Új privát üzeneted érkezett!

Orsko,
Cserpesék a kispesti piacon arrafelé vannak, ahol az autók eltérnek jobbra az Üllői út felé. Ez a piac legszélső pavilonsora az Üllői út felé. Két tejtermékes is van egymás mellett, Cserpeséket a logójukról meg fogod ismerni.
Azt nem tudom, hétfőnként nyitva vannak-e, de szerintem igen, egyszer meg kellene nézned.
Indi, csíramálé a búzából? Állítólag nagyon finom (persze, mondani könnyű, én még sosem sütöttem).

Kicsit tudtok segíteni nekem? Újítanék a reggeliken, az eddigi-kenyér+vmi rá dolog kezd unalmas lenni. Tudom, hogy sokan kásákat főztök, érdekelne a dolog, főleg a két gyerek miatt (a férjemet meg sem próbálom átnevelni, ő igencsak "ragadozó" természet). Tudtok olyan honlapot-könyvet-füzetet, ahol kásareceptek vannak, többféle alapanyagból, többféle ízesítéssel? Ti mit szoktatok reggelizni?
Köszönöm,
Nuska+
nuska1
 
 


Sziasztok!

Indi, gabonafasírt?

Nuska, nálunk a kenyér + valami + zöldség az az átlag vacsora, a reggeli a gyümölcsös kása, ha több idő van, piskóta gyümölccsel, ha kevesebb, akkor kölesgolyó / puffasztott rizses szelet / pászka + gyümölcs. A kása nálunk úgy készül, hogy amilyen gabonapehely épp otthon van, azt vízben megfőzöm, miközben fő, darabolok bele almát, jó sokat, mert édesítőszert nem teszek a kásába. (Így, hogy kicsit párolódik az alma is, édesebb lesz.) Hamar megvan, a végén kis tálkákba szedem, és a tetejére is teszek valami gyümölcsöt, manapság szőlőt. Szép is, finom is, laktató is, egészséges is :) Ezt persze lehet variálni, nyáron nem feltétlenül alma ment a kásába, hanem bármi más gyümölcs (a legfinomabb a lehullott, finom érett-édes sárgabarack, a tetejére pedig meggy variáció volt :)).

Mai ebédünk: spenóttal töltött palacsinta fehérmártással és spenótfőzelékkel. Katával pár napja sütöttünk palacsintát (teljesen hagyományos módon - na jó, nem finomlisztből :)), teljesen hagyományos, édes töltelékekkel ettük (illetve a cukor nélküli meggylekvár nem is volt olyan édes :D ). A piacon meg vettem spenótot, azt nagy pancsikolás közepette megmostuk (még a szomszéd kislány is segített :)), megpároltam, ízesítettem (só, fokhagyma, zöldségleves kocka, bors). A palacsintákat megtöltöttem a párolt spenóttal, és szép szorosan egymás mellé egy tepsibe tettem őket. Miközben a spenót párolódott, készítettem egy fehérmártást (ami persze Graham liszttel nem is olyan fehér :)) - végre volt türelmem kivárni, hogy besűrűsödjön. Sóval és curry-vel ízesítettem. A fehérmártást rázuttyintottam a palacsintákra, majd a tepsit be a sütőbe. Amíg kicsit össze- és megsült, addig a maradék spenótot összeturmixoltam. Nekünk így elég is lett volna, de a szomszéd kislány miatt csináltam egy hagymás rántást, arra tettem rá, maradék főzőlével higítottam. Mi a palacsintát ettük a főzelékkel, a szomszéd kislány (mivel tejérzékeny) a főzeléket ette kölessel és főtt tojással. És a lényeg: a spenótos-fehérmártásos palacsintára még a párom is azt mondta, hogy "nem is olyan rossz" - ez nagy dícséret :D

Káposztasali receptet írjon valaki, légyszi-légyszi... Biztosan nagyon egyszerű, de még sosem csináltam - a családban meg csak a hagyományos módját ismerik.

GyeZsu
gyezsu
 
 


GyeZsu :) Káposztasali (nem tudom, erre gondoltál-e :roll: ) A fehér káposztát vékony szálasra vágom. Vizet forralok, bele kevés só, kicsit több cukor, köménymagok, egészborsok, babérlevelek, végül némi ecet, evvel a lével leforrázom a káposztát és fedő alatt szépen kihűl.
m_andi
 
 

 
 

Kásapéldák:
(1) este: pehely + olaj (+kókuszreszelék + mazsola) -> megpirítom -> vízzel felöntöm -> felforralom -> főzőkosárba teszem; reggel: + méz + magok -> langyosan hamm
(2) ugyanez olaj nélkül
(3) túrós müzli: szárazon pelyhet pirítok; túrót lazítok tejjel/tejföllel (attól függ, milyen a túró) + méz + mazsola + magok + alma kockára vágva -> pehellyel összekeverem (legjobb este, hogy megszívja magát) -> hamm
(4) hajdúkása: este: olaj + 1 csésze t.k. tönkölydara -> megpirítom; 2 csésze víz + mazsola + csipet só + fahéj -> felforralom -> pirított darára öntöm -> felforralom -> főzőkosárba teszem; reggel: + citromlé + méz + idénygyümi -> azon langyosan hamm
(5) Margit müzlije: dara + pehely -> kevés vízzel megpárolom + idénygyümi + mag + mazsola + méz -> hamm
(6) „nyerskása”: este: pehely -> beáztatom; másik tálban: magok -> beáztatom; reggel: magokat idénygyümivel összeturmixolom + beáztatott pehely -> hamm
(7) 1. és 2. verziót lehet gabonatöretből ugyanígy csinálni; teljesen más az íze!
Ennyi jutott eszembe, de biztos szoktam mást is, ami most nem ugrik be. Szokott még reggelire lenni müzli (mézben pörkölt, nagyon finom), tejbegríz, néha müzlikeksz (az nagy munka, inkább akkor van, ha elutazunk valahova).

hordozo
 
 


Ági, a szombati pórésali receptjét és a fasírt összetevőit is beírnád? Nagyon ízlett, de mire hazaértem, elfelejtettem mi volt benne :oops: (csak a házi almaecetre emlékszem :D )

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Gyezsu!

Mi szoktunk joghurtos káposztasalit csinálni. Lereszelem a káposztát (férjem így megeszi, nagyobb darabokban kevésbé, ti értitek ezt? :shock: ), egy másik edényben keverek joghurtot, mustárt, fűszersót, és belekeverem a képosztát. Állni kell hagyni, mint minden kevert salátát, hogy összeérjen.

Őszibúzakérdés kapcsán:

Hjaj, mostanában elfogott egy kicsit a gondolat, hogy nem akarok "bedilizni" ettől a tudatos táplálkozástól. (nem fogok, ne féljetek, csak szerintem bele lehet :) ) Mert ha minden cikket, kimutatást befogadnék (már így is túl sokat fogadok be), akkor egyszerűen lassan nem ennénk semmit. Vizet ezért nem, búzát azért nem, többféle gyümölcsöt ezért nem, sorolhatnám. Szóval nekeme ez a búzadolog már picit sok. Mert tényleg mindig lesz valami. Nem vitatkozni jöttem ezzel, csak az épp ébredező gondolataimat lökte most ez a búzahír meg...
Ennek kapcsán kérdeznélek benneteket, hol vásároltok (milyen piacon, ill. milyen boltban), és mire figyeltek, melyik ételt (csoportot) tartjátok fontosnak, hogy biztos forrásból jöjjön? S válaszolok én is magamnak:
Kb. Nyár óta szinte csak biokaját eszünk, mindent. Nekem ez néha vészesnek tűnik, nem tudom megmagyarázni, miért. Mediline olcsó bioalapanyaglelőhely+ DM Alnaturás termékei+biopiac. Huh, most leírom, lehet, hogy mosolyogtok majd, vagy furán néztek, de annyira belekerültem ebbe a bioforgatagba, hogy nem hiszem el, hogy az őstermelő néni répája is egészséges. (mert nem beszélgettem el vele, hogy megtudjam, s így inkább azt feltételezem, hogy ha lehet, még több vegyszert belenyom a zöldségeibe, hogy meg tudjon maradni a versenyben a nagykerek mellett - ami igaz is, de lehet találni "igaz őstermelőket".) DE elhatároztam, hogy erőt veszek magamon, én elmegyek az MDF piacra, megkeresem a magam eladóit, és ott fogok vásárolni.
Bocs, hosszú voltam! De azért reagáljatok a kérdésemre:)

klári /puma
pumama
 
 


Kásák:

Mi szinte mindig ugyanazt esszük, de valahogy mindig más:) Egyféle gabonából pelyhet készítek, zabtej+vízzel felöntöm, mazsi bele, felforralom.

Másik fajta: kis agyagtálba teszek pelyhet, öntök rá gyümölcslevet (jó sokat) + vizet, kókuszt, napraforgómagot, aszalt szilvát tezsek bele, be a sütőbe, addig sütöm, míg jól megszívja magát. Hmm, ez igazán fini!

Ági!
Tönkölydarát hogy készítesz a malommal?

:oops:

klári /puma
pumama
 
 


Ági, GyeZsu, nagyon köszönöm! Akkor már csak az a kérdésem, hogy akinek nincs pelyhesítője (még... :) ), mint nekem, az a zabpelyhen kívül mire gondoljon, amit a kereskedelemben lehet kapni? Kölespelyhet, búzapelyhet láttam már én is, létezik más is? Ezekre gondoltok? Zabpelyhet almával anno főztem a gyerekeknek, amikor kicsik voltak, szerették is, de valahogy most a darabos zabpelyhet nem eszik meg. A múltkor megdaráltam a zabpelyhet, úgy tettem tejbe, az viszont ment. És gyorsabban meg is főtt.
Cserébe küldök nektek csíramálé receptet, hátha valaki nem ismeri :wink: Én nem próbáltam, ha valaki megcsinálja, számoljon be róla. Köszönöm!

CSÍRAMÁLÉ
Az átválogatott és megmostt búzát vagy rozsot egy éjszakán át vízben duzzasztjuk. Rendszerint már másnap fehér pontok
jelennek meg rajta, vagyis megindul a csírázás. Ekkor kétujjnyi vastagon deszkán szétterítjük, és vászonkendővel letakarjuk.
Gyakran locsolgatjuk, nedvesen tartjuk. 4-8 nap múlva már 1-2 cm hosszúságúak a csírák, az úgynevezett "huszárok", és
gyökerek nőnek ki a szemekből. Ezek a felszívott vízzel sűrű gomolyagot alkotnak. Ezt az egész tömeget famozsárban
összezúzzuk, és 3-4-szer annyi vízzel elkeverjük. Egyórai állás után vászonruhán átszűrjük és kinyomkodjuk. Tejszerű,
nyers uborka szagára emlékeztető folyadékot nyerünk. Ehhez annyi lisztet keverünk (rendszerint kétharmadnyi lisztet a
léhez viszonyítva) , hogy híg tésztát kapjunk. Simára elkavarjuk. A híg tésztát csrépedénybe tesszük és kemencében vagy
sütőben megsütjük. Kb. egyórai sülés után, miközben úgy forr, mint a lekvár, barna bőr képződik a tetején. Ekkor kész a
karamellasárga csíramálé. A ragadós, édes ízű eledelt frissen fogyasszuk el, mert könnyen megromlik. A hosszabb ideig
sütött csíramálé tovább tartható el.
(dr. Oláh Andor és mások: Reformkonyha. Mezőgazdasági Kiadó. 1985)

Üdv,
Nuska+
nuska1
 
 


OFF

Ágiiiiiii,

hát ez a "hamm" a napom fénypontja nevetésügyileg :D
Bár asse volt semmi, ahogy ma Elizát (9 hós) ma beirattam a Könyvtárba :))))))) Ne kérdezzétek, mér, mer ingyér van, azér, és a kvtár most ilyen "akciót" kínál :)
márti_23
 
 


zabpehely, árpapehely, tönkölypehely, kölespehely... DM-ben szerintem ezek vannak.

Klári, köszi, erre gondoltam! (De azért majd Andiét is kipróbálom :)) Akkor azt hiszem, ma ez lesz a rántott patiszonnal, maradék kölessel :)

Klári, ha nagyon tudományos akarok lenni: én három alapelvet érvényesítek a vásárlásnál. (1) vegyszer- és adalékanyag-mentes (2) a termelőt támogatni (3) a környezetemben élőt / dolgozót támogatni. Ennek megfelelően hetente járok a békási piacra, és az idényzöldséget-gyümölcsöt termelőktől veszem, tejet-tejterméket (tehén, kecske, juh) a valkói gazdaság árul (ez sem bio, de házi). Ha nem idénygyümölcs (pl. banán), vagy piacnap előtt kifogytam, akkor a sarki zöldséges. (Citromot - a héj vegyszerezése miatt - rendelem biobarlangból.) Húst ha veszünk, akkor apukám hoz a Lehelről biocsirkét (bizonyítványt senki sem kérte, de az íze alapján nem tápos), vagy biobarlangtól rendelek (kb. havi egyszer), vagy az is van a piacon, aki a sajátját árulja. Egyéb alapanyagokat legsűrűbben DM-ből, de a havi egy CORA-bevásárlásnál (alapvetően üvegvisszaváltós sörtúra :) + ecetet (mosáshoz) szoktam még venni) is megnézem a biopultot. A csillaghegyi bioboltos lánnyal is jóban vagyok, ott is szoktam venni, ha arra járok. Volt idő, amikor mi is csak biot ettünk mindenből, de azon túl, hogy anyagilag sem bírtuk, nekem valahogy természetellenes volt, ha rendeltem az, ha meg átutaztam a várost a biopiac miatt, az. Arról nem beszélve, hogy még így is elgondolkodom sokszor, hogy én megveszem drágán a megbízható forrásból származó húst, aztán ha nem itthon eszünk...

GyeZsu
gyezsu
 
 


Ági, szuperek a kásaötleteid!
Klári, mi is sokáig szinte csak biot ettünk, de amióta anyagilag le vagyunk nullázva, kénytelen voltam fontossági sorrendet felállítani: a gabonafélékből továbbra sem engedek, mivel abból fogyasztjuk a legtöbbet. (Nagyon várom, hogy teljen egy malomra, mert az hosszú távon gazdaságosabb lenne.) Tejből is elég sok fogy, abból házit veszek legtöbbször, tejtermékből is. A biot részesítem előnyben az alapzöldségeknél szintén: répa, krumpli, hagyma, a többit őstermelőtől a piacról. Tojás szintén piacról. Húst nem nagyon veszek,kb. kéthetente fél kilót. Csirkéből továbbra is csak házit, néha veszek sertésszűzt, mert a férjem kedvence, azt ismerős hentestől a piacon. Húskészítményből kolbászt, szalonnát házit. A gyümölcs az gyenge pont, annyival drágább a bio, hogy szinte soha nem veszek. Kivétel az alma és a déligyümi. Déligyümölcsöt csak nagyon ritkán, mert luxuscikknek tartom, de akkor kizárólag biot.
A vásárlást nálunk mostanában tovább bonyolítja, hogy messzebb kerültünk a biopiactól és pici babával amúgy is bonyolultabb az élet.
Ezért időnként a biozöldséget nyitott kert futárral intézem, mert Férj munkahelye mellett van gyűjtőpont.

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Köszönöm a tanácsokat! Luca napkor úgyis kell búzát ültetni, úgyhogy a felét meghagyjuk akkorra.
indianyo
 
 


Sziasztok!

Hajrá cékla:
Ez a család kedvenc levese, még a konzervatív apáink is 2szer szednek belőle.
A lényeg a 3-4 cékla.
Ezen kívül megy/mehet még bele: srépa , frépa, zeller, karalábé.
Az arányok persze mindíg változnak, miből mennyi van otthon, ma pl 4 sr, 3 fr, fél z, + egy kis lilahagyma karikákra vágva.
Zödségek lereszel- :? hát igen, de megéri. Ha lusta vagyok, akkor kb ugyanannyi idő alatt felszeletelem.
Tűzre fel, kis olívaolajon dinsztelget, +só. Felönt vízzel, majd egy nagy üveg paradicsomsűtítmény belekever.
Fűszere: bazsalikom v oregáno, de csináltam már kaporral is- nagyon fini
Mehet bele csipetke is, bár ez gyakran kimarad nálunk. Eredetileg spagetti :shock:
Tálaláskor tejföl és citrom!!! Nagyon szép lesz: sötét rózsaszín sárga pöttyökkel :D
Jó sűrű, főzelékszerű dolog , minden egyen céklaszín, ami azért előnyös, mert nem lehet kipiszkálni a fehéreket.... Írtó sok lesz a fenti hozzávalókból, lehet csomagolni a családi ebéd után, és még marad is- ami nagy szerencse :D

Jóétvágyat: Anna
kannácska
 
 


Eszter!
Pórésaláta: póréhagymát felszeletelem, kis vizen fonnyasztom. Ha kész, rakok hozzá sót, mézet, ecetet (jól emlékszel a saját almaecetre :)). Ennyi. Pocz Alaine zseniális szakácskönyvéből való.
Fasirt (kedvenc verzióm): tk tönkölyliszt + tejsavó + pehely + só + magok (tökmag verhetetlen) + fúszerek. Lehet tönkölydarával is, meg persze még sokféleképpen.
Klári!
Én is sokmindent eleresztek a fülem mellett. A szívemre hallgatok, úgy csinálom, ahogy jól esik. Alig eszünk biot. Zöldség-gyümölcs, magok, tojás, hús (amennyi fogy) a Lehelről (nem bio). Tejet házhoz szállítja, aki feji (nem bio, csak házi). Gabona egy része bio, más része nem. Nekem nem tetszik az életérzés, hogy „semmi nem ehető”. Lehet, hogy struccpolitika, de talán nem az..
Tönkölydara: mikor szitált lisztet készítek (pl. kalácshoz), „melléktermékként” keletkezik. A t.k. lisztet megszitálom finom szitán. Ami átmegy, az a szitált liszt. Ami fennmarad, megszitálom durvább szitán. Ami átmegy, az a teljes dara (van benne dara, meg egy csomó korpa; a korpát a darától nem lehet teljesen szétválasztani méretkülönbség alapján, mert a korpa minden mérettartományban bennevan), ami fenn marad, az korpa.
Nuska!
Van még rozspehely és árpapehely. Csíramálét egyszer próbáltam, de nem így, hanem a „szaladós” módszerrel. Nem találtam el pontosan valamit, nem lett az igazi. Fogok még kísérletezni, ha újra rászánom magam.
Kannácska!
Megpróbálom a céklás receptedet.

hordozo
 
 


....és még azt is, hogy

gombatoxinok és TK liszt
Múlt pénteken de. a Kossuth rádió a bio vs nem bio kérdéskörrel foglalkozott, asszem a német felmérés apropóján. Egy okos bácsi azt mondta, hogy ha bio módon termesztenek, akkor a talajban a természetes mikrojószágok kiszorítják a fuzárium gombákat, így nem is fertőződik föl a növény. Ha elhisszük, akkor ezek szerint ha bio a TK, akkor okés, ha nem, hát :roll: 'gésség.

Kikerestem. Klikk okt. 26.
http://www.mr1-kossuth.hu/index.php/Nap ... ozben.html

Jó éjt: Anna
kannácska
 
 


Klari, akkor en is valaszolok a kerdesedre:) Mi csak biot eszunk. Ebben benne van az is, h nekunk igy konnyebb. Egy helyre kell csak menni. Napraba is mar csak zabert megyunk, mert az most nincs a piacon a rabcakapiaknal.
Piac utani napokon dozsolunk a kajakban, aztan ahogy fogy, kicsit szukolkodunk. De azert mindig jollakunk:) En csak azt figyeltem meg magamon, hha nem bio kajat eszek, nem lakok jol olyan hamar. Sokkal tobbet kell ennem ahhoz, h ugyanazt a teltseget erezzem. A huson meg tudok sporolni egy csomot, azt alig eszunk. Van par dolog, amit luxuscikknek tartok, ugyh azokbol csak mertekkel: hus is idetartozik igazabol, a deligyumik, csoki, mascobado (tobbi cukortol faj a fogam), kakao.
Nalam ez az egesz tudatos kajalas azert alakult ki, mert gimi utolso eveben eszrevettem magamon, h undorodom a hustol. Es akkor ki kellett talalnom, h akkor mi a fenet egyek, es talaltam egy jo kis szakacskonyvet, amiben mindenfele gabonak is voltak, meg olyan kajak, amikrol korabban nem is hallottam. Aztan 8 evig semmi hust nem ettem, valahogy nem tudtam legyozni az undoromat, pedig abban a szakacskonyvben tok jo husos receptek is vannak. Disznohussal meg most is problemaim vannak, bar a szalonnat altalaban megeszem v a zsiros kenyeret.
Es - lehet, h emiatt paran hulyenek neznek, de igy gondolom-, h mivel en a teremtesben hiszek, nincs jogom kizsakmanyolni a foldet. Es ezert inkabb azokat tamogatom, akik igyekeznek ugy gazdalkodni, h ezt ne tegyek. Pl vetesforgo hasznalata, allatok tisztesseges korulmenyek kozott valo tartasa stb. En igy erzem jol magam. Mas meg maskent. Helyi termeloket lehet talalni, persze szerintem ott is utana kell jarni, mert vannak olyanok, akik a nagybani piacon bevasarolnak, es azzal mennek ki a kisebb piacokra. V pl sajat nagybatyamtol nem szivesen fogadom el a zoldseget, mert tudom, milyen permetszert hasznal... Az utanajarast valoszinuleg sehol sem lehet meguszni. De ha egyszer vegig jatszzotta az ember, akkor feltehetoleg egy darabig nyugta van. Csak talald meg az embered:) Hat kicsit hosszura kerekedtem. Bocs.

Biobaba
biobaba
 
 


Klári :) Akkor én is válaszolnék: mivel vidéki kisvárosban élek, és tehetős sem vagyok, ezért a bio nálunk kimarad. De a zöldségek nagy részét (majdnem mindent) mi magunk termelünk :) Nagymamám nevel baromfit, sertéseket, juhokat tart, tehát hús onnan megoldva, vagy ismerőstől veszünk. Tejet is ismerőstől vesszük már sok éve, eddig nem volt vele gond. Túrót pedig ebből csinálunk. Csokit én egyáltalán nem eszek, a többit (kenyér, stb), pedig boltból vesszük, mert az már nem fér bele az időnkbe, hgoy még a kenyeret is mi süssük. pedig jó lenne.
m_andi
 
 


Örülök, hogy Klári felhozta ezt a témát! Sokszor érzem,hogy nehezen találom az egyensúlyt a szélsőségek között. Jó, hogy leírjátok, nektek hogyan sikerül.
Egyébként épp kölesfelfújtat sütök :) Úgy indult, mint egy Pindi féle kölespuding, csak tettem bele mákot is. Most meg felfújt lesz belőle, mert túl híg lett. Így tettem bele zabkorpát, meg tojássárgáját+felvert fehérjét. Már érzem az illatát :P
Ági, milyen olajat szoktál a kásákba tenni?
A Polcz Alaine féle szakácskönyv tényleg alapmű :wink:

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Ja, és ha netán valakit érdekel: Mammut biocentrumban 999-ért van Delibio 500 ml-es olívaolaj, és 699-ért 1 kg-os kislevelű zabpehely.

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Ígértem likőrreceptet, ami nem túl bio, viszont finom és jó karácsonyi ajándék.

Limoncello:
5 db citrom
1 db zöldcitrom/lime
0,5 l vodka
60 dkg cukor
1 l víz

Citrom megmos, krumplihámozóval meghámoz, befőttesüvegbe tesz. Vodka ráönt, min. 1 hétig áll. KOpasz citromokat kifacsar, levük jégkockatartóban lefagyaszt, így az nem megy kárba.
Citromos vodka leszűr, héjak kidob. Cukrot vízben mérsékelt tűzön felold. Ha langyosra hűlt a szirup, citromos vodkával összekever, üvegekbe tölt. Hűtőben több hónapig eláll (hidegen finomabb is sztem)Kb 2 l lesz belőle

Aszaltszilva likőr:
40 dkg magozott aszaltszilva
20+20 dkg méz
4 darabka fahéj
1 vaníliarúd
kb. 5 dl vodka

1,l literes befőttes alaposan kimos, Alulra néhány szem szilva beledob, kis méz rácsurgat. Ezt az üveg feléig folytat. Fahéjdrabkák + hosszában és keresztbe is félbevágott vaníliarúd beletesz. Rétegezés tovább folytat, míg a 20 dkg méz és a szilva el nem fogy.
Annyi vodákával felönt, hogy ellepje. Lezár, 3-4 napig sötét hűvös helyre állít, néha összeráz.
Maradék 20 dkg méz 2,5 dl vízzel összefőz, ha langyosra hűlt szilvára ráönt. Jól összekever, gézen keresztül üvegekbe szűr.Hűtőben több hétig eláll
Maradék vodkás szilva sütibe, fagyiba, gyümisalihoz használható, mint pl a rumosmeggy.

Mindkettő Stahl, nem tudom honnan van eredetileg :lol: De finom. :)

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Variálom a hidegen sajtolt napraforgóolajat a hidegen sajtolt olivával.

hordozo
 
 


Klári kérdésére:
pont mostanában gondoltam én is át, hogy mit veszünk, és mit eszünk :)
Zöldséget, gyümit a csepeli piacon szerzem be. Minősitett biotermelő nincs, de két olyant találtam, akik saját bevallásuk szerint odafigyelnek és nem vegyszereznek. Azért ez is valami. Van még egy gyümölcsös ismerős, akitől saját tojást, és húst is szoktam venni. Tejet, tejterméket a kaiserben, vagy sparban veszem, de remélem, a cserpes féle be fog válni, és akkor azt a kispesti piacon. Gabona, pehely, mag DM, napra. Szoktunk tecsózni, ott veszünk pl kutyakaját, ecetet, ilyesmit.
Jövőre nagy terveink vannak: csirkét-tyúkot szeretnénk tartani a hús és a tojás miatt. És talán nyulakat is, szintén hús miatt. Konyhakertünk mindenképpen lesz. Ez nálam nem csak egészséges táplálkozásró szól. Biztosan meg fogjátok érteni (már volt aki értetlenkedve nézett, hogy miért akarunk parasztkodni...), én szeretném, ha nem veszitenénk el a kapcsolatot az étellel, amit eszünk, ne az legyen, hogy megveszem a feldolgozott, becsomagolt, szinte előemésztett táplálékot, és kész. Szeretném, ha a gyerekeim látnák és értenék az egész folyamatot. Lássák, hogyan lesz a kiscsibéből tojást tojó tyúk, lássák, hogy elültetjük a magot, és répa lesz belőle, lássák azt is, hogy azért, hogy húst együnk meg kell halnia egy állatnak. Persze nem csak őmiattuk szeretném ezt, hanem magam miatt is :)

o
orsko
 
 


Szerintem egyaltalan nem hulyeseg ez a parasztkodas:) Mi is szeretnenk majd, ha lesz hol, pont emiatt is, amit irsz, Orsko.

Biobaba
biobaba
 
 


Eszter, kösziköszi!
h_szilvi
 
 


És amúgy azt hogy csiáljátok: odamentek a termelőhöz, hogy mit gondol a vegyszerezésről, meg milyen szert használ?! És őszintén válaszolnak?!
Egyszer a békási piacon kisbabát toltam éppen, egy néni leszólított, hogy vigyek a spenótjából a babának, tiszta bio. A második mondatban rákérdeztem, hogy műtrágya. Aszongya: ja, persze, kell az! És közben bólogat erősen.
Azóta nem kérdezgetek.
h_szilvi
 
 


Orsko :)
én szeretném, ha nem veszitenénk el a kapcsolatot az étellel, amit eszünk, ne az legyen, hogy megveszem a feldolgozott, becsomagolt, szinte előemésztett táplálékot, és kész. Szeretném, ha a gyerekeim látnák és értenék az egész folyamatot. Lássák, hogyan lesz a kiscsibéből tojást tojó tyúk, lássák, hogy elültetjük a magot, és répa lesz belőle, lássák azt is, hogy azért, hogy húst együnk meg kell halnia egy állatnak.


Nekem nagyon tetszik ez a terv! Sok gondolatot elinditott bennem.

Köszönöm Pindinek és Orskonak a zablisztes palacsinta ötletét, megcsináltam - viz, zabpehely darálva és sűrű ragacsos barnacukor a tésztába - csodafinom! No és pillanatok alatt kész, nincs olajszag, nincs ragacs - akkora siker, hogy ezentúl zabnapon biztosan gyakori vendég lesz nálunk.
indianyo
 
 


Szilvi, nekem is hasonlo "elmenyeim" voltak a Feny utcai piacon. :(
En nem bizom a kis nenikbe. :oops:
Pont ma beszelgettunk errol a ferjemmel es arra jutottunk, h ha nem bio akkor talan jobb nagyobb forgalmazoktol vasarolni (piacon, nem aruhazban), mert azokat talan jobban ellenorzik. :?: (bar ok is valahonnan veszik, amit arulnal.. :?).
Mert azt tenyleg nem tudni, h Mari neni mit mivel permetez, o evtizedek ota megszokta, h ezt azzal kell permetezni es nem biztos, h tudja mit hasznal es annak milyen hatasa van az egeszsegre.... :? Ezt latom videken is az ismeros bacsiknal, neniknel, sok mindent ugy fognak fel, hogy ezt-azt igy KELL csinalni es kesz. Lehet, hogy az a bizonyos szer tenyleg jo arra, amire hasznaljak, de gozuk nincs arrol, h az egeszsegre nezve milyen hatasa van. Az a lenyeg, h olcso legyen es mukodjon.

Mi mostanaban a legtobb kajat a biopiacon vesszuk, nagyreszt amiatt, amit Biobaba is irt. hust nagyon ritkan (csak a gyerek kap), azzal tenyleg sokat lehet sporolni.
De teny, hogy huzos, en abban bizom, hogy jobb lesz, ha Godre koltozunk es ott lesz minden a kertben, ugy, h tervezni is tudunk rendesen.

Orsi, ma en is azon gondolkoztam, h nekunk is lehetnenek tyukjaink.. Levagni nem tudnam, az tuti, de legalabb lenne tojasunk + komposztalni sem kellene annyit, mert a tyukok sok mindent megzabalnak :P (Te le is vagnad oket?)
saara
 
 


Orsko, nem vagyok hajlando egyaltalan nyulhust enni, amiota van nyuszink, es mar attol is lelkifurdalasom van, amikor a tyukocskank tojasait sutogetem... :lol: (ez lesz a "hogyan lettem vegetarianus" tortenet kezdete?) egyebkent meg tok egyetertek veled: nincs is jobb, mint a sajat termest (noveny, hus) fogyasztani! es igen, latni, h mibol mi lesz. mi is tele vagyunk ujabb meg ujabb otletekkel :) mar csak a korulmenyeket kell hozzajuk igazitani ;)

"Tell me why are we so blind to see
That the ones we hurt are you and me?"
Coolio
recca
 
 


Köszönöm, hogy válaszoltatok, talán a bennem lévő nyomott érzés (jajmostezígyjó???) csillapodott. Talán.

Ági! Mik a Leheles tapasztalataid, vannak-e bejáratott nénijeid? Ha igen, rájuk állok:) Elsősorban privibe jöjjön, de ha nagyon sikítanak a többiek, hogy ők is szeretnék tudni, akkor ide:)

Szilvi!

Hát én is ettől akadok ki legjobban, hogy egy néninek a bio teljesen mást jelent. És nekem nem bio kell, hanem vegyszermentes.

Orsko, Recca, Saara!

Ez a saját kert csudadolog! Csak rengeteg idő, gondoskodás, nem? Vagy az ember lánya erre teremtetett? (Gyermekdédelgetés mellett)

Eszter!
Delibio az bioolaj? (mert a név sem árulkodó már számomra)
Olaj kapcsán: ha süttök, akkor is hidegen sajtoltat használtok? Mi mást?

huh egyelőre ennyi, nagyon hálás vagyok:)

klári /puma
pumama
 
 


Más:

Tegnap (egy amúgy vegetáriánus) barátom megkérdezte, hogy gyerekeknek miért nem adok húst, mert azt tudja, hogy ha most nem kap húst, akkor nem alakul ki vmilyen enzim a szervezetében, ami azt jelenti, hogy ha majd ő szeretne húst enni, a szervezete nem fogja engedni ezen enzim hiányában :shock: Engem nem döbbentett meg, nem gondolom, hogy ez így van, de férjem eléggé visszakérdezett, miatta kérdem, mit tudtok mondani erről okosat? (Nem találtam interneten annyira ilyesmit...) Amúgy, ti adtok húst nekik?

klári /puma
pumama
 
 


Bocsánat, hogy nem reagáltam, de nem voltam netközelbe a hát első felében. Szóval köszönöm a válaszokat a teljeskiörlésű parára. :)

Eszter: kösz a likőrreceptet! Ma én is nekiálltam a karácsonyi ajándékgyártásnak: megcsináltam a Praktikás fűszeres-mézes likőrt. Már az illatától karácsonyi hangulatom lett! :)

A recept:
egy gyerekököl méretű friss gyömbér (vagy kétdiónyi szárított) elég hülye mértékegységek, de így írta
egy tasak egész fahéj
egy tasak egész szegfűszeg
50 dkg méz
7 dl gyümölcspálinka (vodka)

Mindent belerakunk egy másfél literes befőttesüvegbe (a gyömbért vékony szeletekre vágva). Egy-két napig, amíg a méz teljesen fel nem oldódik, rázogatni kell. Utána már csak békén kell hagyni minimum 3-4 hétig (de több is lehet), végül leszűrni és szép üvegekbe tölteni.

Kérdésem is lenne: miért jobb a kovászos kenyér, mint az élesztős? Egyáltalán jobb?

Van köztetek, aki géppel süt kenyeret?

KépKép
livus
 
 


Nem tudom, hogy le fogom-e vágni, ha lesz állatunk, időnként azt gondolom, hogy simán, időnként pedig beleborzongok a gondolatba. Meglátjuk.
Klári, tavaly volt kis konyhakertünk, és egyáltalán nem nagy megterhelés a vele való foglalatoskodás. Locsolni kell, és gyomlálgatni, és örülni a termésnek :) És persze nem kell nagyban csinálni, csak annyit kell bevállalni, amennyi belefér az ember életébe.

soksok gondolatom van erről a témáról, de most nagyon késő van...

o
orsko
 
 


Klari, igen: eleg sok ido es gondoskodas a novenyezes/allatozas :). de erdemes akkoraban csinalni, h oromot is okozzon, es akkor igazan nagy elvezet :D
"hus-enzim" passz, de sztem ez nem igy mukodik

Gyezsu, apukad hol veszi a lehelen a csirket? (az "egyunk-e csirket" dilemma csak engem sujt a csaladban :lol:)
recca
 
 


Klári, a Delibio bio olaj, Mompiacon is szokott lenni.

Én sütök időnként finomított napraforgóolajban is, de nagyon jó a nem hidrogénezett pálmaolaj ill. kókuszzsír, meg a tisztított vaj, csak ezek drágák. Olívát is próbáltam már olaszos kajákhoz, az nagyon fini, csak drága szintén. (Pl. zsenge karikákra vágott cukkini olívaolajban barnára süt, + fokhagyma+bors, spagettivel sajttal tálal). Ja és mangalica zsírban is szoktam, kövezzetek meg. :P Amúgy viszonylag ritkán sütök zsiradékban...

Nekem a kisszemű kása jön be jobban. Mostanában utólag teszek bele lenmagolajat vagy dióolajat.
Most olvastam, hogy korábban a gyermekágyas asszonyok szinte kizárólag tejbekását, vagyis tejben főtt diós mézes kölest fogyaszottak. Érdekes, én is szinte csak ilyesmiket kívánok, mióta Vajk megszületett...
Hajdinából nem lehet pelyhet gyártani?

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Klari, tenyleg nem keves ido meg munka, de nekem mindig nagyon termeszetesnek tunt es imadom csinalni. Paradicsomot babusgatni, kotozgetni, kozben arra gondolok, h ebbol mennyi finomsag lesz, nyam! :lol:

Hus-enzim en is passz. Ha lesz egy kis idom megnezem a Reisinger Orsolya fele konyvben ir-e errol vmit.
Amit viszont magamon vettem eszre (mar nem is tudom miota nem eszem hust, kb 10 eve vagy meg tobb, tenyleg nem tudom ? :?: Szoval regota, az a lenyeg): Ha valamiert eszem (anyam belem nyomja mondjuk :)) utana nagyon-nagyon nehezen birom csak megemeszteni, rosszul is vagyok tole (es itt nem arrol beszelek, h attol a tudattol vagyok rosszul, h most hust ettem - mert ilyen is volt mar.).
Ugy erzem egy ido utan a szervezet atalakul, ha mondjuk hust nem kap es nem vagy csak nagyon nehezen tudja azt feldolgozni.
A vedononk meselte, h a huga (szinten ezer eve nem eszik hust) mar ott tart, h kiuteses lesz ha hust eszik es mindenfele emesztesi zavarai lesznek :shock:

Mi nem eszunk, de adok V-nek (viszont csak biot). Ugy tudom az idegrendszer fejlodesere fontos a ferherje. + o se tejtermeket se tojast nem ehez, szoja sem annyira ajanlott, valogatos is ugyhogy vmit muszalj (de sztem amugy is adtam volna neki, ugy vagyok ezzel, h o majd eldonti akar-e enni. Fura, mert kozben nem tartom jo dolognak a husevest... Namindegy! Erdekes, vannak periodusok, amikor nem kell neki maskor meg 2pofara zabalja :? ).
saara
 
 


Nekünk is van kis konyhakertünk. Elég pici, ezért nem nagy idő meglocsolni, kigazolni :) Van benne répa, káposzta, karalábé, hagyma, paprika, paradicsom, szamóca. Mindenből egy kicsi, hogy ha húslevest akar főzni az ember, vagy vacsorára, reggelire egy kis paprikát, paradicsomot akar enni, ne kelljen egyből a piacra rohangálni. Háznál állatunk nincs, az nagymamámnál van: sertés, juh, kecske, baromfi. Meg ő tanyán él, és sokkal nagyobb helye van termelni. Meg idén mi is béreltünk földet, és ott már mi is többet tudunk megtermelni :)
m_andi
 
 


Múltkor írtatok a mézekről. Ma ezt az írást találtam, döbbenetes a benne belinkelt táblázat! :shock: :shock: :shock:


http://marmalade.blog.nlcafe.hu/index.p ... ejid=31243

KépKép
livus
 
 


Klári, ezt én is hallottam már, de az úgy szólt, hogy ha nem eszik állati fehérjét. Nálunk tejterméket esznek (meg tojást sütiben), ezért nem vettem magamra. De egyébként nem tudom, hogy igaz-e.

Pindi
pindi
 
 


Pindi!

S húst nem esznek? (mi lakto-ovók vagyunk...)

klári /puma
pumama
 
 


Azt nem. (Nagy B. most lesz 3 éves, majd akkortól ehet, ha akar - bár itthon ezután sem fog látni húst. :))
pindi
 
 


Livus, idén tavasszal vmelyik Heti Válaszban is volt erről cikk. Kerestem a neten, de nem találom...A méztermelők tiltakoztak is, mert nem (mindig) ők hamisítják a mézet, hanem azok, akik felvásárolják és utána értékesítik. Nekünk ezzel is szerencsénk van, anyumék egyik szomszédja méhész, garantáltan igazi mézet eszünk - rengeteg fogy belőle. Én a tejeskávét is azzal édesítem. Ha lehet, közvetlenül a méhésztől kell vásárolni a mézet.
Mi még messze vagyunk a tudatos és bio táplálkozástól, de sok mindenben igyekszem egészségeset adni a családnak. Hétközben a férjem menzán eszik, sokszor csak este nyolc után ér haza, melegíteni a mhelyén nem tud, muszáj volt befizetni, a gyomorfekély elkerülése miatt. Lényegesen több gabonát kellene ennünk, most ez a nagy célom. Egy éves korukig meg igyekszem megbízható helyről beszerezni a zöldséget (ezek leginkább anyum szomszéd nénikéinek a dolgai, nem piaci ismerősöktől van). A tojás is innen származik. Nekem már az is nagy öröm, hogy magam sütöm a kenyeret, ha már kénytelenek vagyunk panelban élni...ha lenne kiskertünk, biztos termelnénk is, meg állataink is lennének, a férjem le tudja vágni a nyulat is, így nőtt fel.
Néhány rövid kérdésem lenne hozzátok:
- honnan lehet megtudni, melyik nap minek a napja? (livus blogjából a szerdát már tudom, az köles :) )
- szerintetek nem túlzás egy kiló bio almáért 700 Ft-ot elkérni? Ennyi volt a Cédrusban a bio zöldségesnél a legutóbb, amikor arra jártam.
- nincs valami jó ötletetek egreskompót felhasználására? Anyósomtól van, ma levest főztem belőle, de még az én torkomat is kaparta, annyira savanyú, a nagyobbikom nehezen ette (illetve ette, ha etettem), de a kicsi kiköpte. Kár érte, finom lenne...
-Orsko, ha sikerült Cserpes-féle dolgokat venned, megírod a tapasztalataidat? Kénytelen leszek én is a piacra menni hozzájuk, a bocis autó teljesen megbízhatatlanul jön. Illetve nem jön...

Köszönöm,
Nuska+
nuska1
 
 


Malomtulajdonosok! Hogyan, miben és mennyi és hányféle szemes gabonát tároltok egyszerre? Közeleg a karácsony és reménykedem 8)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


pumama írta:Más:

Tegnap (egy amúgy vegetáriánus) barátom megkérdezte, hogy gyerekeknek miért nem adok húst, mert azt tudja, hogy ha most nem kap húst, akkor nem alakul ki vmilyen enzim a szervezetében, ami azt jelenti, hogy ha majd ő szeretne húst enni, a szervezete nem fogja engedni ezen enzim hiányában :shock: Engem nem döbbentett meg, nem gondolom, hogy ez így van, de férjem eléggé visszakérdezett, miatta kérdem, mit tudtok mondani erről okosat? (Nem találtam interneten annyira ilyesmit...) Amúgy, ti adtok húst nekik?


Klári, ez nem igaz. :wink:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


safrany írta:Malomtulajdonosok! Hogyan, miben és mennyi és hányféle szemes gabonát tároltok egyszerre? Közeleg a karácsony és reménykedem 8)


Én kétliteres befőttesüvegben a kenyérgabonát (búza, tönköly, rozs), a többit literesben.
Van, amiből nagyobb kéne, ade ahhoz nagyobb polc is, úgyhoyg marad így. :wink:

Zsák lenne az igazi... mint Áginál.
h_szilvi
 
 


livus írta:Van köztetek, aki géppel süt kenyeret?


Szia Livus!
En szoktam geppel kenyeret sutni, de csak ritkan. Inkabb csak dagasztas+kelesztes, aztan sutoben sutom. Mi a kerdesed?

Udv,

Anikó
babahordozási tanácsadó, hordozókendő-tanfolyamvezető, LANA
http://hordoznijo.hu
laverne
 
 


Eszter!

Pont úgy, mint Szilvi! Őszibúzának már van zsákja...

klári /puma
pumama
 
 


- honnan lehet megtudni, melyik nap minek a napja? (livus blogjából a szerdát már tudom, az köles )


Innen: :)

Hétfő - rizs; kedd - árpa; szerda - köles; csútörtök - rozs; péntek - zab; szombat - kukorica; vasárnap - búza
pindi
 
 


Paramami jelentkezik :lol:

Tudom, hogy mostanában egyfolytában para témákkal jövök, de itt van mégegy :roll: A Balfi ásv.víz. Ez áll a cimkén: "ózonnal dúsított levegőt alkalmazó, engedélyezett oxidációs eljárással kezelt."
Apósom szerint (ő egyébként vegyészmérnök) ez gáz. Az okfejtést már nem tudom felidézni, de a lényege az volt, hogy az ózon miatt egészségtelen.

Anikó: ... szóval van egy gépünk. Esküvőre kaptuk, de a néyg év alatt eddig egyszer sütöttem vele kenyeret. Szar lett, pedig minden stimmelt, semmi gond nem volt (anygok sorrendje, külső hőmérséklet, csillagok állása :lol: , stb). Én meg hülye maximalista vagyok, nem vagyok hozzászokva, hogy valami (ennyire) ne sikerüljön. szóval, mivel nem jöttem rá, mi lehettett a gond, akkor visszatettem a dobozba, és azóta ott csücsül.
Sütőben sütöttem azóta párszor kenyeret, az mindig jó lett.
De géppel biztos egyszerűbb lenne...
És asszem szeretnék ráállni a rendszeres sütögetésre, mert nem szeretnék Bobónak bolti kenyeret adni, amiben még csak sejteni sem lehet mi van (újabb para :roll: ) /Tényleg: azért döbbenet, hogy a kenyérre nem kell ráírni az összetevőket, nem? Szerintem nincs mégegy ilyen élelmiszer!/
Szóval vívódom, hogy miben süssek?
Közben meg anyósomék szeretnének gépet venni. De ha mi nem használjuk, nekik is adhatnánk...

Hát ezért érdekelne, hogy ki mivel (gép/sütő) süt. És miért pont azzal?

És hogy aki kovásszal süt, az miért azt választja?
És hogy az is műkszik-e géppel?

Hát ilyesmik érdekelnének.

KépKép
livus
 
 


Pindi, köszönöm!

Livus, én egy darabig géppel sütöttem, aztán szépen lassan ráálltam a csak dagasztok-kelesztek a gépben üzemmódba. Aztán ez is elmaradt, kézzel dagasztok, a gépem meg a helyet foglalja a konyhaszekrényben. Elsőre nem szabad feladni, ez biztos. Azért álltam át a kézi dagasztásra, mert:
-utáltam mosogatni a gép tartályát
-élvezem, hogy a kezem alatt formálódik a tészta, és jobban is érzem, ha kell még bele liszt vagy víz
-nem kerül sokkal több időbe kézzel dagasztani, mint géppel
-akkora a kenyerem (kb. mint másfél kilós), hogy dagasztásra sem fér bele a tartályba.
-a sütőben kenyerebb a kenyér, nem lyukas, és igazi héja van.
-és látják a gyerekeim is, hogy mi készül, a háromévesem már kívülről tudja a kenyérreceptet...

Mostanában kovásszal sütök, mert más az íze, és nosztalgikus emlékeket idéz a férjemben, akinek a nagymamája sütött kovászos kenyeret. Nem tudom, géppel működne-e a kovászos kenyér.

http://gportal.hu/gindex.php?prt=132433 itt sok ötlet, tanács van a gépi és kézi sütésről is.

Üdv,
Nuska+
nuska1
 
 


Livus!

Én ritkán használom a kenyérsütőt, Flóra születése előtt dagasztottam+kelesztettem benne, aztán a tészta be a sütőbe. Amit Nuska is írt: a sütőben kenyerebb a kenyér, és nem olyan lyukacsos kalácsszerű (ezt nem tudom másképp megfogalmazni).
Amiota Flora megszuletett, ritkabban sutottem kenyeret , 1-2x a kenyersutoben is. De most ujra akarom inditani a "nagyuzemet", foleg ha mar o is eszik kenyeret (azert, amit te is irtal: amugy tenyleg fura, hogy a pekarura nem irjak ra, mi van benne!!!)
Szoktam még kezi robotgeppel is dagasztani, az gyorsabb, mint a kenyersuto es kevesebb áram. Kezzel meg sose dagasztottam, pedig anyukam es nagymamam is mindig mindent kezzel dagasztanak - tenyleg nem sok ido... Es tenyleg jo erzes lehet, mint Nuska is irja. Majd ezutan! :-)

Szerintem a kovaszost tovabb kell keleszteni, nem tudom, hogy kenyersutoben lehet-e. Ugy rémlik, láttam olyan receptet, amibe kovasz+élesztő kell, de lehet, hogy lehet csak kovaszost is. Utana nezek (csak el ne felejtsem!)
A kovaszosnak egyszeruen mas az íze (szerintem finomabb, mint az élesztős). Az élesztősön én érzem az élesztő ízét (foleg par nap utan), ezt nem szeretem annyira...

Udv,

Anikó
babahordozási tanácsadó, hordozókendő-tanfolyamvezető, LANA
http://hordoznijo.hu
laverne
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: