Új privát üzeneted érkezett!

Uran, Yndi!

Köszönöm a válaszotokat!Kép

Másik kérdésem az lenne, ha tudtok rá válaszolni, hogy milyen tünetei vannak a terhességi diabétesznek, amit a kismama is észrevesz?
(mert azért minden hónapban nem fog a dokim terheléses vércukornézést csináltatniKép)

Kép

Kép
rejo
 
 


Kedves Gyuri!

25 hetes kismama vagyok, nem túlsúlyos, cukorbetegségre vagy bármilyen ehhez hasonló rendellenességekre utaló jelek soha nem fordultak elő nálam. (A családomban sem.)

A 16.heti éhomi vércukrom 3.9 lett, majd a 24. heti értékek:
éhomi: 3,9
75 OGTT 120 perc: 6,3

Az orvosom és a háziorvosom szerint ez az érték magasabb a "normálisnál", a határérték 5,9, de nem tekinthető kórosnak.
Diétát tartok, amire vonatkozóan elég kevés instrukciót kaptam: cukor, méz, kenyér, tészta és egyéb szénhidrátban gazdag ételek mellőzése, illetve minimálisra csökkentése. Sok zöldség, fehérje, csirke, pulyka, hal, tejtermék.

Kérdésem, hogy mennyire "ijedjek meg" a fenti érték láttán, kell-e esetleg a fentinél pontosabb és szigorúbb diéta?

A terheléses vizsgálatot 3 hét múlva megismételjük, az orvosom szerint addig semmilyen egyéb teendőm nincs - a diétán kívül.

Ha szerinted bármilyen egyéb óvintézkedést kell tennem a baba egészsége védelméban, kérlek, írd meg és

nagyon köszönöm előre is a segítséged!

Üdvözlettel,
Krisszi

Lilypie Third Birthday tickers
Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie Kids Birthday tickers
krisszi
 
 


Krisszi!
Semmi bajod sincs ezek tök normális adatok, diétáznod sem kell. Ne hagyd, hogy beteggé tegyenek.

Rejo!
A terhelés ált. a 26. hét körül szokásos, ha nincs ismert rizikó (súly, kor, családi vagy szülészeti előzmény) Én azt javaslom, hogy mivel a terhesség alatt többször is van vérvétel, azt mindíg úgy csinálják, hogy reggel 7-kor eszel egy zsömle+2 dl tejet és 8 kor történjen (bámire) a vérvétel, így 2 legyet üthetsz egy csapásra, szűrsz is cukorra, és elvégzik a szükséges vizsgálatokat is, amit ez a kaja nem befolyásol. Ha ez 7 felett van akkor kell terhelést csinálni.
gyuri
Szeged
 
 

 
 

Kedves Gyuri!

39 éves kismama vagyok. A 25. hétben csináltak terheléses vizsgálatot, 75 g glükózzal.Az értékek:
Éhgyomri: 4,4
60 perces 8,6
120 perces 7,6
A nőgyógyász szerint a 120 perces a határon van, de még nem vészes, a többi jó.
A háziorvos szerint ezzel már vigyázni kell, most kontrollt csináltat de ha nem lesz jobb diétáznom kell. Ön szerint milyenek az értékek?
Köszönöm válaszát!

Icus

Kép

Kép
szücsi_66
 
 


Kedves Gyuri!

Köszönöm a válaszod! Kicsit megnyugodtam...
(csak nem értem, a háziorvosom is teljesen bepánikoltatott, a dokim is diétát mondott, másik orvos szerint ezek teljesen jó adatok, szerinted is jók... mindegy, ezentúl nem törődöm vele)

Minden jót, üdv,
Kriszta

Lilypie Third Birthday tickers
Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie Kids Birthday tickers
krisszi
 
 


Kriszta!

Higyj Gyurinak! Kép

Szücsi!

Ezek az értékek jók. A határ a 120 percesre van és az 7,8. Ez alatt vagy. Az nem gáz, hogy aránylag közel. A kontroll persze nem árt, sőt, jó ha lesz egy kontroll. De ha az is határon belül van, akkor továbbra sem kell a diéta. Ha a határt túl léped, akkor szükséges.

Panni
uran
 
 


Panni
Köszi a megnyugtatástKép

Gyuri
Önnek mi a véleménye?
A 60 perces értéket (8,6) van aki soknak tartja. Az nem fontos, csak a 2 órás eredmény?
Köszönöm előre is.

Icus

Kép

Kép
szücsi_66
 
 


Szücsi!
Higgy Urannak, ért hozzá.
a cukoritatásos terhelésnél a két óráa lényeges, ha az 7.8 alatt van, nem kóros.
gyuri
Szeged
 
 


Kedves Gyuri,
22. héten a zsemle+2dl tej után 1 órás vércukor 6,5 lett.
Én magam nem találom ezt túl magasnak az olvasmányaim alapján, de visszanéztem a kiskönyvemet: az előző terhességemnél 6,3-as értékkel diétára akartak fogni.
Na most magas vagy sem?

Köszi:
Jamina
jamina
 
 


Panni
Nem tudtam hogy te ennyire értesz a cukorproblémákhoz, bocs hogy Gyurit külön kérdeztem, de nekem személy szerint őt ajánlották, hogy az ő szava szentírás e témában :D

Gyuri!
Köszönöm. A kontroll csak 5,8 lett, 3 héttel később, ugyan úgy 75 g glükóz 120 perce sterhelésre. Kicsit furcsa, hogy ennyire ingadozik. Akkor lehet hogy néha feljebb is megy mint az első mérés eredménye?
szücsi_66
 
 


Szücsi!

Nem értek ennyire, és még mindig Gyuri a szentírás a témában, legalábbis mi hiszünk ebben, bár nem volt ez mindig így. :) Aki régi olvasó, az tudja, hogy mi (én és a férjem) igen keményen léptünk fel az elején, de aztán ide jutottam. Elismert lettem. :) De hát akinek olyan jó tanára van, mint nekünk (gyk. Gyuri ) :)

Na a lényeg, hogy a cukor az bizony ilyen. Egyszer fenn egyszer lenn. Attól is füögg mit ettél előző nap, mikor ittál, vírusos fertőzés, magnézium ellátottság, front,...soroljam még? Tehát változó. A lényeg, hogy a határértéken belül legyen. És ez megvan. :) További boldog, kiegyensúlyozott babavárást. :)

pusz
Panni
uran
 
 


Kedves Gyuri és Panni!

Alapvetően megerősítést várnék, hogy jól gondolom e a fórumban olvasottak alapján a saját "esetemet".

Megtörtént a szokásos 120 perces 75 g-os terheléses vizsgálat, éhgyomri érték 5,35 mmol/l
120 percre 7,2 mmol/l.

Ha jól tudom ez még nem nevezhető diabétesznek. Tús sok teendő sincs vele csak kontrollálni kell időnként. Remélem eddig jól gondolom.

Amiért próbálok most már mindent teljesen világosan látni az az, hogy a fiammal szó szerint kálváriát jártunk 7 éve hasonló értékek miatt. Természetesen szülés után minden érték normalizálódott.
(éhgyomri: 4,5 4,4 5,4
terheléses: 7,5 7,8 7,6)

Tehát van e más teendőm azon kívül hogy továbbra is odafigyelve, tápanyagilag minőségi ételeket eszem, vagy megint kezdődik előlről a kórházi befektetéssel járó herce-hurca?
Amit még tudni lehet, a 25. hétig összesen 2 kilót híztam (a kezdősúlyom természetesen magasabb volt mint 50 kg :-))), a pici korának megfelelő méretű volt minden kontrollnál, és nincs a szívénél sem elváltozás, mivel azt is megnézték uh-al.

Őszintén szólva most már nyugalmat akarok, épp elég volt két hónapnyi őrület a NT érték miatti amniocentézissel.

Ja és most főleg Gyuritól kérdezném. Mi az amit következmények nélkül visszautasíthat egy kismama, gondolok itt olyasmira hogy kórházi kivizsgálás, vagy bármilyen kötelezőn felüli vizsgálat.

Köszönöm a választ előre is, és bocsi ha kicsit hosszabb voltam.

Ági
Ági73
 
 


Panni

Köszi :)
Nem is gondoltam, hogy ennyi minden befolyásolja a cukrot...
szücsi_66
 
 


Szia Ági!

Az értékeid a mostaniak legalábbis normálisak. A múltkori terhességnél az az egy 7,8 az határérték ugye azt nem tudom, hogy az belefér, vagy nem, hogy mennyire élesek ahatárok, de sztem nem ennyire élesek (féleg, ha figyelembe veszem a mérések pontosságát)
Tehát amit írtál, odafigyelni, lehetőleg minél kevesebb Ch evése, ez egyébként sem hátrány, és kontroll...

A másik kérdésedbe igaz kifejezetten Gyuritól kérdezted, mégis belekotyogok.
Én annak idején jártam a diab. rendelésre, kontrollokra. A kórházi kivizsgálás alatt volt egy ABPM-em (tökéletes értékek), rá kb 2 hétre volt egy alkalom, amikor jól felhúztak a rendelésen, és ezek után magas értéket mértek. közölték, hogy újra ABPM, én meg mondtam, NEM. Hogy miért? Mert naponta 5-6 alkalommal mértem itthon, egy teljesen korrekt géppel a vérnyomásom, és akármikor mértem, jók voltak az értékek. Tehát nem vállaltam be. Ők a kezelőlapomra ezt felvezették, aláíratták velem, és kész. Ennyi. De elvileg akármilyen kezelést visszautasíthatsz, ha a saját egészségedről van szó, hogy a gyerek aki benned van milyen jogokkal rendelkezik, és ez bekavarhat-e jogilag, azt nem tudom.

Panni
uran
 
 


Köszi Panni!

Az 7,8-as érték annó úgy keletkezett, hogy nem lehetett kivárni a pont két órát, így 1,5 órára vették le, de gondolom tudatában voltak mert nem foglalkoztak vele különösebben.

A gyerek aki bennem van gondolom rendelkezik némi joggal, ha jól sejtem nem veszélyeztethetem az egészségét szándékosan, de ha egyszer minden egyes vizsgálattal, minden egyes vizsgálóorvos kijelentette hogy nincs semmi kóros elváltozás, mérete korának megfelelő, genetikailag rendben van és szívfejlődési rendellenessége sincs, és folyamatosan kontrollálják is ezt, akkor azt hiszem nem beszélhetünk veszélyeztetésről.

Azt hiszem a Ch evésről könnyedén lemondok, nekem a tél kész kínlódás, amikor csak mirelit zöldség elérhető...
Azt hittem rosszul leszek amikor megláttam a zacskónyi cukrot amit le kellett gyűrnöm ehhez a vizsgálathoz. Azt hiszem a legjobb az lesz ha beszerzek egy vércukormérőt, az még nincs ártani sosem árt.

Lehet butaságot kérdezek, de nem létezik valahol egy olyan táblázat hogy különböző Ch mennyiségek után egy órával mennyinek kell leni a vércukornak? Vagy egységesen 7,8 alatt kell lennie, akármit is eszik az ember? Kiszámolni ki tudom az elfogyasztott mennyiséget (tanultam dietetikát valamennyit), csak a többihez nem értek...

És mennyi legyen az a minél kevesebb? 250 g, 225 g, 200g 175g? Vagy csak lazán mondjuk kb ennyi meg ennyi...

Ági
Ági73
 
 


Ági!
Csak a vércukormérőhöz szeretnék hozzászólni, mert anyukám az akciós géppel jobban ráfizet, mint ha drágább gépet vett volna. Szóval ne csak a mérő árát nézd, mert azoknán pár ezer ft különbség nem számít. A tesztcsík amiket majd rendszeresen használsz hozzá tudtommal (de majd kijavít aki másként tudja) a Dcont Personal-hoz a legolcsóbb. Az Accu Chek mérőhöz, amit anyu is vett kétszerannyi. Szóval nézzél körül a tesztcsík árai körül is. A másik lényeges dolog, hogy a kórházakban a cukrosoknak álltalában a C-Test csíkot adják, ami a Dcont-hoz jó, de ez téged sose érintsen :)

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Ági!

Egy nagyon egyszerű mérce van. Bármely étkezés után mérd meg az értéked egy órával, és az legyen 7,0 alatt. Ha ez ok, akkor biztosan nincs semmi tennivaló. Ha nem, akkor nem tudom... De szerintem senki nem tudja. Mert akkor kell a diéta, ha a 75 gr után van 7,8 felett, ez a köv mérce.
Na most megyek aludni, mert még félálomban valami hülyeséget írok...:)


mérőkészülék:
A Dcont-pot mintha annak idején alányok (Heni, ÁGI) nem ajánlották volna, de nem emlélkszem már pontosan.

Panni
uran
 
 


Uran!
Nem emlékszel véletlen, hogy miért nem ajánlották?

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Sziasztok Csajok!

"Ha jól emlékszem" semmi olyasmit nem írtam anno, hogy nem ajánlanám a D-Cont-ot.... Valamivel nagyobb vércsepp (de teljesen megoldható nagyságú) kell hozzá, mint pl. az Accu-cheq-hez, szerintem annyival ez utóbbi nem jobb (pontosabb, ahogy anno Yndi írta), mint amennyivel (kb. 3-szor) drággább hozzá a tesztcsík. Nekem van 6 vércukormérőm, ezek között vannak "muzeálisak" is, én jelenleg is a D-Cont-ot használom. (Havi 5-6 doboznál abszolút nem mindegy, mennyibe kerül a csík bele...)

Remélem érthető voltam, mert elég nehézkes így írni, hogy jobb kezesként a jobb vállamból letört egy darab...

Ági

Ui.: Jó és nyugalmas babavárást mindenkinek!
aszemenyei
 
 


Szia Ági!
Köszi én is így emlékszem, annó még Te mondtad nekem, hogy más tesztcsík kell bele, mert eszembe se jutott, hogy gépenként változik. Kár hogy anyu addigra már megvette. Amúgy a válladat leszámítva, hogy vagy? Rég láttalak a babaneten. Hogy sikerült eltörnöd a vállad?

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Helló Kriszta!

Atyagatya, már csak 45 nap van hátra????? Hogy rohan az idő...Minden oké, meló ezerrel...

Vállam: szuperment játszottam az egyik bevásárlóközpontban...úgy estem el a kinyújtott karomra, ahogy szupermen repül..így esett e csuda eset:)))))

Cukraid??????

Ági Kép
aszemenyei
 
 


Ági!

Cukraim aránylag jók. Tegnap volt egy 8-as, meg időnként 1-1 7.1 köröli érték, de többnyire jó. Baranyi Dr emelgeti fokozatosan az inzulint. Szerintem most is fog emelni, nagyon jól karban tartja a cukromat. 1 hónapja érzem, hogy romlik, mert az inzulin emelés ellenére nő a cukorszint, dehát ezt tudtam és nem tartok semmi bajtól, mert jó kezekben vagyok. Még 3 hetem van szabadlábon aztán irány a Szabolcs u.

Jobbulást és vigyázz magadra ne repkedj a bevásárlóközpontokban, és ápolgasd a törött szárnyaidat.

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Sziasztok!

Ági!

Bocs, hogy "meggyanúsítottalak" :), akkor ezek szerint rosszul emlékszem. Valamiért mi az accu chek mellett maradtunk, nem tudom miért, de ez maradt. De kösz az infot.
És persze jobbulást!!!

Panni
uran
 
 


Sziasztok!

Sikeresen beszereztem egy vércukormérőt, nem akuchek, de orvosiműszer boltban vettem, árban sem volt túl nagy különbség, csak ez kinézetre is szimpibb volt. Az eladó szerint ez a bonyolultabb, de nekem fel sem tűnik. Ez is biokémiai reakció következtében létrejövő potenciálkülönbséget mér, ha jól írtam le mint a másik.

A jó hír az, hogy lépcsőzetesen mérve (ahogy azt a diétával karban tartott cukorbetegek metódusa szerint), az éhgyomri vércukrom 3,8 -4,5 között van, az étkezés után 1 órával mért 5,0-7,5 között. (7,5 egyszer volt sajnos nem jutottam hozzá más kajához csak pékáruhoz, de muszáj volt ennem valamit :-(((( ).
Egyszóval meg sem közelíti az egy órás 8,9-es értéket amit valahol a topikban olvastam, sem 30 g bevitt szénhidráttal, sem többel, sem kevesebbel.
Jó-jó, valahol biztos eltérés vana vénás vér meg az ujjbegyből mért vér érteke között (nem is tudom hol olvastam, de lehet rosszul értettem) de azért nem hinném hogy ekkora.

Vagyis valahol egy kicsit megnyugtató az ellenőrzés során, hogy jó értékeim vannak, természetesen továbbra is nagyon igyekszem kikerülni a "tiszta" szénhidrátokat, bár ebben a melegben a legtöbbször enni sincs kedvem, de odafigyelek hogy mindig rendesen egyek.
A babus tökéletesen rendben van, én is tartom szépen a súlyom, vagyis nincs rajtam +10 kiló, és készülök arra hogy alig 1,5 hét múlva már csak otthon legyek.

Hozzáértők erősítsetek meg abban hogy jól csinálom :-)))

Ági
Ági73
 
 


Húúúú, egy hónapja nem voltam itt!???
talán azért, mert ebben az új formában rendszeresen kapok priviben is kérdéseket és úgy tűnik, mintha itt lennék ...

Szücsi-66 és Ági73 is teljesen korrekt válaszokat kaptatok Pannitól (Uran), ami azért is jó érzés nekem, mert világos, hogy ezt a szakmát kis odafigyeléssel elég jó színvonalon egy amatőr is elsajátithatja.
Csak akkor néhány "profinak" miért nem sikerül?

Szücsi_66
Azért a 2 órás a fontos és az egyórás kevésbé, mert a cukoritatás után a cukor először felszívódik, ez elég egyéni, és ha gyors, akkor a vércukor ugyancsak felmehet. A szervezet inzulinválasza lassabb, de ha megfeleleő, akkor majdnem mindegy, hogy mennyiről de lehozza 7.8 alá. És akkor jó, mert azt jelzi, hogy van elég saját inzulin a cukorháztartás rendezéséhez.

Akinek a 25. hét körüli szűrés során határérték (közeli) vércukor jön ki, ott érdemes a 32, hét körül ismételni a szűrést, bár ha csak ekkor "jön ki" akkor már ritkán okoz bajt.

Jamine: ha a "tesztreggelis szűrés" egyórás értéke 7.0 alatt van ez azt jelenti, hogy nincs tovább tenni való, a szűrés jó.

Bármilyen kezelést van lehetőségünk visszautasítani, kivéve azt amellyel mások életét, egészségét veszélyeztetjük. Így pl. nincs joga egy terhesnek visszautasítani a császármetszést, ha annak elmaradása a magzat életét, egészségét veszélyezteti. Ez presze szélsőséges példa de markánsan jelzi a helyzetet. Nyilván nem ilyen egyértelmű az, hogy pl. be kell-e feküdni egy kórházba néhány vércukor megmérésére, vagy ragaszkodhatunk ahhoz hogy minden méréshez bejövünk (járóbetegként), vagy otthon fekszem és nem kórházban (és szedek gyógyszert).
Elvileg az orvos feljelentheti a betegét, aki magzatát "szándékosan" veszélyezteti, akár bírósági döntést is kérhet (ez Amerikában pár perc is lehet, nálunk már nagypapa lesz mire megvan a döntés, én még nem hallottam ilyen esetről).

Nem terhes esetén, ahol csak rólam van szó, a dolog egyszerű.
gyuri
Szeged
 
 


Sziasztok!

Csak röviden írok, mert (ma) korán kell kelnem, 14 éve vagyok diétávál karbantartott cukorbeteg (hogy ilyen betegség létezik, jó lenne, ha a szülész-nőgyógyászok is tudnák, akkor talán nem kéne győzködnöm őket, hogy rendben va a cukrom).

A legújabb vizsgálati rendszer az evés után egy órás vérvétel. terheseknél jó a 7.0 alatti, de még jobba 6.0 körüli.

Nézz körül, hol van a legközelebbi cukorgondozó, jelentkezz be, ők elküldenek hetente, kéthetente vérvételre, adnak tanácsot, és 180g napi szénhidrát-étrendhez ötleteket.

A 180g szénhidráttal én fogyok (volt miből) :oops: de ha nem vagyok terhes, nem kell ennyire szigorú diétát tartanom.

A 180g szénhidrát az napi 6!!! db zsemblényi szénhidrátot jelent.
DE!! rengeteg a szénhidrát: krumliban, rizsben, tésztafélékben. Ezekből minimálisat: maréknyit! lehet enni.

A zöldségeket, főleg a répát eheted, amennyi beléd fér

A hüvelyesekből se egyél egy közepes adagnál többet egyszerre

Gyümölcs: többször keveset

Édesítőszerek: terhesen nem ajánlott a szacharin, helyette: aszpartam, aceszulfam

Csopi
csopimama
 
 


Kedves Csopi!

Ne haragudj meg soraimért, de nem igazán tudom szó nélkül megállni, amit írtál...

1. "A legújabb vizsgálati rendszer az evés után egy órás vérvétel. terheseknél jó a 7.0 alatti, de még jobba 6.0 körüli. " meg még jobb az 5...meg... szóval szerintem nem véletlenül vannak referencia-értékek, nem kellene ezeket átértékelni. Erre szerintem vannak nálunk jóval szakavatottabbak is...

2. "ha nem vagyok terhes, nem kell ennyire szigorú diétát tartanom" szerintem azért a 180 g CH abszolút nem kevés, persze ez mindenkinek egyéni "érzékenység" kérdése. Arról nem is beszélve, hogy van aki ennél jöval kevesebb CH-tal kénytelen beérni, mivel minél több a CH, annál több inzulin szükséges hozzá, s ha nincs elegendő...jöhet az inzulin.

3. "A 180g szénhidrát az napi 6!!! db zsemblényi szénhidrátot jelent. " Ez így igaz is, DE: pontosabb "a 180 g CH, az pontosan 180 g CH-nak felel meg" kifejezést használni. Ugyanis nem 6 zsemlét kell megenni, hanem 180 g CH-ot, melynek tartalmaznia kell mindazt a tápanyagot, amelyre a babának és a mamának szüksége van.

4. "rengeteg a szénhidrát: krumliban, rizsben, tésztafélékben. Ezekből minimálisat: maréknyit! lehet enni. " A rengetegről csak annyit: pl. krumpliban 100 g-ban 18 g CH van... Az elfogyasztható mennyiségről pedig csak annyit, hogy annyit lehet belőle enni, amennyi az adott étkezés CH-tartalmába belefér!! Majdnem teljesen mindegy, hogy az ebédre "előírt" 50 g CH-nak megfelelő CH-ot krumpliból, rizsből, vagy tésztából fogyasztod el!! (Azért mondom, hogy "majdnem mindegy", mert a CH-ok felszívódásában van különbség.)

5. "A zöldségeket, főleg a répát eheted, amennyi beléd fér " Hát itt most jól "beletrafáltál", mert a répa az egyike a legnagyobb Ch-tartalmú zöldségeknek, szóval, mint mindent ezt is bele kellen ám számolni a napi Ch-mennyiségbe!! Amit írnak, hogy nem kell számolni: például a paradicsom, paprika, de hát ezek is csak a normál mennyiségben fogyasztva...

6. "A hüvelyesekből se egyél egy közepes adagnál többet egyszerre " Mint már írtam: számolva!!!

7. "Gyümölcs: többször keveset " Számolva, mint minden Ch-ot. Vannak olyan gyümölcsök, amelyeknek igen alapcsony a Ch-tartalma, pl.málna, ribizli, amik igen hasznosak lehetnek, ha köztes étkezésnél "mennyiségre" vágysz. Csak arra érdemes figyelni, hogy a gyümölcscukor másként (gyorsabban) emeli meg a vércukorszintet, mint az elhúzódó Ch-ok (pl rozskenyér). Ezért pl. ez a felszívódási tulajdonság jól használható a vércukorszint befolyásolásánál: pl. ha étkezés előtt mérve alapcsonyabb a cukrod, bátrabban ehetsz gyorsabban felszívódó CH-ot (pl.gyümölcs), míg ha magasabbnak találod, akkor inkább az elhúzódó Ch-okat részesítsd előnyben.

Amiket írtam, ne kötözködésnek vedd, inkább egy kis pontosításként értékeld. Esetelg érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy nem ártana-e felfrissíteni a diétás tanulmányokat???

MInden jót,
Ági
aszemenyei
 
 


Sziasztok

Bocs, de csak ekezetek nelkül tudok a franya Macintoshrol irni.
24 hetes kismama vagyok, duplan veszelyeztetett terhes, alapbetegségem veralvadasi zavar es autoimmun betegseg. A SOTE II re járok egy remek prof.hoz, aki ezeknek a szakembere.
A problema, ugy nez ki rossz lett a terheleses cukrom.

nagyon fura, a SOTE IIön csinálták, terhelésest, és az eredmény igen meglepo:

glükoz 0 perc 8,3 mmol/l
glükoz 120 perc 4,2 mmol/l

Felhívtam a labort, hogy nem cserélték e össze, azt mondta a hölgy, hogy szerinte igen, mert tuti hogy a terhelés után az alapértéknél magasabbnak kell lennie a cukorszintnek.
A prof viszont ezt vette készpénznek és annyit tanácsolt, napi 5x étkezzek, tartózkodjak az édességektől és 4 hét múlva kontroll.

Szóval nem tudom mit tegyek, gondoltam két hét múlva elmegyek máshová kontrollra, mit ajánlotok, hallottam a topicban a DÉl-Pesti kórházat és a Szabolcs u-it is ajánlani, esetleg orvost is tudnátok, akit ezzel a problémával felkereshetek.
Nagyon aggódos anya vagyok és eleve kérdés volt , hogy lehet e a második baba? (5 éve HELLP szindrómával szültem 1,64 gr kislányt, ma már okos nagylány) Sok gondom volt eddig is a terhességgel, (amniocentézis is kellett, stb), rengeteg aggódás stb.
Szóval szeretnék ennek is utánajárni, nem elhanyagolni stb. Segítsetek lécci lécci!!!!

SOS valaszt varok valakitol, mert holnap reggel indulunk nyaralni szupi tengerpartra szupi félpanzios svedasztalos etkezesre es nem tudom mit ehetek es mit nem... Könyörgöm néha , két naponta egy isteni kis adag olasz faygi , mondjuk eper nem fer bele? Ha nem , nem....persze.
üdv
Magdi
somam
 
 


Sziasztok!

A korábbi, vércukormérős témára visszatérve: Én sem voksoltam egyértelműen az AccuChek-re, de most már bő 2 évi tapasztalat, és jópár laborértékes összehasonlítás után, szerintem ez jobban mér. A D-Contnál volt olyan nem is egyszer, hogy akár 1,0-ás különbség is volt a laboreredményhez viszonyítva, az AccuCheknél eddig a legmagasabb 0.4 volt. De ez csak az én véleményem és tapasztalaom...

Yndi
yndi
 
 


Yndi!
Bár TE profi vagy azért azt tudn i kell, hogy a mérőkön lehet 1.0 eltérés akár normális is, pl. ha az érték magas, vagy ha nagyon alacsony. Egyébként két labormérés (ugyanazon vérmintából) között is lehet 1-2 tized különbség.
Szerintem ezek mind egyformán jók, de a magyar gyártmányú D-Cont és a csíkok főleg, olcsóbbak.
gyuri
Szeged
 
 


Gyuri!

Tudom is :) Ezért írtam, hogy ez csak az én magánvéleményem. Plusz anno terhességnél eléggé megnyugtatott, hogy nem olyan nagy az eltérés. Viszont amíg D-Cont-ot használtam, azzal sem volt baj, az is nagyon jól működött.

Yndi
yndi
 
 


24 hetes kismama vagyok, és tegnap nézték meg a cukromat. Éhgyomorral 4.1 volt, rá egy órára 2 dl tej és egy zsemle után 7.1.

Ez magas?
robewa
 
 


Somam!

Érdekes, mindenki elnézett a leveled felett. Ejnye lányok, Gyuri... :)

Sajna sokat segíteni nem tudok. Az értékek nagyon érdekesek. Én azt mondanám, hogy tök mindegy melyik volt a 8,3 akkor is kell a diéta. Ami napi 5x-i étkezést és összesen 150 gy CH-t jelent. A szokásos, itt a topicban leírt módon. Nem vagyok benne biztos, inkább nem írom le. (talán valami 25,20,50, 15, 40 eloszlásban)

Ha a CH-ba belefér, akkor a fagyi is jöhet, csak bele kell számolni.

Robewa!

Ez nem feltétlenül rossz. lehet, hogy téves a mérés (kicsit nagyobb volt a zsömi,....) A feladat 75 gr-os cukorterhelés után 2 órával megmérni a cukrot, az ad diagzózist (ha az 7,8 feletti, akkor diéta). Ui. a zsemle+tejes vércukor csak!!! egy szűrés, hogy ne kelljen mindenkinek meginni azt a szörnyű löttyöt.

Panni
uran
 
 


Uran,

Köszi a válaszod.
Engem is elküldtek a kórházba 75 gr-os cukorterhelésre, de nem mentem el. Amúgy kötelező?
Szerintem felesleges, mert max. diétát fognak javasolni. De szerintem nincs is semmi bajom.
Ezentúl megpróbálok jobban odafigyelni, mit is eszek.

Robewa
robewa
 
 


Robewa!

?????
Elküldtek, és nem mentél el terhelésre? MIért? Akkor ezt a 7,1-es értéket hogyan nézted? Kézi mérőkével otthon?

Amúgy, hogy kötelező vagy sem? Hát. Kezdjük ott, hogy nem kötelező gyereket vállalni, nem kötelező orvoshoz menni, terhesgondozásra menni, megszülheted az út szélén is, csak max nem kapsz valami támogatást állambácsitól. De az elsőt azért teszed, mert gyereket szeretnél, a többit, meg gondolom azért, mert szeretnéd, ha egészséges lenne. Na most az orvos azért van, hogy felügyelje ezt aterhességet, és segítsen annak elérésében, hogy egészséges kisbabád szülessen. Ezt hol jobban, hol kevésbé jobban csinálják, ez más kérdés. De könyörgöm, ha egy orvos elküld egy vizsgálatra, akkor miért nem mész el? Milyen megfontolásból? Mert inkább azért szoktak az anyukák panaszkodni, hogy adott orvos ezt vagy azt a vizsgálatot nem végzi el. Na mindegy.
Max diétát??? Hát igen. Először javasolnak diétát, ami azért nem annyiból áll, hogy figyelj oda, hanem azt bizony rendesen számolni kell. És ha esetleg még romlik ahelyzet, merthogy még romolhat, akkor akár inzulin is szükséges lehet. Te ezt nem tudhatod előre. Ők sem, mármint az orvosok.

Ja és, mi van, ha kellene diéta, és nem tartod be, esetleg elmarad az inzulin kezelés pedig szükséges volna? Hát ebben nem én vagyok a szakavatott, mint a többi kérdésben sem, de mondjuk egy itt már elfogadott, tapasztalt tanácsadó. Csak úgy említésként:

- megnő túl nagyra a baba, és ezért nehezebben születik miáltal rengeteg felesleges rizikónak teszed ki őt és tenmagad.
- születés után sok minden baj előjöhet, ha esetleg hozzászokott a magas inzulin szinthez, és ez idekinn nem adatik meg. Erre nem biztos hogy odafigyelnek, hiszen te nem voltál cukros, így elésiklanak felette, talán túl későn veszed, veszik észre a bajt.
- szív, agy, ... gondok is kialakulhatnak.

Szerintem ezek közül elég egy is .

Úgyhogy a magad megnyugtatása végett, menj el arra a terhelésre, és ha az jó értéket mutata, akkor aludj nyugodtan. HOgy Te megtettél annak érdekében mindent, hogy az a kisbaba, aki a pocakodban lakik, és most csakis TErád számíthat a legjobb állapotban indulhasson el azon a nehéz úton, amit ez a kinti élet majd jelent neki.

Panni
uran
 
 


Panni,

7,1-es értéket a terhesgondozóban mérték 2 dl tej meg egy zsemle elfogyasztása után 1 órával. Azt mondták kicsit magas.

Amúgy mindenkivel ezt a mennyiséget etetik, itatják meg? Nem is nézik a testsúlyt?

Robewa
robewa
 
 


Szia Robewa!

Mivel a mérés független a testsúlytól, ezért nem nézik a testsúlyt. Amit tudnod kell.

A cukorproblémák szűrése a terhesség alatt a köv.

Felteszik mindenkiről, hogy nem beteg, ez természetes.

Első lehetőség:

Megeszi a zsemle+tejes reggelit a kismama, ami kb 40 gr CH-t tartalmaz, és megmérik egy óra múlva a vércukrát. Ha ez 7,0 felett van, akkor gyanús esettel állunk szemben. Ezért ilyenkor el KELL végezni a terheléses vizsgálatot (75 gr cukoroldat megivása előtt, és utána 2 órával a vércukor ellenőrzése) és ha ennek értéke 7,8 alatti akkor a zsemle + tejes szűrés vaklárma volt, ha nem, akkor irány a diabetológiai szakrendelés, ahol megtanítják hogyan KELL CH-diétát!!! tartani, és hetente figyelik a vércukor értékeket az előírt mennyiségű CH-t tartalmazó reggeli után, és ha az 7,0 fölé emelkedik, akkor irány a kórház, inzulinbeállítás céljából. Nagyvonalakban.

Na most néhány kórházban az első lépés kimaradhat. Gondolom azért, hogy ne kelljen kétszer vért venni, ill azért, mert az első lépés csak informálódásra ad lehetőséget, és nem diagnosztizálásra, hiszen a zsemle és a tej nem egzakt ételek. Lehet egy kicsit nagyobb, egy kicsit kisebb a zsemle,....

Tehát a te esetedben:

1. 7,1 határ felett van, tehát gyanús eset vagy. Mivel kézi mérővel lett vizsgálva, ezért előfordulhat, hogy ez a 7,1 valójában 7,5, ami már elég magas, de lehet,hogy csak 6,7, merthogy nagy a szórása sajna ezeknek a gépeknek.

TEHÁT, vagy DE ajánlott lenne részedre a terheléses vizsgálat. Azért ez a kettőség, mert a szűréshez is vénás vérből kellett volna meghatározni a vércukrot ahhoz, hogy egyértelmű legyen a további út.

Én ennyit tudok mondani, ha továbbra is a kibúvót, a kiskaput keresed a saját véleményed igazolására, akkor keress légyszi más beszélgetőtársat. Én nekem elég volt ennyit gépelni, hogy meggyőzzelek a két rosszcsont gyerekem mellett, akik egészségüket részben ezen fenti meggyőződéseknek köszönhetik.

Ha neked fájdalmasabb meginni azt a löttyöt (bevallom nem egy nagy élmény), és megszúratni magadat (ez sem), minthogy megtedd a gyerekedért e legtöbbet, amit megtehetsz, akkor tedd.

Panni
uran
 
 


Panni,

Köszi az infókat, tegnap voltam a kórházban és megcsinálták a szükséges vizsgálatokat. Holnap lesz eredmény.

Robewa
robewa
 
 


Szia Robewa!

Szívesen. Bocs, ha kicsit durva voltam a végén, de örülök, hogy meglett a hatása. Remélem megírod holnap az eredményeket, és bízom benne őszíntén, hogy negatív lesz a terheléses eredménye.
Boldog terhességet a továbbiakban, szép, egészséges babát, és boldog anyaságot kívánok. :)


Panni
uran
 
 


Kedves Uran!


köszi a választ, igen kicsit fura , de velem már sokszor előfordult, hogy a kérdésedre nem jön válasz , nem reagál senki vagy egy tök új problémát felvetnek ás azt kezdik boncolgatni, én ezért is szoktam le a netezésről , mert ettől besokalltam, de hát most újabb terhesség újabb problémák először mindig a babanet jut az eszembe, ha kérdésem adódik.
Anyám szerint ez a baj, hogy már amatőrként (étrsd nem orvosként) is túl sokat tudunk, olvasunk, túlbonyolítunk mindent, de én is ilyen vagyok...
Szóval mégegyszer köszi a választ.
Már magamtól elkezdtem a diétát, cukros cuccok kiiktatását, szénhidrát mennyiség figyelését, de az a helyzet , hogy pl egy tányér zöldbab főzeléknek nem tudom mennyi a CH értéke... hol találok ilyen infokat....a dokim szabin van , a helyettese gáz, annyit tanácsolt, hogy napi 5x egyek és kerüljem az édességeket, és persze kb két hét múlva kontroll szükséges..... Azt hallottam a SOTE I en van cukros szakrendelés, diatetikus stb...nem tudom magamtól felkeresseme, vagy várjam ki az én dokimat a SOTE II.-esen.
Illetve honann tudnék letölteni a fentihez hasonló (főzelék stb) CH értékekeket, mert csak a 6 zsömle módszert tudom és magamtól próbálok kalkulálgatni....
Sokat olvasok itt kül. vércukor mérőkről... D-cont, Accucheck ilyet beszerezzek? Ezt kell már használnom, vagy még nem csak , ha az orvos mondja?
Van egy ismerősőm aki sima cukorbeteg, ő azt mondta tuti felcserélték a két értékemet és ezt úgy hívják, hogy csökkent cukor tolerancia vagy mi, vagyis hogy több idő kell a szervezetemnek a cukor lebontásához, mint normális esetben. De persze erre már figyelni kell stb....És persze gondolom terhesség esetén is már a megítélés, ilyenkor ez speciális eset, a fenti szövegekből ítélve sokkal nagyobb kockázatokkal jár babára, mamára....

köszi előre is
üdv
Magdi
somam
 
 


Kedves Gyuri! Kedves Panni!
Elnézést a kettős megszólításért, csak egyszerűen türelmetlen vagyok, és nem tudom, kitől kaphatok - remélem megnyugtató - gyors választ a problémámra. Kezdem az elején. 25 hetes várandós vagyok, tegnap voltam cukorterheléses vizsgálaton - nálunk mindenkinek ezt csinálják meg, nincs próbareggeli. Az értékeim a következőek: éhgyomri szérum glukóz 4,1 mmol/l, C-peptid 2,5 ng/ml. 2 óra múlva: szérum glukóz 4,6 mmol/l, C-peptid 6,8 ng/ml, itt a határérték 5,0 ng/ml lenne. Az előző hozzászólásokat olvasva sehol sem találtam meg, mi is ez a C-peptid, és hogy van-e jelentősége - bár miért ne lenne, különben bizonyára nem mérnék. Az eddigi terhességeim során C-peptidet nem mértek, úgyhogy még összehasonlítási adatom sincs. Tudna nekem segíteni valaki?
Előre is köszönöm: genoemi
genoemi
 
 


Somam!

Szív. :)

Ami segíthet: www.kcal.hu Ott van egy jó kis program. De ha itt olvasgatsz egy kicsit, bizti találsz másik linket is, mert már volt erre vonatkozó kérdés az elmúlt 3-4 év során, móta látogató vagyok errefelé. De tényleg nemrégiben is volt róla szó.

A zöldbabfőzelék: Hát mérd le a beletett anyagokat nyersen,a ztán főzd össze, és a végén az adag edott részét edd meg. Pl. mérleggel bizti tökéletesen ki tudod mérni. Ja és azért nem eszik olyan forróna a kását. :) Főleg nem zöldbabfőzelék esetén. :)

Elvileg nem kell otthon nézeghetned a vércukrodat, elég ha hetente megnézik majd reggeli után a diabetes rendelésen. Elvileg ennek kellene majd történnie.

Igen ez a probléma csökkent cukortolerancia, de ez terehesség esetén, ahogyan te is írtad már lényeges. Valóban arról van szó, hogy a szervezte inzulin válasza lassú. Ezért általában az éhomi értékünk jó szokott lenni, csak aterheléses nem. De sajna ezért már diétázni kell, de ajó hír az, hogy álatlában ez elég is szokott lenni, és legalább nem hízxol meg jól a terhesség végén, pedig mások ilyekor szoktak a leginkább. _:)

genoemi:

a cukorértéked az szép, sajna a c-peptid-hez nem tudok hozzászólni, talána lányok még ránéznek, és vannak errefelé okosabbak is. :) Vagy reméljük Gyuri is benéz. De szerintem ne izgulj nagyon, nálam egyik gyereknél sem nézték, és még itt sem rémlik, hogy hallottam volna róla.

Panni
uran
 
 


Panni,

Meglett az eredmény, de csak kinyomtatták és hétfőn viszem a terhesgondozóba.
De éhgyomorral 4,3 volt, majd a cukros oldat megivása után 120 percre 6,4.
Vannak ott más dolgok is feltüntetve, de nem tudom mik azok. Majd hétfőn megérdeklődöm.

Köszi,

Robewa
robewa
 
 


Robewa!

Szia!

Éljen! Nyugodtan alhatsz! A 120 percre 6,4 az szép eredmény, tekintve a 7,8-as határértéket. Látod, mindent megtettél, igazad lett, és nem került semmibe.

Azóta elvileg 25 hetes terhes lehetsz, gondolom. Ha van lehetőséged, pl. terhesgondozó, akkor menj el kb egy hónap múlva egy zsemle+tejes reggeli után és nézzék azért meg az 1 órás értéket, mert hogy az ördög nem alszik, és a terhességeknél a 24-28 hét közt szokot felmenni a cukorérték. Lsd. tenmagam. Énnekem kb ilyesmi volt az értékem a 24. héten, és aztán a 30. hét környékén fektettek be más miatt a kórházba, és a cukrom is megnézték, és nem lett jó, diétáznom kellett az utsó 10 hétben.

Ha van lehetőséged, kedved, ...

Mégegyszer nagyon boldog terhességet, vigyázz magatokra...

Panni
uran
 
 


Kedves Panni!
Köszönöm a gyors választ, azóta megtudtam, mit is jelent a C-peptid. Csak azért írom le, hátha másnak is mérnek ilyesmit és ő sem tudja, mit jelent. Szóval a C-peptid meghatározásával azt mutatják ki, termelődik-e inzulin a szervezetben vagy sem. Az a bizonyos megadott határérték éhgyomri értéket jelent, így ha a cukorterheléses vizsgálat után két órával magasabb ez a szint, az csak azt bizonyítja, hogy a szervezet termelt inzulint - egy belgyógyász ismerősöm azt mondta elég zárójelesen, hogy talán azért is mérik most ezt is, mert valamilyen felméréshez kellenek az adatok - de persze ez nem biztos.
Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszodat!
genoemi
genoemi
 
 


Sziasztok Lányok, Fiúk!

Aki tudja a választ kérem válaszoljon. Előre is köszönöm.

Éhgyomri cukrom, normális 5,0
koleszterin szintem 1 egységgel több mint a felső határ
vizeletemben aceton......

Még nem volt terheléses cukor vizsgálatom a 16. hetet taposom. Eddig az előző 2 babavárásom során, minden rendben volt a cukrommal, bár tudom ez semmit nem jelent. Édesapám II. típusú cukorbeteg.... 172cm vagyok és 72kg.

Kezdjek diétázni, hogy a teheléses majd jó legyen, vagy ne izguljak? Ha diétázzak, hol nézzek utána pontosan miből mennyit egyek?

Előre is köszönöm válaszaitokat.

Mindenki vigyázzon magára!

Csók
Lilka
lilka
 
 


Szia Lilka!

Úgy néz ki, hogy az utóbbi időben én lettem az ügyeletes válaszadó... :) Gyuri! Szabin vagy? :)

Na a lényeg. Az 5,0-s Éhgyomri az szép, ez ajó hír, a rossz, hogy ezzel ritkán szokott gond lenni. Inkább az szokott terhesen a gond lenni, hogy az inzulin válasz lassú, ezért a terheléses eredménye lesz magas. (2 órás 75-gr-os cukor után 7,8. )

A koleszterin szerintem elhanyagolható.

Az aceton. Annak idején én is kérdeztem, mert nekem egy +-osazt találtak. Amire a válasz az volt, hogy a reggeli vizeletben normális, és erre Gyuri is rábólintott. Ha bővebben érdekel a téma, akkor

28. old. 2005. ápr 19. körül zajlott a beszélgetés.

Tehát emiatt ne izgulj, ha nem túl sok.

Diéta: Egyelőre nem indokolt. De persze terhesen eleve nem árt odafigyelni, mit is eszik az ember. Most jó idpszak van, lehet sok zöldséget, gyümit enni. Hagyd a pékárukat, tésztákat másra. Nem muszáj degeszre zabálni magadat rizzsel, krumplival, inkább egy kis saláta. Legalább feltöltöd magad vitamminnal,. Ja és a cukikat sem fontos nbaponta látogatnod. De alapvetően nem kell diétáznod, csak arra vigyázz, hogy ne hízz sokat, mert az bizti nem jön jól. Az a 10 kg, nagyrészben, az időszak végén szokott feljönni. Nem az elején.

Összességében légy nyugodt. Ha izgat még a kérdés, és apukkád mint mondod cukorbeteg, akkor bizti tart otthon vércukormérőt. Kérd el, és egy reggeli (2 dl tej+zsemle) után egy órával mérd meg a cukrod. Ha az 7,0 alatti, akkor nincs okod végképp aggódni. :)

Sok puszi, boldog terhességet

Panni
uran
 
 


Köszi Panni!

Akkor "felviszem a padlásra" a szénhidrátokat :lol:

Közben beszéltem a dokimmal is aki szintén megnyugtatott, hogy majd ismételjem meg a vizeletet (mármint a leadását ) :)

Az nem probléma, hogy nem vénás vérből mérem a tehelésest?

Ez az egész különben azért bosszant, mert pont a terhesség előtt fogytam vissza gyönyörűen és nagyon odafigyeltem a szénhidrátok milyenségére és mennyiségére. Jóóóó, persze kilengések azért voltak, de közel sem annyi mint korábban.

Mindegy , odafigyelek és még 1x nagyon köszönöm. Sok puszi.
Lilka
lilka
 
 


Szia Lilka!

1. Ne vidd fel a padlásra, mertr egy kismamának nem jó sokat lépcsőzni. :) A lényeg, amíg nem indokolt a Ch klerülése, mint esetedben, addig edd meg, ha azt kívánod, az esik jól. Ui. saját tapasztalat, ha én égtelenüól kívánok egy kakaóscsigát, akkor hiába falok fel fél kiló sonkát, rengeteg paradicsommal, akkor is a kakaóscsiga lesz az álmomban. :) Tehát egyelőre ésszerűen persze, de menj a kívánságaid után. :) Maradj meg egyetlen kakaóscsigánál. :)

Elvileg peobléma a nem vénás vér, de a diab. rendelésen nálunk is csak kézi kütyüvel nézték mindig az értékeket. Tehát azért lehet benne valamennyire bízni, nem eszik itt azért olyan forrón a kását. Minden héten mégsem vehetnek le egy kémcső vért, mert akkor mi marad nekem. :)

Nagyon szívesen egyébként, és minden jót

Panni
uran
 
 


Szia Panni!

Különben Ti jól vagytok? Veletek minden, rendben?

Most adtam le ismétlésre a pisimet, hátha most nem lesz benne aceton. Du.-ra kiderül.

Hogyan lehet egyetlen kakaóscsigánál megállni :lol: Különben érdekes, mert már azt is észrevettem, hogy ha nagyon édeset eszem, szédülni és émelyegni kezdek, így például kerülöm a banánt. Tegnap hozott a párom chipset. Hááááát, nagy lelkiismeretfurdalások árán ugyan, de a felét benyomtam "vénásan" :wink:

Legyetek jók,
Lilka
lilka
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet: