Új privát üzeneted érkezett!

Picinke,

igaz, hogy az én gyermekem még kicsi, s nem kérdez ilyet, unokaöcsém viszont pont 4 évesen kérdezte meg ezt, hogy hogyan van a Föld, meg minden. Akkor a mesélés, majd a lerajzolás vált be nekünk, elmeséltem, hogy van egy Nagy Kerek Gömb, ez a Föld, ami egy még nagyobb, kerek gömb része (galaxis), és az is egy még nagyobb kerek gömb része. Azt mondtam, hogy olyan ez, mintha lenne 9 testvér, és a legnagyobb fivérük(Nap) irányítja a táncukat. Hogy ne térjenek le a körforgásról. Van egy kicsi húga is a Földnek, ahOld. És ők mind egy még nagyobb körtánc részesei a csillagokkal együtt. Keringőt is dúdoltam, és megpróbáltuk, milyen egy kijelölt íven táncikálni, forogni. Később ő le is rajzolta, nagyon édes volt, és már csak azt kellett kiókumuláljam, hogy hogyan is nem esünk le a földről :)

Másik ötlet, hogy léggömböt fújtok föl, és felragasztjátok a szobában, a legnagyobb a Nap. Ezt közösen láttuk két kedves emberrel egyszer, hazafelé jövet, egy budai suli /ovi? egyik termében, az ablakon át kilátszott :)
Üdv, Márti
márti_23
 
 


Ja, a 9 testvér a 9 bolygó, ugyebár :)
A galaxis meg mint egy óriási táncterem :)
márti_23
 
 


Picinke,
monda-valóság különbség: nem tudom. Nálunk nem volt probléma. Nyilván negyedikre tudták, hogy Iggdrasil (nem tudom,magyarul így írják-e), mint olyan, ma nincs, de ez nem zavarta őket.

És ahogy Márti mondta, az is nagyon jó: részben tudományosan (föld-nap-bolygók), részben képekben (táncolnak, a Naop vigyáz rájuk, stb.)
Képek, ez a fontos, hogy a kis fejében NE FOGALMAK, hanem KÉPEK keletkezzenek.

Jaj, mennem kell!
h_szilvi
 
 

 
 

Picinke!
Saját füzet saját képekkel :D
Mese-valóság: nehéz ügy, de el kell választani vmennyire egymástól a kettőt.

Andi
m_andi
 
 


Picinke, arra

hogy HOGYAN lettek, arra nekem a sütikészítés jut eszembe, liszt, miegyéb, összegyúrjuk - így állnak össze az Idő folyamán a bolygók. (Vagy esetleg Valaki összegyúrja őket???)
Vagy: homokfújás: szétszórt homokot egy tálban középre fújni, nézni, hogyan áll össze.
Nekem asütis jobban tetszik, tu.illik lehet kakaós gömböcskét (Föld), áfonyásat (Szaturnusz), málnásat (Mars), stb. készíteni, kisütni és megenni.
márti_23
 
 


Márti, ez csúcs!!!! Köszönöm az ötletet! :)
Szilvi, klassz, hogy nálatok ez nem volt probléma. Nálunk amúgyis küzd ez a két szemlélet egymással, van egy durván racionális irányvonal a családban, meg egy mesés- vallásos irányzat :), és ezek küzdenek, nameg, persze, támogatják egymást.
picinke
 
 


Picinke :) tudod, a gyermeknek mindig olyan táplálékot kell adnunk, maire szüksége van és amit meg tud emészteni. Egy 4 évesnek nem kell tudni - szerintem - hogyan keletkezett VALÓJÁBAN egy bolygó. Neki a mese lesz a valóság, a monda, a 9 nővér, az óriás könnye, a teknősbéka, aki a világot hordozza, szóval neki még ez a tápláléka. Szerintem. És ebből fog majd kinőni egy másfajta valóság, később, sokkal később, de úőgy, hgoy a régi, a kisgyermekkori valósága átalakul, de nem döngöülik a sárba, hanem metamorfózis következtében lesz belőle egy új, de ugyanúgy igazság.

Remélem, ez így nem túl lila, rendkívül inspiráló tapasztalatokat szereztem ma: Voltunk az Aprók Házában vendégeskednia kisfiammal és annyira megerősödött bennem az, amit eddig is komolyan gondoltam, de láttam, hogyan mozognak a gyerekek ebben a "puhafészek" melegben és egy csoda, na.

Szóval én a mesére szavazok egy négyévesnél.
indianyo
 
 


Lányok :) , abszolút meggyőztetek, köszönöm. Ha valakinél adódik példa ilyesmi helyzetekre, ne kíméljetek azért, írjátok meg, ha van kedvetek, nagy segítség.
Picin
picinke
 
 


ezt a fantasztikus írást találtam, receptekkel és magyarázatokkal gabonákról

KépKép
savitri
 
 


Savitri!
Nagyon jó ez az összeállítás! :D

Andi
m_andi
 
 


Pcinke :) ez az én kedvenc versem, szerintem a Waldorf-szemléletről nagyon sokat mond, sokat mesélem ezt magamnak, msot neked ajándékozom. Szerintem nagyon fontosak a kérdéseid, mindannyian, akik nem voltunk annyira szerencsések, hgoy már a családunkban ezzel a szemlélettel nevelődjünk, átmentünk az anyaggal, a tudással, az intellektussal kapcsolatos kételyeken és kérdések özönén, így tanulunk. szóval jó, hgoy jössz és krdezel, megerősítenek sokmindenben. A vers tehát (nemcsak neked) szeretettel:

WEÖRES SÁNDOR: ÉNEK A HATÁRTALANRÓL

Amikor még senkise voltam,
fény, tiszta fény,
a kígyózó patakokban
gyakran aludtam én.

Hogy majdnem valaki lettem,
kő, durva kő,
hegylejtőn jég-erezetten
hömpölygetett nagy erő.

És végül élni derültem,
láng, pőre láng,
a szerte határtalan űrben
mutatom valódi hazánk
indianyo
 
 


Sziasztok!

Ezt a kérdést úton-útfélen hallottam és a válaszokból meg is maradt valami, de nem vagyok nyugodt, ezért kérlek, világosítsatok meg.

A kismotor, vagyis a műanyag izéke, amit gyors iramban hajtanak a gyerkők. Tudom, hogy a lábfejlődésre nem tesz jó hatást; hogy a gyermek járóképességét (amit gyakorolnia kéne), gátolja; de nekem még az is eszembe jutott, hogy vajon nem egyenes előkészítője ez annak, hogy járműve (autója) legyen mihamarabb? A függőségre gondolok, ami ezzel járhat, hogy megszokja ezt a vad száguldást. Mit gondoltok? És még mik a hátrányai? (Nekem azért fontos ez, mert sokáig azt gondoltam, na ilyet én is veszek a lányomnak :oops: )

Indi :) Köszi a verset :) Mégha én máshová is vártam :wink:
márti_23
 
 


További hátrány? Komoly anyagi vonzata van! Kéthavonta tönkremegy bele egy pár cipő! Ha meg olcsó kínai gumicipőt veszel, direkt motorozáshoz, akkor ott a dilemma, hogy ha leszáll és játszóterezik két órát, akkor mi történik a lábával.
Abigélnek emiatt nem volt. Akkor még nem tudtam a csontfejlődésről.

A függőséget nem tudom, nem akarok okoskodni. A fiaim motoroztak, most bicajozni imádnak, de ebben semmi kivetnivalót nem találok. Olivér akarna autót vezetni (már most!), Alex nem.
h_szilvi
 
 


Indi,
hú, azonanl rájöttem, hoyg ez megvan nekünk Kalákán, de jó, köszi!
h_szilvi
 
 


kismotor témát nekem (hordozó)Ági vetette fel amikor nálunk jártak és azóta is rágom.
nekünk van kismotorunk és most érkezett a háztartásba egy háromkerekű és egy pótkerekes bicaj is.
Arra jutottam, hogy a kismotor hátrányai, azért se szúrtak szemet, mert az én lányom nem egy nagy motoros. Amennyit ő motorozott, abban a mennyiségben talán még a tv se káros(pedig arról egyértelműen meg vagyok győződve, hogy nagyon rossz, nagyon sok szempontból). A fiam azonban azonnal rákattant. Amíg nem tudott járni addig csak a kerekeit pörgette vagy tologatta, de amint akkorára nőtt a lába(közben járni is megtanult) hogy leért a motorról azonnal ráült és ki is sajátította. totál kiborul ha csak a nővére hozzáér.
Szinte az első perctől kezdve nagyon ügyes. Nem száguldozik, mert nincs itthon annyi hely, még a kertben sem. De asszem ő egy potenciális játszótéri száguldozó, cipőnyúzó :lol: Így aztán megrágva a témát úgy döntöttem, hogy bár motor marad, de a kertből ki nem kerülhet, max ünnepnapokon. Mondjuk Iván napon és kész.
Engem egyébként leginkább az az érv fogott meg, hogy túl korai még egy kisembernek aki épp csak a járással szaladással ismerkedik.

de nem is ezért jöttem, hanem hogy elmeséljem, hogy voltam ma a XVII. kerületi waldorf oviban hirtelen ötletű kerti partin a gyerekekkel és csudajól éreztük magunkat.
ismerkedtem szülőkkel, leendő szülőkkel, néztem a gyerekeket, na meg Hana is most volt bent először. Teljesen odáig volt.
Semmi különös nem volt, csak tábortűz és önfeledt rohangálás, de nekünk nagyon sokat jelentett. Végre nem azt érzem, hogy ez az egész ovi téma csak lebeg valahol az univerzumban. Nagyon jó volt hús-vér emberekkel beszélni és lkátni őket ott a már ezerszer elképzelt környezetben.

KépKép
savitri
 
 


Kismotor,
a házunk belső udvarán kb 20 kisgyerek játszik, szerintem mindegyik motorozik, a nagyobbak meg motoroztak anno. Mindegyikük ugyanúgy játszik a kismotorral, mint a kisfiam. Naponta 4-5 órát vannak a levegőn és ebből kb 10-15 percet töltenek a kismotoron, azt sem egyszerre, hanem hajtják kb egy percig, leugranak, szaladgálnak, felmásznak dombra, mászókára, hintáznak, homokoznak, kavicsoznak, aztán megint a kismotrra, amiben az a pláne, hogy együtt száguldanak. Mi szoktunk kismotorral menni a 3 percre lévő boltba, messzebb nem nagyon, mert akinek a gyereke már motorozott, tudja, hogy elég strapás terelgetni a gyerkőt, rohanni utána ha motorozik.
Akkor megy tönkre a cipő, ha kinövi a motort, mert miután hajtott egy nagyot a motoron és lendíti előre a lábát nem húzza fel azokat, így leradírozza a cipő orrát. Peti december óta motorozik és még nem ment tönkre egy cipője sem. Most már kicsi neki ez a motor, látom, hogy kopik a cipő eleje, igen.
Nekem volt bicajom, amin nagyban száguldoztam, de az autónkat elég nyugisan vezetem.
Petinek volt mogásfejlődésben elmaradása, így sokat gondolkoztam a kismotoron is. Nagyon fontos nekem, hogy ne hátráltassam a fejlődését. Járunk tornára/foglalkozásra fejlesztő pedagógushoz keddenként, majd megkérdezem őt is, mit gondol erről. Ha van hatása a mozgásfejlődésre (pozitív/negatív) ő tudni fogja biztosan. A kismotor "intézménye" 23 éves, csak akkor még guruló nyuszi volt, majd egyéb állatok, így biztos van ennek nyoma, ha a fejlődésre kihat.
Ezeket kimodnai, leírni, hogy hátráltaja a fejlődést, komoly szavak nekem.
Értem és teljesen elfogadom, hogy a waldorf mit tart a nem természetes anyagokról. (De én sajnálom azt a fát is, amit kivágnak, hogy játék legyen belőle.)
Az én véleményem az, hogy ha egy gyerek csak annyit motorozik, amennyit azok, akiket ismerek, akkor nem kell káros hatásoktól tartani. De valami jó biztos van benne, ha a kicsik ilyen hosszú idő óta ennyire szeretik.
potter_76
 
 


SZiasztok!

Örömködni jöttem. Lassan 4 éves fiam annyira kisimult a w-ovitól. Nem győzök álmélkodni. Kiegyensúlyozottabb, nyitottabb és még sorolhatnám, milyen lett, látszik, hogy nagyon jól érzi magát és állítólag nagyon közlékeny is, vannak barátai (akik nem tudják, február végén kezdett az oviban, meg volt egy másfél hét szünet is közben). Szóval én nagyon örülök és az óvó néni is mindig mondja, hogy olyan szépen kapcsolódik be mindenbe, játszik a nagyokkal, a lányokkal, stb. Csak szerettem volna megosztani. :D

Kismotor: háát. Zsombornál szerintem annyira nem forszírozom, szépen gyalogol és remélem, így is marad.

Egy érdekesség: Balázs sokáig futóbringázott, kb 1,5 évig (ovi előtt). A kedvenc barátja gyalogosan közlekedik és nem tudta őt utolérni, amikor futottak. Ezen elgondolkodtam. Persze most kétkerekűt szeretne a szülinapjára, ez a szíve vágya. Nem tudom. Persze, úton-útfélen bicikliket, motorokat lát a játszótéren... Szerintetek ez is csak iskoláskorúaknak való?

Orsi

Balázs: 2004.04.29., Zsombor: 2006.11.01., Domonkos: 2008.04.17.
osoa75
 
 


Potter /Ági :)
Nagyon érdekesnek találom a felvetéseid, kíváncsi vagyok, mit mond majd a pedagógus. Köszi, hogy megosztod.

Orsi :) :) :)

Annyira össze szorult szívvel gondoltam rád, és őrjítőnek éreztem, hogy semmit nem tudok rólad /rólatok mostanában, csak a nagy csend... Jaj dejó, hogy írtál! És milyen klasszakat :)

És igen, futóbringáról is akartalak kérdezni benneteket, hogy az meg miért hasznosabb, jobb, mint a sima bicikli. Komolyan a futás miatt?
márti_23
 
 


Orsi, dejó! pedig nem is indult olyan könnyen ez az ovi.

és akkor most ki futott gyorsabban? mert ez nekem nem volt egyértelmű. a fiad vagy a barátja?

nekem a futóbringa, a kismotornak egy változata. bár már hallottam olyan véleményt, hogy az valamiért nem olyan káros mint a kismotor, én efelől kételkedem.
szerintem ha a kismotor káros a csípőfejlődésre akkor a futóbringa is. én érdemi különbséget csak az anyagában látok(futóbringa van fából is), meg esetleg abban, hogy az nagyobb gyerekekre van méretezve.

KépKép
savitri
 
 


sziasztok:)

mi is voltunk tegnap a bográcsozáson a 17. kerületi oviban, tényleg szuper volt, hihetetlen volt látni, hogy Matyus mennyire élvezte az egészet:) (és én is :D ) Máskor mindig idő kell neki, hogy feloldódjon, és azután sem merészkedik tőlem messzire, de most már szinte az elejétől azt se tudtam, hogy merre jár :o

Matyi most a 3. szülinapjára kapott egy kisbicajt, pótkerekest, szerintetek ez korai? Kismotor sosem érdekelte egyáltalán, ez most nagyon tetszik neki, bár még tekerni nem tudja:) Picilányommal járunk dévényes tornára, majd rákérdezek a gyógytornásznál, hogy a kismotorról mi a véleménye

nagyon tetszett, amit a bolygókról írtatok, különösen a sütis és a keringőzős ötlet, köszi!:) bár nálunk még semmi hasonló kérdés nincs, de elraktározom az infót
maminti78
 
 


Savitri!

Természetesen a fiam barátja volt a fürgébb, bénán írtam, bocsi. Úgy futott, mint egy nyúl. Balázs meg rohant utána és sírt...
Igen, az első hét volt a legnehezebb, de szerintem részemről is. Én is ott voltam gátként, de most már annyira jóóóóó!!!!!

Márti!
Megvagyunk, csak most nem nagyon bírok visszaolvasni levlistán. Ha minden igaz, szombaton megyünk a Laurához

Futóbicaj: nagyon szépen egyensúlyoz rajta, lejtőn gurul, lábai fent :), ha megtanulnak ezen menni, nem okozhat gondot a kétkerekű sem (nem lesz pótkerese bicaja, pedig szeretne, mert olyanokkal is tele van a környék). És ez nem koptatja a cipőt, ez sem mellékes :)

puszi nektek

Orsi

Balázs: 2004.04.29., Zsombor: 2006.11.01., Domonkos: 2008.04.17.
osoa75
 
 


Hát én több dolgban meg tudom cáfolni az elöttem szólókat.
Az én fiam motorozott mégis az egyik leggyorsabb és legügyesebb mozgású az oviban. Szerintem ez nem feltétlenül függ össze.
A futóbicikli is koptatja a cipő orrát, ha a gyerek azzal fékez. Motorozáskor is fék a cipő orra. Egyébként lehet cipővédőt kapni.
Talán annyi szól a futóbicikli mellett, hogy az fejleszti az egyensúlyérzéket, és keskenyebb általában, mint a motor, ha jól van beállítva az ülés (ez nőhet a gyerekkel), akkor szinte olyan mintha menne.
Egy kicsit túllihegetnek(bocs a kifejezésért) érzem ezt a témát. Szerintem évtizedek óta bicikliznek 3kerekűvel, motoroznak a gyerekek nem hiszem, hogy ettől bajuk lenne.
Van olyan gyerek, aki egy lépést sem hajlandó gyalogolni, de futóbringával bárhova elmegy. Én is odaadnám neki a bicajt, vagy inkább vigyem a hátamon 20 kilósan, vagy toljam babakocsiban?
Szerintem ez megint olyan téma, hogy mérlegelni kell. Mindenki maga döntse el a gyerekének mi a legjobb.
Vendég
 


Sziasztok!

Ne haragudjatok, hogy ismeretlenül "betörök" hozzátok. A következő dolog miatt írok.

Szeptembertől szeretnénk Szegeden elindítani egy Waldorf óvodai csoportot (a már jelenleg is működő mellett). Ehhez keresünk olyan szegedi, illetve Szeged környéki családokat, akik szívesen bekapcsolódnának ebbe a kezdeményezésbe, illetve lehetőség lenne csatlakozni a már most is működő baba-mama csoportunkhoz.

Érdeklődni lehet Jéga-Szabó Nellinél a 70/518-8067-es telefonszámon.

Szép napot mindenkinek!

KépKép

KépKép
timika
 
 


Cikaboga, erre gondoltál? http://siestacipo.hu/home.php?cat=292

Motorozás szerintem sem árt, de várom a gyógypedagógusok véleményét ezügyben! :wink:

Nekem nem volt, de nagyon irígyeltem azokat, akiknek viszont több is :lol:

Andi
m_andi
 
 


Sziasztok!

Indi, köszönöm! :D
Még nem kaptam verset ajándékba sosem, és bár én is ismertem, akárcsak Szilvi, így EGÉSZEN MÁS! Alighanem így egy életen át elkísér, ahogyl. az érettségkor kapott Hamvas idézet (bár akkor nem igazán tudtam értékelni, most meg úgy érzem, örökre fényévekre leszek a benne megfogalmazottaktól, az Imitatio Christi volt a témája).
Megpróbálok privit is írni, de valahogy nem szokott összejönni, nem tudom, miért?!

És van egy kérdésem persze, de csak, aki nem fáradt, annak:
http://www.rosaechocolat.blogspot.com/
Vannak itt ezek a párnák: ismeritek ezt a varrást, ahogy a fák és a virágok, virágfejek készülnek? Nem is beszélve a központról, ami nekem Föld-nek tűnik. Esetleg tudnátok segíteni? :)
picinke
 
 


A föld horgolt, a többi pedig szár- és láncöltés. szerintem a horgolás helyett a láncöltés egyszerűbb a földnek is, bár nagyon "munkás" de hát a kézimunka pont nem a spórolásról szól :wink:

Én motorellenes vagyok, fiamnak pedig van (illetve csak lesz, mert még dobozban várja az idejét) futóbicaja.
indianyo
 
 



Andi
m_andi
 
 


Sziasztok!

Lenne egy kérdésem, csak amolyan tájékozódás jellegű. Ha nem indiszkrét, akkor kérlek írjátok meg, hogy mennyibe kerül egy hónap egy Waldorf suliban?
Itt Szegeden drágállom egy kicsit az ovi tarifáját, különösen, ha 4 gyereket veszek alapul, de az iskolánál másképp szemlélném a dolgokat, azon ugyanis nagyon sok múlik sztem ;)
Válaszotokat előre is köszönöm!
Vendég
 


Indi, engem érdekelne, hogy a futóbringa miért igen szerinte.
szebbnek szebb ez nem vitás, de gondolom nem ez a fő érved.

Van olyan gyerek, aki egy lépést sem hajlandó gyalogolni, de futóbringával bárhova elmegy.

na ez az ami szerintem gáz, hogy egy gyerek egy lépést sem hajlandó gyalogolni. én legalábbis nagyon aggódnék az enyéimért ha nem lehetne velük gyalogolni. szerintem ez itt nem típus kérdés, hanem nevelés/szoktatás kérdés.
persze az enyémek is lusták és nem tudnak sokat gyalogolni, de ezt kizárólag az én hibámnak tekintem és szeretnék rajta változtatni, mert úgy érzem egy alap képességtől fosztom meg őket. mert pl képtelen vagyok megszervezni, hogy minden nap sétáljunk. úgy hogy nem kell menni valahova, csak a szokásos napi kör,szabadon választott tempóban.
és épp ez az ami miatt a motort se fogom bevetni a sétákra. de a bicajt se, amíg a gyaloglás, futás nem megy.
én fontosnak érzem, hogy a gyaloglást ne kellemetlen nehézségként éljék meg, hanem örömüket leljék benne. én annyit szenvedtem ilyesmitől gyerekkoromban, szerintem ennek nem kéne feltáétlenül így lennie. Ha egy gyerek csak valami járművel képes "nagyobb" távokat normális sebességgel közlekedni, az olyan mintha csak mankóval tudna járni.

KépKép
savitri
 
 


Indi, köszi, köszi. :)
Savitri, ebben nagyon igazat adok neked (bár vannak emberek, akik unnak gyalogolni, az ún. "karosszékesek". :) Ismerek ilyet, itt ül fél méterre... :)).
picinke
 
 


Sziasztok,
engem is érdekel ez a kismotor-futóbicaj stb. téma.

Nekünk van többféle ilyenfajta járművünk: kismotor, bicikli, roller. Szerintem mi viszonylag sokat gyalogolunk, a férjem elvszerűen nem használ autót városban. Sokat bicajozunk is.

A járművek nekem akkor segítenek, ha időre kell mennünk messzebbre. Mert gyalogol a négy és félévesem, csak kiszámíthatatlan, hogy ami nekem mondjuk negyven perc séta, az neki egy óra lesz, vagy másfél (esetleg kettő). Attól függően, hogy hány virág, cica, érdekes kert stb. jön szembe. A kisebb jön rajtam vagy babakocsiban, a nagy pedig bicajjal (régebben kismotorral). És így tudtunk haladni. A közelebbi játszóterekre persze sétálunk.

Jól látom, hogy van, aki eleve elutasít minden ilyen járművet, és van, aki csak bizonyos fajtákat?
Futóbicajjal szemezek már egy ideje, mert a kismotor hirtelen kicsi lett a fiamnak, de pedálosra még nem ültetném.
Indi, szerinted miért jobb a futóbicikli, mint a kismotor? Én pár napja láttam egy kissrácot, futóbicajjal ment, ugyanolyan páros lábas technikával, mint kismotoron szokás. Csak lestem.

Kati
katicabogár
 
 


Tényleg ilyen árban vannak ezek a futóbicajok???:shock: :shock:
http://www.likeabike.hu
A ksimotornak ehhez képest nulla az anyagi vonzata, cipőstűl...
Egyébként nagyon tetszik, de ennyiért nem veszek. Van esetleg olcsóbb is?
potter_76
 
 


Potter, sztem rátaláltál a legdrágábbra. :wink: A fenbti linken 20 körül vannak, de tavaly volt a Plus diszkontban is, szerintemigen jó minőség, sziontén fa, és csak 8-9 körül volt. (De Timó még pici volt, és nem volt pénzem "befektetésre", így nem vettem. Érdemes figyelni az akciókat, eléggé ciklikusak szoktak lenni. Én most az egykerekű bicajt várom, mert Olivér arra vágyik a szülinapjára, és az is volt a Plus-ban egy éve.)
h_szilvi
 
 


Mielőtt nekiállnék a hosszas fejtegetésnek, egy kis történelem:
A háttérben lévő képsoron középtájon a cilinderes úr futóbicajon közlekedik :lol:

Kép[/img]
indianyo
 
 


Lehet, hgoy ez most nem lesz valami összeszedett, megpróbálom a gondolatokat rendszerbe foglalni azrét:

Először is a kis műanyag motor mindenki számára káros - szerintem - számos ok miatt, legyen az első az ortopédiai ok - ezt bizony mopzgásterapeuta és korai fejlesztő szakemberek is alátámasztják, tehát nem légbőlkapott.

Másik ok, illetve ok-sokor itt már elhangzott Pinditől és Szilvitől (elnézést, ha más is írta, korábban erről már beszéltünk és ezért rájuk konkrétan emlékszem) szóval 1. gyorsaság - a waldorf pedagógia egyik meghatározott célja a kisgyermekeket lelassítani, bizony, nem elírás! A mai korban szükséges és fontos dolog. A kismotor pedig az ortopédiai és esztétikai okokon kívül pont egy rendkívül súlyos felgyorsító eszköz. (ebben a futóbicaj is esetleg vétkes lehet, erről majd később)

Futóbicaj: nem a futást segíti, hanem egy idegrendszert erősítő, egyensúlyérzéket segítő eszköz, terápiás céllal is használják sok helyen (például korai fejlesztők némelyikében konkrétan tudok ilyenről). Teljesen másként helyezkedik el a test rajta, mint egy kismotoron, más technikával lehet hajtani (az egyes vagypáros láb talán nem annyira kényeges, mint a törzs helyzete, a láb hajíltása, a talp és a lábszár mozgása, de ez tényleg hosszas, tessék erről megfigyelést végezni, érdemes)

és akkor w-pedagógia szempontjából még egy fontos dolog: az adott gyermek és a jármű kapcsolata. A kismotor nálunk eleve szóba sem jöhet, s ha a kisfiam egy szangvinikus, mozgékony, urambocsá' túlmozgásos gyerek volna, akkor futóbicajt se kapna pont az említett "felpörgető-gyorsító" esetleges hatása miatt. viszont Dominó egy mozgásában kissé lomha, lassan, megfontoltan és sok gyakorlással fejlődő kisfiú, neki egy ilyen egyensúlyfejlesztő, mozgássegítő jármű nagyon hasznos lehet.
Egy szangvinikus gyereknek csak rendes bicajt adnék, azt is később, semmiképp nem óvodáskor előtt.


Lili :) amit írtál, azt én Indiában éreztem először: ott gyakorlatilag nem járnak gyalog az emberek! (nem a földönfutókról beszélek, persze, hanem az átlag lakosságról). Nem használják kezük-lábuk semmire. Döbbenetes tapasztalataim vannak, én komolyan érzem, amit aztán majd állattan epochán meg is tanul egy waldorfista kisdiák(na nem így, de a kéz és láb rendkívüli fotnosságát megtapasztalják): a végtagok az ember szellemére is hatnak. Én igazán gyalogláspárti vagyok, szerencsére mindig voltam is, s szerencsére a fiacskáém is szívesen jön-megy órákat is - ahgoy megtanult járni, rögtön hatalmasakat akart sétálni. Na persze ehhez tényleg hatalmas türelem kell , belátom...



Szilvi :) Szent György nap A Fő téren mikor lesz? már várom nagyon, persze előre aggódom a fiacska és a sárkány találkozása maitt, már tavaly is vérfagyasztó volt, most meg már félős is a szentem :lol:
indianyo
 
 


ÁGi :) én 20 euróért lőttem egy futóbicajt az ebayen, aztán kedves németországi kollégánk :) elhozta nekümk, de itthon is lehet ilyet kapni.
indianyo
 
 


Szt. György nap ápr. 26.-án lesz, szokásos hely, szokásos idő, de ha tudok konkrétumot és programot (bár biztos az is a szokásos), megírom.
h_szilvi
 
 


Indi :)

azt hiszem, ezt az infot kutattam, és örülök, hogy megírtad: azt, h a gyereknek lelassulásra van szüksége. EZ :!: a meggyőző számomra, megmagyarázni eddig nem bírtam, hogy mi zavar abban, ahogy itt a környékbéli anyák rohannak a gyerkők után, oké, egy dolog a cipő+ortopédiai+gyakorolonia járást+... téma, de. Számomra ez egy mélyebb összefüggést világít meg.
Ha lesz még időd, kérlek, írj még erről. Hogy van ez a lelassulás-folyamat a gyermeknél, miért fontos, még mi segíti. Köszi szépen :)
márti_23
 
 


Indi, köszi hogy leírtad!
pindi
 
 


köszi Indi :)

a lassítás téma engem is érdekel még, kismotoron és egyéb járműveken túl. Az én lányomnak ugyanis nem kell jármű ahhoz, hogy napjában többször kérleljem, hogy lassíts!
Nem, nem rohan el az utcán. Nem technikai kérdés ez nekem, hanem látom, hogy olykor túlpörgi magát és nem tud leállni. A vége persze mindig kiborulás. Sajna még egyáltalán nem jöttem rá, hogyan tudnám még időben elcsípni a folyamatot és más mederbe terelni, lassítani a gyereket.

Nahát ezt a Szent György napot teljesen elfelejtettem. Pedig tavaly is megfogadtam, hogy megyek. Na de akkor most jó előre betervezem. 8) húú de megörültem.

KépKép
savitri
 
 


Csak egy info gyorsan:
Nekem a fiam a talpával fékez a futóbringán és nagyon hatásosan. Szóval nem koptat cipőt, de jövök még visszaolvasni... És egyébként ő is gyors, mozgékony, nem lustult el, és nem mindenhová akar bicajjal menni. (Amúgy az ovi óta nem is nagyon használja :) )

Puszi mindenkinek!

Orsi

Balázs: 2004.04.29., Zsombor: 2006.11.01., Domonkos: 2008.04.17.
osoa75
 
 


indianyo írta: mopzgásterapeuta és korai fejlesztő szakemberek is alátámasztják, tehát nem légbőlkapott.


Na, én erről akarnék konkrétumot, de eddig ilyet nem írtatok. Néztem a google-on is, de semmi komolyabbat nem találtam, csak olyanokat, ahol ajánlják a kismotort. Na, már csak kettőt kell aludni és megkérdem a konduktor lányt.
potter_76
 
 


Ez a futóbringa nagyobb gyerkőknek jó, nem? Ahogy láttam 3 éves kortól ajánlják. Még szerencse, hogy van 40ezer alatt is. :)

Más,
mikortól reális Petinek, hogy waldorf ovis lehessen? Szigorúan 4 éves kor felett? Májusban lesz 2, akkor 2 év múlva májusban? Vagy már csak szeptemberben majd 4 és fél évesen?
Tényleg, van az ovikban nyári szünet? Milyen hosszú?

Indi,
mesélnél egy kicsit az Aprók Házáról? Milyen volt? Dominó mikor megy oviba?

Láttátok a Duna tvn az Alternatív pedagógiák c. 5 részes magyar dokumentumfilmsorozatot? Én sajna csak az utolsó két részt, azt sem végig, de nagyon tanulságos volt. Hamarosan ismétlik, de még nem tudni, pontosan mikor.

Van vkinek tapasztalata a kamaraerdei oviról?
potter_76
 
 


Ági, láttam, hogy kérdezted, de azért nem írtam, mert nem tudom neked megmondani, hol olvashatsz utána. Én még évekkel ezelőtt olvastam róla, fogalmam nincs, hol. :shock:

Ovi elvben 4 éves kortól (ha évközben tölti be, az nem akadály, bár nyilván májusban nem túl praktikus, hiszen az első hetek ált. elmennek a beszoktatásra, utána meg szünet). Én úgy vettem észre, hogy vannak rugalmas és kevésbé rugalmas ovik, ahová mi fogunk menni, ott adott esetben a 3-3,5 évest is felveszik.

Nyári szünet tudtommal mint rendesen, jún. közepétől szept. elejéig van. (De javítsatok ki, ha tévedek.)

Pindi
pindi
 
 


Sziasztok,
Ági!
Szerintem sem veszik a 4 évet nagyon szigorúan, több mindentől függhet, alapvetően a gyermektől, de függ a csoport létszámától, összetételétől. Nálunk kezdett gyermek szeptemberben 3 év 4 hónaposan, először csak 1-2 napra, és még most sem mindig jön pénteken kirándulni, de a többi napon jár. Viszont a csoportunkban most nagyon sok a nagy gyermek, majdnem 7 évesek, közel 10 vagy még többen mennek iskolába. Andris 5 évesen abszolút a kicsik közé tartozik.

Nyári szünet nálunk is mint az iskolában, június közepétől szeptember elejéig.

Futóbicikli: valóban az egyensúly fejlesztésére kiváló. Kb 2,5-3 éves kortól lehet, mert hosszabb lábak kellennek hozzá. Ausztriában általában 10e körül van, néha akcióban akár a fele is.
itt: http://www.toysrus.at/index.php?mapid=4 ... a79ae7d0e9 (az első nem, csak a többi).
Nálunk is talppal fékeznek, cipőt így nem rongálnak.
Kismotor: szerintem a zajszennyezése is szörnyű, főleg kockakövön.
Gyaloglás: hogy mennyit tudnak jönni, az nálunk a társaságtól is függ, csak velem a 3 éves lényegesen kevesebbet hajlandó gyalogolni, mint a testvérével és még barátokkal. Ez vajon miért van?

Betti
wedabetti
 
 


Ági :) értem én az iróniát a mondataidban, de hát nem kötelező futóbicajt venni ugyi... igaz, a műanyag motor csak egy ezres, de hát van építőkocka is kétszázért a kínai piacon, mégse vesszük meg. ez szerintem nem Waldorf-pedagógiai kérdés, egyszerűen van, aki így gondolja, más meg másként.

itt is lehet kapni, 12 ezer körül.

Ovi: nagyon hosszú a gondolatom az Aprók Házával kapcsolatban. Ezek az én tapasztalataim, egy délután után, teháét táényleg csak egy gondolatmenet, nem az óvódáról , hanem a körülményekről és a háttérről. Azt leszögezem, hgoy Éva óvónéni egy csoda, igazi anya, kedves, figyelmes, őérte érdemes odajárni. NAgyon sok dolog tisztult le bennem a hatására.
Az egyéb dolgok viszont elég vegyes érzelmeket generáltak bennem. Az egyértelműen látszik, hogy Dominó még kicsi az ovihoz - nem a szociális készségei miatt, mert az nagyon rendben van és ez jól meg is mutatkozott ott, hanem egyszerűen még ő mindent meg akar fogni, vizsgálni, kipróbálni és ez ott nem volt népszerű az anyukák némelyének körében. Én másként képzeltem a baba-mama csoportot is, mivel túl kicsi ott a hely, egymás hegyén hátán játszanak a gyerekek, illetve midnen gyerek a saját anyukájával - ez utóbbi meglepett és nem tudom, miként vélekedjek róla, de inkább negatív hatása van szerintem (természetesen vannak félősebb gyerekek, persze, hgoy szívesebben vannak az anyukájuk közelében, de ez minden gyerekre nem igaz egyáltalán és mégis). Mivel túl kicsi a mozgástér, jobban kell ügyelni a gyerekekre és emiatt egy csomó olyan dologért is rájuk kell szólni, amiért egy w-oviban nem szokás(nahát, ne edd meg a tésztát, az rossz, beteg leszel tőle, dobd ki a szemétbe, nem szabad megenni a tésztát stb. - és nem az óvónéni szólt rá, hanem az anyukák ). Nyoma se volt a Felnőttek csendben kézimunkáznak - dolognak, ami egy ilyen csoportban - ismereteim szerint - gyakori és fontos is lenne, hiszen a lényeg pont az, hogy ugyan az anyukák jelenlétében, de nem folyamatos testközelében, hanem gyerektársaságban játszanak a gyerekek.
Szóval én egy kicsit azért gondolkodom még, Éváért nagyon mennék szeptembertől, de lehet, hogy az egyéb dolgok felerősödnek bennem. Megnéznék azért más ovikat is, akár többe is járhatna a csemetém, ha olyan körülmények között élnénk, mert a gyerekközösség fontos tényleg. De nekem az is fontos, hogy az elképzeléseim szerinti szellemi közeg is meglegyen, ehhez pedig a fizikai lehetőségek is fontosak (megfelelő tér) -ezt vontam le magamnak.

Vannak ovik, ahol 3- 3,5 évesen felvesznek, ha oviérett a gyermek, eddig én ezt nem gondoltam ennyire komoly dolognak, de most látom, hogy egy közösség és a gyermek szempontjából ennek tényleg mekkora jelentősége van.
indianyo
 
 


Lassítás: (Márti :) már látom a fényt felcsillanni a szemedben a következő mondattól) Amikor 98-ban elkezdtem a tanárképzést, az egyik tanár egy felméréről beszélt (talán pont VT volt...) amely kimutatta, hgoy a Waldorf-iskolások fél-1 évvel később kezdenek átlagban menstruálni a többi iskolással összehasonlítva.
Tehát nem a mozgás lassítása a cél, hanem az egész gyermek rakétasebességű fejlődését szeretnénk csillapítani kissé, mert a mai világban minden a sebességről, a hajtásról, az erőltetett fejlesztésről a siettetett fejlődésről szól és ez egyértelműen káros a gyermekeinknek -a W. szerint.
Tehát nagyon fontos, hgoy a gyermek lelki fejlődése összhangban legyen a testivel és mindezt természetesen a szellemiekkel is megtámogassuk. Hagyjuk a gyermeket ebben a meleg, barackszínű selyemburokban élni, nevelődni, nyújtózkodni és mi magunk is próbáljunk kissé hozzálassulni, hogy harmonikus fejlődésben legyen résznünk - az egész családnak. hiszen a W-pedgaógia nem gyermeknevelési módszer, hanem életforma, az egész család életformája. És ettől még nem leszünk buckalakók ám :wink:
indianyo
 
 


köszönöm Indi, nagyon tetszik :)
márti_23
 
 


Ritmus... Nekünk arra, hogy egyáltalán rátaláljunk egy nap, egy hét ritmusára, valóban az vált be, amiről a Nagy Gy.kalauz ír:

1.megtalálni EGY nap ritmusát 2. és annak fő vonalait mindennap lehetőleg ugyanúgy ismételni 3. és így megtalálni EGY hét ritmusát, és azt is lehetőleg minden héten ugyanúgy ismételni.4. Az új dolgokat pedig csak módjával vezetni be 5. egyensúly a külvilág(extrovertált) és a belső (szobai, lakás) világa között (introvertált)

Ebben elég sokat segít nekem a kínai (taoista), no meg a magammal hozott szemlélet. De nem megy automatice, és mindennap tudatosan és sok esetben magamat is nagy nehezen legyőzve tudom ezt követni. Pl. hogy mindennap elmenjünk sétálni, ez egy próba nekem :oops: , de utólag mindig élvezem :wink: (Tényleg úgy van, hogy a gyerekem is nevel engem :) És ami még meggyőző, hogy tudom, ezeket az éveket soha többé nem lehet visszahozni, újra játszani, és amit most alapozok meg (vagy nem), arra épül a gyermekem élete.
márti_23
 
 


Indi,
köszi a tapasztalataidat.
A futóbicajt nem akartam lehúzni, nekem tényleg tetszik.
potter_76
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: