Új privát üzeneted érkezett!

Közben megtaláltam a malmot itt: http://www.topgetreidemuehlen.de/muehle.php
A 100-as modell 479, a 200-as 549 euro, vagyis kb. 117-, illetve 135-ezer forint. Khm. Gabonákat mennyiért lehet kapni? Szívesen kiszámolnám, mennyi idő alatt hozza be az árát - bár az elektromos fogyasztást is hozzá kéne számolni.
gyezsu
 
 


Gyezsu, ha esetleg nem akarod kifizetni a malomra Németországból a postaköltséget, akkor itthon is megveheted: http://www.ketezeregy.hu/malmok/keem2.html (Komo --> Duett)
:)

Pindi
pindi
 
 


Gyezsu! Malmot a kétezeregynél vettük. Gabonák árát folyton elfelejtem. Mikor legutóbb vettem (nyilván ősztől minden drágább lesz) sima bio búza 150Ft volt. Többit nem tudom. Amit lehet kapni a Rábcakapiaknál, az náluk a legolcsóbb (zab, sima búza, tönköly), a többi a Naprában. Ha érdekel, fel tudod hívni őket és megkérdezni. Egyébként tudom, hogy a Napra is a Rábcakapiaktól szerzi be a gabonát (ezt a hármat). :) A Rábcakapiaknál már elfogyott a zab, így most a Naprában csak sokkal drágább zabot lehet kapni, nem azzal az árral érdemes kalkulálni! (Csak aratásig kell még kihúznunk...) A lényeg: mi is számolgattunk előre, és a pelyhesítés az, ami nagyon behozza a gép árát. Mi azt számoltuk előre, hogy CSAK a pelyhen bejön az ára 10 év alatt. Aztán elkezdtük használni és pár hónap után újraszámoltunk. Az új eredmény: 4 év! A valóság ennél is kevesebb, mert rengeteg változott, ahogy főzünk-sütünk-eszünk. A változás eredménye, hogy ételeink sokkal finomabbak, egészségesebbek és olcsóbbak.

hordozo
 
 

 
 

A Piszkei tk. búzaliszt 166 Ft, a Piszkei búzapehely meg 227 (500 g), vagyis 454 kilója (Biobarlang árak). Ez alátámasztja, amit mondasz. És mennyi gabonát tároltok otthon? Hol-hogyan? Mennyit készítetek el egyszerre? Azt hol-hogyan tároljátok? A gép folyamatosan elöl van? Mennyi helyet foglal? Szükséges tisztítani, szétszedni - szóval mennyi plusz idő- és maceraráfordítást igényel?

Más kérdésem egyelőre nincs :)

GyeZsu
gyezsu
 
 


Mi úgy szoktuk, hogy kb. 3 havonta veszünk gabonát, tehát annyit veszünk mindegyikből, amennyi ennyi időre kell. Már amennyire sikerül. Én másnak is szoktam őrölni, itt környékbeli anyukáknak és nekik is persze mi vesszük a gabonát, ezért több fogy, mint ha ez nem lenne, meg ingadozik is emiatt a fogyás. Úgy mesélték nekem a Rábcakapiak, hogy többet nem is érdemes venni, mert úgy, ahogy őrölni is jobb frissen, csépelni is frissen jó. Ők mindig frissen csépelik, és nem csépelve jó tárolni, hanem ahogy ők tárolják, csépeletlenül. Ezt akkor mesélték, amikor dicsértem, hogy mindig milyen szép, kártevőmentes gabonát kapok tőlük.
Papírzsákban vesszük. Van egy kamránk egy félreesőbb helyen, ahol a sokat tároljuk, ami nem fér a spájzba. A spájzban kenderzsákokban tartom a gabonát. A zsákoknak az anyagot a Mesterségek Ünnepén vettem, kézzel szőtt, hagyaték anyag. A búzát és a tönkölyt 30kg-os zsákban tartom (egy 80kg-os régi zsákot, ami még egy molnáré volt, kettévágtam, két 30kg-os lett belőle :)), a többi gabonának 5kg-os zsákokat varrtam és feliratokat hímeztem rájuk, hogy tudjam, melyikben mi van. Azt hallottam, hogy a kenderzsákba nem megy bele a moly. Szép eséllyel csak gabona-babona :), de régen csak kenderben tartották az ilyesmit, biztos ennek is megvan az oka! Minden gabonatároló helyen ragadós molycsapdát tartok. Még nagyon nem szívtam meg a molyokkal, de gyorsan lekopogom! Figyelek rá, hogy amennyire csak sikerül fogyjak ki a gabonákból, mielőtt újra veszek.
Lisztől 2 hetinél nagyobb mennyiséget nem érdemes őrölni, hogy mindig friss legyen. Van pár üvegem a polcon, amibe a malom előtti időkben is a lisztet tartottam. Azóta is abban tartom a lisztet, csak nem a zacskóból öntöm bele, hanem a malomból pereg ki. Pár üveg, csak hogy ne kelljen mindenhez őrölni is.
A pelyhesítéssel nem vagyok ennyire gondos, annak kb. havonta szoktam nekiállni. Pedig azt is sűrűbben kéne, de én így tudom megszervezni. Valaki szerint minden nap frissen kell. Nekem az túl nagy macera. A pelyhesítéssel több a munka, mint az őrléssel. Nem véletlenül drágább a pehely, mint a liszt. A kész pelyhet ugyanolyan üvegekben tárolom.
A malom mindig elöl van. Nem tudom másként elképzelni, mert nagyon nehéz gép. Malomkő is nehéz, motor is, tömörfa burkolat is... Semmit nem kell tisztítani, szétszedni. Csak használni: őrölni, pelyhesíteni, meg én ki szoktam mindig húzni a konektroból, ha nem használom. Ez a plussz macera. ;) Kivétel persze, ha fűszert őrölsz, és nem akarod, hogy fűszeres legyen a következő örlemény. Akkor kell fogni egy marék rizst (ha elég erős hozzá a malmod) és beleönteni – kész a tisztítás!
A helyigény készülékfüggő, mi az interneten megtaláltuk annak idején a pontos méreteket. Ha pont a mi gépünk érdekel, lemérhetem.

hordozo
 
 


Ági, ezer köszönet a részletes leírásért!
nekem még egy kérdésem volna
a pehely amit a pelyhesítés végén nyersz az milyen?
a babáknak vásárolható dobozos gabonákat is pehelynek hívják. Azokat csak összekeverem tejjel vagy vízzel és már kész is a kása, semmi főzés. Ez a pehely is ilyen?vagy inkább az általam ismert zabpehelyre hasonlít, ami úgy néz ki mint egy kilapított gabonaszem? hogyan készítitek el?
savitri
 
 


Te babáknak Holle Reisschleim és társaira gondolsz? Ahelyett én rizslisztet és társait használom és főzöm őket. Ez a pehely a klasszikus zab- és többi pehely, ami valóban nem más, mint egy kilapított gabonaszem. A pelyhesítőben van két, finoman recés fém henger vagy kúp, amiknek a felületei nagyon közel vannak egymáshoz, forognak és ezzel kilapítják a gabonát, meg persze a lenmagot, szezámmagot... A macera abból adódik, hogy ha csak úgy szárazon öntöm a gabonát a pelyhesítőbe, akkor nem csak szétlapul, hanem törik is a szem. Az eredmény töredezett pehely és gabonatöredék. Ha ez nem zavar, lehet így is csinálni. Nekem jobban tetszik, ha gyönyörű, egész pelyhek vannak és az étel állagának is számíthat, hogy nem töredékes, lisztes a pehely. Az egyik megoldás, ha gőzölöm a gabonát 5 percig pelyhesítés előtt, a másik, hogyha megmosom és félig kiszárítom (egy éjszaka alatt mondjuk) és úgy pelyhesítem. Én gőzölni szoktam, mert azt nem kell előre megszervezni. A lényeg, hogy ha teljesen szárazon nyomod szét, akkor törik, ha túl nedves, akkor meg szétkenődik a hengeren. Ekkor szét kell szedni a gépet és kipucolni, pehely meg nem lesz belőle. A másik macera, hogy a magok időnként nem peregnek le maguktól, hanem megakadnak és kicsit meg kell őket piszkálni, hogy beletaláljanak a résbe a két henger között. Az a tapasztalatom, hogy a hosszúkás magok (zab a leghosszúkásabb) szeretnek leperegni önként, a gömbölyűek (árpával az élen) folyton elakadnak. Magyarul emellett többé-kevésbé ott kell állni és csinálni. Az őröléssel ez nincs: beleöntöd és kijön a liszt.
Most tényleg minden macerát kirészleteztem, több nincs. Én szeretem csinálni az egészet elejétől a végéig, nem teher, belesimul az életünkbe. A gyerekek is imádják, együtt szoktuk csinálni. A majdnem 4 éves Bencém már réges-rég egyedül pelyhesít! Meggőzölöm, odakészítem neki, ő öntögeti, kapcsolgatja a gépet, szól, ha elakadt a mag és piszkáljam meg. Őrölést is egyedül nyomja. Szerintem is sokat jelentene, ha mindez nem gépi, hanem kézi lenne, de így is boldog vagyok, hogy személyes kapcsolata van a szemes gabonával, érti, tudja, mi a liszt, szita, dara, gabonapehely és sorolhatnám!

hordozo
 
 


Savitri, még annyit tennék hozzá Ági leírásához, hogy kétféle pehely van forgalomban (az instantokon kívül). Az egyik az a fajta, mint pl. a Fortunate vagy az Alnatura is, lapított gabonaszem, amit ha fél óráig főzöl, akkor is csak valami szottyos, szétázott pelyhet kapsz.
A másik kisebb szemű, ("zart" vagy "small leaved" ), ezt kb. 1-2 percig főzöd, és sűrű, krémszerű kását kapsz. Na a pelyhesítő pelyhe ilyen. (Igaz, nekünk kézi van, de gondolom a gépi ugyanilyen pelyhet készít.) Én ezt sokkal jobban szeretem (persze nyilván van, aki meg nem). Babának utána már nem kell turmixolni sem.

Pindi
pindi
 
 


Pindi, és te miben tarolod a gabonakat, liszteket?

Jol hangzik ez a kenderzsak. Nalunk sajnos most is van moly pedig, amit lehet üvegben tarolok, rendszeresen ellenörzöm a készleteket, de valahonnan mindig elöjönnek.
Nemrég vettünk jo sok lisztet a Rabcakapiéktol, egyelöre a kocsiban (!) taroljuk, mert félek, h a lakasban belemegy a moly és akkor annyi. A pincében meg egerek dolgoznak szoval... :roll:

Agi, abban a sima kenderzsakban tartjatok, amit vidéken hasznalnak, tehet semmi spéci?
Ja, de most jut eszembe, ebben nem lehet lisztet tarolni! :(

A malom nagyon jol hangzik...
saara
 
 


Miért nem lehet zsákban lisztet tárolni? Én szoktam abban adni annak, akinek őrölök. Asszem azt a zsákot lenből varrtam, amit erre használok, de ugyanígy kenderből is varrhattam volna.

hordozo
 
 


Azért gondoltam, hogy nem jo a kenderzsak, mert az durva szövésü, tehat kijön belöle a liszt, nem?
Vagy vadkenderzsakra gondolsz? (ami "hemp" angolul, nem tudom hogy van magyarul).
saara
 
 


Nem hinném, hogy vadkender, de nem túl vastag a fonal és sűrű a szövése. Méterre vettem Mesterségek Ünnepén, lisztnek is jó.

hordozo
 
 


Sziasztok!

Jöhetnek a szilvalekvár receptek! :)

GyeZsu
gyezsu
 
 


Szabolcsban nyaraltunk egy hétig, és nagy lelkesen megkostoltuk több helyen is a hiresneves szabolcsi szilvalekvárt. Háááát izé.... nem hoszem, hogy csak rossz sarzsokat fogtunk ki.... egyszóval nekem nem izlett.

Malomiparból viszont remek okitást kaptunk a túristvándi vizimalomban. Az Ember el is tökélte, hogy csinál egy kézi malmot :shock:

o
orsko
 
 


izé, helyesbitek: Szatmár, nem Szabolcs...
orsko
 
 


Én is nagyon várom a szilvalekvár recepteket! Még sosem csináltam, de idén szeretnék. (Idén az őszi és a sárga is isteni lett, úgy örülök neki! Talán innen is a vállalkozókedvem.)

hordozo
 
 


Szilvalekvár: érdemes igazi besztercei fajtát venni (kicsi, kék, megnyúlt, magvaváló). A szatmáriak maggal együtt kezdik főzni (mivel a penyigei szilva nem magvaváló), és amikor szétfő, átpaszirozzák, és a masszát főzik tovább. De magvaválót érdemes kimagozni először. Aztán fel kell tenni nagy fazékba és lassan, sokáig főzni, és kb állandóan keverni. Jó szilvához nem kell cukrot adni. (Mi 3 éve igy csináltuk a lekvárt, nagyon finom lett. Nem értem a szatmári lekvár miért nem izlik...) Tavaly anyósom hozott a saját szilvájából, és ipari mennyiségű lekvárt főztünk. De még mindig megvan vagy 15 üveg, mert nem lett jó. A szilva nem lekvárnak való.

o
orsko
 
 


Na, végre nem felejtettem el megkérdezni a sajt, rúró készítést.

Túró: hagyod megaludni a tejet, majd egy kendőbe/kicsi zsákba teszed, hogy lecsöpögjön a savó. Len vagy vmilyen hasonló zsák célszerű, hogy szellőzni is tudjon, meg a savó is kijöjjön.

Sajt: ugyanez, csak be kell oltani a túrót (na ezt még meg kell kérdeznem, hogy pontosan mivel és azt hol lehet kapni, mert ez a rokonom már régóta nem csinál sajtot).

És egyiknél sem szabad felforralni a tejet!
m_andi
 
 


Orsko!
Hogyan nem lett jó a szilvalekvár? Mit értesz az alatt, hogy nem lekvárnak való?
m_andi!
Én ha túrót csinálok, akkor csöpögtetés előtt hőkezelni szoktam (nem forralni) az aludttejet, meg persze leszedni róla a tejfölt. Ha így csinálom, hogy írod, akkor még ízesítem utána és krémsajtnak hívom (joghurtból is szoktam). Az oltás érdekel, meg az, hogy mennyi ideig érjen utána és hogyan. Ha nem gond megkérdezni.

hordozo
 
 


Ági :) Nem gond megkérdezni. Majd megírom.

Mit értesz hőkezelés alatt?
m_andi
 
 


Nagyon lassan, fokozatosan, keverés nélkül csak belenyúlkálva melegítem majdnem forróig.

hordozo
 
 


Ági,
a tavalyi szilva amolyan nagy, inkább piros, mint kék, lédús, és savanykás. NEm tudom milyen fajta, nem vagyok szakértője a gyümölcsfajtáknak. Ez az, ami szilvásgombócnak, ecetes szilvának való. Lekvárnak viszont nem. Egyrészt túl leves, soha nem tud úgy besűrüsödni, mint egy besztercei, ezen kivül előjön belőle valami kellemetlen fanyar melékiz. És nem alkalmas a cukor nélküli eltevésre sem.

Idén megpróbálkozom a bodzalekvárral.
orsko
 
 


Lehet hogy volt már szó korábban róla, de baromi lassan haladok a visszaolvasással, bocs :oops: .
Ti próbáltatok már hagyományos recept alapján sütit sütni úgy, hogy fehér liszt helyett tönkölyt, cukor heyett meg vmi mást, mondjuk rizs/kukorica malátát vagy ilyesmit használtatok? A liszt gondolom nem annyira változtat, de a cukor ugye por, a maláta meg folyik, vagy van vmi bevált por alakú cukorhelyettesítő? Vagy ha folyékony állagú édesítőt tesz bele az ember lánya, akkor honnan tudom mennyi kell?
Remélem érthetően írtam :(

Köszi

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Fehér liszt helyett simán használom a tönkölyt, ízlés szerint szitálom vagy sem őrölés után. Cukornak én finomítatlan nádcukrot használok, ha nem mézet, de a legtöbb sütiben szerintem nem gond a maláta. Lehet turmixolt aszalt gyümölccsel is édesíteni. Ha tönkölylisztet használsz, a legtöbb dologból kihagyhatod (ha nem mered, akkor csökkentheted) a tojást. Én még automatikusan ki szoktam cserélni a margarint olajra és a sütőport szódabikarbónára.

hordozo
 
 


Köszi Ági :) A margarin eszembe se jutott, azt egyáltalán nem használok. Sütőpor helyett mennyi szódabikarbónát kell tenni? Ugyanannyit?
Nádcukrot honnan érdemes beszerezni? Napra?

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Szódabikarbóna: ld. 2007 Július 06 Péntek - 20:17 ezt a hozzászólásomat ugyanitt!
Nádcukrot bármely bioboltban lehet kapni, csak más-más fajtát és más-más árban.

hordozo
 
 


Most ezt mindenhová felteszem: úgy alakult a sorsunk, hogy el kell "otthonról" költöznünk. De nincs hová. Arra jutottam, hogy ha a hitem és elveim szerint nem akarom kiereszteni a babámat a kezeim közül idejekorán, akkor olyan munkát kell kitalálnom, ami biztos jövedelem, tisztességes és vele együtt végezhető. Így családi napközit szeretnék nyitni, ez egy tulajdonképpeni bölcsi és ovi helyettesítő, persze az én szám íze szerint mindenféle fejlesztős hókuszpókuszt kihagyva, kis éneklős-körjátékos foglalkozáést kivéve, szabadjátékon alapuló elfoglaltsággal. Amiért ezt írom: Szükségem lenne egy családi házra/lakásra, ahol mi is lakhatnánk és a tevékenység is végezhető lenne (pillanatnyilag nem tudok érte fizetni, de vagy közös vállalkozás nyereségrészesedésként, vagy kicsit később fizetendő bérleti díjként tudnám téríteni . Ez egy gyes melletti legális vállalkozásforma, amit az állam és a helyi önkormányzatok is támogatnak - pillanatnyilag ideálisnak tűnik. A már meglévő CsaNák mind jól működnek, hisz óriási az igény rájuk bölcsődei és óvodai helyhiány miatt.
Kérlek benneteket, ha elindít ez valamiféle gondolatot, esetleg ismertek olyan embereket, akiket érdekelhet/tudnak segíteni - szóljatok! Köszönöm szépen előre is.

indianyo
 
 


Bocsánat, még csak a 9.oldalnál tartottam visszaolvasásban :oops:

Indianyó, gondolkodom és körbekérdezek

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Bodzát is szárastul főzzem és azután turmixoljam/passzírozzam? Elképesztő mennyiségű bodza terem az egyik udvarnál, megengedték, hgoy leszedjem. Jó a termés idén :)

indianyo
 
 


Indi,
a bodzát én igy fogom csinálni. Tavaly leszemezgettem, és szörpöt csináltam belőle, de nem izlett. Most megpróbálom szárastol és peszirozva lekvárnak, de szerintem teszek majd hozzá almát is. Vagy birsalmát.

o
orsko
 
 


Köszi Orsi! Majd beszámolsz? Végül a nagy hőség miatt nem fogom tudni leszedni itt a bodzát, de hátha a Balcsin is találunk.

indianyo
 
 


Nagyon benne vagyunk a lekvárfőzésben, ehhez lenne egy kérdésem.
Tudtok vmit ajánlani, amitől jó sűrű lesz a lekvár? Nekünk eddig mindig nagyon folyósra sikerült. Amúgy barackl.ról van szó.

Előre is köszi! :)
m_andi
 
 


Andi, az agar-agar nagyon jó erre, csak elég drága.
Egyébként meg minél tovább főzöd, annál sűrűbb lesz. A gyümölcs fajtájától is függ, hogy mennyire tudod sűrűre főzni.

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Andi,
milyen barack? Ha őszi, akkor ne reménykedj, az annyira vizes gyümi, hogy csak olyan dzsem féle higabb lekvár készithető belőle. Vagy tényleg kell valami sűritő anyag.

o
orsko
 
 


Köszönöm a válaszokat!

Orsko!
Igen, őszi. Elég leves gyümölcs, ezért nem reménykedtem, hogy sima főzéstől kemény lesz. Csak gondoltam, tudtok vmit.
Közben megkérdeztem másokat is, vki arra esküszik, hogy citromlevet rakjunk az alapanyaghoz, és úgy kifőzni.
m_andi
 
 


m_andi!
Biztos késő már, de eddig nyaraltam... Nekem isteni lett az őszilekvárom, idén csináltam először. Kimagoztam, robotgéppel miszlikbe aprítottam (forgó késsel), beleborítottam egy gyümölcsmosó szitába és kanállal kevergettem. Lecsepegett a lé, azt felforraltam, bedunsztoltam (elmondhatatlanul finom, sűrű őszilé, soksoksok). Fenn maradt a többi, azt kicsit főztem és dunsztoltam. Sűrű lett és finom!

hordozo
 
 


Ági!
Köszi! Infót elraktározom! Reméljük, jövőre is lesz barack! :D

Két hét múlva tarhonyát fogok csinálni (pontosabban csak egy rokonomnak segítek, mert én még nem tudom, hogyan kell). :D
m_andi
 
 


Érdekelne, hogy mivel, hogyan csináljátok. Én is csináltam már, sajtreszelővel próbálkoztam és nagyon keserves volt. Írd majd le légyszi a tapasztalataidat!

hordozo
 
 


Sziasztok!

Már golyózik a szemem, de muszáj volt visszaolvasni...

Voltunk most olyan táborban, ahol kaptam oltót, és ott helyben is készítettünk finom sajtokat, vajat, tejfölt, tejszínt stb. napi 25 l tejből. Fantasztikus volt! De igazából nem tudom, mi is ez az oltó. Miből lehet? Színtelen, szagtalan, és 25 l tejhez 2 kk kell, 3 óra alatt megalvasztja a tejet, eztán el kell kezdeni feldolgozni, különben túlsavanyodik. Valaki tud az oltóról? Amit én kaptam, azt Győrből rendelik fél literes kiszerelésben (házi sajtkészítéshez egy életre elég mennyiség :) ). Megkérdezzem?

Ági!

Én ezt a 160 000 forintot nehezen tolnám le az uram torkán malomvétel gyanánt, pedig naggggggyon vágyom rá! És már kezdtem magamat meggyőzni, hogy jó a kézi kettőazegyben. Na, most gondolhatom át újra! Pindi, te írtad, hogy kézi pelyhesítőtök, gépi örlőtök van. Ez a konstelláció kényelmes nektek? (Pénzben/helyfoglalásban talán kedvezőbb így)
Én a molyokkal azt tapasztalom, hogy ha egyszer befészkelték magukat, akkor onnan semmi nem viszi ki őket. Tegnap dobtam ki jó adag gabonát, majd elájultam a ragacsos molycsapda látványától, tiszta fekete volt. Átsikáltam mindent, magabiztosan becsuktam a konyhaszekrény ajtaját, erre ma reggel rámröhög egy moly odabentről. Van bent molycsapda, levendula, megtört babér, de nem változik. a helyzet
Szóval, ha veszek szemes gabonát, kenderzsákba teszem, az tuti jó? Vagy ha egyszer kiszimatolják a molyok azt is...

MÁS:

Vettem ma sörélesztőport, hogy kencékbe tegyek, de nem tudom az arányát... Mondjuk egy kis üvegcsés (mint a növényi zsít) adaghoz 1 kk?

klári
pumama
 
 


Mi amikor a malmot vettük, mindenkitől azt kértük karácsonyra. Így is nagyon nagy ajándék volt, de – utólag talán még hálásabb vagyok érte – megkaptuk. Különben nem tudtuk volna megvenni.
Olyan molyos a spájzom, mint még soha életemben. Hatalmas spájz-nagytakarításra készülök. Jelentem, ha akarnak, természetesen a kenderbe is belemennek, mint az sejthető volt.
Oltó működését nem értem, minden infó érdekel. Tudom, hogy tejoltó galajt használnak ilyen célra, de nem tudok részleteket.

hordozo
 
 


Moly sajnos nálunk is mindig van egy-kettő, nem tudom őket kipusztítani. Ha rájöttök a végleges megoldásra engem is érdekel..

Eszter

Kép
esztercica
 
 


szegfuszeg a moly ellen

Biobaba
biobaba
 
 


Szegfűszeget hogyan? Nem röhögik azt is ki, mint a levendulát?

Kukoricakeményítőt ti mire használtok? (leves/egyáb besűrítése sima lsizt helyett?) Van belőle bio változat?

Ti a kenyeret CSAK teljes kiőrlásű lisztekből gyúrjátok? Semmi finomliszt? Ha átszitálom a tk tönkölyt, akkor a fennmaradó korpával mit kezdhetek? (kérdezem hosszútávra, hiszen egy kenyérsütésnél jó marék korpa lesz így)

klári
pumama
 
 


szegfuszeget illoolajkent, illetve magat a szegfuszeget zsakocskaban odatenni
es molycsapdat is erdemes azert beallitani

en mar nem szitalom ki a korpat a lisztbol

kukoricakemenyito hintoporkent is jo, van bio is

Biobaba
biobaba
 
 


Finom pudingot lehet kukoricakeményítővel csinálni.

Korpát én szoktam panírozáshoz használni. Meg csak úgy enni reggel egy kis vízben keverve (lehet persze kefírbe joghurtba is, de én ezt azért csinálom, hogy lassabban emelkedjen a vércukrom, de persze jót tesz az emésztésnek is)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Korpát egy ismerősöm kecskéinek gyűjtöm. Eszünk elég korpát enélkül is! A liszt felét kiszitálom a kenyérhez. Panírozáshoz saját gyártmányú darát használok általában csak, szökőévben egyszer panírozok a hagyományos módon (persze saját liszttel, saját morzsával). Keményítőből én is pudingot szoktam.
Jelentem, ma kipakoltam, átnéztem a teljes spájzot olyan alaposan, ahogy csak tudtam! Kitakarítottam, visszapakoltam, új molycsapdát raktam. Remélem, ezzel a csata köztem és a molyok között egy időre megint nálam áll nyerésre. (Biztos vagyok benne, hogy végleges megoldás nincs, ez egy harc egy életen át. A molyokat egyébként úgy vesszük drága pénzen valamivel, kilóra. Ez a legszebb az egészben. :P )

hordozo
 
 


Ági! Molyoké :twisted: És voltak a meg nem őrölt, kenderzsákos gabonáid között is?

Ma elmentem a BIO ABC-be kipróbűálni a kézimalmot (pelhyesít és őröl is), de nem engedték :( Nem tudom, ezt a fajtát miért nem árulja a Kétezeregy. Nem tudjátok, mi lehet az oka? Annyira gyenge minőség vajon? Valahogy még mindig a kézi felé hajlok... Csak látnám, hogy mennyit kell tekerni a fél kg liszthez :)
Gyezsu!

Te mondtad, hogy elmennél Piliscsabára kipróbálni! Nem megyünk ki együtt? Valamikor a nyár vége felé itthon leszünk már.

klári
pumama
 
 


Szokott valaki eltenni lecsót? Ha igen hogyan?
Vagy más olyasmit amiből télen hamar egytál ételt lehet csinálni és kicsit megőrzi a nyár ízeit :) ?
Örömmel fogadok minden receptet! Előre is köszönöm!

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Sziasztok!

Ági, remélem jót nyaraltál!
Moly ellen: rengeteg rengeteg szekfűszeg! A fahéjrúd is jó, de sajnos az igen illatos...de aki nem bánja, annak remek.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Livi! Istenien nyaraltunk, köszönöm, még soha ilyen jól! :)
Esztercica! Lecsót fagyasztani szoktam, bár tudom, hogy simán lehet dunsztolni is (ketchupöt én is úgy szoktam és a lecsó majdnem ugyanaz), de nem szoktam magam rávenni a plusszmacerára. Meg szoktam fagyasztani nyers paprikát, parit is, abból lehet finomakat főzni, nem csak lecsót, mégis jó nyárit.

hordozo
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: