Új privát üzeneted érkezett!

Szila! Azert hagyja abba 10 perc utan, mert jollakott!
MGabi
 


Mostanra rendezõdni látszik Hangánál ez a szopási dolog! Jó gyorsan eszik akkor, ha 10 perc alatt jóllakik. Kép

Szila
szila
 
 


Szijasztok!

Andi! igazad van abban, hogy nem hizhatnak a babák minden hónapban 1kg-ot. Csak azt nem értem, hogy nem kéne egyre többet enniük, mert nagyobbak? A te babád mekkora mennyiségeket evett 3 hónaposan?

SZijasztok, Lara
lara
 
 

 
 

Szia Ildi!

Na, ugye, 3 gyerek szoptatása után már te is vallhatod magad tejügyi szakembernek! Kép

Persze, minden szer meg tudja bolygatni a bélflórát, az összetételétõl függ, hogy mennyire befolyásolja a vas és egyebek felszívódását. Én is inkább a természetes megoldások híve vagyok, pocakmasszázs, mama által megivott köményes tea, stb. Azt jó tudni, hogy tisztán anyatejes babáknak nem szokott szorulásuk lenni, egy jól fejlõdõ babánál a heti vagy tíznaponta egy széklet is normális, felesleges beavatkozni. (Kár, hogy ezt sok orvos nem meri felvállalni.) Gyakran szokták a hasfájásra fogni a sírás, nyûgösség okát, szerintem az esetek nagy százalékában másról van szó. Persze, ha muszáj valamilyen gyógyszert adni a babának, akkor a bélflóra kérdés háttérbe szorul, de utána érdemes visszatérni a kizásólagos szoptatásra, amilyen hamar csak lehet. Van egyébként egy "gyógyszer", lactobacillus bifidust tartalmaz, azt hiszem, a neve is ez, jótékony hatású, ha gond van a bélflórával. (Ez van az anyatejben is.)

Szia
Iboly

Sziasztok!

Szila, nem használtok cumit, cumisüveget vagy bimbóvédõt? Nem jött meg a menzeszed?
Az is lehet, hogy gyorsan végzett a hamival és ha ráteszed a másik melledre, azt is elfogadja majd. Próbáltad esetleg?

Lara, persze, ilyenkor már lassul a gyarapodás, szerintem a kétheti 210g jó.
Szerintem, semmiképpen ne erõltesd, ne fûzõdjön Hangának rossz élménye a szopizáshoz. Ráérsz aggódni, ha havi szinten nem gyarapszik.

Kriszta, az elsõ életévben az anyatej a fõ táplálék, tehát akárhányszor is szopizhat a baba. Vannak babák, akiket nappal már annyi minden érdekel, hogy kevesebbet szopiznak, ellenben éjjel bepótolják. Szerintem, a te 8 hónapos babádnál is rendben van ez.
Ha mindenre odafigyel, esetleg próbáld elsötétített szobában szoptatni, amennyire lehet, csendet biztosítani neki, vagy szóljon halk zene, olyan, amiben nem énekelnek, az állandó vagy monoton zajban könnyebben elalszanak a babák.

Üdv.
Iboly
iboly
 
 


Sziasztok!
Én szeptember 30-án szültem meg az elsõ kisbabánkat és bizony azóta tegnap ültem elõször gép elé, ekkor találtam rátok. Nagyon tetszik, ami itt folyik és kérlek benneteket, hogy engem, mint "kezdõt" fogadjatok köreitekbe. Kicsi fiam születése óta anyatejen él. Nagyon küzdelmesen indult az élete. 3000g-mal jött világra, annyira megviselte a szülés, hogy az elsõ napján nem is nagyon volt éhes. Szopni egyáltalán nem tudott. A klinikán azt monták, hogy nincs szopóreflexe.Az elõtejem olyan sárga volt, hogy a csecsemõsök csodájára jártak, de Boti nem szopott. Nõvérkék fejtek, kávéspohárból itatták. Amelyik nõvérnek nem volt kedve fejni,akkor Boti egész éjjel ordított, mert éhes volt. Én még nem tudtam fejni magam. Aztán belejöttem. Egy hétig voltunk bent. A végére már ment a fejés.A tej dõlt, benne úsztunk, de szó szerint. Csak szegény Boti gyomrába jutott belõle baromi kevés.Mindennel próbálkoztunk. Bimbóvédõvel sem szopott. Mindig felcsapta a kis nyelvét. Alig engedtek minket haza. Ott kommandóztunk, hogy a gyerekorvos( klinikán) ne vegye észre, hogy pohárból veszi magához a tejet.Hazaérkezésünkkor 2870g volt a súlya. Bíztam abban, hogy itthon minden rendben lesz. Baromira várasztó volt. 1 órán át fejtem magam, aztán fél óra mire pohárból megitattam,böfi és kezdtük elõlrõl.Persze a pohár miatt a tej egy része a nyakába fojt.Nem mertem cumit adni neki, mert azt gondoltam, hogy attól végleg elmúlik a szopásra való hajlama. Pedig a cumi tanította meg szopni. Higgyétek el. (MAM Milchsauge) Elég hosszan beért a szájába és hozzászokott, hogy hol kell tartania a nyelvét.Anyukám már nem bírta nézni, hogy mit küzdök magammal és megvette nekem az AVENT pumpát. Maga volt a megváltás. 5 perc alatt lejött a tej.Persze a szopival is mindig próbálkoztunk cumizás elõtt és belejöttünk.Igaz az elején 15 percet is küzdöttünk mire rendesen bekapta a cicimet, de sikerült. Kb 6 hetes korára már minden rendben ment.Sosem gondoltam volna.Mostmár minden pózban szuperül megy.Akár még állva is. Ez csodálatos.3 hónapos korára megduplázta a születési súlyát, tehát havonta 1kg-ot hízott.Most lesz 4 hónapos és 6410g. Szerintetek ez nem kevés? Mostanában azért vannak kételyeim, mert nagyon rövid ideig szopik? És a fejlõdési üteme egyértelmûen csökken.Nagyon kiegyensúlyozott, élénk,de napközben 5 perc alatt végez a szopással.Igaz eszik 2,5 3 óránként. Mikor hogy. Mérni már nem merem, mert mikor látom, hogy csak 70 80 at evett én agybajt bírnék kapni.Ilyenkor még próbálom a cicim a szájába erõszakolni, de akkor sír, szóval már nem éhes.Ennyi lennék. Csak azért írtam ennyit, hogy megismerhessetek, ha kíváncsiak vagytok. Fõleg Norcsi levelére számítok, mert ahogy látom hasonló a problémánk.Ha tudtok küldjetek olyan címet ahonnan letölthetm, hogy mit mikor szabad adni a babának.Sok boldog órát kívánok babáknak-mamáknak-papáknak egyaránt.molnare@ matavnet.hu
Erika
 


Szia Iboly!

Szülés közben is kaptam oxytocynt infúzióban, és utána is vattán orrban, ahogy írtad. De ez sem segített semmit (el is felejtettem megemlíteni). Valószínûleg az esetemben nincs külsõ segítség. Elég nehéz ezt elfogadni, hogy nekem SEMMI, a világon semmi nem hozta ki a mellembõl a tejet. Az már biztos, hogy a kineziológusom ott fog állni az ágyam mellett közvetlenül szülés után (sajnos csak hónapokkal a szülés után akadtam vele össze).....

Azért köszönöm, hogy megpróbáltál segíteni. Ha még idõközben valami csoda módszer felmerülne, ami segíthet, azt megköszönöm, ha megosztod velem.

Emese
emesemama (emesemama)
 


Sziasztok!
1 honapos a kisbabam es szerencsere tejem is van, azonban nekem meg ennyi ido utan sem elvezet a szoptatas. Sajnos szinte minden alkalom eleg fajdalmas. Nem tudom mar, hogy mit csinalok rosszul. Rengeteget olvatam rola, szakember is segitett tobbszor es valahogy megsem jon ossze. Mindket mellbimbom eleg repedezett es valahogy olyan eleven hus szinuek, es iszonyu erzekenyek. Meg a zuhanyozaskor is faj ahogy hozzaer a viz! Jelenleg bimbovedovel szoptatok (szakember tanacsara) de sajnos ugy tunik ez sem segit a dolgon. Minden szopi utan luktet a mellbimbom eleg elesen es sokaig. Illetve minden szopi utan kifeheredik a teteje par masodpercre. Ez normalis jelenseg? Dani nagyon nagy etvagyu baba, gyonyoruen gyarapszik. Semmikepp nem szeretnem abbahagyni a szoptatast, de igy jelenleg kinszenvedes nekem. Volt valakinek hasonlo elmenye? El fog ez mulni?

A masik kerdesem, hogy Dani eleg hasfajos. Valoszinuleg a nagy etvagyaval fugg ossze. Jelenleg 2-3 orankent szopizik 3/4 orakat. Majdnem mindig en veszem le a cicirol, mert o szeret ott szunyokalni. Sok esetben egy hosszabb szopi utan rovid idovel sirva fakad, kezet a szajaba gyomoszoli es mivel a labat is rangatja a pocakjahoz ugy tunik a hasa is faj - ilyenkor meg ehes menne vagy csak mivel faj a hasa ugy erze egy kis szopi megnyogtatna, novelve a komforterzetet?!? Ilyenkor tegyem ujra cicre vagy igaz az az osszefugges, hogy minel tobbet eszik annal jobban fog fajni a hasa?!?!?
Mint ahogy korabban is irtam gyonyoruen fejlodik, a doktorneni megkerdezte, hogy mivel etetem, hogy ilyen iramban fejlodik. Kép

Elore is koszonom a hozzaszolasokat!
Danimama
danimama
 
 


Szia Iboly!

A menzesz dolgon én is gondolkodtam ,de lehetséges, hogy 4 hét után megjöjjön? Amúgy annyi van, hogy egy kissé pirosabb volt tegnap a folyás.
Se cumisüveget, se bimbóvédõt nem használunk. Cumit (NUK alvóscumi) is csak akkor, ha már végképp semmivel nem tudjuk megyugtatni.
Most pl. az volt szopinál, hogy nagyjából 10perc után kiköpte, és aludt. Megmértük, 110-et evett. Próbáltam én még azért utána kínálgatni neki, mert még volt tejci a ciciben, de csak aludt tovább. Kép
A másik cicire tételt nem próbáltam, de szerintem az eredmény ugyanaz lenne. Aludna tovább. Azért a következõ etetéskor megpróbálom.

Szila
szila
 
 


<H3>Azonosítási hiba</H3>Az azonosító/jelszó kombináció érvénytelen vagy nincs felhatalmazása arra, hogy ehhez a témához hozzászoljon. A lap alján lévő űrlapon az azonosítóját, jelszavát.
mucholoko
 


Sziasztok!

Iboly, köszi!

Erika!

Egyáltalán nem kevés! Magad írod, hogy már túl vagytok a súly duplázáson, amire valamikor azt mondták, 6 hónaposan esedékes! Teljesen természetes, hogy lassul a gyarapodás, számolj utána, mekkora lenne a babád, ha folytatná a havi 1 kg-os hízást!!! Ha mindig mellre kerül, amikor kéri, akkor nyugodt lehetsz, hogy megeszik annyit, amennyire szüksége van. Az, hogy gyorsabban végez, természetes, õ is nagyobb, hatékonyabb, erõsebb (mint ahogy az avent mellszívód is végzett 5 perc alatt, most már õ is tud), és most már annyi minden más is érdekli, hogy ha jóllakott, akkor abbahagyja. Normális!
Gratulálok hozzá, hogy ilyen jól sikerültek az eddigiek, a történeted szerintem nem egy átlagos, egy átlagosan így kezdõdõ sztori a szoptatás abbahagyásával szokott végzõdni! Szóval kalapom megemelve elõtted!

Danimama! Türelem!! A helyzet javulni fog. A mellednek meg kell szoknia a terhelést, ez lassan be fog következni. A baba is lassanként majd megrövidíti a szopásai idejét, az is jót fog tenni neked. Azt érdemes ellenõrizni, hogy nincs-e szájpenésze a babának, mert az ráterjedhet a mama mellére és okozhat fájdalmakat (Iboly biztos meg tudja mondani, mi van akkor, nekünk nem volt és nem tudom) Ha már csak alszik a baba a melleden, akkor mindneképp érdemes levenni, két okból is. az egyik, hogy feleslegesen ne áztasssa. A másik, hogy ne szokja meg, hogy cicivel a szájában alszik, mert amelyik ezt nagyon megszokja, elõfordul, hogy már csak úgy tud aludni, és ha nincs a szájában, akkor felébred rá.
A hasfájást illetõen: az én nagy fiam volt olyan. Kis hakapeszi. Evett, elszundított, felébredt mert fájt a hasa, evett volna újra, de aztán mégjobban stb. Ha tényleg ez áll fenn, érdemes annyit megtenni, hogy a min 2 órát kivárni. Viszont többet nem biztos, hogy érdemes. Ja. és olvastam valahol a melegítõ párnáról, hasfájós babáknál be tud válni.

Szila: szerintem ez a 100-as egyszerre az õ korában teljesen normális mennyiség, szerintem egyszerûen jól lakik a 10 perc alatt. Ilyen is van.

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Szia Danimama!
Nekem is pont ilyen fájdalmas volt a szoptatás a kezdetekben. Gyakran vérzett is a mellem. Sokszor ordítani tudtam volna, úgy fájt.A lábaim görcsben voltak,amikor elkezdett szopizni. Minden szoptatás után kentem garmastan kenöccsel, de sajnos nem sokat segített. Végül a legjobb eredményt az hozta, hogy hagytam a melleimet szabadon levegõzni.2hónapos kortól már egyáltalán nem érzékenyek a mellbimbóim. (Ja, nekünk volt szájpenészünk.)

F.Ildi
Névtelen
 


Sziasztok!
Egyik gyerekem sem volt harapós, pedig sokáig ciciztek, de most a Zsominak kijött 6 foga, egy hónap alatt, és a jobb cicim szétrágta. Harap, ha feljajdulok, mert a csillagokat látom, akkor megijed. Szóval nyers húsig harapott meg, a vadi új éles fogaival. Nem is merem neki odaadni, csak ha nagyon muszály.Mert persze tele van tejjel. Bekentem a garmasan kenõccsel, meg szellõztetem ha tudom, de állandóan megharap. Persze kell neki a tej, a cici, mert ha nem adom oda, leeszi rólam a ruhát is.
Ti mit csináltok ilyenkor?
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Sziasztok!

Zsomimama!

A mi Zsombinknak még nincs foga, de így is piszok nagyot tud harapni. Ha feljajdulok, vagy rászólok, akkor édesen rám mosolyog és harap újra. Viszont ha harap, akkor nem kell 1.5 percet várni a reflexre. Dinnye szvsz ezt vette észre. Amíg megijed a jajdulástól, addig szerintem esély van rá, hogy leszokik a harapásról. Vannak akik a kemény rászólásra esküsznek. Nem tudom, rajtam röhög a csibész.
Sajnállak, szörnyû lehet. Ráadásul ilyenkor a fejés is fáj. De a kezed, vagy a masina legalább nem harap újra. Kép

Snoopy
snoopy
 


Sziasztok!
Szerintetek, ha szopi utan bugyog ki a szajabol a tejcsi - (eleg nagy mennyiseg. A multkor meg a haja is csupa tejcsi lett a pelenkazo asztalon fekudve.) az azt jelenti, hogy tulette magat????
Danimama
danimama
 
 


Sziasztok, most olvastam eloszor errol a "forumrol" es nagyon tetszik, hasznosnak talalom. Kerlek, probaljatok tanacsot adni az en esetemben is, ha tudtok.
December 10-en szuletett kislanyom es bar egy kisse nehezkesen indult a szopas, viszonylag jol beallt es hal'Istennek nem is kellett mas segedeszkozhoz fordulni. Ehy honapon at alkalmankent egy mellet kapott es ebbol a maradekot szopas utan mindig kifejtem (nalunk lehet elektromos fejogepet berelni, ez nagy segitseg). Ezt egy ido utan foloslegesnek talaltam, tejet jott rendesen es sokfele informalodtam. Julika akkor szopik, amikor ehes es gondoltam, a "kereslet-kinalat" elve alapjan minden rendezodik. Ugy tunik, ez mukodik is, sot, amiota nem fejem rendszeresen, a tejkivalasztast is jobban erzem, azt a bizonyos bizsergest, amikor a kicsi jol belesziv
a mellbe. Kb. tiz napja, es tegnap-ma ujra egy kis problemam van. Tegnap delben es kora delutan szinte masfel orankent jelentkezett, minden alkalommal jol evett. Utana, kb. negy orakor jol elaludt es nekem nem fejlodott vissza a tejem. Este 8 tajban jelentkezett ujbol, parat szopott es sirva engedte ki a szajabol a mellet - pedig tejes volt a szaja - vagy nem volt eleg tej? A mell puhanak erzett es bar nyomasra jott belole tej, ez meg nem jelenti azt, h. volt is benne eleg. Az zavarta volna, hogy puhabb volt a szokasosnal? Este 11 korul ugyanez megint.
Ezutan ejjel haromkor szopott rendesen, bar nem sokat; aztan reggel 8-kor ugyanigy.
Azota fel tizenegykor mintha ehes lett volna, de par perc utan abbahagyta es sirt. Mell megint puhanak tunik. Most ami keves benne volt, lefejtem, keves volt, megprobaltam kiskanallal beadni, de idokozben elaludt es nem vette jo neven, hogy felkoltom.
Most fel egy van, azota alszik. En pedig egyre idegesebb vagyok, hogy vajon azert alszik-e annyit, mert mar olyan ehes, es hogy nem kapott eleget...
Minden tanacsot koszonettel fogadok!
Névtelen
 


SZijasztok!

Iboly!Köszi a tanácsot!

Lányok! Azt olvastam és ti is mondtátok, hogy úgy lehet szaporitani a tejet, ha fej az ember a szoptatás után. Én minden szopi után fejek, hogy több tejcsi legyen. Valamikor 30g-ot sikerül, valamikor csak 10g. De nem vettem észre, hogy több tejem lenne...Hogy van ez? Talán rosszul fejek vagy rossz a mellszivóm?

Szijasztok, Lara
lara
 
 


Lara,

ez engem is foglalkoztat. Képzeld, van, amikor 60-at is sikerül egy szopi után kifejni. Eccer sikerült 100-at is. De nálam is van olyan, hogy csak 10 jön össze.

Hogy is van ez akkor a tejszaporodással?

Szila
szila
 
 


Szia Snoopy!
Engem is kiröhög. És nem hagyja abba. Már alig van bõröm.
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Pildi!

Köszi abíztatást, drága vagy, hogy szakítottál ránk idõt.
Erika
Erika
 


Sziasztok!

Kérlek benneteket, ha tudtok, segitsetek, mit tegyek. Most 3 hónapos a kislányom, Zsófi és sajnos már 3 hetes kora óta kap tápszert, mert nem volt elég a tejem. Pedig én aztán már jó elõre elolvastam mindent a szoptatásról, igény szerint szoptattam Zsófit, az igaz, hogy sajna bimbóvédõt kellett használnunk, talán ezért sohasem ürült ki igazán a mellem. December 22-én sikerült elõször elérnem, hogy bimbóvédõ nélkül egyen Zsófi, mert addig minden próbálkozásom óriási üvöltésbe torkollt. Akkor már két hónapos volt és már akkoris csak a szükséges mennyiség kb. felét tudta szopni, a többit cumisüvegbõl kapta. Néha sikerült lefejnem annyi anyatejet, hogy este azt kapta pótlásnak.
Most ott tartunk, hogy minden etetéskor szoptatom, de valószinüleg nem tud 20-30 ml-nél többet kiszivni a két mellembõl összesen, mert utána még bõven megeszik 180-210 ml tápszert. Mit csináljak? Hogyan serkenthetném tejtermelésre a mellemet?

Egyáltalán van még esélyem arra, hogy csak anyatejet ehessen Zsófi?

Sajnos a nõvérem is csak addig tudta szoptatni két kisfiát (most 6 és 8 évesek), ameddig rendszeresen lefejte a mellét, mihelyt abbahagyta pár nap múlva elapadt a teje.
Mennyire örökölhetõ a szoptatásra való képesség? Természetesen olvastam, hogy a nõk 99%-a képes rá..., de én ezt nem hiszem el. Én annyit küzdök (és küzdöttem eddigis), nem vagyok egy szorongós tipus, de mégsem jön össze, hogy csak anyatejjel etessem Zsófit.
Néhány jóindulatú ismerõsöm azt mondta, biztosan terhes számomra a szoptatás, de kérdem én: Akinek terhes a szoptatás, az küzd 3 hónapig nap mint nap, hogy még azt a kicsit is megtartsa a gyermekének? Ha egyszer nem fejem le a mellem szoptatás után, akkor már következõ alkalommal alig van benne valami, ha kétszer hagyom ki a fejést, akkor pedig már szinte elapad.

Nagyon várom tanácsaitokat, mert kezdek elkeseredni, nagyon szeretném Zsófit szoptatni, mert a tápszertõl annyira természetellenesen fejlõdik (szerintem) és nyugodtabb lennék, ha anyatejet kapna, mert akkor valószinüleg sokkal ellenállóbb, egészségesebb lenne.
Ha valaki olyan elolvassa ezt a levelet, akinek 3 hónap után sikerült újra visszatérni a csak anyatejes táplálásra, kérem irjon nekem, hogy egy kis biztatást kapjak tõle.

Bocs a nagyon hosszú irományért, de ez nekem nagyon fontos.

Ja, most fogjuk megkapni és kipróbálni jövõ héten a szop-tanit-ot, remélem beválik.
walacky
 
 


Kedves Nevtelen!

Hamarosan biztos elokerul valamelyik szakkepzet szoptatasi tanacsadonk. Ok biztosan fognak tudni segiteni.

Attol, hogy melled nem kemeny meg van bennne tej. Biztos hogy siras szopas miat volt van? Nem lehet pocakja faj vagy szajaba van esetleg valami? Cumizik picurkad?
Lehet am hogy o 5 perc alatt jol lakik. En 3. lanykam 5 percig evos baba volt. Ha nem meselte volna anno edesanyam , hogy ocsem szint igy csinalt a frasz jott volna ram. Hisz nagylanyaim nem ilyenek voltak. Legnagyobbnal szinte ket szoptatas ossze ert, kozepso lanyom ismerte leginkabb szakirodalmat neki eleg volt fel ora szopi.
En peldaul elso lanyomnal szopizas utan egy csepp tejet se tudtam lefejni. Vedoneni riogatott is , hogy maga anyuka nem fog tudni szoptatni. Ehez viszonyitva alig tudtam leszoktatni lanyomat cicirol vegul 33 honaposan sikerult.
Ha jol szamoltam ket szopizas kozott kb 2,5 ora tellik legalabb el. Akkor viszont jol kell hogy lakjon picurkad. Hetente merve hizik kicsid? Ja es en ugy vettem eszre gyermekeimnel hogy nagyon eltero lehet az a mennyiseg amitol egy baba jol tud lakni.

Minden jot neked es remelem hamarosan megoldodik szamotokra ez a problema.

Napocska
napocska
 
 


Kedves Walacky!

Hamarosan biztos jonnek szoptatasi szakemberek es talan tudnak valamit ajanlani.

Mivel meg szopik Zsofi biztos sikerulni fog hogy csak szoptasd. Nagyon tisztelllek sok fejesert , nagyon faraszto lehet. Kivulalokent nehez tanacsot adni. Inkabb csak azt mondom , hogy leirom en mit tennek cel erdekebe es te sajat belatasod szerint hasznalj belole annyit amennyit jonak latsz. Nem vagyok szakember de most mar 3 lanyomat szoptatom es sokmindent megeltunk mar mi is szoptatas ugyben.

Szoval en gondoskodnek arrol , hogy valahonnet keruljon minden nap fot etel ebedre, hogy rendesen egyek. En hiszek mindenfele tersekento modszerekbe, malata kave, edeskomeny , szoptatos tea. Lehet csak hit erejevel de nekem mikor szuksegem volt ra hasznaltak. Sot nekem oszibarack le is tejszaporitokent mukodott. Lehet csak azert mert nagyon sokat ittam belole. Aztan adnek 1 hetet magamnak szoptatas megoldasara. Elfelejtenem a tapszert es bekoltoznek az agyba lanykammal es mikor ker enni adnek neki. Ha orankent akkor orankent. annyi megszoritassal , hogy mondjuk melleket csak 2-3 ora elteltevel cserelnek. Aztan ejszakara ha mar nagyon nincs mas megoldas esetleg adnek tapszert. En mikor egyik naprol masikra idegesseg miat elment a tejem akkor nem adtam tapszert hanem ejszakara cukros teat adtam csak, igaz akkor mi meg picik voltunk csak 1 honaposak. Nappal meg bekoltoztem agyba vele. Nekem 1 het eleg volt hogy naggyabol helyre alljon a rend. Utana azt a lanyomat is evekig szoptattam. Havi ellenorzeskor doktorneni ra se jott arra hogy gondunk volt szoptatassal, lany hizasa teljesen tokeletes volt. Ahogy a nagy konyve meg vagyon irva. Sajat tapasztalatom szerint muszaj nagyon lazanak es csepept se gorcsosnek lenni, legkisebb felelem barmitol mar a tej rovasara tud menni.

Nagyon jo egeszseget nektek.

Napocska

Nezz be ebbe a temaba is :
[url=http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/282/1858.html" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/282/1858.html[/url]
napocska
 
 


Sziasztok!

A szoptatási képesség örökletes stb. dologról egy gondolat. Azzal kezdeném, hogy én is, nõvérem is kb 3 hónapos korunktól totál tápszeresek voltunk, abban az idõben ez tipikus volt. Ennyit az anyukánktól öröklöttrõl. Szinte egyszerre szültük az elsõ babánkat, nõvéremnél 3 hónaposan már semmi tej nem volt, nekem 4 hóig ment a csak tej, aztán nem volt erre elég (fõzelék jött), de 13 hóig kapott tejet a babám. Ebben az idõben én is úgy éreztem, hogy nem bírom kellõen szaporítani a tejet, de ma már tudom, hogy sok alapvetõ dolgot nem tettem meg (na ezzel együtt valami napi 8 dl körül megvolt, de az én nagyétkû fiam félévesen képes volt 4 dl fõzeléket megenni...). Aztán jött a második kör, most mégkisebb idõkülönbséggel. Nõvéremnek megint elfogyott 3 hóra, én meg lazán szoptattam az ikreket, és pakoltam a fagyasztóba a tejet. (nem tudtam a nõvéremnek adni, mert úgy ezer km elválasztott minket) 19 hóig szoptak.
És a poén a végére. Nõvéremnél most van a harmadik baba. Úgy állt kicsit eleinte hozzá, hogy õ nem képes úgyse szoptatni, ha kétszer nem ment, mitõl menne most. És ezek után szinte féléves koráig csak anyatejes volt a lánya, és még manapság is szopik (14 hónapos), volt elég teje.

Mi számít? A hit. Ez a legfontosabb. Hogy igenis miért is ne lennél képes rá. Akinek egyáltalán van teje, valami kicsi is, és ráadásul az kijönni is képes, annak sikerülhet!

Mi árt legtöbbet? Az idegeskedés. Akár a környezettõl akár saját részrõl a nem elég, nem lesz elég, adni kéne neki tápot stb.

Nagyon jónak tartom Napocska javaslatát. Az egyéb tennivalókat félretenni (avagy nagymama stb, de különben is, legfeljebb egy hétig nem vasalsz, ki lehet bírni), csak a baba és a pihenés. Semmi cumi, semmi cumisüveg, minden igényt a mellrõl. Amikor csak hajlandó rá a baba, minél sûrûbben. És közben nem méregetni!!!! Nem érdekelni mennyi az az annyi. Ha végképp muszáj adni mást, egy hétig a kanalazást is ki lehet bírni, nem kell annak se a cumisüveg.
És élvezni az együttlétet!!!!

Sok sikert!

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Szila! Ha szopi után ki tucc fejni még 60-100g-at, akkor hova akarod még szaporitani a tejet??? Nem elég ez??Kép
Lara
lara
 
 


Kedves Dia, kedves Ildi!

Köszönöm a tanácsokat! Most úgy tunik, nem olyan vészes már a helyzet, igaz, az esetek többségében még cicin alszik el a Barni, de napközben nem fekszem le mellé, így alszik amíg alszik nélküle. A hordozójában jókat tud durmolni, sot, olyan is egyre gyakrabban elofordul, hogy felriad, és cickó nélkül alszik vissza. Haladás! Este viszont melléfekszem még, de ha elég fáradt, hamar elszundít, és az éjszakai szopihoz pedig felveszem, nem fekve oldjuk meg, így nem kell a cicinek egész éjjel a szájában lennie. Bizakodó vagyok, szerintem le fog szokni.

A szoptatás sikerérol vagy sikertelenségérol:
nekem is a hit és a fene nagy önbizalmam segített. Elobb-utóbb megírom az egész sztorit, hátha sokaknak segít, most csak annyit, hogy valóban nem nagyon szabad méregetni, mennyit eszik a baba, én a kórházon kívül talán egyszer tettem meg puszta kíváncsiságból. Sot, eleinte szerintem megoldás lehet az is, - akármilyen furán vagy szentségtöron hangzik-, ha egyáltalán nem azzal foglalkozol, eszik-e, mennyit eszik, hogyan eszik, stb. Ebben jó szolgálatot tesz egy jó könyv, jó film, dumcsizás a pároddal... Meg fogtok lepodni! Késobb persze kiköveteli magának a babó a kizárólagos figyelmet, de a görcs így felenged. És ez a legfontosabb a siker érdekében. Emlékszem, egyszer muszáj volt elmennem valahova, és biztonságképpen akartam hagyni egy kis lefejt tejcit (teát se, vizet sem kap a babám). Koncentráltam ezerrel, és persze alig-alig csöpörgött... Akkor éreztem azt, amit átélhet, aki valami miatt nem tudja szopiztatni a babáját. És beleesik egy ördögi körbe, mert akkor már nem tud nem azon izgulni, hogy nem szopizik a baba. Szóval: kézbe egy könyvet (nekem bevált Stephen King erre az esetre, de mindenképpen valami olyat, ami leköt, lehet ókori filozófia is, ha épp az), heverj le kényelmesen, melletted a babával... Sokszor olvastam, hogy a tejleadó reflex létrejöttét az orgazmushoz hasonlítják, ugye az sem akkor jön, amikor irtóra koncentrálsz, hogy na legyen már...

A fájó, sebes mellbimbó más téma. Az elso héten nekem is kirepedt, de még mindig jobb volt a repedt cicivel való szoptatás, mint az iszonyatosan sajgó gátsebem: a szopi (plusz az olvasás, hehe) egyrészt elvonta a figyelmem, másrészt közben mintha nem fájt volna olyan kegyetlenül a gátam. A mellbimbómat amúgy nem kentem semmivel, levegoztettem és rajta hagytam a tejet és a baba nyálát megszáradni. Egy hét alatt meggyógyult, még az sem okozott gondot, ha másfél-két órát csüngött rajta a Barni (errol szerencsére már leszokott). Most egyébként o is a pár perc szopi, aztán fejrángatás "módszerét" alkalmazza, nyilvánvalóan egyre inkább lekötik a külvilág történései, a huncutkodás, mint a mami cickója. De nem úgy tunik, mint aki éhezik... (4 hónapos, 3800-zal született, most 8 kilo körül van.)
A puha cici pedig semmit nem jelent, azért, mert már nem feszül annyira, még boven lehet benne tej, sot, több, mint az elso, majd' kidurranós idokben. Sokan nem is érzik a "belövellést", ill. a tejleadó reflexet.

Nekem is volna egy kérdésem: milyen a viszonyotok a gyerekorvossal, védonovel? Hogyan állnak a szoptatáshoz? Mennyire régimódiak, ill. modernek? (Értsd ezalatt, hogy azt mondják, 3-4 óránként szoptass, vagy azt, hogy igény szerint.) Mennyire tudnak vagy akarnak segíteni, ha gond van? Milyen tanácsokat adnak? Pl. hozzátáplálás elkezdése, tejszaporítás... Mit tesztek, ha nem "támogató" tanácsot kaptok tolük? Várom a hozzászólásokat! Majd mesélek én is... (Most látom, hogy ez nem EGY kérdés volt, de mindegy.)

Sziasztok! Kitartás a nehézségekben, bízzatok magatokban, és foleg NE MÉREGESSETEK, az ég szerelmére!

Heni
Heni
 


Sziasztok!

Kedves Napocska, nagyon köszi a tanácsokat!

Azért valamire gyanakszom, hogy miért nem lehetett eddig elég tejem. Suliba járok, levelezõn a Külkerre és vizsgaidõszakom volt. Most ne mondjátok azt, hogy ekkora marhát, akkor biztosan azért nem volt tejem, ugyanis az 5 db vizsgámra annyit készültem összesen, mint elõzõ diplomámnál egy vizsgára és szerintem nem idegeskedtem, de ki tudja, tudat alatt mi volt bennem.
Amúgy Sopronban lakunk és a Külker Pesten van, tehát utazgattunk is nem is keveset, de utazásainkkor úgy intéztem, hogy itthon szopi, majd megérkezés után Pesten is azonnal szopi, tehát a vonaton nem nagyon tápoztunk.

Hát lehet, hogy ez is közrejátszott. Most nagyon igyekszem csak Zsófival foglalkozni, természetesen a kajálásra, folyadékbevitelre is figyelek. Azzal azt hiszem, nem volt baj eddig sem. Eleinte még volt, hogy elfelejtettem 11-ig, délig enni, inni, de rászoktam arra, hogy Zsófit megelõzve felkelek és reggelizek (elsõ dolgom a Laktoherb tea megfõzése reggelenként), délre ebédet fõzök és ebédelek rendesen, este férjemmel vacsi.
Sajnos az anyukám segitségét nem szivesen veszem igénybe, mert idegesit. Hosszú történet, de pár óránál hosszabb ideig nem viseljük el egymást.

Most reménykedek, hogy elolvasva azt a sok-sok irodalmat, topic-ot, stb.-t a szoptatásról, sikerül visszatérnünk a kizárólagos anyatejes tápláláshoz. Különbenis annyira imádom, mikor a nagy szemeivel az én csöpp lányom rámnéz evés közben és ha csak egy szót szólok, már mosolyog. Hát ennél szerintem nincs szebb a világon.

PIldi!
Neked is köszi!

Ilyen jó példám nekem is van. A sógornõmnek 4 fia van és õ a körülmények javulásával egyre tovább szoptatta gyerkõceit, azaz 3, 4, 12, 13 hónapig.

Még valami!
Én sohasem éreztem azt, hogy nem leszek/vagyok képes a szoptatásra. Aznap, mikor haza mentünk a kórházból (Pesten a Kútvölgyiben szültem), a gyerekorvos kérdezte, hogy irjon-e fel tápot, de én szentül megvoltam gyõzõdve arról, hogy nekünk aztán soha nem lesz szükségünk tápszerre. 3300 g volt Zsófi születési súlya, hazamenetelkor 3040 g volt és háromhetes korában csak 3000 g volt. Én otthon nem méricskéltem, természetesnek vettem, hogy egyfolytában a mellemen volt. Azt azért máig sem értem, hogy ha egyszer olyan sokat szopizott, akkor miért nem termelõdött elég tejem, mert akkor aztán se a sulira és a gyereken kivül másra nem is gondoltam, még álmomban is szoptattam. Lehet, hogy a bimbóvédõ miatt nem termelõdött elég? Sajnos akkor még nem volt Internet hozzáférésem itthon, pedig ha lett volna, lehet, hogy nem jutunk el idáig.

Ismét hosszúra sikeredett a hozzászólásom, bocsánat!

Sziasztok: Réka
walacky
 
 


Kedves Heni! Kérdéseidre röviden egyelôre: van ilyen is, olyan is. szoptatási tanácsadasban egyik sem remekelt, a hozzátáplálásnál már jobb volt a helyzet. Hogy mit teszek, ha nem értek egyet a tanácsaival? Semmit. Ugyanis azt gondolom, hogy - betegséggel ellentétben- ez elsôsorban az én döntésem, és mivel szerencsére van más infóforrás is, nem szorulok csak egy-két ember tanácsára. Szerintem ez úgy megy, hogy azért van az embernek elképzelése szoptatásról, etetésrôl, és ha az orvos párszor ezzel ellenkezô tanácsot ad, akkor rájövök, hogy nem egy húron pendülünk, és már nem érdekel annyira a véleménye. Fordítva is igaz: érdemes olyan orvost keresni, akirôl kiderül, hogya nézetei egyeznek a miénkkel, így a tanácsai valóban hasznosak lesznek, Andi
Andi
 


Lara,

azért nem a 60, meg a 100jellemzõ szopi utáni fejésre; inkább olyan 20 az átlag.

Hanga kezd egy kicsivel többet enni szopizáskor Kép, most is 120 után édesen durmol a kiságyában (apuci mellette horkol KépKép). Éjjel csak kb. 4óránként ébreszti a pocija.Kép

Szila
szila
 
 


Szia Andi!

Úgy láccik, nálatok is hasonló a helyzet... Azért nem akarok orvost váltani, mert minden másban nagyon rendes, felismerte, mi baja a Barninak, amikor megbetegedett, jó tanácsokat ad, kijön, ha kell, de amúgy is közel van, stb, csak ez a szopizás kényes téma közöttünk. Én sem vitatkozom, de hazudni is utálok. Na mindegy.

Nektek szokott dorombolni a babucitok szopi közben? Szerintem az a csúcs!

Mindenki feji a tejcit? Nekem ez nem megy valahogy, pedig szerettem volna adni is tejet valakinek, meg most spájzolni is, de valahogy nem jön össze.

Sziasztok:
Heni
Heni
 


Szia Heni!
Nálunk a védõnéni és a dokinéni is kedves és aranyos. Mikor hazajöttünk és problémánk volt a szopizással, igazából rámbízták a dolgot. Mikor elmondtam, hogy cumisüvegezünk, õk azt mondták, hogy ok, ha így, hát így. Aztán amikor mellgyulladással felhívtam a védõnõt január 2-án, negyed óra múlva ott volt. (nekünk a terhesség alatt is jó volt a viszonyunk) Legutoljára mikor tanácsadáson voltunk, nagyon örültek a jóhírnek, hogy Gabó megtanult szopizni, és nagyon csodálkoztak is. Igazából nagyon egyetértek Andival. Amennyiben jó viszony van köztetek, elmondhatod neki, ha más a véleményed, de ezzel ne foglalkozz, ha nem így van. Végülis hazudni nem kell, csak nem mondasz el mindent...
Üdv:
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Volna egy kérdésem is:
a kisfiam (lassan 8 hetes) este fél 8-tól általában 3-4-ig aludni szokott. Ennek nagyon örülünk, csakhogy van egy problémám. Nagyon megtelik a cicim, sokszor kemény is, gyakran csöpög is hajnalra. Mivel szeretném, hogy minél elõbb beálljon a kereslet-kínálat (kb. 2 hete szopizik csak), ezért nem fejem. De van olyan, hogy már este 9-10-kor, majd szét akar durrani. Mit tanácsoltok fejjek vagy ne fejjek? Próbáltam már, hogy mielõtt lefekszem (kb. 10), ha nagyon feszült, lefejtem, de csak azt a cicit, a helyzet hajnalra ugyanaz volt. Amúgy Gabó 6x eszik naponta. Felkelteni nem nagyon szeretném, bár elõfordul, hogy napközben is alszik 4 órát, ilyenkor feszülnek is a melleim, sõt sokszor mikor 2,5-3 órához érünk, magától elindul a tejci. Mindemellett jól gyarapszik, nyugodt, kiegyensúlyozott, tehát valszeg elég neki a mennyiség, amit megeszik.
Köszi elõre is a válaszokat:
Ágci
+ szerintem megint megkörnyékezett a mellgyulladás, hogyan elõzzem meg, hogy kifejlõdjön? Az elõzõnél is úgy éreztem, mintha izomlázam lenne a vállamba, és 2 nap múlva "élvezhettem" is.

Kép
Ágci
 
 


Ágci!
Nekem is rengeteg tejem volt az elején, és én gond nélkül fejtem, méghozzá szoptatás elôtt, annyit, hogy ne durranjon szét. Meg azért is, mert ha ennyire teli van, szinte fuldoklik a gyerek, ahogy ömlik a szájába. Szerintem egy rövid fejés nem fogja túlszaporítani a tejet, de érdemes is egy kicsit lefagyasztani, mert jöhetnek átmeneti nehéz idôszakok. Egy idô után meg utoléri a baba igénye ezt a mennyiséget, tehát amennyi fejéssel termelôdik, elfogyasztja. Fejni nem muszáj, a második gyerekné? én csak pont ilyen esetekben fejtem, amikor túltermelés volt (pl. hosszabb ideig aludt, stb.)

Heni,
Végül is, ha gyógyítóként jó orvos, akkor rendben. Szerintem a szoptatás, etetés, nevelés (pl. felvedd-e a gyerekedet, ha sír), nem feltétlenül egészségügyi kérdés, szóval abban úgyis neked kell dönteni. Nem tudom, mennyire témátok ez a szoptatás-dolog, vagy mit tanácsol/ nem javasol, amivel nem értesz egyet. Tudom, hogy hazudni ciki, meg ki is derülhet, és akkor hol a bizalom? Az lenne a jó, ha megmondanánk, hogy ezt a részét nem igy szeretném csinálni..ha szerencsénk van, nem sértôdik meg. Nekünk egy ilyen eset volt. amikor a fiam ötnaponta kakilt ,a dr.nô azt javasolta, itassak vele narancslét. 3 hónaposan! Na itt én sem tudtam, vagy mertem mit mondani, de nem adtam neki semmit, és szerencsére legközelebbi alkalomra helyreállt a dolog.
Andi
 


Sziasztok! Sikerult regisztraltatnom magam, ugyhogy mar nekem is van "nevem" Kép
Koszonom a jotanacsokat, az atmeneti idoszakban, amig nem evett jol a kicsi, segitett a fejes. Irtam a babanet szoptatos tanacsadojanak, nagyon rendes volt. Azt mondta, amig "sztrajkol" a kicsi (barmilyen okbol kifolyolag is - mi a mult heten sajnos betegek voltunk, legcsohurut, apu hozta haza a virust es mind elkaptuk) - szoval, addig ne eroltessem. Naponta 3-4szer fejjem, hogy ne apadjon el es ha maskent nem, kiskanallal, fecskendovel probaljam beadni, ne cumival! Mindannyiszor kinaljam, amikor felebred es a sztrajkolos babak ejjel, almosan jobban esznek (ez nalunk is igy volt). Irta meg, kepzeljem el, hogy nem kivanja az etelt, megis megprobaljuk beleeroltetni - hogy en hogy ereznem magam?! Kép
Mar nem idegeskedem, mert tudom, hogy a helyzetet meg tudom oldani es bizom onmagamban. Amig visszaall a regi etvagya, fejem es ezt fecskendovel jol elfogadta, mert szopizni ugy minden masodik-harmadik alkalommal csinalja rendesen.
Amugy elejetol igeny szerint szopunk, de o ugyesen rendszeresitette, most ugy haromorankent jelentkezik, neha hamarabb.

Hasznos a javaslat, hogy egyunk rendesen, mert volt olyan is, hogy delben kettokor reggeliztem, es akkor mibol legyen tej? Szoval akkor most irany a konyha, amig Juli edesen alszik... a nagy agyban. Ez a kislany nem is ismeri a sajat agyatKép
Kellemes napot nektek! Agnes
julimama
 
 


Szijasztok!

Estére már nagyon kevés tejcsim van (80g) ezért napközben a szopik után fejni szoktam, hogy estére legyen mit odaadni pótlás gyanánt. Igy estére összegyülik még 60-80g.
Szerintetek hogyan érdemes ezt a pótlást odaadni este? Eddig cumisüvegböl adtuk oda, de a védönö azt mondja, hogy vigyázzak nehogy emiatt leszokjon a szopásról. Dehát máshogy hogy adjam oda? Ha megitatom pohárból, akkor a fele mellé folyik, kiskanállal nem lehet odaadni, mert akkor is mellé folyik a fele. Gondoltam még a müanyag csörös üvegre, de abból meg nem tud inni, mert abból ömlik a tej és nem tudja nyelni. Szóval csak cumisüvegböl adjuk azóta is...
Van valami ötletetek? Vagy hülyeség, hogy emiatt leszokhat a szopásról?

SZijasztok, Lara
lara
 
 


Sziasztok!

Bár nem vagyok szakértõ, csak én is szoptattam...Kép

Pocok: Mennyi idõs a babucid? Már írtam egy másik topicban, hogy ez nálunk is elõfordult 3 hónapos korában. Egyik héten csak kb. 5 dkg-t hízott. Bár nálunk ehhez állandó nyûgösség, és sírás társult. Itt a Babaneten a lányok említették, hogy minden babánál van fejlõdési ugrás, ekkor hirtelen több tejcsire van szükségük, de a tejtermelés nem egyik napról a másikra alkalmazkodik, hanem egy-két hét alatt! Szerintem jól mondta a dokinéni, várjatok még, próbáld meg többször mellre tenni, óránként-kétóránként! Saját tapasztalatból állítom, lesz annyi tejed, hogy csak legyen aki kiszopizza!Kép A tejmennyiség növelésének a legjobb eszköze a gyakori szopi!
Hány mellbõl szoptatsz? Ilyenkor azt ajánlják, hogy mindkét mellbõl kínáld meg, így több inger éri a ciciket!
Türelem, kitartás, fog ez menni!

Lara, mibõl gondolod, hogy kevés neki a 80 gramm tejcsi este? Hamar felébred? Nagyon vigyázz a cumisüveggel. Vannak csecsemõk akiket igen gyorsan megzavar! A Pocoknak leírtakat, neked is ajánlhatom!

Évi

Kovács sándorné
Évi
Sopron
 
 


Pocok!

Akkor tuti szoptass, szoptass, szoptass! 5-6 nap és stabilizálódni fog!

Évi

Kovács sándorné
Évi
Sopron
 
 


Pocok!

Lehet, hogy fejlõdési ugrás, az is lehet, hogy esetleg helyreáll a menzeszed. Nekem akkor volt egy enyhe gyulladásom is, plussz teljesen bekötegesedett a mellem, alig jött valami belõle...

Kitartás, szopizás, és nem pánikba esés!!! Sikerülni fog, azért már eleve bíztató, hogy Manka nem állandóan sír, csak néha, néha.

Lara, szerintem az a 80 gramm is lehet, hogy elég... Este zsírosabb a tej. Ha nem adsz neki ptólást, akkor üvöltés van, vagy alszik? Ha alszik, mennyit?

Puszi:

Dia
Dia
 


Sziasztok!

A babám 9 hónapos lesz. A kérdésem, lehetséges, hogy a tejem nem elég tápláló már neki? Tejcsi bõven lenne akár csak szoptatni is tudnám. Én úgy hallottam, hogy reggel, este elég a tej. Még is nyûgõs. Este már fõzeléket is adok neki. Vajon el akarja választani magát? Mit adjak a tejcsi helyet?

Kriszta
tkriszta
 
 


Szijasztok!

Évi! Abból gondolom, hogy kevés neki az esti 80g, mert nem hajlandó elaludni, hanem kis nézelödés után elkezd nyöszörögni, ilyenkor elaltatni sem lehet, viszont, ha adok neki pótlást, akkor megissza és gyorsan elalszik.
Mostanában 4-5 óránként szokott szopizni. Akkor próbáljam meg 3 óránként etetni? Dehát akkor az nem lenne igény szerinti szoptatás, mert ö csak 4-5 óránként kér enni...

Dia! Szóval este 8-kor elkezdem szoptatni, 9-re kiszopizza a 80g-ot. Utána nem sir, elégedettnek látszik, elkezd nézelödni...utána 10 körül nemhogy elaludna, hanem nyöszörög, sir, semmit nem lehet kezdeni vele, elaltatni még véletlenül sem lehet, tehát valószinü éhes (kevés volt neki a 80g, gondolom én), viszont szoptatni 10-kor még nem tudom, mert 2 óra hossza alatt nem sok tejcsi termelödik még, mivel napközben 4-5 óránként eszik.
Normális mennyiséget éjfél körül tudnék neki adni.
Tehát vagy megvárom az éjfélt, amig termelödik annyi tej, hogy meg tudjam szoptatni(addig sir meg nyöszörög), vagy az esti vacsiját a 80g-ot kipótolom a napközben lefejt tejjel, és akkor kis nézelödés után sikerül elaltatni.

Vagy talán akkor próbáljam meg 3 óránként etetni? Dehát nap közben ö 4-5 óránként igényli a szopit és akkor elég is neki a mennyiség úgy tünik...csak a legutolsó esti etetés a húzós...

Szijasztok, Lara
lara
 
 


Sziasztok!

Lara, és ha 10 kor mellre teszed, akkor mit csinál? Mert ugye tudod, a tej nagyrésze szopi KÖZBEN termelõdik. Én is elkövettem, amit te, és ma tudom, butaság. Az a hit, hogy többet kell várni, mert akkor több tej lesz. Nem jó. Azért én megpróbálnám nappal is a 3-4 órát, csak megkínálni, hátha hajlandó.
A lefejt tej adása: mi adtuk kiskanállal (a nagyfiam sem aludt el este, tisztára olyan volt, mint a lányod), szépen a párom tartotta, én lapátoltam (mokkáskanál). Aztán olyat is hallottam, hogy injelkciós tûböl (nem a tûbõl, hanem a mûanyagból), ill van ehhez hasonló akármi, amit kanalas gyógyszerhez mellékelnek olykor. Ennél mindnél az a lényeg, hogy a baba is érzi, hogy ez bizony más, mint a szopás. A cumisüveg túl kényelmes neki, ha rendszerré válik, tényleg rájöhet, így egyszerûbb, és egyre inkább az lesz, hogy keveset eszik szopva, és aztán egyre többet és többet enne üvegbõl, majd szépen fokozatosan semmit sem szopik. Persze nem minden baba ilyen, de én is láttam a közvetlen közelemben ilyet, pedig az anyukának kezdetben csak úgy dõlt a teje.
Szóval szerintem tedd mellre bátran este, és napközben is, amikor csak hajlandó rá!

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Kedves Lara!

Az igény szerinti szoptatás ott kezdõdik, hogyha felmerül benned a gyanú, hogy a babád éhes, akkor megkínálod. Az, hogy napközben 4-5 óránként kér enni, nem jelenti, hogy este ne kérhetne gyakrabban. (Sõt, általában az a megfigyelés, hogy délután, estefelé sokkal gyakrabban esznek a babák, mint reggel és délelõtt.)
A másik, hogy a tejed NEM KÉT SZOPTATÁS KÖZBEN termelõdik, hanem nagy része (úgy 80-90%-a) a SZOPTATÁS ALATT!!! Ha kivársz x idõt két szoptatás között, annak ellenére, hogy esetleg a baba éhes lenne, akkor nemhogy gyarapodna a tejed, de akár apadhat is. Igenis, tessék csak mellre tenni, attól lesz több tejed. Ráadásul õ sokkal hatásosabban, hatékonyabban tudja kiszopizni a tejcit, mint a mellszívó. Kínáld meg, max. nem fogadja el. Ha meg elfogadja, hidd el, újra jól tud belõle lakni.
A másik az, hogy egyáltalán nem biztos, hogy az éhség miatt nyöszörög. Ha éhes egy baba, általában nem is nyöszörög, hanem ordít, mint a fába szorult féreg...Kép Szerintem az is lehet, hogy egyszerûen csak az esti elalvásra készül így. Van olyan baba, aki csak úgy tud elaludni, hogy elõtte megszenvedi az elalvást (pl. sírdogál egy kicsit, vagy nyöszörög.)Kép Lehet, hogy a te lányod is ilyen.

Az meg, hogy ilyen hosszan szopizik este, azért is lehet, hogy esetleg nyammog rajta egy kicsit, élvezkedik, nyugtatja magát. Ez nem is baj, így legalább kevésbé lesz cumiigénye. Sõt, a tejtermelést is serkenti.

Remélem, sikerült egy kicsit megnyugtatni. Sok sikert!

Puszi:

Dia
Dia
 


Lara!

Teljesen egyetértek Diával és Ildivel!

Én is megpróbálnám a helyedben 3-4 óránként kínálni nappal (közben iszik valamit? vizet? teát?) Nekem az 5 óra igen soknak tûnik, de persze minden baba más!

Mi este úgy csináltuk, hogy már nagyon korán kialakítottunk egy rituálét. Mivel rájöttem, hogy végignyûglõdi a fürdést, ha szopi idõ elõtt fürdetem meg, így azt csináltuk, hogy az esti szopi után kb. 1órával fürdettük, majd öltözés, szopi, és alvás! így a két szopi között kb. 2 óra telt el, de jóllakottan feküdt le. Volt egy másik lány (Geri) emlékszem, az õ lánya akár óránként is szopizott estefelé, mint aki tartalékol éjszakára!

Ha ránk hallgatsz, pótlás helyett mellre teszed. Szopizik amennyi van (egyre több lesz, mert a tejtermelés alkalmazkodik), a leányzónak is sokkal megnyugtatóbb lesz a cici, mint a cumisüveg, és a veszélyét is elkerülöd annak, hogy ellustuljon és esetleg ne fogadja el a cicit, mert az üvegbõl könnyebben jön!

És tényleg nem attól lesz több tejed, hogy mondjuk 4 órát vársz, mert a tej nagy része szopi alatt termelõdik!

Úgyhogy neked is csak annyit tudok mondani, mint Pocoknak, mindent bele!

Évi

Kovács sándorné
Évi
Sopron
 
 


Sziasztok!

A kisfiam még mindig elég nyögvenyelõsen szopizik napközben, de éjjel nagyon jól. Azért ennek ellenére gyarapszik (legalábbis remélem, ma lesz mérlegelve), de mindenesetre akkor sem értem. Lehet hogy a foga jövöget, vagy a hasa fáj, de elég sztrájkolós típus. Rá kell hagyni, vagy erõltetni kell, mert volt már olyan hogy közelharcot vívtunk, õ elfordította a fejét, én próbáltam visszafordítani, aztán a végén már sírt. Szegény. Meg persze roppant érdeklõdõ, és alvás közben jól eszik, de most mindig altassam el ahhoz hogy megetethessem? Nem igazán értem, mert tejem van, mostanában már fejek is, hogy ne maradjon benne annyi.
A másik, hogy mikor el kell mennem valahova, akkor a párom vagy anyukám az ügyeletes bébiszitter. Ilyenkor lefejt tejet szoktak neki adni cumisüvegbõl. Viszont mostanában már nem tetszik neki ez a módszer, lökdösi ki a cumisüveg cumiját a szájából, pedig éhes lenne. Ilyenkor mindenféle taktikákat kell bevetni hogy elfogadja valahogy, akkor viszont egy "falásra" benyomja az egészet. Szerintetek milyen módszert kellene találnunk az ilyen esetekre, hogy kellene vele megitatni a lefejt tejcsit?

Köszi a válaszaitokat elõre is: Norcsi.
norcsi
Lenti
 
 


Norcsi!

Bocs, mennyi idõs a babád? Szerintem napközben azért nem eszik, mert érdekes a világ. Majd éjjel pótolja. Kellemetlen, ha feszül a cicid a tejcsitõl, de inkább fejd le, minthogy erõltesd. Mi történik ha teljes csendet és nyugalmat teremtesz a nappali szopihoz? Eszik mást is? Lehet, hogy az jobban ízlik? Az is lehet, hogy pont elég annyi tejcsi, amennyit megeszik.
A mi fiunk is kapott lefejtet, amikor tanfolyamon voltam. Õt nem zavarta meg a cumisüveg. Szerintem, mivel a fiad az eredeti csomagolást szereti, rá kell venni, hogy egyáltalán megkóstolja másból. Talán a pohár jobban bejönne, bár jóval macerásabb. Mindig csak keveset szabad beletenni, mert különben mindenki úszik.

Kriszta!
Mibõl gondolod, hogy nem elég tápláló a tejed? Mibõl gondolod, hogy el akarja választani magát?
Az az érvényes ajánlás, hogy a baba fél éves koráig csak tejet, egy évesig jobbára tejet, kétévesig pedig legalább egy kis tejet kapjon. Mamából. Ha van, akkor etesd mindig anyatejjel, csak akkor adj neki mást, ha meg akarod ismertetni valamivel, vagy esetleg szívesen vennéd, hogy átaludja az éjszakát. Zsombi 8 hónapos és most kezdtem neki anyatejes tejberizst adni, hoghy ne 3x szopjon éjszaka. Nappal csak desszertet kap dél körül. Ha mégsem akarod, hogy szopjon, akkor bébitejet kapjon mindenképpen, nem tehéntejet. Esetleg elválasztó tápszert. Bár a tejednél nincs számára jobb.

Snoopy
snoopy
 


Szia Snoopy!

Három hónapos lesz holnap. Az igaz, hogy szerintem is az érdekességek vonzzák, de azért mégiscsak jó lenne ha néha azért szopizna is. El-elkapkodja a fejét szopás közben, pedig már a nagyobbak is ki vannak tiltva ilyenkor hogy õk se zavarják. Igyekszem minél ingerszegényebb környezetet teremteni számára amikor szopizik, de õt még a fehér fal látványa is izgalomba hozza.Szóval nem könnyû eset. Egyébként nem eszik semmi mást, még teázni sem szoktattam. A lefejt tej adására mi a véleményed az injekciós fecskendõrõl? Talán még az lenne ami beválik, ha ez a cumi dolog nem akar sikerülni. Én is gondoltam rá, hogy esetleg annyi is elég neki amit csak éjszaka megeszik, mivel napközben én szoktam kínálgatni, magától eszébe sem jutna sokszor, aztán kezdõdik a "harc" hogy szopizzon.
Nagyjából ennyi.

Szia, Norcsi.
norcsi
Lenti
 
 


Szija lányok!

Jaaaaj, olyan aranyosak vagytok, hogy ilyen sokat irtatok nekem! El is döntöttem, hogy mit csinálok: szigorúan 3 óránként megetetem Hangát, ahogy javasoltátok. Már el is kezdtük ezt, pont most hagyta abba a szopitKép Remélem már este láccódni fog az eredmény!
Évi! Nem adok neki tejcsin kivül semmit, ahogy itt tanultamKép

Na azért van még egy kérdésem. Képzeljétek, hogy minden alkalommal 1 óra hosszat vagy még hosszabb idön keresztül szopizik...olyat is csináltam már, hogy 40 percig hagytam csak enni, de akkor meg reklamált, hogy éhes. Néha elalszik szopi közben, ilyenkor ébresztgetem, hogy egyen... Hogyan lehetne a szoptatási idöt leröviditeni? Vagy hagyjam inkább enni ameddig kedve tartja?

Szijasztok, Lara
lara
 
 


Szia Lara!

Asszem félreértettél. Szerintem ne szigorúan háromóránként adj neki enni. Akor adj, amikor kéri. Ha óránként, akkor óránként, ha 5 óránként, akkor 5 óránként. Így mindig akkor kap tejet, ha éhes. Lehet, hogy napközben csak 5 óra múlva lesz éhes, este meg gyakrabban. Ha belegondolsz, neked sem óramû pontosságú az étvágyad (meg nekem sem...Kép). Lehet, hogy van olyan napszak, hogy gyakrabban vagy éhes, és lehet olyan is, hogy csak lefekvés elõtt jut eszedbe, hogy hopp! mióta is nem ettem már. Jé. Kép
Szóval, szerintem akkor tedd mellre, amikor látod, hogy éhes. Ha nem vagy benne biztos, hogy miért sír, akkor elõbb zárj ki minden egyéb lehetõséget (pisis, kakis pelus, meleg-hideg, unatkozás, álmosság), és ha semmi nem jön be, kínáld meg. Ez kb. 5 perc, annyi se.
Hogy elalszik szopi közben, asszem még tök normális. Ilyenkor ha kéri, szerintem még adj neki. Késõbb, (úgy 3-4 hónapos korában) már úgyis olyan pikk-pakk gyorsan fogja megenni az adagját, hogy csak lesel. Addig meg csak kitartás. Ha most sikerül a tejtermelésedet rendesen beindítani, késõbb már lehet, hogy sokkal kevesebb gondod lesz vele. Most szokjatok össze, kovácsolódjatok, csiszolódjatok, tanuljatok egymástól. Ez az az idõszak, amikor te is megtanulod a jelzéseit. Ez idõbe telik, az biztos, és türelem is kell hozzá, de hidd el, megéri. Bízz magadban, az ösztöneidben, és ne az órában.
Ha pedig csak cuclizni akar a cicin, akkor - ha teheted, és számodra nem túl kényelmetlen - szerintem hagyd nyugodtan. Persze ésszerû határok között, azt nem mondom, hogy egész éjjel lógjon a melleden, de egy 20-25 perc még jól jöhet neki...Kép

Puszi:

Dia
Dia
 


Sziasztok!

Dia, ez ugyan nem szopi téma, de az elõbb olvastam, hogy vannak olyan babák, akik nyöszörögnek elalvás elõtt. A kisfiamnál kb. két hete van így, nyögdécsel és aztán elalszik. Mitõl van ez? Tudsz errõl bõvebben?

Sziasztok, Katica
Katica
 


Katica!

Szerintem semmi különös, valószínüleg ez olyan altatási rítus saját magának... Mint ahogy más babák a feneküket hintáztatják, az enyém meg pl. a kezével csapkodja a matracot, vagy a lábával, így altatja el magát... Szerintem ne aggódj miatta, ha baja lenne, hidd el, erõs sírással jelezné. És nem nyugtatná meg annyi, hogy odamész vagy felveszed.

Puszi:

Dia
Dia
 


Szija Dia!

Képzeld este már nem adtam neki pótlást a 20 órai szopi után, hanem helyette 23 órakkor újra szoptattam! 23:20-kor már aludt is. A napközben lefejt tejet pedig lefagyasztottamKép
Lehet, hogy csak én beszéltem be magamnak, hogy kevés neki a 80g...
Úgyhogy ma már nem is fejtem le a maradékot, hanem inkább gyakrabban szoptatok. Reggeli után pl. 5 óra múlva kért enni, most meg 2 óra múlva.
Egyébként Hanga már elmúlt ám 3 hónapos! És még mindig 1 órán keresztül eszik és belealszik a szopiba. Nade mindegy, végülis most van itt az ideje, úgyhogy ahogy te is irtad inkább hagyom eszegetni ameddig akar.
Köszi a segitségetKép

SZija, Lara
lara
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: