Új privát üzeneted érkezett!

Ági!

Lelkesen vettem házi tejet a Komjádi uszinál levő MDFről szombaton. Felforraltam, leszedtem a tetejét (föle?) (amit én egyébként eddig rajta hagytam 1 napig, jól megvastagodott, és tejszínnek használtam), a többi azóta kint áll szobahúmérsékleten, de lehelletnyi a tejföl rajta. Kóstolni még nem kóstoltam, hogy finom-e. Azon gondolkodta, hogy azért lehet ez, mert ott árusítanak házitejfölt is, gondolom, ugyanebből a tejből készítik, tehát nekem már nem marad semmi. Vagy ez bolondság? Te is kint hagyod levegőn, ugye? És ehhez kapcsolódóan: ez azt jelenti, hogy tejként már nem fogyasztható, hoiszen megsavanyodik 2-3 nap után, marad a túró. Nem lehet vhogy úgy csinálni, hogy tejfölt készítek, és még tej maradjon alatta?

klári /puma
pumama
 
 


Klári, bár csak sejtem, miről beszéltek :), de a békási piacon, ahova a valkói "tejgazdaságból" szállítják a tejet, és mindenféle tejterméket is lehet kapni, kérdezte a múltkor egy pasi, hogy tejszínük van-e. Azt mondta rá a néni, hogy az nincs, mert hát azt is csak ebből a tejből tudnák csinálni, és akkor egyértelmű, hogy azt a tejből "vennék el". Tejfölt viszont árulnak.

Vikó, a padlizsántöpörtyű isteni lett! (Főleg újramelegítésre.)

GyeZsu
gyezsu
 
 


Nem tudom, mennyit tejet savanyítottál. Nekem 4l-en szokott lenni 2-2,5dl tejföl. Ha Neked sokkal kevesebb, akkor igen, nem olyan zsíros a tej, amit veszel. :( A tejföl savanyított tejtermék, tehát nem tud alatta tej maradni. A tej fölött a tejszín van. Az aludtej fölött a tejföl. De eléggé használhatod őket össze-vissza, ideértve a joghurtot is. :)

hordozo
 
 

 
 

na most szőkenőnek érzem magam, mert rádöbbentem, hogy az az általam bőrnek nevezett, és kb undorodva félretolt izé, ami az aludtejen van, az maga a tejföl :oops: :oops: :oops: juj de izé....

Ági, a főzőkosárral kapcsolatban kérdeznék még. Lábosban teszed bele a kaját ugye?

o
orsko
 
 


Orsi, nem tudom. Hivatalosan nem ez a tejföl, hanem az aludtej tetején a zsír. Nemtudom, hivatalosan ez tejföl-e (mármint a „bőr”), de én közékeverem és annak hívom. :)
Abban a lábosban, amiben a tűzön volt, igen. Elzárom a tüzet és azonnal megy a kosárba.

hordozo
 
 


Indi, a mungobabos receptnél fekete ecet alatt balzsamecetet értesz?
Es melyikkel jobb? Feketével vagy almaecettel (utobbit még nem kostoltam).
saara
 
 


Eszter, mindenki, hogyan csinaljatok a padlizsankrémet?

Egyszer ettem istenit finomat Erdélyben, azota sem sikerült ilyen jora megcsinalni (mondjuk ott parazsban sült a padlizsan, ettöl eleve mas az ize, mint mikor sima tüzhellyel készül).
saara
 
 


Még egy: Nalatok mi az, amit biztosan megesz a gyerek?
Enyémke eleve tej- tojas allergias, de emellett nagyon valogatos is. Ma mar az egyik kedvenc sem csuszott, kellene ötlet... :roll:
saara
 
 


Huu, még egy kérdés:
Ma lattam bioboltban durum lisztet. Mi az?
saara
 
 


Saara!

Durumbúzából én a múltkor őröltem lisztet, sárgás, testesebb lett a liszt, és a kenyerem is. (nem tudom, ettől-e vagy elrontottam valamit)

Ági!

Ez eddig is oké volt, azért próbálkozom. Kint hagyod vagy beteszed a tejet, míg a tejfölt leszeded róla? 3 nap után ehetetlen íze lett, pedig nem vagyok finnyás, szeretem a bociízű dolgokat :P
És próbálkoztam az oltóval is (az aludtejből nem túrót, hanem sajtot szerettem volna, olyan keményfélét), de nem sikeredett :x Szóval holnap túrógombóc lesz mégis az ebéd :P

klári /puma
pumama
 
 


Olajos magvakat ti mivel őrlitek? Milyen darálót érdemes beszereznem? (Elektromost kerülném, de a kurblizós fajta eredetileg mit kell, hogy daráljon? Ez a klasszik kivehető hengeres cucc jó erre a célra?) Ja, és én eddig mindig egészben tettem a kenyérbe a magvakat, olyan ínycsiklandozóan néz úgy ki, csak tudom, kevésbé emészthető úgy. Ti hogy készítitek?

klári /puma
pumama
 
 


Indi, (vagy akik már megcsinálták az Indi-féle padlizsántöpörtyűt), héjastul kockázzátok fel a padlizsánt?
katicabogár
 
 


Sára,
annyit gondolkodtam ajánlható kedvenc kaján, de folyton olyanok jutottak eszembe, mint palacsinta, vagy tejbegriz... de aztán beugrott, hogy a gyümölcslevesből bármikor bármennyit képes megenni mindkét gyermekem.
Padlizsánkém: megsült padlizsán bele kikotor, olajjal kikever, sóz, borsoz, sok fokhagyma belenyom. Fini, de tény, hogy olyan jót, mint Erdélyben még én sem ettem.

Klári,
klasszikus diódarálód van? Az a nagy asztalsélre csavarozható fajta. Szerintem azzal mindent le lehet darálni. Illetve a mákot nem, ahhoz kell egy másik asztalszéli szerkezet.

o
orsko
 
 


Katica, igen, héjastul.

Sára, az "édességek" nálunk mindig bejönnek. Pl. Pindi-féle vegán csokitorta, kölessüti, gyümölcs. A zöldségkrémleves is jó, főleg, ha tejfölt lehet benne kevergetni - de lehet, hogy a kenyérdarabkák is ugyanilyen érdekesek lennének. Kata a kuszkuszt is szereti, a lecsó levével szoktam elkészíteni. (A lecsót nem szereti.) A párom által készített hagyományos kajákból a paprikás krumpli, rakott krumpli minden mennyiségben. Meg persze bármi, amiben hús van... És ha ő is részt vesz az étel elkészítésében, akkor is nagyobb az esély, hogy meg is eszi.

GyeZsu
gyezsu
 
 


Klári! 3 napig elöl hagyom. Kísérletezni kell. A tejen is múlhat, és néha én sem értem, mi miért nem úgy működik, ahogy szokott. Szerintem is diódaráló a megoldás.

hordozo
 
 


Sára, a durumbúza (másnéven keménybúza) egy búzafajta, ebből készülnek pl. a tojás nélküli tészták. De kenyérhez is jó. mert magasabb a sikér- és gluténtartalma, mint a többi búzának.

Nálunk a "biztos megeszik" étel a tészta, szerencsére teljesőrlésűből is, és akármilyen szósszal, így sok mindent meg lehet velük etetni szósz címén. A nagyobbnál még a paradicsomos levesek (vöröslencsés vagy a pappa col pomodoro nagy kedvenc) és a falafel, gabonafasírt, egyéb golyók is.

Pindi
pindi
 
 


elsősegélyételek: tészta, szósz, sajt, fűszeres rizs, sűrű főzelékek, szőlő, szilva, barack (szalonna, kolbász :lol: )

az olaszok csak durumbúzát használnak.
indianyo
 
 


Sára!

Tejbegríz zabtejjel, vagy akár zabkása mazsival is nagyon fini.. Ebből készült kókuszgolyócskák, vagy kukoricadarás sütik, kölessütik. Nagyfiam imádja a tésztát szintén, leginkább a paradicsomosat, imádja a lasagnát, aztán a rakott kelt. És a meggylevest is. :) Mostanában a tonhal is menő...

Orsi
osoa75
 
 


Klári!

Megvan a malom? :)

Sára!
Még ötlet, ha szereti a kölesgolyót, sűrű levesbe mártogatni...

O
osoa75
 
 


Köszi nagyon az ötleteket!

Tésztat ritkan kap, mert sosem tudom milyen szosszal izesitsem (kevés zöldséget szeret, pari nem jön be szosz formajaban, zabtej, rizstej sem annyira kedvenc), de megprobalok jokat kitalalni. Ha van ötletetek, jöhet!

A sütiket nem eröltetem a cukor miatt (mézet sem kaphat :roll:). Ti cukroztok vagy massal megy az édesités? Lehet valamilyen malataval kellene probalkoznom...

Pindi amugy a vöröslencselevesed az elsösegélyek között szerepel azota is :)

Gyezsu, neked külön köszi a kuszkusz ötletet, tegnap tettem sürü zöldséglevesbe és nagyon csuszott, rég volt ekkora sikerélményem :D

Orsi, kölesgolyot zabal egész nap! :lol:
saara
 
 


Orsi!

Igen, szülinapi ajándék volt, nagyon jó!

klári /puma
pumama
 
 


Szia Sára!

Szívesen - a kuszkuszt én is szeretem :) - főleg, hogy 1 perc alatt kész a gabona köret :D Én nem nagyon édesítek. Kásákat szoktunk reggelizni, ez annyi, hogy vízben megfőzök valami gabonapelyhet vagy kölest, és vágok bele jó sok gyümölcsöt. (Amikor tálkákba szedem, a tetejére is szórok egy másmilyen - és lehetőleg elütő színű - gyümölcsöt, de ez már csak esztétika. Persze Kata leeszi a tetejéről, a kásából meg kb. annyit eszik, amennyi a kanalához ragad...) De lehet lekvárral is kikeverni, azt zabpehelyliszt-kásánál csináltam, nagyon finom, csak nem túl gazdaságos, mert sok lekvár kell hozzá.

Ha már témánál vagyunk: a szilvalekvárom nagyon finom lett (ecettel sütőben tettem el, csak nem tepsiben, hanem egy nagy edényben), finom édes, pedig nem tettem hozzá cukrot.

Érdekes egyébként ez az "édes" kérdés, mert én elég édesszájú voltam, és amióta nem nagyon édesítek, a "gyári" édességek, vagy pl. egy éttermi uborkasaláta túl édes nekem.

Orsi, ezt a kukoricadarás sütit, kókuszgolyócskákat és társait kifejtenéd bővebben? :)

GyeZsu
gyezsu
 
 


Birsalmadömping van itthon, hogy teszitek el? Tudom, a héját nem kell lepucolni, de azért a szöszt lemosom róla, nem? Felkockázom, aztán be a lábosba, rottyan, pici cukor, dunszt?

klári /puma
pumama
 
 


GyeZsu!

Kukoricadarás süti: alapnak kukoricadara picit megfőz, hagyod kihűlni. Formába teszed és mehet rá pl. mákos "töltelék" (darált mák, méz, mazsola, stb. egyvelege), tetejére kókuszreszelék. Hűteni picit és fogyasztható.

Kókuszgolyók: zabpehely megfőz sűrűre, bele vanília, kókuszreszelék, mazsola, talán pici méz, de nem fontos és golyókat formáz, majd kókuszba forgat.

(ha kellenek a pontos arányok, bemásolom :) )

Gabonafasírt:
nektek sikerült úgy kisütni, hogy nem esik szét? Most készítettem zabpehelyből, fűszerek, hagyma + morzsa, nagyon jó az íze, de sütésnél szétesik. (Inkéább tepsiben kellett volna...) Liszttel is próbálkoztam valamikor, de akkor meg olyan lisztízű lett...

Orsi
osoa75
 
 


Klári,
tavaly próbáltunk ki egy elég hatékony birseltevési módszert: a birseket egészben kuktában meg kell főzni (kb 2 dl vizet alájuk kell önteni). Ha sikerül elkapni a megfelelő pillanatot, a husa megpuhul, a magház és a rossz férges részek kemények maradnak. A husát le kell szedni, lábosba tenni, összeturmikszolni és megfőzni a szokásos módon. Nem kell a kökemény nyers birset vagdosni, nem kell paszirozni, stb.

Orsi, nagyon jónak tűnnek ezek a receptek :)

o
orsko
 
 


Orsi én kíváncsi lennék a pontos arányokra!

Köszi

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Sára, én is úgy csinálom a padlizsánkrémet mint Orsko, csak szoktam bele egy pici mustárt is tenni. Lehet úgy is csinálni, hogy még majonézt teszel bele (én ezt házilag szoktam előállítani), csak hát ugye abban tojás van :( És tény hogy a parázson sült padlizsán a legjobb..

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Orsi! Gabonafasirtot sokféleképp szoktam. Vagy ütök hozzá 1 tojást, az tartja össze, vagy tönkölyliszt/dara alapú (nagyon finom, nem liszt ízű! rakok bele darabos dolgokat sokat: pelyhet, magokat (tökmag isteni, de van benne lenmag, napraforgómag...) és fűszert is), akkor az tartja össze és nem kell tojás. Vagy lehet még golyót főzni, az nem fasirt, de összetevőt tekintve hasonló, ekkor kása alapú, az összetartó anyag liszt (ugyanaz a gabona, mint a kása) + keményítő.

hordozo
 
 


Akkor a tegnapi receptek közül az egyik:

Tej- és tojásmentes SÜTI (á la Tündérkonyha)

2 bögre liszt (fontos, hogy legalább 3 féle liszt legyen, ezzel is "helyettesítjük" a sütőport. Tehát búza, tönköly, árpa, kukorica, pl.)
1/2 tk szódabikarbóna (el is hagyható, akkor még laposabb, de úgy is jó)
1-2 tk fűszer, vegyesen (fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, vanília. A tegnapi csak 1 tk fahéj volt)
1/2-1 bögre méz (a tegnapiban 1 volt)
1/2 bögre olaj
1 bögre víz (vagy kefír, a tegnapiban víz volt)

A másik receptet legközelebb. Azt nem tudom fejből és most lusta vagyok elővenni, no. :oops:

Összekeverjük, jó híg marad, hagyjuk állni, duzzadni kb. 1/2 órát, majd sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük és kb. 200 fokon kb. 30 perc alatt megsütjük.

Vannak változatai, amiket én sosem szoktam, de leírom.
Lehet bele mákot tenni, akkor annyival kevesebb liszt kell bele. Mehet bele bármilyen mag (a tetejét meg szoktam szórni szezámmaggal, csak most elfogyott), darálva vagy durvára vágva. Ha nagyon sokat teszel bele, csökkentsd az olajmennyiséget. Bármilyen szárított gyümölcs, mazsola. Ha forró vízben előtte felfőzöd(?), akkor kevesebb méz is elég bele.
h_szilvi
 
 


padlizsánkrém:
- padlizsánt héjjastul szénné égetem. de tényleg. akkor jó ha a héja már szenes. ez történhet sütőben(otthon így a legegyszerűbb), vaslapon, parázson. érdemes megszurkálni sütés előtt, különben robban :roll:
- belét kikaparom és fokhagymával sóval borssal turmixgépbe teszem
- egy evőkanál olajjal összeturmixolom, majd apránként egyre több és több olajat teszek hozzá, amennyit csak felvesz ( 2 közepes padlzsánhoz minimum 1dl). semleges ízű olajjal szoktam, az extra szűz olíva pl túlságosan erős ízű.

régebben nem csináltam nagy faxnit belőle, kb úgy készítettem mint Orsko. Úgyis nagyin fini volt, de nem az igazi. épp pár hete találtam valahol a neten egy receptet ami direkt hangsúlyozza a sok olajat. hát istenien selymes lett tőle, nem kevésbé a turmixgéptől.
elektromosság híjján gondolom habverővel is megvalósítható
savitri
 
 


Csajok, tudtok olyan igazán jó vegetáriánus szakácskönyvet javasolni, ami nem túl keleti (indiai fűszerek, stb. a férjem ki nem állhatja sajnos). Próbáljuk csökkenteki a husi fogyasztást egy kicsit, pusztán a nyagi okokból, és jó lenne valami vegetáriánus alapkönyv-szerűség. Van ilyen egyáltalán?
(Lassan betelik egy füzet az innen kiírt receptekkel... :D )

Savitri: délután veszek padlizsánt!!!Meghoztad a kedvem.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Kókuszgolyó (Hógolyó):

10 dkg zabpehely, 10 dkg kókuszresz., 5-10 dkg mazsi, 2 dl víz, kevés méz, vanília, a díszítéshez kókuszreszelék

A zabpelyhet száraz serpenyőben egy-két perc alatt világosra pirítjuk, majd leöntjük vízzel. Tegyünk hozzá mazsit, és főzzük még néhány percig jó sűrűre. Keverjünk hozzá kevés mézet, vaníliát, kókuszreszeléket. Golyókat formázunk belőle és meghempergetjük kókuszreszelékben. (Készítettem hasonló módon darából is, karobporral, az tényleg kókuszgolyó-szerű lett).

Nemsokára írom a következőt!
Orsi

Szilvi! Köszi!!!
osoa75
 
 


Livi,
nekem nagyon bejött a Tündérkonyha, Hamikus Zsuzsa írta, illetve Kövesdi Natália: Nagyi és Nati szakácskönyve, bár az makrobiotikus és az én ízlésemnek nem elég fűszeresek az abban leírt ételek, úgyhogy azokat a recepteket kiindulásnak tekintem és bátran hozzáteszek ezt-azt..

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Liv!

Csatlakozom eszterhez, én is ezt a kettőt bújom, illteve az Oltalom Alapítványnak vannak füzetecskéi (gabonaételek, húspótló fasírtok stb.--bioboltokban láttam már9, AZOK IS JÓ KIINDULÓPONTOK (BÁR NÉHA SÜLETLENSÉGEKET íR, DE SZTEM JÓ ALAPVETŐEN)

klári /puma
pumama
 
 


Mákos kukoricatorta:

250 g kukoricadara
100 g mazsola
200 g darált mák
méz, fahéj
díszítéshez mandula
kókuszreszelék
olaj
1 csipet tengeri só

A darát készeres mennyiségű forrásban lévő sós vízbe tesszük. Folytonos keverés mellett 4-5 percig főzzük, ezután lefedjük, levesszük a tűzről, és 5-6 percig pihentetjük. Utána kevés mézet és 30 g mazsolát keverjünk hozzá. Olajozott tortaformába öntjük. Ha kihűlt, rákenjük a darált mákból, mazsolából, mézből álló krémet és levesszük a tortaformát. Mandulával, kókuszreszelékkel díszítjük és szeletekre vágva tálaljuk.
osoa75
 
 


Tündérkonyhát hol lehet beszerezni?

Liv!
Én a Napfényes Alapítvány füzeteit szoktam, aztán van egy Reformkonyha című füzet (alcím: vegetáriánus és vegán receptek).
Illetve a www. vegetarianus.hu elég jó szerintem.

Orsi
osoa75
 
 


osoa75 írta:Tündérkonyhát hol lehet beszerezni?



Úgy tudom, most ép csak antikváriumokban. :(
h_szilvi
 
 


épp
h_szilvi
 
 


Liv,
ha valaki megküldené nektek kintről: Mollie Katzen, The New Moosewood Cookbook. De biztos az amazonon meg az abebooks-nál is van... Ha csak egy szakácskönyvem lehetne, ez lenne az.
Némmá, még a wikipediában is benne van!
h_szilvi
 
 


Itt nézelődhetsz: www.molliekatzen.com
h_szilvi
 
 


A Tündérkonyhára feliratkoztam az antikvárium.hu-n. Szilvi, gondolom, ebben ilyen cup-os mértékek vannak, ugye? Végül is nem gond.... :roll:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


ööööööö, igen. De tudod, amikor azt mondja, hogy 3 cup brokkolirózsa, akkor én úgy fejben eldöntöm, hogy az mennyi lehet, mert nem fogom cup-ozni, az tuti...
Ja, meg F-ben van a sütő hőfoka. De tavalyig nem érdekelt, mert a Karancsomon úgyis rossz volt a termosztát és csak egy hőfokot tudott: forrót. :lol:
h_szilvi
 
 


sziasztok
Tudja valaki, kefirt eloallitani hazilag hogyan lehet?
Petine
petine
 
 


Petine! Kefirgombát dobsz a tejbe és vársz. Kész. :)

hordozo
 
 


Petine, kefirgombaval:) Nekem van.

Biobaba
biobaba
 
 


Én is feliratkoztam az antikváriumi várólistára... :(
Na, de fő az optimizmus, remélem, azért meglesz hamar. :)

Orsi
osoa75
 
 


Kefir: ezek szerint nem az a modja, mint joghurtnal, hogy egy fel pohar bolti joghurtot beleontok a meleg tejbe. Kefirgombat hol lehet szerezni, es az elall sokaig (ertelmes a kerdes?)
Petine
petine
 
 


Én kinyírtam a kefirgombáimat... :oops: Pedig odavoltunk a kefirért.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Csajok, akartam már kérdezni, hamarosan kapok 10 kiló bio tk rozslisztet frissen őrölve egy malomból. Kenyéren kívül van valami, ami kimondottan rozslisztből jó?

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


10 kilót? Az szép. Én a kenyérbe is max 30% rozsot szoktam tenni (mert nem kovásszal sütöm).

Livus vett egy gabonás könyvet, talán vannak benne ötletek.


Hogyan nyírtad ki a kefírgombákat? Candida-diétára fogtad őket? :lol:
h_szilvi
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: