Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Én nagy rajzfilmrajongó vagyok 27 évem ellenére, de most szombat reggel kiakadtam kissé. Mind a tv2-n, mind az rtl klubon Pókember és hozzá hasonló baromságok mennek. Nem is tudom mi volt konkrétan a címe...de a story a következő: a főhős fickó főhős nőjének az apja évekkel ezelött eltünt és most hirtelen felbukkant. A csajszi persze örül ezerrel az apjának, mire kiderül, hogy az nemis az apja, csak át van operálva, hogy a csajszit és főhősünket jól csapdába csalják vagymi. Az emberrablástól a lövöldözésig minden van benne Kép Nem értem, miért erről szól a szombat-vasárnap reggeli kölyök-klub Kép Nem értem, hogy miért csak az erőszak uralkodik a rajzfimekben is manapság??
Még a Pokémonra is azt mondtam, hogy rendben....hiszen azt még énis néztem, elég aranyosak a figurák....de a többi borzadály. Nem azt mondom, hogy hozzák vissza Frakkot (persze jó lenne), hiszen az a fajta animáció már korszerűtlen, de miért nem képesek kedves rajzfilmeket vetíteni? Van elég...
Kicsit aggódom, hogy mit fog nézni a tvben a most 4 hónapos lányom...

Sorry, ha van már ilyen topic, de nem találtam, pedig átnéztem a fórumot.

Üdv: Barbi
DBarbi
 


Barbi,
nem "névtelenkedni" akarok, csak csendben mondom, hogy a legjobb lenne, ha semmit nem nézne. Nagyon sok "baj" van a rajzfilmekkel, a kevésbé erőszakosakkal is. Bővebben (magyarul) Vekerdy értekezik erről, szinte minden könyvében.
Hogy TE rajzfilmrajongó vagy, azzal minden rendben. A legtöbb rajzfilm kifejezetten felnőtteknek való, mi találjuk igazán mulatságosnak pl. a Gyalogkakukkék (gyerekkori kedvencem) csatározásait, nekünk nem okoz gondot megérteni, hogy az áramütötte, úthenger által kilapított figura pikk-pakk életre kel és ismét üldöz. A gyerek akkor sem érti ezt meg, ha elmagyarázzuk (hiszen még sokáig nem az intellektus számára a fő tanító erő), illetve még sokkal rosszabb eset, ha a rajzfilmen látottakat valóságosnak képzeli el.
Legszelídebb esetben is a rajzfilmek kész képeket adnak a gyereknek, amik szó szerint kiszorítják a gyerek által alkotandó belső képeket, pedig ezek a belső képek nem csak a későbbi fantáziáját, hanem ezáltal a későbbi gondolkodását is alakítják.
Ha ez túl elvont, akkor gondold át, hogy hogy viselkedik a csemetéd (ha van nagyobb) egy-egy TV előtt eltöltött csendes óra után. Én anno a fiaimat alig tudtam levakani a plafonról, olyan "hiperaktívak", nyugtalanok lettek, pedig megválogattam, hogy mit nézhettek.
Bocsánat, Barbi, még véletlenül sem szeretnék kioktató lenni, vagy leszólni Téged, vagy másokat. Én végigjártam az utat a "csak erőszakmentes műsor"-tól a "heti egy TV-zős nap"-on át a TV nélküli létig. És mindezt azáltal, hogy egyre több info került a kezembe a médiák gyerekekre gyakorolt hatásáról. De tudod mit, én nem vagyok olyan hiteles, mint Vekerdy, melegen ajánlom a könyveit.
:-)
szilvi
h_szilvi
 


Barbi!
Ne aggódj! Frakk, Kockásfülü nyúl, és társai este vannak a tévében. Igaz csak 1-1 részt vetítenek le, de legalább van. Mi ezeket szoktuk felvenni videóra, mert a hétvégi mesék valóban ijesztőek, és még belőlem is ingerültséget váltanak ki. Valamiért mindig nyugtalansággal tölt el egy 1-2 perces részlet látványa is.
Egyébéként szombat, vagy vasárnap reggel, ha jól tudom fél 7-kor van egy nagyon jó "mese", ami a különböző állatok életéről szól, de vannak gyurmafigura betétek is benne. Talán "állatkert a hátizsákban" a címe.
Van otthon mondjuk 10 mese videókazetta, eközött a tévéből felvett válogatott mesék is, és ha a lányomtól (3,5) megkérdezem, mit szeretne nézni, szinte mindig ez a válasza: "magában Zabut". Zabu a hátizsákos mese főszerelője.

Szeintem az anyukák válogassanak a mesék között, és a használhatóakat tényleg érdemes videóra venni. Nálunk ez bevált. Egyéként pl. a lányomnak eszébe se jut tévét kapcsoltatni, általában az otthoni mesékből válogat. Mondom, nincs több 10 kazettánál, tehát nem ebből áll az életünk. Egy nap max. 50 percet videózik, de ez a felső határ. Van, hogy egy hétig eszébe se jut, hogy mesét NÉZZEN, hosz nem csak a TV-ből juthat meséhez.

Titati
titati
 
 

 
 

Szilvi "befurakodott" elém, és nem beszéltem vele össze, de nálam is az lett a vége, hogy "nem csak a tv-ből juthat meséhez" a gyerek.

Titati
titati
 
 


Sziasztok!

Aaron most lett 4 eves, es mondhatni azt sem tudja, mire jo a TV-nezes. Szerintem nem veszit vele semmit, es a szamitogep ele sem szeretnem, hogy leüljön. Altalaban csak akkor vannak ezek a keszülekek bekapcsolva, ha a gyerekek lefeüdtek aludni. A szamitogep ugyan nagyon fontos az eletünkben manapsag, de meg fogja ö azt tanulni amikor majd tenyleg szüksege lesz ra. Biztos vagyok benne, hogy ettöl nem lesz hatranyban!
Kiveteles estben törten a nyaron, hogy elkezdte nezni az öcsemeknel a kockasfülüt... nagy hatasal volt ra... tetszett neki...de azt is ugy nezte, hogy NEZTÜK. En is vele ültem a TV(video) elött, es megbeszeltük a törtenteket. Ha TV-t vagy videot nezni, akkor CSAK igy: a szülövel együtt!!!
Ja, es egyszer a barbapapat is neztük, uilyen technikaval.Igy meg lehet figyelni, hogy reagal ra es a kerdeseket is jobban ertjük, ha utana vagy valamikor rakerdez valamire.
A dia vetites egy köztes modszer, sajna nekünk nincs diavetitönk, de be fogok szerezni!!!
Es a borzalmak egyik resze csak a pokember, en a pokemontol es a teletubbi butasagtol is falra tudok maszni...
Mi inkabb könyvekböl meselünk, vagy kitalalunk meset, vagy sok mas jatekot jatszunk.
Kryss

Szep napot, jo kedvet!
Kryss
Aaron (1999.X.13.)
Rebecca (2002.VII.23.)
Lea (2008.VI.19.)
Miriam (2010.X. 8.)
kryss
 
 


Titati, Kryss, :-)))))
nagyon jókat mondtatok! A no-TV előtt nálunk is a videóra felvevés ment, meg az egy-két kész kazetta (pl. Pumukli, ahol csak a kobold rajzolt). És az "Állatkert a hátizsákban" miatt akarnak mindig inkább vasárnapra virradóra a nagyinál aludni! Akkor is, ha már látták az adott részt.
(Meg kéne tanulnom ezeket a Smiley-kat)

A férjem mesél a nagyoknak egy folytatásos mesét egy törpéről (kitaláltat), és a legnagyobb szabályos "képregényt" kezdett hozzá rajzolni, pedig életében nem látott ilyet.
Ha viszont rajzfilmen "él" egy gyerek, akkor azt nemigen fogja rajzolgatni, hiszen az sosem lesz olyan "szép", mint az eredeti... Persze vannak kivételek.

szilvi
h_szilvi
 
 


Sziasztok!
Nem biztos, hogy az a jó film a gyereknek, amit mi annak ítélünk meg. A Teletubbies, valami rettenet, mégis ártalmatlan, de pont a minket idegesítő egyszerűsége, és a lassúsága az, ami a gyermekek korának megfelelő. Vagy ott van pl. az Égből pottyant mesék, na, én attól is hülyét kapok, de a gyerekeknek nagyon jó, gondolom senkinek sem kell részletezni, mennyire ért a gyerekek nyelvén a "Móka Miki". Én egy percig sem hagyom olyan adás előtt a gyereket egyedül, ami megijesztheti, ez igaz a TV2, az RTL délelőtti meséire, de akár a délutáni, bármilyen adásra is. Duna Tv már jobb, és a közszolgálati is. Én nem utasítom el a tévézést, de addig, amíg a suliból a gyerek nem hozza haza a "kötelező látnivalók" listáját, nem ajánlom fel nekik a lehetőséget. Kaptam kölcsönbe Walt Disney rajzfilmeket, nos, bármennyire is bájos Hófehérke, a banya láttán a fiam az első percben összerezzent, így nem is próbálkoztunk vele többet. Minek?!
Azt gondolom, hogy ki kell kapcsolni a tévét, vagy olyan csatornára kapcsolni, ami nem okoz problémát. De ugyanakkor ezt is be lehet illeszteni egy gyermek programjába, és nekem is a video tűnik erre a legalkalmasabbnakKép

Csi
csii
 
 


Sziasztok!

Köszi a hozzászólásokat. A Disney rajzfilmek tényleg nagyon szépek, de szerintem is ijesztőek. Pl. az Oroszlánkirályon én a mai napig bőgök. A kockás fülű nyúltól személy szerint frászt kapok, de ha majd Fanninak tetszik, persze, hogy engedem. Énsem vagyok a tv ellen. Saját tapasztalat: én 2 évet éltem Rómában (1984-86), voltam 8-10 éves. Faltam a Pokémon jellegű rajzfilmeket. Nem a történet a lényeg, hanem a rajzfilm jellege. Annyira nem vagyok szakértő, de a neten már utánakerestem, ezek az úgynevezett anime/manga -k. Nagyon helyes történetek voltak...az egyik asszem évekkel ezelött itthon is ment...csak nem tudom a magyar címét. Én soxor lerajzoltam a szereplőket és nagyon jól sikerültek, imádtam rajzolni. Persze az ilyen rajzfilmekhez hozzátartoznak a gyűjthető matricák albumba, tolltartók, táskák, képregények stb. Ezek olyan 10 év körüli gyerekeknek szólnak. Persze van durva is mangából, pl Dragonball. A teletubbies állítólag nagyon hasznos, mindent ismételnek benne, az ovis korosztálynak jó.
Aminek még örülök, hogy lehet kapni DVD-n a Magyar népmesék sorozatot, azt beszerezzük Kép
Az Rtl klub és a Tv2 szerintem is nézhetetlen egy pici gyereknek. Még az a sulis rajzfilm, ami a Delelő után van az Rtlen az jópofának tűnik.
Viszont hallottam, hogy a Cartoon Networkről a kissrác tanult pár dolgot angolul. Ezt énis vallom, hogy a tv segít az idegen nyelv megtanulásában. A Cartoon networkös meséket inkább hagyjuk Kép
A magyarok valahogy nagyon rossz rajzfilmsorozatokat vesznek meg. Merthát a magyar rajzfilmgyártásnak mintha befellegzett volna. Pedig nem voltak rosszak...
Persze, hogy nem ebből áll a mesevilág, énis mesélek, beszélgetek Fannival, párom most hozott egy csomó mp3-mat...Halász Judit, Ulmann Mónika, Kovács Eszti...stb...rengeteg, még végig sem néztem. Holnap hozza a meséket. Diavetítőnk is van filmekkel. De a tv szerintem a legtöbb családban elég központi szerepet tölt be.

DBarbi
DBarbi
 


Sziasztok!
Nálunk a Tv szinte egész nap megy. Kizárolag mesecsatorna. Nincs tiltva a gyerekeknek, hogy nézzék. Erre sokan azt mondják, hogy rossz, de ahogy én megfigyeltem, az én gyerekeim kevesebbet tv-znek, mint azok a gyerekek akiknek csak napi 1-2 órát engedik nézni. Mert azok a gyerekek abban az 1-2 órában levakarhatatlanok a tv-ről. Nálunk van egy-két mese a nickelodeonon vagy a cartoon networkon amit szívesen megnéznek, a többi nem érdekli őket. Inkább játszunk, beszélgetünk. Az rtl-es és a tv2-es meséket nagyon nem szeretik. A Walt Disney meséket is szeretik egyet, egyet megnéznek videon, de ilyenkor sem ülnek le bambulni a tv-t,inkább csak hallgatják és közben játszanak, beszélgetnek, csak azokat a részeket nézik amit szeretnek. Meg szoktuk beszélni, hogy mi történt a mesében és úgy látom, hogy különbséget tudnak tenni mese és valóság között. Nem azt mondom, hogy ez a jó, de azt látom, hogy attól függetlenűl, hogy megy a tv, nagyon keveset nézik.
mimike
 
 


Barbi!

A magyar népmesék közül néhány igazán horror tud lenni, úgyhogy előbb nézd meg, vagy együtt nézzétek először, mielőtt otthagyod a gyereket egyedül dvd-zni. Néha elcsodálkozom, hogy a legbárgyúbb, legegyszerűbbnek tűnő mesékből sem értenek egy szót sem. Én azért szerettem a teletubbiest, mert azt értette, nem volt semmi félelemkeltő, követhetetlen dolog benne.
rjuli
 
 


Rjuli,
melyik horror szerinted a magyar népmesék közül? Szerintem csak annyi a horror bennük, amennyi a meséknek amúgy is sajátjuk, a rajzos megjelenítés csak tompít ezen. Engem elbűvöl Jankovics képi világa! Kép
Kíváncsi
kíváncsi
 
 


A magyar népmesékben szerintem a zenei aláfestés lehet ijesztő.....ha sárkány szerepel pl Kép
Nálunk kedvenc, ahogy Mátyás király is Kép Kár, hogy nem adják Kép Még a nagy hohó is aranyos, meg a pompom...ezekben semmi horror nincs úgy emléxem Kép Mondjuk ezeket én már nem nézném meg, de kisgyereknek tutik Kép Amit néznék: Mézga Család és Dr. Bubó. Az utóbbit néha elcsípem Kép

Úúú emléxem gyerekkoromból a Kunkori kismalacra és a Kandúr varázslóra...emléxik valaki??? A macska a nagy üstje aljában nézte, hogy mit csinál a kismalac Kép Félelemmel vegyes kíváncsisággal töltött el ez a mese Kép Volt benne az a dal, hogy - Éljen éljen éljen, éljen Kunkori! Akinek a farka, farka kunkori...stb Kép

DBarbi
DBarbi
 


Nálunk Mazsola és Tádé az aktuális kedvencKép. Meg a Futrinka utca. Teletubbiest már kinőtte a srác, szerencsére, mert attól én is agybajt kaptam, Viszont a gyerekek imádják, kedves figurák, nulla agresszió. A dolgok állandó ismételgetése nekik nagyon bejön, életkori sajátosság.
Magyar népmesék: nyáron láttam egy részt, címe nem ugrik be, csak az alapsztori, hogy a tyúknak(?) a torkán akad valami, a segítségnyújtás késlekedik, a végére szegény megfúl, záróképben már a lábosban gőzölög szegényKép. Szerencsére a gyerkőc nem láttaKép.

Zulu

Kép

Kép

Kép
zulu
 
 


Mimike,

olyan sok mondanivalóm és olyan sok kérdésem lenne.
Ha nem is nézik, akkor miért megy egész nap? Kérik? Vagy neked hiányzik? Mi lenne, ha nem kapcsolnád be? Van olyan nálatok, hogy semmi sem megy, még zene sem?
A rádióban mondta egy bölcs óvónéni egyszer, hogy "a gyereknek csendet kell hagyni, hogy belülről is nőhessen".

Szerintem, ha egyszer egy ember (legyen az felnőtt vagy gyerek) leül a TV elé, akkor igenis figyeljen oda, ezt én koncentrálásnak mondanám. És ugyanígy figyeljen az adott tevékenységre, amikor eszik, olvas, beszélget. A TV "bezavar", szétszór, és nem enged másra koncentrálni, ha állandó háttérzajként van jelen.

Szép lassan le lehet szokni az állandó háttérzajról, még az állandó magnózásról is. Nálunk akkor van zene, ha valaki szeretné, kifejezetten kéri. És olyan helyesek: olyankor eljátszák (pl. Maszkabál, vagy a Marcipán Cica), vagy előkapnak "hangszereket" és "zenélnek", ugrabugrálnak.

Még valami: nem ismerem ezeket a csatornákat, de mennyi reklámot lát rajta a gyerek, ha egész nap megy? Minden órában 5-10-et minimum, nem? A gyerekek imádják a reklámokat, sajnos. Lehet, hogy a mese és valóság közt különbséget tudnak tenni (bár kétlem, ismerve saját 3 gyerekemet), de manipuláció és korrekt tájékoztatás között biztos nem. Gyakran még mi, felnőttek, sem.:-( Jaj, csak a reklám témába bele ne menjek! :-) :-(

Jó éjt,
szilvi
h_szilvi
 
 


DBarbi!

Bogumil a macska varázsló.

Zulu!
Kökényszem akad a torkán. A kakas és a pipe.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Kandúrvarázsló, nem?
h_szilvi
 
 


Sziasztok!

Nálunk UPC kábel tv van, így elviekben nagyon sok csatorna fogható.
Minimax, Nickelodeon, Cartoon Network, Fox Kids, mese csatornák,
m2, dunatv amin estimese van + hétvégén az RTL ill. az előző kettő.
És mégis mi csak a Minimaxot nézzük. Az legalább viszonylag normális.

Itt vannak nagyon értelmes rajzfilmek is amit nem értem, hogy pl. egy Tv2 vagy egy RTL-nek miért nem fér bele a műsorába.
http://www.minimax.hu/rajzfilm.php
Amiket még én is nagyon csípek
Albert kérdezi - Mi az élet? (26 epizód)
Albert mondja... a természet jobban tudja (13 epizód)
Cyberchase, avagy kalandozások a cyber világban (26 epizód)
Jacques Cousteau meséi az óceánról (26 epizód)
Katie és Orbie (26 epizód)
Mentőosztag (26 epizód)
Nils Holgerson csodálatos utazása a vadludakkal (52 epizód)
Varázslatos iskolabusz

Ezek mind mind észrevétlenül tanítanak.

Amitől viszont megáll az eszem:
FOX KIDS / Hogyisvanez család
http://www.port.hu/pls/fi/films.film_page?i_perf_id=1719289&i_where=1&i_where_tv =1
Most 7 kor vagy 6 kor megy, de eddig reggel 5!!! órakor volt.
Vagy pl. ma reggel 6.00 órakor volt az RTL-en a 101 kiskutya,
szerintetek Magyarországon hány gyerek van aki reggel öt és hét óra között tv-t néz?
És a jobb nézhető díjnyertes rajzfilmeket, miért ilyen lehetetlen időpontba kell adni?
Egyáltalán ki dönti el mi a jó és mi mikor menjen?

Vagy a Babyblues, nekünk felnőtteknek, rólunk felnőttekről, de miért éjfélkor, miért nem BB és VV helyett?


bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Szilvi!

Lehet, tök régen volt, de mint mese nagyon aranyos volt. Kép Kép Kép

bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Nekunk megvan a Kisvakond DVD-n, meg a Pom-Pom, a Susu, a Lolka Bolka. Ezeket szereti a Bence, habar a Susuben vannak reszek amik ijesztoek lehetnek egy kisgyereknek. Szinten megvan a Mezga csalad es a Dr.Bubo. Ezeknel viszont most (miutan megvettem) jottem ra, hogy abszolut nem gyereknek valok. Igy egyelore en nezem oket. Kép

Kép
Kép
agi
 
 


Háttérzaj nálunk is szinte mindig van. Valami tutira szól, vagy tv, vagy rádió, vagy a számítógép/mp3 Kép
Fanni már most, 4 hónaposan rá van cuppanva a tv-re ha be van kapcsolva. Nyílván mert hangos, szines és mozog. Mindig úgy igyexik helyezkedni, hogy lássa. Persze nem hagyom, hogy pár percnél tovább nézze Kép

Cartoon network: mi a férjemmel sokat nézzük, Dexter és Powerpuff Girls a "menő", persze csak angolul...király a duma Kép Még régebben tetszett a Cow & Chicken is, mostmár frászt kapok tőlük. Nem kisgyereknek valók szerintem.

A mai kisgyerekek elég hamar megtanulják kezelni ezeket.
Unokatesóméknál láttam, hogy a kisfiú bilibealkotás közben nyomogatja a távirányítót. Persze megtalálta a rajzfilmet, ez ok. A bátyja 4 évesen jobban bánt a szgéppel, mint én akkoriban Kép

Egy ismerős nagymama mesélte, hogy a gyerekek az unokával együtt bulizni voltak. Amolyan sok gyerekes család összejönbuli. Persze kicsik éjfél körül kidőltek, hát lehet aludni egy szobában. Tv persze volt. A gyerekek tudták, hogy hányas csatorna a rajzfilm csatorna. Annak rendje-módja szerint lefekvés helyett benyomták. Kőkemény pornó ment rajta Kép Ezt még magyarázza meg valaki! Ahol napközben...esetleg este 22-ig rajzfilm/mese megy, az miért pornóra vált?? A kislány a nagyijának elmesélte, hogy mit látott, hogy a "meztelen néni bekapta a bácsi fütyijét" Kép
DBarbi
 


Sziasztok!
Nálunk pom-pom, Futrinka utca és a magyar népmesék futnak. Főleg árasztó nap végén vacsora előtt. De akkor két három rész is apával. Futrinka utca messze vezet a toplistán. De nem is csodálom. Kép

Mi évekig be sem kapcsoltuk a tévét. Sajnos ez nem jó. Azért nem, mert elvész az ember imunitása. Ha olyan helyen voltunk, ahol bekapcsolt tévé mellett kellett volna bármi mást csinálni nem tudtunk figyelni, mert folyton elvonta a figyelmünket a tévé. Úgy van kitalálva nyilván.

na most okosat mondtam, mi? Kép

Zsunya

zsunya
 
 


Most volt a tv-ben , hogy jön a Vuk folytatása!
Kanga

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers
[img:ba0f9b55a6]http://www.tickerclub.com/cache/e49f5b8951.png[/img:ba0f9b55a6][img:ba0f9b55a6]http://www.tickerclub.com/cache/dceb25d9d6.png[/img:ba0f9b55a6]
kanga0216
 
 


Mimike!
Nálunk nem igaz, hogy "levakarhatatlan a gyerek a tévéről".Nem harcol, hogy órákig videózhasson és ha bekapcsoljuk neki a videót, mert szeretné nézni, akkor is 50 percnél, mintha óra lenne a szervezetében feláll, és elindul játszani. Vagyis 50 perc a bűvös határ. Ennél többet egyszerűen "nem képes" a tévé előtt ülni. Ha egy mese hosszabb, akkor nem nézi végig Kép
A Te gyerekeid szoktak egyedül játszani? És mondjuk énekelni, vagy mondókázni közben? Mert szerintem ezt a lehetőséget veszed el tőlük azzal, hogy folyamatosan megy a tévé. Az én lányom pl. képes egy, másfél órát eljátszani úgy, hogy közben énekelget, mondókázik. És ez nekünk is sokkal kellemesebb, mint a tévét hallgatni. Arról nem beszélve, hogy közben saját magát fejleszti.

Agi!
Mi is megjártuk a Dr. Bubóval Kép Megvettük, gondoltuk megnézzük a férjemmel, mert nagyon szeretjük. Szerencsére nem volt már fent a lányom, mert borzalmas volt a történet. Kép Talán 4 rész volt a kazettán. Az egyik története a válás volt, a másik meg valami börtön történetet mesélt el. (a többit már meg se néztük) Gyorsan le is raktuk a pincébe.

Titati
titati
 
 


Sziasztok, külföldön élünk, igy csak a Dunatv-n "élvezkedhetünk", mint magyar csatorna. Bar mar mostanaban csak a mesére koncentralodtunk, ami a legkülönbözöbb idökben van, semmi allandoasag. Többször el is marad, mert éppen valami ünnnep van, vagy mittomén. De nem is ez a lényeg. Ahhoz hogy nehogy elhalasszuk a mesét (2 gyerekem van) sokszor mar 5-10 perccel a kezdés elött bekapcsolom a tv-t. NEM SZABAD!!!! Olyan borzalom filmeket adnak a mese elött, hogy szohoz sem jutunk. Multkor egy nö agonizalt egy kadban, tegnap pedig premier planban mutattak, hogy egy nöt elüt egy auto. Tiszta vér fej... stb. Hat a magyar népmesék alatt nem gyöztem magyarazni a 4 évesemnek, hogy az a néninek fajt, de csak egy film volt, és ilyen van, meg bla-bla... Aztan a MAGYAR NéPMESéK! Férjem 36éve itt él, magyarul tud, hogy ö nem érti a mesét, oké. De hogy én sem jövök ra a mese lényegére.... Kordika, Thimothy iskolaba megy, meg a Varazslatos iskolabusz még aranyos mesék, de mar tényleg nagyon meg kell gondolni, khogy mit nézzen a gyerek. A legjobb lenne ha semmit?? Most irtam a DUNA TV-nek egy levelet!!!! Kivancsi vagyok!! üdv mindenkinek Judit
Judit
 


SZiaztok!
A 3,5 éves fiam naygon szereti a TEsz-vesz várost. NYáron adtáka Dunán, mi meg felvettük. Ezt a mesét sokszor szorongásoldónak használja, tehát pl. oviba indulás előtt nézi egy kicsit. eZ neki olyan otthonosság érzést ad.
Szereti még a volnatos filmeket, szintén videora vettünk fel a Spektrumról , Dunáról vonatokról szóló ismeretterjesztő filmeket, azokat is szereti. Nem vaygoka híve a tv-zésnek, de sajnos párom rengeteget nézi, és így eltanulja a gyerek is. Párom lasdsan egy második tv-vela dolgozószobába lesz száműzve (remélem működik majd). A fiamimnál pedig figyelek, hoyg mit néznek, Minimax megy, de ott itt vannak "buta mesék", amiket ő sem szeret. Sokszor ismételjük amit néz, a vonatosokat is már szinte tudta kívülről, hogy éppen melyik mozdony fog következni. Egyébként ő sem ül vég nélkül, egyszercsak feláll és elmegy játszani, olyankor viszont mindig kikapcsolom, nincs háttértévézés.
ZSuzsa
gyuzsu
 
 


Zsuzsa!
Mi is azonnal kikapcsoljuk, ha feláll játszani a mi 3,5 évesük Kép Háttérnek hallgassuk a saját gyerelkeinket, nem? Kép
Titati
titati
 
 


Szilvi!
Nem nincs olyan, hogy semmi se megy. Valami mindig be van kapcsolva vagy a tv, vagy a video, vagy zene. Hiányzik ha nincs valami háttérzaj. A párom is és én is így nötünk fel, a gyerekek már ebbe születtek bele. Én például nagyon sokat olvasok miközben megy a tv. Nem zavarja egyik a másikat. Nem leszek szétszort, valószínüleg azért, mert ezt szoktam meg.
Legtöbbször a nickelodeon megy, amin minimális a reklám, de ezek a reklámok is max. a következő rajzfilm időpontját reklámozzák, vagy esetleg egy egy plüssfigurát amit meg lehet venni, másfajta reklám nincs rajta. Ja és ez az a csatorna ahol még véletlenűl se fordul elő pokember mese, szétlövöm a világot mese és társaik. Az rtl és a tv2 ilyen szempontból borzalmas.
Titati
Igen az én gyerekeim is hasonlóan szoktak játszani, énekelnek, mondokáznak, óvodásat játszanak, néha eljátszák a mesében látottakat. Nem zavarja őket, hogy megy közben a tv. Mivel a tv minimális hangerőn működik így se a beszélgetést, se az együtt éneklést nem zavarja, bár éneklésnél inkább beteszünk valami zenét és úgy énekeljük együtt a szöveget.
mimike
 
 


Mimike,

"Mivel a tv minimális hangerőn működik így se a beszélgetést, se az együtt éneklést nem zavarja,"

...de akkor minek megy egyáltalán?
Folyton azt írod, hogy a tv "nem zavar". De biztos, hogy nem lenne JOBB, ha nem nem menne? Nekem a "nem zavar" és a "jó" kb. úgy viszonyul egymáshoz, mint a "nem beteg" és az "egészséges". Attól, hogy éppen nem vagyunk betegek, nem biztos, hogy egészségesek vagyunk (utalok itt az "állapotokra", pl. magas vérnyomás, emésztési gondok, fejfájások, sőt fáradékonyság, stb.)

Az, hogy így nőttetek fel, nem érv. Nem azért váltunk felnőttekké, hogy MINDENT megkérdőjelezzünk, a lehető legtöbb információt begyűjtsük és saját véleményt alakítsunk ki? És merjünk változtatni? Akkor is, ha ez esetleg csak áldozatok árán lehetséges?
h_szilvi
 
 


Zsunya,
egyetértek, hogy elvész az ember immunitása. És én, aki lánykoromban reklámügynökségen dolgoztam, igen ki tudok akadni egy-egy óriásplakáton (mást nemigen látok). De én valahogy örülök ennek az "érzékenységnek". Ijesztőnek tartom, hogy akár érzéketlen is lehetnék, hogy mondhatnám, hogy "ilyen a mai világ, ezt kell megszokni". Nagyon idealista kezdek lenni így öregkoromra... :-)
h_szilvi
 
 


Háttérzajnak, megszokásból.
Miből gondolod, hogy jobb lenne ha nem menne? Miért lenne jobb?

Igen felnőttünk, sok mindent megkérdőjelezünk és merünk változtatni, de ebben nem akarunk, mert nekünk ez így jó. Miért változtassak egy olyan dolgon ami jó? Azért, mert mások azt mondják, hogy ez rossz? Akkor hol a saját vélemény?
mimike
 
 


Mimike, szerintem ez ELKEPESZTO, hogy a lakasban reggeltol-estig megy a Tv! Te valoban azt hiszed, hogy ez a gyerekek javat szolgalja?
Soha, senki nem homalyositott fel, hogy ez mennyire karos??? Kép
Oszinte reszvetem a gyerekeidnek (meg az egesz csaladnak)! Kép
Névtelen
 


Drága névtelen,

olvasd már végig a topikot.
1. Ezek szerint nem homályosították fel. Mert te most ezt teszed?
2. Az ilyen reakciók, mint a tiéd, már csak zsigerből a "csakazértis" reakcióját váltják ki.
3. Részvéted? Az mire jó?!
4. Tudod mit? Részvétem NEKED, mert vagy nincs merszed konkrétumokat írni (pl. nevedet), vagy semmi valódi érved nincs, csak szajkózod a jelenlegi "divatot".

Én őszintén nem ÉRTEM Mimikét, ezért írogatok. Talán valamelyikünk megérti a másikat, akkor is, ha nem fogadja el az álláspontját.
h_szilvi
 
 


Mimike,
nem, ne változtass semmin külső nyomásra, nem ezt mondom.
De ha esetleg a begyűjtött információk alapján úgy határozol (mondjuk ráébredsz), hogy ez meg ez másképp lesz jobb hosszú távon, akkor. Ezt nem csak a tv-re értem. Nem hagytál el pl. soha bizonyos élelmiszereket, amikor rájöttél, hogy mennyire egészségtelenek? Lehet, hogy egy hétig hiányzik az abált szalonna, de egy idő után már nem bírsz vágyakozva nézni rá, sőt.

Szóval én a "teljes informáltságon alapuló döntéshozatal" híve vagyok, és sajnálatosnak tartom azt, ha valaki a döntéshozatal után szelektál, hogy milyen információt enged közel magához. (Nem azt mondom, hogy te ilyen vagy, ezt nem tudom.)
h_szilvi
 
 


Magyar népmesékről...
Sokan írjátok, hogy némelyik milyen horror. És hogy akkor inkább a Teletubbies, mert az legalább tanít.
Gondolkodjunk egy kicsit. A népmesék nem véletlenül maradtak meg évszázadokon át. szinte mindegyiknek ugyanaz a szerkezete, mint egy jó regénynek:
- van egy bevezetés ,,Egyszer vol, hol nem volt"
- aztán a tárgyalás ,,A király kihirdette, hogy annak adja a lányát..."
- konfliktus ,,A legkisebb kiráyfi megküzd a sárkánnyal"
- csúcspont ,,Az utolsó pillanatban sikerült levágni a sárkány fejét"
- megoldás, befejezés: ,,Boldogan éltek, míg meg nem haltak"

Ezek a mesék így tanítanak. A konfliktus megoldódik, a jó elnyeri méltó jutalmát, és más morális tanulságok. Egy gyerek pszichéjének ilyen formában ,,kell" a gonosz boszorka, sárkány stb., ő így dolgozza fel a napi történéseket is a mesén keresztül.

Tv2-s és rtl-s mesék nálunk is bojkott alatt. Dunatv van hétvégenként. Ádi kedvence a Tweenies, ami hasonló, mint a tabbik, csak egy fokkal kevésbé bárgyú. Énekelnek, kreatívkodnak, mesélnek, bemutatják a környezetet -csak sajnos nem magyar népmesék és dalok Kép, kéne ilyenből egy hazai gyártmány is...
Videóra felvettem a Tesz-vesz város jó néhány részét, mostanában ez is kezdi érdekelni (2,5 éves).
Javaslom még felvételre a Süsüvarázst, sok SZÉP mesével és dallal.

Jamina
jamina
 
 


Kedves névtelen !
Már hiányoztál. Egy topic, nem is topic névtelen beszolongatók nélkül. Remélem most kiadtad magadból ami a kicsi szivedet nyomta. Örülök, hogy el tudtalak képeszteni. Ja és képedj el még jobban, van amikor a tv, a rádió és a számitógép is megy egyszerre és mi még jókat dumálunk mellette.
Én inkább a te családodat sajnálom, amiért egy névtelennel kell élniük.
mimike
 
 


Jamina,
nagyon egyetértek a népmesékről írottakkal. Annyit tennék hozzá csendben, hogy ezek a mesék (is) olvasva, mesélve jók, ráadásul nem is a rövidített változatok, mert minden motívumnak fontos szerepe van (legkisebb királyfi utoljára, próbák, stb.).

A "gonoszról" egy pár OFF sort. Pár éve még én is úgy gondoltam, hogy egy csomó mese horror (farkasnak felvágják a hasát, stb.), és mindezektől "meg kell óvni" a gyerekeket. De jött Bruno Bettelheim: A mese bűvölete (most is lehet kapni), és bizony megváltozott a véleményem. :-) Kell a gyereknek, hogy a mesehős (akivel ő azonosul) megküzdjön a gonosszal, ezáltal "nő", nemesedik, bátorodik a gyerek. És ami nagyon fontos: minden gyerek olyat "gonoszt" képzel el magának, amihez megvan saját magában a "jó", ami azt kompenzálja!!! De ha én kívülről "adom" a gonoszt (pl. filmen), nem biztos, hogy a gyerek képes azt a bizonyosat kezelni, "legyőzni", sőt.
Tehát ne féljünk a népmesék "sárkányaitól". (Ja, azért ezek a Grimm-típusú mesék 4-5 éves kortól valók csak.)
Jó esti meseolvasást!
h_szilvi
 
 


Szilvi
Igen igazad van, vannak olyan dolgok amiket elhagytam, mert megbizonyosodtam arról, hogy egészségtelenek, vagy károsak. De a tv-t nem tartom annak egyenlőre, lehet, hogy ez változni fog, ki tudja, egyenlőre így jó.
Nem tetszik, hogy a mai világban jön valaki, azt mondja ezt ne csináld, azt csináld, mert ez így jó és úgy meg nem jó, az emberek meg mennek és csinálják. Mert most az a divat, hogy nem nézzük a tv-t, vagy síelünk és mindenki konditerembe rohan, mert a fittség és a 40 kilós összsúly mindenekelött. Én nem azért csinálok, vagy nem csinálok valamit, mert divat. Ha megbizonyosodok arról, hogy akár nekem, akár a családomnak káros a televízió, meg fogom tenni a szükséges lépéseket, de azért, mert mások ezt állitják, azért nem.
Örülök, hogy meg akarsz érteni és beszélgetünk, nem pedig vagdalkozunk, attól, mert egy kérdésben nem értünk egyet még nincs gond:-)
mimike
 
 


Sziasztok!

Wow, beindult a topic Kép Érdemben hozzászólni nem nagyon tudok, hiszen Fanni mégcsak 4 hónapos, de olvaslak Titeket Kép

Mimike: én is inkább tv- és háttérzajpárti vagyok egyelőre. Nálunk is mindig szól valami. Amíg netezek, addig is szoktam zenét hallgatni. Most nyomtam ki, mert Fanni elaludt a "szomszédban" Kép
Nem fogom tiltani a gyereket a tvtől, de azt látom, hogy valami nem ok. Hogy napközben is a fő csatornákon fő téma a szex...ez kiakasztó. Gondolok a talk-showkra....nem értem, tényleg ez kell az embereknek??? Hogy ki hol hányan és milyen formában szereti?? Elképesztő! Egyedül a Jakupcseknek van értelme, komoly témákkal is foglalkozik.
Töredelmesen bevallom, hogy én pl. 3 szappanoperát is nézek, tudom, hogy ez roppant "égő" dolog, de ez van. Hiába fogadom meg, hogy nem kezdek újba...csak azon kapom magam Kép

A Barbie...azt hiszem a Hattyúk tava, Diótörő és a Rapuntzel jelent meg DVDn és VHSen...megvan valakinek?? Vélemény?? Erre is gondoltam, hogy beszerezném Fanninak, ha jók Kép

DBarbi
DBarbi
 


Ha mesélek a gyerekeknek, legszívesebben magyar népmeséket szoktam. Nagyon érdekes és varázslatos a képi világuk és az archaikus szövegük és gondolkodásuk, ami végsősoron mégis nagyon korszerű. Mindenesetre egy egészen másmilyen világba viszi vissza a gyereket, amelyikben még egymásnak meséltek az emberek, és egymásra licitáltak a fantáziájuk gyümölcsével. És igen, kell a gyereknek a Jamina által felvázolt megdicsőülés, ahogyan a gonosz elnyeri méltő jutalmát. Szerintem a Magyar népmesékben Jankovics nagyon szépen megoldja képileg is a mesék hangulatát, nincs bennük rémisztő, ijesztő olyan szinten, hogy az megzavarná a gyerek lelkét. Az enyéim nagyon szívesen nézik, és még sose panaszkodtak, hogy félnének tőlük. Én is szeretem!! Kép
Sok hülyeséget is megnéznek persze, mert divat, és elvárás az iskolában, hogy tudjanak róluk. A kisgyerekkor küszöbét átlépve bizony ezzel is számolnunk kell!
Azért azt is észrevettem, hogy nagyon sok mesére élből azt mondjuk mi felnőttek, hogy hülyeség, első ránézésre ítélkezünk, noha végignézve egy történetet kiderül, hogy nem is olyan rosszak. Végülis minden mese - kivétel persze mindig akad Kép - arról szól, hogy vannak rosszak, a jók pedig azon vannak, hogy a rosszat elűzzék világunkból.
Kíváncsi
kíváncsi
 
 


A népmesék úgy általában jók. Ahogy Jamina irta nagyon ki vannak találva. Valószinűleg nem véletlenül. A Magyar népmesék sorozatban különösen varázslatos Szabó Gyula hangja. Engem gyerekkoromban is meg most is elvarázsol. Jó lenne a gyerekeinknek ezt az élményt átadni.

Zsunya

zsunya
 
 


Sziasztok!

HÁt én formabontok. Majd előásom a cimeket is, de el vannak rendesen téve. Gyerekkoromból maradt egy rakás mesekönyvem, a 77 magyar népmesétől a Benedek Elek gyűjteményeken át a Grimmig. És nem olvastuk el őket a gyerekeknek!! Elkezdtük, becsülettel (2,5 éves volt BÁlint amikor indult az elalvás előtt meseolvasás, Micimackóval, azóta is tart!!! igénylik, csak épp nem mese már), de nem lehetett elolvasni őket! Kivétel nélkül mindegyik tele volt horrorral (felnégyeléstől a karóba huzatásig minden)! Én nem értek egyet vele, hogy ez kell és szükséges! Olvastunk ikább Vackort, Nils Holgersont stb. Mondjuk elég hamar komolyabbra váltottunk, mert párom (a meseolvasó) megunta őket, a srácok meg vevők voltak. (most már Goldenlane könyveket olvasnak esténként fel)

Háttérzaj: a zene szerintem oké, a tvvel nem értek egyet: villódzása nem hinném, hogy egészséges a szemnek, fejfájást is csinálhat stb. Most a sugárzási ártalmát nem kezdem el átgondolni, csak emlékszem gyerekként mindig azzal riogattak (ne menjünk a közelébe (1 méter?), ne nézzük hasonfekve!! (ezt sose értettem))

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Szép estét!
Csak csapongva:

Egyetértek Rjulival, szerintem is néha rémísztő a Magyar népmesék sorozat, a minap pl. négyévesem nem értékelte a farkast cseppet sem. Nem a SZÖVEGRE -re figyelt, hanem inkább a tiszta LÁTVÁNY kötötte le a figyelmét. Bármennyire is az egyik legigényesebb sorozat, szerintem nem kimondottan a kicsiknek való, hisz talán ők nem tudják minden esteben a képet, és az elhangzott szöveget társítani, így a farkas randa pofája nem lesz vicces, bár az elbeszélésben az.
Természetesen itt a Magyar népmesékről, és nem a magyar népmesékről beszélekKép

Tények a videójelről:
--Agyunk sokkal többet érzékel, és dolgoz fel, mint mi azt gondoljuk. Egy másodperc alatt 25 kockát látunk, ami 625 sorból áll, és ezt a 15625 sornak a látható információját akaratunk ellenére is feldolgozzuk. Egy éppen "működést tanuló" gyermekagynak ez nagyon nagy terhelés. Ha ebből a másodpercenkénti 25 kockából egy kocka más, akkor azt is észreveszi az agyunk, ez egyébként egy tiltott reklám ma már, hiszen a tudatalattinkra hat. A náci Németországban ismert propagandamódszer volt egyébként.
--A vevőkészülékünk (nagy része) 50Hzen vibrál. Ez sem természetes állapot, ha 100Hzs tv-t veszünk, akkor max ezt a vibrálást tudjuk csak kiküszöbölni. Gyerekecskénél ez a vibrálás szintén ingerültséget okoz(hat).
--A képernyőre szegezett szem nem kedvez a szemidegeknek sem, és igen nagy mennyiségű szennyezőanyag(?) jut be a szembe. Talán jó megoldás, ha a tv a földön van, kevésbé természetellenes pózban tartjuk tátva a szemünket.
--Az ember természetes állapot a csend. Ha nincsen csend körülötte, akkor az idegrendszer folyamatosan inger hatásának van kitéve, hosszabb távon ez kimerültséget, depressziót, egyéb gondokat okoz. Vidékre költöztünk, és amikor a pesti barátaink idejönnek, akkor dögunalmasakká válnak, mert folyamatosan csak alszanak. Bár lehet, hogy miattam?Kép
--Amikor csak háttérként megy a tv, akkor is látható a képváltások, és a tv képernyőjének a vibrálása, hatás u.az, mint fentebb. Mikor én számítógépezek, akkor szól a rádió, és megy a tv is, beszélgetek telefonon, és ha akarom ha nem, az agyam mindenre figyel, és igyekszik feldolgozni az információt. Ez sem az ember üzemszerű állapotaKép Mellesleg ez a háttérből jövő villódzás epilepsziásoknál rohamot válthat ki.
--Képváltások: jóval "villogóbban" vágnak a mai divat szerint, mint amit könnyedén be tudnánk fogadni. talán ezért is furcsa nekünk a Teletubbies lassúsága, holott az a tempó a felfogható egy gyereknek.
--Sugározni nem a hagyományos értelemben sugároz a képernyő, ma inkább már az elektrosztatikus problémák azok, amiknek kellemetlen hatást tulajdonítanak.

Bocs, hogy regény lett, de talán ér ennyit a téma, hogy mégse nevezzük egyszerűen "divatnak", ha valaki azt mondja, hogy talán nem egészséges a folyamatos tévézés. És talán jó tudni, hogy milyen behatások érik a gyerekünket, ha a tv előtt ül egész nap. Fiam is tévézik, lányomnak még nem engedem annyit. A négyévesem már tud elemet cserélni a távinyóban, de kapcsolgatni nem tudja, csak a kikapcsoló piros gombot használja. Amíg tudom, elhitetem vele, hogy ha kikapcsolom a Minimaxot, akkor az valóban nincs is.

Bár bosszant, de én kimondottan szeretem, amikor néha esténként áramszünet van. Akkor kinyílik a világKép

Csi

Csi
csii
 
 


PIldi a Benedek Elekes az nekem sem jött be. Tudtommal vannak alapmesék amik keleten nyugaton, északon és délen egyformán megtalálhatóak. Na én ezekre az alap mesékre gondolok.

(Volt egy előadásunk az arab kultúráról. Ahol az előadó végül elmesélt egy mesét. Mondván ezzel tudja leginkább bemutatni az arab gondolkodásmódot. Röviden: egyik királynak három fia van, másiknak egy lánya. Elküldi a hármat az apjuk, hogy valamelyik vegye feleségül azt a királylányt. Amig mennek kalandos úton kap az egyik egy repülőszőnyeget, a másik egy messzelátó tükröt a harmadik egy életmentő gyümölcsöt. Aztán a keresztútnál ahol összetalélkoznak belenéznek a tükörbe és meglátják a királylányt haldoklani. A szőnyegen odarepülnek a gyümölccsel meggyógyitják. Na de kié legyen a lány? És miért?

Van tipp?)

Bocs, hogy hosszú
Zsunya

zsunya
 
 


Sziasztok!

Zsunya: ismerem a storyt, csak nem arab környezetben. Úgy tudom a legkisebbé lesz persze a lány, mert megláthatták, odarepülhettek, de nem tudták volna megmenteni az életét...ettől függetlenül persze, hogy nem ért volna semmit az életmentő gyümölcs, ha nincs a kukker ill. a szőnyeg.

Üdv: DBarbi
DBarbi
 


Sziasztok lányok! Hát belekotyogok én is, bár sok újat nem fogok mondani. Nálunk, mikor kicsi voltam, reggeltől estig ment a tévé, és néztem is. Szerencsére akkoriban normálisabb mesék voltak, az ismeretterjesztő műsorok meg a "műveltségünket" gyarapították. Aztán totális csömöröm lett a tévétől, évekig rá sem tudtam nézni, nem is volt. Most van, de semmi pénzért nem hagynám egész nap bekapcsolva, mert iszonyú zavaró, óhatatlanul magára vonja a szemet, és a csöndet nagyon szeretem. Iszonyú hülyeségeket adnak manapság gyerekmese címen. Fiam soha nem nézi (3,5 éves), csak akkor kapcsoltunk be valami rajzfilmcsatornát, amikor kórházban volt(unk), de annyira hülyeség volt, hogy ő kérte, inkább kapcsoljuk ki (!). A múltkor az IKEÁban ültünk le rajzfilmeket nézni (Futrinka utca ment), és panaszolta, hogy túl gyorsan beszélnek, nem érti. (Pedig értelmes gyermek.) Ezért jó szerintem a Teletubbies, azt a kisovisok is képesek követni, nincs benne agresszió. Ne bántsátok, aranyos sorozat igenis, és nekik való. A magyar népmesékért meg abszolút nem vagyok oda. Kiskoromban ki nem állhattam, sőt, máig emlékszem, rettegtem a szélkötő Kalamonától, pedig a könyvből olvastuk, nem a tévéset láttam. (Vagyis azt is, de akkor már nagyobb voltam.) És a többit sem szerettem. A jól ismert régi meséket is utáltam, Hófehérke és társai. Mindegyiktől féltem, a sárkányoktól pláne. Máig bennem vannak a rossz érzések, amiket keltettek bennem. Az Ózról ki kellett menekülnünk a moziból, úgy féltem a bosziktól. Én lettem volna degenerált, idegbeteg gyerek? Nem is akarom ezeket mesélni a gyerekeimnek. Ami nálunk bejött, az a diafilm. Olyan lassan bvetítjük, hogy megértse, kiválogattuk a neki való filmeket, nagyon szereti, minden este néz egyet. Marék Veronika meséi nagyon édesek (pl Boribon), Futrinka utca, Mazsola, ilyenek. Szóval szerintem nagyon vigyázni kell a tévével, sőt a mesékkel általában. Ismeretlen mesét először gyerek nélkül nézzünk meg, és csak a cenzúra után engedjük neki is. Bocs, hogy regény lett. Sziasztok, Klára
klara
 
 


Gondolkodtam sokat a dolgon, és a legutóbbi, Klára-féle írás is megerősítette a kialakult álláspontomat: a mesék is csak olyanok, mint minden más - egyiknek ez jön be, másiknak az. Én például gyerekkoromban egyáltalán nem díjaztam Micimackót, idegenkedtem a Kis hercegtől, féltem a Pinokkiótól, illetve a kalandjaitól, utáltam a kockásfülű nyulat. Ugyanakkor az égegyvilágon semmi bajon nem volt a rémisztő Grimm mesékkel, egyedül a Hókirálynő keltett félelmet bennem, de az is Andersen. Kép Csíptem a népmeséket, és bár biztosan nem tudom, de nyilván a Benedek Elek féle gyűjteményt, mert akkoriban jószerével csak az volt. A Futrinka utca pedig egyenesen a kedvencem volt! Nem szerettem ugyanakkor Remus bácsit, pedig azért akkoriban odavolt mindenki.
Szerintem elég nehéz eldönteni, hogy egy gyerek melyik mesétől fél, és hogy abban is pontosan mitől. Mi szülők aszerint választunk, hogy MI mit tartunk félelmetesnek vagy veszélyesnek, és nem kérdezzük meg a gyereket erről. Sokszor persze hiába is kérdeznénk, mert úgyis csak érettebb korában tudja majd megmondani, hogy ettől vagy attól annak idején valójában félt.
Mi a véleményetek?
Viszont ajánlok egy könyvet, amelyiktől garantáltan nem fog egy gyerek sem félni, igaz, inkább az óvodás korosztálynak való, úgy négy éves kortól. Hervay Gizella: Kobak könyve. Érdemes megnézni, ha látjátok valahol, de csak antikváriumban vagy könyvtárban keressétek, legalább 20 éve adták ki!
Kíváncsi
kíváncsi
 
 


Kíváncsi!

Épp a napokban került a kezembe ez a könyv a szüleim padlásán. Kissé viharvert állapotban van. Kép Szerintem igazad van abban, hogy elsősorban mi választunk mesét.

Vili (3 éves) nagyon szereti a farkasos, sárkányos meséket (kézbábbal is remekül megeteti a malackákat a farkassal és a sárkány is leginkább tüzet fújni tud. Kép)
Nálunk napközben háttérzene megy, a tv leginkább csak híradóra bekapcsolva. Mi is vettünk fel videóra még régebben (amíg nem volt Minimaxunk) Kukori-Kotkodát, Vizipókot, Pom-pomot. Most néha elcsíptük a tv-ben a Frakkot. A Walt-Disney rajzfilmek közül egyedül az eredeti Micimackó van meg.

Egyébként valahol azt is olvastam, (pedig szeretem a magyar népmeséket) hogy azok eredetileg felnőtteknek szóló népmesék voltak. (Emlékszem milyen "erotikusnak" találtam a valamilyen juhászt, aki felhúzatta a királylány szoknyáját előbb tédig, majd derékig, végül nyakig. Kép)

Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


Kíváncsi! Ja, igazságod vagyon, de akkor mit tegyünk? Menjen minden mese, hátha nem fél majd? Egyik sem, hátha még a szüleinél is érzékenyebb? Ez is szubjektív, mint annyi más, hogy az ember mit válogat ki. Igen, felnőtteknek szóltak a mesék. Ahogy az ókorban is Homérosz a felnőtteknek mesélte az eposzokat. És így tovább, de ez igen messzire vezet. Pussz, Klára
(OFF, Kíváncsi, írtam neked pár napja a hozzátáplálásban, megtaláltad?)
klara
 
 


Még nem, de megkeresem! Kép
kíváncsi
 
 


Klára,
inkább arra gondolok, hogy szerintem nem lehet elkerülni, hogy a gyerek számára félelmetes mesét lásson-halljon. A legjobb indulattal is "árthatsz" neki, ha ez ártás egyáltalán.
Ellenben abban hiszek, hogy mindenféle mese jobb, mint a semmilyenféle, úgyhogy ez a lényeg - aztán majd ő megbírkózik a többivel. Kép És sokkal jobb olvasni nekik, mint a tv-re bízni a dolgot, bár ez utóbbi elkerülhetetlen, ha nincs bejárónőd, dadád, nörszöd. Kép
Kíváncsi
kíváncsi
 
 

Vissza: Errõl - arról

Jegyzetfüzet:

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?