Új privát üzeneted érkezett!

Szerintem mi is a Westendben parkolunk majd, a férjem otthagyom nézelődni, én meg elmegyek a cukiba.

KépKép
KépKép
KépKép
linacska
 
 


Sziasztok!

Ha tudok menni, akkor én is a nyugatitól megyek, mert oda érkezik a vonatom :)

KépKép

KépKép

Kép
panndi
 
 


De jó lenne, ha minél többen lennénk!

Kép
Kép
Kép
gydavid
 
 

 
 

Elfelejtettem, holnap, vagy jovo szombaton lesz a talalka?

Kép
Kép
rokakoma2
 
 
 


:) Jövő szombaton
20140901114303
 
 


Hánykor lesz a tali? :)

Csöppke, Domka(2006), Lóci (2008) és Sebi (2011) anyukája
www.csoppkeblog.hu
www.csoppkendo.hu
csöppke
 
 


Csajok!

Találka: május 28., szombat, délelőtt 10, Maródi Cukrászda :D

Pihe
Mizu? Várjuk a híreket az uh-ról!

Rokakoma, Ana
Átment a fotó az etetőszékről?

Addisz

KépKép

KépKép
addisz
Budapest III. kerület
 
 


Sziasztok!
Már párszor bejelentkeztem hozzátok, de sajna a másik 2 gyerek mellett nem tudok sokat netezni, így ritkán tudok írni. Viszont az apaságival kapcsolatban van egy link alább, nem tudom , mennyire aktuális még ez a közjegyzősdi...nem szeretnék feleslegesen paráztatni.
Mindenkinek boldog babavárást, Klarissza neked külön drukk- nagyon édes a kicsi fiú...
http://index.hu/belfold/2010/11/30/itt_ ... gyintezes/
M.

macianyu
 
 


Gil,
mi volt a mai UH-n?

KépKép
KépKép
KépKép
linacska
 
 


sziasztok!

velünk minden rendben, 1940 gramm, méretek alapján másfél héttel nagyobb a koránál. képet nem sikerült élvezhetőt csinálni, mert folyamatosan elbújt. jelenleg fejvégű :)

hopihe79
Budapest
 
 


Hopihe, hihetetlen, hogy már milyen nagyok a babák! :lol:

Férjem is megnézte Vilike képét és azt kérdezte: Ekkora gyerek van a hasadban??? Hihetetlen...

Klarissza, Gil: mi újság, minden rendben?
20140901114303
 
 


Brunhild: igen, és minden héten kb. 200 grammot nő! :)

azért feltöltöm, hátha látjátok :)

Kép
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára hopihe79 2011.05.20 20:40-kor.

hopihe79
Budapest
 
 


Semmit sem tudok felismerni a képen :(
20140901114303
 
 


és most? :)

hopihe79
Budapest
 
 


Hát most a kezét felismerem és talán az orrát sejtem... :lol:
20140901114303
 
 


:lol:

hopihe79
Budapest
 
 


Az első megörökített mosoly!!!
Kép
Jelenleg már 20 ml-et eszünk amit ma megint emelnek már 1800 gr végre múlt hét szombat óta (3-5 ml emésztések) már tökéletesen emészt! Szerencsére mégsem került vissza gépre hisz erős nagy harcos! és már csak napi 1 liter oxigénre van szüksége, végre a váladék a tüdejében is kevesebb. Már nem sírok ismét nagyon reménykedem! A gondozónénije azt mondta, hogy nagyon aranyos kisbaba és nagyon nyugodt csak akkor sír ha éhes, de akkor nagyon!

Kép Kép
Kép Kép
klarissza36
Kecskemét
 
 


Vilike de szép! Nagyon ügyes!

KépKép

KépKép

Kép
panndi
 
 


Klarissza:ezek ám a jó hírek! Igazi kis pasi, ha tele a pocak, minden rendben van. Remélem hamarosan már otthon lehettek. Addig is csak így tovább, rohamosan fejlódik, és nagyon kis édes!

KépKép

KépKép

KépKép
netty81
Szekszárd
 
 


Klarissza: :) ilyen hírekkel jól indul a hétvége! :) Vilike nagyon ügyes, és nagyon formás kisbaba! :) mikor fekhetsz be megint a kórházba?

hopihe79
Budapest
 
 


Klarissza! Mi gyönyörű ez a kisfiú!!!

Már lassan eléri a 2 kilót...vagány!!! Látszik rajta, hogy javul, nő...kitartást, már nem sok idő a koraszülöttön, ez annyira egyértelmű. :P

jjucuss
Eger
 
 


Gil?


Én készen vagyok testileg, lelkileg.Nem bírok enni, nem tudok aludni, halálosan fáradt vagyok. Lassan 3 hónap erőltetett menet. Kicsinált engem, a férjemet, még a fiúkat is (Anya mikor játszhatsz már velünk stb-stb). Persze annyi anyag, hogy megtanulni nem lehet és kedden menjek el úgy vizsgázni, hogy mindent tegyek fel egy lapra. 3 hónap munkáját.
Egyszer úgy érzem, hogy esélytelen, garantált a bukás, másszor meg úgy, hogy csak átmenni lehet, mert ember nincs aki erre rendesen fel tud készülni.
Istenem, mikor lesz már kedd???
Azt már biztosan kijelenthetem, hogy eddig ez volt életem legeslegszörnyűbb 3 hónapja.

Persze, ha meg az egészségre gondolok, akkor látom, hogy nem ez a legrosszabb, ami történhet.

A kutya még mindig egyben, pedig megesküdtem volna, hogy reggelre megfial. Talán vizsganapi ajándéknak tartogatja. :D Csak tudnám ki az apa. :shock:

jjucuss
Eger
 
 


jjucuss: DNS-teszt a környékbeli szóba jöhető díszhímektől? :) vizsgázni sosem jó, de ráadásul terhesen még a koncentráció sem ugyanolyan. :( + a fiúk, a háztartás, a férj....
biztos, hogy minden rendben lesz, reméljük kifogsz egy normális tanárt, aki tisztában van a feladat nehézségével.

hopihe79
Budapest
 
 


Bizottság lesz: belgyógyász, gyerekorvos, háziorvos + a háziorvostan tanszék vezetője.

Vizsgáztunk igazságügyből, most lesz az EKG, 5 esettanulmány átbeszélése, ezzel kapcsolatban fingatás, ami csak eszükbe jut, aztán tételhúzás (azt hiszem 1 a 340-ből, de az is lehet, hogy 3).

jjucuss
Eger
 
 


jól hangzik. :( azért kedden szurkolunk nagyon!

hopihe79
Budapest
 
 


Pihe, a te pocid is nagyon megindult! De jó, hogy minden oké a picúrral, aki már nem is olyan picúr! :) Ja, és felcimkézve teljesen jól értelmezhető az uh-kép! :)

Addisz, ti milyen ajándékot visztek az óvónőknek/dadusoknak Luca ballagására? Nálunk csütörtökön lesz a ballagás, de kicsit tanácstalan vagyok ilyen téren. És igen, köszönöm, átjött a fotó az etetőszékről. Már nem is tudom, ki írta, hogy fél évig csak a helyet fogja foglalni, de azt hiszem, engem is meggyőzött akaratlanul is. :D Szóval köszönöm, de mi most nem kérjük.

Gydavid, googlemaps-be írd be a címet (akár a westendét), és nyomtasd ki az útvonal-térképet. Szerintem az sokat segít, én mindig így közlekedem ismeretlen helyekre.

Szia Macianyu, ha tudsz, gyere kicsit gyakrabban!

Klarissza, ezek remek hírek! Ha minden téren ilyen pozitívak a változások, az nagyon bíztató! És jó, hogy hoztál megint fotót, Vilike olyan cuki! :)

Jjucuss, én azt sem értem, eddig hogy bírtad, szóval minden elismerésem. Most már csak pár nap, ha jól értem, szóval kitartás! Mennek a drukkok a vizsgához!

A "normális" vizsgabizottságról jut eszembe, a múltkor dm-be mentünk, és szembe parkoltam a forgalommal, mármint az út bal oldalán. Mentségemre szóljon, hogy szaggatott vonal volt, de mint kiderült, így sem éppen volt szabályos a művelet. Egyből megjelent egy közterületis, és minden tekintélyét latba vetve tudomásomra hozta, hogy ez nagyon csúnya dolog volt. Aztán végignézett rajtunk: két kisgyerek, meg a várandós anyukájuk, és megszánt. :) Elengedett egy ejnye-bejnyével!

anabique
Budapest
 
 


Klarissza, nagyon ügyes és szép Vilike! Férjem is meg szokta csodálni :wink:

JJucuss, nagyon szorítunk!!!

Én főztem, sütöttem, szauna lett a konyhámból :? Most pihenek kicsit, mert már alig állok a lábaimon (délelőtt még templomba kellett menni megbeszélésre és próbára..), aztán befejezem a sütimet, kell még kicsit takarítani és vasalni...

Három napja Nimród rosszul alszik, vagyis olyan 12 körül elkezd sirdogálni, dobálja magát álmában ..egészen addig, amig férjem nem hozzá át mellém :roll: Akkor még nyűglődik kicsit, utána pedig úgy alszik reggelig mint a bunda :roll: Remélem nem válik szokássá...

Mindenkinek jó hétvégét!
20140901114303
 
 


xxx
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kivancsika 2011.06.04 19:34-kor.
kivancsika
Budapest
 
 


Sziasztok!

Ana- szép nagy pocakod van! És nagyon jó a felsőd :)

Klarissza- örülök, hogy így erősödik Vilike! Erős baba ő és az előző képhez képest is látszik, hogy szépen gyarapodik. És milyen édesen mosolyog :)

Hópihe- gratula az UH eredményekhez. Számomra is hihetetlen, hogy már mekkorák ezek a babák, mondjuk az enyém még kicsivel kisebb :) Viszont már olyan ereje van! Rendesen kinyomja a hasam oldalát, ma is röhögtünk a párommal :)

Kivancsika- jó a kép! :) Micsoda akrobata! Egyre kisebb a helyük odabent.

Nálam semmi történés. Itthon volt a párom 2 napig, elvoltunk, jöttünk mentünk, Mekiztünk, volt nyársalás is, szóval tartalmas volt.
Ja és vettem kismama gatyót 3000-ért!

:)

Kép
pampalini
 
 


kiváncsika,
nagyon aranyos. És a háttérben a tappancsa alatt meg a keze van?

KépKép
KépKép
KépKép
linacska
 
 


Kivancsika, jó a kép! :lol:
20140901114303
 
 


Brunhild nálunk is gáz van, a lányom napok óta éjszakai bulit tart. Egyszerűen nem tudom mi van vele. Már én is gondoltam arra, hogy magam mellé veszem, mert csak engem hiányol, de akkor odaszokik és mindjárt itt a kicsi. Lehet, hogy érzi a baba születését, vagy hogy el fogok menni pár napra. Én már kipurcanok és kialvatlanul tanulni sem bírok. Ma már bőgtem egy sort, engem úgy kivágnak a vizsgáról, mint macskát...
Klarissza gyönyörű a kis Vilike, a képen tényleg nem látszik rajta, hogy kisebb, mint a többi baba.
Kivancsika a te babádról is szupi kép készült.

Lilypie First Birthday tickers
Lilypie Third Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers
lucababa75
Szeged
 
 


Kíváncsika, jó a kép! :)

Nálunk Lilla ébred éjszakánként, és vannak időszakok, amikor elég rendszeresen, de ez nála sajnos nem újdonság...

anabique
Budapest
 
 


Lucababa,
szerintem attól, hogy néhány éjszakát veled alszik a lányod nem fog odaszokni. Nálunk is vannak ilyen időszakok. Lili pl. 3 éves koráig velem aludt, utána a szobájában, aztán az apjával, most megint a szobájában, korszakai vannak. Levi is van, hogy 1-2 éjszaka mellettem köt ki, aztán újra az ágyában van a következő nap.

KépKép
KépKép
KépKép
linacska
 
 


Nimród is szokott ébredezni, amióta megvan, egyetlen egy éjszakát aludt át! Ő sajnos ilyen rossz alvó...de egy ideje egészen meg voltam elégedve vele, kb 2-3-szor megébredt, ivott vizet és aztán aludt tovább (az addigi 5-6 alkalomhoz képest ez nagy haladás volt). De most alszik kb 12-ig és utána 10 percenként megébred és nyüglődik :? Ha egész éjjel ilyen lenne, azt mondanám, hogy fáj valamije (pl. füle)...de miután átöltözik egy idő után elalszik és nincs gond reggelig :roll: Lehet csak rosszat álmodik, vagy melege van..nem tudom... de remélem nem marad így...

Lucababa, nálad még mindkettő kicsi, nem lehet könnyű..nem lehet, hogy kislányod fogzik? Ilyenkor jönnek az utolsó fogak, azok nagyon nehezen bújnak ki :(
20140901114303
 
 


Huu ... hulla vagyok, csak gyorsan akartam meg jelentkezni ...

Klarissza, ugy örültem, amikor olvastam, hogy minden egyre jobb :) Nagyon aranyos Vilike :)

Addisz, atjött a kep. Majd irok hetfőn, ha lesz időm.

Remélem a találkozóra odaérek fél óra késéssel, igaz hajnalban kell indulni, de megéri :)

Gratulálok az UH-soknak :)

Mi megvettük a vaterás Peg Peregot. Úgy örülök neki. Nagyon szép és nagyon olcs volt :) Ma külénben fél5kor keltük, mert 9re már Nagymaroson kellett lennünk egy programon. Lassan az ágy felé veszem az irányt

Mindenkinek szép holnapot :)

Kép
Kép
rokakoma2
 
 
 


Nálunk hónapok óta alszik mindkét fiú, de előtte mindig volt valami hülyeség, amit kitaláltak. Mindent csináltunk végkimerülésig, aztán elegünk lett, pontot tettünk a végére és pár nap alatt kialakult az új rendszer, ami ment egy darabig, aztán megint kitaláltak valamit és az egész kör kezdődött elölről.
Konkrétan: először Előd kakaót ivott éjszaka 3x, aztán Ádám minden este átcuccolt hozzánk, aztán amíg el nem aludtak, addig szivacsra oda kellett feküdni melléjük, aztán Ádám rosszat álmodott így éjszaka kellett odafeküdni, aztán Előd sorozatban bepisilt stb.-stb-stb...

Lucababa! Druszám...vizsga terhesen 2 gyerekkel...kismamaaggyal...
Nyugi pár bőgéssorozaton már én is túl vagyok.

jjucuss
Eger
 
 


Férjem unokatesója most szül. Holnap megyünk babát nézni. :D

A kutya tegnap óta az óljában kuksol. Ma este nem is evett.
Ma simogattam a hasát és éreztem, ahogy rugdosnak a kiskutyák. Kíváncsi vagyok, hogy milyenek lesznek.


Nekem a baba egyfolytában mocorog, olyan mintha egy polip lenne, 8 karral és lábbal. Ha annyit fog aludni idekint mint odabent, akkor felköthetem a gatyámat. :shock:

jjucuss
Eger
 
 


Sziasztok Csajok!

Klarissza
Milyen jó hírek, rövid idő kérdése és végre Vili is otthon lehet veletek. Nagyon aranyos ez a mosoly, teljesen elérzékenyültem...

Kivancsika
Szuper kép! Úgy látszik ő is nagy tornász :)

Jucus
Én már attól elfáradtam, hogy leírtad, mennyi mindent csináltál eddig és mi vár rád...le a kalappal, tényleg, hihetetlen kitartás és motiváció van benned. Nagyon drukkolok, hogy kedden minden szuper jól menjen!

Ana
Az óvónőknek egy faliórát készítettünk az összes szülővel, amiken a számokat a gyerkőcök fotója helyettesíti. Nekem annyira nem jött be az öltet, de végül a csoport többsége erre szavazott. Kapnak mellé virágot és csokit. A dadus néni pedig valószínűleg könyvutalványt, de ez még képlékeny.
Mi Lucával készülünk külön is, mert rettentően szereti az óvónőit és ez elmúlt négy év szuper volt velük, én is hálás vagyok, hogy hozzájuk kerültünk. (Az egyiknek színházjegyet veszünk, a másiknak - aki mostanában nagy bringás lett a hatásomra :) - biciklis pólót)


Ma elmentem a Maródi Cukrászdába két barátnőmmel, persze csak azért, hogy ellenőrizzem a helyet a jövő heti találkozó miatt :lol: Szóval feláldoztam magam értetek és ettem fagyit meg sütit is, biztos, ami biztos :wink:
Továbbra is klassz helynek tartom, nagyon fincsi volt minden és kedvesek a kiszolgálók, a galérián tök sok hely van, össze is tolják nekünk szívesen az asztalokat, kulturált a mellékhelyiség. 10-kor nyit, úgyhogy sokkal előbb senki ne érkezzen!
Linacska
Megnéztem, most volt többféle diabetikus fagyi (a kiírás szerint gombóconként 11 gramm szénhidráttal) és sütemények is, remélem ezekből Te is ehetsz majd!

Addisz

KépKép

KépKép
addisz
Budapest III. kerület
 
 


Addisz, túl jó vagy hozzánk :D Micsoda önfeláldozás! :lol: :lol: :lol:
:wink:

Megyek lefekszem, ki vagyok, kb 11 óta állok a konyhában (kisebb szünetekkel) :? , alig élek már :(
20140901114303
 
 


Jó reggelt!

jucuss, kitartást, már csak 2 nap...! És biztosan sikerülni fog, ez nem kétséges! :wink: Drukkolunk...
Nagyon nehéz lehet Neked most... én tavaly ilyenkor államvizsgáztam, még elég élénkek az emlékek, hogy mennyire utáltam az utolós hetekben az egész világot... :roll: :lol:

kivancsika, tök jó az UH kép :D Nálunk is mindig a nyakában van a lába.

klarissza, köszönjük az újabb képet a kisfiadról, ez a mosoly... :D Tünemény. A hírek is nagyon jók, csak így tovább...Lassan elhagyjátok az oxigént teljesen és mehettek is haza :wink: Ott is 2 kiló a határ? :wink:

hópihe, a Te képed is jó, én felismertem rajta a bébit:) És szép nagy már.

gil, jelentkezz, remélem jól vagytok!!

szép napot mindenkinek!


Csöppke, Domka(2006), Lóci (2008) és Sebi (2011) anyukája
www.csoppkeblog.hu
www.csoppkendo.hu
csöppke
 
 


addisz,
tegnap én is ettem fagyit, és nem diétásat, pedig volt olyan is, ami fruktózos volt. De az málnás (nem mintha nem szeretném), én meg már annyira a puncsra álltam rá :oops:

KépKép
KépKép
KépKép
linacska
 
 


Még szerencsére nem írtatok olyan sokat, amig távol voltam, így végig tudtam olvasni. :)
Brunhild: Nagyon aranyos a függöny. És a cipellők se semmik. :)
Ana, Pihe: Nagyon édes a pocakod.
Klarissza: Örömmel hallom, hogy Viliről csak jó híreket hozol.Szép nagyon.

Tegnap mi TNT koncerten voltunk párommal. A végére már mindenem fájt. Ennyit állni. :/ De jó kis koncert volt ám.
Nevet úgy tűnik találtunk a kiscsajnak. Szerintetek a Róza szép???
Tali???? Oda bárki mehet??? A szombatokat úgyis mindig egyedül töltöm, ha pesten maradok. :(

fairytale20
Budapest IX. kerület
 
 


sziasztok!

Kíváncsika: Szuper a 4D-s kép! És ezek szerint minden a legnagyobb rendben! :)

a dokim szerint felesleges szülésznőt fogadni, meg a Szent Imrében orvost is, mert igazából mindegy, hogy ki ügyel. jókor szól! :)

Leo, sokgyerekesek mi a tapasztalat? 2 héttel nagyobbnak mérték a koránál, a hasát 4gyel. mennyi az esélye, hogy tényleg hamarabb születik?

hopihe79
Budapest
 
 


Köszi a biztatást csajok. Brunhild tuti, hogy nem a foga kibújt mind a 16, és ha kimegyek hozzá már fekszik is vissza, szóval csak látni akar, nem is kell felvennem. Apja szerint nem kéne felugrálnom hozzá. Ha eddig is kelt volna éjjel, nem furcsállanám, de eddig átaludta az éjszakát. Előtte a fiam volt beteg azért nem aludtam, szóval kezdek kipurcanni. De az is lehet, hogy rajtam érzi a feszültséget és azért kel. Most egyébként már csak egyszer keresett éjszaka, de nem volt kitartó, mert mire feltápászkodtam abbahagyta.
Jucus te tartod bennem a lelket, ha te bírod a tanulást, én is fél lábon is(egy pár bőgés belefér). Nekem pénteken lesz az írásbeli, addig bírnom kéne. A szóbeliig meg majd összeszedem magam.
Pihe ne találgass, úgyis akkor születik meg a baba, amikor akar. Nekem mindkét gyereket nagyobbnak mérték még a prof is azt mondta 2 héttel hamarabb jön a fiam, aztán gyönyörűen túlhordtam mindkettőt. Igaz nem kis súlyúak voltak(3470 és 3890g).
Én is bűnöztem tegnap jégkrémet ettem, kellett a lelkemnek.

Lilypie First Birthday tickers
Lilypie Third Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers
lucababa75
Szeged
 
 


hópihe,
semmivel nem fog előbb jönni, legalábbis a súlya miatt tényleg nem. Én úgy tudom, hogy a gépek kb. átlag 3500g-mal számolnak a gépek 40. hétre. Levi napra pontosan született 4500-zal, és mivel inszemes, tuti nem volt nagyobb :lol:

Lucababa,
elvileg 20 tejfoguk van a gyerekeknek, 2 éves korára jönnek nagyjából az ötösök.

KépKép
KépKép
KépKép
linacska
 
 


Sziasztok!
Hopihe: Szerintem sem jön előbb a súlya miatt, különben nem születnének 4-5 kg-os babák :lol:

Fairytale: szerintem mindenki jöhet, ez lesz az első (és egyelőre utolsó :roll: ) tali :lol:

Nimród az éjjel is velem aludt :roll:

Nálunk vége a "bulinak", ami tulajdonképpen meg sem kezdődött :roll: Tegnap 11-kor feküdtem le, hullafáradtan, ma reggel alig tudtam felkelni, még meghámoztam kb 4 kg krumplit, hogy amikor hazajövünk csak a tüzre kelljen tenni, utolsó pillanatban értünk a templomba, férjem a két kicsivel nem jöttek be, keresztmama a picivel bejött, de apuka a nagyobbal kint várt az autóban (az enyémekkel)...ott sem maradtunk a kalács-kakaózáson, mert a pasik és a gyermekek már mind nyűgősek és hisztisek voltak... Rohanás haza, odateszem az ebédet melegedni, krumplit főni..erre a vendégek hazamennek, nem akarnak ebédelni (mert gyermekek és apuka nyűgösek) :( Megértem, és sajnálom őket (vidékről jöttek, a nagyobbik 3 éves, a kicsi 5 hónapos), de magamat is, tegnap egész nap a konyhában szenvedtem...hiába :( :roll:
20140901114303
 
 


Igen tudom Linácska az utolsó 4 rágó 2-3 év között szokott kijönni, de azt még korainak tartanám. Meg fogzáskor más jelek is vannak, és kevés lenne anya látványa a fájdalom csillapításához. Lehet a tanulásom az oka ennek is, szimpla anya hiány és éjszaka csapódik le minden.

Lilypie First Birthday tickers
Lilypie Third Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers
lucababa75
Szeged
 
 


Hú Brunhild engem a guta megütne ilyen esetben. Azért egy kicsit maradhattak volna.

Lilypie First Birthday tickers
Lilypie Third Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers
lucababa75
Szeged
 
 


Sziasztok!

Elolvastalak titeket. Viszont a fagyi meg a süti nem hagyott nyugodni, gyorsan leszaladtam a kisboltba jégkrémért! Nyami! :) Most már jól érzem magam, tudok írni :) Ilyenkor úúúúgy hiányzik a cuki, ahol dolgozom, ott mindennap bekaptam valamit.


Addisz- Jó ajándékokat vettetek. Az óra szerintem is kicsit furi, de ez van.

Brunhild- Sajnálom, hogy így jártál a kajával! De gondolj arra, hogy most jó pár napig nem kell a konyhában állni. Tudsz belőle lefagyasztani?



Én holnap megint megyek turizni! Sógornőmmel! Már nagyon várom.
Ja és holnap lesz meg a vv eredménye is, kiderül, hogy kell-e vasat szednem. Szerintem tutira kell...

Kép
pampalini
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet: