#baba#anya

AFP vizsgálat

Kérdés: Mi a teendõ, ha elmarad az AFP vizsgálat, mivel a kismama külföldön tartózkodik a terhesség 14-20. hetében?
Válasz: Talán kicsit cinikus: de semmi. Az AFP csak egy eleme az országunkban
meghonosított  diagnosztikus eljárás-sorozatnak ("protokollnak"), amelyekkel a magzat rendellenességeit célozzuk kiszûrni. AZ AFP önmagában semmi olyat "nem tud", ami más módszerrel nem lenne pótolható. Ma a méhen belüli diagnosztikában az ultrahang szûréseket tartjuk a legfontosabbnak, véleményét nem egy esetben perdöntõnek.
A Magyar Szülészeti és Nõgyógyászati Ultrahang Társaság álláspontja szerint a terhesség során 4 alkalommal kell szûrõvizsgálatot végezni panaszmentes terhesnél is és ez a következõ öt: a terhesség megállapításakor (6-8. hét) a gondozásba vétel során; a 12-14. héten a korai és sok esetben durvább magzati rendellenességek, tapadási zavarok felismerésére; a 18-20. héten történik a magzati rendellenességek leglényegesebb szûrése. A 30. hét körül a fekvési és fejlõdési zavarok (pl. fejlõdésben elmaradás - retardáció) a lényegi kérdés, a 36. hét körül pedig a magzat fekvése, fejlettsége-érettsége és a szülést meghatározó tényezõk szûrése tekinthetõ fõ feladatnak.
Javaslom tehát: ha az AFP elmaradt, haladéktalanul menjen el szakképzett orvos által, korszerû készülékkel végzendõ ultrahang vizsgálatra.

Zárójeles ("szakmapolitikai") magánvélemény: korszerû ultrahang és más diagnosztikus eszközök mellett, továbbá ha az országos AFP szûrést szigorú költség-haszon alapon értékeljük, tulajdonképpen elhagyható lehetne...

Dr. Nagy László
A babavárással, szüléssel, kisgyermekkorral kapcsolatban  szakemberek várják kérdéseiket. Általános szakértőnk Dr. Büky Béla gyermekgyógyász professzor, a szülészet-nőgyógyászati és a kapcsolódó szakterületek szakértői hátterét Dr. Nagy László szülész-nőgyógyász főorvos koordinálásával az Alba-Med Egyesület biztosítja.

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?