Új privát üzeneted érkezett!

Szilvi, nem is arra gondoltam, hogy az alapitvany _most_ nem igyekszik a maga modjan, azt semmikepp nem mondanam. Viszont ahogy mondtam, az egyetlen szobajoheto kepzett w. ovono a csillaghegyieket valasztotta. Igy hiaba van meg a klassz hely, meg a fogado szandek az alapitvany reszerol, ha az erintett gyerekek szulei mennek a w. ovono utan a csillaghegyi oviba.
ullakalle
 
 


D. Éváról van szó, egyébként?
h_szilvi
 
 


Nem o az. Nem ismerek D. Evat, illetve igen, de nem w. osszefuggesben :)

Pindi, koszi a tippet neked is. Eleg feluletesen olvastam mostanaban, indi ajanlata elkerulte a figyelmemet.
ullakalle
 
 

 
 

Nem láttam még euritmiát élőben, de most találtam ezt, és majdnem elsírtam magam a gyönyörűségtől. (Főleg az első videónál.)
Ez egy földi halandó w. iskolánál is így néz ki? Csodálatos, nagyon megragadott.

Pindi
pindi
 
 


pindi, ez szuper volt, köszi a linket.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Sziasztok! Nyaralunk, de hiányzik a szellemi közeg, kicsi faluban ketten, ismerősök és gyerekek nélkül furcsa kicsit. Sokat sétálunk, de azrét be-bejárunk Gyöngyösre kicsit "városi levegőt szívni" :)

Én úgy gondoltam a varrást, hogy jöjjünk össze és együtt varrogassunk és készítsünk például az évszakasztalra is dologokat. Én nem vagyok egy üzletember-típus, meg az alapanyagok beszerzése nekem is gondot jelent, így nem tudnám elvállalni, no meg helyem sincs rá. De szívesen mutatok dolgokat és biztosan ti is mindannyian tudtok valamit, amit megtanulhatnánk. Nekem nagyon hiányzik az ilyen kreatív szellemi közeg. Lehetne együtt festeni, agyagozni, énekelni, tanulgatni egyúttal. Mesélni :) Akár kötni-horgolni tanulni is. Közben meg a gyerekeink jól eljátszanának és együtt tudnánk rájuk is figyelni (nekem csak így együtt vele jó).

indianyo
 
 


Euritmia: nem mindenhol hordanak euritmia ruhát, de nagyon szép, már az ovieuritmia is különleges és ahogy nőnek a gyerekek, egyre szebb, megkapóbb, szellemibb. Nézzétek meg a kamaszokat a vidón, miylen könnyen, légiesen mozognak, pedig az életben a nehézségi erő hogy húzza őket lefelé.
Ha érdekel benneteket, az euritmia tanárok gyakran tartanak előadésokat és sok külföldi euritmista is jár fellépni. Godnolom, minden iskolában a táskapostában- iskolai újságban jön erről hír. Például pont az óbudai suliban dolgozik Marcsi néni, aki az egyik rendszeres fellépő.

indianyo
 
 


Pindi!

Ez nagyon klassz! Köszi!

Indi!
Én szívesen részt vennék, nagyon jó lenne. Én is ismerek euritmia tanító nénit :), tart előadásokat is, akit esetleg érdekel...

O.
osoa75
 
 


pindi, koszonom, hogy megmutattad ezt a linket. En is most lattam euritmiat eletemben eloszor. A lanyaimnak is nagyon tetszett.

Indi, nekem tetszik ez a kozos varras otlet. Keressunk helyszint es idopontot. Vegig kene gondolni az anyagvasarlast is, amit Szilvi is irt. Gondolom van azert olyan hely, ahol lehet a szukseges anyagokbol kisebb mennyiseget is venni. En pl. egyelore azt sem tudom mit kellene megvennem :) Azt hiszem, a heten elmegyek korulnezni a Kenderkocba, hogy elinduljak valamerre vegre.

Szilvi, a biztatastol erore kaptam, es probalkozok meg egy utolsot ovi ugyben. Remelem lesz meg a szulok kozul, aki csatlakozik, hatha meg lehet valami az ovibol iden osztol.

B.
ullakalle
 
 


fúú Indi, ilyen együtt varrogatásban én is nagyon szivesen részt vennék, akár már nyáron is. sőt a helyszín akár lehet nálunk is(újpest központ), bár nagy melegben a tetőtér nem túl kellemes. Ősszel viszont elköltözünk, ki a 17. ker-be az tuti mindenkinek messze lesz :( de ott is szivesen látok egy ilyen varrogatós baba-mama csoportot :D

nekem van valami ebben az euritmiában amit nem tudok lenyelni. még nem jöttem rá mi lehet az. Azt mondjuk akár még jónak is tartom, hogy ilyesmit tanul mozgásként a gyerek az intézményben.
Lehet erről bővebben olvasni magyarul a neten?
első nézésre nekem a tai-chi mozgássorok ugrottak be, de azt a mozgást, valahogy sokkal erősebbnek és letisztultabbnak érzem.
itt talán túl sok nekem a repkedés :lol: ezen agyalgatok itt.
megnézek inkább pár videót még
persze a tai-chi magányos sport, annak ellenére, hogy gyakran gyakorolják sokan együtt, két ember mozgásaa közt nincs kapcsolat.
Az pl nagyon tetszett a belinkelt videókban, hogy olyan mozgások voltak amiben egymásra vagy a partnerre nagyon kellett figyelni. A kardozós rész pl kimondottan tetszett, meg ahol a kislányok reneszánsz táncokra emlékeztető koreográfiát csináltak. Gondolom az iskolában az euritmia is kapcsolódik az épp aktuális tanultakhoz. vagy?
savitri
 
 


Igen, az eu-t mindig meghatározza a gyerekek életjkora, és, hoyg miket tanulnak.
Állítólag a megfelelő mozgássorokkal a betűtanulást, később a mértan jobb megértését is el tudják érni.
A repkedés nem mindig van, bár a karok nagyon fontosak a gyakorlatokban. De van. pl., hogy egy bottal (kb. egy méter, vékony, mint egy réz fűtéscső) csinálják.
Én nem értem az euritmiát, így 5 év után sem. Biztos nagyon jó, meg hasznos, de hogy miért és főleg hogyan???????
Úgyhogy nagy csodálója vagyok a tapasztalt euritmistáknak, hogy ki tudják találni ezeket a mozdulatsorokat. Hiszen nem az a lényeg, hogy jól nézzen ki, hanem hogy azok a mozdulatok aztéán hogyan hatnak arra, aki végzi őket.
h_szilvi
 
 


persze én nem tudok menni varrni (meg pestót enni sem Szilvihez :wink: ), mert itt lakom a világ végén, de a lányaimnak nem ártana már 1-1 baba vagy manó.... :roll: :D szóval én így támogatom a varrókört, adok megrendelést!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


öööö....izé..... most is csak úgy bepofátlankodva: kapott anyagból elkészitettem életem első, kicsit bénadzsó manóbabáját a kicsimnek. Persze, hogy a nagy is rendelt egy saját babát. Ehhez viszont kell alapanyag, vagyis mindenképpen mennem kell beszerezni.
Most jön az ajánlat: én hajlandó vagyok akár Solymárra is elmenni, vagy bárhová, és ha már megfelelő helyen járok, vehetek másnak is. És ezennel be is nevezek a babavarró tanfolyamra.
Lehet leadni a rendeléseket :) (üzenetben ha lehetne). Hová menjek anyagot venni amúgy?

o
orsko
 
 


Orsko, most vettem csak észre, hogy a pesti Katicában is van, több színben, legalábbis a honlapjuk szerint. És mintha a lányok azt mondták volna, hogy gyapjú is van ott, azt viszont a honlapon nem látom. (Pénteken voltam, de elfelejtettem rákérdezni...) Ha ott nem, akkor a Kenderkócban van. (A Kenderkócban is szokott lenni babaanyag, de csak egy színű, és szerintem nem annyira szép - de most épp az sem volt.)

Gyapjú van még a Szövőházban is, erről többet nem tudok, csak hogy a Hidegkúti úton van és valami furcsán tart nyitva (csak kedden és pénteken, talán?) Erről Indi tud bővebben mesélni. (Meg a többiről is, valószínűleg. ;))

Persze ha amúgyis jársz Solymáron, gondolom ott egyben be lehet mindent szerezni.

Pindi
pindi
 
 


Azt mondjátok meg légyszives nálam tapasztaltabbak (ez nem nehéz:)), hogy hová érdemes menni babaalapanyag ügyben? Ha Solymárra, akkor kirándulunk egyet arrafelé, és bevásárolok.
Én a baba testét-ruháját plüsből varrtam, azt kaptam egy közeli anyagboltban, de ha van ennél jobb, az is érdekelne (valahogy nem érzem a majdnem óvodás nagyhoz valónak a bébiplüsbe öltöztetett babát).
orsko
 
 


Orsko :) Solymáron az Aranyalmába menj (felmész a József Attila utcán (jobbra Waldorf iskola, balra tanárképzés), a végén kétszer balra kanyarodsz, az iskola melletti picurka bolt. És ott majd tátott szájjal vásárolsz :) Vigyázat: drága - bár a Kenderkócnál nem drágább. Érdemes esetleg előtte odatelefonálni, nehogy épp nyaraljanak. Sok szép könyvük is van, no meg Stockmar viaszkréták és festékek, egyenként, darabra is vehetők. Szövőház egy fura létesítmény, náluk nem mindig van gyapjú, többnyire előre meg kell rendelni. Kedden-pénteken 10-től talán 4-ig vannak nyitva, telefonálni csak akkor, de útbaesik Solymár felé, a jobb oldalon a Hűvösvölgy utáni kanyarban egy családi ház. Ha meg már arra jársz, előtte a buszmegállóban van egy kézművesbolt, ott is árulnak mindenfélét - nem jut eszembe a neve - például peddingnádat és szalmát is.

Ha esetleg nem ezen a héten mennél, szívesen becsatlakoznunk hozzátok, mert szeretnék arra járni mindenképp én is.

Én babát a régi ruháinkból varok, de testnek való külső anyagot szívesen vennék, az elfogyott. Mondjuk azt midnenképpen gyakorlott varrónál/varróval vegyél, mert nagyon fontos, hgoy milyen az anyaga - erős, de rugalmas no meg szép és testszerű, szóval nem könnyű :)

Szilvi :) a test belső anyagáról írsz egy picit? én azt is régi harisnyákból/zoknikból készítettem, de jó lenne vásárolni, nem ismerem viszont ezt a csőszerű anyagot.

Varrogatás :) De jó, hogy érdekel benneteket is!

Liv :) együttvarrás és Szilvinél pesztózás szempontjából pécsi lakásod tényleg nem előny :( no de mindenre lehet megoldást találni, egyszer csak vagy jártok erre, vagy a közelben, vagy valamelyikünk arrafelé :)

indianyo
 
 


Na mondtam én, hogy majd Indi mesél. :)
Én a belsőre azt olvastam, hogy csőgézzel csinálják, azt a helyi gyógyászati segédeszköz boltban árulnak, annyit vágnak amennyit kérek. Viszont csak két méret van: kézre és lábra való. De ez gondolom inkább a nagyobb babáknál fontos, nem? Kicsinél nálam tökéletesen beváltak a férjem elhordott atlétái.

Indi, Katicánál olcsóbb az Aranyalma? Mert a Stockmar cuccokat a Katica hozza be, azt gondolnám, hogy ott a legolcsóbb.

Orsko, és ragaszkodik a manóhoz? Nem lehet neki rendes, öltöztethető (fiú)babát?

Pindi
pindi
 
 


Aha, most látom, hogy a Katicában tényleg van testanyag. Nem olcsó. :? (De egyrészt nem tudom, én mennyiért szoktam venni, másrészt az nem olyan csatorna, hogy bárki odamehet.)
Szóval testanyag kipipálva.

De, a Stockmar, meg ezek a pesti Katicában a legolcsóbbak. Attól még az Aranyalma megér rendszeres látogatásokat, mert irtó klassz!

Nagyobb gyereknek babatestnek nagyon jó a mikrokord. Pl. a Váci úti Fortunában (Kossuth mozihoz közel) van sokféle, színes, virágos, stb.

Indi,
belső test?! Én csak a fejhez/vállhoz használom a csőgézt. :shock: Persze, lehet atlétából, fehér pólóból, de a csőgéz sokkal egyszerűbb (bár az atléta ingyé van, ez meg nem.)

Csőgézből a 2-es méret (kézre való?) a pici babákhoz (pl. varágbabákhoz) jó, a 3-as a drótosokhoz (kb. 15 centisek), a 4-es a 20 centisekhez, és amivel 30-40 centis babát lehet varrni, az az 5-ös. (Létezik 6-os is, de 50 centis babát még sosem varrtam, nem is válallkoznék még rá.)
Az viszont tök jó, hogy a gyógy. segédeszközboltban le is vágnak belőle. Egy 30 centis babához 50 centi kell, de talán érdemes 55-60-at számolni inkább.

Mindent leírtam?
h_szilvi
 
 


Szilvi :) Persze, a fejre-kézrevalókra gondoltam én is, csak nem ezt írtam. Viszont te meg tényleg mindent leírtál, köszi :)

Persze, Katicában vegyünk inkább Stockmart, csak visszaemlékeztem, annak idején milyen jó volt átugrani a szomszéd utcába egy darab krétáért és gyönyörködni a nekem akkor (is) megvehetetlen árú csodakönyvekben :)

indianyo
 
 


Indi,
biztos, hogy nem a héten mennék, mert holnap megyünk evezni. Legkorábban a jövő hét vége felé lenne jó. Annak nagyon örülnék, ha eljönnél velem, biztos nagy segitsé lenne, nem állnék ott bénán.

o
orsko
 
 


Sziasztok!

Hát ne tudjátok meg, lányok, hogy én majd' minden éjjel az oviról álmodok. UTÁLOM!!! (Ja, merthogy egyelőre nem Waldorfba megyünk.) Nekünk van egy nagy nappalink, nagyon-nagyon szívesen felajánlom babavarrásra, 106-os busszal (Árpád hídi metrótól) el lehet jutni hozzánk. A nyár mondjuk nem nagyon jön szóba, de vásárlásba be tudok szállni, akár még kocsival is (apuka most itthon van, tehát tud maradni a gyerekkel - mondjuk másokét már nem hiszem, hogy bevállalja :D ) Vasárnap-hétfőn nem leszünk, egyébként csak jövő hét vasárnap (júli 22.) tűnünk el újból hosszabb időre. Hívjatok - írjatok :)

A tündér- és hangyamesével még mindig tartozom :) De van egy újabb természeti :) Kata most valamitől a Télapóra vágyik, minden lefekvésnél közli, hogy szeretné, ha itt lenne a Télapó. És mindig megbeszéljük, hogy a Télapó csak télen jön, amikor esik a hó. A hó pedig csak akkor esik, amikor hideg van, ilyenkor nyáron, amikor meleg van, akkor eső esik, de hidegben megfagy a víz, és akkor hó esik - kezdtem az intellektuális magyarázatot, de miután láttam Kata tekintetén, hogy ebből egy kukkot sem ért, elmagyaráztam érthetően :) Télen hideg van, fáznak az esőcseppek, ezért fehér ruhát vesznek, összekapaszkodnak, és belebújnak a felhőcskékbe. Bár Kata jobban tudta: Vihar apó teszi fel őket a felhőcskékre :) Vihar apó egyébként is napi szinten jelen van az életünkben: Kata állandóan kérdezgeti, hogy most mit csinál. Én meg mesélek. Szeles időben: "elkísérte Szél úrfit, és nézi, hogy tornáztatja meg Szél úrfi a fákat." Amikor bárányfelhők vannak az égen: "Nézi a felhőcskéket, és találgatja, melyik mire hasonlít." (Ez egyébként jó kis közös játékunk.) Amikor csak egy kis szellő fújdogál: "Szél úrfival beszélgetnek, régi nagy viharokra emlékeznek." Amikor teljes szélcsend, tűző napsütés van: "Alszik." Azzal egyébként van egy kis gondom, mennyire kell "megszemélyesíteni" Vihar apót. Tehát mennyire kell felruházni emberi tulajdonságokkal. Hogy mondjuk a hátán fekszik, hogy a szemével lát - szerintetek?

GyeZsu
gyezsu
 
 


Gyezsu :) Mi történt az ovival, hogy utálod? Múltkor még lelkes voltál azzal az óvónénivel, akit kiszemeltél - nem sikerült volna?

Szél úrfival régi nagy viharokra emlékeznek - ez nagyon szép!!!!

Orsko :) Na ezt majd elmeséled utólag: Villő a hátadon kendőben evez? 8)

indianyo
 
 


Abba az oviba, ahova szerettünk volna menni, nem vettek fel minket, Waldorfba mehetnénk, én mégis az ismeretlen önkormányzati mellett döntöttem (új oviban új csoporttal, új óvónőkkel), ahova meg felvettek. "Nem megy" az a feltétlen hit a Waldorfban, ami ahhoz kellene, hogy ezt a "más" utat válasszuk. Hetek, hónapok óta gyötrődöm ezen, de mindig erre a következtetésre jutok. Mégis, akármennyire próbálom lezárni magamban az ovi kérdést, nem tudom, erről az álmaim árulkodnak a leginkább. Nem az ovit utálom, hanem azt, hogy nem tudok szabadulni a kétségektől, a "gyötrődéstől". Persze mindez összekapcsolódik azzal, hogy Katát el kell engednem, hogy élete egy része fölött nem én fogok felügyelni, rendelkezni, hogy nem tudom már védeni és megóvni, és hiába próbálom mindezt értelmes felnőttként kezelni, belül rettegek attól, hogy bántani fogják, hogy megtörik benne a feltétlen gyermeki bizalmat. Szóval nagy próbatétel nekem most ez az időszak, nem tudom, mit fogok még megtanulni magamról...

GyeZsu
gyezsu
 
 


Gyezsu,
nem könnyű, az biztos. De akár Waldorf, akár nem, Katát muszáj elengedned, mert ha nemteszed, akkor ő a legjobb helyen sem fogja jól érezni magát. (Hidd el, tapasztalatból beszélek: Abigélt négyévesen nem bírtam beszoktatni a w.-ba, fél évvel később szeptemberben reggel bement és onnantól nem volt gond. Én voltam az, aki a "legkisebbhez" annyira ragaszkodtam...)
h_szilvi
 
 


Gyezsu, ugy szeretem a meseidet :D
es annyira ertem, amit az elengedesrol irsz. bar minket meg nem erint a dolog... mondjuk nem is hiszem, h menne... egyelore

es baba-varras engem is erdekel!!! foleg, h azt a jellegzetes arcformat hogyan lehet megvalositani :roll:

"Tell me why are we so blind to see
That the ones we hurt are you and me?"
Coolio
recca
 
 


Osszeszedtem, hogy kik erdeklodtek eddig az indianyo fele babavarras irant:

recca
gyezsu
orsko
savitri
osoa75
ullakalle

Ez mar kesz tomeg :) Mikor kezdjuk? Osszel? Elhangzott itt par helyszin javaslat is. Mi a Belvarosban lakunk, ugyhogy nekem olyan helyszin lenne jo, ami innen tomegkozlekedessel viszonylag konnyen elerheto.
ullakalle
 
 


Babavarrásból engem ki ne hagyjatok!!! :shock:
pindi
 
 


A múltkor a Katicában nagyon elcsodálkoztam, hogy a waldorfos dolgok mellett volt egy doboz "flash card" (már nem emlékszem, hogy volt magyarul). Akkor ezt elkönyveltem, hogy ez olyan eltévelyedésük, mint hogy pl. Scooby Doo-s könyveik is vannak.
De most egy waldorfos játékboltoldalán ezt találtam: "Yes, even Waldorf teachers recommend the use of flash cards for learning math, especially during the summer, great set to keep in the car!"

Igaz ez??? Nagyon meglepett.
pindi
 
 


BABAVARRAS lista ujra :)
recca
gyezsu
orsko
savitri
osoa75
pindi
ullakalle
+ indianyo
ullakalle
 
 


Pindi :) Na a flash card-ról nem tudok nyilatkozni, mert nem tudom, mi az, de hogy a szünetben bármit is ajánlana egy w-tanár tanulni, azon elcsodálkoztam. Az egyszem nyári dolog, amit ajánlanak, az az olvasás. A szünet a pihenésé, növekedésé, örömé, alvásé és felejtésé.
Ja, most nézem a linket, ha jól értem a dolgot, akkor lehet, hogy gyakorló órán esetleg játékos feladatként ilyen kártyás megoldásokat alkalmaz egy-egy tanár mondjuk 2-3. osztályban.

Szilvi :) Babavarrásnál legalább egy alkalommal, amikor az egész dolog tervezése, arányok megbeszélése, fej előkészítése folyik, részt vennél? Persze én minden alkalommal örülnék, de tudom, hogy 4 gyerekkel ez nem egyszerű. Viszont a te tapasztalatiadra nagy szükség van :)

Nekem a nyár is tökéletes. Jövő hét után már ráérünk. Mi a déli végekről jüvönk, így gyakorlatilag minden messze van, de megoldjuk :wink:

indianyo
 
 


Van egy barati par, akikkel regota joban vagyunk. Sajnos az utobbi ket evben ok kulfoldon eltek, igy a tavolsag miatt jo ha evente ketszer osszefutunk, kicsit erzelmileg is eltavolodtunk egymastol, de remelem nem orokre, nemsokara koltoznek vissza, es akkor megint gyakrabban fogunk beszelni, talalkozni.
Van nekik egy keteves kisfiuk, aki nagyon ugyesen, koran beszelt, mostanra ott tart, hogy egesz mesekonyveket tud fejbol, mikozben tenyleg nemreg mult 2 eves.
A szulei nagyon buszkek ra, az utobbi idoben ketszer is elofordult, hogy kuldtek nekem videot, amin a kisfiu automarkakat ismert fel az emblemak alapjan, illetve fejbol mondott verssorkat ugy, hogy az anyukaja olvasta a verseket, es minden masodik sorban a kisfiu atvette a szot.
Mar az elso video utan sem tudtam egyertelmuen lelkendezve visszairni nekik, a masodik utan pedig egyertelmuen megirtam, hogy nagyon ugyes a kisfiu, de ennel tobbet ehhez a temahoz nem tudok hozzaszolni, merthogy en nem vagyok hive annak, hogy ilyen koran tanitgassuk a gyereket.
Szerencsere vagyunk annyira joban, hogy a baratom nem megsertodott, hanem erdemben valaszolt a levelemnek erre a reszere. Elmondta, hogy a kisfiu koveteli bizonyos konyvek olvasasat, es lenyegeben a sok olvastatas miatt tanulja meg a verseket. Azt kerdezi tolem, hogy szerintem egeszsegtelen-e korai tanitas? Es hogy mi lenne a teendo? Hogy ne olvassanak fel neki, amikor egy konkret verset, vagy konyvet ker?
Fogok majd valaszolni neki, de elobb meg akartalak kerdezni titeket is. Merthogy az tiszta sor, hogy szamolni nem tanitjuk a gyereket, es nem valaszolunk tudomanyos igenyesseggel minden kerdesere, de mi van ilyen esetben, amikor a gyakori olvasas hatasa az, hogy a gyerek megtanul verseket, meset vagy barmit?
A tavollet miatt nem latok bele az eletukbe annyira, mint regen. Nem nagyon tudom, hogy hogyan telnek a napjaik. Hogy a sok olvasas es fejleszto jatek mellett jut-e ido szaladgalasra, dogonyozesre, barmi masra. Az egyetlen, amit latok, hogy a szulok nagyon buszkek ra, ezt abbol gondolom, hogy sok szo esik a kisfiu kiemelkedo szellemi teljesitmenyerol.

Ti mit gondoltok errol az egeszrol?
ullakalle
 
 


Indianyó,
én soha nem tanultam az arányokat, ilyesmit, nekem kész táblázatom van, hogy mekkora kész babához mekkora fej kell. Tudom, az "igazi" óvónők elkészítik a fejet, majd ahhoz kiszámolják a többi méretet: na, én ezt sosem tanultam. :oops: Szívesen elmegyek, ha itthon vagyunk. 27.-én elutazunk 1.-ig, majd még aug. 15 előtt elemegyünk egy kis időre megint, de amúgy vagyunk.


Ullakalle,
más dolog a tanítás, és más az olvasás. Lehet sokat olvasni, sőt kell is. Válogassák meg, hogy MIT olvasnak neki, de ha azt fejből megtanulja, az nem baj. Hány meg hány gyerek van, aki kijavítja a mesét, ha a szülő véletlenül rossz szót olvas! (A fejlesztő játékok más tészta, ugyanígy káros a memória TUDATOS, kívülről történő fejlesztése, pl. memory-val, vagy múltbeli történések felidéztetésével (Mi volt ma az óvodában?)
Ha a szülőknek viszont nagyon az intellektuális fejlettséga fontos, akkor zsigerből nem fogják visszatartani őt, mert félnek, hogy "elkallódik". Ez esetben nincs mit tenni. :( Unokatesóm lánya is Alex-szel egyidős, de elsőben olvasta a HP akkor már létező részeit és azóta is azonnal elolvass/megnéz mindent, volt iskolaelőkészítő, majd kéttannyelvű suli, majd 8-oszt. gimi, a telefonján zenét szerez (hurrá, micsoda teljesítmény!), akrobatikus rock'n'roll-ra jár pici kora óta, anyukája mensa-tag - és hiába w.-tanár az unokatesóm húga, ők ennek szöges ellentétei. Ez van.
h_szilvi
 
 


Szilvi, a szerepeltetésről nem írtál, gondolom, az sem ajánlott? Bár már látom, hogy milyen nehéz megállni, hogy az embr a nagyvilág előtt bemutassa a gyerek "tudományát".

(A fiam még csak most kezdett el igazán beszélni, ezzel egyidejűleg viszont elkezdett énekelni/mondókákat mondani, olyanokat is, amiket 1-2 hónapja hallhatott utoljára. Szerintem bámulatos teljesítmény, és persze nagyon édes, és tudom, hogy a nagymamák elolvadnának tőle, de úgy gondolom, hogy neki nem tenne jót. És egyébként is, ahogy pl. a férjemet sem szerepeltetem a rokonok előtt, ennyi tisztelet - vagy nem is tudom, mi ez - a gyereknek is jár.)

Pindi
pindi
 
 


Szilvi, mindenkinek az útja más. Ha valaki az intellektuális fejlesztést találja jó útnak, akkor az az ő útja. Nem biztos, hogy felnőttként boldogtalanabb vagy értéktelenebb ember lesz, vagy a kamaszodásában lázadóbb vagy beilleszkedőbb lesz, mint a waldorfos szemléletben felnőtt és oda iskolába járó kortársai. Megint azért emelem fel a "szavam", mert csak jelezni akarom, hogy mindenki más és nincs egyedüli "jó" út és nincsen mindenki az egyedüli jó tudásának birtokában.
Eurtimia: Jankó fiamék csináltak egy egész estés :-) euritmia előadást, tündérest, bogarast. Ha valaki érdekel és megtalálom a technikai lehetőséget rá /nem nagyon ismerem ilyen szempontból az internet lehetőségeit/ felteszem, hátha valakinek örömet jelent annyira, amennyire nekünk tetszett. Egyébként rengeteg felvételünk van a w. összejöveteleiről. Euritmiák is. De nem vagyunk waldorfos szülők, úgyhogy fényképeztünk is, videóztunk is.
A memóriafejlesztésről :egyvalamit nemigen értek az elmúlt időszak elolvasása után: ha megkérdezzük, hogy mi történt ma az oviban, akkor az miért a memóriafejlesztés miatt kerül szóba? Ez furcsa, lehet, hogy én értettem valamit félre?
Sanyi manót ajánlom mindenkinek olvasmányul, hogy lehet, megint a seprűmmel bekavartam Méhe néni odújába?
Szeretettel: Rita
nováky_rita
 
 


nováky_rita írta: Nem biztos, hogy felnőttként boldogtalanabb vagy értéktelenebb ember lesz, vagy a kamaszodásában lázadóbb vagy beilleszkedőbb lesz, mint a waldorfos szemléletben felnőtt és oda iskolába járó kortársai.


Mondtam én ilyet???????

Elmondtam, hogy szerintem..., és, hogy a w.-pedagógia szerint...
Ne érezd már magad mindig megtámadva, kérlek! Akár w., akár otthonszülés, mindig bizonygatod, hogy "de a másik is van olyan jó". Nem erről van szó, senki nem támadja a "másikat". Nekem néha olyan érzésem van, mint amikor egy vegetáriánusnak bizonygatják, hogy "de a magyar bio-mangalica..." OKÉ, biztos jó a bio-mangalica, de NEM egy vegetáriánusnak. Ő arra kíváncsi, hogy vegaként hogy egyen jobban.

Meg ne sértődj, légyszi, hiszen nagyon kell ide a tapasztalt és elpártolt w.-szülő véleménye, úgyhogy ne érezd, hogy " a seprűddel belekavarsz".
Csak kérlek ne adj olyasmit a számba, amit nem mondtam. Ha ENGEM kérdeznek, hogy ez meg az jó-e, akkor én nem tudok tudományosan és objektíven válaszolni, csak a saját tapasztalatom és a saját információim alapján. Nyilván nem fogom úgy kezdeni minden hsz-emet, hogy "hosszútávú hatása empirikusan nem bizonyított", illetve hibahatár ide, nagy számok törvénye oda, hanem egyszerűen leírom, hogy mit érzek/hiszek helyesnek.
h_szilvi
 
 


Eredetileg csak azt akartam írni a BABAVARRÓKNAK, hogy jártam a Katicában, rákérdeztem a testanyagra, és jó, ha előtte odaszóltok, "megrendelitek", hogy biztosan legyen. Elvileg csak a nagykerben van, de ha megrendelitek, akkor kihozzák a boltba (hátulról).

A fejhez szükség van még nagyon erős cérnára, ami nem is túl vékony, elkötni a nyakat, fej- és állvonalat. Olyat érdemes venni, amit nekiveselkedve sem tudtok eltépni. Erősebb horgolócérna, pl., d etényleg erősebb, vastagabb. (Szerintem egyvalaki vegyen, mert annyira sok nem kell belőle. Egy gombolyag vékonyabb horgolócérnát bedobok a közösbe majd, mert itthon erősebbet használok.)
h_szilvi
 
 


Ullakalle, szerintem sincs semmi probléma azzal, hogyha a halllott meséket visszamondja, kívűlről fújja a gyerek. és ez nem is feltétlen jelenti azt, hogy folyton tanítgatnák. Én számos olyan kétévest ismerek aki ugyanígy kívülről fújja a kedvenc meséit, pedig tuti senki nem foglalkozott velük kimondottan ebbe az irányba, egyszerűenm csak mondókáznak nekik sokat, meg olvasnak.

Az számomra érthető, hogy miért rossz ha "erőszakkal" tanítgatunk fejlesztünk egy ilyen pici gyereket, de a "mi történt az oviban?" kérdést azért csak nem sorolnám ide. vagy?
Azt gondolnám az a ritkább eset amikor valaki ezt tudatosan fejlesztési céllal kérdezi és minden részletre kiterjedő faggatást végez :shock:
és valahogy a memory játékkal is így vagyok. ha azért játszuk, hogy jól szórakozzunk akkor nem hinném hogy káros. én imádtam gyerekkoromban (naná, mindig én nyertem, még csalni se kellett :P )

BABAVARRÁS:
kicsit elbizonytalanodtam a létszámot nézve. én úgy gondoltam, hogy mindenki az épp rajta csünggő kiskorúval/akkal érkezik, mivel én se tudnék máshogy. viszont nincs olyan nappali ahol 8 felnőtt plusz 8-16 gyerek elférna és hát nem is túl ideális ilyen varrós szöszöléshez ekkora forgatag. vagy szerintetek megoldható? esetleg egy nagy kertben?
savitri
 
 


Sziasztok babavarrók!

Jelzem, hogy az ígérttel ellentétben már pár óra múlva lelépünk a Balatonra, ott azért jobban elviselhető ez a hőség... Szóval anyagvásárlásban pár hétig még nem tudok részt venni. Aug. vége - szeptembertől viszont áll a helyszínajánlat. A nappali + étkező egybenyitható, úgy még nagyobb a hely, és a nappali és a gyerekszoba között is van közvetlen átjárás. És fizetek egy fagyit mindenkinek, ha lesz olyan alkalom, amikor mindenki ott tud lenni, aki szeretne :D (Na jó, inkább sütök egy hatalmas tortát... :)) Egyébként szerenádoztak már nálunk 30 fő feletti osztályok, ahhoz képest a 8 felnőtt + 16 gyerek... :) :) :) Na jó, nem reklámozom magunkat tovább, mobilak vagyunk mi is, ha más lesz a helyszín :)

GyeZsu
gyezsu
 
 


Savitri,
a szappanfőződ buli egyik tapasztalata az volt, hogy a gyermekek remekül elszórakoztatják egymást, és elég jól lehet mellettük dolgozni. Szerintem a sok anyuka inkább szűk keresztmetszet, hogyan fog mindenki minden problémára választ kapni?

A vásárlást még mindig vállalom. De most nem, most nem megyek sehova ha nem muszáj...

Időpont: szerintem aug váge, szeptember eleje kb jó lenne, addig mindenki szanaszét.
Művészetek völgyébe készül valaki?

o
orsko
 
 


Halihó! Megjöttünk a nyaralásbul, bár nálunk még szanaszét minden.

A babavarrós csapat szép látszámú, de biztosan változó lesz, én sem aggódom miatta, megoldható simán a felvigyázás.

Engem lenyűgöz, amennyire beleélik magukat a mesébe a kicsik, no meg ahogyan emlékeznek mindenre: a második alkalommal már javítgatnak, ha egy-egy szófordulatot elvétünk, harmadik alkalommal már előre mondják a mesét - legalábbis az ovis kisiskolás korosztály. Fantasztikus a memóriájuk!

Mondjuk a szülői büszkeség már lehet csapda is, de egy kívülállónak ebbe nehéz belelátni.

Intellektuális nevelésre azért leginkább a kamaszkor a megfelelő (a maga rettenetes rendetlenségével és testi nehézségeivel pont kívánja ezt a rendszerező megértést) - szerintem.

Kellemes pihegést :)

indianyo
 
 


Rita :) Én nagyon szívesen nézegetném az euritmia-videókat.

indianyo
 
 


Voltunk Solymáron az Aranyalmában. Tényleg vaszélyes hely. Drága, viszont minden van egy helyen.
Találtam egy könyvet: Karin Neuschütz: Die Waldorfpuppe. Bár én nem beszélek németül, a sok kép és egy német szótár segítségével teljesen érthető. Található benne mindenféle méretű baba és manó leírás, valamint sok babaruha is.

Elkészültek életem első manói. Hát nem tökéletesek, de ők az elsők. A zöld a kisebb fiamé lett (16 hónapos), névnapjára készült. Persze őt nem érdekli :( , de a nagyobbik azóta rágja a fülem egy sajátért.

Kép

Ez pedig életem első babapróbálkozása. Most készülök lelkileg a hajvarrásra.
[/img] Kép

Ha Bp. M3-as közeli részén találtok helyszint szívesen csatlakoznék én is a babavarráshoz.

Más: Memória témához: amikor a legkisebbet vártuk lányomnak mindig a Kipkopp gyermekeit kellett mesélni, és tudta kívülről az egész könyvet. Eleinte lapozgatott ő is, biztos a képek segítették a szöveg felidézését. Azt is tudta hol kell lapozni. Végül könyv nélkül is elmondta sötétben az öccsének elalvás előtt.
Sok gyerek tud ilyet. Jó lenne ezt a memóriát megőrizni :wink:
Vendég
 


Melinda :) Nagyon jól néznek ki a manóid! Ilyen könyvet én is megpróbálok majd szerezni (meg én egy kicsit tudok is németül).

Memória: kicsiknek nagyon jó a memóriájuk. Emlékszem, mikor kb 6 éves voltam, bátyámnak akkor kellett megtanulni kívülről a János vitézt, és hangosan olvasta, hátha hamarabb megjegyzi. Persze én előbb tudtam, mint ő :lol:
m_andi
 
 


Sziasztok!

Indul a pécsi Waldorf! nagyon izgalmas! mi szeptemberben kezdenénk a baba-mamát, de olyan nyúl vagyok, még nem jelentkeztem... :oops: no, mindegy, akit érdekel, kukkantson be, hogy épül a W közösség és a W ovi a Tettyén.

link

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Indi, Szilvi, a memória-dologról írjatok még légyszi!

Amennyit én az olvasmányaimból tudok: a memória fokozatosan alakul ki, az első három évben a tér-memória (ez az, amikor a gyerek két hónapja nem volt a nagymamánál, de mégis pontosan tudja, hol vannak a játékok), a ritmikus memória (verseket, mondókákat megjegyez, de nem tudja akárhonnan felidézni, folytatni), majd kb. a harmadik évre már összefüggő gondolatokre is emlékszik.

A felidézéshez tehát szükség van arra, hogy hassunk az érzékeire és egészen a hatodik évig nem tud akaratlagosan felidézni valamit. Vagyis ha megkérdezik, hogy mi volt ma az óvodában, arra normálisan azt feleli, hogy semmi, de ha elénekelünk neki egy óvodai dalt, vagy a kezébe kerül egy játék amivel ott játszott, stb., akkor részletesen beszámol mindenről.

Ez a normális fejlődés, és ha ebbe belenyúlunk, akkor megzavarjuk ezt a fejlődést. Ha jól értem, ez a baj a "mi volt ma az oviban" kérdéssel. (De remélem majd jön Szilvi, és elmondja, ő hogy értette.)

Még egy érdekes dolog, hogy Steiner rámutatott arra is, hogy a gyerek memóriájának fejlődése megfelel az emberiség memóriájának fejlődésének: a tér-memória amikor műemlékek, kőhalmok, monolit-oszlopok idézték fel a múlt történéseit, majd a ritmikus memórikorszaka következett, amikor költők, bárdok megénekelték a hőstetteket, stb. - de ez már messzire vinne, tudom, hogy itt a többség nem tartja sokra Steinernek a gyereknevelésen kívüli nézeteit... :))

Pindi
pindi
 
 


Én úgy tudom, hogy Steiner szerint nem csak a memória fejlődése felel meg az emberiség memóriájának fejlődésével, hanem tulajdonképpen minden területen. Az emberiség fejlődését éli végig újra.

A kisgyermeknek semmit nem lenne szabad magyarázni - tudom ez nehéz, és én is magyarázok -, jó példát kell lásson maga előtt, hisz 7 éves koráig egy kiszolgáltatott utánzó.

7 éves koráig azt kéne megélnie, hogy az élet, a világ jó. Na, ez még nehezebb mostanság. (Ha mégis megpróbálod jönnek a vádak, hogy burokban neveled.) De ebben segít a Waldorf-óvoda.

Bocs, egy kicsit eltértem a memória témától. Csak amikor először hallottam ezeket a gondolatokat, nekem tetszett, jó volt. :)
Vendég
 


Igen, minden térületen. Nekem nagyon tetszik pl., hogy az iskolai tanrend is eszerint van összeállítva. Nagyon szeretném olyanokra bízni majd a gyerekeimet, akik ilyen mélységében ismerik, hogy hol tart éppen a fejlődésben.
Szerintem is érdekes gondolatok.

Azt mondjuk még nem sikerült megértenem, miért baj, ha burokban nevelem. A katonát sem küldik ki edzetlenül, fegyvertelenül a harcmezőre (és főleg nem mondják, hogy ettól lesz harcedzett), a növényt is palántázzák, nem ültetik ki a gyenge növénykét, míg nem elég erős, hogy a tűző napot, hideget-meleget, az időjárás viszontagságait elviselje.

Persze, hogy meg akarom óvni a gyerekeimet a világtól, amíg lehet, és hiszem, hogy ettől nem lesznek életképtelenek, sőt, jobban helyt fognak állni az életben, mert lesz belső erejük elviselni a nehézségeket.

Pindi
pindi
 
 


Igen!
Szerintem is jó, ha minnél később kerülnek "farkasok" közé. Nem nevelem burokban, hisz nem zárom a lakásba. Találkozik olyan gyerekekkel is, akik nem Waldorfba járnak. Tehát látja a világnak ezt az oldalát is. Csak nem teszem ki nap mint nap atrocitásoknak...

Nekem is ez az egyik ok, amiért tetszik az iskola.
Egyik ismerősöm panaszkodik a 16 éves fiára, hogy csak fekszik a szobában, álmodozik, nem érdekli semmi - szerintem ez túlzás. Mikor mondom neki, hogy de mit vársz, 16 éves!?
-De az iskolában most kéne hajtania, mert a pontok...
És ekkor mindig arra gondolok, hogy egy Waldorf-suliban tudnák, hogy egy 16 éves ilyen, erre felkészítenék a szüleit is, és ők is e szerint állnának a gyermekhez, és tudnának segíteni neki.
Vendég
 


Melinda, Pindi: hát én nem csinálok nagy ügyet belőle, egyenesen az a véleményem, hogy burokban kell nevelni, hogy ki KELL venni őket a világból legalább addig, amíg megerősödnek annyira, hogy már lesz erejük (és akaratuk) ellenállni a világnak, és nem követni a tömeget...

szerintem már olyan durva dolgok zajlanak "odakinn", hogy a burok az egyetlen megoldás. (mármint amit mi buroknak nevezünk)

valaki világosítson már fel példával: SEMMIT sem magyarázni hogyan kell? :?:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Livi :) Nem magyarázni: például kapott a kisfiam a szomszéd bácsitól egy aranyos régi triciklit, négykézláb tologatja. Persze nekimegy vele a fának, vagy beleakad valami növénybe, akkor néz a nagy szemeivel. No itt kézenfekvő megmutatni, elmagyarázni, hogyan is KELLENE csinálni, hogy ez ne történjen meg. Magyarázat nélkül viszont magától is rájön, lehet, hogy már 5 perc múlva is akár.
Erről mindig a svéd gyerekvers jut eszembe, valami ilyesmi:
Bélyeget gyűjtöttem. Egy nap apa hozott nekem egy zsákkal. Azóta nem gyűjtök bélyeget.
Persze bizonyos dolgokat muszáj (vezeték, konnektor, felmászás), de csak a szükséges mértékben.

Burok : hát igen, ez olyan, mint a pesszimista és optimista: a pesszmista mindig felkészül a legrosszabbra - nem is csalódik. Az optimista felkészül a legjobbra - néha csalódik, de közben mennyi szépség van körülötte! Burokban élni nekem annyit tesz, mint megtanulni, hogy vannak, akikre mindig számíthatok. Akik megoltalmaznak támogatnak, megvigasztalnak.

indianyo
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: