Új privát üzeneted érkezett!

Szilvi!

Jó, hogy írod, hogy ez nem egy olyan átlagos játszóház. Mi is így gondoltuk. Jövő héttől megpróbálunk menni, ha lehet.

Amúgy az én kisfiam is vonatmániás :)

Orsi
osoa75
 
 


Szilvi: Köszi! Persze, mindenképp felhívom, csak mivel írtátok, milyen nehéz elérni őket, gondoltam, azért ezt tisztázom előtte.

Off: Durva az oltásos sztorid. :(

Pindi
pindi
 
 


Sziasztok!

Még annyi infó a játszóházról (bár mi ezen a héten és jövő héten sem voltunk-leszünk), hogy Brigitta kérte, még amikor telefonon beszéltünk, hogy lehetőleg csak a nagy gyerekkel menjünk, mert ez róla szól. Szilvi, ugye 14-én nem marad majd el azért, mert négynapos ünnep lesz utána...?

GyeZsu
gyezsu
 
 

 
 

Gyezsu,
nem tudom, szerda óta nem volt Abigél oviban. De a jövő héten megkérdezem (ha nem felejtem el.)

Pindi, OFF
kösz az együttérzést.

Orsi,
vonatmánia: :lol: Az enyém már ovis korában eldöntötte, hogy ksivasutas lesz. Ez kb. az egyetlen, amihez ilyen távlatban ragaszkodott... :) Őgyhogy nálatok is kinéz még ez... :)
h_szilvi
 
 


Gyezsu, hát ez elég rossz hír. Én azért éltem bele magam, mert itt írtátok, hogy a kicsit is szokták vinni. Nálunk nincs, aki vigyázzon addig Kicsilányra, ennyi időre meg még egyébként sem tudom lepasszolni . :(

Pindi
pindi
 
 


Pindi!

Én sem tudnék a picurka nélkül menni. Gondolom, hogy azért piciknél csak meg lehet valahogy oldani, nem?

Mi mennénk a jövő héten, ha tud az ovi fogadni, még nem telcsiztem.

Orsi
osoa75
 
 


Sziasztok,

kitöltöttük a jelentkezési lapot, április legelején megyünk felvételi beszélgetésre. Szorítsatok, hogy sikerüljön! Nagyon szeretném... nincs is "b" verziónk arra az esetre, ha elutasítanának....


Hogy vagytok? Mindenki nagyon eltűnt, gondolom zajlik az élet:)


Kati
anyakati
 
 


Bocsánat, hogy a pü-kre itt reagálok.

Orsi,
örülök, hogy tetszett! :D

Gyezsu,
mondtam Brigittának, de csak ma reggel, mert csak ma láttam a pü-det.

Anyakati, akkor drukkolunk. :)
h_szilvi
 
 


Sziasztok!
Egy pontosítást szeretnénk írni, Réka írta korábban:
"Bocsi, hogy belekotyogok, de én másfél hónapja próbáltam megszerezni a Szabadságra nevelést és ezt az e-mailt kaptam:

A könyv megvásárolható: személyesen: suliNova Kht. 1134. Bp. Váci út 37. 5. em. Alternatív Központ
Vagy postai úton utánvéttel elküldjük. Ára: 3.980,-Ft (+postaköltség).
Mindkét esetben kérünk egy írásos megrendelést (Név, cím, db szám, ki fizeti). "

Mi voltunk ott egy hete és még volt jó pár belőle, az ára pedig 2500 Ft volt :)
Az 5. emeleten nincs recepció és csak úgy tudtuk bejutni, hogy jött valaki kifelé, de a 8. emeleten van a recepciójuk és ott kérhetsz segítséget, ha nem sikerülne bemenni. Kuszán fogalmaztam, de remélem érthető.
Waldorf irányban érdeklődő vagyok, amit olvastam róla nagyon tetszik.
üdv
Betti
wedabetti
 
 


En olvasok, csak nincs mit irnom. Baba-mamara meg mindig nem jutottunk el, mert valami mindig kozbejon. Most peldaul mar megint betegek vagyunk.

wedabetti, es mikor vannak nyitva? Mondjuk hetkoznap delelott?
ullakalle
 
 


Szia!
Nyitvatartás: mivel ez nem egy bolt, ezért konkrétan nincs kiírva, de gondolom mint átlagos irodai dolgozók, délelőtt 9-től délután 3-ig biztos ott vannak. Mi délelőtt tízkor voltunk.
Múlt héten voltunk először W játszócsoportban, és remélem a héten is el tudunk menni. :D
Betti
wedabetti
 
 


Betti!

Hol voltatok? Harrer P. u-ban? Mi ott és szintén először, de várjuk már a szerdát. :)
Érdemes beszerezni ezt a Szabadságra nevelést?
Én most Streit-ot olvasok.

Orsi

Balázs: 2004.04.29., Zsombor: 2006.11.01., Domonkos: 2008.04.17.
osoa75
 
 


A szabadságra nevelés alapmű... :D
h_szilvi
 
 


osoa75 írta:Én most Streit-ot olvasok.

A "Nevelés, iskola, szülői ház"-at? Az is nagyon tetszett, amikor aolvastam.
h_szilvi
 
 


Igen. :lol:
osoa75
 
 


Szia Orsi!
Óbudán voltunk, mi is!
Biztosan emlékszel ránk, két kisfiú, 2 és 4 évesek, a nagyobbik, Andris, volt a hangadó :oops:
Olyan furcsa, hogy mikor tavaly tavasszal szerettem volna menni, akkor annyira sokan voltak, hogy nem volt hely a játszócsoportban, most pedig szinte kevesen voltunk. Sajnálom hogy tavaly nem jutottunk el.
Szia Szilvi!
Beleolvastam a blogodba, különösen a Waldorf óvodai, iskolai ünnepek leírása ragadott meg,
üdv
Betti
wedabetti
 
 


Sziasztok!

Csatlakozhatunk a Waldorf-barátok csapatához?
Sajnos nem tudom végig visszaolvasni az egész topikot, betegségek egymás hegyén, csak annyit szeretnék kérdezni, hogy a Harrer Pál utcában szerdán hány órakor van a játszóház? Egyszer már voltunk, több mint egy éve, de akkor nem fértünk be, tele volt az ovi. Továbbra is nagyon érdekel bennünket a Waldorf, de sajnos, az összes ovijuk nagyon messze van tőlünk.
Ismeri valaki esetleg a Kisember Waldorf ovit a Mártonhegyi úton?

Picinkéék
picinke
 
 


Szia Picinke!

A Harrer P. u-ban szerdán 1/2 5-től 1/2 7-ig van a játszóház.
Úgy emlékszem van honlapja a Kisember ovinak, sajnos nem ismerem.

Orsi
osoa75
 
 


Vicces, hogy testet öltöttünk hárman több közös topikból is:)

Voltunk a játszócsoportban mi is! Az ovi fantasztikus! Egy igazi otthon. Egy órámba tellett, mire magamhoz tértem... hjaj de magaménak éreztem az egész teret!! Remélem a lányom is:) Csak elkeserítenek a hírek, mely szerint nem sok esélyünk van bejutni (van még egy évünk, de akkor sem sok a remény...) Mit csinálnak ilyenkor mások? Feladják? Másik waldorfovi? (nem szeretnék autókázni minden nap...) Ti mit gondoltok?

klári
pumama
 
 


Szia Klári!

Mesélj, te honnan kaptál ilyen híreket? :) Épp azt kérte Brigittától egy anyuka a játszócsoport végén, hogy beszéljünk majd ilyenekről is, és Brigitta azt mondta, hogy ha van rá igény, lesz egy külön alkalom, ami az oviról szól. Én még nem vagyok biztos abban, hogy nekünk a Waldorf az utunk. Mindenesetre én eleve úgy nézegettem az ovikat, hogy gyalog, vagy tömegközlekedéssel átszállás nélkül elérhető legyen. Csillaghegyen is szerveződik Waldorf ovi, de elég valószínűtlennek tűnik, hogy ősszel már indulni tudnak. A Waldorf ovikban egyébként szigorúan 4 év az alsó korhatár? (Kata most volt 3, tehát ősszel még csak 3,5 lesz.)

Szilvi, a másik óvonéniről mit lehet tudni? Ha az óvodáról lesz egy szülői megbeszélés, jó lenne, ha ő is ottlenne - majd javaslom :)

GyeZsu
gyezsu
 
 


Sziasztok!

Tök jó, hogy Ti is ott voltatok szerdán :)

Engem is érdekelnének az esélyek, mi szerintem a Bolyait megnézzük még, meg a körzetileg hozzánk tartozó ovit, de nem nagyon tudom elképzelni, hogy a tapasztalatok után hagyományos ovit választanánk.
Én úgy tudom, hogy 4 év az alsó korhatár, nekünk is 1 év múlva lenne aktuális csak.

( A Bolyaiban lesz tájékoztatás a hónapban, ha minden igaz 28-án, 3 órakor, de erre még rákérdezek)

Orsi
osoa75
 
 


Klari,
miert nincs esely bejutni? Helyhiany miatt?

Szilvi,
hany gyerek van a csoportban?

Nagyon remelem, hogy ezen e heten vegre mi is eljutunk a baba-mamara.
ullakalle
 
 


Nem az ördögöt akartam afalra festeni, meg ijesztgetni... Csak azt tudom, hogy a Harrerben egy csoport van,és ahogy elnéztem a szerdai létszámot, hát az minimum még egy, de inkább két csoportnyi gyerek volt. (Mondjuk mi csak jövő ősszel leszünk aktuálisak). És az iskolákról meg tudom, hogy nagyon nehéz bejutni... (waldorfos tanító mondta:((( De reménykedünk mi is! A 4 év szerintem fix, de tényéeg jó lenne beszélgetni Brigittával ezekről picit.

A Bolyairól mesélsz, Orsi?

Szerdán jöttök? (Én most egyedül leszek a kettővel, és ha Borinak noncs jó napja, akkor nem tudom úgy lerakni őt, mint múltkor... Tartok attól, h Brigittát zavarná, ha sírna, pedig nem tudunk még egymás nélkül létezni:)))

klári
pumama
 
 


Sziasztok!

Hát mi lebetegedtünk, nem vészes, de szerdán még gondolom fertőz, szóval megint nem tudunk menni :( Külön kellemetlen, hogy a múlt héten nem fizettem, mert csak nagy pénz volt nálam, mondván, hogy majd most kifizetem...

GyeZsu
gyezsu
 
 


Sziasztok,

Orsi, kösz, hogy irtál. Akkor kutatok még utánuk.

Picinkéék
picinke
 
 


Klári!

Lehet, hogy én is egyedül megyek a kettővel. Ne aggódj, szerintem megoldjuk. :)

Megszereztük a Szabadságra nevelést!!! Éljen!!! :lol:

Orsi
osoa75
 
 


Sziasztok!
Remélem holnap megint tudunk menni. Náluk Andris lesz 4 éves, ő mehetne ősszel, a kisebb most múlt 2. Tényleg, hány gyereket várnak ősztől ebben az oviban, kb?
GyeZsu!
Sajnálom hogy nem jöttök, gyógyuljatok! Pedig ma a tipegőre is eljutottunk. A csillaghegyi Waldorf kezdeményezésről hol, kitől lehetne többet tudni?
Orsi!
Éljen :)

Betti
wedabetti
 
 


Ma vegre eljutottunk mi is a jatszocsoportba. En kicsit sutan mozogtam, a lanyom meg teljes mertekben megkergult. Ilyen fektelennek idegenben meg sosem lattam, ugyhogy gondolom nagyon zavarban volt. Nem is volt hajlando beszallni semmibe, bezzeg hazauton vegig azt meseltuk, hogy mindenki "tancolt" a korben, csak o nem, es hogy mindenki kapott a kezere "finom illatot", es o miert nem?? (miert, miert, nem is volt hajlando Brigitta kozelebe menni :))

Kerdeztem Brigittat az oviba kerules eselyeirol. Nem nagyon biztatott, ugyhogy el kellene gondolkodnom mas megoldasokon is, de igazabol nem sok kedvem van hozza, mert ha eddig csak sejtettem, most mar biztosan tudom, hogy pontosan ez az, amit szeretnek a gyerekeinek.
ullakalle
 
 


Ullakalle!
M is voltunk! :)
És mi is beszéltünk Brigittával. Ovónőt kéne találni. Én is nagyon sajnálnám, ha nem tudnánk ide jönni, mert én is pontosan ezt szeretném a fiamnak, nem mást. De tudom, hogy más w. oviba is nehéz bejutni, legalábbis ezt hallottam.
osoa75
 
 


Nekem is mondta B. hogy nincs ovono, de ott el sem gondolkodtam azon, hogy ez mit is jelent. Most hany ovono van? Ha tobb ovono lenne, akkor lehetne ket csoport? Vagy nagyobb csoport?

Ha jol tudom, kepeznek valahol w. ovonoket. Letezik, hogy eppen nincs egyetlen szabad ovono sem? Vagy igen, de azok nem megfelelok? Vajon keresnek folyamatosan, vagy csak akkor keresnenek, ha sokkal tobb jelentkezo lenne annal, amennyit fogadni tudnak?
ullakalle
 
 


sziasztok!

gondoltam, idelinkelem ezt az oldalt, hátha valaki varr babákat (Szilvin kívül is! :lol: ), annyira szépek!!!!

http://www.joyswaldorfdolls.com/waldorf_dolls/custom_waldorf_dolls/index.htm

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Tényleg ranyosak. De nekem a Nyerges Ági féle babák jobban tetszenek.
(www.rongybabak.hu)
Meg a puppenwiegések is tündériek...

Pindi
pindi
 
 


Livi,
szépek nagyon. Nagyon jó ötleteket adot a hajakat illetően, és tényleg nagyon igényesen vannak megcsinálva (csak a Teeny Baby with Sling-nél nem rétem, hogy miért olyan csúnya a nyaka). Persze van, amit én nem csinálnék meg én pl. kisebb szemeket varrok, meg nem rakok bélüjük külön súlyt, de ugyanígy "megkritizálhatnám" bárki babáit, és ők is az enyéimet. :wink:
Nyerges Zsuzsának a manói tetszenek nagyon-nagyon-nagyon, a babák kevésbé. :oops:
h_szilvi
 
 


Ötletek a természetes játékokhoz:

http://www.kia.hu/konyvtar/szemle/161_f.htm

Orsi
osoa75
 
 


Szilvi!

Hogyan ünneplik az oviban a húsvétot?

Picinke linkje jó a másik topicból: http://www.zpok.hu/waldorf/husvet.htm

Orsi
osoa75
 
 


Sziasztok!
Eltűnt amit írtam...sebaj újra.
Brigitta azt mondta hogy akiket érdekel az óbudai oviban a másik csoport indítása, azok, azaz mi keressünk egy időpontot, amikor ezt megtudjuk beszélni. EZ egy olyan alkalom legyen, mikor a gyerekek nincsenek ott. Gondolom ezt nem lesz könnyű összehozni, hogy mindenki meg tudja oldani.
Kiket érdekel? Hogyan tovább? :?:
Orsi?
ullakalle?
Pindi?
Livi?
Picinke?
Gyezsu?

Betti
wedabetti
 
 


Betti!

Én viszonylag rugalmas vagyok. Jövő héten? Többiek?

Orsi
osoa75
 
 


Sziasztok!

Én is csatlakoznék a találkához! Holnap az oviban pontosíthatunk, ha többen is ott vagyunk! (egyelőre Betti és Orsi ismert közületek innen:), de csak megtaláljuk egmást!)

Amúgy szombaton voltunk a Waldorf-tanárképző nyílt napján, és az üzenőtáblán láttunk egy hrdetést az óbudai ovi másik csoportjára vonatkozólag. Kocsis Éva telefonszáma volt alulra írva, megpróbálom kinyomozni, ki lehet ő, és milyen szándékkal tette ki a papírt:)
Plusz ugyanitt kaptunk egy telefonszámot és nevet, aki a waldorf ovósokkal foglalkozik. Őt is felhajtjuk!

Mindenféleképp beszéljünk holnap, nekem nem mindig sikerül írnom ide, vacakol a rendszer, ezért megadom az emilcímemet: pappklari@freemail.hu, ha nem jönne össze holnap semmi

Hosszútávra pedig szerintem érdemes lenne levlistát készíteni, és az új érdeklődőket is mindig feltenni rá. Többit szóban!

klári
pumama
 
 


Sziasztok,

mi is szivesen megyünk, csak tudni kellene, most akkor tényleg mi is a a helyzet. Mi lennénk az új csoport, és találnunk kéne magunkhoz egy óvónőt?
Én holnap megnézem a Bolyai-t is, esetleg kérdezzek ilyesmiről?
Jövő hét a Húsvét miatt kicsit nehézkes, de a hét eleje szerintem részünkről o.k.Többiek?
picinke
 
 


Ja, igen, mi holnap sajnos nem tudunk menni délután, de ha erröl az új csoportról lenne szó, emlékezzetek ránk is!:)
picinke
 
 


Kocsis Éva az óbudai ovi "óvodavezetője". Nem óvónő, hanem úgymond menedzser. Az alapítványt képviseli, tehát ha kint volt ilyen papír, akkor az alapítvány kész másik csoportot indítani ősztől.
Az óvónő-találás nem tudom, kinek a feladata.

Húsvét: ahogy a zpók-os link is mondja, különösen óvodában a húsvét nem kapcsolódik halálhoz, feltámadáshoz. Illetve a természet igenis feltámad (búza ültetés, amit ősszel kicsépeltek és bezsákoltak.) Gyapjúnyuszit csinálnak, tojást festenek, kakas vagy tyúkocska alakú kalácsot sütnek.
A vallásról soha nem beszélnek (az óvodában különösen nem), azt a pedagógus/szülő, ha átérzi, akkor az a hangulat, az áhítat elég a gyereknek.
A mesék sem Jézusról szólnak, az ő élete konkrétan hatodikban jön elő az iskolában, akkor is egy kerettörténetben (erről még nincs több infóm).
h_szilvi
 
 


Sajnos mi megint nem megyunk delutan, mert ma reggelre beteg lett a lanyom, de mi is nagyon szeretnenk az obudai waldorf oviba kerulni, ugyhogy kerlek szamitsatok rank is, ha ma beszelnetek rola.

Nekem altalaban a het elso fele (hetfotol csutortokig) lenne jo az ovi megbeszeleshez. Nem tudom, hogy a szuloknek feladata-e az ovono kereses, ha igen, szivesen reszt veszek benne.

Erdemes lenne a helyszinen is erdeklodni, hogy kit ertint meg a helyhiany, kinek erdeke meg az ovono kereses. Nekem Brigitta azt mondta, o legalabb 4-5 ilyen gyerekrol tud, de meg nem vettek szamba alaposan az idei jelentkezoket.

Az ullakalle kukac freemail pont hu cimre tudtok irni, ha lenne valami surgos dolog, bar ide is minden nap benezek.
ullakalle
 
 


Nekünk csak jövőre (2008) lenne aktuális az ovi, és akkor sem valószínű, hogy az óbudai.

Pindi
pindi
 
 


Sziasztok!

Klárival ma beszéltünk Brigittával. Jövő utáni héten oviszünet van, de azutáni héten szerdán a játszócsoport után, vagy csütörtökön délután (jövő hétre kiderül, Brigittának jó-e), vagy pénteken délután tarthatnánk az oviról beszélgetést. Brigitta azt kéri, hogy gyerekek nélkül menjünk, nem is annyira azért, mert a gyerekek megzavarják a beszélgetést, hanem azért, hogy ne beszéljünk róluk "fölöttük". A szóba jöhető időpontok tehát
április 18. szerda 19:00
április 19. csütörtök
április 20. péntek
(Ha ezek nem jönnek össze, gondolom a következő héten ugyanúgy szóba jöhet a szerda-csütörtök-péntek (április 25-26-27.), a csütörtök Brigittának nem mindig jó.)

Gondolom, mindenki szeretne eljönni erre a beszélgetésre, aki talán vagy biztos a Harrer Pál utcai Waldorf oviba szeretne járni, ezért azt javaslom, ne arról szavazzunk, hogy kinek melyik időpont lenne a jobb. Az jelentkezzen, akinek van olyan időpont, amelyik semmiképpen nem jó. Azt kéne még kitalálni, hogy ha nem a játszócsoport után lesz a megbeszélés, akkor hány órakor kezdődjön.

GyeZsu
gyezsu
 
 


Szia Gyezsu és sziasztok lányok!
Ma visszaolvasom a topicotokat, de addig is a segítségeteket szeretném kérni.
Ahová költözünk ( Sashalom) , nagyon közel van a Waldorf suli.
A kisfiam Balázs "rendes" iskolában ( Gyezsu tudja asszem melyikben, ahol tanítottam is) jár első osztályba, nincs vele semmi probléma, az iskolával és a tanító nénivel sem.Nagy kedvvel megy , szívesen tanul-játék neki az egész...jól motíválható..egyszóval sima ügy.
Az aggodalmam az, hogy 3.-tól minden valószínűség szerint új tanító nénit kap, amit nem szeretnék.
Mivel elköltözünk elgondolkodtam a közeli, a honlap alapján nagyon szimpatikus iskolán.
Javasolt, hogy egy poroszos tipusú iskolából harmadikra átmenjen?
Zsófit pedig lehet, hogy eleve odairatnám. De előtte célszerű, ha Waldorf oviba jár?
Vannak félelmeim ezzel kapcsolatban, minemellett az egész szellemisége nagyon tetszik.

Kép
Kép
ggabszi
 
 


Ggabszi,
az átjárással hagyományosból waldorfba nem szokott gond lenni. Ha felvesz titeket az iskola (és van az adott osztályban hely), akkor a kisfiad valószínűleg simán veszi majd az "akadályt".
Az, hogy w.-oviba adod-e a kislányodat, az nem "célszerűség" kérdése, hanem, hogy azt választod-e. Természetesen célszerű, hiszen mert akkor már négyéves kortól azon elvek alapján "nevelik" az oviban, mint amelyek alapján az iskolában fogják.
A nagyfiam állami oviba járt végig, egy nagyon klassz kis oviba, semmi baj nem volt vele (állami ovi szintjén), mégis érezzük a hatását, tulajdonképpen a mai napig. A következő gyereket utolsó évre átvittük w.-ba, a harmadik csak w.-ba jár, és a negyedik is csak w.-ba fog. De nem célszerűség, hanem meggyőződés miatt. :wink:

Milyen félelmeid vannak?
h_szilvi
 
 


Sziasztok!

Gyezsu, nekünk jók az időpontok.
Szilvi, ez a téma nekem is elevenembe vág, és nagyon érdekelne például, ha szabad erről beszélni, mi az, amit a nagyfiadon mint különbséget érzékeltek a többi "waldorfgyereketekhez" képest. Ugyanis kivülről, aki még nincs benne az egész waldorf-ovi-isiközösségben, nagyon nehezen látható, mi történik, mennyiben mások ezek a gyerekek, mint amazok.

Amit még nem értek, mi ez a négyévenkénti ugrás nevű dolog, azaz hogy négyévenként "éri be" a waldorfos gyerek a "rendesovist", vagy mi. Ilyeneket hallok.
picinke
 
 


gyezsu, nekem 18 (sze), 19 (cs) jo, a pentek nem. Csutortokon 1 es 3 kozott, illetve 5 utan lenne idealis, de ha csak rajtam mulik a kozos idopont, megoldom bebiszitterrel 3 es 5 kozott is.
ullakalle
 
 


Nekem is jók az időpontok. Gondolom, délután könnyebb találkoznunk, az 5 utáni már ideális is (gyerekvigyázót talán könnyebb mindenkinek szereznie akkorra:))

Más:
Vettem a Katicában gyurmát, de gyúrhatatlan, kőkemény, minden tenyérben tartott babusgatásom ellenére is:( Juli semmit nem tud kezdeni vele, olyan, mint egy kő... Legszívesebben visszavinném, csak nyuszi vagyok, meg nem akarom "bántani" a nőt, mert szimpatikus. Valamit rosszul csinálok vele?

klári
pumama
 
 


Sziasztok,
először Vikinek válaszolok, aki máshol kérdezett a tévéről.
Konkrétan nem hiányolják. A nagyinál nézhetnek valamennyit (vagy tv-t, vagy videót, vagy dvd-t, amikor ott alszanak, ami kb. havonta 2 alkalom). Mivel nem ismerik a tv-műsorokat, nem tudják, miről maradnak le. Szerintem, ha megkérdezném őket, a tv helyett a számítógépet választanák. Alex fiam már kitűnően kezeli a böngészőt (kapnak heti 2 x 1/2 órát a nagyok), vonatos site-okat nézeget, meg ilyeneket. Most szeretné, ha kapna meghívót a wiw-re, meg lehetne saját mail-címe. Az elsőt asszem engedni fogom,a másodikat nem, viszont használhatja majd az én mail-címemet, ha valakinek küldeni akar levelet. (Később majd kaphat sajátot, persze.)


Klári,
a gyúrmából kis darabokat kell tépni/vágni, és azt gyúrogatni, söndörgetni, jó erősen, amíg puha nem lesz, és akkor adni a kisgyerek kezébe. Macerás, igen. A fiaim anno rájöttek, hogy a radiátor kiváló e célra. Igaz, foltot hagy, meg ragad, de ez ŐKET nem zavarta.

Picinke,
elsősorban annyiból mások, hogy a hagyományos ovi minimum a nagycsoportban iskolaelőkészítő. Nálunk feladatlapok voltak (amiket már a középsős fiam kikönyörgött, hadd csináljon, az óvónők meg büszkén adták is neki), és abszolút logikai és matematikai, de mindenképpen absztrakt feladatokat adtak a gyerekek elé. Tipikusan pl. az egyforma méretű rajzokból ki kell választani, melyik a nagyobb. Az egyik rajzon egy ceruza, a másikon egy autó. Nyilván az autót kell bekarikázni, mert a VALÓDI autó nagyobb, mint a valódi ceruza. A művészeti tevékenységek is "tanítottak" és nem a kísérlezetést segítették. Havonta mentek állatkertbe, mert az egyik óvónéni zoo-pedagógus volt. Olyankor Alex nekem tudományos kiselőadást tudott tartani pl. az afrikai párosujjú patásokról(!) meg a táplálékláncról, meg ilyenekről.
Ez miért lenne rossz, kérdezed. Mert az intellektus ilyen típusú fejlesztése nem ennek a korosztálynak való. Mert különösen, ha egy gyereknek "hajlama" is van rá, akkor az eredmény egy fej-nehéz, izgága, nyugtalan, bizonytalan gyerek, aki sem a testében nincs otthon, se az érzelmeivel nincs tisztában és nem tudja őket kezelni. A w.-pedagógia szerint e háromnak (az akaratnak, az érzésnek és az intellektusnak) egyensúlyban kell lennie ahhoz, hogy az ember személyisége is egyensúlyban legyen. Nézd meg a mai fiatal szakembereket: hihetetlenül okosak, baromi jó állásaik vannak, rengeteget keresnek, de érzelmileg nagyon éretlenek, és a legkisebb fizikai kényelmetlenség is romba dönti őket. Nem mernek és nem akarnak felelősséget vállani, minden szabadidejük a "játszásról" szól (autó, utazás, elektronika), és majdhogynem lenézik azt, aki magasabb ideálokért is szeretne tenni valamit, neadjisten önmegismerés, személyiségfejlődés, stb.
Alex ilyen fej-nehéz gyerek. Sokat javult, amióta ide jár, remélem, fog is még. Az első pár évben egyike volt azoknak, akik nem tudtak nyugodtan ülni, nem tudtak kitartóan dolgozni. És hiába vág az agya, mint a borotva, figyelmetlen és lusta, így abban sem igazán remekel, amiben tudna. (Pl. kiválóan számol, de ha + jelet ír - helyett, vagy a ronda külalakja miatt a 9-est 5-nek nézi, akkor rossz lesz a végeredmény.) Ez a figyelmetlenség igenis a túl korai intellekualizálás egyik "mellékterméke".
Aztán nagyon sok szubjektív élményt is mesélhetnék, de az dicsekvésnek hangozhatna, meg nem támasztható alá "tudományosan" így azokat mellőzöm, de barátainknál is egyértelmű (még a w-kritikus nagyszülőknek is!), hogy a nem-waldorfos unokatesók meg a barátaink gyerekei mennyire mások. A különbségek a korral kezdenek igazán látszani, nem hiszem, hogy 4-5-éveseknél szembetűnő különbség lenne. Hacsak az nem, hogy a waldorfos ovis "lemaradottabbnak" tűnik.

Négyévenkénti ugrásról nem tudok. A waldorf-iskola tanterve 3-évente kell, hogy beérje a NAT-ot. Tehát elvileg a 3., 6. és a 8. osztály után van "átjárhatóság" waldorfBÓL hagyományosBA.

Nem tudom, mennyire voltam érthető...
h_szilvi
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: