Új privát üzeneted érkezett!

Orsko, engem nagyon érdekel a karácsonyi agyalás, mert még nálunk sincs kerekre kitalálva az ünnep.

Ez az adventi spirál a szamáron bandukoló várandós Máriával nagyon tetszik.
Én tavaly nyitogatós unicef naptárat vettem Hanának, abban nem csoki van, hanem kis képecskék. Nekem is ilyen volt gyerekkoromban és nagyon nagyon szerettem. De Hanának még túl korai volt és szerintem idén is még az lenne. Kín szenvedés volt minden nap elvenni tőle a képet, hogy ma már nem nyithat ki több ablakot.

Ezért is nagyon tetszett az az ötlet, hogy az adventi koszorú közepén terem egy kis ajándék mindennap. De ebből meg hiányzik ugye a folyamat, azaz nem mutat sehova csak egy mindent termő kis koszorú lesz belőle.
de pl ehhez az adventi spirálhoz (amit ugye só liszt víz gyurmából kiválóan el lehet készíteni) is lehetne rendelni minden nap valami apróságot.
Én ilyeneket tervezek: kis kötény, mézeskalács forma, 1 különleges teafilter, 1 szál csillagszoró, matrica, műhóspray...stb.
csupa olyasmi ami egy kicsit hangol az ünnepre, amik segítségével díszbe öltöztethetjük a lakást. És próbálok nem elszállni. Az édességeket szeretném száműzni, Mikulásra úgyis kapunk épp 10szer annyit amennyire szükség lenne.

Egyre inkább afelé húznak a gondolataim, hogy mesét szeretnék szenteste, még mielőtt csengetnének az angyalok és megpillantanánk a fát. Volna valami tippetek?

KépKép
savitri
 
 


Savitri, ez inkább nagyobbaknak való, de Picinke kérdezte a múltkor, és gondolatébresztőnek talán neked is jó: A Szent éjszaka

Kicsiknek adventi naptár helyett lehet csinálni egy fenyőfát papírból/fából/filcből/textilből és minden nap kaphatna/találhatna egy csillagot vagy valamilyen kis díszt (anyagtól függően matrica, fa, filc...) amit felrakhat rá. Mire feldíszíti a fát, itt a karácsony! (Ráadásul ez egy vallástól mentes megoldás.) Mivel csak egyet talál, nem akarja felrakni az összeset, de mégis a fán látszik, hogy hol tartunk, mennyi van még hátra.

Egyébként pedig az adventi naptár eredetileg Németországból származik, eredeti formájában egy karton házikó volt, és az ablakokat kinyitva bibliai idézetek voltak benne. :)

Egy ismerős családnak volt egy fából faragott Betlehem-készlete, rengeteg darabból állt, és minden nap érkezett egy új "lakó". 23-ára benépesült az istálló, majd megérkezett Mária és József, 24-én pedig a Kisjézus. Bár ilyen gyönyörűt nem láttam azóta sem, de ez megvalósítható gyapjúfigurákkal is az évszakasztalon.

Remélem Szilvi belinkeli a blogját, ahol leírja, ők hogy csinálják, az is nagyon szép!

Pindi
pindi
 
 


Sziasztok, Savitri, örülök, hogy tetszik a spirál!
Találtam egy mégegy :) dolgot, mesék december elsejétől, ahogy írja, Waldorf tradíció, Indi-Szilvi biztos tudja :)

http://images.google.hu/imgres?imgurl=h ... u%26sa%3DN

Ijesztő, de sajnos máshpgy nem tudom belinkelni. Nemtom hogy kell :?
picinke
 
 

 
 

Pindi, most látom a mesét, nagyon :) köszönöm :) szépen :)
picinke
 
 


Nagyon jó a link picinke, köszi! A 'Craft' címke alattiakat is érdemes megnézni, jó dolgok vannak (az egyik kedvencem a 'Turn Santa into Nicholas :))

Tényleg, hogy lehet visszahozni/megőrizni az igazi Mikulás (Szt. Miklós) 'imidzsét', amikor mindenütt összemossák a karácsonykor, rénszarvasszánon érkező, kövér, bohócsipkás, stb. Santa Clausszal??? (Tévét szerencsére nem látnak, de pl. ma már szinte az összes mesekönyvben is csak az a fajta ábrázolás látható.)

Pindi
pindi
 
 


Tényleg, hogy lehet visszahozni/megőrizni az igazi Mikulás (Szt. Miklós) 'imidzsét', amikor mindenütt összemossák a karácsonykor, rénszarvasszánon érkező, kövér, bohócsipkás, stb. Santa Clausszal??? (Tévét szerencsére nem látnak, de pl. ma már szinte az összes mesekönyvben is csak az a fajta ábrázolás látható.)

arról nem is beszélve, hogy 2 hete döcög a városban egy hatalmas Mikulás egy autó tetejé, rasnya, mint a fene, és bájosan integet. Juli mindig kiszúrja, na most ezt hogy magyarázom el neki????????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

klári /puma
pumama
 
 


Picinke!

Kösz a spirálos lépegetőt, én valahogy kivitelezem, annyira szép!

(Amúgy egyszer Taize-i találkozón voltunk (Karácsony után, Szilveszter környékén van), és az olasz családnál királyok meneteltek ugyanígy Jézushoz, ott Vízkeresztet várták így.

De ez a spirál sokkkal jobb :)

klári /puma
pumama
 
 


Puma, örülök nagyon, hogy tetszik! :)
A Mikulás kilétével mi is nagy bajban vagyunk, mert a környéken sok Mikulás szokott lófrálni hatodika körül, egyiküket tavaly a sarki fodrászcsajoknál a falnak dőlve cigizve-röhögve-b'szdmegelve(bocs) láttuk a kisfiammal, mondtam neki, hogy nem a Mikulás volt, csak hasonlított a kabátja, meg (mondtam viccesen :? )neki a kezében volt a szakálla, nem lehetett a Mikulás...
Elég tanácstalan vagyok! Nem beszélve arról a rettenetesen rengeteg műanyag Mikulásról...
Láttátok a Tapló Télapót ( Bad Santa), annakidején? Nem , tényleg nem tudom, mit lehetne csinálni :(
picinke
 
 


Férjem szerint erre azt lehetne mondani, hogy az emberek utánozni akarják a Mikulást, ezért öltöztek be. Szerintem ez egy 3-4 évesnek simán elfogadható. (De hamarosan meglátjuk...)
pindi
 
 


Megint sokat tanultam :) Megvan a megoldás az Advent kérdéskörre: koszorúban termő egy darab ajándék, vagyis kettő, mert lesz egy kicsi süti és egy disz, amit Dini felrakhat egy fenyőre (ilyenem van is, tavaly csináltam: kartonpapír váz, amire filcet ragasztottam; asztalra tehető, 3 oldala van, nem túl nagy). Vagyis 3 ajándék, mert Villőnek is kell majd a süti, de akkor már inkább 4, hogy Apa is gyereknek érezhesse magát egy kicsit :)

Még egy buta kérdés, khmmmm...izé... mikot is kezdődik hivatalosan az Advent? Dec 1 vagy dec 2 vasárnap?

o
orsko
 
 


ORsko :) Adventi időszak a december 25, előtti 4 vasárnap közé eső idő, idén tehát december 2. lesz advent első napja.

Szépet találtatok ki :)

Van egy könyvecske, amiről sokat hallottam már : Mária kis szamara(talán épp Székely Anikó néni mesélte?), ebből is lehetne adventi időszakban mesélni - persze amúgy waldorfosan: először elolvasom magamnak a történetet aztán saját szavaimmal elmesélem a gyerekeknek. ez azért is hasznos, mert a vallási tartalmú könyvek nyelvezete gyakran igen fura és jó ha a gyerkőc nem kérdez közbe. Igy a saját szavainkkal biztosabban mozgunk és hitelesebb is. No meg olvasáskor más a hangunk is, monotonabb, kevésbé mese-szerű.

Szilvi :) válaszolsz majd a hálaadási krédésemre please :)
indianyo
 
 


Ó, Indi, most pirulok erősen. Nem tartjuk a Hálaadást. Theo mondta még évekkel ezelőtt, hogy neki ez így, a tengerentúlon, nem ünnep, ahogy július 4.-e sem, például. De tényleg szép lehetne, ha tartanánk. Nem tudom. Igy utólag beiktatni egy ilyesmi ünnepet ekkora gyerekkel már lehet, hoyg nem szerencsés.

Savitri,
tényleg, unicef-naptár! Nekünk van egy szép keresztszemezett adventi naptárunk, és a 24 karikára kell akasztani zsákot ajándékkal, de idén már nem akarom csinálni. Úgy érzem, a napi bontogatás elveszi a Nagy Ünnepi Bontogatsá varázsát. Ha meg csak édesség? Abból esznek eleget... Viszont az évszakasztal "égboltjára" minden napfelkerül egy csillag, és ilyen csodás nyitogatósokat nézegettem itt, például ezt:
http://www.livipur.de/14-0-produktdetai ... 9&pid=5533
(Ha jövőre jobban lesz pénzünk, rendelek rögtön három különbözőt és akkor 3 évre megvan.)

A Mária kis szamarát iskolásoknak mesélik. Lehet, hoyg kicsiknek még annyira nem való, nem tudom.

Mikulás: a gyerekeim egyértelműen érzik, tudják, hogy az autüt vezető huszon-, harmoincéves, kabát alól zokni-cipő kikandikálós Mikuk csak ál-Mikulások, amit a felnőttek találtak ki, mert azt hiszik, a gyerekek ennek örülnek.
(Nem járunk céges Mikulásra sem. Pedig úúúú, áááá, idén Shreck témája lesz az egésznek, ejha! Tavaly "Jégkorszak" volt a kibérelt Mezőgazd múzeumban. Rengeteg program, foglalkozások, ajándék-hegyek. Persze, ha a gyerekek tudnának róla, akarnának menni, de mi nagyon galádok vagyunk.)
Csokimikut azért kapnak, mert látják mindenütt. És idén mindenféle exkluzív aszalt gyümit vettem még, pl. csokis aszalt almát, joghurttal bevont meggyet, meg pl. mézes földimogyorót. Ilyeneket máskor úgysem veszünk, úgyhogy meglesz a különlegessége.)

Pindi ötletei megint kiválóak.
Pindi, ha nem reagálok rád, az nem azért van, mert ignirállak, hanem mert annyira nincs már mit hozzáfűzni. :D
h_szilvi
 
 


Szilvi,
szolgálati kérdés: az extra aszalmányokat honnan szerezted be?

o
orsko
 
 


OFF

Indi, ide írok, mert az ügy.-bajos elég halott. Gondolom, nem volt időd foglalkozni a levlistás kérésemmel, ezért - hogy kissé vissza integrálódhassak a Társasághoz (mivel mostanában inkább az o.szüléses dolgok kötnek le), csupán arra kérlek, jelezd, h mit csináljak, a többiben a férjem fog segíteni. Ha ez így oké, jelezd. Köszi, M
márti_23
 
 


orsko írta:Szilvi,
szolgálati kérdés: az extra aszalmányokat honnan szerezted be?

o


Mivel nem bio-k, így sima hiperben. Tán a madarasban...
h_szilvi
 
 


márti_23 írta:hogy kissé vissza integrálódhassak a Társasághoz


épp ma kezdtél NAGYON hiányozni... És holnap sem lesz találka, úgyhogy hajrá levlista. (Timó egy merő takony, úgyhogy nem invitállak élőben.)
h_szilvi
 
 


Szilvi :) De jó, hogy irtad, hgoy Mária ksi szamara iskolásoknak való! Én nem olvastam, csak hallottam sokat emlegetni. Igy viszont jól fel is csigázódtam :lol:

Miért kéne pirulnod amiatt, hogy nem ünnepeltek Hálaadáskor? Tulajdonképpen teljesen meg is értem. Nekem se volt eddig semmi vonzó benne, de most valahogy valmi mmegérintett, elkezdem töprengeni rajta, milyen szép is egy olyan ünnep, amikor kifejezhetjük a hálánkat midnenért. Ez tőlünk, magyaroktól elég idegen... Na még egy kicsit agyalok rajta.

Márti :) Pedig de, próbáltalak felvenni és irtam is neked, hgoy nem sikerült, mert nem fogadta el a yahoo a megadott jelszót és küldtem meghivót is.
Lépj be a megadott yahoos emailcim postaládájába és a meghivón kattints a join gombra, ugyanúgy, ahogy az otthonszülős levlistánál! Ha nem megy, lelevelezzük. puszi nekem is hiányoztál de láttam, mivel vagy elfoglalva és jogos a távollét :)
indianyo
 
 


Indi (vagy valaki), Mária kis szamaráról tudsz bővebbet? Csak hangoskönyvet találtam.

Óbudaiak figyelmébe (bár lehet, hogy tudtok róla): ezt találtam keresgélés közben. Jónak ígérkezik, dec. 20-án lesz Mária kis szamara iskolások előadásában.

Orsi, advent valóban vasárnap kezdődik, de az adventi naptár 1-jén.

Márti, tudnunk kéne valamiről? Tényleg, mivel vagy elfoglalva? :wink:

Szilvi: akkor jó. :)

Pindi
pindi
 
 


Indi,

nem kaptam tőled semmi jelt, mármint email-t. Ilymódon a meghívót se :(
Priviben megadom mégeccer az elérhetőségem. Köszi!
márti_23
 
 


OFF
Szilvi :)

:D Őszintén: NAGYON jól esik, hogy hiányzom, mármint, hogy eszedbe jutottam. Nekem is hiányzol, hiányoztok.

Pindi,
otthonszülős törvénytervezet humánusabbá alakításáért aktiválódott és agitáló csapat tagja vagyok. Jaj, ez annyira viccesen hangzik. Szóval nap mint nap sok-sok-sok-sok emailt/fórumot olvasok és tépem magam a tennivalókon. Mindeközben történik az élet ugyebár.

Puszi felétek, és ölelés :)
márti_23
 
 


Advent téma:

ugyanaz a benyomásom, mint Szilvinek: ha mindennap van kis ajándék, az a nagy Ünnep varázsából vesz el. Holott az ádvent éppen nem egy happy időszak. Olyan várakozás ez, amikor csak hiszed, de nem tudod biztosan, hogy megérkezik-e, akire, amire vársz. Mert mi van, ha nem.
Amikor én kicsi voltam, ádventben nem lehetett hangoskodni, és a péntek mindig böjti nap volt, böjti étellel, általában vmi tészta mákkal, vagy dióval, vagy sült almás ételek. Ezeket lehetett anyuval készíteni.

Szóval nekem nagyon visszatetsző, hogy kicsi ajándékok legyenek, miért, mire.
Inkább az, amit Indi mondott, hogy minden reggel énekelnek az adventi gyertya mellett és Domino megeszi a kis búzakekszet. Ez szerintem hoz valamit az ádventből.

A másik, hoyg mindeközben történik a Történet, mert Augustus császár elrendeli, hoyg tartsanak összeírást, ún. "népszámlálást", és ekkor kerekedik föl Mária, Józseffel. Azt hiszem, ha mi oda növünk, én inkább erről szeretnék majd mesélni, hogy ma éppen hol tartanak. És biztatnám őket énekkel. És talán addigra lesz annyi praxisom, hogy kis figurákat készítsek, és velük eljátsszuk, ahogy bandukolnak országon át, gyalog.
márti_23
 
 


Jaj, nehogy itt elvegyem bárki kedvét is a föntiekkel- nem azért írtam ám! Sőt.

ÉS még: búzacsíráztatás. Ezt advent elején lehet kezdeni, karácsonyra szépen kihajt, és lehet vinni a templomba, vagy kitenni az ablakba.
márti_23
 
 


Indi, köszi nagyon :) :) :) :) :)
márti_23
 
 


Sziasztok!

Le vagyok maradva, zajlik az ÉLET, hehe. Ádvent nekünk: este nem kapcsoljuk fel a villanyt, hanem mécses van. Meg sok tea és fűszeres süti. No, hát ennyi, nem "izéljük" túl a dolgokat... :wink:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Melinda :) A múltkor nem is reagáltam: drága Fenyő Ervin ezek szerint aznap nagyon elfoglalt, a legtöbb oviba ő megy, mint Szent Miklós. Tanárképzés első évében szerelmes voltam belé, ő volt a konzulensem az elsős szakdolgozatomnál a tölgyfáról - nem rajta múlt, hogy pocsék lett :lol: cserébe másodikban és negyedikben szuperjót irtam :wink:

Az a kérdésem, hogy az első adventi héten Miklósról ÉS andventről egyránt szólnak a dalok/mesék? Annyira vágyom találkozni Miklóssal, de nálunk még a katolikus Mikulás ünnepen is ez a krampuszos piros ruhás télapó osztja a csomagokat :(

Bazár: Ovikban is van? Van olyan ovi, ahol tartanak nyilt napot?
indianyo
 
 


Pindi :) a Dagály utcai könyvtárból kikölcsönözhető 2 példány is van belőle. Épp most határoztam el, hgoy beiratom oda Dominót, egy csomó Jakob Streitjük is van, jövő héten irány a könyvtár, remélem, addig a titokban olvasók nem szaladnak kikölcsönözni előlönk :lol:
indianyo
 
 


Sziasztok S.O.S!!!!!

Levehető sapkájú waldorf manót KELL csinálnom karácsonyra, Tomten már nem elég :) , a gyerekek lázadnak, mert nem öltöztethető...

Kérlek, ha valakinek van szabásminta, gyakorlati útmutató, bármi, írjon!!!!
picinke
 
 


Sziasztok!
Csak összeszedtem a bátorságom. Általatok, de legfőképp Indi által ismerkedem a waldorffal, és fáj a szívem rendesen. Nálunk sajnos nincs se suli, se ovi. Ahogy a dolgok állnak, mostság nem is lesz. Azért én szeretnék okosodni kicsit, hogy legalább itthon adhassak kicsit ebből a szépségből. Most olvasom a Szabadságra nevelést, és hááááááát, szóval, na. Ömlengeni nem akarok, nem is fogok. A lényeg, hogy csatlakoznék hozzátok most már írásban.

Amiért most konkrétan billentyűzetet ragadtam, hogy kérdezzek. Jön a szép ünnep, és én eldöntöttem, hogy babát varrok a nagylányomnak(6 éves), manót a picinek(19hós). Amennyire tudtam, utánaolvastam, néztem, biztos nem lesz a klasszikus, de igyekszem. Amit viszont nem tudok, hogy a haját hogy tudom igényesen megalkotni? Kérhetek segítséget?

Köszönöm előre is

Zsuzsi
zsugyu
 
 


Szia Zsuzsi :) Ha másként nem megy, akkor majd én megmutatom a hajacskát, valahol szfv és dh között félúton egy restiben :lol:

Picinke :) a manóvarrósban van kötött ruhás manócska hosszú sityakkal, az nem lesz jó? vagy kötni nem tudsz? ugyanazt meg is varrhatod, persze más mód is van, csak ez olyan kézenfekvő lenne, ha már úgyis belejöttél :wink:
indianyo
 
 


advent:
én teljesen ateista családból jövök és irigykedve olvasom pl Márti beszámolóit gyerekkori adventről.
de én is úgy látom, hogy a napi bontogatás megöli a csodát a végére. ráadásul ugye nekünk még egy szülinappal is "terhelt" az ajándék özön.

Én már most mesélek a karácsonyról Hanának, mert ez foglalkoztat és ez jön belőlem, de nagyon vigyázok rá, hogy ne az ajándék bontás legyen a mese végkifejlete. A mai mese alkalmával arra gondoltam, akár ki is hagyhatnám a történetből.

Mária vándorlása mint felvezetés nekem nagyon tetszik.
Márti, írnál erről bővebben!

Liv, és tényleg semmilyen villanyt nem kapcsoltok a teljes advent alatt? vagy csak vasárnaponként? vagy csak a vacsoránál?
ez is nagyon nagyon tetszik, bár nem hiszem, hogy apát rá tudnám venni, hogy gyertyafénynél fürdessen 4 hétig.
savitri
 
 


Drága Indi, sajnos egy ABSZOLÚT KEZDŐ áll előtted a virtuális térben :) , csak varrni tudok, gombot :) , meg foltot. De a pelenkaöltés pl. már nem megy...Ciki! Megyek is varrótanfolyamra, csak alig van, és drága, mint a méreg.

Igazad lehet! Megpróbálok varrni, csak a w. babatest nemtom, hogy áll össze! Az kéne, hogy legyen a teste, akkor valami szép és komolyabb valami lenne, nem egy kis béna alaktalan gabaj... :D :oops:

ZSUGYU-hoz csatlakozva: KÉRLEKSZÉPEN, ÍRJATOK, HOGY KELL HAJAT CSINÁLNI??????
(Ha nagyon agresszív vagyok, légyszíves szóljatok rám!)
picinke
 
 


picinke
 
 


Savitri: inkább úgy mondom, hogy úgy általában...így próbáljuk a várakozást kifejezni. A fürdőben egyébként a leghangulatosabb. A konyhában azonban nem problémázok vele, felkapcsolom a villanyt, úgysem az a terület a hangulatfelelős! :wink:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Mi Mártontól kezdve gyertyázunk villany helyett, de nem kizárólagos helyettesítéssel, mert minimális, jól átgondolt villany megengedett. Pl. borotválkozáshoz, meseolvasához, leckeíráshoz, kottákhoz, stb. De olyan szép, hogy reggel a nappaliban csak az évszakasztalon a manók között világít egy mécses (meg egy másik a szekrény telején, kicsit távolabb.)
És adventkor meg fokozatosan egyre több mécsest használunk, hogy aztán a Karácsony fényárban úszhasson.


Manó és babavarró csajok, akik nemigen jártatok varróasszonyokra. Hm. Komplett öltöztetőset nem lesz könnyű csak leírás alapján elsőre, de persze megoldható. A netről is letölthető számos babaszabásminta, a www.waldorfhomeschoolers.com-on is van, rá kell keresni.
A manó teljesen öltöztetős kéne, hogy legyen, vagy csak legyen haja, és a sapkája levehető? Manó szabásmintát tudok küldeni pü-ben.

Figyelem! Akik kaptatok tőlem manó leírást, megvan az még valakinek? mert a régi pü-ket törli a rendszer, és a fotók megvannak nekem máshol, de a leírást, ha nem muszáj, nem szülném meg még egyszer.

Hajat is nagyon sokféleképpen lehet csinálni, a legszebb, ám legmacerásabb a szálanként besubázott, ill. szálanként rögzített. Van olyan megoldás is, hogy egy horgolt sapkát varrsz a baba fejére, és abba varrod a szálakat, hogy ne látszódjon ki a csupasz fejbőr.

Zsuzsi,
ne engedd, hogy elvegyem a kedvedet, ha ügyes vagy, simán meg tudod csinálni. Nyerges Ágnes honlapján, a www.rongybabak.hu-n van pici álommanó leírás és szabásminta, onnan a fejkészítést el tudod lesni. Annyit tennék hozzá, hogy ő nem részletezi a fejgombócot, pedig szerintem negyon fontos, különben nem lesz kemény. (Ugye, csajok?!?!) Szóval egy picike göbbel érdemes kezdeni, és arra egyre hosszabb és szélesebb gyapjúcsíkokat mindig más irányból tekerni, de nagyon szorosan ám, úgy, hogy közben szorosan fogod magát a labdát is. Ha ügyesen feszíted rá, akkor nem szakad el, viszont jó kemény fejed lesz.
És nagyon jó, hogy olavasol, hoyg megszólaltál, Isten hozott!
h_szilvi
 
 


Rosszul írtam be a linket az amerikai site-hoz, de sajnos nem számít, mert azt írja ki, hogy fel van függesztve, azaz mivel valahova Latin-Amerikába költöztek, és Kytkának munkát kellett vállalnia, hogy megéljenek, godnolom a web-site fizetése nem prioritás... :(
h_szilvi
 
 


Ma reggel jól összevitatkoztunk az emberrel, mert ő semmilyen formában nem szeretne égő gyertyát látni a lakásban,mert veszélyes (nem, nem tűzoltó, orvos....).

o
orsko
 
 


Szilvi :) Én a leirásodat beszerkesztettem egy Word doksiba, neked küldjem, vagy Zsuzsinak? Livusnak is igértem, úgyhogy jó, hgoy emlékeztettél!

Livi :) tetszik az esti romantikus gyertyafény nagyon! Viszont ha már elszóltad magad, fűszeres sütireceptet kérek szépen :)
indianyo
 
 


Picinke, már nem emlékszem, mekkorák a gyerekeid (4 és 2 talán?), de talán még nem olyan "igazi" öltöztethetősre gondoltak, vagy igen? Mi volna, ha ilyesmit kapnának, sapkával, nadrággal? Esetleg lehetne két különböző nadrág, akkor lehet cserélgetni.
Ehhez jó Szilvi leírása, ezt olyan keményre tömöd, amilyenre szeretnéd, nadrág szabásminta is van a neten szerintem, a haj viszont nagy munka, ha jól sejtem...

Pindi
pindi
 
 


még egy karácsonyi ötlet, szép textillel feldobható, nagyon egyszerúen elkészithető:

Kép

mi kell hozzá? Textil, tiplifa (bármelyik barkácsboltban kapható akár 1 centi átmérőjű is), az oldalához két keresztbe csavarozott fenyőléc, ezt is méretre vágják a barkácsboltban. Varrógép, gomb. Semmi más.
indianyo
 
 


Indi,
nem igazán látom, mik is ezek.... tároló ládika féleségek?

o
orsko
 
 


Köszönöm a kedves fogadtatást, aranyosak vagytok.

Akkor kérhetem a szabásmintát majd?

Indi, jó lenne valahol, csak ez a fránya távolság, most meg még a december nálunk elég kiszámíthatatlan lesz. Pedig már lassan arra is rájavenném magam, hogy autóra pattanjak. Na, majd egyszer.

A haj subázását hogy kivitelezitek. Régen subáztam, szerettem is. (Istenem, 12-14 éves voltam) Viszont én nagy lyukú anyagot használtam. Lehet kicsi subatűt is kapni, amivel ilyen anyagba is lehet subázni? Tudatlan vagyok. A szálanként varrást hogy? "Egyszerűen" kettéhajtom a fonalat, és egy öltéssel odavarrom? Nem tudja könnyen kihúzni a gyerök?

Szilvi, tudom, nem lesz egyszerű, de én imádok kézimunkázkodni, úgyhogy belevágok. Legalább "igazi" waldorf baba lesz, amit anya csinált úgy ahogy, és egyéni lesz, az biztos. :wink:
Nagyon szívesen csatlakoznék hozzátok varróasszonyoskodni, csak hát a távolság ugyi.

Ami még izgat, amit olvasok, hogy az arányok fontosak. Komolyan gondoltam rá, hogy lemérem a gyerekemet, és aztán az alapján alkotok. :lol: De biztos van erre egy egyszerűbb módszer is. Habár... Tudtok segíteni?

Zsuzsi
zsugyu
 
 


Jól emlékszem, hogy adventig tart a manók időszaka? Akkor már ne is csináljam meg a manókat, ha eddig nem tettem? (Van egy jó kis manóvárunk, amit még ősz elején hoztunk az erdőből, de a manók csak nem költöztek be eddig...)

És hogy váltja fel a manókat a szent család és társasága? Egyszerűen lecserélitek, vagy van valami "phasing out", vagy megférnek egymás mellett?

Pindi
pindi
 
 


Pindi,
első adventtel eltűnnek a manók. Tavaly leírtam, hogy megy ez nálnk: első vasárnap zöld alap, kék háttér (égbolt), egy betlehemi csillag és egy ásvány. Azon a héten naponta egy-egy ásvány érkezik, a következő héten egy-egy növény-szerűeség, majd állatok jönnének, de azok csak kétnaponta nálunk, mert nincs annyim, utolsó héten a pásztor(ok, nekem csak egy van), József, a jászol, Mária és végül 24.-én a kisded, ebben a sorrendben. Állítólag így "kell". :wink:

Indi,
Pindi elküldte nekem a manó szövegét, de ha neked megvan szépen, akkor kérlek, küldd át Zsuzsinak.
Még valami, a babavarrós könyvben van egy oldal, ahol bemutatja az arányokat, és egy táblázat, ahol a különféle méretű babák (20-30-40-50 centis) méreteit, anyagszükségletét írja le. Ha tudod, fotózd le azt auz oldalt és küldd el neki azt is. Tulajdonképpen, (más farkával könnyű verni a csalánt), akár a hátában lévő babaszabásmintát is elküldheted neki, kimásolva. Látod, nem tudtad, hogy a könyvvel ekkora munkát is kapsz. :wink:

Zsuzsi,
tulajdonképpen a subázást ÉN máshogy értem, bár vékony(abb) fonallal biztos lehet szabályosan subázni is, csak lassúbb. Szóval a korábban belinkelt kisfiú-baba haját én úgy csinálom, hogy hurkokat varrok. Azaz a tűt beszúrom-kihúzom, de nem húzom meg teljesen a fonalat, hanem hagyok egy hurkot. Ahhoz, hogy a hajszálak ne legyenek kihúzhatóak, ugyanoda vissza kell öltenem, tehát ugyanoda be-ki, de a második öltést szorosra húzom. Ezzel fixáltam a hurkomat, azt most már egyik irányból sem lehet kihőzni. És ilyen hurkokkal beborítod a fejet, majd átvágod őket. Nekem rendre tönkremegy bele az ujjam, abba, hogy a tűt erősen kell szorítani, ha ki akarod húzni az anyagból. Lehet kapni patchworkös boltban kicsi gumilapocskát, azzal fogom a tűt, az segít egy kicsit.
h_szilvi
 
 


Orsko,
én sem jöttem rá, mik azok. De szépek, kétségtelen.

Gyertya: :shock: És azt hittem, én vagyoka legfóbiásabb, mert a fára nem rakunk igazit... :oops:
h_szilvi
 
 


Nekem ilyen a szennyestartóm, ezrét volt magától értetődő, elnézést :) Szóval ez egy textilből készült tartó, amelynek alapja fenyőléc, maga a ládika pedig egy darab textil. Nagyon egyszerú elkésziteni és ha a natúr fához vaami szép vásznat hozzáképzelünk a festett változat helyett, hát valami mesés az eredmény. Tavasszal Orskoéknál kivitelezném - legalább kihasználjuk a remek felajánlást :)

Szilvi :) sajnos nem találom a szkennerem zsinórjait, úgyhgoy maximu fényképezni tudom, ahhoz meg elem kéne, sok. Na sebaj, keddig még történhet valami jó is - akkor viszont megosztom szivesen bárivel a lefényképezett darabokat.
indianyo
 
 


Sziasztok! Végre sikerült feliratkoznom a levlistára, viszont pü-ben eddig nem voltam valami sikeres, valahogy nem kapok válaszokat, de lehet, hogy nem tudom, hogy működik, megnézem.

Pindi, gondoltam erre a amegoldásra, de ezt sem tudom, hogy kell, egyelőre... :)
Szilvi, Indi, köszönöm, hog így figyeltek ránk, a követelőző újoncokra! :)! Minden info jöhetne nekem, foto, rajz, leírás...Sajnos, nemigen találok használható babavarrás oldalakat, de ez biztos az én hibám! Nagyon szívesen elmennék babavarrásra, csak 2 kicsivel vagyok itthon, viszonylag problémásak most (2 és 4 évesek, fiúk), és suli is van, meg egyebek...

Szilvi, ez az ásvány és növény felrakosgatása, meg az állatoké, itt van valami törvényszerűség? Hol lehetne ásványokat beszerezni? Melyik napon melyikük? És az égbolt-alap színek hogyan változnak a következő 3 hétben? Megnézem a tavalyi írásodat rögvest!
Hogy csináljátok lámpa nélkül? Főzés? Gyerekviháncolás, ugrabugra keresztül mindenen (vagy ez csak nálunk állandó program? :D ) is félhomályban?
Anni minden tkérdeznék még, de így is sok...
picinke
 
 


Sziasztok!

Elnézést, nagyon eltűntem, és ez karácsonyig így lesz, de azért az adventi mesénk első részét megosztom veletek.

GyeZsu



Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy kicsi házikó a falu szélén, a domb oldalán. Ebben a házikóban lakott Sára és férje, Jakab, a cipész. Sára tanítónő volt, a falu gyerekeit tanította meg a virágok, állatok nevére, a madarak, fák beszédére, a könyvek olvasására,. Jakab minden reggel elment a ház melletti cipészműhelybe, egész nap ott dolgozott: cipőket készített, cipőket javított. Sára pedig az iskolába ment. Délben aztán, amikor a gyerekek hazasiettek ebédelni, pihenni, játszani, sétálni, olvasni, Sára is hazatért. Tanult, hogy még több szépet és jót mesélhessen a gyerekeknek, pakolnia is kellett, takarítani, mosni, mosogatni és vacsorát főzni, hogy mire Jakab hazatér a műhelyből, meleg étellel várhassa. Amikor este Jakab hazaért, megölelték egymást, aztán megterítették az asztalt, megfogták egymás kezét, egymás szemébe nézve áldást énekeltek, és megvacsoráztak. Vacsora után még egy kicsit ücsörögtek az asztalnál, beszélgettek, aztán megfürödtek és elmentek aludni. Így ment ez minden nap és minden este, vagyis így ment ez hétfőn, kedden, szerdán, csütörtökön, de a péntek különleges nap, vagyis különleges este volt. Pénteken Sára nagyon korán kelt, lisztből, kovászból, tojásból, olajból, vízből kalácstésztát gyúrt, jól megdagasztotta, és csak azután öltözött át és ment el az iskolába. Tanítás után sietett haza, a kalácstésztát megfonta, megkente tojással, hogy szép fényes legyen, megszórta szezámmaggal, hogy még szebb és még finomabb legyen, aztán kisütötte. Pénteken Jakab is sietett befejezni a munkát, hogy minél hamarabb hazaérjen. Finom kalácsillat fogadta, ettől elmosolyodott. Megölelte a feleségét, majd mindketten szép ruhába öltöztek, különösen szépen terítették meg az asztalt, a kalácsot letakarták, gyertyát tettek mellé. Amikor már szépen beesteledett és az égen kigyulladtak az első csillagok, asztalukra varázsolták a csillagfényt: meggyújtották a gyertyát, s a kicsi házikóba beköltözött a világmindenség. A gyertya égett egész vacsora alatt, ők csendben ették a finom kalácsot édes lekvárral, s ahogy nézték a pislákoló gyertyalángot, melegség költözött a szívükbe. Szerették a péntek estéket, egész héten ezt várták, ezt a melegséget, a világmindenséget, amit a gyertyaláng hozott el hozzájuk, Jakabhoz és Sárához, a falu széli kicsi házikóba.
gyezsu
 
 


1 utolsó kérdés:

Szilvi, Indi, valami könyv van esetleg ezekről az ásvány- manók-növények karácsony összefüggésekről? Kapható ilyesmi?
picinke
 
 


GYezsu :) na ezt a meséát még sokszor el fogom olvasni, érzem is a számban a kalács izét, megjelent a szemem előtt Yentl, ahogy az édesapjával este könyveket olvasnak titokban, ismered, ugye?
Akkor most mégis lesz Hanukka is? De szeretnék egy titkos kulcslyukon hozzátok bekémlelni egy áldás-osztáson :)
indianyo
 
 


Szilvi, hát ez rossz hír. :( Két napra nem csinálok manókat... Pedig úgy szerettem volna. (Márton-időszak mindig ilyen rövid? Vagy csak én éltem túl gyorsan az elmúlt hetekben???)

Indi, ha a Die Waldorfpuppe könyvról van szó, akkor szívesen átvállalom a fotózást-szkennelést, és elküldöm annak, aki kéri.
pindi
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: