Új privát üzeneted érkezett!

Ha használod a kefirgombát, az jó, azt szeretik. Ha nem használod, állítólag eláll vízben, hűtőben elég sokáig. Nem emlékszem pontosan, hogy 1 hónapig vagy 2ig vagy hogy. Én annak idején elég öreg telepet kaptam, nem annyira jól működtek és a 2 hetes nyaralás alatt még gyengébbek lettek. Közben megtanultam joghurtot csinálni, ami sokkal jobban tetszik és azóta nem csinálok kefirt – kidobtam őket. De a joghurt előtti időkben nagyon szerettük.

hordozo
 
 


biobaba
 
 


Szilvi: :lol: :lol:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 

 
 

Liv, nekem van egy nagyon finom karjalai pirog receptem, kicsit munkás, de szerintem megéri.

Pindi
pindi
 
 


Na, az elmúlt fél órában a kefirgomba.hu-t bújtam. Nahát. Ezt a kristálygombát a mindent-kipróbáló-mindentől-belelkesülő barátosném megpróbálta megitatni a gyerekeimmel, de sajnos elmondta nekik, hogy mi ez, és.... :lol: megkóstolták ugyan, majd sürgős játszhatnékuk támadt a kertjében és már egyáltalán nem voltak szomjasak.....
h_szilvi
 
 


Pindi: jöhet!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Tündérkonyhát láttam valahol, most azon töröm a fejem, hol lehetett? (azt hiszem, bioboltban, de hogy melyikben :shock: ???) Gondolkodom, és sikítok, ha megvan!

Nem vagyok egy ilyen fajta, de miután tudatosodott bennem, hogy nem lehet beszerezni a Tündérkonyhát, én lefénymásoltattam az anyósommal, és befűzettem. Aztán 1 hét múlva megláttam egy polcon eladósorban. Jaj, csak tudnám, hogy hol volt :oops: !

klári /puma
pumama
 
 


Klári!

remélem, beugrik.

Liv! Van rozsos apró kifli recim, illetve rozsos, diós guba receptem- MÉg nem próbáltam. Hm?

Orsi
osoa75
 
 


Ági!

Írnál magos gabonafasírt receptet? Lehet tepsis is. Biztosra szeretnék menni :)

Orsi
osoa75
 
 


Ági,

Főzőkosaras kérdés:tegnap megpróbáltam barnarizst csinálni, meg píirítottam, felöntöttem a szükséges mennyiségű vízzel, fűszereztem, kb 5-7 percig főztem és betettem a kosárba. Teljesen kemény maradt :( Kevés a gyapjú. vagy tovább kellett volna főznöm?

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Ja, este kb héttől reggelig pihent a kosárban..

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Paradicsomos padlizsánleves

Megpároltam hagymán a kockákra vágott padlizsánt, tettem hozzá fokhagymát plusz pár db parit. Így is párolgattam, majd ment bele jó pár kanál paradicsomsűrítmény, és víz, só, meg jó sok kakukkfű (ez a titka). A végén tettem bele konzervkukoricát is. A padlizsán akkor jó, ha jó puha. Nekünk nagyon bejött!!! Ja és olvastam valahol, hogy parmezánnal tálaljuk, hát annak most híján voltunk. (Sima trappistára tálaltam)

Orsi
osoa75
 
 


Akkor hát, sziasztok itt is! :lol:
(Indit üssétek, ő mutatta nekem erre az utat, én meg kapva kaptam... szóval lehet engem is :wink: :oops: )

Eltévedt kérdésemet ezennel megfelelő a pódiumon feltéve:

Nincs valakinek bevált sütőtökleves receptje?
Amit ma alkottam - currys, gyömbéres, tejfölös - elég felejthető... persze lehet, hogy csak szokni kell még :lol:

"Utamon csillagport verek, szabad vagyok, mint kisgyerek, ha magában énekel." Sz.Á.
Kép
Kép
leni
 
 


Megtaláltam az eredeti padlizsános leves receptemet, és abban a kakukkfű csak opcióként szerepel... de szerintem kell bele, attól lesz olyan finom szénapadlás szagú a leves.
Receptes füzetkémben találtam egy indonéz sült padlizsán receptet, tisztára mint a padlizsántöpi :)

Leni, hááát sütőtöklevesre én is kiváncsi vagyok. Egyszer olxat próbáltam, amiben póré és krumpli volt még és a végén össze kellett turmixolni. De nem nagyon volt sikeres.
orsko
 
 


Szia Leni! :)

Sütötök krémleves

1 nagy fej hagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1 ek. örölt kömény
2 ek. örölt koriander
egy ici-pici friss reszelt gyömbér
1 kg sütötök
1-2 fej krumpli (lehet édesburgonya is)
1-2 sargarépa
füszerso/vegeta

A hagymat, fokhagymat és a füszereket olajon megpiritjuk.
Hozzadjuk a zöldségeket és felöntjük vizzel (modjaval), mehet bele a leveskocka (nekem most a Rapuntzel féle jön be).
Amikor a zöldségek megföttek összeturmixoljuk ugy, h sima és homogén legyen a végeredmény (nem szoktam az összes fözölevet belerakni, mert sürün szeretjük, viszont a leves aljat érdemes belerakni, mert ott figyel a sok füszer!)

Tejszinnel fel lehet dobni (nem szoktam).

Mi igy nagyon csipjük :)

Aposom ugy szokta, hogy egy kis füstölt husos szalonnat is rak bele. Amugy nem eszünk hust, de be kell valjam, h ettöl isteni jo ize lesz. Sztem a vegetan kivül amugy semmi spéci füszert nem rak bele.
Hamarosan talalkozom vele, ha minden igaz, majd megkérdezem.

Sára

Kép

Kép
saara
 
 


A mi sütőtöklevesünk:

Sütőtök, krumpli, sárgarépa és paradicsom (lehet üveges is) változó arányban*, felteszem főni annyi vízben, hogy ellepje, ha minden megpuhult, összeturmixolom, sózom, borsozom, és egy kis olívaolajat vagy vajat teszek hozzá. Reszelt sajttal vagy csíkokra vágott és olajon m,egpirított zsályalevelekkel vagy pirított tökmaggal vagy pirítóssal esszük.

*tényleg változó, még nem sikerült kétszer ugyanolyanra. Van, hogy egy egész sütőtököt beleteszek, de mostanában pl. úgy csinálm, hogy csak kb. fél sütőtök, 1-2 krumpli, 1-2 sárgarépa és fél-egy üveg hámozott paradicsom. Így nem annyira édeskés, inkább a paradicsom dominál.
pindi
 
 


Sütőtökszakértők: megküzdötök a nyers sütőtök meghámozásával és felkockázásával, vagy elősütitek?

Köszi!

Eszter

Kép
esztercica
 
 


volt tema a bisalma. en sajtot es lekvart csinaltam belole: az elobbit mezzel, az utobbit minden nelkul. es mind2 nagyon fini lett :D
par napja volt nalunk is sutotokkremleves. kicsit tartottam tole, milyen lesz, es meglepodtem az eredmenyen (meg apjukunknak is izlett ;) :lol:). amennyire emlekszem a sutotokon kivul volt benne: fokhagyma (a hagyma kifelejtodott), vegamix, gyomber, szerecsendio, so, bors - fozve, turmixolva, majd tejfol :P

es kepzeljetek vegulis csak beruhaztunk egy malomra :D (Mulino). meg csak egy hetes a tapasztalat, es egyelore csak rizset oroltem vele: tekerni egyaltalan nem nehez, viszont termeszetesen idoigenyesebb, mint az elektromos. minden nap tekerem 10-20 percet - piheneskeppen :lol: igy elegendo mennyiseg osszejon ;)

"Tell me why are we so blind to see
That the ones we hurt are you and me?"
Coolio
recca
 
 


Eszter, en nyersen hamoztam, daraboltam - nem volt veszes. de a kemenyseg lehet sutotok-fuggo
recca
 
 


ja es Eszter a barnarizset baromi sokaig kell fozni, h megpuhuljon. gondolom, ez "kosarazas" eseten is igaz
recca
 
 


Én is nyersen hámozom-darabolom, jó hámozó és kés kell hozzá, ennyi a titok. :)
pindi
 
 


Recca!

Le a kalappal, hogy bevállaltátok a tekerőst! Én Arabellát kértem végül szülinapomra, és nagyon jó! Juli azóta a homokozóban őrölt lisztet készít, az anyukák meg csak néznek, hogy mi baja van :) Ma meg dicsekedett egy boltos néninek, hogy van pelyhesítőnk :shock: na ezeket a perceket leszámítva nagyon klassz dolog a malom/pelyhesítő.

Leni!

Én nagyon egyszerű, ámde finom sütőtök levest szoktam készíteni:
(Szeretem a letisztult ízeket)
Sütőtököt nyersen feldarabolom (nagyon szép hangja van, ahogy hasad benne a kés :) ), megpárolom házi vegetás vízben, majd nyomok bele fokhagymát (sokat), összeturmixolom, és tejszínt öntök bele, összekeverem, még egyet rittyan, és kész (a miénk is inkább főzelék sűrűségű). Mindig pirítok mellé tökmagot, azt szórjuk a tetejére , hmm. Minden nap ezt enném, olyan finom!

klári /puma
pumama
 
 


akarom mondani rottyan :oops:

klári /puma
pumama
 
 


Húú, köszi a sok tökös receptet!!! :P

Végülis nem volt nagyon más, amit csináltam, abban curry és gyömbér volt meg vegamix alapból, véégn tejföllel, de nekem nem jött be, így kapott még tárkonyt a végén... jó kis egyveleg... azt hizsem még szoknom kell ezeket az ízeket :oops:

nem bírtam még visszaolvasni, ezért bocs, ha már volt téma:

én mostanában paradicsomot aszalok vadul, mert imádjuk és a boltban kutyadrága...

Még el lehet csípni az utolsó menet lucullusokat - szerintem abból az igazi, mással nem is próbálkoznék - aztán aszalgatás, sajna már csak sütőben ,mert nincs elég Nap, majd amennyi csak belefér a befőttes üvegbe, rá olivaolaj - és télen már mehet is simán kenyérre vagy pirítóskenyérre vagy tésztára vagy pizzára. Nálunk gyerök nyelik, mint kacsa a nokedlit :lol:

Saara, lányom csak 5 nappal idősebb, mint Vincéd!!! :wink:

"Utamon csillagport verek, szabad vagyok, mint kisgyerek, ha magában énekel." Sz.Á.
Kép
Kép
leni
 
 


Leni, leírnád pontosan az aszalás menetét?Mennyi idő? Milyen hőfokon? Még sose csináltam, eddig mindig vettem ha kellett valamibe, olaszos kajákba szerintem mindenbe jó.
Köszi!

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Fogok majd jönni és válaszolni, amint tudok, bocs!!! Nem tudom, mikor lesz, igyekszem!

hordozo
 
 


Tea á la India /Márti

Kell hozzá:1 l forró víz, tej, cukor, és a fűszerek: ánizs (lehet sima, vagy csillagánizs), kardamom mag, fahéj rúd, őrölt fahéj, vanília por, vagy rúd, szegfűszeg, szerecsendió, gyömbér, babérlevél, koriander.

Tedd forrni a vizet, és amikor felfőtt, sorrendben (!) főzd bele a fűszereket:
- ánizs (1l-hez 1 csapott e.k.)
- kardamom mag (kb. 8db.)
- fahéj (1 púpos kanálnyi őrölt, vagy 3-4 rúd)
- vanília (elhagyható)
- koriander (törd meg a magvakat előtte)
- szegfűszeg (1 csapott kis kanálnyi)
- szerecsendió (csapott kiskanálnyi)
- gyömbér (lehet friss, akkor vágd apróra, vagy por, 1 e.k.)
- 2-3 babérlevél

Főzd lassú tűzön 1-2 percig, majd tedd félre legalább 20 percre, hogy megszálljon. Amikor a fűszer leszállt az aljára, szűrd le, a sárszerű, kiázott fűszereket vedd ki az edényből, majd öntsd vissza az edénybe a tea felét. Fél l tejet, vagy 3 dl tejszínt önts hozzá, és tegyél bele 3-4 e.k. cukrot. (Mézzel sajnos nem olyan jó az íze, de barna cukorral is ki lehet próbálni).
Forrald össze és öntsd a félre tett teához, majd pár perc hatásszünet után tálald.
Ha igazi világjárós hangulat vesz rajtad erőt, tehetsz bele egy kis rumot, vagy rumaromát. Karácsony táján narancs héjat is dobok a második forraláskor bele.
Ha enyhébbet szeretnél, csökkentsd a fűszerek mennyiségét. Ki is hayghatsz belőle néhnyat, de a tej+cukor mindig legyen benne, ettől nem lesz "méreg"... AH érzékeny vagy atejre, készítheted mandula-, szója-, vagy rizstejjel.

Havonta csak egy-kétszer igyál ilyet, ha szoptatsz, mert elég nagy hőt termel a szervezetben.
márti_23
 
 


Sütőtökkrémleves: én készítettem tavaly vmi kellemes-édes félét, tejszíneset, előkerssem?
márti_23
 
 


Leni!

Paradicsom engem is érdekelne! Szombaton mennék piacra, s akkor vennék próbaképp...

Recca!

Birsalmasajtot hogyan készítetted? Nekem a fenének sem akar keményedni, 3 nap után ugyanolyan az állaga és a színe. Várni kell heteket? És a méz nem folyósította széjjel? Émn gyümölcscukorral készítettem, de valahogy nem sikeredett. :(

klári /puma
pumama
 
 


Klari, probaltam minel tovabb fozocskezni turmixolas utan, es amikor kiontottem, jo vekonyra simitottam. aztan meg feltettem a futotestre 8) igy is kellett kb egy het
recca
 
 


Amennyire anuykám alapján tudom, a birsalmasajt annál keményebb, minél többet szikkad. Pl. az ősszel gumi állagú tavaszra betonkemény tud lenni :lol: Szerintem türelem, ehető birsalma sajtot terem :wink:

Ájjáj, aszalási időkkel bajban leszek, mert azt én csak úgy szemre ész nélkül szoktam...
Egy azonban tuti: NAGYON szárazra ki kell szárítani, mert úgy tuti eláll. Ha valaki hamar meg akarja enni, akkor nem baj, ha kicsit "gumis" állagú, de hosszú távon (értsd: ősztől nyárig) nekem az bírta ki, amit zörgősre szikkasztottam a sütőben, és úgy metn az olivába.
Időt azért sem célszerű írni, mert a pari méretétől is függ, mennyi idő alatt hajlandó kilehelni a vizet magából. :roll:

Most végig gondolva a dolgot, több nap, akár 7-10 nap alatt, naponta 2-3-4 szer kicsit begyújtom a sütőt, ajtaja persze nyitva... Csak azt kell figyelni, nehogy penészedni kezdjen, mert akkor tuti megromlik.

Márti köszi a tea receptet!!
Az miért baj egy szoptató anyának, hogy a tea hőt termel benne?
(tiszta égő de csak tippjeim vannak)

"Utamon csillagport verek, szabad vagyok, mint kisgyerek, ha magában énekel." Sz.Á.
Kép
Kép
leni
 
 


Leni,
egészben hagyod a paradicsomokat?

Birsalmasajt: a minap előkerült a szüleim kamrájából egy kis darab kb 5 éves sajt. Na az már olyan volt mint a cipőtalp :) Amúgy nagyon sűrűre kell főzni, és próbálgatni. Vagyis kicsi tálkába kivenni a masszából, és ha kb 15 perc múlva már bőrösödik, nem folyós, akkor jó lesz sajtnak.

o
orsko
 
 


Hello Leni,


hát az úgy van, hogy minden ételnek, fűszernek 5féle termikus hatása van: forrósító, melegítő, semleges, frissítő, hűtő.
A forrósító hatás - nagy mennyiségben fogyasztott ilyen jellegű étel-ital hatására - a szervezetet szárítani kezdi.
A szoptatós anyucinak inkább melegítő+semleges dolgokat érdemes fogyasztania.
Ezt a teát emiatt nem szabad napi szinten inni.
márti_23
 
 


Szuper süti ceptejeiteket már úgy kipróbálnám :P
Meg sütőtökkrémlevest is fogok csinálni, pont úgy szoktam, mint Klári, csak épp sült tökből, mert sokkal jobban izlik úgy (nem találom a hosszú i-t itt). Akkor szoktam, amikor úgyis sütök tököt.
Nagyon finom amerikai pitét is lehet sült tökből, fahéjjal-szegfűszeggel szerecsendióval izesitve, rengeteg recept van a neten, én is valamelyik alapján csináltam tavaly. Linzertészta alapba kellett tölteni a tökös-tejszines-tojásos krémet és úgy megsütni. Előkeresni sajnos nincs időm, de buzditalak benneteket :)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


bocs, receptjeiteket

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Orsi!

Csak a lényeget hagytam ki :oops: :oops: :oops:
Szóval a parikat én minimum ketté vágom, de ha reménytelenül nagy, akkor mehet 4 felé is. A tepsiben a görbe oldal van alul.

Márt, köszi!! :P
(miket tudsz!!! :shock: )

"Utamon csillagport verek, szabad vagyok, mint kisgyerek, ha magában énekel." Sz.Á.
Kép
Kép
leni
 
 


Recca, tényleg nem savanyu a birs lekvar cukor nélkül? Lehet csinalok egy teszt adagot...

Birs: Indi, Orsi, birs kell még?

Marti, a teat ugyan nem kostoltam, de elég izgalmasnak tünik :). A hozzavalok alapjan azt gondolom, lehet pocakosan is inni, vagy tévedek? Vagy ilyenkor sem ajanlott a "forrosito hatas"?

Padlizsanlevest kiprobaltuk, fincsi lett.


Leni: tényleg! :)
saara
 
 


Sara, jövő héten jövünk birsezni, most taknyolunk
indianyo
 
 


Saara, de savanykas, persze. de en szeretem :D es ezt mar akartam multkor is: koszonet neked a birsert ;)
recca
 
 


Márti, köszi a receptet, mehetek bevásárolni... Nem is gondoltam, hogy ilyen sok munkát-odafigyelést igényel ez a tea (legalábbis kismama-szemmel). Így külön köszönet, hogy csináltál nekünk! :)

És mi az ami melegítő-semleges? Valahol olvastam erről, de már nem emlékszem. Makrobiotika vagy Napfényes talán???

Pindi
pindi
 
 


En tegnap bananlevest csinaltam:)
Csicseriborsot elozo nap beaztattam, aztan csinaltam belole sima zoldseges levest (repa, zeller, pasztinak, krumpli+a csicseriborso). Banant villaval szetnyomkodtuk, ra citromhej, citromle. Amikor a leves mar megfott, botmixerrel osszetortem a zoldsegeket, belekevertuk a banant, curryt es tejszint. Ugy jo, ha jo suru. Tetejere meg piritott mandula v kesudio.

Sara, koszi a birset. Mar atment lekvarba (tettem bele vaniliat es citromfuvet):)

Biobaba
biobaba
 
 


Sara,
mennénk birsért. Szeretném Indivel összeszervezni, legalább egy darabon nem kellene cipekednie...

o
orsko
 
 


Orsi! Valahogy így szoktam a magos gabonafasirtot: összekeverek teljes tönkölylisztet, sót, bármilyen fűszert, bármilyen magokat (tökmagot imádjuk bele), bármilyen pelyhet (ebben az állapotban eláll, végülis olyan fasirtpor, amilyet a bioboltokban jó drágán árulnak :)) vízzel. Jó állni hagyni, hogy duzzadjon, de ha minden kötél szakad, neki is állhatsz rögtön kisütni. Kanállal szoktam forró olajba lapítani és mindkét oldalát megsütni. Nagy sikere szokott lenni.
Eszter! Rizsnek ennyi nem elég! Akkor rakd kosárba, amikor a főzés javán már túl vagy! Pontos adatot nem tudok, de már útban vagy, hogy kikísérletezd! ;)

hordozo
 
 


Saara!

Ezekete a fűszereket (karácsonyi jellegű, vagy forralt borhoz valókat) szabad akkor inni a pocakos kismaminak, ha nincs semmi poci-keményedése. De ha van, akkor nem, sőt, óvakodnia kell tőlük.
márti_23
 
 


Pindi,

kedves vagy, és nagy szeretettel ajánltam Nektek. A Plus-ban eléggé olcsó lehet hozzájutni fűszerekhez.

A termikus hatásokról Szécsi Macz Ari írt nagyon klassz és szerintem hiteles könyveket., mint pl. Gondolattól a szülésig, és Ételtől lélekig, ez utóbbiban van benne a termikus táblázat, de ha lesz negyed órám vmelyik percben, leírok egy párat, jó?
Amúgy igen, ez az öt elem szerinti és a makrobiotikus főzés egyik változata.
márti_23
 
 


Marti, köszi. Akkor varok inkabb a teaval....
Valaki (talan Biobaba?) leirta egyszer, hogy milyen teakat lehet varandosan inni, de nem talalom ezt a részt.

Birs: nagyon szivesen, örülök, hogy nem kellett az egészet feldolgoznom :lol: Ugy Kb 60 kilo volt a 2 fan :shock:
Jövöre is adunk szivesen, ha lesz!

Orsi (Orsko): Nem kellene tul sokat varni a birssel, ma egy hete, h leszedtük és mar egész érett volt, mar jo néhanyat ki kellett dobni :(
Indi, nektek jobbulast, nalunk pont most mult el a takonykor végre.

Biobaba, banan leves nyam:)!
saara
 
 


Ági!

Köszi, ki fogom próbálni! :)

Orsi
osoa75
 
 


árpát ti hol vesztek? Nem lelem a magyar forrást sehol :oops: Rábcakapiak nem adnak el...

klári /puma
pumama
 
 


Ági: ez a gabonafasírt nagyon jól hangzik! Nem tudom, miért nem gondoltam korábban, hogy magam is megcsinálhatnám...a boltit nagyon szeretjük, de még teszek abba is zabpelyhet meg búzacsírát pluszban.

Biobaba: banánleves :D !

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Márti: ez amolyan indian masala chai tea? volt egy "egyszerűbb" receptem, de a tiéd sokkal jobban hangzik, köszi!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: