Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

A kérdésem a következő: van valamilyen feltétele az apás szülésnek? Úgyértem előtte valamilyen felkészítésen rész kell venni? A párom nem igatzán szeretne ott lenni, mert fél, hogy rosszul lesz. Én mindenképp szeretném, hogy legalább a vajúdás időszaka alatt legyen velem.
Ramcsi
 


Kedves Ramcsi!

Magyarországon törvény garantálja az apás szülés lehetöségét.

Az apának nem kell semmilyen tanfolyamon részt vennie, de mindenképpen ajánlom az Önök részére, pláne, ha az Ön párja attól tart, hogy rosszul lesz.

Jómagam is hasonló cipöben jártam, de néhány óra tanfolyami felkészítés után teljesen elmúltak a félelmeim.

Úgy tudom, Magyarországon rengeteg szülésre felkészítö tanfolyamot indítanak anyák & apák részére. Biztosan lehet találni az interneten is. Mi annakidején Németországban jártunk tanfolyamra.
Vezér Nóra férje
 


Nálunk is van ilyen lehetőség.
érdeklődni lehet a főnővérnél (Zrinyiné)
2847610 + név szerint kell kérni
dr. csákány M. György
 

 
 

Kedves Doktor Úr!

Alább olvasható panaszaimat egy másik topikba tettem be először, később láttam, hogy itt is gyakran megfordul. Az alábbi kérdéseim mellett szeretném megkérdezni, hogy tudna nekem ajánlani az Önök kórházában olyan orvost, aki nemcsak szülész-nőgyógász, de endokrinológiában is otthon van? Éa akihez fordulhatnék az itt leírt panaszaimmal, ha úgy hozza szükség, és úgy döntenék, hogy orvost váltok?
Nagyon szimpatius a Dél-Pesti, és nagyon hezitálok!

És akkor a sztorim.Bocsánat, ha kétszer kell olvasnia, természetesen a másik topikot topikot is nézem, ha ott válaszolna.

31 éves vagyok, gyermekem még nincs és közel egy éve próbálkozunk a férjemmel, hogy összejöjjön a baba. Eddig nem igazán aggódtam, úgy voltam vele, majdcsak összejön. Ez elmúlt év tavaszán hirtelen tele lett a hátam/mellkasom pattanással, ami nyáron (a nagy pucérkodások idején) elmúlt. Ősszel megint jelentkezett, és mivel nem akart elmúlni, a nődokim hormonvizsgálatra küldött. Gyanította, hogy túl magas a tesztoszteronszintem. A nyár folyamán egyszer voltam ultrahangon ahol érett tüszőket is találtak a petefészkemben (szám szerint kettő érett is volt).Tegnap megkaptam a ciklus 3.napján levett vér eredményeit:

tesztoszteron 267 ng/ml (ref tart. 65-119)
progeszteron 1.29 ng/ml (ref.tart. kisebb, mint 24)
prolaktin 33.06 ng/ml (ref.tart. 0.33-27.33)
FSH 8.4 U/l (ref.tart. 1-153)
LH 8.3 U/l (ref.tart. 0.6-105)
ösztradiol 0.0 pm/ml (ref.tart.12-237)

még várok a 24.napi vérvétel eredményére, de nagyon kíváncsi vagyok, ez az eredmény mit jelez. Azt látom, hogy a tesztoszteronszint nagyon magas, és a prolaktinszint is magasabb a kelleténél, gondolom, hogy ezek nem igazán segítenek a teherbeesésnél. A menstruációm teljesen normális, rendszeresen 26-28 napra jön meg, késés, kimaradás soha nem fordult még elő. Milyen kezelésben reménykedhetek?
Orvosommal csak a második eredmény kézhezvétele után tudok beszélni, de addig is nagyon szeretném tudni, mire számíthatok.
Nagyon köszönöm a segítségét

Szilvi
Szilvi
 


Szilvi!
Ezek alapján én is csak annyit tudok mondani, mint amit Ön is lát. Tényleg kell a 22-23. napi lelet is.
A magas testosteron tényleg lehet a bőrtünetek oka, de ez nem törvényszerű. Viszont: testsúly? szőrösödés van-e? És az ösztradiol miért 0?(szerintem az nem készült el, kizárt, hogy szabályos menses mellett nulla lenne)
Dr. Csákány M. György
 


A méhszájtágítással kapcsolatban: én KÖNYÖRÖGTEM, hogy ne csinálják, de sajna ez kevés volt. Talán ez volt a legrosszabb élményem a szüléssel kapcsolatban.
csillag
 
 


Sajnos nem csak a hálapénz terén van mit csiszolni.Egy kis türelmet is adni kell a doktoroknak.
Gosti
 


Gosti!
A türelmetlenség oka is a hálapénz. Hamar haza akar menni, várja a családja (mert neki is van, őt is várja)
Dr. Csákány M. György
 


Doktor úr!
Csakhogy ennek a szülőnő issza a levét.

Ha siet haza,ne vállaljon maszek szülést.
Ha elvállalta,teljesítse maximálisan.
Az én esetemben nem a választott orvosom volt türelmetlen,hanem az ügyeletben lévő orvos.Ő hová siet?
Az is lehet,hogy valóban jót akart,de miért nem beszélte ezt meg velem? Ez nem életmentő beavatkozás volt.
Végülis nem lett belőle komolyabb gond.Egy kicsit meg kellett stoppolni.De roppant kellemetlen volt,és nem volt szükségszerű!
Ez már régen volt.
A második szülésemnél reménykedtem,hogy nem lesz benne részem.Nem volt.Nagyon pozitív élményeim vannak a szülésről.Ebben a személyzetnek is nagyon fontos szerepe volt.
Gosti
 


Kedves Doktor úr!
Elnézést, ha olyasmit kérdezek, ami a most dúló viharok miatt már ezerszer fölmerült, de ORVOSTÓL még nem kaptam rá választ.
Igaz, hogy a terminus környékén a fájdalmas vizsgálat nemigen lehet más, mint kézzel tágítás?
Nekem elég rendesen ki volt nyílva a méhszájam, ennek ellenére (vagy ezért) az orvosom a 37. és a 38. héten is olyan fájdalmasan vizsgált, amire addg nem volt példa, és figyelmeztetett, hogy esetleg picit vérezgetni is fogok.
Egyszerűen NEM HISZEM el a laikusoknak, hogy ez tágítás, hisz miért tágított volna, és miért ilyen korán?
Mástól is olvastam olyat, hogy e kérdésben meg van zavarodva. Kérem, válaszoljon, nehogy ott is ördögöt lássunk, ahol nincs.
Köszönettel: Méri
méri
 
 


A terminus környékén sokunknak fájdalmasabbak az addig fájdalmatlan vizsgálatok. Szerintem ez nem tágítás, csak a doki talán alaposabban vizsgál, mert pontosabban tudni akarja, hogy is áll a méhszáj. Meg talán benne van az is, hogy ha ettől a 20. héten indul be a baba az nagy gáz, akkor még jobban kell vigyázni (engem pl nem is nagyon vizsgált az orvosom a végéig).
Nekem szólt, hogy tágítani fog, megkaptam az instrukciókat (rá kellett nyomni a kezére), ebből gondoltam azt, hogy szükségszerű, talán az oxytocin miatt. De ha nem, akkor soha többé nem engedem. Most biztosan tisztázok előre mindent az orvosommal. (Azért furcsa ez az egész, mert a régi dokim sem mindenkinél alkalmazta, több ismerősöm szült nála és csak én voltam az a szerencsés. Mondjuk csak az én szülésem nem volt könnyű, sima szülés közülünk. De ebből is az látszik, hogy nem rutin).
Moni
 


Gosti! Sokan gondolják (gondoljuk) úgy, hogy, ha szülés gyorsabban halad, az mindenkinek jó. Tényleg.

Méri, Móni! Erre már többször is válaszoltam, persze nehéz megkeresni.
Terminusközelben a vizsgálat, az én tapasztalatom szerint is valóban kellemetlenebb. Meg néha tényleg az van, hogy teszteljük, hogy a méhszáj mennyire merev-ill tágulékony, és emiatt is talán fájdalmasabb a vizsgálat.
dr. Csákány M. György
 


Sziasztok Kép

Hadd reagáljak én is a kézzel tágításos felvetésre. Néha viszont (be kell látnunk) megéri, hogy az emberen egyet-egyet így tágítsanak. Ha a doktorbácsim nem tette volna meg, akkor a 13 óra vajudás helyett lehet, hogy 16, vagy 17 lett volna ? Illetve - azt hiszem, ezzel én a császármetszést kerültem el. Tudom, még EDA mellett is kegyetlenül fájt, de ha ez volt az ára a simán szülésnek, akkor (nekem legalábbis) megérte. Egyébként nagyon körültekintően és óvatosan tágítgatott doktor úr, gondolom, ha csepp gyanus jel is lett volna, hogy valami nem stimmel, akkor nem tette volna.
Vagyis nekem pl. sokat segített vele.

Köszi, hogy meghallgattatok Kép

Klár
clarissa
 
 


Kedves Doktor úr!

Jómagam teljesen más témában szeretnék kérdezni..
Miért nem preferálják a kollegái a szülőszéket(orvosok)?Ha jól tudom 2db is van a kórháznak.Nézetem szerint -s ezt általában a szüléssel foglalkozó írások is megerősítik- a "kis g" sokat tud segíteni a szülő kismamának.
Jómagam szerettem volna ezt használni,de sajnos nem lehetett(pedig egyik sem volt foglalt!)Ettől függetlenül nagyon szép emlékekkel távoztam Önöktől,amit ezúton is köszönök - külön köszönet jár Helga szülésznőnek (igazi KINCS)
Kérem írja meg nekem,hogy lehetne ebben "+" eredményeket elérni


Kedves Árvay doktornő!

Szeretném tudni,hogy lehetőség van e már a 24 órás roomin-ingre Önöknél.Ha igen,akkor a korai mellretételel (sikeres szoptatás)lehetőség van e arra,h. a babuci ne kapjon limonádét,vagyha a melléitatás kötelező nem lehetséges azt sima forraltvízzel felcserélni.

Válaszát,válaszukat előre is köszönöm;sok egészséges,boldog kisbabát,és édesanyát kívánok mindenkinek
Mariann
 


Tisztelt Tanár Úr,

Szeretném megkérdezni, milyen nyoma marad az újszülöttön a vákum és a fogó használatának? Csak napokig, hetekig marad meg a nyom, vagy gyakran marad tartós sérülés? Miben különbözik a két eszköz? Melyik stádiumban melyiket használják?
Szeretném megkérdezni, mit jelent a "magas gát"? Az első babámat még Zuglóban szültem, ott egyedül az én doktornőm alkalmazott centrális vágást gátmetszésnél, felszívódó cérnával - és én voltam az egyetlen a kismamák közül, aki nem szenvedett a gátsebe miatt. Vajon a második babámnál a régi vágást vágják újra, vagy ez már semmit nem számít a második metszésnél?
Önöknél alkalmazzák a "kéjgázt"?
Az Ön tapasztalata szerint az EDA a legtöbb kismamának használ, vagy gyakran panaszkodnak a hatástalanságáról?

Előre is köszönöm válaszát

Tisztelettel üdvözli
Bori
drbusborbala
Budapest, XX.
 
 


Elnézést, hogy már megint ide szemtelenkedem, de az "apás" szülések elönyeinek megfogalmazásában mások sokkal ügyesebbek nálam. Ezt a cikket a
www.boldogszuletesert.hu egyik oldaláról másoltam ide. Mint elözö hozzászólásomban írtam, a pszichoprofilaxis ( fájdalommentes szülésnek írtam ) nálunk annyira "bejött", hogy imádott feleségem fájdalom nélkül, természetesen és sérülésmentesen szülte meg kisfiunkat.
Íme a cikk:

Mi a pszichoprofilaxis lényege?

- Ha valaki tisztában van azzal, hogy mi és miért fog vele történni, és mi lesz annak az eredménye - ha ismeri a szülés lefolyásának menetét, miért és milyen sűrűn jönnek létre a tágulási szakban a méhösszehúzódások stb. -, akkor ez a tudat kiválóan alkalmas módszere a fájdalomcsillapításnak. Az orvosnak és szülésznőnek persze, ezt az eleve tudott dolgot, a szülés alatt többször meg kell erősíteni. Nagyon fontos, hogy az ilyen típusú szüléseknél a felkészítést már a terhesség alatt megkezdjük. Erre szolgálnak az ún. szülésre felkészítő tanfolyamok. Ezekben az "összejöveteleken" a pszichoprofilaxis részét képező relaxációt is elsajátíthatja a kismama, amit aztán a vajúdás alatt alkalmaz a fájdalmak megélésének csökkentésére.

- Ma már igen sok szülészeti osztályon mód nyílt az "apukás" szülésre. Milyen szerep jut ilyenkor a férjnek?

- Az együttszülés a pszichoprofilaxisnak egy része. Amennyiben a szülőnő ülve vagy guggolva szül, a papa mögötte egy széken ülve, mintegy az ölébe véve a kismamát, segíti a szülést. Ha az a "hagyományos" fekvő pozícióban történik, a papának ott is aktív szerepe van. A szülőnő lábának és fejének tartásával tud segíteni.

Ez lenne a cikk, amivel alá szeretném támasztani elözö állításaimat.
Kicsit szégyenkezem, hogy férfi létemre szüléshez adok tippeket. Azonban úgy gondolom, a kisbabához pontosan annyi köze van az apának, mint az anyának. Mondanivalóm ezért elsösorban a "kispapákhoz" szól. Mivel a kisbabák születése a lehetö legfontosabb családi ügy, úgy gondolom a férjnek is ki kell vennie részét belöle. Minden családnak ezt ajánlom és kívánom, hogy csodálatos élményben legyen része.

Szeretettel: Vezér Nóra férje
Vezér Nóra férje
 


Bori!
A vacuum és fogó között nincs lényeges különbség a beavatkozás okát és célját illetően. Vacuum több magzati a fogó több anyai sérülést okozhat, a vacuum egyszerübb, a fogóhoz több tapasztalat és gyakorlat kell. Hazánkban a vacuum a gyakoribb, világszerte inkább a fogó. Mindkettő hagy átmeneti jeleket az újszülöttön, tartzósat nem illik.
A gátmetszésnek többféle technikája van, mindegyiket lehet jól és rosszul is használni... Ismételt gátmetszést lehet ugyanott és máshol is végezni, nincs szabály. Sőt lehet elhagyni is...
A kéjgáz jó fájdalomcsillapító, de szülés alatt nem szeretem, mert a tudatot is megzavarja.
Az EDA gyakorlott altató orvos kezében igen ritkán hatástalan. Ezt is meg kell tanulni, mint mindent.
gyuri
Szeged
 
 


Én is a Délpesti korházban szültem 2 császárom volt és azt szeretném kérdeznia doktor urtol hogy a 3-dik császárnlál igaz hogy nemvárnak tulhordást mert az elsö kettönél vártak az egyiknél 2 hetet a másiknál 1 hetet és ugyanott vágnak ahol az elözö kettöt?köszönöm
Névtelen
 


Névtelen!
2 előzetes császár után nincs mire várni, terminusközelben szoktuk megcsinálni, ált. a terminus előtti napokban.
gyuri
Szeged
 
 


Kedves Gyuri,
látom, hogy itt felmerült pont az a téma, ami engem is nagyon foglalkoztat mostanában.
Nekem is két császárom volt, aug-ra várom a 3. babát (talán emlékszel, én írtam neked vmikor ősszel, hogy nem jön a baba, és írtad, hogy türwelmetlen vagyok, a szoptatás befejezáése után 1 évig ne legyek türelmetlen Kép). Nos az én dilemmám inkább az, hogy merjek-e vállalni egy negyedik babát. Félek a harmadik császártól is, és mindenhol azt hallom, hogy bizony minden egyes csázárral nő a rizikó, főleg az összenövések miatt.
Természetesen tudom, hogy végeztek már orvosok 3 cászárnál többet is ugyanazon az anyukán Kép, de kíváncsi lennék a véleményedre. Mert egyrészt szeretnék több gyermeket, természetesen egészsgéeseket, de azt is szeretném, ha én nevelhetném fel őket. Az elköttetést olyan véglegesnek érzem... Mekkora a rizikó? Merjem vállalni? Mit tanácsolsz?
köszönöm
Zsóka

Zsóka
zsóka
 
 


Kedves Gyuri,

Egy nagyon érdekes kérdésem lenne. Mit tudnál nekem az AB0 inkompatibilitásról illetve ennek veszélyeiről mondani. A neten amit találtam aszerint egyik részről nagyonveszélyes lehet, a másikról pedig nem túlzottan. Emlegetik hozzá a COOMBS-testet és az Anti-D-t is. Mivel érintett vagyok a témában, ezért kérlek írjál, ha bármi hasznosat tudsz ezzel kapcsolatban. Csak jelenleg úgy tűnik, hogy itthon nagy a homály a kérdésben.

Köszönöm
thira
 
 


Kedves doktorur szeretném kérni hogy ha lehet akkor elmagyarázná azt hogy mittakar a "terminusközelben"nem egésszen értem hogy a szülés kiírt dátuma elött ...elöre is köszönöm Annamária
Névtelen
 


Zsóka!
Gratulálok, örülök, hogy türelmes voltál. Ami a kérdésedet illeti, valóban elég sok sokadik császárt láttam. Szerintem a veszélyeket, bár vannak, eltúlozzák. A heg megrepedésének veszélye miatt azonban a sokadik esetben, gondos heg-ultrahang-ellenőrzés mellett nincsenek nagy veszélyek.
Névtelen!
A szülés kiszámított idejét (utolsó menses napja + 7 nap - három hónap) nevezzük terminusnak. Ettől +/- 2 hét a terminusközelben.

thira!
Elvileg az ABO és Rh inkompatibilitás azonos jellegű dolgok, különböző súlyossággal. A magzati "A" "B" (a "O" ezek hiánya) két vércsoport fehérje (un. antigén) ami ellen az anya (ha átkerül a magzati vér fehérje az anyába) elvileg tud ellenanyagot termelni és ez visszakerülve a magzati keringésbe károsíthatja a magzat vörösvérsejtjeit. Ez minden inkompatibilitás veszélye. Ennek kimutatására szolgálnak az említett vizsgálatok.
A főcsoport, ABO, incompatibilitás következtében létrejött károsodás enyhébb mint az Rh, kevés bajt, többnyire átmeneti újszülöttkori sárgaságot okoz. Nincs itt homály, csak a folyamat laikusnak elég nehezen érthető. Igyekeztem.
gyuri
Szeged
 
 


Kedves Gyuri!

Még volna ezzel kapcsolatosan néhány kérdésem. Hová írhatnék neked?

Köszönöm
Thira
thira
 
 


Kedves Gyuri,
köszönöm válaszod. Nem voltam türelmes Kép, sőt, de az idő megoldotta Kép.
Köszönöm megnyugtatásod, ezek számomra jó hírek! Ez nagy szívfájdalmam (mint gondolom, sok császáros anyukának), hogy úgy érzem, kikerült a kezemből a vállalható gyerekek számának az eldöntése. Hogy nem vállalhatok teszemazt hatot, ha szeretnék (nem szeretnék, szerintem megőrülnék előbb-utóbb Kép), a veszélyek miatt. MÍg a rendes úton szülő anyukák dönthetnek maguk. Nekünk a döntés vhol ki van véve a kezünkből... Természetesen tudom, hogy a császárral a gyerekem és talán az én életemet mentették meg anno, csak a dolognak ez a folyománya mégis...helyettem dönt.
üdvözlettel
Zsóka

Zsóka
zsóka
 
 


Kedves Mariann!
Amennyiben Ön egyágyas kórterembe kerül, és az újszülött egészséges, van mód a baba folyamatos kinttartózkodására. Ugyanakkor el kell mondanom, hogy gyermekorvosként sok bizonytalanság van bennem, hogy éjszaka teljes biztonságban van-e az egy-két napos újszülött az édesanya mellett, aki - főleg, ha "elsőszülő" - tele van szorongással, tapasztalatlansággal és a szülést követő fáradtsággal, mellfeszüléssel, gátfájdalommal.
Az újszülöttek méhen kívüli élethez való alkalmazkodása sem mindig zavartalan, az első életnapokban fokozott megfigyelést igényelnek. Ezért osztályunkon az a gyakorlat, hogy az újszülöttek reggel 7 órától este 11 óráig vannak édesanyjuk mellett. Az utóbbi hónapokban a bentfekvő édesanyák között közvéleménykutatást végeztünk - név nélkül, írásban kértük a véleményeket - melynek során a mamák több, mint 8o %-a ezt a rendszert tartotta jobbnak.
A limonádé fogyasztását azoknál a babáknál javasoljuk, akiknek sárgasága az élettani határokat meghaladja. A limonádéban forralt vizen kívül csak igen kevés cukor és aszkorbinsav van. A baba számára egyik sem ártalmas, és a természetesen édes ízű anyatej után a síma forralt vizet gyakran nem szívesen fogadják.
Azt a babát, aki nem sárga, nem veszít az élettaninál többet a súlyából, nem "kötelezzük" a
szopáson kívüli folyadékfogyasztásra.
Üdvözlettel
Dr. Ármay Zsuzsanna
Dr. Ármay Zsuzsanna
 


thira!
csmgy@axelero.hu

de lassu válaszoló vagyok
gyuri
Szeged
 
 


Először is úgy gondolom, hogy tényleg nem kérdezhetsz
ilyet. Én egy gimnázium igazgatója vagyok mintegy közel 100
ember ""főnöke" akiket védenem kell. Bárki megkérdezné ki a legjobb
angol tanár még akkor sem mondanék nevet ha valakit a legjobbnak
tartanék, hisz így a többiekről "rossz" véleményt alakítanék ki. 2.
Felháborítónak tartom Csákány doktor válaszát, hogy a harmadik úgy
is kiesik, hisz egy anyának minden terhesség és szülés fizikailag is és
lelkileg is megterhelő. Én is spontán szültem az első 2 gyermekemet, s
úgy gondoltam a harmadik is simán megy majd, de sajnos 2 ujnyi
méhszájnál előreesett a kölsökzsinór és másodpercek alatt
megváltozott az életünk ésa császárműtőben kötöttünk ki. Gondolom
Csákány doktor is tapasztalt már hasonlót ezért nem értem a válaszát,
vagy ha humornak szánta hát a humorát. Megalázónak és lenézőnek
tartom, hogy semmiségnem tart egy szülést. Én magam Molnár
Imrénél szültem aki mind humorával, lelki támaszával és nem utolsó
sorban szakmai tudásával felejthetetlenné és csodálatos élménnyé
varázsolta ama nehéz órákat. Mai napig Ő az orvosom akiben teljesen
megbízunk. Szülésznőt is választottunk,sajnos csak a keresztnevét
tudom: ELEONORA. Maximálisan mellettem állt, tudta mikor kell
maszírozni, beszélgetni, háttérbe vonulni....kérés nélkül. Ne haragudj
mennem kell.

Kívánom hogy a harmadik szülésed olyan élmény legyen amire szívesen
emlékszel visza!

puszi
Névtelen
 


Kedves Gyuri!

Milyen lehetőség van a szülés fájdalmának enyhítésére és mit javasolsz? Van e mellékhatása az epidurális érzéstelenítésnek? Mikor kell kérni EDA-t? Már szülés előtt vagy ráérek szülés közben kérni ha már nehezen bírom a fájdalmat?
Névtelen
 


Kedves Névtelen!

1. Csákány doktort kérlek ne kritizáld, nagyon kedves ember, nagyon jó szakember, amit ö ír, az biztosan úgy is van.

Ezúton kérem Doktor úr elnézését az írásod miatt.

2. Az én feleségemnek nem volt megterhelö lelkileg sem a terhesség, sem a szülés - ugyanis nem mindegy, kitöl terhes valaki. A lelki támaszt pedig nem az orvosnál, hanem a férjénél kereste és kapta meg.

3. Mi ide merjük írni a nevünket.
Vezér László
 


Kedes Doktor úr!
Azt szeretném kérdezni hogy a 3-dik császár elött ha nincs semmi baj elöbb kell-e befeküdni a korházban mivel én ugytudom hogy az programozott császár?elöre is köszönöm Annamária
Névtelen
 


Sziasztok ha valaki tudna nekem írni a a Miko Sándor doktor úrrol azt megköszönném mert első gyerekemetvárom és ötválasztottam orvosomnak hogy joldöntöttem-e köszi a jo és a rossz vélemények is érdekelnek.Ria
Névtelen
 


Gimiigazgató,
nem értem, hogy mi a bajod a "harmadik kiesik"-kel. Persze, hogy megterhelő, persze, hogy lehetnek gondok, de mégis a nagy számok törvénye azt mutatja, hogy könnyebb, mint pl. az első. És attól, hogy "kiesik", még lehet felejthetetlen és csodálatos. Sőt, szerintem a legtöbb kismama ilyen szülésről álmodik, nem?
Én CSMGY szavait a legmelegebb biztatásként értelmeztem, szerintem akinek szánta, az is örült neki.
És az, hogy ő hajlandó neveket mondani, csak azt mutatja, szerintem, hogy fel meri vállalni a véleményét, akkor is, ha ezzel nem minden kollégájánál, beosztottjánál lesz népszerű. Kevés orvos van, aki így kerek perec megmondja, hogy auz orvosválasztás lutri. Nagyon nyugtalanító, de legalább őszinte. Én a mundér becsületének védelménél nagyobbra tartom az őszinteséget. Ezért nem is neveznének ki engem soha iskolaigazgatónak (sem).
Na, halihó!
szilvi

Csákány doktor,
képzelje, már Ausztriában és Németo.-ban sincs Patentex gél, most keresi a Pharmafutár "valahol Európában", hátha. Állítólag nem tudott megegyezni a gyártó a biztosítókkal. Én meg itt állok és nincs mit kennem.... Kép
h_szilvi
 
 


Szilvi és Vezér L.!
Köszönöm a védelmet. Iskolaigazgató igen érdekes.
nyilván az ember stilusa nem tetszhet mindenkinek, és akinek nem tetszik akár fel is háborodhat rajta és meg is írhatja. Ő így értette, amit írtam és nem tetszett neki. Ilyen mindíg lesz, ha az ember igyekszik sarkos válaszokat adni. A fura nem ez, hanem az, hoyg tudja, hogy Molnár dr. a beoasztottam, mégis megengedi magának ezt a ledorongoló stílust, és nem félti kedvelt orvosát tőlem. Persze nincs is rá oka.... de lehetne, ilyet is ismerek, tehát az egész le...t én pozitíven értékelem.

Mikó dr. jó szakember és kedves is.(ha nem így lenne nem válaszoltam volna)


EDA az egyetlen művi fájdalomcsillapítás, ami hatásos is. mellkelhtása mindennek lehet, de az EDA-nak 25 éves tapaszatalatom szerint egyetlen egy van, ami viszonylag gyakori: hogy nem sikerül. Van más is, de azok ritkák és inkább személyesen lenne jó megbeszélni, az aneszteziologus kollégával. Én mindenkinek ajánlom. Szerintem fel kell rá készülni, de nem muszáj kérni. Ideális helyzetben akkor kell kérni, mikor már igencsak nehezen bírható a fájdalom, de lehet, hogy ekkor már nincs rá idő. Szóval elvileg, először szülőnél úgy 2 ujjnyinál, többedszer szülőnél (nehogy kiessen előbb a baba) korábban.

Annamari!
Nálunk az a szokás, hogy, ha nincs semmi betegsége és a császár tuti (mint nálad is), akkor a műtét napján kell bejönni, csak a műtéti kivizsgálást jó megcsinálni előbb.

Szilvi!
A Pharmatex gél biztos nem jó?
gyuri
Szeged
 
 


Szia névtelen!
Mikó Sándorról csak jót tudok mondani... Mindkét lányom az ő segítségével született. Figyelmes, udvarias, nagyon körültekintő, sokak által dícsért szakember. Nekünk mindent sikerült megbeszélni, türelmesen elmondott mindent a feleségemnek... Teljesen megbíztunk benne és nem csalódtunk. Csak ajánlani tudom!
apa
apa
 
 


Kedves Gyuri!

Elnézést a "ledorongoló" stílus miatt. Valószínűnek tartom, hogy ha a harmadik szülésem is simán megy én is elfogadhatónak tartom a "kiesik" választ. Köszönöm hogy pozitívan értékelte levelem, bevallom meglepett.
Nem tudom miért kellene féltenem kedvenc orvosom, hisz attól hogy megírom, hogy meg vagyunk vele elégedve úgy gondolom nem származhat baja.Fel sem merült bennem hogy ha a beosztottat én dícsérem a főnöke válaszával pedig nem értek egyet, akkor az én elmarasztalásom helyett a doktor úr fog bűnhődni.
Köszönöm hogy időt szakított rám, köszönöm válaszát
Mindemellett nagyon jó dolognak tartom hogy létrehozta ezt a társalgó rovatot, és becsülöm hogy munkája mellett időt és energiát áldoz jelenlegi és leendő betegeire.

Tisztában vagyok vele hogy válaszai, mint ahogy az enyémek is nem tettszhetnek mindenkinek. Mivel nem vagyunk egyformák ezer féle képpen értelmezhetjük az élet dolgait,s az értelmezésben befolyásol eddigi tapasztalatunk, hát az enyém ilyen volt.Ez is csak egy vélemény.

Sok sikert és kitartást kívánok

Kata
Névtelen
 


Kedves Doktor úr!
Nem is tudom hogykezdjem most a 3-dik babámat várom a 18 hetes vagyok és most voltam UH-on de sajnos az én dokim nemtudott ott lenni igy más csinálta az UH-ot és részben más mint az elsö 2.azt szertetném kérdezni hogy mitjelent az hogy Fl 25,9mm vagy azt hogy jok-e az arányok mert ez volt a papíron amit nemigazán értek BPD 41mm Fl 25,9mm.A másik kettönél az értkek ezek voltak 19 hetesen BPD 47mm TH 44mm
BPD 48mm TH 42mm
Hogy a TH nemugyanez mint a Fl? kérem válaszoljon mert nagyon izgulok köszönöm Annamari
Névtelen
 


Kedves Doktor úr!
Nem is tudom hogykezdjem most a 3-dik babámat várom a 18 hetes vagyok és most voltam UH-on de sajnos az én dokim nemtudott ott lenni igy más csinálta az UH-ot és részben más mint az elsö 2.azt szertetném kérdezni hogy mitjelent az hogy Fl 25,9mm vagy azt hogy jok-e az arányok mert ez volt a papíron amit nemigazán értek BPD 41mm Fl 25,9mm.A másik kettönél az értkek ezek voltak 19 hetesen BPD 47mm TH 44mm
BPD 48mm TH 42mm
Hogy a TH nemugyanez mint a Fl? kérem válaszoljon mert nagyon izgulok köszönöm Annamari
Névtelen
 


Annamari,
amíg nem jön válasz, nézz be ide:
http://www.babanet.hu/publ/ultrahang.htm , úgy középtájt ír róla.
Névtelen
 


Tisztelt dr. Csákány M. György!

Éppen ma 2 hete, január 28-án, hogy az Ön kórházában megszületett Nikolett lányom és a nagyobbik lányomhoz hasonlóan most is szeretném leírni a kórházzal kapcsolatban szerzett tapasztalataimat.
27-én este elkezdett folyni a magzatvizem, így azonnal mentővel a kórházba mentünk. Miután felvették az adataimat a szülőszobán megvizsgáltak, majd jöhettek a vajúdás órái. Mivel a szülés nem haladt megfelelően előre(8 óra alatt rendszeres 3-5 perces fájások ellenére csak 1 ujjnyiig sikerült tágulnom) dr. F. reggel megvizsgált és oxitocin bekötését javasolta. Dr. Tolnay Lajos volt most is a fogadott orvosom és vele már korábban megbeszéltük, hogy ha nem halad a szülés szó sem lehet oxitocin adásáról. Ezért megdöbbentem dr. F. javaslatán és ott helyben megemlítettem neki, hogy tudtommal az 1. császárom után nem kaphatok oxitocint. Kicsit meglepődve konstatálta dr. F, hogy milyen jól informált kismama vagyok... Nemsokkal később viszont már Önnel tért vissza hozzám és az Őn engedélyével bekötötték a 3ml/órás oxitocint. A férjemmel nagyon meglepődtünk a döntésen, de mivel Őn rendelte el bíztunk benne, hogy nem lesz belőle baj. Az előző szülésemnél is hatástalan volt az oxitocin, így most sem vártunk sokat tőle. A fájások nem sűrűsödtek, de még csak nem is erősödtek a kellő mértékben, így kb. 2 óra alatt 3ml-ről, 6 majd 12ml/órára növelték az oxitocin adagomat. A férjemmel értetlenül álltunk a dolog előtt és kérdésünkre csak kurta választ kaptunk, hogy nem lesz ebből semmi baj. Bízva ebben csendben tovább vajúdtunk. Emlékeim szerint legalább 3 órán keresztül kaptam a 12ml-t, aminek hatására erősödtek is a fájások, de kezdtem érezni a rendszeres fájások után valami hihetetlenül más jellegű és erősebb fájdalmat, mintha tüzet raktak volna a pocakomban és ha Niki megmozdult csak erősödött a fájdalom. Egyszerűen mardosni tudtam volna a férjem tenyerét, de nem akartam neki fájdalmat okozni, így csak jó erősen szorítottam a kezét. 14 óra körül ismét megvizsgáltak és 1,5 ujjnyinál tartottam. Így ment ez 15 óráig, de már a végén annyira elfáradtam ettől a fájdalomtól, hogy csak a férjem vállán pihegtem. A CTG alapján a méhösszehúzódások már állandóan a maximumot verdesték, de ez korántsem okozott akkora fájdalmat, mint a másik.(utólag kiderült ez a hegszétválásommal járó fájdalom lehetettKép)
15 óra körül végre a császár mellett döntöttek. Az orvosom láthatóan nagyon zaklatott volt a történtek miatt(ő az elejétől fogva ellene volt az oxitocinnnak), de egy főosztályvezetői döntés ellen azt hiszem nem igazán lehetett mit tenni. A műtét részleteit nem írnám le csak annyit, hogy én már akkor sejtettem valami nincs rendben. Nemsokkal miután kivittek az örzőbe odajött hozzám az orvosom és alátámasztotta a gyanumat: a hegem teljesen szétment, ő még ilyet életében nem látott és kb. még 10 percem lett volna, hogy a méhem teljesen szétrepedjen. Mellesleg miután felnyitottak döbbenten látta, hogy a kis Niki fülecskéje már a hashártyámon kívül volt. Most derült ki az is, hogy a medencém belül olyan szűk, hogy soha sem lettem volna képes normál úton szülni, mivel max. a baba feje búbja fért ott el.
Orvosom szavaival élve: "VAN miért hálát adnunk!"

Sajnálom, hogy immáron másodszor is megtapasztalhattam, hogy az orvosom véleménye csak hosszú tortúra után érvényesülhetett ebben a kórházban. Az orvosom és köztem szerintem tökéletesebb kommunikáció nem is lehetett volna. Igaz így utólag kiderült, hogy talán jobb lett volna, ha én értesítem a fejleményekről, mivel nem a valóságnak teljesen megfelelő információk jutottak el hozzá velem kapcsolatban. Azt nem tudom, hogy mennyit javított volna a szülés kimenetelén, de talán kicsit nagyobb odafigyeléssel sokminden elkerülhető lett volna. A műtét után akarva akaratlanul is fültanuja lehettem annak, hogy mind a szülésznők, mind az orvosok döbbenten álltak az esetem felett...

Néhány kérdés még maradt bennem, amit konkrétan Önnek szeretném feltenni és megköszönném, ha válaszolna rá:
Mennyire gyakori eset ez a hegszétválás és ha már fennállt a szétválás lehetősége nem törvényszerű, hogy jobban odafigyelnek az ilyen kismamákra? Orvosilag észre kellett volna-e venni hamarabb a hegszétválást?
Lehetett volna nagyobb jelentősége annak(pl. nem kötöttek volna oxitocinra), hogy az előző babámnál is fájásgyenge és oxitocinra nem reagáló voltam?(bár ott zárt méhszájnál tovább sosem jutottam)

A történtek ellenére őszintén elmondhatom, hogy senkire sem haragszom, a szülés élményét így sem veszítettem el, sőt! A műtét után még a műtőben az első kérdésem az volt, hogy a 3. babát is kibírná-e a méhem?Kép
Ezúton is szeretnék köszönetet mondani orvosomnak dr. Tolnay Lajosnak és a műtétnél segédkező orvosnak(sajnos a nevére pontosan nem emlékszem), amit értünk tettek.Kép

Tisztelettel:
Szabó Szilvia
sztigris
 
 


Kedves Szilvia!

Küldtünk mailt!
x
 


Tisztelt Doktor úr!

Mi is várjuk válaszát Szabó Szilvia kérdéseire.

Baráti üdvözlettel:

Vezér család
Vezér család
 


Szilvi!

Mi volt a mailben?

Kata
Névtelen
 


Kedves Szilvia!
Emlékszem az esetre, természetesen, de:
Nem egészen így tudom, elmondom, hogy hogy néz ez ki a "főnök" szempontjából. Talán érdekes lesz.

Előzetes császármetszés után akkor kell ismét császármetszést végezni, ha az előző műtét oka továbbra is fennáll. Mivel én úgy tudom (ma is), hogy az előző szülésnél az ok az volt, hogy a szülés nem haladt ("nem tágult"), ez nem olyan ok, ami törvényszerűen ismétlődik. Ezért meg lehet kisérelni, hogy fájások létrehozásával ezuttal "simán" szülhessen. Ez a cél, mindíg, ha erre mód van. És itt úgy láttam van mód. Ugyanis azt referálták, hogy a lelet erre kedvező, van esély.
Oxytocin használata előzetes császármetszés után meggondolandó, a hegrepedés veszélye miatt. De az oxytocin helyes adagolásával, a szülés megfelelő észlelésével ez a veszély a minimálisra csökkenthető. Természetesen spontán fájások hatására ugyanúgy megrepedhet a heg, mint a helyesen adagolt oxytocin mellett. Ebben ugyanis nincs különbség, azaz vagy úgy döntünk, hogy előzetes császármetszés=második császármetszés, vagy úgy hogy megkiséreljük másodszorra a spontán szülést. Ebben az összefüggésben Tolnay dr.-al nem értek egyet (nem csak én, ez a szakmai vélemény is) hogy "ha spontán megy akkor jó, de oxytocint nem adunk". Azaz oxytocin adása nem ellenjavallt, ha pontosan titrált módon, infuziós pumpával adjuk és folyamatosan biztosítjuk a kontrollt. Itt így történt.
A hegrepedésnek vannak előjelei: a fájások erősek, a szülés ennek ellenére nem halad, és a szokásos szülési fájdalmon túl éles, az előzetes hegre mutató fájdalom észlelhető. Ez olyan erős fájdalom, hogy még epidurális érzéstelenítésben is észlelhető, tehát az észlelő személyzetnek: szülésznő, orvos, ezt módjában van időben észlelni.
Az előzetes műtéti heg megrepedése ilyen körülmények között 3-5%-ban fordul elő, és ellentétben a méh repedésével csak ritkán jár súlyos következményekkel, mert a heg vérellátásaá kicsiny, a vérzés veszélye - he nem reped tovább, tehát időben veszik észre - nem nagy.
Nekem másnap reggel azt referálta az ügyeletes, hogy "megoperáltuk, mert nem haladt". Ez így korrekt, még akkor is, ha a műtétnél (váratlanul, ugyanis nem tudták előre) a heg már megrepedt.
Az Ön ettől eltérő leírása alapján arra gondolok, hogy a műtéti javallat már akkor fennállt, amikor a 12m/h oxytocin sebesség mellett egy óra múlva sem volt észlelhető tágulás, és a hegre mutató fájdalom is jellegzetes volt. Lehet, hogy a heg már ekkor sem volt ép, de sem anyai, sem magzati veszélyhelyzet nem volt.
Mindazonáltal még a talán kissé kései időpontban végzett műtét idején sem volt semmi elkésve, amire mutat az, hogy a méh sebét meg lehetett varrni, a műtét semmivel sem volt hosszabb, mint a szokásos, nem kellett vért adni, azaz nem volt lényeges vérveszteség. Mindezek alapján gondoltam és is másnap reggel, az ügyeletvezető beszámolójakor, hogy nem történt semmi különös. Az Ön beszámolója szerint talán előbb kellett volna a műtétet elvégezni.
A szülészetben igen sok szubjektiv elem érvényesül, és dönteni néha pillanatok alatt kell, ez a szépsége, de nehézsége is hivatásunknak.
gyuri
Szeged
 
 


Tisztelt Doktor úr!

Kérem megengedjen meg nekem egy kérdést. Ön belegondolt abba, mit érezhetett beosztottja Dr. Tolnay Lajos amikor:

1. Más kezelte azt az embert, aki öt tüntette ki a bizalmával. Magyarul: elvették a betegét.

2. Ezáltal más koreográfia szerint történt a kezelés.

3. A betege visszajelzése szerint az ö terápiája vált volna be.

4. Mindez nyilvánosságra is került.

A legnagyobb tisztelettel:

Vezér László
Vezér Papa
 


Elözö kérdésemet visszavonom. Semmi közöm hozzá.

Vezér L.
Vezér papa
 


Vezér Papa!
Nincs mit visszavonni, ami nyilvánosságra kerül, ahhoz mindenkinek köze van. Ezt hívják köz-ügynek.
Kérdései egyébként a szakma elevenébe vágnak, alap kérdéseket feszeget és helyes ezeket nyíltan megbeszélni.
ad. 1. Senki sem maga kezeli a betegét. senkinek sincs betege. A beteg nem magántulajdon és sehol a világon nem így kezelik. Az orvosi munka csapatmunka, és hierarchikus rendszerben folyik a csoport tevékenység. Ehhez még annyit, hogy amikor reggel a döntés történt arról, hogy mi a teendő T. dr. nem is volt jelen, mert ő a Rendelőintézetben dolgozott. Mint ezt olvashatta F.dr referálta az esetet, ennek alapján döntöttem, mert engem kérdeztek meg. A műtétet egyébként T. dr. végezte. Ez máskor is gyakran van így, senki sem lehet állandóan a "betege" mellett, ezért meg kell hogy bízzon a társaiban. A csapatmunka bizalomra is épül.
ad. 2. A T. dr által előre adott koreográfia nem volt teljesen hibátlan. Ennek szakmai oka vannak és ma reggel meg is beszéltük ezt. Ma már ő is úgy látja, mint én. (remélem őszintén).
ad. 3. Az orvostudományban nem lehet úgy gondolkodni, hogy utólag döntök. Van egy un. szakmai protokoll, és eszerint jártam el a döntésnél. A protokoll egy valószínűségre épül, és soha sem 100%. Itt a kisebb arány jött be. Utólag azt hiszem azért is, mert a referálás nem volt teljesen pontos, a "méhszájlelet" amiről indultunk nem volt olyan kedvező mint referálták. Jogos az észrevétel, hogy miért nem én néztem meg, sajnos. De mint említettem a szakmánk bizalomra épül, elhittem a referálást, és nem akartam felesleges kellemetlenséget okozni a betegnek.
ad. 4. Ez így helyes. Nincs mit titkolni.
gyuri
Szeged
 
 


Kedves Topiklátogatók!
A szakmai érvekhez nem tudok hozzászólni, nem vagyok orvos, csak "betegként" vagyok érintve a témában. Én is úgy tudom, hogy a hivatalos álláspont szerint császár után tilos az oxytocin Magyarországon. Tudjuk , hogy más országokban szabad és ott sem több a hegszétválás, de ez más kérdés. Jó lenne végre tisztán látni ezekben a kérdésekben. Ami engem foglalkoztat: nem tudom mennyire volt határozott a kismama és a párja a kérdésben, de a leírásból nekem az jön át, hogy az ő megygőzésük nélkül, szinte "akaratuk ellenére" kötötték be az infúziót. Mi van ha én pl azt mondom, hogy nem vállalom a rizikót, ezért kérem a császárt és nem engedem az oxytocint bekötni (mert mondjuk nem leszek hajlandó aláírni semmiféle olyan papírt előre, amit szokás magyar kórházakban aláíratni a szülőszobára érkezéskor, hogy minden beavatkozásba beleegyeztem - nem tudom ők aláírtak-e ilyet.) Engem nagyon zavar ez a fajta kiszolgáltatottság, bár az előző szülésemnél nem éltek vissza vele. Ha én már nem leszek döntőképes, ahogy az előző alkalommal sem voltam, akkor majd dönt a jelen lévő kispapa, ezt a jogot írásban átruházom előre , ha kell, de elvárom, hogy az adott helyzetben a konkrét lehetőségekről tájékoztassanak valamelyikünket és semmi ne dőljön el a fejem felett. Szerintetek ezt meg lehet itthon csinálni? Vagy akkor inkább nem is látnak el?
Moni
Névtelen
 


Moni!

Sok mindenben igazad van, de sok esetben, mi tényleg laikusok vagyunk és úgy alakítjuk ki a véleményünket, ami számunkra "jó" és sok benne a "valakitől hallottam, hogy ez így és így van..." (és ez a valaki sokszor nem az orvos, hanem egy másik laikus).
Én személy szerint maximálisan bíztam az orvosomban akihez, szinte az egész terhességem alatt jártam (nem volt fogadott orvosom, mégis odafigyelt rám). És amit kérdeztem arra mindig adott választ, és számomra is érthető módon. Azt hiszem orvoshoz járni mindig kiszolgáltatott helyzet, nem hiszem hogy külföldön másképpen éreznének a "betegek". Ezek a döntéseknek mindig érzelmileg terhelt helyzetben kell megszületniük (a kispapa is ilyen helyzetben van), és sokszor ez nem igazán a legjobb döntéshez vezet.
Bíznunk kell az orvosunkban (és az ő "csapattársaiban"), és készüljünk fel mi magunk is és lehet kérdezni is az orvosunktól. Akkor talán egy kicsit könnyebb!

Erika
n_erika
 
 


Nos,
a magyar szakmai alap könyvekben (tankönyv, protokollkönyv) az a megfogalmazás, hogy oxytocin nem használható előzetes császármetszés esetén nincs leírva sehol. Mindössze annyi, hogyan kell szülés alatt ellenőrizni a vajúdót ilyen esetben.
Az általam használt amerikai szülészet tankönyv külön fejezetben foglalkozik ezzel a kérdéssel (röviden fordítom a fejezetet)
"Oxytocin megfelelő használata biztonságos előzetes császármetszést követő hüvelyi szülés esetén. Néhány közlemény szerint nem gyakoribb a hegszétválás és következményei a gondosan ellenőrzött oxytocin infuzio esetén. Más szerzők szerint a hegszétválás gyakrabban fordult elő."
Azaz a világ is megosztott ebben a kérdésben, én inkább a második állítással értek egyet, azzal, hogy a fő figyelmet a pontos adagolásra és a gondos ellenőrzésre kell fordítani, de nem szükséges megtiltani.
Ez a szakmai része a dolognak. Ennél tisztábban nem lehet látni ebben a kérdésben. Én egy olyan iskolából származom, ahol a spontán szülést, ha egy mód van rá fontosnak tartják. Lehet, hogy ez elavult nézet és kérésére is meg kellene csinálni, indok nélkül a hasmetszést ....
gyuri
Szeged
 
 

Vissza: Szülészetek, kórházak

Jegyzetfüzet: