#baba#anya

Mikor van az ovuláció?

Kérdés:
Múlt év májusában teherbe estem, teljesen véletlenül és felkészületlenül. A magzatot elvesztettem 8 hetesen, elhalás miatt. Nem akartam még gyereket és mire örülni tudtam volna neki, elment.
28-36 naponként menstruálok és mindig érzem az ovulatiot egy adott oldalon, utána pár órán át erõs fájdalmam van, tojásfehérje is ürül. Ilyenkor mindig védekezünk óvszerrel, gyógyszert nem szedhetek. Májusban is így tettünk, az ovulatio. után 4 nappal voltunk együtt, védelem nélkül, hiszen a petének ekkor már nem lett volna szabad élnie, ha újabb kilökõdés lett volna,  akkor éreztem volna? Ez több éve mûködik így, ez idáig sikeresen. Ezért ért villámcsapásként a hír.
Azóta hõmérõzök minden hónapban, próbálok rájönni, hogyan történt. Találtam is egy olyan hónapot, amikor az ovulatios fájdalom után 3 nappal ugrott csak meg a hõm, és a mensesem is ettõl számított 14. nap jött meg.
Teljesen meg vagyok zavarodva, mikor van az ovulatiom??!
A teher elvesztése komoly veszteségérzést okozott (az elsõ volt). De májusban direkt vigyáztunk, mert elõtte nap 14 órát ültünk repülõn, ittunk bort és hát a háttérsugárzás is kárt okozhatott mindkettõnkben.
Szeretnénk most megpróbálni újra a babát és megadni a kis jövevénynek két jó, egészséges ivarsejt lehetõségét, ezért tudni szeretném, mikor is ovulálok.

Válasz:
Ami a vetélést illeti, azt hiszem, maguk is sejtik a lehetséges okokat: bizony a repülõút, a nyomáskiegyenlítés, a sugárzás, az idõzónák átlépése (vö. biológiai óra) mind az okok közé sorolható.
Ami az ovulációt illeti: fejtegetése tényszerû és igaz. Amin el kellene gondolkodnunk, hogy valóban az ovulációt érezi-e ama bizonyos görccsel avagy a megnõtt tüszõ (ami átlagban  2 cm, de elérheti a 3-at is) feszülését. Az ovarium peritoneális borítéka ugyanis jelzi a feszülést is. Ami
"tojásfehérjének" ír, az valószínûleg a méhnyak nyákja, ami ovuláció elõtt jelentõsen megszaporodik és nyúlóssá válik (ha hüvelyi feltárásban mondjuk egy Kerr-tû-szerû (tehát recés-menetes felszínû) eszközt a méhnyakba tolunk, a rátapadó nyák a hüvelybemenetig kihúzhatóan nyúlik). Ez a régi világban az ovuláció idejének jele volt.
Maga a tényleges ovuláció ugyanakkor késhet 24-48 órát és máris ott vagyunk, hogy ezekhez a jelekhez képest lehet 3 nap múlva is teherbe esni...
Kérdezi most: akkor mi a biztos? Mert a hõmérõzés tulajdonképpen az FSH-LH csúcsot detektálja, ez még csak ok, amelynek okozata az ovuláció. A valóságban, a nagy átlagra (!) érvényes szabály, hogy ama bizonyos pici csökkenés után a felszálló hõmérsékleti ág napján szokott lenni az ovuláció.
Biztosat pedig egy módon lehet mondani: a feszülés napján és onnantól naponta elvégzett ultrahang follikulometriával, ez hasi úton gond nélkül meglátható.
A gyermekvállalás optimális körülményeirõl is ejtsünk néhány szót. Közhely, hogy elõtte célszerû kivizsgálni és szükség szerint kezelni minden olyan betegséget, amely a terhesség kiviselésére hatással lehet. A teljesség igénye nélkül: ha netán a hüvelyben vagy a méhnyakban kórokozó van, még a fogamzás elõtt kezelendõ, úgyszintén még a tünetmentes bakteriuriát is érdemes gyógyítani. Szív és keringési panaszok kezelése értelemszerû.
Célszerû elõzetesen tisztázni (vérvétel) bizonyos fertõzések elleni védettséget illetve fogékonyságot (rubeola, toxoplazma).
Ha valaki gyógyszert szed, célszerû lehetõség szerint gyógyszermentessé tenni õt.
A fogamzásra választott idõszak elõtt módszeresen át kell alakítani az életformát (ügyeletek...), az optimális testi és szellemi nyugalom (család, rokonság) és nem felesleges 1-2 ciklussal elõtte magzatvédõ vitaminkészítményeket szedni ( megfelel pl. a magyar Multivitamin terheseknek, vagy az Elevit Pronatal.)
Férfiúi oldalról csak látszólag apróság a szoros fehérnemû és nadrág elhagyása, a meleg fürdõk kerülése, de ezek mind a spermiumok integritása ellen vannak.
És nem utolsó sorban lényeges a kellõ önmérséklet is, nehogy  a túlzott tudományosság nyomja rá "cselekedeteinkre" a bélyeget. A fogamzás idõszakának megválasztása gondolatához visszatérve: sem ekkor, sem az elsõ 3 hónapra ne tervezzünk komolyabb utazást.

Dr. Nagy László

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?