stílust, de mindenki védelmére és a borzadás csökkentésére hadd jegyezzem meg, hogy a metakommunikáció hiánya, és a hangsúly, hanglejtés érzékelhetõségének hiánya (ha ugyan ez nem a metakomm.hoz tartozik) behatárolja a lehetõségeket... Így van ez más topikban is, és szerintem (hogy is fogalmazzam) a hevesség nem jelent egyértelmûen bántást.
Voltam már topiktalálkozón, nem folyt vérKépKép

Finom szavakkal is meg lehet valakit nagyon de nagyon sérteni.

Ja! Mindenkinek!
Már azt hittem, meghalt a topik. Örülök, hogy nem. Lesz ez még jobb is, ugye?Kép

Edóka
Edóka
 


Kedves Mindenki, Annamy!

Úgy érzem az én hibám is, hogy megint ennyire elkanyarodott a topik az eredeti témától. Még van pár vizsgám, de azután szeretném feltenni ide a téma eddigi, "zanzásitott" változatát, ha nincs ellene kifogásotok, mert azt egyszerûbb lenne elolvasni, mint ezt a kanyargós beszélgetést.

Addig is: Kedves GEA, vagy bárki más, aki erre jár és volt a Petõfi Csarnokban dec. 8-dikán: mi volt? milyen volt? mi volt Neked/tek új, érdekes?
Ilon
 


Várom a "Zanzát". Kiderül belõle, hogy mit tart a zanzásító fontosnak. Ugyanis minden összefoglaló egy értékelés is, persze az értékelõ (elfogult?) szempontjai szerint.
Névtelen
 

 
 

Sziasztok
egy otthonszülés kontra kórházi szülés témájú szakdolgozathoz kérném a segitségeteket. bõvebben a keres-kinál rovatban. köszi: zorkanya
zorkanya
 


Kedves Mindenki,
egy kis jogi háttér a témához. Ha már valaki ezeket leírta, bocs.
A magzat a terhesség 24. hetétõl a jog teljes védelmét élvezi. Ettõl a ponttól a terhességet megszakítani csak az anya életveszélye, vagy a magzat bizonyított életképtelensége miatt lehet. Ami ebbõl következik: a magzat=ember, akit a jog ugyanannyira védelemben részesít, mint a megszületett társait. Ebbõl következik, hogy az anya NEM JOGOSULT veszélyeztetni a gyermekét. A problémamentesnek látszó szülések 10%-nál fellép valamilyen komplikáció. Hogy melyik lesz az a 10 %, elõre nem lehet tudni! Itt most nem beszélek az eleve problémás szülésekrõl, csak azokról, amelyeknél minden rendben lévõnek látszik.
Szóval: ilyen jogi alapokon nem lehet anyai döntési szabadságról beszélni, mivel õ NEM DÖNTHET A GYERMEKE NEVÉBEN A KOCKÁZAT VÁLLALÁSÁRÓL. A kórházban vitathatatlanul jobb életkilátásai vannak minden gyermeknek. Ez akkor is így van, ha van ellenpélda (A szomszéd Joli néni mesélte, hogy...).
Az anya éppúgy nem dönthet a gyermek életének kockáztatása ügyében, mint ahogy késõbb sem teheti meg, hogy pl. nem viszi el orvoshoz a lázas beteg gyereket, mondván hogy múltkor is milyen hamar meggyógyult. Ez bûncselekmény lehet, éppígy az is ha a te hibádból meghal a gyerek, mert szándékosan nem mentél kórházba, holott ott megmenthették volna. Ráadásul a tolófájások elkezdése után a gyermek a büntetõjog szerint is ember, és nem magzat (hiába van ekkor még benn), szóval gondatlanságból elkövetett emberölés. Ez talán túlzásnak tetszik, de így van.
És most kevésbé jogi alapokon:
A szabad szülés pártiak arról feledkeznek meg, hogy itt elsõsorban NEM AZ ANYÁRÓL van szó. Nem rólad, hanem a gyermekedrõl. A saját testeddel azt csinálsz amit akarsz, de az õ életét nem kockáztathatod. Pedig az otthozszüléssel azt teszed. A saját kényelmedet, jó közérzetedet nem helyezheted a baba érdekei elé. És biztos, hogy a gyereknek jobb, ha te nyugodt, boldog vagy, de ez nem indok a veszélyeztetésre. Ilyenkor döntened kell (most sarkítok) nyugodt, de halott, vagy hipoxiás gyerek, vagy egy egészséges, aki talán nem a leggyöngédebb születéssel jött a világra. És hangsúlyozom, az hogy sokaknak jól mentek a dolgok, nem jelenti azt, hogy nálad is minden úgy lesz. 10% a kockázat, ami igen magas ahhoz, hogy ne hanyagoljuk el.
Vannak kórházak, ahol nagyon kellemes környezetben lehet szülni, gyakorlatilag, mint otthon, de 5 méterre ott van egy mûtõ, ahol szükség esetén segíteni tudnak rajtatok.

Remélem, ezzel sikerült meggyõzni néhányatokat, bár kétlem, mert az otthonszülés lassan vallás lesz néhány ember számára.
Számomra az anyaság ott kezdõdik, amikor az ember rádöbben, hogy nem önmaga a legfontosabb, hanem az a piciny élet, akit ott hordoz magában.
Lola
Lola
 


Kedves Lola!

Ha jól sejtem, még a nagy esemény elõtt állsz.

Üdv: a szomszéd Joli néni
(na megyek inkább suvickolni tovább)
Keke
 


Kedves Lola,

az én "vallásom" fontosabbnak tartja a leendõ gyermekem érdekét (testit és lelkit, rövid és hosszútávút egyaránt!!!!), mint az én kényelmemet(!) és jó közérzetemet.
Az otthonszülés SEM az anyáról szól, mint ahogy abba sem tudunk most mélyebben belemenni, hogy mit értünk "egészséges" alatt, ha õ "egészséges, aki talán nem a leggyöngédebb születéssel jött a világra" (idézet). Életfunkciók? Valóban csak ennyibõl állnánk? És egy-két-öt-tíz év múlva mi lesz, mit fogunk a születésre visszavezetni?
Ezek költõi - és filozófiai - kérdések, amelyek megvitatára itt biztos nincs hely, de mindenki elgondolkodhat saját vallása szerint.
Magányos
Maganyos
 


Elõre is bocsánat!!!
Szerintem az otthonszülés CSAK az anyáról szól...( én a nagy esemény után vagyok)
Nem írok többet, mert nem akarom a kedélyeket borzolni, mindenesetre én túl gyáva lennék, hogy a gyerekemet kockáztassam emiatt...
Teljesen egyetértve Lolával, kívánok Nektek Boldog Karácsonyt:
Eszter
geszter
 
 


Kedves Joli néni a szomszédból,
igazad van, tényleg a nagy esemény elõtt állok, de meglehetõsen nagy "kórházi tapasztalattal" a hátam mögött. Nem érzem magamat kevésbé kompetensnek amiatt, hogy még nemszültem. (Nemsokára fogok)
Mint beteg jól ismerem a magyar egészségügy viszonyait. Sajnos a szülészet-nõgyógyászatot is elég jól. A sajnos nem a tapasztalatoknak szól, hanem az én problémáimnak. A város egyik legkonzervatívabb intézményéhez kötõdöm, és az ott tapasztaltakkal együtt nem szülnék otthon. Ez az én privát véleményem, a jogi érvelést fentebb olvashatjátok, ami elég rövidre zárja a vitát, hiszen nincs miért az anyai döntési szabadságról vitatkozni.

Ami meg pl. a születésházakat illeti: ha már elmész otthonról, nem mindegy, hogy a születésház, ahol szülsz félórára, vagy csak 3 percre van egy mûtõtõl? Én úgy gondolom, hogy nem elképzelhetetlen, hogy az otthonszülés elõnyeit bevigyük egy kórház kerítései közé. Nem véletlenül úgy mondom, nem kell benn lenni egy kórház falai között.
Az orvosok konzervatívizmusa persze nehezen törhetõ meg, de ha megnézzük, milyen változások történtek az elmúlt 10-15 évben, akkor nem látom reménytelennek a dolgot.
Úgy gondolom, hogy az energiáinkat kompromisszumok keresése felé kellene fordítani, talán több sikerrel járnánk. De ez már politika.

Kellemes ünnepeket kívánok mindenkinek!
Lola
Lola
 


Lola,

"ilyen jogi alapokon nem lehet anyai döntési szabadságról beszélni, mivel õ NEM DÖNTHET A GYERMEKE NEVÉBEN A KOCKÁZAT VÁLLALÁSÁRÓL. A kórházban vitathatatlanul jobb életkilátásai vannak minden gyermeknek"

A helyzet korant sem ilyen egyszeru es egyertelmu. Ugy teszel, mintha csak egyetlen torveny letezne.
Az altalad leirtakkal szemben all az az ALKOTMANYOS JOG es betegjog, hogy egy egeszsegugyi helyzet soran annak alanya szabadon megvalaszthatja orvosat, ellatojat es az alkalmazott terapiat. Az alkotmányos jog az elsodleges, ami ugyan kozerdekbol (tehat nem a gyermek erdekebol, hanem allami erdekbol pl.) torvenyiv-i szinten korlatozhato, viszont a betegjogokkal is szemben allnak a szules szabalyai. Tehat egy olyan jogi helyzet all fenn, amely
alkotmanyserto. A teteles joggal szemben all az emberi meltosaghoz, az elethez, fuzodo jogok, es a noi jogok, es a csaladok ilyen jogai, valamint a betegjogok szabalyozasa, tehat a szules konkret szabalyaival. A szules szabalyai nem illszkednek az alkotmanyos polgari jogokhoz, es meg sem kiserli ezt az ellenmondast kifejezni, mert a szules szabalyozasanak a logikajaból hianyzik az a szemlelet is: hogy az anya nem beteg, az anya nem koros helyzetben van, az anya nem veszelyezteti a magzatat, ha termeszetes, haboritatlan szulest akar megelni A MAI SZÜLÉSRE VONATKOZÓ TÉTELES SZABÁLYOZÁS FEUDÁLIS TÁRGYKÉNT KEZELI AZ ANYÁT, A NÕT, AZ APÁT, A FÉRFIT, ÉS A MAGZATOT: UGYANIS A TÉTELES NORMÁKBÓL KÖVETKEZÕEN NEKIK VAN A LEGKEVESEBB KÖZÜK MAGÁHOZ A SZÜLÉSHEZ.
Ez sajnalatos es abszurd, figyelembe veve, hogy meg te is elismered, hogy a szulesek min. 90% NEM KOROS, ez azert eleg elgondolkodtato.
Es bizony nagyon is vitathato, hogy a korhazban nagyobb biztonsagban lenne mint otthon. Menjel csak el Deveny Annahoz es nezd meg jol a gyerekeket, akiket kezel: MIND korhazban szuletett. Es ami ennel meg rosszabb, hogy az orvosok el sem mondtak legtobbszor az anyukaknak, hogy valaszinuleg baj lesz a babajukkal, mert a szules alatt tortent veluk valami. Igy legtobbszor csak kesve jutnak el a szulok a segitseghez. A kulonbozo veralafutasok, kulcsonttores, borelhalas, csontbehorpadas stb. korhazakban a gyakori serulesek koze tartoznak, Mo.-on tervezett otthonszulesnel viszont meg SOSEM volt ilyen.
Csatlakozom Maganyoshoz, en sem a magam erdekeben valasztottam az otthoni szulest. Magamat eleg jol kepes vagyok megvedeni, ha szukseges es viszonylag konnyeden kiheverem a rossz elmenyeket is es piszkosul nem hianyzott a sok becsmerles, szidas, megtorlas stb, ami azota is er minket, ha kiderul, hogy a gyermekem otthon szuletett.
De az ujszulott elfejeti-e vajon ezeket:
- narkotikumok, vegyszerek nagy mennyisegben
- siettetes
- eros feny, idegen zajok, szagok, idegen bakteriumok, raadasul jol kitenyesztettek
- csovek ledugasa szajba, orrba
- hideg gumikesztyus kezek
- lemosas gyokerkefevel! mint egy darab hus a csap alatt, meres, de minek
- barmilyen rovid idore is tavol lenni az anyatol
es akkor nem folytatom a szules utani horrorral, ami persze a 11!! magyar bababarat korhazban meg csak istenes, de a tobbi 100-ban??? Mikozben PZ meg azt is vitatja, hogy a korhaznak bababaratnak kell-e lennie es buszken hirdeti, hogy az I. Noi nem az es nem is akar az lenni. Eljen, eljen!
GEA
Névtelen
 


Lola, azzal egyetértek veled (sõt nagyon egyetértek), hogy inkább egy háborított szülés, mint egy beteg gyermek. De a háborított szülésbõl nem következik mindig egészséges gyermek.
Amikor a fiam a kórházban kétszer leszürkült (késõbb kiderült, nem elõször), a kétségbeesett nõvér felvitte az intenzívre, ahol nem akarták fogadni, mert szerintük nincs is baja. (Ezt a nõvérek mintkét oldalról az orrom és fülem elõtt tárgyalták meg). Amikor két órával késõbb beengedtek hozzá az intenzívre, még mindig nem látta gyerekorvos, velem három nap múlva volt hajlandó bárki beszélni. Aznap, amelynek estéjén a leszürkülés történt, látta gyerekorvos a gyereket, (tápszert javasolt, amit a nõvérek bele is tömtek). Ha már látta, esetleg észrevehette volna a tüdõgyulladást is, amivel késõbb az állapotát magyarázták. Bababarát kórházban szültem, bár én másképp képzeltem a majdnem otthon szülést, (vadidegenek között kellett mászkálnom ki/be minimum óránként). És azt már leírtam itt is egyszer, mázli, hogy akkor szürkült le a gyerek, amikor szem elõtt volt és nem akkor, amikor mondjuk az örzõben a kutya rá se nézett.

Lázas gyerekkel nem szoktam orvoshoz rohanni, van olyan is, ha hamar túl vannak rajta, el se viszem õket orvoshoz (persze elsõ gyerekesként az elsõ hónapokban rohantam minden tüsszentéssel). Amikor a fiam háromhónaposan megkapta a DiPerTe oltást, éjszaka majdnem negyvenfokos láza volt, amit sem kúppal, sem hûtõfürdõvel, borogatással, ... nem tudtunk csillapítani. Az ügyelet nem jött ki a háromhónapos gyerekhez, mert ez csak egy ártalmatlan oltási reakció. Három évesen ez ártalmatlan oltási reakció miatt kapott csak DiTe-t.
Ennek ellenére még mindig megpróbálok bízni az orvosokban, és próbálok hinni abban, a segítés és a gyógyítás megkülönböztetés nélkül a feladatuk, de általában bizalmatlan vagyok, és jó értékmérõje a dokinak, ha ezen túl tud lépni, és nem akad ki rajta (ismerek ilyen orvosokat).
Hogy rossz orvost és kórházat választottam? Igen, de mások mind az orvost (orvosokat, mert az egyik lelépett a szülés elõtt egy hónappal) az egekbe magasztalják. Talán mégis velem van baj. Sokak szerint, azért mert megtörténnek az enyémhez hasonló vagy még rosszabb esetek, az vagy az én túlfantáziálásom, Joli néni effektusom (nem emésztem meg, stb..), vagy megmagyarázzák, az orvos is ember. Ha nekik így könnyebb.

Egy ismerõsünk, aki orvostanonc, panaszkodott a szülészetre, hogy teljesen kiakadt, hogy a nõ azért nem nyomhatott, mert a doki nem ért oda. Nem minden kórház van felszerelve PIC meg NIC meg mindenfélével, akkor ezekben is felelõtlenség szülni, hiszen nem öt perc az esetleges életmentõ beavatkozás. A másik dolog, ha tíz százalékkal van csak gond, miért lesz ujabb tíz százalékból császár? Akik otthon akarnak szülni, többnyire ezeket szeretnék elkerülni, és amiket én itt olvastam (persze vannak agresszivabb megnyilatkozások is, de a másik oldal szinte csak becsmérlõen nyilatkozik), azokból az tünt ki számomra, hogy szeretnének törvényesen kórházi háttérrel otthon szülni. És nem értem, ez másoknak miért fáj, nem az õ gyerekük, õket senki nem kényszeríti otthonszülésre akaratuk ellenére. Hányan háborodtak már fenn azon hosszú internet fórumokat megtöltve, hogy egy oxigénhiányos gyerek valóban késõn kerül szakszerû kezek közé (annyit még elárulok, heti két alkalom kb gyes összegbe kerül havonta, mert nekünk nem éri meg ezt a kezelést finanszírozni, de még ez ügyben sem halottam olyan véleményt, hogy bûncselekményt követ el az a társadalom, aki nem biztosítja és finanszírozza ezeket a kezeléseket a rászorulóknak.) És D. A. csak egy a sok közül.
Én nem akarok otthonszülni (az elsõ császár volt), de van ismerõsünk, aki szült már otthon, és bennem csak az az egy dolog merült fel, milyen jó, hogy õ tul tud lépni a beidegzõdésein, és tud magában és a testében hinni. Ezt én csak mostanra tanultam meg, csak akkor tud rajtad az orvostudomány segíteni, ha Te is hiszel magadban. De belém is még azt nevelték, ha beteg vagy, az orvosság és doktorbácsi meggyógyít. Mi nõk, úgy megyünk szülni, hogy sokszor még levegõt se tudunk venni utasítgatások nélkül. Tudom vannak, akiknek úgy zajlott a szülése, hogy tényleg nem avatkoztak be, hogy partnernek tekintették, elhiszem, hogy van ilyen. És tudom, vannak nõk, akiknek kell az irányítás, mert õk így érzik magukat biztonságban. Miért ne teljesülhetne mindenki óhaja.
Hollandia az emlegetett ország, Hollandia egész emberien bánik a sérültjeivel, velem még egyszer sem beszélt senki az én lelki sérüléseimrõl, max annyit, talám jobb lenne, ha beadná arra a szörnyû helyre a gyereket, bár õk is tudják nem a legmegfelelõbb, hiszen már nagyon ki van borulva (ki is háromhónapnyi betonfallal való öklözés után), ott van ilyen is, meg sulibusz, iskolák, segítõk, anyagi, fizikai, és nem ötperces ránézéssel állapítják meg egy gyerekrõl, hogy retardált. De Hollandia biztosan ebben is túl liberális.

Lola, megértem, miért gondolkodsz így, neheztelsz azokra, akiknek könnyen összejön a gyerek, milyen felelõtlenek, nem tudják értékelni, bezzeg ha meg kellett volna küzdeniük érte, .. Én is gondolom néha, vannak emberek, akiknek egészséges gyerekük van, milyen felelõtlenül tudnak gondolkodni, mennyire természetesnek veszik, hogy ez nekik jár. Egy filmbõl szedtem, amikor kezünkbe fogjuk az egészséges csecsemõt, vajon megkérdezzük, miért pont mi vagyunk ilyen szerencsések? És ha az a csecsemõ nem egészséges, megkérdezzük, miért pont mi vagyunk ilyen szerencsétlenek? Vagy ha rajtunk kívül mindenkinek lehet gyereke csak nekünk nem?

Keke (azaz Joli néni)
keke
 
 


Lola! Gratulálok, felborzoltad az állóvizet! Ami a jogi érvelésedet illeti az szórol szóra igaz.Természetesen.Sajnos a hazai egészségügy helyzete nagyon sok érvet ad a kórházban szülõk ellen, és ezeket az érveket rendesen meg is kapjuk. Lásd, fennt. Mégegyszer, sajnos sokban igazuk is van. Csakhogy a jelenlegi sokhelyütt rossz, embertelen gyakorlat nem szolgálhat ELMÉLETILEG az otthonszülés érvrendszeréül. Legalábbis nem lenne szabad. A gyakorlatot kellene keményen bírálni és azon javítani.Közönségnek és hivatalnak egyaránt.
PZ-nek természetesen igaza van: Egy egyetemi Klinika nem tud olyan un. bababarát lenni, mint pl. a csepeli kórház, mert onnan (Csepelrõl) elküldenek minden kóros terhességet, éppen az I.Nõire. És hogyan legyen "bababarát" egy kórház, ahol a szülések 30% (mint pl. nálunk is) kóros terhességbõl származik, és az újszülöttek jelentõs része intenzív kezelést igényel. Bár szerintem ez az igazi bababarát kórház. Valami ilyesmi filzofiai különbség van köztünk és az (elvakult, messze nem mind ilyen) "otthonszülõk" között.
Továbbra is változatlan a véleményem: a cél OTTHONSZÜLÉS INTÉZETBEN (ld. a fõlapon Ugocsai dr. irását is) Remélem nem vagyunk már messze attól, hogy mindenki választhasson, és akkor a valódi választás tükrében látszani fog a valóság!
BUÉK
dr.Csákány
 


"hogyan legyen "bababarát" egy kórház, ahol a szülések 30% (mint pl. nálunk is) kóros terhességbõl származik, és az újszülöttek jelentõs része intenzív kezelést igényel"

Svedorszagban MINDEN korhaz elnyerte a bababarat cimet. Ugye nem azt akarja mondani, hogy Svedorszagban nincsenek klinikak es hogy ott nincsenek olyan korhazak, ahol koros terhessegbol szarmazo ujszulotteket latnak el? Ebbol is csak az latszik, hogy meg On sincs tisztaban vele, hogy milyen kriteriumoknak kell megfelelnie egy korhaznak, ha el akarja nyerni a bababarat cimet. Termeszetes, hogy a kulonleges ellatasra szorulo ujszulotteknek ezt biztositani kell, de miert kellene a 70% egeszseges ujszulottet is elkuloniteni, cukros vizzel, tapszerrel tomni stb.? De nem lepodom meg az On reakciojan, mivel van Mo.-on olyan szuleszeti intezmeny, amelynek vezetoje azt allitotta magukrol, hogy bababarat intezmeny, mivel fogalma sem volt rola, hogy az egy cim, amit egy bizottsag itel oda stb.

"Remélem nem vagyunk már messze attól, hogy mindenki választhasson"
Mi kell ahhoz, hogy mindenki valaszthasson?
GEA
Névtelen
 


Kedves Gea,
teljesen egyetértek veled abban, hogy itt alkotmányos jogról van szó. Ám nem egészen úgy van ahogy leírtad. Az alkotmányos jogok között is van egy bizonyos hierarchia, vannak olyan jogok, amelyeket semmilyen körülmények között nem lehet korlátozni. Ilyen az élethez, emberi méltósághoz való való jog. Ezen jogok védelmét még háborús, szükség- vagy rendkívüli helyzetben sem lehet felfüggeszteni. A betegjogok nem tartoznak ebbe a kategóriába. Ettõl persze még kiemelt jogok. Nos, ebbõl az következik, hogy itt a kisbaba élethez való joga és az anya méltósághoz való joga ütközik egymással. Ha dönteni kell, nyilván azt a megoldást választjuk, amely a legkevésbé rossz végeredményt hozza. Amíg a szülés (egy esetleges megalázó, rossz élményeket hozó, stb szülés) következményei orvosolhatóak, az anyai méltóság helyreállítható, az kisbaba vagy életben marad, vagy meghal, esetleg súlyosan sérül (ilyenkor nyilván az õ emberi méltósága is bekerül a képbe). Szándékosan fogalmaztam ilyen sarkítva, mivel a legrosszabb helyzetet kell szerintem alapul venni, amikor egy ilyen jogi szabályozást megalkotni. És továbbra is csak ismételni tudom, nem gondolom, hogy a kórházi szülés feltétlenül megnyirbálja az anya méltóságát. Azért kell kûzdeni, hogy a kórházon belül sikerüljön biztosítani az anya jogait maximálisan. Ezt nem tartom összeegyeztethetetlennek a konzervatív orvoslást tekintve sem.

Keke, azaz a szomszéd Jolika!
Nagyon sajnálom, ami történt veletek a kórházban. De itt is csak ismételni tudom magamat, az ilyen esetek még nem támasztják alá az otthonszülés jogosultságát! Itt kockázatokról van szó, és orvosi értelemben a 10% kiemelkedõen nagy kockázatnak számít (Ha nincs igazam dr Csákány bizonyára kiigazít). Elég nagy ahhoz, hogy a többi 90%-ra is vonatkozzanak az óvintézkedések. Ráadásul ránézésre nem is mindig megmondható, hogy ki tartozik bele ebbe a 10%-ba.
Ezért mondom azt, hogy nem az a megoldás, ha kivonulunk a kórházból, hanem a kórházak szemléletét kell törvényileg, és más módón befolyásolni. És nem tartom a dolgot reménytelennek. Nem megoldás a másik véglethez nyúlni. Ráadásul nyilván igaz, amit az eddigi otthoszülések sikerességérõl írtál, de nem gondolod, hogyha tömegesen menne a dolog itt is megjelennének a kórházi ellátás gyenge oldalai? Én biztos vagyok benne, hogy így lenne.
Amíg a kórházi és otthonszüléspártiak marják egymást, és hadakoznak, a kórházakban csak igen lassan zajlanak a kívánatos folyamatok. Talán közös nevezõre kellene jutni.
Úgy gondolom, hogy így lehetne elérni a lehetõ legjobb állapotot. Sajnos, ezt nekem is be kell látnom, még eltart egy darabig, amíg az orvostársadalom egyenrangú partnernek tekinti a nõt, és nem megoldandó feladatnak.

Lola
Lola
 


GEA, kérlek add meg az emilcimed-irni szeretnék neked. zorkanya
zorkanya
 


bocs, de a profilomból nem elérhetõ: vorosgabor@chello.hu
zorkanya
 


Lola, otthonszülés sikerességérõl mit írtam én?????
Bár ugyis meddõ ez az egész vita.
Keke
Keke
 


Kedves Lola!
Tényleg "felborzoltad az állóvizet", a vérnyomásom a plafonon van! Kép
Csak egyet mondj meg: mit tudsz az otthonszülésrõl???
Tájékozódtál-e errõl ugyanolyan alapossággal, mint a kórháziról? (Tipp: már a neve hallatán elvetetted az ötletet, mert szakmán belüli vagy, ha jól értettem. Személy szerint minden rosszindulat nélkül Igazi Csodának tartanám, ha annyi és olyan tapasztalatok után otthon bújna ki belõled a babád, de legalább annyit tegyél meg magadért, hog rákérdezel a dolgokra, ha már ide elvetõdtél. És nem a kórházi dokidtól, mert a tapasztalat szerint (pl. ez a topik) az esetek 99%-ában azok sem tudják, hogy a háboritatlan szülés mennyire más, mint a kórházi.)
Ilon
 


Kedves Névtelen 2001. 12. 17. 18:56!

A zanza valóban szubjektiv, sokat gondolkodtam azon, hogy talán nem is lenne szabad magamtól idéznem benne.
Igyekeztem kihagyni a személyeskedéseket, az érzelmi kilengéseket mindkét irányba, a téma-elkanyarodásokat, és fõleg azokat a dolgokat vágtam össze, amik a topik cimére vonatkoznak. Kihagytam a konkrét kórházneveket is, ezt jeleztem is.

Semmit nem idéztem Dr. Csákány M. György és GEA levélváltásaiból, mert túlságosan szakmai és érdemes az alaposabb tanulmányozásra. - Fõleg abból a szempontból, hogy egyáltalán milyen kérdéseket tett fel GEA, mik azok a dolgok, amik háboritatlan szülésnél kérdésként merülnek fel.

Nemcsak olyanoktól idéztem, akik otthon szültek, fontosabbnak tartom a "téma hangulatát" visszaadni. (Na ez maximálisan szubjektiv Kép )

Gyorsan elnézést kérek azoktól is, akiket nem érdekel ez a 7 oldal, remélem a szerkesztõ "elvágja" a topikot itt, hogy ne legyen zavaró és ugyanakkor könnyebb legyen megtalálni.
Ilon
 


Lola,
ajanlom figyelmedbe a januari Kismamat:
"újra felmerül, hogy Hollandiában rendkívül magas – harminc-negyven százalék közötti – az otthonszülések aránya, az anyai és magzati halálozás azonban semmivel sem magasabb, sõt éppenséggel alacsonyabb, mint nálunk"
valamint vedd hozza, hogy dr. Csakany is elismerte nem ismer Gereb Agin kivul olyan szuleszt vagy korhazat, ahol az utolso 1500 komplikaciomentesnek igerkezo szulesbol ne lett volna halalozas vagy egyeb sulyosnak mondhato serules. De veheted a nemet, az amerikai vagy barmelyik masik TERVEZETT, SZAKSEGITSEGGEL KISERT otthoni szules statisztikajat es MIND jobb lesz, mint az atlag korhazi. Akkor mivel is veszelyeztetem a magzatot? Pl. azzal ha egy videki bababaratsagtalan, PIC/NIC nelkuli, tulterhelt es nem megfeleloen kepzett orovosokkal es szulesznokkel tuzdelt, penztelen korhazba megyek szulni. Ez sokkal veszelyesebb, mint otthon szulni szaksegitseggel! Csak eppen a magyarorszagi szulo nok nagy reszenek nincsen masik valasztasa mint ez!
Nem kellene osszemosni a szaksegitseg nelkuli vagy tervezetlen otthoni szulesekkel, mert azok valoban veszelyesek lehetnek. Eppen ezert nem szabadna, hogy megvonjak tolunk az EGYETLEN szaksegitseget, mert ezzel valoban veszelyeztetik az eletunket es magzatunk eletet megpedig PZ szemelyesen!
Arra is felfigyelhetnel, hogy a korhazak (Csakany doki is) "korhazi otthonszulest" emleget, vagyis azt amit az otthonszulok kivivnak maguknak, azt akarjak atemelni a korhazba. Nezd csak meg, hogy Gereg Agi ota lehet apaval szulni, nem vezetni a szulest, hanem kiserni, masszirozni, testhelyzetet valasztani, rogton mellre tenni a babat stb. Halas lehetnel, hogy vannak nok, akik minden harc aran kivivnak valamit, ami ugyan sajnos nagy kesessel, de eljut a korhazakba is. Ha nem lenne az o surgeto igenyuk a valtoztatasokra, akkor semmi sem mozdulna. Erdekes modon az a 100.000 no, aki korhazban szul evente, meg semmilyen mozgalmat sem hozott letre, ami a korhazi szulest akarna jobbitani.

"Amíg a szülés (egy esetleges megalázó, rossz élményeket hozó, stb szülés) következményei orvosolhatóak, az anyai méltóság helyreállítható"
Ezt nem tudom, hogyan kepzeled. Mondjuk egy megeroszakolt nonek szerinted hogyan lehet visszaadni a meltosagat? Marpedig az leginkabb erre hasonlit...

zorkanya,
megirtam a cimemet, de most megyek szilveszterezni, csak jovore leszek.
BUEK mindenkinek
GEA
Névtelen
 


Sziasztok!
Nagyon sok kórházról olvastam már itt, de az érdi születésházról még nem. Honlapukon elég szûkszavúan bánnak az információval, így szeretném felvenni olyan anyukákkal a kapcsolatot, akik itt szültek, vagy valamit tudnak róla. Köszi mindenkinek, várom hozzászólásaitok.
hjsz 2001 Augusztus 11 szombat - 21h 40:

Menj el egy informacios estre, ott minden kerdesedre valaszt kapsz!
Névtelen 2001 Augusztus 13 hétfõ - 08h 58:

Az érdi születésházban még nem jártunk, csak majdnem, de nekem azokkal, akik csinálják, jók a tapasztalataim. Otthon szültem mindhárom fiamat. Kórházban nem sikerült volna komplikáció mentesen, mivel nem bízok a kórházakban, és az ottani orvosokban. Érzelmileg is blokkol a kórház. Errõl ezért nem is érdemes vitatkozni, mivel a legtöbben érzelmi alapon döntenek mellette, vagy ellene.
Az a fontos, hogy mindenkinek legyen lehetõsége a szabad választásra.
Szerintem a tanfolyamuk akkor is hasznos, ha kórházban lesz a szülés. Az árak pedig szerintem nem drágábbak, mint más kórházi szülés esetén. Ja, a lakás nem lett tiszta vér.
Liesel 2001 Augusztus 18 szombat - 22h 14:

Szerintem bizony nagy jelentõséget kell tulajdonítanunk a szülésünknek, önmagunknak, a kényelmünknek. A szülésélmény minósége egy életre meghatározó és nagyon sokan a negatív tapasztalatok miatt nem szánják rá magukat egy következõ gyermek vállalására. Ráadásul stresszhelyzetben a szülés lelassul, leáll, komplikációk alakulhatnak ki. Ezért jó, ha mindenki olyan helyen tud szülni, ahol a leginkább biztonságban érzi magát.
Iboly 2001 Augusztus 19 vasárnap - 09h 26

Minden teljesen másképpen van olyan szülésnél, ahol a kismama úgy tud mozogni, ahogyan az számára - és így valószínûleg a baba számára is - a legkevésbé kellemetlen. Ezen kívül az otthoni szülést senki nem sietteti, ha nincs indokolt helyzet, mindenki nyugodtan vár.
Ilon 2001 Szeptember 11 kedd - 22h 41

A nogyogyaszom szerint olyan nincs hogy egy normal szules kozben hirtelen veszhelyzet alakul ki es a korhazban 5 perc mulva mar ki is vettek a babat csaszarral. Ezek mesek. Az elore nem lathato helyzetekre ott sincsenek felkeszulve (lasd a sok szuletesi serulessel korhazban vilagrajott gyereket) ezert ha hirtelen alakul ki veszhelyzet akkor ott is eltelik jo par perc, fel ora amig a mutetre sor kerulhet. Nem all keszenletben minden normal szulesnel egy sebeszcsapat altatoorvossal, neonatologussal stb. Egy kisebb korhazban ok nincsenek is mindig bent, pl ejszaka. Ha gaz van akkor behivjak oket. Es akkor az is belefer hogy ha otthon alakul ki veszhelyzet akkor hivjuk a korhazat es amig beer a szulo no a mentovel vagy amivel viszik addig a korhaz felkeszul.
idike 2001 Szeptember 17 hétfõ - 14h 04

Az en gyerekem zsinorjan volt egy csomo! Akkor en ott megijedtem de az orvos megnyugtatott hogy 9 volt az o rekordja eddig de mivel a zsinorban levo 3 er egy zseles rugalmas anyagba van burkolva ezert a csomok nem tudnak ugy megszorulni hogy abbol gond legyen.
idike 2001 Szeptember 19 szerda - 08h 35

Nekem sok szempontból csak az a lényeg, hogy olyan emberek vegyenek körül, akiben 100%-ig megbízom (ez a párom és az orvosom), és innentõl kezdve más nem számít!
A következõt is ebben a kórházban szándékozom világra hozni!
cory 2001 Szeptember 21 péntek - 21h 07

www.webpc.hu/andrea noll/Magyar/Humain.htm

Tehát úgy tûnik, nem nagyobb a simának ígérkezõ szülés kockázata otthon sem. Az adatok szerint. (dr. Csákány M. Györgyre hivatkozva)
Edóka 2001 Szeptember 22 szombat - 21h 11

Kedves beszélgetopartnerek!
Már régóta olvasgatom a hozzászólásaitok, de eddig nem tudtam, kinek a pártjára álljak.
Tegnap találtam a [url=http://www.webpc.hu/andrea_noll/Magyar/Szules/gyszfo.htm" TARGET="_top]http://www.webpc.hu/andrea_noll/Magyar/Szules/gyszfo.htm[/url] helyen egy gyönyöru otthoni születéstörténetet 100 képben.
Ez a szülés annyiban különbözött az én - egyébként normális - kórházi szülésemtol, hogy az elmondhatatlan. Ezen képek hatására következo gyermekemet otthon szeretném világra hozni (ha ez valahogy megoldható vidéken).
Javaslom mindkét félnek, hogy látogassanak el erre a site-ra.
Labros 2001 Octóber 02 kedd - 20h 51

Kedves Zsuzsi, szívembõl örülök, hogy ilyen pozitív élmény volt a korházi szülésed. Ez valószínûleg azért is volt így, mert _biztonságban_ érezted magad a kórházban. Márpedig egy szülés komplikációmentességéhez rendkívül fontos, hogy biztonságban érezd magad.
Ettõl még nem lenne szabad elítélni azokat, akik egyszerûen nem érzik magukat biztonságban a kórházban. Nekik viszont ott van nagyobb esélyük egy komplikációmentes szülésre, ahol õk is biztonságban érzik magukat, ahol el tudnak kellõképpen lazulni, ahol csak a babára és magukra tudnak figyelni, ahol nem zökkentik ki õket egy természetees ritmusból. És bizony sok nõ van, akinek ez a hely az otthona.
Geréb Ági ezért nem is ajánlja senkinek az otthonszülést. Ezt mindenki csak saját maga tudja eldönteni, hogy neki hol lesz a legjobb.
Van akinek ez a hely a kórház, van akinek az otthona.
minden jót: ob 2001 Octóber 02 kedd - 21h 01

Az a baj, hogy az otthonszülést mindenki úgy képzeli el, hogy ugyanaz, mint a kórházi, csak otthon. Pedig a különbség: ég és föld.
Elég lenne csak végigtanulmányozni néhány képsort... Van pár trükkje, amit nem lehet leírni, ahogy pl. a gyereknevelést sem lehet megérteni könyvbõl, kép alapján vagy hallomásból - ugye szinte folyamatos alkalmazkodás a helyzetekhez...?
Ilon 2001 Octóber 05 péntek - 01h 13

Egy ideje követem a Babanet társalgóját, és köztük az otthonszülés témáját. Azt hiszem tanulságos lehet mindkét fél részére, hogy én miért döntöttem az otthonszülés mellett, mivel ebben nagy szerepe volt a sokszor emlegetett hollandiai otthonszüléseknek, az ezekrõl szerzett információimnak és személyes tapasztalataimnak. Bár nem szültem Hollandiában, férjem révén sok rokonunk és ismerõsünk él ott, és szült otthon vagy kórházban Hollandiában. Mikor elõzõ terhességem során kint jártunk, hogy meglátogassuk férjem unokaöccsét, aki éppen akkor született, bennem is megfogalmazódott az otthonszülés iránti vonzalom. Ekkor még keveset tudtam a dologról, tudtam, hogy Magyarországon Geréb Ágnes kísér otthonszüléseket, de ennél sokkal többet nem. Kint dokumentumokat gyüjtöttem, a hollandiai szülésznõk egyesületének kiadványait, internetes oldalait tanulmányoztam, a lehetõségeket, a rizikótényezõket, stb. és természetesen részletesen kikérdeztem azt a négy ismerõsömet, aki az elmúlt három évben otthon szült, illetve azt, aki végül kórházban szült, mivel 42. héten meginditották a szülését. Az ismereteimet tehát ezekre alapozom, nem vonom kétségbe, hogy ezektõl eltérõ adatokat, tényeket is publikáltak már Hollandiával kapcsolatban, hozzám ezek jutottak el.
Amikor hazajöttem, még nem döntöttem, hiszen meg szerettem volna tudni, mik a fõ különbségek, lehet-e ugyanolyan biztonságban otthon szülni itt, mint ott. A következõ lényeges különbségeket találtam, amelyiknek nem mindegyike kapcsolódik a biztonsághoz, hanem sokkal inkább a kényelemhez.
1. tb támogatás
2. Hollandiában a körzeti szülésznk végzik a terhesgondozás nagy részét, akik közül az egyik - elõre nem lehet tudni, melyik - van jelen a szülésen. Ők végzik a rutin vizsgálatokat, vércukor szintet néznek, vérnyomást ellenõriznek, a kérdésekre válaszolnak, tehát többé-kevésbé azt, amit itthon a védõnõk csinálnak. Emellett van két ultrahang és nõgyógyászati vizsgálat is.
3. lehet igényelni a tb terhére egy csecsemõs nõvér félét (ott nem így hivják) a szülés utáni napokra, aki ellenõrzi a gyerek és az anya állapotát, és besegít a gyerek körüli és a háztartási teendõkbe az elsõ napokban.
4. a kórházban végzõdõ szülések során a szülésznõ ottmarad a szülõ nõvel (az én forrásom szerint a kórházba kerülés aránya kb 10% - 1000 Vragen over de 9 Maanden, 1999, Spectrum)
5. Az otthonszüléshez nem kell elõkészítõ tanfolyamra járni, a szülésznõtõl lehet bármilyen ezzel kapcsolatos felvilágosítást kérni.
6. Nagy különbségek vannak a kórházi szülésben is az itthoniakhoz képest, amit szintén fontosnak tartottam akkor feltárni, de talán itt nem kellene belemenni.
7. egy szubjektív, de nagyon fontos különbség, hogy soha senki nem kérdõjelezi meg egy komplikációmentesnek igérkezõ szülés esetén, hogy felelõsen dönt-e az anya, ha otthon, szaksegítséggel kívánja világrahozni gyermekét.

Amirõl viszont kiderült, hogy nem tér el az itthoni otthonszüléstõl, hogy azonos dolgokat tekintenek komplikációmentesnek igérkezõ szülésnek; a ház elõtt nem áll mentõautó, hanem akkor hívják, ha szükség van rá, viszont egy keskeny lépcsõházas, magasabb amsterdami háznál akár a tõzoltók is kijönnek, ha másképp nem fér ki a hordágy; a szülés során a bába gyakorlatilag ugyanazt teszi, mint itthon Geréb Ági, rutinszerûen nem végez beavatkozásokat, csak a tágulást és a szívhangot nézi, és talán más egyebet, amit nem tudok, végül is figyel.
Férjemmel úgy döntöttünk, hogy a házhoz jövõ csecsemõsnõvér nélkül is meg fogjuk oldani, ebben segített az érdi felkészítés a gyermekápolápolásról, a problémák felismerésérõl, és a szoptatásról, és a gyerekorvos rendszeresen kijárt hozzánk a szülés utáni napokban. Végül is ez a bizonyos csecsemõsnõvér sem éjjel-nappal van kint, csak ha azt külön igényelnék a szülõk. A mi esetünkben az infrastruktúrára nem lehetett panaszkodni, a legközelebbi szülészeti intézmény öt perc normál forgalomban, a lépcsõház is széles, minden szükséges elõzetes intézkedést meg tudtunk tenni. Terhességem alatt jártam kórházi terhesgondozásra, az ottani orvosommal tudattam, hogy ha minden simán megy, otthon fogok szülni, és ha nem menne simán a szülés, hozzá szeretnék bemenni, õ ezt elfogadta. Azt gondolom, hogy igy a kórházi háttér is biztosítva volt, bár erre végül nem volt szükség.
Ugy érzem, hogy ez az otthonszülés nem sokban különbözött attól, ha Hollandiában szültem volna, legalább is nem a biztonság terén. Ismertem az otthonszülés kinti és itthoni statisztikáit is, és bár nem tartom szerencsésnek azt a helyzetet, hogy csak egyetlen személy kisér otthonszüléseket itthon, és áldatlan az az állapot is, hogy vitatható az anya joga, hogy otthon szüljön, nem érzem megalapozottnak azt, hogy a hollandiai otthonszüléseket itthon azok is elfogadják - miért ne tennék - akik amúgy elitélik Geréb Ágnes tevékenységét, és azzal érvelnek, hogy Magyarországon nem biztonságos az otthonszülés. Tény, hogy kellenek bizonyos speciális feltételek, amelyek jelenleg csupán önszabályozás szerint mûködnek az otthonszülõk körében, azonban az otthonszülés társadalmi, anyagi és jogi elfogadása esetén, létrehozható lenne egy külsõ szabályozás, aminek betartása mellett itthon is hasonlóan mûködhetne a dolog, mint Hollandiában. Valószinûleg ebben az esetben is kevesen vállalkoznának az otthonszülésre, hiszen nem ez a természetes nekünk, a ma szülõkorban lévõ nõk mind kórházban születtek, és mind ugy nõttünk fel, hogy a szülés csak kórházban biztonságos. Én a hollandiai minta alapján változtattam meg a véleményem, mások más miatt döntenek igy, örülnék, ha az a kisebbség, aki igy dönt megtehetné, hogy különösebb akadályok lekûzdése nélkül is otthon szülhetné meg gyermekét.
Elnézést a hosszú hozzászólásért, remélem a tapasztalataim kicsit hozzásegíthetnek a két fél közötti kommunikációhoz.
üdvözlettel,
Juta 2001 Octóber 05 péntek - 02h 27

Elmondok egy példát, ami talán megint felháboritó, de nekem fontos volt:
xyz-nek a kutyája vemhes és megindul az ellés. A gazdi látja, hogy mi történik, de hirtelen vendégek érkeznek. A kutyus elvonul a helyére vagy egy távoli sarokba és amig a vendégek késõ este el nem mennek, vár. Azután folytatódik az ellés.
Ez az, amit sokan megfigyeltek már: ha az anya nem érzi magát biztonságban vagy feldolgozatlan benne valamilyen élmény a gyerekkel, szüléssel kapcsolatban, akkor a szülés lelassul, le is állhat. (Ennek megtapasztalására kevés módja van egy mai kórházi orvosnak.)
Amikor egy szülésznõ azt mondta, látott õ már olyat, hogy valakivel az elsõrõl nem értek fel a másodikra, mert elvérzett, az jutott eszembe, hogy eszerint a kórházban sincs garancia semmire.
Az is megfordult a fejemben, hogy nincs olyan emlõs állat, amelyik elléskor lefeküdne, a lábát felemelné és igy próbálná kinyomni az utódját. - alternativ szülõszobák alternativ orvosainál is: ha nem kérik, nem is fekszik hanyatt senki magától. - kipróbáltam a vajúdás alatt: sokkal jobban fájt háton feküdni.
Ilon 2001 Octóber 05 péntek - 23h 33

En élveztem, hogy végre nem kell kilométereket gyalogolnom egy pelenkázáshoz. Hogy raülhetek a WC-re, hogy nem fagyok össze zuhanyozáskor. Lepedõt en cseréltem, sõt én is mentem el érte a kórhazban. (öt nap alatt egyszer volt rá szükség) A látogatók a leghülyébb idõpontokban jöttek. Otthon elfértem a gyerekkel az ágyban, és nem volt kemény az ágy. Otthon végre tudtam aludni, mert a férjem addig vigyázott a gyerekre (egy férjet miért kéne kiszolgálni????), és nem vertek fel állandóan. A kórházban sem vitték tulzásba a segítséget, viszont fusztraciót annál többet kaptam. Az elsõ több tápszert kapott a kórházban, mint utána életében.
Judit 2001 Octóber 06 szombat - 09h 41

Ez után, még sok nõgyógyászt végigjártam, hogy kinél szüljek. Mondanom sem kell, hogy kultúráltabban ugyan, de elkerekedett a szemük, amikor közöltem, hogy ne vizsgáljanak meg, hanem elõbb szeretnék többet tudni arról, hogy hogyan vezet szüléseket, és mennyire tudja elfogadni a kéréseimet, és csak ennek függvényében választom. Volt aki már az elsö percekben kiesett, volt aki csak amikor a kívánságaimra került a sor. Közben felkerestem az Alternatal alapítványt is. Jártam a tanfolyamra, de nem döntöttem még végleg mellettük. Onnan ajánlotta egy szülésznõ a MÁV kórházat. Találtam is egy orvost, aki mindenre bõszen bólogatott, amit elmondtam neki. Már az AFP-nél azért gyanakodtam, mert kérdéseimre nem válaszolt egyenesen. Azért kitartottam. Volt még egy bibi, amikor ctg-re küldött. Ultrahangos készülékekkel foglalkoztam évekig, így mondtam neki, hogy nem vagyok benne biztos, hogy nem árt-e a babának. Erre a buta kismama megnyugtatására közölte, hogy a CTG nem ultrahang!!! Nocsak. Ez a kimerítõ válasz nálam nem jött be, bár látszott, hogy csípõbõl ezt szokta válaszolni a nagy ritkán kételkedõ, túlolvasott anyukáknak. Ekkor ismét feltettem még egy két kérdést a szülésrõl, mikor is közölte, hogy lehet minden pózban szülni, de lehet, hogy az utolsó vizsgálatnál már azt fogja mondani, hogy nem érdemes leszállni az ágyról, amíg megszületik a baba. No, ekkor azután elég volt.
Számomra nem is az otthonszülés a lényeg, hanem a háborítatlan szülés. Ez az, amit Ági számomra nyújtani tudott. Benne megbízom, tudom, hogy nem avatkozik közbe fölöslegesen, és ha valamit mond, hogy kell, akkor tényleg kell. Ugyanakkor mégis rámbízza a döntést. Ha más orvosok is kísérnének otthon szülést, mint ahogy teszik, egynél jártam is, nem biztos, hogy mernék náluk szülni. Akinél jártam, a vele való beszélgetés arról gyõzött meg, hogy bizony beavatkozik sokszor.
El tudnék fogadni háborítatlan szülést intézményen belül, de pillanatnyilag a kórházi orvosokat sok szabály köti, amik ezt megnehezítik. No meg tényleg, személyisége miatt nem is mindenki alkalmas rá.
Számomra a lelki történések nagyon fontosak. (Hogy nem csak számomra, azt bizonyítják C. Molnár Emma Az anyaság pszichológiája c. könyvében leírt esetek is, ahol egy kis lelki gondozással meg lehetett elõzni császárt is. Tudom, hogy nem mindig ez az oka, de legalább akkor, amikor emiatt kellene.)Tudom, hogy az, hogy biztonságban éreztem magam, megkönnyítette a szülést. És az is tény, hogy az anyaságot, a gyermek elfogadását, számomra megkönnyítette, hogy nem vették el tõlem a születése után. Még most is látom magam elõtt, ahogy néztek rám, miután megszülettek. Számomra fontos volt, hogy ne fürdessék meg, mert a magzatmáz felszívódik, és nagyon szép volt a bõrük tõle. Fontos volt, hogy kezdettõl fogva én láthassam el. Azt tudni kell, hogy otthon szülések után az anyukák elég fittek. Nálam csak annyi volt, hogy aludtam egyet, és reggel "csak" annyi volt a különbség, hogy kinnt volt a baba. A harmadik szülés után, másnap kinnt teregettem a lepedõt. Mert jólesett kinnt a mozgás, és szeretek teregetni, nehogy valaki úgy gondolja, hogy azért mert nagytakarítani kellett volna a szülés miatt. Három szülés után egyszer sem kellett semmit takarítani, mindössze lepedõt mosni, de azt is azért, mert a szárnyasbetét arrébb repült. De el tudom fogadni, hogy van aki úgy érzi, hogy szüksége van a kórházi személyzetre az elsõ napokban. Én "belehaltam" volna egy picit lelkileg, ha elvették volna tõlem a babámat akár csak egy percre is. És emiatt õt is a közelségem nyugtatta meg leginkább, de az nagyon. Ja, és a szülés során, a lepény nem jött túl gyorsan. Ági ekkor mondta, hogy megmasszírozza a hasam. Én pedig mondtam, hogy érzem, ha felállhatnék (ültem a kádban), akkor kijönne a lepény. És õ ezt komolyan vette, segítettek kimászni, és pár perc alatt ki is csusszant a lepény. A többieknél is így volt, akkor már tudtam, hogy nekem akkor jön a lepény, ha felállok. Ebbe bele sem gondolok, hogy ez kórházban hogyan zajlott volna.
A harmadik babámmal, lassú szülésem volt. Nem túl erõs fájásokkal. Közben leállt úgy is, hogy aludtam is egyet. (Sok kórházban ilyenkor szoktak oxitocint adni, ha addig nem) Amikor felébredtem, beindult a szülés és egy óra múlva a kezemben volt a baba. Ági végig a háttérben volt. Tudtam, hogy van, de nem zavart. Tudta, hogy én azt szeretem, ha elvonulhatok, és szólok, ha kell valami. Persze mindenkit más nyugtat meg, és ezt is figyelembe veszik. Ági az utolsó szülésem miatt egy számára fontos konferenciára nem ment el, pedig megérkezett a váltása. De remekül megérezte, hogy szükségem van rá. A második babámnál pedig késõbb ment szabadságra egy nappal.
Liesel 2001 Octóber 07 vasárnap - 10h 37

Ja, és még valami nyomja a bögyöm. Sokan beszélnek az otthon szülõk erõszakosságáról, kirekesztõ voltáról. No, kérdem én, hány kórházi topikba írogatnak otthon szültek, hogy agitáljanak az otthonszülés mellett, és ijesztegessék a kórházi topikot olvasókat a kórházban történõ beavatkozások veszélyeivel, a szülés során fellépõ komplikációk okaként??? Viszont ebbe a topikba rögtön mindenki úgy érezte, hogy joga van tanácsokat osztogatni, kioktatni, a legrosszabb esetekben felelõtlennek nevezni azokat, akik otthon szültek.
Száva 2001 Octóber 07 vasárnap - 14h 01

A TB támogatási rendszer olyan, hogy ha a pár órákon belül hazamegy, a kórház gyakorlatilag ingyen dolgozott!
Ilon (*) 2001 Octóber 12 péntek - 22h 51

A harmadik babámmal a vajúdás sokáig tartott, és közben sokszor leállt, gyengültek a fájások. És Ági várt, türelemmel, nem sürgetett. Azután beindult, és nem egészen egy óra alatt a kezemben volt a baba. Kórházban ez így mehetett volna? A lepény megint külön produkció volt, mert felért a szüléssel. Ezen meg is voltam ütközve, mert az elõzõ babáknál csak kicsusszant. Amikor éreztem, hogy megint kezdõdik elõrõl a szülés, pedig a baba már kint van, elég elkeseredtem. Fel alá járkáltam, meg néha megtámaszkodtam, elõre dõlve. Közben hõbörögtem. Viszont így legalább azt tudtam, hogy a babával nem történik olyan, amit nem akarok. Kórházban eközben még azon is aggódhatnék, hogy mi van a gyerekkel.
A kórházakban azért nehezen tudom elképzelni ezt, mert az ott lévõ orvosok többségének a szemlélete beavatkozó szülésvezetést eredményez.
Otthonszülés nem vezetésére, hanem kísérésére valóban nem alakalmas valaki, csak azért mert szülész-nõgyógyász. Külön képzésre lenne szükség. Nekem Odent szemlélete tetszik, aki szerint a háttérben maradás a lényeg.
Sokszor egy pár szó elég. Még egy saját élmény: az elsõ fiam születésekor, a vége felé már nagyon fájt, és úgy éreztem, nem bírom. Egy pillanatra bántam, hogy nem érzéstelenítéses szülést akartam. Megkérdeztem Ágit, hogy ez másnak is így fáj? Õ pedig azt mondta, hogy igen. Nem nyugtatgatott, és nem mondott semmi más feleslegeset, pl. hogy kell-e mégis fájdalomcsillapító. És mivel az õ személye garancia volt, bíztam benne, érdekes módon rögtön kevésbé éreztem a fájdalmat. Nem éreztem magam annyira egyedinek azzal, hogy fáj. Lehet, hogy ez másnál nem így mûködött volna, de nálam pont erre volt szükség.
Liesel 2001 Octóber 13 szombat - 15h 04

"A Szakmai Kollégium akadályt állít a szabad információ-áramlás útjába, és kulcsfontosságú tények nem juthatnak el a közvéleményhez.
Például az, hogy az otthonszülés legalább annyira biztonságos, mint a kórházi szülés - alacsony rizikójú esetekben pedig biztonságosabb .
A háborítatlan szüléseknél lényegesen kevesebb a beavatkozások száma. Ennek következtében alacsonyabb az anyai és magzati morbiditás."
www.babapont.hu
A cél nem az, hogy minél többen akarjanak otthon szülni, hanem hogy aki akar, az megtehesse. (Ez miért rossz annak, aki úgyis kórházba akar menni? Legfeljebb vele is jobban bánnak, hogy legközelebb is azt válassza, hiszen bövül a "kinálat"!)
Ilon 2001 Octóber 13 szombat - 23h 03

Természetesen van olyan helyzet, amiben fel sem merül az intézeten kívüli szülés ötlete. Eljártam a babákkal az UH vizsgálatokra és pl. egy "placenta previa" esetén (majd kijavítanak ha rosszul tudom, de: "méhlepény az útban" szó szerint, azaz úgy megtapadva, hogy nem tud kibújni a baba) nyilván azt nézném, hogy hol a legnagyobb a császármetszések aránya, és egyenesen oda mennék orvoshoz. Mert nyilván ott a legprofibbak.
Ilon 2001 Octóber 15 hétfõ - 11h 51

A petíció nemcsak megnézhetõ, hanem telefonon is kérhetõ (postai úton) a PalackPosta nonstop telefonszámán (354 0523).

Az egeszseges terhes anya szulese NEM betegseg.
Idike 2001 Octóber 16 kedd - 21h 04

Elöljáróban: én otthonszülés-párti vagyok, illetve inkább úgy mondanám, hogy szabad választás-párti
Élõ példája vagyok annak, hogy a szülés annyira csodálatos dolog, hogy nem lehet elrontani: mindkét szülésem gyönyörû testi-lelki élményként maradt meg. (Kórházi szülések – Ilon)
Áront a … (kiahagytam – Ilon) kórházban szültem. Nem éltem meg fájdalmasként a szülést, inkább nagyon is felemelõnek. Viszont azt éreztem, hogy a hanyattfekvés nem a legjobb, ezért másodjára próbáltam egy alternatívabb kórházat keresni
Hannát ülve szültem, ami összehasonlíthatatlanul jobban esett számomra. És bizony nem volt se borotválás, se beöntés (ami nekem a megváltozott tudatállapotban bizony
kellemetlen lett volna, mint azt az elsõ szülésemnél megtapasztaltam), és mégsem kaptunk semmiféle fertõzést, pedig repedt a gátam az elõzõ heg helyén, tehát varrni kellett (gátmetszés nem volt).
És volt türelme a dokimnak kivárni, amíg 15 órás vajúdás után világra jött a babám, nem akarta felgyorsítani az eseményeket, ami nekem nagyon jó volt.
A lelki oldalról eddig kevés szó esett, legalábbis ami a MAGZATOT illeti.
Nem gondolom, hogy mivel ez nem látszik, nem látványos, azért a lelki sérülés kisebb fontosságú lenne. Összes késõbbi szorongásaink õsmintája a születésünk
rengeteg viszonyulásunkat meghatározza, tehát nem kicsinyelhetõ le. És persze nagyon nehéz túllépni rajta, mert nem tudunk róla, tudattalanul hat.
Pele 2001 Octóber 22 hétfõ - 01h 13

Senki nem állítja, hogy ne lehetne gyönyörû szülést átélni kórházban is!!!
Maga Geréb Ági is ezt állítja a honlapon levõ kórházi !!! szülés történetéhez kapcsolódóan!
Ilon 2001 Octóber 25 csütörtök - 13h 51

Én is sokáig kerestem a megfelelõ "középutat" a kórházi és az otthoni szülés között, de mindenhol kiderült - sokszor csak egy elejtett megjegyzésbõl - hogy tulajdoképpen mégiscsak be kell avatkozni általában, stb.
Mivel ott voltam a húgom kórházi vajúdásánál, láttam, milyen lehetõsége van az embernek dönteni, ha felajánlják neki esetleg: legtöbbször úgy tették fel a kérdést, hogy tényleg okosabbnak tûnt azt tenni, amit mondtak. (pl.: "Nyugodtan járkálhat, ha gondolja, de ezt ilyenkor már nem szoktuk javasolni" - 2 ujjnyira nyitva levõ méhszájnál. Vagy: "Fekhet az oldalára, de akkor jobban fog fájni" - ami igaz is különben.)
Ilon 2001 Octóber 25 csütörtök - 23h 20

Többeknek orvosválasztásról!
Miután bennfentes vagyok, maradok anonym.
Az, hogy egy szülés jól sikerült nem a jó választás bizonyítéka. Sok olyan kutyaütõ van akinek a hibáit kollégái (orvosok, szülésznõk) védték ki, a "beteg" mitsem vett észre. Sajnos a "beteg" kiszolgáltatott állapotban van, "választása" nem választás. Szerencse kérdése. Sajnos
Névtelen

Van egy félreértés a "levegõben", amit szerintem fontos tisztázni: nem hiszem, hogy magától az otthonszüléstõl valaki Jó Anya lesz. Erre kiváló ellenpélda vagyok én magam (sajnos).
Ilon 2001 Octóber 26 péntek - 16h 28

Van Születésház és otthonszülés, Ausztriában… (és minden EU országban is! – Ilon)
A mamák pl. biztosan nem élvezik ezt a harcot, választásuk nem nagyon van és ha esetleg nem a hivatalos mellett voksolnak végigharcolhatják várandósságuk idejét. Megharcolnak szülõvel, barátokkal, védõnõvel, orvossal. Hiszem és tudom, hogy a várandósság nem a harcok ideje. A várandósság a kapcsolatok ideje, szülõvel, párral, gyerekkel pl.
Peta 2001 Octóber 29 hétfõ - 10h 15

A cél közös. Otthonszülés lesz itt is, ha nem a Gerébbel mással, ez teljesen egyértelmû, csak ha már van egy ilyen asszony, aki erre adta a fejét, hogy kitapasztalja, megfigyelje alsõként itthon a spontán szüléseket, kitanúlja annak kísérését, talán mindenki idõt veszit, ha személye el nem fogadása miatt korrekt eredményei, tudása, tapasztalata is a süllyesztõbe esik. Tehetséges, okos és tapasztalt. Más is lehet az, de a tanulóéveket nem lehet megúszni. Õ is tudott ezt azt mikor ebbe belekezdett mégis volt mit tanulnia. Vannak átadható tapasztalaai, de van amit csak személyesen, ott és akkor lehet megtanulni.
Hangsúlyozom szerintem ez nem az orvosok feladatat, hanem a szülésznõké, nekik kéne bábává válni.
Az orvosoknak a bajos esetekre tartogatnám, legyenek készenlétben, ezért kapjanak jó pénzt, hogy mindegy legyen van e rájuk szükség vagy nincs, ne attól függjön a fizetésük, hanem azért kapjanak pénzt, mert az ilyen szempontból készenléti idejüket erre szánják és elérhetõek.
A bába is kapjon rendes pénzt, meg a dúla is. Kapjon pénzt a kórház is, mert nem nulla forint készenlétben tartani egy intézményt.
Peta 2001 Octóber 29 hétfõ - 18h 08

GEA! Te elképzelhetetlennek tartod, hogy valaki önszántából hanyatt feküdjön szülés közben??? ÉS kizárólag ez a testhelyzet legyen neki jó???
Puglet 2001 Octóber 30 kedd - 21h 51

Az 1500 itthoni szulesbol az a tapasztalat, hogy aki meg nem szult hatonfekve az EGYETLEN EGY sem valasztotta ezt a pozt. A babanak hegyet kell maszni, kozben nyomja a hasi aortat, kesobb a vegbelet, a no nem tud erot kifejteni es nem is stabil ez a poz, ezert kell fogni, tamasztani. Ettol meg lehet jo egyeseknek, de nem abban a szamban, amiben korhazban erre kenyszeritik/rabeszelik oket
A kulfoldi tapasztalat is hasonlo. Ha mar valaki fekve szul, akkor oldalt fekve, az stabil, erot is ki lehet fejteni es nyomni se nyom semmit.
GEA 2001 Octóber 31 szerda - 12h 09

Nekem semmilyen modon nem hataroztak meg, hogy milyen pozicioban vajudjak vagy szuljek. Ennek ellenere alig vartam, hogy hanyatt fekudjek. Egyszeruen ugy volt a legjobb, se allva, se terdelve, se labdan, se oldalt, sem sehogy
Piglet 2001 Octóber 31 szerda - 19h 21

Az elsõ babámmal nagyon hosszu' volt a vajudás, szombat reggel kezdõdött. Éjszaka is tartott, szép lassan tágultam. (Érden voltunk.) Késõ este már elég fáradt voltam, gondoltam, megpróbálok lefeküdni és pihenni egy kicsit. Bár nem értettem, hogy lesz, hiszen az összehu' zodások elég rendszeresek voltak, megpróbáltam. Az lett, hogy iszonyu'an fájt. Annyira, hogy nem tudtam, hogy sirjak-e vagy orditsak.
Nem orditottam, visszatartottam, de legszivesebben leharaptam volna az öklömet. Kérdezték, hogy mi a baj, mondtam, hogy nagyon fáj. Akkor ne feküdj - volt a válasz, de sehogy sem értettem, hogy hogyan fogok akkor pihenni. Felkeltem, és tovább sétálgattam, lélegeztem, sóhajtoztam. (Kiabálnom nem kellett.) Egyetlen pozició volt elviselhetõ, ha a WC-n ültem. Ott tudtam szundikálni
Mit irjak még? Hogy a másodikkal este hat körül voltak kb. 6 perces "fájásaim" és este 9-kor kint volt a baba? Nekem nagyon jó élmény volt az elsõ, azt szoktam mondani, hogy lassu' volt, de nem fájt, a második az gyors volt, de jobban fájt. Bár tulajdonképpen fájás szempontjából egyformák voltak: az utolsó max. fél óra volt csak nehéz. De érdemes tudni, hogy a második baba 1 kilóval nehezebb volt, mint az elsõ. (Nekem nagyon jól esett az is, hogy a végén ordithattam olyan hangosan, ahogy kedvem volt, bár egy idõ után rá kellett jönnöm, hogy ezzel elveszitem azt az erõt, amit a nyomásra kéne forditanom.)
És még egy érdekes dolog: az elsõnél is csak akkor mondtam azt, hogy "ez fáj!", amikor feszült a gátam! Az teljesen más érzés volt, mint a többi "fájás". A kontrakciók ugyanis úgy jöttek, hogy mindig lehetett érezni: most közeledik, "átmegy fölöttem", elvonul...
A gátnál meg azt lehetett pontosan tudni, hol húz, éget, és oda kentem magymnak (!) az olajat. Nem repedtem egyáltalán, ez biztos.
Ilon 2001 November 01 csütörtök - 01h 02

Ilon:
Köszi a leirásodat.
Mint láttad, nekem pont hogy CSAK a hyanattfekvés esett jól.
Na ebbõl is kiderül, hogy mindenki más.
Piglet 2001 November 04 vasárnap - 21h 04

Az anti-D témához csak a konkluzió: (Ilon)

Sziasztok! A rendelet valóban létezik, pillanatnyilag az egyetlen biztosan járható út, amit már leírtam. Szülés után vérvétel, amit el kell vinni vércsoport vizsgálatra, majd az ott kapott papírral, és Ági által adott recepttel együtt pénzért ki lehet váltani. Másfél éve kb. 12-13e Ft. volt. Nem mondom, hogy ez így igazságos, mivel én is fizetem a TB-t, de pillanatnyilag ez van. Ezen a rendeleten kellene változtatni többek között. Elõfordul, hogy hosszas rohangálás után kiadják más úton is, de az bizonytala, ezért választottuk utoljára ezt. Inkább meghúztuk a nadrágszíjat, és használt babakocsit, stb. vettünk.
Üdv,
Liesel 2001 November 24 szombat - 17h 20

A Független Szülészeti és Négyógyászati Szakmai Kollégium sajtótájékoztatóján az egyik anyuka egy újságiró kérdésére elmondta, hogy ez a 3. babája, a két elõzõt kb. 10 éve szülte kórházban. Azért választott most más módszert, mert a másodikkal már 2 hét túlhordás után kellett meginditani a szülést. De úgy, hogy addig minden reggel elindult fájásokkal a kórházba, és a kórház utcájába befordulva leállt a szülés. Ezt nem az elõzõ rossz élménnyel magyarázta, (nagyon jó élményei voltak), hanem a korábbról beléivódott rossz, egyéb kórházi tapasztalatival.
A lényeg, hogy megkérdezték: Mi volt más?
Azt mondta, teljesen más volt. Az elõzõeknél õ feküdt az ágyon, és az orvos föléhajolt. Most õ dolgozott és ehhez "alátartottak" neki. Nehezen találta a szavakat, és nagyon aranyosan mindent mutatott is a testtartásával, amit itt nem tudok visszaadni, pedig ez volt a szép benne... (a "dolgozott"nál pl. lefelé nyomott!)
Ilon 2001 November 27 kedd - 23h 46
Ilon
 


Ilon! Nagyon kellenél te is a szakdologozatomhoz!! Ha van kedved pár kérdésemre válaszolni a szüléseiddel kapcsolatban akkor légyszi küldd el a cimed nekem (vorosgabor@chello.hu). (Részletek a keres kinál- szakdolgozathoz kérem a segitségeteket rovatban..)Zorkanya
Zorkanya
 


Ilon!

A zanzád szubjektívebb mint gondoltam... Biztos sok munkád van benne, de ismételten egyoldalú...


GEA!
Na ez azért már túlzás, hogy azért lehet apával szülni, mert Geréb Ági kiharcolta.
Térjél már vissza a földre. Mindennek van határa.

Piglet
Piglet
 


Jelenleg lehet úgy kórházban szülni, hogy bemész, kapsz egy szobát (franciaágy, kád és bordásfal nélkül, de ott helyben van WC és zuhany), ahol egy szülésznõ kisérésével megszülöd a gyereket (nem jár kibe senki, neked sem kell kibejárni, nincs orvos, ha nincs gond minek, ...). Mindezek után a gyereked végig melleted van, minden szurinál, vérvételnél, súlymérésnél ott lehetsz, mindenrõl tájékoztat a gyerekorvos aki elõtted végez mindent, ...

Piglet, téged miért zavar, ha néhányan otthon szeretnének szülni? Téged ebben mi hátrány ér? És az összes többi kismamát, aki nagyon ellenzi az otthonszülést azért nem értem, mert senki nem kényszeríti õket, hogy otthonszüljenek. Hollandiában is szülhetsz kórházban, ezt olyan embertõl tudom, aki ott szült, és nem akart otthonszülni.

Lola, igen harcolni kéne, de én most vagyok szülõképes, és nem husz év mulva, amikor talán általános lesz, amit az elõbb leírtam. Ráadásul nekem tök mindegy, mert csak félek a császár miatt az otthonszüléstõl, mégha azóta szültem rendesen is, de én azt is tudom már, szerencse kérdése kórházban is. És megkérnélek, ne adj a számba olyanokat, amit nem írtam.

A másik amin gondolkodom, van egy ember, aki levezetett nagyon sok szülést nagyon kevés rizikóval, nem kéne mégis megnézni, miért sikerült neki? Biztos, ha nõne az otthonszülés, ott is lennének pancserek, de ennek nem az otthonszüléshez van köze.

Másik, ma már ha elég pénzed van, akár gyertyafénnyel fejjel lefele lógva, vizben császárral is szülhetsz, és ez megint nem a babáról szól. Akinek meg nincs pénze, arról néhány doki névteleneül már nyilatkozott itt a babaneten.
És mégegyszer, nem akarok sem a kórházból kivonulni, (én ha lesz még, igen nagy eséllyel kórházban születik), sem a másik végletet, csak nem értem, ha most a helyzet olyan amilyen, miért nem válaszhat valaki?
Ma már azt is eldönthetem, hogy császárral szülök minden ok nélkül, hány dokit függesztettek fel emiatt?

Keke
Keke
 


Keke!

Engem nem zavar. Nem is igazán tudom,hogy honnan vetted ezt a következtetést.
Én Ilon zanzájára, annyit írtam, hogy egyoldalú. Az itt folyó beszélgetés meg nagyon is kétoldalú volt.

Piglet
Piglet
 


Keke,
bocs ha olyan a neked írt válaszban olyan dolgokat is írtam, amit nem neked kellett volna. Olyan sok hozzászólás történik amíg nem járok erre, hogy mire íráshoz jutok, összekeverednek az érvek. Ne haragudj!

Otthonszüléspártiaknak:
az a baj, hogy sajnos nem egy síkon beszélünk.
Én jogi oldalról közelítettem, az általánosságban megfogalmazható, statisztikailag és orvosilag megalapozható tényekbõl (bár nyilvánvalóan én sem rendelkezhetek minden szükséges információval).
Az álláspontom: otthonszülés kórházban, mégha a név egy kicsit fából vaskarika is. Úgy gondolom, hogy a szülõ nõ a tudomány mindenkori állásának legjobb ellátása és emellett a méltóságának, döntési szabadságának teljes tiszteletben tartása a kórházban megvalósítható, bár jelenleg, ezt be kell ismernek, ez kissé utópisztikusan hangzik. Ezen a véleményemen egyetlen pozítiv vagy negatív szüléstörténet, vagy az eddigi magyar otthonszülés-sikertörténet sem változtat. Ez utóbbi már csak azért sem, mert nagyon személyfüggõ, és nem vagyok benne biztos, hogy tömegesen reprodukálható.
Továbbra is kitartok amellett, hogy az anya döntési jogkörébe nem tartozik bele a gyermek veszélyezetésérõl való döntés.
Lucilla
Lola
 


Lola,

ha utópisztikus, amit írsz, akkor én ma miért menjek kórházba? Mert 20 év múlva esetleg már megvalósul az "otthonszülés kórházban"?
Ha a gyerekem egészsége nem tartozik az én döntési jogkörömbe(!), akkor mit értesz a döntési szabadságom teljes tiszteletben tartásán?
A tudomány mindenkori állásának legjobb ellátása megvalósítható a (magyar) kórházakban. Elvileg, vagy gyakorlatilag? Hány õsrégi inkubátort, sterilizálót (ez övön aluli, o.k.), egyéb mûszert és elavult, részben betiltott (!) gyógyszert alkalmaz a (magyar) egészségügy? Ha az orvosok - tisztelet a kivételnek,- a gyógyszergyárak pr-anyagai alapján írják fel a gyerekemnek az antibiotikumot, évente változó "kedvencekkel" (sajnos tapasztalatból beszélek). Ha egyes orvosok ki merik jelenteni, hogy a szülészetre vonatkozó WHO ajánlás csak a fejlõdõ országokra vonatkozik - és ezáltal a "tudomány mindenkori állását" lesöprik az asztalról....
Valóban nem egy síkon beszélünk. Sajnos.
Az otthonszülés-sikertörténetet pedig senki nem akarja tömegesen reprodukálni. És mivel nem akarnak a nõk tömegesen otthon szülni, erre nincs is szükség.

Magányos
Maganyos
 


Sziasztok Mindnyájan!

Csak átfutottam a nem olvasottakat, majd késõbb részletesebben olvasom.

Mintha újra indulna ez a topik, nem? Ugyanazok a kérdések, válaszok....

Ilon!
A zanzában tõlem annyit idéztél, amit én egyszer Csákány doktorra hivatkoztam... Talán az elefántos még fontos lehetett volna, vagy nem?
Mi tagadás, kicsit rosszul esett, hogy szerinted ennyit tettem csak hozzá ehhez a témához...
Csákány doktortól sincs benne idézet, pedig õ az érem egyik oldalát képviseli...
Tõled viszont 11 db. Lieselét nem számoltam össze, 5-6 lehet.
Ha ez a Te summázásod, OK. De nem biztos, hogy ez a topik summázása is Kép Kép

U.i.: Nem harag, csak csodálkozás....
(Minek téptük eddig a szánkat, ha -úgy tûnik- semmi fontosat nem mondtunk?)

Edóka
Edóka
 


Edóka!

:-))))
Pontosan ezt hiányoltam én is...
És pl. pontosan a te hozzászólásaidat, ami nagyon sokszor középre terelte a dolgokat.

Piglet
Piglet
 


a zanzáról Piglet és Edóka elmonta a véleménymet, ami egyébként várható volt. Ilon miért bújt volna ki a bõrébõl? Mindenesetre elég nagy munkát végzett.
Egy kérédésrõl azonban nem hallgathatok. Lehet, hogy úgy tünik, hogy "G.Á. harcolta ki" (itt természetesen nem egyedül róla van szó) az elmúlt évek haladását a kórházi szülések humanizálódása irányába, de ez nem igez, õk csak haladna a fõsodorban. Ez a trend hazánkban a 80-as évek végefelé kezdõdött el, a rendszerváltás egyik melléktermékeként, és a 97-es Eü törvényben kapott jogi megerõsítést. Kiemelkedõ ponja volt ennek pl. a Gyermekrák sztori, azaz a trend nem csak a szülészetben, de akármelyik orvosi szakmában észlelhetõ, kétségtelenül a leglátványosabb a szülészetben és a gyermekgyógyászatban volt. Kissé egyoldalú beállítás ezt az otthonszülés-pártiak harcának tulajdonítani, bár igaz, hogy a sajtóban ez kapta a legnagyobb nyilvánosságot, sõt parlamenti vita is volt körülötte. De a szakmában is sokat tettek ezért, hagy említsem meg csak dr.Hagymási László nevét, és mondjon bárki amit akar "PZ" és a Kollégium szerepe is pozitív szerintem, mert nem engedi a dolgot Hübele Balázs módjára kezelni. Remélem ebben is mozdult valami az Óév végefelé....
Ha a szakmai viták nem is kerültek be a zanzába (jogosan, mert az nem vita....) a jogi kérdések megértek volna egypár szót: Anti-D kérdés, anyai önrendelkezés és a magzat veszélyeztetésének kérdése (Lola legutóbb pl) és a jogtalan otthoni tevékenység.....
Számomra ez a topic eddig igen hasznos és tanulságos volt sok barátot szereztem, a szaldó egyértelmûen pozitív....
Ha bárkit, biztosan akaratlanul, megbántottam volna, az Évfordulót használom fel arra, hogy elnézését kérjem és ezuton kívánok neki is, mint mindenkinek Boldog Újévet!
Dr.Csákány
 


Nagyon régen írtam ide! Bár olvasgatom...
zanzásítva: B.Ú.É.K.!!!! mindenkinek :-)))
titkár
 


Bárki megírhatja a másik oldalt is, Ilon érthetõen a saját szempontjai szerint mazsolázott bárki megteheti ezt másik oldalról is.

Lola, semmi baj, ez a baja az ilyen jellegû irásoknak, nem látszanak a gesztusok.

Piglet, mindenki egyoldalúan látja a dolgokat, még én is Kép

Én sok mindenben egyetértek Magányossal. Egyik oka, amiért egy sima náthával vagy lázzal nem viszem a gyerekeimet orvoshoz, vagy ha mégis, akkor várok pár napot, míg beletömöm a gyerekbe a gyógyszereket. Bár a dokinénik kezd egész jó irányba fejlõdni, egyrészrõl mert közgyógyunk van, azon meg ezek a szupi gyógyszerek nem szerepelnek, másrészt tényleg kezd egyre alternatívabb lenni.

Hogy én miért ilyennek látom a dolgokat, mert elmentem egy bababarátnak mondott kórházba szülni, ahol az elsõ probléma után elfelejtették a bababarát szót, és ez még nem is lett volna baj (a stílust idõvel kiheveri az ember), de a gyerek sem volt biztonságban.
A második kórház (nem bababarát) valamennyire már beváltotta azokat az elképzeléseimet, amiket leírtam, de a gyereket itt se elõttem vizsgálták, nem tájékoztattak, ..
Mondhatnám azt, ez a kórház jobb volt, de csak azt tudom mondani, szerencsésebb voltam a második szülésemnél, mert problémamentes volt. Egy kórházat és egy orvost nem a problémamentes esetei mérnek le, ezt sokan elfelejtik.
Én nem vagyok kórház és orvos ellenes. Csak azt szeretném, ha az én megérzéseim is számítanának, partner lennék, nem egy akadékoskodó szülõ, egyáltalán néha meghallgatnának (sok sok hónappal hamarabb derült volna ki a baj), és velem együtt dolgoznának a gyerekért. De ehelyett azt látom, saját kis szakmai harcukat vívják egymással a gyerek feje felett. És ez nem csak a szülés témában van így, egy sérült gyereknél általában a szülõ orra elõtt cseszegetik egymást az orvosok meg a terapeuták (ha ennek csak tizedét fordítanák a gyerekre, már elégedett lennék), nagyon kevés olyan orvost, szakembert láttam eddig, aki a gyerek érdekét nézte volna a jogszabályok, meg a másik szapulgatása helyett.
Nekem ennyi a véleményem, nem az orvosok meg a biztonság ellen vagyok, mert amiket itt sokan felsorolnak orvosok, kórházban szülést támogatók, igazak, a probléma a valósággal van.

Keke
Azért mindekinek BUÉK! Kép
Keke
 


Keke!

Igazad van, nem is kellett volna kifakadnom, talán az EGÓKA szólt belõlem, nem az Edóka Kép
Lapozgattam, hogy vajon Ilon szerint tõlem mi adja vissza a "téma hangulatát" és elszomorított, hogy semmi.
Pedig én...... De ezt majd egyszer, sokára.

Még régebben bennem is megfogalmazódott, hogy gyártok egy ilyen szubjektív összefoglalót, de sose volt elég idõm rá, hogy összeszedetten irkáljak.

Épp gondolkodom, hogy mit írjak Zorkanya szakdolis kérdõívére: magzat élethez való joga - anya önrendelkezési joga kérdéshez.
Úgy látszik, nekem sok idõ kell mindenhezKép

Szóval Ilon, bocsika, icipicit ismerhetsz, remélem nem vetted rossz néven a megjegyzésemet. Egyébként más topikban is észrevettem, hogy a nem szélsõséges megjegyzések hamarabb feledésbe merülnek, azokra kevésbé reagál bárki, mint a hevesebbekre Kép Ez vanKép

Liesel! Egyáltalán nem baj, hogy sokat idézett Tõled Ilon, csak a teljesség kedvéért jegyeztem meg, mindig szívesen olvaslak (látlak, hallak) Kép

BÚÉK mindenkinek, közelieknek és távoliaknak, jobb és baloldalnak, no és a középen lévõknek is!

Edóka
Edóka
 


Ha valaki veszi a faradsagot es vegigbogarassza az indexen a Szules-terhesseg Negativ topicot akkor talalhat egy szulesleirast ahol az anyanak vajudas kozben megrepedt a mehe es a baba olyan sulyosan serult hogy kesobb (hosszu ido utan) meghalt. Kozelebbit nem irok mert nem vagyok felhatalmazva de a tortenet sajnos igaz, per is lett belole amit a szulok megnyertek, vagyis a korhazat (nem az orvost/szulesznot akarkit) elmarasztaltak. Mikozben a masodik szuleset atelo anya erezte hogy ez a fajdalom nem az a fajdalom, leintettek hogy ne hisztizzen, persze hogy faj a szules. Hasfalon keresztul lathato/tapinthato volt a baba laba, sokkal jobban mintha a mehben lett volna meg de erre sem figyeltek. Nagyon nagy szerencsejere nem ment ra mehe az anyanak es talan meg gyereke is lehet ha egyaltalan erre meg vallalkozna valaha.
Szerencsere ezek a tortenetek ritkak de nem lehetetlenek ma egy korhazban. Mint ahogy nem lehetetlen a torott csontu gyerek es sok mas egyeb horror sem. Es az sem hogy hepatitiszes vert kapnak amugy egeszseges ujszulottek a Hiete korhazban csak azert mert ikrek es jobb a biztonsag. A kb egy eve fertozott 5 ujszulottbol (ket ikerpar es egy kissulyu) egy meghalt es nem tudom (nem vagyok orvos) milyen karosodast okoz egy ilyen korai hepatitiszfertozes.

Kedves Lola, azt hiszem at kellene gondolni mikor veszelyeztetjuk jobban a gyermekunket. Es szerencsere nem csak a magzat (jogaszok altal velt) erdekeit tarthatja szem elott ma egy anya. Nem regen orszagos hir volt a husevo bakterium egy bp-i korhazban. Valami illetekes a Tv-ben azt nyilatkozta hogy ez nem ritka es nem igazan komoly dolog. Bar a korhaz egy reszet bezartak.... Nalam itthon meg sosem volt husevo baci. Igaz nem takaritok olyan potens tisztitoszerekkel mint egy korhazban ahol a bacilusok egyre rezisztensebbek lesznek es egyre remesebb valtozataik fejlodnek ki. A kezunket is normal babaszappannal mossuk es kerulom az "antibakterialis tisztitoszereket". Nemi baci kell nekem hogy fenntartsam a termeszetes ellenallokepessegunket :-).

Edoka/Egoka :-) idezlek: (Minek téptük eddig a szánkat, ha -úgy tûnik- semmi fontosat nem mondtunk?)
Meg ne sertodj es nem rad ertem hanem altalanossagban de az hogy valaki sokat beszel meg nem jelenti hogy mond is valamit :-)

Kedves Lola, megegyszer neked. Senki nem vitatja hogy lehet haboritatlanul korhazban szulni, pl nekem is sikerult majdnem teljesen, igaz nem Magyarorszagon. Bar ott is kerestem hosszan mire ratalaltam az igazira :-). A gond az hogy van aki meg ennel is tovabb menne es otthon szulne. Mivel ez sok olyan orszagban (biztosan tudom hogy a sokat emlegetett Hollandian kivul semmi akadalya ennek Olaszo.ban Angliaban, Nemeto.ban, stb) lehetseges ahol a statisztikak semmivel vagy nem sokkal jobbak mint nalunk, valamifele "kalacsharc" miatt a korhazi nogyogyaszok nem akarjak kiengedni a kezuk kozul a pacienseket. Amig a betegek fele (sajat becsles de errol hivatalosan sosem keszult statisztika bar ami szamok itt a babaneten ropkodnek) kifizet kb 30000 forintot a szules levezeteseert a befizetett TB jarulekan folul persze addig ertheto ha ettol nem szivesen esnek el az orvosok.

Meg valamit nem ertek. Azok az emberek akik ennyire a szivukon viselik masok gyermekeinek a sorsat, azok nem jarnak autoval hogy ne szennyezzek a kornyezetet, szelektive gyujtik a hulladekot hogy jobb kornyezete legyen a masok gyerekenek is es termeszetesen nem dohanyoznak a masok altal hasznalt terekben. A lakasuk hoszigetelt hogy ne pocsekoljunk feleslegesen energiat a futesre, nem pocsekoljak a vizet, furt kutbol locsolnak es nem az ivovizhalozatbol, nem egetik osszel a leveleket hanem komposztaljak, ujrahasznositott papirt hasznalnak es nem klorral feheritettet es bio elemiszereket fogyasztanak, ezzel is elosegitve a biokultura meghonosodasat es a termekek olcsobba valasat. Es meg sorolhatnam. Vagy tevednek? :-)

Meg valami. Ma nagyon sok korhaz a csod szelen all, mondjon barmit Mikola Ur. Miert nem jo hogy vannak olyan egeszseges emberek akik nem terhelik az orvosokat/novereket 4-5 napig? Bar az is igaz hogy (szinten itt olvastam) amig a "beteg" maga csereli a lepedot, takaritja a WC-t ha ra akar ulni es sokan visznek be etelt mert a koszt ehetetlen (sajat evoeszkozt/edenyt hasznalva) addig az ilyen "betegekert" kapott fejpenz vegulis ajandeknak tekintheto. Mint ahogy nem ritkasag hogy egyes korhazakban a patologiara 1-2 hetre befektetett terhesek szama joval magasabb mint mas korhazakban. De ez mar tenyleg csak talalgatas.

Befejezesul (bar mindenkinel ott a pagedown :-) ) nem az a gond hogy vannak (nem sokan) akik otthon akarnak szulni, ettol a korhazban szulni akaroknak nem lesz rosszabb. Sot. A gond hogy valamiert (indokait ki-ki maga talalja meg) ez ezeknek az embereknek ma tilos. Allampolgari jog es megis tilos. Szerintem ez a gond. Megint a tobbseg akarja megszabni egy kisebbsegnek hogy az a tobbseg erdekeit nem serto tevekenyseget folytathatja-e vagy sem.

Idike

es Buek mindenkinek
idike
 


Idike,
egy kis jogi alaptan: az otthon szülés nem állampolgári jog. Az ami tilos, eleve nem lehet állampolgári jog, ez fogalmilag kizárt.
Azt hiszem, felesleges tépni a szám, mert senki sem figyel oda, csak hajtogatja a magáét. Utoljára mégis megteszem, a következõkben pedig csak az érdemi hozzászólásokra válaszolok.
Amit én mondok: én nem támogatom a jelenlegi kórházi gyakorlatot. Csak annyit mondok, hogy az ottani viszonyokat kellene megjavítani, otthonszülés kórházban, az anya méltóságának, és az õ, valamint a gyermeke életének, egészségének maximális, a tudomány mindenkori állásának megfelelõ védelmének biztosítását. Az érveimet lásd fenn.
Egyedi ellenpéldák nem ingatnak meg. Az sem, hogy Geréb Ági eddig nem hibázott, az sem, hogy nem is fog.
Az pedig, hogy a kórházak anyagi problémákkal kûzdenek, még nem ok az otthonszülésre. Nem hiszem, hogy gazdasági alapon befolyásolni lehetne a kérdést.
Az orvosok hálapénzérõl: mibõl gondolod, hogy az otthonszülés vezetése nem lenne legalább olyan jövedelmezõ? Vagy úgy gondolod, hogy csak Ági csinálná? Milyen alapon lehetne kijelölni az alkalmas orvosokat? Vagy ha csak Ági csinálná, milyen alapon jelölöd ki az arra érdemes kismamákat? Ezek nagyon komoly, erkölcsi megfontolásokat is igénylõ kérdések. Mi van akkor, ha az évente 100.000 szülõ nõbõl mindenki számára biztosított lenne a döntés? (Feltételezem, hogy ti erre gondoltok, ezért kûzdötök) Nyilván lesznek, akiknél orvosilag kizárt az otthonszülés, és további olyanok, akik nem kérnek belõle. Vegyünk mindössze 10%-t. ez kb. 10.000 szülés. Minden szülésre számoljunk 1 napot.
Ez legalább 400-500 orvost jelentene. Mibõl gondolod, hogy emellett sikerülhet fenntartani a sikerszériát? Hogy nem csúszik be felelõtlen orvos a keretbe, vagy csak egyszerû véletlen baleset?

Azt pedig nem sikerült beazonosítanom, hogy a környezetvédelem hogyan került be az érvrendszerbe. Valószínüleg az én hibám, kérlek, magyarázd meg!

BUÉK mindenkinek: Lola
Lola
 


Mióta Lola ír, én csaknem felesleges vagyok......
Remélen nem szakmabéli, mert akkor nem lenne olyan jó...

Keke! Igaz! a probléma a valóságban van, az elvek olyan szépek... apropo, min mérik le az orvost? már régen szeretném tudni.

Ildike! A HIETE-ben (nálunk) történt 5 hepatitiszes esetre vonatkozóan nem pontosak az információidKépmint ahogy a Kende könyv sem az igazat írta, ld. feljebb) nem volt felesleges a vérkészítmény adása (nem óvatosságból kapták a koraszülöttek). Annyira nem, hogy az áldozat szülei következõ gyermeküket is nálunk szülték!!!
Mi a jövõ? Szerintem elõbb, utóbb (talán még idén) megszületik a szabályozás, és az otthonszülés törvényes kereteket kap. Sajnos a kórházi körülmények ettõl nem fognak változni. A számomra nagyobb veszély, amit egyébként Lola is írt: Isten óvjon azoktól, aki majd "rászabadulnak" erre az üzletre. Ugyanis ez JÓ ÜZLET lesz.

Még valami: A zanzában tõlem egy idézet van, ellenkezõje annak amit írtam: Én ugyanis nem hiszem G.Á. "sikerszériáját". Sõt az elmúlt hetekben erre vonatkozóan bizonyítékaim is vannak. pl.G.Á. saját írása a szülés.hu-n. Szeretném az adatokat látni ehhez. Erre eddig csak igéretet kaptam, adatokat nem.
dr.Csákány
 


Sziasztok,

én Vajna Virág jogásztól (szeptemberben, az elsõ Alternatal sajtótájékoztatón) azt hallottam, ma Magyarországon törvény NEM tiltja az otthonszülést. Ezt az állítását azóta nem cáfolta meg senki. Tehát akkor hogyhogy TILOS, illetve hogyan tilos és mi tilos?
(A veszélyeztetést, az eü ellátás megtagadását, a magzat jogi védelmét (és miért csak 28. héttõl?!?!?!) értem, ha nem is értek egyet vele.)

Hasonlóan Idikéhez, néha én is úgy érzem, hogy egyesek kizárólag az otthonszülés kapcsán viselik szívükön más gyerekének a sorsát. Ha alkoholistaként és kemény dohányosként babát várok és veszélyeztetek(!), ezt büntetlenül tehetem. Pedig ebben az esetben a magzatom élete a legutolsó, ami nekem fontos, nem?
Illetve módosítok: nem csak az otthonszüléssel kapcsolatban kérdõjelezik meg a nagyátlagtól eltérõ gondolkodásmódot és érvelést, ugyanezt "játszuk" a szintén bizonyítottan veszélytelen, sõt egészséges homeopátiával és vegetarianizmussal.
És sajnos a nagyátlag gondolkodásmódja csak nagyon lassan képes változni, "haladni a korral"... Miért lenne ez másképp a világon mindenütt konzervatív orvostársadalommal...
Bocsánat, én látom az összefüggést a környezetvédelemmel, sajnálom, ha ez nem nyilvánvaló.

Hálapénz. Bár lenne az otthonszülés (is) jövedelmezõ.
Nem tudom ki jelölné ki a megfelelõ orvosokat, mivel Ági a szakképzett BÁBÁK által kísért szüléseket szeretné elterjeszteni, ill. beindítani.
Sikerszéria fenntartása?! Ez nem verseny. Számok vannak, és több tízezer szülés után valószínûleg a hazai adatok is a nemzetköziekhez fognak tendálni, ami "rosszabb" lesz, mint az eddigi.
"Hogy nem csúszik be felelõtlen orvos a keretbe, vagy csak egyszerû véletlen baleset?" De ez nem az otthonszülés legitimitásáról szól, ez emberi tényezõ, és felelõtlen orvosok vannak, balesetek vannak, kórházban IS, nem?

Bocsánat, hogy durván kezdtem az új évet, csak nem vagyok meggyõzõdve arról, hogy minden vitát ki lehet meríteni jogi alapon.
:-))
Magányos
maganyos
 


Kedves Lola, sajnos nem csak orvos de jogasz sem vagyok :-) es talan nem pontos a szohasznalat de otthon szulni torveny adta joga minden nonek. Otthon szulni nem tilos. A Kamara felfuggesztette Gereb Agnes es meg egy orvos kamarai tagsagat de nem tiltotta meg az otthonszulest, erre modja sincsen.

Igyekszem most nem feleslegesse tenni a "szajtepesedet" (bar valszeg te is egy billentyuzeten potyogod be amit irsz :-) ) es megprobalok ugy valaszolni hogy elhidd erdemes volt irnod, en figyelek rad. A magamet hajtogatom, hiszen a tiedet hajtogasd te de figyelek rad (es masra is :-) ). Egyebkent nem ertem miert varod el masoktol hogy ne a maguket hajtogassak amikor kijelented hogy semmilyen ellenpelda nem ingathat meg. :-)

Azt mondod hogy nem ertesz egyet a jelenlegi korhazi gyakorlattal de a korhazban szulest tartod egyedul megengedhetonek es biztonsagosnak. Pedig sajnos ma ez a ketto oximoron mint a fenti peldak igazoljak. Az hogy GA munkaja soran nem tortennek bajok szerintem ennyi szules kiserese utan mar nem tekintheto kizarolag szerencsenek. Egy nem beteg anya nem beteg ujszulottjenek megszulese nem orvosi esemeny. Azza tettek sok ok miatt de nem az. Azert mert azza tettek meg nem valt azza. Sokan vannak akik maguk is ugy gondoljak hogy nekik orvosi segitseg kell es ugy erzik magukat biztonsagban ha ezt megkapjak es senki nem tiltja meg nekik hogy korhazba menjenek.

Azt irod hogy Pedig szerintem itt van a kutya elasva. Olasz nogyogyasz baratom 48 eves, sima korhazi osztalyos orvos. Nincsen maganpraxisa, nincsenek maganbetegei. Senkinek a szulesere nem megy be kiveve a legkozelebbi barataihoz es hozzatartozoihoz. Ugyeletekkel es keszenletekkel havi majdnem 1 millio forintnyi osszeget keres tisztan. Amikor bent van akkor rendesen ellat minden beteget, amikor o az ugyeletes akkor is. Hiszen csak akkor van bent ha "ugyeletes". (Olvasd el hogy az "ugyeletes" milyen pejorativ ertelemben van altalanosan hasznalva. Azt jelenti egy olyan orvos aki nem banik veled meltoan, csak ott van es neha radnez. O az aki mindig durvan vizsgal, a "fogadott orvossal" ellentetben aki maga a bubaj. Nehany ellenpeldakent szinte csodakent emlegetik amikor az "ugyeletes" rendes volt.) Es pont itt van a kutya elasva. A baratom evente 2 hetet siel, 2 hetet buvarkodik es egy nagy egyhonapos nyaralason vesz resz valahol a vilagban. Van egy felesege, ket gyereke, egy sorhazi lakasa, 2 autojuk kettojuknek es egy lakoautojuk a nyaralasokhoz. Nemregen vett egy kisebb birtokot egy pici hazzal nyaralofelenek es maga szureteli az olajbogyojat :-). O ezzel nem kirivoan gazdag, a tisztes kozeposztaly. Normalis elet. De ott egy palyakezdo korhazi orvos is megkeres havi 200000 forintnyi osszeget. Ma Magyarorszagon 1 eve az akkor szakvizsgazo neurologus baratom havi fizetese 37000 forint volt. Egy tobb eve osztalyvezeto helyettes foorvose pedig 58000 (tobb mint 50 eves). En nem becsulnem le annyira ezt az anyagi kerdest. Valamibol nekik is meg kell elni.

Az otthonszules egy ilyen orszagban ugy megy hogy mindegy kinel szulsz, a reszedet a TB megfizeti. Ha a korhazba mesz annak, ha a szuleszno jon hozzad neki. Az orvosokat nem "kijelolik", orvos ezt altalaban nem is csinalja de ott meg a korhazi szuleseknel sem az orvos van jelen! Hanem a szuleszno. Bar korabban Csakany dr (figyelek en :-) ) azt irta hogy evek ota vesz reszt a szuleszno-kepzesben es a szulesznok nem alkalmasak a feladatra. Kulfoldon alkalmasak? Ott mitol azok? Mi magyarok nagyon ertelmesnek tartjuk magunkat, mitol lennenek pont a szulesznoink rosszabbak mint a nemzetkozi atlag. En mernokkent nem voltam rosszabb mint az olasz vagy a nemet mernokok (akkor nem hivtak volna). Talan a kepzesuk nem megfelelo? Kepezzuk oket. Kepezze oket olyan aki elhiszi hogy kepesek lesznek onalloan dolgozni, dontest hozni. Eszrevenni ha baj van es segitseget kerni.
Ha megis orvosok csinalnak (ismetlem mar sokadszor egy orvos kepzettsege messze felulmulja az atlag szulesen szukseges tudasmennyiseget) lennenek akik nem csinalnak es lennenek akik igen. Ez sem kotelezo mint sok mas sem. Ha valaki ugy gondolja hogy nem biztonsagos szamara az otthoni szuleskiseres akkor nem fogja csinalni. Sokan csinalnak hidd el. A kismamakat sem "erdemeik szerint jelolnek ki". Ez vicces is lenne. Hiszen ha valaki egy tanyan lakik akkor valszeg belatja hogy nem fognak hozza kulon mondjuk 40 kilometert autozni. Vagy ha valaki egy komfort nelkuli udvariveces szobakonyhaban el akkor szinten nem lesz szamara ketseges valoszinuleg hogy jobb a korhaz. (Bar a par napos babaval mar haza szabad neki mennie oda...) Mint ahogy patologias terhesseg eseten vagy egyeb orvosi problemaval sem hiszem hogy valaki reszkirozna. Ha megis akkor meg lehet neki mondani, sajnos te nem. Szerintem amugy az evi 10000 otthonszules igeny tulzas lenne meg jo par evig.

Irod de hat ez egy korhazban is megtortenhet, akkor most zarjuk be a korhazakat? Vannak korrupt politikusaink, zarjuk be a Parlamentet? Szerintem elegendo kidobni azt aki nem odavalo. Veletlen baleset becsuszhat bar pl a kozlekedesi balesetek 98 szazaleka kivedheto lenne. A 2 % talan a kivedhetetlen, a hirtelen elourgo erdei vad. De meg talan az is megelozheto lenne ovatosabb, lassabb vezetessel. Azert meg nem kellene mindenkinek vonaton jarnia pedig az biztonsagosabb.

A kornyezetvedelem meg ugy kerul ide hogy nem csak az otthonszules altalanos megtiltasaval kellene a masok gyerekeinek az erdekeit vedeni (ha mar a felelotlen anyjuk veszelybe sodorja oket) hanem az altalam emlitett dolgokkal is. Igaz ez nem kerul semmibe es meg latvanyos is lehet egy beszelgetesben "azok a felelotlen otthonszulok, en nem irok ala semmi peticiot, ki vedje meg annak a szegeny artatlan gyereknek az erdekeit". Persze akinek nem inge :-) Csak el lehet rajta gondolkodni. Ez az otthonszules annyira marginalis problema (en magam is meg par evig leszek benne aktivan erdekelt, aztan valszeg nem fogok vele ennyit foglalkozni :-) ), vannak sokkal fontosabbak.

idi
idike
 


Magányos!
itt és most nem az alkohol kérdésérõl vitatkozunk, egyébként igazad van.. Az otthonszülés JÖVEDELMEZÕ lesz.Tuti.
az orvosokról írt szavaiddal egyetértek.
Ildi!
Olasz barátod FIZETÉSÉRT dolgoziki, amibõl jó él. Ha a magyar orvosok is megélnének a fizetésükbõl ÚGY MINT az olaszok stb, akkor a helyzet is olyan lenne. Olyan lesz....(optimizmus, én már nem érem meg)
Szülésznõképzésünk olyan mint a helyzetünk. azért nem alkalmasak: mert
1. nem megbecsült (anyagi-erkölcsi értelemben) megbecsült szakma, ezért nem a jobbak jelentkeznek.
2. Nem szerznek kellõ gyakorlatot az oktatás alatt és még sokáig, mert teszik ezt nekik lehetõvé .... gondolom világos mirõl beszélek. Megfelelõ FIZETÉS mellett a képzés is jó lenne. Persze vannak kivételek. Orvosban, szülésznõben egyaránt.
dr.csákány
 


Ez jo volt hogy egyszerre irkaltunk :-)

En meg elkavartam valamit mert az idezetek kimaradtak. Nem javitom, ha nagyon erthetetlen, irjatok meg, jo?

Es pontositanek. A baratom senkinek a szulesehez nem megy be a korhazban amugy zajlo szuleseken kivul. Amikor ugyeletes.

Es egy kiegeszites. (bar regebben talan irtam) En reggel hetre ertem be a korhazba, delig az orvos sem volt bent. Vasarnap volt es nem volt ugyeletes senki! Pici korhaz, a szulesznok ott voltak es amikor meg egy vajudo erkezett akkor behivtak az orvost. Az en szulesemnel az utolso kb egy oraban volt jelen, eleinte ritkabban aztan a vegen vegig de azt csinalta amit a szuleszno mondott. Vicces volt ahogy terdeltek elottem a foldon (en a szulosamlin) es a szuleszno utasitgatta a doktornot hogyan tartsa a lampat (ha mar ott van :-) ).

Idezet Csakany dr-tol "Annyira nem, hogy az áldozat szülei következõ gyermeküket is nálunk szülték!!! " Hat ez nekem valahol nagyon morbid. Valoszinuleg en a labamat sem tettem volna be tobbe meg a keruletbe sem. Fertozott verrel megolik a gyerekemet es visszamegyek ugyanoda. Nem vagyunk egyformak. En nem adtam volna meg egy eselyt...

Kozben beleolvastam a szules.hu oldalon levo Kismama ujsagban megjelent cikkbe. A holland es nemet otthonszulesekkel foglalkozik es ez a vege:
"A nyolcezer-ötszáz tervezett otthonszülést feldolgozó, 1999-es németországi statisztika és tanulmány a www.quag.de honlapról tölthetõ le. További információkat a www.bfhd.de honlapon találunk. A magyarországi helyzetrõl a www.szules.hu honlapon találunk aktuális információkat. További link: www.nandu.hu"

Maga a cikk is nagyon jo.

Mindenkinek tovabbi jo jozanodast :-)

idi
idike
 


Jaj de jo hogy vegre valamiben egyetertunk (csak nem Ildike hanem idike, koszonom :-) )

Na most akkor lehet arrol beszelni kezdeni hogy nem egymast kellene gyurni hogy legyen vagy ne legyen otthonszules hanem Mikola Urat es Tarsait hogy a megigert orvosi/egeszsegugyi presztizs/anyagiak vegre javuljanak. Emlekszem felhaborodtam amikro Csakany dr regebben azt irta hogy (nem pontos az idezet) szamara unalmas egy normal szules. Ma mar nem haborodom fol. Talan igaza van. Olyan sokat tanult komplikalt dolgok megoldasarol hogy egy olyan helyzet amikor nem kell beavatkozni (nem kellene legalabbis) unalmas lehet. En is szivesebben tervezek felhokarcolot mint kerti szaletlit meg ha meg is fizetik. Persze nem hasonlitva a szulest a kerti szaletlihoz, tudom/tudom, bocsanat, ertse mindenki joindulatuan kerem. Biztosan van olyan orvos is aki tud nem beavatkozni es tetlenul vegignezni amig a dolgok maguktol is lezajlanak (a legtobb esetben) de pont a szules az ahol talan nem kell tobbet tudni mint szukseges.

Es ezek utan nem ertem miert kell akkor az egyetlen otthonszulest kiserni vallalo orvossal ezt a kalvariat jaratni. Hiszen megiscsak anyagi a kerdes.

De az is erdekes hogy vajon a szulesznok hol vannak errol a forumrol? Tenyleg. Orvos sem sok jar erre de paran azert vannak de amennyire emlekszem szuleszno meg nem szolt semmit. Erdekes lenne a velemenyuk.

idi
idike
 


De volt. Nováky Rita szülésznõ. Elsõ hozzászólás: 2001. okt.2. Zorkanya
Zorkanya
 


Volt még egy szülésznõ, a topiktalálkozón is ott volt.
Ágnes néven volt itt, ha jól emlékszem.

Sokat gondolkodtam ezen az otthon szülés jövedelmezõségén.
De még mindig nem értem teljesen (tényleg). Több gyerek nyilván nem fog születni. Nyilván szülészorvosok lesznek az otthon szüléseknél, még ha Geréb Ági mást is szeretne elterjeszteni, ezt szerintem végképp nem sikerülhet elsõre keresztülvinni, késõbb is kétséges.
Nyilván sok nõ ragaszkodni fog az eddigi orvosához.
Aki eddig Geréb Ágihoz ragaszkodott, ezután is maradhat, de választhat majd mást is, aki vállalja.

Most látom, már jelen idõben írtam, pedig hol van az még...

Azért a szülész szakma nem a legrosszabbul fizetettek közé tartozott eddig sem, vagy igen? (nem hivatalosan persze)

Szóval tényleg nem értem. Vagy aki otthonszülést vállal, az nem lesz kórházban is, és úgy gondoljátok, hogy ezek az orvosok hirtelen krõzusok lesznek?

Abszolút indulatmentes kérdés (sajna ezt nem lehet betûkkel érzékeltetni), csak laikusként kíváncsi vagyok.

Biztos túl optimista vagyok, de én azt gondolom, hasznára lesz a kórházi szüléseknek is az otthonszülés legalizálása.
Talán nem lesz utópia a minél háborítatlanabb szülés kórházban sem....Vagy szálljak le a földre?

Még valami. Annyit szövegelünk itt. Nem kezdhetnénk pl. javaslatokat írni a magunk laikus módján (már aki). Ha tényleg eljön az otthonszülés legalizálásának ideje (ld. Csákány dr.), szerintetek milyen szempontok szerint engedélyezzék?
Tudom, hogy nem rajtunk múlik...de orvosok is olvassák a topikot...és esetleg még mi is mondhatunk okosakat...


Edóka
Edóka
 


azt kell gondolnom hogy még a szülészek hálapénzes jövedelme is gyenge az lri-sekhez képest...
Névtelen
 


Engem meg az érdekelne, hogy a GÁ kap-e hálapénzt a szülésekkor. Bár ha a Születéspénztár ötletét nézem akkor nem hiszem.
Névtelen
 


Ildi és Idi!
Köszönöm, hogy végre megértette valaki, amit írtam (unalmas...) csak akarni kell. Új év új szellem?
A morbiditásról. Sajnos nem vagyunk istenek, az ellenkezõ véleményeket kérem címemre..... de ebben az esetben nem MI hibáztunk, hanem a rendszer: ez egyrészt szükséges, másrészt a kor szinvonalán kellõen kivizsgált készítmény volt - azaz a felelõsség (rossz ilyet mondani, mert hisz meghalt és károsodott több újszülött) nem minket terhel és ezt a szülõk MEGÉRTETTÉK. Van olyan, hogy valaki megérti, hogy ami körülötte történik az mi. Igaz az érintettek kissé értettek hozzá. Ettõl függetlenül perlik az INTÉZETET (közben jöttek hozzán szülni!!!) és lehet, hogy nyerni is fognak, de mint a jogban ez gyakori, itt elválik a személyes és az intézményi felelõsség..... Errõl ennyit.
Edóka!
hogy ki lesz ott az otthonszülésnél a még a messzi jövõ zenéje. Ahol ez tömeges, ott szülésznõk vannak, hiszen ezek szövõdménymentes (low risk) esetek, amit a kórházban is õk vezetnek..... Szülészorvos csak FIZETÉSÉRT dolgozik. (Amerikában ez kissé másképp van, ott van személyhez kötött praxis is, drágábban)
A szempontok: Van egy itthon megjelent könyv: Otthonszülés, egy amerikai fordítása. Csaknem minden meg van benne ami kell. Létezik szakmai irodalom is. Ki van ez találva. Ami alapvetõen hiányzik az a jogi környezet. Hogy G.Á.-ra nem mondhassam, hogy engedély nélküli tevékenységet fejt ki (a jog nyelvén egyébként ezt üzérkedés-nek hívják, elég hülyén hangzik, de ez az engedély nélküli tevékenység)
Azért jó ötleteket szívesen veszek.

jó lenne, ha ez a hangnem maradna......
dr.Csákány
 


Gyuri!

Tudom én, hogy nem mi fogjuk megmondani, hogy milyen szempontok szerint engedélyezzék az otthonszülést, pláne mert nem is vagyunk szakemberek (már aki), csak olyan irányba szerettem volna tologatni naivul a topikot, ami kicsit építõbb, és nem merül ki egymás lehülyézésében (na nem így persze, ezt képletesen értem) meg lefelelõtlenezésében stb. stb.
Kíváncsi lennék, ki mit javasolna, ha megkérdeznék.....
És megkérdeztem...
Nem mint jogász, nem mint orvos, vagy bába, csak mint szülõ vagy szült, vagy szülni készülõ anyák...
Abba a bizonyos könyvbe sajna csak beleolvastam pár éve, és nem tudok visszaemlékezni a tartalmára.
Laikusként pl. feltételül szabnám a felkészítõ tanfolyam (sikeres) elvégzését, amiben az eü. ismereteken kívül nagy hangsúly lenne a pszichológiai felkészülésen, továbbá a rendszeres terhesgondozáson való részvételt... (nem én fedeztem fel a spanyolviaszt, ez nyilvánvaló, csak hogy megnyissam a sort...)

Edóka
Edóka
 


Hahó! Itt egy szülésznõ beszél!
Kezdetektõl olvasom a topikot, egy szer írtam is (A mai nap története címmel). A találkozón is ott voltam (Edóka meletted ültem és sajnálom, hogy csak keveset tudtunk beszélgetni)és volt még egy nagyszerû szülésznõ kolláganõm is (G.Á. is jól ismeri). Azért nem akartam eddig igazán hozzászólni, mert nem akartam, hogy az a vád érjen én szakmabeli vagyok, csak a kórházi szüléseket ismerem, ezért "alkalmatlan" vagyok arra, hogy véleményt nyílvánítsak a témáról.
Kedves Gyuri! Milyen könnyû elfelejteni azt, hogy az ember volt pályakezdõ és tapasztalatlan fiatal. G.Á. is úgy kezdte mint mi. Azután megtanult valami mást. (Hozzáteszem nem értek egyet minden cselekedetével). Vajh a szülésznõk miért ne lennének képesek (már az arra motiváltak) megtanulni valami újat? Jelenleg is nagy különbségek vannak országszerte, hogy egy szülésznõnek mit engednek önállóan végezni egy adott osztályon.(pl.: gátmetszés). Minden tanulási folyamatnak van egy elsõ esete és tizedik és századik és így tovább. És más is eljuthat az ezerötszázhoz. Csak teret, segítséget, támogatást kell adni neki. És akkor talán a magyar szülésznõk egy részébõl is bába lesz!
Üdvözlettel: Ágnes
Névtelen
 


Kedves Piglet, Edóka!
A zanzám célja az volt, hogy összeszedjem a "Tudjunk Meg Többet az Érdi Születésházról" cimú topik - valóban szubjektiv - anyagát. Ezért nem idéztem, csak foleg olyanokat, akik ehhez szóltak hozzá érdemben (sajnos magam is, bár igyekeztem tárgyilagos maradni.) Nem akartam az itt folytatódó: "Kritizáljuk Együtt Az Érdi Születésházat" topikot folytatni.
Semmi gond, ezt ugy látszik más cimen kellett volna inditani. Maradjunk tehát itt, mint vitafórumon.
Kép

Kedves Lola!
Nem jogi kérdés, de mégis: hogyan egyeztethetõ össze a két dolog:
1: az otthoni bacikat, stb-t az anya szervezete ismeri, tud ellenük védekezni.
2: a kórházban (nagy forgalmú születésházban is) sok anya megfordul, a másik bacijai ellen pedig nincs felfegyverkezve a szervezetem. (nem részletezném most a személyes tapasztalataimat, mert a múltkor már eléggé elkanyarodtunk a "rasszizmus" témája felé.)
(rögtön leirom, hogy mi van Érden: mindent megtesznek, hogy maximálisan megfeleljenek az ANTSz stb. feltételeinek, pl. plafonig csempézett fürdõszoba.)

Egyébként az otthonszülés NEM jó üzlet. (Elég ha azt nézzük, hogy a legtöbben min. második gyereküket szülik igy - már ami a személyes ismerõseimet illeti - azaz sokszor bizony egyáltalán nem, vagy nagy késéssel fizetik be azt a csekket, amin NINCS összeg.) Sajnos. Ez a helyzet.

Ami pedig azt illeti, hogy más orvosok is mehetnek majd otthoni szüléshez, hát imádkozzatok velem együtt, hogy soha ne engedélyezzék! A kórházi szülés ugyanis teljesen más, mint a "háboritatlan", ami épp azért kisebb kockázatú, mert háboritatlan - és nem azért mert "otthoni, de különben ugyanolyan mint a kórházi". NEM ugyanolyan, és szerintem az életével játszik, aki elhiszi a kórházi dokijának, hogy az otthon is le tudja vezetni a szülését, és beengedi a lakásába. Teljesen más! A kórházban szokásos dolgokat alkalmazva otthon, szerintem rendkivül veszélyes helyzetek alakulhatnak ki - ahhoz tényleg kell egy mútó a közelben.

A bábák kiképzése tehát igen fontos lenne. De hogy miért nem irnak ide, már tudom, amióta a tali volt: nincsenek abban a helyzetben... Pontosabban függó helyzetben vannak márcsak a munkaviszonyuk szempontjából is. Igy azért elég nehéz "ugrálni". Inkább azt tapasztaltam eddig, hogy akik "alternetivan" gondolkodnak, tényleg mindent csendben megtesznek azért, hogy a szülés emberközelibb legyen! Újra azt tanácsolom, aki még hezitál, válasszon szülésznõt, szerintem ez lehet egy "köztes megoldás" - bár én millió más ok miatt a kórházat is nagy ivben elkerülöm legközelebb is.

Ilon
Kép
Ilon
 


Idézet Ilon-ból:
"Ami pedig azt illeti, hogy más orvosok is mehetnek majd otthoni szüléshez, hát imádkozzatok velem együtt, hogy soha ne engedélyezzék! "

Ezt hogy kell érteni? Otthonszülés Magyarországon = Geréb Ágnes?

Úgy-e biztosak lehetünk abban, hogy EZ nem fog menni.
Viszont, ha mindenki választhatja, hogy otthonszülésben tevékenykedik, akkor:
1, Biztosak lehetünk abban, hogy jó üzlet lesz (cinikus vagyok)
2. Az lesz amit már többször megjósoltam (és eddig érdekes mindíg lehurrogtak, most miért változott a vélemény?) erõteljesen romlani fognak az "eredmények" ennek minden negatív következményével együtt.

Ágnes! Természetesen igazad van. De Te is tudod, hogy mi a helyzet. Az oktatás is igen sok érdeket sért ebben a mai magyar egészségügyben. Talán ezért kéne FIZETÉSÉRT dolgozni, nekünk és nektek is.
dr.Csákány
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: