Új privát üzeneted érkezett!

Pindi,
sokkal jobban leírtad a memória dolgot, mint én össze tudtam volna foglalni. Tényleg nem az a baj, ha magéától mesél: meséljen csak! De kérdezgetni, késztetni arra, hogy struktúrálja az élményeit, ez az, ami nem jó ilyenkor.

Cikaboga,
nagyon helyes manóóóóóók! :) Az arcuk is nagyon jó lett! Azt az újszülött babát én is elkezdtem, pont abban az állapotban van, mint a tied.

Burok: ki mondja, hogy nem jó? A nem-waldorfosak, igaz?

Liv,
ha indiszkrét kérdés, ne válaszolj: te beadnád waldorfba a lányaidat? Vagy azért keresel home-schooling infókat, hogy az alapján valami hozzátok jobban illőt alkoss?

Magyarázat: csak egy szösszenet:
Timó ezt a zsiráfot kapta a szülinapjára:
Kép
Ott az a 3 fakocka, és a tesók mutogatják neki, hogy melyik melyik lyukon fér be. De nem hagyja magát! Kiveszi a kockát a kezükből és beteszi az alsó nagy lyukon. Mert hisz ott vette ki őket, akkor ott is mennek be!
:lol: :lol: :lol:
h_szilvi
 
 


Szilvi, dehogy indiszkrét! Nagyon gondolkodunk a homeschooling-on és nagyon a W-on is. Van pár dolog, amtől nem vagyok elragadtatva, de alapjában zseniálisnak tartom a pedagógiát. Tehát, ha intézményesítünk, akkor csakis W, főleg, mert nagyon tetszik a pécsi "mozgalom" (ovi erdővel, sok lelkesedéssel és profizmussal), de az is nagyon a szívem szerint van, hogy ha már az én gyerekeim, akkor hadd neveljem őket én 100%-ig...de még van időnk, persze.
Gyűjtjük az információkat a W-ról és a HS-ról is. :wink:


Indi: ez a bélyeges vers nagyon jó...

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Még azt akartam írni, hogy a Szabadságra nevelésben olvastam, hogy a W nem kíván meghatározott világnézetre nevelő tanintézményként működni, és ez nekem nagyon fontos, mert (nem nagy egyházhoz tartozó vagy inkább úgy mondom, hogy valódi Krisztus-hívő) keresztényként nem szeretném, ha a gyerekeim antropozófisták lennének. Ennek ellenére semmi bajom azzal, ha más világnézettel rendelkező oktatók/gyerekek között vannak a gyerekeim.
Jaj, szóval még őrlődőm, de nagyon szeretem ezt a topicot, sok bíztatást ad.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 

 
 

Liv, OFF:

A minap direkt utánaolvastam a CC-nek. :)
Tetszik, hogy egyik véglethez sem húz (mármint konzervatív vs. liberális keresztény), hogy mindenben próbál mérlegelni. És bár a wiki leírásban sok olyasmi van, amit nem igazán értek (pl. "pretribulationist), de nem is ástam bele magamat, úgyhogy talán azért...)

ON
h_szilvi
 
 


Ja, nem a Continuum Concept-re gondoltam. :lol: :oops:
h_szilvi
 
 


OFF Szilvi: tudom... :wink: (azt hiszem, ezért szeretjük a CCt mi is.)

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Szilvi+Livi Miről offoltok? Én is akarok :)

Livi :) Egyrészt értem, másrészt nem: milyenek az antropozófista gyerekek?

Most ezt mindenhová felteszem: úgy alakult a sorsunk, hogy el kell "otthonról" költöznünk. De nincs hová. Arra jutottam, hogy ha a hitem és elveim szerint nem akarom kiereszteni a babámat a kezeim közül idejekorán, akkor olyan munkát kell kitalálnom, ami biztos jövedelem, tisztességes és vele együtt végezhető. Így családi napközit szeretnék nyitni, ez egy tulajdonképpeni bölcsi és ovi helyettesítő, persze az én szám íze szerint mindenféle fejlesztős hókuszpókuszt kihagyva, kis éneklős-körjátékos foglalkozáést kivéve, szabadjátékon alapuló elfoglaltsággal. Amiért ezt írom: Szükségem lenne egy családi házra/lakásra, ahol mi is lakhatnánk és a tevékenység is végezhető lenne (pillanatnyilag nem tudok érte fizetni, de vagy közös vállalkozás nyereségrészesedésként, vagy kicsit később fizetendő bérleti díjként tudnám téríteni . Ez egy gyes melletti legális vállalkozásforma, amit az állam és a helyi önkormányzatok is támogatnak - pillanatnyilag ideálisnak tűnik. A már meglévő CsaNák mind jól működnek, hisz óriási az igény rájuk bölcsődei és óvodai helyhiány miatt.
Kérlek benneteket, ha elindít ez valamiféle gondolatot, esetleg ismertek olyan embereket, akiket érdekelhet/tudnak segíteni - szóljatok! Köszönöm szépen előre is.

indianyo
 
 


Indianyó,
én ismerek egy anyukát, aki csinál ilyet Ürömön (a saját házukban). Neki van ehhez valami végzettsége is (spéci ehhez papír), de gondolom, neked a tanári dipl. elég.
Szóval ha tippek, ilyesmik kellenek (waldorf-család), akkor meg tudom adni az elérhetőségét.
A nehezebb részét illetően meg majd nyitott szemmel járok.

Ja, az off a Calvary Chapel-ről szólt.
h_szilvi
 
 


Szilvi :) Köszönöm!!!
Igen, kérem az elérhetőséget. Főként, hgoy Waldorf-család, a "foglalkozásokhoz" sok ötletet kaphatok tőlük, ez nagyon jó! Mert itt van egy kis nehézség, valamit muszáj csinálni a gyerekekkel, mert elsősorban ezért hozzák őket(sokan csak délelőtt játszani és foglalkozásokra jönnek), de közben meg nem lehet az elveim ellen való sem.
Igen, ha valakinek van saját házikója, akkor ez egy főnyeremény, szinte nem jár befektetéssel. Jó, okos dolognak tartom.

Kell hozzá gy 40 órás tanfolyam - kötelező és nem lehet róla hiányozni, de pedagógia és pszichológiai kérdésekről nincs benne szó, kizárólag a CsaNa működtetését taglalják - megint egy jó értelmetlen dolog - nekem legalábbis, ezt be tudnám magolni papírról is,í g ymeg életében először majd le kell a gyerekemet passzolni egy héten kétszer valakinek :evil:
Nem kell egyébként hozzá semmilyen egyéb végzettség, 8 általánossal már megy a dolog.

CC-t értem már :)

indianyo
 
 


Sziasztok!
Jó kis beszélgetés alakult ki :)

Csak a burok témához szólnék hozzá: a mai világban sok mindent nevezhetünk buroknak, nemcsak a W-seket. Pl. egy hitgyülekezet tagjait, stb, ami más, mint egy átlagos hétköznapi családtól megszokott. És ahhoz, hogy ezek a dolgok ne vesszenek ki, valakinek fenn kell tartania ezeket a hagyományokat. Meg persze valakinek kell újításokat is bevezetni :wink:
m_andi
 
 


Indi: az "antropozofista" felnőttektől tartok egy icipicit. Főleg a Keresztény Közösség tagjaitól, mert a saját elképzeléseikhez igazítanak dolgokat a Bibliából és szerintem ez a legrosszabb verzió, amit keresztény néven futtatni lehet. Ez a közösség eléggé összefonódik a W-fal és hát ezért tartok tőle egy kicsit...de még nem ismerem a dolgot eléggé.
Remélem, Indi, megtalálod a megoldást a jövőre nézve!!!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Livi :) Muszáj lesz, hacsak nem akarunk a híd alatt lakni:wink:

A Waldorf ovitól isiig nincsenek felekezetek, vallások, Európában a keresztény hagyományokat, ünnepeket - tiszta formájukban - követjük - de midnen országban a saját vallási hagyományokra építenek. A Keresztény Közösség nem egy egyház, azért alakult, hogy aki hisz és fontosnak tart keresztelési, esküvői, egyéb szentségeket, annak módjában álljon ezzel élni anélkül, hogy egy intézményre esküdne. De ez nincs jelen a mindennapokban olyannyira, hogy a legtöbb helyen még csak nem is tudnak róla.

Mi van ebben a kereszténységben ami ennyire megosztja az embereket?? Én ezt szomorúnak találom :(

indianyo
 
 


Azon gondolkoztam, hogy a waldorfos gyerekek között nyilván van jócskán, aki nem, vagy csak megkésve kapja meg a kötelező oltásokat. Anélkül meg ha jól tudom nem mehet ilyen helyre (és a saját gyerek is be kell hogy legyen oltva.) Akkor hogy működik egy waldorfos családi napközi?

Indi, talán az, hogy nem fogadjuk el, hogy itt a földön az igazság nem abszolút, és az általunk felismert igazságok nem biztos, hogy a másik számára is érvényesek.

Pindi
pindi
 
 


Keresztény Közösség: Mi az, hogy "egyház", azaz mi tesz egy egyházat egyházzá? Anyósomék tagjai Hannoverben, és úgy beszélnek róla, hogy "unsere Kirche". (Anyósom régen a Rózsakeresztes Rend (AMORC) tagja volt, de másra vágyott, egyházra, istentiszteletre, és így találta meg a CG-ot, ahol azóta is nagyon jól érzi magát a férjével együtt. Tehát ami a rend tutira nem volt, nevezetesen egyház, az a CG igen.)
És én spec. pont ezért nem keresem fel a CG-ot, mert nem keresek egyházat a hitemnek.

"saját elképzeléseikhez igazítanak dolgokat a Bibliából" - ez meg nézőpont kérdése. Mert a gnosztikusok is mondhatnák (-ták volna), hoyg a katolikusok ezt tették...
Amúgy nem tudom, konkrétan mire gondolsz, ill. igen sok egyház teszi ezt, ld. mormonok, adventisták...

Olvastam valahol valami elvakult kritikát, valami olyasmi volt, hogy a w-tanárok Lucifer segítségét kérik a tanításhoz. Tavaszal pedig hallottam egy fantasztikus hölgyet, egy euritmistát, aki arról (is) beszélt, hogy fejlődni csak feladatok megoldásával tudunk. A langyos posványban nem. Lucifer és Ahriman két "segítőnk" abban, hogy megteremtik nekünk a lehetőséget erre a fejlődésre. A kisértések értünk vannak, hogy legyőzzük őket és önmagunkat, és ezáltal Istenhez kerüljünk közelebb.
Nekem ez nagyon igaznak hangzik. Nem veszem be azt, hogy egyetlen út van a csúcsra, a többi csak annak tűnik, de a föld alá vezet. És, hogy minden, ami nem egyházak, vagy önjelölt guruk által kijelölt út, az az utóbbi kategória.

Ugye nem veszi ezt senki személyeskedésnek???? Itt egyes topikokban nagy hagyománya volt az ilyen beszélgetéseknek. (Volt keresztény topik, stb.)

Mindenesetre pont az itteni beszélgetések hatására már nem is mondom magamról, hoyg keresztény vagyok, mert a keresztények nem örülnek neki, nekem meg olyan mindegy, hogy amikben hiszek, azt hogyan definiáljuk... :)
h_szilvi
 
 


Pindi :) ha CSaládi Napközi hivatalosan, akkor bizony minden oltást be kell adni. Ha nem hivatalos, akkor persze más a helyzet, de arról én nem tudok semmit.

Hú, ez egy izgalmas téma megint! :)

Indi, talán az, hogy nem fogadjuk el, hogy itt a földön az igazság nem abszolút, és az általunk felismert igazságok nem biztos, hogy a másik számára is érvényesek


Pont ez lenne a kiegyenlítő szelep, nem? Ha elfogadom, hogy az én igazságom is csak egy a sok közül és a másé ugyanilyen jogos, akkor máris nem vagyunk megosztottak, hanem tiszteljük és elfogadjuk egymást. Ez pedig sajnos nem általános, midnenki azt hiszi, hgoy az övé a Bölcsek Köve és a másik "nem igazi keresztény".
Hát én se vagyok az, mert nem vagyok megkeresztelve, fiam sincs, pedig nagyon vágytam egy igazi szentségre, de akkor még nem volt CG (1998-99-ben) itthon, csak külföldön. Msot még jobban vágyom rá, főleg Dominó miatt, de hezitálok. Végülis a hitem nem onna jön nekem sem, sőt tartozni se szeretnék semmilyen hitintézményhez de azért az az áldás, az fontos lenne.

indianyo
 
 


Jaj, Pindi, most végigolvastam az idézetet, te is ugyanezt írtad, már látom :)

indianyo
 
 


Sziasztok!

Nem akartam parttalan vitát indítani ezzel a keresztény dologgal, csak leírtam, mi foglalkoztat. Egyetértek mindenkivel, jókat írtok, és nem is akarok ítélkezni, azonban mint mindenkinek, nekem is vannak dolgok, amik fontosak, mindenkinek van elképzelése, véleménye, amiből "nem enged", ezt próbáltam megfogalmazni.

Szilvi, a gnózisba, katolicizmusba meg igazán nem megyek most bele, mert hát nem akarunk vitatkozni, meg a Biblia "félre vagy nem félremagyarázásáról sem". Csak azért írtam ezt le, mert nekem ez is egy nagy dilemma. Akinek nem, annak jó, egy dilemmával kevesebb. :wink:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Apropo, mi az a CG?

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


liv731 írta:Apropo, mi az a CG?


Ó, bocsi, Christengemeinschaft = Keresztény Közösség. :oops:

(SK rövidítésem)
h_szilvi
 
 


Indi,
esetleg az Unitáriusokat nézd meg közelebbről. Nekünk őket javasolta Székely Anikó néni, amikor Olivér mindenáron meg akart keresztelkedni (6-8 éves korában, kábé). Hogy nem kell odaTARTOZNI, és nagyon szabad minden.

A telefonszámot mindjárt megkeresem...

Liv,
:D
h_szilvi
 
 


Indi, elküldtem pü-ben.
h_szilvi
 
 


Livi :) Szeritnem ezek nagyon fontos kérdések és jó, hogy írtál róluk. Engem nagyon érdekelnek a részletek, amiktől kerek lesz a kép. Örülnék, ha bővebben írnál róluk - ha már feldobtad a labdát :wink: Nekem simán és természetesen belefér ez egy waldorfos topikba - ez olyan, mint a szabadvallás a gimiben - óriásiakat csatáznak ám a diákok a tanarakkal :)

indianyo
 
 


Indi: jaj de jó! kicsit izgultam, mert eszem ágában sem volt megbántani senkit, főleg a CG-vel, mert attól, hogy nekem nem szimpi, attól még áldásom rá, aki oda tartozik. :wink:

Simán el tudom képzelni a keresztény gyermekeimet a W-ban világnézetről vitatkozni, főleg, hogy csak akkor lesznek keresztények, ha ők akarják, nem fogjuk őket kényszeríteni. Ebből is látszik, hogy még gondolkodom, keresek...mert nem tudom pontosan elmondani, miért is tartok a W-tól egy icipicit. :D

ööö, pontosan milyen részletekről is írjak? :)

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


liv731 írta:
ööö, pontosan milyen részletekről is írjak? :)


Ahol másképp értelmezik a Bibliát, mint ahogy szerinted az van. Ami szerinted a veszélyes kategória.
Félreértés ne essék, nem értek hozzá, így nem fogok tudni veled vitába szállni, még baráti-elvi síkon sem, csak egyszerűen érdekel. :)

És nem bántottál meg senkit, sztem. :)
h_szilvi
 
 


Csatlakozom Szilvihez, én is ezt gondolom és írtam volna.

indianyo
 
 


Engem is érdekel a Biblia értelmezéses téma! :wink:

Indi!
Megkeresztelkedni sose késő! Én két éve szántam rá magam, és lettem református vallású. Na, nem azért, mert nagyon vallásos ember vagyok, nem járok istentiszteletekre. Igazából én először végignéztem az itteni gyülekezeteket, és a személyek mentalitása, valláshoz való hozzáállása alapján döntöttem. Az itten ref. pap (kb 40 éves lehet), nem a vallásosságra törekszik. A felnőttképzés ugye úgy folyik, hogy kb 15 alkalommal el kell menned ún. oktatásra. Nos ezt valaki nagyon szigorúan veszi, és csak a Bibliával foglalkozik, de ez a pap az emberi oldaláról közelíti meg a témát. És így pl. nagyon jól kiveséztük a 10 parancsolatot, stb. Mindig nagyon érdekes beszélgetések születtek, és még tovább is ott maradtunk sokszor, mert nem tudtuk abbahagyni :)
m_andi
 
 


Sziasztok, hú, nagyon érdekes téma merült fel!


indianyo írta:A Waldorf ovitól isiig nincsenek felekezetek, vallások, Európában a keresztény hagyományokat, ünnepeket - tiszta formájukban - követjük - de midnen országban a saját vallási hagyományokra építenek.

Kifejtenéd kicsit részletesebben, hogy mit jelent a "tiszta forma"?



h_szilvi írta:"saját elképzeléseikhez igazítanak dolgokat a Bibliából" - ez meg nézőpont kérdése. Mert a gnosztikusok is mondhatnák (-ták volna), hoyg a katolikusok ezt tették...
Amúgy nem tudom, konkrétan mire gondolsz, ill. igen sok egyház teszi ezt, ld. mormonok, adventisták...

Nekem az volt döbbenet, amikor rájöttem, hogy a katolikus tízparancsolat nem ugyanaz, mint amit a Bibliában olvastam.
Most viszont az érdekelne, hogy szerinted az adventisták mit igazítottak a Biblián?

Erika
wer
 
 


Andi, ha nem azért keresztelkedtél meg, mert meggyőződtél arról, hogy ez az igaz út, akkor miért?
wer
 
 


Békáson ismertem egy csajt, adventista volt az egész családja, és vegetáriánusok voltak, mert állítólag nekik ezt így kell. Ha nekik ezt valóban így KELL, akkor sztem ez módosítás, vagy nem????

(Amúgy én is vega vagyok, de nem vallási okokból, és fúőleg nem "kívülről".)
h_szilvi
 
 


Wer :) Letisztult formában: az illető ünnep szellemi lényegét ragadva meg, mentesen minden felekezeti szokástól - és a gyermekek számára is "fogyasztható" módon. Egy karácsonyi adventi kert (spirál vagy lemniszkáta bejárása) a Fény megszületésének és ahhoz való viszonyunknak egy olyan mély megünneplése, ami egyedülálló szerintem. Persze ezt megelőzi maga az Advent, a készülődés.

Andi :) Köszi, én nem szeretnék semmilyen vallású/felekezetű lenni, pont ez a lényeg. Jó lehet nagyon egy ilyen keresztény közösséghez tartozni, ha valakinek erre van szüksége. Próbáltam én többször is, de a szabadságigényem mást diktál. De ettől még bizonyos dolokra nagyon szükség van - ezeket hívom én áldásnak vagy szentségnek - megintcsak az intézménytől függetlenül.

indianyo
 
 


Aha. Én (sajnos) nem ismerem a Bibliát úgy egészében, de azt tudom, hogy már a teremtésnél ott van: És monda Isten: Ímé néktek adok minden maghozó füvet az egész föld színén, és minden fát, amelyen maghozó gyümölcs van; az legyen néktek eledelül. (I.Móz.1:29). Tehát eredetileg vegák voltak az emberek :). Aztán valamikor, talán az özönvíz után bizonyos állatokat is felsorol, amiket lehet enni. Módosítást én itt nem látok.:)

Én is ismerek adventistákat, és nem mind vega, de nem esznek mindenféle húst, ez tény. Nekem az tűnt fel, hogy a Bibliának az életmóddal kapcsolatos dolgait is komolyan veszik, pl. az étkezést. Kell-nem kell: ha nem tud vele belülről azonosulni, akkor ne legyen adventista.

Bocs, ez már tényleg off itt, csak nagyon felkaptam a fejemet és érdekelni kezdett, hogy miért pont ők jutnak először eszedbe, mint akik módosítanak vmit.

Erika
wer
 
 


Főleg a Keresztény Közösség tagjaitól, mert a saját elképzeléseikhez igazítanak dolgokat a Bibliából és szerintem ez a legrosszabb verzió, amit keresztény néven futtatni lehet.


Én csak most hallottam először erről a Keresztény Közösségről. Csak annyit tudok róluk, amit a honlapjukon írnak (egyébként ez frissebbnek tűnik), úgyhogy lehet, hogy valamit félreértettem, de nem pont az a lényeg, hogy nincsenek dogmák, előírások? Hogy szabadon gondolkodhatsz a Bibliáról és minden másról?

Pindi
pindi
 
 


Köszi Indi. :) Egyébként ezeket a szokásokat ki találja ki? Mondjuk egy nem keresztény kultúrkörben lévő óvodában-iskolában. Gondolom, Steiner írásaiból sokmindent ki lehet bontakoztatni, dehát ő mégiscsak keresztény kultúrkörben élt, ilyen szinten gyakorlati dolgokat bizonyára nem fogalmazott meg.

Kinek/minek az áldására lenne szükséged? Úgy veszem ki, hogy te belül hiszel abban, amiben hiszel, nem tudsz más emberek által alkotott keretekbe belesimulni, dehát az áldást/szentséget is csak más ember által közvetítve tudnád megkapni.

Erika
wer
 
 


pindi írta:nem pont az a lényeg, hogy nincsenek dogmák, előírások? Hogy szabadon gondolkodhatsz a Bibliáról és minden másról?

Szabadon gondolkozni=mindenki azt gondol róla, amit akar; ez szerintem egy bibliai alapokon nyugvó hívőnek nem biztos, hogy belefér.

Erika
wer
 
 


Wer,
csak "véletlenül" jutottak ők eszembe. Meg, mert nem nagyon érdekelnek az egyházak, így nemigen tudom, hogy ki mit mond, pontosan, de erre emlékeztem, mert a csajjal sokat beszélgettünk táplálkozásról.
Hogy nem-zsidó-keresztény kultúrkörben milyen szokások vannak, nem tudom egyáltalán.

Indi,
mi a lemniszkáta?
h_szilvi
 
 


Lemniszkáta/lemniscate: fekvő nyolcas, végtelen jele. sok helyen a nagyok nem a spirált járják, hanem ezt a formát (hú, akkor ez is egy waldorfos szakzsargon :lol:)

Wer :) Nem az ember által adott szentség, hanem maga a szertartás, a rituálé, egy szellemi állapot az, amit hiányolok, talán nem tudom jól megfogalmazni, de úgy érzem, hogy az, hogy a házasságkötésem olyan semmilyen volt(egy papírról kellett felolvasni egy szöveget, lefényképeztek, ujjlenyomatot vettek és kész, vége), valódi szertartás nélkül, az rányomta a bélyegét az egészre. No meg a kisfiam születése után is élt bennem ez a vágy. Na majd egyszercsak lesz belőle valami.

Szokások: jó a kérdés, utána kéne nézni, hgoy itthon hogyan történt, Steiner eredetileg meditatív úton jutott sok következtethez, lehet, hogy ezek a szokások is így alakultak ki. Az biztos, hogy a tanári közösség midnen döntést közösen hoz, így azt is ők találják ki, hogyan ünnepeljenek peresze a különféle hagyományokat figyelembe véve.

Szilvi :) Esetleg Anikó nénit meg lehetne erről kérdezni, ő aztán tényleg autentikus, mint szabadvallás-tanár és ős-antropozófus :)

indianyo
 
 


h_szilvi írta:Wer,
csak "véletlenül" jutottak ők eszembe. Meg, mert nem nagyon érdekelnek az egyházak, így nemigen tudom, hogy ki mit mond, pontosan, de erre emlékeztem, mert a csajjal sokat beszélgettünk táplálkozásról.

Kicsit szerencsétlennek érzem, ha töredékes ismeretekkel és ezáltal tévesen kerül felemlegetésre valaki. :cry:

A lemniszkáta nem W-szakzsargon, hanem geometriai fogalom :lol: :lol: :lol: .

Erika
wer
 
 


Wer,
elnézést, hogy nem néztem jobban utána, és ezzel megbántottalak. Meg voltam győződve róla, hogy a csaj igazat mond, hiszen az ember ilyesmiről nem találgat ki dolgokat.
Amúgy az adventista is egy gyűjtőfogalom, nem? És akkor simán lehet ilyen is, olyan is.
Mert pl. van olyan rózsakeresztes rend, a Lectorium Rosicrucianum, akik azt mondják, hogy le kell építened a cigi, alkohol és hús utáni vágyadat. Magyarul ne áldozatként hagyd abba, hanem ne is kívánd. Az AMORC semmi ilyet nem tanít/kér/mond: azt eszel/iszol, amit a lelkiismereted és józan eszed megenged.
A Christengemeinschaftban sincs semmilyen táplálkozási megkötés. Ezzel szemben itthon Váradi Tibor (:?) követői teljesen vegán életmódot propagálnak.

Nem mentegetem magam abban, hogy nem ástam bele magam, de hidd el, jóhiszeműen mondtam, amit mondtam.
h_szilvi
 
 


Ja, félreérthető volt: Váradi Tibor NEM = Keresztény Közösség.
h_szilvi
 
 


Sziasztok! Pindi rátapintott a lényegre, a Biblia szabadon értelmezésén én azt értem, hogy kiragadjuk a nekünk tetsző dolgokat és arra építünk fel valamit. A katolikus egyház a Biblia mellett az ún. Szenthagyományt is követi, azért van ott akkora összevisszaság (Jézus keresztáldozatának újra és újra élése, Isten-evés, Mária társmegváltósága, gyerekkeresztség-ez mmondjuk máshol is van). A KK (CG) arról beszél, hogy Krisztust valami "rejtett spirituális tudáson" keresztül lehet megismerni, és az Evangéliumot nem elég olvasni, mert Krisztus tanításának valódi értelme csak azoknak tárul fel, akik a Misztikus Emberszentelő szertartáson keresztül találkoznak Vele. A segítő beszélgetés nevű szentség az ember lényének belsejéből fakadó akaratot támasztja és erősíti meg...ezt pl. nem is értem.
A kultusz gyógyító ereje...a halottakkal való kapcsolattartás...és akkor csak pár dolgot ragadtam ki, ami nem hogy nem Bibliai alapú, épp ellenkezőleg.
Egyébként volt egy ilyen közösség Kolosséban, aki kezdte beengedni a keresztény tanításba a gnosztikus tanokat (a kettő egyszerűen nem passzol), nekik írta Pál a Kolosséi levelet, ami nagyon érdekes ilyen szempontból, látszik, hogy Pál teljesen tisztában volt a gnosztikus/ezoterikus tanításokkal, és a levélben szépen elmagyarázza, miért nem egyeztethető ez össze Krisztus tanításával.

Továbbra sem szeretném, ha bárki támadásnak venné ezeket a dolgokat. Olyan gyülekezetbe járok, ahol a Bibliát versről versre, könyvről könyvre tanítják, ezért hajlamos vagyok (hehe) mindent ennek fényében vizsgálni. :wink:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Wer:)

Először nem ez volt tényleg a célom, hanem akartam egy vallást magamnak. Pontosabban nem maga a Biblia, és egyéb bibliai tanítások miatt. Hanem ezért a hozzáállásért, amit ott tapasztaltam. Én is így látom a világot, és ezt tökéletesen visszakaptam ott. És ott sem a Biblián volt a hangsúly, hisz a 10 parancsolaton kívül szinte semmit nem vettünk belőle (kivéve karácsonykor és húsvétkor).

És mivel mind felnőttek voltunk, így mindenkinek ez volt fontos, és nem a kőkemény vallás, ima. Most nem a maga a vallásosság ellen írok, hanem hogy ilyen oldalról kell megközelíteni, és nem rátukmálni mindenkire, hogy már pedig ez így van, mert Isten, Jézus... stb.

Remélem, így már érthetőbb lett! :wink:
m_andi
 
 


Az adventisták vegetáriánusok. Hogy miért, nem tudom. A Bibliában több helyen is megtalálható, hogy Istennek minden teremtménye jó, és "fogyasztható", csak éljünk vele hálaadással. Sőt, a kolosséi levélben a húsevés tiltását egyenesen "emberi parancsnak és rendelésnek" nevezi. Szóval az adventistákat nem értem, de pl. a pécsiek nagyon jó fejek, és finom vegetáriánus kajákat csinálnak, mi is nagyon szeretjük őket! (a mi gyülekezetünkbe egyébként jár egy adventista lány is, és nagyon jól megvagyunk vele. Szereti a tanítást, amit itt kap, és nekünk ez rendben is van így). A gyülinkben is van vegetáriánus, senkit nem zavar, nem kötelező a húsevés.

Keresztség: nálunk felnőtt keresztség van, bemerítkezésnek hívjuk. Jézus 3 évvel a halála előtt merítkezett be a Jordánba. A Biblia szerint a keresztségnek semmi üdvösségre kiható hatása nincs (Rómkat szerint van, ha jól tudom), valójában ez egy jelképes cselekedet, mikor felbukkansz a vízből, új emberként kezdesz életet, ennyi. Én a csillebérci tábor strandmedencéjében keresztelkedtem meg, pl....
:D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Közben látom, Liv leírta, amit én nem nagyon tudok megfogalmazni. Én is ezzel értek egyet, hogy engedje egy vallás, hogy csak a nekünk tetsző résszel foglalkozzunk! :wink:
m_andi
 
 


Még a szokásokhoz: Az egyiptomi sikolába belopóznénk ünnepeket nézni, el sem tudom képzelni, hogy működik.

Az indiai iskolában, ahol tanítottam, a keresztény ünnepeket nem tartották meg - egyszerűen azért, mert nem ismerték őket annyira, hgoy a lényegüket meg tudták volna ragadni. Viszont a hindu és muszlim ünnepek nagyon szép, egyszerű formája megragadott - pedig az egyszerű, sallangoktól forma nem az indiai ember sajátja általában. Ott a tanárok együtt gondolkodásának eredménye lett az ünnep. Csak érdekesség: Indiában az összes vallás nagy ünnepei szünnapok, jó sok van belőlük emiatt :lol:

Biblia: Raj Tamás rabbi sé tanítványai msot írtak egy nagyon érdeks könyvet az ószövetségi félrefordítsok miatti félreértéseket tisztázandó, döbbenetes! A tízparancsolat eredetije köszönő viszonyban sincs a ma ismeretessel például. Még nem olvastam a könyvet, csak egy hosszú riportot láttam az írókkal, de nagyon felizgatott a kérdés :wink:

Nagyon tetszik a téma és az egész beszélgetés, olyan jó, hogy itt igazi élő dolgokról esik midnig szó.

indianyo
 
 


Ha valakit érdekel a bizonyos könyv:

Raj Tamás: Hol lakik az isten?

A Libriben egy ezressel drágább egyébként, még kedvezménnyel is :shock:

[/url]

indianyo
 
 


Indi: ez a könyv jó lehet! Egyébként ezt is szeretem a CC-ben, a tanítások nálunk az eredeti héber/ arámi/ görög írásokból történnek. Ha valakit érdekel, a blueletterbible sok segítséget adhat.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Szerintem is logikus az eredetit is olvasni. Livi, a CC-ben mindenki olvas valamennyire ezeken a nyelveken, vagy csak a tanítók?

m_andi írta:Közben látom, Liv leírta, amit én nem nagyon tudok megfogalmazni. Én is ezzel értek egyet, hogy engedje egy vallás, hogy csak a nekünk tetsző résszel foglalkozzunk! :wink:

Andi, én Livi szavait nem így értettem. Nekem pont az jött át, hogy fontosnak tartja, hogy náluk a teljes Bibliát versről versre, könyvről könyvre tanítják, és nyilván ez azt is jelenti, hogy törekednek meg is tartani ezeket a tanításokat. Nem csak azt, ami kinek-kinek tetszik. Szóval nekem kicsit érthetetlen, amit írsz, de lehet, hogy bennem van a hiba. :) :) :)

Szilvi, :)
wer
 
 


Indi, neked jutott eszembe, hogy szerintem te magad is "csinálhatsz" egy kis összejövetelt a kisfiad megáldására. Például meghívnád a neked/nektek fontos embereket (tudom, hogy nem ideálisak a lakhatási körülményeitek, így aztán pl. egy tisztásra is lehetne). És ott vagy te, vagy egy általad megkért barát elmondaná, amit gondol(sz). Kvázi megáldaná a kicsi fiút.

Erika
wer
 
 


Liv,
erről a kolosséi levélről írjál még! Most ahllok róla először. Ez "fogyasztható" hozzám hasonló "tudatlanok" által is? És hozzáférhető?


Indi,
helyes, amit az indiaiak sallangmentességéről írsz. :lol:
h_szilvi
 
 


Erika :) Köszi! Én is gondoltam már rá egyébként, majd egyszercsak lesz is belőle valami :) Egyébként annak idején így képzeltem a házasságkötést is, csak nem lett belőle semmi több okból, de a kisfiamnál olyan nagy a felelősség - úgy egyáltalán nagy, de amikor fontos, befolyásoló dolgokról van szó, különösen.

indianyo
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: