Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Pár hete vettem észre ezeket az oldalakat,olvasgatom is õket,de eddig még nem találtam olyan oldalt,ahol arról lett volna szó,hogy mit nem ajánlanak egy kismamának a terhesség ideje alatt.Itt most értem pl.a hajfestést,mert károsíthatja a magzatot.Vagy ha vki hallott még bármi ehhez hasonlót,és szeretné velem,velünk megosztani,azt nagy örömmel venném.

Sziasztok,Rita.
Névtelen
 


Szia Rita!
Szerintem egy normális terhesség alatt bármit szabad csinálni a józan ész határain belül, ami a kismamának jól esik.
Én úgy tudom, hogy hajat is lehet festetni, csak ne zárt ajtó mögött, hogy jól tudjon a levegõ szellõzni közben. Ezt a nõgyógyászom mondta.
Babát vársz? Hányadik hétben vagy?
Menta
menta
 
 


Szia Menta!

Köszönöm,hogy válaszoltál.
Az az igzság,hogy még csak gondolatban vagyok terhesKépEzt egészen pontosan úgy értem,hogy mostanában tervezem,hogy az szeretnék lenni.
Már van két kisfiam,szeretnék egy harmadik babát is,jó lenne egy kislányKépPersze ha fiú lesz,annak sem fogok hátat fordítani,csak mivel már van két fiam,ezért most egy kislányra koncentrálnék legszívesebben.

Azért kezdtem bele ebbe a témába,mert én azt hallottam,hogy terhesség ideje alatt nem szabad hajat festeni,mivel ezzel árthatok a magzatnak.Én több mint egy éve festem a hajamat,lassan szerintem kettõ is,az elõzõ terhességeimnél még nem foglalkoztatot ez a gondolat.
Most viszont elég sok õszhajszálat fedezek fel magamon,ezért ez ellen hajfestéssel védekeztem mostanáig.
De mivel többször hallottam már,hogy a hajfestés ártalmas lehet áldott állapotban,ezért gondoltam kifaggatom errõl a többi kismamát is.
Eddig te jelentkeztél egyedül,habár én ennek is nagyon örülök.
Orvosnál még nem voltam ez ügyben,de ha végre terhes leszek,akkor feltétlenül megfogom tõle kérdezni.
Meg tudod az is igaz,hogy az egyik nõgyógyász ezt mondja,a másik azt...
Na majd meglátom,elõbb legyek terhesKép
Megnéztem a képet a kislányodról,nagyon helyesKép
Szió,Rita.
Névtelen
 

 
 

RitaKép

Én is festettem a hajamat a terhesség alatt végig. Az én doki básim azt mondta, hogy nem kell mindent elhinni, amit leírnak az újságokban!Kép Ráadásul most olvastam egy cikket, hogy valóban kísérleteznek a hajfestékkel, hogy árt-e a magzatnak, és arra jutottak, hogy ha bizonyos mennyiséget megeszik!!! az egér, akkor árt!Kép Ez nem vicc, tényleg olvastam. A fodrászom azt mondta, hogy régen nem ajánlották az elsõ 12 hétben a fekete és sötét festékeket, mert azok sok fémet tartalmaztak, és esetleg az felszívódhat. De napjainkban állítólag már ez sem igaz. Én mondjuk szõke vagyok, de az elsõ 12 hétben is 4 hetente festettem a hajamat. Szóval szerintem ez igen elhanyagolható veszély. De ha nem leszel nyugodt, akkor inkább bírd ki az elsõ 12 hetet õsz hajszálakkal.Kép

Puszi, Lina
lina
 
 


Szia Rita!

En is szokitettem, aztan a vege fele festettem a hajam, ezert en is utananeztem anno. Mindket allaspontra vannak ervek, nekem nem voltak meggyozoek, amelyek ellene szoltak.
Egy dologra hivnam fel a figyelmedKép Szules utani hetekben-honapokban meglehetosen keves idod lesz fodraszra, foleg nem festesre, igy olyan hajszint valassz a vege fele, aminel nem feltuno a lenovesKép

-Afonya
Névtelen
 


Kedves Rita és Többiek!

Szerintem nagyon jó ötlet volt ennek a topiknak a létrehozása! Kép Azt gondolom, hogy nagyon sokan tényleg nem hallanak olyan dolgokról, amiket a terhesség alatt nem kéne csinálni - holott, ha hallanának az esetleges, feltételezett, vélt veszélyekrõl, talán mellõznék az adottdolgot az életükbõl!

A hajfestésrõl én is úgy tudom, hogy nem túl jó ilyenkor - részben a festék kipárolgása, "gõzei", részben a bõrön árt felszívódó vegyi anyagok miatt. EZ természetesen nem azt jelenti, hogy ne ismernék sokakat, akik terhesség alatt is festették a hajukat és egészséges babájuk lett, mert persze, sok ilyet ismerek. A hajfestés "veszélyei" nem abban rejlenek, hogy egy-egy alkalom láthatóan megbetegítene egy babát - szerencsére! Kép - ugyanakkor fokozhatják az allergia kialakulásának a veszélyét. Ami ugyebár jelentkezhet születés után nem sokkal éppúgy, mint a késõbbiekben bármikor - persze, roppant nehéz utólag megmondani, összeszámolni, hogy mi minden környezeti, örökletes és egyéb tényezõnek kell egyszerre jelen lennie ahhoz, hogy egy adott ember az élete során allergiás (vagy daganatos, vagy bármilyen egyéb beteg) legyen.

Az, hogy egy-egy - vagy akár sok! - nõgyógyász vagy egyéb orvos hogyan vélekedik egy kérdésrõl, érdekes lehet ugyan, de sajnos a dolgok igazságtartalmát tekintve egyáltalán nem mérvadó! Menta! Neked aztán gondolom, nem kell mondanom, hiszen sokkal jobban tudod, mint én, hogy egyes témákról mennyit tanulnak és általában, vagy "hivatalosan" hogyan vélekednek az orvosok és más egészségügyi szakemberek! Ugyebár a szoptatás körüli témák sem feltétlenül erõsségük - hát, szerintem a táplálkozás, életmód hatásai a szervezetre éppígy tartogatnak homályos vagy teljesen sötétben lévõ dolgokat!

Említenék még néhány dolgot (a teljesség igénye nélkül) a hajfestésen túl, amelyek szerintem érdemesek arra, hogy az ember végiggondolja, akar-e élni velük a terhesség alatt: (és a legritkább esetben esik szó róla orvosnál, védõnõnél):

gyógyszerszedés tilalma/csökkentése (ez nyilvánvaló)
alkohol, dohányzás, koffein, üdítõitalok tilalma (ezek általánosak)
nyers tojás, nyers húsok mellõzése (ez még ismert)
pasztõrizálatlan tejtermékek, sajtok mellõzése
konzervek teljes elhagyása (a bennük lévõ tartósítószerek, adalékanyagok: színezékek, aromák miatt)
felvágottak, hentesipari termékek elhagyása (uaz, mint fentebb + magas sótartalom, zsírtartalom)
bármilyen iparilag feldolgozott élelmiszeripari termék csökkentése (a fentiek, + a feldolgozás során "átélt" kémiai változások miatt)
primõrök elhagyása

És ezeken belül természetesen lehetne részletezni, hogy mit miért ne - de egyáltalán nem az volt a célom (és valószínûleg Ritának sem), hogy rémisztgessük egymást, sem az, hogy konkrétan lebeszéljek bárkit is ezek használatáról - csak jó, ha az emberek minél tájékozottabban dönthetnek!

Még annyit, hogy:
én sem tudom mindig mindegyik pontot betartani, bár igyekszem, mert azt gondolom, hogy így is rengeteg külsõ ártalomnak van/lesz kitéve a babám, ami ellen én nem nagyon tudok jelen helyzetemben tenni. Szóval, igyekszem attól megóvni, amihez van erõm, tehetségem, stb - lehetne sajnos többhöz is! (pld. a hajfestés most már hónapok óta foglalkoztat - eddig ellenálltam Kép -, mert nagyon zavarnak a mostanában jelentkezõ õsz hajaim (eddig nem festettem be, csak kb. 3-szor életembnen) - nem tudom, mi lesz? Kép

Nem vagyok orvos, sem egyéb eü. szakember - viszont anyukám az, és történetesen (onkológusként és nõgyógyászként) a daganatos megbetegedések kockázati tényezõivel (mint pld. életmód, táplálkozás) foglalkozik - ebben a témában tehát számomra hitelesebb, mint egy "mezei" nõgyógyász. De természetesen könnyedén elhiszem, hogy másoknak nem õ a leghitelesebb - miért is lenne az? - tehát ezügyben sem szeretnék senkit meggyõzni.

A második babámat várom épp, úgyhogy nagyon is élénken foglalkoztat ez a téma és szívesen elolvasom mások véleményét is! Kép

Most látom, hogy baromi hosszú lettem - remélem, írtam néhány közérdeklõdésre számottartó dolgot is! Kép

Márti
márti
 
 


Márti!
Valószínûleg igazad van! És az anyukádnak is!
Amiket felsoroltál tulajdonképpen egy nagyon egézséges életmód összetevõi, tehát mindenképpen hasznos, akár várandós az illetõ, akár nem.
De azt hiszem, hogy ennek életformának kell(ene) lennie és ha valakinek ez nem megy, akkor csak erõltetés lenne az egész, egy kényszer. Én pl. úgy élném meg, hogy már megint nem ehetek semmit. Ami persze túlzás, de a lényeg, hogy én így élném meg. Persze az lenne a legszerencsésebb, ha valaki, aki babát vár, ezeket mind be tudná tartani és olyannyira megszeretné ezt az életformát, hogy utána is így élne.
De sokan vagyunk, akiknek ez nem megy és én ezért is vagyok annak a híve, amit írtam, hogy bizonyos határokon belül (szinte)mindent szabad, ami a kismamának jól esik. Kép
Menta
menta
 
 


Menta!

Persze, én sem gondolom, hogy minden áron mindent be kell tartani - de ha vki pld. nagyon sok virslit-párizsit fogyaszt, ráadásul azzal a tudattal, hogy az egészséges, hiszen nem lógnak rajta a zsírkoloncok, vagy megeszik napi 1-2 levesport azzal a felkiáltással, hogy a babának kell a meleg étel - szóval ezekben az esetekben jobb, ha tud ezeknek a dolgoknak a veszélyeirõl és puszta jóakaratból nem terheli a szervezetét ilyesmivel! Ha tudja, hogy mi mivel jár(hat), akkor még mindig eldöntheti saját akarata szerint, hogy az adott dolog veszélyei vagy a hasznossága nagyobb-e számára az adott pillanatban! Tudom, hogy aki dohányzik,hónapig annak nagyon nehéz leszoknia - nem egy esetben hallottam már, hogy azt tanácsolta a doki, hogy inkább szívjon el nyugiban napi egy-két szálat terhesen is, mint 9 stresszelje magát és idegeskedjen amiatt, hogy nem képes megállni. Csak míg a dohányzás ártalmai lassacskán köztudottak lesznek, addig sok kaját "direkt baromi egészséges" jelzõvel látnak el a gyártók - aztán elég csak végigolvasni, mi mindenbõl van összerakva!
Épp ezért írtam, hogy senkit nem akarok semmirõl lebeszélni, vagy semmire rábeszélni, csak információt adni arról, amit én igaznak tartok (tudom, sokan nem, de nem célom a meggyõzés), hogy mindenki utánanézhessen, ha akar és dönthessen saját belátása szerint. Anyukám véleménye szerint én bizony egyáltalán nem táplálkozom helyesen - hát, hozzá képest tényleg nem, mert pld. ettem már életemben Chipset, õ pedig nem - de én ezeklen a határokon belül tudom jó lelkiismerettel és jó közérzettel elképzelni az életem, a "kihágásaim", - amik nem ritkák Kép - kellenek ahhoz, hogy ne érezzem azt, hogy jaj, SEMMIT sem szabad!
Na, nem ragozom tovább! Kép De ha vkinek esetleg szüksége van könyvcímekre a témában, szívesen segítek!

Márti
márti
 
 


Kedves Márti,
a listádon miért szerepel a sajtok mellõzése? errõl eddig mindenhol azt olvastam, hogy hasznos kalciumforrás. Te szerinted miben árthat?
Kösz,
Elka
Elka
 


Márti! Egyetértünk! Kép
Menta
menta
 
 


Sziasztok! Tök jó a topik, nagyon tanulságos lehet sokaknak.

Én az elsõ terhességemnek ebben a témában nagyon elszántan futottam neki, szilárd elhatározásom volt, hogy totálisan lecsökkentem az egészségtelen dolgokat, és vadul nekiláttam már a közértben elolvasgatni a "tartalmaz:" listákat... 2 hét alatt jutottam el odáig, hogy már nem érdekelt. Kb SEMMIT lehetett volna vennem. Hihetetlen, hogy mi minden van egy sima kenyérben is, de egy nyomorult túrókrémtõl is elállt a lélegzetem.
Na jó, azért vannak nyilvánvalóan káros kaják, lásd fentebb: zacsisleves és társaik (apropó: ételísesítõket azóta sem használok, iszonyú mi van bennük, viszont minden fûszert lehet kapni külön, és még változatosabb is lesz, ha magam fûszerezek).

Ráadásul valahol azt is hallottam, hogy egyáltalán nem biztos, hogy jobb ha a piacról vásárolva magam fõzõk mindent, mert mit lehet tudni azok mivel és mennyit permetezték a cuccot........

Szóval nem egyszerû.
Én is annyiban maradtam magammal, hogy bizonyos határokon belül ami jól esik.

Sajttal kapcsolatban valahol azt hallottam, hogy csak az erõsen "érett": penészes sajtok nem jók terhesség alatt, nyilván maga a penész a bibi.
Jó lenne, ha valaki tudna errõl valami okosat írni.

Elka! Szerintem Márti úgy gondolta, hogy a pasztõrizálatlan sajtok mellõzése.

És még valami. A szoliról is azt hallottam, hogy nem szabad, kb eltudom képzelni miért, de akkor a kvarcolás sem???????

Üdv mindenkinek
mikoo
(23+4)
mikoo
 
 


Elka!
Nem az összes sajtféle mellõzése, hanem azoké az ált. "penészes" sajtoké, amik nyers tejbõl készülnek. A fertõzés veszélye miatt.
Borcsa

Borcsa
KépKépKép
borsts
 
 


Sziasztok!Kép

Huh de jól beindult ez a topic,nagyon örülök neki!
Mivel én hoztam létre,ezért szeretnék mindnyájatoknak köszönetet mondani,amiért reagáltatok.Szóval kösszi,habár úgy látom,hogy nem csak engem foglalkoztat ez a témaKép

A soli különben engem is érdekelne.Jelen pillanatban nem vagyok terhes,így rendszeresen járok soliba.
Volt olyan esetem,hogy vártam a soromra,hogy bekerüljek a soliba,amikor is egy nagy pocakos,csinos kismama jött kifelé.Biztos,hogy solizott,hiszen rákvörös volt a feje,és a solis lány is mondta,hogy hetente beszokott menni a leányzó.Meglepõdtem,mert én is úgy tudtam,hogy nem túl jó a babának,de azt mondjuk szeretném tudni,hogy mennyire árthat a babának,ha az anyuka solizik a 9 hónap alatt?
Vagy egyáltalán azt,hogy mért nem jó ha vki pocakosan solizik?

Eddig mindannyiotok hozzászólásából sikerült levonnom vmi tanulságot.
Nem tom,ti,hogy vagytok vele,de engem nagyon eltud szomorítani egy kismama amikor azt látom,hogy úgy füstöl mint egy gyárkéményKép
Nem szeretnék senkit sem megbántani,ha esetleg közületek is vki dohányzik a terhessége idején,csak én magamból kiindulva tudom,hogy ha mégis egy beteg babát szülnék,ráadásul az én hibámból,mert mondjuk nem tudtam lerakni azt a hülye bagót,tuti,hogy egy életen át csak magamat hibáztatnám.Aztán ugye még elkéne viselnem a környezetem negatív reagálását is felém.Ráadásul ami a legfontosabb,hogy hogyan tudnék így újra tükörbe nézni?
Ez a dolog még vonatkozik az alkoholra,vagy a drogokra egyaránt.Tõlem szerencsére teljesen távol áll,én egy dolognak vagyok rabja,és ez az édességKép
Ehetek amennyit csak akarok,mert szerencsés alkat vagyok,de ha azt mondanák,hogy nem ehetek mert árthatok vele a magzatnak,azonnal lemondanék róla.És tudom,hogy nem lenne nehéz,hiszen a gyerekem egészségérõl lenne szó.
Olyan eccerû lenne,ha a dohányos kismamák is így tudnának lenni ezzel,ahogyan én az édességgel.
Nem ítélem el ezeket a kismamákat,csak nem értek velük egyet,és vhol önzõnek tartom õket.
Na mostanra ennyit,ha vki többet tud a soliról,vagy hasonló dolgokról írja meg nekünk,azt hiszem van rá érdeklõdõ bõven.
Sziasztok,Rita.
Névtelen
 


Sziasztok!
Körbenéztem a Veszprémtej honlapján (www.veszpremtej.hu), és megállapítottam, hogy a magyar gyártmányú camambertek és briek mind egy szálig pasztõrözött tejbõl készültek. Ezzel utólag is sziklácska gördült le a szívemrõl, mert vagy egy kiló ilyen sajtot befaltam Lucával a pocimban - nem tudván, hogy veszélyes - de eszerint nem is volt az.
Borcsa

Borcsa
KépKépKép
borsts
 
 


Sziasztok!

Elka! A sajttal, úgy tûnik, félreérthetõ voltam: a pasztõrizálatlanokra gondoltam - pld. a valódi francia sajtok közül (imádom Kép) sok az ilyen! De egyébként (sajnos) a penész miatt is érdemes mellõzni ezeket, csakúgy, mint pld. a téliszalámit. És érdemes elolvasgatni a sajtok feliratát, hogy mi van még benne tejen kívül, és olyat venni, amiben minél kevesebb álllományjavító, növényi zsiradék, ízfokozó, aroma stb. van - ebbõl a célból én néha a tömbsajtok nylonjait is elkérem a boltokban. De a krémsajtok, lapkasajtok, vajkrémek, margarinok vegyi összetétele szabadon hozzáférhetõ, hiszen azok szabadpolcosak! Ami pedig nincs külön ráírva általában: hogy mennyi sót tartalmaz - a sajtok többsége sokat! Erre is érdemes figyelni! Írom úgy mindezeket, hogy nagyon is szeretem a jó sajtot! KépKépKép

Van egy nagyszerû könyv: Zöldköznapi kalauz a címe, Könczey Réka és vmilyen Andrea a szerzõk, érdemes megnézegetni! Talán antikváriumban kapható néha, kb. 1991-ben jelent meg.

Márti
márti
 
 


Szisztok!

Tovább böngézgettem itt a topicok között,és találtam egy olyan topicot,ami pont a terhesség alatti hajfestésrõl? szólt.
Itt eléggé megoszlanak a vélemények,de azért a legtöbb hozzászólás azt mondta,hogy lehet hajat festeni,de fontos a jól szellõzõ helység.Szerintem ez a hajfestékes dolog is egy olyan dolog,hogy mindig megfog oszlani róla az emberek véleménye,így azért még mindig vannak kérdõjelek a fejemben ezzel kapcsolatban isKép

Kedves Márti!
Én imádom a téliszalámit,a szalámikat,felvágottakat.Persze nem tömöm magamba ész nélkül,csak pl.reggelire 2 zsemlébe szívesen beleteszek egy kis szalámit,vagy éppen párizsit.
Ez nem túl nagy mennyiség,szerinted ez sem túl jó egy kismamának?
Én eddig nem igazán foglalkoztam ezekkel,én mindig azt ettem a terhességeim idején ami jól esett.
Szerencsére nem ártottam ezzel a fiaimnak,meg visszagondolva a terhességeimre,ettem felvágottakat,sajtokat,édességeket.Persze én annak a híve vagyok,hogy többször egyek keveset,így tényleg sosem fordult még elõ velem,hogy a túl sok szalámitól bajom,bajunk lett volna.
Azért 5-6 szelet téliszalámiból remélem nem lesz bajom,bajunk.
(terhességem idején)
Azért hozzád intézem a szavaimat,mert úgy vettem észre,hogy te jobban benne vagy a témában,én meg még csak most kezdtem el odafigyelni ezekre a dolgokra.

Szióka,Rita.
Névtelen
 


Sziasztok!
Szerintem soha nem az okoz gondot, ha vki vmibõl eszik/iszik egy kicsit terhesen, hanem ha nyakló nélkül zabálja/issza. Ha vmi károsból SOK jut be=felhalmozódik=baj.
Én pl. a nagyobb tipusu ebédek után szoktam inni kb 1 deci vörösbort, nagyon jól esik, segít az emésztésben, és attól, hogy van benne alkohol, még tartalmaz egy csomó értékes dolgot is...

A cigi viszont nagyon ciki. Egy ismerõsömnek nem sikerült leszokni, és napi 2 szálat szívott végig a terhesség alatt, mondván a dokija is aszonta inkább szívja, de ne legyen olyan ideges. A kicsi egészségesen született, okos, aranyos meg minden, de asztmás. Hm. Jelzem, az annya is az, akinek az anyukája szintén cigizett vele terhesen...
Szerintem aki rendszeresen cigizik érdemes 1 évvel hamarabb leszoknia, mint terhesnek lennie (amennyiben tervezett baba), mert nagyon nehéz leszokni róla. Nem is csak a nikotinéhség miatt, hanem amitõl szerintem még nehezebb: a cigi nyújtotta pótcselekvés miatt.
Na jól elkalandoztam, ez már off volt.

*
Egyszer a Kossuthon volt egy mûsor, aminek a tanulsága az volt, hogy aki egészségesebb kajákat kíván enni, azokat vegye, amelyeket nem reklámoznak.
Valahogy úgy vezették le, hogy fogyasztói társadalmunkban amit el szeretnének adni, abba (a jobb eladhatóság érdekében) egyre több és több szinezéket, adalékot, állományjavítót, stb tesznek bele, hogy minél kívánatosabb legyen. Persze a konkurencia is, amitõl persze azokat is felül kell múlni. Akkor még többet kell reklámozni, ami meg drága dolog. Így aztán egyre följebb mennek a termékárakkal. Emiatt meg méginkább kívánatosnak KELL lennie hogy megvegyék annyi sok pénzért is, így MÉG TÖBB adalékot tesznek bele..... ÉS IGY TOVÁBB.
Nem tudom mennyire volt érthetõ (nagyon igyekeztem), de 1 szó mint 100: amit NEM REKLÁMOZNAK, abban nincs olyan sok fölösleges adalék.

mikoo
mikoo
 
 


Én úgy tudom, hogy a penészes sajtokat azért (is) kell kerülni, mert gyakorlatilag pennicillint (így írják?) tartalmaz a penészgomba, ami végülis antibiotikum. Azt meg nyilván csak orvosi javallatra megfelelõ mennyiségben lehet szedni, ha van valami konkrét baj.
Névtelen
 


Kösz az infót a sajtokról, közben én is utánanéztem. ezt találtam

"A lisztéria olyan baktérium, ami át tud haladni a méhlepényen és korai terhességnél még vetélést is okozhat. Szerencsére ritkán, de a hűtőben is elélhet, ezért az alábbi élelmiszereket kerüld:

-penészes sajtok,

-nem pasztőrizálttejtermékek. "

a borivást én nem merném megkockáztatni.A fejlődő agysejtekre nem lehet jó hatása, akármennyire izlene is.

sziasztok, Elka
Elka
 


Sziasztok!

mikoo!
Igen én is úgy gondoltam,hogy ha csak csipegetek a fenntebb említett dolgokból,azokból nem lehet bajom.
Én nem is a kaják,vagy a piák miatt(nem alkoholra gondolok most,mert én azt egyáltalán nem fogyasztok),szóval nem azok miatt a dolgok miatt aggódom,hogy terhesen mit jutattok a szervezetembe,hanem inkább a külsõ dologok miatt amik bejuthatnak a szervezetbe,és károsíthatják a magzatot.
Ezek pl. a hajfestés,dauer,solárium.Most más nem jut eszembe,pedig biztosan akad még bõven olyan dolog,amire azt mondják sokan,hogy na ez aztán tényleg nem jó se a babának,se a mamának.
Bízom benne,hogy többen csatlakoznak hozzánk,és megosztják velünk a tapasztalataikat,tanácsaikat.
Szió,Rita.
Névtelen
 


Sziasztok! Még egy eszembe jutott, bár ez is kajás-téma:
Azt hallottam, nem jó nyers hússal "foglalkozni" terhesen. Tartalmazhat olyan bomlási anyagokat, amik szintén vetéléshez vezethetnek. Seb a kézen ahol bejuthat, vagy nem alapos kézmosás miatt szájon át estleg.
Na persze idõsebb falusi rokonaim nagyot nevettek rajtam, amikor felhúztam a gumikesztyût a csirkecombikhoz, mondván hogy mit gondolok, anyáink húztak-e vajon...?
Szóval ha valaki tud errõl valami szakszerût, örülnék ha leírná, ui. most is gumikesztyûzök, csak most már titokban...Kép.

A sajtos infókat köszönöm én is.

Amit én kerülni szoktam, az a busz/teherautó mellé/mögé állás, hogy a sok kipufogógáztól a lehetõ legmesszebb legyünk. Egyáltalán, ahol füst van, oda lehetõség szerint nem megyek.

Üdv mindenkinek
mikoo
mikoo
 
 


Mikoo!

A nyers hús mindenféle kórokozót tartalmazhat, féregpete, toxoplazmosis, szalmonella stb. Nem kell titokban kesztyûzni, hiszen anyáink korában némileg magasabb volt a vetélések, csecsemõhalálozások száma, és alacsonyabb volt az átlagéletkor, úgyhogy én személy szerint nem szeretem, amikor a "régi idõkrõl" magyaráznak, mert az életkilátások ma százszor jobbak, annak köszönhetõen, hogy egy csomó dolgot tudunk. Régen pl. nem voltak védõoltások, nem volt mentõautó, stb. És akkor jobb volt ettõl?
Úgy is lehetett élni, csak esetleg több gyásszal, rövidebb ideig.
rjuli
 
 


Sziasztok,
de jó ez a topic.Kép

Szoli kérdéshez a következõt tudom írni:
nem káros. Ha megfelelõek a higiénés körülmények. Természetes nem agyba-fõbe.
Az infom onnan származik, hogy sajnos egy hülye bõrproblémám van, amirõl nem tudtam mennyire árthat a bébinek, és elcsattogtam a bõrgyógyászhoz. Erre a problémára fénykezelést ajánlanak, de mivel nem akart beutalni a dokinéni a klinikára (nem részletezem), ezért ajánlotta, hogy szoliban is "felvehetem" azt a mennyiségû és minõségû fényt. Szóval nyugodtan járhattok, az elsõ 3 hónap alatt, azért ne.
Holnapra keresek még róla, meg a hajfestésrõl is volt szó tavalyelõtti Kismama újságban, elõkeresem.

Ágci

Kép
Ágci
 
 


Kép
malacka
 
 


Sziasztok!

Kedves Ágci!Én nagyon várom az infódat,és persze mindenki másét is.Természetesen én is továbbra böngészgetek,legyünk okosabbakKép
Szióka,Rita.
Névtelen
 


OFF: Malacka! Te mit vigyorogsz itt?? És mé nem alszol éjjel???? KépKépKépKép ON.

Rjuli! Köszi, és egyet is értünk. Viszont eleddig nem találkoztam még olyan kismamával (pedig többet ismerek), aki kesztyûzött volna, sõt, ált. fogalmuk sincs arról, hogy a nyers húsba ne nyúlkáljanak!

Közben megnéztem azt a kis füzetet, amit a kiskönyvvel együtt kaptam, ez áll benne:

"A terhesség alatt a természetes immunitás csökken, különösen fontos a szalmonella- és listeriafertõzés elkerülése.
Különleges óvintézkedéseket kell tenni az élelmiszer-higiénével és az elkészítéssel kapcsolatban. Kerülni kell az olyan élelmiszereket, amelyek baktériumokkal és toxinokkal lehetnek fertõzöttek. Kerüljék az importált lágy sajtokat (a nem pasztõrizáltakat) és a különféle pástétomokat! Ne fogyasszanak nyers, vagy kevéssé fõzött tojásokat, vagy kész salátákat!
Ügyeljenek arra, hogy a mélyhûtött ételek és a fogyasztásra kész húsok tûzforró hõmérsékleten újra alaposan átsüljenek. A fõtt és a nyest húsokat mindig a hûtõ elkülönített részében tárolja! Csak pasztõrizált vagy sterilizált tejet igyon! Minden élelmiszert csak a szavatossági határidõ lejárta elõtt fogyasszon!"

Hát, konkrétan nincs szó kesztyûrõl, de azért elég kimerítõ.

mikoo
mikoo
 
 


Végülis úgy is kerülheted a kórokozókat, hogy nem fõzöl.
De, ha ezt rossz néven veszi a család, akkor kénytelen vagy v.mit kitalálni, ha már az okos könyv nem lát el konkrét tanácsokkal. Szerintem semmi ciki nincs a kesztyûben. Még szülés után sem luxus használni, hiszen a köröm alatti részt nem tudjuk úgy kitisztítani, így az újszülöttet is csak nagyjából tiszta kézzel fogjuk meg.
Többnyire túl lehet élni az ilyen dolgokat, csak én úgy vagyok vele, hogy ne pont én v. az én gyerekem legyen az az egy az akárhányból, akinek miattam v. ilyen apró odafigyelés elmulasztása miatt lett baja.
rjuli
 
 


Sziasztok!

Hát teljesen elvagyok hûlve amiket most olvastam tõletek.
Én eddig kétszer voltam terhes,de soha eszembe nem jutottak volna ezek a dolgok amiket a mikoo is leírt.Ez persze most kicsit ledermesztett,mert én jó,hogy az alapvetõbb dolgokra odafigyeltem,pl:,hogy sose egyek úgy ételt,hogy elõtte nem mosok kezet,vagy ne üljek más után a wc deszkára,hanem használjam ehhez a wc ülöke papírt,ha nincs ezt helyettesítheti a wc papír is,szóval tényleg ezekre mindig odafigyeltem,és figyelek a mai napig.
De a kajákra sosem figyeltem ennyire.
Jó,hogy ha nekiálltam egy pörköltnek,elõtte kezet mostam,és a húst is megmostam alaposan,de eszembe nem jutott volna,hogy kesztyût húzzak.Szóval ezért csillagos ötös a mikoonakKép
Vagy ha tojást vettem a piacon,automatikus volt számomra,hogy egyesével lecsutakolom,és úgy teszem a hûtõbe.
Tényleg tanulságos számomra ez a topic,és most már legalább tudom,hogy ha újra babát vállalok,akkor sokkal körültekintõbbnek kell lennem.Szerencsére a két kisfiam teljesen egészségesen született,annak ellenére,hogy nem igazán vigyáztam ezekre a fenntebb említett dolgokra.
És most már azt is tudom,hogy elõre sajnálom a leendõ védõnõmet,akihez ezer meg ezer kérdésem lesz ha újra pocakos leszekKép

Rita
Névtelen
 


Sziasztok!

Remélem az olyan üdcsik mint a hohes C ill. a készresütött termékek,mint a bélszínroló vagy sajttal
töltött pulykamell fogyasztása nem jár semmi kockázattal.

Én sajnos fogyasztottam zacsis leveseket az elsõ 3 hónapban is.Valaki tudja, ezzel nagyot ártottam a babának?
remélem nem.

A szoli és a hajfestés az 3. hónap után mehet,nyugodtan.
Sõt a védõnõ nem engedte nekem a kádban fürdést, csak a tusolást, dokim viszont símán endedélyezte.Ilyenkor mi van?

Erla
Névtelen
 


Sziasztok!

Erla!
Ez a kádban fürdés,vagy nem fürdés is nagyon megoszlik orvosok,védõnõk között egyaránt.
Amit én hallottam,hogy egy nõnek amúgy is az a legjobb,ha csak és kizárólag zuhanyozik,ha épp állapotos,ha épp menstruál,vagy ha épp nem terhes,de akkor is.
Én mindkét terhességemnél fürödtem,(utálom a zuhanyt),habár amikor menstruálok,akkor csak zuhanyozom,ez azért higiénikusabb.
Azért arra figyeltem,hogy ne órákat áztassam magam,és ne forró vízbe üljek.
Tény,hogy a zuhanyozás mellett szól az,hogy gyorsabb,és talán annyiból tényleg jobb,hogy elkerülhetjük vele,hogy pl. a szappan ne kerüljön a hüvelyünkbe.
Ez felboríthatja az ottani rendetKép
Meg tudod ha ülsz a vízbe,szappanozod magad,vagy legyen az csak a tusfürdõd,akkor ezzel tényleg nem hiszem,hogy jót tesz egy nõ magának.
A zuhanynál pedig elõny,ha csak gyorsan magadra sugárzod a vízet,lemosod magad,és újra zuhanyozod magad,de ezzel talán sikerült elkerülnöd,hogy a szappan ne kerüljön rossz helyre.
Ha mégsem jössz ki jól a zuhannyal,akkor megteheted azt is,hogy elõször csak áztatod magad a vízben pár percig,és miután leengedted ezt a vízet,akkor csinálsz egy gyors zuhit,amit persze már összekötsz,a tisztálkodással isKép
Ez csak egy ötlet,én így szoktam csinálni.

A zacskós levessel nem hiszem,hogy ártottál a babádnak,gondolom,hogy nem zacskószámra etted ezeket a leveseket.Ha mégis,akkor jobb ha ez ügyben megkérdezed az orvosodat,védnõdet.

Amit már fenntebb említettem én is és mások is,hogy szerintem abból nem lehet bajod,bajotok,ha mértékkel eszel-iszol dolgokat.(habár szerintem azt nem kell mondanom,hogy az alkoholt mindenképpen kerülni kell a 9 hónap alatt).
De ez az én véleményem.
Rita.
Névtelen
 


csak néhány gondolat:
-szoli: a magzatvíz túlmelegszik és nem a sugár a gond
-fürdés: nem a szappan a gond, hanem a forró fürdõ-alhasi vérbõséget okoz
-hallottam, hogy nõgyógyász javasolta a kismamának a béliszt, görcsoldó helyett- nem durva?
Névtelen
 


Sziasztok!

Az utolsó hozzászólóhoz szólnék egy pár szót.Akkor én is jól sejtettem,hogy a forró fürdõ nem ajánlott.
Én azért továbbra is kitartok a szappan ellen,ami az intim részeket érinti.
A soliról tovább böngészek,biztos,hogy nem ajánlott félórára befeküdni,de vajon a 10 perc is gondot okozhat?Sõt vannak álló solik is,szóval mivel a terhesség idején nem ajánlatos a hátunkon feküdni,ezért talán az sem túl jó,ha fekvõsoliba megy az illetõ.

Rita.
Névtelen
 


Ezt talaltam:


Szabad-e várandósan hajat festetni?


A hajfestékek zömével az a probléma, hogy tíznél is több különféle alkotóelemet tartalmaznak. Ezeket nem vizsgálták meg egyenként, hogy károsítják-e a magzatot. A kísérletek azonban arra engednek következtetni, hogy a leggyakrabban használatos, márkás hajfestékek nem jelentek veszélyt a magzatra, ha a csomagoláson megadott útmutató szerint használjuk õket.
Nem mutattak ki magzatkárosító hatást a szõkítõszerek esetében. A hajfestékek alkotóelemeinek bizonyos hányada a bõrön keresztül is felszívódik, s elképzelhetõ, hogy a magzatig is eljut. Éppen ezért a kutatások mai állása szerint a várandósság elsõ harmadában nem javasolják a kismamáknak a hajfestést.


Szabad-e várandósan szoláriumozni?

Ha babát vársz, felvetõdik a kérdés, mennyit kell változtatnod korábbi szokásaidon. Vajon nem túlzás ilyenkor is arra törekedni, hogy barna legyél? A bõrben ultraibolya fény hatására aktív D-vitamin termelõdik, amire szükségünk van a magzat csontfejlõdéséhez. Semmiképp sem kell kerülni tehát sem a napozást, sem a szoláriumozást, néhány dolgot azonban tarts szem elõtt:

– Használj nagyobb faktorszámú fényvédõ szereket, mint korábban, mert a terhességi hormonok fényérzékenyebbé teszik bõrödet. Különösen azok vigyázzanak, akiknek a fogamzásgátló tabletta szedésekor májfolt jelent meg a bõrén.
– Ügyelj a fokozatosságra! Elõször csak néhány percet tölts a napon, inkább félárnyékos helyen, majd napról napra növeld néhány perccel a sütkérezés idejét. A déli órák tûzõ napsütésétõl óvakodj! A szoláriumozás javasolható idõtartama függ a készülék teljesítményétõl is, de általában a korábban ajánlott idõtartam felét töltheted odabent.
– Szoláriumozáskor nagyon ügyelj a tisztaságra. Nem baj, ha nem meztelenül, hanem tangában barnulsz le. Gyõzõdj meg arról, hogy mindenki után alaposan letakarítják-e a készülék fekvõfelületét.

Szaktanácsadó:Dr. Boros Judit szülész-nõgyógyász
Névtelen
 


Sziasztok!

Én tovább böngészgettem,és ezeket találtam a neten.

Mikrohullámúsütõ:
Ne álljunk a mikrosütõ közvetlen közelében,(használat közben)mert a testben fejlödõ szövetek nagyon érzékenyek a mikrohullámra,mivel ezek belülrõl melegítik fel õket.

Hajfestés:
Az elsõ 12 hétben nem ajánlatos a hajfestés.Vagy csak természetes alapanyagú hajszínezõt használjunk.

Szolárium:
Az elsõ 12 hétben nem ajánlott,a fekvõszoli pedig egyáltalán nem,mert a háton való fekvés akadályozza a normális vérkeringést.

Rita.
Névtelen
 


Sziasztok,
tegnap egész nap pesten voltunk, ma pedig szerlete a párom a gépet, ezért nem tudtam itt lenni, de látom megelõzött vki a gépelésben, amit a szoliról akartam írni.

Viszont van itt más, a párom néhány évvel ezelõtt egy sítúrán találkozott egy fickóval, akinek disznó sok pénze volt, és el is mesélte, hogy mibõl.
Szóval, ha nem akartok tapétaragsztóval sûrített üditõt inni (fõleg narancs, barack), akkor lehetõleg a drágább, minõségi innivalót vegyétek le a polcról. Bár a párom szerint annyira az egészségre nem káros a tapétaragsztó, de nem biztos, hogy egy várandós anyukának ezt kellene fogyasztania.Kép
Nálunk egyébként mindent elõkóstolt, és megnézte, hogy it tartalmaz, nagyon édi volt.Kép
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Sziasztok!

Még ezt is találtam itt a neten.
Körömlakk,körömlakklemosó:TILOS!!!
Legalábbis ezt válaszolta egy kismama kérdésére a dr.úr.
Állítólag máj és idegméreg.

Rita.
Névtelen
 


Sziasztok! Hát, nem egyszerû dolgok vannak. Ez a tapétaragasztó teljesen kiakasztott. Eddig sem voltak illúzióim, de hát azért ez.......

Amúgy köszönöm az infókat mindenkitõl.
Azért remélem nem kell majd átkeresztelni a topikot "Parázzunk és paráztassunk!"ra.

Kádban-fürdés téma: Szerintem sem biztos hogy jó kádban ülni terhesen. Nem csak a fentiekben leírtak miatt, hanem mert esetleg olyan helyrõl is odatéved valami baci a hüvelyhez, ahonnan semminek sem szabad. Éppen emiatt furcsa nekem a vízben szülés is, hiszen akkor a méh is nyitott, meg a baba is közvetlenül kap abból a vízbõl, amiben ücsörgött az anyuka... Mindazonáltal sokan csinálják, és nem hallani hogy bajuk lett volna.

Egyébként mindenkinek ajánlom - szappan, tusf. helyett - a Sába intim szappant, ami savas kémhatásával kifejezetten csak használ. Nó illatosító, nó szinezék, nó konzerválószer. És még magyar termék is. (És nem vagyok az ügynökük.)

Szoli. Mintegy mentegetõzésképpen: nem a gyönyörû barna bõrért jutott eszembe, hanem mint antidepressziós szer a téli napfényhiányos napokban, és mivel (mint kiderült) nem lehet kvarclámpát kapni (teljesen hülyének néztek a Keravillban).

mikoo
mikoo
 
 


Sziasztok!

Hát igen...Sajnos olvashatunk itt elég rémísztõ dolgokat,de azért jó ha tudunk egyet smást egymástól is.
Az mindenesetre tanulságos volt,hogy odafigyuszoljak a "tapétaragsztóval sürített üdítõkre".
Nem reklámozás céljából írom,de én csak a SIÓ termékeket iszom,nekem ezek jönnek be.Remélem,hogy nyugodt szívvel ihatom ezután is,annak ellenére is,hogy nem vagyok terhesKép
(még)Kép
Én is tudnék ajánlani 2 féle intim mosakodógélt.Az egyik az a Lactacyd Femina, a másik pedig a Nivea Intimo.
Én használtam mindkettõt,és nekem beváltak.Most épp a Niveát használom,ez vmivel olcsóbb is,mint a Lactacyd.

A kvarclámpáról.Nekem van itthon egy õsrégi,talán már nem is mükõdik.Én sajnos nem tudok róla jókat mondani,pedig amikor használtam betartottam a pontos "útmutatót"hozzá.
Nem vagyok egy leégõs tipus,ngyon jól reagál a bõröm a napra,szolira egyaránt.
A kvarclámpától viszont lepirultam,és két nap múlva elkezdtem lehámlani tõle.Kipróbáltam többször is,hátha csak én voltam a bénaKépDe mindig ugyanaz lett tõle az eredményKép
Így a sok rossz tapasztalat után nem használtam többet,hanem elkezdtem solizni.
Ez jól bevált,a mai napig megyek,ha tehetem.

Aki mostanában szeretne terhes lenni,vagy mondjuk pont nyár végén fog szülni,az nagyon jól kihasználhatja majd a tavasz elsõ napsugarait,aztán persze majd jönnek a melegebb idõk.
Nyáron arra azért mindig odakell figyelni,hogy a déli órákban kerüljök a napot,maradjunk az árnyékban,és a pocakunkat se tegyük ki a forró napra.
Amit még megtehetünk ez ügyben,hogy eccerûen megkérdezzük az orvosunkat,hogy õ mit tanácsol?Akár napozásilag,vagy soliügyileg.Az orvosunkban úgyis megbízunk,tehát nem hiszem,hogy nehezünkre esne betartani a tanácsát,ha õ mégis azt tanácsolja,hogy bírjuk már ki azt a 9 hónapot,barna bõr nélkülKép

Én naponta benézek ide,olvasgatlak benneteket,de azért a parázástól még messze vagyokKép
Tényleg nem az volt a szándékom ennek a topicnak a megnyitásával,hogy riogassuk egymást,eccerûen csak jó ötletnek tartottam,hogy megosszuk egymással azokat a dolgokat amik tényleg nem ajánlatosak a terhesség idején.

Kedves mikoo!KépRemélem azért még benézel majd hozzánk,és ha hallasz ezzel a témával kapcsolatos dolgokat,azt továbbra is megosztod velünk!

Rita.
Névtelen
 


Sziasztok!

Én bizony beparáztam, na, nem feltétlenül miattatok, hanem azért, mert felerõsítettétek néhány már elõzõleg meglévõ félelmemet. Még szerencse, hogy a babu már megvan, mert különben meg is õrülnék, de még így se vagyok nyugodt, hisz sok minden derülhet ki ezután is még a baba egészségét illetõen, nem?
Az egyik fõbajom: terhességem 4. hónapjáig cigiztem. A babát nem "terveztük", elõtte gyárkémény voltam, és egy ideig csak mérsékelni tudtam Kép. Hálistennek nem lett kicsi, 3800 gr-mal, 55 cm-rel született.
A másik: terhességem kb. 6. hónapjában lakkoztam a polcot. Ugyan direkt VÍZZEL HÍGÍTHATÓ lakkot vettünk, mert tudom, hogy a hígítós lakk egyébként is káros, mégsem hiszem, hogy jól tettem.
Akkor még nem paráztam annyira. Szerintem (bizonyos) terheseknek tanulságos lehet az esetem: nevezetesen, hogy az igazi felelõsséget csak akkor éreztem meg, amikor a babu megszületett. Most már sok mindent másképp csinálnék, de nem azért, mert akkor nem tudtam, hanem mert nem éreztem át a súlyát.
Szerintetek kiderülhet még a cigi és lakkozás-dolognak utóhatása a gyerekre? Most 9 hónapos! Mászásban nem jeleskedik - ez pl. nem lehet ilyesmiért?

Anikó
Anikó
 


Mikoo!

Lehet kapni is (talán 12-15e ft), meg a Solisun hálózatban is van csak arcszolárium, (lehet, hogy máshol is) Igaz, hogy úgy néz ki az ember utána, mint síelés után, de, ha csak a depresszióra kell és terhesen, akkor érdemes esetleg kipróbálni.
rjuli
 
 


Várandós Mamák Könyve:
"(...) Miután nem tudjuk, hogy milyen mennyiségben káros az alkohol a terhesség során, a jelenlegi legjobb tanács az lehet, hogy a várandós kismamák kerüljék az alkoholt, illetve csak híg és igen kevés italt igyanak. Egy kis pohár fröccs egyenesen elõnyös az emésztésre."

Személyes megjegyzésem (nem vagyok doki): szerintem az orvostudománynak mindmáig fogalma sincs (többek között) arról, hogy igazándiból HOGYAN is hatnak a káros anyagok, az alkohol stb, emiatt a nagy kavarodás a véleményekben. (Persze nem a szélsõséges esetekre gondolok. Sok alkohol=bizonyítottan rossz.) Amúgy is sokszor csak aközött döntenek, hogy rossz vagy mégrosszab.
Aztán lehet hogy valaki azért javasol kevés, gyenge alkoholt görcsölés ellen, mert esetleg kevesebb káros mellékhatással jár, mintha bevetet valami mesterséges, kémiai úton elõállított vegyszer-gyógyszert. Az alkohol legalább természetes anyag. (Úgy tudom létezik alkohol-infúzió is.)
Az is lehet, hogy az a kismama egy hipohonder hisztérika, ezért mondta neki inkább a béliszt a doki. (Elnézést a kismamától, csak feltevés volt).
Na a lényeg, nem tudhatjuk, kinek mi a jó.

*
Igen, meg kell kérdezni a dokit minden fontos dologban, de azért nem árt a saját belsõ hangunkra, megérzéseinkre is odafigyelni. Én pl. kesztyûzök, de néha iszom egy pici vörösbort... és meggyõzõdésem, hogy jót tesz.
Sokszor szerintem sokkal jobb hatással van a babára, ha ugyan nem a nagykönyv szerint, de nyugodtan csinálunk valamit, mintha idegeskedünk, rágódunk, bizonytalankodunk, ui. azt is érzi ám a baba, és nem jó neki. Aztán meg szerencsére elég jól kitalálta a természet is, hogyan védje meg a babákat.

*
Anikó, inkább kérdezz meg egy gyerekorvost, ne élj félelemben. Ne aggódj, nyugodj meg. Az legalább olyan fontos a picinek.

Rjuli! Köszi, megfontolás tárgya.

Bocs, kicsit husszú lettem.
Üdv mindenkinek, és ne parázzatok!
mikoo
mikoo
 
 


Sziasztok!

Ma voltam egy bnõmnél aki egy hónapja szülte meg a pici lányát,és gondoltam itt az ideje,hogy meglátogassam õket.
Természetesen szóba került a terhesség alatti idõszak is.
Õ a 9 hónap alatt kétszer festette be a haját,habár neki az orvosa azt tanácsolta,hogy csak termsézetes alapanyagú festéket,hajszínezõt használjon.
A solárium is szóba került,és a dokija azt mondta neki,hogy nyugodtan mehet,mert egyáltalán nem árt a magzatnak a solárium,de természetesen ésszel járjon.Ezt úgy értette,hogy ne úgy járjon,mintha a terhesség elõtt járt volna,hanem csökkentett módra állva.
A bnõm elis ment párszor,és semmi baja nincsen a babának.

Anikó kérdésére válaszolnék.Én a terhességeim idején egyáltalán nem dohányoztam.A nagyobbik fiam elõbb felállt,minthogy megült volna a seggén.Sosem mászott,mindig csak kúszott.És nekem kb.9 hónapos lehetett amikor megült magától.
11 hónaposan elindult,az elsõ szülinapján pedig már kis léptekben,de szaladgált.
A második fiam,6 hónaposan kezdett el megülni,és kúszni,mászni.8-9 hónapos volt amikor elõször felállt,és 14 hónaposan indult el elõször egyedül.Õ mondjuk kicsit ducibb baba volt,láccott rajta,hogy lustább,kényelmesebb mint a nagyfiam.
Mindenképpen érdemes azért megkérdezned a gyermek orvosodat,hogy õ hogyan látja ezt a dolgot?
Én azt tapsztalom a környezetemben,hogy annyira nem egyformán fejlõdnek a gyerekek.Ha aggályaid vannak,mindenképpen a gyermek orvost faggasd,õ biztosan tapasztaltabb ezen a téren!

Az arcszolira én is kiváncsi lennék,habár a negatív kvarcolási élményeim után lehet,hogy megmaradok a szoláriumnál.Én is láttam ilyen arcszolikat,de összehasonlítva az én kvarclámpámmal...Nem sok különbséget vélek felfedezni a kettõ között,de senkit nem szeretnék lebeszélni se egyikrõl,sem másikról.Amíg az ember a saját bõrén nem tapsztalja,addig úgysem derül ki,hogy bevált-e? Nem igaz?Kép

Rita.
Névtelen
 


Sziasztok,
én úgy gondolom, Anikó nem éppen az elsõ életévre gondolt. Hisz nagyon sokáig végigikísérhetik a várandóság hónapjai, a szülés és körülményei a gyermek életét. talán Juli tudna mondani példákat, mármint, hogy pl. a dohányzás, alkohol milyen követklezményekkle járhat. De valóban ez a fontos? Vagy Anikó úgy gondolod, jobb felkészülni elõre, esetleges tudással megelõzni, fejleszteni a dolgokat? PL. a tanulási nehézségeket, zavarokat (dyslexia, dysgráfia stb.), allergiát, asztmát?
Csak lövöldözök a sötétben!
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Ágci!

Teljesen igazad van. Egy csomó olyan dolog van, ami csak a késõbbi életévekben kerül felszínre. Sosem lehet tudni, hogy egy megkésett mozgás-, vagy beszédfejlõdés, egy óvoda végén, iskola elején kiderülõ részképesség-zavar, asztma, stb. (ahogyan írtad) mitõl van. Sok elváltozást még a legérzékenyeb, legmodernebb diagnosztikai mûszerek sem mutatnak ki, így csak tippelni lehet sokszor, hogy mi volt a kiváltó ok. Ezért, ha már valakinél úgy alakult, hogy a terhesség vagy a szülés alatt olyan dolgoknak volt a baba kitéve, amirõl utólag már tudjuk, hogy nem volt kimondottan elõnyös, akkor annyit lehet tenni, hogy gyanú esetén szakemberhez fordulunk. Nem parázni kell, de az sem jó, ha csak legyintünk, hogy késõnérõ a gyerek, majd behozza.
Ami még nagyon fontos, (bár ez már egyszer elõkerült v.melyik hasonló topicban): nem elég, ha a gyerekorvos v. a védõnõ azt mondja, hogy minden rendben! Sajnos olyan sûrûn fognak mellé, hogy ezügyben tényleg nem az õ szavuk a döntõ.
Ha beutaló kell v.hová, akkor ki kell követelni tõle, függetlenül a véleményétõl, ha pedig nem, akkor egy telefonos idõpont-egyeztetés, és lehet menni az adott szakrendelésre. Elsõ körben én nem a privát/fizetõs helyeket javasolnám, a legtöbb állami helyen nagyon normálisan fogadják és kezelik az embert, és így elkerülhetõ a gyanúnak még az érzése is, hogy csak a pénzért javasolnak fejlesztést. Aztán, ha v.mi gond van, még mindig lehet pénzért olyat találni, aki házhoz jön vagy nem kell rá várni stb., de akkor már a megfelelõ szakterületrõl lehet hívni a szakembert.
rjuli
 
 


Vivien antibiotikumos parájáról (egy másik topic) jutott eszembe az én igen-igen tanulságos esetem a lázcsillapítóval.

Szóval kb. 7 hónapos terhes voltam, amikor megfájdult a fülem. Csak ezután vettem, komolyan, hogy a terhesség alatt sokkal óvatosabbnak kell lenni, mert a babára "vigyázó" immunrendszer miatt az ember sokkal védtelenebb a fertõzésekkel szemben.
Elég az hozzá, hogy reggel még csak fájogatott, délben viszont kezdett beerõsíteni, egy idõ után úgy gondoltam, nem ártana nekem vmi fájdalomcsillapító. Három gyógyszertárban háromféle gyógyszert ajánlottak, amit "terhesen is biztos lehet szedni", de mint kiderült, mindegyik papírján az állt, hogy csak ajánlott esetben. (Ez persze csak akkor derült ki, amikor megvettem)
Úgy gondoltam hát, inkább kibírom.
Elmentem az SZTK fülészetére, ahol 3 nappal késõbbre akartak elõjegyzésbe venni. (Ha-ha-ha) Hiába mondtam, hogy fáj a fülem, széttárták a kezüket!! Végül is felmentem cédula nélkül, és lesben álltam az ajtónál a nõvérkére várva. Elhajtott háromszor (irtó megalázó volt), negyedszerre kijött a dokinéni. Kezelni így papír nélkül nem tud, mondta, de ad a fülembe egy gézre csepegtetett helyi fájdalomcsillapítót, ha holnaputánig nem oldódik meg a fülfájás AKKOR menjek vissza.
Igen ám, de estére (géz ide vagy oda) úgy elkezdett fájni a fülem, ahogy még soha semmi, most leginkább a szüléshez tudom hasonlítani. Bizony bevettem a Rubophent, többet is, alig bírtam ügyelni, hogy betartsam a két tabletta közti idõt, mert amikor múlt a hatás, üvölteni tudtam volna, egy szemhunyásni idõt sem aludtam. Másnap délig nyilallt a fülem. És közben bõgtem, hogy talán ártok a babának! Kép

Szóval a tanulság az, hogy ha vki állapotos, hordjon sapkát Kép és JÓ ELÕRE szerezzen be ilyenkor szedhetõ gyógyszereket vész esetére, mert különben úgy jár, mint én.

Egyébként máig se tudom, hogy (a semmit sem érõ) Panadolon kívül van-e ilyen szer??

Bocsi, hogy ezt az egyszerû dolgot ilyen hosszasan ecseteltem, de jólesett kibeszélni, még mindig fáj az emléke. És máig sem tudom, vajon nem ártottam-e a lányomnak!

Méri
méri
 
 


Sziasztok!

Megint felvetõdött egy kérdés: azzal kapcsolatban,
hogy terhesség alatt testápolóval bekrémezheted-e
a mellet és a mellbimbót!
Ugyanis a védõnéni kifejezetten mondta,hogy ha ki van
száradva,(már pedig ki van)testápolóval kenjem be.
Erre egy kismama könyvben,amit védõnõ írt ez áll:
"Vigyázzon!A mellet és a mellbimbót ne krémezze!

Megint kinek higgyen az ember?!

Mi a véleményetek?

Erla
Névtelen
 


Nem vagyok doki, de talán amiatt, mert a mellbimbó dörzsölése, ingerlése esetleg elõidézhet szülés-beindulás. Valami olyasmi rémlik, hogy oxitocin-termelést vált (válthat?) ki...
De ha valaki ért hozzá, bátran javítson ki.

Amúgy én is krémezem, (ui. már meghülyültem volna a viszketéstõl) csak nem dörzsölgetve.

mikoo
mikoo
 
 


Sziasztok!

Erlához szólnék most.Én mind a két terhességem alatt végig kentem magam testápolóval.Aztán a 2.terhességem közepe felé egy bnõm ajánlotta,hogy a mellemre próbáljam ki az AVON mellápoló zselét.
Én nem kértem ki senkinek sem a tanácsát,mivel eszembe sem jutott,hogy ezzel árthatok a babának.
Aztán szülés után kenegettem a melleimet a garmastan krémmel,amit persze szoptatás elõtt jó alaposan lemostam.Jobban mondva csak a mellbimbómat és környékét,mert nagyon fájt a baba szopizásától.
Szóval én a mai napig nem hiszem,hogy ártottam azzal,hogy kenegettem a melleimet a terhességeim idején.A mellem is ugyanúgy ki volt száradva mint a lábaim,vagy a kezeim.
Szóval én még nem hallottam errõl,hogy a mell testápolóval való bekenése árthatna a babának.
De mindenesetre én is utána érdeklõdöm,hiszen azért mert én még nem hallottam az esetleges veszélyeirõl,azért még lehetnek,habár én nem tom elképzelni.

A gyógyszerszedéssel én is néha gondban voltam,mert én sajna elég fejfájós vagyok.Sajna az elsõ 3 hónapban is elõfordult,hogy fájt a fejem,de nem mertem bevenni semmit sem.Az elsõ terhességem elején tüdõgyulladásom volt.Voltam a háziorvosomnál is,aki nem engedett semmiféle gyógyszert beszedni,azt mondta pihenjek sokat,de ebbõl gyógyszerek nélkül kell kilábalnom.
Végülis így hosszabb ideig,és talán többet szenvedve a gyógyszerek segítõ hatása nélkül,de meggyógyultam.

De ezekrõl is keresgélek a neten,hátha okosabb leszek tõleKép

Rita.

Ui:Azért az érdekelne,hogy a védõnõ mért nem ajánlotta a mell,és mellbimbó testápolózását?
Névtelen
 


Most olvastam mikoo hozzászólását,és ez nekem is beugrott,hogy a mell dörzsölésétõl,ingerlésétõl beindulhat a szülés.Én csak finoman kenegettem,mert elég érzékenyek voltak a melleim,de szerintem senki nem úgy esik neki a mellei bekenésének,hogy jó erõsen,ingerelve kenegeti,nem?Kép
Legalábbis gondolom,hogy nem csak nekem vált érzékenyebbé,és pont elég volt a melleimnek,hogy ha csak finoman bekentemKép
Na de kutatok tovább ez ügyben.
Rita.
Névtelen
 


A "finom bánásmód" a cicivel a párunkra is érvényes...
mikoo
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet: