Új privát üzeneted érkezett!

Elég kínos,de nem sikerült elküldeni a megszerkesztett profilt. Botiapu 1 órát küzdött vele, mégsem. Bocs, maradok Erika. Mostmár tényleg sziasztok.
botianyu
 
 


Most fogtok innen kitiltani, mindenkitõl bocsánatot kérek, de végre sikerült.
botianyu
 
 


Sziasztok!
Iboly, azt írtad, hogy az anyatej vastartalmát nem befolyásolják a szedett vaskészítmények. Nekem az orvosom és egy LLL-es anyuka is azt tanácsolta, hogy a szoptatás alatt végig szedjek vasat.
Ikreim most 12 hónaposak, naponta többször is szopnak. Én meg szedem a vasat, folsavat, holott utálom a mesterséges készítményeket...
Hol az igazság?
Karina
Névtelen
 

 
 

Sziasztok!
Erika (kedves kolléganö...), nagyon szép, formás baba a Boti! Barninak nagyobb a popsija, ha apu segít, hamarosan én is rakok fel friss képeket róla, mert azok a négynaposak már enyhén idejét múltak.
Amúgy hogy sikerült nagyszülokkel egyeztetni a szoptatási nézeteidet? Képzeld, az én anyósom ma mondta, hogy nyugodtan várjak a gyümölccsel, mindent megkap a baba a tejjel. Pedig ök aztán abban az idöben (a férjem 28 éves) percre tartották a 3 órás etetést, legkésöbb 3. hónaptól a gyümölcsadást, elválasztást, kifözést, stb. (Én a mellszívón kívül semmit nem fözögetek, igaz nincs is mit, max. a játékokat lehetne, de minek). Hamar abba is hagyták a szoptatást.
Laura, Cory! Hajrá a nyilvános szoptatásért! Olyan negatív tapasztalatokat hallottam, pedig nekem soha senki nem szólt egy rossz szót sem. Nem kell belöle ügyet csinálni, hiszen el lehet rejteni, amit el kell, akármekkora legyen is...

Ma amúgy megkóstoltattam Barnival a banánt, merthogy maholnap 6 hónapos, éppen ettem, és föleg, hogy mondhassam a védönönek, hogy kap!!! Hát, elöször fintorgott, aztán még a hideg is kirázta, ezen jót kacagtunk mindketten, és ennyiben hagytam a dolgot. Kiválót szopizott ezután.

Tegnap rájöttem, hogy sokan azért nem szoptatnak néhány hónapnál tovább, mert NEM AKARNAK. Kép Fura.

Na sziasztok.

Heni

Ui: OFF: Hogyan kell színes betüt csinálni?
gesztenye
 
 


Sziasztok!

Na, Snoopy, ezt a vashiányos mama dolgot nem tudom, utánanézek, jó?

Glutén: búza, rozs, árpa, azt hiszem, a zab is glutén tartalmú. Most olvastam én is a táblázatot a Kismamában, ki is akadtam rajta, nagyon sok mindennel nem értek egyet. Renátával beszélgettünk egyszer errõl, azt gondolom, hogy õ a magyar GYermekgyógyászati Szakmai Kollégium állásfoglalásának szellemében írta a táblázatot. Szerintük a gabonafélék már 6 hónapos kortól adhatók. Én másképpen tudom (nem a Ligától). Mivel egyre több a cöliákis gyermek, érdemes várni a gluténtartalmú gabonafélékkel 1 éves korig. Igen, Heni, a péktermékekkel is!

Walacky/Réka én is kiváncsi vagyok, mi van veletek?

Erika, nem, nem úgy van, hogy nincs peteérés, amíg szoptatsz, csak késlelteti a peteérést. De nem is mindenkinél és nem egyformán. És már az elsõ menzesz elõtt lehet peteérés. Általában elmondható, hogy amíg a bab gyakran, legalább 2 óránként, kizárólag szopik, addig kisebb az esélye a menstruáció és a peteérés visszatértének. De pl. nálam is úgy volt, hogy szülés után 6 héttel megjött (nagyon boldog voltam Kép), aztán két héttel késõbb megint, aztán 6 hónapig szünetelt.
Nem lesz semmi baj, elõfordul, hogy a babák nem szeretik a tejcsi ízét ilyenkor, vagy úgy is érezheted, hogy kevesebb a tejed, de ez nem kell, hogy befolyásolja a szoptatást.
Ne ijedj meg!

(Na, jó, ezt Ildi is leírta Kép)

Erika, szerintem a kukorica nem gluténtartalmú.

Karina, az igazság az, amit írtam (szerény vagyok Kép ). Ki volt az LLL-es anyuka név szerint?

Heni, itt baloldalon a Formázás címszó alatt megtalálod a színes betûk titkának nyitját. Úgyse tudnám jobban megmagyarázni.

Iboly
iboly
 
 


Szia Iboly!
Juhász Judit írt nekem a vasról. Egyébként minden másban megegyezik a véleményetek, ismeretetek, de ebben, úgy látszik, nem.
Egyébként õ segített nekem abban, hogy a tápszeres kiegészítésrõl átálljunk a kizárólagos szoptatásra. Nagyon hálás vagyok neki, és sokat adok a véleményére - ezért is lepett meg, hogy a vaskérdésben itt ellentmondást hallottam...
Karina
Névtelen
 


Sziasztok,
gyakran szoktam megtapintani a Julcsi (kerek 3. hónapos, 5,2 kilós kis malacka) feje búbját. A kutacs szopás után is sokszor be van süppedve, bár jóllakott, és nem kér többet.
Vajon mit csináljak?? Kínáljam teával? Pár kanállal elfogad, de olyan hosszas mokkás kanállal adni - egyszer kipróbáltam üvegbõl, és jó sokat ivott (tudom, hogy ez nem jó, nem is volt ismétlés).
Egyszer adtam pár kanál felfõzött-lehûtött vizet is, elfogadta, de nagyon csodálkozott (ez szobahõmérsékletû volt, nem meleg, mint a tea, tej).
Mi legyen, hogy legyen? Azt hallottam, amikor be van süppedve a kutacs, akkor szomjasak a babák...

Más: hogyan lehet leszokni a cumiról? Jól fejlõdik és eleget szopik, de hiányzik a "komfort-szopás" (ezt a kifejezést valakitõl loptam fennebbrõl). Emiatt szopás után mindig kell fejnem, hogy jól visszatermelõdjön a tej (ha nem fejtem, valahogy pár nap alatt mindig csökkent a mennyiség, jól éreztem). Vajon a cumi az oka?
Amikor már nem éhes és kínálom a mellet, legtöbbször üvöltve fordul el, mintha valami rosszat akarnék elkövetni vele.
Cumit azért használunk, hogy ne nyûgösködjön, megnyugodjon, elaltatásnál (ha elalszik, mindig kihúztam a szájából).
Köszi minden jótanácsot.
julimama
 
 


Jó reggelt, még egy rövid kérdésem volna. Benéztem egy német társalgóba (www.9monate.de) és a 2001 decemberében született babák már mind olyan 6-7 kilósak. Mi dec. 10-én születtünk (épp ma töltjük a három hónapot) és csak 5,2 kg vagyunk - vajon ez elég?

És még egy (jaj, most tele vagyok kérdésekkel). Ma reggel volt egy nagy (hatalmasKép és egy kicsi rotyi, elég híg volt, nem olyan krémszerû, mint általában. Hasmenés? Mitõl? Mit csináljak?

Köszi és minden jót, Ágnes
julimama
 
 


Szia Ágnes!

Az én lányom 3 hónaposan, csak anyatejjel 5500 gramm volt. A védõnéni azt mondta, kerek szemekkel, hogy hatalmas.

Szóval, nyugi, a te babád is tök normális súlyú. Lehet, hogy azok a német babák tápszert kapnak, attól általában sokkal nagyobb súlyúak a gyerekek.

Rotyi: ha csak kétszer volt, nincs semmi baj. Ha mondjuk 5-6-7 alkalommal lesz ilyen, és télleg vízszerû, akkor kell csak aggódni.

Puszi:

Dia
Dia
 


Szia Ágnes!

Nálunk is hasonló a helyzet kutacs-ügyben mint nálatok. A nagyobbik lányommal nem volt ilyen "problémám", de a kisebbiknél én is megijedtem kicsit mint most Te. Viszont akkortájt kezdtünk el homeopata doktornõhöz járni, és õ mondta, hogy vannak ilyen fajta babák, akik ilyenek, függetlenül attól hogy mennyi folyadékot vettek magukhoz (Julcsi lányom is 200-on felülieket szopizott, akkor még mértükKép). Most Bánknál már nem is aggódom emiatt, ha ilyen akkor ilyen. Akkor szoptatom amikor csak akarja, tehát nem idõponttól függõen, így biztos hogyha szomjas lenne akkor ilymódon ihatna. Szerintem emiatt nem érdemes aggódni, és csak emiatt vízzel itatni, ha van tejcsi rendesen, teljesen felesleges. Iboly meg más szoptatásügyi szakemberek nem így van?

Sziasztok: NOrcsi.
norcsi
Lenti
 
 


Köszönöm!
gesztenye
 


Iboly!

Napok óta próbálok neked e-mail-t írni, de visszajön a levél, hogy tele van a postaládád.

Gabi
bgabi
 
 


Ágnes,

A babapont.hu-n van egy súly+magassag kalkulátor. Aszerint a 3 hónapos lány baba, idézem: Ebben a korban 5,1 kg és 5,8 kg között van az átlagos testsúly, és 58 cm és 61 cm között az átlagos magasság.
Szóval minden rendben.

Bianka
bianka
 
 


Kedves Heni és Iboly!

Sajnos kudarcot vallottunk Zsófival.
Nem irom le részletesen, hogy történt, de nem volt egy leányálom az a 3-4 nap, ameddig próbálkoztunk, a szomorú valóság az, hogy Zsófi nagyon utálta az egészet és nekem még 10 ml-vel sem lett több tej a mellemben, ezért feladtam. Lehet, hogy a korábbi bimbóvédõ használat miatt fogalma sincs Zsófinak, hogy hogyan kell rendesen szivni a mellet, mert kb. egy-két percig, mig szinte magától jön a tej a vákuum hatására, addig eszik, utána nem hajlandó még egy kicsit sem próbálkozni.
Evés elõtt fél órával pedig játszadozott a mellemmel, nevetgélt, igen jól érezte magát, de semmi jelét nem mutatta annak, hogy enne belõle. Túlságosan hozzászokott a cumisüveghez.
Azt nagyon sajnálom, hogy csak december végén találtam a babanetre, mert biztos, hogyha korábban idelátogatok, több sikerem lett volna a szoptatással.
Nem baj, nem szabad letörni, végülis egy icikepicike anyatejet még mindig kap Zsófi, mert annyit elértem, hogy egy kicsit kiszippant a mellembõl, a többit a mellszivó és jön az üveg. Már elmúlt négy hónapos, eljött a fõzelékek, gyümölcsök ideje. Legalábbis nekünk.

Mindenkinek nagyon sok tejcit kivánok és szoptassatok ameddig csak tudtok, én is azt tenném, ha tudnám, de sajna nekem nem megy.

Nagyon köszi a biztatást és a segitséget, aranyosak vagytok,
Lara, neked is köszi az e-mailt.

Annak azért örülök, hogy a tejcihiány ellenére eddig még nem volt beteg Zsófi, pedig van körülötte néhány unokatesó, akik az összes létezõ nyavaját összeszedték a téli hónapok alatt, de az én kislányom ellenállt. Úgyhogy biztos, hogy számit az a kevés anyatej is, amit fejéssel biztositok neki.

üdv: Réka
walacky
 
 


Heni!
Várjuk a friss Barni-képeket.
A nagymamáékkal nem beszélünk a szoptatásról, általában másról sem, amiben nem egyezik a véleményünk. Én tudom, hogy ez nem megoldás, de nem akarok okoskodni. Amúgy meg nekem ne próbáljon olyan valaki tanácsokat osztogatni, aki tápszerrel tömítette a gyerekét és csodák csodájára 4 órahosszat aludt tõle.

Amúgy a barátnõm, aki 11 hónapig rendesen szoptatta a kisfiát, azt mondta, hogy ne akarjam túl sokáig szoptatni Botit, mert :"most még nem látod, mert van benne tej, de ha majd nem lesz, látni fogod a változást, ha a tükörbe nézel" Ezt szerintem sokan így gondolják. Én meg azt gondolom, hogy eddig sem jártam underwear-bemutatókra,meg gogogörl sem voltam ezután sem leszek.

Ágnes!
Ugye tudod, hogy a németek mind csúnya kövérek a sok sörtõl, mi magyarok meg ilyen szép, csinos emberek vagyunk?! Kép

Réka!
Szerintem ne add fel! Én nem tudok szakszerû tanácsot adni, csak kicsit még bíztatni szeretnélek. A fentebb írtakat már elolvastad, de szerintem Ibolynak még lesz 1-2 ötlete.

Iboly!
Látod, pontosan errõl írtam neked. Van aki nem jut idejében a kellõ információhoz. Nagyobb propaganda kellene az LLL-nek is meg a SZME-nek is!
A gluténnel kapcsolatban hirtelen nem találtam a jegyzeteimet, de meg fogom keresni.

Üdv mindenkinek: Erika
botianyu
 
 


Erika, egyetértek veled abban, hogy az LLL-nek nagyobb nyilvánosságot kéne kapnia. (Ha én annak idején hamarabb felfedezem õket, még annyi kálváriám sem lett volna, mint így...)
Iboly! Nem próbálkoztatok még a védõnõknél, gyerekorvosoknál, kórházakban a kis füzetecskéitekkel? Ha õk minden kismamának adnának egyet, már az is nagyon nagy eredmény lenne!
karina
 
 


Sziasztok!

Ágnes!

A kutacs miatt ne aggódj, a horpadt kutacs mellé más tünetek is kellenek a kiszáradáshoz, pl kedvetlenség, aluszékonyság, ráncolható bõr. Ha szomjas lenne csak, akkor úgyis hallanád. Kép Hasonlóképpen aggódtam mint Te, de leállítottam magam úgy, hogy oldalról néztem Dagadt Malac fejét, hogy úgy is horpadt-e, vagy csak tapintva. Így sokkal jobb eredményekre számíthatsz. A kicsit horpadt tapintatú tök normális. Szerintem és a gyerekdoki szerint. (egyébként intenzíves doki is, ígyhát kiszáradt babát biztosan látott már, ismeri a különbséget)

Ami a cumit illeti. Nálunk ebben is ugyanez a helyzet. Zsombi a cicit evésre használja és kész. Kézzel lábbal küzd, ha jóllakott. Õ is cumizik. Viszont akkor eszik, amikor éhes és annyit, amennyit akar, így pont annyi termelõdik, amennyire szüksége van. Lehet, hogy csúnyán fognak rám nézni a többiek, de én nem tartom feltétlenül rossznak a cumizást. Persze Zsombi profi, mert jól szopizik (9hónapos), cumizik, iszik pohárból, csõrös pohárból és cumisüvegbõl. Ha a cumisüveg nem kerül túlsúlyba, akkor mindenhez rugalmasan alkalmazkodik. Biztos, hogy nem minden baba tud ilyen ügyesen váltani. De nekem még tejleadásra is volt tejcsi, pedig komfortszopi egy perc sem. Kb 8 percig eszik. (de mivel hízik, szerintem az sem egységes, hogy csak 20 perc után jön a hátsótej, mert Mazsa sosem evett hosszabban. Újszülöttként sem!)

Laura!
Remélem Nektek jobban bejön a zajterápia, mint nekünk. Soha nem volt csend, amíg Zsombi szopizott. Soxor társaságban sem vonultam félre etetés idején. Most bezzeg külön szoba és teljes csend szükséges az etetés reményéhez. Kép
Kb 5 hónapja. Szóval én szurkolok!

Snoopy
snoopy
 


Sziasztok!

