Új privát üzeneted érkezett!

Sajtkesziteshez:
Regebben ez nagyon erdekelt, de aztan megsem vettem oltot. Anelkul meg csak lagy kremsajtot tudtam csinalni.
http://kecskesajt.blog.hu/2007/05/19/p83831
Hivatkozik az anivet-re, egy baratunk azzal csinal finom kecskesajtot.
Petine
petine
 
 


Én szoktam lecsót csinálni, hagyma nem köll bele, jól eláll és tényleg igazi nyári íz. Olívaolajon dinsztelem a paprikát meg a parit, fűszerezem, aztán kidunsztolom. Mélyhűtő nálunk kicsi :wink:

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Ági:
Hülye kérdés, de paradicsomot milyen formában fagyasztod, hogy ne egy nagy lötty legyen mikor kiengeded?

Sáfrány:
Sajna mélyhűtő nálunk is kicsi, ezért gondolkodom eltevésen. Te milyen fűszereket szoktál tenni bele? Azon is filóztam, hogy vajon cukkinis lecsót/ratatouile-t lehet e ugyanígy eltenni..

Eszter

Kép
esztercica
 
 

 
 

Eszter! Miért nem raksz bele hagymát? Utólag szoktál, vagy csak így eszitek? Még gondolkodom, idén hogy csináljam...
Másik Eszter! Pari a legegyszerűbb a világon! Megmosom, kirakodom az edényszárítómra, megszárad, berakom egy zacskóba, úgy a mélyhűtőbe. Egyesével veszegetem elő télen a zacskóból. Általában főzés elején előveszem, egy negyed óra múlva már vágható de még kemény és rakom is az ételbe.
Van most sok kemény, finom szilvám (szedd magadban szedtük). Szívesen csinálnék szilvabefőttet, de nincs kedvem cukrot tenni bele. Van valakinek ötlete? Csinált már valaki?

hordozo
 
 


Azért hagyma nélkül, mert az télen is van.
Fűszerek: són és firssen őrölt borson túl lehet bele pici paprikát, vagy kakukkfűt vagy bazsalikomot és oregánót. Cukkinivel is ugyanúgy kell működnie.
Ági, szerintem simán meg lehet csinálni a szilvát cukor nélkül, csak fűszerekkel, és akár felbontáskor édesíteni, ha mégis kell valakinek. Csak fontos a megfelelő hőkezelés meg sterilezés.

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Hogy gondolod a folyamatot? Pici vízben, fűszerrel forraljam át és rakjam tiszta üvegekbe, dunsztoljam le? Mondjuk így?

hordozo
 
 


Pont így gondoltam :)

A korpáról jutott eszembe, hogy régen abból erjesztették a ciberét, amivel aztán leveseket savanyítottak.

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Ági!

Ha a szemes gabonádban van moly, akkor ki kell hajítani az egészet?
Rábcakapiakat hol lehet utolérni?



klári
pumama
 
 


Rábcakapiak: Németh Erika (30) 682-60-86
Nem muszáj kihajítani. Lehet azt is, hogy lefagyasztod pár napra, ettől megdöglenek a molyok minden életfázisban, utána megmosod és megszárítod a gabonát. Én úgy szoktam, hogy ha fokozott a molyhelyzet, akkor gyakran ellenőrzöm a gabona állapotát és amikor látok benne molyt, de még nagyon keveset, akkor amit látok, kiszedem belőle, utána lefagyasztom, utána elhasználom. :I Azt gondolom, ennyi hús nem árthat. ;)

hordozo
 
 


Rabcakapiak mostantol megint vannak a piacon szombatonkent.
biobaba
 
 


Fú, kösz az infókat, lenne még pár "buta" kérdésem:
És rábcakapiak csak búzában utaznak, vagy van rozs, árpa stb. is nekik? mENNyi a legkisebb tétel szemes gabonából, amit meg kell venni tőlük helyben?

kösz

klári
pumama
 
 


Molyokhoz annyit, hogy nekünk a szegfűszegbe is beköltöztek. :( Nálunk egy éve folyamatosan vannak, de most nagyon durva a helyzet. :(:(:(

Klári, igen, nekünk bevált a gépi malom, kézi pelyhesítő összeállítás. Pelyhet csak hetente egyszer csinálok, de az külön program a fiammal, nagyon élvezi, hogy ő is tudja tekerni, és ő csinálja a kishúga ételét. :)
Malmot meg amikor kell, illetve valamennyi szokott lenni őrölve, hogy ne kelljen minden dekához külön őrölni.

Nekem azért is jobb ez, mint a Duett, mert én nem igazán tudnám állandóan előhagyni. Az én malmom viszont csak 7 kiló, a Duett tízzel több, az nem olyan előveszem-elrakom gép.

Na és igen, olcsóbb is sokkal-sokkal.

Pindi
pindi
 
 


Rábcakapiaknak van sima búza, tönköly és zab. Mármint szokott lenni. Idén szezon végére már csak sima búzájuk maradt, a többi kifogyott, de azt mondták, nem szoktak kifogyni máskor. Most szeretnék beszélni velük, hogy is áll az aratás és mikortól van megint. Amúgy csak akkor hoznak szemesgabonát a piacra, ha rendelsz tőlük előre. Szerintem 1kg-ot is simán adnak, nem kell nagyban nyomulni náluk, de ezt még nem kérdeztem. Én elég nagyban szoktam utazni, a legkevesebb 5kg zab volt, amit kértem.
A többi gabonát a Naprából szoktam beszerezni. (Úgy tudom, ezeket a Napra is a rábcakapiaktól szerzi!)
Feltűnt nekem, hogy mindenki nyög itt a molyok miatt. Nem a meleg miatt durvább a helyzet?

hordozo
 
 


Akit érdekel, most kaptam faxon árlistát a rábcakapiaktól mely emígyen szól:

Szemes tönkölybúza:
200,- zsákos (30 kg)
220,- /1 kg
130,-/0,5 kg
120.-/ 1 kg (hántolatlan)

Zab:
320,-/1 kg
180,-/0,5 kg

Köles:
380,-/1kg
220,-/0,5kg

Lenmag:
120,-/0,3 kg

Őszibúza
100,-/ zsákos(30 kg)
120,-/ 1 kg

Durum búza
110,-/zsákos (30 kg)
130,-/1 kg

Van még mindenféle őrlemény is, csak lusta voltam begépelni, de ha vki szeretné tudni, szívesen beírom. Mivel ezt most küldték, arra következtetek, hogy ez mind van..
Mi az az őszi búza :shock: a sima?

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Kérnék szépen zöld tönykölyt tartalmazó receptet, ha vkinek van. Mi eddig csak köretnek csináltuk, de kiváncsi lennéék mit lehet még belőle..

Kenyérsütők, kérek szépen tanácsot tárolásra vonatkozólag! Nálunk vagy kiszárad (ha csak konyharuhába, kenyérzsákba teszem), vagy megpenészedik (ha nejlont is húzok rá), hiába tettem bele főtt krumplit, próbáltam más receptet. Régen egy hétig ettek egy kenyeret, nem? Vagy rosszul tudom? Nekem max 4 nap amíg eláll..

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Eszter :) Én 2 nap után a hűtőbe költöztetem a kenyeret zacskóban, ott nem penészedik be egy hétig sem. Én is sokszor hallom, hogy régen egy hétig is eláll a kenyér, de már a nagyanyám is erről panaszkodott 50 éve :wink:

indianyo
 
 


Nálunk a konyharuha-zacskó-hűtő vált be. Állítólag a római tál is jó, azt még nem próbáltam.

Pindi
pindi
 
 


a legujabb Biokosarban epp a kenyer a fo tema:) Ott is a koedenyt javasoljak a tarolasra, ill. a romai talat. Hat nem tudom, h romai tal tenyleg jo-e a celra, mert ha nem ugy teszem ra a tetejet, h jusson bele nemi levego, akkor uresen is kepes bepeneszedni. En egyebkent egy vaszonszatyorban tartom, de en csak annyi kenyeret sutok egyszerre, amit 2 nap alatt megeszunk. Irja meg, h femdobozban is lehet tarolni a kifliket, stanglikat... Egyebkent meg buzakenyer eltarthatosaga fel nap, tonkoly 3 nap, rozsos kenyer 5 nap, rozskenyer 6 nap a Biokosar szerint:) Azt is irjak, h hutoben hamar eloregszik, izet veszti a kenyer.

Szaradofelben levo kenyerek stb ujjaeled, ha hideg vizzel spricceljuk, aztan elomelegitett (150-180 fok) sutobe tenni rovid idore. Egy-ket perc. Szikkadt kenyeret nedves ruhaba csavarva romai talba. Na hat ilyeneket irnak:) En nem probaltam.

Biobaba
biobaba
 
 


Római tál van itthon, megpróbálom, aztán beszámolok :?

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Eszter, kösz az árakat!
Száraz és száraz között is van különbség, meg a mi toleranciaszintünk között is. Szóval lehet, hogy ami Neked száraz, nekem nem, vagy fordítva, nem tudom. Meg kenyér és kenyér közt is. Kemencében sült kenyérnek vastagabb a héja, kevésbé szárad. De az első napon mindenképpen tömörödik.
Én is igyekszem nem túl sokat sütni, de 4-5 napig így is meg szokott lenni a kenyér és szeretjük. Persze a friss, meleg az felülmúlhatatlan. Csak zsákban tartjuk, szekrényben. Esetleg a végén bundás kenyeret vagy melegszendvicset csinálok. Ami meg tényleg megszárad, azt megőrölöm zsemlemorzsának (nem sok).

hordozo
 
 


Pindi!

És a kézi pelyhesítővel tudsz haladni? Nem csigalassú? Miért pont Arabellátok van? A Fibidus 21 (10.000.-tal olcsóbb) bénább?

És a már megőrölt/pelyhesített gabonát a kendervásznas zsákban hol tároljátok? Pince/ Kamra/konyhaszekrény?

klári
pumama
 
 


Pindi!

Ti szoktatok lenmagot és társait is őrőlni az Arabellával? Vagy azt hogyan? Még egy külön gépezet?

klári
pumama
 
 


Orsko :) mi lett a bodzával? nálunk több mázsányi vár leszedésre, én itthon nem tudom befőzni, de ismerősöm megcsinálná.

indianyo
 
 


Pumama!
Én a már megdolgdozott gabonát nem zsákban, hanem üvegben tartom a konyhában, amiből már főzök. Az nem nagyon sok persze.

hordozo
 
 


Gyerekek, ti és a biokosár teljesen megfertőztetek ezekkel a malmokkal. :oops: :D Azon töröm a fejem egyfolytában, hogy hogy adom majd be a férjemnek, ha hazajön külföldről (merthogy lassan 6 hete nem láttuk). Azt hiszem, karácsonyra kikunyizok egy elektromos malmot (még nem tudom, hogy Fidibus vagy Arabella legyen-e - segítsetek!) és valamivel később egy további ütemben vesszük a kézi pelyhesítőt. Ez a felállás jobban tetszik nekem, mint a Duett, főleg az ára miatt, és hát pelyhet úgyis jóval kevesebbet használok. :roll:

KépKép
KépKép
safrany
 
 


kendervasznat honnan lehet keriteni? Nem tudom, h most el tudunk-e menni a Mestersegek Unnepere.

Biobaba
biobaba
 
 


Eszter!

Mi is így vagyunk ezzel a malom-dologgal :lol: Asszem, Arabella lesz (mivel magyar) és tekerős pelyhesítő, nálunk is karácsonyi ütemezéssel :)

Bébi miatt ne izgulj, szerintem befordul még :)

Orsi
osoa75
 
 


Nekünk Arabella malom van és kézi pelyhesítő. Én meg szoktam kérni időnként a páromat, hogy tekerjen egy adagot, mert mostanában úgy érzem, bőven elég karizom-gyakorlat a Nándi-emelgetés :lol:
Eddig még mindig lelkesen tekert és akkor egy darabig nincs rá gond (én nem vagyok olyan gondos, hogy csak annyit csináljak, amit egyszerre használunk :oops: ) kb 2 heti adag belátható időn belül elkészül. Igaz, mi csak ketten vagyunk rá, Nándi még nem eszik ilyesmit

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Kenyer: azt mondjak, kovasszal keszitve tovabb, egy hetig is jol elall.
Nekem inkabb ellenkezo a problemam, lassan napi egy sutes nem lesz eleg, plane ha mar hatan fogjuk enni. No meg sokszor vannak vendegek.
Petine
petine
 
 


Indi,

tegnap felfőztem a bodzát, ma megyünk piacra, veszek hozzá almát, és hozzáfőzöm, mert alapból elég vad az ize. De nagyon kevés lett, totál elszáradtak a bodzabokrok a hőségben, alig lett rajta termés....

o
orsko
 
 


Orsko :) Itt meg annyi van a bokrokon (3 db 2,5-3 méteres óriás, roskadoznak az ágak)és csak rajtuk szárad, mert nem tudom hol megfőzni :( úgy sajnálom, nem akarod megfőzni? Akkor szednék nektek, vagy ha holnap találkozunk úgyis, és van kedvetek hozzá, esetleg erre is járhatnátok férjuraddal kocsival.

indianyo
 
 


Tarhonya készítés (ahogy mi csináltuk :) )

1 kg liszthez 5 tojást számolunk, így nálunk 6 kg lisztből és 30 tojásból lett készítve. Egy nagy edénybe beleöntjük az összes lisztet, és a felvert tojásokhoz kevés melegvizet öntünk, hogy hígabb legyen. A tojást csak apránként !!! lehet hozzáadni, mindig egy picit. És így addig gyúrjuk a tésztát, amig ki nem sárgul (magyarán amíg már nem fehér a liszttől). Ezután leszitáltuk egy kisebb, majd egy nagyobb lyukú rostán. Ami a 2. rostálásnál "leesik", mi azt hagyjuk meg tarhonyának, a többit még tovább gyúrjuk (kevéske tojást ezután még adunk hozzá, hogy a nagyon pici részek is összetapadjanak). De ez ízlés dolga, vki a nagyon kis szemű, vki a nagyszemű t-t szereti.
Majd a tarhonyát jól szellőző helyre kiterítjük (mi a gangra raktuk ki, két asztalra szétterítve). És megvárni míg teljesen meg nem szárad, majd ruha-zacskóba téve eltenni télire.
m_andi
 
 


Ja, és a tojáshoz pici sót kell keverni :D
m_andi
 
 


Indi, köszi, meglátom milyen a mai kisadag. Ha tetsz, megbeszéljük.

Biobaba,
a különleges textilex boltjában, mintha láttam volna kendervásznat. De nem bizti. Asszem nem találhatóak a neten, de nem kerestem még nagyon rájuk. A hely: Erzsébet, Hosszú utca-Mártirok útja sarok. (Egyszer egy Praktika újságban volt benne, mint jó hely, onnan tudom.)

o
orsko
 
 


m_andi! Nem értem! Ha én gyúrok egy tésztát az nem esik át rostán, hanem egy nagy gombóc...

hordozo
 
 


Ági!
Ha tésztát gyúrunk, akkor minden összetevőt összeöntünk és úgy gyúrjuk. Itt az a lényeg, hogy a tojást csak nagyon apránként kell hozzáadni, és nem egybe gyúrni kell, hanem marokkal kis részeket gyúrogatni (remélem érthető). És az újabb tojásadagot csak akkor szabad hozzáadni, mikor már kezd egy kicsit száradni a tészta. Igaz, jó sokáig kell gyúrni, mi ketten gyúrtuk kb két és fél órán keresztül.
m_andi
 
 


Sokkal jobban értem, köszönöm. Nem értem tökéletesen, de az alapelvét talán értem a dolognak. Tehát akkor a gyúrás közben várakozás is volt a száradásra? Vagy a nagy mennyiség miatt nem vártatok, hanem közben más részét gyúrtátok? Én mostanában teljes tönkölylisztből gyúrom a tésztát tojás nélkül, csak vízzel. Nem tudom, úgy lehetne-e valami hasonlót csinálni.

hordozo
 
 


Igen, a nagy mennyiség miatt még két ember sem tudja átgyúrni egyszerre az egészet. Örülök, hogy érthetőbb lett.
Tojásnélkülire nem tudok mit írni, mi mindig tojással csinálunk mindenféle tésztát.
m_andi
 
 


Zöldtönköly recept, senki többet harmadszor? Gondoltam mielőtt abba is beköltözik a moly gyorsan elhasználnám.. :D

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Ma cukkinis lecsót főztem. Készült még panír (1,5 liter tej, 1 ek ecet), a megmaradt savóval pedig Csudafinom sárgarépaleves .

Annyi sárgarápát vastagra karikáztam, amit a savó ujjnyira ellepett, halványan sóztam és fedő alatt majdnem puhára főztem, ekkor 2 ek rizsliszttel behabartam és addig gyöngyözött takarékon, míg a répa teljesen megpuhult. Finom, sűrű, karamellízű pikáns levest kaptunk. Alig maradt belőle holnapra :lol:
indianyo
 
 


Sziasztok!

Mi olyan sokat nyaraltunk, hogy csak most olvastam egészen vissza, mert nem találom a neten az Arabella kézi pelyhesítőt, pedig én is beneveznék rá, de nem írtatok webhelyet.

Klári, csak most láttam, hogy eljönnél Piliscsabára :oops: , nekem még bizonytalan a jövő hét - azt remélem, tudunk még Balatonozni egy utolsót, utána meg Katát szoktatom oviba. De délutánonként addig is jó, csak úgy hármótokat nem tudlak kocsival vinni... De Piliscsabán az a fajta malom is van, amit kinéztél?

Egyébként ha mindenki ugyanazt választja, és mindenki karácsonyra, lehet, hogy még kedvezményt is kapnánk, ha egyszerre vennénk :) (Mondjuk nekem születésnapom is van még karácsony előtt :))

GyeZsu
gyezsu
 
 


Malomszerelmesek!

Találtame gy helyet (biomalom.hu), ahol 53.000.- az Arabella (a Kétezeregy 64.000.-ért adja, a Napra 61.000.-ért:(...), plusz 2-3000.- postaköltség, mert kaposváriak.

A kézipelyhesítő is 4000.- al olcsóbb...

Hogy lehet ez, azt nem tudom, és nem is akarom felhívni a figyelmüket, hogy majd' tízezerrel olcsóbban adják, én a héten megrendelem tőlük... (Beszéltem a nővel, biztosak a fenti infók...)

Amúgy biomalom@enternet.hu a levelezési címük...

Biobaba kérdezte, hol lehet kendervásznat kapni, van valami fejlemény az ügyben? Itt (biomalom) látok amúgy tároló zsákokat is, viszonylag jó áron (gondolom, a kendervászon sem olcsó multaság...)
Még egyszer összegezném magam miatt ezt a gabona bizniszt: megveszek 5-6 kg gabonát (több nem fér el itthon), búzát, árpát, rozst (mit érdemes még?), beleteszem ezekbe a kenderzsákokba (ha lesz...), hűvösebb, levegősebb helyen tárolom, majd őrléskor kiveszek annyit, amennyi kell, megőrlöm, és üvegbe teszem a készet. Jól vettem ki a szavaitokból?

klári
pumama
 
 


Igen, Pumama! Annyit még, hogy őrlés után nem szabad szorosan lezárni, mert befülled. Miért hagynád ki a zabot meg a rizst (kölest még csak babának őröltem)? Rizst mondjuk nem viszi akármelyik malom, ha szeretnél őrölni, rá kell kérdezni, hogy az, amelyiket veszed, viszi-e. Ez kézi, amit veszel, vagy elektromos?
Nem tudok más helyet kendervászon ügyben, mint a Mesterségek Ünnepét. Ott hagyaték kézi szövésű kendervásznat szoktam venni. Azok a nénik, akik árulják, nem árulnak máshol. Egyébként szerintem nem drága egyáltalán, 66cm széles 1000Ft/m. Csak hát ez most volt. :(

hordozo
 
 


Pumama,
Úgy lehet, hogy az Arabellát meg a kézi pelyhesítőt ők gyártják, a többi cég meg gondolom viszonteladó :D
Arabella amúgy viszi a rizst, én kipróbáltam

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Elkezdtem kovásszal sütni a kenyeret és működik és finom és nagyon lelkes vagyok. És telik a spájzom szebbnél szebb üvegektől, és gyönyörűség benézni és nagyon lelkes vagyok. :)
Kérdésem: szokott valaki mustármagból mustárt csinálni? Elkezdtem fűszerként használni a bolti mustár helyett, de ha valamihez tényleg mustárt szeretnék, miből kotyvasszak?

hordozo
 
 


Ági :) én szoktam, igen! Forróvíz, méz vagy ragacsos barnacukor vagy melasz, borecet (ha sósra akarom, akkor kevesebb cukor és jó sok fokhagyma). És a fehér mustármag kell hozzá.

Az olaszoknál vagy mostarda nevű dolog, őszibarackkal (vagy más gyümölcssel) készül, különleges, pikáns, csípős barack : a mustárt nem porból nyerik, hanem mustárolajat öntenek a cukorsziruppal felfőzött gyümölcsre.
indianyo
 
 


Egyszerűen, tetszőleges sorrendben összekeverek forró vizet, mézet, borecetet és mustármagport és kész? Arányokat tudsz írni, vagy teljesen hasra csinálod?

hordozo
 
 


A forró vizet adagolom először a mustárporhoz, amikor megfelelő állagú, elkezdem ízesíteni és közben kóstolok. Arányokat nem tudok írni sajnos.
indianyo
 
 


Kösz, ez így menni fog!

hordozo
 
 


Nem tudjátok, hol tudok személyesen beszerezni Sonnentor fűszereket? (paprika elsősorban) Esetleg más ötlet bio-megoldásra?

Másik: lemaradtam a borsószezonról, de láttam a bioboltban bioborsót üvegben. Na, vettem is (Rege), de cukrozva van :( Ti honnan veszitek télen a borsót? Van Sparban fagyasztott bioborsó, de inkább a nem fagyasztott verzió érdekelne...

klári
pumama
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: