Új privát üzeneted érkezett!

Mirama!

Igen, simán megfőzöm, krumplival sűritem, esetleg még anyatej bele. Brokkolit én még nem adtam, de nálunk semmmi hasonlót nem eszik a banda (K-betűsöket sem, nem szeretik). Sóskát, spenótot kismamás táblázat későbbre, otlettar.try.hu hamarabbra mondja, én 8 hósan már adtam Ancsinak.

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Szipola!

Alapvetően tavasszal és ősszel van a szezonja, március végétől május végéig, aztán szept-okt, én még nov. elején szedtem spenótot a kertben. Sóska nyáron is jobban van, bár annak is a tavasz a fő szezonja. (Spenót egynyári, felmagzik, oszt annyi neki, sóskát levágják és újra hajt, évelő).
Nem tudom, amit mirelitben árulnak, az natúr?????

Egyébként fólia alól láttam én már januárban sóskát, spenótot, más kérdés, hogy az most jó, vagy sem.

(én nyerő helyzetben vagyok, most csak szépen kiveszem a ládából amit tavasszal beraktamKép)

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Ildi!
Adj spenótot!!!
Kép Kép
Neee, csak végső elkeseredés beszél belőlem..
A mirelit nagyon nem natúr - sajna.

Most nem tudom, mit ehetnénk még -
almát szereti, de az már picit uncsi, krumpli, sütőtök közepes siker, répa fúj...

Azt szeretném kérdezni SOS, hogy mi is a helyzet a BANÁNNAL???
Iboly-féle hozzátáplálás programban allergizáló, de nem tudom, mikor adható először???
(mert hogy most ránk rohad a banán, annyi van)
szipola
 
 

 
 

Szipola!

Állitólag azért elég ritka a banánallergia....szóval ha gondolod... Én igyekszem kb 10 hós korig (febr közepe) kibekkelni, akkor még azért a szezon végén jut neki...

Cékla?
Saláta? (na ja..., mint a sóska, spenót)
Tökfélék? (tök, cukkini)
Fehérrépa?

Meggy? meggyes krumpli ANcsi kedvence
Mindenféle gyümölcs krumplival
(szilva, körte, szőlő, ribizlilé (ez fújj nálunk), barack)

Rizs! Puffasztott rizs rágicsának ill gyümibe! Anyetejberizs!

Spenótka: ha áttelel a spenótom (béna fajta, tavaly kifagyott, pedig az volt ráirva, direkt áttelelő), meghivlak egy szedésreKép!

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Jááj Ildi!!
Képzeld!! Vettünk spenótot a piacon!! Gyönyörűt találtam! Kép Megmenekültél a szedő-vendégségtől! Kép

Csak megpárolnám és pici anyatejet adnék hozzá..
Vagy kell még bele valami?
Kép

Ja, és köszi az ötleteket Kép - előbb spenót, azután jöhet a többi!

Szőlőt is vettünk!! Kép héj és mag nélkül gondolom persze.

Banánt lehet, hogy óvatosan kipróbáljuk februárban mi is (8 hónaposan)

Köszi köszi!!
szipola
 
 


Szipola!

Én a zöldekhez szoktam krumplit tenni, sűrités végett. Egyébként egyelőre én is csak igy, párolni, mixelni, belelapátolniKép.

Na, banánnal hogy jártam. Most az előbb, a nagyoknak csináltam vegyes gyümi uzsonnát. Ancsinak meg mirelitből ringlót. Naná, hogy az nem kellett neki, a darabos a nagyoktól, az igen. Evett almát - mérsékelt fuldoklással, meg hagytam egy-két karika banánt is megkóstolni.... ime, amikor vizet prédikálok és bort iszok!

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Jaj, mégegy: spenótnál ne a spenót főzővizét használd, hanem a krumpliét. Tudomisén mi van benne, csak tudom, hogy valami, ami miatt azt mondják ki kell önteni.
Ildi

Ildi
pildi
 
 


Lányok!

Tud valaki valamit a zöldborsó allergizáló hatásáról? Dóri arca hihetetlenül néz ki utána. Először nem akartam elhinni, gondoltam, biztos a túró volt, bár ez azért volt gyanús, mert azt kapott már korábban is, de azóta kontroll-tesztet csináltam, túró simán megy, tuti a borsó a ludas. Vajon ez kinőhető vagy, ha már egyszer v.mi allergizál, akkor az úgy is marad?
rjuli
 
 


Ildi!

Meg szeretném kérdezni, hogy te a sóskát és spenótot hogyan tetted el. Mi még nem tartunk a hozzátápinál, de én is tettem be ősszel sóskát, picit vízben dinszteltem és kész. jó így? Utánna mit csinálsz vele?

Mi még csak négy hónaosak vagyunk, de már olvasgatok a hozzátápiról. Szeretném kérdezni, hogy az alm, barack, után mi jöhet? Meggyet hogyan kell adni, és ha savanyú, édesíteni mivel?Sütőtököt hogyan kell készíteni.? Megsütve, főzve?
ne haragudjatok a butácska kérdéseimért, látszik, hogy kezdő vagyok...

Köszi a segítséget: Dorcika
dorci
 


Szia Dorcika!

ÉN is megpároltam, épp csak le ne égjen vizben, azt leöntöttem róla és elmixeltem, majd mini adagokban (féldecis műanyag kávéspohár optimális, vagy jégkockatartó és lefagyás után átcsomagolni folpackba) fagyasztottam. Most már csak kiveszem, a frissen főtt krumplihoz adom, elkeverem és kész, meg se forralom, bár ezt lehet, hgoy illenék. (Nálam a nagyok is mixelve eszik a sóskát, szálka nem maradhat benne, szóval nyersen rendesen pucolni kell. Viszont nagy menyiségre hallottam, hogy paradicsompasszirozóvel is lehet, gyorsabb, mint az ereket az elején egyenként kiszedni, és tényleg nem lesz szálkás és nem kell mixelni sem.)

otlettar.try.hu oldalon találsz remek összefoglaló táblázatokat a mikor-mit-ről.
Első menetben meggy és ribizlilé jöhet még 6 hós kortól. Utána majd jöna körte, szőlő, szilva menet.

Meggyet én lányom krumplival szereti, magában nem, akár cukrozom akár nem. Ja, krumpli mellett nem kell cukroznom. Héj nélkül adandó. (nekem nyáron paradicsom passzirozón ment át)
Sütőtök: na ez jó kérdés, lének nem tudom, hogy szokás. Főzeléknek én főzöm. Elvileg sütve is lehetne, miért is ne,főleg ha ti is szeretitek, bébinek miniadagban gondolom nem gazdaságos sütögetni.

És nem butákat kérdezel!!!

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Ildi!
Köszi még a múltkori sóskás-spenótos választ! Közben még itt másnak írt válaszodból is merítek ötleteket. Tök jók,olyan ügyi vagy! Persze gondolom,gyakorlat teszi a mestert!
Mirának adtam brokkolit krumplival,és tök bejött neki! Hétvégén fözicskéltem Neki,vettem biokrumplit,meg biorépát,brokkolit,almát,körtét,és ezeket kombináltam,turmixoltam,és kis adagokban fagyasztottam. Spenót-sóska ügyben várok még egy hónapot!
A kaki problémánk még mindig nem oldódott meg. De az is lehet,hogy már mindig ilyen lesz? Kevés,bogyós? Lehet,hogy már ez a normális,ha szilárdat is eszik? Két hete még úgy tele rakta a pelust,most meg semmi! Mutassam meg dokinak?
A gyerekdokink Aloe Vera-s,és egyik nap amikor felhívtam-e problémával,azt mondta,hogy emeljem fel a Natur gél adagját 3 evökanálra,azt meglátjuk. Hát nem tudom?!

Mirama

KépKép
KépKép
mirama
 
 


Sziasztok!

Meg tudná nekem valaki mondani hogy házilag eltett meggybefőttet, amiben van szalicil lehet-e adni egy 7 hónaposnak?

A narancsról és a banánról ti mit tudtok? Adtátok őket?
A vedőnőm szerit mehetnek, de...

Amcsi
Amcsi
 


Még egy kérdés:
Ti szoktatok bébiételt adni a gyerkőcnek?

Mi külföldön élünk, itt szinte mindenki azt ad, de mikor megnéztem mi van benne, elment tőle a bizalmam. Pl. eper, ananász stb... már 4 hónaposan, 6 hósan meg spagetti...
Persze van olyan is amiben csak 1 fajta zöldség, gyümölcs van, meg rizsliszt, kukoricakeményítő, C vitamin stb...ezeket szerintetek lehet adni?

Amcsi
Amcsi
 


Szia Amcsi! Narancsot 1 éves korig nem ajánlják, banán mehet, bár kezdik azt mondani, hogy az is allegizálhat. (De csak ritkán.Kép) Meggybefőttet én nem adnék, inkább fagyasztott meggyet, vagy babameggylét (natúr).
Bébiétel: szerintem jól meg kell nézni az összetételét, és amiben csak 1-2 gyümi(alma, körte, barack) vagy zöldség van rizsliszttel (később husival), az mehet. ne azt nézd, hogy szerintük hány hónaposnak adható, hanem hogy a Te ismereteid szerint adnád-e. Általában a "4 hónapos kortól adható"-nak mondottat 7 hónaposan már eheti is Kép, kivéve, ha pl málna van benne.
Van olyan baba, aki nem is fogadja el a bébiételt, csak amit a mama főz, de a gyümipüréket általában szokták szeretni.
Dorcika, a sütőtököt én sütni szoktam egyben, aztán turmixolva lefagyasztom, de főzni is lehet. A gyerekeim almával szerették igazán.
Kép Klára
klara
 
 


Sziasztok!

mi már eljutottunk a husis időszakig. Tudnátok abban segíteni, milyen sajtot adhatok a gyereknek (7,5 hó)?
A trapistával már ismerkedünk - én is azt kaptam anno - de annyi féle sajt van, szeretném variálni, de nem tudom mi a jó.
Mikortól mehet a túró, tojás?

előre is köszönöm

sütőtök ügyben én úgy tudom, hogy a sütött tök puffaszt, a főtt nem. Hogy miért, nem tudom.
szilvamag
 
 


Sziasztok!

mi már eljutottunk a husis időszakig. Tudnátok abban segíteni, milyen sajtot adhatok a gyereknek (7,5 hó)?
A trapistával már ismerkedünk - én is azt kaptam anno - de annyi féle sajt van, szeretném variálni, de nem tudom mi a jó.
Mikortól mehet a túró, tojás?

előre is köszönöm

sütőtök ügyben én úgy tudom, hogy a sütött tök puffaszt, a főtt nem. Hogy miért, nem tudom.
szilvamag
 
 


Sziasztok!
Pénteki Ildinek Kép
Szóval megvolt itt is a spenót krumplival és tejemmel - nagyon nagy siker!!! Kép
Banán és Ancsi Kép Kép

Amcsi!
Előttem szólókkal értek egyet; a bébiételek általában borzasztóak összetételre - tényleg a 4 hónaposnak valót lehet talán elkezdeni 6-7 hónaposan Kép
Nekem sokkal jobb érzés, amikor pepecselek és utána ízlik a csemetének - a "mami főztje" feeling lengi be a házat Kép
szipola
 
 


Szilvi!
A mit mikor? kérdésre a válaszok összeszedve itt:
http://www.otlettar.try.hu/

(Kismamáknak - Szilárd ételek bevezetése + Babaétrend 1 éves korig címszóval...)
szipola
 
 


Ildi: köszi a tanácsokat. A sütőtököt simán megfőzöd és turmixolod? Krumplit megfőzöd és hogyan tovább, tejcsit teszel még bele vagy kevered vmivel?
Bocsi, hogy ilyen röviden írok, de hív a babóm...

Dorci
Dorci
 


Ildi: köszi a tanácsokat. A sütőtököt simán megfőzöd és turmixolod? Krumplit megfőzöd és hogyan tovább, tejcsit teszel még bele vagy kevered vmivel?
Bocsi, hogy ilyen röviden írok, de hív a babóm...

Dorci
Dorci
 


köszi Szipola!

hát mit is mondjak. Az én kis 7,5 hónaposom a védőnéni ajánlására már több mindent eszik amit a táblázat szerint még nem szabadna. Újra kell gondolnom a menüket!

Szilvi
szilvamag
 
 


Sziasztok!

Szipola!
Én is pepecselni szoktam, csak nem tudom mit tegyek, ha majd megyünk anyósékhoz, vagy máshova, mert nem hiszem, hogy ha előre elkészítem, meg utaztatom az még másnap vagy harmadnap is jó.
Persze talán ott is megcsinálhatnék egy-két dolgot...
Ha valakinek ezügyben van tapasztalata, ötlete, az jöhet!

Amcsi
Amcsi
 


Amcsi,
előre elkészítve fagyaszd le (már ha olyan), hűtőszatyor jégakkuval kibírja az utat többniyre, anyósnál meg usgyi be a mélyhűtőbe, amíg fel nem használod. Krumplit mondjuk nem szerencsés fagyasztani, de pl. anyós nyugodtan megfőzhet unokájának egy szemet, a többit meg viszed fagyasztva. Máshová menet meg egyszer kihagyjátok a krumplit, vagy nagyon odafigyelve mehet egy-egy babakaja.
Nekem egyébként egy elektromos habverőre szerelhető botmixerfejem van, én azzal pépeltem (ha kell nagy ritkán, még most is), és azt hurcoltam magammal a nagymamihoz, meg mindenhova. Kb. fél cipősdoboznyi csomag gépestül, autóban mondjuk nem oszt, nem szoroz.
Sok sikert az utazáshoz,
üdv
Kriszi
Üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Sziasztok!

ÉLvezem a sikertKépKépKép

Dorci!

Eleinte minden főzelék úgy készül nálam, hogy a hozzávalókat simán megfőzöm, kicsi lében, és leturmixolom (el kell találni a lémennyiséget, ha túl sűrű, akkor nem lehet olyan jól pépelni a krumplit). A tejet én közvetlen evés előtt szoktam csak belerakni, merthogy a fejés meg a főzés ált. nem esik egybe... És eleinte minden zöldséget krumplival csinálok, illetve a "töményebbeket" (sütötök, majd zöldborsó pl) azt nem feltétlen (sütőtököt anno többieknek krumpliztam, Ancsinak most néha nem, csak rizsliszttel sűrítettem).

Amcsi: ha hosszabb időre mentek, akkor egy botmixer meg e baba kislábosa nem olyan vészesen nagy csomag. 2 napra meg főzhetsz előre.

Mirama: körtét, szőlőt, szilvát próbáltad már kaki ügyben? Most Ancsinál én a körtére gyanakszom, legutóbbi kettő körte evésnél akkorákat kakilt, hogy úszott még a nadrágja is!! Pedig ilyet azért már hónapok óta nem csinált... És val, nem betegségféle hasmenés, merthogy egyszer kijött és utána minden ment tovább a szokott módon, csak most ahogy rakosgatom a fejemben össze, úgy tűnik, hogy a legutóbbi 2 körténél mindkettőnél jött egy-egy ilyen dózis.

Szilvi: látod, erre jó a babanet! Sajnos a védőnők messze nem mindig a legfrissebb kutatási eredmények birtokában ajánlgatnak.

Sziasztok:
Ildi

Ildi
pildi
 
 


Kedves Ildi!

igen, és légy okos, kinek hiszel, kinek nem ;-)
szilvamag
 
 


Sziasztok!

Ildi, Kriszi,
Köszönöm az ötleteket. Hamarosan hasznukat veszem.

Amcsi

PS Azt tudja valaki mikortól kell fogat mosni?
Amcsi
 


Ezt most találtam:
Babakonyha:
http://www.babaszoba.hu/services/recipe
Jó lenne ha egy LLL-s vagy "babanetes" vélemeny is megjelenne a dietetikusé mellett.

Amcsi
Amcsi
 


Ildi: köszi szépen, majd még jövök ám a bugyuta kérdéseimmel: Dorci
Dorci
 


Még annyit szeretnék kérdezni, hogy cukrot mikortól lehet (egyáltalán tenni kell az ételekbe először) a babának, ja és még azt , hogy honnan tudom majd, hogy mikor mit kell adni, értem ezalatt, hogy miből (fehérje, vitamin, stb..) mennyit ???

Dorci
dorci
 


Sziasztok!

Amcsi, bekukkantottam, háááát mit ne mondjak félelmetes! 3 hónaposan nesze neki Liga margarin (meg a többi)... még a 9 hónaposomnak se adom.

Dorci:cukrozni nem kell az ételeket (eltekintve a nagyon savanyútól, mint pl ribizli), ez inkább úgy szokott bejönni, hogy ha nagyon nem fogadja el a baba,akkor szokták megpróbálni, hátha pici cukorral elfogadja.
Vitamin? Milyen formában? A tápanyagokkal bemegy, azonkivül pluszban nem kell, max amit orvos ir (d-vitamin). Fehérje: na ez egy jó téma, hogy húst mikor kezdjen a baba, van aki szerint mindjárt a hozzátápi elején. Nekem a heti 2-3 alkalom tűnik normálisnak (egy-egy jégkockányi mennyiség alkalmanként)
Nem kell szerintem ezt olyan nagyon tudományosan. Sőt, ha magatoknak elég változatosan, sokféle alapanyagból főzöl, akkor abból kiszeded (fűszerezés, rántás-habarás stb előtt) a babának valót és nem is kell külön pepecselni vele, és ahogy ti elég változatosan, mindenhez hozzájuttok, ő is fog.
Amúgy meg bizonyos fokig rá kell bizni a gyerkőcre, mert egyáltalán nem biztos, hogy ugyanúgy fogja ő gondolni, mint mi!

Az én lányom most vasárnap óta úgy döntött, hogy márpedig a pépesből elég volt, sőt a darabosból is inkább csak azzal áll szóba, amit a kezébe tud venni (kanál nemjó, másik kezével rányúl a tartalmára és szétkeni). Azóta alig eszik, lévén még azért a rágás nem tökéletes, én meg próbálkozom a mit és hogyan főzzek kérdéssel (sajna a mi családunk elég válogatós, kevés igazán babának való dolgot szeretünk)

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Hahó,

Dorci: a cukrozás a babától függ. Van, aki csak az édeset bírja, én ezt pl. úgy oldottam meg, hogy mindenbe tettem gyümölcsöt eleinte, ill. a kisasszony sokáig gyümiből készült "főzeléket" kapott husival. Ez most is oké, mert pl. van, hogy vacsorára virslit eszik banánnal Kép De egyszercsak úgy gondolta, hogy innentől kezdve ő inkább a sósat szereti, és akkoriban még gyümi sem kellett, nemhogy cukros cucc. A decemberi Kismamában van egy cikk az édességekről, ami szerint mi amúgy is túl sok édeset eszünk, szóval én amondó vagyok, hogy minél később jön a cukor, annál jobb.

Amcsi,
fogmosás: a mi fogorvosunk azt mondta, hogy amint egy foga van, már érdemes tisztogatni. Először persze tiszta forralt vizes pelussal, aztán később, amikor már bírja a sörtéket, jöhet a fogkefe, egy ideig persze fogkrém nélkül. De ez már az az időszak, amikor úgyis utánoz téged, tehát ha a kezébe adod a fogkeféjét, miközben te fogat mosol, tudni fogja, mit kell tennie. Fogkefe meg egészen korántól van, a mienk pl. 4-24 hónapos korig javallott a felirat szerint (én a négy hónapot egy kicsit korainak gondolom, de a kölkec úgyis már majdnem egyéves volt, amikor megvettük). A kölök imádja, reggel-este akár tíz percig is "fogat mos", magyarul ücsörög, és rágcsálja a fogkeféjét Kép

Ildi,
kb. három hónapja mi is ebben a cipőben járunk. Azóta annyi javulás történt, hogy néha egyedül próbálkozik a kanállal vagy a babavillával, úgyhogy jó kis maszatolás közepette azért kanalaz néhány falatot. Illetve odáig már eljutottunk, hogy ha túl nagy falatot kaparint meg, akkor nem mindig tömi már egyből a szájába és köpi ki, mert nagy, hanem előfordul már, hogy a kezembe nyomja, hogy csináljak belőle kisebbet. Sajnos nálunk meg ő a válogatós, azaz most ő is alig eszik. De még első gyerek, úgyhogy még aggódom, hogy éhen hal Kép

Ez ügyben kérdeznék: egyévesnek szabad-e, és van-e értelme grillezett zöldséget adni??? Ugyanis azt vettem észre, hogy még darabban sem kell neki, ami szétfőtt, plötty, nedves, hanem a viszonylag száraz, nyammogható falatokat csípi.
És ha mehet a grillezés, akkor milyen felszerelés kell hozzá, és hogyan kell csinálni? Amint tökéletes tájékozottságomból kivehető, mi inkább főzni-párolni szoktunk, a zöldséggrillezés eddig kimaradt a konyhaművészetemből.
A barátaink wokkal grilleznek vagy mit csinálnak azzal a szegény zöldséggel...

Előre is kösz a választ,
üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Sziasztok!

Köszi a válaszokat, jönnék ujabb kérdésekkel:
Ha bevezetek egy új zöldslget, gyümölcsöt, vagy bármit, akkor 1 hétig folyamatosan azt (is) kell adnom és figyelnem van e valami jele az allergiának? Vagy azért ez nem ennyire szigorú?
Mikrozni lehet?

Kriszi,
Nekem a grillezés jó ötletnek tünik, bár ne rám hallgass ebben a kérdésben. Vagy esetleg a sütőben sült zöldség? Az fini, mi szoktunk olyat enni...

Amcsi
Amcsi
 


Sziasztok!

Kriszi!
Jövök ide válaszolniKép Dorka lassan 10 hónapos leszKép Ezekszerint össze lehet kötni a két gyereket. Először a pépes ment, majd az nem kellett csak a darabos (8 nagy lapát foga vanKép), most az sem kell, max 5-6 kanállal megy be valami, aztán kis idő múlva újabb adag és ennyi. Azért remélem nem éhezteti magátKép

Fogmosás: mi is mossuk a fogát kb 6 hónapos korától, eleinte kis vizes pelussal töröltem meg, most már saját fogkeféje van, de előszeretettel rágcsálja az enyémet, sőt ha fogat mosok, jön, hogy az övét is mossam és imádja a mentolos fogkrémetKép

Amcsi!
Én általában úgy csináltam, hogy először kóstóltunk, majd másnap kicsit nagyobb adag. Ha már ismert pár ízt, akkor kevertem is. Ha allergiás szerintem már az első napon kijön (gondolom én), de majd jönnek az okosabbakKép
Mikro hi-hi, de passz, eszembe sem jutott eddig. Mit értesz alatta?

Marika
Marika
 


Sziasztok!

már etetésben annyi jó tanácsot kaptam tőletek, hogy megkérdezem mi van az itatással.
Mennyit, mit, mikor, miből adjak?
Nálunk a cumi nem megy. A pohárral semmi baj, de azért elég nehéz követni, mennyi is ment mellé s mennyi a gyerekbe. Én többnyire vizet adok neki, néha egy kis friss gyümilé vagy csipketea.
De mennyit kéne innia?

köszi
Szilvi
szilvamag
 
 


Sziasztok!

Amcsi: nem, persze hogy nem, csak újat ne adj egy héten belül kétfélét. Bár itt szerintem az egy hét elég szigorú, 3-5 nap reálisabb.
Mikro:szerintem miért ne? Én mondjuk főzésre nem szoktam használni-amúgy se- csak melegítésre, de szerintem nyugodtan lehet.

FOgmosás: pelsuos szájtörlés van nálunk is (ez első naptól, családi hagyomány szerint megelőzi a szájpenészt és kop-kop, de nálunk sem volt senkinek), ez megy majd át (1,5-2 éves kor táján) fogkefézésbe és mosásba.

Grillezéshez nem értek.

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Szilvi!

ha igény szerint szopizik, akkor nem kell problémát csinálni belőle. ÉN a poharat és a tiszta, forralt vizet támogatom.

ILdi

Ildi
pildi
 
 


Kedves Ildi!
az igény szerint nálunk csak azt jelenti, ha kéri, megkapja a másik cicit is. De eddig még nem éreztem, hogy a szokott időpontokon kívül kért volna máskor is. Viszont ahányszor én iszom, kér ő is. De nem eldönthető, csak azért mert látja, vagy tényleg szomjas.
Szilvi
Meddig kell a vizet forralni? Én már jó pár hete, hónapja nem forralom, hanem a kiengedett csapból kap.
szilvamag
 
 


Hahó,
köszi a válaszokat. Ezek szerint a grillezéssel még tipródom...

Amcsi,
én szoktam néha mikróban főzni, pl. krumplit héjában, kilukasztott nejlonzacsiban, az nagyon fincsi, ha nincs túlmikrózva, Cicónak is a kedvence (persze már egyben). Itt az archívban voltak korábban, akik mikrózták a zöldséget, de nem tudom, ki. Ja és még rizst főzök néha mikróban, jénai tálban, ez elég könnyű, nem ragad se össze, se le, csak közben egyszer-kétszer ki kell venni megkeverni.

Szilvi,
Cicó (szinte 13 hónapos) most kb. fél deci vizet iszik meg étkezésenként (napi 3-4 alkalommal), ha én iszom, kér max. három kortyot. Ő a csőrös poharat preferálja, azon elég jól követhető, hogy mennyi fogy, és nem is nagyon megy mellé, kivéve, amikor fejjel lefelé rázza Kép
Azonkívül napi 7-9 szopinál tartunk, tehát gondolom, elég neki így a folyadék. Én úgy szoktam, hogy amikor már megtanulta, hogy a poharából jön a "zzz" (=víz), akkor napközben odatettem neki a poharat egy játék közben jól látható helyre, hogy mutogasson rá, ha szomjas. Egy-egy alkalommal mutogatott is, de nem túl gyakran. Most már ott van neki az asztalon, ha kell, kiszolgálja magát. De mondom, naponta max. 2 deci víz fogy így is.
Én forraltam kb. tíz hónapos koráig, azóta nem, de rögtön akkor felfedeztük a babavizet, azóta az megy. A másfél literes szó szerint ugyanannyiba kerül, mint a fél literes, és ilyen napi vízfogyasztásnál egészen gazdaságos is. Egyébként egyéves korig ajánlják csakugyan a vízforralást. A kedvenc kollégám pí-vizet iszik egész családjával együtt, beleértve a babákat is, bár azt nem tudom, mikortól adható. Egy másik barátném vett csapra szerelhető víztisztítót, ez elég borsos, olyan 15 000 körül volt nekik egy-két éve, de azt mondják, hamar bejön, ők azóta nem is vesznek ásványvizet, pedig előtte azon éltek. Szóval szerintem több mindent ki lehet próbálni.

Marika,
megnéztem Dorkát a profilodban, nagyon édes! Hát csakugyan össze lehet őket kötni evésileg. De Cicó még most, majdnem 13 hónaposan sem lehet több nyolc és fél kilónál, mindig is piciket hízott, ezért ha a zsigereimre hallgatnék, tömném egész nap. De nem lehet (meg ha lehetne, se szabadna). Kép
Úgyhogy bíznom kell benne, hogy nem hal éhen. De nem könnyű, ma reggelire pl. ette a következőket: 6 db buláta
15 db gabonagolyó
egy fél szelet alma
kb. negyed deci kakaó
kb. negyed deci víz
az egész előtt szopi

Na csak mutatóba Kép
Üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Ildi , Kriszti ksözi a tanácsokat.

Valójában nem is igazán szeretném cukrozni az ételeket, köszi, hogy írtatok róla. A vitamintbevitelt, pedig nem konkrét vitaminra gondoltam, hanem arra, hogy honnan lehet tudni, hogy melyik ételből mennyit adjak egy héten, hogy elegendő mindenféléhez(vitamin, fehérje, ...) jusson? Tudom, hogy változatosan kell adni, de honnan lehet meggyőződi arról, hogy mindenből elegendő mennyiséget kap? Szerencsére eddig van tejcsi azt eszi, de jobb felkészülni rá előre.
Ildi: a szájtörlést, csak sima tiszta , száraz pelussal csinálod, vagy teszel rá vmit?

Ja és a csőrős poharat mennyire tartjátok hasznosnak? teát szerintetek adjak néha neki, ha igen milyet és mennyit érdemes? Azért gondoltam, hogy szokja, hogy nem csak cici van a világon, és lassan megtanuljon inni is.


Köszi a válaszokat: Dorci
Dorci
 


Dorci,
én vizet adtam, teát a mai napig sem iszik, vizet is csak azóta, mióta nagyobb mennyiséget eszik, ill. mióta anya nem félpucér etetés közben (nyáron a nagy hőságben/maszálásban ez volt a praktikus, Cicó egyszál pelusban, anya egyszál bugyogóban, aztán mentünk mind a ketten a zuhany alá) - mert előtte képes volt főzievés kellős közepén is inkább cicire csatlakozni, mint inni. De mióta póló van rajtam, ő meg etetőszékben van, azóta nem lehet. Na azóta iszik. Eleinte forralt vizet, most már babaásványvizet, csapvizet, gyümilét frissen facsarva, mindent. A teát szerintem gyógyfüveset vagy tiszta gyümiteát érdemes, édesítetlenül - akkor valószínűbb, hogy nem szokik rá az édesvedelésre. Már ha egyáltalán, én amondó vagyok, hogy ha megissza a vizet, akkor ráértek mással. Cicó fura módon eleinte csak a testmeleg vizet itta meg, most meg a kimondottan hideget. Nem emlékszem, mekkora a babód, de a hozzátápi előtt nem nagyon van szüksége ivásra, ha csak cicin él Kép Amíg nem szomjas, úgysem fog inni.
Cicó legelőször sportzáras üvegből fogadta el az itókát, úgy, hogy egész picit nyitottam csak ki. Van, aki a varázsitatóra esküszik, mert azon szelepes cumi van, és nem jön belőle semmi, ha a baba nem szívja. A csőrös pohár csak most került elő, amikor már egyedül akar inni, abból tud, a sportzáras üveg még nagy neki tartani, azt csak útra visszük. Mennyiség: Cicó jelenleg kb. fél decit iszik egy-egy étkezés alkalmával, egyébként nullát. Ez attól függ majd később, hogy mennyire érdekli majd a cici. Cicót egyelőre nagyon Kép Szoktatni bőven elég pár korty először, ezért sem nagyon érdemes teát kutyulni. Én egy időben mindennap csináltam egy deci babateát (granuláltat), aztán este ittam meg én, mert nem volt rá szükség. Aztán egyszercsak megnéztem, hogy mi van benne, és attól kezdve nem csináltam többet. Most is ott van a maradék a polcon...Cicó meg igyon inkább ásványvizet, azzal jobban jár.

A vitaminokat nem tudom, de millió táblázat van erről forgalomban, keress egyet (szerintem még egy normál alapszakácskönyvben is van vitamintábla). Egyébként meg úgyis csak annyit tudsz neki bevinni, amennyit hajlandó megenni.

Remélem, segítettem,
üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Dorci, Szilvi!
Én is csak saját tapasztalatokat írok. Amíg csak cici volt, vízre, teára rá sem nézett, mióta eszünk mást kis kávéspohárból kap inni. Étkezésekkor elékészítek kb egy fél pohár vizet, gyümilevet és mikor már láttam, hogy szilárd elég megkínáltam inni, volt hogy kellett volt amikor nem. Most már meredten nézi a poharát ha szomjas. Teát mai napig kiköpi, bár én soha nem tettem neki bele cukrot, úgy meg nem is csodálom, hogy nem issza.
Csőrös poharat nem próbáltuk, pohárból gyönyörűen iszik, probléma gondolom akkor lesz, ha majd maga akar inniKép

Kriszi!Kép
Reggelire ez egész sokKép Nálunk egy banán, egy negyed kifli és kicsi vízKép Ma reggel kapott kicsi virslit is, mert az bemegyKép

Szerintetek kaphat 10 hónaposom sajtot?
Köszi, Marika
Marika
 


Sziasztok!
Nagy örömmel olvastam üzeneteiteket, mert az derült ki számomra, hogy nem csak én vagyok ilyen tanácstalan a táplálást illetően. Bobó születése óta - ami 19 hónapja volt- folyamatosan jönnek elő kisebb- nagyobb problémák. Most például azt produkálja, hogy nem fogadja el a főtt ételt. Kínálhatom én pürével vagy darabos étellel, egyik sem kell neki. Próbálkozik az önálló evéssel is, de egyelőre kevés sikerrel. Így aztán annyit eszik, amennyit ő tud- ami néha szinte semmi. Nagyon kell ilyenkor türtőztetni magam, hogy ne adjak neki olyat, amit szívesen fogyasztana ( joghurt, tejszelet....). Alig várom ilyenkor, hogy újra jelezze az éhségét, és adhassak neki valamit - nehogy éhen haljon, bár tele a hűtő.
Csak én gondolom úgy, hogy szüksége lenne a főtt ételekre? Lehet, hogy neki ez nem hiányzik? Régebben elfogadta a főzeléket, nem tudom, most miért nem teszi. Van ötletetek mit lehetne kipróbálni? Előre is köszi.

Mi nagyon korán kezdtük a fogmosást, a mások által említett módon. Mostanában pedig úgy történik, hogy együtt megyünk fogatmosni. Ki- ki mossa a saját fogkeféjével. Aztán lefektetem a szőnyegre, és én mosom meg a fogacskáit fogkrémmel. Ez így tetszik neki.

A csőrös pohárral próbálkoztunk mi is . Sikerrel. Olyan volt ugyanis a poharunk, amelynek az alja gömbölyítet volt és nehezéket is tartalmazott. Így soha nem borult fel, ha letettte, kivéve, ha eldobta. A kihajló szélű pohár viszont nem vált be, ugyanis mindig lecsorgott a szája sarkán a víz. Nem is értem, miért ezt ajánlják! A normális szélű pohárból első próbálkozásra ügyesen tudott inni.
Üdv mindenkinek: Terika
terika
 
 


Sziasztok!

Dorci: megnedvesitem vizzel és úgy, nem teszek rá mást.

Pohár: én a sima pohár hive vagyok, háromnál már bevált, hogy semmi pót dolgot nem alkalmaztunk, igy nem kellett átszokni egyik féléről másikra.

Mennyiség: Ancsi most néha iszik, néha nem, amikor én azt gondolnám, hogy ihatna.... szerintem kinálgatni érdemes kaja után (stb), mondjuk most nincs nagymeleg, nem hiszem, hogy túl sűrűn szomjaznának meg, aztán rá fog jönni, hogy igyon ha kellneki.

Terika: én azt hizsem, általában mi szülők aggódjuk túl a dolgot. Épp most olvastam valahol, tán a friss babás topikban, de anno eredetiben is, hogy ha a babákra bizzák, hogy kiválasszák mit ennének, akkor hosszú távon pont úgy fognak enni, ahogy ma tudományosan jónak gondolják. Magyarán lehet, hogy két hétig állandóan krumplit enne, aztán egy hétig meg csak húst meg hasonlók. Elvileg, ha nem rontjuk el, és mindig ők dönthetik el, kérnek vagy sem, nem erőltetjük, ugyanakkor a lehetőséget megadjuk, akkor rájuk lehet hagyni.
Valószinűleg a főtt étel is a mi, felnőttek heppünk. Ha ő az összes tápanyagot begyűjti másképp, fehérjéket felvágottból, tejtermékből, zöldségféléket nyersen ill gyümikből, lisztneműeket kenyérféléből, gabonapehelyből és mindemellett a folyadékbevitel is megfelelő, akkor valószinűleg nem érdemes erőltetni, ill idegeskedni miatta. Ezzel együtt azt hiszem, én se lennék nyugodt, ha ezt sokáig csinálná....

Marika:elvileg ha nincs a családban allergiás, akkor a savanyitott tejtermékek 10 hós kortól indulhatnak, így a sajt is.

Sziasztok:
Ildi

Ildi
pildi
 
 


Sziasztok!

PIldi, én is hallottam már azt az elméletet, hogy ha a babákra bízzuk, hogy mit egyen, akkor hosszú távon kiegyenlítődik a tápanayagbevitel. Elméletben biztos jó, csak gyakorlatban azért előjönnek olyan problémák, mint pl. nálunk amikor a lányom csak husit hajlandó enni már napok óta, és ez azt jelenti, hogy kaki viszont nincs. Amikor meg végre van, akkor nagyon nehezen küzdi ki magából. Kép Pedig korábban max két napot hagyott ki kakilás terén, és nem is volt kemény neki soha...
De zöldséget továbbra sem eszik, és persze semmi mást sem...

Kriszi, mi lenne, ha grillezés helyett bundázott zöldségeket csinálnál? Valahol olvastam egy receptet, hogy tojássárgája, némi liszt, és zsemlemorzsa, azaz, mintha rántott husit csinálnál, csak tojásfehérje nélkül panírozni be a zöldséget, és úgy adni a gyerkőcnek. Vagy esetleg csak lisztben megforgatni, és úgy kisütni a zöldségeket. Az jó kis kérget ad neki. Gondolom, előtte meg kell főzni. Én magam nem próbáltam még... úgyhogy lehet, hogy nagy hülyeségeket mondok. Kép

Puszikák!

Yoan
yoan
 
 


Sziasztok!
Tegnap vettem Milupa 7-gabonás pelyhet,tudtok róla vmit?
Az van rajta,hogy tápszer vagy tej hozzáadásával kell készíteni. Máshogy nem lehet? Tápszert nem akarok adni,tejet meg még nem ihat.
En azt gondoltam,hogy bele lehet tenni gyümibe,vagy fözibe.
Köszi!
Mirama

KépKép
KépKép
mirama
 
 


Kedves lányok!
köszönöm a jó tanácsokat
én azt hallottam szakértő ismerősöktől, hogy Budapest vize nagyon jó, az ásványvíz csak divat és reklám, a csapvíz is tökéletes. Ez persze nem babákra vonatkozott, hanem csak úgy általánosan (akkor még nem volt gyerekünk).
Én is kispohárból itatom, kaja közben és utána.
Kriszi, ahogy Te is írtad, én is vettem csőrös poharat, hogy kiszolgálhassa magát, ha úgy dönt, hogy szomjas, de csak akkor iszik belőle, ha én adom és tartom. Megfogja ő is, de nem emeli fel, így nem jönn belőle semmi, ha meg én emelem, azonnal elengedi.
Dorci:
szerintem a csőrös pohár főleg akkor jó, ha máshol kell adni neki inni. Bár nálunk nincs gond a kispohárral, azért mégis folyik időnként mellé, s ha nem otthon vagyunk, esetleg utcán, pláne praktikusabb.

Szilvi
szilvamag
 
 


Sziasztok!

PIldi!
Köszönöm a bátorító sorokat. Megnyugtattál: Úgy csinálom, ahogy írtad, azokkkal az ételekkel kínálom, amiket Te is említettél - tehát eszerint nem csinálok butaságot. Az zavar leginkább, hogy nem eszik elég húst ill. zöldséget.( sőt szinte semennnyit sem fogyaszt ezekből) Viszont minden rendben van a kakilással.
üdv: Terika
terika
 
 


Hahó,
kispohár: nálunk egyelőre nem jött be. Nem mintha nem tetszene neki, dönteni is tudja, viszont kivétel nélkül mindig beleköp valamit minden ivás alkalmával Kép Ezt a csőrös pohárral nem olyan egyszerű Kép A babák különbözőek, Cicó ezen a téren csőrikehívő, most már ott van csak neki kaja közben az etetőszék tálcáján vagy előtte a pohara, és amikor szomjas, fogja, és iszik. Ha én beavatkozom, ő is szereti elengedni, úgyhogy én inkább csak mondom neki, hogy emeld magasra (=döntsd meg) vagy fordítva (=lefele legyen a csőre), aminek néha az az eredménye volt korábban, hogy két kézzel a feje fölött kalimpált vele, vagy hogy csőrrel lefelé rázta, de most már megy. Mivel mindig csak víz volt benne, és nem is jön olyan nagyon belőle (ez egy gagyi micimackós pohár, kemény műanyag csőrrel, három lukkal), nagy bajt nem tud vele csinálni. De elég hamar belejött. Rendes pohárból is tud inni már klasszul, de csak ha nem ő tartja.

Yoan,
kösz a javaslatot. Egy a baj, hogy újabban nem mennek a panírozott dolgok, amit egyébként nem is bánok... De a bundás zöldség jó ötlet, és nem is biztos, hogy meg kell főzni előtte. Gondolj a rántott krumplira, a rántott karfiolra, tökre, cukkinira...hm, mondasz valamit Kép

Üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Sziasztok!

Mirama: anyatejjel is csinálhatod! (én eddig egyszer próbáltam, de vagy nem volt jó passzban a kisasszony, vagy nem tetszett neki) És szerintem lehet gyümölccsel is, én legalábbis szándékozom megpróbálni.

Kop-kop-kop, leányzó ma hajlandó volt pépeset is enni (most direkt vagy 3 félét főztem, ha nem enné, legyen más is....), nem bánnám, ha igy maradnaKép

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Mirama!
Nyugodtan csinálhatod anyatejjel is. Én régebben tápszerrel csináltam a lányomnak, de nem nagyon szerette. Úgyhogy úgy használtam fel, hogy pl. reszelt almához kevertem hozzá, és megette. Kenyeret nem volt hajlandó enni, így juttattam hozzá a gabonához.

Orsi
orsi
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: