#baba#anya

Ultrahang "túladagolás"

Kérdés:
Az ultrahang szûrés esetleges hatásaival kapcsolatban érdeklõdök. A feleségem egy olyan sajátos helyzetbe került, hogy szúró fájdalmat érzett az oldalában, a hátában illetve hastájékon, ráadásul a terhességi gyors teszt is pozitív eredményt jelzett, így a háziorvosa elõször nõgyógyászhoz utalta be. A klinika terhességi tesztje negatív eredményû volt, s az ultrahang vizsgálat sem talált semmi terhességre utaló nyomot. Rá két-három napra, mivel a szúró fájdalom nem múlt, a belgyógyászatra ment kivizsgálásra, ahol ismét ultrahangos vizsgálaton esett át, igaz ekkor a máját és epéjét vizsgálták, de mivel a hastájékra is panaszkodott, egy kicsit azt is megnézték, s ugyan a panasz okát nem tudták akkor megállapítani, azt mondták (a nélkül, hogy ezt a feleségem jelezte volna), hogy kb. egy hónapos terhes és a magzat jó helyen van. Egy újabb gyorsteszt is ezt látszott igazolni, így következõ nap visszatért a szülészeti klinikára, ahol az orvos ismét megultrahangozta, de ismét nem talált semmit ott ahol kellett volna, s a pozitív tesztek alapján méhen kívüli terhesség lehetõségére gyanakodott.
Persze az epe vizsgálata végett ismét vissza kellett térnie két nap múlva a belgyógyászatra egy újabb ultrahangra, ahol a vizsgálati eredményen túl ismét azt mondták, hogy a magzat látható és jó helyen van, természetesen hozzátéve, hogy ennek megállapítására nem õk az illetékesek, de egyszerûen látszik. Mivel a belgyógyászat nem mérvadó ezen a területen, kénytelen volt elmenni, immár egy másik kórház szülészetére, hogy végre megállapítsák most rendes, vagy veszélyeztetett terhes-e. Persze ehhez egy újabb ultrahang vizsgálatra volt szükség.
Levelemet nem panaszkodásnak szánom, hanem arra lennénk kíváncsiak, hogy ilyen mértékû (6 nap alatt 4) UH vizsgálat milyen hatással lehet egy kb. 4 hetes magzatra. Amennyiben tényleg jó helyen vagyis nem méhen kívül van, nem vált-e veszélyeztetetté ettõl a vizsgálatmennyiségtõl. Más honlapokon próbáltam erre utaló leírásokat találni, de ott a "nagy mennyiségû dózis" a kísérletekben 5-6 alkalom volt, de egy egész terhesség alatt, nem pedig hat napon belül és ráadásul kb. 4 hetes korban. Gondolom kérdésemre nem egyszerû a válsz, ilyen jellegû kísérleteket nem hiszem, hogy bárki is folytatott volna emberen, de örömmel venném, ha mégis tudnának valamit mondani.

Válasz:
Az ultrahang vizsgálat messze nem azonos a terápiás ultrahang dózissal.
Amirõl ön olvashatott, inkább az utóbbi. Diagnosztikában az energiasûrûség cm2-ként 10 a -12.-en W/s, azaz pikowatt nagyságrendû.
Az ultrahang diagnosztika három évtizedes története alatt még "agyonvizsgált" betegeknél sem sikerült az ultrahanggal összefüggésbe hozni magzati ártalmat, tehát mai ismereteink szerint a diagnosztikus ultrahang veszélytelennek mondható.
Nagyobb veszély az, hogy ennyi ultrahang vizsgálat után sem tudják pontosan mi a helyzet. Szóval ezt gyorsan el kellene dönteni: jól felszerelt helyen, tapasztalt vizsgálóval. Létezik hüvelyi ultrahang, amelyik a fogamzás után alig három héttel már biztosat mond. 

Dr. Nagy László


2002.02.01

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?