Van itt valaki, akinek sikerult tapszeres kiegeszitesrol visszaallnia CSAK anyatejes taplalasra?
Kisfiam most 8 hetes. Sajnos 3 hetes kora ota kap Aptamil HA tapszert kiegesziteskent minden szoptatas utan, mivel akkor egy mellgyulladas miatt visszaesett a tejmennyisegem. Azota nem apadt a mennyiseg, de nem is nott a kisfiam szuksegleteinek novesevel aranyban.
Naponta 6x eszik, ejszaka is felebred 4 orankent. Egy-egy szopasok alkalmaval kb. 80g-ot szopik, majd erre meg adok neki 60g tapszert. Szivesen szopizik es ki is sziv mindent, amit csak lehet. (Ha szoptatas utan meg mellszivozok, nem jon semmi a mellembol.)
Szerencsere a tapszertol nincs kemeny szeklete, sem szelgorcsei.
Megis, ha lehetseges, es van meg ra remeny, szeretnek visszaallni csak anyatejes taplalasra.
Probaltam lecsokkenteni a tapszer adagot 40g-ra, hatha igy majd tobbet probal szopizni, es ennek kovetkezteben tobb lesz a tejem. De nem igy tortent. Ezzel csak azt ertem el, hogy nem 4 hanem 3 ora mulva volt ehes, es a tejem ugyanannyi maradt.

Ha valakinek sikerult, kerem segitsen nehany jo tanaccsal.

Elore is koszi

Andi
curly
 
 


Szia Andi!
Nekem ikreim vannak. Amikor hazajöttünk a kórházból, mindketten tápszeres kiegészítést kaptak már, a fiam 60, a lányom 40 ml-t az egyes szoptatások után, de így is 3 óránként ettek. Én már kezdtem belenyugodni, hogy így marad minden, bár én is az anyatej híve vagyok. Aztán a fiam kezdte elutasítani a cicit, és a cumisüveget akarta. Ezt pedig már nem hagytam! Kapcsolatba léptem az LLL-lel, és az ott tanácsoltak szerint cselekedtem. Vagyis egyre gyakrabban szoptattam õket, volt, hogy óránként, a tápszeres kiegészítést pedig minden nap 5 ml-rel csökkentettem alkalmanként. Kb. 2-3 hét alatt átálltunk a kizárólagos szoptatásra. Igaz, ez azt jelentette, hogy kb. 2 óránként szoptak! De nem bántam, mert így legalább anyatejet kaptak!
Hozzá kell tennem, hogy a súlynövekedésük lelassult, és én ettõl nagyon megijedtem. De megnyugtattak, hogy ha eleget pisilnek-kakilnak, akkor elég nekik a tejci.
5,5 hónapos korukig csak anyatejet kaptak ezután, és még most, 12 hónaposan is vígan szopnak, naponta többször is.
Sok sikert neked, és azt javaslom, hogy a szopott mennyiségeket ne mérd, mert nagyon eltérõ mennyiséget szophatnak alkalmanként, más babákkal összehasonlítva meg pláne.
Ha van még kérdésed, szólj!
Kati
karina
 
 


Sziasztok!

Andi! Kati lényegretörõen összefoglalta neked, hogy mit is kell tenni, az õ részletes történetüket elolvashatod a La Leche Liga Lapja legutóbbi számában, (nem baj, Kati?) ami fent van a [url=http://www.lll.hu" TARGET="_top]http://www.lll.hu[/url] oldalon. Azt hiszem nemcsak tanulságos, de egyben bíztató is. Személyes segítségnyújtásért pedig nyugodtan hívhatod bármelyikünket, akik LLL vezetõk vagyunk, az említett honlapon vannak a telefonszámok is.

Még annyit, hogy a szoptatásban az is az egyik legnagyszerûbb dolog, hogy kevés olyan probléma van, amelyik visszafordíthatatlan lenne. Általában van visszaút a tejcsihez!

Snoopy, a cumiról szóló véleményedhez annyit szeretnék hozzátenni -csupán a teljesség kedvéért-, hogy valóban vannak olyan babák, akik össze tudják egyeztetni a cicit a cumival és nem zavarja meg õket, de sajnos, az esetek nagyobb százalékában inkább problémákhoz vezet a cumi használata. Ezért javasoljuk, hogy inkább kerüljétek a cumi bevezetését, hiszen elõre nem lehet tudni, a ti babátok melyik kategóriába esik.
Örülök, hogy Zsombi így megbírkózott a kihívással és fütyül a statisztikákra. Kép

Réka, gondold át mégegyszer, van-e erõd újra megpróbálni. Ha nincs, azt is megértem. Lehet, hogy most sokkal nyugodtabb vagy így és az is nagyon fontos. Jó, ha tudod, hogy vannak mamák, akiknek olyankor sikerült visszatérniük a szoptatáshoz, amikor már belenyugodtak, hogy nem megy. Aztán, egye-fene-mit-veszíthetek alapon megpróbálták mégegyszer.
Abban pedig biztos lehetsz, hogy a tejed minden cseppje jó szolgálatot tesz Zsófinak, akár fejed, akár kiszopizza.

Norcsi, Snoopy mindent leírt, amit én írhatnék.

Ágnes, ha írsz egy emailt ( eboy@freemail.hu ), szívesen megírom, hogyan lehet leszoktatni a babádat a cumiról.

Kati, Juhász Judit képzett LLL tanácsadó, biztosan van valami oka, amiért azt tanácsolta, szedj vasat, ebbe nem szólhatok bele. A szakkönyv szerint az anya által bevitt vas nem befolyásolja az anyatej vastartalmát, tehát vagy valami más okból javasolta neked, hogy szedd, vagy nem volt alkalma utánanézni ennek a dolognak.
(Sajnos, ezek a könyvek rém drágák, általában adományok útján jutunk hozzájuk, nem is mindenkinek van birtokában a legújabb kiadás, ami a leginkább naprakész tapasztalatokat, kutatási eredményeket tartalmazza. Lehet, hogy ez is közrejátszik, de csak találgatok. Néha a legváratlanabb helyzetekben telefonál valaki, akinek segítségre van szüksége és nem mindig tudjuk elõbányászni a segédeszközöket. Persze, a leglényegesebb dolgokat tudjuk fejbõl, a tapasztalat is besegít, de nem vagyunk lexikonok. Kép )

Azért kérdeztem, ki volt õ név szerint, mert vannak LLL találkozókra járó, aktívan segítõ anyukák, akik sokat tudnak a szoptatásról, de hivatalosan csak a képzett LLL tanácsadók képviselhetik a Ligát.

Erika, Kati, tudom, tudjuk, dolgozunk rajta, de kevesen vagyunk fecskék, hogy nyarat csináljunk. Én is vittem már védõnõkhöz füzeteket, ingyen, örömmel eltették, és sose rendeltek belõlük. Tudtommal néhányan fénymásolják. Pedig a füzeteknek jelképes áruk van, 25,- Ft, csak arra elég, hogy újabb füzeteket nyomtathassunk a befolyó összegbõl.

Remélem, Cs. Judit ismét elõkerül majd, hogy folytathassuk megkezdett vitánkat, ami remélhetõleg, mindannyiunk épülésére szolgálhat.

Iboly
iboly
 
 


Sziasztok!
Elõször csak bejelentkezem, aztán megyek olvasni a hozzászólásokat, meg majd válaszolok is.

Iboly!
Köszönöm a segítséget a szoptatással kapcsolatban. MÛKÖDIK!!!!! Napi 35 grammot gyarapszik Donci, már 3450 gramm volt hétfõn, centiben is nõ, nemcsak hosszábanKép 50cm most. A védõnõ meg is jegyezte, milyen massziv kölökKép
Mivel ilyen jól mûködik a szoptatás, nem kell megkezdeni a hozzátáplálást, kizárólag anyatejen élünk.

Nagyon örülök, hogy sikerült. Köszönöm mindenkinek a tanácsokat. Ja és már kb egy hete nem fejek!!!!!! Beállt a kereslet-kínálat. Szuper jó érzés!

Puszi, megyek olvasni. Ja a nevemre kattintva láthattok egy képet Donciról. Ott még csak 2.5 kiló, jövõ héten lesznek friss képek is.
Nyuszimanó
nyuszimano
 
 


Sziasztok!
Iboly, egyáltalán nem baj, hogy szóltál a cikkról Azért is írtam, hogy ha valaki rátalál, és elolvassa, kicsit kevesebbet idegeskedjen, mint én annak idején.
Azt hiszem, akkoriban az volt az egyik legnehezebb dolog, hogy meg voltam gyõzõdve arról, ilyen helyzetben csak én vagyok az egész világon!
Ami a vasat illeti, legszívesebben azonnal abbahagynám a szedését!
Mégvalami. Nálatok, lányok, nem fordult elõ sosem, hogy szopás közben a felsõ fogacskák olyan erõsen nyomódtak a cicihez, hogy az már fáj? Nem harapásról van szó, mégis nyomot hagynak a kis fogak, sõt, már vér is serkent a sebbõl... Én még semmi okosat nem tudtam kitalálni ez ellen, csak azt, hogy váltogatom a szoptatási pozíciókat, hogy mindig máshol érjenek a fogak...
Van valakinek valami ötlete?
Kati
karina
 
 


Sziasztok,
koszi szepen a batoritast, hetfon voltunk a gyerekorvosnal (elso oltas!!!) es 5400 grammos volt Juli, minden rendben. A kutacs is szopas utan kb. fel oraval lesz ismet normalis.
Olyan jo dolog az anyatej/szoptatas, hogy az ember barhol van, csak eloveszi es kesz, nem beszelve egyeb, tudomanyosabb hasznarol isKép

En azt hallottam a gyerekorvostol, hogy hiaba szedek vasat, ez az egyetlen, ami nem megy at a tejbe es azon keresztul a baba nem jut hozza. Igy most vas-keszitmenyt irtak fel Julinak, azt szopogatja be naponta ketszer (2szer 1 ml). Elolvastam a hasznalati utasitast, es azt irja, eves kozben kell bevenni. Namarmost, a doki azt mondta, elotte es utana fel oraval nem kaphat tejet, mert akkor nem szivodik fel jol. Most akkor milyen etelre gondoltak, ha a baba csak anyatejet kap?!!

Hogy lehet ejszakai szopasokat attolni nappalra? Egy honapos kora korul olyan szepen raszokott az ejszakai alvasra (vagyis: szopas este 7-kor, 11-kor, majd alvas ugy fel hat-hatig). Most meg hetek ota ketorankent eszik ejfel utan. Ugy aludnek megKép
Delelott meg mar csak negyorankent ker.

Vegre tavaszodik, tobbet lehet setalni, parkban szopizni, stb. Hogyan fogadjak a setalok a latvanyt?
Agnes
julimama
 
 


Sziasztok!

Snoopy! Jaj, de örülök, hogy azt írtad, hogy Zsombi a cicit evésre használja, és hogy kézzel-lábbal küzd, ha jóllakott. Romola is éppen így tesz, és én már azt hittem, hogy valami gond jön elõ szopi közben.

Ágnes! Juli milyen vaskészítményt szed? Nekünk is írt fel a dokinõ, Maltofer csepp a neve. Folsavat nem kell szednie? Nekünk azt is kellene, de én nem adok neki. (Iboly írt nekem errõl kb. két hete mindenféle érdekes dolgot, részben ez alapján döntöttem így.)

Iboly! A lányom hétvégén rettentõen rossz hangulatban volt (valószínûleg frontos lehetett, borzasztóan frontérzékeny), és kihívtuk a dokinõt. Õ észrevette, hogy nyálkás a kakija és felírt Lactobactot (biztos tudod, ez tejbaktérium) ez állítólag majd ki fogja alakítani a bélflóráját, és nem lesz nyálkás kakija. (Bár szerintem nem a pocakjával volt problémája a hétvégén.)
Te mit javasolnál, ha egy kisbabának nyálkás a kakija? (Csak azért kérdezem, mert két hetes korában volt már egy Lactobact kúra, és bár akkor a hasfájás elmúlt, a kaki állaga elõször rendes volt, de most újra nyálkás lett.)
Rákérdezett a dokinõ, hogy kap-e vasat, én mondtam, hogy nem, azt mondta, hogy akkor ír majd fel (nem emlékezett, hogy már egyszer felírta Kép ). És azt mondta, hogy adjak neki meggyet (nekünk van a mélyhûtõben), le kell szedni a héját. Hát, nem adok.
Arra a javaslatomra, hogy inklább én enném, azt mondta, hogy az anyatejbe a vitaminok és az ásványi anyagok nem mennek át. (És hogy adjak neki almapürét is.) Szerinted átmennek?
Aztán, amikor Papamackó megjegyezte, hogy eddig csak anyatejet kapott, a dokinõ azt válaszolta: a legjobb, amit kaphat.

Cumisüveg: erre Romola is rászokott, sajnos. (A dokinõ tanácsára: kapjon limonádét cumisüvegbõl!) Szerencsére elég jól tudja kezelni a dolgot: megtanulta, hogy a tejcsi csak a cicibõl jön. Szerintem az is fontos volt, hogy két hetes koráig nem kapott cumit.

Mennem kell, sziasztok: Laura
p_laura
 
 


Sziasztok!

Köszönöm a biztatásokat, de azt hiszem, hogy nekem már nincs erõm ehhez.

Most négy és fél hónapos Zsófi és 3 hetes kora óta etetek, tápszerezek, fejek, közben mindenféle praktikákat próbálgatok, hogy több legyen a tejem (laktoherb, madártej, húsleves, stb.). Annyi idõm elment már a fejegetésre, amit persze most is megteszek, mert ma reggel pl. 40 ml-t sikerült kifejnem a két mellembõl, de úgy éreztem, hogyha nem fejem ki, akkor fájni fog a mellem. Érdekes, hogy még mindig nem apadt el a tejem, de az is érdekes, hogy nem lesz több. Pedig nyugodt, kiegyensúlyozott vagyok (szerintem) és nem is idegeskedek. Már néhányszor lemondtam a szoptatásról, az ismerõseim mind azt modják ne tökörésszek, de én mindig azt mondom, hogy minden csepp anyatej kincs és folytatom.
De azt hiszem, most már elhagyott a reményem. Tudom, hogy lehangoló vagyok, de ennyi küzdelem után nem hiszem el, hogy még lehet több, sõt elegendõ anyatejem. Én aztán úgy indultam neki az egésznek, hogy csak anyatejet adok a gyermekemnek, ameddig csak lesz, tápszerrõl hallani sem akartam, de a gyerekem nem szárithattam ki. Gondoljatok bele, hogy két héten keresztül (kórházból kijöveteltõl 3 hetes koráig) 4 dekát fogyott, ahelyett, hogy hizott volna. De ezeket már ezt hiszem leirtam, nem akarok senkit tovább fárasztani, majd irok, ha lesz valami pozitiv.

Iboly!

Én soproni vagyok, Pesten szültem, de Zsófi egy hetes kora óta itt lakunk. Bár a gyermekorvosunk nagyon jó, nem nagyon segitettek abban, hogy mit csináljak, hogy több tejem legyen, hamar lemondtak róla(m) és felirta a doktornõ a tápszert.
Ha segithetek abban, hogy a LLL-t itt is jobban megismerjék, akkor irj ide és beszéljünk vagy valahogy vegyük fel a kapcsolatot, hogy legalább mások, akik most szülnek, sikeresebbek legyenek. A rendelõben ugyanis semmiféle ismertetõt nem láttam, amin a LLL szerepelt és a doktornõ sem emlitette egy szóval sem.

üdv: Réka
Walacky
 


Szia Réka!
Ne haragudj, hogy nem olvastam vissza az egész történetedet, csak ezt az utolsó levelet (most nincs sok idõm, csak azért), de biztatásképpen hadd mondjam el: nekem sem segítettek a praktikák. Ihattam-ehettem akármit, fejhettem, mint a güzü naponta 8-10-szer, nem igazán gyarapodott a tejem. Rajtam csak az segített, hogy sokszor tettem cicire a piciket, és hagytam, hogy olyen sokáig szopjanak, ahogy nekik tetszik. Arra a terhességem alatt nem voltam felkészülve, hogy a szoptatás milyen sok idõt vesz el. Azt hittem, 15 perc alatt végzünk, aztán mehetek a dolgomra. A valóság ezzel szemben az lett, hogy féléves korukig szinte mozdulni sem tudtam, mert egyfolytában szoptattam. Naponta 8-10-szer, és volt, hogy fejenként háromnegyed óráig szoptak!
Nem mindenkinél alakul ez így, persze. Nekem az összes kismamaismerõsöm 4 óránként szoptatott (azt persze nem tudom, kizárólagos szoptatás volt-e vagy sem, errõl szemérmesen nem nyilatkoztak).
Ezzel csak azt akartam kiemelni, hogy talán nálad is a gyakori szoptatás az igazi megoldás, meg azt is hangsúlyozom, hogy tudom, végtelenül eleged van a szoptatás témájából, bele is fáradtál, de talán csak át kell programoznod az agyad, és tudomásul venni, hogy a szoptatásra jóval több idõt és energiát kell szánnod. Persze, ha véglegesen úgy döntöttél, hogy vége, akkor sem hibáztatlak, mert szerintem a szoptatást csak akkor érdemes csinálni, ha mindketten akarják, a baba és a mama is...
Szóval nyugodt, szép és stresszmentes anyaságot kívánok neked, akárhogy döntesz is!
Kati
karina
 
 


Sziasztok! Nekem 5 és fél hónapos a kislányom, szerencsére semmi problémám nem volt a szoptatással, de én is mindíg mellre tettem amikor akarta és addig szopizhatott ameddig csak akart.
Sajnos pár napja az egyik mellembimbóm szoptatás után kb: fél órával iszonyatosan elkezd égni és olyan érzésem van minha tûvel szúrkálnák közben. Ez tart kb: 2-3 óra hosszat és utána elmúlik. Fogalmam sincs mit tegyek, nem látszik semmi rajta (nincs kiharapva). Próbáltam már levegõztetni, mamilla kendõt, és garmastan kenõcsöt is használok. Ha valakivel elõfordult már ilyen és tud segíteni írjon! Köszönöm: Kati
Névtelen
 


Sziasztok!

Iboly! LLL fûggõ vagyok, hiszen az elmúlt 6 hónapban sok mindent nektek köszönhettem, hogy ennyi tejem van. Most viszont elkezdtem adni gyümülcsöt, ami szintén nagyon jól megy, szereti a kislányom nagyon. Viszont meg vagyok zavarodva, hogy MOST AKKOR MI VAN?

Gyümölcs felváltja szopit?
Fõzelék felváltja szopit?
Melyik legyen az elsõ szopi, ami kimarad? És mikor marad teljesen?
Mert ha jóllakik a többivel, nem fog kérni annyi tejet, akkor elkezd fogyni?
Melyik étel jön melyik után?

Szóval help, remélem LLL ebben is tud ilyen részletesen segíteni. Állítólag van errõl egy jó kis természetgyógyász könyv, ha valaki tudja a címét, szóljon!

Zsuzsa
zsuzsa73
 
 


Sziasztok
Reka,

Velem ugyanez volt a helyzet az elso 1.5-2 honapban. Latod, mar nem is tudom, mennyi volt, de azt hittem, megorulok, hogy nincs tobb tejci.

Szoptatas elott Laktoherbet ittam, elkeszitettem a kiegeszito tapszert, rohantam fel a picihez szoptatni, majd a tapszert lehuteni, vagy felmelegiteni, fejni alig maradt idom, jott a kovetkezo szoptatas...

Vegulis ugy indult be, hogy egyik nap mar teljesen feladtam, nem fejtem egyaltalan a szoptatasok utan, gondoltam hagyom, lesz, ami lesz.

Masnap reggelre tele volt a mellem tejcivel, -meg kell jegyeznem, szerencsem volt, hogy nem gyulladt be- de attol a naptol fogva egyaltalan nem fejem. Nem mondom, hogy sok van, de azota nem kell potolnom egyaltalan, es mar lassan 6 honapos a kicsi.

Ezt nem igazan kovetendo peldanak irom, csak hogy tudd, ez masokkal is elofordul. Csodallak, hogy meg mindig birod igy. De komolyan, buszke lehetsz magadra, hogy igy megkuzdesz erte.

A tapszer persze hogy nem olyan jo a kisbabaknak, mint az anyatej, de nem kell ugy kezelni mint egy mumust. Vannak orszagok, ahol az anyukak tobbsege egyaltalan nem szoptat, megis egeszseges, eros immunrendszeru gyerekek lesznek a kisbabakbol, pedig csak tapszert kapnak. Szoval ne hagyd, hogy emiatt buntudatod legyen. Megegyszer mondom: Nem mumus!

Szoval szerintem, barhogy alakul is, a lenyeg az, hogy ne legyel lehangolt! Konnyu mondani, tudom.

Persze nem akarlak semmirol sem lebeszelni vagy rabeszelni, a lenyeg, hogy tegyel mindent ugy,ahogy Te latod jonak. Tanacsot mindenki adhat -koztuk en is- , de nem Ok/mi vagyunk ott, amikor keservesen sir a szopi utan a pici, hogy meg ehes.

Kicsit azert ijesztonek tartom, hogy az kismamak azert depressziosak,mert nem tudnak/unk szoptatni, ugy, annyiszor, es ahogy a tarsadalom elvarja tolunk. Szerintem, ha nem lenne ekkora elvaras, konnyebben menne, nem kellene `oktatni` a szoptatas modjat, csak termeszetes lenne, ahogy ennek lennie kellene...

Narancs
narancs
 
 


Ágnes!
Csak annyit kérdeznék, hogy Julcsi kutacsát hogy nézed meg. Fekvõ v. függõleges helyzetben? Fekvõ helyzetben kell megnézni, hogy a koponycsontokhoz képest milyen síkban van.
Függõleges helyzetben normálisan is egy kicsit süppedtebb


A bébiételekkel kapcsolatosan: a piacon kapható sárgarépák eredetérõl semmit sem lehet tudni, például azt sem lehet tudni, hogy milyen vízzel öntözik. A répa nagy mennyiségben halmozza a talajban található nitrátot, ami egy csecsemõben súlyos betegséget okoz. Volt már rá eset, hogy egy csecsemõ emiatt halt meg. A bébiételeket hõkezeléssel tartósítják, olyan eljárással, hogy a vitaminoknak csak kis része károsodik. Szemben az otthoni fõzéssel. (Ezt egy Hippes szakembertõl tudom.)

A vashiányos vérszegénységrõl: nem biztos hogy elég a csecsemõ állapotát csak külsõ jelek alapján megítélni. A sápadtság valóban nem egyenlõ a vérszegénységgel, de nagyon gyakran ez áll a háttérben. A csecsemõk születéskor jelentõs vasraktárral rendelkeznek, amely fokozatosan csökken. A vörösvértestekben található haemoglobin is változik, a felnõttekre jellemzõ haemoglobin képzõdik, a képzéshez még több vas kell. Általában a 3 hónapos kor körüli idõszak a kritikus, addig csökkenõ tendencia figyelehtõ meg. Késõbb, a hozzátáplálással több vashoz jut. Vannak olyan csecsemõk, akiknél a csökkenés olyan mértékû, hogy jelentõs vérszegénység alakul ki. Tehát ha vki a kritikus idõszakban sápadtnak tûnik, célszerû vért venni.
Orsi

Orsi
orsi
 
 


Sziasztok,

Az ismeretségi körömben van egy anyuka, aki csak szoptatja a 4 és fél hónapos kisfiát. Ez eddig tökéletesnek látszik, de mellete dohányzik. Állítólag csak 2-3 szálat naponta (ami még szörnyûbb, hogy terhesség alatt is csinálta). Nem tudom, hogy a szülés után mikor kezdte újra.
Lehet, hogy emiatt állt le a kicsi gyarapodása? Az elmúlt hónapban összesen 10 dkg-ot hízott. A baba most 6,15 kg. Ez elég kevésnek tûnik nekem(az én lányom egy hónappal fiatalabb és jóval nehezebb).
Én azon gondolkodtam, hogy vajon mi a jobb ilyen esetben, ha inkább tápszert kap a baba, vagy ha issza a nikotinos tejet? Mi a kisebbb rossz?

Bianka
bianka
 
 


Szia Bianka!

Az en lanyom fel evesen volt ennyi!
Az elso ket honapban egy-egy kilot hizott, majd honaponkent felet (3.130iloval szuletett). A doki neni pedig meg volt elegedve Ja persze meg az elso honapban azt mondta, hogy fogjam vissza az evesben, mert az o magassagahoz ez a gyarapodas egy kicsit sok. azert van az, hogy sokszor kihanyja az etelt is. Allndoan tulette magat.
Most ket es fel evesen atlagos magassagu, jo sulyban van, mindig duci volt. Csecsemo koraban pedig inkabb dagi.
Szoval: ahany gyerek, annyi fele. Bar azert a dohanyzas tulzas!!! Nem lenne szabad.
Alma
Alma
 


Zsuzsa!
Iboly mindent jól le fog írni neked. Ami saját tapasztalat, Mazsi mindent szívesen evett. Másodszorra már akár egy egész almát reszelve, de amíg nem volt számára tápláló, mert csak gyümölcs, vagy mert szál táplálék nem szívódott fel belõle, addig bizony a szoptatás gyakorisága, az egyes szopik hossza és gondolom mennyisége mit sem változott. Másnap pedig megcsodálhattuk a pelusban a teljes reszeltalma mennyiséget. Kép Van annak a babának esze! No meg elég nagy gyomra, úgyhogy a gyümi mellett tejjel is telepakolja, ha gyarapodni akar.

Kati!
Mozdulnánk ám a problémádra ezernyi segítõ válasszal, de pl én nem is tapasztaltam, nem is hallottam még ilyesmit. Bocs.

snoopy
snoopy
 


Kedves Zsuzsa!

Sajnos én már szinte nem szoptatom a kislányomat, ezért elkezdtük a gyümölcsöket, zöldségeket, de én azt vettem észre, hogy nem váltja ki a szoptatást/tápszert a gyümölcs, zöldség, mert ha csak azt adok a kislányomnak, akkor fél óra múlva megint éhes, holott naponta csak négyszer-ötször szokott enni.
Ha elolvasod, hogy mennyi kalória van az anyatejben/tápszerben, illetve a zöldségekben/gyümölcsökben, akkor látni fogod, hogy az utóbbiakben kevesebb.
Én nem adnék mást anyatejen kivül, ha lenne! Az összes kismamáknak szóló sajtótermékben az anyatej fontosságáról olvasok egyfolytában és én igenis hiszek azoknak. Az anyatejnek optimális az összetétele, mindent tartalmaz, amire egy babának szüksége van, akkor meg minek neki más? Szerintem ha van tej, akkor elég egy évesen is elkezdeni mást adni, hacsak nem nézi ki a gyerkõc evéskor a szülei szájából a kaját.
Az unokatestvéremnek 3 fia van, mindegyik 10 hónaposan kapott elõször gyümölcsöt, stb.-t és nem maradtak vissza a fejlõdésben, sõt. Egészségesek, mint a makk!

üdv mindenkinek: Walacky
Walacky
 


Snoopy! Iboly! Mikortól szívódik fel rendesen az egyéb papi (rostos)? Barni csüt-ön lesz 6 hónapos, pár napja evett egy kis banánt, egy az egyben visszajött a kakival. Igaz, hogy a banán nem is olyan jó elso ételnek? Viszont az almától is rázza a hideg... Vagy hagyjam még a dolgot, és próbálkozzak újra pár nap/hét múlva? Múltkor mondta a védönö, hogy már fözeléket kellene neki adni... (úgy tudja, gyümit kap rendszeresen, pedig még csak most kísérletezünk) Kicsit félek a ránk váró idöktöl, olyan kényelmes volt a szopi. Meg aztán nem vagyok mesterszakács, viszont én is elonyben részesítem a természetes anyagokat a bébiételekkel szemben (nem mindig az van bennük, amit a címke mutat, hiszen így van a felnött ételeknél, miért lenne itt másképp?). Túl lehet vészelni valahogy? Tényleg kevésbé híznak a babák, ha már mást is kapnak anyatejen kívül?

Sziasztok, most csak ennyi.

Heni
gesztenye
 
 


Sziasztok!
Snoopy, kedves vagy, hogy segíteni próbálsz! Mostanában már nem "harap" a gyermekem, aminek nagyon örülök, mert két hónapig eléggé ki voltam készülve szoptatáskor. Talán végleg elmúlik...
A cigizéshez néhánt gondolat. Az, hogy terhesen vagy szoptatósan cigizik valaki, az baj. (Bár meggyõzõdésem, hogy a napi 2-3 szál nem igazán káros. Az utcán több káros anyagot lélegzünk be nap mint nap.) Megfordítanám a dolgot: ha valaki végképp nem tud lemondani szenvedélyérõl, akkor mi a jobb/rosszabb: ha emiatt nem szoptat, vagy ha mégis szoptat? Mivel nem tudom, a káros anyagokbõl mennyi jut át az anyatejbe, ez csak szónoki kérdés. Gondolom, Iboly hamarosan megadja a választ...
Ennél sokkal rosszabb, amit a kórházban láttam, amikor be kellett feküdnöm. A veszélyeztett terhesek harmada rendszeresen járt a vécékbe dohányozni! Köztük hármasikreket váró anyuka, és olyan is, akinek a méhlepénye kevés tápanyaggal látta el a bébit, és az nem fejlõdött megfelelõen!!! Egy lányt azért helyeztek át a kórtermünkbe, mert a szobatársai rendszeresen dohányoztak a szobájukban!!!
Ha valami, akkor ez igazán felháborító.
karina
 
 


Kati,

Azt hiszem ez OFF lesz.
Én nagyon ellenzem a dohányzást. És az hogy ilyen piszkos levegõben élünk még nem mentség. Pont az a fontos, hogy elkerüljük ami elkerülhetõ, a várandósság és a szoptatás alatt is. Valószínûleg nem véletlen van ráírva a gyógyszerek többségére, hogy terhesség és szoptatás alatt nem ajánlott.

Én arra lennék kiváncsi, hogy kb. mennyi cigi az, aminek az elszívása után (napi adagra gondolok)_nem ajánlott_ szoptatni.
bianka
 
 


Kati,
Nekem is elöfordult de semmi esetre sem tartott ilyen hosszu ideig. Én akkor ugy vettem észre hogy mintha Eric kiitta az egész tejet és még pluszba is ;) Legközelebbi szoptatáskor nem hagytam olyan sokat a mellemen, vagyis figyeltem hogy ne érezem tök üresnek a mellem. Nekem ez segitett.
Ericmama
Ericmama
 


Szia Ericmama! Lekopogom, még most sem jött vissza a "harapós" szoptatás. De nekem az elsõ pillanattól kezdve fájt, nemcsak a végefelé. Sõt, a végére szinte már meg is szoktam a fájdalmat, de az eleje nagyon rossz volt. Szóval az nem segített volna, hogy hamarabb abbahagyom... Azért köszönöm a tanácsot!

Bianka! Én is ellenzem a dohányzást, annak ellenére, hogy a terhességem alatt nagy cigis voltam. Mégis abba tudtam hagyni, mert a baba mindennél fontosabb!
karina
 
 


Sziasztok!

Nyuszimanó, hurrá!!! Nagyon örülök, klasszak vagytok! Donci édes a fotón.

Laura, remélem, idõközben Romola jobb kedvre derült. Nyálkás kakit általában nátha idején lehet tapasztalni, mivel hátrafolyik a váladék. Nem taknyos a leánykád? És zöld a kakija, vagy ugyanolyan sárgás, mint rendesen?

A vitaminok átmennek a tejcsibe. Fontos a mama helyes táplálkozása, ugyanis ha nem étkezel megfelelõen, akkor a szervezeted a saját raktáraiból "vesz el" a tejtermeléshez. Éppen így tudja fenntartani az anyatej összetevõinek egyensúlyát. Mindenesetre, krónikusan alultáplált, éhezõ anyák tejének alacsonyabb lesz a vitamintartalma (pl. A,D,B6,B12). De ha az anya elkezd megfelelõen táplálkozni vagy mesterséges vitaminkészítményeket kap, akkor hamarosan helyreáll a tej vitamintartalma.
Vegetáriánus anyák, vigyázat! Aki egyáltalán nem fogyaszt állati eredetû ételeket, B12 hiány alakulhat ki a babában (és a mamában is). Tünetei: étvágytalanság, visszamaradott motorikus fejlõdés, letargia, izomsorvadás, hányás, vérrel kapcsolatos problémák.

Snoopy, mi idõközben szóban megbeszéltük, de azóta utánanéztem, és semmi olyat nem találtam, ami arra utalna, hogy a mama vashiánya befolyásolná a tej vastartalmát. Tehát azt hiszem, emiatt nem kell aggódni.
És azt is megbeszéltük, hogy a zab nem tartozik a gluténtartalmú élelmiszerek közé.

Zsuzsa, nem, szerencsére egy hami sem váltja ki a szoptatásokat, az elsõ évben végig az anyatej a fõ táplálék. Az a lényeg, hogy szoptatás után kínáld a babádat egy pici, negyed teáskanálnyi gyümölcspéppel, olyankor, amikor nagyon jó hangulatban van. Lehet ez a délelõtti alvás után, vagy délután. Ha nincs allergiás reakció, akkor másnap ugyanebbõl a gyümölcsbõl kínáld, csak kicsit többet. És így fokozatosan emeld az adagot, egy új étel bevezetése 4-5 napig tartson és ne adj a babádnak két ismeretlent, mert ha reakciója van, nem tudod, melyiktõl.

Na, inkább bemásolom ide amit a szilárd ételek bevezetésérõl írtam, megtalálható lesz az ezer éve készülõ honlapomon (ez itt a reklám helye).

Szilárd étel bevezetése
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) és a WABA (A Szoptatásért Világszövetség) ajánlása alapján a babák körülbelül féléves koráig a kizárólagos szoptatás javasolt.

Almával, õszibarackkal lehet kezdeni a szilárd táplálék bevezetését. (a legújabb információk szerint, a banán, mint általában a déligyümölcsök, allergizál.)

Az elsõ próbálkozásokhoz egy nyugis idõszakot válassz, pl. a délutánt, amikor kipihent a kicsi és vevõ valami újra. Elõször szoptasd meg, majd kínáld meg a babádat egy negyed teáskanál reszelt almával. Ha izlik neki és megeszi, akkor másnap adhatsz neki egy kicsivel többet. Lassan, fokozatosan emeld az adagot és közben figyeld a kicsit, hogy nincsenek-e kiütései, vagy egyéb, allergiára utáló jelek. (A reszelt alma megfogja a székletet, úgyhogy egyszerre ne sokat belõle!)
Egy étel bevezetése kb. 1 hétig tartson. Utána hasonlóképpen ismertesd meg a következõvel. A kicsik általában imádják az õszibarackot, ha van rá idõd, le is fagyaszthatsz belõle, akkor télre is lesz. Kezdésnek még meggyet ehetnek a babák (cseresznyét nem) és a ribizli levét. Ezekbõl is jó felkészülni a télre. A körte is jó, de érdemes várni vele néhány hetet, hasfájást okozhat.

A gyümölcsök szoktatása után jöhetnek a zölségek, utána következzék a hús. A nyári idõszakot, amikor minden zöldség friss, zsenge, jóízû, érdemes kihasználni.
Zöldségek közül a krumpli jöhet elsõként szóba, a csicsóka, répa (bár a nitrát miatt meggondolandó), sütõtök, spenót, sóska, zöldborsó, zöldbab. Ha egy-egy ételrõl megbizonyosodtál, hogy nem allergiás rá a kicsi, akkor már kombinálható más, már kipróbált étellel. Fõtt krumplival szoktunk sûríteni, lisztet egyéves korig nem ajánlott adni, az egyre gyakrabban elõforduló cöliákia, vagyis lisztérzékenység miatt. Rizs viszont adható.

Egyáltalán nem muszáj külön pepecselni a gyerkõcnek a fõzéssel, nyugodtan eheti a családnak szánt levesben fõtt zöldséget, husit, de még a berántás, habarás elõtt vedd ki belõle, amit neki szántál.
Ha a családi ebéd nem neki való, akkor persze külön kell fõzni, de nyugodtan ízesítheted sóval, cukorral, persze csak módjával. Fûszerezhetõk is a bébipapik, nem is annyira az általunk megszokott szárított fûszerekkel, hanem egyszerûen tégy a fõzõvízbe zellert, hagymát, fokhagymát, bármit, ami jó ízt ad az ennivalónak. Az anyatejes babák úgyis hozzászoktak már az ízekhez, hiszen a mama teje egy kicsit mindig más ízû, aszerint, hogy mit fogyasztott elõzõleg.

Egyéves kor elõtt nem javasoltak a tejtermékek, a tojás (elõször a sárgáját kell majd adni, arra kevésbé valószínû, hogy érzékeny), liszt és lisztnemûek, tehát a kenyér, piskóta sem, hal, paradicsom, méz, citrusfélék, kivi, eper és hasonló aprómagvas gyümölcsök, sárgabarack, dinnye, sárgadinnye.

Kétéves korig nem ajánlott csonthéjasok, magvak és nyers répa adása, fulladásveszély miatt. A mogyoró és a belõle készült ételek erõsen allergizálnak, érdemes a baba három éves koráig várni velük.

Ha a kicsi nem fogadja el 6 hónaposan a kínált ennivalót, próbálkozz meg vele újra, 2-3 naponta, vagy hetente. Ha szépen fejlõdik, és elég neki az anyatej, akár egyéves koráig is élhet kizárólag azon. Ne feledd, hogy az elsõ életévben az anyatej a gyermekek fõ tápláléka.

Kati, akinek ég a mellbimbója! Ez tipikus tünete annak, ha a baba erõsen összeharapja az állkapcsát szopi közben. Pl. hypertóniás babáknál fordul elõ (aktív izomtónus, feszíti magát szopi közben). De lehet, hogy bizonytalan, szorosabban kell tartani, ölelni szoptatás közben. Vagy párnákkal megtámasztani. Hónaljtartás kiváló, csak ne feszüljön a baba lába a szék háttámlájának.
Segíthet még, ha váltogatott hideg-meleg vizes ruhával áttörölgeted az arcát, vagy ha az ujjaddal lenyomva tartod az alsó ajkát miközben szoptatod.
De csak találgatok, lehet, hogy cumi zavarta meg, vagy mellgyulladás készülõdik, esetleg a fogzás miatt harap rá másként.

Réka, ha van hozzá erõd, írd le nekem a történetedet, azon vagyok, hogy elérjem valahol felsõbb szinten, hogy eljussanak a Liga füzetei a védõnõkhöz, az anyákhoz. Néhány történetet magammal vinnék tanulságul.

Heni, szilárd kaja, lásd fentebb. Kép + Nem kifejezetten arról van szó, hogy a szilárd kajáktól kevésbé híznak. Inkább arról, hogy ha korán vezetik be, akadályozzák a táplálék (anyatej) hasznosulását. Ha viszont idõben, tehát valamikor 6 hónapos kor után, akkor már amúgy is lassabban gyarapszik a baba, mint az elsõ hónapokban.

Dohányzás: vadul dohányzásellenes vagyok! Ezért nehezemre esik kimondani, hogy egy dohányzó anya is szoptathatja gyermekét. De! Minél többet szív, annál nagyobb veszélynek teszi ki a gyermeket.
Milyen következményei lehetnek a dohányzásnak? Korai elválasztás, nyûgösség, a tejmennyiség csökkenése, gondok a tejleadó reflexszel. A dohányzás ugyanis csökkenti a prolaktinszintet.
Erõsen dohányos anyák kisbabáinál olyan komoly reakciók is felléphetnek, mint hányás, szédülés, hasgörcs, hasmenés.
A passzív dohányzás (mindegy, hogy szoptatott a baba vagy sem) megnöveli a tüdõgyulladás, bronchitis és a hirtelen bölcsõhalál esélyét.

Ha nagyon nem akar vagy nem tud lemondani az anya a dohányzásról, akkor legalább érdemes lecsökkenteni a napi adagot. Ezenkívül inkább közvetlenül szoptatás után szívja el a cigijét, ne szoptatás elõtt vagy -ne adj isten- közben. A nikotin felezési ideje - tehát amennyi idõ alatt a nikotin mennyiségének fele lebomlik a szervezetben - 95 perc. Arra is érdemes figyelni, hogy ne a babával egy helyiségben dohányozzanak a szülõk.

Sziasztok
Iboly
iboly
 
 


Sziasztok!

Kedden voltunk védõnéninél méretzkedni. Hát Hanga 6 dekát hízott egy hét alatt. Erre a védõnõ kitalálta, hogy biztos nem elég neki a tej, pótoljam ki. Namármost. Nálunk a szopik úgy mennek, hogy elég sûrûn Hanga magától hagyja abba a kaját. Van, hogy 10 percet eszik, van, hogy huszat, de utána mindig elégedetten vigyorog, orrán száján folyik a tejci Kép, és nem kell több cici neki (pedig már meg is böfiztettük, hátha levegõs és azért köpi ki a cicit). Ja, és az utolsó elõtti kaja nálunk olyan 7-8 körül van, eszik, aztán elalszunk mindketten, és olyan 11 óra tájban azért még felkelünk enni. Így általában reggel 6-ig (van, mikor 5-ig, de van, hogy 7-ig is) bírja. Szóval nem hiszem, hogy nem lenne neki elég a tej, mert ha így lenne, nem lenne ennyire kiegyensúlyozott, nem aludna éjjel, nem?

Valamikor olvastam, hogy bizonyos napszakokban (vagy vmi ilyesmi) kevesebb tej képzõdik. Vagy hogy is van ez??


Üdv

Szila
Szila
 


Szia Szila!
Mennyi idõs a babád? Ha még nincs hat hónapos és tényleg kiegyensúlyozott akkor ne törõdj a rossz tanácsokkal. SZerintem a babák is különböznek, mint mi felnõttek.
Az anyatej minden napszakban másmilyen összetételû, sõt a baba korától is függ az összetétele. Természetesen olyan, ami a babának a legjobb.
Sziasztok:
Katka
katka
 
 


Katka,

Hanga 3 hónapos lesz 25-én Kép. Én abból gondolom, hogy kiegyensúlyozott, jókedvû, hogy kaja után még van egy kis játszás, nevetgélés, sikongatás "beszélgetés", aztán vagy simán elalszik, vagy egy kicsit nyekereg, de alszik! Napközben kb. egy órát szokott két etetés között aludni. Este meg gyakorlatilag az utosó elõtti szopitól reggelig alszik (egy kajára keltjük 23 óra körül)Kép.

Szila
szila
 
 


Szia Szila!
Az én picike és kis súlyú lányom 2 hónaposan két hétig nem hízott semmit!!! Amikor már-már nem bírtam tovább, és úgy döntöttem, hogy másnap adok neki valami kiegészítést, akkor fogta megát, és elkezdett hízni. No, akkor sem nagy ütemben, de a heti 140, 150 g megvolt.
Csak azért írtam ezt, hogy ne aggódj annyira, ahány baba, annyiféle. Pláne, ha Hanga jókedvû, sokszor szopik, jól alszik!
karina
 
 


Karina,
Hanga 6szor eszik egy nap (ritkán úgy jön ki, hogy csak ötször). Amúgy most 5460 gr (3580 gr volt a születési súlya).

Én is úgy vagyok vele, hogy addig aggodalomra semmi ok, amíg jókedvû, mosolyog, alszik.

Most is éppen alvás van, bár szerintem nemsokára felkel...Kép

Szila
Szila
 


Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni, hátha jártatok már Ti is hasonló cipõben és tudnátok orvosolni a gondomat.

Kisfiam 5 hetes és eddig csak anyatejet kapott. A kórházból
való hazaérkezésünk után mindkét mellemben egyformán sok
tejem volt, kb. egy hétig egy-egy szoptatás alkalmával csak
az egyik mellembõl szopott és ez elég is volt neki. Fejni
nem tudtam, csupán cseppeket, pedig sokszor éreztem, hogy
még lenne mit kifejni. Próbálkoztam kézi és vákuumos
(mechanikus) fejéssel is, de hasztalan.

Röviddel ezután hirtelen apadni kezdett a tej mennyisége és
egy-egy szoptatáskor mindkét mellembõl kellett szoptatnom.
Mostanra annyiban módosult a helyzet, hogy valamilyen okból
kifolyólag a bal mellemben kb. fele annyi tej termelõdik,
mint a balban. Sokat olvastam arról, hogy hogyan is lehetne
a bal mellemet több tej termelésére rávenni (pl. a
szoptatást mindig ezzel a mellel kezdem, hogy nagyobb
ingert kapjon), de eddig sajnos nem sok sikerrel jártam.
Már szemmel is látható, hogy a jobb mellem csaknem kétszer
akkora, mint a bal. Hiába hagyom a bal mellen a babát akár
fél óra hosszát is, mégis csak fele ill. harmad mennyiséget
szív ki a jobbhoz képest. Az is megfigyelhetõ, hogy hiába
éhes, a bal mellem sohasem szívja olyan lendülettel, mint a
jobbat, mintha csak tudná, hogy nem kell erõlködnie, hiszen
nemsokára úgyis megkapja a jobb mellem, amibõl pedig dõlni
fog a tej a szájába.

A fejéssel kapcsolatos gondom annyiban megoldódott, hogy a
jobb mellembõl a szopás után egy ideje már elég sok
mennyiséget tudok kifejni, de a kevesebbet termelõ balból
még mindig csak cseppeket.

Van valami ötletetek? Elõre is köszi!!!

Igika
Névtelen
 


Igika!
Ne csüggedj, folytass mindent ugyanúgy mint eddig.
Lehet, hogy csak valamiért nem tudott rendesen ürülni az egyik melled (a barátnõmnek az volt a problémája, hogy valami göb nõt az egyik mellbimbójára – nem volt szabad szemmel észrevehetõ – és ez gátolta a tej utját, ugyhogy ugyanazt élte át amit te. Kitartással, és rendszeres fejéssel megoldódott magától a probléma).
Azért tudom ajánlani, hogy kérdezd meg www.lll.hu -n is, hogy mit tudnál tenni, ott szakmai segítséget kapsz.

Egyébként tudja valaki, hogy mellgyulladással vagy szoptatási fájdalmas problémákkal milyen orvoshoz kell menni?

Katka
katka
 
 


Igika!

Van egy gyakran bevált módszer: elkezded szoptatni a kisbabádat a jobb melledbõl, majd amikor beindul a tejleadó reflex, akkor gyorsan átcsúsztatod a kicsit a bal melledre. Amibõl akkor éppen jobban jön a tej és így nem kell különösebben megdolgoznia érte. (Tehát ha a jobb melleden úgy szopizott, hogy a karodban tartottad, hagyományosan, akkor átcsúsztatás után hónaljtartásba kerül. Sok párna kell hozzá.) Ha végzett, át lehet tenni ismét a jobbra. Ugyanezt lehet elérni úgy is, ha elõször fejéssel indítod be a tejcsit.

Érdemes ezenkívül különbözõ szoptatási testhelyzetekkel is próbálkozni, hátha valamelyiket elõnyben részesíti a babád.

Próbálkozhatsz sétálva szoptatással is, de sokszor félálomban is elfogadják a babák azt a mellet, amelyet ébren nem.

Azt gondolom, a jobb melledbõl inkább nem kéne fejni most már, az is lehet, hogy túlkínálat keletkezett. Mindenesetre, csak fokozatosan hagyd abba a fejést, ne hirtelen. Naponta csökkentsd a fejésre szánt idõt és a mennyiséget. A bal melledet viszont ösztökélheted fejéssel a több tejcsi termelésére.

Szila, nem minden héten híznak egyformán a babák, az a lényeg, hogy általánosságban ne álljon meg a gyarapodásban, ne fogyjon. Ha úgy látod, hogy minden rendben van, szerintem hagyatkozz nyugodtan az anyai ösztönödre.

Katka, ezekkel a problémákkal szoptatási tanácsadót érdemes felkeresni, orvosra inkább csak akkor van szükség, ha antibiotikum kell a gyulladásra vagy sebészhez kell fordulni. Ezt egy képzett tanácsadó meg tudja állapítani, akár a telefonban is.

Iboly
iboly
 
 


Iboly!

Köszi szépen a segítséget!

Beri
beri
 
 


Kedves Iboly,

Hétvégén vagy a jövõ héten megirom neked a történetemet e-mailben, csak most sajna nincs annyi idõm.
Igyekszem.

üdv: Réka

Szerintem a Kismama csomagba is praktikus lenne beletenni egy ilyen LLL füzetet, amit a kórházban kap minden kismama. Bár gondolom, erre már Ti is gondoltatok.
Walacky
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: