Új privát üzeneted érkezett!

h_szilvi írta:...az intellektus ilyen típusú fejlesztése nem ennek a korosztálynak való. Mert különösen, ha egy gyereknek "hajlama" is van rá, akkor az eredmény egy fej-nehéz, izgága, nyugtalan, bizonytalan gyerek, aki sem a testében nincs otthon, se az érzelmeivel nincs tisztában és nem tudja őket kezelni....


ez érdekes, a legtöbb nagycsoportos korú gyerek, akiket látok, ilyen. azt hittem, ez életkori sajátosság... :lol: :roll:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Ggabszi!
Mi nagyon közel lakunk egymáshoz! Talán érdekel a hír, hogy a Rákosmenti W. suli (ami Sashalmon van) ovija, ami most még a XVII. kerületben van (mert régen a suli is ott volt), most készül átköltözni a XVI. kerületbe.

Szilvi!
Én nem tudnám ilyen tisztán és könnyedén elmondani mindazt, amit fent írtál, pedig nem volt benne számomra tényszerűen semmi új. Vágyom rá, hogy én is ilyen tisztán lássam ezeket a dolgokat, és ahogy a Te soraidat olvasom, erősödik bennem a remény, hogy egyszer én is eljutok idáig. Meg persze a meggyőződésem is erősödik (ha lehet ;)), hogy jó úton járunk. Köszönöm!

hordozo
 
 


GyeZsu!

Csak annyit, hogy nekem elvileg bármelyik időpont OK. Remélem, sikerül összeszervezni. A jövő héten akkor még lesz ovi , meg játszóház is, ugye?

Orsi
osoa75
 
 

 
 

Ági, :)
mire a te gyerekeid is annyi idősek lesznek, mint az enyéim, simán tisztán (sőt, nálam tisztábban) fogod látni a dolgokat. Alex fiam tanítójának köszönhetek asszem a legtöbbet: ő nem csak elmondja ezeket a dolgokat, hanem úgy mondja el, hogy megértsem... :P (És pont ezért az öt év alatt tán 3 szülői estjén NEM voltam ott... :P)
h_szilvi
 
 


Szilvi, engem érdekelne a szubjektív része is...

A játékokról tudnál írni? Melyek azok, amelyek túlságosan intellektualizálnak?
Írtál már korábban néhányat, gondolom azokon kívül ide tartoznak a "fejlesztő" játékok, és minden, aminél még nekem is el kell gondolkodnom, ami a felnőtt logikára épít.
De pl. puzzle? Engem zavar, de nem tudom megmondani, miért. De azt látom, hogy hamar megtanulják a gyerekek kirakni, és nem azért, mert látnák egészében a képet, hanem mert emlékeznek rá, hogy azt a darabot hova kell rakni.
Káros minden játék, ami nem a tevékenységre épít?

Pindi
pindi
 
 


Szilvi, köszönöm én is nagyon a bő választ, de persze sose elég...Ugyanazt kérdezném, mint Pindi. Kicsit elbizonytalanodik az ember, ha otthon van nagyobb gyerekkel. Az én nagyobbik fiam is majdnem három és fél éves, oviba még nem járt, és felmerül bennem sokszor, mire kellene megtanani? Mikkel játsszon? Hiszen a kis fejük csodásan befogadó, mindent megjegyeznek, minden érdekli őket.
Nem mesélnél egy kicsit a waldorfgyerekeitekről is? Pozitivumokkal nem fukarkodva?:)

Aztán ott vannak még az olyan kérdések, most jut eszembe , amilyeneket ugye naponta feltesznek mint pl.: milyen hosszú a világ? Te is meghalsz? Miért nem éred fel az eget?stb. Hogy lehet ilyenekre jól válaszolni?Anélkül, hogy az ember előkapná a térképet, festészeti könyveket, földgömböt, növényhatározót, toronyórát...
picinke
 
 


Szilvi!
Köszi a választ! Remélem, mi is elég kitartóak tudunk majd lenni a tv-nélküliséghez.
Írtam az életmód -> vegetarianizmus topicba. Nézd majd meg légyszi, ha lesz rá időd.
Köszi!
Viki
vamberyviki
 
 


Játékok: tulajdonképpen a kész játékok kerülendők. Azaz a pisilő/síró élethű baba, a szirénázó, minden kiegészítővel rendelkező tűzoltóautó, kisbabának az "activity center-ek", a formabedobók, stb. Nagy gond nincs persze nincs a formabedobóval, de az égvilágon semmit nem veszít a gyerek, ha nem másfél éves korában szembesül azzal, hogy a háromszög nem fér be a kerek lyukon. Illetve hülyeséget beszélek: nem biztos, hogy ezen természeti törvényt egy formabedobón kell megtanulnia. Simán megtanulja, ha játszhat a háztartás veszélytelen tárgyaival: kosarakkal, tálakkal, fakanalakkal, hagymákkal, krumplikkal, üres tojásosdobozzal, stb.
A legtöbb társasjáték kerülendő kicsi korban, mert vagy gondolkodási sémát tanít (azaz ezzel későbbre behatárolja a gondolkodás kreatív szárnyalását), vagy versenyszellemt propagál (csak egy győztes van), amit a legtöbb kicsi nem tud kezelni. (Nem érdemes nyerni hagyni se őket, mert átlátják, és "hazugok" leszünk a szemükben, még ha nem is mondják ki.) Vannak társasok (Pl. Haba Obstgarten), amik kooperatív játékok, ahol a játékosok vagy együtt nyernek a varjú ellen, vagy a varjú nyer.
A puzzle-lel is simán lehetne várni 4-5-6 éves korig. Tanulságos volt nekem látni, hogy a keretes Ravensburger puzzle-t Abigél lefordítva is ki tudja rakni. Megjegyezte, melyik "figura" hol van. Nem biztos, hogy ez jó.
Igen, a legtöbb logikai játékkal simán meg lehet várni az iskoláskort. Lehet, hogy a gyerekem nem lesz sakkvilágbajnok, bár ha "olyan az agya", akkor később is simán elsajátítja azt a gondolkodást.
Amúgy persze már nagyon sok kompromisszumot kötöttünk, hiszen a gyerekek nőnek, a kisebb már a soha nem lesz olyan burokban, amit a nagynak még könnyebben biztosíthattunk, beszivárog mindenféle (játék, információ, könyv, stb.), talán igazából azon érdemes elgondolkodni, és az alapján dönteni, hogy próbáljunk a gyereknek "igazat" mutatni. És ez pont az ellenkezője az élethűnek, mert a baby born baba egy nagy hazugság valahol. Mert nem AZ, de OLYAN, MINTHA. Míg egy rongybaba az egy rongybaba, a gyerek ezt tudja, számára mégis ÉL, és ezt ki is fogja mondani. Ugyanúgy tud egy nagyon egyszerű fa tűzoltóautó is szirénázni, meg száguldozni és életet menteni, mint egy vijjogó, elemes, és urambocsá távirányítós(!) társa. Sőt, sokkal jobban, mert a gyerek benne van a játékban, míga távirányítósnál csak szemlélője az egésznek. (Alex idén karácsonyra kapott egy távirányítós autót, 11 éves. Alig játszik vele, amúgy, csak nagyon akarta.)
h_szilvi
 
 


Picinke:
jót kérdeztél: a lexikon, az atlasz, a szakkönyv kéééééésőbb... :D
Ha pl. a növények nevét TUDOD, simán megmondhatod, ha kérdezi, az egyáltalán nem baj.
Nem biztos, hogy magától kérdezi viszont, ha nem úgy neveltük, hogy sokat kérdezzen. ELmondom, ezt hogy értem. A gyerek kérdez, mi válaszolunk, és közben el vagyunk ragadtatva, hog ymilyen okosat kérdezett. A gyerek a kis csápjaival érzi, hogy mennyir etetszik ez nekünk, és elkezd kérdezni, notóriusan. Akár érdekli a bensőjét a válasz, akár nem. De érzi, hogy ezzel kivívja elismerésünket, megkapja maximális figyelmünket. Tapasztalatból mondom. :oops:

Az élet-halál kérdésére a saját hited szerint kell válaszolni. Én elmondtam, hogy mindenkinek a teste elfárad egyszer, és akkor meghal, de a lélek előtte kiköltözik belőle, hogy aztán újra beköltözhessen egy megszülető kisbabáéba. Hogy már ő is nagyon-nagyon sokszor élt ez előtt, és még nagyon sokszor fog is, és hogy a lelke soha, de soha nem fog meghalni. Mivel én ezt hiszem is, így a gyereket is teljesen meg tudtam ezzel nyugtatni.

A tudományos válaszok helyett képeket érdemes adni a kisgyereknek. Azért nem éred fel az eget, mert annyira magasan van. Milyen magasan? Magasabban, mint a fa, mint a ház, mint a Gellért-hegy. Most csak mondtam valamit.
Sok kérdésnél érdemes visszakérdezni, hog yőszerinte hog yvan a dolog. Elmondja, és sokszor ez elég is neki. Miért van szivárvány? Szerinted? Mert a tündérek festékét szétmosa az eső, igaz? Lehet, mondod te, és ő boldogan elvonul játszani. (Ez csak egy vad példa volt.) Nagyobbaknál már ez nem működik, akkor lehet fokozatosan "rendesen" válaszolni, persze, de pl. a fénytörést akkor sem kezdeném magyarázni még jó sokáig.
h_szilvi
 
 


Eszembe jutott még valami a játékhoz:
anno, tán Abigél 4 éves szülinapja előtt láttuk ezt a játokot. Szétnyitható gyönyörűen megmunkált piramis, szfinx-szel, mindenféle kiegészítővel. Mivel számunkra a piramis (más okból) nagy spirituális jelentőséggel bír, gondolkoztunk, hog ymilyen jó lenne Abigélnek. Aztán rájöttünk, hog ydehogy. Mert fogalma nincs róla, mi micsoda, a történelmet nem ismeri, a spirituális aspektusokat úgysem mondanánk még el, stb. Hiába szép fajáték, abszolút alkalmatlan arra, hogy egy kisgyerek lelki fejlődéséhez hozzájáruljon. (Ugyanezen cég babaházai, hajói, stb. természetesen igen jók. Bár pl. ababaházhoz sosem vennék picike fából készült kávéfőzőcskét meg kenyérpirítót, stb.-t.)
Szóval meg kel gondolnunk, hogy a játék "háttere" való-e a gyerekünknek, hajlandóak vagyunk-e róla mesélni (kalózok, indiánok, középkori lovagok, stb.)
h_szilvi
 
 


A gyerekeimről: megpróbálom a blogomból összeszedni, hogy hol, mikor írtam róluk, így waldorf-viszonylatban. Mert amúgy ez igen sok lenne. Például a márc. 31.-i bejegyzésem Alexről szól.
h_szilvi
 
 


Szilvi, köszi!

Nekem az tetszik, amiket Abigélről szoktál írni. Nála érzem igazán, hogy annyira más, mint a "hagyományos" gyerekek.
Van egy unokaöcsém, szinte napra pontosan egyidős vele, folyékonyan ír, olvas, számol, többet tud a naprendszerről mint én, stb. De igazából nem tudok vele elbeszélgetni. Engem ez megriaszt, nem akarom, hogy a gyerekeim ilyenek legyenek.
Ugyanakkor látom, hogy a nagyszülők ettől esnek hasra. Talán mert azzal jobban lehet dicsekedni, hogy az ő unokájuk már mi mindent tud, mint hogy mondjuk érzelmileg mennyire intelligens. Ezért is érdekel, hogy mi az, amit egy kívülálló is lát, hogy mások.

Abigél egy "tipikus" waldorf gyerek, vagy alapban érzékenyebb? (Pl. az nagyon tetszett, amikor odarajzolt egy plusz családtagot, akiről még nem is tudhatott...)

Pindi
pindi
 
 


Szilvi!

Olyan jól fogalmazod meg a gondolatokat, hogy engem mindig csak megerősítenek, hogy ez az utunk:)

Más:
Juli betegecske volt az elmúlt napokban, lehet, hogy nem megyünk szerdán, det még meglátom, csak azért írom, hogy az időpontmegbeszélésnél nekünk tkp. mindegy, a szerda kicsit kevésbé jó ovi után.

klári
pumama
 
 


Szia Szilvi,

Nagyon érdekes olvasni amiket írsz, örülök, hogy megint feléledt a topik. Az én lányom nem waldorfba jár, előreláthatólag nem is fog, de otthon próbálok neki ilyesmi környezetet nyújtani. Nagyon szerettünk a waldorf oviba járni baba-mamára, aztán kinőtte.

Amiről a véleményedet akartam megkérdezni, az az amit a fej-nehéz gyerekről írtál. Lili oviba jár, ahol erősen megy az iskolára felkészítés, így is hívják, pre-school. Nekem eszembe nem jutna, hogy betűkről, számokról beszélgessek vele, vagy ilyen feladatokat csináljunk. De az oviban megszerette a "matekot". Előkerültek a számolós könyvek, amit már kétéve(!) kapott a nagyszülőktől, és minden este számol. Ez korai egy négyévesnek? Vagy ilyenkor mit lehet csinálni, hogy kerekebb, "more balanced" legyen a gyerek? Mondjuk nem hajlik túlzottan ebbe az irányba, nagyon "sportos" (csak ugrálni meg mászni lehessen, akkor ő boldog), szinte egész nap csak játszik, nagyon kreatívan, szeret festeni, főzni stb. Igazából nem is tudom mi a kérdésem :)
Feladatlapok szerencsére még nincsenek, gondolom majd az iskolában. Szeptembertől :(

Mégegyszer köszi a babát! Most már van tapasztalat is - majd' egy év után igazán a család tagjává vált, sőt már egy másik baba ruháit is örökölte.

Kati
kat_ica
 
 


Szia Kati,
korai, persze, de nem tudsz mit csinálni, ha magától. Abigél (5 1/2) már a nyomtatott kisbetűket is olvassa, pedig nem tanították a fiúk sem. Nagybetűs szöveget meg simán el- és összeolvas. :shock:

A művészeti tevékenységek ÉS a sok-sok kint lét (mászás, szaladgálás) járul hozzá a kiegyensúlyozott fejlődéshez. A művészeti tevékenység is legyen minél szabadabb, tehát ne szakkör vagy kurzus. A mozgás se legyen pl. balett vagy sportklub.

Örülök, hogy szereti Lili a babát. :D
h_szilvi
 
 


Pindi,
nem hiszem, hogy Abigél különlegesen érzékeny lenne. Érzékeny, de a gyerekek nagy része az.
Milyen sokan mesélnek arról, hogy a nagytesó előbb tudott a kistesóról, mint a szülők... :wink:
Hihetetlen megérzéseik, misztikus élményeik vannak, mert még nem tanulták meg elnyomni őket. Aztán ha a szülők teljesen más beállítottságúak, akkor előbb utobb nem mondja el ezeket, majd ő is elkezdni semmibe venni, elnyomni őket.
h_szilvi
 
 


Szilvi,
Köszi a választ. Én is valami hasonlót gondoltam, csak közben kezdem elfelejteni, hogy miért voltam annyira a korai iskolakezdés ellen :)

Még a társasjátékokról annyit, hogy a hagyományos játékokat is lehet nem kompetitívan játszani. A szabályokon változtatni picit, vagy egyszerűen nem azt hangsúlyozni, hogy ki nyer.
Nekünk is megvan az Obstgarten, nagyon szeretjük. Aztán ha jön hozzánk más gyerek, el kell nekik magyarázni, hogy nem egymás ellen játszunk. Minél idősebb a gyerek, annál nagyobb a döbbenet/csodálkozás az arcukon :shock:

Kati
kat_ica
 
 


Úristen Kati,
most jöttem rá, hogy Lili=Eli. És cirkusztorna, és bicajozás, és hogy azok TI vagytok!!!! Hogy lehettem ennyire sötét?!?!?!?!?!

Reggel majdnem példálóztam veletek NEKTEK, hogy egy blogban, amit olvasok, egy kislány Angliában cirkusztornára jár, és érdekesnek tűnik....
h_szilvi
 
 


:lol:
kat_ica
 
 


Sziasztok,

nem tudom, szervezi-e valaki a találkát? Van-e valami fix már? Gondolom, többünknek van utazási programja a héten, hétvégén, mi sem leszűnk itthon kb. jövő hét szerdáig, ha igaz, e hét péntektől.

Szilvi! Nagyjából megpróbálom én is úgy csinálni, ahogy irod, de sokszor egyszerűen lehetetlen elkerülni a tényszerűségeket... Van pl. egy könyvünk, Ezerarcú természet, ebből sokat szokott kérdezgetni a nagyobbik, hogy hogy hivják ezt a halat, azt a madarat. És nagyon örül. hogy tudja "elektromos angolna", vagy mi is.:) Én nem tudom...
Most a gyurma nálunk egyébként a fő kedvenc, szerintem agyag is nagyon jó lenne, meg vettem nemezeléshez dolgokat. Egyszer voltunk a bábszinházban gyerek-Varázsfuvolán ( anyukám ötlete volt), azóta rajong azÉjkirálynőért meg Tamino-ért, Pamináról nem is beszélve...:), hallgatja nagy átéléssel.
Egyszer olvastam, hogy a német gyerekek már négy-öt éves korukban rengeteg operát ismernek, dúdolnak, szeretnek. Ti hogy álltok ehhez?
picinke
 
 


Szia mindenkinek!

Orulok, hogy megint porog a topik. Szilvi, en is nagyon szeretem, amikor ilyen hetkoznapi modon magyarazod, hogy mit, hogyan, miert csinaltok mashogy, ahogy az emberek tobbsege. Rossz, hogy en egyelore vagy tul erzelmes, vagy csak nagyon konyvizu valaszokat tudok adni a "Miert pont Waldorf?" kerdesre.

En egyebkent most pont ott tartok, hogy meg erosek bennem a regi meggyozodeseim, de egyre jobban befolyasolnak azok a dolgok, amit a Waldorfrol tudok konyvekbol, es toled, vagy mas waldorf szuloktol. Mar zavar, hogy Anyosom jatek orat vesz a 3 eves gyereknek, de meg megnezem az osszes kirakot, hatha talalok valami jot :)

Ugy tunik, holnap megyunk este. Jo lenne, ha tudnank vegleges idopontot egyeztetni Brigittaval a megbeszelesre. Betti listaja szerint 7-en vagyunk erintettek, de szerintem Livi nem budapesti, a tobbiek meg az alabbiakat irtak:

Orsi - mindharom idopont OK
Pindi - egyelore nem erintett
Livi - nem budapesti
Picinke - mindharom idopont OK
Gyezsu - mindharom idopont OK
pumama/Klari - mindharom idopont OK (inkabb 5 utan)
wedabetti - mindharom jo?
ullakalle - sz,cs OK, pentek NEM
Valaki irta azt is, hogy a szerda keso este nem tul szerencses.

A fentiek alapjan ugy latom, hogy a csutortok 5 koruli idopont lenne a favorit, esetleg csutortokon hamarabb, vegso esetben szerdan baba-mama utan.
ullakalle
 
 


Sziasztok!
Lehet hogy holnap nem tudunk menni, mert Andris elég taknyos, bár most este már jobban alszik. Amennyiben a párom időben hazatud érni (kicsi a valószínűsége) vagy ANdris jól lesz lehet hogy benézek egy vagy két gyerekkel. A múltheti búzavetést haza lehetett vinni?
Találkozó: szerda este nem igazán szerencsés nekünk sem, csütörtök és péntek is jó lehet.
Betti
wedabetti
 
 


Sziasztok,

a szerda nekünk sem jó. Csütörtök-péntek igen, délután, vagy akár este is. Birigittával mikor egyeztetünk?
picinke
 
 


Elfelejtettem, ez gyerek nélkül lenne, ugye? Az öt óra jó, vagy, ha lehet később.
picinke
 
 


Sziasztok!

Ullakalle, köszi, hogy összesítetted! Hát mi se tudom, hogy tudunk-e menni holnap...

Ma voltam abban a - hagyományos - oviban, amit tavaly kinéztem. Három - vegyes - csoport van. Az egyik óvónő egyértelműen nem tetszik, a másikhoz jár ismerős gyerek, ők nagyon szeretik, nekem nem egyértelmű, na és a harmadik csoport párosát néztem ki tavaly, most csak az egyikük volt ott, de egyértelmű volt most is, hogy neki odaadnám a lányom - na, hát abból a csoportból SENKI nem megy most iskolába. :(

Szilvi, a Waldorf oviban van anyák napi műsor? :)

GyeZsu
gyezsu
 
 


gyezsu írta:Szilvi, a Waldorf oviban van anyák napi műsor? :)

GyeZsu


Höhö. Szerinted? :wink:

Naná, hogy nincs! Az nem az óvoda "dolga", az családi ünnep. Ahogy karácsony sincs az oviban. Van adventi kert (spiráljárás), de nincs fa, nincsenek "ovis ajándékok".
Semmilyen olyan ünnep nincs, amikor a gyerek kiáll és verset mond. Az iskolába menők (igen rövid) búcsúztatása is az ő ünneplésük leginkább, és nem nekik kell műsort adni. Körbeülnek, szülők mögéjük állnak, kapnak ajándékot (a rajzaikat dossziéban, egy kis virágot, a szülő kezébe adják a "nagy" ajándékot, pl. tündér-mobilt), majd énekelve és kézenfogva kivonulnaka szobából.
h_szilvi
 
 


Picinke,
volt idő, amikor a hasonló könyveket felraktam magasra. Ma már az ötödikes leveszi az emberiség krónikáját magától. De Abigélnek nem veszek elő tudományos könyveket, ha valamit kérdez. Ha tudok rá válaszolni kicsit elvarázsoltan, megteszem, ha nem, azt mondom, hogy nem tudom, vagy, hog yha nagyobb lesz, megbeszéljük. Tudják, hogy az interneten mindent meg lehet találni, de ABigél még bőven megvan a konkrét kifejezések nélkül.

Operák: hát én magam se nagyon hallgatok operákat, ha igen, akkor is részleteket (highlights), mert háttérzenének nem akarnám. A fiúk pár éve megkapták a Halász Judit féle Varázsfuvolát, na azt hallgatták orrba-szájba, énekelték(!) is itthon, maguknak.
h_szilvi
 
 


Szilvi, Kati!

Nálunk is lehet kapni Obstgartent? Esetleg le tudnátok írni, hogy mik a szabályok (apukám lehet, hogy szívesen gyártana ilyet a gyerkőcnek)? Nagyon tetszik, hogy nem egymás ellen kell vele játszani! Vannak még ilyen játékok? Ajánljatok légyszi!

Réka

rikax1977
 
 


Sziasztok!

Mi megyünk ma du, megbeszéljük Brigittával az időpontot ullakalle összesítése alapján.

Orsi
osoa75
 
 


Réka!

Van már nálunk is, Gyümölcsöskert néven. http://www.dione.hu/product_info.php?cP ... e365c5c44f
(Elég borsos ára van...)

A Kis gyümölcsöskert is ilyesminek tűnik.

Pindi
pindi
 
 


Réka!

Szabályok: dobókockán 6 kép van, a négy gyümölcs, egy kosár, egy varjú. Amit dobsz, abból a gyümölcsből egyet veszel. Ha kosár, kettő gyümölcsöt szabad leszedni. Középen van egy kilencrészes puzzle (a varjú képe), ha varjút dob az ember, akkor egyet oda kell tenni. Amikor ki van rakva a varjú, akkor vége a játéknak. Vagy amikor leszedtük az összes gyümölcsöt:)
A gyümölcsök fából vannak (ezt biztos meg tudnád csinálni sógyurmából vagy nemezelve), mindegyikből tíz. És van még négy fonott kosárka, de négynél többen is játszhatnak.

Én a német ebay-en vettem a mienket használtan. Csak sajnos a legtöbbnél nem tudsz kártyával (paypal) fizetni, mi postán átutaltuk amikor mentünk Németországba. A mini változat is ugyanaz a játék, csak nekem nem tetszett annyira mint az eredeti:)
kat_ica
 
 


Hány éves kortól játszhat vele a gyerkőc?

Orsi

Orsi

Balázs: 2004.04.29., Zsombor: 2006.11.01., Domonkos: 2008.04.17.
osoa75
 
 


Pindi linkjéből megvan a válasz. :)
osoa75
 
 


Sziasztok, megvan a találka időpontja?
picinke
 
 


Szilvi,

írtál fentebb a rongybabáról, meg a babybornról. Ami - bár lehet, hogy csak szerintem - még a babybornnál is rosszabb, az a Barbie... Felnőtt szemmel legalább is borzalmas, de nagyon sok kislány odavan érte. És mintha ragadós lenne az őrület. Férjem húgy most lesz nyolc éves, neki sem akartak ilyesmit (Barbie, fésülhető póni, stb.) venni a szülei, de mivel az osztályukban soknak már volt, megirigyelte, s annyira szeretett volna (macerálta a szüleit), hogy végül engedtek neki és megkapta. Persze asszem úgy van vele, mint a te fiad a távirányítós autóval, hogy hamar elmúlt a varázsa... Ilyen esetben te megpróbálnád meggyőzni, hogy nem is olyan jó az az áhított játék, vagy inkább engednél a hóbortnak, és hagynád, hogy maga jöjjön rá, nem is kell neki (mondjuk ez utóbbi esetenként nem kevés pénzbe kerülhet).
Én már most félek attól, hogy mi bárhogy is neveljük majd Szófiát, az óvodai és iskolai társaság egy csomó nemkívánatos dolgot is hoz majd magával.
(vidéken lakunk, a Bakonyban, legközelebb Waldorf intézmény Budapeseten van, egyelőre tehát esélyünk sincs ilyesmiben gondolkozni).
Egyébként nagyon-nagyon tetszik minden, amit eddig itt olvastam róla. Van használható irodalom Mo.-n? Könyvtárban érdemes megpróbálni, vagy inkább könyvesboltban, vagy a neten?
Viki
vamberyviki
 
 


Sziasztok!

OFF
Ggabszi, úgy megörültem neked, amikor olvastalak, de akkor nem írtam, aztán meg itt a találka miatt kiment a fejemből. Pedig úgy örülök neked! És a pemetefű cukorkáról nekem is Te jutsz eszembe :D
ON

Lányok, ma (ismét) beszéltem a csillaghegyi Waldorf ovit szervezőkkel, akit érdekel, priviben szívesen leírom a fejleményeket - mindenesetre reményteli, hogy szeptembertől indulni tudnak, és ha fel kell tölteni a csoportot, akkor a 4 éves korhatárt sem biztos, hogy szigorúan veszik majd...

Itt állok a félkész nyuszival, lehet, hogy holnap délben beugrom Brigittához a fülekért :D Fél egyig van ovi, ugye?

GyeZsu
gyezsu
 
 


Sziasztok!

Nincs még meg az időpont, Brigitta válaszát várom, függőben ápr. 19. csüt du.

Szilvi!
Viki kérdése jó, ezen már én is sokat agyaltam... Meg azt kérdezném, hogy a tesó-ügyet hogy lehet jól kezelni? Már úgy értem, hogy a nagyból néha kibújik a kisördög és addig "ügyeskedik", amíg megrúgja, megdobja a kisebbet. Persze emellett ölelgeti, puszilgatja. Kértem szép szóval, hogy ne bántsa. Egy ideig így is van, aztán jön az újabb hadművelet. Ha kap ilyenkor a popóra, azt se szeretem. Mi a megoldás? Nem szólni mindig? De mi van, ha akkor durvább dolgokat is elkezd művelni? :roll:

GyeZsu!
Mi a Harrert szemeltük ki- egyelőre. Remélem, hogy adottak lesznek a feltételek, mert ma is szuper volt a du. , nagyon tetszett mindnyájunknak.
Örülök, hogy úgy néz ki, működni fog a csillaghegyi is. :)

Orsi
osoa75
 
 


Lányok!

Természetesen férjem HÚGA-t akartam írni, most nézem, lecsúszott eggyel az ujjam. Értelmes magyar szó így is, csak nem pásszol a szövegkörnyezetbe....
vamberyviki
 
 


Sziasztok!

Nekem a húsvéti nyuszi nagy dilemma, azzal mi legyen? Hagyjuk meg a hagyományt, és a gyerekek átveszik ezt mint jelkép vagy ez gyerekhülyítésnek számít? És ha meghagyjuk, akkor mikor, hogyan mondjuk el, hogy nem úgy van? Vagy csak ha rákérdez, hogy van-e, akkor azt válaszoljuk, hogy persze hogy nincs, mint mondjuk a hétfejű sárkány esetében?
Az én gyerekeim még nem kérdeznek, de azért valamit csak kell mondani, hogy a nyuszi hozta vagy ki...
És azt is tudom, hogy nem lennék képes arra, hogy pár év múlva leüljek vele, hogy figyelj, Mikulás/jézuska/húsvéti nyuszi nincs is...

Pindi
pindi
 
 


Pindi!

KÖSZÖNÖM SZÉPEN A GYÜMÖLCSÖSKERTET!!!!!!!!!

Katica!

KÖSZÖNÖM SZÉPEN A JÁTÉKSZABÁLYT!!!!!!!!!

Réka

rikax1977
 
 


Viki,
sok taktika létezik. Elsősorban fontos, hogy a kisgyermekkor NEM a verabalitás és az érvelés időszaka, tehát a gyermek "meggyőzése" nem mindig hatékony, még aha úgy tűnik is, hogy "xykával MINDENT meg lehet beszélni".
Egy babavarró írta a honlapján, hogy a kislánya 5-évesen babyborn akart, mint a barátnői. Kapott egy csodaszép waldorf-babaát, sok ruhával egy fonott bőröndben, hozzá fa bölcsőt, mindent. Eszébe sem jutott, hogy ő inkább babyborn-t akart volna.
Ez működhet a my little pony-val is, mert a szépen megvarrt wladorfos filc-lovacskák, annyira szépek, hogy csak na. Egy barátnőm varrt karácsonyra a kislányának hármat (három kölünböző színőt, mert igenis lehet bordópiros ló, sötétkék ló, stb.), és a nagyfia elszomorodott, hogy ő miért nem kapott...
Nálunk pl. a távirányítós autó volt évek óta terítéken. Sokáig mondtuk, hogy majd ha nagyobbak lesztek. Aztán most megkapta, amikor már úgy éreztük, tudja kezelni.

Szóval van, amit meg lehet próbálni helyettesíteni, van, amire kerek perec azt kell mondani, hogy nem (game boy...).
A beszivárgással nem tudsz mit kezdeni. Az mindig és mindenhol van. A nagyfiamnál másodikban "pörgő-mánia" volt. A bey-blade. Ami a chips-ben volt. Waldorf iskolában, képzelhetitek. Egy ideig ellenálltam, majd vettünk mi is pár zacskóval, mert tényleg már szinte csak nekünk nem volt. Gyerek megnyugodott, persze versenyezni nem tudott azokkal, akiknek 40 volt, meg pálya hozzá, meg ilyen-olyan továbbfejlesztett, de mégis.
Mert arra is érdemes figyelni, hogy ne tiltsunk mindent, hog yne érezze, hogy ő minden jóból ki kell, hogy maradjon.


Rengeteg anyag van a neten, főleg angolul és németül. Nem is győzné az ember..
h_szilvi
 
 


Orsi,
az ovikban általában az van, hogy a sértettet vigasztalják, és ezáltal idővel felébred az elkövetőben a lelkiismeretfurdalás. Bevallom, én ezt nem győzöm kivárni. Nálunk nem lehet egymást verni, egymásra kígyót-békát kiabálni, stb. Illetve lehet, mert csinálják, de nem hagyom szó nélkül.
A csánya beszédre is azt mondják, hogy nem szabad szólni, mert ha szólunk, akkor felhívjuk rá a figyelmet. Jó. De ha meg nem szólok, és a gyerek nagyon jól tudja, hogy amit mond, az elfogadhatatlan, akkor miért lesz nekem jobb??? Szóval én azért is szólok. Persze életkortól függően másképpen. A 11-évesre már igenis erőteljesebben. Meg ott már nem is "hülye" a legdurvább...

Amit nekem nagyon nehéz elfogadni (pedig sokan mondják), az az, hogy testvérek márpedig veszekednek és verekszenek, ez része az életüknek, és akkor kéne csak beleszólni, ha valaki súlyosan sérülni látszik. Igen ám, de nálunk pl. ezt valahogy megtanulták, mert a legkisebb "bántásra" úgy ordítanak, mintha a másik minimum kitépte volna a karjukat tőből. Hogy akkor hátha jövök és leteremtem a "bűnöst". Úgyhogy nem tudom, mi a jó, működő megoldás... Sajnos.


Ja, mit az oviban csinálnak, az sem működik elég jól. Úgyhogy azrt nem vettem át.
h_szilvi
 
 


Pindi,
a nyuszi jelkép, a gyerek életkorának megfelelő. Persze, gyerekhülyítés, de a Jancsi és Juliska és az összes mese is az akkor, nem?
A kereszthalál és a feltámadás az, amivel egy kisgyerek nem tud mit kezdeni, csak teher a számára. Mert az olyan komplex, annyi szintje van, hogy még nekünk, felnőtteknek is gondot okoz (a Húsvét különösen!)

Nálunk a nagyok MÁR nem, Abigél MÉG nem kérdezi, hogy a nyuszi valódi-e. De egyformán várják, pedig nálunk csak csokit hoz, meg egy-egy (általában általam készített, de idén nem) apróságot.

Olivér (9) a minap azt nehezményezte, hogy a Kristófék miért kérhetnek a nyuszitól is ajándékot, ők meg miért nem. Mondtam, hogy mert nekünk a nyuszi csokit hoz. Ha hinne a nyusziban, akkor talán próbálkozott volna pl. levélírással... :P


Mikulás/Télapó: ugyanez. Nem biztos, hogy a gyerek azt akarja, hogy megmondják neki, még akkor sem, ha már rájött. Olyan jó az az illúzió. Sokgyerekesek mondják, hogy később a nagyok abszolút benne vannak mindenben, hogy ezt az illúziót a kisebbek felé fenn tudják tartani, és ez olyan helyes, szerintem. Abigél még tutira hisz benne, Alex már tutira nem. Olivérről nem tudom.
A fenti "lovacskás" barátnőm fia (7) odament hozzá a Jézuska után és a fülébe súgta (Nekem is varrjál majd ilyen lovakat!), de még véletlenül sem mondta volna ki a négyéves előtt.
h_szilvi
 
 


Szilvi, köszönöm szépen!

Igen, én is érzem, hogy erre szükségük van. Csak én a környezetemben a gyerekeknél (és a felnőtteknél?) nem látom ezt a tapintatot, amiről írsz. (Ezen már gondolkodtam, amikor írtad, hogy nektek is hozott a "mikulás" ajándékot. Az nagyon aranyos volt.) Nevelés kérdése?

Mifelénk az a "bevett" forgatókönyv, hogy egy másik gyerektől megtudja, hogy nem is létezik, mire rákérdez a szülőknél, amire ált. az a válasz, hogy dehogynem, xy rosszul tudja. Aztán egy-két év múlva megmondják, hogy mégsem létezik.
Vagy mi van, ha a nagyobb testvér elszólja magát a kisebb előtt, vagy egy veszekedés alkalmával a fejéhez vágja...
Én az ilyenektől tartok, mert nyilván az sem helyes, ha ilyenkor azt mondom, hogy de-de, létezik a nyuszi/jézuska/mikulás, de azt sem szeretném, ha mástól tudná meg.

Vagyis úgy lenne helyes, hogy nem mondjuk meg, hanem magától rájön? De ha rákérdez akkor válaszolunk.
Valahol olvastam (Plattner? Vekerdy?), hogy csak arra válaszoljunk, amit kérdez a gyerek (és ne kezdjünk hosszas magyarázkodásba olyasmiről, amire nem kérdezett rá, amire még nem érett meg). Ez végülis egybevág ezzel.

(8 éves unokahúgom tavaly (mikulás előtt!) sírva jött haza az iskolából, mert hittanórán azt mondta a tanár, hogy a Mikulás nem létezik... Így lép a hit helyébe a vallás? :? )

Pindi
pindi
 
 


Sziasztok!

Szilvi, megnézhetnénk a húsvéti évszakasztalotokat?
persze, lehet, hogy felteszed a "kisemberre" (ööö...nem szó szerint), de azért itt rimánkodok, hátha másokat is érdekel-mostanában nagyon pörög a topic.

(persze, mindenki más évszakasztala is érdekel ám! elő vele, akinek van!) :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Te kis türelmetlen! :wink:
Még nincs "húsvéti" évszakasztal, az holnapra lesz. Tojást is csak most fogunk festeni nemsokára. Szerettem volna "berzselni", azaz petrezselmyet, lóherét szorítani a tojásra és úgy festeni, de leszavaztak. Viaszkrétával fognak rajzolni rájuk, utána mennek a tojások a festékbe. Úgyhogy majd meglátjuk.
h_szilvi
 
 


:oops: oké, várok! :lol:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Szilvi, én is nagyon szeretném látni a húsvéti évszakasztalotokat, szivesen csinálnék én is meglepetésként, gyerekek nincsenek itthon-de nincs időm :? SAJNOS utánakutatni, hogy hogyan kell. Láttam már persze évszakasztalt oviban, de nem húsvétit, meg az nem a tiétek volt... :)


Vallás-hit:
Érdekes, én nem emlékszem semmilyen rettenetes élményemre azzal kapcsolatban, hogy kiderült számomra, nem a Mikulás hozza pl. az ajándékot. Semmi rossz emlék, csak jó. Majd megkérdezem Anyut, hogy csinálta, merthogy ő csinálta, az biztos...
Valahogy egyfajta hitszerűséget plántáltak talán az emberbe, és az nem múlik el, csak e hit tárgyai változnak idővel...
Szóljatok, ha marhaság.
picinke
 
 


Nem tudom, sikerül-e.
Ez volt a két évvel ezelőtti:
Kép

Ez meg a három évvel ezelőtti:
Kép

Most is valsze ilyen nyuszikás-virágbabás lesz, mert Abigél búzatálkájában alig kelt ki pár búza (későn ültettek az oviban, asszem) és én sem vettem cserepes virágocskákat. :?
h_szilvi
 
 


szuperek! köszönöm szépen! :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: