#baba#anya

Cukoranyagcsere zavar

Kérdés:
Terhességem 26. hetében a terheléses cukor vizsgálat eredménye 7.7 mmol/l lett. Ekkor az orvosom javasolta, hogy ne egyek édességet, és szénhidrátot is keveset, amit igyekeztem is betartani, bár a nyári gyümölcsszezon idején lehet, hogy néha kicsit több szénhidrátot fogyasztottam.  A súlygyarapodásom a terhességem végére 7 kg volt, és a kisfiam (most 7 hónapos) gyönyörûen, egészségesen világra jött. Egyetlen dolog miatt okozott aggodalmat, hogy születési súlyát 7 hetes korára nyerte vissza, és azóta is úgy gyarapszik, mintha nem 4,25 kg-mal, hanem 3,25 kg-mal született volna. Lehetséges-e, hogy a cukor-probléma miatt született ekkora súllyal, és amúgy, "normálisan" kisebb lett volna?
Szeretnék még babát, és a kérdéseim is ezzel kapcsolatosak. Mivel esélyem van újra a terhességi diabéteszre, és ez most már
nemcsak a 26. héten fog kiderülni, hogyan figyeljek oda a helyes táplálkozásra a terhesség kezdetétõl?
Terhességem elsõ 3-4 hónapjában gyakorlatilag mindent
kihánytam, sokszor csak egy dolog maradt meg a gyomromban: valamilyen péksütemény. Mit tegyek majd ilyen helyzetben, ha a szénhidrátot kerülni kell? Hogyan biztosíthatom, hogy mindenféle tápanyag a szervezetembe jusson, ha az ételek egyik felét nem szabad, a másikat pedig nem tudom fogyasztani? A vitaminkészítmények tudják pótolni az elmaradt tápanyagbevitelt?

Válasz:
Az "egyen kevesebb cukrot" tanács mondjuk nem éppen egy diabéteszes szigorú elõírás... Tréfát félre: a baba méhen belül megszokja a magasabb vércukorszinteket, ráadásul több folyadékot is tart vissza a szervezetében. Ez a kettõ együttesen oka lehetett, hogy késõbb nyerte vissza a születési súlyát. A leírtakban azonban semmi aggodalmat keltõ nincsen.
Célszerû  már a fogantatás elõtt terheléses cukorvizsgálatot végezni, mert a többpontos vizsgálat már jelezheti a hajlamot. Ha ez negatív, a terhesség során már korán el kell végezni az un. étkezés utáni (postprandialis) cukor vizsgálatot, amely élettani próbája a cukorháztartásnak. Kivitele: éhgyomri vércukor mérés, utána 1 zsemle és egy pohár tej elfogyasztása. Újabb cukormeghatározás 1,5 óra múlva, ekkor az értéknek 7,0-on belül kell lennie negatív esetben. Ezt a vizsgálatot mi már korán, a 14-16. hét körül elvégezzük elõször, majd a 28 és 35. hét körül újra megismételjük normális terhesség esetén is (!).
Tapasztalataink szerint az erõs terhességi hányás, fõleg ha a harmadik hónap végére nem csitul látványosan, mindig gyanús a cukoranyagcsere zavarára, ilyenkor a szûrés elõrehozzuk.
A hideg, kortyonként ivott gyümölcslevek, a kiskanállal 'szopogatott' fagylalt, vagy akár a jégkockatartóban lefagyasztott citromos limonádé nyugtatják a gyomrot, legtöbbször akár a hányáscsökkentõ gyógyszereket (pl. Daedalon) is feleslegessé teszik. A szénhidrát diéta ugyanakkor nem jelenti annak teljes kihagyását: a cukorbeteg terhesek diétája napi 180 gramm
szénhidrátot (ez mintegy 6 zsemlének felel meg) és 100 gramm fehérjét tartalmaz, napi hatszori adagra elosztva. Ennyi kell a magzat zavartalan fejlõdéséhez. Ha ez a diéta nem rendezi normál tartományba a cukorszinteket, akkor inzulin adása jön szóba, de a bevitelt ez alá nem javasolt csökkenteni.
A vitaminkészítmények tudják pótolni az elmaradt  tápanyagbevitelt? Nem. A fentiek azonban remélem, megnyugtató választ jelentenek.
Még egyet: a cukoranyagcsere zavar terhességben komoly, felelõsségteljes együttdolgozást követel a kismamától, orvosától és családjától. De ma már a terhességi cukorbaj jól kézben tartható és egészséges magzatot nyerünk. A kulcs a korai felismerés és a fegyelmezett "együtt-dolgozás".

Dr. Nagy László


 

X
EZT MÁR OLVASTAD?