Új privát üzeneted érkezett!

Szia Andi!

Sajnálom, hogy ennyit szenvedtetek a szoptatással. Nehéz idoszak lehetett.
Kb. 5% azon nok aránya, akiknél valamilyen fizikális oka van annak, hogy nem tudnak szoptatni. Elmondom, mit tudok a prolaktinról, bár szerintem, ezt mind te is tudod. Tehát a prolaktin nevu hormon stimulálja a tejtermelést. A prolaktin termelodését viszont éppen a szoptatás serkenti, vagyis annál több tej képzodik, minél többet és minél hatékonyabban szopik a kisbaba. A tejtermelodés közvetlenül a szopizás után a legélénkebb.
A tej áramlását az oxitocin nevu hormon segíti elo, aminek a felszabadulását szintén a szopás idézi elo.
Mindezek ismeretében szerintem, nem nagyon lehet a terhesség alatt bármit kezdeni a prolaktinnal. Viszont szoktak egy olyan megoldást alkalmazni, hogy a szoptató mama orron át oxitocint kap, orrspray formájában (vagy egy vattatamponra csepegtetik, és azt felhelyezik a mama orrába) naponta kétszer, háromszor. Ez gyakran segít. Nogyógyász írja fel.
Ennyit tudok, de ígérem, hogy utánanézek, hátha van még valami.

Üdv. Iboly
Iboly
 


Hu Iboly,

Te egy elo lexikon vagy. Nagyon koszonom a tanacsokat. Az erdekes amit a vasrol mondtal - ugyanis jelenleg Kaliforniaban lakom (remelem mar nem sokaig), de az orvos nem adott kiegeszito vitamint ill. vasat. Majd rakerdezek. Mellesleg semmilyen mas taplalkozassal kapcsolatos dologra sem hivta fel a figyelmemet. (Szerintem otthon sokkal emberibb az egeszsegugy)

Cipomama
Névtelen
 


Ahogy azt Iboly irta:
"az jó, ha valaki hisz a gyermekorvosnak, csak ott a bibi, ha az orvos sem rendelkezik naprakész információval és a helytelen, elavult ismereteit adja át neked"
A gyerekorvosok vedelmeben annyit, hogy nem hiszem el, hogy ha mezei anyukakat foglalkoztat a liszterzekenyseg es tejallergia stb. problemaja, akkor egyreszt ok ne neznenek ezeknek utana, masreszt olyat javasolnanak ami arthat a babak egeszsegenek. (Persze lehet, hogy egy eldugottabb helyen kevesbe tud naprakesz lenni egy gyerekorvos.)
A WHO-s alapelvek jok, hogy vannak, de beturol beture nem biztos, hogy be kell tartani oket. (Pl. Afrikaban gyakori a hosszas, akar 2 eves szoptatas, de ez ott jobb hijan a fogamzasgatlast is szolgalja. Es ott az egyeb kedvezotlen korulmenyek miatt szoptatas ide vagy oda kozismerten sokkal gyakoribbak a csecsemok megbetegedesei a legrosszabbrol nem is beszelve.)

Visszaterve a 3 honapos kori gyumolcsos hozzataplalasra, ezt nekem nem csak a hazi gyerekorvosunk, hanem tole fuggetlenul a korhazi gyerekorvos is javasolta (aki a lelkiismeretesseget azzal is bizonyitotta, hogy visszarendelt minket kontrollra, ujszulottkori sargasag elleni kezeles utan, pedig kutyabajunk se volt mar). Mivel nagyobb volt a fiam mint az atlag (3 honaposan 6.10 kg), pont a vasbevitelre hivatkozva azt mondta, hogy ilyen sulyu babaknal mar nem eleg amit az anyatejbol kapnak.

Ha ne adj isten vmi bajuk lenne a gyerekeinknek ugyanezekhez az orvosokhoz fordulnank es biznank bennuk, akkor ha nincs bajuk miert ne bizhatnank? Eppen a gyerekorvosok azok, akik, biztos, hogy nem az anyagi haszon, hanem a gyerekszeretetuk es a hivatastudatuk miatt lettek azok amik, es en ezt tisztelem bennuk. (Bar az anyagi haszonszerzessel sincs bajom, ha parosul szakmai tudassal es emberseggel egy orvosnal.)

A szoptatasrol meg annyit, hogy nekem a kezdeti nehezsegek utan eleg jol ment/megy, de megis, pont a La Leche Liga-s es hasonlo kizarolagos szoptatas mellett tunteto kiadvanyok olyan lelki nyomast gyakoroltak ram, hogy az, hogy orvosi javaslatra mast is adhatok a babamnak mint anyatejet, tkp. nagy megkonnyebbulest jelentett. Pedig szeretek szoptatni es ha jol megy, valoban sokkal kevesebb macera mint az egyeb etelek keszitese, adasa.

kriszmasz
kriszmasz (kriszmasz)
 

 
 

Iboly,
majd még írok a dologról, csak most nincs sok idõm. Mellesleg nálam az oxitocin, meg a gyakori és még gyakoribb mellretétel sem mûködött. MInt mondtam, én már kibékültem a helyzettel, de tudom, hogy mások is járnak hasonló cipõben mint én, és ezért kellene mindenkinek (bármilyen szoptatás párti is) belátni, hogy túl nagy a nyomás rajtunk. MInt ahogy Kriszmasz is írta fentebb. Mosd gondolj bele, hogy mennyi lelki támogatást és megnyugatatást kap az olyan anyuka, aki tényleg nem tud szoptatni... semmit. Mindenhonnan csak az folyik, hogy valamit rosszul csinál, valamit változtatnia kellene. Lelkiismeret furdalása van. Az ideje 90%-át arra fordítja, hogy 'valamit változtasson', és közben esetleg nem jut ideje arra, hogy a babát önfeledten élvezze. stb.

Más. Van egy barátnõm, aki el szeretné választani a 15 hónapos kisfiát (tudja, hogy lehet sokan szoptatnak tovább, de õ nem akar). Gond, hogy éjjel háromszor is szopik a srác, de persze már nem a tej miatt, hanem az anya miatt. Viszont ez a három alkalom órák hosszat is elhúzódik, ha nem kap cicit, üvölt, semmivel nem tudják megnyugtatni, ha kap, akkor másfél órát fent van és játszani kell vele. Van valami ötletetek, lányok, mert már nagyon stresszes az életük, a barátnõm ki van dõlve, ingerült a gyerekekkel napközben, szóval mindenkin csapódik a dolog! Andi
andi
 


Sziasztok Lányok!

Andi! Így teljesen érthető a dolog és csak annyit szeretnék hozzátenni, hogy a kórházban amikor szültem a kicsim besárgult és fennt volt az intenzíven. Sajnos. De nem csak az enyém hanem még pár anyukáé. És eggyütt jártunk fel 3 óránként szoptatni, este meg fejtünk éjszakára. Volt egy lány, akinek 4. nap sem volt még teje és pótlást kapott értelemszerűen a kislánya. Ültünk az intenzíven, szoptattunk, neki meg nem jött a teje és a nővérke mondta, hogy akkor csinálja a tápszert. Roppant szomorú volt és tényleg úgy érezte magát mintha rossz anya lenne, sokat beszélgettünk. tudom, hogy iszunyú érzés lehetett neki.
Amikor este fejtünk éjszakára, a szomszég ágyon lévő lány 2 perc alatt lefejt 100ml tejet én meg 2 óra altt is csak 20 ml-ig jutottam. És emlékszem, hogy szégyelltem magam előtte és magam előtt, hogy én hogy lehetek ilyen béna. És úgy szégyelltem azzal a pici tejjel felmenni az intenzívre. Iszonyú érzés volt. Tudom milyen. Éppen azért írtam korábban, hogy utáltam a szoptatós agitálásokat, az óriásplakátokat és az összes dolgot. aztán jött Iboly....

Hát csak ennyit akartam. A barátnőd pedig olvassa el az " Aludj jól gyermekem"-et. sok mindenkinek bevált már, mi a cumiról szoktattuk le a lányunkat általa.

Iboly! Köszi a választ, akkor innen veszem az etetést 1 éves korig.

Üdv:Pankamama
PM
 


Szia Pankamama!

Nem haragszol, ha bemásolom ide, amit Jázminmamának írtam egyszer? Ebben szinte minden benne van, amit a dologról tudok.

"Almával, banánnal, oszibarackkal lehet kezdeni a szilárd táplálék bevezetését. (Bár a banánról legutóbb azt hallottam, hogy allergizál, de errol még nincs pontos információm.)

Eloszor kínáld meg Jázmint egy negyed teáskanál reszelt almával. Ha izlik neki és megeszi, akkor másnap adhatsz neki egy kicsivel többet. Lassan, fokozatosan emeld az adagot és közben figyeld a kicsit, hogy nincsenek-e kiütései, vagy egyéb, allergiára utáló jelek. (A reszelt alma is megfogja a székletet, úgyhogy egyszerre ne sokat belole!)
Egy étel bevezetése kb. 1 hétig tartson. Utána hasonlóképpen ismertesd meg a következovel. Most jön az oszibarackszezon, a kicsik általában imádják ezt a gyümit, ha van rá idod, le is fagyaszthatsz belole, akkor télre is lesz. Egyéves kor elott még meggyet ehetnek a babák (cseresznyét nem) és a ribizli levét. Ezekbol is jó most felkészülni a télre.

Én úgy tanultam valamikor, hogy a gyümölcsök szoktatása 2 hónapig tartson, majd újabb két hónapig a zölségeké, utána következzék a hús.
Ezt a gyümis dolgot én nem mindig tartanám be, különösen ilyenkor nyáridoben, amikor minden zöldség friss, zsenge, jóízu.
Zöldségek közül a krumpli jöhet elsoként szóba, a csicsóka, répa, sütotök, spenót, sóska, zöldborsó, zöldbab. Ha egy-egy ételrol megbizonyosodtál, hogy nem allergiás rá a kicsi, akkor már kombinálható más, már kipróbált étellel. Fott krumplival szoktunk suríteni, lisztet egyéves korig nem ajánlott adni, az egyre gyakrabban eloforduló cöliákia, vagyis lisztérzékenység miatt.
10 hónapos kor körül már meg lehet próbálni a kukoricalisztet, bár legutóbb azt olvastam, hogy a kukorica is allergén. A rizs viszont oké.

Egyáltalán nem muszáj külön pepecselni a gyerkocnek a fozéssel, nyugodtan eheti a családnak szánt levesben fott zöldséget, husit, de még lehetoleg a berántás, habarás elott vedd ki belole, amit neki szántál.
Ha a családi ebéd nem neki való, akkor persze külön kell fozni, de nyugodtan ízesítheted sóval, cukorral, persze csak módjával. Fuszerezhetok is a bébipapik, nem is annyira az általunk megszokott szárított fuszerekkel, hanem egyszeruen tégy a fozovízbe zellert, hagymát, fokhagymát, bármit, ami jó ízt ad az ennivalónak. Az anyatejes babák úgyis hozzászoktak már az ízekhez, hiszen a mama teje egy kicsit mindig más ízu, aszerint, hogy mit fogyasztott elozoleg."

Bigacsiga Katának voltak még jó ötletei a fozést illetoen, érdemes utánanézni az archívumban.
Olvastam az Elso napok, hetek témában, hogy vegyesen adod Pankának a hamikat. Szerintem ez jó, de eloször érdemes kitapasztalni, hogy nem allergiás-e valamire, tehát könnyebb kiszurni a problámás ételt, ha eloször önmagában adod, és csak akkor kevered más, szintén kipróbált étellel, ha pár nap alatt sem volt a kicsinek allergiás reakciója.

Más: Szerintem, a fejés sikeressége megint csak egyéni. Nekem például nem nagyon sikerült beindítanom a "let-down" reflexet, így nagyon keveset tudtam kifejni. Nekem a kézi fejés vált jobban be, egy mellgyulladásnál vett a férjem mellszívót, aztán fejcsóválva nézte, hogy kézzel fejem bele a gépbe a tejcsit Kép

Üdv. Iboly
Iboly
 


Szia Andi!

Megértem, hogy teherként éled meg a szoptatással kapcsolatos propagandát, de sajnos, az igazság az, hogy a tápszerek, cumik sokkal nagyobb reklámot kapnak. Abban ugyanis van pénz, a szoptatásban pedig nincs. Abból, hogy az anyukák 95%-a tud(na) szoptatni, nem lesz anyagi haszna senkinek. (Persze a családnak lesz, ha nem kell tápszerre, cumisüvegre, stb. költeni, de céges szinten nem profitál belole egyetlen vállalkozás sem.) Plakátokon, magazinokban sulykolják belénk, hogy egy bizonyos ido után úgyis képtelenek leszünk szoptatni. Az ellenpropaganda minimális. Szerintem arra kéne törekedni valahol felsobb szinten, hogy megfelelo legyen az egészségügyi szakemberek tájékoztatása, a szoptatást támogató propaganda pedig ne legyen bántó a szoptatni nem tudó anyák számára.

A barátnodrol: Vannak ilyen nehéz idoszakok, de szerintem szoptatás nélkül még nehezebbek lennének az éjszakái. Nem írtál részleteket, hogyan alszanak, gyújtanak-e fényt éjjel a szopinál, stb. Az a tapasztalat, hogy legjobb az éjszakai szopinak csendben, gyorsan, sötétben lezajlania. Sok családban az együttalvás vált be, vagy ha a gyereket egy matracon altatják a szüloi ágy mellett, vagy a kiságy egyik rácsát leszerelik, az ágyat egy szintbe hozzák a szülok ágyával, és egészen hozzátolják. Így az anya már akkor hallja, hogy ébredezik a baba, amikor még csak félálomban van, gyorsan megszoptatja, fel sem ébrednek teljesen.

Az egy tévhit, hogy 15 hónapos gyerek már nem a tej miatt szopizik. Tény, hogy nagy szerepe van a komfortszopásnak, az anyai közelségnek, és ezek a lelki okok cseppet sem elhanyagolhatóak. De a tejre is szüksége van. Az anyatej egyéves kor után ismét immunanyagokban gazdag lesz, olyasmi, mint az elotej, ezenkívül a benne található fehérje nagyon fontos a gyermek növekedése, fejlodése miatt. A többi alkotórészérol már nem is beszélve.

Mindenesetre, ha a barátnod az elválasztás mellett dönt, az lenne jó, ha lassan, fokozatosan választaná el a gyermekét. Legutoljára maradjon a kicsi számára legfontosabb szopi: van, akinél ez az esti, elalvás elotti, van, akinél a hajnali, stb. Sok-sok türelemre, megértésre lesz szüksége a kisfiúnak ebben az idoszakban, rengeteget kell vele foglalkozni, dédelgetni, hogy érezze, nem a szeretetet vonták meg tole.
Nehéz döntés lesz, kitartást a barátnodnek!

Üdv. Iboly
Iboly
 


Szia Kriszmasz!

A propagandával kapcsolatban leírtam pár gondolatomat Andinak címezve.
A gyermekorvosok tájékozottsága nem eldugottság vagy frekventáltság kérdése, szerintem minden orvoshoz el kéne juttatni az információkat, de ez gondolom, minisztériumi szintu megoldást igényel.

Pár dologban hadd vitatkozzak veled. Nem tudálékos akarok lenni, csak nem szeretném, ha téves információk mennének le a "csövön".

Fogamzásgátló hatás: nem mindenkinél válik be, bár a nők kb. 98%-ánál. Viszont peteérés bekövetkezhet már az elso menstruáció elott is. A szoptatás fogamzásgátló hatása addig ilyen valószínu, amíg az anya kizárólag szoptatja a gyermekét, méghozzá gyakran, legalább kétóránként vagy gyakrabban. Természeti népeknél az anyák a gyermeküket általában a testükre kötve hordozzák, és a gyermek akkor szopizik, amikor csak szeretne. Egy felmérés szerint ezek a gyerekek átlagosan 22 percenként szopiztak. Náluk gyakori a 4-5 éves korig való szoptatás.

Nem kételkedem az orvosaid lelkiismeretességében, viszont a tájékozottságukat illetoen vannak kétségeim.
Vas: Egészséges, idore született babák szervezete legalább az elso hat hónapra elegendo vasat halmozott fel az anyaméhben. Sok babának az egész elso életévére elegendo. Ebben a kérdésben tehát nem lényeges, hogy a baba mennyire nagy súlyú. Annak ellenére, hogy az anyatej vastartalma viszonylag alacsony, sokkal több hasznosul belole, mint a tápszerbol, illetve tehéntejbol (49% a 4% ellenében). Foleg azért, mert az anyatej alkotóelemei segítik a vas felszívódását. Anyatejes babák székletével nem ürül ki a vas, míg a tápszerrel táplált babák székletével igen.
Gyümölcs bevezetésével nem igen lehetne segíteni az esetleges vashiányon, hiszen 3 hónapos korban még nem adsz olyan ételeket, amelyeknek magas a vastartalma (mazsola, aszalt sárgabarack, tojássárgája, máj, stb.).

Nekem kezdo anyukaként fogalmam sem volt olyasmirol, mint pl. a lisztérzékenység. Simán adtam volna kiflit meg piskótát majszolni a gyerekemnek, ha az orvos nem ad egy listát, amin rajta volt, hogy melyik ételt, mikor ajánlatos bevezetni. Az itthoni gyermekorvos nem volt ilyen tájékozott, pedig biztos vagyok benne, hogy tudja, mit kell csinálni lisztérzékenység esetén. Csak azt nem tudta, hogyan lehet megelozni. Szóval jóindulatban nincs hiány, csak információban.

La Leche Liga és hasonló szervezetek: Nem azt mondják, hogy így KELL csinálnod, csupán tájékoztatnak és ha a segítségüket kéred, feltételezik, hogy kiváncsi vagy az általuk megszerzett tudásra. Abban támogatnak, amiben TE szeretnéd. Foleg nyugaton gyakori, hogy az anyák a tápszeres táplálás mellett döntenek, vagy csak addig akarnak szoptatni, amig elotej van és ehhez is minden támogatást megkapnak a Ligától.

Üdv. Iboly
Iboly
 


Szia Cipomama!

Köszi, de azért van még mit tanulnom (pl. kommunikációt Kép ).

A vasról írtam Kriszmasznak, itt fenntebb, olvasd el, egyáltalán nem biztos, hogy kell a babádnak. Amit az automatikus adásról írtam korábban, az félreértheto volt, tehát szerintem nem helyes, felesleges.

Valahogy a 40 órás munkahétbol sejtettem, hogy az Egyesült Államokban élsz. Én is Kaliforniában szültem az elso babámat, Burbankban. Eloször Panorama Cityben laktunk, majd Santa Claritában. Ti merre laktok?

Üdv. Iboly
Iboly
 


Szia Iboly!

Csak egy kérdés, de nem kekecségből: neked tényleg sikerült betertanod ezeket az új étel adási időpontokat a gyerekeidnél? Nekem az a problémám, hogy Hannus velünk eszik az asztalnál (mert szerintem jó, ha részt vesz a családi életben), így viszont a saját papiját kiveri a kezemből, és extázisban mutogat a mi kajánkra. Amit meg is eszik jó étvággyal. Mondjuk már 11 hónapos elmúlt, de 1-2 hete gyakorlatilag mindent eszik, mert azt szeretné. Tudom, hogy ez így nem túl jó, de különben csak lopva tudnánk enni, mert ha vkit tányérral lát, rástartol (próbáltam az általad ajánlott "közös tányér-külön kaja" módszert is, de nem jött be. Másfelől azt is gondolom (bár lehet, hogy ez nélkülöz minden alapot), hogy amit kíván az egyben már jó is neki. Pl. sokáig nem kívánta a főzeléket, és akkor ha adtunk neki, az emésztetlenül távozott. Ami a pelusban volt, az gyakorlatilag ugyanúgy nézett ki, mint az eredeti kaja. Viszont amikortól tényleg kedvvel kezdte enni, akkortól emészti is, profitál is belőle. Szerinted hogy van ez?

Üdv: Pele
Pele
 


Szia Pele!

Úgy gondolom, hogy a javasolt idopontok, megközelítoek. Egy baba nyilván nem nézi a naptárt, hogy jé, ma vagyok 1 éves, akkor mától tudom emészteni a tejtermékeket Kép Tehát némi rugalmassággal lehet kezelni ezeket a javaslatokat, csak az a fontos, hogy ne térjünk el nagyon tolük. A nagymama hiába akarja megetetni a babánkat 2 hónaposan gyümivel, ha mi nem engedjük, mert tudjuk, hogy csak valamikor 6 hónapos kor körül jön el az ideje. De egy héttel a féléves szülinap elott már nem vagyunk olyan szigorúak. A baba szervezete általában jelzi, hogy már eheto a hami, mint ahogy te is írtad. De sajnos, van amikor csak hónapokkal, évekkel késobb derül ki egy-egy allergia, ezért mondom, hogy tartsuk be lehetoség szerint az idopontokat.

Ami engem illet, minden babámnál betartottam az általam akkor ismert idopontokat. Ez azt jelenti, hogy Istinél még a 4-6 hónapot javasolták, 4 hónapos korában kapott gyümit, bár eloször csaltunk. A nagyi szerint már 2 hónaposan kellett adni, de amikor megkaptam a listát a doktor notol, akkor a férjem szigorúan leállíttatta a gyümi adását. És késobb is határozottan mellém állt, amikor a nagymamák elhultek, hogy a 9 hónapos gyerek még nem rágott kenyeret.
Andrisnál is betartottam ezeket a szabályokat, a mostani tudásomat pedig Gergonél kamatoztatom, pl. már tudom, hogy a citrusfélék is allergizálnak, stb.
De tényleg nem könnyu!!!

Üdv. Iboly
iboly (iboly)
 


Szia Iboly!

Köszi a választ! Na én sem úgy gondoltam, hogy akkor minél korábban tápláljunk hozzá, sőt abszolút a minél további kizárólagos szoptatás híve vagyokKép Csak úgy éreztem Hannusnál, hogy megint lezajlott valami minőségi ugrás, mint amikor elkezdte kívánni a főzeléket, hogy más kajákra is vágyik már, és arra voltam kíváncsi, hogy nagy gond-e az a +-1hónap, de ezek szerint nem annyira.

Köszi mégegyszer!

Üdv: Pele
Pele
 


Szia Iboly,

Kicsi a vilag! Igen, Kaliforniaban lakunk mi is, kozelebbrol West Los Angelesben. Kristof Santa Monican szuletett. A 40 oras munkahet tulkepp az "en erdemem", merthogy a 8 ora elteltevel en szepen ledobom a tollat es irany haza. Karrier szempontjabol persze nem jo, de hat azt hiszem ez sehol sem piros pont.

Mikor koltoztetek haza? Es miert? Mennyi ideig voltal itt?(Engem neha szoszerint lebenit a honvagy! Csak valahogy erot kene meriteni a koltozeshez. )

Szia,
Cipomama
Névtelen
 


Szia Iboly,

Kicsi a vilag! Igen, Kaliforniaban lakunk mi is, kozelebbrol West Los Angelesben. Kristof Santa Monican szuletett. A 40 oras munkahet tulkepp az "en erdemem", merthogy a 8 ora elteltevel en szepen ledobom a tollat es irany haza. Karrier szempontjabol persze nem jo, de hat azt hiszem ez sehol sem piros pont.

Mikor koltoztetek haza? Es miert? Mennyi ideig voltal itt?(Engem neha szoszerint lebenit a honvagy! Csak valahogy erot kene meriteni a koltozeshez. )

Szia,
Cipomama
Névtelen
 


Idén is lesz SÉTA A SZOPTATÁSÉRT a Szoptatási Világhét és az Anyatej Világnapja alkalmából. Augusztus 4.-én szombaton a Margitszigeten. Találkozó: délelott 10 órakor a szökokútnál, majd együtt sétálunk el a volt Vörösmarty kertmozi melletti játszótérre.
Szeretettel várnak mindenkit a szervezok: a LA LECHE LIGA MAGYARORSZÁG és A SZOPTATÁSÉRT MAGYAR EGYESÜLET.

(A tavalyi sétáról olvashattok rövid beszámolót a La Leche Liga honlapján
[url=http://www.extra.hu/lllhu/archiv/ujsag/0003/0003_04.htm" TARGET="_top]http://www.extra.hu/lllhu/archiv/ujsag/0003/0003_04.htm[/url] )
Iboly (iboly)
 


Sziasztok!

Ez az én formám, fél évvel túl késön találtam erre az oldalra...Juckó most lesz hat hónapos.
Elöször a kérdések: A bébi egyelöre csak almát kap, ami eléggé mgfogja a székletét. Próbáltam öszibarackot és körtét adni, azoktól viszont hasmenése van, akkor is, ha almával együtt adom. Van-e valami más gyümi, amit érdemes megpróbálni? A főzelékeket mostanában akarom bevezetni.
Juckó két hónapos korban tejallergiás lett. Azt hiszem, ezt kinötte, mert akkor már az is meglátszott a börén, ha sajt volt a pizzámon, most pedig bármilyen tejterméket ehetek. Nem akarom majd elövigyázatosságból táppal etetni tejtermék helyett, ha tényleg elmúlt az allergiája. Ilyen esetben mikor és hogyan lehet elkezdeni próbálkozni tejtermékkel, pl. sajttal?

Andi!
Nem csak neked volt problémád a szoptatási propagandával. Nekem nagyon nehezen lett tejem, Juckó két és fél hónapos koráig kapott tápot. Azt sugalta minden, hogy nem vagyok anya, ha tápot kap a gyerek. Az önbizalmam és önbecsülésem mínuszban volt, most is összerándul a gyomrom, eszembe jut, milyen rosszul éreztem magam akkor. Az az egy mondat hiányzik mindenhol, hogy ha mégse sikerül a „tejfakasztás”, attól még lehetek jó anya és a gyerek lehet egészséges.

Fruzsa
fruzsa
 


ISTEN ÉLTESSEN MINDEN GYERMEKET ÉS ÉDESANYÁT AZ ANYATEJ VILÁGNAPJA ÉS A SZOPTATÁSI VILÁGHÉT ALKALMÁBÓL!

Iboly
Iboly (iboly)
 


Fruzsa, szerintem a következo babád születése elott még idoben találtál ránk. Kép

Hasmenés vagy szorulás egyaránt jelentkezhet, ha egy étel adása túl korán történik, vagy allergiás rá a baba. Lehet, hogy még nem készült fel a szervezete ezekre a hamikra. Esetleg várhatnál 1-2 hetet velük, akkor újra próbálnád és lehet, hogy akkor már nem lesz baj.

A tejtermékekkel mindenképpen jó, ha legalább egyéves koráig vársz, utána apró adagokkal lehet próbálkozni és figyelni a kicsi reakcióját. Ha viszont szoptatsz, akkor akármeddig várhatsz a tejtermékekkel. Az anyatej tökéletesen fedezi a gyermekek tápanyagszükségletét egyéves kor után is.
A kecsketej és a belole készült termékek allergizálási valószínusége kisebb, mint a tehéntejbol készülteké. Sok tehéntejallergiás ember fogyaszthat kecsketejet.

Üdv. Iboly
Iboly (iboly)
 


Szia Iboly!

Csak a második gyereknél annyi mindent tud az ember, amiröl az elsönél azt se tudja, hogy lehet nem tudni...
Kösz a tanácsokat! Az alma marad, mert kimondottan szereti. Az öszibarackot eltettem jövöre, mert ez már a második probálkozás volt (két hét kihagyással). Egyébként azt hiszem, arra inkább nekem volt szükségem, hogy öt hónaposan gyümit kapjon.
A kecsketejröl azt olvastam, hogy nagyon zsíros, ezért két éves kor elött nem ajánlják. Erröl mi a véleményed?

Üdv, Fruzsa
fruzsa
 


Sziasztok Lányok!
Bocsánat, hogy nem egészen a témába vágó dolgot kérdezek, csak gondoltam Ti vagytok a legérintettebbek. Szóval szoptatom a 8 hónapos ikerfiaimat, ezért mindenhová el tudunk menni, még a strandra is. Csakhogy nincs mit felvegyek, merthogy fürdőruhában a 36-os lenne jó, de a mellrészének 42-esnek kellene lennie... Nem tudtok szoptatós fürdőruháról? Az Anitának csak terhes fürdőruhája van, a pocak meg ugye már nincs meg... Viszont egyrészes kellene, mert bár apocak nincs meg, de a bőröm azért még elég ramaty.
Köszi előre is: Cicus
Cicus
 


Szia Cicus!
Hát én két megoldást tudok. Az egyik, hogy az amerikai Motherwear cégtől lehet rendelni, de az elég drága. És mire megjön, már nem lesz szezonja. A másikhoz kell tudni varrni, vagy valaki aki megcsinálja. Vegyél egy egyrészes fürdőruhát. Anyagboltokban lehet kapni fürdőruha anyagot. Valami színben passzolót vegyél hozzá. Ezután a fürdőruhát mellnél ki kell vágni, eldolgozni, és az anyagból szabni rá egy dupla elejét, és azt rávarrni úgy, hogy csak alul ne legyen hozzávarrva. Így felhúzható. A motherwear.com oldalán lehet találni hasonlókat, hogy hogyan működik. Mi készítünk szoptatós pólókat, ingeket, ruhákat, de fürdőruhánk nincs. Nem nagyon merült fel eddig igény rá.
Üdv, Liesel
liesel (liesel)
 


Kedves Cipomama!

Tényleg kicsi a világ! A mi történetünk röviden annyi, hogy kint születtem, itthon nottem föl, aztán a férjemmel kint éltünk pár évig, ott született a nagyobbik fiókám. 92-ben jöttünk haza. A hazajövetelünkben a honvágy mellett nagy szerepet játszott az is, hogy szerettük volna, ha itthon jár iskolába a gyerekünk, meg nehezen viseltük a kinti mentalitást. Ti hogy vagytok ezzel?
Klassz vagy, hogy ledobod a tollat, bár a fonököd biztosan nem rajong ezért! Engem anno megpróbált a fonököm kirúgni, amikor várandós lettem.

Üdv. Iboly
Iboly (iboly)
 


Szia Fruzsa!

250 ml kecsketej kb. 10gr zsírt tartalmaz, míg a tehéntej 250 ml-je 8-9gr-mot. Viszont a kecsketej nem tartalmaz agglutinint, ezáltal a zsírmolekulák nem kapcsolódnak össze, könnyebben emészthetoek. Habár aránylag alacsony a telítettlen zsírsav tartalma (akárcsak a tehéntejé), bizonyos zsírsavakból éppenhogy több van benne, mint a tehéntejben és ezek a bélrendszer enzimjei számára könnyebben emészthetok.

Röviden a benne lévo fehérjékrol: egyrészt könnyebben emészthetoek, mint a tehéntej fehérjéi. Másrészt csak nyomokban tartalmazza az allergizáló alfa-S1 nevu kazein fehérjét. A kecsketejben lévo kazein egyébként hasonlít az emberi tejben lévo kazeinhez. Egy másik allergén fehérjébol, a béta-laktoglobulinból egyforma mennyiség található a kecske- ill. a tehéntejben.

Valamivel kevesebb a laktóztartalma, ezáltal talán a laktóz intoleranciában szenvedo emberek is inkább fogyaszthatják.

Nagyjából hasonló a kétféle tej ásványi anyag tartalma, de a kecsketej mintegy 13%-kal több kalciumot, 25%-kal több B-6 vitamint, 47%-kal több A-vitamint, 134%-kal több potassiumot, 27%-kal több antioxidáns szelént, négyszer több rezet és háromszor több niacint tartalmaz. Ellenben a tehéntejben ötször több B-12 vitamin van, és a folsav tartalma mintegy tízszerese a kecsketejének.

Egyéves kor alatt az anyatej illetve a tápszer nem helyettesítheto kecsketejjel, viszont tehéntej- és szója alapú tápszerre egyaránt allergiás babáknak a kecsketejbol készült tápszer adható. Egyéves koron túli kisgyermekek bátran fogyaszthatják a kecsketejet.

Üdv. Iboly
Iboly (iboly)
 


Sziasztok Lányok!
Szerintem sem kell ezt a témát túlhangsúlyozni, mert tényleg vab, aki megsértődik meg szégyenli magát, hogy nem tud szoptatni. Kicsit olyan, mint aki császrral szült, azt lenézik...
Kriszmasz! A kiskanalukat (Nestlé) én is imádom, nmem tudod, hol lehet még szerezni?
Egyébként én a Kismamában olvasottakkal értek egyet, szerintem nem a gyártókat kellene ostorozni, nekik az a "dolguk", hogy minél többet adjanak el, hanem az "illetékeseket", hogy miért nem kötelező az üvegekre ráírni (a cigihez hasonlóan), hogy 6 hónapos korig "káros az egészségre".
Egyébként, hogy ne csak a Neastlét ostorozzuk, láttam olyan Hip bébiételt, 4 hónapos kortól. amiben tej volt... Meg spagettist... Meg a sütőtökpürét cukrozva...
És szerintem az orvosok, de nálunk főleg a védőnő felkészültségével is baj van. Nekem pl. rögtön üveges kajákat ajánlott meg tápszert mikor még meg sem születtek a gyerekek (csak mert ikrek)
Milyen volt a szombati séta? Mi is mentünk, de többen, és elvesztettük a főcsapatot, a mozit m,eg sajna nem tudtuk hol van. Tényleg, hol van?
Üdv.: Cicus
Cicus
 


Liesel,
Köszi az infot.
Cicus
Cicus
 


[url=http://www.babybell.hu/SID0X83171517ba807892d19f033863e7f315/cikk.cmt?cikk_id=38" TARGET="_top]http://www.babybell.hu/SID0X83171517ba807892d19f033863e7f315/cikk.cmt?cikk_id=38[/url]

Az anyatej védelmet ad
Kevesen tudják, hogy az anyatej mind összetételében, mind mennyiségében folyamatosan alkalmazkodik a csecsemo igényeihez. Emiatt fontos, hogy a gyermek az édesanyja tején nojön fel. A koraszülött babák számtalan veszélynek vannak kitéve, mivel idegrendszerük és immunrendszerük alkalmatlan arra, hogy megbirkózzanak a kedvezotlen környezeti hatásokkal. Az, hogy egy ido elott született gyermeket már az elso napoktól kezdve saját édesanyja tejével táplálnak, jelentosen növeli a kritikus elso hetek átvészelésének esélyét. A koraszülött baba édesanyjának különleges teje van. Több, növekedéshez szükséges fehérjét, D-vitamin felszívódásához elengedhetetlen taurint, immunanyagot, anti-oxidánst és gyulladáscsökkento anyagot tartalmaz. Az anyatejben olyan hosszú szénláncú telítetlen zsírsavak találhatók, amelyek az idegrendszer fejlodéséhez szükségesek. (Ezek az anyagok a tápszerekben vagy elo sem fordulnak, vagy tápszerbol felvéve nem hasznosulnak kelloképpen a gyermek szervezetében.) Ez az oka annak, hogy az elso napoktól kezdve saját édesanyjuk tejével táplált koraszülötteknél ritkábbak egyes rettegett retinaelváltozások, légzorendszeri problémák és a vékonybél gyulladásával majd elhalásával járó NEC, ami az egyik leggyakrabban eloforduló megbetegedés az ido elott született babák között.

A kolosztrumtól a késoi tejig

A mell már a szülést megelozo idoszakban megkezdi a tejtermelést, így az anyatej a születés pillanatától a gyermek rendelkezésére áll. Az elotej más néven kolosztrum, bár kis mennyiségben képzodik, az elso napokban így is elegendo táplálékot és folyadékot biztosít a kicsinek. Az elotej rengeteg immunanyagot tartalmaz, és mintegy kibéleli, beborítja az újszülött beleit. Ez meggátolja, hogy kórokozók és fajidegen fehérjék jussanak a szervezetbe. Nagyon fontos tehát, hogy születés után, amint lehet, mellre tegyék a kicsit. Az elso szoptatást ne elozze meg sem víz, sem tea, sem tápszer itatása.

A kolosztrum másik értékes tulajdonsága az enyhe hashajtó hatás, ami segíti a magzatszurok ürülését. Ez azért fontos, mert az újszülöttkori sárgaság okozója, a szervezetben felhalmozódó billirubin a széklettel (és nem a vizelettel!) ürül a baba szervezetébol. A "besárgult" újszülöttnek tehát minél több anyatejre, és nem teáztatásra van szüksége! A tejbelövellés idoszakában (második-negyedik nap) megkezdodik az érett tej termelodése, de még néhány napig elotej is képzodik. Az anyatej ilyenkor sárgás, suru, de fokozatosan egyre fehérebb lesz, ezzel együtt hígabbnak tunik.

Tévedés lenne azonban azt hinni, hogy a fehér, szinte áttetszo tej kevésbé értékes, nem elég tápláló. Az érett tej fehérjetartalma valóban kisebb, zsír- és cukortartalma azonban nagyobb, mint az elotejé. Akárhogy is fest: az anyatej összetétele mindig a csecsemo igénye szerint alakul. A szoptatott egészséges babának fél éves koráig nincs szüksége tápláléka kiegészítésére. A túl korán adott gyümölcs, gabona vagy zöldségpüré amellett, hogy fölöslegesen megterheli a baba szervezetét, megnehezíti az anyatejben található értékes anyagok (vas, kalcium stb.) felszívódását. Bár hathónapos kor után a szoptatásnak sokan nem tulajdonítanak nagy jelentoséget, hiszen ekkor a baba jelentosebb kockázat nélkül már szinte mindent ehet, a WHO (Egészségügyi Világszervezet) mégis azt ajánlja, hogy a gyermek egyéves koráig az anyatej legyen a fo táplálék, és a szoptatás lehetoleg kétéves korig tartson! Ennek az az oka, hogy a gyermek immunrendszere a második életév során teljesedik ki. Kétéves kor elott csak az anyatejben levo védoanyagok és gyulladáscsökkento faktorok segítségével tud hatékonyan dolgozni. A második életévben termelodo tej, noha rendszerint már kisebb mennyiségu, mégis nagy jelentoséggel bír az egészség megorzése szempontjából. A szoptatott gyermekeket kevésbé fenyegeti például az inzulinfüggo cukorbetegség, és egyes daganatos megbetegedések.

Étel is - ital is

Az anyatej összetétele egy szoptatáson belül is változik. A "tej eleje" hígabb, nagy a cukortartalma, de kevesebb fehérje és zsír van benne. A szoptatás második felében a baba a nagyobb energiatartalmú zsír- és fehérjedús tejhez jut hozzá. Ha a gyermek csak szomjas: rövid ideig fog szopni, és hamarosan újra kér. Ha éhes: hosszan a mellen marad, hogy hozzájusson a kalóriadús "hátsó tejhez" is. Fontos tehát, hogy a gyermek szopási idejét ne korlátozzuk, hanem mindig várjuk ki, amíg magától abbahagyja az evést. Ekkor böfiztetés után kínáljuk meg a másik mellbol, és bízzuk rá, hogy abból szopik-e még. Így tudja o maga szabályozni, hogy elegendo folyadékhoz és tápanyaghoz is jusson.

Alapveto tudnivalók

Az anyatej tehát táplál és gyógyít egyben. A legtöbb kismama jól tudja ezt, mégis a babák több mint a fele már négyhónapos kora elott tápszert vagy bébiételt (is) kap. Vajon miért nem tud mindenki szoptatni? Az összes gyakorlati probléma felsorolására nincs hely, de álljon itt néhány alapveto tudnivaló!

A babát mindig meg kell szoptatni, ha éhesnek tunik (éjjel is). Az elso hónapokban a legtöbb csecsemo naponta 8-12 alkalommal szopik. A mell teltségérzése sok anyánál már az elso hetekben csökken. Ez természetes folyamat, és nem azt jelenti, hogy kevés a tej. Csak akkor jut elegendo tejhez a kicsi, ha szopás közben a bimbóudvar egy részét is a szájába veszi. Így tudja a tejöblökbol a tejet kipréselni. A szoptatás idoszaka akkor hatékony, ha az anya szervezetében muködik a tejleadó reflex. (A szoptatás elso perceiben a mellben levo kis izmok összehúzódnak, a mellbimbó elore emelkedik, van, akinél a tej folyni kezd a másik mellbol is. A baba ilyenkor szaporábban, hallhatóan kezd nyelni.)

Ha a gyermek nyugtalan, éhes vagy éppen túl aluszékony, és az anya nem érzékeli a reflexet, kérjen segítséget szoptatási tanácsadótól! Bízzon benne, hogy tud szoptatni hiszen valójában csak az anyák egy-két százaléka nem képes erre! Az önbizalomhiány, a szorongás is gátolhatja a tejleadást. Ne adjon cumit, cumisüveget! Ez megzavarhatja a kicsi szopási technikáját. Szoptatott babának nincs is szüksége ezekre az eszközökre. Nyugodtan kérjen segítséget, ha kimerült vagy tanácstalan.
Ne hallgasson a vészmadarakra!
bigacsiga
 


Szia Iboly!

Köszönöm a választ! Az adatok megnyugtatnak, sokkal többet mondanak, mint a puszta szerintem igen/szerintem nem válasz, amiket eddig kaptam.
Cicushoz csatlakozom, utazáshoz próbáltam bébiételt választani, alig láttam olyat, amiben se cukor, se tej. Ez az utóbbi pláne megdöbbentett. A cukor meg azért zavar, túl az üres kalórián, mert az én babám olyan renitens, hogy mindent savanyúan szeret.
Kérdésem is van. Most egy kajára kap fözeléket és almát, délben. Melyik legyen a következö kaja, amit lecserélek és mikor? Úgy gondolom, hogy akkor délben kapna csak fözeléket és külön az almát. Ez így jó? Lassan hét hónapos, és hétszer eszik (ha raplis, akkor még többször keveseket), hajnalban is 3 és 6 körül. Aggódjak, vagy csak az én nassolós természetemet örökli? Egyébként hízik és örökmozgó, tehát nem beteg.

Köszi, Fruzsa
fruzsa
 


Sziasztok Lányok!

Kisfiam most lesz hét hónapos, eddig csak szopizott. Szeretném az egyik szopizásnál a gyümölcs evést bevezetni. Az lenne a kérdésem, hogy ti ezt miként kezdtétek el? Először szopi és utána gyümölcs, vagy két szopizás közben? A másik kérdésem ,hogy kaptam ajándékba tejberizspépet ami 4 hónapos kortól adható, szerintetek ilyet már adhatok neki? Köszi sziasztok!

Lia
Lia
 


Szia Fruzsa!

Örülök, ha tudtam segíteni!

Szerintem, jó úgy, ahogy írtad, hogy pl. délben fõzelék, uzsonnára gyümölcs. Csak az volna a lényeg, hogy ne szopi helyett add, hanem utána. Így biztos, hogy nem apad el a tejed és minden hasznos tápanyagot megkap belõle a babád. Az elsõ életévben az anyatej a fõ táplálék és egyáltalán nem kell kiváltani a szopit szilárd ételekkel. Nagyon jól megférnek egymással. Kép
Nem baj, ha sokszor szopizik naponta, néha csak a folyadékigényét elégíti ki, máskor pedig a mamaigényét, egy kis odabújást.

Üdv. Iboly
Iboly (iboly)
 


Szia Lia!

Beollózom ide neked, amit ezzel kapcsolatban valahol már írtam, így nem kell keresgélned az archívumban.

"Almával, banánnal, oszibarackkal lehet kezdeni a szilárd táplálék bevezetését. (Bár a banánról legutóbb azt hallottam, hogy allergizál.)

Eloszor kínáld meg a babádat egy negyed teáskanál reszelt almával. Ha izlik neki és megeszi, akkor másnap adhatsz neki egy kicsivel többet. Lassan, fokozatosan emeld az adagot és közben figyeld a kicsit, hogy nincsenek-e kiütései, vagy egyéb, allergiára utáló jelek. (A reszelt alma is megfogja a székletet, úgyhogy egyszerre ne sokat belole!)
Egy étel bevezetése kb. 1 hétig tartson. Utána hasonlóképpen ismertesd meg a következovel. Még van őszibarack, a kicsik általában imádják ezt a gyümit, ha van rá idod, le is fagyaszthatsz belole, akkor télre is lesz. Egyéves kor elott még meggyet ehetnek a babák (cseresznyét nem) és a ribizli levét. Ezekbol is jó most felkészülni a télre.

Én úgy tanultam valamikor, hogy a gyümölcsök szoktatása 2 hónapig tartson, majd újabb két hónapig a zölségeké, utána következzék a hús.

Zöldségek közül a krumpli jöhet elsoként szóba, a csicsóka, répa, sütotök, spenót, sóska, zöldborsó, zöldbab. Ha egy-egy ételrol megbizonyosodtál, hogy nem allergiás rá a kicsi, akkor már kombinálható más, már kipróbált étellel. Fott krumplival szoktunk suríteni, lisztet egyéves korig nem ajánlott adni, az egyre gyakrabban eloforduló cöliákia, vagyis lisztérzékenység miatt.

Egyéves kor elott nem javasoltak a tejtermékek, a tojás (eloször a sárgáját kell majd adni, arra kevésbé valószínu, hogy érzékeny), liszt, hal, paradicsom, méz, citrusfélék, kivi, eper és hasonló aprómagvas gyümölcsök, sárgabarack, dinnye, sárgadinnye.

Kétéves korig nem ajánlott csonthéjasok, magvak és nyers répa adása, fulladásveszély miatt.

Ha a kicsi nem fogadja el a kínált ennivalót, próbálkozz meg vele újra, 2-3 naponta, vagy hetente. Ha szépen fejlodik, és elég neki az anyatej, akár egyéves koráig is élhet kizárólag azon."

Mindenképpen először szoptasd meg a kisfiadat és csak utána kínáld meg a gyümivel. Az első életévben ez lehetőleg így következzen egymás után, hiszen ilyenkor még az anyatej a babák fő tápláléka. Természetesen, ha igényli, utána is megszoptathatod a kicsi fiadat.
Az első próbálkozásokhoz egy nyugis időszakot válassz, pl. a délutánt, amikor kipihent a kicsi és vevő valami újra.

A tejberizspép TEHÉNTEJET tartalmaz, 1 éves kor előtt egyáltalán nem ajánlott!!!

Minden jót nektek!

Üdv. Iboly
Iboly (iboly)
 


Szia Iboly!

Köszönöm a segitséget, azt hiszem először az őszibarackot próbáljuk meg.

Lia
Lia
 


Sziasztok Lányok !

A tanácsotokat kérném. Ikerlányaim vannak. 3 és fél hónaposak. Idáig csak szoptattam őket, de az elmúlt hét kedd szerda óta nem nagyon akarnak szopizni. ( Kedden oltást kaptak. Lehet, hogy összefüggésben van ezzel ? Egy hétig is lenne hatása ? )Így most a súlyuk nagyjából stagnál, vagy a picit kisebbiknek a súlya egyre kevesebb. Persze egy hét alatt nem számottevően, de 50 grammal. Aminek nem örülök, mert eddig meghízták a 100-150g-t. Mi lehet a probléma ? Azt csinálják, hogy elkezdenek szopizni, majd kb 5 perc múlva az első büfi után már nem akarják folytatni és köpdösik ki a cicit. Így viszont csak 50-80g-t esznek, ami nagyon kevés. A dokinő azt ajánlja, hogy adjak lefejt tejet cumisüvegből. Ezt meg nem annyira akarom, mert így végképp leszoknak a ciciről. Lehet, hogy a tejjel történt valami ? Eddig mindkét gyereknek megvolt a saját cicije. Most cseréltem, de ettől sem javult a helyzet, sőt amelyik eddig a jobb cicin volt, most ugyanavval az erővel sokal kevesebbet tud kiszívni. Be lehet valahol méretni a tejet, hogy jó-e? Hátha túl vizes. Attól félek, hogy ha ez sokáig megy így, akkor el fog apadni a tejem. Ha van tanácsotok írjatok.

Köszi

Éva
Évike
 


Szia Éva!

A legfontosabb, hogy eldöntötted, szoptatni akarod őket. Nagyon helyes! Ha rendesen, egészségesen táplálkozol, eleget iszol, nem ér túl sok stressz (a gyereknevelésen kívüliekre gondolok: kedves após-anyós, házinéni, szomszéd bácsi stb.), akkor a tejed összetétele nem változhat. Belázasodtak, lett valami feltűnő a lányocskákkal az oltás után? Többet/kevesebbet alszanak, sírnak, nem olyan mosolygósak, kaki-pisi, bármi, ami eszedbe jut. (nem tetszik már neki a piros gumilabda...)?
Nem tudom, milyen időközönként és milyen rendszerben szoptak eddig: maguk kérték (igény szerint), vagy pontos időközönként... Talán várd meg a 2,5-3 órát, vagy hogy jelezzenek, s akkor tedd őket a SAJÁT mellre. minden legyen a régi!! Te pedig kezdjél el Lactoherb teát inni, sokat pihenni, (ha alszanak, bújjál le te is, tíz perc alvás is sokat számít), tarts melegben a cicidet, zuhanyozz, ha lehet naponta többször meleg vízzel.

Az oltásnak nálunk is volt elhúzódó hatása, étvágytalanság, nyűgösség. Most egyébként erős front is van, az én lányaimon is érezni (Anna 4,5 , Rebeka majdnem 1 éves)

Ha gondolod, írj, ha tudok, segítek.

Ja, Anna 7 hónapig csak szopott, utána 19 hónapos koráig folytatta. Rebeka 6 hónaposan kezdett el enni, de inni nem akart,csak 9 hónaposan. Most kétszer eszik naponta, de az egyik után is szopni kér, egy nagy pohár víz után...
Ezt nem hencegésnek szántam, hanem jogalapnak a tanácsadáshoz.
Üdv:
Eszter
RebekAnna
 


Szia Éva!

A tejjel biztos nincs semmi baj, hacsak nem eszel mostanában valami olyat, aminek nem szeretik az ízét (hülyén hangzik, de lehet ilyen). Ha pótlást adsz, azt próbáld meg pohárból. Ha az étvágytalanságuk alatt fejsz, nem fog elapadni a tej. Lehet, hogy front van, lehet az oltás, de az is lehet, hogy csak nyügösek. Vagy másra figyelnek. Igyál Lactoherb teát, vagy nekem jobban bevált az alkoholmentes sör (pl. Schlossgold), attól mindig jobb kedvem lett. Te veszed fel öket büfizni, vagy "szólnak", amikor kell? Ha az elöbbi, próbáld meg minél tovább hagyni öket mellen. Még egy: nem beteg senki a családban? Az én babám sose kapta el a megfázásaimat, de olyankor napokig kevesebbet evett.
Üdv, Fruzsa
fruzsa
 


Szia Éva!

A többiek mondandójához még annyit tennék hozzá, hogy nincs olyan, hogy jó vagy rossz tej. Minden anya teje a megfelelõ összetételben tartalmazza mindazt, amire a babáknak szükségük van. (Betegesen alultáplált anyáknál lehet esetleg probléma.)
Viszont azt írtad, hogy kb. 5 perc szopi után jön a büfi és utána már nem kell nekik a cici. Az elsõ 5 percben biztos, hogy csak a vizesebb elsõ tejet szopizzák ki, a kalóriadúsabb hátsótejhez már nem jutnak hozzá. Ez megmagyarázza a súlycsökkenést illetve stagnálást. Jó lenne, ha kicsit tovább lennének rajta egy mellen, ha nem õk hagyják abba a szopit a büfizés miatt, akkor esetleg próbáld ki, hogy vársz a büfivel.
Szerintem, mérni elég hetente a babákat, különben tényleg csak aggódni fogsz, hogy keveset esznek. Viszont figyeld meg, hogy van-e legalább 4-5 pisis pelenkájuk naponta, ez a jele annak, hogy elegendõ a folyadékbevitel.
A cumisüveget jobb nem bevezetni, sok probléma forrása lehet.
A cici kiköpködése gyakran elõfordul, ha cumit kapnak a babák. Nálatok van cumi?

Üdvözlettel
Iboly
Iboly (iboly)
 


Szia Éva!
Nem menstruálsz véletlenül?
Sokaknál az is be szokott kavarni.
Edóka
edóka (edók
 


Ibolya!
Ha erre jársz, segíts nekem, úgy látom ilyesmiben te vagy a szakértő.
6 hetes gyermekem, csak anyatejet eszik. Kb 2 hete reggel 7-kor kel, elkezd szopni, és nagyjából egész nap szopna. Ha nem szopik akkor sír, sikít. Már el sem alszik egy jó kajálás után.
A babkocsiban egy kicsit alszik, ha macskaköveken sétálunk, de a lakásban csak sír, ha ölbe vesszük és sétálunk, beszélgetünk akkor is csak percekig bírja.
Hetente 20-30 dkg-ot hízik.
Szerinted éhes lehet, ha nem akkor mi a manó? Mit csináljunk vele, mert egyrészt nagyon fáradt vagyok, másrészt a mellbimbóim teljesen szétmennek, már nagyon fájnak.
Ha valaki más is tapasztalt ilyesmit, segítsen.
Köszi előre is!
Vivien
Névtelen
 


Ibolya!
Ha erre jársz, segíts nekem, úgy látom ilyesmiben te vagy a szakértő.
6 hetes gyermekem, csak anyatejet eszik. Kb 2 hete reggel 7-kor kel, elkezd szopni, és nagyjából egész nap szopna. Ha nem szopik akkor sír, sikít. Már el sem alszik egy jó kajálás után.
A babkocsiban egy kicsit alszik, ha macskaköveken sétálunk, de a lakásban csak sír, ha ölbe vesszük és sétálunk, beszélgetünk akkor is csak percekig bírja.
Hetente 20-30 dkg-ot hízik.
Szerinted éhes lehet, ha nem akkor mi a manó? Mit csináljunk vele, mert egyrészt nagyon fáradt vagyok, másrészt a mellbimbóim teljesen szétmennek, már nagyon fájnak.
Ha valaki más is tapasztalt ilyesmit, segítsen.
Köszi előre is!
Vivien
Névtelen
 


Kedves Vivien!

Megértem az elkeseredésedet. Az egész napi szoptatás elbizonytalanít, egyre fáradtabb vagy és a mellbimbóid is fájnak.
Ebben a korban akár napi 8-12 szoptatás is normális. Az anyatej könnyen, gyorsan emészthetõ, és a legtöbb babának hatalmas szopási igénye van, amit ideális esetben az anyamellen elégíthet ki. Ebben az idõszakban tehát valóban úgy tûnhet, mintha egész nap csak szopizna. Ráadásul 6 hetes kor táján van egy ún. növekedési ugrás, ami azt jelenti, hogy a babának több tejcsire van szüksége, mint addig, s ezt intenzívebb, gyakoribb szopival biztosítja magának addig, míg az anya tejtermelése beáll az õ igényének megfelelõ szintre. De ez csak néhány napig szokott tartani.
A heti 20-30deka súlygyarapodás nagyon jó!

Nem írtad, hogy éjszaka szopik-e a babád. Ha nem, lehet, hogy nappal pótolja.
Van-e cumija? A cumi szopása eltérõ technikával történik, mint az anyamellé, ez gyakran okozója a mellbimbó fájdalmának, kirepedésének.

A mellbimbód érdekében ügyelj a helyes mellrehelyezésre: a babának az oldalán kell feküdnie, egész testének a te testeddel szemben, úgy, hogy ne kelljen elfordítania a fejét a szopizáshoz. Várd meg, amíg nagyra nyitja a száját, majd utána gyorsan helyezd be a mellbimbódat a szájába úgy, hogy a nyelve a bimbó alatt legyen, ajkai a bimbóudvar széléhez közel, a bimbótól minél távolabb legyenek. Szopi után, ha megteheted, hagyd minél többet szabadon a melledet, s hagyd rászáradni a kisbabád nyálát és a tejcsit.

Próbáltad már a fekveszoptatást? Nagyon pihentetõ és ha mindketten elalszotok közben, nyertél egy nyugodt félórát, vagy többet.

Lehetséges, hogy a kisbabád ún. többemberes baba. Igényli, hogy egész nap veled legyen. Sok anyukának bevált már a hordozókendõ (nekem is), amivel a testére tudja kötni a babáját, akit megnyugtat a mamája közelsége, s nagyokat alszik, miközben a mamája tesz-vesz. A tapasztalatok szerint az ilyen babák nem lesznek elkényeztetettek, ellenben nagyobb önbizalommal tekintenek majd a világba. Ha úgy érzed, megér egy próbád, kérlek, vedd fel a kapcsolatot Liesellel (a Babanet fõoldaláról rá tudsz menni a weboldalára).

Tudom, hogy jelen helyzetedben sovány vígasz, de nem tart örökké ez az állapot. Ahogy nõ a babád, úgy kezd majd el érdeklõdni más dolgok iránt is, s ezzel párhuzamosan ritkulnak a szopizások. Próbáld addig is a jó oldalát nézni: gyönyörûen gyarapszik a tejeden, s rengeteg elõnye származik a gyakori szopizásokból.

Kitartást és minden jót kívánok nektek! És feltétlenül szólj, ha még valamiben tudok segíteni, vagy ha úgy érzed, hogy nem kaptál kielégítõ választ!

Üdv. Iboly
Iboly (iboly)
 


Ibolya, köszönöm szépen a választ, minden esetre biztató, hogy van még ilyen gyerek. Egyébként éjszaka 2x eszik, de utána visszaalszik. Cumit és cumisüveget sem kap, nem is fogadja el, pedig kipróbáltam, hátha arra lenne szüksége. Szerintem, ha megtalálja a kezét (ami még nem igazán megy neki), az is meg fogja nyugtatni. A kendőt kipróbálom.
Vivien
Névtelen
 


Sziasztok!
A harmadik babám szopiztatom, és mégis tanácsra szorulok. Az elsö kettö gond nélkül szopizott egy évig. A pici fiam ngy hónapos múlt a múlt héten. Nagy baba, 8 kg, 68 cm, szépen fejlett, mosolygós.Nagyon mozgékony, forgolódik, most kezd kúszni.Eddig csak anyatejet kapott igény szerint. Éjszaka is eszik általában egyszer, kétszer.Kb. két hete már átaludta az éjszakát, nagyon klassz volt. De négy éjszaka után visszaállt a régi rend. és azóta kizárólag a jobb melemböl hajlandó enni, a balból nem. Éjszaka tudom csak "becsapni", akkor eszik a balból.Van nappali és éjszaki cici. A bal oldaliban máris kevesebb a tej, ha az akarom adni nappal, ráharap, és kiköpi. A tej sugárban folyik, és azonnal sírni kezd. Próbáltam elöfejni, hogy ne jöjjön annyira könnyen, de ígysem kell. Estére már nincs annyi a jobb mellemben, hogy elég legyen, így már háromszor négyszer is felkel éjjel. rendszeresen, odafigyelve eszem, napi 3 liter szénsavmentes ásványvizet iszom. Már megfordult a fejemben, hogy talán adnom kéne valami mást is neki.Akinek van ötlete kérem írja meg!
Köszönettel.
Zsomi mama
Névtelen
 


Kedves Zsomi mama!

Az ilyesmi nagyon elkeserítõ tud lenni, pedig nem is olyan ritka eset. Ez a szopási sztrájk egyik fajtája.

Elõször is jó lenne kideríteni, hogy nem egy esetleges fülgyulladás miatt utasítja-e el a bal melledet a kicsi. Vagy a fogzás is okozhatja. Ebben az esetben a jobb melleden való szopizás után próbáld meg átcsúsztatni õt a balra úgy, hogy ugyanazon az oldalán fekszik. (Hónaljtartás.)
De kipróbálhatod egyéb testhelyzetekben is a szoptatást, hátha bejön valamelyik.
Ha ezek nem vezetnek eredményre és nem feszül kellemetlenül a bal melled napközben, akár maradhat is a nappali-éjszakai cici "beosztás" addig, amíg elmúlik a babád fájdalma. Ha viszont kellemetlen, akkor jó lenne lefejni minden szopi alkalmával a tejcsit a balból is. Ez már csak azért is hasznos, hogy továbbra is elegendõ tej termelõdjön. Szerintem, érdemes finoman próbálkozni továbbra is, hátha egyszercsak elfogadja a most elutasított melledet.

Remélem, hamarosan rendezõdik a helyzet. Ha hamarosan nincs változás, jelentkezz újra, mert egyéb okai is lehetnek a szopási sztrájknak. E-mailt is küldhetsz: eboy@freemail.hu

Üdvözlettel
Iboly
Iboly (iboly)
 


sziasztok!
Ide meg nem irtam, de talan segitsegere lehetek sokaknak. Nalunk potlas kell, mert Viki ritkan eszik, kepes 4-5 orakat aludni, a tejci meg keves igy. Kitalaltam, hogy 2 orankent fejek, es az lesz a potlas. Ma csak reggel kapott tapszert, utana csak lefejt tejet. Remelem hosszutavon is bevalik!
Egyebkent Iboly koszi a biztatast. De nemcsak neked, hanem mindenkinek az elso napok topicbol! Nem adtam fel!
Moni
Moni
 


Szia Móni!

Jó ötlet, csuda jól kitaláltad!
Szívesen, mi bíztatunk lelkesen, és drukkolunk!

Puszi
Iboly
Iboly (iboly)
 


Lányok!

Csütörtökön újra lesz LLL baba-mama csoport.
Cím: Budapest, I. Piroska u. 11. (Családsegítõ Központ)
Idõpont: szept. 6. de. 10 óra
(minden hó 1. csütörtöke)

Szeretettel várunk szoptató és várandós mamákat gyermekeikkel együtt.

Iboly
Iboly (iboly)
 


Zsomi mama!

Mintha az én kisfiamról írtál volna: ugyan ezt csinálta, csak õ 2 hónapos korában kezdte a "nem kell a bal cici"-t. Eleinte legalább éjjel elfogadta, aztán pár nap múlva már akkor sem. Maradtunk a jobb cicinél, pár nap múlva elég tej termelõdött ahoz, hogy jól lakjon belõle, pedig elõtte mindig kettõbõl szopizott. Persze próbálkoztam minden pozícíóban, ahogy Iboly is írta, de nem jött be. A mai napig megkínálom vele, cumizik párat, és szabályosan kiröhög. Lassan 8 hónapos, és még mindig elég neki az egy cici, persze már eszik gyümit meg fõzit is, de még minden étkezés elõtt + amikor kéri szopizik. Még annyit, hogy eleinte (pár hét) fejtem a bal mellemet, de aztán leálltam vele, néha az egyéb kajáját higítom úgy, hogy elõ a cicivel, belefejek egy keveset. Ne keseredj el, a mi gyermekeink ilyen válogatósak, már most ínyencek. Persze elõbb tényleg meg kell nézni, nincs-e valami szervi probléma. Az éjszakák pedig...hát, 7 hónapos kora óta néha van átaludt is. Írjál, hogy mik a további fejlemények!

Szia!

Bubamama
Bubamama
 


Szia Iboly!
Szeretném tudni, hogy hogy is van ez...
Többektől hallottam, hogy az egyik ciciben több tej van. Nálam az első pillanattól kezdve így volt. Már szülés előtt is a jobb mellemből szivárgott a tejcsi. Jobban is szerettem a jobb oldalon szopiztatni, az a karom erősebb, kényelmesebb volt a picit tartani. Ez vajon azért van mert az ember alapvetően nem szimmetrikus, vagy az ösztönösen többet szoptatok a "kényelmesebb cici"-ből?
Üdv.
Malacka
Malacka
 


Sziasztok!

Nekem is csak a jobb mellemből szivárog néha az előtej. A balból még soha semmi nem jött. Azt hallottam, hogy talán masszíroznom kellene már most, ösztönözve munkára a mellemet, de nem tudom, hogy érdemes e, s ha igen hogyan. Ha tudtok segíteni, megköszönöm.
Manka2
Manka2
 


Szia Ibolya!
Mi megyünk!!! Remélem találkozunk!!! És remélem Bóbita is jön , már nagyon szeretnék dumcsizni vele!!!
Akkor holnap!
Üdv
Kanga és az ő Zsebibabája
kanga-zsebibaba
 


Sziasztok!
Köszi a sok jótanácsot, kipróbáltam más testhelyzetet is. Az elsö korty után abbahagyta , gyanakvóan rámnézett, és folytatta. Most "hónalj" etetés van. Fogacskát még nem látok, de már mindkét ökle a szájában van, és imádja, ha masszírozom a fogínyét. A füle rendben, hál istenek. Ami érdekes még, hogy csak balra fordul meg. Jobbra még nem. Most próbálom érdekessé tenni a jobb oldali világot is.
Mégegyszer köszi
Zsomi mama
Névtelen
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: