#baba#anya

Az okokat keressük... vetélés után

Kérdés:
Van két gyönyörû egészséges gyermekünk (4 és 6 évesek), mindketten problémamentes terhességbõl és "könnyû" szüléssel jöttek világra. Mindenképpen szerettünk volna harmadik gyermeket is, és a férjemmel úgy gondoltuk most jött el az ideje az újabb baba vállalásának. Én idõben abbahagytam a fogamzásgátló szedését és magzatvédõ vitamint  kezdtem el szedni még a tervezett fogantatás elõtt. Hozzá kell tennem, hogy teljesen egészséges vagyok és kifejezetten egészséges életmódot élek. Szóval minden adott az egészséges babaváráshoz (31 éves vagyok). Néhány hónap alatt sikerült is teherbe esnem, minden a legnagyobb rendben volt egészen a terhesség 9. hetéig, amikor is el kezdtem vérezni és néhány napon belül el is vesztettük a babát. Fizikailag semmi fájdalmam nem volt, most is jól vagyok, de lelkileg rettentõen megviselt a dolog nemcsak engem, hanem a férjemet is. Az okokat keressük, hisz minden tökéletesnek tûnt.

Válasz:
Idén zajlott Székesfehérváron egy konferencia arról, hogy mit jelent az elvesztett magzat, az un. perinatális gyász.
Valóban a legfontosabb, hogy lelkileg fel tudják dolgozni.
Okokat talán senki nem tud hitelesen mondani, én is végtelenül leegyszerûsítem, merthogy szerintem nem ezen van a lényeg. Mert Önök egészségesek.
A szikáran tényszerû ok az, hogy a magzat létrejött, de valamely feltétel nem volt optimális a fejlõdéséhez. Lehetett véletlenszerû genetikai hiba a magzatban ( a spontán vetélések kétharmadában van fejlõdési rendellenesség, de ez sokszor olyan, hogy a mai technikák képtelenek kimutatni), lehetett zavar a méhnyálkahártya szintjén: nem vált olyanná, hogy befogadja a petét, hogy ki tudjon alakulni a lepény, amely táplálja majdan. Sorolhatnám még, de gondolom, ezeket mások is elmondták.
A lényeg: a terhesség az egyik legbonyolultabb biológiai folyamat, amely során (ne tudja meg, mennyi!!!) számtalan "kisiklási" lehetõség van. Ezek egyszeriek és zömmel nem megismétlõdõek. Ahogy életét leírja: a véletlen szerepe még jobban megerõsödik bennem.
Legyenek türelmesek. Várjanak ki a szükségesnél több idõt a következõ fogamzásig és éljenek a lehetõ legészségesebben, konfliktus mentesen.
Biztos vagyok a sikerben!

Dr. Nagy László

Én is azt gondolom, hogy az orvostól eddig halottakon kívül nem sokat tudok hozzátenni, de az érzékelhetõ a levelébõl, hogy segítségre van szüksége.
Ahogy írta, boldog és egészséges életet él, és váratlanul érte a kisbaba elvesztése. Ez a nem várt esemény nyilván azért is viselte meg ennyire, mert sokszor az az érzése a kiegyensúlyozott és egészséges életet élõ embereknek, hogy  õk irányítanak és szabályoznak mindent, így a testi funkciókat, változásokat  is. A valóság pedig gyakran az, hogy nem tudunk minden testi mûködésünkbe beleszólni, ráadásul a magzat testi fejlõdése nem kizárólag a mama testi funkcióinak függvénye, hanem saját törvénye van. A magzat ilyen korán történõ elvesztése azt jelzi, hogy a kisbaba nem volt életképes, nem tudott megbirkózni a testi és idegrendszeri fejlõdése a rá váró feladatokkal. 
Bármennyire is fáj ez a veszteség, azt gondolom, nem érdemes messzebbmenõ okokat keresni, ezért ugyanis senki sem hibáztatható, senki nem felelõs, senki nem tartható a történés okozójának. Az emberi életnek vannak olyan eseményei, amelyek rajtunk kívülálló okok miatt történnek, nem mi okoztuk, és mások sem hibáztathatók, "csak" megtörténnek.
A töprengése, fájdalma, veszteségérzése teljesen "helyénvaló" egy ilyen szituációban, hiszen a veszteséget fel kell dolgozni, és ehhez idõ kell.
Hozzátartozóink elvesztése, a hiány szomorúságot, fájdalmat kelt bennünk, és ezt a hiányérzetet el kell gyászolnunk,  így lassan feloldódik a szomorúság, és újból reménytelibbnek látjuk az életünket.

Dr. Kõrössy Judit

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?