#baba#anya

Meddig dolgozzon a kismama?

Kérdés:
Titkárnõként dolgozom egy neurológiai osztályon. Az osztály profilja az epilepszia gondozás, de ettõl függetlenül más típusú (neurológiai) betegségekkel is kerülnek ide betegek. Bár ez a hely nem az a kimondottan kórház hangulatú hely, mégis többször felmerül bennem az a gondolat, hogy nehogy valamilyen fertõzést elkapjak. Nyilván más egy ápolónõ helyzete, de ettõl még én is nap mint nap találkozom az ápoltakkal és sok a járóbeteg is.
Tudni szeretném, mi a véleménye: érdemes-e bejárni dolgozni még 2-3 hónapig vagy tanácsolná-e a "betegállományba" vonulást. Egyáltalán: az ilyen típusú munkahely milyen rizikófaktort jelent egy kismama számára?

Válasz:
Én úgy gondolom, nem túlzás azt állítani, hogy minden (kórházi) viszonylag zárt közösség hordoz fokozott fertõzésveszélyt. Persze a villamoson utazás is, fõleg télvíz idején. A neurológiai osztályokról szerzett (bevallom, felületes) ismereteim alapján én inkább a testi és lelki megterhelést emelném ki, mint rizikó tényezõt.
Úgy gondolom, a terhesség második felében nem megfutamodás, ha nem vállalja tovább a munkát. Ha tudná, hogy milyen bagatell indokokat is figyelembe veszünk nap-mint-nap, pusztán a kisbaba és leendõ édesanyja érdekében, akkor elhinné: az én fogalmaim szerint Ön már túlteljesített.
A sikeres várandósság egyik kulcsa a teljes testi és szellemi béke. Ha otthon marad, a lehetõségek szerinti aktív életmóddal (sok friss levegõ, rendszeres és egészséges táplálkozás, torna, nyugodt életmód, stb, stb) teheti a legtöbbet a babájáért.

Dr. Nagy László

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?