Új privát üzeneted érkezett!

Tisztelt Doktor Úr!

Arra kérném, hogy ezt az oldalt szíveskedjen elolvasni és a véleményét leírni az ott szereplő babák születésével kapcsoltban. Tudom, hogy nem az Önök kórházában történt, de teljesen letaglózott, hogy ilyen lehetséges a mai világban.(Főleg azért, mert a következő tehességemnél is biztos a méhszájzáró műtét.)
http://www.freeweb.hu/vivindex/Babuka/szulestort/ikerbabak.html

Kismamák és babavárás előtt állók! Ti nem olvassátok el ezt, mert ez nem a Ti szemeteknek való!!!!
mauka
 
 


monik!
A kolléga nem járt el helytelenül, ha csak akkor vizsgálja meg, amikor panasza van,
de általában az a szokás, hogy a terhesség növekedésének, a méhszáj állapotának ellenőrzése átlag havonta történik, talán mert igy nyugodtabb az ember. A felelősség a gondozó orvosé.
A fertőzésnek tünetei vannak, az vizsgálattal (un. belső vagy Bea szerint: kézi, vizsgálattal) nem deríthető ki.
gyuri
Szeged
 
 


Köszönöm Doktorúr!

Móni
Monik
 

 
 

Doktor Úr!

Én sem a fertőzés miatt írtam a "kézi" vizsgálatot, hanem a méhszáj miatt. Elnézést, ha félreérthető voltam. Kép

Viszont egy rövid kérdés: Ha folyásra panaszkodom minden egyéb tünet (viszketés, fájdalom, stb) nélkül, akkor annak okát kizárólag tenyésztéssel lehet megállapítani, vagy a gyakorlott orvos a váladék "milyensége" alapján, ott helyben el tudja-e dönteni, hogy mitől van és a megfelelő kezelést ajánlani tudja?

Válaszát előre is köszönöm.

Beatrix
beatrix28
 
 


Mauka!
Elolvastam. Bontsuk két részre a sztorit.
1. "Élmény" rész: teljesen érthető, hogy egy vetélést így él meg, nagyon sajnálom, tényleg.

2. Szakma.
Az ikertehsség a terhesség legsúlyosabb szövődménye. Ez így kicsit furcsa, de ha meggondoljuk, mogy a normál terhességhez képest milyen szituáció, betegség az, ahol a legtöbb terhesség veszik el, az bizony nem a rettegett magas vérnyomás, vagy cukorbetegség esetleg más ritka, de súlyos betegség, hanem az ikertehesség. Az ember egy magzatra van kitalálva.
A leggyakoribb ok a vetélés és koraszülés.
Minden ellenkező hireszteléssel szemben (legy aki nem így tudja, el se hiszi nekem) alig van hatékony módszerünk ezek megakadályozására.
A méhszájzáró műtétet régebben gyakran végezték, ma is sok helyen végzik ikertehesség esetén un. megelőző kezelésként. akik végzik hisznek abban, hogy hatásosan előzik meg a koraszülést. A nemzetközi adatok és hitem szerint nem használnak. Körülményei azok, amiket olvashattunk: előtte bakteriologiai vizsgálat kell, de tudjuk a hüvely soha sem steril, a műtétet követően előfordul fertőzés, ami vetéléshez vezet (vszeg itt is ez történt)
23 hetesen a magzatok életkilátása még a PIC-ben (Szabolcs u.) is gyakorlatilag nulla. Szerintem nem is kellett volna még az "egy százalékkal" sem "nyugtatni" az anyát.
Összefoglalóan: Szakmailag vitatható, nem kárhoztatható ami történt. Emberileg tragédia. És kicsit jellemzi a jelenlegi egészségügyünket.
Bízzunk abban, hogy a következő sikeres lesz.
gyuri
Szeged
 
 


Kedves Doktor Úr!

Köszönöm a válaszát.
Egy kicsit furcsa érzések kavarognak ezzel kapcsolatban bennem. Azt hiszem, értem, amit mond, de nehezen fogadom el, hogy ennek tényleg be kellett volna következnie. Mivel én egy 22 hetes terhességet vesztettem el, valószínűleg ez is befolyásolja az érzelmeimet. Talán ezért tragikus nekem ez a történet. A gond csak az, hogy ilyenkor az orvosokba vetett bizalom inog meg.
Azt hiszem, nem jó fórumot választottam a moralizálásra. Ha Önnek is megfelel, szívesen folytatnám Önnel ezt a nem annyira könnyed csevelyt privátban.
(Hozzáteszem, hogy azóta a történetben szereplő anyuka és én is már ténylegesen anyukák vagyunk.)
mauka
 
 


Bea28!
rövid válasz: nem.
hosszabban: a gyakorlat sokat jelent, de a labor a biztos(abb)

Mauka!
Írásban igen nehéz érzelmeinket és szakmai véleményünket is összeegyeztetni. privátnak én inkább a közvetlen csevelyt gondolom.
Egyébként igazán örülök a kései happy and -nek.
gyuri
Szeged
 
 


Doktor
Ön ma az ügyeletes? Mostanság megint durván görcsölök és csak holnap kora délután lesz "randim" az orvosommal. Ha esetleg továbbra is ez lesz, lehet, hogy még ma bemegyek egy vizsgálatra. Aggódom...

Bea
Az esküvő jól sikerült, köszönöm a jókívánságokat :o)

V.
vantal
 
 


Sziasztok!

Vantal!
GRATULÁLOK!!!Nagyon sok boldogságot kívánok!

Tegnap jöttem vissza dolgozni, a múlt héten a Balcsin voltunk, rám fért már a pihenés, idén még nem voltam szabin.
Próbáltam behozni a lemaradást és olvasgattam, lemaradtam valami fontosról?
Döngy!
Köszi az infókat!

Beszéltem a dokimmal és azt mondta mindenképpen ajánlja a beöntést és a gátmetszést, elmondta az érveit és kedves volt, de nem nyugtatott meg teljesen a gátmetszéssel kapcsolatban. Jobb szerettem volna, ha azt mondja, ha nagyon muszáj vágunk, ha nem, nem.
Doktor Úr! mit mond erről?
Ria
riacska
 
 


Ria: kössszöm a gratulát.
Közben megjöttem a 4D UH-ról (Praxis) és be kell jelentetnem, hogy egy 15 centis, egészséges nagy fiam van. A doki szerint 150%, hogy fiú, de azért mi inkább csak 99%-nak vesszük :o) Viszont a saját orvosomtól eltérően ő azt mondta, hogy nem a 14. hét végén vagyok, hanem a 16.-ban. Bébi nagyon jó fej, bár először nem igazán akarta magát megmutatni, de végül elgondolkodhatott a viselkedésén, aztán lazára fogta, áthelyezkedett könyöklőbe és unottan megmutatta a kis izékéjét :o) Szerintem tutira azt hitte, hogy kocsmában van, de bejött neki a póz, mert utána már végig úgy maradt, maximum a lábát lóbálta kicsit.
V.
vantal
 
 


Azért én inkább a saját orvosomnak hiszek. Már csak azért is, mert azóta követi az eseményeket, amikor még nem is látszott a bébi, csak egy pöttyöcske. Na mindegy is, jól van, egészségesnek tűnik, növöget, aztán kész :o)
V.
vantal
 
 


De tényleg, Doktor, ez hogy a fenébe lehet? Két hete voltam a Jahnba, akkor olyan leletet kaptam, hogy 13 hetes vagyok, 8 centis babával. Most elmegyek a praxisba, ahol azt mondják, hogy 16 hetes vagyok, 15 centis babával. Ekkorát nőhetett?! Csaknem a duplájára 2 hét alatt?! Vagy hülyeséget mondtak?! Tévedhet valamelyik UH, vagy mérhetik a hosszát rosszul? Lehet ilyen?
V.
vantal
 
 


Tisztelt Doktor úr!
35 éves vagyok (a férjem 41), és most tervezzük a 3. babát. Szeretném tudni, milyen vizsgálatokat végeznek rutinszerűen, és mit javasol ezeken kívül Ön a genetikai rendellenességek kiszűrésére. Tudom, hogy magzatvíz- és korionboholy vizsgálatokat szoktak végezni. Állítólag 20 féle betegség is kiszűrhető (tehát nem csak a Dawn kór és társai, de pl. az izomsorvadás is), de nem tudom,melyik vizsgálattal. Melyiknek nagyobb a kockázata? Vagy mindkettő 1%-ban jár vetéléssel? Végzik-e mindkettőt (és ha igen, "egy szúrással"), vagy ennek nincs értelme? Van még egy vérvételes vizsgálat (úgy hallottam, 40 000Ft, elég húzós az ára), aminek során külföldön végzik el az elemzést. Mi a véleménye erről?
Elnézést kérek a sok kérdésért, de szeretnénk tudni, mire számíthatunk.
Előre is köszönöm válaszát!
Tünde

Tünde
tünde28
 
 


Kedves Tünde: bár nem engem kérdeztél. Az a vizsgálat, amiről utólag beszéltél, 28E forintba kerül. Gondolom, hogy ugyanarról beszélsz, mert genetikai UH-t csinálnak, +vérvételt, aztán ezt küldik ki Angliába. Mi is filóztunk azon, hogy megcsináljuk, de azt a 12-13. hét között lehet elvégezni, mi meg akkor már kicsúsztunk. Az a volt kollégám szerezte meg ennek a címét, akinek sajnos down szindrómás babája született a télen. Ők (hasonló korúak, mint ti - a felesége 34 éves volt akkor) nagyon bánják, hogy nem csináltattak kiegészítő vizsgálatokat, mert a sima AFP tökéletes nyakiredő eredményt hozott ki - amúgy reálisan, de ettől még downos a kisfiú... :o(
Persze azért ez nem jelenti azt, hogy 35 körül csak beteg bébik születnek - sőt!!! - csak jobban át kell gondolni szerintem is a dolgokat. De persze én nem vagyok orvos. Remélem minden oké lesz nálatok!
V.
vantal
 
 


Megint mást kérdeznék, Doktor! :o)
Ez egy régi ügy, amit még most sem értek. Évekkel ezelőtt késett a menstruációm valamennyit, elmentem - anno a Szatmáry - dokihoz, aki eléggé össze-vissza beszélt. Azt mondta, hogy talán terhes vagyok, meg gondolkodjak el rajta. Aztán azt, hogy talált egy petezsákot, ami üres. Végül úgy váltunk el, hogy gondolkodjak el azon, hogy ha terhes vagyok, akkor megszülném-e. Akkor még nagyon fiatal voltam, és a helyzet is olyan volt, hogy nem tudtam volna bevállalni, ezért kaptam egy gyógyszert, "ami menstruációt produkált". Azt szedtem egy hétig, majd nagy görcsök közt valóban megjött. Viszont máig nem tiszta előttem, hogy most akkor terhes voltam, vagy sem?! A doki azt mondta, hogy "lehet". De ilyen létezik? Hogy nem tudják? Leletet meg egyáltalán nem kaptam, igaz akkor nem magánrendelésén voltam, hanem simán az orvosi rendelőben.
V.
vantal
 
 


És ismét új kérdésem van! :o)
Az egyik fórumon felmerült, hogy a magzatvíz cserélődik bizonyos időközönként. A gyakorlatban viszont nem tudja senki, hogy ez hogy megy. Mi termeli, és hova, hogyan ürül?!
V.
vantal
 
 


Találtam választ az egyik lány:
"A magzatvíz (liquor amnii) víztiszta vagy enyhén opálos, vízszerű folyadék, amelyben apró, fehér magzatmázflokkulusok (pelyhek, bolyhok) úszkálnak. A 20. terhességi hét után a magzatvíz jelentős része a köldökzsinóron és a belső magzatburok felszínén keresztül választódik ki. Hozzáadódik a magzatvízhez a 10. hét után már működő magzati vese terméke, a vizelet. A magzatvíz felszívódása szintén a belső magzatburkon keresztül történik, de jelentős mennyisége a magzati gyomor-bél traktusok keresztül távozik, mivel a magzat sok vizet nyel (300-600 ml/kg/nap). Mennyisége a terhesség alatt folyamatosan növekszik, maximumát (1000-1500 ml között) a 36. terhességi hétre éri el. Az utolsó négy héten mennyisége folyamatosan csökken, a 40. hétre általában 700-1000 ml-ig. Kóros terhességre utalhatnak a magzatvíz mennyiségi változásai. A túl sok magzatvíz (polyhydramnion) anyai megbetegedésre (cukorbetegség, RH-összeférhetetlenség, vesegyulladás), ill. magzati elváltozásra utalhat (fejlődési rendellenességek közül a velőcső-záródási rendellenességre, a magzatvíz nyelését és felszívódását akadályozó nyelőcső-elzáródásra vagy a bél fejlődésének hiányára).

Ha a magzatvíz becsült mennyisége 500 ml alá csökken, oligohydramnionról beszélünk. Oka a fokozott felszívódás vagy az elégtelen termelődés lehet. Ez utóbbi állhat fenn, pl. vesefejlődési rendellenesség vagy a húgyutak elzáródása esetén. A magzatvíznek fontos szerepe van az anyagcserében; mennyisége háromóránként, elektrolittartalma pedig kb. nyolcóránként kicserélődik. Ebben a vízágyban a magzat fejlődéséhez ideális környezet van, jól mozoghat, ez óvja meg a külső mechanikai behatásoktól, nyomáskülönbségektől, hőmérséklet-változásoktól, és a kiszáradástól. "
vantal
 
 


Szia Tünde!

Kicsi helyesbíteném Vantal üzenetét. Ezt az angliai vizsgálatot, most május 1-től 20ezerFt-ért csinálják 2 munkanap alatt. Kedden veszik le a vért, és csütörtök estére már meg is van az eredmény. A vizsgálat alapján csak azt fogják kimutatni, hogy mekkora esélye van az egyes betegségek kialakulásának a babánál. Az %-ok alapján adnak egy írásos, orvosi javaslatot, hogy javasolják-e az amniocentézis elvégzését v. sem. Nem arról kapsz papirt, hogy a baba konkrétan beteg v. sem, hanem arról, hogy fent állhat-e a lehetősége a betegségnek v. sem. Ha úgy találják, hogy elég nagy a rizikó, akkor javasolják az amniocentézist. Én úgy tudom, hogy 99%-os eredménnyel csak az amniocentézis mutatja ki a konkrét rendellenességet. Ha tévednék, akkor a Doktor úr biztosan kijavít, de nekem ezt mondták az alapítványnál, akik ezt intézik.

Erika
erika2004
 
 


Lehet, hogy mindenkinek igaza van :o)
Most néztem, hogy több helyen csinálják ezt a vizsgálatot, és nem biztos, hogy egy árban van mindenhol. De ezek szerint az Erika féle alapítvány nyújtja a legkedvezőbb ajánlatot, Tünde, szerintem érdemes lenne beszélnetek velük!
V.
vantal
 
 


Még egy hozzáfűzés az előbbiekhez...
Az angliai vizsgálatot a 20. hétig csinálják, hiszen a 16. heti AFP vizsgálat eredménye miatt szokták kérni főleg ezt a vizsgálatot. Állítólag a 12. heti nyakredővizsgálat erdménye szokott mérvadó lenni, és ahhoz párosul az AFP erdménye, meg az 18. heti UH. Én azt olvastam, hogy ha a nyakredő stimmel és az UH sem mutat ki semmi kórósat, akkor nincs probléma. Ha valami gyanús, akkor küldenek először genetikai UH-ra, majd annak függvényében amniocentézisre.
Ha most is tévednék, akkor biztosan kijavít majd a doktor. :-)
Erika
erika2004
 
 


Kedves Doktor úr!

Vantal bátorítására teszem fel kérdésemet. 21. hétben járó, első babáját váró kismama vagyok. A helyzetet bonyolítja, hogy vese transzplantált vagyok. Eddig többé-kevésbé zökkenőmentesen zajlott a terhességem. Az AFP-m MOM-ja 0,9 lett. A 19. héten végzett uh vizsgálaton a szonográfus "átlagosnál valamivel kevesebb" magzatvizet észlelt. Az orvosom megvizsgált, méhszáj teljesen zárt, álló burok. Szerinte nem ad okot aggodalomra a "valamivel kevesebb" magzatvíz. Kontroll uh-t kért erre a hétre. Már jóval ezek előtt bejelentkeztünk 4D-s uh-ra, ami most kapóra jött, hiszen így legalább a magzatvizet is ellenőrizhettük. Az ottani szonográfust külön megkértem, hogy nézze meg a magzatvizet, teljesen átlagosként írta le a mennyiséget. Ma nagy nyugalomban elmentem a kontroll uh-ra, ahol megintcsak azt írták a papírra, mint fent, tehát, hogy kevesebb. A vizsgálat 2 percig tartott, a méhlepényt úgy írták le, hogy a jobb oldalon tapad, holott eddig hátsó fali volt (én úgy tudtam, a méhlepény nem vándorol), szerintem a vesémet nézték méhlepénynek.

A kérdésem az lenne, hogy adhat-e okot aggodalomra, hogy kevesebb a magzatvíz, vagy ez tényleg ennyire szubjektív dolog? Az orvosom szabadságon van a hónap végéig, azt mondta, a leletet megbeszéljük szeptember elején. Kell-e sürgősen orvoshoz fordulnom, avagy ráér a dolog? A baba hólyagjáról azt írták, hogy a telődés igazolható, illetve a vesék normálisak.

Köszönöm szépen, ha szán pár percet a válaszra.
arzénka
 
 


Tünde!

Én tegnap voltam Pesten, a Down-kór szűrésére hivatott vérvételen, ahol Angliába küldik a vért. A két vérvétel együtt 25 e Ft. Az első a 12-14 héten, a második a 16-17 héten történik. Az eredmény a 2. vérvételt követően 2-3 nap múlva érkezik meg. UH vizsgálat az első vérvétel alkalmával történik, ez hüvelyi UH. A ktg-ét itt nem írnám, az sehol nem szerepel nyilvánosan, így én sem tenném azzá (mailben megírom, ha kell). Nagyon alapos volt az orvos, mérte a tarkóredőt, a CRL-t, a BPD-t, a combcsont hosszát, a felkarcsont hosszát, nézte az orrcsontot, a mellkast, a hasfalat, a szívét, a köldökzsinórban az erek számát, és amit csak lehetett.
Minden más úgy van, ahogy Erika írta (mármint az eredményben).

Szerintem, ha van rá pénzetek, csináltassátok meg. Hiszen Nektek korotoknál fogva lehet, hogy már javasolnák az amniot. Ha viszont az angol labor az eredményekből úgy látja, hogy nagyon kicsi az esélye a Down-kórnak, akkor nem biztos, hogy muszáj az amnio.

Azért nagyon kíváncsi vagyok én is, hogy Csákány doktornak mi a véleménye arről az anyai vérvizsgálatról.

Vantal! Utólag is gratulálok! Boldog házasságot kívánok! Kép

Doktor Úr!

Az lehetséges, hogy 2000-ben (az első terhességem idején) még nem mértek tarkóredőt? Akkoriban a 9. és a 19. héten voltam UH-on, közben nem.

Beatrix
beatrix28
 
 


Doktor Úr!

Tarkóredő: 2,4 mm, 11 hét 5 naposan. Az Uh-os orvos azt mondta, hogy ez rendben van. De olyan sok mindent olvas az ember (talán nem is jó ez már), szeretném Önt is megkérdezni, hogy jó-e az érték. A többi: CRL:48,5 mm BPD:17,6 TTD:16,4 FL:6,2 NT:2,4 mm Hum:5,9 mm. Orrcsont vizualizálható, szabályos koponyaszerkezet, norm hasi echogenitás, zárt mellkas és hasfal, telt gyomor és hólyag. Szab. szívműködés, 4 végtag, kzs 3 ér, 4,8 mm vastag.
Sajnos az Orvosom szabin van, így egy véleményt kérnék megerősítésnek.

Köszönöm: Beatrix
beatrix28
 
 


Sziasztok!

Vantal azt írja, hogy ismerősénél, akinek Down-kóros babája született az "AFP tökéletes nyakiredő eredményt hozott ki". De tudtommal az AFP vizsgálat nem egyenlő a nyakiredő vizsgálattal, ami a 12. hét környékén történik. Az AFP egy bizonyos magzati fehérje mennyiségét mutatja meg, és így alkalmas lehet bizonyos fejlődési rendellenességek kimutatására: nyitott gerinc, agykoponyahiány stb. Vagy rosszul tudom?
Üdv, Virág
virga
 
 


Lehet, hogy jogos, de helyesbítenék is rögtön. A beszélgetés kb. úgy zajlott, hogy megkérdeztem tőle, hogy az AFP vizsgálat nem hozta ki a down kór gyanuját? Erre ő azt mondta, hogy az összes eredménye tökéletes volt, telibe a határértékek közepén. Később említette, hogy a nyakiredője is tökéletes. A lényeg az, hogy a rutin vizsgálatok mind jók voltak és semmilyen jel nem mutatott semmiféle rendellenességre. Aztán megszületett, és heteken át vizsgálták mire kimondták a végét: Balázs bizony down kóros. Én ezt sem tudtam eddig. Mármint naivan azt hittem, hogy ahogy megszületik, máris tudják az orvosok, hogy a bébi down szindrómás. Ennyire nem egyszerű azért. Különben ők nagyon jól állnak hozzá - most már. Nagyon szeretik a kicsit, pont annyira, mint az első - egészséges - kislányukat. Folyton orvoshoz rohangálnak persze, meg különböző előadásokra, magyarán igyekeznek mindent megtudni erről a témáról, hogy segítsenek a fiuknak "normális" körülményeket biztosítani. Újságíróként meg azért elég szerteágazó az ismeretségi köre, meg a bejutási lehetősége, szóval mondhatni, hogy az elmúlt fél-háromnegyed évben a téma "civil szakértőjévé" vált. Ezért is fordultam hozzá, na meg azért, mert nem tabuként kezeli a témát. Inkább az zavarja, hogy mások nem hozzák szóba "tapintatosan", amivel pont az ellenkezőjét érik el...
V.
vantal
 
 


Sziasztok lányok, köszönöm a rengeteg hozzászólást! Nem is gondoltam volna, hogy ennyi választ kapokKép, ráadásul az árak is kedvezőbbek, mint amit én hallottamKép.
Meg tudná nekem valaki írni (akár mailben is)azt/azokat a címeket és telefonszámokat, ahol a vérvételes vizsgálatot intézik? Bea, ha bármi olyan infód van még, amit itt nem akartál leírni, írd meg légy szíves magánban! Köszi!
Doktor úr! Azért, ha van ideje, kérem válaszoljon Ön is, kíváncsi vagyok a véleményére, valamint a "hagyományos" vizsgálatok részleteire, amit fent kérdeztem.
Köszönöm!
Tünde

Tünde
tünde28
 
 


Riácska!
Én is helyesnek tartom ezeket a beavatkozásokat, de elmaradásuk sem tragikus.Írtam erről részletesen, a főoldalról meg lehet találni (vitatott beavatkozások)

Vantal!
(termékeny vagy)
- UH: nem tudom hogy lehet, az egyik lelet rossz.
- Szerintem nem voltál terhes
- A magzatviz lényegében a magzat vizelete, lenyeli, felszívódik, így körforog. Ha a rendszerben bárhol hiba van felszaporodik (sok viz= hydramnion) vagy kevés lesz (kevés viz = oligohydramnion).

Tünde28
A korionbiopszia 100% -os eredményt ad a hormonmérések és tarkó együtt sem több mint 90% (a tarkó egyedül még rosszabb, l.d. Vantal ismerőse) Ingyenes. A vetélés kockázat gyakorlott kézben 1% alatt van. Ugyanúgy csak a kromoszóma rendellenességeket mutatja (nagyrészt ezek a Down)

Arzénka!
A magzatviz mennyiségének megítélése tartamaz szubjektív elemeket, szerintem nálad semmi baj sincs. A lepény természetesen nem mozog, de mivel elég nagy területen fekszik lehet egyszerre a hátsó és j.o. falon is izlés dolga ki mit ír. A lényeg: norm. helyen van.

Bea28!
Ezek normál értékek.

Virga!
Te tudtad jól.
gyuri
Szeged
 
 


Nekem már az is eszembe jutott, hogy a 4D lelet jó, csak nem jól értékeli az a doki, aki csinálta. Lehet, hogy a leletekből ő arra következtett, hogy a bébi 15 centis és 16 hetes, holott nem is.
BPD 2, 89
OFD 3, 48
HC 10, 05
APD 2, 80
TAD 2, 73
MAD 2, 76
AC 8, 69
FL 1, 69
HUM 1, 47
TIB 1, 41
RAD 1, 34
FL/AC 19, 45
FL/BPD 58, 48
CI (BPD/OFD) 83, 05
HC/AC 115, 67
vantal
 
 


Szerintem biztosan a 4d uh körül nem oké valami, mert WA leletei végig következetesek voltak fejlődés terén, és ő már tényleg azóta követi a folyamatot, amikor még a bébit meg sem lehetett látni olyan kis picurka volt. Ha 1,5 héttel idősebb lenne, akkor eleve látszott volna előbb, úgyhogy szerintem biztos neki van igaza.
V.
vantal
 
 


Köszönöm Doktor! Kép
beatrix28
 
 


Kedves Doktor! Köszönöm szépen a választ, az aggódást ezennel befejeztemKép
arzénka
 
 


Bocs, hogy laikusként beledumálok, csak az AFP/nyakiredövel kapcsolatban annyit még: ezek nem diagnosztikus vizsgálatok, ez azt jelenti, hogy a tapasztalatok szerint az átlagosnál vastagabb nyaki redö ill. alacsonyabb AFP értékkel rendelkezö magzatok között gyakoribb a Down szindróma elöfordulása. DE sok ilyen "rossz" értékkel rendelkezö magzat a késöbbiekben egészségesnek bizonyul, illetve -sajnos- normál értékek mellett is elöfordul Down-kór. (Ha nem így lenne, akkor nem születne olyan Down-kóros baba, akiröl nem tudták elöre, hogy az lesz.) Továbbá tudomásom szerint a belsö szervek (emésztörendszer, szív) állapota, müködése legalább olyan jó elörejelzö egy jó orvos számára , mint a szürövizsgálatok, ui a legtöbb -föleg súlyos- Down szindrómás gyerek sajnos szívbeteg is, vagy valamilyen emésztörendszeri problémával küzd. Szóval, ha szépen ver a szivecskéje, meg minden más is rendben van, akkor nem kell nagyon aggódni (nekem elsö gyerek AFP-je alacsony lett, utánanéztem, azért vagyok ilyen fél/képzett. Persze nincs semmi baja.)
Kedves Doktor Úr!
Ha hülyeséget írtam, kérem javítson ki. Lenne egy kérdésem is. az orvosom szabin van, csak szeptemberben tudok hozzá szülés utáni kontrollra menni. Most 5 hetes a lányom és nagyon mennék a Balcsira olyan két hét múlva... Ha nincs már locchia, szabad kicsit fürödni? Megköszönöm, ha válaszol.
moncaberta
 
 


Kedves Doktor Úr!
Most jött meg az AFP vérvételem eredménye
AFP:0,8
Hcg:1,1
PAPP-A:2,0
Sp1:1,3

Jók ezek az eredények. Mi ezeknél a normál tartomány? Az első kettőre emlékszem első terhességemből, de a másik kettőre nem. Egyik ismerősöm szerint a 2,0 PAPP-A magas. Igaz ez?
olgi
 
 


Monca!
Amit írt lényegében igaz. Szívfejlődési rendellenséég 30% a Down mellett és gyakori az emésztőrendszeri rendellenesség is, hiszen ez egy kromoszóma betegség. Az azonban nem igez, ha mindezek nem látszanak akkor nem lehet Down. Csak a genetikei vizsgálat közel 100% (amniocentesis vagy korionbiopszia)
6 hét után egy vizsgálat azért kellene, de nagy vszinűség szerint fürödhet (is).

Olgi!
Minden értékhez tartozik egy un. MOM is, mivel a laborok kissé eltérnek egymástól. Azonkívül adnak, korrekt helyen, un. kockázatbecslést is. Az lesz irányadó inkább mint a számok.
gyuri
Szeged
 
 


Ehh, én is kedden megyek a kórházba AFP-re... Kiszedik az összes véremet két részletben - kaja előtt kaja után - úgyhogy jó eséllyel dobok egy hátast a folyosón :o(
De sajnálom is magamat...! :o)
Viszont utána a Doktor ex-terhesétől (Ivett) veszek egy sokat dicsért terhes párnát, hogy valami jó is legyen a napban, aztán megtanulmányozom a bébiét is, Kiarát - már ha elhozza.
V.
vantal
 
 


Ma jelent meg a cikk a Csepel Újságban a kórházról. Ha valakit érdekel, átdobom e-mailben. A Doktornak meg alapból :o)
vantal@inext.hu
V.
vantal
 
 


Kedves Doktor Úr!

Bocsi a heves reagálásomért, időközben lenyugodtam. A továbbiakban igyexem nem zavarni Önt.:-) Bár lehet, hogy még találkozunk?!
mauka
 
 


Kedves Doktor úr!
Köszönöm a választ! Még azt szeretném megtudni, hogy az amniocentézist ill. a korionbiopsziát hányadik héten végzik (a legkorábban). Ezeket (vagy vmelyiket a 2 közül)minden 35 év feletti terhesnél megcsinálják rutinból, vagy külön kell megbeszélni az orvossal?

Monca! Neked is köszönöm, és gratula a babához!
Tünde

Tünde
tünde28
 
 


Mauka!
nem zavart ...

Tünde!
Semmilyen vizsgálatot nem csinálnak a "beteg" megkérdezése, tájékoztatása nélkül. 35 felett ha kéri elvégzik.
AC: 16 CVS(korion):13 hét körül csinálják, eredmény 3-5 hét múlva.
gyuri
Szeged
 
 


Kedves Doktor, Lányok!!!


Rendszeresen olvasom a topicot, de hozzá nem nagyon szóltam eddig. Kérésem lenne most is...
Második babámat várom, az elsőt nem a jahn ferencben szültem, ezért nincs tapasztalatom.
Pár kérdésem lenne:
* Apuka, nagy testvér is csak látogatási időben jöhet és nem veheti kézbe a babát?
* Egyágyas szobára mennyi esély van, úgy értem sűrűn foglalt?
* szülés után mennyi időre viszik el a babát és milyen rutin dolgokat csinálnak vele, persze ha nincs semmi gond.
* Gátmetszés mennyire rutin?
* Lehet e a baba éjjel is velem ha úgy szeretnénk?
* Ha nem szeretném a tea-limonádé-tápszer adását, mennyire kötnek kompromisszumot?

Elnézést a sok kérdésért, de ezeket nem nagyon találtam az előzőekben.

Köszönöm és mindenkinek jó nyaralást még a végére:


Zsora
zsora
 
 


Na mi ez a csend? Hát Zsora én sem szültem még ott, de az elkészült cikket bevágom ide, hátha abból megtudsz valamiket. Ahogy emléxem a gátmetszés az első szüléseknél rutin, a másodiknál nem feltétlenül. És úgy tudom, hogy a család sem foghatja meg a bébit. A limonádéra egyszer valaki írt valamit, hogy annak van valami funkciója is, nem csak tejpótlóként adják, de már nem emléxem rá. Szóval majd a Doki jön és válaszol :o)
V.


Egy kórház Dél-Pest babáiért

A csepeli Weiss Manfréd Kórház szülészeti-nőgyógyászati osztályának megszűnését követően feladatát a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház vette át.
A Pesterzsébet és Soroksár határán található intézmény így most már a XVIII., XX., XXIII. kerületieken kívül a vecsésiek - valamint rövidesen a Gyáliak - és a csepeliek kórházává is vált.
Dr. Csákány M. Györgytől, a kórház szülészeti-nőgyógyásza ti osztályának vezetőjétől megtudtuk, hogy ennek a területi beosztásnak kevésbé van jelentősége, ugyanis jellemző, hogy a nők nagyobb része orvosi választ és nem kórházat. Mivel az intézmény a húsz budapesti kórházból az ötödik legnépszerűbb, ezért a jelek szerint jó orvosokból a Dél-pestiben nincsen hiány.
A főépület 8. emeletén valóban egymást érik a várandós kismamák, akik különböző méretű pocakjaikkal várják orvosaikat. Köztük várakozik a már lapos hasú Wolf Ivett is, aki június 14-én szülte meg első kisbabáját.
- Én a viszonylag közel lévő kórházak közül választottam – mondta el kérdésünkre a fiatalasszony. - Elkezdtem erről a néhány kórházról információkat gyűjteni, főleg az internet segítségével. Amiért végül a Dél- pesti Kórház mellett döntöttem, az a fontos szempont volt. hogy itt nem mehetnek be látogatók a kórterembe. Melyik kismama szeret úgy szoptatni, hogy a szomszéd ágyon látogatnak? Másrész! készítenek a kórházban hasi és koponyaultrahangot a babának, amelyet tudtommal csak két kórházban csinálnak Budapesten, emiatt tehát nem kell később külön máshová vinni a babát. A szülés nem volt fájdalommentes, de ezt az ember tényleg azonnal elfelejti akkor, amikor megpillantja a gyermekét. A férjem, Tamás nagyon jól helytállt, az ő segítsége nélkül biztosan sokkal nehezebb lett volna.
Az intézmény ellátottsága fővárosi szinten is valóban jónak számít. A meddőségi kezelés mellett évek óta sikerrel folyik a szülésre való felkészítés egy párok részére létrehozott kisma-maklub keretében. Az osztályon működnek továbbá gyermek-nőgyógyászati, endokrinológiai, klimax- és urológiai kezelések.
- Minden kedden szülésre felkészítő foglalkozásokat tartunk. Ezen a kismamák párjaikkal együtt részt vehetnek egy szülőszoba látogatáson, kérdéseket tehetnek fel, és többek között egy .film vetítés során szépen és informatívan tájékoztathatnak arról, hogyan is zajlik le ténylegesen egy szülés - magyarázta Juhacsek Ildikó szülésznő. -A szülőszoba-ellátás során a kórház folyamatosan gyermekgyógyász-felügyelettel lehetőséget biztosít alternatív szülési módokra is. Semmilyen ésszerű kezdeményezésnek nem vagyunk ellene.
A nagy nap eljövetelekor a kismamák rendelkezésére áll egy teljesen elkülönített -lila szoba" -egyágyas, valamint egy ágyanként leválasztott négyágyas szülőszoba. Mindegyikhez tartozik egy-egy speciálisan kialakított együtt szülésre alkalmas légkondicionált szülőszobai rendszer. Az összes szülőszobában megoldott a folyamatos monitorizálás. illetve nyáron komoly jelentőséggel bíró légkondicionáló berendezés is.
A szülésznő tapasztalatai szerint minden kismamának más jelent segítséget a vajúdás során. Az első babával többnyire 8-12 órát töltenek az anyukák a szülőszobában, amely felszerelése közé tartozik egy nagy ülő-labda, bordásfal, valamint a zuhanyzó is frissülést nyújthat. Megtudtuk, hogy a Csepeli Kórházból áthozott hidro-masszázskád beszerelése és beüzemelése a szülőszobában a tervek szerint még ebben az évben megtörténik.
Szülést követően a kismamák - négy napra - igény és hely szerint a három egyágyas, a kétágyas vagy a négy négyágyas szoba valamelyikébe kerülnek. Ahol 24órás rooming-in-az anya és az újszülött együtt - választható.
A kórház területén Neonatológía. Intenzív Centrum II. minősítésű koraszülött-újszülött osztály működik, ahol a nem súlyos állapotú koraszülöttek az édesanyjukkal együtt maradhatnak. Itt négy egyágyas, fürdőszobás szoba áll rendelkezésre a tartós ápolást igénylő újszülöttek anyukáinak számára.
vantal
 
 


Zsora!
* Apuka, nagy testvér is csak látogatási időben jöhet és nem veheti kézbe a babát? lényegében igen.
* Egyágyas szobára mennyi esély van, úgy értem sűrűn foglalt? Sűrün foglalt, de ha valaki 24 órás rooming in-t akar, annak előnye van.
* szülés után mennyi időre viszik el a babát és milyen rutin dolgokat csinálnak vele, persze ha nincs semmi gond. Rövid időre, csak megfigyelik.
* Gátmetszés mennyire rutin? Második szülésésnél is a helyzettől függ (beszéld meg a doktoroddal is)
* Lehet e a baba éjjel is velem ha úgy szeretnénk? Ha 24 órás rooming int akarsz és van egyágyas. Ezt esetleg előre is meg lehet beszélni (egy - két nappal előbb)
* Ha nem szeretném a tea-limonádé-tápszer adását, mennyire kötnek kompromisszumot? Mindent meg lehet beszélni.
gyuri
Szeged
 
 


Zsora!
Légy üdvöz nálunk.
"Pár kérdésem lenne:" Minden kérdésre követelj választ a doktorodtól is!
A gátmetszésről különösen, egyáltalán nem kötelező.
Az egyágyas szobák (3) sűrün foglaltak, de aki 24 órás rooming in -t kér az előny. Beszéld meg a doktoroddal egy-két nappal a szülés előtt! Ugyanez áll a többi kérdésre is. Az ujszülöttet hamar visszahozzák, rövid megfigyelés után. Minden táplálási mód (limonádé=folyadékbevitel a kiszáradás ellen) megbeszélhető.
gyuri
Szeged
 
 


azért válaszoltam kétszer, mert nem láttam, hogy a server elfogadta. Gyorsan ad aki kétszer ad?
gyuri
Szeged
 
 


Doktorúr!

A vizeletemben Enterococcus faecalis baktérium tenyészett ki. (a T.vizelet teljesen negatív lett, panaszom nem volt, csak egy rutin vizsgálat derítette ki, ). Gondolom valamilyen antibiotikumot ír majd föl rá az orvos, de addig is érdekelne, hogy ez a fertőzés nem jelent-e valamilyen veszélyt a 15 hetes pocaklakómra nézve?

Köszönöm!

Móni
Monik
 


Kedves Doktor és Vantal!!!

Köszönöm szépen a válaszokat, remélem szerencsém lesz az egyágyas szobával, mindenképpen szeretném ha éjjel nappal velem lehetne Mirácska (szerintem Ő is szeretné)!
Doktorom egy tünder, biztos vagyok benne, hogy ő is mindenre válaszol majd, csak épp most szabin van.

Egyébként meg nagyon jó, hogy van ez a topic és külön tisztelet annak a doktornak, aki még erre is szakít időt. Köszönjük!


Zsora
zsora
 
 


Doktorúr!

És még egy nagy kérdésem lenne. Idén sem úsztam meg az allergiát, és most ugye gyógyszerek nélkül kell átvészelnem. Van minden ami (nem) kell, orrfolyás, orrviszketés, szemtünetek, és mérhetetlen mennyiségű tüsszentés, ezutóbbit persze próbálom visszafogni, legalábbis minimálisra csökkenteni, de persze nem mindig sikerül. A kérdésem a következő lenne, itt a Babanetes Rendelő oldalán olvastam a következőket: a tüsszentés, hasprést okozó hatása miatt fokozza a méhtevékenységet, a kontrakciókat, ezáltal romolhat a méhszáj állapota. Ez valóban ennyire súlyos? Tényleg okozhat ilyet a rengeteg tüsszentés? És egyáltalán, árthat a kisbabámnak az én allergiám? Pl. hogy az orrdugulás miatt nem jutok annyi levegőhöz? Mert én elviselek bármit, pedig kezd nagyon szörnyű lenni, de azt semmiképp nem akarom, hogy a babámnak bármi baja legyen.

Ezt is nagyon köszönöm!

Móni
Monik
 


Nekem is allergiám van, bár most terhesen enyhébb. Az allergológusom azt mondta, hogy simán szedhetek claritint, viszont a nőgyógyászom és háziorvosom is egyértelműen letiltott róla. A Calcium Sandoz enyhít kicsit a dolgon - bár attól meg hányingerem van - de azért az nem olyan. Most olvastam egy másik fórumon, hogy sokan alkalmanként szedik a claritint, de ez számomra kicsit fura...
V.
ps: holnap megyek afp-re meg próbareggelire, meg vizsgálatra, úgyhogy a fél napomat a kórházban töltöm... de jó is nekem...
vantal
 
 


Vantal

én úgy vagyok a gyógyszerekkel, hogyha akár egyetlen valaki is ellenezte a szedését, az nekem bőven elég, és akkor én már nem merem bevenni. Így a Claritine kilőve, de egyébként is, én legszívesebben gyógyszermentesen élném túl a babavárós korszakot és csak azt szedném be, ami feltétlenül szükséges (pl.antibiotikum). Tehát ha valaki garantálja, hogy az én allergiám egy csöppet sem árt a kisbabámnak, akkor én kibírom valahogy gyógyszer nélkül. Mondom ezt 1 hét után, de mit fogok mondani 1 hónap múlva?Kép

Móni
Monik
 


Monik, Vantal

Bocsi, hogy itt kotyogok bele...
Allergiás náthára is sokaknak bevált a Coryzalia nevű homeopátiás szer. Én "sima" náthára szedtem pocakos koromban, és arra nekem nagyon bevált. A szedése kicsit macera, mivel homeos szer, de tényleg hatásos...

Rebi

Csenge (2001.11.07.), Levente (2004.02.13.), Emese (2006.11.08.), Réka Zselyke (2009.03.11.)
rebi
 
 

Vissza: Szülészetek, kórházak

Jegyzetfüzet: