Új privát üzeneted érkezett!

Katica :) Kétféle támogatást kap minden alapfokú oktatási intézmény az ott tanuló gyermekek után: az egyik az a bizonyos fejkvóta, amit minden gyermek után fizet az állam, a másik, amit a helyi önkormányzat a körzetében lakók után fizet (nem tudom, hgoy Szegeden van-e több önkormányzat is, Pesten minden kerület a saját kerületi gyerekei után fizet. Ez az összes minden iskolát megillet, az alapitványiakat is. Az állami és egyházi iskolák ezen felül kapnak támogatást - az egyházi iskolák az egyháznak nyújtott igen jelentős összegből kapnak az egyház által meghatározott mértékben. Az alapitványi iskolák - legyenek azok sakár szociálisan rászorulők számára létrehozva - nem kapnak semmit a fejkvótán felül.

Klári :) itt irtam a Mikulásról
indianyo
 
 


Sziasztok, teszek fel egy nagyon naív kérdést: az alapítványnak befizetett tandíj (Waldorfnál), nem igényelhető részben visssza az adóból?
picinke
 
 


Picinke,
30% visszaigényelhető.

Szent Miklósnál nem az ajándék a lényeg. A legjobban az aranydiót várják, amit őrizgetnek. Mert azt minden gyermek személyesen kap Szent Miklós kezéből. Állítólag varázsalt és csoda van olyankor. Sajnos én sem láthatom :(
A másik nagyon fontos, amit mond a gyerekeknek. Majd megpróbálom elkérni az oviból a szöveget. Abban benn van, hogy ő miért is jön el hozzájuk.
Vendég
 

 
 

Juj, Melinda, az olyan szép lenne, próbáld megszerezni, igen!!!!!!
h_szilvi
 
 


OFF

Picinke :)
NNaggyon be vagy indulva, komolyan csodállak, na :)
A jégpálya tehát: veszed a lábost, bele teszed a kevéske (1-2 kanál vizet, tudom, ezt enmírtam, de most írom), és a porcukrot. Elkezded kevergetni, és hagyod, hogy felolvadjon, majd szépen kiöntöd, és elsimítod gyorsan.

A tojásfehérjét kézzel kevertük ki, míg olyan kemény nem lett, hogy ha felfordítottuk a tálat, csak állt benne kőmereven :shock:
Bizony, ez még nagyanya hagyatéka, de nálunk mindig bevált. Tehát nem verni, kavarni. Kanál hátával. Nem porcukorból, kristályból. A végén forró és fájó a tenyred, és leszakad a kezed. Na, emiatt van bennem csodálat, feléd.
márti_23
 
 


OFF
Márti, nem hagy nyugodni, ti csináltok/tatok ilyesmiket? Koripálya, cukrászköltemények? Mamád?
Ha elkészül, teszek fel róla képet, addig ne csodálj azért :D :oops:
ON
picinke
 
 


Sziasztok!

Igen-igen, dolgozatértékelni ültem le a géphez szokás szerint, de hoztam magammal egy bögre kakaót is, és ahhoz mégis inkább szívmelengető dolgok olvasása, mint dolgozatolvasás tartozik :)

Akkor már leírom a mi idei Mikulásunkat is. Amikor legutóbb esett a hó, Kata gyorsan felvilágosított minket, hogy "de ez még nem az a hó, amikor a Télapó jön". Aztán 5-én este apai és nagyanyi segédlettel kipucolták a cipőjüket, amibe éjszaka belepakolta a Mikulás az ajándékokat. Néhány apróságot, de a csoda volt a lényeg, nagyon-nagyon örültek, boldogok voltak. Óvodában Kata nem volt a héten, úgyhogy az ottani Mikulás elmaradt, nem is bántam, gondoltam, akkor "a" Mikulás az iskolai (apa munkahely) lesz 7-én. Kata aggodalmaskodott, hogy nem esik a hó, és hogy fog akkor jönni a Télapó, megbeszéltük, hogy bizony-bizony, szánkón akkor nem jöhet, gyalog kell jönnie, úgyhogy biztos nagyon fáradt lesz. Nade délutánra Kata megint belázasodott, a találkozás elmaradt. Ma reggel viszont újabb csoda várta őket: az ablakban újabb csomagok a Mikulás levelével: "Kedves Kata és Misu! Nagyon vártalak titeket, de nem jöttetetek, így aztán én jöttem el hozzátok. Gyógyuljatok meg minél hamarabb! Mikulás"

GyeZsu
gyezsu
 
 


Picinke :) csak egy aprónak tűnő, de fontos kiegészités: nem tandijat fizetünk, hanem alapitványi hozzájárulást

Melinda :) a hosszúnak egy részét Fenyő Ervinnel kapcsolatban már le is irtam, a másik részét David Ritchie-ről szintén leirtam már, de elveszett az éterben, úgyhgoy összesezdem a gondolatokat róla újra. Volt még egy dolog, de nem jut eszembe :(

Meséljetek a bazárokról!

Anyakati :) ma délután készültünk hozzátok nagyon, de nem sikerült odaérni :(
indianyo
 
 


Indi, tudtam, hogy nem jól írom :), de olyan náthás vagyok, hogy nem voltam képes a helyes kifejezést előkotorni az agyamból...
Azért érdeklődöm egyébként, mert olvasom, hogy emelik, és 2 kicsivel nem tudom, hogy fogjuk bírni...
picinke
 
 


picinke írta:Indi, tudtam, hogy nem jól írom :), de olyan náthás vagyok, hogy nem voltam képes a helyes kifejezést előkotorni az agyamból...
Azért érdeklődöm egyébként, mert olvasom, hogy emelik, és 2 kicsivel nem tudom, hogy fogjuk bírni...


Egyrészt jól irtad, a magániskolákban tandij van, fix összegű, a waldorf intézmények viszont nem igy működnek, hanem egy vállalást tesz minden család, amelyben az iskolávalközösen meghatározzák az alapitványi hozzájárulás összegét. Ez a szociális helyzettől, illetve az iskola helyzetétől függ. Igen, van aki sokat, dupláját is fizeti a vállalásnak, mert megendgedheti magának és van, aki alig fizet valamennyit viszont pótolja egyéb módon.
Olaszországban egy csomó tanár például a fizetésének egy részéről is lemond, hogy ezzel is segitse az iskolát - itthon is egyéni elbirálás alapján határozza meg a tanári konferencia és az adott tanár a fizetését.
Az az általános nézet, hgoy egy waldorf-tanár nem vállalhat különórákat, mert ez egy 24 órás életforma - és ez bizony igy is van. Ezrét aztán fontos, hogy a tanár a fizetéséből ki tudja fizetni a lakását, rezsijét és maradjon még könyvekre, egyéb fontos dolgokra is - no ez az idea, hogy mennyire valósul meg a gyakorlatban arról nincs ismeretem.
indianyo
 
 


Ez a vállalás dolog nagyon nagyon szimpatikus, csak nem tudom én sem, mi valósul meg belőle, mi még nem tartozunk egyik W intézményhez sem. Remélem, szeptemberől már igen! :)
picinke
 
 


Szent Miklós beszéde a gyermekekhez

Az én szavaimmal köszönt Benneteket az Isten, kedves gyermekeim.
Az örök égi mezőkön járt a lelkem - mennyi éve már - hol a csillagok ragyognak és a Hold árasztja fényét és a szellemi világ titokzatos fényei szikráznak.
És újra találkoztam Máriával, az Istengyermek örökkévaló anyjával és szólt hozzám:
- Miklós - mondta ő - a sötét Földön újra karácsony lesz. Te jól tudod Miklós, hogy Krisztus a földi éj leghidegebb és legsötétebb órájában akar megszületni, az Ég gyermeke a földi szegénységbe.
A csillagok sugaraiból egy szőttest készítek a gyermekemnek, egy csillagruhát, hogy megvédje őt a Föld sötétségétől és hidegétől. Vándoroltam csillagtól csillagig és összegyűjtöttem a csillagok sugarait, amelyből gyermekem takaróját szőhetem. Az égi csillagok nekem ajándékozták fényüket és az égi hatalmasságok segítettek.
„De Miklós- mondta az Istenanya – csak egy hiányzik még ahhoz, hogy a csillagok fényéből szőtt ruha igazán óvja gyermekemet a hidegtől és melegítse őt. A szeretet hiányzik még, az emberi szeretet. A szeretet a gyermekek szívéből.
Menj Miklós, országokon és tengereken át, erdőkön és mezőkön keresztül, falutól faluig, várostól városig. Keresd meg a sugárzó szíveket, szeretetet a gyermeki szívekből. És hozd el nekem kedves Miklós, hogy karácsony lehessen.” – így mondta Mária, az Anya a Világmindenségben nekem.
És már sok utat bejártam itt a Földön. Erdőkön és mezőkön keresztül, falutól faluig, várostól városig, és keresem, gyűjtöm a szívek sugarait, a gyermekek szeretetét. Hallottalak benneteket beszélgetni, láttam a szíveteket, szeretet teli gondolataitokat. Ismerem ügyes kezeiteket, amelyek ajándékozni és imádkozni is tudnak.
Találok én nálatok szeretetet, amit a gyermek Krisztusnak ajándékoztok? Emberszeretetet és Istenszeretetet. Árnyékot is látok, amely szívetek fényét elhomályosítja. Én meg akarom tisztítani a szíveteket.
(Körbejár és a botján lévő fenyőággal megérinti a szívüket.)
Áradjon ki a szeretet a szívetekből, hogy elvihessem az Istenanyának. Ne feledjétek el, hogy az emberi szeretet összeköti a Földet az Éggel, ha az emberi szeretet betakarja az Istengyermeket.
Ne felejtsetek el most a várakozás alatt éneket, imát, szeretetet ajándékozni az Istengyermeknek.
Sok gyermekhez vezet még az utam, amíg Máriával találkozom és bátran mondhatom neki:
- Égi anya, a Földön karácsony lesz! Jelentsd a Mennyei Atyának is. Találtam a Földön szeretetet az emberek szívében!
- Gyermekeim! Örüljetek a Karácsonynak! És helyezzétek szíveteket abba a bölcsőbe, ahová az Istengyermek születni kíván.
Isten köszönt benneteket az én szavaimmal.
Vendég
 


Mai nap sikerélményem (már reggel 9-kor, jól indul :wink: ):
Bazárra varrtam egy manót, és felajánlottam az árát az ovinak.
Kép
Férjem első dolga az volt, amikor odaértünk, hogy megnézze az asztalunkon. Már nem volt ott. Meglepődtünk, mert korán érkeztünk.
Ma reggel mondták az óvónők, hogy nem vitték el a bazárra, mert megszeretnék tartani az ovinak. Azt mondták, hogy fogdosták, simogatták a konferencia alatt, és azt érezték, hogy ezt nem vihetti haza más. :)

Bazár
Most voltunk először adventi bazáron. Sokan voltunk - szerintem, és Palkó szerint, aki két órát bírt az emberek között és utána elkezdett ordítani és haza kellett jönnünk. :(
De láttuk a bábszínházat: Suszter manói - gyerekkoromban ez volt a kedvenc mesém, kívülről tudtam. Gödöllöi óvoda óvónőinek köszönhettük ezt az élményt..
Voltak a gyerekek Kristályerdőben. Oda én nem mehettem be. Elmondásuk alapján: Terem egy őszi erdőnek volt berendezve, avarral... Csak mécsesek égtek. Volt egy mese, szerintem Puck-szerű. Egy kisfiúnak el kellett hoznia a törpék tüzét, amivel megynyitotta az emberek szívét. És kereshetet mindenki magának kifelé egy varázskristályt. Ami szerintem tényleg varázskristály: a lányom odaadta az övét egy csoporttársának, mert ő nem talált, majd a lányom megkapta az unokatesójáét. Később zsákbamacskát húztak, és a lányomnak az tetszett, amit a fiam húzott, és megkapta, mindenféle csere nélkül! Mi történt, ha nem az, hogy itt megnyíltak a szivek?
Volt rengeteg jó árus, táncház, teaház élőzenével.
Greenpici- terem, állatsimogatóval (kecske a második emeleten :shock: :lol: ), vetítéssel...

Jól éreztük magunkat, remélem jövőre Palkó is jobban bírja és tovább maradhatunk.
Vendég
 


Indi
Azt mondták az óvónők, hogy idén még fantasztikusabb volt Fenyő Ervin. Felszebadult volt, és még több pozitív energiát sugárzott. Erre megint csak azt tudom mondani, hogy örülök, hogy ő gyermekeim Szent Miklósa. És nálunk is , itthon is Szent Miklós jön :wink: . -Olvastam a blogodat, és jól esett, amit írtál.

OFF
Férjem, azt szokta ajánlani, hogy ha hosszú hozzászólást készülök írni, aki Word-ben tegyem azt, és másoljam át. Úgy nem akkora boszúság, ha elszáll.

Többet nem írok, mert nem lesz ebéd. :lol:
Vendég
 


Melinda,
nem bírtam ki könnyek nélkül, köszönöm!
Olivér annak idején, csemeteként, elmesélte, de amióta Abigél jár, csak egyszer volt Fenyő Ervin, az első évben. :(

A manókislány nagyon helyes, nagyon ügyes vagy, hogy elsőre ilyen jófej manó sikerült!

Szívek kinyílása: de szép!


Én is megyek,mert csörömpölés jön a konyhából, ááááááááááááááá!!!!!!
h_szilvi
 
 


Meghóttatok? :)

Egy Waldorf tanáros oldalon verset találtam:


Prayer before Birth
Louis MacNeice - Prayer Before Birth

I am not yet born; O hear me.
Let not the bloodsucking bat or the rat or the stoat or the
club-footed ghoul come near me.

I am not yet born, console me.
I fear that the human race may with tall walls wall me,
with strong drugs dope me, with wise lies lure me,
on black racks rack me, in blood-baths roll me.

I am not yet born; provide me
With water to dandle me, grass to grow for me, trees to talk
to me, sky to sing to me, birds and a white light
in the back of my mind to guide me.

I am not yet born; forgive me
For the sins that in me the world shall commit, my words
when they speak me, my thoughts when they think me,
my treason engendered by traitors beyond me,
my life when they murder by means of my
hands, my death when they live me.

I am not yet born; rehearse me
In the parts I must play and the cues I must take when
old men lecture me, bureaucrats hector me, mountains
frown at me, lovers laugh at me, the white
waves call me to folly and the desert calls
me to doom and the beggar refuses
my gift and my children curse me.

I am not yet born; O hear me,
Let not the man who is beast or who thinks he is God
come near me.

I am not yet born; O fill me
With strength against those who would freeze my
humanity, would dragoon me into a lethal automaton,
would make me a cog in a machine, a thing with
one face, a thing, and against all those
who would dissipate my entirety, would
blow me like thistledown hither and
thither or hither and thither
like water held in the
hands would spill me.

Let them not make me a stone and let them not spill me.
Otherwise kill me.

Hogy tetszik?
picinke
 
 


Szia Picinke!

Én nem hóttam meg :D Szerencsére... Pfff, volt egy kis balesetünk, de az nem most volt, hanem 1 hónapja, szóval nem is merek viccelődni ezzel.
Nem, én koripályát nem csináltam sose, csak szezámos szeletet, gyrekőcöknek, amikor még szegény egyetemista voltam (aki bőséges ösztöndíját, és bőséges zsebpénzét könyvekre, lemezekre, kalapokra és ruhákra elköltötte), és el akartam adni. De aztán csokit készítettem, azt adtam el, mert az olvasztott cukor koripálya szerű lett, és az égnek nem lehetett szabályosra tördelni. Khm.
A hab, na az már családi örökség, az már nem is hab, kérem, hanem krém.
márti_23
 
 


Szóval innen a koripálya recept?! :) Csokikészítésből éltél? :)
picinke
 
 


Sziasztok!

Most találtam rá itt a babaneten a waldorfos topikra, és nagyon megörültem :) :) :) ... Nem sokat olvastam vissza, de azon kevés alapján szívesen csatlakoznék hozzátok! :)

Röviden rólunk: 4 tagú család vagyunk, gyerkőceink Ákos és Enikő. A nagyfiú 7 és fél, a kicsilány 3 éves. Németországban élünk (férjem munkája kapcsán vetett ide minket a sors), itt éljük a waldorfos családok mindennapjait :wink: Ákos Waldorf suliban elsős, nagyon lelkes, imád menni, nagyon szereti és tiszteli az osztálytanítóját (példaképévé vált 2-3 hónap után :) ). Enikővel egyenlőre csak a Waldorf ovi baba-szülő csoportjába járunk, és nagyon szeretünk mindketten menni a heti egy alkalmakra. Lassacskán majd elkezdjük a "rendes" oviba járást, de csak szép fokozatosan. A kicsinek az idegen nyelv miatt nem lenne szerencsés, ha hirtelen sok napot az oviban kellene töltenie nélkülem, meg egyébként is ráérünk... :wink:

Egyenlőre ennyit írok magunkról, a többi majd szépen fokozatosan :) ....
Kérhetném, hogy írjatok magatokról néhány sor bemutatkozást??? Sok-sok hozzászólást kellene visszaolvasnom, szinte az elejéig, hogy nagyjából mindenkit megismerjek... így viszont sokat segítenétek! :wink: Köszönöm előre is! :)
További szép estét!
Kriszta

Kriszta

Ákos 2000.04.09.
Enikő 2004.12.04.
hardik
 
 


OFF

Picinke cinke :)

Igen, egy időben minden vasárnap elblattyogtam a kész csokikkal a helyi bábszínházhoz :roll: , és eladtam a sok jó csokit. Hu. De legalább egészséges csokikra törekedtem. :roll: (Jaj ne!) VOlt benne dió, és nem cukroztam agyon. :oops:
No mindegy. Most, hoyg így már lebuktam, nyugodtan lehet nevetni :oops: :oops: :oops: :D

De ha takarítónői, vagy felszolgálói ötlet kéne, van az is. Az is vótam ugyanis...
márti_23
 
 


Úgy látom mindenki csak olvas. Vagy még azt se?
Még egy kicsi Szent Miklóshoz.

Szent Miklós mese
Távol a keleti vidéken élt egy idős ember, Miklós püspök. Egy napon meghalotta, hogy messze-messze nyugaton van egy nagy város, ahol az embereknek éhezniük kell, még a kicsiny gyermekeknek is. Hívatta is a szolgálóit, akik nagyon szerették őt, és azt kérte: " Hozzatok nekem földjeitek terméséből, és kertjeitek gyümölcseiből, hogy had táplálhassuk velük az éhezőket!"
Akkor nagy kosarakat hoztak, telve kertjeik fáinak almájával és diójával, és zsákokat földjeik aranyló gabonamagvaival. Az anyák pedig mézeskalácsot küldtek, amit maguk sütöttek.
Miklós püspök az adományokat egy hajóra rakatta. Ez egy hatamas, büszke hajó volt. Olyan kék volt, mint az ég és fehér vitorlája világított a napfényben. A szél belekapott a vitorlába. A szolgák elfoglalták helyüket az evezőknél, és a hajó sebesen útra kelt. Hosszú utat kellett megtennie, hét nap és hét éjjel szelte a habokat.
Ahogy a nagy város felé közeledett, beesteledett. űaz utcák kihaltak, egy ember sem volt látható, de az ablakokból fény szűrődött kifelé. Miklós püspök bekopogtatott egy ablakon. Az anya azt gondolta, hogy egy késői vándor kér bebocsátást. Hívta a gyermekeit, hogy nyissanak ajtót, decsenki nem állt elötte. A gyermekek az ablakhoz futottak, de ott sem láttak egy leket sem. De észrevették, hogy egy kosár van ott színültig telve almákkal, pirossal, sárgával és sok-sok dióval. A tetején pedig illatos mézeskalács volt. Mellette volt egy zsák is, megtöltve aranysárga búzaszemekkel. Mindent behordtak a szobába, és mindenki evett belőle. A gyerekek hamarosan újra erőre kaptak, frissek és boldogok voltak.
Manapság Szent Miklós odafönt az égben van. De minden évben, a születésnapjára útnak indul, hogy ismét alászálljon a földre. Felszáll fehér paripájára, és vonul csillagtól csillagig. Ott találkozik Máriával, aki arany- és ezüst szállakat gyűjt a Kisded ingecskéjéhez. Így szól Szent Miklóshoz: "Menj el újra a gyerekekhez, vid el nekik adományaidat, és mond el neki, hogy közeleg a karácsony, a Krisztusgyermek érkezése. Kérd őket, hogy tisztítsák meg szívüket, hogy megteljen meleg szeretettel. Ez a szeretet köti össze az eget és a földt, ez a szeretet burkolja majd be a kis Jézuskát, hogy ne fázzon. Ez lesz az ő ingecskéje."

Most már "Máriásat játszanak az óvodában. Ma du meglepetés Betlehemest adnak elő a szülők a gyerekeknek. Ahova én nem megyek, mert Palkó lázas volt éjszaka. :cry: . Pedig Apukánk a főszervező és az első Pásztor, és ilyenkor süti is van, és élő zene, és .... :cry: :cry:
Vendég
 


Szia Kriszta!
Örülök, hogy csatlakozol hozzánk. Mindig szívesen hallgatom, hogy külföldön, főleg Németo-ban milyen a Waldorfos élet.
Röviden rólunk, hátha a többiek is kedvet kapnak :wink: :
Mi öttagú család vagyunk: Panka 6 éves, Balázs 4,5 éves és Palkó 1,5 éves. A két nagyobbik jár Waldorf óvodába, és jövőre kezdjük majd a Waldorf-iskolát. Én tanár vagyok.
Mióta éltek Németo-ban?
Leszoktuk irogatni, hogy a mi ovinkban, sulinkban hogyan zajlanak az ünnepek, hétköznapok. Szívesen olvasnám, hogy a fiad iskolájában, lányod óvodájában mi történik!
Vendég
 


Cikaboga,
tényleg csak olvasok, bocsánat, sűrű ez az időszak...

Kriszta,
szia, nekünk négy gyerekünk van, Alex, Olivér (ők az Óbudai W. Iskola 6.-os és 4.-es tanulói), Abigél az óbudai oviban csemete (azaz ősszel megy suliba), Timó 17 hónapos.
Némeországban merre laktok, hova jár(nak) suliba (oviba)?
h_szilvi
 
 


Melinda :) Én is csak olvastam, a cukrászat nem mozgatta meg a fantáziámat, a tobbihez pedig kevés volt a képernyőbillentyűm.

Hű, ha olvasod a blogomat, biztos van sok hozzáfűznivalód, örülnék, ha néha kiigazitanál vagy kiegészitenél te is!

Nagyon köszönöm az összes Szent Milósról szólókat, nekem még mindig a gondolataimban van a dolog, jólesik olvasni róla.

Szia Kriszta :) én egy 20 hónapos fiúcska anyukája vagyok, tanár. papiron osztálytanitó-angol, gyakorlatban kézimunka és művészeti tantárgyak.

Anyakati :) eltűntél, levlistáról is, sokat gondolok rátok, sikerült-e új osztálytanitót találni, milyen volt a bazár és eféle egyéb gondolatok köröznek, :)
indianyo
 
 


Márti :), szerintem a csokiárulásban az égvilágon semmi rossz nincsen! É sokkal jobb, mint egy egyencsoki, mér' nevetnénk? :) Nekem most itthoni munka ötlet kéne: nem akaródzik a kicsit 3 évesen elküldenem itthonról...

Szia Kriszta! Mi 4-en vagyunk, egy 4 éves meg egy 2 éves picivel, 2 fiú, nagyon érdekel a Waldorf, de kezdők vagyunk, úgyhogy még csak tapogatózunk. Ezt a topikot azért szeretem nagyon, mert mindig van valami "lelki táplálék", amiért jövök, mint a cinke, csipegetni... :)
picinke
 
 


Úgy látom mindenki csak olvas. Vagy még azt se?
Elfelejtettem a végére tenni: :)
Nem baj, ha vki csak olvas. Sokszor nekem sincs másra időm, kedvem, energiám. De olyankor is benézek ide, mert "mindig van valami "lelki táplálék" " - ahogy Picinke írta.
Cserébe most én szerettem volna nektek adni egy kis jót. :)

Indi :)
Mit jelent a művészeti tantárgyak konkrétabban?
Vendég
 


Melinda :) waldorfos tárgyak: rajz, festés, agyagozás, zene, dráma, kézimunka és kézművesség (ez utóbbi waldorfos ágai általában a famunkákés a rézművesség)
indianyo
 
 


Sziasztok,

ha valakinek van ideje, lenne egy kérdésem: bábozunk este, kisfiú a főszereplő, és növekszik, mostmár 9 éves. Hogy lehetne az idő múlását egy meglehetősen egyszerű (fakanál, gyapjúhaj, kis rongyruha) bábon mutatni? Mármint, hogy idősödik? Nagyon sokat nem fog, kb. még 10 évet előreláthatóan. (Ámbár soha semmi sem biztos.)
És még egy: mennyire hosszúra érdemes fogni egy ilyen folytatólagos mesét egy négyévesnek? Vagy akár évekig eltarthat?
picinke
 
 


Picinke,
a második kérdésedre nem tudoma választ. Én az idősödést egyszerűenm méretváltással oldanám meg: hogy egyszer csaknagyobb lesz a báb. Vagy olyen kész bábbal dolgoztok, amiből nem tudsz nagyobbat csinálni/venni?

Igen, én is max. olvasok, tényleg sok a tennivaló mostanában. Meg Timót egy pillanatra nem lehet egyedül hagyni, mert tutira valami olyasmit csinál, aminek minimum takarítás a vége...
h_szilvi
 
 


Szilvi :), én is ki vagyok lúgozva eléggé...
Szóval ez egyszerű fakanálbáb, én csináltam, és elég egyszerű. (Valamikor olvastam, hogy W bábozás oylan, hogy selyemkendő. pl. . és azt mozgtani , de hogy hogyan, sajnos, fogalmam sincs.(Sajnos, W baba úgy tűnik, nemhogy Karácsonyra, még januárra sem lesz meg...) Közben eszembe jutott, talán hosszabb köpeny, ilyesmi, jó lenne "kornövelőnek".
Ti báboztok? Mivel? Mit? Olyan bajban érzem magam, nagyon nagy a négyéves, kicsit olyan, komolya, mint egy kiskamasz néha...
picinke
 
 


fuhh, bocs ahibákért, kicsit lázas lennék...
picinke
 
 


Sziasztok!

Nagyon örülök a meleg fogadtatásnak! :) Szívből köszönöm!!!!

Hogy kérdéseitekre is válaszoljak: Németország déli részén, Ravensburgban élünk. Férjem egy másik városban dolgozik építészként, de a W. suli/ovi miatt döntöttünk úgy, hogy ő inkább ingázik. Sikerült a sulitól (ovitól) 200 m-re lakást bérelnünk, így könnyedén részt tudunk venni a waldorfos életben a két intézményben... Most a karácsonyi készülődés van a középpontban (ahogyan, gondolom nálatok is :wink: ). Itthon ajándékokat "barkácsolunk". És várjuk nagyon a holnaputáni iskolai pásztorjátékot :) !

Picinke!
Mi is bábozunk, általam nemezelt kis törpékkel, állatkákkal, angyalkákkal, kisfiúval, kislánnyal, anyukával, apukával... Enikő 3 éves, én olyasmiket bábozok neki, ami a mindennapokban vele/velünk is megtörténik. Szerintem az idő múlását nem okvetlenül kell láttatni (legalábbis én nem tartom fontosnak), a kicsiknek ez nem hinném, hogy fontos lenne külső jegyeket illetően... De nyugodtan cáfoljatok meg! :) :wink:

Egy kérdésem lenne... Milyen pentaton furulyát használtok? És a gyerekek az iskolában? Vagy várjam meg, mit mond a suli? Karácsonyi ajándékként gondoltam Ákosnak, mert már nagyon várja, hogy neki is legyen... :) Már kötik hozzá az iskolában a tartózsákocskát is.

Kriszta

Ákos 2000.04.09.
Enikő 2004.12.04.
hardik
 
 


az ünnephez kapcsolódó olvasmány

Hardik :) Choroi pentaton furulyát használunk - szerintem a német iskolákban is, legalábbis Dortmund és Stuttgart környékén biztosan azt. Witten-Annenben vagy egy műhelyük, mi onnan kapjuk, eredetileg svéd gyár.
A Choroi pentaton furulya tényleg egy csoda, valóban tündérországba kerül, aki játszik rajta, vagy hallgatja :)
indianyo
 
 


Indi, köszi, ez nagyon érdekes! Akit bővebben érdekel a 12 (13) szent éjszaka, itt olvashat róla (bár nem túl könnyű olvasmány).

És bár adventnek lassan vége, de még egy kis olvasnivaló: http://www.camphill.hu/wp-content/uploa ... advent.doc

Choroi furulyáról már annyi jót írtatok, úgy szeretném hallani egyszer! Van egy ára, de ha tényleg olyan szép... (Bár olcsóbb, mint a gyerekhárfa, ami szintén izgatja a fantáziámat.)

Pindi
pindi
 
 


"Karácsonyig még elkészül" :) - Betlehem:

http://212.79.59.2/download/mo_wa.pdf
http://212.79.59.2/download/bastel_4.pdf

(Angolul is elérhető innen)
pindi
 
 


Pindi :) furulyát ki is próbálhatod, következő varrásra elhozom újra.
indianyo
 
 


Sziasztok!

Már jó rég jutottam el ide, de ma az ovis élményeimet szeretném Veletek megosztani. Annyira jó volt!

Gyertyát készítettünk, amit almába dugtunk egy pici fenyőág kíséretében. Majd angyalkát készítettünk gyapjúból, nagyon egyszerű volt és gyönyörű lett...

Az évszakasztal mellett ma is énekeltünk karácsonyi dalokat, de ma a szülők a gyermek festményébe fűzött daloskönyvet kapták meg ajándékba. Eközben Brigitta (az óvó néni) kivett a kosárkából minden gyerkőcnek egy-egy almás gyertyát és együtt gyújtották meg az adventi koszorúnál. közben énekeltünk és néztem a gyerekek arcát a gyertyafény mellett, nagyon klassz volt... Majd mikor mindenki megkapta, Brigitta eloltotta a gyertyákat egy erre a célra dióhéjból +faágból készített kis valamivel (nem tudom mi a neve), amit a gyerekek szintén megkaptak ajándékba. Úgy érzem nagyon gazdag volt ez az alkalom, és nem csak a tárgyak miatt, hanem annyira jó ott együtt lenni...

Sajnálom, hogy nem ez lesz a mi ovink, de még járni fogunk egy darabig. Balázs is szomorú volt, hogy 3-4 hétig most szünet lesz, kérdezte, hogy azért még megyünk oviba, ugye? :)

Orsi
osoa75
 
 


Szia Orsi!

Nagyon klassz lehetett, csak azt nem értem, miért nem lesz ez a ti ovitok? Biztos lemaradtam a történésekről...
Sajnos a Yahoo passzvördömet a férjemmel eltüntettük valahogy, úgyhogy még egyetlen levelet sem tudtam megnézni:(
Mi lehet ez a dió-tárgyacska?

Kérdésem: a karácsonyfa ügyben ti mit tesztek? Van fátok? Élő? Vágott? Mi eddig élőket vettünk (lecsonkolt gyökér, fuhh), de nem jó ötlet, szerintem.
picinke
 
 


gyertyakoppantónak hivják

Picinke :) gyökeres vagy kölcsönözhető élőfa - kiültetem a kertbe, a mezőre, vagy visszaviszem a faiskolába - de ez csak elmélet, a szüleim a környezettudatosságnak (is) esküdt ellenségei :evil:
indianyo
 
 


Sziasztok!

indianyo!
Köszi a furulyainfót... a Choroit ismerem még otthonról, de itt úgy láttam (legalábbis az oviban) másfajtát használnak. Legalábbis a színe más, a hangja ugyanolyan gyönyörű! :)

Orsi!
Üdv, mi még nem találkoztunk, én pár napja csatlakoztam a fórumotokhoz. Nagyon jó olvasni az ilyen bensőséges w-os ünnepekről, mint amilyen a tiétek is volt... még a könnyem is kicsordult... :)

Picinke! Mi gyökeres cserepes fenyőt veszünk (1-1,2 m körülit, ezüstfenyőt), aztán ünnepek után odaajándékozzuk valakinek, aki ki tudja ültetni a kertjébe (sajna mi társasházban lakunk).
hardik
 
 


Indi, Hardik, mi háromszor vettünk eddig gyökeres kis fenyőket, le is szállítottuk aztán a kertbe, elültettük. Egy a baj: szarvasok járnak fel a kert aljába, és a nyomik :) képesek még a fenyőt is lerágni...
Szóval a kis fák, bár igen derekasan állták egy darabig a 40 fokos szaharai meleget&a szarvasok harapásait egész nyáron, végül mégsem élték túl. De rettenetesen meg is van nyesve a gyökerük-valahogy természetellenes kicsit az egész, nem?

Gondban vagyok... :roll: Emlékszem a gyerekkori karácsonyok finom fenyőillatára, de ki tudta akkor, hogy ezért egy fának psuztulnia kellett?! És "azért ültetik, hogy kivágják", szokták erre mondani.
picinke
 
 


Kriszta,
csak a furulyához: a mi iskolánkban, de talán máshol is, nagyon nagy alkalom, amikor a gyerekek megkapják a furulyát. Olyan beavatás-jellegű. Én a magam részéről biztosan nem vennék a gyerekemnek ezért korábban furulyát. Nálunk ugye sok gyerek van, így sok furulya is. Abigél, az ovis le szokta nyúlni a fiúk furulyáját, és fújdogálja, de az MÁS, az nem az övé.
Tehát ha a tiedhez hasonló helyzetben lennék, vennék magamnak, vagy a páromnak egy furulyát, és néha a gyerek is fújhatná, ha nagyon akarná, de semmi esetre sem adnám neki. Hadd legyen meg neki is az az élmény, amikor a többiekkel együtt először érintik az első saját furulyájukat. :)

A blogomba írtam egy idei történetet, ideidézem, ha nem baj.

Pénteken beszélgettem az elsős osztálytanító(bácsi)val, miközben a lányainkat próbáltuk kiterelgetni az ovi udvaráról.

- Hallom, Sára [barátnőm kislánya] imád iskolába járni,- mondom.

- Igen?! Mesélj!

- Hát most épp csak annyit tudok, hogy boldog a furulyájával, és azt mondja, hogy az övé szól a legszebben.

- Ez így is van.

- Tényleg? - kérdezem.- Nem egyformák?

- Dehogynem, - mondja széles mosollyal,- mindegyik a legszebben szól.



Orsi,
de jó, hoyg leírtad, köszönjük!

Az a nagy igazság, hogy nálunk vágott fa lesz idén is. Mi sem kertes házban lakunk. Illetve van egy közös kert, de ott az autók parkolnak. Meg.... ööööö.... másfél éve költöztünk kicsi panellakásból egy nagy lakásba, és itt végre lehet nagy fánk, nem csak szobanövény-méretű. Szerintem most pár évig az lesz, amíg megtelünk az élménnyel.
h_szilvi
 
 


Picinke,
szarvasok: :lol: :lol: :lol: :lol:
h_szilvi
 
 


én ezért nem jöttem egy darabig :)
Kép

a korona ideiglenes viselet, anyukám csinálta az ünnepeltnek és a babának is. de szerintem jól áll neki.

karácsonyfa:
én nem feltétlen látom rettenetesnek, hogy egy fenyőt azért ültetnek, hogy karácsonyfa legyen belőle. sőt.
azonkívűl a lelkiismeretesen lebontott karácsonyfa, nem hulladék, hanem nagyszerű faanyag: tüzifa, akármi. de még a legrosszabb esetben is könnyedén lebomlik és táplálja a földet.

erdőt írtani nem túl etikus dolog. :? de fenyőfát nevelni karácsonyra, szerintem teljesen rendben van.

KépKép
savitri
 
 


Savitri, tk. egyetértenék, csak valahogy, amikor látom az utcán, kukákban , meg a szemeteskocsikban vonszolt , nyúzott, kihajított fákat, mégis fáj a szívem...Valahogy nem bírom szimbolikusan felfogni a dolgot...Mármint a faszerepét az ünnepben.
picinke
 
 


Sziasztok!

Picinke!
Szarvasokkal és 45 fokos hőséggel nem számoltam... :D Igaz előbbiek erre felénk is sűrűn előfordulnak, és a németeknek még kerítése is csak ritkán van... :) Viszont a szaharai melegtől itt nem kell tartani, idén nyáron is 29 fok fölé egyszer sem ment a hőmérő higanyszála. Tehát itt nagyobb a fenyő esélye a túlélésre :lol: :wink: . Egyébként a termesztett fenyővel tényleg nincs gond, úgyis telepítenek a helyére másikat... Viszont fáj a szívem az erdőben járva, amikor látom, hogy kivágták (persze tolvajok) az öt méteres gyönyörű fát, és a csúcsából két métert levágtak karácsonyfának... :cry: :evil:

Szilvi!
Nagyon-nagyon örülnék, ha ilyen szép alkalom lenne a furulyák átadása a suliban, de sajnos itt nálunk úgy tűnik ez nem így lesz :( :cry: . Ugyanis tegnap a táskapostával jött a papír: Megrendelték egy hangszerboltban a furulyákat ("Kunath" modell), a héten lehet menni, átvenni őket (50 euróért :shock: ). Ja, és az első napon januárban vihetik magukkal a gyerekek... Szóval ennyi :evil: . Nincs szertartás, és nem az osztálytanító adja át a furulyákat. Én úgy gondolom, akkor már itthon legyen szertartás, legyen emlékezetes az első furulya kézbe vétele. Az, hogy ez Szenteste fog megtörténni, vagy máskor, azt még nem tudom...
A történet aranyos. :) :)

Savitri!
Neked is üdv, még nem találkoztunk itt a fórumon.
Szép lett a baba! :) BOLDOG SZÜLETÉSNAPOT A 3 ÉVES LÁNYKÁDNAK!!!!!!!!!!!! :) :) :) (Nekem is van egy háromévesen, ő dec. 4-én volt 3)

További szép napot nektek!!!!!

Kriszta
hardik
 
 


Savitri: gratula a gyönyörű babához és Hanának boldog szülinapot!!! :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Baba ügyben van egy gondom. Nem technikai, hanem elvi. Remélem tudtok valami tanácsot adni. Arról van szó, hogy kié legyen a készülő manó, a majdnem 4 éves fiamé, vagy a 15 hónapos lányomé. A fiamnak kezdtem el csinálni, de az azóta letelt nem kis idő alatt nyilvánvalóvá vált, hogy a kicsilány sokkal jobban örülne egy babának. Rettenetesen elkezdett babákkal játszani, és mivel az összes plüssök a fiamhoz tartoznak, állandó konfliktus van belőle. Pedig Dini nem játszik velük, de a magántulajdon fogalmával már nagyon is tisztában van. A maciba pedig, aki Cukorka névre hallgat és akit Dini 1 hetes korban kapott, Villő egyenesen beleszeretett, ha megkaparintja nem lehet tőle elvenni. Az állandó veszekedés elkerülése miatt Cukorka beköltözött az oviba. Ilyen körülmények között felmerült, hogy a manót talán inkább Villő kapja, ez lesz az ő "Macija". Tök jó ötlet, csak az a bökkenő, hogy ezt a manót én Dininek szántam, úgy gondolok rá mint Dini manója, az egész őróla szól, az én szememben és kezemben ez egy Dinimanó. Nem tudom mi a jó megoldás. Hallgassak a józan eszemre és kapja mégis Villő? Ez kétségtelenül a több örömet és kevesebb konfliktust okozó verzió lenne. Vagy hallgassak a megérzésemre, és kapja mégis Dini? És bizzak benne, hogy jó volt a megérzés? Mert valahogy úgy érzem, hogy rettenetesen csalódott lenne, ha nem ő kapná. Nem tudom. MOst úgy vagyok vele, hogy majd ha teljesen készen lesz, ami szombaton fog bekövetkezni, leülök a manóval szemben és megkérdezem tőle kié akar lenni :) remélem megsúgja :)
Akármi is lesz, simán varrok ám még egyet bármelyik gyerekemnek. :)

o
orsko
 
 


Orsko, én Dininek adnám. Villő szerintem örömmel ki fogja várni a következőt! :)
picinke
 
 


Orsko, én is Dininek adnám. És súgnék a nagyiknak, hogy mire vágyik egy ilyen pici lány. Csak amíg el nem készül a következő, mert azt ugye nem karácsonyig tervezed elkészíteni :D
savitri
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: