Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok,

Megneztem ket konyvet. Az egyik 5 honapos korban 7 kilora taksalja a babakat, 3,4-es szuletesi sulyt veve alapul. A masik 6 honaposan 7,4 et ir, 3,3-as szuletesi sullyal. Szerintem ezek alapjan a 6,8 kg 4 es fel honaposan teljesen jo.
A K vitamint azert adjak, mert a csak szoptatott babaknal gyakrabban fordul(t) elo agyverzes. Az en lanyom kezdetben kapott tapszert, igy szerencsere o meguszta.

Bianka
bianka
 
 


Sziasztok!
Az októberi Kismama újságban van egy jó hosszú cikk, a szopási sztrájkról, remélem minket elkerül!
Képzeljétek, tegnap délután cumisüvegbõl akartam megetetni Gabót és nem fogadta el. Az én kisfiam, aki 6 hetes koráig hallani sem akart arról, hogy cicibõl egyen!
Néhány kérdésem lenne:
a lefagyasztott anyatejet, meddig lehet fagyasztóban tárolni? Azt is hallottam, olvastam stb., hogy 3 hónapig, de azt is, hogy 6 hónapig. Most melyik? Azért nem mindegy!
Ha elérik a babák a 6 hónapos kort mindenképpen el kell kezdeni a hozzátáplálást, vagy ha az anyukának van elég teje, és szeret szoptatni, folytathatja kizárólag ezt? Vagy már nem lesz elég a tápanyag? Honnan fogom tudni, hogy már nem elég? Nekem még nincs 3 hónapos sem, csak egy ismerõsömnél merültek fel ezek a kérdések.
És még valami: miért kérdezgeti mindenki, hogy szoptatok még (de ezt olyan hangsúllyal, hogy biztosak benne, hogy az lesz a válaszom, hogy nem), van elég tejem, vagy már tápszert is kap a babám? Mégcsak 11 hetes! Ez nem természetes, hogy ilyenkor még szoptat az ember lánya? Tudom gyagyán hangzik a kérdés, de meglepõdök, mikor ilyet kérdeznek tõlem. Mintha az lenne a természetes, hogy néhány hetes kora után pikk-pakk, volt tej nincs tej, a kicsi meg éhezik. Nekem olyan furcsa...

Laura,
A K-vitamint nekünk az elsõ 5 hétben heti 1x, aztán kéthetente egy ampullát kellett bevenni. Kiskanálba szoktuk önteni, anyatejcit spriccelek rá, úgy etetem meg, aztán folytatom a szoptatást.

Heni,
Fogyásról csak annyit, hogy én mióta hazajöttünk a kórházból 8 kg adtam le. A tejci nem apadt el. Vigyázz, hogy egyél, igyál normálisan, az nem baj, ha kevesebbet eszel egyszerre. És a minõsége a fontos! Szerintem, ha így teszel semmi probléma nem lesz. Lehet, hogy azért is indult meg a fogyás, mert többet mozogsz. Többet sétáltok, stb.
Ha olyan multivitamint szedsz, amit terhesség alatt is szedhetsz, szedtél, akkor OK. (Én a Prenatalból szoktam bekapni 1-1 szemet.)
Üdv, várom a válaszokat:
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Lara, Ildi, köszi a magyarázatokat! A tejleadó reflexben az az érdekes, hogy én nem csak szoptatás közben, hanem máskor is szoktam érezni, de nem folyik ki a tejcsi (csak termelõdik talán).

Pocok! Érdekes nagyon ez a banán-dolog. Múltkor egy üres zsömlét ettem, és Romola úgy nézett, mintha az õ ennivalóját enném el elõle. Kép

Ildi! Mi az a tandem szoptatás? Esetleg két, különbözõ korú testvér szopik ilyenkor egyszerre?

Ágci! Jó ötlet, hogy a K-vitamint keverjem anyatejjel, talán nem lesz olyan borzasztó az íze. Ma meg is próbálom!

Lányok! Van már profilom, ha valakit esetleg érdekel...

Sziasztok: Laura
p_laura
 
 

 
 

Sziasztok!

Laura! Szép kislány! Honnan jött a neve?
Én is alkottam valamit (profilt), egyelore a 4 napos Barniról, friss képeket még nem szkeneltem. (Köszi Napocska! Kép )
Többiek! Köszönöm a tanácsokat! Hallottam olyanról, akinek a felülésektol ment el a teje, de gondolom úgy csinálta, mint aki olimpiára készül!
Kistesóval még várunk... De a tandem szopiról én is hallottam.
A Barni is úgy néz minden ennivalót, hogy csorog közben a nyála, de késobb sem kap meg bármit, amit a felnottek esznek-isznak, igaz?
Tényleg, honnan tudjuk, hogy már nem ad elég tápanyagot az anyatej? Védonénink szerint a 6 hónap messze van, egy kicsit korábban már adhatnánk mást (ö szerencsére kicsit modernebb a dokinál), de én nem látom értelmét.
K-vitaminról azt mondta a dokinénink, hogy valóban csak anyatejes babáknak kell, és csak 8 héten keresztül, a 2-tól a 10-ig maximum, tovább semmiképpen! Most akkor mi igaz? Mindenki mást ír!

Ágci! Én is találkoztam a problémával, de hál'Istennek az ellenkezojével is. Egyre több ismeros/rokon mondja (de csak a mostanában szültek!), hogy 10 vagy még több hónapig szoptattak, és 6 hónapig csak anyatejcit kapott a baba, még teát sem. De ehhez kell a környezet (család, doki, védono) hozzáállása, segítsége is, vagy nagy-nagy elszántság. Ugye?!
Képzeljétek, egyik ismerosöm védono tanácsára vadul fejt, egyre több teje lett, napi két litert fejt le, és amikor kérdezte, nem tudja-e odaadni valakinek a tejet, a védono azt mondta, nem azt nem lehet! Jól bedurrantak, begyulladtak a mellei, meg kellett muteni, így aztán csak valami 4 hónapig tudott szoptatni. Holott, ha egyáltalán nem feji, talán még most is szoptatna!!! Közben az is kiderült, a szomszéd utcában szívesen látták volna a tejet!!!! A védonéni vajon hol él, hogy ezt nem tudta???

Na sziasztok, lefagy a lábam.
Heni
Gesztenye
 


Rámentem a nevemre, de kiírta, az emil és aprofil nem elérheto. Mit csináltam rosszul?
gesztenye
 
 


Megvan! Bocs az OFF-okért! Azonosítót nem lehet változtatni?
Heni
gesztenye
 
 


Sziasztok!

Erika! Szerintem, ne aggódj és inkább ne hasonlítsd össze Botit más babákkal. Õ egy kis egyéniség, jobb, ha saját magához méred. Sok anyuka tapasztalja, hogy a vegyes táplálkozás bevezetése után sem változik a babája gyarapodása és akkor belenyugszik, hogy õ ilyen alkat. Szerintem, inkább várj még azzal a kanalas hamival!

A babákat állítólag nem zavarja a csuklás annyira, mint a környezetüket, szerintem, hagyd csak, majd abbahagyja.

Hajhullás elleni praktikákról én is szívesen olvasnék!

Heni, te mûkedvelõ kismama! Ez tetszett, én is pont így érzem. Dehát, tudod, mi nem is vagyunk szakemberek, csak "szakanyák". Kép
A www.lll.hu oldalon olvashatsz a várandósság alatti szoptatásról.

Norcsi, egyik melledet sem fogadja el Bánk? Próbáltad más pozícióban, pl. hónaljtartásban szoptatni? Lehet ám, hogy a foga rosszalkodik!
Ha pohárból adsz neki inni (és nem cumisüvegbõl), akkor lesz ám csak igazán kiéhezve a szopásra! A szopási ösztön ugyanis nagyon erõs, ezt használjuk ki a cumiról való leszoktatásnál is.

Ja, most, hogy olvasom Ildi írását, jut eszembe, hogy írtad a fülét! Na, az nagyon is lehetséges, hogy a füle miatt nem akar szopizni. Most tényleg kipróbálhatnád a különbözõ testhelyzeteket, még kissé függõlegesen, ülve is tarthatod Bánkot, veled szembeültetve. Ha az egyik oldalán fekve hajlandó szopizni, a másikon meg nem, akkor az a megoldás, hogy a "jó" oldalán fekve átcsúsztatod a másik melledre. Tehát ha hagyományosan a karodban fekve szopik, akkor átcsúsztatás után hónaljtartásba fog kerülni a másik cicin. Kicsit kacifántosra sikeredett, de azért valamennyire érthetõ?

Lara, jól írtad, bizony, már egészen profi vagy!

Ágci, bemásolom ide neked, amit egyszer az anyatej tárolásáról írtam, jó?

Az anyatej tárolási ideje a homérséklettol függ. S
Szobahomérsékleten (19-22 C fok) 10 órán keresztül tárolható. Nyilván ne hagyd elöl sokáig ha 30 fok van.
Hutoben (0-4 C fok) 8 napig
A hutoben lévo fagyasztórekeszben 2 hétig
Fagyasztóval kombinált hutoben (külön ajtós fagyasztó) 3-4 hónapig
Fagyasztószekrényben vagy ládában (-19 C fok) 6 hónapnál is tovább.

Nem feltétlenül kell elkezdeni 6 hónapos korban a hozzátáplálást. Ez a minimum, tehát ez elõtt még nem érett a babák emésztõrendszere a vegyestáplálkozásra. De vannak olyan babák, akik akár egyéves korukig sem fogadnak el mást, mint a tejcsit. Ha jól fejlõdik a baba, egészséges, kiegyensúlyozott, akkor ez egyáltalán nem baj.
Viszont 6 hónapos kora után, ha hirtelen nagyon gyakran kíván szopizni, utána is mindig éhesnek tûnik, és szívesen elfogadja a szilárd táplálékot, akkor indokolt adni neki.

Laura, az LLL honlapján olvashatsz pár érdekes írást a tandem szopiról is.

Orsi, hol vagy? Van változás?

Sziasztok
Iboly
Iboly iboly
 


Laura, Ildi, Iboly köszi!

Nagyon ügyes voltál Ildi és nem hagytál ki senkit (szerintem)KépKépKép

Ágci! Nagyon ügyesek vagytok mindketten, nagy nagy gratula Nektek!

Iboly. Szerintem is a foga. Jól megvan duzzadva, de tudod most minden összejött szegénykének. A hasa is szokott fájdogálni, meg az antibiotikum eléggé hajtja is, úgyhogy gyakrabban kakil. Most mióta tegnap a fülészeten voltunk (lekopogom) egész jól szopizott, még ott a fül-felszúrás után közvetlenül is, méghozzá ülve (ezt már régóta nem szerette). Nagyon nagyon sírt, és mondtam, hogy jó, úgyis vacakolni kell adat-felvételekkel, had szoptassam meg ott bent. Elõször elutasította, majd végülis nagy nehezen hajlandó volt elfogadni az egyiket és akkor szopizott és meg is nyugodott.
Az is igaz, hogy mostanában a jobb mellett nem annyira veszi szívesen, pedig abban vagy kétszer annyi szokott lenni mint a balban. Tegnap este kipróbáltam a pohárból itatást! Olyan édes volt!KépKépKép Mosolygott mikor már a kis pohárral közelítettem a szájához, és a végén már néhány kortyocska bent is maradt!!! Persze a pelus amit az álla alá tettem, jó tejes lett, de elõbb utóbb ezt is megtanulja, és akkor valahogy mégiscsak bele lehet majd diktálni a tejet ha megint kezdi a szopi-sztrájkot.
De jó amiket írtál az anyatej tárolásról!!! Eddig meg voltam gyõzõdve arról hogy hûtõben csak egy napig tárolható, de így már sokkal jobb a helyzet!Kép
Köszi a válaszokért.

Sziasztok és nagyon szép napot nektek: Norcsi.
norcsi
Lenti
 
 


Sziasztok!

Köszi mindenkinek a bíztatást.Néha az anyukának szüksége van mások megerõsítésére is. Mert persze a nagyszülei szerint szebb, nagyobb, erõsebb,okosabb, stb. már nem is lehetne Boti.Kép

Laura!
A K vitamint nekünk a klinikán azért írta fel a neonat.prof., mert Boti vákummal született és sajnos lett egy kicsi pukli a fején. Ennek a felszívódását segítette a K vit.Persze már rég elmúlt a pukli, de a vitamint még szedjük.(4és fél hónapos) Egyébként a prof. azt mondta, hogy mindenen anyatejes babának fel kellene, hogy írja a háziorvos szó nélkül, de sajnos nem mindegyik teszi meg.
Az íze és a szaga valóban rémes, engem a hideg ráz tõle, de a kicsi fiam szó nélkül szokta benyelni és még pofákat sem vág.

Heni!
Amikor hazajöttünk a kórházból nekem sem volt étvágyam, hirtelen lefogytam, de a tejjel semmi gond. Igyál sokat és próbálj sok vitamint bevinni. Javaslom a zöld paprikát!
Meg a történeteddel kapcsolatban azt kérdezném inkább, hogy: "Mer még élni az a védõnõ?"

Képzeljétek el, pénteken voltunk a tanácsadóban Mildi-bemutatón, ahol a többi baba is kb. velünk egykorú volt. A nõci azzal kezdte, hogy megkérdezte, ki az, aki még "csak szoptat". Kb. 30 anyuból 3-an jelentkeztünk.
Ebbõl én arra következtetek, hogy rettenetesen kevesen vagyunk, akik kitartanak az anyatej mellett. Nyilván vannak gondok, hiszen ez az oldal is lényegében errõl szól,de nekünk legalább van aki segíteni tud.Ebbe a témába inkább nem merülök bele bõvebben, mert akkor itt alszunk minannyian, de nagyon ki vagyok akadva.

Szia lányok! Erika
Erika
 


Sziasztok!

Iboly már mindenkinek mindenre válaszolt. De azért juszt is kotyogok egy kicsit.
A tandemrõl csak annyit, igen, két különbözõ korú gyermek szoptatását jelenti (tesók), itt a babaneten is van, aki csinálta, tán Bóbita. (?) (aha, ebben van: [url=http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/275/856.html?989171445" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/275/856.html?989171445[/url])
Az sajnos még ma is csodabogár, aki nem csak 3-4 hónapig szoptat. Minden egyéb ellenére, még mindig sokan vannak, akiknek addig tart. Én 93 és 95-ben szültem, néztek is rám nagyokat... tkp sokan még ma is, pedig azt hittem én is, hogy ma már ez természetes.

Elválasztás megkezdése. Na, ez egy kedvenc vesszõparipám, Ibolyt is faggattam már ezügyben. Valamikor 20-30 éve egyik fõbb ismérve volt a baba érett az elválasztásra dolognak, hogy kinézi a szádból a kaját. Ennek hozzám hasonló laikusok által továbbfejlesztett változata, hogy ha ilyen babát megkínálsz korának relative megfelelõ kajával (azaz leginkább almával), és mohón rákap és zabálja, akkor már szívesen venné a más kaját is.
Nos, ha jól rémlik, Iboly ezügyi jogos meggyõzõ érve volt, hogy bizony ha ilyenkor olyat adok neki, ami még nem megfelelõ (amit csak idõsebbnek lehet), simán elképzelhetõ, hogy azt is zabálná, és ugyebár az úttestre sem fogom leengedni amikor lerohanna.
Valahol kell legyen az archívban egy lista az elválasztásra érettségrõl, de most nem találom, lehet, nem is ebben a topicban futott?

Az anyatej még akár 10 hónapos- egy éves babának is elegendõ tápanyagot tud nyújtani (vannak babák, akik nem fogadnak el mást) tehát emiatt nem kell aggódni.
De meg kell mondjam õszintén, 3 gyerek után ma sem vagyok biztos benne, ha egy negyedik 5 hónaposan csorgatná a nyálát az alma után, avagy krumpli-répa stb után, hogy nem adnék neki. Erõltetni tuti nem erõltetném, de nem biztos, hogy mereven ragaszkodnék a 6 hónaphoz...

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Sziasztok!
Ágci! A probléma nekem is nagyon ismerõs! A nagyobb lányomnál a 27 hónap alatt kaptam eleget a "jóakaróktól", hogy miért szoptatom még. (Már fentebb is írtam.)
Szerencsére a mostani dokinénink más nézeteket vall. Múlt héten megkérdezte (most 6 hónapos Luca), hogy ugye még nem kapott mást? Ne is erõltessem, ha nem kéri, látszik a gyereken, h. jól van és elég neki az anyatej.
Csütörtökön a neurológián ultrahagnozták a fejét és nagyon üvöltött, éhes volt már + álmos és jön a foga. Az orvos megkérdezte, van-e nálam tápszer vagy fõzelék. Az eszébe sem jutott, hogy esetleg még szopik....

Tandem szoptatás:
én biztos voltam benne, hogy a cicimániás nagylányom szopizni fog a kicsivel együtt (ezt õ is kijelentette), de pár alkalom után azt mondta, ezt inkább meghagyja a Lucának, úgysem jön belõle semmi (pedig volt bõven). Ja kérem, dolgozni kellett volna érte! Ezután a tandem szopi úgy nézett ki, hogy én szoptattam Lucát, Zsófi meg mellettem a babáját.

K vitamint mi is adunk 2 hetente kis anyatejjel keverve. Én még a szagát is utálom, de Zsófi mindig ki akarja nyalni a kicsi kanalát. Bezzeg amikor neki kellett volna bevenni mindig kiköpte....

Andi

Andi
andi3
 
 


Sziasztok!

K-vitaminnal kapcsolatban. 1996-ban még nem is hallottam róla hogy a csak szoptatott lányomnak ilyet kellene adnom.Viszont a kisebbnél 1999-ben már hetente kellett neki adni (arra már nem emlékszem meddig) és most ist heti gyakorisággal kell állítólag addig amíg csak szopik.

Tandem szoptatással kapcsolatban. Második lányomat azért kellett teljesen elválasztanom mikor a Bánkkal terhes lettem, mivel a nõgyógyászom azt mondta hogy épp elég nyavalyám szokott lenni a terhességeim alatt, ne fokozzuk ezt még azzal is hogy a szoptatás miatt esetleg elvetélhetek. Na akkor elég nehezen de sikerült teljesen elválasztanom. (24-25 hónapos volt akkor, és mindig csak cicivel aludt el.)De megígértük neki, hogy majd a baba után õ is szopizhat majd ha akar. És tényleg fel is ajánlottam neki, mindig azt mondta erre hogy "majd holnap". Aztán egyszer azt mondta, hogy jó, jön szopizni.(Anna is mondta hogy õ is szívesen kipróbálná, de õ már ahhoz nagy. Ezt mondta.) Az ölembe vettem mint régen (most 16 kilós, elég muris volt), de azt mondtam neki, hogy harapni nem szabad. Erre csak bevette a szájába, és szopogatta. Elfelejtett szopizni.Kép És akkor azóta már nem is akar.) Viszont a lefejt tejcsit ami megmarad, van hogy megissza, volt olyan hogy abból csináltam neki kakaót, és nagyon ízlett neki. Azt mondta, hogy a "Mami bociteje nagyon finom!"KépKépKép Na mit szóltok ehhez a bókhoz?

Most megyek is, csak ezt le szerettem volna írni.
Sziasztok: Norcsi.
norcsi
Lenti
 
 


Sziasztok!

Andi,
igen vmi ilyet érzek én is...! Elképzeltem lelki szemeim elõtt a "tandem szopit", édes lehetett a lányod!

Ildi, Iboly: köszi. Puszi nektek!

Közben eszembe jutott még egy kérdés:
3 hónapos kor után már ehetek mindent (fõleg a káposzta- félékre, borsóra, babra gondolok). Vagy az egész szoptatás alatt vannak tiltott ételek, zöldségek, gyümölcsök. Elsõsorban a hasfájósság, de az allergia miatt is kérdezem.

Ágci

Kép
Ágci
 
 


Rövid leszek: én mindent eszek, és semmi baja a babónak! Nincs olyan, hogy tiltott étel! B. a tejet nem nagyon szerette a tejcimben úgy 8 hétig, aztán visszaszoktattam rá és azóta semmi gond! Ne higyj a tiltásoknak, tapasztald ki te, mit szeret a baba!
Sziasztok!
Heni
gesztenye
 
 


Sziasztok !

Lányok, kérlek segítsetek!Létezik az, hogy a Bence 5 perc alatt jóllakik. Eddig én is bimbóvédõvel szoptattam, de olvasva a rossz tapasztalatokat , hétfõtõl kezdve már én sem használom, azóta pedig ilyen rövidek a szopizások. Sajnos a mérleg csak kölcsönbe volt, vissza kellett adnom, mert megszületett a második baba. Így mérni sem tudom, hogy mennyit eszik.Csak a szobai mérlegen a heti gyarapodást.
Egyébként Bence már jövõhéten 4 hónapos.Kép

Üdv.:Király Kati
Király Kati
 


Szia Kati!

Nálunk is 5 perceseket szopizik Bánk, na nagy ritkán azért van az 10 perc is. De utána szemmel láthatóan elégedett, úgyhogy gondolom hogy nem marad éhes (mivel tejem van rendesen). De éjszaka azért bepótoljuk, ilyenkor 15-20 perceket is elszopizgat félálomban. Mi elsején leszünk négy hónaposak. És akkor majd jönnek megint az oltások, csak addigra kikecmeregjünk már végre ebbõl a füles bajunkból!

Szia: Norcsi.
norcsi
Lenti
 
 


KirályKati!
Te az a KirályKati vagy, aki a Lakáskultúránál dolgozik (zott)?
Ha igen, mi sokat maileztünk amíg terhesek voltunk.
Ha igen, írj!
Merci
merci
 
 


Szija lányok!

Elöszöris: tegnap voltunk mázsáláson. Két hét alatt az "elöirt" 250g helyett 370g-ot gyarapodott HangaKépKépKép
Mondtam a doktornönek, hogy nem adtam neki tápszert, ahogy elöirta, hanem csak anyatejet. Erre zavartan csak annyit mondott, hogy "Hát akkor úgy láccik, visszajött a tejcsi" , jó,nem? Pedig ha rá hallgattam volna, akkor Hanga már rég szürcsölné a tápszert.
De mivel rátok, igy még most is CSAK anyatejcsit kapKép

Laura! Én sem csak szopi közben szoktam érezni a tejleadó reflexet, hanem szoptatások között is.

Ágci!Hogy öszinte legyek, én is pont ugyanezt tapasztalom, mint te, hogy mindenki csodálkozik, hogy Hangát még mindig tudom szoptatni. Ez nekem is érdekes, hogy mi ebben olyan fura...
Tiltott kaják: az elején még én is próbáltam tartani magamat a tiltott dolgoktól, de aztán elfelejtkeztem róluk és ettem ebböl abból és akkor jöttem rá, hogy Hanga pocakja egyiktöl sem fáj. Még jó, hogy nem tartottam be. Pont most vacsiztam borsós kukoricás salitKép

Király Kati! Mióta Hanga is bimbóvédö nélkül eszik, a szopizási idö nálunk is 5, néha 2 percre csökkent:-))) Nekem is furcsa volt. Még az elején mértem és bizony 5 perc alatt is megette a 200g-ot. Igy könnyebben tud szopizni, ezért eszik ilyen gyorsan.

Szijasztok, Lara
lara
 
 


Sziasztok!

Ildi, az Elsõ napok, hetek...-ben van archiválva a szilárd étel bevezetésérõl szóló eszmefuttatásunk.

Ágci, Heninek igaza van, nincsenek kifejezetten tiltott ételek, legjobb, ha kitapasztalod, mit nem kedvel a babád. Olyan viszont van, hogy bizonyos ételekbõl nem szabad nagyobb mennyiséget fogyasztani, mert allergiát okozhat a babánál. Pl. a citrusfélék, a paradicsom és a tejtermékek. A túlzott tejtermékfogyasztás (néha még a kevés is)a gyarapodás lassulását, leállását eredményezheti néhány, arra érzékeny babánál. Ugyanez vonatkozik a fekete teára és a kávéra.

Király Kati, egy 4 hónapos baba már hamar tud végezni a szopival, Bence is biztosan nagyon erõs, ügyes baba. Az a fontos, hogy legyen elegendõ pisis pelusa, széklet akár 10 naponta egy is normális, ha szépen gyarapszik, kiegyensúlyozott, egészségesnek látszik; és bõven elég a havi gyarapodás mértékét figyelni. Azt is jó ha tudod, hogy ebben az életkorban már kevesebbet híznak a babák, mint az elsõ hetekben, tehát ne aggódj a tejmennyiség miatt, ha nálatok is kevesebbet mutat a mérleg.

Norcsi, nagyon édes a kislányod!

Andi, elképzeltem, amint együtt szoptatjátok Zsófival a babáitokat. Gyönyörû kép!

Tényleg, lányok, nem volna (rosszul kérdezem, szóval, ugye volna Kép ) kedvetek megírni pár ilyen kedves történetet a Ligának? A Liga újságjában ugyanis mindig megjelenik néhány szopizós történet, de nagyon sokszor külföldi mamák írásait fordítjuk le magyarra, pedig volna hazai tapasztalat bõven. Csak valakinek meg kéne írnia.

Még mindig írásra buzdítalak benneteket: bogarat ültettetek a fülembe és elhatároztam, hogy lépni fogok azügyben, hogy a tájékoztató füzetek ott legyenek a rendelõkben, kórházakban és elérjük, hogy az eü. szakemberek is tájékozottabbak legyenek a szoptatással kapcsolatban, s végre elismerjék felsõbb szinten is a szoptatást segítõ szervezeteket. Ehhez szívesen magammal vinnék néhány levelet, amiben leírjátok a szoptatással kapcsolatos pozitív és negatív tapasztalataitokat és azt, hogy mennyiben segített nektek az LLL vagy A Szoptatásért Magyar Egyesület.
Ezt a kérésemet tolmácsoljátok, kérlek, más anyukáknak is, emailben is írhattok eboy@freemail.hu vagy ha valaki kézzel írna levelet, emailben vagy telefonon megadom a postacímemet.

Üdv.
Iboly
iboly
 
 


Lara, HURRÁ!

Ha egy kicsit szabad hazabeszélni, most kéne felhívni a doki néni figyelmét az LLL-re. Ha van kedved.

Puszi
Iboly
iboly
 
 


Lara!

Szuper!!!! Nagyon ügyik vagytok!! Nem is tudod, mennyire örülök, hisz ez a topic sikerélménye is!

K.Kati: amint látod, létezik, bizony! Ha végez és utána jóllakottan el van, akkor higyj neki! És amúgy meg kínáld meg, amikor csak alkalmat látsz, és akkor nyugodt lehetsz benne, hogy hozzájut elég kajához.

Iboly, köszi, megyek, megkeresem.

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Ildi!

Ha megtalálod azt az archív anyagot, légyszi írd már meg nekem a linket, vagy másold már ki nekem, emilbe, ha lehet. Köszönöm. Most nem nagyon van idõm megkeresni, nyûgös a baba, így én is.

Gabi
bgabi
 
 


Sziasztok,

Bocsi, hogy eddig nem irtam, de elegge lekot manapsag a baba. Szoval felsikerrol en is beszamolhatok, mar sokkal jobban erzem magam amiota megprobalok javaslataitok alapjan szoptatni. Most olyan max. 2 orankent eszik a Gergo. En ugy erzem, hogy sokkal tobb tej van, mint amennyit a Gergo kieszik. Mindezek ellenere a fejlodes beindult es megint szepen gyarapodik a baba sulya. Tegnap volt a 3 honapos dokilatogatas (oltassal egyutt sajni), ahol a doki bacsi megdicsert minket, es azt mondta, hogy minden rendben, lehet, hogy a tejem olyan jo, hogy ilyen keves is eleg. Hat ebben csak remenykedni tudok.
Most azonban (csak hogy ne legyen mindig minden OK) egy masik problemaval szenvedunk. Ha tudtok, legyszi segitsetek! Nem tudom, hogy ez-e a szopasi sztrajk, de a Gergo borzalmasan hisztisen szopik. Van amikor 1-2 korty utan, van amikor kicsit kesobb elkezdi kikopni, bevenni a mellemet ezt eljatsza 1-2szer, aztan jon a hiszti. Egyszeruen nem ertem miert, mert megnyomom a mellemet es meg mindig spriccel a tej.Ma reggel mar nagyon kiakadtam, mert iszonyu elkeserito a dolog.
Szerintetek mi lehet a baj? Mar probalok tobbfele helyzetben szoptatni, de ez sem hozott beket.

Lara, nalatok nem volt ilyen?

Remelem van 1-2 otletetek, mert nagyon szeretnek mar vegre ismet nyugodtan es orommel szoptatni.

Nagyon koszi az eddigi tamogatast is,

Udv,

Maszatka
maszatka
Dunaújváros
 
 


Sziasztok!

Az étellel kapcs.: sajnos nálunk tényleg nagyon érzékeny volt káposztafélék stb. ezért is kérdeztem, hogy 3 hónapos kortól vége van-e az aszketikus életnek. Volt olyan idõszak mikor mást sem ette csak csirkét és vajas zsömlét. Tudtam attól nem fáj a pocija! De azért próbálgatom majd, ahogy javasoltátok, mindig csak keveset.

Maszatka,
nálunk volt ilyen, nekem Iboly írta, hogy lehet, hogy mérges mert túl gyorsan jön a tej. Figyelni kezdtem erre, és valóban így volt. Most már megtanulta egy kicsit "kezelni" a dolgot, de elõfordul még most is. Nos, én az vettem még észre, hogy ha levegõt is nyel szegény, akkor úgy csinál, ahogy leírod. (Fõleg a szopi elején) Ilyenkor megbüfiztetem. Van olyan, hogy alig jön egy pici levegõ ki, tehát nem feltétlenül kell, hogy nagy büfi legyen, de aztán megnyugszik, és el tud nyammogni egy fél órát...

Ágci

Kép
Ágci
 
 


Szijasztok!

Iboly! Igaz, ha megyünk két hét múlva ismét tanácsadásra, mondani is fogom a doktornõnek!

Ildi! Igen, biztos vagyok benne, hogy a siker fele a topicé!

Maszatka! Igen volt ilyen és van is. Én is azt csinálom, amit Ágci is irt. Hogyha látom, hogy elkezd nyüglödni, akkor magamhoz veszem, elkezdem büfiztetni, ha akkor is még nyüglödik, akkor felállok vele és sétálok, ilyenkor elterelödik a figyelme a szoptatásról, aztán ha megnyugodott visszaülök és folytatom a szoptatást. Ilyenkor újra rendesen szokott ismét enni.

SZijasztok, Lara
lara
 
 


Sziasztok!
A segitsegetekre van szuksegem, mert elegge egyedei eset a mienk, igy nem igazan tudok direkt informaciohoz jutni.

Donat babam nov. 25-en szuletett a 28. terhessegi heten, pont ma lenne a kiiras napjaKép Szerencsere minden rendben vele, a tejem is megmaradt.
Viszont most probalok atallni arra, hogy ne lefejt anyatejet kapjon, hanem szopjon. Szemmel lathatoan elvezi, megy neki a szopas.

Eddig napi 4x fejtem mindket mellemet, reggel kb 160-180ml tej jott le, a tobbi alkalomkor kb 80-120ml kozott. Jelenleg eleg lenne a mennyiseg Donatnak, sot sok is.
Donci jelenleg 2820 gramm, kb 500-550 grammot kell naponta megennie, ebben benne van egy "kis" tapszer is 100-200 gramm. Ha minden igaz, akkor mar csak 1-2 hetig kell ennie.

Kerdeseim:
1. Ha szoptatok, akkor is kell meg most is fejnem? Hogyan? Mennyiszer?
2. Kb 10 percig szopizik egy-egy alkalomkor. Honnan tudom, hogy eleget evett? Sokszor ugy erzem, sokaig tart, amig belovell a tej, hogy lehet ezt befolyasolni? Fejjek elotte egy kicsit?
3. A szopastol nem fog annyira elfaradni, hogy nem fogja tudni megenni a szukseges mennyiseget? Vagy ez a 2800 gramm mar nem olyan kis suly?
3. Itt Finno.-ban szorgalmazzak, hogy koraszulott babak eseteben celszeru mar 3 honapos koruk utan a hozzataplalas, nekunk pl. a "tejbegrizhez" hasonlo etelt kellene elkezdenunk. Valoban igy van? Nem eleg neki az anyatej?

Ugye tudtok segiteni?????
Pusszantas Nyuszimano es Donatja
Nyuszimano
 


Ágci, Lara

Köszi, ez megnyugtat. De ilyenkor nem üvöltött nagyon? Én eddig azt hittem, pont azért van, mert nem úgy jön, ahogy azt õ szeretné. Na mindegy, próba szerencse.

Lara, egyébként nagyon irigyellek, remélem hamarosan mi is utolérünk.

Lenne még egy nagy kérdésem: Már régóta érdekel, hogy gyakorlatilag mirét indul meg a tejleadó reflex akkor, ha semmi köze a gyerekhez. Ez ilyenkor mit jelent? Tele van a mellem, enyi fér bele, és a többi kicsorog? Nekem már a kezdetek óta borzasztóan folyik a tejem, néha már ilyesztõen sok. Hála nektek, a gyakori szoptatások óta ismét visszatért ez a jelenség. Le kellene ilyenkor koicsit fejnem szerintetek? Nagyon kiváncsi lennék, hogy mi a magyarázata ennek, mármint, hogy egyszercsak mindenféle ok nélkül megindul a tej.

Ha tudjátok, nagyon kíváncsi lennék.

Köszi mégegyszer,

Maszatka
maszatka
Dunaújváros
 
 


Nyuszimano!

A szopizással kapcsolatos részleteket majd a szakértõk leírják. Kép
Én csak annyit szeretnék hozzáfûzni, hogy Eszterkém 2900-al született (rendes idõre) és 2800-al vittük haza. 3 hónaposan volt 6 kg. rengeteget szopizott. 9 hónapos koráig tejcsin kívül még vizet se kapott. azután is csak nagyon ímmel-ámmal kezdtük el a többi ételt... ahogy neki kedve volt. Most hagytuk el teljesen a szopit, 2 1/2 évesen.
Nagyon jó volt, hogy amikor beteg volt, nyugodt voltam, hogy eszik eleget, kap folyadékot eleget... mert szopizni akkor is tudott.

Üdv.
Malacka
malacka
 
 


Sziasztok!

Lenne egy nagy kérdésem, de erre nagyon gyors segítség kellene!
A lényeg hogy most már vagy másfél hete betegeskedünk. Sajnos az enyhébb antibiotikum nem vált be, ezért váltott a doktornõ ma egy erõsebbre. (Az Augmentinrõl sikerült lebeszélnem, mert az anno az Annus lányomnál -pedig akkor már õ másfél éves volt- nagyon erõs hasmenést okozott és abba is kellett hagyni a szedését.) Szóval most Zinnatot szedünk, de lehet hogy ez is hasmenést csinál majd, mert a korábbi gyenge antibiotikumtól is gyakran volt széklete (rá nem ez a jellemzõ, általában amikor egészéses akkor több naponta kakil csak). Azt javasolta a dokinõ, hogy adjak neki répa vagy almalevet, mert az fogja a székletet. De én ezt nem igazán szeretném, mert a kizárólagos szoptatásba (aminek a híve vagyok) szerintem ez nem igazán fér bele. De azt sem szeretném ha a hasmenések miatt nem jutna elég folyadékhoz. Szopizik õ, de már vagy két hónapja nem szopizik sokakat (pontos mennyiséget nem tudok,mert nem mérem), pedig tényleg nagyon gyakran teszem mellre, de nem mindig kell neki. Szóval adjak neki, vagy ne? Mármint répa vagy almalét. Iboly neked mi a véleményed errõl?

Sziasztok: Norcsi és a 3 és fél hónapos Bánk baba.
norcsi
Lenti
 
 


Kedves Ildi!
Miért írtad, hogy nem ragaszkodnál mereven a hat hónaphoz?
Ma 5 hónapos a Barni, és dokinénink tudomása szerint már vagy két hónapja adok neki gyümölcsöt. Kép A védönéni tudja, hogy nem szeretnék, de a 6 hónapot ö is késöinek találja. Most mégis mihez tartsam magam? Kezdjem az almát vagy banánt vagy mást vagy ne? (Mint látod fent, nem alultáplált, és teljesen egészséges, de kinézi a kaját a szánkból) Le fog szokni a gyümik miatt a szopiról? Nem szeretném még "elválasztani2, max. kiegészíteni az étrendjét.
Iboly! Már csomó ideje ígérem Incze Gabinak és Szödy Juditnak is, hogy megírom a "szoptatásom történetét" (hátha anyukák okulására szolgálhat), de mivel még nem ért véget a dolog Kép, nem sikerült. De igyekszem.
Jó éjt.
Heni
gesztenye
 
 


Kedves Heni!

Én sajnos rengeteget küzdöttem, mégsem sikerült sokáig szoptatnom a kislányomat. Most lesz 26-án 4 hónapos és sajnos már szinte teljesen leszokott a cicimrõl, mivel nem volt elég tejem, akármilyen praktikákhoz, furfangokhoz folyamodtam.
Szerintem, és a többi topicban olvasottak alapján is az a legjobb, ha addig, amig nem kér mást a baba és van bõven anyateje a mamának, addig kizárólag azt kapja. Éhség és szomjúság ellen is jó és minden (vitaminok, tápanyag) benne van, amire egy csecsemõnek szüksége van. Úgyhogy én a helyedben csak szoptatnám a gyerkõcöt.
üdv: Walacky
Walacky
 


Sziasztok ismét,

Lara és Ágci,

Ti már túlestetek ezen, tegnap éppen a fellegekben jártam, amikor Gergõ végre 150-et evett délután. Ez volt eddig a legnagyobb mért eredmény. Szóval nagyon örültem, írni is akartam, de ekkor fordult a kocka. Bár mérni nem mértük, de elléggé zûrös volt az utolsó etetés. Már 2x-2x váltottam mellet, meg büfiztettem is, ahogy ti is csináltátok (ez valóban hozott néhány kellemes nyugodt pillanatot), amikor a gyermek még mindig éhesnek tûnt. Szopikázni már nem nagyon volt türelme, - amúgy is lusta és türelmetlen fajta -és gondolom nem is volt sok tejem már. Eléggé tanácstalan voltam, megpróbáltam neki kanállal adni egy kis lefejt tejet. El is fogadta, de persze mennyiségileg nagyon csekély volt a dolog. Mindezek után reggel 6-ig aludt az édes. Ti adtatok neki pótlást amikor ez történt nálatok? Én a cumisüvegtól nagyon félek, mert szerintem extrán rossz hatással lesz, de attól is tartok, hogy, ha kiegészítem a mennyiséget, akkor nem termelõdik majd elég azaz, még nehezebben áll be a kereslet-kínálat. Ti hogy éltétek ezt túl? Nekem egyre nehezebben megy, már elléggé kudracként élem meg a szoptatást, bár elég makacs is vagyok ahhoz, hogy ne adjam fel.

Írjatok, ha van idõtök,

Maszatka
maszatka
Dunaújváros
 
 


Sziasztok!

Nyuszimanó: Én sem vagyok koraszülött szakértõ, de én azt szoktam hallani, hogy nekik pláne fontos az anyatej. Nem igazán értem, miért lenne érdemes õket hamarabb hozzátáplálni, hisz semmivel sem érettebbek, mint az idõre jött babák. Inkább arra tudok gondolni, hogy az anyukák többségének nem sikerül az, ami neked, azaz fenntartani a tejtermelést, és a tápszeres babákat (megint csak kérdés tkp miért) hamarabb szokták gyümölccsel fõzelékkel etetni. Még az jut eszembe érvként, hogy nekik a vas raktárjuk hamarabb kiürül, több vitaminra, vasra van szükségük. De valahogy úgy érzem, ha ez a helyzet, erre nem biztos, hogy a korai hozzátáplálás, elválasztás lenne a jó módszer, inkább a vitamin és vaskészítmények adása, de fõleg az anyukának, és akkor tejbõl kapná.
A 2800 g már egy nagyon szép méret!!! Az ikreim 2250 ill 2600al születtek (37 hétre). A nagyobb súlyú Gergõ volt kezdetben az aktívabb szopó, de az is igaz, hogy Ilcsi besárgult. 2200-al jött haza, és én kezdettõl csak szoptattam, semmi cumisüveg. Néhány nap volt, amíg sokat aludt, és pótolgattam kiskanállal neki a mennyiségeket.
Azaz szerintem ha fokozatosan növeled, hogy mennyit szophat, akkor reális, hogy megerõsödjön.
A mennyiséget illetõen nincs jobb tippem, mint alkotni valami mérleget (nekem anno konyhai mérleg volt átalakítva házilag), avagy szerezni valahonnan, avagy bízni a babában. Ha úgy érzed, fárad, inkább sokszor keveset szopjon, akár óránként 10 percet vagy hasonló. De ezt te sokkal jobban érzed most, mint ahogy én elképzelni tudom.
A fejés: szerintem ne egyik napról a másikra hagyd el, hanem fokozatosan. Mondjuk úgy, hogy a napi x fejésrõl rátérsz arra, hogy csak x-1 vagy x-2-szer fejsz és így tovább.
Tej belövellése? Esetleg megpróbálhatod, hogy beindítod a fejéssel, és úgy teszed rá a babát, bár nekem elég macerásnak tûnik. Oxytocinnal lehet segíteni, de az idehaza receptköteles, nem tudom nálatok mi a helyzet. Meg langyos fürdõ, puhítás, hogy minél könnyebb legyen Donátnak.

Norcsi: ez ismerõs szöveg az orvosoktól. Én a magam részérõl kicsit butaságnak tartom új étellel kísérletezni beteg gyereknél!!! Inkább sok-sok szopi.

Tejleadó reflex: majd Iboly megírja szakszerûen. A lényeg, hogy hormonális alapon van, az oxytocin az ami kell a kiváltásához. MIvel mindent az agyunk intéz, ezért megteszi azt is, hogy a babára gondolva beindítja a folyamatot, termelõdik a hormon, és elindul a tej. Így aztán bármikor.

Heni: szerintem ha életmódod engedi, akkor ragaszkodj a szoptatáshoz. Ráérsz a gyümölcsökkel, fog még enni eleget! ÉN azt tartom a SAJÁT részemrõl nehezen kivitelezhetõnek, hogy ha a baba látja, hogy mindenki eszik valamit, és nekiáll kívánni, kérné, megkóstolná, és az a valami olyan, hogy tényleg az elsõk között van (pl. alma), akkor gyanítom, hogy nem tudnám megállni, hogy ne kínáljam meg.
Amikor majd adsz neki: mindig szopik után ill. max között kínáld meg, sose helyett. Amikor a fõzelék jön majd, azt is szopi után. Így ez nem elválasztás, hanem hozzátáplálás. Nem szükségszerû, hogy ettõl abbahagyja a szopit, val. nem fogja. Viszont csak azért mert már x gyereke is eszik stb nem érdemes sietni. Legnagyobb valószínûséggel nem fog ártani neki, ha 5 hónaposan adsz neki almát, banánt. De nem vesztesz semmit, ha nem. Minél késõbb kezded, annál nyugodtabb lehetsz, hogy az allergia esélyét minimálisra csökkentetted.
Élvezd, hogy szopik! Tudom, klassz élmény etetni, kanalazni, de ne félj, hogy kimarad, lesz abból is elég! Élvezd, hogy most még kényelmes a napod, ha elmész valahova nem kell partedlit, kanalat, kaját csomagolnod neki. Ja, és a ruhái sem foltosak még. Ha megbírod állni, hogy ne adj neki (és õ is kibírja), akkor álld meg. Ha nem, akkor kínáld meg, és majd eldönti, hogy kéri-e.

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Sziasztok!

Ildi. Köszi, én is így gondoltam titokban, de azért gondoltam hogy megkérdezem. Ibollyal is ezt beszéltük.

Iboly. A doktronõvel beszéltem és teljesen egy véleményen voltunk, õs is azt mondta amit Te, meg amit én is gondoltam, hogy szopizni kell, és gyakran mellre-tenni (ez nem rajtam múlik, a baba nem akarja mindig) mert épp eléggé pusztítja a bélflórát az antibiotikum, erre rájátszani még idegen kaják adásával nem nagyon ajánlatos.

Ágci,köszi!KépKépKép

Köszi, sziasztok: Norcsi.
norcsi
Lenti
 
 


Kedves Walacky! Köszönöm a bíztatást!

Kedves Maszatka! Ne add fel! Biztos, hogy éhes volt a baba, amikor annyit nyüglödött este? Nem lehet, hogy már csak fáradt volt? Hiszen reggelig aludt utána! (Úgy tudom, szoptatás szempontjából "éjszakának" az éjfél és öt közötti idöszak felel meg.) Én azt tanácsolnám, ne adj neki pótlást, ne is mérd, mennyit eszik, tedd cicire, amikor éhesnek tünik, de ne feledd, nem biztos, hogy mindig éhes, amikor nyügös! Mennyi idös is a baba? Azért írom ezt, mert az én kisfiamnak is nagyon hasonlóak a jelzései, amikor éhes és nagyon álmos. Ugyanúgy rágja az öklét, megfeszíti magát... Higyj az ösztöneidnek, és bízz abban, hogy megtermelödik a szükséges tejcimennyiség.
Nem voltam túl szakszerü, bocs.

Kedves Ildi! Neked is köszönöm a részletes magyarázatot. Végülis a szoptatás miatt halasztok még egy félévet az egyetemen, és eddig is szilárdan hittem a szoptatásban, de a sok "ellenzo" ellen kell a megerosítés!!! Kitartok! Kép

Kicsit OFF téma, de tényleg csak egy kicsit: ma elmentem melltartót venni, és meg kell veletek osztanom ezt az élményt. Babavárás elott 75C-t hordtam, ez felszökkent 85D-re. Szoptatós melltartóból ez a méret nem gond, és ugye szinte mindenhova hurcolom magammal Barnit, így szükséges is. Viszont most hivatalosak vagyunk egy bálba, és a ruhám alá nem jó akármilyen melltartó. Hát ne tudjátok meg, hogy néztek rám az üzletekben, amikor ekkora méretben kértem felül kötos vagy szilikonpántos cicitartót! A végén úgy éreztem magam, mint egy fejos tehén, különösen, amikor 4 liba elkezdte kibeszélni elottem a fogyókúráját (én amúgy inkább csak amolyan gömbölyded forma - 160/56 - vagyok, de régen se voltam cingár). Legszívesebben beszóltam volna valamit, aztán rájöttem, nem süllyedek odáig. (Nem kezdtem el magyarázni azt sem, hogy szoptatok) Tudják meg, milyen csodás anyának lenni és egy babát a saját testükbol táplálni!!! Ezt kívánom.

Hát sziasztok.
Heni
gesztenye
 
 


Heni,
az én férjemnek kimondottan tetszik a 85D-s méretem a 80A-s után!Kép Az ilyenek pipikre kár a szót is pazarolni!
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Heni!
Nekem tetszik a történet. Remélem jót buliztatok! Egyébként kicsit már én is aggódok, hogy a selyemblúzom alatt 2 hét múlva mennyire fog "kipuposodni" a melltartóbetét? Persze, ha nem használok és tejfoltoss lesz a ruhám, az sokkal kínosabb.

Norcsi!
Remélem, jobban vagytok már és nincs hasmenés. ( Én az Augmentintõl 2 éve hüvelygyulladást kaptam. Tönkretette a savköpenyt.)

Erika
Erika
 


Sziasztok!

Heni: ne akadj ki nagyon! Átérzem a helyzeted! Nekem alapból 95G-s kell. Ne tudd meg! Kép

cory

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


Sziasztok!
Köszi az együttérzést! Cory, nem irigyellek! (Férjem kérdezte a telefonszámodat Kép )
Erika, hova-hova (a blúz miatt)? Mi sem voltunk még, de leírom, hátha találkozom valakivel: március 9. Duna Palota.

Sziasztok! Szerencsétek, mert elszállt, amit eddig írtam, így rövidítek.

Heni + az 5 hónapos és 1 napos Barnabás + a 2 nagy didi

Ui: Utólag visszagondolva irigyek voltak a csajok. Mások vagyonokat fizetnek az ekkora csöcsökért...
gesztenye
 
 


Sziasztok lányok,

Én ezt a gyereket nem értem, alig eszik, de egyre jobban hízik. Újabban a napi 1-2 dekáról már 4-6 dekára tért át. Közben pedig alig eszik valamit (szerintem 500 körül lehet naponta). Most egy kicsit jobb a kedvem, mert már nagyon rákészültem az esti pótlásra, de nem kellett mert a gyerkõc bealudt. Sõt még fejni is tudtam egy kicsit a "rosszabnak" vélt cicibõl. Kiváncsi leszek, meddig alszik majd reggel.Remélem vége lesz hamarosan a rossz idõknek, és visszatér a nyugodt, békés szopikorszak.

Heni, a Gergõ most 3 hónapos. Végre 5,10 kg. (3,25-tel született)

Egyébként én most élem a legjobb cici korszakomat, én 75B rõl indultam, és most végre nagyon élvezem, hogy effektíve vannak melleim. Nagyon klassz volt, amikor tavaly márcuisban egyszercsak azt néztem magamon, hogy minden ruha olyan jól áll rajtam, valahogy jól mutatok a feszes felsõkben. 1 hét múlva pedig kiderült, hogy terhes vagyok. Végre én is nõnek érezhettem magam. Korábban igencsak utáltam a mellméreteimet (bár a melltartó-tudomány fejlõdését mindig örömmel vettem).

Üdv,

Maszatka
maszatka
Dunaújváros
 
 


Ildi!
Koszonom a sok hasznos tanacsotKép Most valoban ott tartunk, hogy nagyon gyakran szopizik. Kb masfel-2 orankent ebred fel ha cicizik, atlag 10 percig szopik intenziven, akkor minden szopas utan nyel egyet. Ilyenkor szinte rogton beindul a tejci, viszont ha fejek, akkor tart sokaig, mig belovell a tej. Lehet, hogy maskent mukodik a cicim fejes alatt? Akkor lehet, hogy szoptataskor nem is tart olyan sokaig a belovelles????
Azt talaltam ki, hogy hetfon megyunk a vedonohoz es csinalok egy probaszoptatast, hogy tudjam, kb mennyit szopik.
Ja amugy kap cumisuvegbol is tapszert a bebi, de sokkal jobban rajong a ciciertKép Van, hogy cumisuveg utan meg igenyel egy kis cicit, szoval en nem aggodom, hogy leszokna a szopasrol. A lenyeg, hogy olyan cumibol kapjon enni, amibol nem folyik konnyen a tejci. Nemde?
Puszi, szep hetveget mindenkinek!
Nyuszimano es Donat baba (3napos-azt mondta a doki, ha kerdezik, mennyi idos, a kiiras napjahoz kepest mondjuk, igy realisKép
Nyuszimano
 


Sziasztok!

Norcsi, örülök, hogy sikerült beszélned vele. Közben eszembe jutott még pár dolog, pl. hogy az ilyen hasmenés ált. 2-4 hétig is eltarthat. De igazi hasmenésrõl akkor beszélhetünk, ha legalább 12-szer van széklete 24 órán belül. Akkor már gondolni kéne folyadékpótlásra, orálisan vagy infúzióval. Amíg nem ilyen komoly a helyzet, addig nem kell különösebben aggódni. Azt is valószínûnek tartom, hogy mivel kisebb mennyiségeket szopik, az elsõtej-hátsótej egyensúlya felborult, több elsõtejhez jut hozzá, ami még inkább meghajtja.
De most már gyógyuljon meg az a kis Mazsola, irgum-burgum! Kép

Maszatka, ahogyan azt Ildi is írta, a tej áramlását az oxitocin nevû hormon stimulálja, amelynek felszabadulását maga a szopás idézi elõ. De a kisbaba puszta megpillantása, vagy ha az anya a babájára gondol, elõidézheti a tej kiürülését. Ha ez a tejleadó reflex mûködésbe lépett, a tej csoroghat anélkül, hogy a tejöblöket nyomó hatás érné. Ez történik akkor is, amikor az egyik melledbõl szoptatod a babádat és a másikból csorog a tej.

Walacky, nagyon szomorúnak tûnsz az írásod alapján. Biztos, hogy nincs megoldás?

Nyuszimanó, nagyon szorítottunk ám nektek, amikor KAdri megírta, hogy megszületett Donát! Örülök, hogy jól vagytok és annak is, hogy hamarosan áttértek a kizárólagos szopizásra.

Kérdéseidre a válaszok:

1. Ha egy az egyben átálltok a szoptatásra, akkor az volna a legjobb, ha gyakran tudnád szoptatni Donátot, így el lehet hagyni a fejést. Ha ez még nem megy, akkor viszont csak fokozatosan! A tápszeres pótlást jó lenne, ha most nem cumisüvegbõl adnád (cumit sem kéne, ha nem muszáj), hogy most ne zavarja össze a kisbabádat és így Donát a komfortszopási igényét is a melleden elégíthetné ki. Ez jótékony hatású a tejtermelõdésre is, Donát gyarapodására is és a szopás erõsítésére is.

2. A 10 perces szopizás a minimum, amire szükség van ahhoz, hogy a táplálóbb hátsótejet is megkapja. Ha úgy érzed, hogy hamar elfárad és ugyanakkor a tejleadó reflex is lassan jön meg, akkor legjobb, ha egy kicsit fejsz szoptatás elõtt. Így te beindítod a tejcsit, Donátnak pedig könnyebb dolga lesz, mert ugyanannyi erõfeszítéssel hamarabb jut a zsírosabb tejhez.

Onnan tudod, hogy eleget evett, ha heti, havi szinten szépen gyarapszik, gyakran szopik, van legalább 4-6 (eldobhatós) pisis pelusa (textilbõl több, 6-8), rendesen van széklete (az õ korában az is normális, ha naponta többször és az is, ha csak hetente-tíznaponta egyszer), jó a kedve, a bõre színe és rugalmassága jó, hossza növekszik, élénk, aktív, jó az izomtónusa, hurkás.

Koraszülött babáknál szoktuk javasolni, hogy egy ideig minden szoptatás elõtt és után mérjék a babát. Pontos értéket csak az elektronikus mérleg ad. Szoptatási tanácsadók által javasolt két legmegbízhatóbb márka: Medela BabyWeigh és Olympic's SMART. Ha szeretnéd mérni Donátot, nézz utána, hogy kapható vagy kölcsönözhetõ-e valamelyik Finnországban.
Mindenesetre, ha méred a babádat, ne lepõdj meg, ha nem eszik minden alkalommal azonos mennyiséget. A fentebb felsoroltak a legjobb bizonyítékok arra, hogy eleget szopik-e a baba.

3. Próbáld meg gyakran, legalább kétóránként mellre tenni a kicsit. (Az idõt mindig a szopizások kezdetétõl kell számítani). Így egyszerre kevesebbet eszik majd, de gyakrabban. A te melled sem telítõdik túl, így ráharapnia is könnyebb lesz, és a hirtelen nagy tejfolyammal sem kell megküzdenie. Ehhez az is kell, hogy minden alkalommal próbáld meg két mellbõl szoptatni õt.

Ha nagyon gyenge még a szopása, próbáld olyankor szoptatni, amikor teljesen ébren van. Idõvel megedzõdik, megerõsödik.

4. Koraszülött babáknak sincs szükségük az anyatejen kívül más táplálékra 6 hónapos koruk elõtt. Az emésztõrendszerük még nem elég érett a vegyes táplálkozásra (a Finnországban javasolt kásák pedig általában gluténtartalmú gabonapelyhekbõl készülnek, amelyek ráadásul allergizálnak is, jó velük egyéves korig várni).
A 6 hónapos kort mindenképpen érdemes megvárni, de attól tovább is lehet, akár egyéves koráig is élhet kizárólag anyatejen egy kisbaba. Ha felmerülne a vashiány gyanúja, érdemes ellenõriztetni és pótolni.

Ha bármilyen kérdésed van Donát szoptatásával kapcsolatban, emailben is szívesen válaszolok.

Üdv. Iboly
iboly
 
 


Nyuszimanó, közben látom, megint írtál: Igen, van különbség a fejés illetve a szoptatás alatt beinduló tejleadó reflexnél. A cumiról gyorsan: nem csak az számít, mekkora a lyuk rajta, egyszerûen más technikával kell szopni a cumit, mint a cicit, már csak rugalmatlanságánál fogva is. Tényleg bajt tud csinálni.

Szia
Iboly
iboly
 
 


Sziasztok,

Tegnap volt itt a doki bacsi es kerdezte hogy allunk tejjel. Mondtam van eleg, igy csak azt kap a kislanyom. Erre o, vegre egy rendes anya. Kép Nem kerdeztem meg hogy miert, masok mit adnak egy 12 hetes gyereknek.
Egyebkent nagyon rendes doki. Kezdetben voltak problemak a szoptatassal, igy elso alkalommal mikor ottvolt kertem irjon tapszert. Nagyon nem akart, de azert irt egy receptet. Es kezdetben adtam is a lanyomnak, de mara teljesen feleslegesse valt.

Iboly,
Tudom, hogy cumi es cumisuveg ellenzo vagy. A cumisuveget ertem, de milyen kart okozhat a cumi (jatszocumi)? (En AVENT cumit hasznalok, ami szerintem tenyleg olyan mint egy mellbimbo szopas kozben.)
Elore is koszi a valaszt.

Bianka
bianka
 
 


Köszi Iboly!

Jujj, az nagyon sok lenne ha tényleg 12-szer kakilt volna egy nap! Szerintem olyan négyszer-ötször volt egy nap széklete (ez hozzá képest nagyon sok, mivel neki 2-3 naponta egy szokott lenni a normális), és most gondolom hogy a gyógyszer miatt kicsit kicsípte a kis popsiját,meg kicsit a zacskóját. Na de mostmár tényleg a finish-ben vagyunk (remélem), mert hétfõn letelik a Zinnat szedésének az 5 napja is, és remélem hogy akkor már abba is lehet majd hagyni. És akkor még 2-3 hetet kell számolni, hogy teljesen rendbejöjjön a kis bélrendszere? Hát remélhetõleg hamar fog majd regenerálódni.
Köszi a segítséget, és tényleg gyógyulunk ám!Kép

Köszi Erika!KépVégülis megbeszéltük a dokinõvel hogy mégsem az Augmentint kapjuk, most Zinnatot eszünk. Fuj, nagyon utálja szegénykém, és ha mellémegy, akkor aztán ragad minden rendesen. Nem tudom mi a fenének raknak bele annyi cukrot?!

Sziasztok, jó hétvégét mindenkinek, legalábbis amennyi még hátravan belõle!KépKépKép

Puszi: Norcsi.
norcsi
Lenti
 
 


Sziasztok Lányok!

Én új vagyok itt, de nagyon tetszik, amiket írtok és sok mindent innen tudtam meg.
Nekem egy tündéri kislányom van, aki holnap lesz 1 hónapos. Eleinte én is sokat bajlódtam a szoptatással, ugyanis a terhesség alatt ödémás lett a mellbimbóm, most naponta 650-700 grammokat is megeszik a haspók.
Én szopzazás után mindig lefejem a mellem, mert sokszor elég sok marad benne! Ugye ezt jól teszem?
Valamelyikötök írta, hogy egyik ismerõse állandóan fejte a mellét és utána meg kellett operálni, mert begyulladtak a ciciei.

Elõre is köszönöm a válaszokat:
Beny
Beny
 


Kedves Beny!
Én írtam a történetet. Nem vagyok fejés-szakérto, de úgy tudom, nem feltétlenül szükséges fejned, csak akkor, ha:
-szaporítani szeretnéd a tejet
-tejet szeretnél adni valakinek, ill. "raktározni" szeretnél, ami nem árt egyébként
-nagyon telítodik a cicid, és éppen alszik a baba, vagy mondjuk csak az egyik cicibol eszik, és a másik nagyon tele van.
A sok fejés még több tejet eredményez, ezért még többet kell fejned...
Elvileg a baba kialakítja a keresletet-kínálat helyes arányát. Szóval szerintem próbáld nem túlzásba vinni, de a nagyon feszülo érzésen, a túltelítodésen kell könnyíteni.
Javítsatok ki, ha nem voltam pontos!
Egy "mukedvelo" kismama, Heni
gesztenye
 
 


Erika!

Ha nagyon kidomborodik a melltartóbetét, akkor van megoldás. Egy kicsit ugyan gyakorolni kell, de az elsõ két hónap után én melltartót sem hordok. 70BEddig úgy éreztem, hogy akkor is volt elég mellem Kép)-Terhesség:85A(ha gyártottak volna ilyen melltartót)-szopi75-80B.
Szóval az is kell hozzá, hogy érezd a reflexet és ha jön, akkor nyomd rá a tenyeredet, karodat, stb a mellbimbóra. Nem túl jó érzés, de fél perc alatt elmúlik és meg lehet úszni teljesen tejmentesen. Ha csak egyszer-egyszer kell, pl alkalom miatt, akkor semmilyen bajt nem okoz. Ha közben nem szopik a baba és nagyon tele lesznek a kebleid, akkor jobb lefejni (pl a mellékhelyiségek igen hangulatosakKép), akkor reflex is ritkábban jön, (legalábbis nálam). Társaságban pl karba fonhatod a kezed. De nem árt begyakorolni elõtte...
Remélem hasznosítani tudod.
Elõre a selyemblúzért!

Snoopy
snoopy
 


Kedves Beny!
Én is fejtem fõleg az elején. Én azt tudom neked tanácsolni, próbáld meg egyre ritkítani a fejéseket. Ha úgy érzed kislányod kiszippantotta eléggé (fõleg napközben) akkor hagyd ki a fejést, inkább pihenj helyette. Most már eljutottam odáig, hogy csak este 9 körül kell fejnem, mert a kisfiam az esti etetés után 7-8 órákat alszik. Talán idõvel ezt is elhagyhatom.
Ágci (és 12 hetes Gabó)

Kép
Ágci
 
 


Szija lányok!

Maszatka!
Nálunk az este 8 órási etetésnél van ilyen, hogy kevés a tejcsi, és látom rajta, hogy még enne. Kanállal a lefejt tej adása tényleg macerás és nagyon sok idö azt a pár grammot bekanalazni. Ilyenkor én azt csinálom, hogy az esti 8 órás etetés után mondjuk 10-kor ismét megszoptatom, söt ha kell éjfélkor is.

SZijasztok, Lara
lara
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: