Új privát üzeneted érkezett!

Szia Heni,
hogy vagytok? Barni szereti az ovit?
Ápr. 4-től Abigél is fog járni hetente kétszer, nagyon várjuk. Kép

Majd ha (pl. adventi) bazár lesz nálatok, ne felejts el szólni, jó? Nagyon szeretek elmenni a különböző helyekre...
h_szilvi
 
 


Sziasztok!

Köszönjük, jól vagyunk Kép Barni nagyon szereti az ovit, most két napig nem volt, és mindkétszer úgy kelt időben magától, hogy hol a ruhám, anya, miért nem készítetted ki? Kép
mindig lelkesen elmeséli, mik történtek az oviban, de múltkor vicces tükröt tartott elém, mert úgy jött haza, hogy "mit meséljek először, anya, hogy mi volt az uzsonna, vagy hogy kivel és mit játszottam?" azóta próbálok máshogy kérdezni Kép

volt egészségnap a faluházban, amin részt vettünk, a következő bazárokról egylőre nem tudok, de majd nem felejtek el szólni, ha lesz Kép
abigél játszócsoportba fog járni? mi azt is nagyon szerettük, jó előkészítése volt az ovinak, és így láttuk, hogyan is telnek a napok pontosan, mert hasonló volt csak kicsiben Kép

sziasztok!
gesztenye
 
 


Heni,
nem játszóba, "rendes" oviba! Hiszen máj. 3.-án lesz 4 éves, és felszabadult két hely (de az önkorm.-i fejkvóta miatt be kell tölteni) és az egyiket felajánlották nekünk... Szóval csak 1 hónapos "korengedményről" van szó.
Játszóházba jártunk folyamatosan, az itt heti egyszer van. Szóval szerintem a "beszokás" nem lesz nehéz... Majd beszámolok....
h_szilvi
 
 

 
 

ééértem.
nálunk a fejkvóta, gyereklétszám, stb miatt nagy engedményt tettek, hiszem barni és még néhányan a "kicsik" közül csak jövő félévben töltik a 4. évüket. barni nagyon klasszul helytáll, talán csak annyi, hogy eléggé elfárad délutánra.
most hoztuk haza az elültetett búzát, kíváncsi vagyok, kikel-e húsvétra Kép

kellemes ünnepeket mindenkinek Kép
gesztenye
 
 


Sziasztok!

Kiváncsiskodva néztem be ide, hogy mi is ez a waldorf módszer, és azt nem mondhatnám, hogy nem tetszik.. Elkezdtem végigolvasni a topicot az elejétől, de bevallom nagyon sok az, amit írtatok, úgyhogy nem sikerült a végére érnem.
Nekem az egésszel kapcsolatban egyetlen kérdésem van, amire konkrét választ várnék valakitől (jöhet magánban is, ha ide nem akarjátok - hanee kukac nemetdog pont hu a mailcimem).

Milyen költséggel jár waldorg oviba és suliba járatni egy gyereket? Mégis mennyibe kerül egy tanév / félév / hónap egy ilyen intézményben?

Ha valaki a kérdésen megrökönyödne, attól elnézést kérek, de sajnos a szülők többségénél az a tényező is sokat számít, hogy ki tudja-e fizetni az alapítványi óvodát / iskolát. Ha elfogadható, megfizethető árban van, szívesen járatnám majd ilyen helyre a gyerekemet. Sajnos ez akármilyen kegyetlen is, de elsősorban most pénz kérdése, ugyanis ha évente többszázezrekbe kerülne csak maga a tandíj, akkor sajnos erre nem lesz módunk..

A választ előre is köszi

hanee
hanee
 
 


Sziasztok!

Hogy hívják azt a "waldorfos", háromszög alakú ceruzát, amit valamikor ajánlottatok? Biztos, hogy csak a Király u. 10-ben lehet kapni?

GyeZsu
gyezsu
 
 


Szia Heni!

Mi most (juni.)költözünk Szadára, ovival kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Nagyfiam most három éves, voltunk az oviban lehetséges hogy heti 2-3 napot járhatna a "meseházba". Szeretném a véleményedet, tapasztalatodat kérni, mivel úgy látom már otthonosan mozogsz a témában.
Timi
fabrika
 
 


Szia Gyezsu,
mi vettünk egy bizonyos háromszög alakú ceruzát, nagyon jó vele rajzolni, mert puhán, finoman rajzol, nem kell erőltetni. nem tudom, hogy waldorfos-e. talán egy kicsit hosszúnak mondható, gyereknek. mi a Pagonyban vettük, Pozsonyi illetve Kispagony gyerekkönyvesbolt, XIII., Pozsonyi út és II., Lövőház utca
Ancsa
aranyesõ
 
 


Sziasztok! ***************
Mi most kezdtünk egy waldorf óvoda alapításába a II.,-ben, de lehetne az elején játszóház is. Egyelőre egy jó waldorfos óvónőt keresünk. Tudtok segíteni? Nagyon jól jönnne, vagy bármilyen információ az alapítással kapcsolatban. E-mail-ben is, sőt. köszi Kép Ancsa
***************
aranyesõ
 
 


Szia Aranyeső!

Közben vettem én is háromszög-ceruzát Csillaghegyen. Biztos nem Waldorfos, mert nem natur, be van lakkozva. De a tollaknál, amiket Kata tőlem lopkod, biztos jobb. Kép

GyeZsu
gyezsu
 
 


Sziasztok, nagyon rég nem olvastam babanetet.

Gyezsu,
a "w".-os márka a Lyra, a Stockmar gyártja, de nagyságrendekkel olcsóbb az Artistcolor ceruza, ami készletben szintén van háromszögletű.
Ja, a Katica nem Király u. 10, hanem 101, egész a Lövölde térnél. Van Óbudán is Katica, a Bécsi és a Vörösvári sarkán lévő első toronyház aljában, címem nincs, de a telefon 250 4651 (szombat zárva). (Semmi baja nem lesz a belakkozott cerkáktól. Kép)


Hanee,
a tandíjat, azaz alapítványi hozzájárulást az adott intézmény határozza meg. Ha jól tudom, mostanában 8 és 16 között mozog, de 12 hónapra kell fizetni (a tanár nyáron is kap fizetést!). Óbudán az ovi 11.000.- (itt nagyon régóta nem emeltek!), az iskola 15.000.- Ebben nincs benne az ebéd (oviban nincs, suliban Sodexho, tehát ua. az ár, mint máshol.)
Nincs viszont tankönyvköltség és tanszerre is alig kell költeni. A füzeteket kapják, a krétát akkor kell neked pótolni, ha a gyereked "nagyfogyasztó". Nagyfiamék első, pentaton, furulyája sem került pénzbe a szülőknek, mert a tanárbácsink nyert pénzt rá egy pályázaton. A hagyományos szoprán-furulya, amit az idén (3.-ban) kellett venni, 4 vagy 6 ezer forint volt. A kisebbik fiamék nem pentatonnal kezdtek, hanem pásztorfurulyával, 2000 pénz volt. Kell néha pénz korizásra, színházra, kérik, hogy vigyünk be teát, mézet. Pénzbe kerülnek a kirándulások, dehát máshol is...

Ja, és a steineri hármas tagozódás jegyében vallják, hogy a gazdaságban a testvériségnek kell érvényesülnie, azaz lehet fizetési engedményt kérni, hosszú távra is (és vannak sokan, akik viszont többet fizetnek!). Szeretnék, ha az anyagiak miatt nem maradna ki senki, aki ilyen iskolába akarja járatni a gyerekét.
h_szilvi
 
 


Szia Szilvi!

Épp ma mondta a pilisvörösvári barátnőm ezt az óbudai boltot, meg Solymáron is van egy, azt mondta. Hol van Óbudán Waldorf ovi? Van játszóháza is kisebbeknek? (Az én lánykám még csak 15 hónapos Kép) Igazából olyan oviba adnám szívesen, ahol fogyatékosokkal integráltan van, mert azt gondolom, hogy így válik számára természetessé az együttélés. Egyelőre nem hallottam ilyen oviról Kép

GyeZsu
gyezsu
 
 


Gyezsu,
a Harrer Pál utcában (9-11. Tel: 387 2530), az önkormányzat épületének a hátoldala, a tűzoltólaktanyával pont szemben.

Van játszóház, vagy baba-mama csoport, heti egy délután 4-6 h, kétéves kortól várják a gyerekeket, tehát akkor nektek kb. januártól lenne aktuális, igaz?

Fogyatékos gyerekek természetesen lehetnek, de nem garantált, hogy pont akkor is lesz, amikor a kislányod oda jár. Most pl. van egy 6 v. 7 éves kisfiú, aki koraszülött volt, nagyon, nem tudom, még meddig lesz ovis. Meg a játszóházba jár egy szintén koraszülött, agyvérzéses kisfiú, de ők messze laknak és alapítani szeretnének "sajátot" a közelükben, csak adidig járnak ide.

A solymári bolt is klassz, nagyon szeretem. (Bár már állatkákat meg babákat magam csinálok, de pl. bababútorok, könyvek, selymek nagyon nagy választékban kaphatók.)
h_szilvi
 
 


Szia Szilvi!

Megnézem majd akkor magamnak azt az óvodát Kép Iskola is van errefele?

GyeZsu
gyezsu
 
 


Hát naná!
Kicsit távolabb, Bécsi út 375. (vagy 379.), közvetlenül a temető mellett, "kifelé".
h_szilvi
 
 


Sziasztok!
Nem tudom, így nyáron mennyien jártok errefelé... Régebben írtam én is ide, mostanában inkább csak olvasgatok. Képzeljétek, szeptembertől waldorf-elsős lesz a legnagyobb fiam! hú, nagyon várjuk már mindannyian! (Oviba nem oda járt.) Kép
De nem csak emiatt ragadtam billentyűzetet! (bocs Kép ) Szakdolgozatot írok a tanár-diák kapcsolatról és a diákok önállóságáról. Arra szeretnélek megkérni Benneteket, hogy áldozzatok néhány percet egy kérdőív kitöltésére, ha
- van 10-16 év közötti iskolás gyermeketek (nem csak waldorfosok!!)
- vagy ha ti magatok tanítotok 10-16 év közötti korosztályt
- esetleg ti vagytok 10-16 év közöttiek (kedves szülők, kérjétek meg a gyerekeket is!)

Szóval, diákok, szülők és tanárok számára készültek kérdőívek. Ha valaki kész segíteni, jelezze itt, vagy a következő címen: wrantin@citromail.hu és küldöm is emilben a kérdéseket.
Nagyon szépen köszönöm!!!

(Engem annyira stresszeltek mindig is ezek a vizsgák, olyan jó, hogy a fiaimat sikerül tőlük megkímélni!!!)

Sziasztok, további jó nyarat!
Anna
goanna
 
 


Naaaa, senki?????
Anna
Kép Kép Kép Kép Kép
goanna
 
 


Szia Anna,
hú, de izgalmas, hogy elsősök lesztek. Szerintem most neked kellene gyakori beszámolókat írni, hiszen neked lesz sok minden új és érdekes. És persze nagyon kíváncsi lennék, és bizos nem csak én. Hová jártok?

Alex csak decemberben lesz 10, akkor ez nem az a korosztály, igaz?

A fiaim most mennek negyedikbe és másodikba, a "nagylány" meg idén kezdi az ovit, ha elkészül a vizesblokk. ;)
h_szilvi
 
 


A Magyar Logosz Alapítvány
tanfolyamot indít, mely a
SZABAD VALLÁS
tantárgy tanításához szükséges képességek kifejlődéséhez kíván segítséget nyújtani és magába foglalja az 1.-12. osztály tananyagának megbeszélését.
Ez a tanfolyam a szabad vallás tantárgyának leendő és jelenlegi tanárai, szülők és érdeklődők számára nyílik. Elvégzéséről oklevelet nem ad.
A megbeszélések, az előadások az óvodáskorú gyerekek vallásosságának ápolásáról, az ünnepek előkészítéséről és azok átéléséről is szólnak.
A tanfolyam foglalkozik a kérdéssel:
Hova vezet az iskolában tanított szabad vallás tantárgy a felnőtt korban?

A tanfolyam ideje:
2005 szept. 17., okt. 8., nov. 5., dec. 3.,
2006 jan. 7., febr. 4., márc. 4., ápr. 8., máj. 6., máj. 27.
Mindig szombaton 9-12-ig.

A tanfolyam ingyenes.
Az Alapítvány a terem bérleti díjának kifizetéséhez önkéntes hozzájárulást kér.
A tananyagként szolgálkó irodalmat a tanfolyam hallgatói a helyszínen megvásárolhatják.

Előadók:
Székely Anikó, a Pesthidegkúti Waldorf Iskola szabad-vallás tanára
Székely György (Georg Kühlewind)
Paulovits Henriette, Waldorf óvónő

Információ, felvilágosítás, jelentkezés a 200-20-76-os telefonszámon du. 5-7-ig.
h_szilvi
 
 


A tanfolyam helye: Pesthidegkút, Waldorf Iskola (II. ker. Kossuth Lajos u. 17.)
h_szilvi
 
 


Sziasztok!
Olvasgatom a waldorfos topickokat. Írják, írjátok hogy Waldorf iskolák között is vannak színvonalbeli különbségek. Engem konkrétan a fóti iskola érdekelne. Megköszönném annak a szülőnek a segítségét, akinek van tapasztalata és megosztaná velem, vagy ha ismertek szülőt, akivel fel vehetném a kapcsolatot. Köszi.
szmargit
 
 


Szia Margit,
sajnos konkrétan nem tudok segíteni, mert nem ismerem az iskolát. Jópár éve "nem volt túl jó híre", DE! Tőlünk, Óbudáról (ami "dobogós" hírében áll), idén ment el egy család Fótra, nem itteni problémák miatt, hanem pusztán logisztikai és anyagi okokból (Fóton laknak, onnan jártak be). Most negyedikes és másodikos a két nagylány, és teljes mértékben elégedettek, nagyon bejött nekik, a mama dícséri a tanítókat. Sokat gondolkoztak a váltáson, és nem bánták meg.
h_szilvi
 
 


Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni. Egy helyen hivatkoztak két Steiner-imára, az egyik "Áradjon beléd fény" kezdetű, és az anya mondja a gyermekért, a másikat a gyerek mondja és úgy kezdődik, hogy "Fejemtől a lábamig".
Ismeri valamelyikőtök ezeket? Érdekelne a teljes szövegük, vagy ha esetleg azt tudjátok, hol lehet utánanézni, azért is hálás lennék!
Pindi

pindi
 
 


Szilvi köszönöm a választ. Esetleg nem tudod az elérhetőségüket? Szívesen kérdeznék tőlük pár dolgot, ha beleegyeznek. A másik kérdésem, hogy miért "nem volt túl jó híre" a sulinak?
szmargit
 
 


Sziasztok!

Ugyan nem Waldorf, de talán valakinek érdekes lehet:

Anyukaként egy alapítványi Montessori óvodai csoport létrehozását szervezem Zuglóban. A tervek szerint a Stefánia úton, az utca zajától távol, jó levegőjű helyen létesül az intézmény, kis létszámú, max 15 fős csoporttal, a szokásos alapítványi tarifákhoz képest jóval kedvezőbb havi költséggel. 2006 szeptemberi kezdés, vegyes korcsoporok Montessori játékokkal, képzett, tapasztalt óvónőkkel.

Ha valakit vonz a dolog, akkor az azafat@freemail.hu címre írjon. (a fórumot csak ritkán olvasom).


Üdv:
Azafat
pocor
 
 


Sziasztok!
Tudtok segíteni?
Egyszer olvastam egy módszerröl, aminek a lényege, hogy már csecsemökorban megkezdik a gyerek tanitását. (De komolyan, pl egy négýéves már az emésztésröl biologiai "háttérrel " beszél etc.
Egyszer mintha itt a társalgóban is olvastam volna róla (eléggé megosztotta a társaság véleményét, arról, hogy jó-e), de már elfelejtettem, hogy milyen módszer volt. Ha tudjátok irjátok meg légyszi!
Köszönöm.
nonoka401
 
 


Sziasztok!

CSak bekukkantottam Hozzátok egy kicsit, mert Waldorf-hiányom van Kép Én Waldorf-osztálytanárként végeztem, valamint angolt és kézimunkát+zenét tanítottam. De most "csak" kismama és feleség vagyok már egy idejen ráadásul külföldön. A Waldorf-lét pedig egy olyan szellemi és szociális közeg, ami nagyon tud hiányozni...

Szóval ha újra beindul itt az élet nálatok, időnként esetleg szívesen beleszólok. Bár látom, hogy van közöttetek szakértő mam: Szilvi. Nagyon szimpatikusan és tárgyilagosan válaszol, úgyhogy nincs igazán szükség az én "szakértelmemre" Kép CSak jó néha beszélni ezekről a dolgokról. Más topikokban is olvastam Waldorf-hozzászólásokat, de azok inkább elszomorítottak (gyakorló állami pedagógusok mondank brrrr.... véleményt, hangnem nem valami kedves). Szóval ott inkább nem akartam hozzászólni.


Hát további jó babázást nektek, remélem, beszélünk majd néhaKép

Üdv.

Vikó

indianyo
 
 


Vikó-Vikó, maradjál!!!!!
Hol tanítottál? Mondjuk nekem a legnagyobb még csak negyedikes, de akkor is olyan jók a "kicsi a világ"-érzések! Most hol éltek?

Most úgy tűnik, csipkerózsika-álmot alszik a topik.


Nonoka,
beleborzongok, ha elképzelem, hogy a négyévesem olyan szavakat használna, mint "hasnyálmirigy", vagy "a kipufogógázok káros környezeti hatásai". A waldorf pedagógia nagyon ellenzi a korai intellektualizálást, még "fejlesztő játékok" szintjén is.
Talán az indigó-topikban tudnak segíteni, nem tudom...

Pindi,
A leírt Steiner-imákat hallottam már, de nincs meg nekem. Google-ben próbálkoztam, de nem találtam. Bp.-en a Bimbó út elején van az Antropozófia Társaság, a könyvtárukban biztosan megvan...
h_szilvi
 
 


Gyerekközpontú iskola.
Leírom, nekem mit jelent, nekem mitől az. Ismeri a gyereket. Az adott egyént is, de az "archetípust" is, ha szabad így mondanom. Ismeri a gyerek fejlődésének szakaszait és elfogaja azokat, sőt, minden megtesz annak érdekében, hogy az egészséges fejlődést segítse.
És kérem, a fejlődésen ne mindenki rögtön "eszesedést" és elit-nevelést értsen, nem biztos, hogy ÚGY kell (és pont akkor) fejlődnie.

Hadd mondjak példát, a nagyfiam osztályáról. Idén negyedikesek. Harmadik/negyedikben van az a korszakuk, amit a w.-pedagógia rubikonnak hív. Ilyenkor válik el a gyerek "én"-je a világtól, átél egy elszakadást, magára marad. A világot anarchikusnak éli meg, ettől érzékeny, frusztrált, aggresszív, ugyanakkor szemtelen. A megfelelő történetekkel és tantárgyakkal segítenek visszaadni neki a biztonság érzését, valamint átvezetik őt egzakt dolgok világába, a dolgok rendjébe. Ez a rend most kezd fontos lenni, most nem teher már, hanem segítség.

Aztán rubikon után, itt tartunk most, a tanárnak új tekintélyt kell kivívnia, mert a gyerekek sokkal éberebbek, sokkal kritikusabbak. Tanár bácsink azt mondta, hogy az elkövetkező két évben "ő lesz a hülye".
Majd 12 év körül, amit prepubertásnak hívnak, ez a helyzet megfordul, és a tanár helyett a szülő lesz "hülye", akármit csinál is. És ez így normális. Bizony.

Namármost, micsoda különbség ezt hallani egy szülői esten egy tanártól, és biztosnak lenni abban, hogy a tanár érti, mi zajlik a gyerekekben és megértő velük szemben, sőt, kész a szülőknek segíteni feldolgozni a nehézségeket, mint hagyományosan ledorongolva lenni, hogy az osztály lusta, szemtelen, enervált, és a szülők beszéljenek a gyerekek fejével és pl. fogják szorosabban őket. Mert a tanár így nem tud tanítani, nem tudja leadni az anyagot, amit a minisztérium kijelölt. De hogy arra az anyagra van-e azoknak a gyerekeknek pont akkor szükségük, az teljesen mellékes. Tudni kell, mert kell a nyolcosztályos, stb. felvételihez...

A waldorf-pedagógiában fegyelem van. Aki az ellenkezőjét állítja, az nem tapasztalta soha, hogy mire képesek a gyerekek saját akaratukból... Nem a fegyelem hiánya, 'a-gyereknek-mindent-szabad'-felkiáltás jelenti számomra a gyerekközpontúságot, hanem pont az, amit leírtam.

Hú, de patetikus lettem, bocs! Csak mindig beleütközök a "gyerekközpontú" ezerféle (félre)értelmezésébe, és hirtelen nagyon zavart...
h_szilvi
 
 


A RÁKOSMENTI WALDORF ÓVODA
TÁJÉKOZTATÓ ELÕADÁS-SOROZATA
ÉRDEKLÕDÕ SZÜLÕK SZÁMÁRA

1. 2006. február 1. szerda 18.00 - Az óvoda mindennapjai
A Rákosmenti Waldorf Óvoda óvónőinek előadása az óvoda életéről és a Waldorf pedagógiáról, utána kötetlen beszélgetés

2. 2006. február 8. szerda 18.00 - A gyermekvilág képekben
Reviczky Zsolt fotóriporter projektoros vetítése az évek alatt óvodánkban készített képeiből

3. 2006. február 28. kedd 18.00 - Szülői szemmel
Beszélgetés dr. Simon Katalinnal, akinek három gyermeke is járt óvodánkba

4. 2006. március 7. kedd 18.00 - Hogyan tovább?
Kneisz Andrea osztálytanítóval beszélgetünk a továbbtanulási lehetőségekről a helyi Waldorf intézményekben


Az előadás-sorozat helyszíne a Rákosmenti Waldorf Óvoda, Bp. XVII. Apponyi u. 7.

Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk.

További információ és jelentkezési lehetőség a 257-5245 telefonon 8-14 óra között, ill. a 20-530-4104 (Péter Betti) és a 20-542-5525 (Pelyhe Brigi) mobiltelefonon.
evaanya
 
 


Kedves H Szilvi és mindenki
én új vagyok ebben a topikban és egy másik, babás topikból csöppentem ide, ahol kérdeztek a Waldorfról. Ott hallottam, hogy van egy ilyen hely. Hát két szó erejéig átjöttem ide.
Amikor gyerekeimet a Waldorba írattam, úgy éreztem, megtaláltam azt a helyet, ahová kerülni jó. Nekem is szülőként, a gyerekeknek is, gyerekként. És aztán fokozatosan csalódtam, gyerekeim is, úgyhogy most az egyik tavaly érettségizett a waldorfban, a másik kettő meg elhoztam egy hatosztályos alternatív középiskolába és úgy érzem, jól tettem. Rengeteg problémám volt a waldorf iskolában tanító pedagógusokkal és ott is másként gondolkozónak számítottam egy idő után. A gyerekeim nem fogyasztóiak, na ezt jól megfogalmaztam, mi sem vagyunk fogyasztók, alapvető egyetemes emberi értékek szerint élünk és neveljük a gyerekeinket és mostmár, hogy ketten felnőttek közülük, beigazolódik a nevelésünk, egyelőre úgy látom, jól csináltuk. Szelídek, becsületesek, emberszeretők, nyíltak. Nem mozgatja őket a pénz és egyéb világi varázslások. Nem vagyunk semmilyen felekezet elkötelezettjei, egyikük nem hívő.
De a waldorfból kikoptunk, mert az ideológia megcsontosodott, nem hajlákony, és ahogy a tanár mondja, az úgy van. És a tanár hiányosságait átörökíti a nevelt gyerekeire, nem hiszem, hogy nyolcadikig mindent ugyanannak a tanárnak kell tanítania, mert sokmindenhez nem konyít annyira, hogy abból átadni tudna, és ezek a gyerekek tudásán meglátszanak. Ha valamelyik osztálytanítóval a gyereked nem jön ki, akkor vége, hiszen a nap nagy részében vele kell lennie a kölyöknek és pokollá teheti a gyerekd életét az elrendezetlen kapcsolat.Na, persze sok mindent tudnék írni, ami rossz volt ebben a több évben, amit a három gyerekemmel tapasztaltunk, és rengeteg jót is. Talán egyszer sikerül szabatosan megfogalmaznom az egyenleget.
rnovaky
 
 


Kedves H Szilvi és mindenki
én új vagyok ebben a topikban és egy másik, babás topikból csöppentem ide, ahol kérdeztek a Waldorfról. Ott hallottam, hogy van egy ilyen hely. Hát két szó erejéig átjöttem ide.
Amikor gyerekeimet a waldorba írattam, úgy éreztem, megtaláltam azt a helyet, ahová kerülni jó. Nekem is szülőként, a gyerekeknek is, gyerekként. És aztán fokozatosan csalódtam, gyerekeim is, úgyhogy most az egyik tavaly érettségizett a waldorfban, a másik kettő meg elhoztam egy hatosztályos alternatív középiskolába és úgy érzem, jól tettem. Rengeteg problémám volt a waldorf iskolában tanító pedagógusokkal és ott is másként gondolkozónak számítottam egy idő után. A gyerekeim nem fogyasztóiak, na ezt jól megfogalmaztam, mi sem vagyunk fogyasztók, alapvető egyetemes emberi értékek szerint élünk és neveljük a gyerekeinket és mostmár, hogy ketten felnőttek közülük, beigazolódik a nevelésünk, egyelőre úgy látom, jól csináltuk. Szelídek, becsületesek, emberszeretők, nyíltak. Nem mozgatja őket a pénz és egyéb világi varázslások. Nem vagyunk semmilyen felekezet elkötelezettjei, egyikük nem hívő.
De a waldorfból kikoptunk, mert az ideológia megcsontosodott, nem hajlákony, és ahogy a tanár mondja, az úgy van. És a tanár hiányosságait átörökíti a nevelt gyerekeire, nem hiszem, hogy nyolcadikig mindent ugyanannak a tanárnak kell tanítania, mert sokmindenhez nem konyít annyira, hogy abból átadni tudna, és ezek a gyerekek tudásán meglátszanak. Ha valamelyik osztálytanítóval a gyereked nem jön ki, akkor vége, hiszen a nap nagy részében vele kell lennie a kölyöknek és pokollá teheti a gyerekd életét az elrendezetlen kapcsolat.Na, persze sok mindent tudnék írni, ami rossz volt ebben a több évben, amit a három gyerekemmel tapasztaltunk, és rengeteg jót is. Talán egyszer sikerül szabatosan megfogalmaznom az egyenleget.
rnovaky
 
 


Bocs, valamiért kétszer ment át.Rita
rnovaky
 
 


Rita,
érdekeseket írsz. Lehet, hogy szerencsénk van, kettőből kettő igen jó osztálytanítónk van eddig, akikkel a gyerekeim is jól kijönnek. Nekem nagyon biztató az a figyelem, amivel ezek a tanítók a gyerekeim (és gondolom minden gyerek) felé fordulnak.
Ha a tanárok hagyják megcsontosodni az ideológiát, az baj. Hiszen azt hiszem egy kispesti tanítónő (vmilyen Erzsébet) mondta, hogy egy w.-tanárnak minden egyes nap újra kell gondolnia az egészet, és nem pedig sémákat, sablonokat követnie. Persze az egyszerűbb.
Gratulálok a gyerekeidhez, remélem, ha már mi is ott tartunk, én is elmondhatok majd hasonló szépeket róluk.

Egy kérdés: ha újrakezdhetnéd, hová iratnád az elsőseidet?
h_szilvi
 
 


Azt hiszem, változatlanul waldorfba, de sokkal jobban megnézném, hogy kit kapunk osztálytanítónak, mik az erősségei, mik a hiátusai. Hozzáteszem, hogy a tanítók, tanárok még mindegyik hagyományos iskolába járt és különböző motivációk vitték őket a waldorf pedagógia felé. soknál úgy éreztem, hogy valamiféle öngyógyító tevékenység ez a saját iskolai kudarcaik feloldására, vagy a másképpen gondolkodás beigazolására. Jó volna azokat a tanítókat látni, akik maguk is waldorf iskolába jártak és úgy lettek tanárok... Meglehet, hogy nekünk nem volt túl nagy szerencsénk a fóti iskolával, mert rengeteg harc, személyi ellentét volt a tanárok között, az egyesület berkein belül is, és ez, gondolom kihat a gyerekekre is. Úgy éreztem, és most is így gondolkodom, hogy valahogy nem engedik felnőni őket, "megadjuk a gyerekséget neked" de nem engedünk felnőni. A módszereik még a gimnáziumban is elképesztően dedósok voltak, én is és a fiam is nagyon szenvedett tőle. Persze sok jót is kaptunk, de pl. egész gimi alatt nem volt egyetlen fizika órájuk sem, tehát nulla tudásuk van fizikából. Láttál olyan érettségizettet, akinek lila köd az út-idő összeüggés? Fajsúly, olvadáspont stb.
Ha újra kezdeném, akkor ugyanúgy hatodik után elhoznám őket egy másik alternatív iskolába, ahol most nagyon jól érzem magam szülőként és a gyerekeim kinyíltak gyerekként, pedig a waldorfban még mindig a nyolcadikos fiamat is dedó1-nek kezelnék. Ja és még egy, többet próbálnék megtudni a waldorfról, profibban, mint eddig, de mostmár azért elégg kiábrándultam belőle annyira, hogy már nem izgat a képzés sem. Amikor odakerültünk úgy éreztem, hogy nekem is el kellene végezni-tanítói végzettségem van, tanítói vénám is- de már nem. És ez is jó.
Jó hosszú lett. Szeretettel: Rita
rnovaky
 
 


Köszi, Rita.
A fóti iskoláról most, az elmúlt 2-3 évben lehet jobbakat hallani. Valószínűleg "kifogtátok" a gyerekbetegséges időszakot. A mi sulinkabn már lezajlott, mire a legnagyobbam kezdett. Nálunk is vannak különböző nyomások az alapítvány részéről, de a tanári kar (eddig) nagyon sikeresen ellen tudott állni pl. a párhuzamos osztály indítására vonatkozó nyomásnak, stb.

Teljesen egyetértek abban, hogy mielőtt valaki odaviszi a gyerekét, tájékozottabnak kéne lennie. Ezt nem a tanárok felelősségének érzem, mivel a 3-4 alkalom alatt max. egy "irdalomjegyzéket" lehetne kiosztani, amit úgyse olvasna el a felvételi előtt senki. És szülőként is nehéz, mert amíg nem vagy benne, addig nem tudod, hogy milyen információkat keresel...
És a külvilág meg nagyon szélsőségesen ítéli meg a w.-ot. Vagy leborul előtte (pl. én), vagy a hülyék és kezelhetetlenek gyűjtőhelyeként kezeli.

Tény, hogy ti szinte az első években kezdtétek, és nagyon kevés tanár közül lehetett az iskoláknak válogatni. Középiskoléás w.-tanár most is kevésebb van, mint kéne (bár nálunk minden van, ha jól tudom.) És ha éppen van, akkor nem tudsz úgy válogatni a jó és jobb között, mert mondjuk csak egy van... Ez idővel javulni fog. Talán 5-6 év múlva jönnek az első, waldorf-iskolát végzett waldorf-tanárok. Kép
Én az elhozáson leghamarabb 8. után fogok elgondolkodni, attól függően, hogy milyen lesz addigra a gimis tanári kar nálunk, plusz milyen irányultságot vesz a gyerekem érdeklődése. De mondom, nekünk nagy szerencsénk van az osztálytanítókkal: mindkettőjüknek ez a második osztálya (az elsőt végigvitték), akihez az 5-évesem fog kerülni, jövőre adja le a 8.-at, és nagyon dícsérik, szeretik a szülők is, majd a legkisebb, most még bennem növögető baba a második fiam tanítóját kapja ismét, vicces lesz.

És hova vitted át őket, egyébként?
h_szilvi
 
 


A közgazdasági politechnikumba, ami az akg-hoz hasonló, de mégis egy kicsit más. Jó az osztály szülői közössége, jó a csapat. A waldorfból majdnem teljesen kiábrándultam, mert láttam, hogy pl. az olimpián más iskolák tanítóit is, vannak nekem is jó ismerőseim w-ban tanítók, sőt a tanárképzőben tanítók is, de nekem túlságosan "fanatikusoknak" tűnnek. De ettől függfetlenül jót tett a gyerekeimnek az a pár éve, amit ott töltöttek, a hibái pedig terhelték őket. Nekem jó volt az első pár év, mert visszakaptam egy kicsit a gyerekkoromat és végre nem néztek rám, mint egy őrültre, hogy másképp gondolkodom a gyereknevelésről, a világról. Van egy gyerekem, aki "világi" iskolába járt, és ott úgy éreztem, amikor beléptem a kapun, hogy ki kell támasztanom, nehogy beszipkázzon, felőröljön. Az a lányom is nagyon megsínylette azt, de őneki nem lett volna való, még átmenetileg sem a waldorf. Még mindig ezernyi sérlemem van, úgyhopgy csak több év után fogok tudni reálisan beszélni róla.
nováky_rita
 
 


Szia Szilvi!
Teljesen más témában kérném segítségedet. Szeretnék a gyermekeimnek sajátkezüleg (waldorf)babát varrni. Hol találok hozzá könyvet, szabásmintát, bármit, ami alapján elkészíthetem?
Köszi: Melinda
Vendég
 


Melinda,
itt van egy angol nyelvű leírás/szabásminta.

http://webarchive.afsc.org/doll/doll.htm

Nem tudom, mennyire érthető olyannak, aki még nem varrt babát, de talán igen. Ha jól látom a szabásminta alapján, ebből egy 40 centis baba lesz.

Itthon német nyelvű könyveket lehet kapni, kevés helyen, de pl. a solymári Aranyalma játékboltban igen. Ezek részletesebb leírást adó könyvek, ez alapján meg lehet csinálni egy babát egyedül is.

Talán érdemes megkérdezned a hozzátok elérhető közelségű w.-ovikban, hogy nem tart-e valamelyik anya babavarró-kört az otthonában, ahol a trükköket, műfogásokat meg tudnák mutatni. Ott általában anyag is szokott lenni, hiszen ezt a testszínű trikóanyagot egyáltalán nem könnyű beszerezni.
Én Solymárra járok varrogatni szerda délelőttönként.

Egyébként a német könyvből ki tudok neked másolni szabásmintákat, és el tudom küldeni akár a leírással együtt, de arra nem vállalkozom, hogy le is fordítsam magyarra...
h_szilvi
 
 


Szilvi!
Köszönöm a segítségedet!
Bár babát még tényleg nem varrtam, de manókat, gyökérgyerekeket igen. Legutolsó alkotásom egy Földanya volt, ami nagyon tetszik a lányomnak. Ezen felbuzdulva jutottak eszembe a babák.
Ismered a Kenderkóc nevű üzletet a Blahán?
www.kenderkoc.hu
Én itt kaptam anyagokat, gyapjút stb. Kész babák is vannak itt. Az ember egyszer beteszi ide a lábát visszavágyik.
Melinda
Vendég
 


Én meg köszönöm, Melinda, a tippet! Még nem voltam ott, ált. a Katicában vagy Solymáron vásárolok. Nagyon csalogató a web-site!
h_szilvi
 
 


Sziasztok!


Nálunk mostanában lesz esedékes az ovikezdés, és a WAldorf sok szempontból nagyon tetszik, pl. azt hiszem, nem szakad el úgy a szülő a gyerektől, részt vehet a napjaiban. Az én kisfiam meglehetősen önfejő gyerek, de egyébként az a bogarászós, szöszölgetős fajta, eljátszik akár 2 órát is egy flakonnal, ha jó napja van...Viszont érzelembomba, ölel, taszajt...

Nem tudom, hogyan derülhet ki, melyik gyereknek ideális a Waldorf?

Rita!

Nagyon érdekelne, milyen negatívumokkal találkoztatok, mit sínylett meg a gyerek? Hogyhogy fanatikusok a tanítók, óvónők?


Picinkéék
picinke
 
 


önfejű, természetesenKép
picinke
 
 


Én azt gondolom, hogy minden gyereknek jó az óvoda és az alsó tagozat is, zömmel. Pláne, ha bogarászós, bámészkodós. Szerintem egy olyannal kellene beszélned, akinek oda jár a gyereke az oviba és pontosan megkérdezni a napirendet, az óvó néni módszereit, melegségét. Azt klátom, hogy a volt osztálytársaknak jó a Waldorf máig is, tehát az én véleményem egyedi ugyan, de teljesen őszinte. Én már nem vinném vissza a gyerekeimet és ők sem igen mennének. Általában is, ha valahol nem éreztem biztonságban a gyerekeimet, akkor elmentünk, váltottam. nincsy az a jóü gyereközösség, amelyik egy rettenetes tanítót vagy tanárt feledtetni tudna. Hát ezt gondolom, és lassan kezdek túllépni a dolgon
Rita
nováky_rita
 
 


Szia Rita!

Örülök, hogy írtál. Nem árulod el, miért nem mennétek vissza? Ha jól sejtem, valamelyik óvónéni "modorával" volt baj? Végülis miért váltottatok konkrétan? Kicsit félek, nehogy kifogjuk rettenetes ovisnéniteket! Annyit elárunál, melyik W oviban volt?
A gyerekeid véleménye így utólag mi? Nagyon érdekelne, ha nem zaklat fel útlságosan, jó lenne, ha leírnád. Egyébként annyi jót hallottam már erről a nevelési módszerről (most épp Vekerdi Talán a Waldorf? könyvét olvasom)-csak nem tudom, itt nálunk menniyre sikerült átvenni már ennek a hagyományait, mennyire hiteles a dolog.

Picinkéék
picinke
 
 


Kedves Picinkéék,
bocs, mi egy W.iskolából jöttünk el. oviba egy nagyon jó, hagyományosba jártunk, ahova szeretett mind a négy gyerekem járni és én is nagyon biztonságban tudtam őket testileg-lelkileg. Úgy tudom, a Waldorf oviba nem mehetsz be játszani a gyerkőceiddel. Bár az is lehet, hogy ez csak szóbeszéd. Én nem ismerem az óvodai waldorfos életet. Úgyhogy nem tudok neked segíteni ebben. Nekem az iskolából lett elegem, de ez egy más történet és senkit nem akarok ezzel eltántorítani, mert mindenkinek a maga útját kell járnia, csak mások véleménye talán segít abban, hogy melyik a te utad és persze a rád bízottaké. A Wekerdy Tamás összes, anyáknak szóló műve elképesztően jó, szeretem olvasni, sokat kaptam az olvasásukkal. Gyerekeivel egy iskolába jártunk, és bár csak szülői kapcsolatban voltunk a családjával, nagyszerű embernek tartom őket. Valahogy idővel jöttem rá, hogy nem biztos, hogy ez az én utam és azért váltottunk.
Remélem, hogy most egyértelműbb voltam, de senkit nem akartam eltántorítani, csak a kérdés körüljárására biztatni.
Szeretettel: Rita
nováky_rita
 
 


Picinke,
nekem az összes kis negatívummal együtt a véleményem nagyon pozitív a w.-ról, az oviról is, természetesen. Az nagyfiam hagyományos oviba járt, a középső az utolsó ovis évét járta w.-ban, a harmadik w.-ban kezdett az idén, w.-baba-mama csoport után.
Napirendről, ilyesmiről tudok írni.


Ha w.-iskolában gondolkoztok, akkor azért javasolnám a w.-ovit, mert a hagyományosban nagyon rámennek az intellektus fejlesztésére, akármit is mondanak, iskolára felkészítés folyik. Az én nagyfiamnak nem volt könnyű az első két évben a w.-iskolában emiatt... A középső az egy évével is sokkal jobb helyzetből indult a suliban.

Melyik ovi jön nálatok szóba?
h_szilvi
 
 


Nemzetközi Bábanap Magyarországon - 2006. május 5. Margitsziget

A nemzetközi bábanapokhoz kapcsolódva Szövetségünk a Margitszigeten Bábanapot szervez, amelyre ezúton is szeretettel meghívunk minden kismamát, bábát, szülésznőt, és érdeklődőt.

Célunk a bábák ismertségének és elismertségének növelése, és a kismamákkal való közvetlen kapcsolat-felvételi lehetőség kiépítése. A szülés-születés téma holisztikus megközelítésének szellemében, minden kapcsolódó és peremterület ill. szakma képviselőit várjuk a téma - családok, érdeklődők és kismamák felé történő - komplex bemutatásának céljából. Bábás, szoptatási tanácsadós, védőnői, doula, kismama, homeopátiás, aromaterápiás, őssejt kutató… sátrak állítását tervezzük. Az Országos Bábaszövetség a szakmánk társadalmi értékét hangsúlyozandó Bábadíjat alapít, amelyet első ízben ezen a napon ad majd át annak a bábának, akit a kismamák és a kollégák ajánlása alapján a Bábaszövetség elnöksége kiválaszt.

Várjuk a gyakorló bábák megjelenését, és a Bábadíjhoz történő ajánlásokat címeinkre: (Rákóczi Ágnes: endomed@t-online.hu, ; 1038 Bp, Ráby Mátyás utca 28/b.)
nováky_rita
 
 


Sziasztok!

Nem tudtam jönni, tüszős mandula, kis krupp, nátha és köhögés másfél hete mindenkinél...
Szilvi, engem nagyon érdekelne a napirend, meg egyáltalán bármi, ami az ovival -isivel kapcsolatos. A belvárosban lakunk, úgyhogy egészen külső kerületek nem jöhetnek szóba, sajnos.
Az "intellektus fejlesztése" témakör is iszonyúan izgat, legfőképp, hogyan nevel ehelyetta Waldorf. Mivel teli el, tényleg, egy nap?

A Waldorf mellett a Montessori ovi is szóba jött persze, amit ugyanúgy nem ismerünk, sem azt, hogy ez a kettő miben különbözik lényegében.

Picinkéék
picinke
 
 


Most csak bekukkantottam, mert mi is komplett családi influenza közepén járunk, ápolgattam, aztán engem ápoltak, most ismét én ápolok.

Tudom, hogy nagyon sok az archívum, de mégis javaslom, hogy olvass vissza, mert a fohászoktól elkezdve a bizonyítványversekig sok mindenről írtam/írtunk már, ami sokkal több lenne, mint most egy öt-bekezdéses hsz.

A montessorit nem igazán ismerem, ami nekem látszik belőle, az pont nem tetszik, így nyilatkozni sem nyilatkoznék róla.

Akkor a belvárosból az Óbudai ill. a Kispesti jöhetne csak szóba, nem? A kispestinek van web-oldala, rá tudsz keresni, hogy megtudd, hol van pontosan.
Idén Óbudán hihetetlen dolog történt: a leendő elsősöknek szóló első előadáson megjelent vagy 70-80 család, az ebédlőbe alig fértek be, nemhogy oda, ahol az előadást tartani tervezték, és a "külsős" szülők nagy része annyira megijedt ettől, hogy az esélytelenségtől való félelemben megfutamodtak és a harmadik előadáson végül 33-35 család jelentkezett "beszélgetésre". Tehát idén volt a legnagyobb, ill. a legkisebb túljelentkezés hozzánk. Oszt.létszám 30-32.
h_szilvi
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: