Új privát üzeneted érkezett!

Jaj Kriszi! Igazán járna már neked egy rendes étvágyú gyerek! Kép Ha tudnék, küldenék egy dózist Luca szopikedvéből Kép Kép
Annál jobb ötletem, hogy próbáld türelmesen kínálgatni, és ha nagyon keveset pisilne itatni pluszban, nem igen van.
Borcsa

Borcsa
KépKépKép
borsts
 
 


Szeretném felhívni a figyelmét a Szülők Háza és a Nő Ezer Arca együttműködésében szervezett várandósok és kisgyermekes szülők számára tartott "Család születik" programra!

A programban lehetőség nyílik:
- egyéni, állapotfelmérésre, tanácsadásra
- egyéni és csoportos szülésfelkészítésre,
- terhes meditációra,
- anya-magzat kommunikáció építésére.

A program a szülésre való felkészítésen túlmutatóan, segítséget nyújt:
- a születendő újszülött körül felmerülő kérdések megválaszolásában
- az újszülött megértésében,
- az újszülöttel való kommunikációban
- életvezetési kérdésekben a szülés után
- kisgyermekes családok problémáiban
- társintézmények, szakellátások ajánlásában
- szülés körüli intéznivalókban, tudnivalókban (juttatások, anyakönyveztetés,)
- különböző szerepek egyeztetésében (anya, feleség, nő, dolgozónő stb.)
- kapcsolati háló változásaiban (szülőtárs, szűkebb, távolabbi család)


Amennyiben felkeltette érdeklődését a "család születik programunk", kérem hívja:

Dr. C. Molnár Emma, ügyvezető igazgatót, a Nő Ezer Arca vezetőjét:
telefon: 06202269191

további információ: www.anoezerarca.hu, www.szulokhaza.hu
julcus
 
 


Hahó,
Ráhel, Borcsa, köszönöm Kép Már ezzel is sokat segítettetek.

Ráhel,
már azt is jó tudni, hogy nem vagyok egyedül... Várok, hogy jobb belátásra térjen...

Borcsa,
hát, nekem ilyenek jutottak. Hozzá kell tennem, Zeze is hét hós kora előtt felült, mászni kezdett, most pedig már a felállással kísérletezik, tehát nagy baja nem lehet Kép Hogy vagytok? Mi zujs a legifjabb törpével?

Ja tényleg: vajon van olyan, hogy a bébi elhagyja azt a szopit, ami UTÁN a szilárdat kapja???

Üdv
Kriszi
kriszi
 
 

 
 

Szia Kriszi, remelem, jobb a helyzet...milyen szopira gondolsz? teljes szopi kimarad?
en ugy csinaltam kb. 9hos korig, h. ket szilard, neha csipegetett. Most mar 3 szilard, meg csipeget, reggel kenyer. Szopik ahanyszor akar. Napkozben mostanaban 2-3, ejjel 2-3. Egy eves lesz. Azt hallottam ilyenkor nappal kevesebb, de kb. 15 hos korul megint nappal is cicizni akarnak a bebik.
Hallottam olyan babarol, aki szilardat 8-9 hosan fogadott el.
Az enyem meg nagyon jo etvagyu, hat igy van. Most kb. fele szopi, fele szilard.
Izgultam a sulya miatt, mart kb. negy ho alatt 40 dkg hizas. Doki ranezett, mozgasa, fejl. ok, nem sapadt, ok.
Ahogy visszaolvastam, a multkor meg te irtal az alvasrol nekem. :-))
Rahel
rahel
 
 


Rahel,

Irigyellek a dokitok miatt! Az én lányom 7 hós múlt, és az elmúlt 2 hónapban 30-30 dkg-kat hízott (szopik: min 5-6szor, tej van, gyümölcsöt eszik 2x egy nap). Most kb. 8 kg. A doki beutalót adott először vizeletvizsgálatra, majd ha ott semmi, vérvételre. Most izgulhatok! kellett nekem súlymérésre vinnem! Õ is mozog mint egy perpetum mobile, nem sápadt, vigyorog állandóan.

Kópé
Vendég
 


Kópé,
doki: Kép Nem tudom, mit gondol, tán levágni hizlalod azt a gyereket??? Bocs, de hét hónaposan nyolc kiló nagyon szép súly, havi harminc deka féléves kor után szintén. Jelzem, a lányom soha életében nem hízott havi 60 dekánál többet, és négy hónapos korától egyéves koráig a havi átlag (!) 32 deka volt! Ehhez a kölök makkegészséges, komolyan beteg sosem volt (most múlt három éves). A fiam pedig az utolsó hat hétben összesen 43 dekát gyarapodott. Akkor majdnem hét hónaposan volt 7.15. Erre dokibácsink megkérdezte, hogy én meg vagyok-e elégedve vele Kép
Bár nem az első gyerekem, aki ezt műveli velem (hanem a második Kép ).

Ráhel,
Zeze még csak egyszer kap szilárdat, ill. kóstolgat még egyszer néha. A déli szopinál, ami után a szilárd kaja jön, már alig-alig szopizik (mintha várná a kanalasat inkább). Nem eszik nagyon sokat, de szeret kanalazni, szépen elfogadta az elejétől fogva.
A lányom is hasonlóan viselkedett ilyen korában (most sem nagyevő), de ő mindig elfogadta a cicit, amikor kínáltam, max. nem maradt rajta, csak pár korty erejéig. A fiam viszont két kézzel tol el, ha nem tetszik neki a dolog, és ez olyan rossz Kép Amúgy a lányom egyévesen napi 9 alkalommal szopizott, és 22 hósan hagyta abba. Tehát volt egy pont, olyan 9-10 hónapos kora között, amikor átbillent a dolog, és onnantól kezdve szeretett szopizni. Most várom ezt a billenést a fiamnál, de nagyon nehéz. Õ ma hét és fél hónapos. A helyzet egyelőre nem javul, bár a pelusok azért megvannak, ha nem is nagyon bőven.

Üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Kriszi, nekem is hasonlo volt, tepelodtem is sokat...kerdeztem a szopis tanacsadot tobbszor is. Inkabb tobbszor kev. szilaradat. Amikor lehet gyakran mellre tenni. Ennyit tehettem en is. O is elfordult. Akkor halasztottuk.Talan ilyen tipusok. Viszont ejjel amint ebredt, mindjart mellre tettem. Akkor talan bepotolta.Irtam, nem tudom nala mi volt, nagyon hamar jottek a fogai, talan sztrajk. Nekunk sem volt cumi, cumisuveg, v. folyadek.
Kope, nekem is 8 kilo korul megtorpant a dolog. Felevesen mar nyolc volt. Utana ugy lelessult....4 honap mulva nyolc negyven. NIncs ertelme tomni. Akkor meg elszokna a cicirol, ami azert a legjobb neki. En mar nem izgulok a sulyan. Amikor tobb szilardat adtam, kevesebb szopi.
MI sem vagyunk ferjemmel nagy darabok.
Nem az a cel, hogy hizlalni. Az nlc. szopis tanacsadoi oldalan olvashatsz talan ezekrol, en is akkoriban sokat kerdeztem.
A lenyeg: Ne fogyjon!!
Rahel
rahel
 
 


Kópé! Doki Kép De a végén legalább papír lesz arról, hogy makkegészséges a gyerkőc!

Kriszi! Hát, ehhez nem tudok hozzászólni. Csak sok-sok kitartást küldeni.
Kép+Kép+Kép+Kép+Kép+Kép+Kép+Kép+Kép+Kép+Kép+Kép+Kép+Kép+Kép+Kép+Kép
Amúgy mi jól vagyunk - csütörtökön a helyettest helyettesítő védőnő ugyan aggodalmaskodott, hogy a)sokat híztaím b) Luca szopizása miatt a baba esetleg éhezik... Nem vágom, hogy bírta ezt fejben összehozni - asszem, ilyenkor emlegetik a pasik a női logikát Kép Kép

(Egyébiránt Luca szuperdiplomata volt anno, rendszeresen bekajált a váróban méreckedés előtt Kép )

Borcsa
KépKépKép
borsts
 
 


Sziasztok!

Szeretném megkérdezni,hogy van-e valamelyőtöknek(vagy ismerősnek) tapasztalata a Szoptanít(SNS) készülékkel kapcsolatban?

Van egy majdnem 5 hónapos lánykám,aki eddig cicin élt,de pár napja nem hajlandó rendesen szopizni.Sajnos ebben én is ludas vagyok,mert pár napja nem figyeltem eléggé a folyadékbevitelre és kevesebb lett a tej.Ezt ő meg is érzte és mivel a tejleadó reflex nem nagyon akart beindulni(pláne hogy ideges is voltam már),muszáj volt tápszerhez is nyúlni.Vagy cici előtt,vagy után(attól függően,hogy rá tudtam-e venni nagynehezen,hogy kivárja,míg beindul a tej).Azért szeretném minél tovább szoptatni,ezért gondoltam erre a készülékre,mert így ,ha jönne belőle egy kis pótlás,amíg be nem indul a tej,akkor lenne türelme kivárni és nem utasítaná el a cicit azonnal...Most ugyan sikerült megszoptatnom,igaz állva-sétálva és jó mennyiséget megevett,nem is adtam ptólást...

No,bocsi,kicsit hosszú lettem,de azért remélem,érthető!Kép

Jó szoptatást!Kép

Pusz,Anyapoc

anyapoc
 
 


Sziasztok,

Csajok,
hát feladtam, hogy megértsem, hogy műxenek a kölkeim... Zeze a nagy nemzaba alatt sutyeszban dobott egy fél kilát Kép

Borcsa,
hát ez édes Kép Mármint hogy oly butus lenne a szervezeted, hogy először téged hizlal, majd jön a tej Lucának, és esetleg ha marad még valami, azt kapja a babó??? No cement...

Ráhel,
ja, lehet. De l. fent, most egy kicsit megnyugodtam, hogy a látszat ellenére tudja, mit csinál.
Mindenesetre köszönöm a kedves szavakat, és azt is nagyon jólesik tudni, hogy nem vagyok egyedül Kép

Anyapoc,
tapasztalatom nincs, de ha nincs más, biztosan érdemes kipróbálni. Snoopyéknál, a Tiva-Med-boltban, ha jól emlékszem, van ilyen, és ott biztosan segítenek abban is, hgyan kell használni. Az mindenesetre jó jel, hogy állva-ringatva ment - ezt a sportot mi is szoktuk űzni. Azért addig is próbálkozz a minél több félálomban szopival, az be szokott jönni. És ilyenkor érdemes fejni is. Ha csak pár napos a dolog, az még simán belefér a sztrájk kategóriába, úgyhogy nem kell kétségbeesni, csak csínján a pótlással, pláne üvegből, de ezt úgyis tudod Kép

Üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Sziasztok!

SOS segítséget szeretnék kérni.

12 napos a kismanóm és persze szopizik, de mellette még nagyon sok tejcsim marad, ami a mélyhütöben landol. Tegnap volt a körzeti doki nálam, mert már hetek óta köhögök és most már sípol a tüdöm is. Kiderült, hogy tüdögyulladásom van, amire antibiotikumot szedek most és Fluimucilt, a neonatológus mondta, hogy ezek biztonsággal alkalmazhatóak szoptatás alatt is. A kérdésem az lenne, hogy azt a tejet, amit a gyóygszerszedés alatt fejek le, fagyaszthatom, vagy ki kell öntenem?

Elöre is köszi a segítséget.

Pirus

KépKép
KépKép
piroska
6044 kecskemét szarkás 429
 
 
 
 


Sziasztok!

Bocsi, hogy belekotyogok:

Piroska: Én kiönteném. Ha úgyis sok tejet tudsz fagyasztani különben, nem hiszem, hogy éppen ez fog kelleni majd. Ha egyáltalán kelleni fog a fagyasztott tej.

Mihamarabbi gyógyulást kívánok neked és még sok szopizással tölött hónapot a picúrnak! Kép

Bea
KépKépKépKép
jégvirág
 
 


Hahó,
szerintem ha a szedése alatt szoptathatsz, akko akár le is fagyaszthatod. Most aztán okos lettél a két ütköző tanácstól Kép

De ha ez segít: én is sokat fagyasztottam eleinte. Egészen a kölök öt hónapos koráig fagyasztottam, már csurig volt a fagyasztó. Most meg öntözöm ki, mert nincs helye a jégkockás husinak Kép Az esetleges felesleget már három hónapja a nagyobbik gyermekem issza meg pohárból...

Jobbulást,
üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Piroska: Csatlakozom Kriszihez, bár nekem csak 1 liter tej volt lefagyasztva, azt önthettem ki....mert amikor már éreztem, hogy nem lesz gond a szoptatással, tej mennyiségével, meg amikor beállt a kereslet-kínálat, akkor már nem fejtem.

Amúgy igen, ha a szedésalatt szoptathatsz le is lehet fagyasztani....ebben igaza van Kriszinek és így is a logikus, de mégiscsak gyógyszeres....én mégis kiönteném. Kép

Bea
KépKépKépKép
jégvirág
 
 


Sziasztok!

Nem vagyok abban biztos, hogy most jó helyen teszem fel a kérdésemet, de azért reménykedem, hogy hátha tudtok nekem segíteni.
15 hónapig szoptattam és most 3 napja hagytam abba, mert már alig volt tejem ( 24 óra alatt kb. 40ml), de azt hiszem, hogy totálisan begyulladtak a melleim. Mit csináljak vele? 9 hetes terhes vagyok, tehát a doki nem írt fel semmilyen gyógyszert sem és a hidegvizes borogatás semmit sem ér. :-( Lázam még nincs, de a melleim kemények, és csomósak is, próbálom őket lazítani, de kb. 5 percre rá, újra bekeményednek, már csillagokat látok. Fejni nem lehet, mert görcseim vannak tőle. Van valami kenőcs v. bármi, ami segíthet? A Germastant próbáltam, de nem használt.
Mit csináljak? :-(

Erika
erika2004
 
 


Erika,
először is gratulálok a pocaklakóhoz! Kép
A begyulladáshoz annyit, hogy elvileg zsálya- vagy mentateát nagyon óvatosan ihatsz, az apaszt. Egyébként a hideg áztatás jó neki (pl. uszoda?), ha csomós, nekem bevált a Bioptron lámpa is, meg a káposztalevél borogatás - gyakorlatilag egész nap rajta volt, csak persze időről időre cserélgetni kell), ez utóbbi szintén apaszt. Borcsa nem olyan régen (talán az ősz vége felé?) tett fel egy gyűjteményt ide a mellgyulladás esetén alkalmazható homeopátiás szerekről, ezek nagyon szelídek, minden további nélkül szedhetők, sőt van olyan külön is, ami apaszt (Urtica Urens CH15), nekem anno amikor apasztanom kellett, ez is bevált. A Garmastan nem erre való, de esetleg lehet mondjuk körömvirágkenőccsel kísérletezni, illetve ha masszírozol, azt érdemes olajjal, nem csak úgy simán. A kézzel fejéstől is görcseid vannak? Ha igen, akkor ezzel tényleg nem szabad próbálkozni.
Ja és nekem még az a tapasztalatom, hogy a hidegvizes borogatás csak nagyon hideg vízzel és nagyon gyakran cserélgetve hatékony. Ha már hűtöd, akkor jobb a fagyasztott zöldség (pl. borsó) textilpelusba tekerve zacskóstól, és úgy rá a melledre.
Remélem, hamar megoldódik a gond. Tudom, milyen komisz tud lenni a gyulladás, az első babámnál bőven volt benne részem.
Üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Sziasztok!!

Üdvözlök mindenkit.Én egy igen "friss" anyukának számítok, Lili babám 14-én lesz 1 hónapos.Kb. 1 hete fedeztem fel a babanetes társalgót,ami nagyon megtetszett.Eddig csak olvasgattam, már ha időből és energiából futotta rá.Most viszont eszembe jutott valami,amit megkérdeznék.Szorgalmas szopizók vagyunk, 2-3 óránkét, persze még éjszaka is. Kisasszonykám nagyon jó baba, akkor sír csak általában, ha nagyon várja már a cicit, de ekkor aztán belead apait, anyait. Én pedig a nagy "kapkodásban", hogy minél előbb nekiláthassunk a kajcsinak, általában elfelejtem sterilizálni a cickómat.Még a szülés előtti készülődéskor, a családban lévő anyukák tanácsára, vettem chicco sterilizáló folyadákot, amivel elvileg minden szopi előtt le kellene törölgetnem a mellbimóm környékét, majd tiszta vízzel lemosni.Na ez az a folyamat, ami mindig kimegy a fejemből. Ti erre mennyire figyeltek oda?Van annak bármi veszélye, ha nem fertőtlenítek szopik előtt?
Köszi a segítséget, gondolom ti már sokkal tapasztaltabban és gyakorlottabban álltok az ilyen kérédsek előtt.

Üdv:
Babcika
Vendég
 


Kriszi!

Köszi szépen! :-)
Lehet, hogy ciki, de én soha nem fejtem kézzel, szerintem már nem is fogok tudni. A nődoki azt mondta, hogy ne fejjek, mert akkor meg termelődhet a tej. Én Avent masinával fejtem mindig, de a végén már eléggé görcsölt a hasam, és félek, hogy ha újra fejek, akkor esetleg később is kell, ha csak egy picit is fejek le belőle. 2 hét múlva chorionbiopsziát fognak csinálni, így akkor már nem szabad fejegetnem, mert semmi görcsöm nem lehet majd. Remélem, hogy addigra túl leszek ezen mellgyuszin.Megpróbálom azokat, amiket írtál. Köszi szépen, újra!

Még egy kérdés...
Szerintetek, ha lapos mellbimbóm volt, ami a fejések ellenére sem emelkedett ki 2 percnél tovább, lapos lesz a köv. szoptatásnál is? Bimbóvédővel szoptattam 15 hóig, de a 2. babánál már normálisan szeretnék szoptatni.Lehetséges ez, v. akkor is lapos lesz?

Erika
erika2004
 
 


Üdvözlök mindenkit!
Szakdolgozatom készítéséhez kérdőívek kitöltésére lenne szükségem.
Aki szeretne ebben segíteni kérem írjon a jurkit@citromail-re és küldöm a kérdőívet.
előre is köszönöm a segítséget!
Üdv: Tünde
Ápolónõ
 
 


Babcika! Semmi gondot nem okoz, ha nem fertőtleníted a cicit! Tökéletesen elég a hétköznapi mennyiségű tisztálkodás. Kivételt képez, ha a picinek szájpenésze van, ilyenkor kell a mellet is kezelni gombaölővel. (Ált. bórax-glicerin.)
Részemről én csak akkor mosom le pluszban, akkor is csak sima vízzel, amikor a nagylány szopizottKép, hogy véletlenül se maradjon rajta a picinek nem való kajamaradék.

Erika! Ha csak szétmasszírozni próbálod a csomókat, akkor is görcsölsz? Mert esetleg ennyi is elég lehet a többi kezelés mellett.

Lapos mellbimbó: az enyém minden terhességgel-szoptatássaé nagyobb és kiemelkedőbb lett Kép.

Borcsa

Borcsa
KépKépKép
borsts
 
 


<font color="aa00aa">SziasztokKép

Én még csak tanulom a szakmát, még van néhány napja/hete a pocakmanómnak a születésig, úgyhogy addig olvasó üzemmódban készülök. Remélhetőleg később sem kell majd itt tanácsot kérnem szopibajok miattKép

Mivel én az esetek nagy részében külföldön élek - na vajon hol?Kép szeretném ott is az itthoni jó tapasztalatokat továbbadni, s férjemmel megtanácskozva úgy döntöttünk, valamiféle családsegítő/kismama/kisgyerekes támogató szolgálatot hoznék létre, amibe persze majd a szoptatás is beletartozik. Nem egy "szakértői" szolgálatot, hanem inkább egy önszerveződő csoportot, ahol a tanácstalan, gyakorlatlan, kérdéseikkel magukra hagyott nők kaphatnak némi lelki/egészségügyi/pedagógiai támogatást, esetleg vitás kérdésekben segítséget döntéshozáshoz.

Kérnék szépen javaslatokat: mely könyveket, cikkeket, weboldalakat ajánlotok? Ha van közöttetek dúla, szülésznő, szopitanácsadó (tudom, hogy vannak itt szép számmalKép) akkor különösen köszönöm a segítséget!

Ápolónő TündeKép Milyen témában és kikre van szükséged a kérdőívhez? azért erről egy pcit bővebben írhatnál itt.. Ha tudok, én szívesen segítek.

Mindenkinek kívánok minden jótKép

Vikó</font>

indianyo
 
 


Borcsa!

Masszírozom állandóan, de pár perc után újra csomós, ekkor szerencsére nem görcsölök. Eddig csak sűrű, pár csepp, fehér tej jött ki a masszírozás során, de amikor, most befeküdtem egy jó meleg kád vízbe, utána csak úgy dőlt belőlem a totál vizes tej. Már azt hittem, hogy kezd apadni, de akkor most ez mi lehetett?

Lapos mellbimbó: Hát 15 hó szoptatás és fejés nem emelte ki, akkor már nincs remény, ugye?

Erika
erika2004
 
 


Borcsa!

Köszi a megnyugtató szavakat, mármint a tekintetben, hogy nem mulasztottam nagyot.Azt hiszem én sem fogok ebből nagy ügyet csinálni ezen túl.Kicsikémnek szájpenésze nincsen hála Istennek!Fürdeni meg ugye amúgy is minden nap illik!! Kép

Ápolónő!

Én is szívesen segítenék, ha kicsit bővebben leírnád miről is van szó!

Indiánanyó!
Weboldalakat találsz dögivel, ha www.....lap.hu-n keresgélsz. Pl. ha szülésről olvasgatnál, akkor írd be: www.szules.lap.hu, és ott egy csomó oldalt ajánl mindneféle szüléssel kapcsolatos témában.Ugyanígy www.szoptatas.lap.hu, stb.
Ezen kívül én a Spock doktor csecsemő - és gyermekgondozása c. könyvet ajánlom. Ez úgymond klasszikusnak számít, mert "anyáink is ezt forgatták". Persze most már vadiúj kiadásban van forgalomban.Nagyon jó, csomó kérdésre választ találhatunk benne (készülődéstől, a szülésen át egészen az anyatejes kaki színéigKép stb.)Üdv:BabcikaKép
Vendég
 


Indiánanyó!
Az általam említett könyv szerzői: Dr. Benjamin Spock - Dr. Steven J. Parker. Ezt elfelejtettem tegnap. Kép
Vendég
 


BabcikaKép Én Spock-ellenes vagyok kivont karddal Kép De köszönöm a hozzászólást azértKép

Ennél kicsit többet tudok a dolgokról márKép Igazából az a szakirodalom érdekelne, amiből a szopitanácsadók/dúlák/spirituálisan és alternatív gyógymódokban érdekelt bábák készülnek...

indianyo
 
 


Indiánanyó!

Bocsi!KépAzt gondoltam te is egy magamfajta laikus "kezdő" vagy, aki minden apró-cseprő felmerülő kérdésnél kattint egyet-kettőt a neten.Kép
Ha megkérdezhetem miért vagy Spock-ellenes?Engem pár kérdésben megnyugtatott már az "öreg"KépKíváncsi lennék a véleményedre a könyvről, pláne, hogy már szakértői utakon jársz.Köszike!!!
BabcikaKép
Vendég
 


BabcikaKép Na szakértőnek nem nevezhetem magam - főként szoptatásban, hiszen azt még nem csináltam, de csecsemőgondozás és gyermeknevelés témakörben azért van kábé 15 évnyi tapasztalatom, lévén tanár vagyok és ráadásul újszülöttek gondozásával kerestem a kenyeremet a tanulás mellett.
Spock teljesen korszerűtlen elveket vall - szerencsére ma már nem divatosak az ő annak idején forradalmi elvei... Tökéletesen ellentmond az anyai ösztönöknek az, amit ő olyan remekül kitalált. (hagyjuk sírni éjjel a babát, egy hét múlva már nem fog sírni, "megtanulja, hogy éjjel alszunk és nem a mama cicijét csócsáljuk, irgumburgum" és ehhez hasonló dolgok). A hetvenes-nyolcvanas években sok szuázezer család nevelte belőle a gyerekeit, meg is nézhetjük a sok frusztrált, depressziós, szeretet- és önbizalomhiányos felnőttet... Kép

Ha már könyv, akkor Michaela Glöckler Nagy gyermekkalauzát ajánlom Neked.. teljes szívemből.
Meg azt, hogy hallgass a szívedreKép

indianyo
 
 


Indianyó!(Most látom,hogy eddig félreírtam a nevedKépNe haragudj!!)
Köszönöm a véleményt,ezentúl kritikusabban forgatom majd a Spock-könyvet.Persze elejétől a végéig még nem olvastam, csak, ha valami kérdésem felmerült, annak jártam utána.Különben még a terhesség alatt kaptam szülinapomra, hogy ebben sok mindent megtalálok majd.Egyáltalán nem tartom útmutatónak, csak néhány kérdésben találtam választ nála. Különben az én cicimet csócsálgathatja a Pirinyóm, amíg akarja, még éjel is,ezért vagyok olyan álmos, hogy nincs erőm sokat Spock-könyvet olvasni.Lehet, hogy az öreg ezért akarja leszoktatni a babákat az éjszakai cicizésről?Kép
A könyvajánlót köszönöm.Különben ez a társalgó is azért jó, mert itt mindent meg tudunk beszélni, tapasztaltabb anyukáktól kaphatunk választ a felmerülő kérdéseinkre, ki, hogy csinálta annak idején, vagy akár manapság.

BabcikaKép
Vendég
 


Halihó!

Ti híztatok szoptatás alatt?Én a terhességet megúsztam 8 kilóval, és a szülés után 2 héttel már a terhesség előtti formámban "tündököltem" Kép. Mindenki mondja, hogy szerencsés alkat vagyok.Érthető módon a szerencsémet nem szeretném eljátszani a szoptatás alatt sem. Tény és való az étvágyam közelít egy lóéhoz,de koplalni meg nem akarok, nehogy a szopi rovására menjen. Vagy ez is "csak" alkati dolog?

Köszi!
BabcikaKép
Vendég
 


Sziasztok,
de jó, hogy megint beindul a topik Kép

Babcika,
nem győzlek visszaolvasni Kép Cicisterilizálás: én sosem csináltam, és mindkét gyerekem túlélte Kép Amúgy ha jól tudom, vannak a cicin ún. Montgomery-mirigyek, amiknek a váladéka pont erre jó, és a nagy sterilizálással azt az ember éppenhogy lemossa...
Hízás: én keményen fogytam a szoptatás alatt, mindkét alkalommal, az étvágyam szintén hasonló Kép Pillanatnyilag három kilóval könnyebb vagyok, mint a terhesség előtt azaz 46 (tehát előtte sem voltam bálna Kép ), ez a kölök kb. egy hós kora óta így van. Igaz, csak annyi időm van megállni, amíg szoptatok Kép

Indianyó,
ajánlom szoptatás témában a www.szoptatasert.hu linket, meg a www.lll.hu -t Kép Szülésben is van egy, de nem ugrik be Kép

Erika,
a meleg víz nagyon erősen lazít, plusz beindíthatja a tejleadó reflexet is, tehát vsz. kijött, ami "bedugult". Szerintem ha gyulladtnak érzed, akkor még messze van az apadás. Amúgy egyáltalán nem ciki, én sem tudok normálisan kézzel fejni, sőt Aventtel sem, csak Medela elektromossal. Ez van. Lapos mellbimbó: nekem nagyon lapos, kicsi stb, ráadásul a bimbóudvar meg nagy, szóval elég fura. Ehhez képest egyik gyerekemet sem zavarta különösebben. Talán a fiam a legelején (értsd: az első héten) egy kicsit nehezebben kapta be az árnyalatnyit rövidebb nyelvfékjével, de semmi egyéb gond nem volt ezzel se nála, se a nővérénél. Talán csak mázlim volt, de mindig gondoltam, bár a lapos mellbimbó lenne a legnagyobb problémám. Kép
Kitartás, előbb-utóbb biztosan elapad.

Borcsa,
állj, állj, állj Kép Akkor gratulálhatok az új jövevényhez???? Mióta?
Luca hogy viseli a dolgot?
Nálunk döcögnek a dolgok szokás szerint, Zeze nyúzza az idegeimet, előző életében feltehetőleg valami hun harcos volt (úgy is néz ki) Kép Cicó meg lelkesen asszisztál, és rötyög rajtam, amikor tépem a hajamat Kép

Üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Kriszi
Te is megnyugtattál, köszi!Ezentúl sarokba a sterilizálóval.Kép!!!
Remélem nekem is inkább a fogyás jön össze csak ne menjen a szopizás rovására.
Mihez is kell Borcsának gratulálni?

Indianyo
Találtam két honlapot, talán hasznát vehetd: www.szoptatasportal.hu, www.medlist.com(cikk:Anytej és tápszerek Prof.Dr. Fekete György) Ezenkívül a terhesség legelején a védőnőtől kapott Szoptatós füzetben találtam pár olvasnivalót a szopizásról:
- Márta Guóth-Gumberger - Elizabeth Hormann: Szoptatás. Sanoma kiadó, 2003. 3500Ft.
- Slusser-Powers: Korszerű szoptatás I-II..In:Gyermekgyógyászati Szemle 1997. okt. és dec.(legújabb kutatási erdemények felhasználásával íródott)
- Métneki Júlia: Ikrek könyve.(fejezet foglalkozik az ikrek szoptatásával, személyes élménybeszámolókal)
- A La Leche Liga füzetsorozata: A szoptatás első hete, Az anyatejmennyiség növelése, Sír a baba, Cumi-mellbimbó zavar, Családi ágy, Érzékeny mellbimbó, Mellgyulladás, A szilárd táplálék bevezetése, Elválasztás, Marmet módszer(kézi fejés)Megrendelhető: LLL mo-i címén: 1022 Bp., Hermann Ottó út 18.Ha jól tudom ezek a LLL honlapján is olvashatóak.(www.lll.hu)
Ezeken kívül ajánlom magát a Szoptatós füzetet is, szerzője W. Ungváry Renáta.
Remélem segítettem "végre"Képegy kicsit!
Babcika
Vendég
 


Kriszi
Te is megnyugtattál, köszi!Ezentúl sarokba a sterilizálóval.Kép!!!
Remélem nekem is inkább a fogyás jön össze csak ne menjen a szopizás rovására.
Mihez is kell Borcsának gratulálni?

Indianyo
Találtam két honlapot, talán hasznát vehetd: www.szoptatasportal.hu, www.medlist.com(cikk:Anytej és tápszerek Prof.Dr. Fekete György) Ezenkívül a terhesség legelején a védőnőtől kapott Szoptatós füzetben találtam pár olvasnivalót a szopizásról:
- Márta Guóth-Gumberger - Elizabeth Hormann: Szoptatás. Sanoma kiadó, 2003. 3500Ft.
- Slusser-Powers: Korszerű szoptatás I-II..In:Gyermekgyógyászati Szemle 1997. okt. és dec.(legújabb kutatási erdemények felhasználásával íródott)
- Métneki Júlia: Ikrek könyve.(fejezet foglalkozik az ikrek szoptatásával, személyes élménybeszámolókal)
- A La Leche Liga füzetsorozata: A szoptatás első hete, Az anyatejmennyiség növelése, Sír a baba, Cumi-mellbimbó zavar, Családi ágy, Érzékeny mellbimbó, Mellgyulladás, A szilárd táplálék bevezetése, Elválasztás, Marmet módszer(kézi fejés)Megrendelhető: LLL mo-i címén: 1022 Bp., Hermann Ottó út 18.Ha jól tudom ezek a LLL honlapján is olvashatóak.(www.lll.hu)
Ezeken kívül ajánlom magát a Szoptatós füzetet is, szerzője W. Ungváry Renáta.
Remélem segítettem "végre"Képegy kicsit!
Babcika
Vendég
 


Hoppá, véletlenül kétszer is elküldtem ezt a hozzászólásomat.Kép Biztos a nagy segíteniakarásban sikerült így!Kép
Babcika
Vendég
 


Kriszi!

Köszi a választ! :-)

Erika
erika2004
 
 


Sziasztok!!
Tudom,hogy a kérdésem nem ebbe a topicba illik igazán, de összefügg a szopizással: szoptatás alatti fogamzásgátlás.Írtam már máshová is, de senki nem válaszol.Itt pedig elég élénk a forgalom, talán ti segíthettek.
Kedden volt 4 hete, hogy szültem.Tehát két hét múlva lejár az a bizonyos 6 hét, újra szabad a pálya...
Kérném, hogy írjatok, ki-ki, hogyan oldotta meg a fogamzásgátlást a szülés után közvetlenül. A terhesség előtti és alatti "gondtalan" hónapokban nem is gondoltam, hogy ez egyszer majd ilyen gondot fog okozni.Gond, ugyanis vannak eleve kizárt módszerek:az óvszert egyikünk sem kedveli (valljuk be nem is házastársak védekezőeszközéül van kitalálva - szerintem). Az ún. természetes módszerről (hőmérős) azt olvastam, hogy min. 6 órát kell a hőmérőzés előtt aludni.Kérdem én éjszakai 2-3 szopizás mellett ki tud 6 órát egyhuzamban aludni?(örülök, ha a 3 óra összejön)Gyógyszert a szopi miatt nem lehet szedni.Spirállal meg kell várni az első mensit (ha jól tudom). Akkor mi marad????? Gondolkodom még a pharmatex-es termékeken, de nem lesz-e még elég "baja" a hüvelyemnek az elején, nem hogy még tabletta, kúp, kenőcs stb kerüljön oda.
És persze mindenképpen megoldandó ez a kérdés valahogy, mert semmiképp nem szeretnénk idő előtt(1,5-2 év)kistesót.Na meg 4 hét távlatából még nincs elég bátorságom egy újabb terhességhez és szüléshez.Pedig szép volt mindkettő.Na meg gondolom a szervezetemre nézve sem túl ajánlatos a dolog...
Köszönöm a segítséget előre is.

Babcika
Vendég
 


Sziasztok,
tenyleg porog a topic....
remelem, Erika is mar jobban van. En ugy tudom, elvalasztas utan, ha csomo, feszules, akkor picit, tenyleg picit kifejni. De kerdezd a szakertot, Esztert, az nlc.hu-n. Schneiderne, szopt. tanacsado. MIntha vmikor azt irta, hogy elvalasztas utan az apadas akar 40 napig is eltarthat. A baratnomnek is feszult csomos volt, a dokija mondta, ne fejje, ne nyuljon hozza. A csomo magatol nem szivodik fel. En meg szoptatok, 14 hos a mano, de ha ilyen lesz, picit fejek, epphogy. Nekem is volt mar kemeny gyulladas, hatalmas csomo. Ismeros.
Vedekezes....a homerozesre en nem biznam magam teljesen.Nehany honap ovszer. Ez van. En fog. tabletta ellenes vagyok, sosem hasznaltam.Persze mindenki merlegel, eldonti, mi a legmegfelelobb.A kizarolagos szopi kb. 6 honapig ved, de ott is meg vannak a kriteriumok, hogy mikor.De errol lehet olvasni a fent emlitett honlapon, vagy a szopis konyvben.
Szep napot, estet.
R.
rahel
 
 


Sziasztok,
meg valami,ami kimaradt....
en is Spock-ellenes vagyok, persze nem mindenben. Sajat hibamon jottem ra, nem minden ugy igaz (ujjszopas, cumi, elvalasztas, szopi, stb.)
A bába válaszol c. is jo, alternativ, homeos dolgok.
Erikanak...ahogy valaki mar irta, ha nem is fejni, masszirozni. Az is segithet. En is csinaltam, amikor nagyon begyulladt.
R.
rahel
 
 


Rahel!

Köszi a választ!
A helyzet változatlan. Még mindig kőkemény és csomós a mellem. Masszírozom állandóan az segít, de a tej ugyanúgy folyik, hát nem tudom, de ha 40 napig tart, akkor még van ideje elapadni. Fejegetni nem akarom és nem is lehet, mert 10 hetes terhes vagyok és görcsöket okoz.

Babcika!

Nekem a doki a Cerazette nevű fogamzásgátlót írta fel. Ezt szoptatás alatt is lehet szedni, kimondottan szoptatós anyáknak írják fel. Az ára elég húzós, ha jól emlékszem majdnem 6ezer volt 3 hónapra, és megszakítás nélkül kell szedni. Nálam nem volt tejcsökkenés a szedése miatt.
erika2004
 
 


Erika!

Köszi, ez jól hangzik (kivéve az árát)!Mindenképpen beszélek majd a dokimmal a 6 hetes kontrollon.Nem tudod ennek a fajta tablettának is van veszélye trombozis szempontjából?
Én úgy tudom, hogy a Garmastan kenőcs jó gyulladás ellen is, ha éjszakára vékonyan bekened vele a cickókat(a tájékoztatóban ez van írva).Nekem a kórházban még a tejcsibeindulás előtt (a 4. napra irtózatosan bedurrantak a didkóim, és csomós is volt)mindenképpen a masszírozást ajánlották.Fontos,hogy vmilyen krémmel(pl. popsikenőcs)kend be és úgy "gyűrkéld".A mozdulatra is figyelmeztettek: föntről leefelé, a mellbimbó felé.Remélem hamarabb túl leszel rajta, mint 40 nap!Most megyek,mert felébredt a főparancsnok-kisasszony!Kép

Babcika
Vendég
 


Erika!

Még két kérdés a bogyóval kapcsolatban.Te teljesen megbíztál benne,hogy nem árt a kicsidnek a szopizás alatt?Vagy megnyugtatott a dokid e tekintetben?Amíg szedted, híztál tőle?Köszi!
Babcika
Vendég
 


Babcika!

A trombózisra nem tudom, hogy milyen hatzással van, csak annyit tudok, hogy én Fraxiparinnal (véralvadásgátló) szültem, mert tele voltam gyulladt visszerekkel. Szülés után 4 napig kaptam a szurit, majd a kontrollon felírta a doki a Cerazettet, függetlenül a visszerekre, pedig engem pár éve még m&#369;töttek is visszér miatt.
Én ezt a bogyót csak 2 hónapig szedtem, mert úgy éreztem, hogy farkasétvágyat csinál. Hát, 15 hóig szoptattam, de a gyógyszer abbahagyása után is állandóan éhes voltam, tehát valószín&#369;, hogy nem a fogamzásgátló volt a ludas... Több lánytól viszont azt hallottam, hogy nekik semmi súlybajuk nem lett t&#337;le. Sajna, csak kipróbálás után derülnek ki a dolgok.
Egyébként, szerintem, ha ártana a bogyó a babának, akkor nem írnák fel a dokik. Ha most jól belegondolok, akkor nem csak ez az egy fogamzásgátló létezik szoptatás alatti fogamzásgátlásra, hanem több fajta is van, csak nekem pont ezt ajánlotta a doki.

Köszi a tanácsokat a cickókra, én is nagyon remélem, hogy nem 40 napig fog tartani.:-)

Erika
erika2004
 
 


Erika!

Nem semmi amit írtál a visszereidről.Gondolom a dokid nem írta volna fel,ha ártalmas lett voln.nekem nincsenek visszereim,csak egy vérvételből kimutatták, hogy a vérem egy valamije eltér egy kicsit a normál értéktől és hajlamos vagyok trombózisra.A másik vizsgált 16 összetevő értéke normális volt.Nem tudom ennek van-e jelentősége.Csak ezért kérdeztem.De ezek szerint sokkal súlyosabb állapotok is vannak és a bogyesz simán szedthető.
Különben a "lóétvágy"(ahogy már fentebb is írtam)már nálam is jelentkezett.Sőt Kriszi is írta, hogy a tünet nála is fennáll.Szerintem ez tutti, hogy a szopi miatt van.És pont emiatt szerintem súlytöbbletbe ez nem is fog jelentkezni.Nálad maradtak kilók?
Bogyót mindenképpen megdumálom 28-án a dokimmal. De mindenesetre örülök, hogy létezik vmi módsze,ami jónak is tűnik(mégha drága is)
Mégegyszer köszi!
Babcika!
Vendég
 


Sziasztok,
Erika, ha nem javul, hivd fel valamelyik szopis tanacsadot, a lll.hu-n vannak telefonszamok, vagy az nlc.hu kerdezd.
Remelem, jobb lesz, javul a helyzet.
Gratulalok a babahoz. A nagyobb melyik honapban szuletett? nekem jan. volt egy eves.
R.
rahel
 
 


Sziasztok,
Ráhel,
örülök neked Kép Zeze is tíz hónapos már... persze a szopi még mindig faxnis, szerintem ez már így marad, de azért már élhető.

Erika,
szerintem is mindenképpen érdemes szopis tanácsadót hívni, mert ez már nagyon rossznak tűnik Kép Nekem egyébként - most jut eszembe - végig nem apadt el a terhesség alatt, de mivel az utolsó hónapokban a lányom már csak kétszer ill. egyszer szopizott naponta, sőt később már csak két-három naponta egyszer, nem okozott gondot. A csajszi a terhességem második hónapjában hagyta abba. Laikusként azt mondom, hogy nme kell teljesen elapadnia, csak ne okozzon már gondot. Azt hiszem, a hűtés mellett valami természetes apasztószer mindenképpen szóbajöhet. Vagy még azt érdemes megkérdezni Schneiderné Diószegi Esztertől (ő az nlc-n a szakértő, és megvan a telefonja is, amúgy pedig, ha jól tudom, gyógyszerész a férje), hogy nem létezik-e valami apasztó gyóygszer, amit a terhesség alatt is bevehetsz. Mindenképpen érdemes tájékoztatni arról is, hogy miért nem jöhet szóba a terhesség melletti szoptatás nálad (mert normál esetben ez a legkényelmesebb megoldás, de hát a görcsök nem viccelnek Kép ).

Babcika,
Borcsának nemrég született a harmadik bébi, és a második is szopizik még Kép

Indianyo,
ha még jársz erre:
www.szules.hu - ez az otthonszülésről szól
www.szuleteshete.hu

Na megyek, mert a fiatalúr felébredt, és elindult lefelé a nagyágyról Kép

Üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Sziasztok!

Babcika!
Sajnos, én alapból sem voltam vékony, de az első terhességemnél csak 8kg-ot híztam, ami a szülés végére lement. A szoptatás alatt viszont az összes visszajött, így most jó nagy súllyal indultam neki a 2. terhességnek(73kg). A védőnő meg is jegyezte, hogy jó lenne, ha 83-nál megállnék... Gondolom, senki sem örömében akar 100kg-os lenni, úgyhogy remélem a védőnő sem fog cseszegetni, mert amúgy is a bögyömben van.

Rahel!
Köszi a gratulát! A nagyobbik november végén volt 1 éves, a két gyerek között 23 hónap lesz.

Krisz!
A helyzet, úgy veszem észre,, hogy javult. Már mihez képest... Sokat masszíroztam, és elég sok tejci jött ki belőle. 1 napja, már reggel nem olyan, mint a beton, de most más helyeken vannak a csomók, amik azért szépen fellazíthatók. Remélem, nem lesz gond, de most abbahagytam az állandó masszírt, mert tegnap elkezdtem barnázni is, és lehet, hogy ettől van. Most 2 nap teljes pihin vagyok, aztán hétfőn megyek a dokihoz, ha addig nincs gond.
Egyébként, én is azt szerettem volna, ha a tejem végig megmarad a terhesség alatt, de szerintem, ez már nem fog összejönni. Állítólag ez a tej nem is lenne jó az újszülöttnek. Amikor szültem, rá 5 napra indult meg a tejem és olyan pánikban voltam, hogy nem igaz, ezt szerettem volna kikerülni. Azt hittem, hogy éhen hal a szegény gyerek.
Na, mindegy, most azért már okosabb vagyok, nagyon sok mindent másképp fogok csinálni.:-)
A szoptatás azért nem maradhat fent nálam, mert mivel 35 leszek az idén, megcsinálják a chorionbiopsziát, aminél nem lehetnek görcsök, mert amúgy is van esély a vetélésre.
Köszi a segítséget!

Üdv,
Erika
erika2004
 
 


Sziasztok!

Kriszi! Jaj de jó megint olvasni rólatok. Olyan hihetetlen, hogy Zeze már tíz hónapos.

Erika! Sajnos apasztás ügyben nem tudok segíteni neked. Csak egy mondatodra szeretnék reagálni.
<blockquote>"Állítólag ez a tej nem is lenne jó az újszülöttnek."</blockquote>
Ez nem igaz. A várandósság alatt a tej átalakul illetve lecsökken a mennyisége, akkor is ha szopizik a nagy. És mikor megszületik a kisbaba, ugyanúgy működik a mama és annak tejtermelése, mintha nem szoptatott volna várandósan. Szépen elindul a szülés után a kolosztrum, aztán megtörténik a tejbelövellés, aztán érett tej válik belőle. Ezt bizton állíthatom, mert kétszer volt alkalmam kipróbálni a várandósan szoptatást és a tandemszoptatást is. Kép
Hozzáértők így irták ezt le: Szoptatás várandósan, tandem szoptatás a 3.5 pontban.

Üdv:

Zita
pzita
 
 


Hahó,
Erika,
én csak a saját tapasztalatomra hagyatkozhatom, és nekem kb. a huszadik héttől előírásszerű kolosztrum csepegett a mellemből (az első terhességnél ez nem volt). Igaz, nem szoptattam végig a terhesség alatt, csak az elején. A fiam ettől az "újszülöttnek nem jó" tejtől az első két hónapban cirka két és fél kilót hízott Kép
Amúgy azt olvastam, hogy az anyai szervezet úgy működik, hogy mindig a legkisebb kap full kiszolgálást, azaz jelen esetben az újszülött, hiszen neki van a legnagyobb szüksége rá. Ki van ez találva...

Bár nálad a vetélésveszély miatt a várandós szoptatás nem jászik, azért egyáltalán nem kizárt, hogy végig marad valamennyi tej (gondolj bele, ennyi idős terhesen már én sem szoptattam). A barátnőm már kb. fél éve nem szoptat, nem terhes stb, és néha még mindig meglocsolja a gyermekét, ha egy nagyobbat birkóznak Kép Azt, hogy mitől és mennyire görcsölsz, te tudod, nyilván, meg később a vizsgálatok, nyilván ennek megfelelően tudsz tenni a dologért. Ami pedig a tej beindulását illeti, ahogy most állnak a dolgok, elég valószínű, hogy sokkal hamarabb beindul majd a második babánál, mint az elsőnél. Nekem sem indult könnyen a lányomnál, aluszékony bébi is volt, elég nehéz volt, aztán a fiamnál _fejnem kellett_ már az előtejet is, mert feszült tőle (az első napon...), és a kis újszülöttem nem tudta mind megenni. Locsoltam a közösbe minden szoptatás után, hogy be ne gyulladjak (ezt sem hittem volna az első gyerekemmel való tapasztalatok után).

Zita,
jaja, néha nekem is hihetetlen, hogy ez a hunfejű kamikaze harcos volt nemrég még az az alig három kilós kis grillcsirke, aki volt Kép Jó téged is újra látni Kép
Igen, pont erre jutottunk a múltkor saját kútfőből anyukámmal is, amikor hosszasan vitatkoztunk, mert nem értette a tandem szoptatást Kép Végül is így logikus...

Üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Erika

Én is pont 8 kg-t híztam a terhesség alatt.Nekem is már lement szülés után 2 héttel.HÁt egy kicsit megijesztettél, nekem sem lenne kedvem hízni.így pont 60 kg vagyok.De mindenesetre akkor nem a bogyótól híztál vissza.
Köszi!!!
Babcika
Vendég
 


Sziasztok,
aranyos a hunfeju kamikaze, stb. kifejezes.....jopofa.
En is mar varnam a babat, szerintem a tandemszopi, v. a terhesseg alatti szopi nem johet ossze, mert egy baba mar korabban elment, kb. 5. honaptol voltak a gorcsok, kemenyedesek.....talan nem erne meg bele vagni. Tandemesek, varandos szopisok hogy latjatok?
Bar nem lehet egyszeru varandosan elvalasztani sem...
ugyhogy a mano most volt egy eves, remelem meg egy evig igenyli a szopit, utana johet a kovetkezo.
r.
rahel
 
 


Sziasztok!
Kriszi: igen, ma egy hónapja Kép Egy zaba-baba Kép Azzal a specialitással megfejelve, hogy szerinte komfortszopihoz elég csak a bimbó leghegyét bekapni, mert akkor nem jön a tej Kép
Kép
Erika: pihenj sokat! Az Utricia Urensis(?)ből a nagy potenciál már apaszt, ez biztos, hogy lehet-e várandósan használni-ehhez már homeopata kellene Kép
Vikó: angolul ez egy egész csokornyi link:
http://www.geocities.com/lact8nmama/links.html
Ezen túl egy nagyon jó spanyol nyelvű oldalt tudok: http://www.holistika.net/
Hízás: én csak akkor kezdtem el valamicskét felszedni, amikor Luca már csak nagyon keveset szopizott - viszont a picúr is beköltözött kb. ugyanakkor Kép Most meg farkasfalkát megszégyenítő étvágyam van KépKép
Tabi: még Rékával szedtem a Cerazettel egyező összetételű Continuint - engem idefesített, mert nem volt mellette ciklusom, és nem igazán sikerült előírás szerint órára pontosan szedni. És vacakok a statisztikái. Úgyhogy most Lucával maradt a Pharmatex, aztán amikor az eltűnt a patikákból, a gumi. Most is kb. ez néz ki.
Borcsa

Borcsa
KépKépKép
borsts
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet:

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?