Új privát üzeneted érkezett!

Kati,
hűha, tényleg, megnéztem, és a "kompostierbar" alatt nem sokkal az is ott van, hogy "Diese Verpackung ist Komp..." Tegnap lelkesedésemben csak az egyik feliratot olvastam elKép. Kipróbáltam, eddig jól vizsgázottKép.

Biobaba,
pedig a BGY-ből van, maxi méret, 7-18 kg. Most megnéztem a Marczibányin, de nem láttam sehol. A Csalogány u.-ban mondták a kukoricapelusos infót, remek, ez a Moltex azért kicsit húzósabb árban van. Na mindegy, lassan úgyis szobatiszta lesz a kiscsajKép.

Zulu

Kép

Kép

Kép
zulu
 
 


Akkor atvertek, bar nem ertem, h nekik miert volt jo.

Az azert kicsit fura. h megszunik a kukoricas, amikor allandoan arrol volt szo, h fejlesztik. Nem csak ott fog megszunni a Csaloganyban? Remelem, lesz majd mas, ha megis, mert szeretnenk meg gyereket.

Ha elegetnenk a pelusokat az artana a kornyezetnek?

Biobaba
biobaba
 
 


Én nem szagolnám szívesen!Kép
Én úgy általában nagyon égetés ellenes vagyok, a komposztálás nekem sokkal szimpatikusabb, rettentően utálom, mikor szeptembertől decemberig minden délután a füst csípi-marja a szemem.
Ildi

Ildi
pildi
 
 

 
 

Biobaba,

A zacskó, igen. Képzeljétek, nálunk az egyik élelmiszerüzlet-lánc saját szatyorja "biológiailag lebomló" müanyagból van. Egy ilyen szatyorban volt a szekrény aljában egy csomó ruha - és amikor kipakoltam a szekrényt, a szatyrot nem lehetett megemelni. Egyszerüen foszlott szét.

Szemétégetésben sztem csak az a környezetbarát (azontúl, hogy nem müanyagot égetsz), ha a kazánba teszed, és ezzel fát-szenet spórolsz meg. Bár nem tudom hányatoknál van ilyen kazán, nekünk speciel gáz-központi fütés Kép

Amúgy nálunk kapható egy pelus, ami tényleg 100 % természetes anyagú (pontosabban ezen is van ragasztó csík, de tényleg csak ennyi), Tushiesnak hívják. Amikor terhes voltam egy pelenkabemutatón azt mondta a nö, hogy csak iparilag komposztálható, vagyis, hogy a házi komposztban sosem lehet elérni olyan magas hömérsékletet, aminél biztonságosan, gyorsan lebomlana. És itt még beszélt kakiról-pisiröl, de már nem emlékszem.

Kati
kat_ica
 
 


Az elegetest azt nem ugy gondoltam, mint az avaregetest, hanem ha mondjuk van az embernek egy hazikoja, es ott a kalyhajaban elegeti. Tulkeppen az, amit Kati is ir. A nagymamamnal oda dobtuk az eldobhato pelust, marmint a kalyhaba.

Jo a sztori a lebomlo szatyorrolKép

Biobaba
biobaba
 
 


NO igen, kanyar. Ha már környezet tudatos, és van egy házikód, akkor milyen fűtési módot csinálsz bele? (most ez tényleg kérdés, nem vagyok eléggé járatos)

Ildi

Ildi
pildi
 
 


hat ezen gondolkodom, amig meg nincs hazikonk. Hallottam a falfutesrol, de azt szerintem ronkhazba nem lehet megcsinalni. Cserepkalyhank, tuti lesz. Hagyomanyos futesu, hha netan... (Szoval biztonsagi tartalekKép)
Aztan meg ez is:
http://www.biofalu.hu/?base=hatteranyagok&i=5

Padlofutes. Ez uazert, mint a falfutes. Mindkettonek az a lenyege, h a meleg erzetet jobban fenntartja. Itthon is tapasztaltam, h 20 fok es 20 fok kozt van kulonbseg. Ha vmi olyan modon adja a hot, mint a cserepkalyha, akkor azt melegebbnek erzed, es kevesebbet is fogyaszt. A falfutesnel, es a padlofutesnel is ez van, melegebbnek erzed, mert nagy feluletrol verodik. Ertheto? Nem tul szakszeruen fogalmazokKép

Most cserepkalyhank van, es sokkal jobb, mint a konvektor. Korabban mindig konvektoros hazban laktam.

Ez meg komposzt wc, csak az erdekesseg kedveertKép
http://www.biofalu.hu/?base=hatteranyagok&i=3

Meg olvastam vhol olyan okohazakrol, ahol kovetelmeny, h telen is futes nelkul 16 foknak kell lenni. De nem tudom mar hol olvastam, pedig kene. Ha netan sikerul ralelni, akkor...Kép Ausztriaban remlik.
biobaba
 
 


Pildi! Ami az oszi egeteseket illeti, szerintem sem szabadna elegetni. Az visszajar a termeszetnek.

Biobaba
biobaba
 
 


Sziasztok!

Biopiac a Vásárcsarnokban: nem tudom, hogy ellenőrzött-e, én csütörtökön voltam és csak a kiírást láttam. Majd megnézem a Biokultúra Egyesület honlapján.

Most olvastam az egyik helyi újságban, hogy az önkormányzat ad ingyen kerti hulladéknak való zsákot, amit elvisznek, ha kiteszek a kuka mellé. (És remélhetőleg külön is kezelik...) Amikor tavasszal metszettünk és egy csomó kerti hulladék keletkezett, próbáltam utánajárni a környzetbarát eltüntetés lehetőségeinek: nekem kellett volna fizetnem érte.

KomposztWC-t láttam én is a Művészetek Völgye Ökoudvarában (lehet, hogy még tavaly) - de bazi nagy. És ha elromlik? Kép

GyeZsu
gyezsu
 
 


A kerti hulladekot fel lehet hasznalni komposztnak. Letezik olyan, h komposztdaralo, amibe beletehetsz mindenfele lemetszett agacskat, ledaralod, es aztan mehet a komposztba.

Azt a wc-t ki is probaltad?Kép Ha igen, milyen volt?
biobaba
 
 


A mi kerületünkben Önkormányzat beszerzett egy kupac FKFV-s avar-zsákot, lakásonként 3-at lehetett ingyen elvinni. (én nem hoztam, mert én minden ilyesmit beások) VIszont, egyfelől azoknak, akik amúgy égetnek, a 3 zsák semmi, másfelől szemtanúja voltam, hogy a kukások ugyanoda dobálták, mint a sima kuka tartalmát. Kép (az ex-karácsonyfákkal ugyanez a helyzet)

Komposztaprító kölcsönzési lehetőségről nem tud valamelyiktek? Baumax sok mindent kölcsönöz, ilyet árul, de egyszer kérdeztem, azt mondták, ezt nem kölcsönöznek. Márpedig egyedül elég drága buli egy kis kerthez, nem kell az minden nap az embernek.
Meg olyan jutott még eszembe, hogy lehetne esetleg valahogy kis közösségeket alkotni, közösen pályázatokon részt venni, pályázati pénzből szerezni ilyet szerkezetet, és a közösség tagjai szépen felváltva tudnák használni.


Ildi
Ildi

Ildi
pildi
 
 


Sziasztok!

Igen, ezt az aprítót nekem is modták. Én azt gondoltam, hogy aki nagyban foglalkozik komposztálással, az boldog lesz, ha én felajánlom neki a sok gallyat - de megint nagyon naív voltam.

Azt várom már nagyon, hogy minket is bekössenek a szennyvízhálózatba, akkor megszűnne a derítő, és csinálnék én is komposztálót. Konyhakerttel egy derítő után szerintem még néhány évig nem nagyon szabadna foglalkozni.

A komposztWC-t nem próbáltam ki. Kép És beépítve lehet, hogy nem annyira feltűnő a mérete.

GyeZsu
gyezsu
 
 


Pildi! Meg eszembe jutott, h napkollektorokat is lehet felszereltetni/felszerelni.

Ha sikerul kideriteni, honnan lehet kolcsonozni ilyen komposztdaralot, irjatok meg.

Biobaba
biobaba
 
 


ezt talaltam:

Komposztálás
Kézi működtetésű komposztdaráló
Szabó László
6640 Csongád, Tavasz u. 15.
Tel: 63/484-290


Komposzt envécé
Billenthető Compact Composter
Fébert Antal
Kör Építész Stúdió Kft. Ertsey Attila
1136 Budapest, Balzac u. 22.
Tel: 349-1236
A gyűrűfűi ökofaluban, hamarosan üzembe helyezik. Minta példány: Gömörszőlős. A Szelíd Technológia Alapítvány a holland Compact Composter alapján, de üvegszálas poliészterből kezdte meg 1996-ban a komposzt envécé gyártását. Jelenleg egy méretben készül, hat személy állandó használatára. Beépítési hely szükséglete: szélesség 120 cm, hosszúság 176 cm, magasság alaphelyzetben 90 cm, elforgatott helyzetben 176 cm. Szellőzőcső átmérő 100 mm. Tájékoztató ár: 200000 Ft+áfa+szállítás. Szállítási határidő 45 nap, 50 százalék előle befizetésével.

http://www.okoszolgalat.hu/termeklista.php

Komposztdaralok + kolcsonzes:
http://www.google.co.hu/search?hl=hu&q= ... %A9s&meta=
http://www.google.co.hu/search?hl=hu&q= ... %A9s&meta=
biobaba
 
 


Aha, második szerint nem én találtam fel a spanyolviaszt!Kép
Ildi

Ildi
pildi
 
 


Zulu, ma voltam egy boltban, ami ma nyiltKép es mondtak, h lesz naluk kukoricas pelus is, meg Monapel, ill. Kushies. Na de a lenyeg, ha most nyilt a bolt, es azt mondjak lesz naluk kukoricas pelus, akkor csak nem szunik meg a gyartasa. Meg nincs, de rendeltek. A bolt: XI. ker. Szabolcska M. u.,

Van mosodio is, amirol a pelenkas topikban azt irtam elso felbuzdulasomban, h nem fogom hasznalni. De azota mar mostam nehanyszor vele, es tenyleg puhabbak a ruhak. Viszont olcsobb a Jozsef krt-on levo bioboltban.
biobaba
 
 


Sziasztok!

Voltam a Csalogány utcai boltban, vettem kukoricapelust. Gyapjú hálózsák helyett (annak nincs ujja) anorákot vettem, ami hálózsákká alakítható (és a lényeg: meleg és remélhetőleg alvó gyerekre is könnyen ráadható anélkül, hogy felébredne). És vettem még termo nadrág-kabát-sapka együttest (igazából csak kabátot akartam, de ezért az árért máshol kabátot se nagyon kapok) és még egy kis fajáték is belefért a 7000 Ft-ba. A pasi tényleg ottvan 18 után is, és beszédes, de emiatt nem töltöttem többet az üzletben, mint szerettem volna. Jópofa kis bolt, kis helyen jó sok minden - nem is tudtam például, hogy fajátékokat is tart, és olcsóbb, mint a Fakopáncsban. (Bár megjegyezném, hogy a Fakopáncsban van egy polcsor, ahol leárazott termékek vannak olcsón - én azok közül szoktam válogatni.)

GyeZsu

Nem teljesen ide tartozik, de egy kicsit mégis: ma volt az adventi koncertünk a Bazilikában, és olyan szép volt! Kép (Nem magunkat dícsérem, csak a saját érzésemet írom.) Nem tudom, ti hogy vagytok vele, én idén különösen azt érzem - és rosszul élem meg, hogy mindenhonnan azt nyomatják, hogy vásárolj, vásárolj, vásárolj, sok pénzért, sok pénzért, sok pénzért - mintha erről szólna a karácsony, az advent. És az ember belép a Bazilikába, és megérinti az igazi adventi hangulat. (Sajnos nem árulhatom el, hogy mi lesz a családom karácsonyi ajándéka, mert azt nektek is szeretném elküldeni majd karácsony után. Kép)
gyezsu
 
 


Még egy adalék a karácsonyi hangulathoz: most értünk haza a szellemi karácsonyról. (Szellemi ajándékokat - verset, novellát, zenét, saját gondolatokat stb. - adunk egymásnak a baráti társaságban.)

GyeZsu

és ez ráadásul még környezetbarát is: semmi felesleges csomagolás Kép
gyezsu
 
 


es aki csak itt olvassa, annak is bekes unnepet kivanokKép

Biobaba

Kép sk
biobaba
 
 


Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni tőletek (Az Aloé-s topikban is meg fogom kérdezniKép), hogy az egyszerűség és pénztárcakímélés jegyében az Aloe Vera nevű növényt használja e valaki a la natúr, azaz nem a drága, kapszulás, zselés stb. kiszerelésben. Találtam egy oldalt:

http://www.cserepesaloevera.fw.hu/recept.htm
ahol leírják, hogyan készítsük el magunk az
italt, anélkül, hogy a különféle puffer, hordozó, tartósító és egyéb anyagok, a csomagolás, a szállítás stb. pluszköltsége benne és rajta lenne. Mit gondoltok?

Éva
rizike
 
 


Szia Eva!

Ha ezt elkezded, vezesd mar a kiadasaidat, h tenyleg penztarcakimelo-e igy. Mennyi italt nyerhetsz ki egy novenybol, a noveny mennyibe kerul, lehet-e hazilag szaporitani stb. Kivancsi vagyok. Ha ez igy tenyleg olcsobb, akkor lehet, h kiprobalnam. Meg sose ittam aloet.

ez azt hiszem az aloe-latexre vonatkozik (talan azt sem kell kidobni):
Vágjuk le éles késsel a növény két idős, jól fejlett levelét. Fektessük egy tálba, és a középvonala mentén nyissuk fel. A kibuggyanó növényi nedvet fogjuk fel egy tálba. Hígítsuk meg saját testápolónkkal. Keverjük össze, zárjuk le, és tároljuk a hűtőben. Az így nyert zselé kiválóan alkalmas kisebb égési sebek, horzsolások gyógyítására vagy száraz bőr hidratálására.

Biobaba
biobaba
 
 


Sziasztok,

most olvastam csak el a decemberi termést, lenne néhány hozzáfűznivalóm.

lebomló műanyagzacsi:
alapvetően szemfényvesztés. Minden műanyag valamiféle polimervegyület: sok kicsi molekula hosszú lánccá, hálóvá összekapcsolva. Meg lehet csinálni, hogy a láncba fény, vagy hőérzékeny, vagy egyszerűen instabilabb molekulákat építenek be, akkor ezek mentén idővel a lánc el fog szakadni. De! ez nem azt jelenti, hogy a műanyag lebomlott, hanem csak azt, hogy kisebb darabokra esett szét, de ugyanúgy polimer maradt.

biopiac a vásárcsarnokban:
ha a papírok mennyiségén múlik, akkor minden oké. Agyonellenőrzött cuccok, csak kevesen vannak. LEgalább is, amikor én voltam, egy zöldségárus volt, igaz, hogy ott mindenféle zöldség-gyümölcs kapható volt. Volt egy tejes-tejtermékes, egy kenyeres-zsömlés, és két olyan, aki mindenféle szirszarokat árult, amit a leggagyibb un bioboltban is meg lehet kapni.

komposztálás:
ha egyszer feltalálják a tényleg komposztálható műanyagot, azért valszleg nobeldíjat fognak adni... emberi kaka pedig azért ne kerüljön komposztba, mert egészségügyi szempontból nem szerencsés a kimenetet a bemenet előállításához felhasználni. Vagyis, amíg az így nyert komposztnak semmi esélye arra, hogy érintkezésben kerülhet bármivel, amit megeszünk, akkor oké, de pl konyhakert trágyázására nem használnám... coli, szalmonella, bélféreg...

pelenka égetése:
ha csak papír, akkor mehet, de valami műanyag szerintem mindben van. Nemtom pontosan, csak tippeltem. Pont ma is volt a rádióban egy kis szösszenet erről a témáról. Otthoni körülmények között (cserépkályha, kazán, kerti tűzrakó, stb) nem lehet műanyagot égetni. Semennyit! Ezek a tüzek nem elegek ahhoz, hogy CO2-dá és vízzé égessék a cuccot, és a műanyagokból hihetetlen mennyiségű és hihetetlen mérgező, rákkeltő, teratogén, mutagén, stb cuccok lesznek. És ezzel az égető nem csak magát mérgezi, hanem a kéményen át távozó füsttel együtt a környezetét is.

kerti hulladék főleg a falevél ősszel:
vmikor a nagy lombhullás idején jöttem haza (kertes házas környék), befordultam az utcába, és nem láttam el 10 méterre. Vágni lehetett a füstöt... hihetetlen volt komolyan. MI nem égetünk, a lombok nagy része marad ott, ahová leesett, azt a részét pedig, amit a közösségi kényszer miatt össze kell szedni, a komposztra (lánykori nevén szemétdomb Kép) dobjuk. Ennek megfelelően persze a mi kertünk közelstávol a leg"lepusztultabb", de kinem... Erről jut eszembe, hogy asszem tavaly nyáron történt, hogy felfedeztünk egy erdei vöröshangya bolyt a kertben. Örömködtünk, mutogattuk büszkén. Egyszer éppen azt tanulmányoztam, mikor látom, hogy a szomszéd a pöpec kis kertjében járkál, és valami fehér port fújkál egy flakonból a járda szélénél itt-ott. BAsszus, az a gyilkos éppen hangyákat írtott...

orsi
orsko
 
 


Sziasztok!

Savitrinek megszuletett a babaja
http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/7486/141636.html?1104411084

ebbe a topikba tett fel kepet rola. Jollakott pekgyerekKép

Udv!
Biobaba
biobaba
 
 


Sziasztok!

Biobaba, átmenetileg vettünk egy Aloe italt, mint látom, 1 literjében 5 mg aloe van, ez eléggé érdekes. A többi összetevő: fekete tea, tartósítószer, stb. Az oldalon, amit belinkeltem fentebb, ott van a házilagos aloe ital
elkészítési módja. Csak ugye a rizikó nagyon nagy. Kutatok tovább. Köszi a tanácsot!

B.U.É.K.!Kép
Éva
rizike
 
 


Sziasztok, látom már Biobaba élt a felhatalmazásommal azért megírom személyesen is. Igen, kismamából anyuka lettem. Győrffy Hana dec. 18-án született. 3050g és 50 cm.

Savitri(a nagyon boldog)
Kép

KépKép
savitri
 
 


Lili,
Nagyon sokszor gratulálok!! Már kacsint is? Kép És barna a szeme? Nagyon édi.

Biobaba,
Bocs, hogy nem válaszoltam a méledre. Két hét alatt egyszer jutottam internetközelbe Kép A számítógépen néztük a DVD-ket, amiket anyu kedvéért vettem ki. (Mert nincs tévém, és anélkül ugye nem lehet két hétig élni. Nem baj, hogy angolul lett volna minden, úgy meg nem tud...)

Orsi,
Müanyag "lebomlása" téma. Az nem jó a környezetnek, hogy rövidebb láncok vannak? Vagy legalább nem tart rövidebb ideig a lebomlása? Valamikor csak lebomlik, azt olvastam, hogy az eldobhatós pelusoknak 100 év kell hozzá. (Ami elég ijesztö, MINDEN pelus amit eddig gyártottak, még ott van a világ szeméttelepein).
Nem kötözködöm, komolyan érdekel.
Ja, és olyan valami, ami müanyag-szerü, de nem is az, és tényleg lebomlik? Van ilyen?

Na jó, megyek. Nincs több kérdés.

Kép Kati
kat_ica
 
 


OFF
Kati, akkor megkaptad?

ON
Ezen a pelenkateman torom a fejem, mit lehetne tenni? Ismerosok koreben probalom "reklamozni" a moshato pelust, de nem nagyon veszik a dolgot. Pedig ez rengeteg szemet. Talan csak akkor kezdene derengeni vmi, ha a hazak toveben maradna a sok pelenka es a tobbiKép Es az egesz csak a kenyelem miatt van. H ne kelljen a kakiban turkalni. Az ember szereti a gyereket, mert belole van, meg az unokajat is, es ha megeri a dedunokajat is, de nem szereti az ukunokajat?

Biobaba
biobaba
 
 


Biobaba,

OFF - Igen Kép

ON
Három oldala van a dolognak. Egészség, anyagiak, környezet.
Egészség - ezt valahol fel kéne kutatni pontos információért. Mindenesetre a pelenkák tele vannak mindenféle vegyszerekkel (a zselé gyártásakor keletkezett melléktermékek is benne vannak) , és ezek tudtommal nincsenek szabályozva. Olvastam, hogy némelyiküket kozmetikumokba nem is szabad beletenni (pedig azok is tele vannak...). A baba fenekén szinte 24 órán keresztül van a pelus, és mint tudjuk a börön keresztül felszívódnak dolgok (példa: nikotintapasz).
Egy olyan kutatásról is hallottam, amiben mérték a pelenkából kibocsátott vegyszereket (csomag bontása idején). Ezek olyan mennyiségben voltak, hogy asztmához hasonló tünetek okozásához elegendö (jó magyaros Kép)

Anyagiak: Ha nekem hetente pelenkákat kellene vennem, hát bizony nem sok maradna kajára. Nekem mondjuk nem ártana egy kis fogyás, de a gyerekéböl tényleg nem akarnék spórolni. Igaz, a dohányzókat sem zavarja a heti többezer forintos költség Kép

Környezet:
Becslések szerint egy gyerek 5000 pelenkát használ el kiskorában... A háztartási hulladék fele pelenkákból áll (kisgyerekes családoknál)... Az extranedvszívó zselé a szeméttelepen is szívja a nedvességet - ezzel akadályozza más szemét lebomlását... A pelenkák rothadásakor keletkezö gázok hozzájárulnak az üvegház hatáshoz. Ha elégetik, akkor pedig a benne található sok vegyszer miatt mérgezö gázok keletkeznek... Az ilyen szemét nagyrésze emberi széklet, amiben többszáz vírus található.
(és még több itt: http://borndirect.com/information.html )

Ha meg akarnék "téríteni" valakit (mindenkit!), valami kicsivel kezdeném. Kiválasztanék EGY dolgot, mondjuk hogy én nem bízom a vegyszerekben, amiket a pelenkákba tesznek. Ezt pedig elmondanám MINDEN kismama, kisgyerekes ismerösömnek. Csak úgy belepottyantanám a beszélgetésbe, ha olyasmi felé terelödik a szó. Aztán ha ez megvan, "pottyantanék" még más apróságokat is, de nem próbálnám meg rábeszélni. Ettöl visszahúzódnak az emberek. Meghát amúgy sem tudsz mit tenni, NEKIK kell akarniuk.

Egyébként én sem szoktam kakiban turkálni. Legalábbis nem többet, mint amikor papírpelusba megy bele (de csak ha nagyon szét van kenve a fenekén Kép)

Kati
kat_ica
 
 


Pelussal az a baj, hogy a köztest kivették a forgalomból. A sima papirpelenka betét kategóriát,ultramag kutyafüle nélkül. Lényegesen kevesebb hulladék volt, mégse kellett mosni-vasalni. Általában hajlok a környezettudatos dologra, ez egyike volt azon kényelmi dolgoknak, amikben nem ment. Mondjuk én az intim betétet sem szívesen mosogatnám, ti mossátok?????
Szemétről még egy: amikor én kettőt pelenkáztam sem volt tele a kukám, most épp egyet pelusolok, most is a félig tele a tipikus. Közben meg a környéken 2 személyes háztartásoknál dől a kukából a szemét, még mellékészített zsákocska is van. Ehhez képest az én napi 2-3 pelusom....

Mondom mindezt úgy, hogy alapban amúgy teljesen egyetértek veletek. Illetve sose számoltam ki és jártam utána, hogy a mosás során mennyi víz szennyeződik el, a szükséges áram mekkora környezetterheléssel áll elő. Baba meg vagy egyiket bírja, vagy másikat, én anno bébiként a textilpelust totál nem bírtam, csak ha minden mosószer nélkül kifőzte anyám.

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Ildi,
Nem csak a pelenkán múlik, ez igaz.
Intimbetét nálam eldobható, tiszta pamut, környezetbarát, semmi kutyafüle Kép Egy hónapban 3-4-et használok. Bár a pelenkákkal akár azt is moshatnám.
Napi 2-3 pelus??? Biliztek már? Nekem kétnaponta mosni kell, mert tele a vödör... Mondjuk Lilit már én is bilire ültetem minden váltásnál, de csak szerencse kérdése hogy mi az eredmény.

Kati
kat_ica
 
 


Sziasztok!

Ezt a szamolgatast nem most csinaltam, csak gondoltam, elkuldom.

Az eldobható pelenka súlya használat után 200-525 g körül mozog. 365 napra ez 438-1149 kiló nehezen lebomló hulladékot jelent. A jó nedvszívó pelenkák felvehetnek 1200 g folyadékot is. Ez 2628 kiló/365 nap. Nekiláttam hát kiszámolni, h mennyibe volt nekem 365 napra a mosás, ill. mennyit költöttem a mosható nadrágpelenkára. A nálunk fellelhető legdrágább ilyen pelenkával számoltam (25 db-t): 62 500 Ft. Mosószódából 780 Ft értékű fogyott (nemcsak a pelenkák mosására). Ecetre költöttünk 495 Ft-ot. Egy évre az áramszámlánk 85e Ft, amiben benne van a nappali áramon levő villanybojler, 2 számítógép fogyasztása napi 10-12 órára, a hűtő, vízforraló, és egyéb háztartási kütyük. Arról nem is beszélve, h mast is mosok. A víz egy évre 16e Ft volt. Amiben nemcsak a pelenka mosásra használt víz van. Sajnos nem tudom kiszámolni, h mennyi a csak pelenkára vonatkozó adat (fentiek összesen 165e Ft körül, es a 85e forintos aramkoltseg min. felet nyugodtan ki is lehet vonni, mert tuti, h nem a mosasra megy el, uigy a vizeset is.) Mindenesetre napi 6 pelenkával számolva az eldobható költsége 109 500 és 153 300 Ft között mozog. A kov. gyereknel pelenkakoltseggel nem kell szamolni, mert hasznalhatja uezt a garniturat. 25 pelenkaval kb. 3-5 naponta kell mosni. A gyerekre is van időm, meg arra, h ilyeneket számolgassakKép

temaba vago:
http://www.kukabuvar.hu/kukabuvar/kb23/kb23_08.html
http://www.lotek.hu/poponella/html/2.old.html
http://www.kukabuvar.hu/kukabuvar/kb14/kb14_20.html

A Kushies honlapjan ezt irjak: (Egy mosás ára (energia + tisztítószer + víz) kb. 50-70 Ft). A második baba esetében kizárólag a mosás költségeivel kell számolni, így a pelenkázási kiadások minimálisra csökkenthetõk.

http://okoszolgalat.hu/page7.php?PHPSESSID=568026c7a750f2885a2e36f77718021c
itt a mosogep cimszo alatt nehany haztartasi gep energiafelhasznalasa is szerepel).


Mostmar nem hasznalodik el a moshatobol se napi 6, ugyhogy kevesebbol jon ki. 3-4 naponta mosok, mert 21 pelenkank van. Az eldobhatot igaz, h nem kell olyan surun cserelni, amiatt, h zselesedik, de hallottam mar olyat, h nem tesz jot, ha ez a felgyult zsele sokaig ott van a gyerek agyekanal.

Udv!
Biobaba
biobaba
 
 


Ja, moshato intim betet: en kiprobalnam, ha lehetne nalunk kapni. A tamponban meg nincs semmi muanyag, csak preselt vatta. A haztartasi pamut vattarol nem is beszelveKép
biobaba
 
 


Sziasztok!

Biobaba, nekem kedvet csináltál ehhez a pelenka-váltáshoz! Szívesen kipróbálnám. Nem olvastam még végig a topikot, ezért megkérdezem: hogyan mossátok, mivel, és meddig bírják ezek a pelenkák? Az én kisfiam most 14 hónapos, még van értelme átszokni, igaz?

Ahogy lesz időm visszaolvasok itt. Mi még nagyon gyerekcipőben járunk környezettudatosság terén, bár vízzel és árammal takarékosan bánunk, igyekszünk nem enni durva vegyszeres dolgokat,
ilyesmik.

Sziasztok

Éva
rizike
 
 


Szia Éva!

Mosás: mosószóda, esetleg kicsi mosószappan. Lehet még használni mosódiót, ettől puhábbak lesznek a ruhák. Öblítéshez ecet, pár csepp illóolaj. Pelenkamosásnál csak akkor teszek bele illóolajat (levendulát), ha kipirult a feneke. (Ez a 21 hónap alatt 1x volt.) 2 gyereket ki kell bírnia egy textilpelusnak. Lehet, h a kakitól kicsit sárga lesz, de ez nem ront rajta. Mosás 60 fokon. Koszos pelust mosásig be kell áztatni ecetes vízbe, esetleg Neomagnolt is használhatsz (1 tabletta elég).

Mosható nadrágpelenkák:
http://www.spelta.hu/
http://www.bababolt.com/ - monapel
http://www.lotek.hu/poponella/ - az új prospektus linknél érdemes kutakodni. A szállítási idejük kb. 3 hét. Az áraik:
http://popolini.com/produkte/index_d.php?index=index_d.php&language=german&p=eur ov&file=data.php
az euros árból 20%-ot ki kell vonni. Persze a postaköltséget a megrendelő fizeti.
aztán lehet használni hagyományos tetrapelenkát is, de akár vegyesen is

Biobaba
biobaba
 
 


Nemrég vettem néhány új pelust, akartam is írni (csak közbejöttek az ünnepek). A kezelési útmutatóban leírja a "szárazon tartást". Hallottam már erröl egyszer, de akkor nem keltette fel az érdeklödésemet.

Jól zárható fedeles vödörbe egyszerüen bele a használt pelenkákat, esetleg néhány csepp levendula vagy teafaolajat is lehet. Mikor összegyült egy mosásnyi: hideg elömosás vagy öblítés a mosógépben, 1 ek szódabikarbóna hozzáadásával, majd 60 fokon mosás. Öblítéshez ecet, tetszés szerint illóolajjal.

Azóta így csinálom és nagyon jól müködik. Arról nem is beszélve, hogy sokkal egyszerübb, és most már nem halogatom a pelenkamosást, mert nem kell vizet önteni meg öblögetni, hanem csak bele a gépbe Kép
kat_ica
 
 


Kati, ja akinek havi 3-4 betét elég Kép (mondjuk én is dugasz párti vagyok inkább)
Ancsi nem bilizik még, viszont az éjjeli pelust rajta hagyom akár délig is, ha nem kakil bele, szóval szerencés napokon kijövünk kettőből, a 3 elég jó átlag. Mondjuk mi a betétpelus korszakban is úgy voltunk, egy pelus éjjelre (az nem betétpelus volt többnyire), aztán nappal kb 2. Akkor is a kaki döntötte el a cserét.
Igaziból nálunk a pisis eldobhatós pelusok semelyik változatban nem csináltak sose bajt, kaki tudott csípni.

Számolást arról is szívesen megnéznék, ahogy az eldobhatóról létezik, hogy hány fát kell kivágni hozzá stb, hogy mosósnál hány köbméter szennyvíz van emiatt, az áramtermelés során milyen környezeti károk vannak stb. De mondom, igaziból nem vagyok "ellenpárti", inkább csak kényelmesKép.
Valahogy úgy vagyok ezzel, hogy van sok jó vívmány, amiket környezetvédelem címszóval nem biztos, hogy el kell vetni, nem biztos, hogy mindenben vissza kell mennünk ősanyáink dolgaihoz.

Hú, más. Ma valahol itt a neten valaki áradozott a frissen kapott szárítógépjéről. Kb úgy, hogy kidobja a szárítókötelét. Bennem meg egyből indult a környezettudatosság: kell nekünk szárítógép? Egy csomó áram fogyasztás, plusz maga a szerkentyű előállítása. Aztán még jöhet a párásítókészülék fogyasztása. Meg a speciális öblítő, hogy a végtermék jó legyen. Nem jobb a napon szárogatni???

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Sziasztok!
Ha már statisztikáztok, belekotyogok picit, jó?
Még sosem írtam ide, pedig asszem mi is környezettudatosak szeretnénk lenni, és hosszas mérlegelés után mégsem használunk mosható nadrágpelust. Még az első gyermeknél merült fel az ötlet, akkor hallottam először róla. Aztán azon bukott el, hogy az ő méretében egyszerűen nem létezett, a legnagyobb is szorította a combjánál, alig érte át a hasát. (2 évesen elég pufók volt.) Így a szobatisztaságra szoktatás időszakában normál textilpelust kezdtünk használni, de csak amikor lényegében többnyire már tisztán vettem le róla. Olyannyira utálta, hogy rövidesen inkább szobatiszta lett Kép
Második babánál újra kezdtük a számolgatást. Mivel a férjem statisztika-mániás, forintra és darabra pontos adataink vannak, hány eldobható pelust fogyasztottak a gyermekeink. íme:
34 hónap alatt a fiam 3298 pelust használt, 128 ezer forint értékben.
A lányom jelenleg 23 hónapos, eddig 2128 darab pelust fogyasztott el, 70 500 Ft értékben.
A helyzetet bonyolítja, hogy az ő bőre a normál textilpelustól kipirosodott (pisitől), míg az eldobhatóktól soha semmi. A fiam bőre is nagyon érzékeny, ennek ellenére egyedül a hipoallergénnek mondott kukoricás pelustól készült ki Kép Kép
Szóval osztottunk-szoroztunk, és nem ruháztunk be. Így hetente általában egyszer-kétszer mosok, akkor sokkal többet kéne. Sőt a mosható pelust használó ismerősöknél egy mosógép nem is szokta bírni az egész strapát, úgyhogy a végső összeghez az új mosógép árát (előállítási költségek, szennyezés, etc) is hozzá kéne számolni. Nem beszélve arról, hogy állandóan kétféle vödröt kéne kerülgetni, ahol a használtak büdösödnének naphosszat.
Nálunk is úgy van, mint Ildinél, napi 3 pelus az átlaghasználat. Ez eldobhatóból vagy textilből szvsz nem képzelhető el.
Szóval a környezettudatosságra való meggyőzést nem biztos, hogy a pelusoknál kell kezdeni. Legalábbis nekünk nem sikerült meggyőzni magunkat, pedig igyekeztünk.
Ami engem pl sokkal jobban idegesít, az az, hogy miért nem lehet igazán szelektíven gyűjteni a hulladékot. Most arról ne beszéljünk, hogy állítólag amit nagy nehezen sikerül külön gyűjteni a különböző színű konténerekben, azt állítólag összeöntik Kép Viszont: a műanyagba csak eldobható palackot lehet tenni. Ilyet mi nem veszünk egyáltalán (bár a szomszédék kukájából ki szoktuk guberálni, és elvisszük a szelektívbe Kép), viszont számos egyéb műanyag dolgot meg beledobnék, margarinos dobozt, tejfölös poharat, műanyag szatyrot. De ezeket nem lehet. Próbáltam érdeklődni a HUMUSZnál, hogy ugyan hová vihetem, de érdemben nem kaptam választ. Van esetleg ötletetek?
Üdv, Klára
klara
 
 


"Viszont: a műanyagba csak eldobható palackot lehet tenni."
Tééényleg???
Hm. Én meg boldogan dobálom bele a vajasdobozt meg a nejlonzacskót. Csak le ne füleljenek Kép
kíváncsi
 
 


Letezik olyan, h lakossagi hulladekudvar. Ide tobbfele dolgot lehet vinni.
http://www.fkf.hu/lak_szolg/i_hull_udvar.html
http://www.google.co.hu/search?hl=hu&q=Lakoss%C3%A1gi+Hullad%C3%A9kgy%C5%B1jt%C5 %91+Udvarok&btnG=Google+keres%C3%A9s&meta=

Pelusmosas: a szodabikarbona, mososzoda, ecet nem kornyezetszennyezo. Az valoszinuleg nem mindegy viszont tenyleg, h milyen mosogepe van az embernek. Kis viz, es aramfogyasztasu. Dragabb, mint az alt., de hosszutavon jobban megterul. Nem kell 2 vodor, es a Kati altal leirt valtozat szerint nem is kell viz bele. Es nem budos, csak ha nincs lecsukva a teteje, es tul meleg helyen tartjak. Az is igaz, h az eldobhatoshoz kepest kenyelmetlennek tunhet a moshato pelenka hasznalata. A mi gyerkocunk feneke a Liberotol keszult ki. Textilpelustol inkabb ugy pirosodhat ki, ha kakil, bennemarad, es rapisil. De ilyen esetben az eldobhatosban is kipirosodik a feneke. Ill. ha szintetikus mosoporral mosnak az sem jo. Es az a kornyezetszennyezo. Es ez a pelenkamosastol is fuggetlen.

Es persze az is igaz, h nem korunk embere kezdte a kornyezetszennyezest, csak hat mostmar tobben vagyunk, mint mondjuk a romaiak voltak.

Szelektivnek mondott szines kukas-gyujtes: mivel hallottam mar azt, h allitolag osszeontik, ezert multkor ott dekkoltunk, es neztuk, h tenyleg osszeontik-e: nem. Csak a muanyagos kontenereket ontottek bele, es csak a muanyagot tartalmazo mellerakott zsakokat dobtak fel a kocsira. Es ha logikusan gondolunk bele, melyik onkormanyzat lenne olyan hulye, h fizeti a valoszinuleg nem tul olcso kukakat, azert, h aztan egybe hordjanak el mindent. Arrol letezik statisztika, h mennyit hasznalnak fel ujra tenylegesen ezekbol, de nem tudom, hol lattam. Ha meglelem, majd ideteszem. De meg mindig jobb, mint korabban volt.

Gondolom aki olyan szaritogepet hasznal, teljesen meg van gyozodve arrol, h az nem fogyaszt sokat, nem art a kornyezetenek stb. Es h a napon szaritas az egy kokorszaki megoldas.

Aramfogyasztas kornyezetkimelo akkor is, ha az embernek napkollektora van, nem csak az eromubol szerzi az aramot. Ill letezik meg olyan "csatorna", ami visszaforgatja, es tisztitja a vizet. Pl. a mosogatasbol, furdesbol stb. kiment vizet visszaforgatja a mosogepbe, wc-be. Persze tisztitva, de ha az ember kornyezetbarat cuccokkal mos, akkor nem is nagyon terheli a tisztitoberendezeset. Ezek sem olcso cuccok, de megerik hosszutavon az arukat.

Biobaba
biobaba
 
 


Sziasztok!

Meg eszembe jutott, h a koleszban, ahol sokkal jobban lestrapaltak a mosogepeket, mint mondjuk nalunk van, igy pelenkamosassal egyutt, sem kellett cserelni a gepet az 5 ev alatt, mig ott voltam.

Azt h hany gramm egy hasznalt pelus egy olyan honlaprol szedtem, ahol nem az volt a cel, h a moshato pelusokat reklamozzak (szo sem esett roluk), hanem, h melyik eldobhatosnak, milyen a nedvszivokeppessege. De amikor mondjuk kukoricast adok a gyerekre (nem azert, mert hyppoallergen, mert szerintem ez hulyeseg, bki bmire lehet allergias), es fel napig rajta van, annak van rendesen sulya. Szoval kivancsi lennek, h hany grammot is nyomnak ezek a pelenkak, kiszamoltam a lehetseges hatarokat a 3298-ra. Es az eldobhatos pelenkak hajnalan a reklam lenyege az volt, hha elutazik az ember, ne kelljen vacakolnia a mosassal, a hasznalt pelenkak tarolasaval.

Az intimbetetekben is uez a zseles anyag van, ami a pelenkakban? Gondolom. En inkabb vattat hasznalok.

Es tuti, h a szemettelepeken az eldobhato muanyagflakonokbol van a legtobb. Ami szinten nem eppen a legkonnyebben lebomlo cuccok koze tartozik. De ezt legalabb mar szelektiven gyujtik.

Ha a pelenkakat gyujtenek igy szelektiven, vajon elvinnek a csaladok?

Most, h ujraolvastam, amit Kati irt a "szarazon tartasrol", azert valoszinuleg van a vodorben viz. De a tobbi stimmt.

Biobaba
biobaba
 
 


http://www.szaku.hu/index.php?option=content&task=view&id=215&Itemid=68

Pelenka: Egy átlagos eldobó nadrágpelenka - különböző rétegezésben - a következő anyagokat tartalmazhatja: műanyag (polipropilén, polietilén), papír, cellulózőrlemény duzzadó zselével (nátrium-poliakriláttal), ragasztó, gumi, tépőzár, festék. A vízmegkötő zselét gyártása során kissé mérgezőnek tekintik, a pelenkagyárak alapanyagigénye miatt pedig évente több millió fát vágnak ki szerte a világon. Ez a sok anyag és az előállításukhoz felhasznált értékes energia egyszeri használat után mind a szemétbe kerül. Számítások szerint egy baba több mint egy tonna (kb. 10.000 darab) pelenkahulladékot „termel”, mire szobatiszta lesz. A használt pelus ráadásul több száz féle vírust tartalmaz (a járványos gyermekbénulás vírusa, pl. oltás után még két hétig is elélhet) mely fertőzi a talajt, talajvizet, veszélyt jelentve az egészségre. - h a moshatonal ez, h van, arrol nincs szo, de keresem, a kimeno vizben eze megmaradnak-e mosas utan http://www.etk.hu/okosz/smnap.shtml

Egyszerhasználatos (egyutas, eldobó) termékek:
Olyan rövid életű termékek, melyek a rendeltetésszerű használat után automatikusan hulladékká válnak. Ez higiéniai okokból (pl. az egészségügyben) indokolt lehet, de ennél sokkal jelentősebb problémát okoznak a háztartásban keletkező egyutas hulladékok (csomagolóanyagok, pelenkák, öngyújtók, borotvák, íróeszközök, nem cserélhető elemes tárgyak). Használatuk értelmetlen nyersanyagpazarlás, gyártásuk jelentős energiafelhasználással és környezetszennyezéssel jár, hulladékaik pedig tovább tupírozzák a szeméthegyeket. Mivel általában helyettesíthető termékekről van szó, a környezettudatos vásárló kerüli az eldobó termékek vásárlását. Ez azért nem könnyű, mert az ilyen törekvés alapvetően ellentétes az ipar és a kereskedelem törekvéseivel - akik a környezetvédelem helyett profitot akarnak realizálni. (lásd még: csomagolóanyagok, gyorséttermi hulladékok). - http://www.etk.hu/okosz/smnap.shtml

Eldobhato, moshato - http://www.lotek.hu/pelenka/html/nepszabadsag.html

Profi pelenkamoso cegek - http://www.lotek.hu/pelenka/html/patika.html

http://www.lotek.hu/pelenka/html/kukabuvar.html

kicsit olvashatatlan, de vannak benne jo otletek: http://www.google.co.hu/search?q=cache:xM1x6m5lJjoJ:www.csemete.com/zoldike/_/_f oliasorok/kornyezetvedelem-a-mindenapokban.ppt+k%C3%B6rnyezetszennyez%C3%A9s+mos %C3%A1s&hl=hu

kornyezetbarat takaritas, mosas: http://okoszolgalat.hu/page7.php?PHPSESSID=43d738bde0cd48c61d5f655c51097cf0
http://www.zoldfelulet.hu/eletmod.php?a=7&id=24
http://www.zoldfelulet.hu/eletmod.php?a=7

A KÖRNYEZETSZENNYEZÉS RÖVID TÖRTÉNETE Az Édenkert bepiszkolása: http://www.kia.hu/konyvtar/szemle/205_f.htm

Boros Tiborné: Mosószerek és alkotóik a környezetben / Boros Tiborné. - Bp. : BME OMIKK, 2004. (Környezetvédelmi füzetek: http://www.kia.hu/konyvtar/allomany/szennyez.htm
biobaba
 
 


Lakossági hulladékudvarba is csak műanyag palackot lehet vinni. Van egy-két feldolgozó, ahová nagyon nagy tételben el lehet vinni a reklámszatyrokat meg a samponosflakonokat, de minket kiröhögtek a két szatyornyival.
Mosógépcserét olyan valaki mondta, aki még 15 éve kezdte a pelenkázást, természetesen textillel. Most,a kisebb gyerekeknél már ők is eldobhatót használnak.
textilpelustól nem úgy pirosodott ki a lányom feneke, hogy belekakilt és rápisilt, hanem egy adag pisitől. Megírnám, ha nem így lenne. Liberóban semmi baja.
A vödrök tárolása akár lecsukva, akár kinyitva roppant kellemetlen, a fürdőszobánk ugyanis extrapici.
Mosógépünk a lehető legkisebb víz- és energiafogyasztású. Mint mondtam, mi is igyexünk odafigyelni a környezetünkre. Öblítéshez próbáltam ecetet használni, ahogy írtátok, de a ruha állaga és szaga nem volt olyan, mint öblítővel. pedig tettem bele illóolajat is picit.
Üdv,
Klára
klara
 
 


Huhh, jókora kupac linkKép.
Azért a 10.000 db pelus per gyerek, összevetve a Klára féle számokkal, enyhén szólva túlzásnak tűnik, ami azért nem jó, mert megkérdőjelezi a teljes cikk komolyságát.


Azért aki olyan napkollektorról tud, ami magyar átlagjövedelmek mellett megvehető és megtérül, az szóljon! Kép Párom szokta figyelni a témát, azt is, hogy a dolog legcikisebb része nem a kollektor, hanem az akkumlátor, hiszen áram akkor is kell, amikor nem süt a nap, sőt, és elég rossz még a hatásfok. És ő szokott nekem ehhez számokat mondani, sajna nem emlékszem most konkrétra, de arra igen, hogy még nagyon irreális, még nem jön be.

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Az okoszolgalat honlapjan van szo a napkollektorokrol. Gondolom, szamokat is jobban tudnak. De az tuti, h ha nagyon nem erne meg, akkor nem ruhaztak volna be, pl a kecskemeti ref. egyhaznal ilyesmibe.
Tobbnyire kalakaban szoktak megoldani az emberek, esetleg ott tudnak konkret szemelyeket, akik temaban vannak muszakilag. A Csinald magad sorozatban is van napkollektoros. Hatha...

A 10ezer szerintem is durva (egyebkent melyikben volt, en nem talalok ilyet egyikben sem, amelyikben szamot irnak ott a legnagyobb tet a 6000 db, annyit rossz nedvszivasu pelenkabol valoszinuleg elhasznalnak), viszont merj meg egy pelenkat, es szorozd be a Klari-fele szammal, es kijon a kb. 1 tonna.

Biobaba
biobaba
 
 


De most tényleg: hol van az leírva, hogy csak palackot lehet beletenni a műanyagosba? Ausztriában mindent bele lehet tenni, ami műanyag, és nem is indokolja semmi, hogy ne így legyen, úgyis mindent beolvasztanak.
Komolyan meglepett, amit írtatok, mert akit eddig ismertem, és egyáltalán gyűjtött szelektíve, az minden műanyagot összegyűjtött - hozzám hasonlóan. Ezzel együtt nem vonom kétségbe, csak nem értem, és nagyon meglepődtem.
kíváncsi
 
 


Kíváncsi, bedobáltak vmi szórólapot postaládákba, amelyben erre külön felhívták a figyelmet. Ennek ellenére jobb híján mi is oda dobáljuk, vagy az Ikeában a műanyaggyűjtő szemetesbe.
Biobaba, sajna nem én, de egy jó ismerős állítja, hogy összeöntötték a szelektív konténerek tartalmát. Ez még az elején volt. Azt mondták, ez még csak a szoktatás időszaka. Aztán most, hogy tényleg nagyon sok hulladékgyűjtő szigetet felállítottak, talán már tényleg rendesen csinálják.
klara
 
 


Bocs, sajna nem én magam láttam - ezt akartam írni, bár nem is oly lényeges Kép
klara
 
 


Sziasztok!

Gyermek már nagyon hisztizik, úgyhogy csak gyorsan idemásolom, amit a pelenkás topikban írtam.
terhességem vége felé járva a Civil Rádió Reggeli jóhír magazinjának fogyasztó- és környezetvédelmi rovatában (ez volt a reklám helye, én vagyok a szerkesztő ), Privigyei Csabával, a Humusz munkatársával a pelenkákról beszélgettünk. (Az itt még nem hangzott el az eldobható pelenkák elleni érvként, hogy mennyi fát kell kivágni a gyártásukhoz.) A műsor végén megkérdeztem: De a mosható pelenkákhoz meg vizet, mosószert használunk... A válasz az volt: környezetvédelmi szempontból egyértelműen a mosható pelenka a legjobb. Ezért textilpelenkázunk Kép

Savitri, gratula!

GyeZsu
gyezsu
 
 


Sziasztok!

UhhKép-megyek olvasni titeket visszafelé, ahogy lesz egy percem.
Csak egy konkrét dolgot szeretnék gyorsan kérdezni, mert tényleg sürgős lenne: milyen gyümölcs-zöldségcentrifugát érdemes venni? Van itt nálunk a sarkon egy biobolt, úgyhogy 2 perc beszerezni a céklát, almát, miegymást, és roborálni kéne akiskölyköt, mert le van robbanva kissé.

Éva
rizike
 
 


Nekunk Philips Comfort van. Kulongyujti a rostot, a let, hasznalat utan rogton le kell mosni, h ne szaradjon bele a cucc, de konnyen szetszedheto.
biobaba
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: