Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Manka! Nem érdemes gyötörni a melledet, nem ezen múlik a szoptatás sikere! Ellenben, ha esetleg befelé forduló mellbimbód van, azzal már a várandósság idején törõdni kell. (Bimbókiemelõ.)
Gyere el egy LLL csoportba, ha van kedved és lehetõséged, sok hasznos dolgot megtudhatsz a szoptatással kapcsolatban.

Malacka! Ez alkati dolog, valóban van, akinek az egyik mellében több tej termelõdik, mint a másikban. Erre még "rátesz" az, ha azt az oldalt preferálod, hiszen a gyakoribb stimuláció következtében, több inger éri, még több tejet fog termelni. De így is be tud állni a kereslet-kínálat, sõt, úgy is, ha valaki csak egy mellbõl szoptat. (Lásd Bubamama esetét.)

Kanga! De jó, akkor holnap találkozunk!

Zsomi mama! Hajrá, szorítok nektek!

Üdv. Iboly
Iboly (iboly)
 


Kedves Iboly,
Köszönöm a tanácsot. Viszont lenne még egy (lehet bugyuta) kérdésem. A mellbimbóba belenyillaló hirtelen fájdalom, ami rendszeresen felmerül, de csak egy-két másodpercig tart, Nomális jelenség?
Manka2
Manka2
 


Szijasztok!

Tegnap voltam szülésre felkészitö tanfolyamon. A szoptatás volt a téma. Azt mondták, hogyha szopi után marad tej a mellben, akkor azt ki kell fejni, mert a pangó tej gyulladást okozhat. Ezt értem.
Most pedig azon gondolkodom, hogy mi van, ha a baba az egyik mellet teljesen kiüritette és jól lakott, elalszik. A másik mellhez hozzá sem nyúl. Akkor a másik cicivel ilyenkor mit kell csinálni? Ki kell fejni vagy hozzá sem kell nyúlni és a következő szoptatáskor ezzel kell kezdeni?

Köszi, szijasztok, Lara (35.hét)
lara (lara)
 

 
 

Szia Lara!

Hát, ha állandóan fejsz, állandóan túlkínálat lesz a melledben és nem tud beállni a kereslet-kínálat.
Én a fejést két esetben ajánlanám:
1. ha kevés a tejed és szaporítani akarod
2. ha sok a tejed és nagyon feszíti a melled, akkor érdemes egy kicsit fejni, ezt le is lehet fagyasztani.

Ezt persze csak általánosságban mondom, mert ha fagyasztani akarsz vagy leadni akarod a tejet, akkor fejjél, amennyit tudsz! És ha csomós a melled, és kellemetlen érzéseid vannak, piros lesz a csomó felett a bőr, esetleg lázas vagy, akkor muszáj fejni, ha a baba nem szopizza ki. De ez már a mellgyulladás vagy annak az elöjelei.

Személy szerint én az elsö hat hétben fejtem. De csak reggel és este, reggel azért, mert túl sok volt a tejem, és rossz volt, este meg azért, mert az éjjel egyes etetésre nem volt elég a tejem, és szerettem volna, ha több lenne. Így ha éjjel kevés volt a tej, apuci megmelegítette, míg a lányom cicizett és aztán jöhetett a pótlás, ha kellett. Szerencsére erre a hat hétböl csak két hétben volt szükség. Utána fagyasztottam, ami lejött, így volt egy kis tartalék is. De két hét után már volt elég tejem éjjel is, így a hatodik hét végére leálltam a fejéssel. Aztán kb. 1-2 hét alatt beállt a kereslet-kínálat, és szerencsére kisebb gondoktól eltekintve, a mai napig tudok szoptatni. Szerencsére. Mázlim volt, vagy csak minden összejött, nem tudom. De örülük neki és szeretek szoptatni.

Puszi és sok sikert neked is:

Dia
Dia
 


Szia Manka!

Szerintem, nálad a tejkilövellõ reflexrõl van szó. Ez egy amolyan összehúzódás-szerû érzés, a melled is megkeményszik pár másodpercre. Van, akinél olyan erõs, hogy fájdalomként éli meg. Nem szokott olyankor szivárogni az elõtej?
Ha majd belövell a tej, a szülést követõen, gyakran fogod ezt érezni, de a hetek múlásával valószínûleg enyhül majd a fájdalom.

(Szerintem bugyuta kérdés nincs, csak fel nem tett kérdés van... Kép )


Szia Lara!

Lehet, hogy most meg fogsz lepõdni, de a fejés maga okozhat tejpangást, mellgyulladást. A fejéssel ugyanis beavatkozol a kereslet-kínálat kialakulásába, túltermelés jelentkezik, ami a tejpangáshoz, tejcsatorna elzáródáshoz, mellgyulladáshoz vezet.
Az a legideálisabb, ha majd igény szerint szoptatod a babádat, nem az órát nézed, hanem az õ igényéhez alkalmazkodsz. Nem adsz neki cumit, hanem hagyod a melleden cumizni. Nem adsz neki vizet, teát, egyebet, csak anyatejet és kizáárólag a melledbõl szoptatva, nem lefejve, üvegbõl. Ez a legtöbb babánál az elsõ idõkben akár másfél-kétóránkénti szopizást is jelenthet, egy szopi eltarthat egy órát is. (Erre nem árt berendezkedni jó elõre: kaja a fagyasztóban, segítség a háztartásban, stb.)
Ilyen gyakori szopinál nem tragédia, ha elalszik az egyik melleden, a következõ szopit a másikkal kezded, és csak akkor kell kifejni belõle egy kis tejcsit, ha túl sokat alszik a baba és már feszít a tej.

Te, Lara, nem akarlak sürgetni, de fogynak a füzeteim, és még várni kell a nyomtatásra. Ha megírod a címed, még tudok küldeni. eboy@freemail.hu

Üdv. Iboly
Iboly (iboly)
 


Iboly, nekem is tudnal kuldeni ilyen fuzetet?
cimem: kom@index.west.hu
Moni
Moni
 


Szijasztok!

Hát egyenlöre még ott tartok, hogy el sem tudom hinni, hogy jönni fog tej a cicimböl, de biztos fog:-))))))))

Dia! Köszönöm a jó 5leteket. Eladásra biztos nem fejnék szerintem, fagyasztani pedig ha jól tudom csak max. 3 hónapig szabad a tejet, úgyhogy nagyon felhalmozni sincs értelme.
Remélem én is olyan jól meg tudom majd szervezni ezt az egész szoptatást mint te!

Iboly! A cimem azonnal küldöm!
Hát én nem gondoltam volna, hogy a fejéssel is kialakulhat a mellgyulladás.
Szóval akkor az a lényeg, hogy nem kell állandóan fejni, hanem ahogy Dia is irta talán az elején, hogy beinduljon a tejtermelés, és ha már kialakult a kereslet-kinálat, akkor nem szükséges, csak max. néha, ha fagyasztani akarok egy kis tartalékot.
És ha a baba csak az egyik mellet üritette ki, a másik nem kell neki, akkor ahhoz sem kell hozzányúlni, hanem a köv. etetésnél azzal a mellel kell kezdeni.

Iboly, most jut eszembe! Ha a baba a szopi befejezése után is ott cumizik a mellen, akkor a mellbimbó nem fog felázni, kirepedni?

Szijasztok, Lara
lara (lara)
 


A fejéssel kapcsolatos tapasztalataimat megosztom veletek. A lányom 7 hetes, és nem fejek, csak az elején próbáltam, de nem igazán ment.
Igény szerint szoptatok, ami manapság azt jelenti, hoyg szinte egész nap. Néha úgy érzem, hogy semmi nem lehet már a mellemben, de még akkor is szopizik, tehát szerintem folyamatosan termelődik valamennyi.
Lara, valóban fáj a mellbimbóm, amikor már órák óta csak cumizik, de ha leveszem, akkor visít, meg olyan aranyos, hogy magamhoz öelhetem, ennit megér. Hamar elmúlik a fájdalom Garmastan kenőccsel. Éjjel szerencsére csak 2x rövden szopik.
Vivien
Névtelen
 


Sziasztok?
Hogy hogy csak három hónapig lehet -18 fokon tárolni a tejet? nem félévig? Elsö két gyerekemnél kb. félévig volt fagyasztva, akkor használtuk csak fel fözelékekhez. Semmi bajuk sem volt.Ez tuti?
Zsomi mama
Névtelen
 


Szia Zsomi mama!

Az anyatej tárolási ideje a homérséklettol függ. Szobahomérsékleten (19-22 C fok) 10 órán keresztül tárolható.
Hutoben (0-4 C fok) 8 napig
A hutoben lévo fagyasztórekeszben 2 hétig
Fagyasztóval kombinált hutoben (külön ajtós fagyasztó) 3-4 hónapig
Fagyasztószekrényben vagy ládában (-19 C fok) 6 hónapnál is tovább.

Üdv.Iboly
Iboly (iboly)
 


Meddig szoptassunk?
[url=http://www.noklapja.hu/cikk.php?id=18&cid=2951" TARGET="_top]http://www.noklapja.hu/cikk.php?id=18&cid=2951[/url]
bigacsiga
 


sok sok érdekes cikk a szoptatásról a nőklapja café oldalain:

[url=http://www.noklapja.hu/index.php?id=18" TARGET="_top]http://www.noklapja.hu/index.php?id=18[/url]
bigacsiga
 


Sziasztok!

Iboly, vagy bárki akinek vannak hasonló tapasztalatai!
Szerinted van-e 3.5 hónapos korban növekedési ugrás? Ami ráadásul csak az éjszakákat érinti?
Mazsi eleddig gyönyörűen átaludta az éjszakákat. Egy hónapos korától. Pár napja úgy döntött, hogy 1-2 etetéssel többet is el tud viselni. Kell neki komolyan? Hiszen eddig este és hajnal között nem volt éhes?!!!!
Először 5-6 helyett fél háromkor kezdett kelni először, tegnapelőtt 4x ébredt, tegnap pedig hajnali egykor. Próbáljam visszaaltatni, adjak neki vizet, teát, vagy szoptassak az éjben, holott eddig hagyott bennünket aludni? Ja és üvölt is. Eddig csak nyüszizett hankan és szolidan.


Snoopy
snoopy
 


Oppá!

Elfeledtem, hogy akartam írni a fejésről is.

Igaz, hogy ha sterilen akarod lefejni az anyatejet, akkor több munkával jár, de ha bőven van tejcsi, akkor érdemes leadni a felesleget. Nem csak a pénz miatt, de a koraszülött és egyébként kórházban lévő esetleg elhagyott babák csak így juthatnak anyatejhez. Van Budapesten is olyan kórház, ahol a csecsemők nem kaphatnak anyatejet, csak tápszert.
Már 100 ml-ért kijönnek és elviszik. Ha szeretnétek segíteni, szerintem ez nagy segítség a babáknak.

snoopy
snoopy
 


Sziasztok!

Snoopy, klasszikusan 6 hetes és 3 hónapos korhoz szoktak fejlõdési és étvágyi ugrást emlegetni, szerintem a 3.5 ebbe tökéletesen belefér.

Anyatejleadás: állítólag kell hozzá 1 éven belüli tüdõszûrõ lelet... (meg friss széklettenyésztés). De sajnos ismertem kismamát, aki kapott hálózaton keresztül anyatejet, a gyermeke nem fogadta el, és kiöntötte. Most képzeld el, ha a tej eredeti tulajdonosa ezt tudta volna.... (kb 1 litert)

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Szia Snoopy!

Az én lányomnak is volt egy idöszaka, amikor átaludta az éjszakát, aztán visszaállt az éjjeli ébredésre. Én úgy gondolom, hogy már nem alszik olyan mélyen, mint icipici korában, és amikor félig-meddig felriad, akkor eszébe jut, hogy enni is lehetne. Nem is ébred fel teljesen, csak hangosan szopja az ujját és idönként belerúg a kiságy oldalába. Mivel nem tudok töle aludni, elöbb-utóbb mindig megszoptatom. Van, amikor 3 perc után már alszik is, de általában elkéri a másik mellet is, tehát épes. Megpróbálhatod vízzel itatni, de az szerintem ugyanannyi macera, mint szoptatni.

Üdv, Fruzsa
fruzsa
 


Sziasztok!

Köszi a tanácsokat. Akkor etetek. Remélem, hogy ha már nem lesz éhes, megszokásból nem ébred fel, és persze nem ébreszt fel engem is.

A tea, vagy víz arra szolgált volna, hogy esetleg rájön, hogy ezért nem érdemes felébredni. De persze addig ugyanolyan macera..Kép

Snoopy
snoopy
 


Ildi!

Igen igazad van, kellenek hozzá vizsgálatok, de pl a széklettenyésztést elintézik helyetted, neked csak kakilni kell Kép
Azt hittem, hogy csak a kórházi babák kapják a tejet, otthoniak nem. Persze ez egyáltalán nem baj, ha van elég. De a kiöntésről persze rossz hallani. Különösen, hogy egy liter lefejése azért nem kevés idő és persze macera, ha mindent a szabályoknak megfelelően csinálsz. Na, de itt is meg lehet találni a szükséges minimumot. Ha valakit érdekel, praktikákat tudok tanácsolni... Kép
Snoopy
snoopy
 


Én több mint 80-90 l tejet adtam le. Ennek nagy részét nem itt, hanem amíg Kőszegen laktunk. Ott nem kellett ilyen sterilen fejni, és a fagyasztott tejet is átvették, DE nekünk kellett elintézni a vizsgálatokat, és a behordást Szombathelyre. Nekem akkor napi 7-8 dl felesleg volt, és suliba jártam mellette a babával hetente egyszer. Nem volt szivem kiönteni a tejet, no meg a pénz is jól jött, tehát hetente egyszer hátamra vettem az 5-6 liter tejet hátitáskába, előre a gyereket kenguruba, és irány busszal Szombathely. ott 15 perc az anyatejgyűjtő, vissza 20 a suli. És örömmel csináltam, mert tudtam ebből 1 gyerek simán jóllak, és nem kell neki tápszert kapnia. Már ez megérte. Itt Pesten, az a kis macera a steril fejéssel, pár perc, és mindent elintéznek, és el is viszik a tejet. Ha valakinek van plussz, és a fagyó is teli, vágjatok bele, olyan jó érzés. Egyébként én véradó is vagyok (most nem adok, míg szoptatok, meg míg terhes voltam), de 22 éves létemre, amiből több mint egy évet elvett a baba már 6 szor adtam vért. Ez se nagy cucc, de életet menthetsz vele.
léda (léda)
 


Sziasztok!

Ket kerdesem van> 2 hetes mult a kisbabam, most mar egesz szepen megy a szopas, napo 450/500 grammok.

Egyreszt, hogy 2 napja eleg savanyu a kakijanak a szaga. Ez normalis?

A masik, hogy a jobb mellbimbom faj, biztosan nem kapja be elegge a cicit, illetve azt csinalja, hogy bekapja, aztan 10/15 perc utan kikopi, jon a bufi, es nem akarja rendesen visszamenni, csak magat a bimbo reszet, ami viszont faj. Mit tegyek?

Zsuzsa
zsuzsa73
 


Szia Zsuzsa!

Teljesen normális, hogy az anyatejes babák kakija savanyú szagú. Csak megszokás kérdése, kellemesebb, mint a "mindenevõké". Kép

Semmi esetre se engedd a babádnak, hogy csak a bimbót kapja be, mert nagyon hamar kirepedhet (a fájdalom is erre utal). Másrészt a bimbó szopása nem hatékony szopás, õ sem jut elegendõ tejhez és a te tejtermelésedre is negatív hatással lesz a dolog.
Ilyen esetben, rögtön vedd el tõle a melled, kicsit csiklandozd meg a szája szélét a mellbimbóddal. Amikor elkezd tátogni, nagyra nyitja a száját, mintha ásítana, akkor gyorsan tedd be a melledet a szájába. Ha nem sikerül, újra kell próbálni, egy idõ után majd ráérez, menni fog. Akkor jó, ha nem csak a bimbót kapja be, hanem a bimbóudvar egy részét is. A nyelve pedig a bimbó alatt legyen.
A teste legyen szembefordulva veled, pocak a pocakhoz, a fejét pedig ne kelljen elfordítania a szopizáshoz. Ehhez meg lehet õt emelni kissé, akár párnákkal, ha ülsz, csak kényelmesen, ne szakadjon le a karod, derekad, a kicsi ne lógjon a melleden. A helyes pozicionálás megelõzi, késõbb pedig korrigálja a mellbimbó fájdalmassá válását.

Üdvözlettel
Iboly
Iboly (iboly)
 


Kedves Iboly!

Koszonom a tanacsot, most ugy tunik, ha a cicimet a masik kezemmel alulrol kicsit megtamasztom, akkor jol kapja be. Legalabbis nem faj.

Zsuzsa
zsuzsa73
 


Sziasztok,
gyerekorvosunk kitalálta, hogy nem eleget eszik a kislányom, és átmenetileg pótlásként adjak neki tápszert. Zsófi most lesz 3 hónapos és kb. 100-110 gr-ot szopizott alkalamnként, kb. 3 és fél óránként.Gondolom most a "3 hónapos kori növekedési megugrásról" lehet szó. Viszont, ha sűrűbben etetem, akkor fáj a pocija. Ti mit csináltatok, hogy több tejci legyen? Adjak szerintetek tápszert? Sajnos a családban mindenki azt mondja,hogy adjam a tápszert.
Előre is köszönöm a válaszokat.
Szilvi
Szilvi (szilvii)
 


Szia Szilvi!

Saját tapasztlatom, hogy 3 hónapos kor körül nálunk is volt növekedési ugrás. Ezt úgy vettem észre, hogy napokig sírt a fiam (elotte nem), nyugös volt. Akkor itt a babanetesek tanácsára elkezdtem cicit adni neki, amikor csak nyüszizett. Átlag 2 óránként fogadta el. Volt amikor egy óra múlva kérte, volt amikor 3. A második nap után visszatért a jókedve. Kb. 1 hétig tartott mire visszaálltunk az átlag 3 óránkénti evésre.
Szerintem ne adj neki tápszert, mert azzal lavinát indítassz el. Mivel kevesebbet szopiztok, kevesebb lesz a tejed, és egyre több tápszer kell. Egyszer csak azt veszed észre, hogy tényleg nem elég a tej! Próbáld gyakrabban szoptatni, és csak ha már semmi más nem válik be, akkor nyúlj tápszerhez!

Remélem segítettem, mindent bele!

Évi
Évi (Évi)
 


Évi,
Köszönöm a bátorítást, a szívem mélyén én is ezt szeretném. De viszont ha sűrűbben szoptatok, akkor nem fog fájni a baba hasa? Hiszen a gyomrában lesz még tej, erre jön rá a köv. adag.?? Nehéz menet lesz, mert a családban mindenki azt mondja, hogy "látod, kezd elmenni a tejed, azért nyűgös a gyerek, adj tápszert". A legjobban az fáj, hogy édesanyám is ezt mondja, mert hogy én is a tápszeren nőttem fel...

Szilvi
Szilvi (szilvii)
 


Szia Szilvi!

Ne hallgass a családra, csakis az ösztöneidre.

Évivel tökéletesen egyetértek. Én, ha kellett, félóránként is cicire tettem a lányomat, ma is szoptatok, pedig már 15 hónapos múlt. Anyám viszont csak 3 hónapos koromig tudott szoptatni, az elejétöl teáztatott, 6 hetes koromban már gyümölcsöt és tápszert is kaptam...

Ezek után én úgy döntöttem, hogy -bár tudom, hogy csúnyán hangzik- az ö szoptatási tanácsait nem fogom megfogadni, inkább olyanokat hallgattam meg és kérdeztem, akiknek maguknak is sikerült. Anyám viszont remek praktikákat tudott hasfájásra, mert bár ö még szigorúan 4 óránként szoptatott (se elöbb, se késöbb), mégis hasfájósok voltunk.

A hasfájás ebben a korban még tök normális jelenség, és sajna nemcsak attól függ, hogy mennyi tej maradt a pici gyomrában. Sokkal inkább attól, hogy a laktóz, amit a tejed tartalmaz, még nem tud teljesen felszívódni (ezt meg kell tanulnia a baba belének), és a vastagbélben erjed, gázokat fejleszt. Próbáld meg elérni, hogy a baba sok zsíros, hátsótejet is egyen, és ne csak a laktózgazdag első tejet nyakalja be.

Segíthet az is, ha édeskömény vagy ánizs teát iszol, a hatóanyaga átmegy a tejbe. Masszázs, torna (mellúszás lábtempója), pocak melengetése, akár melegített törülközövel, vagy egy melegvizes palackkal, ezek mind segíthetnek. Nemsokára úgyis kinövi, ez ne legyen oka annak, hogy tápszert kezdj adni a babának.

Amúgy az én lányomnak is 3 hónapos kora körül volt egy ilyen fejlödési ugrása, de lesz még ilyen, sose ijedj meg töle. A jelei, mint már Évi is írta, a nyügösség, sírósság, sok cicikérés, és esetleg visszaesés az addig már tudott dolgokban. Ez mind átmeneti, max. egy hét alatt általában elmúlik. Ez lebegjen a szemed elött, és az, hogy az anyai ösztönök sokkal jobban értik a dolgukat, mint bármilyen külsö személy jótanácsai, beleértve a miénket is...Kép

Puszi és sok sikert:

Dia
Dia
 


Szilvi,
én biztos nem adnék neki tápszert, mert ha valamitől, akkor attól tuti egyre kevesebb lesz a tej. Tej pedig mindig annyi van, amennyi a babinak kell, majd ha ö akar, és nem elég neki a jelenleg "elérhetö" mennyiség, akkor eszik gyakrabban és attól majd több lesz egy pár nap mulva. (Mondom ezt én, akinek még csak két és fél hónapos a kisfia! :-)))

Egyébként ha megfigyelitek: aki valamilyen indokból nem tudott sokáig szoptatni, az szinte mind 6 hetes vagy 3 honapos kor körül "adta fel". Úgy tünik ezek a büvös számok, pont ilyenkor nem szabad feladni! Én legalább is így fogom csinálni, az tuti!

Kriszta
Kriszta (nyúl)
 


Dia!
Sok laktoherb-teát iszok, megpróbálok nagyon odafigyelni a táplálkozásomra. Biztos az is közrejátszott a tejci csökkenéséhez, hogy már egy pár napja ideges vagyok e miatt.
Olyan jó érzés szoptatni, nem szeretném ha ez a csodás dolog amivel a természet megáldott minket ilyen hamar elmuljon. Zsófika éjjel egyszer vagy egyátalán nem ébred fel. Ez az egyszeri ébredéskor is gyors szopizás után alszik tovább. Lehet, hogy ha sűrűbben szoptatom sűrűbben fog éjszaka ébredni? Bár engem nem érdekel, a férjem pedig fel sem szokott ébredni.
Remélem sikerul elérni,hogy a hátsó tejet is szopizza. Bár mostanában hosszabbak a szopizások, mert rövid szopi után abbahagyja és mosolyog rám, vagy a polomhoz, a falon lévő képnek gagyarászik valamit.

Szerintetek hány gramm az ideális szopásonként egy kb. 3 hónapos babának. A doki mondta,hogy már illene megennie a kb. 150 gr-ot. Hát mi ennyit nem tudunk produkálni.

Kriszta!
Mikor született a kisfiad? Melyik kórházban? Én a Péterfiben szultem. Neked is köszönöm a hozzászolást.

Szilvi
Szilvi (szilvii)
 


Szia Szilvi!

Tegnap este még a te problémádon járt az eszemKép

Dia nagyon jól leírta, hogy mit csinálhatsz hasfájás esetén. De légy optimista, ez hasfájós idoszak 3 hónapos kor körül egyik napról a másikra el szokott múlni! Azért az kérdés, hogy mibol gondolod, hogy a hasa fáj?

A másik ami eszembe jutott, hogy a gyermekorvos álláspontja sem szimpatikus számomra. Miért kell egybol a tápszerhez nyúlni? Honnan veszi, hogy keveset szopizik? És Te honnan tudod? Méred minden szopi után? Szerintem tök felesleges. A lényeg, hogy egy héten-hónapban fejlodjön a kicsi, teljesen feleslegesen idegesíted magad a mindenkori méregetéssel! Mosolygós? Kiegyensúlyozott? Mert akkor nagy probléma nem lehet!!!!

Nálunk a család minden noi tagja 3 hónapos korig tudott szoptatni. Én mint a mumust vártam a 3 hónapot, és képzeld, semmi nem történt! Most Csongi (ha kislány lett volna, o is Zsófi lenneKép) 6,5 fél hónapos. Mindenki ámulattal vette ezt tudomásul. Most már eljutottunk addig, hogy ok is büszkék rám. Anyu éppen a minap ecsetelte, hogy hallotta, hogy az anyatej a legjobb a babának! Én meg csak mosolyogtam. Most minek mondjam neki, "Hogy ugye én megmondtam...) Valamelyik nap amikor szopiztunk, elgondolkodtam, hogy én annyira imádom, élvezem minden pillanatát, soha többet ilyen közel nem leszünk egymáshoz. És nem tudom, meddig tudok szoptatni, de remélem, hogy még hosszú hónapokig!
Ha nem lett volna itt nekem ez a babanetes társaság én is biztos hamarabb feladtam volna!

Úgyhogy hagyd abba az idegeskedést, vedd úgy, hogy a szoptatás a világ legtermészetesebb dolga, hallgass az ösztöneidre, és meglátod, sikerülni fog!!!

Ezúton meghívlak a "Túl az elso heteken" topicba. Ott csak optimista, tapasztalt és még tapasztaltabb anyucikkal "találkozhatsz"!

Szia

Évi
Évi (Évi)
 


Szilvi!

Felesleges minden evés után méricskélni azt a gyermeket. Te sem eszel meg minden alkalommal egy háromfogásas menüt, vanű, hogy csak egy kis almát kapsz be, miért enne ö mindig ugyanannyit. Ráadásul, ha az anyagcseréje lassabb az átlagnál, a kevesebbtöl is hízni fog. Ha túleteted, akkor meg elhízni.
Bízd rá, hogy hányszor és mennyit eszik, ö tudja, mikor éhes és mennyire. Ne félj, éhenhalni nem fog, az életösztön nagyon erös bennük.
A Laktoherb tea jó, de elöfordulhat, hogy pont a benne lévö édesköményre is érzékeny a babid pocija, esetleg próbáld ki a sima ánizsteát. Kajáknál pedig csak a kifejezettten puffasztó dolgokat felejtsd el, mint a bab, borsó, lencse, káposzta, karalábé, karfiol (bár ezt eheted, ha két vízben is megfőzöd), cseresznye. De amúgy próbálj ki minden mást, mert a vitaminokra és ásványianyagokra neked és a babának is szüksége van. És a baba a tejedböl kapja meg ezeket.

NEM A TEJED CSÖKKENT!!!! A BABA ÉTVÁGYA NÖTT!!! És ez egyáltalán nem mindegy. Minden fejlödési ugrás ezzel jár, most már több energiára van szüksége, mint eddig. Ezt akkor tudod neki biztosítani, ha minél többször cicire teszed, így a cicid is megtanulja, hogy most már többet kell termelnie. Ha nem teszed, AKKOR LESZ KEVÉS A TEJED, mert a szervezeted nem fog a több tejci termelésére átállni.

Éjszakák: HÁÁÁÁÁT, most nem azért, de ha alszik egész éjjel vagy max. egyszer ébred fel, annyira nem lehet kevés a tejed. Ha éhes lenne, akkor ugyanis felébredne többször. Az, hogy egyszer felkel, még nem jelenti azt, hogy kevés a tejed, söt. Az én lányom ilyenkor még vagy négyszer kelt éjjel, pedig rengeteget szopott és rengeteg tejem is volt.
Az pedig, ha nappal többször szoptatsz, nincs olyan hatással az éjszakákra, hogy többször kelne fel. Söt, ha többet eszik napközben, akkor vsz. kevesebb kalória bevitelre lesz szüksége éjjel. DE EZ NEM BIZTOS. És ha nem így lenne, ne ijedj meg töle.
Ö már elég nagy baba ahhoz, hogy az éjszakákat és a nappalokat megkülönböztesse, ezt mutatja az is, hogy elég szépen alszik éjjel. Már nem az lesz neki a lényeg, hogy nappal 1-2 óránként kap cicit, és akkor éjjel is ennyiszer akarna enni. Ha tele a pocakja, akkor max. azért ébred fel, mert beteg, lázas, rosszat álmodik, jön a foga, egy kis babusgatásra vágyik.

A világ meg egyre érdekesebb...Kép Mindent meg kell nézni és semmit nem szabad elmulasztani.

Azt még nem mondtad, hogy hízik-e a kicsi, ha csak keveset is. Amit írtál az alapján jókedvü, kiegyensúlyozott, nyugodt babának tünik. Ha nem lenne elég tejed, nem ilyen lenne. Csak a jóllakott baba hízik. Aki pedig jóllakott baba, az elég tejet kap, még ha más nem is úgy látja...Kép

Fel a fejjel, semmi baj a tejeddel, be fog állni rendesen a megnövekedett igényeknek megfelelöen, és meglátod, szép, hosszú szoptatás vár még rád vagy jó másfél évig.

Puszi:

Dia
Dia
 


Évi, Dia! És mindenki aki olvassa!
Köszönöm a sok sok biztatást.
Kb. 1 hónapja bérelünk hálós mérleget, azon mérem a hölgyeményt. 90-120 gr.-ig terjed a skála. De e fölé nem nagyon megy. Hát ebbol szurte le a doki, hogy kapjon tapszert, mert egy 3 honaposnak mar kb. 140-150-et kellene hogy egyen, illetve már csak napi 4-5 alkalommal.
Zsofika jokedvu baba, bár sokat nyuglodik, foleg este kb. 6 után kezdodik a cirkusz. De ez az esti sirás-sorozat szuletése ota igy van. Ez normális?

Beszéltem az egyik ismerosommel, (3 kisgyereke van), nagy tapasztalata van.O is a ti véleményeteken van, nála 3-4 honaposan "megugrott" mindegyik gyerekének az igénye,o pedig olyan surun etettte oket, ahogy igényelték. De sajna neki nem lett tobb teje, igy elkezdte a gyumi,gyumipép, krumpli, fozelék stb ... hozzáadását. Tehát potolni kellett, DE NEM TÁPSZERRREL tette.

Sajna már megvettem a tápszert, ott áll a szekrényben.Felesleges pénzkidobás volt, de negativ példaként gondolni fogok rá. Ma fogtam a tápszert és az osszes "tápszer kelléket" és jo messzire eldugtam. Nem dobom ki, de eltettem. És még milyen nagy örömmel tettem!!Én ugy tekintem ezt, hogy ez az elso lépés a sikeres tejnovekedés érdekében.
Megprobálok minden szopi után fejni, hogy még igy is tobb termelodjon. Másrészt pedig azért,hogy legyen "aranytartalék", ha vizsgázni megyek, illetve ha valami gáz van.

Köszönöm a meghivást a masik topicba, mindig is olvasgattam, hogy mirol irtok.

Szilvi
Szilvi (szilvii)
 


Szia Szilvi!

Csak még egy dolgot javasolnék: ha nem termelödne elég tejed, amire öszintén szólva igen kevés esélyed van, ne kezdd el fözelékkel, gyümölccsel pótolni a tejet. Akkor már inkább a tápszer. A szilárd kaját ilyenkor még szinte egyáltalán nem tudja megemészteni a baba, szinte egy az egyben megy át rajta. A tápszer pedig ásványianyagokban, vitaminokban a baba igényeihez van igazítva, igaz, tehéntejböl készül. De van szójaalapú és már antiallergén tápszer is. Mindenesetre a hozzáállásod pozitív, ez a legfontosabb!!! Így biztos menni fog!

Jaj, még egy: a válasz az esti sírással kapcsolatban, igen, normális! Ha az éhség miatt sírna, egész nap ezt tenné, függetlenül a napszaktól. Azt még mindig nem mondtad, hogy amúgy hízik-e a kicsi, mert ha igen, akkor az a 90-120 gramm is tökéletesen elég neki. Én pl. ha megeszem egy kis tányér kaját, hízom féél kilót, a párom meg három tányértól sem szedd fel egy grammot sem.

Puszi:

Dia
Dia
 


Sziasztok!
Ma az tortént Zsofival, hogy miután evett kb. 4-5 percig, utána kikopte a cicit és vigasztalhatatlanul sirni kezdett. Akkor kezdett el ujra szopizni,amikor belespriccoltam a szájába. De ekkor is rovid szopi után abbahagyta. Lehet, hogy a cumisuveget jobban szereti? (mint jol tudjuk, a cicibol erovel kell szivni, az uvegbol pedig dol a tej). Turelmesen probáltam a szájába adni a cicit. Attol félek, hogy még jobban el fogja utasítani.
Amugy ma minden szopi után fejtem és képzeljétek mindig 5-10 grammal tobbet sikerult.

A másik problémám pedig a férjem. (tudom, ez egy kicsit OFF, nem ebbe a topicba illik). Sokat vitatkoztunk ezen a tápszer-nem tápszer dolgon. Nagyon "eros" akaratu, nehéz vele. Végul is azt mondta, hogy csináljam ahogy akarom. Hát ez egy házastársi kapcsolat??? Hiszen kozos a gyerek...
Nos, jo éjszakát kivánok mindenkinek, megyek pihenni, (azaz tejcit termelni).
Szilvi
Szilvi (szilvii)
 


Szia Szilvi!

Zsombi babánk 4 hónapos. Kb 2 hete kezdte el az általad is leírt szopár, üvöltés dolgot. A megoldást a büfizés jelentette. Ha napközben kezdett üvölteni, akkor az általában azt jelentette, hogy túl mohó Malac volt és több lett a levegő, mint a tejcsi a pocakban.
Javaslat: séta gyerekkel a vállon a büfiig, javasolt kiegészítés: füldugó.
Este pedig azért üvöltött időnként, mert álmosabb volt mint amennyire éhes. Ennek a mélypontja az volt, amikor du. 8-kor evett utoljára, de 8-kor aludni akart és nem enni. Így is tett. És még csak előbb sem ébredt, mint szokott. Elkeserítő, amikor a gyerkőc a terített asztal mellett üvölt, és hatásosan segíti a kisebbrendűség érzésének, és az én rossz anya vagyok című gondolatoknak a kialakulását.
Ne hagyd magad! Ha túlságosan elkeseredtél egy-egy esetben, akkor pl a büfiztetést érdemes átadni valakinek. Pl az erős akaratú párodnak, ha megoldható. A gyermek érdekében legyél Te az erősebb, hiszen még az áradó folyót is feltartóztatnád, ha a kicsit fenyegetné, nem? Kép

snoopy
snoopy
 


Sziasztok!
Én teljesen új vagyok itt és csak most irányitott ide valaki a törzsasztalról. Nagyon sok hasznos dolgot olvastam itt, remélem segitenek majd a továbbiakban. Főleg a sok-sok probléma miatt, amit a két gyerek szoptatása kapcsán megéltem, megélek. A nagyobbik 7,5 éves, a kicsi pedig 8 hetes. Zanzásitva a dolgot a nagyobbikat mindössze 3!! Hétig szoptattam, utána elapasztották a tejemet, majd a gyulladás olyan erővel jött elő újra, hogy a melltályogomat meg is operálták. A kicisnél nem volt belövelés, de ennek ellenére volt tejem, ami egy hét után egyik napról a másikra szinte a nullára csökkent. Két nap bömbölés után kaptunk tápszert, a gyakorlat az volt, hogy jobbról szopi, balról szopi, tápszer, fejés. Na ezzel a módszerrel és mindenféle praktikák alkalmazásával, a napi 550 g tápszer adagot három napja sikerült nullára csökkenteni. Azt hiszem, ma este jól el is rakom a tápszert. De kemény meló volt, az biztos.
Na ennyit rólam egyelőre.
Ibolya, irtad, hogy van Budán a szoptatós csoport. Irnál erről valami közelebbit? Engem nagyon érdekelne a dolog, szivesen elmennék egy ilyen találkozóra, ha lehet. Előre is köszönöm szépen a választ.
Sziasztok: Sonja
Sonia
 


Szia Sonja!

Gratulálok a kitartásotokhoz!

A La Leche Liga baba-mama csoportja minden hónap elso csütörtökén de. 10-12-ig tartja az összejöveteleit.
Cím: I. kerületi Családsegíto Központ
Budapest, I. Piroska u. 11. (decembertol valószínuleg új helyen lesz.)
Megközelítheto: 78-as busszal (Zsolt u.-i megálló) és 8-as, 112-es busszal (Hegyalja út)

Tehát jövo csütörtökön lesz a következo (okt.4.).
Szeretettel várunk a kisbabáddal együtt!

Üdvözlettel
Iboly
Iboly (iboly)
 


Szia Szilvi!

Az én kisfiam, Ádám július 14-én született a MÁV kórházban. És Zsófi?
Na és mennyit hízik a kisasszony, mert én úgy tudom az a lényeg, nem pedig, hogy mennyit eszik?

Az elején egyébként én is jó sokat pánikoltam, mértem, meg grafikonokat rajzoltam ész nélkül. Aztán (segítséggel de) rájöttem, hogy a szoptatás egy nagyon természetes és egyszerű dolog, így ezek nélkül is mennie kell. És megy is.
Én úgy tudom, hogy pótlásként nem csak a tápszer, hanem minden más is ahhoz vezet, hogy a kicsi kevesebb anyatejet szopik ki, így kevesebb is termelődik. Így én úgy döntöttem nem is adok Ádámnak semmit fél éves koráig.

Azt hallottam ugyanis (tapasztalatokból ill. könyvekböl), hogy azok a babák, akik sokáig csak anyatejet kapnak, egészségesebbek a többinél. Szerintetek ez igaz, vagy csak "reklám"?

Kriszta
Kriszta (nyúl)
 


Sziasztok!

Nem tudja valaki, hogy milyen gyogyszert lehet szoptatas kozben bevenni? Mar 2 napja kapar a torkom, bevehetek szopogatos gyogyszert, neadjisten Algopyrint?

Zsuzsa
zsuzsa73
 


Zsuzsa, igen. Az Algopyrint tutira beveheted (2 db/nap), a szopogatósoknak nézd meg a papírját, ha nem írja, egyed. Amit nem lehet, Coldrex, Neocitran. Ezeket viszont tuti, hogy nem lehet.

Puszi:

Dia
Dia
 


Kedves Szilvi!
Remélem azóta megoldódott már a problémád, azért gyorsan leírom, hogy hasonló cipõben jártam a három és fél hónapos lányommal. Azaz keveset evett, keveset hízott. Nekem is javasolták a tápszert, de miután én úgy éreztem, hogy nem a tejem kevés, hanem a gyerek étvágya rossz, azt nem adtam, helyette elkezdtem fõzeléket-gyümölcsöt adni. Az égegyadta világon semmi baja nem lett tõle, persze nagyon óvatosan adtam és tulajdonképpen csak sütõtököt, gyári õszibarackot és almát, paradicsomos krumlit (az általam gyártottól fájt ui. a pocakja, azok valószínûleg túl savasak voltak), ezek a legtöbb babánál nem okoznak problémát. Egyébként õ nagyon hasfájós baba volt, mégsem ártott neki a kiegészítés, ellenben rohadt jó étvágya lett és elkezdett 200-akat szopni. A fõzelék mellett napi öt, majd négy szopi volt. Valószínûleg egyszerûen vashiányosak voltunk, ez okozta az étvágytalanságot és ezért volt megoldás a napi egy adag gyümölcs. Szerintem a mai tápszerek is nagyon jók, semmi gondot nem okoznak egy normális gyereknél, ha nem vagytok veszélyeztetettek (tejallergiás a családban stb.) nem kell annyira félni tõle. Az egyetlen igazi veszélye, hogy esetleg leszokik a mellrõl a baba, én ezért adtam inkább fõzeléket. Tudom te elsõsorban kizárolag szoptatni akarsz, de nyugodj meg, ha mégsem sikerül, akkor sem történik semmi ! Reélem sikerül a Számodrra leginkább elfogadható megoldást megtalálni!
Üdv,
Moncaberta
moncaberta
 


Moncaberta,
Koszonom biztato szavaidat. Nos,remélhetoleg sikerult a problémánkat megoldani. A család tiltakozása ellenére surubben szoptattam Zsofit, minden alkalommal kifejtem azt a mellemet amibol evett a baba. Volt amikor csak néhány csepp jott, de volt hogy 50-60 ml. Néhány nap alatt tobb is lett a tejci. Már Zsofi sem sir a cicin. Azt hiszem ezentul minden alkalommal fejni fogok, mert elég tanulság volt ez számomra. A tejcit teszem a fagyasztoba, jo lesz, hogy más is tudja majd etetni a babát majd ha megyek suliba.
Viszont 110-120 gr-nál most sem szopizik tobbet Zsofi. Szinte irigykedve olvasom azokat akik 150-200 grammokrol irnak. Lehet, hogy az o igénye kevesebbb?
Szilvi
Szilvi (szilvii)
 


Fogd inkább fel úgy, hogy õ azt a kevesebbet sokkal hatékonyabban használja fel, mint a többiek.

Kriszta
Kriszta (nyúl)
 


Szerintetek egy vagy két mellből "kell" szoptatni?
Kriszta (nyúl)
 


Sziasztok!

Szilvi! Az is lehet, hogy kevesebb az igénye, és jobb az anyagcseréje. Ne azt nézd, hogy mennyit eszik, hanem hogy hízik-e. Ez a lényeg!
Vashiány: állítólag hat hónapos koráig a babáknak még a méhen belül felhalmozott tartalékaikból van elegendö vasa, de az biztos nem árt, ha szed a mama néha-néha egy szem Elevitet vagy Maternát, ezekben van vas, és más vitamin is, amit esetleg a fárasztó nap mellett nem tud bevinni elegendö mennyiségben az ember. Ezek is átmennek az anyatejbe, így kap belöle a baba is. Persze, az ideális az lenne, ha megfelelöen ennénk, de ez néha kivitelezhetetlen. Az Elevitre rá is van írva, hogy szoptatás és terhesség idejére, de persze egyik sem kötelezö, csak ha másképp nem viszel be, ez még mindig jobb megoldás, mint a fözi és a gyümi. Ügyes vagy, hogy sikerült a tejet növelni, csak így tovább!!! Azért nem kell ám állandóan fejni, mert úgy megint nem fog beállni a kereslet-kínálat, elég ha csak sürübben teszed cicire. Persze, ha tartalékra hajtasz, tedd azt. De ha már van elég, nyugodtan állj le a fejéssel.

Kriszta!

Én két mellböl szoptatok. Az elején csináltam egy mellböl, de a másik mindig nagyon feszült. Így elkezdtem a váltott szoptatást. Az egyikböl megeszi az egészet, a másikkal megkínálom, ha kell még neki, abból is eszik. Volt, hogy mindkettöt teljesen kiürítette. Állítólag, így több inger is éri a cicit, ami több tejet eredményez.
De szerintem csinálja mindenki úgy, ahogy neki jó, kényelmes és föleg beválik. Ha van elég, ez -szerintem - részletkérdés.

Puszi:

Dia
Dia
 


Sziasztok!

Szilvi, örülök, hogy rendezodött a szopi! Csatlakoznék Diához, hagyd hogy beálljon a kereslet-kínálat! Hidd el mindig lesz annyi tejed, amennyi kell! Azt a mérleget, meg dobd már ki a fenébe!!!!!!!

Kriszta, Csongi általában egy mellbol szopik. Most lassan 7 hónapos, este már kell neki a ketto. De van, hogy délután is. Ki kell tapasztalni szerintem, úgy csináld ahogy nektek jó! Csak arra azért figyelj, hogy ha két mellbol szoptatsz, ne csak az elso "híg" tejet szopizza ki, mert a hátsó a táplálóbb! Értheto voltam? Nem tudom szakszerubben leírni!

Évi
Évi (Évi)
 


Kedves Lányok!
A mérleget 1 honap mulva visszuk vissza, akkor jár le a bérleti szerzodés. Amugy az utobbi pár napban Zsófi este 1/2 9-tol átalussza az éjszakát. Reggel kb. 6-7 korul ébred eloszor. Nem akarom elkiabálni, de remélem igy marad a helyzet. Ez szerintem annak koszonheto,hogy megnovekedett a tejmennyiség, valamint, hogy este mindkét cicibol eszik kb. 140-150 grammokat. Ennyit még nem nagyon evett ezelott. Ez "lelkileg " nekem is jo, nyugodt vagyok, hogy eleget evett.
Szilvi
Szilvi (szilvii)
 


Holnap de. 10-kor La Leche Liga Baba-mama csoport.
I. kerületi Családsegíto Központ
Budapest, I. Piroska u. 11.
Megközelítheto: 78-as busszal (Zsolt u.-i megálló) és 8-as, 112-es busszal (Hegyalja út)

Iboly
Iboly (iboly)
 


Ibolya, köszönöm sz infót, de sajnos a holnapot ki kell hagynom, pont akkor kell vinnem a lányomat oltásra. Viszont a következő alkalomra igyekszam elmenni.
Most olyan szomorú vagyok...
De legalább már biztos, hogy majd' egy hete nem tépszerezünk már, el is csomagoltam mindet!!!
Sonia
Sonia
 


Sonia, nagyon örülök, hogy ilyen jól alakulnak a dolgok nálatok! Jelentkezz néha, hogy mi a helyzet.
Legközelebb talán találkozunk is.

Minden jót nektek, foleg a holnapi szurihoz.

Szia
Iboly
Iboly (iboly)
 


Sziasztok!

Eloszor is koszonom Ibolynak a tanacsot a mult heten, de most tanacsra szorulok. Az egyik bimbomon szopas utan kis feher elszinezodes van, ami kb. 5 perc mulva el is mulik. Kell emiatt aggodni?

Zsuzsa
zsuzsa73
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: