#baba#anya

Petefészek cisztás elváltozása

Kérdés:
1999 októberében hagytam abba 3 év után a Marvelon fogamzásgátló szedését.  Az azt követõ 4 hónapig rendesen (azaz 28 napra) jött  meg a menstruációm, de azután egyre többet késett, volt úgy hogy már 51 nap is eltelt a két vérzés között. 
A nõgyógyászom ultrahangos vizsgálat során megállapította, hogy a jobb petefészkem policisztás. Elõvettem az Nõk egészségkönyve c. könyvünket, és az abban leírtak teljesen illenek rám, miszerint többnyire vékony testalkatú, ideges, szorongó nõkben alakul ki, valamilyen rendkívüli fizikai vagy lelki megtermelés következményeként, pl. ... folyamatosan fennálló stressz hatására. Arra is találtam utalást, hogy a fogamzásgátló tabletták is  okozhatják a petefészek átmeneti kiscisztás elváltozását.
Egyébként a tabletta abbahagyása után jelentkeztek nálam alhasi fájdalmak, olykor még lépéskor is éreztem valami furcsa nyilallást a jobb oldalamon, amivel megkerestem korábbi nõgyógyászomat, aki tapintással megállapította,
hogy ez nem lehet nõgyógyászati jellegû probléma, de ultrahangos és egyéb vizsgálatra nem került sor.

Válasz:
Kétségtelen, hogy bizonyos alkattípusoknak úgymond hajlamuk van bizonyos betegségekre és valóban: a petefészek cisztás elváltozásában lehet szerepe olyan szabályozási rendellenességeknek, amely az agyfüggelék mirigy és az õt szabályzó agyi struktúrák egyensúlyának zavarából következik.
Tény azonban, hogy a fogamzásgátló tabletták szedésük alatt visszaszorítják a petefészkek mûködését és amikor abbahagyják a szedést, ez bizony visszaüt, mint amikor belelép valaki a gereblyébe... Emiatt lehet a tablettákat arra is használni, hogy a késõbbi fogamzást elõsegítsék; erre a rövidebb távú kúra a legalkalmasabb. Ezt a módszert kihasználják a meddõség elleni centrumok, pl. a Kaáli Intézet is.
Amikor a szervezet a gyógyszer alól felszabadul, a petefészek a felsõ szabályozó centrumok hatására átbillen aktív mûködésbe. Az idegi befolyás persze ebben az idõben  mintegy moderálja a végsõ hatást.
Sokszor számtalan csírasejt kezdi meg fejlõdését, viszont nem egyszer a hormonszintek még nem elégségesek a peteérés-kilökõdés kiváltásához: ekkor un. perzisztáló, fennmaradó cisztácskák jönnek létre. Ezek  hormontartalmú folyadékot tartalmaznak, ami visszahat a szabályozó mechanizmusokra. Tehát pár hónap után a szervezet akár egy ördögi körbe kerülhet - ez történhetett az Ön esetében.
Az alhasi fájdalmak a leírt mechanizmus ismeretében érthetõk: a petefészkek aktivizálódása, fokozott termelése, sõt: egyszerûen az emiatti duzzanat okozta feszülés révén okozhatnak legtöbbször persze átmeneti panaszokat.
Megjegyzés: ezt tapintásos   vizsgálattal hitel érdemlõen kizárni vagy bizonyítni nem lehet. Erre jó az ultrahang.
Ne vegyen mindent a szívére! Nagyon sok lelki probléma tud "szomatizálódni", azaz testi betegséggé fajulni. Az eddigiek nem kórosak, nem jeleznek valami tragikus állapotot: csak egy mûködési zavarról van szó.

Dr. Nagy László

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?