Új privát üzeneted érkezett!

férjemmel mi is "rácuppantunk" a waldorfra, bár a lyány még kicsi, de sose lehet elég korán....no, mindegy. ezeket találtam, aki tud angolul, az mulasson egy jót! én a felét nem értem, hogy miért vicces (pl. miért nem lehet levegőt venni a kék festék mellett...büdös?), de a w anyukáknak remélem, tetszik!

You know you are a True Waldorf Kid if ...

* you understand pencil shavings make everything prettier

* fairies and gnomes were your childhood friends

* knitting is not just a new trend- you've done it since first grade

* at least one of your woman teachers doesn't shave

* you've held hands and skipped around a pole, and no one thought it was weird

* you know not to breathe near the blue paint

* you know all the bible stories even though you've never set foot inside a church

* the thought of main lesson book nights haunt you years after you graduate

* beeswax is a major source of entertainment for you

* you sound out words using eurythmy

* at least one kid in your class has lived in some other part of the country, has dreads, and plays "D&D" during your "snack time"

* you have art work for homework

* you've done circus, blacksmithing, watercolor painting, sheep sheering and music solos

* "clean up, clean up, everybody, everywhere! Clean up, clean up, everybody do your share!" is not just a stupid Barney song for kids, but an honored social ritual

* you have been taking Spanish AND German for 8 years and yet all you know is 400 different traditional songs in each language.

* you didn't get homework until 4th grade, and you were excited to be getting it

* you can easily distinguish any of your classmates handwriting just by glancing at it

* you remember that block crayons were so annoying and hard to draw with, and that the 3rd grade stick crayon upgrade was one of the single most exciting moments of your life

* you've starred in 8 plays, juggle, carry your lunch to school in a wooden basket and spend more total time in carpool by age 13 than most people do in their entire lifetime

* you can't spell worth a damn but you can recite Shakespeare perfectly

* you're a senior and you have friends in the first grade

* when asked where you go to school, you start off with, "It's hard to explain, and by the end of the conversation the listener is either frightened or really jealous...

* you realize those damn 15 min long poems you memorized in main lesson will never actually leave your brain, no matter how much you try

* you're asked "isn't that a cult" when you tell people where you go to school

* you've used the words "Waldork" and "Waldorfian"

* you don't have cliques because there just aren't enough kids

* you can spell out words with your arms...no need for the finger

* you don't know the pledge of allegiance, but "I do behold the world" and the Bell Ringing verse are permanently imprinted in your brain

* you can never forget your embarrassing childhood- it's immortalized forever by that dorky picture of you they put in the school brochure

* you couldn't wait to get out of there, but once you did you wanted to be back
liv731
 
 


Szia Liv,

aha, szórakoztató volt olvasni. Nem mindegyiket értem én sem (pl. kék festék), és van jópár, amit értek ugyan, de amerika-specifikus (pledge of allegiance).
A legtöbbje igaz és találó. (Nekem már az óvodás rájött, hogy a téglakréta macerás, és szebbeket alkot a nagyfiam vastag ceruzáival...)
A másodikosom nem igazán tud folyékonyan olvasni, de pont ma reggel mondta el Szt. Ferenc Naphimnuszát az apjának, amit még a télen tanultak...
A negyedikesem nem tudja a Himnusz szövegét, de akár héberül is tud asztali áldást mondani.
:)
Ez bizony tényleg sok embert elrettent, különösen a mai "mi-lesz-így-ebből-a-gyerekből"-világban. Pedig ennyi év után is azt látom, hogy mi az a rengeteg plusz, amit emberileg, szellemileg és lelkileg kapnak, amivel ők erősebbek lesznek, és később a teljes ember szintjén jobban helyt tudnak majd állni, mint a "csak" intellektuálisan fejlesztett gyerekek.
h_szilvi
 
 


Halló! Van itt valaki rajtam kívül? Ha igen és szegedi, jelentkezzen! Szeretnék megismerkedni szegedi waldorfos családokkal, mert van egy három hónapos kisfiam és senkit nem ismerek itt Szegeden, aki olyanfajta szabadságra és önbecsülésre szeretné nevelni a gyerekét, mint én. Lehet, hogy ez OFF, de érzem, hogy sürget az idő, ha egy jó közösséget szeretnék biztosítani a fiamnak.
rikax1977
 
 

 
 

Szia Rikax,
nem vagyok szegedi, így ebben nem tudok segíteni. Van viszont egy www.waldorf.lap.hu, ott sztem megtalálod a szegedi ovi és suli honlapját is, esetleg van fórumuk, stb. De mindenesetre el tudsz indulni valamerre.
Ha három hónapos, akkor azért még nem vagy elkésve. :wink: :)
Jásztóház (baba-mama csoport) ha van is, két éves kortól fogad gyerekeket.

U.i.: az én legkisebbem négy és fél hónapos...
h_szilvi
 
 


sziasztok!

Szilvi, azt hiszem, beazonosítottalak, te vagy a "kisemberes"!! :wink: én meg Liv!

no, akkor itt teszek fel kérdéseket, írj a baba-mamáról, ha van időd! persze realizáltam, hogy egy ideje nem baba-mamázol, de mégiscsak ott kezdődik az egész...

Rikax, szia, nálunk már másfél éves a csimota, de még mi is bőven ráérünk! :wink: egyelőre bőven elég a fiadnak,az, ha vele vagy 24/7! jó babázást!
liv731
 
 


Szilvi, ismét egy kérdés...
:oops: :oops: :oops:
van esetleg gabonaőrlő malmod? én nagyon szeretnék egyet, de nem tudom, hol és mennyiért (kábé) lehet kapni?

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


wer
 
 


Liv,
szia!!!!!!! :D:D:D Kicsi a világ, hihihi....
Szóval a malmunkat mi is a "kétezeregytől" vettük, most már nincs az a típus, de jó sok éve is 50 ezer körül volt. Ha felhívod őket, tanácsot is tudnak adni. (Én azt mondanám, hogy akármennyire is "szép dolog" kézzel őrölni, elektromosat vegyél... :oops:
Lehet még kapni másfajtákat hasonló árfekvésben a Naprá-ban, ez a Szabolcska Mihály u.-i biobolt a Móricz Zs. körtérnél.

Baba-mama.
Tulajdonképpen olyan, mint az ovi, csak "rövidebb". Tehát ugyanúgy van szabad játék (ami alatt a mamák kézműveskednek: fonnak, varrnak, gyapjúznak, stb. A kicsik odajöhetnek, ha olyan, hogy ők is tudják csinálni.), majd közös pakolás (leginkább mamák pakolnak, kicsik szaladgálnak), aztán körjátékok, mondókázások. Majd mindenki kimegy a mosdóba kezet mosni (és kapnak egy-egy csepp illóojajat a kezükbe), ezalatt a mamák kint hiper-gyorsan megterítenek. Közös áldás és uzsonna, majd az évszakasztal körül egy levezető mese, amit a kicsik sokszor a mama öléből hallgatnak.
Az étkezés változhat: van baba-mama, ahol mindig cipósütés van, nálunk volt mindenféle gabona: főtt köles édesen/sósan, müzli (azaz zab), barnarizs"koch", puliszka, stb.
Ilyen pl. a zuglói Manófalva oviban: http://www.manofalva.hu/waldorfaprokh_kcsop.htm

Én nagyon szerettem járni Abigéllel. :)

***
Liv,
"kistesó" Abigél szülinapjára van kiírva! :)
h_szilvi
 
 


Szia Rikax!

Én is Waldorf oviba meg suliba akarom adni a gyerekeimet. Itt az oviban épp hétfőn voltam bent... Nem teljesen Waldorf, hanem állami, de waldorfi nézeteket vall.

Gira
Vendég
 


Én úgy tudom, hogy a Rigó utcai oviban van egy W-os csoport. De az teljesen Waldorf, nem állami.
wer
 
 


Szia Szilvi!

Ez jól hangzik! Nyáron mi is szeretnénk menni, ha minden jól megy-persze itt, Pécsett. Remélem, tesó jöhet majd a kendőben...

OFF Szülinap: kíváncsi vagyok, mikor fog megszületni ez a baba! Nórival toxémiás voltam, ő a 37,5. héten jött. Remélem, most nem kell toxémiásnak lenni, hmmm, bár sokat olvastam a megfelelő táplálkozásról egy könyvben, amit ma reggel vettem észre, hogy Te (is) fordítottál?! :roll: hehe, kicsi a világ, mi?! :wink: (ezt most raktam össze, mert egyszer írtál a blogon, hogy mindig rosszul írják a vezetékneveteket...)

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


ja igen, köszönöm a malom-hozzászólásokat, hát, ezt apával le kell tárgyalni, mert nem olcsóság (persze azért sejtettem, hogy nem fogják utánam dobni!), de nagyon jól hangzik! :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Szilvi
Köszi a tanácsot, de sajnos nincs fórum. Viszont tegnap voltam az oviban, ahol kirakhattam a faliújságra Jean Liedloff rövidített neveléselméletét a telefonszámommal. :) És meghívtak az Adventi vásárukra, hátha találok ott kisbsbás családokat.

Gira
Csak nem te is szegedi vagy?

Réka
rikax1977
 
 


Réka!

De igen, szegedi vagyok végre újra :D Nem is megyek el innen többet :D

Gira
Vendég
 


Liv,
van egy hosszabb szakcikk itt is: http://www.nandu.hu/Magyar/Szules/gyszfo.htm
A "cikkek" alatt találod a Toxémiásat. :)
(Ina May-re gondolsz? Igen, részben én fordítottam. Élveztem.)

A mi baba-mamánkon is voltak pici babák. Mert hát hol máshol lennének?!


Rikax, jó vásározást és ismerkedést! :)
Jó ez a suegediek-egymásra-találása! :)
h_szilvi
 
 


Sziasztok!

Szilvi, köszi a linket! igen, Ina May-ra gondoltam, nagyon tetszik a könyv, csak erős késztetést érzek tőle, hogy behúzzak egyet a dokimnak! ;)

a baba-mamát nagyon várom, de a párom még jobban. nem tudom, nem lesz-e gond az antropozófiás dolgokkal, mert nem igazán tudom magamévá tenni őket. mi csak "simán" Vekerdy-könyvek felől érkeztünk meg a Waldorfhoz, nem Steiner felől (bár egyetemista koromban olvastam Steinert...hahh, a régi időmilliomos évek!). szóval nem a kultúrkeresztények közül valók vagyunk, de ennek ellenére tiszteletben tartom a filozófiát a háttérben, mert -gondolom-ők is tiszteletben tartják a mi nézeteinket.
gondolom, nem gond, ha nem vagyunk vegák és nam homeopátiázunk, meg ilyenek. egyébként egyikkel sincs problémám, csak mi nem. :D szóval ilyenek járnak a fejemben.

Réka: gondolom, ez rémesen amatőr kérdés, de ki ez a Jean Liedloff? látom, te nem bízol semmit a véletlenre?! (helyes!) honnan ez a hatalmas szabadság és önbecsülésre nevelés utáni vágy? (amivel egyetértek egyébként!)

kár, hogy eltűnt innen a többi sok ember, szívesen venném itt az eszmecseréket...

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


ezt a linket még ideteszem, Réka, szerintem te is örülsz neki:
ilyen babát tervezek varrni a lányomnak.
http://www.tomaatnet.nl/%7Evrijeopvoeding/butterflydoll.htm

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Liv,
dehogy baj a nem-vegaság, a családok nagy része nem vega és nem homeopátiázik. :)
Csak azt kell elfogadnotok, hogy husit nem kap a gyerek bent, tehát ha nektek fontos, akkor otthon pótoljátok.
(Amúgy nincs összefüggés a w. és a homeo között, mert van ám antropozófiás orvoslás is. :wink:)

Steinert sem kéri senki számon a családokon. Ha tisztában vagytok azzal, hogy az egész módszernek a steineri emberkép az alapja, minden ebből indul ki, és ezt el tudjátok fogadni, akkor ennyi elég. Mert bár TÉNYLEG nem vallási iskola ez, de a spirituális dolgok (pl. a jelképek, a napi fohász, az ünnepek milyensége, de még a tananyag időzítése is) igencsak áthatják az egészet. Tehát ha ti abszolút ateista iskolát kerestek, ez nem az. Nem kényszerítenek semmit az ateista szülőkre, viszont mivel azt vallják, hogy a gyerek eredendően vallásos (nem katolikus, nem buddhista, nem hindu, hanem egyszerűen a dolgok-felettiben-, a dolgok-rendjében-hívő), és ezt a spontán vallásosságot fenn is tartják, előfordul, hogy ez kicsit "sok" ateista szülőknek.

A Szabadságra nevelést mindenképpen jaavslom, hogy olvasd el. :)
h_szilvi
 
 


Sza Szilvi!

Köszi, azt hiszem, meg is van már az a könyv csak még nem értem oda...
nos, nem fogalmazhattam valami jól, mert nem vagyunk ateisták, de nem tartozunk a "történelmi" egyházakhoz sem. Hmm, hogy is fogalmazzak...van Bibliánk, és annak az útmutatásait követjük, talán így a legtalálóbb. Úgyhogy ezekkel a dolgokkal nem lesz gond.

Antropozófiás orvoslás? Hogy mik vannak! Talán a bioáruházban, ahová járunk, már láthattam ezt-azt...nem tudom.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Liv,
jaaaaaaaa, akkor félreértettem valóban. :D Mi sem "történelmi". És akkor ez tiszta sor...
h_szilvi
 
 


Livi

Imádlak! :) Éppen tegnap gondoltam arra, hogy karácsonyra egy babát varrok a picike fiacskámnak... Köszi a linket!

Liedloff könyvéről itt olvashatsz egy rövid összefoglaló cikket: http://www.hordozokendo.hu/kontinuum_elmelet/index.html A szabadságra nevelésről csak annyit, hogy nem vettem Elmónak rácsos ágyat, mert nekem az olyan, mintha bezárnám. És járókája sem lesz. Ráadásul elkezdtem az angolt újratanulni, hogy majd egy pár év múlva ki tudjunk menni valami liberális országba, mert nem akartam annak az iskolarendszernek kitenni őt, amiben én nőttem fel. És most rábukkantam a Waldorfra! ... Már csak a magam szórakoztatására tanulgatom az angolt :D

Egyébként külön köszönet Szilvinek az érzékletes írásaiért itt. Van, amikor elsírom magam (pl karácsony), miközben olvasom őket. Főleg miatta érzem azt, hogy maradunk itthon.

Köszi Szilvi!

Réka
rikax1977
 
 


Meg tudnátok mondani, mikor lesz a szegedi suliban a vásár?
Köszi.
wer
 
 


Sziasztok!

Réka! Jaaaa, a kontinuum-koncept! hát persze, hogy olvastam, nálunk sincs kiságy és járóka, csak egy 400x200-as szivacs, ott fogunk aludni, akárhányan is leszünk. mi az otthonoktatásban gondolkodtunk, mert a hideg ráz ki a magyar iskoláktól...de talán a Waldorf jó lesz, nagyon remélem. azt hiszem, itt a babaneten vannak otthonoktatók (talán Biobaba?) is, és Szilvi biztos ideteszi nekünk a szuper Waldorfhomeschooling linkjét, amit valahol láttam (talán a blogján?).

Van pár amerikai ismerősünk, akiktől sokat tudunk a homeschoolingól, meg az unassisted childbirth-ről, meg minden hasonló érdekes dologról, sokan még taj-számot sem kérnek a gyereknek, hogy tényleg "szabad" lehessen...érdekes. én ennyire nem vagyok anarchista, könnyen behódolok az autoritásnak, de a rebellis férjem sokat segít! :) szóval a Waldorf nagyon szimpi nekünk is, összefoglalva.

örülök, hogy tetszik a babaminta, szerintem is jó! ha van fajátékbolt/jó biobolt Szegeden (tuti van), akkor vegyél egy fogzást segítő juharfakarikát, és azt is varrd rá, jó lesz fogzáskor.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Wer

December 9-én, 10-16 óráig lesz a vásár.

Livi

Köszi a tippet, majd próbálok szerezni juharfát.
Nálunk csak fele akkora a szivacs, de a 4 méter nagyon bizalomgerjesztő. :D Remélem, egyszer majd nekünk is akkora kell!

Réka
rikax1977
 
 


Jaj, Réka, ez nem az én érdemem ám, nem érdemlem ezt meg (bár jólesik :oops:) A leírásaim azért olyanok, mert amit tapasztalok, tényleg képes ilyen erős érzéseket kiváltani. Lehetnének még jobbak is, ha jobban tudnék írni. :P

A w. kicsit mást mond a kiságyról, járókáról, miint a cont. concept. Tul.képpen azt, hogy ha nem büntetésként alkalmazzuk, akkor biztonságot jelent a gyereknek. Ha megvan nektek a Nagy Gyermekkalauz, ott jól írnak erről, és hasonlókat ír A. Soesman a Tizenkét Érzék-ben is. Mondjuk nekem minden gyerekm sokat volt kézben, de házimunkát végezni nem tudok velük. Odatett kaját kavargatni igen, de komolyabbat nem, ahhoz nagyon nehezek, a hátan nagyon fáj, kényelmetlen, stb. Úgy érzem, ha komoly fizikai fájdalommal jár, hogy "részt vegyen a munkámban", akkor nem éri meg, már csak azért sem, mert az így kapott "üzenet" sem megfelelő. Timó "szereti" a járókát (a nappaliban van), vidáman eljátszik benne, figyeli a tesóit, aztán ha sírdogál, megszánjuk, persze.
Ezzel nem azt mondom, hogy nem tetszik, ha valaki tudja csinálni ezt a 24 órás test-test-kapcsolatot, de szerintem ez (is) akkor jó, ha belülről és természetesen ez jön... :) (És akiknek beilleszthető az életükbe. Mi pl. sokat vagyunk kénytelen autózni,- saját választás, hiszen nem a szomszéd utcában lévő suliba/oviba járunk,- amikor is a gyűlölt autósülésbe kényszerül... Ez van, nincs kire hagynom, amíg "intézményesítem" a többieket...)

A homeschool-os site:
www.waldorfhomeschoolers.com
Az a nő egy csoda, komolyan. :) (És még gyönyörű is, hogy a kutya rúgja meg! :P)

Nekünk mindnek van taj-száma, és nem unassisted születtek. :wink: Hú, de kispolgárok vagyunk. :lol:

Át kell adnoma gépet.
h_szilvi
 
 


h_szilvi írta:Nekünk mindnek van taj-száma, és nem unassisted születtek. :wink: Hú, de kispolgárok vagyunk. :lol:


:D :D :D hát ilyet! az enyém még kórházban is született, szóval én nem is szólok semmit! :wink:

ismerem a Kalauzt, totál van értelme annak is, amit ír. nóri utálta a kiságyat, de ha a tesó félni fog a nagy terektől, gondolkodás nélkül veszünk járókát! igyekszem nem elvakult lenni az ügyben azért...már túl vagyok a "nekem van igazam" szakaszon, hehe!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Gira

Írtam neked privit egy pár napja. Mit szólsz?

Réka
rikax1977
 
 


Szilvi

Olvastam tőled a gabonanapokról és nagyon megtetszett a dolog. Írnál még róla, vagy esetleg tudnál ajánlani szakácskönyvet hozzá? Vagy csak egyszerűen kásának készítik el őket?

Közelebbről meg szeretném ismerni a Waldorf oktatást, milyen könyvet ajánlanál először? A Szeretettel nevelni-t úgy tudom, nem Steiner írta. Ebben a filozófiai háttérről is szó van, vagy "csak" kifejezetten az iskolákról?

Réka

rikax1977
 
 


Réka, köszi!
wer
 
 


Réka,
az oviban csak kását (vagy kevest) főznek belőlük (ill. csütörtökön cipót sütnek), de otthon azt csinálsz,a mit jónak látsz. Én ritkán tartom be, de a gabonákat én általában rakott-nak csinálom meg, sok zöldséggel. Vagy belefőzöm levesbe (pl. árpát). Jobb bioboltok tele vannak ilyen szakécskönyvekkel, és a Tündérkonyhát szeretem, de sokan dícsérik a "Napfényes"-füzeteket.

A Szabadságra nevelést nem Steiner írta, de ezt szokták elsőre javasolni. Én nem olvasok Steinert, nekem magam. :oops: Van neki sok-sok könyve a gyereknevelkésről (is), mivel megjelent a komlpett Steiner-sorozat (hagyományos könyvesboltban is kapjható), lehet válogatni. De mondom, én azokat nem ismerem. Amit még mondanak, (és meg is van, át is futottam), az Lindenberg-nek a "Waldorf iskolák" című könyve. Nem könnyű már hozzájutni, de én pont a rákosmenti adventi bazáron találtam egyet. Ami még nekem nagyon bejött, az Jacob Streit: Nevelés, iskola, szülői ház című könyv (németül: Erziehung, Schule, Elternhaus), ezt még nehezebb ma megszerezni...

És a rákosmenti iskola honlapján (www.waldorfsuli.hu) au olvasósarokban sok jó cikk van...
Ha tudsz angolul, akkor ez egy zseniális honlap: www.waldorfhomeschoolers.com Még ha valaki nem is akar soha otthon tanítani (pl. én!), rengeteg klassz infót és magyarázatot talál. Szóval egy kincs az a a honlap.
h_szilvi
 
 


Ja, nem KEVEST főznek, hanem LEVEST! :lol:
h_szilvi
 
 


Szilvi

Köszi a tippeket. A rakott egyáltalán nem jutott az eszembe és a levesben sem lehet rossz. Jövő héten kipróbálom őket.

Sajnos csak gagyogok angolul, így egy csomó dologról lemaradok, pl arról a honlapról is :( De igyekszem pótolni a hiányosságomat, ha már elkezd mászni Momó. Akkor úgyis felfedezőúton lesz egész nap, nem lesz már rám állandóan szüksége. Gondolom :D A magyar honlapon viszont tök jó cikkek vannak. Köszi!

Voltam a Waldorf suliban az Adventi vásáron. Hát, elsírtam magam. Együtt táncoltak körben a szülők és a gyerekek. És tényleg élvezték. Nem kötelességből csinálták. Volt aki a földön ülve olvasott egy könyvet. Színesre festett osztálytermek. Kedves (valóban kedves, nem kedveskedő) szülők, óvónők és tanárok. Ezt nem lehet elmondani... Nagyon vidám volt... Azt hiszem, az elrabolt gyermekkoromat sirattam meg. Utáltam gyerek lenni. De ez egy másik történet...

A Szabadságra nevelést ők is az első helyen ajánlották. Azzal fogom kezdeni.

Réka

rikax1977
 
 


Réka,
de jó. :D Engem mindig a közös éneklések ríkatnak meg. Amikor több százan, több szólamban, örömmel...

És az osztálytermek színének is oka van ám. A gyermek életkorának, lelkületének egy adott szín "felel meg", ilyenek szoktak lenni a termek. A kicsiké mindig rózsaszínes/barackszínű, aztán lassan átmegy narancsosba, sárgásba, majd onnan sárgás-zöldbe, zöldbe, az ötödikes fiaméké most kékeszöld, majd jön a kék, liláskék és végül lila...
h_szilvi
 
 


rikax1977 írta: De igyekszem pótolni a hiányosságomat, ha már elkezd mászni Momó. Akkor úgyis felfedezőúton lesz egész nap, nem lesz már rám állandóan szüksége. Gondolom :D


ööö...no, majd meglátod! :roll:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Sziasztok!

A Jacob Streit említett könyvét, meg szinte az összes "ilyen" könyvet meg lehet venni vagy neten rendelni a www.szellemtudomany.hu oldalán vagy a könyvesboltjukban.

Én most a Beyond the rainbow bridge -et olvasom. Ismeri valaki? Kifejezetten az első hét évvel foglalkozik. Szintén inkább alapmű, de azért vannak benne jó és gyakorlatias dolgok.

Otthonoktatás: amikor Steiner előadásait olvastam amit nevelőknek tartott, felszabadító volt a gondolat, hogy vannak emberek, akik ezt tanulják, ehhez értenek, így ismerik, hogy mi történik a gyerekekben az adott életkorban, olyan kvalitásokkal rendelkeznek (ideális esetben), hogy tényleg autoritás lehetnek a gyerek számára, stb. Tudom, hogy én soha nem lennék képes megadni mindazt a gyerekemnek, amit egy jó waldorfos tanár meg tud adni. És úgy hiszem, hogy nem is kell, mert én az anyja vagyok. Tőlem majd nyilván más dolgokat fog tanulni...
Ugyanakkor nagyon becsülöm azokat, akik erre vállalkoznak.

Pindi
pindi
 
 


Farsang 2007 február 24-én szombaton!
Farsang, jelmezvásár, jelmezbemutató jelmezbál!

http://www.szulokhaza.com/szulokhaza_pr ... ujabb.html

Helyszín:

Szülők Háza Családi Központ és Játszóház
Budapest XI. Gazdagrét, Eleven Center
1118 Bp., Rétköz utca 7. I. emelet (P2 szint)

Program:

10:00 - 11:00 Kreatív játékok, kalandfal, alkotó
foglalkozás (kézműves)
11:00 - 12:00 Varázserdő: zenés drámajáték a
gyerekek részvételével
12:00 - 13:00 Jelmezvásár, könyvvásár,
arcfestés, farsangi köröm az anyukáknak
- szünet -
16:00 - 17:00 Kreatív játékok, kézművesség,
kalandfal
17:00 - 18:00 Bábelőadások
Hol lakik az idő?
Manómese
18:00 - Zenés jelmezbemutató: mutasd meg
magad, és ha kedved van, mondj verset, énekelj,
táncolj az otthon készített, vagy a délelőtt itt
vásárolt jelmezedben; ajándékok a résztvevőknek.

Árak:

Gyerek jegy:
1.500,- Ft / gyerek (1-14 év)
Kísérő jegy:
500,- Ft (14 év fölött)
Családi jegy:
3.000,- Ft / család
szulokhaza
 
 


Sziasztok!

Új vagyok a topikon, nemrég találtam Rátok, és érdekelne, hogy jár itt valakinek a csemetéje a kispesti Waldorf oviba?
Nagyon szimpatikus a Waldorf pedagógia, filozófia, és erősen gondolkozom azon, hogy mindkét gyerkőcömet átviszem Waldorf oviba.
Szilvi, te tanítasz is, vagy "csak" lelkes Waldorf szülő vagy?

Köszi!

Erika
pera
 
 


Szia Erika,
csak szülő vagyok. :D
h_szilvi
 
 


Regisztraltam vegre, hogy tudjak irni :)

Szia Szilvi, Barbara vagyok, arra gondoltam, inkabb itt kerdezgetek, hatha masnak is erdekesek lehetnek a valaszok.

Jovo heten lesz az elso baba-mama az obudai oviban, izgatottan varom.

Igy elsore a majdani rendes oviba jarassal kapcsolatban kerdeznék.

Ha 1-ig van ovi, akkor utana otthon meg altatod Abigelt? Az en lanyom (most 3) mar nem mindig alszik, de amikor bolcsiben van, akkor mindig, es szerintem tkp. szuksege lenne ra mindig. Viszont az az fel2, mire hazaerunk, mar nagyon kesonek tunik az altatasra.

A masik, hogy nekunk van egy evek ota bevalt napirendunk kaja szempontjabol: 8: reggeli, 12: ebed, 16: uzsonna, 19: vacsora. Ez abszolut nem illik a w. ovi napirendjehez, ugyhogy most kerdezem, hogy te mikor adsz ebedet Abigelnek? Miutan hazaviszed? Amit delelott esznek az oviban, az mennyire kiados kaja?

Nem tunnek ezek kardinalis kerdeseknek, de ezek a napirend dolgok nekem fontosak, nehezen valtoztatok rajtuk, ugyhogy most ez az egyik fo "problemam".

B.
ullakalle
 
 


Szia Barbara!

Az a nagy helyzet, hogy én soha nem altattam Abiglélt. Ő olyan "lefekszem aludni" vagy "beájulok" típus. A délutáni alvást nagyon hamar elhagyta, mert akkor itthon voltak a tesók és zaj volt, viszont délelőtt aludt egy nagyot. AMióta oviba jár, ez ugye kiesik. Az elején gyakran elaludt az autóban hazafelé. :? Amíg elég könnyű volt, meg nem volt meg Timó, fel tudtam vinni és ágyba rakni.
Ő is igényelné az alvást, ha nem is minden nap. Viszont a fiúk hazaérkeztéig (leghamarabb 3 óra) van egy kis ideje pihenni. Könyvet nézeget, zenét hallgat, csak úgy "van". Néha elalszik. De sok családot ismerek, aki simán hazaérnek, esznek, és altatnak.
Amikor hazaérünk, akkor szendvicset eszünk, mi ketten, vagy valami maradékot. Ebédre csak akkor főzök, ha legalább plusz egy fiú is itthon van. Nálunk a közös vacsi a nagy étkezés, apával együtt...
Az ovis kása nagyon kiadós, ha megeszi a gyerek. Az enyém mostanában nagyon válogatós lett. Bár pl. a csütörtöki cipócskát SOHA nem ette meg, meg se kóstolta, pedig itthon ugyanolyan tésztából sütöm a kenyeret, és néha zsömlét is, hátha rákap. Itthon megeszi, ott nem. A kásákat sem eszi meg, viszont mindig van hozzá nyers zöldség meg savanyú káposzta, (amit közösen tettünk el, mi szülők), na, abból mindig eszik. Karalábét, répát, káposztát... Úgyhogy ő azért éhes, mire érte megyek.

Ha állami oviba adod, ott is egy kicsit más a napirend: reggeli 9-kor van, ebéd 1/2 1-kor. (Ha jól emlékszem).
Itt nincs reggeli, tehát végül is etetheted 8-kor otthon, viszont 1/2 9-re be kell érni (különben kimarad a gyerek a szabad játékból, és az nagyon nem jó neki...).

Tényleg nagyon fontos a napirend, és nagyon jó, hogy ragaszkodsz hozzá. Természetesen az óvodakezdés egy olyan mérföldkő, hogy sok minden változik a gyerek életében, a napirendi "elcsúszása" csak egy a sok közül. És ha beálltok egy újra, akkor minimum három évig nem kell változtatni rajta. :wink:
De amíg játszóházaztok, addig még úgysem aktuális. Viszont nyugodtan beszélj erről Brigittával, biztos tud majd jókat mondani. :)
h_szilvi
 
 


Sziasztok!

Asztali áldás variációkat szeretnék olvasni. Írnátok nekem olyat, amit ti otthon használtok? Köszi!

hordozo
 
 


Te, aki táplálod az ég madarait,
Öltözteted a rét virágait,
teríts nekünk is asztalt.
Add, hogy amit ma ajkunkkal magunkhoz veszünk,
A javunkra váljék.

Kenyér a magból, mag a fényből,
fény Isten szeméből.
Földnek termése, Istennek fénye,
Küldj világosságot szívünk mélyére.

Földből magba, magból szárba, szárból virágba, virágból kalászba, kalászból kenyérbe, kenyérből testembe, testemből lelkembe, lelkemből lelkedbe.

A héber áldás magyarul (a harmadikosok mondják): Áldott légy te örökkévaló Istenünk, a világ királya, ki kenyeret adsz nékünk e földből (vagy földön????). (Héberül fonetikusan: Baruh átá ádonáj elohénu, meleh háolán hámoci lehhen minhá árec. Bocsánat azoktól, akik tudják, hogy kell írni.)

Föld, ki termetted ezt nekünk,
Nap, ki érlelted ezt nekünk,
Föld, Te kedves, Nap, Te kedves,
Mit most eszünk, néktek köszönhetjük. (Ennek több változata is van, az ovisok éneklik.)


Mostanság az első kettő a kedvencünk.
h_szilvi
 
 


Koszonom a valaszt. Tenyleg raerek meg ezen gondolkodni, de azert en mindig elore is szoktam. Brigittaval is beszelek majd.

Jovok majd beszamoloval az elso baba-mama alkalom utan.
B.
ullakalle
 
 


Sziasztok!

Tegnap voltunk a kispesti Waldorf ovi nyíltnapján.
Lányok, ez maga a paradicsom, álomszép. :)
Nagyon-nagyon tetszik. Ma már elszaladtam a Katica játékboltba, bevásároltam gyurmából, krétából...A gyerekszobában pedig szelektálunk..
Szóval lelkes vagyok. Egyetlen problémám, hogy anyagilag nem tudom, hogy fogjuk győzni. 2 gyerkőcről van szó, és az havi 48.000.
Nálatok mennyi a havi díj?

Köszi!

Erika
pera
 
 


24e a havi hozzájárulás? :shock:

Nálunk is akarnak emelni, most 15e, de a 24 rengeteg (lenne).
Mondjuk általában lehet engedményt kérni, különösen, ha többen járnak egy családból. Amúgy meg szociális alapon.
h_szilvi
 
 


Igen Szilvi, 24.000 havonta. Meg fogom érdeklődni, van-e lehetőség engedményt kérni. Különben nem győznénk. :(

Köszi szépen!!!

Erika
pera
 
 


Köszönöm az áldásokat! Az utolsót ismertem, mi is azt énekeljük az Aprók Házában.

hordozo
 
 


hordozo írta:mi is azt énekeljük az Aprók Házában.


Zuglóba jártok? D. Évához?
h_szilvi
 
 


Szia Barbara!

Mi is megyünk az óbudai játszócsoportba! :) Most szerdán nem valószínű, hogy eljutunk, mert betegek a gyerekek, de 14-én már remélem, ottleszünk.

Szilvi, tudsz valami fejleményt a többi Waldorf ovi kezdeményről? Nem hiszem, hogy meg tudom oldani, hogy csak délelőtt van ovi. Ja, és az utolsó áldást mondtam 15 évvel ezelőtt ou-pairként Németországban a gyerekekkel: Erde, die uns dies' gebracht... :)

GyeZsu
gyezsu
 
 


Gyezsu,

nem tudok fejleményt, priviben tudok neked elérhetőséget adni, de szinte kizártnak tartom, hogy délutáni ovi is legyen. Ezt nálunk is csak az alapítvány nyomatta. De sem a tárgyi, sem a személyi feltételei nem adottak. Gondolj bele, egy délutáni ovihoz plusz óvónéni, és mindenféle olyan engedély, amit nagyon nehéz megszerezni, pl. akkor már meleg ebéd kell, amihez ikszmillió ÁNTSZ-papír... Szóval szinte kizárt, hogy egy induló/szerveződő ovi még ezt a macerát is magára akarná vállalni...

Hú, de kíváncsi lettem: le tudod nekem írni az egész áldást?
h_szilvi
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: